Hygiena

Krvácanie implantátu

Pin
Send
Share
Send
Send


Mimoriadny význam má na začiatku tehotenstva implantácia vajíčka do steny maternice. Tento jav je vždy, ako sa uvádza v lekárskych zdrojoch, sprevádzaný krvácaním, ktoré sa v pôrodníctve nazýva krvácanie z implantátu. Tento proces môže byť pre ženu alarmujúci, najmä ak bolo plánované tehotenstvo. Preto je veľmi dôležité vedieť, ako dlho trvá implantačné krvácanie, aby sa v prípade potreby venovala pozornosť varovným signálom, že niečo nie je v poriadku.

Prečo sa krvácanie objavuje počas implantácie?

Po príchode do endometria - sliznice maternice, oplodnené vajíčko stráca svoju ochrannú vrstvu, čo vedie k vystaveniu trofoblastu, cez ktorý je plod pripojený k endometriu. Trofoblast si zároveň zachováva svoju dôležitú funkciu av budúcnosti sa bude aktívne podieľať na tvorbe placentárnej membrány embrya.

Teraz pre väčšinu krvácania z implantátu. Ako už bolo povedané, po oplodnení vajíčka sa organizmus nastávajúcej matky začne aktívne pripravovať na implantáciu embrya a jeho ložiska. Výsledkom je, že endometrium sa stáva drobivejším, pozoruje sa bunková proliferácia a výsledkom je zvýšenie prietoku krvi v slizničných tkanivách maternice. V procese pripájania oplodneného vajíčka do endometria je poškodená časť jeho buniek v mieste implantácie. A práve tento fenomén sa nazýva krvácanie z implantátu.

To v skutočnosti vysvetľuje výtok po implantácii. Ale v skutočnosti to vyzerá trochu inak. Predstavte si, ako malé a oplodnené vajíčko má veľkosť a akú plochu zaberá v sliznici maternice - to je niekoľko milimetrov. Preto je v skutočnosti počet buniek, ktoré môžu byť poškodené počas pripájania gestačného vajíčka na stenu maternice, taký malý, že sa neuvoľnia viac ako 2 kvapky krvi. A ani potom nepoznajú všetky ženy toto notoricky známe krvácanie z implantátu.

V ktorý deň cyklu krvácanie implantátu?

Od okamihu oplodnenia vajíčka a pred tým, ako sa pripojí k stene maternice, trvá asi 5-7 dní. Trvanie „cesty“ gestačného vajíčka závisí od nasledujúcich faktorov:

 • stav a vitalita vajíčka,
 • funkčnosť vajcovodov, t
 • v tele budúcej matky.

Ak vezmeme priemerné údaje z lekárskych štúdií, potom implantácia embrya spadá na obdobie 6 až 12 dní po počatí. Existujú dokonca také prípady, keď k pripojeniu vajíčka dochádza 2-3 dni pred začiatkom ďalšieho menštruačného cyklu.

V samotnom procese implantácie embrya do endometria môže trvať 2 hodiny až niekoľko dní. V priemere nastáva zavedenie blastocysty do vnútornej steny dutiny maternice do 40 hodín. Počas tejto doby je membrána gestačných buniek uložená v sliznom tkanive dutiny maternice, čím dochádza k zakoreneniu organizmu matky. V tomto konkrétnom čase môže žena pociťovať určité príznaky implantácie, o ktorých budeme hovoriť o niečo neskôr.

V tomto prípade môže proces zavádzania oplodneného vajíčka buď pauzu alebo začať znova. A ak žena drží kalendár, ktorý sleduje bazálnu teplotu, potom sa v grafe pozoruje tzv.

Treba tiež povedať, že v závislosti od fyziologických vlastností organizmu budúcej matky môže byť implantácia embrya skorá alebo neskorá:

 1. Pri včasnej implantácii je vajíčko fixované v stene maternice 7 dní po počatí. Takéto prípady sú extrémne zriedkavé v lekárskej praxi končí v úspešnom nosení dieťaťa. Týždeň endometrium spravidla nemá čas pripraviť sa na "príjem" gestačnej bunky. Súčasne je prítomná pravdepodobnosť včasnej implantácie, aj keď malá.
 2. V prípade neskorej fixácie fetálnej bunky sa proces uskutočňuje 10. deň po počatí. Najčastejšie sa to deje počas umelej inseminácie. Ak hovoríme o prirodzenom počatí, potom neskorá implantácia je prekvapením pre budúcich rodičov, najmä pre tých, ktorí plánujú tehotenstvo a teší sa na objavenie sa prvých príznakov počatia.

Rozdiel v implantačnom krvácaní z menštruácie

Mnohé manželské ženy, ktoré sa prvýkrát stretnú s IC, to berú ako začiatok menštruácie. Vzhľadom na to, že je už tehotná, žena naďalej vedie svoj normálny život, bez obáv o svoje zdravie a zdravie svojho budúceho dieťaťa. Preto je dôležité vedieť, aké sú rozdiely medzi menštruáciou a IC:

 1. Prvým a najdôležitejším znakom toho, že sa v tele objavuje nový život, je charakter sekrétov. Pri pozorovaní IR je snímaný výtok, ktorý je viac podobný dužine hnedastej farby. Počas menštruácie bude toto krvácanie hojnejšie, intenzívnejšie a dlhšie.
 2. Trvanie IR môže byť až 2 dni, zatiaľ čo menštruácia trvá 4 až 7 dní, čo do značnej miery závisí od individuálnych charakteristík ženského tela.
 3. Ďalším charakteristickým znakom je dátum. Menštruačný cyklus má spravidla určitý počet dní a ak je pravidelný a stabilný, potom krvácanie uprostred cyklu môže indikovať akékoľvek zmeny v práci ženského reprodukčného systému.
 4. Zmeny bazálnej teploty. Proces implantácie embrya je sprevádzaný najprv poklesom teploty a potom jeho zvýšením. V prípade menštruácie nie sú pozorované teplotné skoky.

IVF implantácia

Všeobecne povedané, proces pripútania vajíčka počas IVF a v prípade prirodzeného počatia sa prakticky nelíši. Zároveň je tu jeden rozlišovací znak: vzhľadom na to, že hnojenie a počiatočný vývoj embrya sa uskutočňovali v umelo vytvorených podmienkach - spravidla sa na kryokonverziu používa 5 dní; podmienky. To je dôvod, prečo v 35% prípadov ženy negravidujú po IVF procedúre, ktorá je spôsobená úmrtím embrya.

Iné znaky implantácie

Okrem takzvaného krvácania z implantátu môže byť proces pripájania gestačnej bunky k stene maternice sprevádzaný viacerými ďalšími príznakmi:

 • bolesti v spodnej časti brucha,
 • horúčka - tento príznak možno pozorovať bezprostredne po počatí,
 • pokles bazálnej teploty
 • nevoľnosť,
 • všeobecná malátnosť,
 • výkyvy nálady.

Ihneď by som chcel objasniť, že nie všetky ženy majú implantáciu sprevádzanú akýmikoľvek príznakmi. Preto by ste sa na takéto znaky nemali úplne spoliehať. Ak máte podozrenie, že tehotenstvo je lepšie urobiť test alebo navštíviť gynekológa.

Namiesto toho by som rád povedal nasledovné: hlasne, termín „krvácanie z implantátu“ označuje menšie krvácanie spôsobené implantáciou blastocysty vajíčka do sliznice maternicovej výstelky. A dokonca aj potom, nie všetky ženy IC. Ak sú príznaky tehotenstva a sú podporované takýmito sekrétmi, mali by ste sa poradiť s lekárom, aby ste potvrdili svoju „zaujímavú pozíciu“.

Stretli ste sa s priateľmi alebo s priateľmi o krvácaní z implantátu? Ak áno, je to naozaj tak, ako sa uvádza v lekárskej literatúre?

Ako vyzerá krvácanie z implantátu?

Takéto krvácanie sa vyznačuje výskytom drobných slizníc krvných zrazenín alebo čistých kvapiek krvi a je zaznamenané v čase, keď je oplodnené vajíčko implantované do steny maternice. Jasnosť tohto procesu nie je pozorovaná u všetkých žien, vo väčšine prípadov takéto prepúšťanie zostáva bez náležitej pozornosti.

Farba výboja sa môže líšiť od bledoružovej po hnedú, tento faktor závisí od celkového zdravia tela každej jednotlivej ženy. Trvanie krvácania implantátu je od jednej hodiny do niekoľkých dní, ale druhá možnosť je pomerne zriedkavá a môže byť považovaná za prejav patológie. Často je krvácanie implantátu zamieňané s prvým dňom menštruácie, takže je bez povšimnutia.

V každom prípade takéto sekréty vyžadujú okamžitú výzvu na špecialistu, pretože môžu byť vyvolané inými dôvodmi, napríklad chorobami alebo abnormalitami štruktúry močového systému. Medzi obzvlášť nepríjemnými príčinami môže byť odmietnutie embrya v skorých štádiách alebo dysfunkčné krvácanie z maternice.

Koľko dní trvá implantačné krvácanie naposledy?

Trvanie implantačného krvácania je čisto individuálne. V prípadoch, keď jej trvanie presahuje niekoľko dní - žena potrebuje neodkladnú hospitalizáciu. Všetky ostatné prejavy procesu sa považujú za normálne. Zvážiť takýto výber ako kategorický znak nástupu tehotenstva je nemožné. V gynekológii sa takéto krvácanie považuje za jednu z prvých správ o oplodnení, ale nie vždy je to tak. V čase počatia sa implantačné krvácanie prejaví ešte predtým, ako si žena všimne významné oneskorenie alebo tehotenský test.

Toto krvácanie nemá žiadny vplyv na užitočnosť tehotenstva. Takmer 10% z celkového počtu tehotných žien sa stretlo s týmto fenoménom a pozorovalo ho od jednej hodiny do dvoch dní a len o niekoľko týždňov neskôr si uvedomili, že očakávajú dieťa.

Treba poznamenať, že oplodnené môže byť len úplne zrelé vajíčko, to znamená, že koncepcia sa vyskytuje buď počas samotného ovulačného obdobia alebo bezprostredne po ňom. U priemernej zdravej ženy dochádza k ovulácii uprostred menštruačného cyklu. Napríklad, váš cyklus sa skladá z 30 dní, potom ovulácia bude pozorovaná od 13 do 16 dní. Ale do tejto doby je potrebné pridať ďalších 7 až 10 dní, počas ktorých zrelé vajíčko migruje do miesta pripojenia cez vajcovody. Zavedenie vajíčka do steny maternice pripadne na 25-28 dní menštruačného cyklu.

Príčiny krvácania z implantátu

Na základe vyššie uvedených skutočností možno tvrdiť, že okamih krvácania z implantátu spadá len týždeň pred očakávaným termínom menštruácie. V prípade, že dôjde k pravidelnému krvácaniu v určenom období - tehotenstvo neprišlo a ak má žena meškanie - hovoria o možnom počatí.

Takéto prepustenie nie je samo osebe negatívne, ak žena nemá v anamnéze žiadne gynekologické ochorenia. Ide o úplne normálny a pravidelný jav pre dostatočne fungujúci organizmus, pretože bezprostredne po zavedení vajíčka do steny maternice začína masívna hormonálna búrka. Hlavná vec, ktorú musí urobiť žena, ktorá zaznamenala takéto prepustenie, je konzultovať s odborníkom a vylúčiť možnosť iného krvácania z pošvy.

Je nevyhnutné venovať pozornosť charakteristikám vylučovaného hlienu. Príčiny implantačného krvácania nie sú vôbec patologické, a preto by mal byť výtok zriedkavý a farba krvnej zrazeniny nemôže byť tmavšia ako krv počas menštruácie. Zapaľovač - áno, tmavší, dole až karmínový a tmavo hnedý - nie. Vylučovanie krvi je spôsobené objektívnym procesom čiastočnej deštrukcie cievnej siete v stenách maternice počas implantácie oplodneného vajíčka.

Mimoriadne dôležité sú aj pocity, ktoré žena zažíva počas krvácania z implantátu. Najmä ťahanie a rezanie pokusy v oblasti ohanbia. Bolesť musí byť slabá. Dôvodom je kŕč uterinných svalov bezprostredne po zavedení vajíčka.

Pri uchovávaní denného denného údaja o bazálnej teplote sa môže v čase implantačného krvácania výrazne zvýšiť elevačná krivka. Pri fixácii sa teplota zvýši na 37,5 ° C. Ale súčasne, týždeň po úspešnej ovulácii, teplota výrazne klesá, a to je priamym znakom oplodnenia.

V menštruačnom kalendári je dôležité si všimnúť dátum posledného prirodzeného krvácania. Počas normálneho cyklu, ktorý sa pohybuje od 28 do 30 dní, je ovulácia zaznamenávaná priemerne počas 16 dní. Úspešné oplodnenie vajíčka povedie k jeho implantácii do steny maternice po jednom a pol týždni. Na základe toho môže žena ľahko vypočítať presný dátum uvedenia.

Pre počatie je lepšie zvoliť niekoľko dní pred a niekoľko dní po ovulácii. Najlepšie je však poradiť sa vopred s odborníkom na plodnosť, ktorý pomôže určiť presný čas, ktorý je najvhodnejší pre oplodnenie.

Ako rozlíšiť implantačné krvácanie od menštruácie?

Existuje niekoľko spôsobov, ako určiť implantovateľné krvácanie. Všetky majú dostatočnú úroveň dôveryhodnosti a ženy ich často využívajú v domácej praxi.

Štandardné menštruačné krvácanie zvyčajne začína miernym výtokom, ktorý sa stáva hojnejším každý deň, a potom ich frekvencia a intenzita opäť klesá. V niektorých prípadoch sa krvácanie implantátu prejavuje len niekoľko dní pred nástupom menštruácie alebo dokonca počas neho. Je potrebné venovať pozornosť nielen množstvu uvoľnenej krvi, ale aj jej farbe a dokonca aj vôni.

Okrem vyššie uvedeného, ​​krvavý hrudkovitý výtok z pošvy, ktorý je zaznamenaný uprostred cyklu, môže signalizovať prítomnosť takýchto chorôb a patologických stavov:

Chlamydia, kvapavka, trichomoniáza a iné infekcie prenášané nechráneným pohlavím,

Kandidóza, bakteriálna vaginóza, endometrióza. Medzi príznaky týchto ochorení sa často zaznamenáva mierne krvácanie,

Mimomaternicové tehotenstvo, ktoré sa okrem uvoľňovania krvných zrazenín vyznačuje aj silnou bolesťou v dolnej časti brucha, nutkaním na zvracanie, bolesťami hlavy,

Potrat na začiatku a prvom trimestri,

Poškodenie epitelu výstelky počas pohlavného styku,

Vylučovanie sa môže stať príznakom hormonálnej nerovnováhy alebo zápalu maternice.

Ak máte podozrenie na niektorý z vyššie uvedených prípadov - musíte urýchlene vyhľadať radu od gynekológa.

Kedy urobiť tehotenský test po implantačnom krvácaní?

Akonáhle je implantácia ukončená, musí sa urobiť tehotenský test. Najlepší čas pre tento postup je 10 dní po zastavení ovulácie. Je vysoká pravdepodobnosť, že test ukáže pozitívny výsledok.

Príznaky, ktoré pomôžu určiť krvácanie z implantátu a stanoviť načasovanie tehotenského testu:

Nevoľnosť. Nevoľnosť v prvých hodinách po prebudení je veľmi charakteristická pre prvé mesiace tehotenstva. Možno odmietnutie pachov, ktoré predtým nespôsobili veľa nepohodlia,

Bolestivý opuch hrudníka. S nástupom tehotenstva sa značne zvyšuje citlivosť prsných žliaz na vonkajšie podnety. Táto skutočnosť však môže naznačovať počatie a predvídanie nástupu pravidelného krvácania,

Konštantná únava. V prvom trimestri, ženy sú často depresívne a unavené oveľa rýchlejšie, je to kvôli závažným hormonálnym zmenám v tele. Ak neexistujú nadbytočné fyzické aktivity a je dostatok času na odpočinok a sú krvavé výboje, je potrebné urobiť test,

Časté močenie je tiež znakom tehotenstva. Alebo náhla zápcha, ktorá predtým nebola typická pre konkrétnu ženu. Ak neexistujú žiadne iné objektívne dôvody pre takéto podmienky, vykoná sa test, t

Výkyvy nálady, ospalosť, slznosť. Krvácanie implantátu je často sprevádzané prudkými zmenami vlastnej nálady ženy. Tento príznak však môže naznačovať tehotenstvo aj skorý nástup menštruácie,

Pravidelné závraty. V čase hormonálneho prepätia sú takéto účinky veľmi časté. Preto, ak žena pociťuje podobné pocity pri šplhaní po schodoch, náhlom pohybe, alebo len z akéhokoľvek dôvodu - existuje vysoká pravdepodobnosť tehotenstva.

Hlavná vec, ktorú je potrebné si uvedomiť, že implantácia krvácanie, alebo prejavy podobné tomu, nie je ešte absolútnou zárukou počatia. Na objasnenie tejto otázky pomôže kontrola špecialistom a vysoko kvalitný tehotenský test.

Autor článku: Lapikova Valentina Vladimirovna | Gynekológ, špecialista na plodnosť

vzdelanie: Diplom „pôrodníctvo a gynekológia“ bol získaný na Ruskej štátnej lekárskej univerzite Federálnej agentúry pre zdravotnú starostlivosť a sociálny rozvoj (2010). V roku 2013 absolvovala postgraduálna škola v NIMU. Pirogov.

Pin
Send
Share
Send
Send