Zdravie

Dysmenorea: čo to je, príčiny, liečba 15967 0

Pin
Send
Share
Send
Send


Pre väčšinu žien je bežným javom nepohodlie počas menštruácie. Niekoľko dní pred menštruáciou sa objavia bolesti a iné nepríjemné príznaky. Niektorí ľudia vydržia toto obdobie ľahko, a niektoré ženy niekoľko dní úplne strácajú svoju schopnosť pracovať a podstúpiť menštruáciu, ako je ťažké ochorenie. Mali by ste vedieť, že takýto stav nie je normou, bolesť spojená s menštruáciou je dysmenorea. Tento stav je možné diagnostikovať, je liečiteľný, takže nezanedbávajte ich zdravie, ignorujúc bežné ochorenia, silnú bolesť.

Čo je to dysmenorea

V gynekológii nie je dysmenorea nazývaná ochorením, ale stavom ženského tela, ku ktorému dochádza počas menštruácie. Niektorí odborníci zahrňujú do tohto konceptu, okrem závažných bolestivých pocitov počas tohto obdobia, nepravidelné periódy, hojnosť alebo skromný výtok. Dnes je bežné uvažovať o širokom spektre symptómov, ktoré sa v tomto období prejavujú endokrinným, mentálnym, neurovegetatívnym systémom.

Hlavnými príznakmi tohto stavu sú syndróm bolesti, ktorý sprevádza ženu po celú dobu menštruácie. V súčasnosti sa koncepcia dysmenorey u žien zvažuje v kontexte fenoménu, ktorý má psychofyziologickú orientáciu. Jeho vývoj súvisí s reakciou organizmu na existujúce podráždenie bolesti.

Odborníci poznamenávajú, že tento stav je častejšie diagnostikovaný u žien s tenkou stavbou tela, s chorobami cievneho systému, náchylnými k častým závratom, strate vedomia.

štatistika

Dnes existujú štatistiky, ktoré ukazujú, že dysmenorea sa vyskytuje u 43-90% všetkých žien. Pre tento štát je veľmi ťažké znášať 45% všetkých respondentov. Ženy pravidelne trpia silnou bolesťou, kvôli chorobám, všeobecnej slabosti, môžu čiastočne alebo úplne stratiť svoj výkon počas menštruačného obdobia.

35% žien vykazuje príznaky strednej závažnosti. Cítia sa zle, ale môžu sa s tým vyrovnať. V 20% respondentov sa objavuje v miernej forme. Žena nestráca svoju pracovnú kapacitu, prakticky nepociťuje nepohodlie počas tohto obdobia.

Odborníci poznamenali, že závažnosť tohto stavu závisí od sociálneho postavenia ženy, podmienok, v ktorých pracuje, individuálnych charakteristík jej charakteru.

klasifikácia

Dysmenorrhea vo všeobecne uznávanej klasifikácii zdôraznila:

 1. Primárna patológia alebo spastická dysmenorea. Jeho výskyt nie je spojený s prítomnosťou patologických abnormalít, chorôb v ženskom tele. Jeho vzhľad je spojený s existujúcimi poruchami neurohumorálnej regulácie. Primárna dysmenorea je rozdelená typom výskytu:
 • patologického charakteru - jeho výskyt môže byť spôsobený individuálnymi charakteristikami ženského tela, iné dôvody nie je možné stanoviť. Ďalšou teóriou nástupu tohto stavu je nízka prah citlivosti na bolesť,
 • patológia psychogénnej povahy - patológia je spojená s osobitosťami práce nerovnomerného systému ženy. Pred menštruáciou vzniká úzkosť, neopodstatnené obavy. Patológia často diagnostikuje mladé dievčatá. Podvedome sa pripravujú na nástup menštruácie, ale cítia strach z tohto procesu. Podobný stav je charakteristický pre dospelé ženy s hysterickým, citlivým typom osobnosti. U rizikových žien sa tiež diagnostikuje astenicko-vegetatívny syndróm, iné psychopatologické stavy,
 • spastická patológia - jej príčinou sú kŕče hladkých svalov maternice.
 1. Sekundárna dysmenorea sa vyskytuje v dôsledku vývojových abnormalít vnútorných orgánov v tele. V tejto forme dysmenorea môže existovať zápalové ochorenie reprodukčného systému, dochádza k porušeniu správneho fungovania hormonálneho systému. V tomto prípade je patológia jedným zo symptómov, čo poukazuje na závažné ochorenie vyvíjajúce sa v tele.

Existuje aj klasifikácia rýchlosti progresie patológie:

 1. Kompenzované - v tomto prípade príznaky patológie po prvom prejave nezvyšujú ich intenzitu. Zostávajú rovnaké po mnoho rokov.
 2. Decompensated - symptómy tejto formy patológie sa postupne zvyšujú. To sa deje postupne, ale žena si všimne, že bolesť, iné nepríjemné pocity sa zintenzívňujú.

príčiny

Príčiny dysmenorey primárnych a sekundárnych foriem by sa mali zvážiť oddelene, pretože tieto podmienky majú významné rozdiely. Táto podmienka sa môže vyvinúť na základe množstva vzájomne súvisiacich provokujúcich faktorov. Etiológia dôvodov pre vývoj takéhoto stavu poskytuje pochopenie toho, ako sa s ním efektívne vyrovnať.

Primárna forma

Primárna dysmenorea môže byť vyvolaná:

 1. Mechanické príčiny. Menštruačná krv má ťažký odtok z maternice, čo je spôsobené abnormálnym vývojom orgánu, jeho abnormálnou polohou, atréziou krčka maternice.
 2. Endokrinné príčiny. Výskyt patológie nastáva v dôsledku zhoršenej syntézy prostaglandínov, v tomto ohľade dochádza k kontrakciám spastickej maternice.
 3. Ústavné dôvody. Slabé svalové prvky maternice nemôžu dosiahnuť potrebné natiahnutie počas akumulácie menštruačnej krvi v tele. Tu pochádza syndróm bolesti.
 4. Neuropsychogénne príčiny. Patológia sa vyvíja v dôsledku nestability nervového systému, žena je vystavená náhlym výkyvom nálady, úzkosti. Výsledkom je zníženie prahu bolesti.

Z možných dôvodov vzniku takéhoto stavu je potrebné zvážiť genetickú predispozíciu. Často rovnaký bolestivý tok menštruácie, porušenie cyklu je pozorované u všetkých žien v rodine.

Sekundárna dysmenorea sa vyvíja v dôsledku výskytu ochorení reprodukčných orgánov. Môže byť spojené s:

 1. Endometrióza.
 2. Moja maternica.
 3. Patológia vývoja reprodukčných orgánov.
 4. Choroby zápalového charakteru panvových orgánov.
 5. Použitie vnútromaternicovej antikoncepcie.

Vývoj takéhoto stavu môže vyvolať infekcie genitálií. Po ich odstránení, bolesti menštruácie, zlyhania cyklu môžu úplne zmiznúť. Ak je patológia spojená s vnútromaternicovou antikoncepciou, potom sa stabilizácia stavu pozoruje bezprostredne po extrakcii vnútromaternicového zariadenia.

Stav ženy sa môže zhoršiť v dôsledku dostupných adhézií v maternici, jaziev na krčku maternice. Interferujú s výstupom odmietnutého endometria, značne sa zlepšujú bolestivé pocity počas obdobia menštruácie. Rovnaký stav môže vyvolať submukózne uzliny - benígne výrastky, ktoré sa vyvíjajú v maternici. Nedovoľujú tiež, aby endometrium opustilo orgán.

Príznaky v rôznych štádiách

Symptómy dysmenorey v rôznych štádiách vývoja patológie majú svoje rozdiely.

 • Stupeň 1 S týmto typom dysmenorey, jedna tretina všetkých žien skúsenosti nepohodlie. Prvá bolesť sa môže vyskytnúť 12 hodín pred nástupom menštruácie. Bolesť je bolestivá v prírode. Keď začne menštruácia, zvyšuje sa a môže už pokrývať celú spodnú časť brucha, ktorá sa šíri do bedrovej oblasti. Mnohí cítia nepohodlie v močovom mechúre, konečníku. Bolestivosť, nepohodlie trvá 1-2 dni, potom štát normalizuje. Patológia v tomto štádiu nemá veľký vplyv na výkon, žena zostáva aktívna.
 • Stupeň 2 Ak nebola vykonaná potrebná liečba, potom má dysmenorea výraznejšie príznaky. Okrem bolestivých záchvatov sa objavuje všeobecná malátnosť. Žena rýchlo unavená, podráždená, horúčka, nevoľnosť, zimnica a pocit bolesti hlavy. Na strane nervového systému sú poruchy - bulímia, nespavosť, depresívna, apatická nálada sú možné. Niektorí majú neustály hlad, niektorí nemajú chuť do jedla. Zosilňuje reakciu na pachy. Tento stupeň dysmenorey vedie k zhoršeniu kvality života, zníženiu účinnosti. Tento stav trvá celé obdobie menštruácie. Počas sexu je žena v bolesti.
 • Fáza 3 Symptómy patológie v tomto štádiu sú amplifikované. Len 15% všetkých žien toleruje menštruáciu tak ťažko. Bolesť dosahuje vrchol, siahajúci do dolnej časti chrbta, celej dolnej časti brucha. Žena cíti slabosť, bolesť hlavy, možnú nevoľnosť a zvracanie, poruchy trávenia, je tu tachykardia, bolesť v srdci. Možná strata vedomia. V tomto štádiu, analgetiká nepomáhajú žene, nezastavujú bolesť. Účinnosť sa stráca počas celého obdobia menštruácie. Pozorovaný gastrointestinálny trakt - nadúvanie, prírastok hmotnosti, zápcha. Bolesť sa zvyšuje, keď menštruačná krv prichádza s zrazeninami.

diagnostika

Diagnóza patológie vyžaduje integrovaný prístup. Po prvé, skúška, anamnéza, potom špecialista určí niekoľko ďalších štúdií:

 1. Vaginálny náter.
 2. Analýza prítomnosti STI.
 3. Analýza hormonálneho stavu.
 4. Ultrazvuk panvových orgánov.

Výsledky výskumu pomáhajú identifikovať príčinu vzniku takéhoto stavu. Ak je to potrebné, v nemocničnom prostredí podstúpi žena laparoskopiu a hiteroskopiu. Študujú sa panvové orgány a vnútorné steny maternice. Encelografiu možno predpísať - pomáha identifikovať príčinu bolesti hlavy. MRI sa predpisuje v prípade podozrenia na prítomnosť malígnych alebo benígnych novotvarov.

komplikácie

Patológia vyžaduje včasnú detekciu a liečbu. Pri absencii liečby sa môžu vyskytnúť komplikácie: t

 1. Fyziologický charakter - patológia sa zhorší, budú sa vyskytovať existujúce ochorenia reprodukčného systému. V dôsledku toho je možná neplodnosť, výskyt benígnych novotvarov, ktoré sa časom môžu zmeniť na malígne.
 2. Psychologická povaha - dysmenorea sa často stáva príčinou dlhodobej depresie, neurózy a psychózy, ktoré si v budúcnosti vyžiadajú dlhšiu liečbu.

Ako sa liečiť

Liečba dysmenorea by mala byť komplexná a včasná.

 1. Primárna farmakoterapia je zameraná na zmiernenie syndrómov bolesti. Predpísané sú protizápalové nesteroidné látky - to je nevyhnutná súčasť liečby. Môže byť priradené:
 • Diclofenac.
 • Ibuprofen.
 • Paracetamol.

Dávkovanie je určené závažnosťou stavu. Je to zakázané. Antispasmodiká sa môžu predpisovať na celý menštruačný cyklus alebo na niekoľko dní.

 1. Na stabilizáciu hormonálnych hladín sú predpísané hormonálne kontraceptíva. Lieky sú individuálne vybrané lekárom v závislosti od závažnosti patológie. Na liečbu dysmenorey menoval Lindinet 20, Gestagen. Duphaston je účinný pri dysmenorey.
 2. Nervový stav je možné liečiť fyzioterapeutickými metódami. Komplex je tiež vybraný lekárom s prihliadnutím na stav pacienta.

V priebehu liečby žena nie je len opitý liek, ale tiež sa dozvie, ako sa s problémom vysporiadať sama. Cvičenie so špeciálnym súborom cvikov by malo stimulovať krvný obeh v panvových orgánoch. Mal by byť jasne naplánovaný pracovný rozvrh a odpočinok. Žena by mala mať plný spánok. Okrem liekov by telo malo prijímať vitamíny zo zdravých potravín. Všetky tieto metódy sa používajú na zmiernenie stavu, odstránenie patológie.

Súvisiace články:

Prognóza a prevencia

Žena, ktorá okamžite požiadala o pomoc, dostane dobrú prognózu na stabilizáciu. Ak je patológia spustená, potom si situácia vyžaduje dlhodobú prácu. Pri absencii včasnej pomoci sa môžu vyvinúť mnohé komplikácie, vrátane neplodnosti, psychózy a výskytu chronických ochorení reprodukčného systému.

Vzhľadom na preventívne metódy stojí za to zdôrazniť:

 1. Pravidelné gynekologické vyšetrenie.
 2. Včasná eliminácia zápalových procesov v panvových orgánoch.
 3. Liečba infekčných chorôb.
 4. Odmietnutie zavedenia vnútromaternicového zariadenia ako prostriedku antikoncepcie.

Ukončenie tehotenstva ohrozuje aj zdravie ženy, mali by ste sa jej vyhnúť výberom správnej antikoncepcie.

Žena, ktorá pozorne sleduje svoje zdravie, menštruáciu a pravidelne absolvuje preventívne vyšetrenia, sa môže chrániť pred rozvojom dysmenorey. Výskyt bolestivých období, pravidelné ochorenia - signál, že musíte vyhľadať pomoc od špecialistu.

bolestivú menštruáciu

Výskyt bolesti v spodnej časti brucha počas menštruácie sa nazýva dysmenorea. Spravidla je bolesť sprevádzaná celkovou slabosťou, nevoľnosťou, zvracaním, zriedenými stolicami, závratmi, niekedy mdlobymi, horúčkou až 37-38С. Tento patologický stav môže výrazne znížiť kvalitu života ženy, čo negatívne ovplyvňuje jej blaho, štúdium / prácu a ďalšie oblasti života.


Primárna dysmenorea

Keď sa menštruačné bolesti objavia v dospievaní, hovorí sa, že pacient má primárnu dysmenorea. Zvyčajne je to spôsobené nedostatočným rozvojom panvových orgánov alebo hormonálnou nerovnováhou. V prípade dievčat s primárnou dysmenoreou nie je to zvyčajne otázka výskytu závažných patológií a ochorení u pacientov. Doba výskytu primárnej dysmenorey individuálne. Zvyčajne sa pohybuje od 1 roka do 3 rokov od času menarche (prvé menštruačné krvácanie).


Sekundárna dysmenorea

Ak primárna dysmenorea zvyčajne nie je spôsobená prítomnosťou závažného ochorenia u ženy, potom sekundárna je výsledkom ich prítomnosti. Môžu to byť zápalové procesy v panvovej oblasti, endometrióza, benígne neoplazmy atď. A ak sú príznaky primárnej dysmenorey zvyčajne prítomné v adolescencii, potom sa prvé príznaky sekundárnej formy tejto patológie najčastejšie objavujú bližšie k 30 rokom. Niekedy sa bolesť počas menštruácie približuje k obdobiu pred menopauzou, avšak prípady dysmenorey po 40 rokoch a neskôr sú stále zriedkavé.

Primárna a sekundárna dysmenorea: diagnostika a liečba

Ak je mesačné obdobie ženy zvyčajne spojené s výskytom vyššie opísaných stavov, odporúča sa, aby sa poradila s lekárom. Moderná úroveň vývoja gynekológie umožňuje znížiť príznaky dysmenorea, preto čím skôr pacient začne liečbu, tým lepšie.


Na diagnostiku dysmenorey sa používajú nasledujúce metódy:

 • Klinické a anamnestické vyšetrenie.
 • Kontrola zrkadiel na gynekologickej stoličke.
 • Tranvaginálny alebo transabdominálny ultrazvuk panvových orgánov.

Vykonávanie týchto diagnostických opatrení nám umožňuje rozlišovať dysmenoreu s ovariálnou apoplexiou, zápalovými procesmi v črevných a panvových orgánoch, cystovou zákrutou, endometriózou.

Tieto patologické procesy môžu mať symptómy podobné príznakom dysmenorey.

Liečba dysmenorey má tieto ciele:

 • Zníženie bolesti.
 • Korekcia hormonálneho pozadia.
 • Liečba sprievodných ochorení (ak existujú).

V prípade výraznej bolesti je predpísané anestetikum. Pri dysmenorey môžu ísť o nesteroidné protizápalové lieky, ktoré majú analgetické, antipyretické a protizápalové účinky. Na zmiernenie kŕče maternice s dysmenoreou sú predpísané antispasmodiká.

Rovnako ako pri hormonálnej terapii dysmenorea, gynekológovia často predpisujú COC (kombinované perorálne kontraceptíva) svojim pacientom. Vzhľadom na účinok na endometrium a potlačenie ovulácie tieto lieky prispievajú k zníženiu bolesti pri dysmenorey.

Tiež na liečbu dysmenorea používa fytohormones - látky rastlinného pôvodu, podobné ich vlastnosti s ľudskými pohlavnými hormónmi. Na zlepšenie stavu počas primárnej aj sekundárnej dysmenorey je vhodný Primrose Oil Evening Ginokomfort. Tento nástroj je zdrojom Omega-6 polynenasýtených mastných kyselín: linolovej a gama-linolénovej. Použitie týchto esenciálnych kyselín má priaznivý vplyv na zdravotný stav žien trpiacich dysmenoreou: syndróm bolesti sa znižuje počas menštruácie, prejavuje sa pokles prejavov premenštruačného syndrómu a normalizuje menštruačný cyklus.

Vitamínová terapia pomáha dosiahnuť pozitívny výsledok pri liečbe dysmenorey, najmä dvojitého príjmu nasledujúcich vitamínov a minerálov: vitamínu E v kombinácii s vitamínom C, vitamínmi skupiny B a kyselinou listovou, kyselinou listovou a zinkom.

Liečba dysmenorea by mala byť sprevádzaná vyváženou stravou bohatou na esenciálne mastné kyseliny, ktoré sú obsiahnuté v olejnatých rybách, ľanovom oleji, orechoch.


Taktiež sa odporúča používať špenát, tekvicové a slnečnicové semená (zdroje vitamínu E), sóju, proso, otrubový chlieb (zdroje horčíka).

Najbežnejšia prognóza pre dysmenorea je priaznivá. Včasná žiadosť o lekársku starostlivosť, dodržiavanie lekárskych odporúčaní, pravidelné gynekologické vyšetrenie (2 krát ročne) a včasná liečba zápalových procesov v panvových orgánoch - to všetko sú preventívne opatrenia na prevenciu vzniku dysmenorey.

Príčiny dysmenorea

Takýto normálny stav pre dospelú ženu ako menštruáciu sa môže stať nielen nepríjemným zdravotným problémom, ale aj spoločenským významom. Zhoršenie kvality života spojené s dysmenoreou vedie k dočasnej invalidite v 80-85% ženskej populácie, ktorá začína v škole. Medzi mladistvými sa prejavuje výrazný syndróm bolesti počas menštruácie v 40-75% prípadov a každoročne rastie. Takmer každá druhá žena v mladom veku má prejavy dysmenorey, ktorá sa postupne znižuje s vekom alebo úplne zmizne po pôrode. V dospelosti sa menštruačná bolesť najčastejšie spája so získanou patológiou genitálií.

Závažnosť prejavov ochorenia závisí od životných a pracovných podmienok. Ženy, ktoré nedostávajú primeranú výživu a sú zapojené do ťažkej fyzickej práce, vrátane športovkýň, trpia menštruačnou bolesťou oveľa častejšie ako iné. Nepriaznivé vonkajšie faktory môžu tiež viesť k rozvoju patologického procesu. Hypotermia, infekčné ochorenia, zranenia, stresové situácie, operácie na genitáliách často prispievajú k výskytu ochorenia. Škodlivé návyky, najmä závislosť na nikotíne, viackrát zvyšujú riziko dysmenorey v mladom veku.

Existuje genetická predispozícia k rozvoju menštruačných porúch, u asi 30% žien s dysmenorrhea, dcéra trpí rovnakým ochorením. Dôležitú úlohu pri výskyte menštruačnej bolesti zohráva emocionálna zložka. Dievčatá a ženy náchylné na ťažkú ​​depresiu trpia väčšou pravdepodobnosťou dysmenoreou a premenštruačným syndrómom.

Klinické formy

Menštruačné krvácanie veľmi často mení rytmus každodenného života. Niekedy sú „kritické“ dni také kritické, že nútia ženu stráviť niekoľko dní v posteli a trpia bolesťou. V závislosti od intenzity bolesti existujú tri formy ochorenia:

 • Ľahké menštruačné bolesti rušia ženu len prvý deň od začiatku menštruácie, nie sú sprevádzané poruchami autonómie a nevedú k narušeniu vitálnej aktivity. Táto forma ochorenia je najčastejšia u ženskej populácie a napriek pomerne miernemu priebehu, pri absencii náležitej pozornosti na svoje zdravie, sa môže časom zhoršiť.
 • Mierne menštruačné kŕče sú pozorované niekoľko dní od začiatku menštruácie a sú sprevádzané systémovými poruchami (bolesti hlavy, mdloby, kŕče, nevoľnosť, vracanie, hnačka, časté močenie, nadúvanie, nervozita, nespavosť). Výkonnosť je výrazne znížená a zvyčajne je potrebná medikácia na udržanie plnej aktivity.
 • Ťažké menštruačné bolesti sa vyvíjajú od začiatku menštruácie a trvajú až 5-7 dní, majú výrazný oslabujúci charakter, sprevádzaný celým radom systémových porúch. Účinnosť sa zvyčajne úplne stráca, dokonca aj pri užívaní liekov proti bolesti.

V klinickej praxi sa rozlišuje primárna (spastická) a sekundárna (organická) dysmenorea, ktorá sa vyznačuje vývojovým mechanizmom. Pri primárnej dysmenoree zvyčajne chýba organická gynekologická patológia. Príčinou panvovej bolesti pri sekundárnej dysmenorey sú zápalové alebo neoplastické ochorenia pohlavných orgánov: endometrióza, cysty vaječníkov, chronická salpingitída, oophoritída, adnexitída, adenomyóza, polypóza, cervikálna stenóza, genitálne malformácie, bakteriálne, vírusové a plesňové infekcie. Často tiež vyvoláva vnútromaternicovú antikoncepciu.

Liečba dysmenorrhea

Liečba bolestivej menštruácie je hlavne farmakologická a je zameraná na korekciu hormonálnych porúch. Bolesť pri dysmenorey je účinne eliminovaná použitím inhibítorov syntézy prostaglandínov a perorálnych kontraceptív. Kombinované hormonálne lieky vytvárajú potrebné zvýšené hladiny progesterónu, ktoré blokujú syntézu prostaglandínov počas menštruačného krvácania. Použitie perorálnych kontraceptív má pozitívny vplyv na rôzne porušovanie menštruačného-ovariálneho cyklu, prispieva k jeho normalizácii, znižuje silu a frekvenciu kontrakcií maternice, znižuje vnútromaternicový tlak, na pozadí ktorého sa zlepšuje prietok krvi do panvových orgánov a dysmenorea zmizne alebo sa stane menej výraznou. Pri predpisovaní liečby mladým ženám však zvážte túžbu otehotnieť v blízkej budúcnosti.

Patogénne liečivá na liečbu dysmenorey sú nesteroidné protizápalové liečivá. Ich pôsobenie je založené na prerušení hlavného spojenia syndrómu bolesti - blokády tvorby prostaglandínov a prozápalových cytokínov. Účinnosť užívania liekov v tejto sérii dosahuje 80%. Okrem toho sa osvedčili celkom dobre ako integrovaná liečba chronických zápalových ochorení. Nedávno sa uprednostňujú selektívne blokátory cyklooxygenázy (nimesulid) pred neselektívnymi blokátormi. Dávkovanie a trvanie liečiva závisí od závažnosti ochorenia a závažnosti symptómov, liečba je predpísaná na prevenciu (niekoľko dní pred nástupom menštruácie) alebo na zmiernenie symptómov (s výskytom bolesti).

Na zníženie kontraktilnej aktivity myometria sa používajú antispazmodiká (no-spa), blokátory kalciových kanálov (verapamil) a horčíkové prípravky (horčík B6). K uvoľneniu hladkých svalov pôsobením týchto liečiv dochádza nielen v maternici, ale aj v iných orgánoch, najmä v žalúdku a črevách, čo vedie k oslabeniu sprievodných príznakov dysmenorey a pozitívneho polysystémového účinku. Vitamíny B majú pozitívny vplyv na nervový systém, zvyšujú odolnosť voči stimulom bolesti.

Metódy psychoterapie a psychocorrection sú pomerne účinné, ovplyvňujú emocionálnu sféru a eliminujú psychologický faktor bolesti. Fyzioterapeutické metódy sú tiež veľmi populárne.

Pri liečení sekundárnej dysmenorey je okrem všetkých vyššie uvedených spôsobov nevyhnutné, aby sa prijali terapeutické opatrenia týkajúce sa základného ochorenia.

Pre prevenciu dysmenorea, mali by ste správne organizovať režim spánku a odpočinku, vyhnúť sa ťažkej fyzickej námahe v druhej polovici menštruačného cyklu, vzdať sa zlé návyky, nie preťaženie, vyhnúť sa nadmernej fyzickej a psychickej záťaži. Dobrá výživa s prevahou potravín obsahujúcich vitamíny B1, B6 a E je jednou z dôležitých zložiek prevencie dysmenorey. Počas mesiaca by sa mali zdržať používania tonických nápojov, čokolády a ťažkých tukových a slaných potravín. Niekoľko dní pred menštruáciou, môžete variť bylinné diuretiká a upokojujúce čaje, oregano, medovka, mäta a harmanček majú dobrý účinok. Triedy s miernou fyzickou námahou, ako je jóga alebo tanec, prispievajú k harmonickému telesnému vývoju, zvyšujú krvný obeh v panve a zabraňujú vzniku hypoxie.

Vyšetrenie žien s dysmenoreou

Gynekológ vždy rozhovory s pacientom s dysmenorrhea podrobne: zistí, kedy sa objavila prvá menštruácia, ako pravidelný cyklus je, aké sú objemy menštruačného prúdu, aké sú sťažnosti okrem bolesti, či boli pôrod, potrat, gynekologické operácie. Po prieskume lekár vykonáva gynekologické vyšetrenie a berie materiál na mikroskopické a cytologické vyšetrenie.

Ďalšia povinná fáza prieskumu je ultrazvuková diagnostika s Dopplerovým vyšetrením panvových ciev. Táto metóda umožňuje zhodnotiť stav vnútorných pohlavných orgánov a s vysokou pravdepodobnosťou identifikovať príčinu dysmenorey. V ťažkých prípadoch, keď ultrazvuk nie je informatívny, koná diagnostická laparoskopia, počas ktorého môže skúsený gynekológ odhaliť malé ložiská endometriózy na panvových orgánoch a brušnej dutine, kŕčové žily malej panvy, adhézie.

Okrem toho, na overenie diagnózy môže vyžadovať výsledky testov na hormóny, sexuálne prenosné infekcie a konzultácie s neurológom.

Prevencia dysmenorea

Medzi hlavné opatrenia na prevenciu dysmenorea patrí:

 • Správny režim dňa (nedostatok spánku a prepracovania je priamou cestou k výskytu gynekologických ochorení).
 • Vyvážená strava (je obzvlášť dôležité sledovať výživu adolescentov, ich strava by mala obsahovať dostatok bielkovín, vitamínov, polynenasýtených mastných kyselín).
 • Fyzická aktivita, poskytujúca harmonický fyzický vývoj dievčaťa a blahobytu pre dospelú ženu.
 • Včasná detekcia a liečba chorôb reprodukčnej sféry.
 • Pre dospelé ženy - pravidelný sexuálny život s jedným partnerom.

Stručne povedané, prevencia dysmenorea je zdravý životný štýl a starostlivý postoj ženy k jej intímnemu zdraviu.

Olga Zubkova, lekárka, epidemiológ

6,125 zobrazení, dnes 4 zobrazenie

Pin
Send
Share
Send
Send