Vitálny

Cystitída v menopauze

Pin
Send
Share
Send
Send


Základom tejto choroby nie je zápal alebo infekcia močových orgánov, ale procesy, ktoré žena zažíva v tomto ťažkom období. Ako viete, menopauza alebo menopauza sa vyskytuje ako dôsledok zániku aktivity pohlavných orgánov - vaječníkov, ktoré vylučujú ženské hormóny. To dramaticky podkopáva imunitný systém žien, a tento dôvod sám o sebe je dostatočným faktorom pre nástup cystitídy.

Okrem toho, sliznice močového mechúra, vagíny a močovej trubice vo všetkých ženách sú zóny, ktoré sú do veľkej miery závislé od hormonálneho stavu.V normálnom stave sú sliznice elastické, elastické a silné. Keď sa koncentrácia ženských hormónov v tele znižuje, sliznice sa stenčujú a stávajú sa náchylnými na prenikanie baktérií. Samotná žena cíti konštantnú suchosť v urogenitálnej zóne, ktorá opäť dokazuje hormonálnu zložku tohto procesu. V dôsledku toho je celkom rozumné, aby žena vykazovala príznaky cystitídy, ktorá sa v tomto prípade nazýva atrofická.

Symptómy cystitídy v menopauze

Sú trochu odlišné od toho, čo žena pociťuje s obyčajným zápalom močových orgánov:

 • podivné nepohodlie v oblasti ohanbia,
 • nepravdivé a časté nutkanie na toaletu,
 • zvýšenie telesnej teploty,
 • vzhľad na podložke alebo toaletný papier kvapky krvi.

Liečba cystitídy v prvom štádiu s menopauzou

Ak bola žena diagnostikovaná s cystitídou v menopauze, liečba liekmi obsahujúcimi hormóny je jednoducho nutnosťou.

Čo teda môže lekár predpísať? Najznámejšie drogy - Ovestin, Divigel, Klimara. Všetky obsahujú estradiol alebo estriol - ženský pohlavný hormón, ktorého množstvo je teraz v tele pacienta tak malé.

Ako dlho bude žena užívať tieto lieky? Všeobecne platí, že vo vyspelých krajinách ich ženy v pevnom veku berú na zvyšok svojho života, čo im pomáha zostať v dobrom stave. Máme predsudky voči hormonálnym drogám a náklady na takéto lieky vážne zasiahnu peňaženku. Pri liečbe cystitídy s menopauzou, musíte podstúpiť hormonálnu terapiu, a potom, keď príznaky zápalu zmiznú, môžete postupne znižovať denné dávkovanie a úplne opustiť liek na chvíľu. Možno, že lekár umožní pacientovi piť svoje kurzy, a nie neustále.

Liečba cystitídy v druhom štádiu menopauzy

Zahŕňa aj hormonálne lieky, ktoré sa musia užívať počas celej liečby predpísanej lekárom. Okrem toho môžu byť na zmiernenie nepríjemných symptómov predpísané lieky na zmiernenie bolesti. Adrenergné blokátory, ktoré zmierňujú svalové kŕče ureteru a močového mechúra, budú tiež užitočné a tým obnovia schopnosť ženy kontrolovať močenie.

Často vyžaduje použitie a lieky, ktorých účinok je zameraný na riedenie krvi. Tým sa zlepší mikrocirkulácia v malých cievach a obnoví sa funkcia močových orgánov. Medzi tieto lieky patria Curantil, TromboAss, Trental a ďalšie.

Je v tomto prípade povolené otepľovanie? Všetko závisí od závažnosti ochorenia. Ak žena nemá krvné nečistoty na podložke, toaletnom papieri alebo v moči, potom sa niekedy môže na oblasť urogenitálnej oblasti aplikovať ohrievacia podložka. Mimochodom, to môže byť kombinované s otepľovaním chodidiel, rovnako ako niekedy navštíviť kúpele alebo sauny.

Liečba tretej etapy cystitídy menopauzou

Bohužiaľ, táto fáza ochorenia je považovaná za dosť závažnú a liečba, ktorá nie je vždy vykonaná, prináša výsledky. Je to spôsobené tým, že steny mechúra niekoľko rokov dostali nezvratné zmeny a nedajú sa obnoviť. Dokonca užívanie estrogénu teraz nedáva dobré výsledky, pretože títo pacienti často vyvíjajú toleranciu voči estrogénom.

Použitie lokálnych hormonálnych látok, ako aj liečiv a mastí s regeneračným účinkom niekedy dáva pozitívny účinok, hoci nie je možné úplne obnoviť stratenú schopnosť kontrolovať svoje močové orgány.

Ak má žena močovú inkontinenciu, môže sa liečiť len chirurgicky. Bohužiaľ, mnohí pacienti pristupujú k tomuto veku s celou škálou chorôb, a preto niektorí z nich nemajú ani možnosť podstúpiť operáciu. Preto je také dôležité, aby sa choroba nedostala do poslednej fázy, ale aby sa pri objavení sa prvých príznakov urobilo všetko možné.

Preventívne opatrenia

Niet divu, že hovoria, že prevencia ochorenia je vždy jednoduchšia a lacnejšia ako liečba. To isté možno povedať o cystitíde s menopauzou. Každá žena, od 45 rokov, by mala pozornejšie počúvať, aby sa cítila klimakterické zmeny, ktoré začínajú v tele v čase. Dokonca aj netypická zmena pre ňu - predĺženie alebo skrátenie cyklu by ju malo upozorniť. To je jasný dôvod na návštevu gynekológa, ktorý poskytne odporúčania na prevenciu mnohých ochorení spojených so zmenami hormonálnych hladín.

Tučné ryby majú tiež dobrý vplyv na hormóny. Mala by byť čo najviac v strave ženy v pevnom veku. Tento výrobok môže dokonca takmer úplne nahradiť červené mäso, ktoré telo už nepotrebuje vo veľkých množstvách, ako predtým. Omega-3 mastné kyseliny v rybách zabraňujú starnutiu a pôsobia proti hormonálnym zmenám.

Na zlepšenie blahobytu a obnovenie hormonálneho pozadia môže žena používať prírodné produkty obsahujúce fytohormóny. Ide o výrobky zo sójových bôbov, chmeľu, šalvie, pšeničných klíčkov, kokosového ovocia, avokáda, ako aj väčšiny dáždnikových rastlín - fenikel, aníz a iné. Denné používanie, príznaky cystitídy už nebude trýzniť ​​ženu. Takéto lieky spravidla nespôsobujú nežiaduce reakcie, a preto nemajú kontraindikácie s výnimkou individuálnej neznášanlivosti.

Aj ženy musia byť chránené pred zápchou. Napätie panvových svalov počas pohybov čriev bude vždy ovplyvňovať oblasť močového mechúra, čo môže vyvolať novú exacerbáciu.

Nakoniec, jej psychologický stav je veľmi dôležitý pre hormonálnu rovnováhu v ženskom tele. Žena by nemala cítiť starobu. Práve naopak, teraz má veľa času a energie na všetko, čo chcela dosiahnuť skôr, ale z nejakého dôvodu to nemohla urobiť. Nový život jej poskytuje nové príležitosti a silu každého z nich využívať v prospech svojho zdravia a pohody.

Príčiny a patogenéza

Dôležitou príčinou patogenézy cystitídy je malá dávka produkovaného hormónu - estrogénu. Vzhľadom na nedostatok estrogénu sa povrchová membrána močového mechúra zmenšuje, jeho ochranné funkcie sa oslabujú, mikróby sa naďalej voľne vyvíjajú a vyvolávajú zápalový proces v tele.

Provokatéri cystitídy sú často také škodlivé mikroorganizmy ako E. coli, stafylokoky, anaeróbne baktérie - Proteus. Existujú tiež parazity, ktoré spôsobujú cystitídu - chlamýdie a parazitické mikroorganizmy, ktoré spôsobujú ureaplasmózu a mykoplazmózu. Cystitída sa môže vyvinúť pod vplyvom baktérií spolu s ďalšími provokujúcimi faktormi (napríklad chronická pyelonefritída vyvoláva exacerbáciu ochorenia).

Symptómy a znaky priebehu ochorenia

Hlavné príznaky cystitídy v menopauze u žien sú podobné prejavom zápalu močového mechúra a sú charakterizované nasledujúcimi príznakmi:

 • časté nutkanie
 • bolesť a tvrdosť pri močení,
 • prítomnosť krvných zrazenín v moči,
 • zmena farby moču a prítomnosť jeho charakteristického špecifického zápachu, t
 • zvýšenie telesnej teploty na 37-37,2 stupňov, čo indikuje priebeh zápalového procesu v tele.
Späť na obsah

katar

Prvým štádiom cystitídy je katarálny zápal, pri ktorom sa pacienti sťažujú na takéto príznaky:

 • bolesti a kŕče, ktoré sa objavujú pri močení,
 • pálenie a svrbenie genitálií.

Vonkajší plášť genitálií sa vyznačuje silným začervenaním, možno povedať, opuch. Diagnostická štúdia močového mechúra (cystoskopia) odhalí malé vredy na sliznici a ich krvácanie. Počas ultrazvukových a laboratórnych testov krvi a moču nie sú zistené žiadne štrukturálne zmeny v močovom mechúre. K zápalu dochádza v dôsledku skutočnosti, že sliznica uvoľňuje malé množstvo mukoproteínu, ktorý ho chráni pred infekciami a vonkajšími dráždivými látkami.

Intersticiálny zápal

V tomto štádiu ochorenia ženy pociťujú slabú bolestivú bolesť. Časté nutkanie na močenie, ktoré je často sprevádzané spontánnym vyprázdňovaním močového mechúra. V diagnóze, lekár zistí začervenanie a opuch orgánu, prítomnosť malých erózií, krvácanie (prasknutie krvných ciev) po celom povrchu močového mechúra. V zriedkavých prípadoch sa na orgáne objavujú výrastky (polypy).

Atrofia moču

Približne 5 a viac rokov po nástupe menopauzy môžu ženy vyvinúť najnebezpečnejší tretí stupeň cystitídy, atrofiu močového mechúra. Známkami jeho vývoja sú spontánne vyprázdňovanie močového mechúra, absencia bolesti a bolesti pri prechode na toaletu. Liečba tohto štádia ochorenia je veľmi ťažká a neefektívna. Ochorenie tejto formy ochorenia (atrofická cystitída) je charakterizované ireverzibilnými zmenami povrchovej vrstvy močového mechúra a následným vývojom sklerotickej formy - mikrocystis (prejavuje sa znížením kapacity močového mechúra).

Diagnóza cystitídy v menopauze

Pre presnú diagnózu je dôležité vykonávať výskum - laboratórne a inštrumentálne. Laboratórne diagnostika zahŕňa testy, ako je kompletný krvný obraz, analýza moču podľa Nechyporenko. Krvné testy je ťažké určiť. Identifikuje príznaky zápalu v tele. Analýza moču je efektívnejšou diagnostickou metódou, ktorá umožňuje zistiť prítomnosť škodlivých mikróbov v jej vzhľade (charakteristická farba a vôňa). Analýza podľa Nechiporenko zahŕňa prijatie na štúdium priemernej časti moču a zmieriť normálne ukazovatele s existujúcimi.

Medzi metódy inštrumentálneho výskumu patria:

 • cystoskopia (vyšetrenie vnútorného povrchu močového mechúra pomocou endoskopického prístroja),
 • Ultrazvuk (umožňuje diagnostikovať cystitídu),
 • biopsia (zber materiálu na histologické vyšetrenie) a uroflowmetria (určuje urodynamiku dolného močového traktu), ktoré sa v tejto patológii používajú menej často.
Späť na obsah

Liečba a prognóza

Cystitída v liečbe menopauzy je založená na užívaní antibiotík a protizápalových liekov v spojení s hormonálnou liečbou. Právo na predpisovanie liekov má len lekár, samoobsluha je prísne zakázaná. V súčasnosti sú veľmi časté hormóny počas menopauzy, ktoré sa vyrábajú v akejkoľvek forme - v tabletkách, kvapkách, vo forme mastí, ampuliek a čapíkov. Všetky lieky sú spojené jedným znakom - obsahom prirodzených ženských hormónov, ktoré nepoškodzujú zdravie žien a sú považované za bezpečné pre dlhodobé užívanie. Tieto lieky zahŕňajú "Femoston", "Divigel", "Menostar" a ďalšie podobné zloženie a činnosť. Z protizápalových liekov sa uprednostňujú: "Canephron", "Cyston", "Fitolysin". Z antibiotík sa používajú nasledujúce látky: „Furadonín“, „Monural“, „Flemoxin“.

Cystitída spôsobená menopauzou sa lieči odlišne ako normálne a môže zahŕňať hormóny.

Okrem vyššie uvedených prípravkov sa homeopatické lieky užívajú na menopauzu, ako napríklad:

 • "Remens" - liek, ktorý obnovuje hormonálnu rovnováhu a používa sa pri komplexnej liečbe zápalových ochorení ženských pohlavných orgánov,
 • "Klimakt-Khel" - používa sa pri liečbe autonómnych porúch v menopauze,
 • Ambosex je indikovaný na inkontinenciu moču počas menopauzy a na iné hormonálne poruchy.

Existujú prípady, keď lieková terapia chronickej cystitídy neprináša správne výsledky, potom musíte konať rýchlo. Operácia je nevyhnutná pre ženy, ktoré majú:

 • štruktúra uretry je narušená (vagína je v kontakte s močovou trubicou alebo je s ňou blízko),
 • rekurentná cystitída sa objavila počas menopauzy (vyskytuje sa pri prolapsu alebo prolapsu maternice),
 • intersticiálne štádium cystitídy (spôsobené jazvami na stenách močového mechúra, ktoré vedie k páleniu a bolesti),
 • nepriaznivý výsledok liečby a neschopnosť prijať akékoľvek ďalšie opatrenia (odstránenie močového mechúra).

Cystitída v menopauze sa stáva chronickou, ktorá sa nedá vyliečiť navždy. V možnostiach pacienta a lekára zabrániť opakovaniu exacerbácie ochorenia podľa týchto odporúčaní:

 • udržiavať hygienu genitálií,
 • dodržiavať správnu výživu (jesť viac fermentovaných mliečnych výrobkov, obmedziť používanie slaných a korenených potravín),
 • vyhnite sa podchladeniu, včas navštevujte toaletu, neuchovávajte sa pri močení.
Späť na obsah

Ľudové metódy

Tradičné metódy sa považujú za dobrý doplnok k hlavnému ošetreniu. Medzi nimi je veľa receptov k dispozícii pre domácu liečbu. Prvý liek, ktorý možno použiť na liečbu menopauzy a cystitídy, sa otepľuje mliekom. Najprv je potrebné mlieko variť v množstve 3 litre. Počkajte, kým trochu nevychladne, nalejte ho do umývadla a natoľko vznášajte nohy. Mlieko po zákroku nie je možné vylievať a použiť na ďalší postup.

Šípkový odvar (kompót) sa považuje za veľmi účinný pri zápale močového mechúra a už dlho sa používa pri ľudovej liečbe. Ak chcete pripraviť vývar, vezmite niekoľko bobúľ a varte 10-15 minút na nízkej teplote. Keď pijete, môžete pridávať med alebo cukor podľa chuti. Vezmite tento vývar na dlhú dobu.

Odvar môže byť pripravený z takej rastliny ako Echinacea, ktorá je známa svojimi vlastnosťami imunitného posilnenia. Ak chcete pripraviť odvar musíte vziať 1 lyžičku. trávu a nalejte pohár vriacej vody. Odložená na 3 hodiny. Je potrebné prijať 100 ml ráno a večer po jedle. Tento spôsob liečby a ďalšie uvedené metódy by mali používať všetky ženy bez výnimky, pretože počas obdobia menopauzy je telo oslabené a nie je chránené pred vonkajšími nepriaznivými faktormi.

Prečo v období menopauzy zvyšuje pravdepodobnosť cystitídy?

Menopauza nastáva, keď je množstvo pohlavných hormónov - estrogénu významne znížené. Tieto hormóny významne ovplyvňujú stav kože a slizníc, čo ich robí pružnejšími a pružnejšími. To platí aj pre steny močového mechúra: s vekom sa tiež stávajú tenšie a slabšie, krv v nich je oveľa horšia.

Cystitída je zápal močového mechúra, a aby sa začal zápal, je dostatok faktorov uvedených vyššie a zároveň sa mikróby začínajú intenzívne množiť. Počas menopauzy môžu baktérie migrovať do oblasti močového mechúra az reprodukčných orgánov. Suchosť a zápal pošvy sa ľahko prenesú do močového mechúra.

Zdá sa, že cystitída v menopauze sa objavuje doslova z ničoho a takmer okamžite sa stáva chronickou. Iniciátorom infekcie však môže byť akákoľvek, dokonca aj najmenšia hypotermia, stres, úzkosť alebo zima, ktorým nebola venovaná náležitá pozornosť.

Príčiny zápalu močového mechúra s menopauzou

 1. Zníženie ochrannej funkcie tela.
 2. Prítomnosť patogénnych mikroorganizmov u ženy, ktorá spôsobuje zápal.
 3. Choroby genitálií, ako napríklad chlamýdie, ktoré nie sú riadne liečené, môžu viesť k cystitíde.
 4. Chronický zápal obličiek alebo iných vnútorných orgánov, ktoré sú blízko močového mechúra. Môžu niesť zápal močového mechúra.
 5. Znížená produkcia hormónu estrogén.
 6. Aj s obličkovými kameňmi, veci nie sú najlepšie: často provokujú cystitídu.

Varovanie! Žiadna ženská reprezentantka nie je poistená proti cystitíde, pretože ženské telo je v zásade náchylné na toto ochorenie. Ak sa choroba udiala raz, potom na tom nie je nič hrozné. Je len potrebné ho riadne vyliečiť a vyvodiť závery. Ak sa však ochorenie opakuje viackrát so závideniahodnou pravidelnosťou, potom je nemožné nechať ho bez dozoru a stojí za to podstúpiť vážne vyšetrenie tela.

Symptómy cystitídy v menopauze

Symptómy cystitídy v menopauze sú podobné príznakom cystitídy u žien v reprodukčnom veku. Toto ochorenie je charakterizované:

 • Nepohodlie v intímnej oblasti.
 • Bolesť pri prechode na záchod. Эти походы в туалет становятся неестественно частыми.
 • Počas močenia sa krv vylučuje z močového kanála. Po tom, čo žena išla na záchod, pociťujú sa bolesti v spodnej časti brucha: keď sa zapálený močový mechúr vyprázdni a jeho steny sa navzájom dotýkajú, a keďže sú zapálené, pacient cíti nepohodlie.
 • Farba moču sa neustále mení v dôsledku toho, že v moči je krv.
 • Výtok z vaginálnej oblasti so zápachom.
 • Ak pacient po dlhú dobu neurobí nič, môže mať vysokú teplotu, začína nevoľnosť a vracanie.

Varovanie! Pri liečbe a správnej diagnóze je potrebné poradiť sa s lekárom, pretože samoliečba môže pacienta len zhoršiť a jej choroba sa stane chronickou.

Diagnóza cystitídy u žien v menopauzálnom veku

Aby mohol lekár stanoviť správnu diagnózu a určiť stupeň vývoja ochorenia, pacient musí prejsť močom na všeobecnú analýzu, ako aj na obsah baktérií, ktoré v nej vyvolávajú cystitídu. Okrem toho musíte urobiť ultrazvuk obličiek a ultrazvuk močového mechúra. Na základe týchto údajov lekár vykoná diagnózu a predpíše vhodnú liečbu.

Liečba cystitídy v menopauze

Vzhľadom k tomu, cystitída v menopauze je spôsobená absenciou pohlavných hormónov, musíte vyplniť túto medzeru. A ak žena ešte nebola poskytnutá hormonálna substitučná terapia, lekár odôvodní potrebu hormónov. Možno, že hormóny budú musieť byť prijaté v priebehu ich zostávajúceho života.

Avšak len s pomocou hormónov nemôže vyliečiť zápal močového mechúra. Je potrebné používať niekoľko liekov a dodržiavať niektoré pravidlá.

 1. V počiatočných štádiách ochorenia by sa mali použiť lokálne masti a gély, ktoré pomôžu zmierniť zápal.
 2. Ak žena nešla včas k lekárovi a začala svoju chorobu, bude sa musieť liečiť intenzívnejšie. Pre úplnú likvidáciu baktérií je potrebné antibiotikum, kurz, ktorý predpisuje lekár. Mimochodom, antibiotiká - to je liek, ktorý musí byť použitý podľa určitej schémy. Je veľmi nežiaduce zabudnúť, že musíte piť liek a z nejakého iného dôvodu ho vynechať.
 3. Aby sliznice neboli príliš suché a nezhoršovali situáciu, odporúča sa použiť sviečky, napríklad Ovestin.

Ľudové prostriedky na liečbu cystitídy počas menopauzy

Tradičné metódy liečby môžu byť použité pre cystitídu v menopauze, ako ďalší nástroj na udržanie ich zdravia. Ale skôr, je tiež potrebné konzultovať s lekárom, pretože ľudové prostriedky nemusia byť také neškodné, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

 • Po prvé, pomáha odstrániť baktérie z tela piť veľa tekutín. Môžete piť čokoľvek: džús, ovocné nápoje, minerálnu vodu, džús a bylinné čaje.
 • Ak sa v moči nenachádza krv, potom sa žalúdok môže zohrievať pomocou vyhrievacej podložky alebo fľaše s teplou vodou.
 • Keď je menopauza vhodná na tinktúru horského popola. Na jeho prípravu vezmite 200 gramov ovocia z jarabiny a naplňte ich vodkou alebo brandy. Liek by mal byť podávaný počas 2 týždňov na tmavom mieste, nalačno, musíte ho napiť a vypiť jednu čajovú lyžičku pred každým jedlom.
 • Do vodky nalejeme 200 g chmeľu, na týždeň trvajte na tom, aby ste liek užívali, a vezmite si 10 kvapiek rozpustených v pohári vody dvakrát denne bez ohľadu na jedlo.
 • Petržlen odvar je vynikajúci diuretikum. Ak to chcete urobiť, vezmite si lyžičku semien petržlenu a nalejte ich do litra vody. Nechajte noc trvať, trvať ráno a konzumovať pár dúšok každé tri hodiny.

Prevencia cystitídy s menopauzou

 1. Starostlivo dodržiavajte pravidlá osobnej hygieny.
 2. Snažte sa, aby sa baktérie nedostali do vaginálnej oblasti z konečníka.
 3. Na pranie používajte iba jemné mydlo na intímnu hygienu.
 4. Vyberte si iba mäkké spodné prádlo z prírodných tkanín tak, aby pokožka mohla dýchať.
 5. Snažte sa jesť menej slané, korenené, korenia. Tieto jedlá vyvolávajú zápal slizníc.
 6. Vyhnite sa podchladeniu. Dokonca aj tie banálne zmrazené ruky môžu byť dôvodom pre rozvoj ochorenia.
 7. Pite veľa vody: až 2 litre denne.
 8. Vyhnite sa zápche, pretože silný tlak na pohyb čriev môže poškodiť steny močového mechúra.

Teda cystitída počas menopauzy je veľmi zákerná choroba a ženy sú k nej náchylnejšie len preto, že ich reprodukčný systém je organizovaný. Obdobie menopauzy len zvyšuje tieto riziká, takže je dôležité byť veľmi pozorný k vášmu zdraviu žien, av prípade akéhokoľvek nepohodlia konzultovať s lekárom, pretože menopauza a cystitída je veľmi nebezpečná kombinácia.

Kognitívne video na túto tému:

Menia sa príznaky cystitídy s nástupom menopauzy?

Cystitída je ochorenie, pri ktorom je zapálená sliznica močového mechúra. Táto pomerne nepríjemná choroba môže postihnúť ženy v každom veku. Zástupcovia spravodlivého pohlavia v reprodukčnom veku sa spravidla prejavujú veľmi jasne.

Rozlišujú sa tieto hlavné príznaky vývoja cystitídy: t

 1. Množstvo moču sa výrazne zvyšuje počas celého dňa. Niektoré ženy idú až 60-krát.
 2. V noci je potrebné močiť viac ako 2-3 krát.
 3. Počas intímnych vzťahov sa žena cíti nepohodlne.
 4. Časté falošné nutkanie na močenie.
 5. Po močení sa vylučujú kvapky krvi.
 6. Počas močenia sa objavuje výrazná bolesť.
 7. V moči sa môže objaviť netypický výtok.

Ako vidíte, všetky príznaky naznačujú problémy v močovom systéme. Preto, pani nemôže zlyhať všimnúť vývoj cystitídy. Keď sú príznaky menopauzy menej výrazné.

Patrí medzi ne:

 1. Zvýšené močenie počas dňa. Je však menej intenzívna ako u žien v reprodukčnom veku. Spravidla sa pohybuje od 10-20 krát počas dňa.
 2. Moč mení farbu a existuje špecifický zápach, ktorý tam predtým nebol.
 3. Pani cíti neintenzívnu bolesť alebo nepohodlie v suprapubickej oblasti.
 4. Telesná teplota stúpa na 37-37,20C, čo indikuje zápalový proces.

Prečo sa počas menopauzy častejšie vyskytuje cystitída

Sú vytvorené priaznivé podmienky pre patogény, ktoré u žien vyvolávajú cystitídu: Escherichia coli, stafylokoky, anaeróbne baktérie, chlamýdie atď.

Infekcia môže vstúpiť do močového mechúra z pošvy. Suché steny genitálnych orgánov sú citlivejšie na mikroorganizmy, ktoré vyvolávajú zápalový proces.

Mikroflóra zo zapálenej vagíny v dôsledku suchosti slizníc sa ľahko prenesie do orgánov močového systému. Okrem toho sa vyvíja cystitída s menopauzou v dôsledku zníženej imunity. Mierne prechladnutie tela, stres alebo iný faktor môže viesť k ochoreniu.

Dokonca aj väčšina "desivé" menopauzy môže byť porazený doma! Len nezabudnite dvakrát alebo trikrát denne.

Fázy vývoja cystitídy v menopauze

Počas menopauzy sa rozlišujú tieto štádiá vývoja cystitídy:

 1. Katarálne štádium je počiatočná fáza ochorenia.
  Je to na jej infekcii močového mechúra. Dámy menopauzálneho veku majú nepríjemné pocity v dolnej časti brucha a falošnú potrebu močiť. Počas močenia sú možné bolesti a bolesť. Vonkajší plášť genitálií bude silne červený. Mali by ste kontaktovať svojho urológa a podstúpiť ultrazvuk močového mechúra. Počas vyšetrenia odborník zistí, že spodný fragment orgánu je sčervenený, má edém a miernu eróziu.
 2. Intersticiálny zápal je už sprevádzaný výrazným nepohodlím nielen v močovom mechúre, ale aj v močovej trubici.
  Žena môže cítiť neustálu bolesť, ktorá je nahradená akútnou alebo silnou bolesťou. Možné sú prípady inkontinencie. Pani by mala byť upozornená, že v moči sa objavil ostrý a nepríjemný zápach, zakalená zrazenina a niekedy môže byť prítomná krv. Ultrazvuk bude vykazovať ťažký edém sliznice močového mechúra a výraznú eróziu s krvácaním. Niekedy sa objavujú výrastky vo forme polypov. Analýza moču ukáže prítomnosť leukocytov.
 3. Atrofická cystitída je chronickým štádiom ochorenia.
  Je charakterizovaná inkontinenciou moču s miernou bolesťou, alebo dokonca v neprítomnosti. V dôsledku pretrvávajúcej deštrukcie sliznice močového mechúra sa zhoršilo jej fungovanie. Počas špeciálnej štúdie cystoskopie alebo ultrazvuku sa zistí, že sliznica sa zmenila na bledú, má mierny vzorec ciev a je atrofia alebo inými slovami umiera. Steny močového mechúra sa zosilnili a objem sa znížil. Možno rast polypov. Vďaka pravidelnej stagnácii moču sa môžu tvoriť kamene a rôzne nádory.

Keď žena venuje pozornosť prvým príznakom a okamžite sa obráti na špecialistu, aby predpísal správnu liečbu, ochorenie nepokračuje do ďalšieho štádia.

Ako môžem vyliečiť

Liečbu cystitídy v menopauze by mal vykonávať len lekár. Pred predpísaním liekov vykoná diagnózu, ktorá zahŕňa: testy krvi a moču, ultrazvuk močového mechúra, cystoskopiu - vyšetrenie močového mechúra z vnútra pomocou špeciálneho cystoskopického prístroja.

Lekár Vám predpíše lieky, ktoré sa zamerajú na nasledujúce aspekty:

 1. Eliminácia patogénnej cystitídy.
  Za týmto účelom vykonávajte kultúru moču. Táto analýza trvá 5 až 7 dní. To vám umožní identifikovať bakteriálne, vírusové alebo plesňové povahy mikroorganizmu, ktorý vyvolal zápalový proces. V závislosti od jeho povahy lekár predpíše špecifické lieky. Pred prijatím výsledkov analýzy sa pacientovi predpíšu antibiotiká: furadonín alebo ciprofloxacín. Vďaka širokému spektru účinkov pôsobia na patogén, eliminujú zápal a tiež vylučujú možnosť sekundárnej infekcie, ktorá nie je menej častá v menopauze.
 2. Ukončenie zápalového procesu steroidnými alebo nesteroidnými liekmi.
 3. Zmiernenie bolesti pri močení.
  Na tento účel sú predpísané lieky proti bolesti a antispasmodiká.
 4. Obnova hormonálnych hladín.
  Na to, aby žena urobila krvný test na hormóny.

V tých prípadoch, keď je telesná teplota dámy zvýšená na 380 ° C alebo je prítomný syndróm akútnej bolesti, liečba sa vykonáva v nemocnici. Keď výsledky analýzy moču ukazujú vyššiu koncentráciu baktérií, pacient potrebuje hospitalizáciu. Intoxikácia tela priamo do močového mechúra cez katéter vstrekuje antibakteriálne a antiseptické lieky.

Aká liečba sa vykonáva v rôznych štádiách ochorenia

Terapia závisí od štádia cystitídy:

 1. V katarálnom štádiu sú predpísané hormonálne lieky lokálneho použitia: gély, krémy a čapíky. Najobľúbenejšie sú: Ovestin, Divigel a Klimara. Priebeh liečby je 3 mesiace. Počas tejto doby sa obnoví štruktúra a tón sliznice. Na zmiernenie zápalového procesu je predpísané: Cyston, Kanefron a Fitolysin.
 2. V intersticiálnom štádiu sú hormonálne preparáty predpísané v tabletách a navyše rovnaké topické prostriedky ako v predchádzajúcom štádiu. Nasledujúce hormonálne prípravky vykazujú dobrý účinok: Divina, Klimonorm, Klymen. Na elimináciu baktérií sa predpisuje nolycinón, monural, atď. Ak je potrebné zastaviť bolesť pri močení, odporúča sa No-Shpu, Spazgan, Papaverin a Baralgin.
 3. V atrofickom štádiu sa sliznica stáva necitlivou na estrogén, a preto hormonálne lieky nemajú účinok. Vyššie uvedené lieky sú predpísané na odstránenie baktérií a zmiernenie bolesti. Zvládnutie močovej inkontinencie môže byť len chirurgické. Preto sa odporúča nepriviesť cystitídu do tohto štádia.

Je dôležité vedieť, že s včasnou hormonálnou substitučnou terapiou nezačne atrofia sliznice močového mechúra. Pretože príčinou je eliminácia - nedostatok estrogénu.

Príčiny ochorenia

Medzi hlavné príčiny cystitídy v každom veku patria:

 • porušovanie hygienických pravidiel
 • nosenie syntetického alebo veľmi malého spodného prádla,
 • nechránený pohlavný styk,
 • hypotermia,
 • predtým prenášaných chorôb.

Ale menopauza a cystitída môžu byť spojené inými negatívnymi faktormi:

 • pokles tkanivového tkaniva mechúra,
 • obehové problémy v oblasti genitálií,
 • zápal pošvy,
 • porušenie mikroflóry.

Pri menopauze u žien v tele existujú priaznivé podmienky pre baktérie, ktoré vyvolávajú zápal močového mechúra. Okrem toho, kvôli suchosti pošvy a nerovnováhe mikroflóry, je pre baktérie ľahšie vstúpiť do močového systému.

Nezabudnite ani na výživu a stres. A tak oslabené telo počas menopauzy trpí hormonálnou nerovnováhou a na tomto pozadí sa aj mierny negatívny faktor môže stať provokatérom zápalového procesu.

Diagnostické metódy

Počas menopauzy je pomerne ťažké rýchlo určiť zápal močového mechúra. Ale pri najmenších sťažnostiach stojí za návštevu gynekológa a urológa. Preventívna návšteva nemocnice môže zachrániť ženu pred rozvojom chronickej formy ochorenia, ktorej liečba je veľmi problematická.

Existuje zoznam základných metód diagnostiky zápalových procesov:

 • rozbor moču,
 • analýza živných médií v moči,
 • Ultrazvuk močového mechúra,
 • počítačová tomografia.

Pre ženy v menopauze je veľmi dôležité kontrolovať moč aspoň štyrikrát ročne, aby včas odhalili patologické procesy.

Atrofické zmeny v sliznici močového mechúra

Tu je hormonálna substitučná liečba k ničomu, pretože močové steny strácajú citlivosť na estrogén. V tomto štádiu možno inkontinenciu moču počas menopauzy zvládnuť len pomocou chirurgického zákroku.

Možno konštatovať, že včasná liečba chráni ženské telo, pričom neumožňuje, aby sa rôzne patologické procesy vyvinuli na závažné ochorenia.

Aké antibakteriálne lieky môže lekár predpísať?

Cystitída s menopauzou tiež musí byť liečená antibiotikami, ktoré vynikajúco pracujú s patogénnymi baktériami. Čo sa týka trvania terapie, môže trvať jeden deň až dva týždne.

Medzi hlavné lieky predpísané pre ženy v menopauze v boji proti cystitíde patria:

Širokospektrálne antibiotiká (predpísané v prípadoch, keď nemožno užívať iné lieky): t

Je to dôležité! Tieto prostriedky by nemali prijímať osoby s individuálnou neznášanlivosťou na ich účinnú látku alebo ďalšie zložky.

Medzi vedľajšie účinky je upozorniť na zriedkavé alergické reakcie na koži.

Ale liečba cystitídy antibiotikami bez lekárskeho dohľadu nie je povolená, pretože v tele môžu byť iné patologické procesy.

Fytodrugy na zápal močového mechúra

Ak žena nie je obťažovaná ťažkými bolesťami alebo vysokou horúčkou, potom si môžete vyskúšať bylinné prostriedky. Mali by sa však používať iba v kombinácii s antibiotikami:

 • Cyston (430r). Má močopudné, protizápalové a antibakteriálne účinky. Formulár release - pilulky.
 • Lingonberry listy (40-50r). Astringentné a protizápalové činidlo rastlinného pôvodu. Zlepšuje ochranné funkcie tela a zvyšuje účinnosť antibakteriálnej terapie. Forma release - vrecia a obaly so suchými listami.
 • Monurel (450-500r). Brusnicový extrakt, ktorý pri dlhodobom používaní má pozitívny vplyv na boj proti zápalovým procesom močového mechúra.
 • Canephron (350-400r). Kombinované tabletky obsahujúce rozmarínové listy, miláčik, centaury. Je veľmi užitočná pri chronickej cystitíde, pretože znižuje intenzitu bolesti a tiež znižuje riziko recidívy v chronickej forme ochorenia.

Prírodné hormóny sa nachádzajú aj v tamponoch Beautiful Life Chinese. Ženy v menopauze sa často obracajú na ne, aby normalizovali hladinu hormónov, ale okrem tejto vlastnosti môžu tampóny liečiť cystitídu.

Tieto bylinné prípravky možno kombinovať s antibiotikami a hormónmi, ale mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Aj tieto bylinné prostriedky pomáhajú liečiť uretritídu u žien.

Čo môže spôsobiť opakovanie ochorenia?

Aj keď sa zápal u žien zastaví, môže sa objaviť znova. Najmä je potrebné poukázať na ženy s chronickou formou ochorenia. Aby ste sa vyhli ďalším problémom s močovým mechúrom, potrebujete:

 • dodržiavať pravidlá hygieny,
 • umyť s pH neutrálnymi látkami,
 • urobte správne umývanie
 • opustiť syntetické tkaniny
 • vyhnúť sa podchladeniu
 • vzdať sa veľmi slaných potravín, korenia, údeného mäsa.
 • vypiť až dva litre vody denne.
 • nechránený pohlavný styk.

Kedy je nutná operácia?

Podľa štatistík takmer 6% ľudí s cystitídou potrebuje chirurgickú liečbu. Medzi hlavné dôvody patrí:

 1. Blízkosť močovej trubice k pošve.
 2. Recidivujúci typ cystitídy.
 3. Smrť stien močového mechúra.
 4. Intersticiálny typ ochorenia.

Všetky zdravotné problémy sú najľahšie liečiteľné v počiatočných štádiách.Samozrejme, cystitída počas menopauzy je ťažké diagnostikovať, ale ak žena systematicky navštevuje nemocnicu, potom je tu každá šanca nielen zbaviť sa choroby v ranom štádiu, ale vôbec sa stať obeťou zápalových procesov v močovom mechúre.

Charakteristiky klimakterického stavu

Climax sa môže vyvinúť u ženy v takmer každom veku. Dôležitú úlohu pri výskyte tohto stavu hrá:

 • počet vajec pri znášaní v embryonálnom období vývoja dievčaťa, t
 • chronické ochorenia panvových orgánov,
 • operácia na vaječníkoch,
 • kvality života, environmentálnych podmienok a sociálneho prostredia, t
 • diéta a príjem nedostatočných živín.

Climax sa vyvíja v neprítomnosti vaječníkov vo vaječníkoch a znížení fungovania týchto orgánov. Medzi hlavné prejavy menopauzy patria:

 • zníženie intenzity všetkých typov metabolizmu v tele a prírastku hmotnosti,
 • znížené fungovanie všetkých orgánov a systémov
 • vzhľad zábleskov apatie, adynamie, letargie, únavy,
 • znížená koncentrácia
 • znížené libido,

Vývoj cystitídy

Menopauzálne ženy majú často problémy s orgánmi urogenitálneho systému. Cystitída sa najčastejšie vyskytuje pri menopauze.

Zníženie množstva estrogénu v ženskej krvi vedie k zníženiu reaktivity imunitného systému. Tento faktor prispieva k prenikaniu mikroorganizmov do močového mechúra a ich reprodukcii v tomto orgáne. Zníženie imunitného systému tiež komplikuje užívanie liekov a elimináciu patogénov z tela.

U žien v reprodukčnom veku sa cystitída vo väčšine prípadov prejavuje jasne. Symptómy tejto patológie zahŕňajú:

 • zvýšenie počtu močení počas dňa - až 50-krát,
 • výskyt noktúrie - časté močenie v noci - viac ako 2-3,
 • časté nutkanie na močenie,
 • vylučovanie krvi po močení
 • výskyt netypického výtoku z močovej trubice,
 • silná bolesť v suprapubickej oblasti,
 • nepohodlie počas sexuálneho kontaktu.

U žien v menopauze sú príznaky menej výrazné, takže môže byť ťažké diagnostikovať toto ochorenie:

 • nepohodlie alebo neintenzívna bolesť v suprapubickej oblasti,
 • zvýšenie telesnej teploty na nízke hodnoty,
 • výskyt kvapiek krvi po močení možno kombinovať s menštruáciou (v dôsledku porušenia cyklu),
 • zvýšenie počtu močení (avšak nie tak intenzívne - 10-20 krát denne),
 • výtok z močovej trubice môže byť kombinovaný s vaginálnym výtokom počas menopauzy.

Prejavy cystitídy s menopauzou sú menej príznakové. Pokles lokálnej imunity však môže viesť k intenzívnej reprodukcii mikroorganizmov a vzniku živého obrazu ochorenia (ako u žien v reprodukčnom veku).

Ďalšou charakteristickou črtou cystitídy v období menopauzy je tendencia k chronickosti procesu. Nedetekovaná choroba alebo choroba, ktorá nie je úplne liečená, sa môže zmeniť na chronickú formu a byť pozorovaná u ženy po menopauze. Kvôli zníženej aktivite imunitného systému sa takéto stavy ťažko liečia.

Nebezpečenstvo cystitídy

Časté močenie a bolesť sú nepríjemné príznaky cystitídy. Nepredstavujú však hlavné nebezpečenstvo tejto patológie. Cystitída s menopauzou je nebezpečná pre jej komplikácie. Chronické preťaženie moču, ktoré sa vytvára v močovom mechúre, prispieva k tvorbe kameňov, polypov a nádorov.

Počas menopauzy sa proces bunkového delenia spomaľuje. Chronický zápal a stagnácia moču prispievajú k dysregulácii tohto procesu. To všetko zvýši riziko nádorov v močovom mechúre.

Ďalšou hroznou komplikáciou cystitídy je šírenie infekcie vzostupne. V dôsledku toho sú postihnuté uretre a obličky. Chronický proces v obličkách môže viesť k zníženiu ich funkčnosti a rozvoju zlyhania obličiek.

Preto je potrebné okamžite diagnostikovať cystitídu počas menopauzy, ak sa vyvinula. To pomôže včas začať komplexnú liečbu a znížiť riziko komplikácií.

Diagnóza ochorenia

Podozrivá cystitída počas menopauzy nie je ľahká. Preto sa gynekológ a urológ musia stať najlepšími priateľmi pre toto obdobie pre ženu. Preventívne vyšetrenia pomôžu identifikovať patológiu v skorých štádiách a neumožnia, aby sa choroba dostala do chronickej formy.

Medzi hlavné metódy diagnostiky cystitídy v menopauze patria:

 • všeobecné klinické vyšetrenie moču, t
 • kultúra moču na živných médiách
 • vylučovacia urografia
 • ultrazvuk močového mechúra,
 • počítačová a magnetická rezonancia.

V období menopauzy sa odporúča vykonať všeobecné klinické vyšetrenie moču aspoň raz za tri mesiace. To umožní včas identifikovať patológiu močového traktu, včas zahájiť diagnostiku a tiež predpísať vhodnú liečbu.

Liečba cystitídy by sa mala vždy kombinovať s liečbou menopauzálneho stavu. Na nápravu menopauzy vykonávajú lekári štúdiu koncentrácie estrogénu a progesterónu v krvi a predpisujú perorálne kontraceptíva, ktoré pokrývajú potreby žien v týchto hormónoch. Výber takýchto liekov sa uskutočňuje výlučne individuálne, pričom sa zohľadňujú fyziologické charakteristiky každej konkrétnej ženy.

Hlavné zásady liečby sú: t

 • odstránenie patogénu z tela, t
 • eliminácia zápalu
 • eliminácia alebo zníženie intenzity bolesti.

Bez ohľadu na etiológiu ochorenia sú liekmi prvej línie antibiotiká. Siatie moču na živné médium a identifikácia patogénu trvá najmenej 5-7 dní. Pred identifikáciou príčiny ochorenia sa odporúča užívať širokospektrálne antibakteriálne lieky.

Aj keď patogény nie sú bakteriálne mikroorganizmy, liečba antibiotikami je indikovaná z dôvodu vysokej pravdepodobnosti sekundárnej bakteriálnej infekcie. Po identifikácii pôvodcu ochorenia sú predpísané patognomonické činidlá.

Liečba cystitídy sa vykonáva vždy s použitím protizápalových liekov. Môže to byť steroidné aj nesteroidné činidlá. V závislosti od priebehu ochorenia a želania pacienta sa môžu protizápalové liečivá použiť vo forme rektálnych čapíkov, injekcií alebo tabliet.

Liečba častého močenia je založená na použití alfa-blokátorov. Tieto lieky znížia frekvenciu močenia a takmer úplne sa zbavia falošného nutkania na močenie.

Liečba hypertermického syndrómu začína pri teplote 38,5 ° C. Súčasne predpísané antipyretiká.

V ťažkých prípadoch - vysoká horúčka, veľký počet baktérií v moči, syndróm intenzívnej bolesti - je nutná hospitalizácia na urologickom oddelení. Existuje špecifická liečba a detoxikácia organizmu. Je tiež potrebné nainštalovať katéter s močovým mechúrom a prostredníctvom neho udržiavať lokálne antibakteriálne roztoky a antiseptické činidlá.

Chronická cystitída, ktorá zle reaguje na liekovú terapiu, vyžaduje chirurgický zákrok. Chirurgické ošetrenie zahŕňa odstránenie močového mechúra alebo jeho časti a vykonanie rekonštrukčných plastov.

Všetko o vyvrcholení a reštrukturalizácii tela s ním sa dozviete z navrhovaného videa:

Symptómy a liečba cystitídy v menopauze

Toto ochorenie, keď nastane menopauza, sa inak nazýva involúcia. Riedené steny močového mechúra sa stávajú priaznivým faktorom pre rozvoj zápalového procesu v tele.

Invazívna cystitída sa často vyvíja v dôsledku gynekologických ochorení. Zníženie obranyschopnosti organizmu v období menopauzy často ovplyvňuje genitálie: suchosť pošvy, zhoršenú mikroflóru atď.

Cystitída je pravdepodobnejšia u ľudí, u ktorých sa toto ochorenie predtým vyskytlo. Je dôležité nevynechať prvé príznaky zápalu v močovom mechúre a začať liečbu okamžite.

 • pálenie a svrbenie v hrádzi,
 • časté močenie, nutkanie na toaletu,
 • nepohodlie v bruchu,
 • zmena sfarbenia moču (zakalenie moču),
 • slabé močenie,
 • v niektorých prípadoch sa v moči objavujú pruhy krvi (viac informácií o cystitíde s krvou si môžete prečítať tu).

Cystitída, ako každá iná choroba, by sa mala liečiť v počiatočnom štádiu vývoja. Mukózna membrána močového mechúra s časom môže byť vážne deformovaná, čo povedie k nepríjemným následkom, ako sú: zníženie objemu orgánu a inhibícia funkčných schopností.

Pre presnú diagnózu ochorenia je potrebné absolvovať testy a vyšetriť urológom.

 • OAM (analýza moču),
 • Ultrazvuk močového mechúra, obličiek,
 • analýza moču na výsev,
 • cystoskopia (v prípade potreby).

Presný stav membrány mechúra môže ukázať taký postup ako cystoskopia. Táto metóda je znázornená v pokročilom štádiu cystitídy.

Liečba liekmi

Liečba cystitídy v menopauze závisí od stupňa slizničných lézií v močovom mechúre.

Fázy vývoja cystitídy možno rozdeliť do niekoľkých štádií:

 • Katarálny stupeň poškodenia stien v tele znamená mierne erozívne zmeny sliznice a opuchy. V tomto štádiu vhodná lokálna liečba liekmi obsahujúcimi estrogén,
 • s intersticiálnym stupňom zápalu sú steny orgánu silne zahustené, sliznica môže byť deformovaná do stavu polypov. Hormonálna terapia sa používa v liekovej forme vo forme tabliet, aj keď lokálne sviečky tiež nie sú vylúčené,
 • Atrofické zmeny v sliznici močového mechúra sú nebezpečným dôsledkom oneskorenej liečby ochorenia. Pre túto fázu je charakteristická - inkontinencia moču. Keď sa skúma orgán steny močového mechúra zhrubne a jeho objem sa zníži, krvný obeh sa zlomí, takže sliznica vyzerá bledo.

Určiť stupeň poškodenia močového mechúra a zvoliť racionálny režim liečby - pomôže urológovi.

Hormonálne prípravky na liečbu invazívnej cystitídy a odporúčania na ich použitie

"Ovestin". (sviečky, pilulky, smotana). Účinná látka estriol je prírodný estrogén. Môže sa použiť na prevenciu aj liečbu symptómov spôsobených nedostatkom estrogénu.

Požadovanú dávku liečiva predpisuje len ošetrujúci lekár. Režim liečby je založený na zvýšenej dávke v prvých týždňoch, s jej ďalším znížením a dosiahnutím udržiavacej liečby,

"Climaru". Jedinečná náplasť, ktorá denne poskytuje potrebnú dávku estradiolu, udržiava danú hladinu hormónu v tele. Aby sa znížilo riziko hyperplázie endometria, liečba progestogénom sa má ďalej vykonávať 10-14 dní.

Náplasť by sa mala pripevniť na čistú, suchú pokožku, najlepšie do chrbtice alebo zadku, odporúča sa vyhnúť sa zónam prsných žliaz a pásu.

Náplasť sa mení raz týždenne. Počas liečby je potrebné sa vyvarovať vysokým teplotám (horúci kúpeľ, sauna), pretože náplasť sa môže uvoľniť.

"Klim". Anti-menopauzálny liek obsahujúci estrogén. Doplňuje deficit ženských hormónov v tele, odstraňuje symptómy spôsobené ochoreniami pri nedostatku estrogénu.

Schopný kontrolovať menštruačný cyklus u žien. Počas menopauzy sa predpisuje 1 tableta počas 21 dní, po ktorej sa užíva sedemdňová prestávka. Liek sa musí užívať v určitom čase (t.j. v rovnakom čase) malým množstvom vody

"Kliogest". Kombinovaný nástroj, ktorý sa skladá z - estrogénu a progestogénu. Takéto zloženie eliminuje: riziko endometriálnych rakovinových buniek a umožňuje kontinuálnu hormonálnu terapiu u žien.

Prípravky na liečbu cystitídy s menopauzou v panvových orgánoch

Remens je homeopatický liek. K dispozícii vo forme kvapiek a tabliet. Znižuje príznaky menopauzy: búšenie srdca, pocit horúčavy, "návaly horúčavy", potenie, nespavosť. Priebeh liečby menopauzálnych porúch počas najmenej 6 mesiacov. Nástroj nemá prakticky žiadne kontraindikácie a prípady predávkovania,

"Estrovel". Účinné pre normalizáciu hladín hormónov, znižuje frekvenciu "prílivu a odlivu". Je to biologicky aktívny doplnok stravy. Trvanie recepcie - 2 mesiace.

Počas menopauzy u žien môže byť narušený krvný obeh v pohlavných orgánoch, čo striktne ovplyvňuje močové cesty, čím vzniká riziko komplikácií pri zápalovom procese v močovom mechúre.

Na zlepšenie prietoku krvi v tele sa odporúča, aby ste užívali tieto prostriedky:

"Trentalu" . Liečivo na zlepšenie mikrocirkulácie zvyšuje reologické vlastnosti krvi. Liečivo sa podáva intravenózne.

"Kurantil" . Stimuluje krvný obeh, používa sa na porušovanie mikrocirkulácie akéhokoľvek typu (ako súčasť komplexnej terapie). Dávková forma - dražé (tablety), lekár si zvolí požadovanú dávku lieku individuálne.

Každý liek má kontraindikácie, takže samoliečba sa neodporúča. Požadovanú dávku má podať len ošetrujúci lekár.

Potrebujem antibiotiká

Zápalové procesy v močovom mechúre sú najčastejšie spôsobené zástupcami oportúnnej mikroflóry. Pokles estrogénov, hormonálna reštrukturalizácia, rozpad obranyschopnosti tela - všetky tieto faktory spúšťajú vývoj cystitídy u žien.

Antibiotiká sa používajú na liečbu ochorenia, ktoré sa stalo pôvodcom bakteriálnej infekcie. Na liečbu zápalu močových ciest sú široko používané:

 • fluórchinolové lieky: Ciprofloxacín, Norfloxacín, t
 • nitrofuránové prípravky: Nitrofurantoin, Furagin,
 • Fosfomycín: Monural.

Podrobné informácie o spôsoboch podávania a charakteristikách niektorých liekov nájdete tu.

Prevencia cystitídy pri menopauze

Na prevenciu zápalu močového mechúra nemusí hormonálna liečba vždy pomôcť.

Aby sa zabránilo opakovaniu ochorenia, odporúča sa:

 • vyhnúť sa podchladeniu,
 • vybrať spodnú bielizeň len z prírodných tkanín,
 • každý rok vyšetrovať gynekológom
 • nejedzte mastné, vyprážané, korenené jedlá,
 • Nezabudnite na osobnú hygienu
 • nekontrolované antibiotiká nie sú povolené.

Pre akékoľvek prejavy cystitídy je potrebné poradiť sa s lekárom o presnej diagnostike ochorenia.

Prejav cystitídy počas menopauzy

Pomerne často majú ženy v menopauze zápal močového mechúra. Problémy vznikajú v dôsledku hormonálnej nerovnováhy. Zníženie obranyschopnosti organizmu vedie k nerušenému prieniku a rýchlej reprodukcii škodlivých mikróbov v močovom kanáli. Provokatéri infekcie môžu byť aj rôznymi domácimi faktormi, ktorým nie je venovaná náležitá pozornosť.

Riziko cystitídy počas menopauzy sa preto niekoľkokrát zvyšuje. V normálnom stave sú slizničné orgány systému pružné, elastické a trvanlivé. Nedostatok estrogénu prispieva k rednutiu epitelu močového mechúra, uretrálneho kanála a vagíny. V dôsledku takýchto porušení sa zvyšuje pravdepodobnosť prenikania patogénnych patogénov do orgánov, čo vedie k rozvoju zápalových procesov.

Toto ochorenie môže byť tiež vyvolané infekciami genitálií u žien, ktoré neboli v minulosti liečené. Medzi nebezpečné patogény patria:

 • stafylokoky,
 • streptokoky,
 • Trichomonas,
 • chlamýdie,
 • Huby Candida,
 • anaeróbna baktéria - protei,
 • gonokoky a iné patogény.

Okrem toho zápal močového mechúra s menopauzou môže byť neinfekčný. V tomto prípade baktérie s tým nemajú nič spoločné. Choroba sa rýchlo vyvíja v dôsledku alergickej reakcie, medikácie, podvýživy, chemickej otravy. Príčinou patológie môže byť aj autoimunitné ochorenie.

Príznaky ochorenia

Keď sa príznaky menopauzy tohto ochorenia prejavujú rôznymi spôsobmi, v závislosti od štádia, typu a formy cystitídy. Charakteristické znaky poškodenia močového mechúra sú: t

 • bolesť v spodnej časti brucha pri močení,
 • časté falošné nutkania
 • zmena farby a zápach moču,
 • výskyt hnisavého výtoku alebo kvapiek krvi v moči,
 • tupá bolesť v suprapubickej oblasti,
 • nepohodlie počas pohlavného styku,
 • zvýšenie telesnej teploty,
 • slabosť a únava
 • zvýšenie množstva moču,
 • inkontinencia - inkontinencia moču.

Intersticiálna fáza

Počas tohto obdobia sa žena obáva stálej bolesti, ktorá sa mení na akútne a ťažké bolestivé ataky. V takýchto prípadoch sú príznaky cystitídy rozsiahlejšie. Často dochádza k nutkaniu vyprázdniť močový mechúr, ktorý je sprevádzaný spontánnym močením. Pacient má v genitáliách ťažké nepríjemné pocity.

Počas štúdie lekári zistia:

 • jednoduché krvácanie,
 • полопавшиеся сосуды на поверхности слизистой (геморрагия),
 • отечность эпителия,
 • фиброзный налет.

Možné komplikácie

Počas menopauzy mnoho žien, najmä starších, odmieta liečbu cystitídy. Domnievajú sa, že takýto stav je normou, zmeny súvisiace s vekom sú nezvratné a že po ukončení liečby sa choroba rozhodne vráti. Samozrejme, je to hlboká chyba. Ak ste správne určiť príčinu zápalu močového mechúra a začať užívať lieky, potom cystitída ustúpi na dlhú dobu.

Najčastejšie následky nedostatočne liečenej cystitídy sú:

 • poškodenie obličiek (pyelonefritída, nefritída a zlyhanie obličiek),
 • degenerácia a ruptúra ​​stien močového mechúra,
 • oslabenie zvierača a výskyt močovej inkontinencie,
 • slabosť a únava ženy
 • tvorba kameňa v orgáne,
 • prechodné ochorenie v chronickej forme.

Diagnóza zápalového procesu v menopauze

Pre presnú diagnózu pacienta musí prejsť inštrumentálnymi a laboratórnymi testami. Medzi hlavné metódy vyšetrenia žien s menopauzou patria:

 • OAM (urinalýza) a zber moču Nechiporenko,
 • klinický krvný test
 • kultúra močovej nádrže,
 • Ultrazvuk panvových orgánov,
 • vylučovacia urografia
 • cystoskopické vyšetrenie
 • magnetická rezonancia.

Liečba ochorenia s menopauzou

V tomto prípade je liečba založená na užívaní liekov z rôznych farmakologických skupín. Na zmiernenie stavu pacienta sa vykonáva symptomatická lekárska terapia a široko sa používajú ľudové prostriedky.

Vlastná liečba je prísne zakázaná, iba lekár môže predpísať pacientovi vhodné lieky.

Čo robiť s katarom

V prvej fáze, môžete stále robiť bez antibakteriálnych a protizápalových liekov. V takýchto prípadoch lekári predpisujú lieky obsahujúce estradiolové estrogénové skupiny. Hormonálna substitučná liečba (HRT) vám umožňuje obnoviť hormóny ženy počas menopauzy. Patologické procesy v urogenitálnom systéme sú teda spomalené a rozvoj cystitídy je kontrolovaný.

Medzi najznámejšie nástroje patria:

Liečba katarálnej cystitídy touto metódou trvá približne tri mesiace. Do konca kurzu lekár postupne znižuje dávkovanie lieku, kým príznaky ochorenia nezmiznú.

Cystitída v menopauze

Klimakterická cystitída je najčastejšou urologickou patológiou u pacientov starších ako 40-45 rokov. Počas menopauzy je diagnostikovaná u 10-15% žien v postmenopauze - v 15-20%. Pri postmenopauze môže byť cystitída vývojovým faktorom alebo jedným z prejavov špecifickej urogenitálnej poruchy počas menopauzy. Napriek bežnej etiológii s klasickým akútnym a chronickým bakteriálnym zápalom močového mechúra u pacientov v reprodukčnom veku, účinok hormonálnych zmien počas menopauzy, klinických príznakov a komplikácií odôvodňuje zváženie invazívnej cystitídy ako samostatnej formy ochorenia.

Príčiny cystitídy v menopauze

Tradičné anatomické a funkčné pozadie, ktoré prispieva k častejšiemu rozvoju cystitídy u žien ako u mužov v období menopauzy, sú doplnené invazívnymi zmenami v orgánoch močového systému. Vedúcu úlohu pri tvorbe atrofických procesov zohráva hypoestrogenizmus pozorovaný počas menopauzy. Podľa odborníkov v oblasti urológie a gynekológie sú hlavnými faktormi, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku cystitídy pri peri-a postmenopauzálnych ochoreniach:

 • Atrofia sliznice močového mechúra, Na pozadí progresívneho nedostatku estrogénu sa epiteliálna vrstva stáva tenšou a skladanie je vyhladené. V dôsledku toho sa zvyšuje citlivosť sliznice, rýchlejšie sa vytvárajú trhliny a mikroorganizmy ľahšie priľnú.
 • Porušenie dodávky krvi do močových orgánov, Atrofické procesy sú exacerbované ischémiou detruzora, steny uretrálneho kanála. Výsledná hypoxia znižuje ochranný potenciál sliznice, čo prispieva k rýchlemu rozvoju zápalového procesu.
 • Zmena aktivity receptorového zariadenia, Keď menopauza v močovej trubici, mechúr znižuje počet adrenergných receptorov, znižuje citlivosť acetylcholínových receptorov. Redukcia detruzora sa stáva menej koordinovanou, priechod moču je narušený.
 • Iné urogenitálne poruchy, Atrofické zmeny vo vaginálnom epiteli, uretre vedú k zníženiu primárneho antibakteriálneho potenciálu slizníc. Kolpitída a uretritída vznikajúce počas menopauzy sú rýchlejšie komplikované rozvojom cystitídy.
 • Oslabenie väzivového aparátu, Keď nedostatok estrogénu oslabuje svaly a väzy, ktoré tvoria panvové dno, čo prispieva k tvorbe cystocele, ureterocele. Prolaps močových orgánov uľahčuje prenikanie mikroorganizmov do močového mechúra.

Kauzálne agensy zápalového procesu sa zvyčajne stávajú rovnakými mikrobiálnymi činidlami ako pri banálnych formách cystitídy. Z biopsie moču a tkanív sa najčastejšie zasievajú črevné tyčinky, menej často ďalšia nešpecifická podmienene patogénna mikroflóra: stafylokoky, streptokoky, Klebsiella, proteus, bacillus modrý, enterobacter, enterokoky, candida. V porovnaní s reprodukčným vekom má menopauza menej časté špecifické formy cystitídy, spôsobené mykoplazmami, ureaplazmami, chlamydiami, trichomonádami a gonokokami.

Mechanizmus vývoja ochorenia je založený na významnej inhibícii prirodzených ochranných faktorov, ktoré bránia zavlečeniu a reprodukcii infekčných agens. Hlavnými väzbami v patogenéze cystitídy v menopauze sú riedenie sliznice, narušenie prietoku moču spôsobené dysfunkciou detruzora, rýchle šírenie infekcie z pošvy a močovej trubice smerom nahor z dôvodu oslabenia fas-muskulárnych štruktúr. Odstránenie mikroorganizmov z močového mechúra zvyčajne prispieva k deskvamácii epitelu. Pri atrofii epiteliálnej membrány sa tento proces spomaľuje. Vzhľadom na prítomnosť patogenity faktory, baktérie, ktoré pretrvávajú v dutine tela v dôsledku funkčných porúch močenie, rýchlejšie fixované na epitelové bunky.

Tento proces sa zhoršuje invazívnym znižovaním antiadhezívneho účinku urotélovej mukopolysacharidovej vrstvy. Aktívna reprodukcia mikroorganizmov, ich uvoľňovanie endo- a exotoxínov vyvoláva lokálnu katarálnu reakciu s intenzívnou sekréciou mediátorov zápalu, edému tkaniva a zhoršenej mikrocirkulácie. Riedenie sliznice a submukóznej vrstvy prispieva k hlbšiemu šíreniu zápalového procesu v intersticiu močového mechúra, stimulácii mnohých receptorov svalovej vrstvy, vzniku výrazného syndrómu bolesti, vzniku sklerotických procesov. Zápal sa rýchlo stáva chronickým.

komplikácie

Pri dlhom priebehu ochorenia sa zvyšuje riziko intersticiálneho zápalu, pri ktorom dochádza k ireverzibilným zmenám na koži v stene tela, vzniká vrásčitý mechúr. Keď je menopauza, cystitída je často komplikovaná pyelonefritídou, ktorej výskyt prispieva k šíreniu patogénnych mikroorganizmov v systéme obličkového pohára a panvy smerom nahor. V zriedkavých prípadoch existuje gangrenózna forma ochorenia s nekrotickými zmenami v močovom mechúre. Invazívna cystitída je jedným zo spúšťacích faktorov pre rozvoj urogenitálnej postmenopauzálnej poruchy s hyperfunkciou detruzora a inkontinenciou moču.

Prognóza a prevencia

Pri včasnej diagnóze a predpisovaní komplexnej liečby dochádza k uzdraveniu u väčšiny pacientov. Treba mať na pamäti, že bez použitia hormonálnych liekov majú antibiotiká zvyčajne len dočasný účinok. Prognóza menopauzálnej cystitídy je priaznivá. Dôležitým prvkom pri prevencii zápalu močového mechúra pri menopauze je predpisovanie hormonálnej substitučnej liečby pre všetky ženy v menopauze, čo pomáha predchádzať atrofickým zmenám v sliznici močových ciest. Aby sa zabránilo rozvoju ochorenia, je tiež potrebné monitorovať včasnosť vyprázdňovania močového mechúra, vyhnúť sa podchladeniu, dodržiavať pravidlá osobnej hygieny a odstrániť nadmerne korenené potraviny zo stravy.

Príznaky cystitídy u žien

U urogenitálneho systému u žien dochádza k významným zmenám. Steny močového mechúra strácajú svoju elasticitu kvôli nedostatku produkcie estrogénu. A ženy už majú časté zápaly panvových orgánov a zvyšuje sa počet močení, zatiaľ čo sú bolestivé. Rezanie, bolesti brucha, slabosť - to všetko sú príznaky cystitídy, ktoré je potrebné liečiť včas, po vykonaní močových testov a výbere potrebných liekov.

Náhla choroba a jej exacerbácie

Bohužiaľ, cystitída môže byť tiež vylučujúca, často maskujúca s menej výraznými príznakmi. Ale žena má zároveň nutkanie na močenie a nie vždy venuje náležitú pozornosť najmenšej zmene vylučovacieho systému. Behový proces, ťažký zápal a akútna cystitída môžu vyžadovať hospitalizáciu. Vo väčšine prípadov, žena horúčka, a močenie dochádza s ťažkou bolesťou každých 5-10 minút. Títo pacienti sú zvyčajne vyšetrení na prítomnosť závažných nezrovnalostí v analýze krvi a moču. V každom prípade sa počas hospitalizácie predpisujú antibiotiká, antimikrobiálna terapia a lieky, ktoré zvyšujú imunitu.

Keď sa zmení množstvo hormónov, ženské telo tiež reaguje na takúto reštrukturalizáciu zmenou sily ochranných funkcií. Dokonca aj malá urogenitálna infekcia v tomto prípade môže spôsobiť cystitídu. Zápalový proces močového mechúra sa vyskytuje u približne 30% všetkých žien počas menopauzy. Počet bolestivých močení môže byť viac ako 30 za deň. Pre akékoľvek pálenie, bolesť, keď idete na záchod, mali by ste sa poradiť s lekárom. Môžete ísť na gynekológa, urológa alebo začať návštevu u terapeuta.

V období menopauzy je tiež potrebné skontrolovať hormonálne pozadie a na predpis lekára, aby použil vhodné lieky na jeho nápravu. Prečo je to dôležité? Faktom je, že vážny nedostatok hormónov môže zhoršiť situáciu zápalovými ochoreniami, pretože imunita nedostáva potrebnú podporu a mnohé systémy zlyhávajú. Aj malé množstvo bakteriálnej flóry v tele počas menopauzy môže viesť k infekcii.

Menopauza a cystitída proti nedostatku estrogénu

Cystitída v menopauze je rozdelená na infekčné, t.j. spôsobená infekčným ochorením urogenitálnej sféry, jej exacerbáciou (napríklad ureaplazmóza, chlamýdia, mykoplazmóza), ktoré môžu spôsobiť neočakávané zhoršenie vo forme problémov s močením, pocit zápalu a modifikáciu moču. Pri zápale močového mechúra môže farba moču stmavnúť a jeho priehľadnosť sa môže zhoršiť. Niekedy, vo fáze zhoršenia, moč preberá hnedastý alebo nazelenalý zakalený vzhľad.

Hormonálna povaha zápalu močového systému

Tam je tiež špeciálny typ cystitídy, je priamo závislá na nedostatku estrogénu, zníženie funkcie vaječníkov. V tomto prípade by sa malo brať do úvahy, že nástup ochorenia je hormonálny prešmyk, čo vedie k atrofii močového mechúra. Lekár musí vykonať sériu štúdií zameraných na štúdium, okrem analýzy moču, na štúdium hormonálnych hladín. Podľa krvného testu na hormóny je možné získať rozšírený obraz o stave pacienta, dôsledkoch menopauzy. Na potvrdenie diagnózy cystitídy z nedostatku estrogénu je tiež potrebné vykonať niekoľko štúdií, ako napríklad:

 • cystoskopia,
 • gynekologické vyšetrenie
 • rtg. močového traktu.

Dávajte pozor! S komplexným klinickým obrazom sa lekár môže odvolávať na zobrazovanie močového systému.

Čas, počas ktorého pacient trpí touto chorobou, umožňuje lekárovi dospieť k záveru, že ide o chronickú alebo jednorazovú formu.

Lieky pre druhý stupeň cystitídy

V tomto prípade lekár predpisuje lieky proti bolesti alebo antispasmodiká pre hormonálne lieky:

Sú nevyhnutné na zmiernenie nepríjemných príznakov a odstránenie trvalého nepohodlia. Okrem analgetík lekári predpisujú lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu v cievach. Takéto lieky riedia krv, zlepšujú jej tok do orgánov a postupne obnovujú svoju funkciu. Najúčinnejšie lieky sú:

Intersticiálna fáza cystitídy v menopauze sa často musí liečiť protizápalovými liekmi rastlinného pôvodu:

Keď je ochorenie spôsobené bakteriálnou infekciou, urológ predpisuje antibiotiká:

 • norfloxacín,
 • nitrofurantoín,
 • furagin,
 • flemoksin,
 • gentamicín,
 • Monural.

Atrofická liečba

Bohužiaľ, táto fáza zápalu močového mechúra počas menopauzy sa považuje za najzávažnejšiu a nie je vždy prístupná terapii. Dôvodom je skutočnosť, že počas rokov choroby sa steny organu atrofovali a už nie sú obnovované pomocou liekov. Lekári naďalej predpisujú pacientské hormóny, analgetiká, širokospektrálne antibakteriálne činidlá.

Všetky tieto lieky zmierňujú stav pacienta len dočasne, ale nedokážu sa vyrovnať s inkontinenciou moču. To je možné len operáciou.

Liečba častého nutkania na močenie je založená na použití liekov zo skupiny alfa-blokátorov. Umožňujú znížiť frekvenciu vyprázdňovania a zachrániť ženu pred falošnou potrebou. V prípadoch, keď sa počas cystitídy zvýši teplota pacienta, je jej predpísané antipyretiká:

Ako sa má liečiť bez lekára

Samo predpisovanie liekov, ako sa zbaviť cystitídy nie je vítané. Pred užívaním tabletiek je potrebné vykonať testy, objasniť diagnózu návštevou špecialistu a až potom začať liečbu.

Ak sú príznaky neznesiteľné a žena nemôže čakať (napríklad útok sa udial deň voľna alebo v noci), mala by sa v sterilnej nádobe odobrať analýza moču. Moč by mal byť uskladnený v chladničke av blízkej budúcnosti prepravovaný do laboratória na výskum. Potom si môžete vziať fosfomycín (Monural) a očakávať, že navštívite lekára.

Ak nie je možné dostať sa k urológovi, gynekológovi alebo nefrológovi, nemali by ste „utopiť“ chorobu s bylinkami a znášať nepríjemné príznaky. To je spojené s prechodom cystitídy na chronickú formu alebo infekciu v obličkách.

Neodporúča sa užívať antibakteriálne lieky bez lekárskeho predpisu, ale ak neexistuje iná cesta, môžete si vziať 1 balenie fosfomycínu sami alebo začať užívať Furagin. Baktérie, ktoré spôsobujú ochorenie, sú zďaleka najcitlivejšie na tieto lieky.

Keď sa choroba vráti

Aj keď žena po liečbe vymizla, všetky príznaky a zápalový proces boli eliminované, po určitom čase sa môže vyskytnúť recidíva cystitídy. Dôvodom je skutočnosť, že počas menopauzy sa fyziologické poruchy v ženskom tele nezastavia, ale iba zvyšujú rýchlosť, čo nepriaznivo ovplyvňuje stav urogenitálneho systému.

Aby sa predišlo problémom s menopauzou, musí žena:

 • nosiť iba prírodné spodné prádlo,
 • vyhnúť sa podchladeniu,
 • užívajte hormonálne lieky
 • dodržiavať pravidlá osobnej hygieny,
 • včas podstúpiť preventívne vyšetrenia u gynekológa a urológa,
 • vyhnúť sa nechránenému pohlaviu,
 • odstrániť nekontrolované lieky,
 • jesť správne a vypiť 2 litre. tekutina denne
 • Nedovoľte zápchu.

5 tipov, ako prežiť menopauzu

Okrem problémov spojených so zápalom močového mechúra majú ženy v menopauze iné ochorenia. Na uľahčenie prenosu hormonálnych zmien v tele odborníci odporúčajú:

 • Odstráňte mastné, korenené, korenené potraviny z vašej stravy. Nezneužívajte alkoholické nápoje. Jesť niekoľkokrát denne v malých porciách. Zahrnúť do denného menu hydiny, králika, rýb, zeleniny a ovocia.
 • Používajte prírodné produkty, ktoré obsahujú fytohormóny. Patrí medzi ne: fenikel, šalvia, pšeničné klíčky a ľanové semená, avokádo, strukoviny.
 • Vzdať sa zlých návykov (fajčenie).
 • Vedie aktívny životný štýl.
 • A čo je najdôležitejšie - zmeniť postoj k menopauze. Hľadať len pozitívne aspekty vo všetkom a pamätajte: vyvrcholenie nie je staroba.

Ženy recenzia

Zmeny v tele ženy spojené s vyhynutím zdravia vaječníkov ovplyvňujú nielen reprodukčný, ale aj močový systém. Počas menopauzy sa často vyskytuje cystitída, ktorá je prirodzeným dôsledkom hormonálnych porúch. Aby sa zabránilo vážnym zdravotným problémom, ochorenie by sa malo liečiť v ranom štádiu vývoja.

Pin
Send
Share
Send
Send