Zdravie

Príznaky a príznaky cystadenomu pravého vaječníka, metódy liečby cystómu podobného nádoru benígneho charakteru t

Pin
Send
Share
Send
Send


Ovariálny cystadenóm je benígna ovariálna cysta obsahujúca číru tekutinu a vyzerá ako močový mechúr. Podľa štatistík sa táto cysta vyskytuje u 50% žien, ktoré porušili menštruačný cyklus, a vo viac ako 30% s pravidelným menštruačným cyklom. V menopauzálnom veku je možnosť vývoja ovariálneho cystadenomu pomerne nízka.

Papilárny (papilárny) cystadenom

Odrody ovariálneho cystadenómu

Moderná medicína identifikuje niekoľko typov cystadenom založených na povahe formovania a štruktúry jej stien. Cysta sa často objavuje len na jednej strane, napríklad cystadenoma vaječníka vľavo. Ale v prípade, že je ovplyvnený pravý vaječník, odborníci takmer okamžite hovoria o malígnej forme vzdelávania, t. o onkológii. Takáto diagnóza je dosť nebezpečná, pretože život pacienta závisí od naliehavosti a správnosti liečby.

Cystadenom môže byť:

 1. sérový, Rozdelené do dvoch typov:
 • jednoduchá (hladká stena) - cysta má hladký povrch a hladké steny. Veľkosť sa pohybuje od 1,5 cm do 35 cm v priemere. Vnútri obsahuje žltú kvapalinu. Vzdelávanie do veľkosti 3 cm nezasahuje do oplodnenia, ale nie je známe, ako sa bude cysta správať počas tehotenstva. V každom prípade je tu nebezpečenstvo a liečba je nevyhnutná,
 • papilárne (papilárne) - vnútorné steny cysty sú pokryté mnohými papilami rôznych tvarov. Vo vnútri sa nachádza číra alebo hnedá kvapalina. V 50% prípadov sa cystadenóm vaječníkov vyvinie do malígneho. Má viackomorový a jednokomorový typ, t.j. môže obsahovať niekoľko dutín. Často sa objavuje okamžite na dvoch vaječníkoch. Hraničné papilárne cystadenómy sa vyznačujú veľkým počtom papíl, ktoré sa podobajú bradaviciam v ich vzhľade.
 1. Mucinózní. Vnútorný obsah je hustý hlien (mucín). Rastie rýchlo, mení tvar, zvyšuje sa a je schopná dosiahnuť gigantické veľkosti (50 cm v priemere). Ak nedôjde k žiadnej liečbe, praskne cysta a obsah sa uvoľní do peritoneu. Hraničné mucinózne cystadenómy sú potenciálne malígne a vyskytujú sa v 15% prípadov.

Príčiny vzniku

Bohužiaľ, skutočné príčiny vzniku cystadenómov neboli stanovené. Medzi odborníkmi však existuje názor, že na začiatku sa objavuje normálna funkčná cysta (folikulárna, corpus luteum), ktorá sa čoskoro vyvinie do cystadenomu.
Niektorí gynekológovia identifikujú iba dve možné príčiny vývoja cystadenomu:

 1. Konštantné hormonálne poruchy menštruačného cyklu.
 2. Zápalové procesy a infekcie vnútorných pohlavných orgánov.

V každom prípade je potrebné pripomenúť, že je potrebná liečba ovariálneho cystadenómu.

symptomatológie

Všetky typy cystadeno majú takmer rovnaké znaky. Hlavnou črtou je, že cysty sa neprejavujú v ženskom tele, až kým nedosiahnu veľkú veľkosť. Čím väčšia je formácia na vaječníku, tým bolestivejšie je močenie a defekácia, dochádza k porušeniu stolice (hnačka alebo naopak zápcha), menštruačný cyklus prestáva byť pravidelný, medzi menštruáciami je "mazanica". Medzi príznaky cystadenomu patria aj:

 • pocit pocitu tlaku, distenzia v spodnej časti brucha,
 • výrazné zvýšenie brucha
 • cítiť sa ako niečo zasahuje dovnútra.

Zväčšenie brucha v mucinóznom cystadenóme

Ak má žena ostrú bolesť v spodnej časti brucha, potom sa najčastejšie diagnostikuje prasknutie alebo prekrútenie nohy.

Tvorba papilárneho cystadenómu je odlišná od iných typov cyst. Počas jeho výskytu v brušnej dutine sa akumuluje tekutina (ascites). V dôsledku tejto akumulácie u žien dochádza k nárastu veľkosti brucha.

diagnostika

Pacient sa najčastejšie dozvie o prítomnosti cysty v tele po gynekologickom vyšetrení. Špecialista hovorí o svojich podozreniach, hovorí, čo je cystadenom, prečo sa vyskytuje a aké hrozby môže niesť. Na potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy je žena predpísaná dodatočná prehliadka. Môže to byť:

 • Ultrazvuk panvových orgánov - umožňuje presne určiť cystu, jej veľkosť a dynamiku,
 • CT alebo MRI - odhaľuje povahu vzdelávania a presnú polohu,
 • tehotenský test - vylučuje mimomaternicové tehotenstvo, ktorého príznaky sú podobné príznakom cystadenómu,
 • krvný test - určuje zápalové procesy a riziko straty krvi.

Viackomorový cystadenom na ultrazvukovom obraze

Voľba liečby závisí od charakteru vzdelávania. Jednoduchý (hladký) cystadenóm sa zriedkavo vyvíja do malígneho a nevyžaduje urgentný chirurgický zákrok. Gynekológ jednoducho sleduje dynamiku cysty a v prípade jej zvýšenia predpisuje operáciu.

Veľkým rizikom pre život pacienta je papilárny cystadenóm. V súvislosti s rýchlym rastom a možnosťou prechodu na malígnu formu je žena určená na odstránenie. A bude to len cysta alebo celý vaječník - záleží na veľkosti a povahe formácie. Niekedy, aby sa zachránil život pacienta, lekári sa rozhodnú odstrániť dva vaječníky, v obzvlášť nebezpečných prípadoch - vaječníkov a maternice.

Laparoskopia je najškodlivejšou metódou liečby cysty. Takáto operácia pomáha zachovať úplne vaječník, pričom odstraňuje všetky ložiská rastu tvorby. Okrem toho sú komplikácie po operácii minimálne, rehabilitácia je rýchla, žena môže mať sexuálny život a otehotnieť.

Ak sa u pacienta s klimakterickým ochorením zistil cystadenóm, liečba spočíva v odstránení celého vaječníka.

účinky

Odstránenie neoplaziem vaječníkov s sebou nesie určité následky. Väčšina žien sa obáva o operáciu pred operáciou, ak môžu otehotnieť, niesť a porodiť dieťa po rehabilitácii. Bohužiaľ, ak diagnóza ohrozuje život, potom jediná cesta von bude úplné odstránenie vaječníkov a maternice. Reprodukčná funkcia sa neuloží. Ak počas operácie špecialisti opustia jeden zdravý vaječník, potom zostane možnosť porodiť zdravé dieťa. Podľa lekárov je pacientovi dovolené mať aktívny sexuálny život a počať dieťa len dva mesiace po operácii. Je však potrebné plánovať takéto tehotenstvo vopred a pripraviť sa naň nielen pre ženu, ale aj pre muža.

Ak žena nekoná v liečebnom pláne, čakajú na ňu zlé následky. Časom sa cystadenóm zväčšuje, stáva sa malígnym a vyvinie sa do onkológie. Takéto komplikácie sa môžu vyskytnúť:

 • prasknutie tvorby a vyprázdňovanie obsahu do brušnej dutiny,
 • metastázy v malígnej forme,
 • hojný rast a poškodenie susedného ovariálneho tkaniva.

Ak chcete zachovať svoje zdravie, v budúcnosti porodiť dieťa a žiť celý život, musíte sa starostlivo starať o svoje zdravie žien. Pri prvých nezvyčajných pocitoch v dolnej časti brucha sa odporúča navštíviť gynekológa.

Typy ovariálneho cystadenómu

Cystadenómy sú skutočné nádory, ktoré rastú nielen kvôli natiahnutiu steny, ale aj prostredníctvom hypertrofie tkaniva v dôsledku bunkového delenia (proliferácia).

Cystoadenomy pravého vaječníka majú niekoľko typov:

 • serózna,
 • jednoduché (hladké steny), hrubé púčiky,
 • papilárna,
 • mucinózní.

Vaječníkové serózne cystadenómy sú diagnostikované v 2/3 prípadov nádorových lézií pohlavných žliaz. Obvykle sa vyskytujú u žien po 50 rokoch.

Jednoduché cystadenomy - vzdelanie veľkosti 1,5-35 cm, v ich kapsule obsahuje žltú tekutinu. Bulat cysty sú charakterizované viacerými papilami, ktoré lemujú vnútorné steny formácie. Zvyčajne sú viackomorové. Kapsuly vo vnútri obsahujú priehľadný alebo hnedý exsudát. V polovici prípadov sa cystadenómy z hrudníka transformujú na rakovinu.

Papilárny nádor sa líši od papilám hrubého čreva schopnosťou epiteliálneho tkaniva nielen rásť a tiež metastázovať. Vo vyspelých prípadoch sa objavujú bradavky, obložené vnútorným aj vonkajším plášťom formácie, uzly, tvar kapsuly je zdeformovaný.

Mukózne formácie pravého vaječníka sa vyznačujú tým, že sú naplnené hustým hlienom (mucínom). Tieto cystadenómy sú náchylné k rýchlemu rastu, niekedy dosahujú veľkosti až 50 cm, pričom nebezpečenstvo vzniku nádoru spočíva v tom, že existuje veľké riziko roztrhnutia kapsuly a mucínu v dutine brušnej. Malígny proces mucinóznych formácií sa vyvíja v 15% prípadov.

Dozviete sa o príznakoch skorej menopauzy u žien, ako aj o spôsoboch obnovenia funkcie vaječníkov.

O tom, ako skontrolovať prácu nadobličiek a aké testy musíte absolvovať, si prečítajte túto adresu.

príčiny

Priame príčiny ovariálneho cystadenómu zatiaľ neboli stanovené. Väčšina odborníkov sa domnieva, že tieto cystické formácie sa tvoria na pozadí hormonálnych porúch u žien. Jasné štatistiky o tejto otázke však neexistujú.

Faktory, ktoré môžu prispieť k rozvoju patologického procesu v pravom vaječníku, zahŕňajú:

 • dedičná a získaná dysfunkcia vaječníkov,
 • skorej puberty
 • infekčné a zápalové procesy reprodukčných orgánov,
 • dlhú neprítomnosť pohlavia
 • pohlavne prenosných chorôb,
 • potraty
 • nadmerné cvičenie
 • ťažké napätie.

Prvé príznaky a symptómy

Ako cystadenóm rastie, začínajú sa prejavovať charakteristické príznaky:

 • boľavá bolesť pravého vaječníka,
 • pocit cudzieho predmetu v oblasti brucha,
 • bolestivé močenie
 • zvýšenie brucha (v pokročilých prípadoch),
 • porušenie predsedníctva,
 • nepravidelný menštruačný cyklus.

Cystadenómy vaječníkov sú nebezpečné možné komplikácie:

 • prasknutie membrány, čo má za následok peritonitídu,
 • krútenie nôh, nekróza,
 • vývoj hnisavého procesu vo vnútri nádoru,
 • ascites,
 • dysfunkcia susedných orgánov v dôsledku kompresie nádoru,
 • neplodnosť,
 • reinkarnácie u rakoviny vaječníkov.

Všeobecné pravidlá a metódy liečby

Najúčinnejšou liečbou cystadenómu pravého vaječníka je chirurgický zákrok. Pred odstránením sa vyžaduje ultrazvuk na presné stanovenie veľkosti, lokalizácie nádoru. Rozsah intervencie sa určuje individuálne. Zvyčajne sa cystadenom vyrezal spolu s vaječníkom. Počas menopauzy sa odporúča odstrániť vaječníky a prívesky. Ak žena chce mať v budúcnosti deti, lekár sa snaží čo najviac zachovať reprodukčnú funkciu.

laparoskopia

Minimálne invazívna metóda chirurgického zákroku. Počas operácie sa v oblasti pobrušnice uskutočňujú malé rezy. Prostredníctvom nich sa zavádzajú špeciálne nástroje na odstránenie nádoru. Priebeh operácie je riadený špeciálnou videokamerou.

Výhody metódy:

 • minimálna trauma kože,
 • krátke obdobie rehabilitácie,
 • nedostatok zrastov a jaziev.

Etapy laparoskopie:

 • cievna koagulácia a hemostáza,
 • prepichnutie kapsuly,
 • vyčerpania obsahu
 • oddelenie plášťa kapsuly od mäkkého tkaniva,
 • odstránenie a vytvorenie materiálu na histologické vyšetrenie.

Keď sa zistí malígny proces, vaječníky sa odstránia a maternica sa extirpuje. Používajú sa metódy adnexektómie alebo ooforektómie.

Ľudové prostriedky a recepty

Recepty tradičnej medicíny sa dajú použiť len ako pomôcka organizmu po operácii, čo spomaľuje rast vzdelávania. V žiadnom prípade nemôže nahradiť tradičné zaobchádzanie s ľuďmi.

Osvedčené recepty:

 • Nalejte 4 lyžice agátových kvetov ½ l alkoholu. Trvajte na týždni na tmavom mieste. Vezmite 1 lyžičku pred jedlom trikrát denne.
 • Opláchnite zelené vlašské orechy. Nakrájajte na 4 kusy. Preložte v nádobe na liter. Naplňte alkohol a korok pevne. Trvajte na tom mesiaci. Kmeň a spotrebujte do 3 mesiacov 1 lyžicu 2 krát denne.
 • Listy lopúcha umyte suché. Preskočiť cez mlynček na mäso a stlačiť šťavu. Vezmite 1 lyžičku dvakrát denne.

Čo je renín a aké sú funkcie prohormónu v tele? Prečítajte si užitočné informácie.

Pre príznaky a príznaky laktátovej acidózy u diabetes mellitus, ako aj metódy liečby nebezpečnej komplikácie, pozri tento článok.

Prejdite na http://vse-o-gormonah.com/zabolevaniya/pankreatit/reaktivnyj-u-detej.html a prečítajte si informácie o pravidlách a metódach liečby reaktívnej pankreatitídy pankreasu u detí.

Vlastnosti liečby počas tehotenstva

Ak sa u gravidných žien zistil cystadenóm s priemerom menším ako 3 cm, potom sa zvolí taktika pozorovania. Žena musí byť pod dohľadom špecialistov po celú dobu.

Nebezpečenstvo je tvorba veľkých veľkostí, najmä v treťom trimestri, keď maternica klesá do peritoneum. Počas tohto obdobia existuje vysoké riziko torzie nohy cystadenomu. V tomto prípade žena potrebuje operáciu.

Ďalšie informácie o prvých príznakoch a symptómoch ovariálneho cystadenómu, ako aj o vlastnostiach liečby benígnych nádorov genitálnych žliaz z nasledujúceho videa:

Príčiny a faktory rozvoja

Prečo cystadenomy vznikajú nie je úplne pochopené. Bolo navrhnuté, že tvorba nádorov je možná z funkčných cysty vaječníkov / cysty corpus luteum, cysty folikulov /. Na pozadí hormonálnej dysfunkcie tieto cystické formácie nezmiznú, ale zmenia sa na benígny nádor. Predpokladá sa, že vývoj cystómu je ovplyvnený nasledujúcimi faktormi:

 • začiatku menštruačného cyklu (do 12 rokov),
 • dlhý odpočinok v intímnom živote,
 • potrat,
 • chronické zápalové procesy príveskov,
 • infekcie genitálií (prítomnosť Trichomonas, chlamydia),
 • chirurgických zákrokov
 • konci menštruačného cyklu (55 - 60 rokov),
 • dlhodobý stres, ktorý spôsobil rozvoj neurózy.

Cystadenóm je tvorený z tkanív epidermy a je rozdelený do špecifických foriem v závislosti od histologickej štruktúry jeho steny.

1. Serózne

Ide o benígnu léziu s hustou hladkou stenou a pozostávajúcou z jednej komory naplnenej vodnatým obsahom. Veľkosť formácie sa môže pohybovať od 0,5 cm do 30 - 32 cm, najčastejšie od 5 do 16 cm Serózny cystadenom je najčastejšou patológiou ženského genitálneho traktu.

2. Papilárie

Ide o malý nádor, ktorý zriedka rastie až na 12 cm, najčastejšie má cystóm veľkosť od 3,5 cm do 7 cm.

Obsah cystómu je transparentné tajomstvo, ktoré má nahnedlý alebo žltkastý odtieň. Formulácia kapsuly je vo svojej štruktúre hustá, s rastom na vonkajšom povrchu vo forme papily. Papilárny cystadenom je forma, ktorá sa často mení na onkologické ochorenie.

3. Mucinózny

Tento typ cystadenomu je veľký, niekedy obrovský, viackomorový nádor vyplnený vylučovaním tekutého lepidla. Vyznačuje sa rýchlym rastom a môže rásť až do priemeru 50 cm a vážiť až 15 kg. Mukózna forma má tiež schopnosť degenerovať na onkologické ochorenie.

Príznaky ochorenia

Klinické prejavy v cystadenómoch rôznych typov budú rovnaké. Údaje o vzdelávaní v počiatočnom štádiu vývoja s menšími rozmermi sú asymptomatické. Pri väčších veľkostiach sa zobrazujú zdravotné sťažnosti:

 • bolesti sú matné alebo boľavé v dolnej časti brucha, hlavne na strane tvorby cystadenomu, môžu sa dať v dolnej časti chrbta, dolných končatín, v oblasti slabín. Nie je pozorovaný syndróm komunikačnej bolesti s menštruačným cyklom.
 • dysurické javy - časté nutkanie na močenie v dôsledku tlaku nádoru na močový mechúr,
 • ťažkosti v bruchu a zvýšenie v ňom - ​​vyskytuje sa s veľkým nádorom a je sprevádzané porušením čreva. Takýto klinický obraz často poskytuje mucinózny cystadenom.

Ženy, ktoré trpia cystómom, majú spravidla nepravidelnosti menštruačného cyklu. Často je táto patológia sprevádzaná neplodnosťou.

Cystická lézia vaječníkov počas menopauzy nie je menej častá u pacientov starších ako 50 rokov. Patologický proces je spojený so zánikom funkcie vaječníkov a poklesom hladiny niektorých hormónov v tele. Schopnosť reprodukovať ženu zmizne.

Hormonálne preskupenie ovplyvňuje celé telo, v dôsledku čoho dozrievanie vajíčok ustáva a namiesto funkčných cystických útvarov sa objavujú cystadenómy. Preto, ak má žena otázku: čo to je a čo má robiť, odpoveď môže byť iba jedna - je to operatívne odstránenie nádoru.

Pre úspešnú liečbu patologických formácií vaječníkov je potrebné diagnostikovať a určiť štruktúru nádoru a jeho benígny alebo malígny priebeh.

1. Chirurgická metóda

Táto patologická formácia sa má odstrániť len chirurgicky. Rozsah takéhoto zásahu určuje lekár pre každého pacienta individuálne. Ak je žena v mladom veku a plánuje tehotenstvo, potom odstránením nádoru sa chirurgovia snažia zachrániť vaječník. Po takejto operácii je koncepcia celkom možná, ale musí byť pod dohľadom lekára as implementáciou všetkých odporúčaní na liečbu.

Ženy v menopauze, s papilárnym cystadenomom, nádor je odstránený spolu s oboma vaječníkmi, pretože táto forma patologického procesu má riziko transformácie na malígny karcinóm vaječníkov.

Pri benígnych volumetrických procesoch vaječníkov malej veľkosti sa operácia uskutočňuje laparoskopiou, ktorá sa uskutočňuje punkciami abdominálnej oblasti. Ak sú veľké cystadenómy alebo potvrdená malignita novotvaru, operácia sa uskutočňuje laparotómiou.

Laparoskopia je modernou metódou chirurgických manipulácií, ktorá umožňuje starostlivé odstránenie nádorových útvarov bez ovplyvnenia zdravých tkanív. Tým sa zabráni vzniku adhézií. Pooperačné obdobie je rýchlejšie ako po abdominálnej laparotómii.

Pred operáciou chirurg vykoná diagnostickú laparoskopiu, vizuálne objasní lokalizáciu nádoru, jeho veľkosť, zapojenie do procesu susediacich orgánov. Potom je cystadenóm prepichnutý, nasledovaný odsatím tekutiny, po čom je samotný cysty odstránený na histologické vyšetrenie.

2. Konzervatívna liečba

Takáto liečba je možná len s funkčnými cystickými formáciami (folikulárna cysta, cysta corpus luteum). Absorbujú sa prostredníctvom troch mesačných cyklov. Ak sa cysta pod dynamickým pozorovaním a liečbou podrobí opačnému vývoju, potom to potvrdzuje funkčný charakter formácie.

Ak cystóm progreduje a liečba nemá žiadny účinok, je indikované povinné chirurgické odstránenie nádoru. Prognóza pre život a rehabilitáciu po chirurgickom zákroku pre ovariálny cystadenóm je pozitívna tak pre ženy v reprodukčnom veku, ako aj pre ženy v menopauze.

Cystadenóm (cystóm) vaječníkov: príčiny, príznaky, liečba

Čo je cystadenom, čo ho odlišuje od iných typov cyst a ako sa lieči?

Cystadenóm vaječníka alebo cystómu je patologická formácia na vaječníku, ktorá sa v gynekológii považuje za benígny nádor, ktorý má cystovú štruktúru - kapsulu s vnútornou dutinou naplnenou vylučovaním tekutiny.

Od banálnych cyst sa líši tým, že je náchylnejšia na rakovinovú degeneráciu.

Môže sa vytvoriť u pacientov, ktorí sú schopní porodiť, s pravidelným mesačným cyklom au žien s poškodenou funkciou vaječníkov, vrátane menopauzy (pred a po nej).

Typy a lokalizácia

Existuje niekoľko typov cystadenum, v súlade s povahou formácie, štruktúry a vnútorného obsahu:

 1. Jednoduchý serózny cystadenóm je zaoblená, často jednokomorová cysta s hustou membránou epitelových buniek. Cystické lézie vaječníkov tohto typu sa vyskytujú v 65 - 71% prípadov a len na jednej strane. Veľkosti sa pohybujú od 5 mm do 30 cm, najmenej nebezpečné vo vzťahu k degenerácii malígnych buniek.
 2. Papilárny cystóm, ktorý je často považovaný za poddruh serózneho cystadenomu. Líši sa vo vývoji epiteliálnych výrastkov na stenách - papile. Diagnóza je ťažká, pretože symptómy sú podobné príznakom rakoviny. Pravdepodobnosť zmien malígneho tkaniva je vysoká.
 3. Mucinózny cystadenom sa líši vo viackomorovej štruktúre a pravdepodobnosti rastu do 10 - 15 kg (40 - 50 cm). Vo vnútri dutiny je hrubé viskózne tajomstvo - mucín. Tento nádor je považovaný za hraničný s tvorbou mucinóznych malígnych buniek, pretože jeho bunky sú často transformované do rakovinových buniek.

Zvyčajne sa na jednej strane vyskytuje cystóm, ktorý sa často tvorí na pravom vaječníku, ktorý je určený jeho intenzívnejším zásobovaním krvou.

Ak sa vyvinie cystická tvorba ľavého vaječníka, zvyčajne sa spomalí v dôsledku zníženej funkčnej aktivity.

Cystadenóm ľavého vaječníka je liečený podobne ako štruktúra vpravo.

Príčiny vývoja

Príčiny cystómu nie sú úplne preskúmané. Existuje však niekoľko provokatívnych stavov:

 • dysfunkcia vaječníkov, neplodnosť,
 • hormonálnych výkyvov vrátane obdobia menopauzy a postmenopauzy,
 • endokrinné poruchy, vrátane ochorenia štítnej žľazy, t
 • zápalové ochorenia, infekčné procesy v panvových orgánoch,
 • vývoj iných cystických štruktúr rôznych typov v ovariálnej oblasti, t
 • umelo vyvolaných a spontánne ukončených tehotenstiev
 • zápal po operácii panvových orgánov, vrátane pôrodu a potratu,
 • nadbytok tukového tkaniva a poruchy metabolizmu sacharidov,
 • skorá menarche (prvá menštruácia v období dospievania) a neskorá menopauza,
 • sexuálna abstinencia, častá zmena intímnych partnerov,
 • neurologické poruchy akútnej alebo dlhodobej povahy, t
 • ťažké cvičenie
 • vyčerpania na pozadí iracionálnych diét,
 • dedičnosť.

diagnostikovanie

Na potvrdenie diagnózy vo vývoji cystadenomu použite nasledujúce postupy a inštrumentálne metódy:

 1. Gynekologické vyšetrenie potrebné na predbežné stanovenie veľkosti, umiestnenia, štruktúry cystickej kapsuly, jej pohyblivosti a prítomnosti možného zápalu v priľahlých orgánoch.
 2. Ultrazvuková diagnóza vám umožňuje špecifikovať oblasť vývoja cystómu, veľkosť, hustotu a stupeň rastu epitelu. Najviac informatívny je považovaný za ultrazvuk, ktorý sa koná po 6 - 7 dňoch po menštruácii.
 3. Počítačová tomografia a zobrazovanie magnetickou rezonanciou, pri ktorej je možné hlbšie skúmať štruktúru cystadenomu a potvrdiť jej vzhľad - jednoduchá serózna, mucinózna alebo papilárna.
 4. Laboratórny krvný test na stanovenie hladiny nádorového markera CA-125, ktorého zvýšenie často naznačuje vývoj hnisavého alebo rakovinového procesu. Treba však poznamenať, že tento ukazovateľ je často zvýšený as benígnymi nádormi vaječníkov.
 5. FGDS a FKS, ako dodatočne predpísané postupy pre štúdium hrubého čreva a žalúdka pomocou endoskopu.

Liečba ovariálneho cystómu

Liečba cystadenómu vaječníkov sa môže uskutočniť len chirurgicky. Žiadne lieky alebo domáca terapia umožní zbaviť sa cystómu - len odstránenie.

Typ a objem operácie je spojený s typom cystickej tvorby, jej veľkosťou, symptómami a stupňom pravdepodobnosti transformácie rakoviny. Dnes chirurgické techniky poskytujú najlepšiu možnú ochranu reprodukčných funkcií.

 1. Laparoskopia. Vykonáva sa častejšie s vývojom jednoduchého serózneho nádoru, s malou veľkosťou cysty (do 40 mm), jeho benígnosťou a hlavne u pacientov, ktorí majú deti. Táto operácia sa vykonáva so zachovaním vaječníkov. Procedúra je nekrvavá, pretože rezy na brušnej stene nie sú väčšie ako 15 mm a celý lekársky nástroj, vrátane mikrokameru na laparoskope, je veľmi malý. Odporúča sa plánovať koncepciu po laparoskopii po 3 - 4 mesiacoch.
 2. Laparotómia. Ide o operáciu brucha, pri ktorej sa na peritoneum urobí pomerne dlhý rez. Vykonáva sa s veľkými výhonkami, s pravdepodobnosťou malignity, ako aj u pacientov v období menopauzy. Často sa vyrezala cysta samotná, vaječník (úplne alebo čiastočne), vajcovody. Treba si uvedomiť, že aj keď je reprodukčná žľaza odstránená, mladé ženy majú možnosť otehotnieť a porodiť dieťa, pretože druhý vaječník naďalej funguje.

Cystadenom počas tehotenstva

Ak cystóm vaječníkov nepresiahne 30 mm, zostane neporušený a čaká na normálne podanie. Vo väčšine prípadov tehotenstvo prebieha bezpečne.

Pri rýchlej progresii alebo detekcii veľkého nádoru sa operácia vykonáva okamžite, pretože vývoj patológie vedie k vytesneniu maternice, vysokej pravdepodobnosti prasknutia steny a torzii nohy.

Chirurgické odstránenie nádoru vaječníkov počas gravidity sa vykonáva laparoskopicky po 14 týždňoch tehotenstva, keď je placenta úplne vytvorená. V takýchto závažných prípadoch, s príslušným priebehom operácie, je pravdepodobnosť normálne sa vyvíjajúceho tehotenstva vysoká.

Až do 14 týždňov je chirurgický zákrok indikovaný len v prípade prasknutia, torzie, hnisania, čo je predovšetkým pre zachovanie života matky.

Cystadenom pravého vaječníka: ako nebezpečná je táto choroba?

Cystadenom je benígny nádor alebo cysta. Cysta svojho druhu je bublina, ktorá obsahuje tekutinu.

V dnešnej dobe sa táto diagnóza robí ženám veľmi často. Vo väčšine prípadov sa prejavuje u žien s nepravidelnými menštruačnými cyklami.

Je to veľmi závažné ochorenie a liečba, v žiadnom prípade nie je možné odložiť.

Čo je to choroba? Aké typy existujú?

Cysta pravého vaječníka vzniká buď vnútri alebo na ňom. Jeho veľkosť môže byť absolútne ľubovoľná: od niekoľkých mm do niekoľkých desiatok cm.

Takéto nádory sa môžu vyskytnúť počas normálnej funkcie vaječníkov a spravidla nepredstavujú konkrétnu hrozbu pre zdravie ženy. Táto cysta sa nazýva funkčná.

Existujú však novotvary, ktoré majú tendenciu ísť do zhubného nádoru av tomto prípade je potrebné okamžite začať liečbu.
Existuje niekoľko typov cystadenomov:

Prvý z nich je rozdelený do viacerých poddruhov:

Jednoduchý cystadenom, alebo inak nazývaný hladká stena, je benígnou formáciou. Jeho maximálna veľkosť dosahuje 35 cm, obsah bubliny má žltkastý odtieň. To nebráni vzniku tehotenstva, rovnako ako ďalšie niesť dieťa, ak jeho veľkosť je až 3 cm.

Mucinózní. Ak si myslíte, že štatistiky, potom každých 5 žien má tento typ cystadenum. To môže byť pôsobivé vo veľkosti a majú veľa hmotnosti. Liekovka sa naplní lepkavým hustým hlienom.

Môže sa tiež vyvinúť do malígnej formy, ale tu je riziko len 15% a papilárna 50%. V lekárskej praxi sa vyskytli prípady, keď takýto obnovený novotvar dosiahol 3 kg.

Príznaky ochorenia

Toto ochorenie sa spravidla vyskytuje častejšie u žien po 40 rokoch. A každý rok sa zvyšuje riziko zhubného nádoru, takže všetky nádory vyžadujú starostlivú diagnózu.

Cystadenóm spočiatku asymptomatický, t.j. žena necíti žiadne nepríjemné pocity.

Novotvar sa neobťažuje, kým sa nestane impozantnou veľkosťou.

V dolnej časti brucha je tupá bolesť, ale to nemá nič spoločné s menštruáciou. Ona môže tiež dať dobre v nohách alebo dolnej časti chrbta.

Veľký neoplazmus sa prejavuje ako:

 • Pocit ťažkosti v žalúdku
 • Výrazné zvýšenie brucha
 • Pocity prítomnosti cudzieho telesa v bruchu,
 • Časté močenie (je to spôsobené tým, že cysta tlačí na močový mechúr)
 • Zápcha (kvôli veľkej veľkosti nádoru, ktorá ovplyvňuje funkcie najbližších orgánov),
 • Narušenie chuti do jedla
 • Všeobecná malátnosť,
 • Zvýšenie teploty
 • Nepravidelné obdobia.

A u 5 pacientov zistí neplodnosť. Preto sa tento typ cysty - cystadenómu často vyskytuje s komplikáciami. Keď sa napríklad roztrhne, obsah sa rozšíri v brušnej dutine.

Metódy spracovania

Pred liečbou je potrebné určiť konečnú diagnózu, ako aj zistiť veľkosť a typ opuchu. Serózna cysta sa lieči len chirurgicky. Tento typ cysty sa nevyrieši sám.

Ak ide o jednoduchý typ cystadenomu, potom nevyžaduje urgentnú operáciu, skôr sa zriedka vyvíja na rakovinu. Ale gynekológ by mal pozorne sledovať vývoj nádorov, v prípade akýchkoľvek zmien, aby prijali naliehavé opatrenia.

Ženy po 50, lekári odporúčajú mať operáciu, počas ktorej sú odstránené všetky vaječníky. To sa robí s cieľom znížiť pravdepodobnosť prechodu na malígny nádor.

Dievčatá, ktoré chcú mať v budúcnosti deti, majú jeden vaječník. Existujú teda šance počať dieťa.

Ale po operácii sa musíte postarať o svoje zdravie a pravidelne navštevovať gynekológa.

Ako sa vyhnúť tejto chorobe? Možné príčiny

Príčiny tohto ochorenia sú mnohé. Medzi najbežnejšie patria:

 • stres,
 • potrat,
 • Vírusové infekcie,
 • Sexuálne prenosné choroby
 • Mimomaternicové tehotenstvo.

Pri všetkých vyššie uvedených stavoch sa môže cystodenom vyskytnúť v každom veku ženy. Častejšie však postihuje ženy staršie ako 40 rokov.

Počas sledovania videa sa dozviete o cyste vo vaječníku.

Takže sme zistili, že je to dosť zákerná choroba. Preto je veľmi dôležité pravidelne navštevovať gynekológa.

Správna diagnóza bude môcť vykonať len ošetrujúci lekár na základe určených vyšetrení.

Krásne dievčatá, snažte sa pozorne sledovať vaše zdravie, aby ste v budúcnosti mohli mať deti a žiť celý život.

Serózny cystadenóm vaječníkov - je potrebné liečiť?

Serózny papilárny cystadenóm benígneho vaječníka je kavitárny útvar, ktorý má jasné kontúry, pružné steny a je naplnený seróznou látkou.

Kvôli prítomnosti seróznej tekutiny v kapsule sa tento typ nádoru nazýval serózny cystadenom.

Je dôležité, aby serózny cystadenóm vaječníkov nespadal do kategórie chorôb, ktoré sú nebezpečné pre zdravie a život - za predpokladu, že ochorenie nie je dovolené driftovať, ale podrobené riadnemu ošetreniu v čase.

V lekárskej praxi sa serózny cystadenóm často nazýva hraničným seróznym ovariálnym cystadenomom.

Štatistiky ukazujú, že viac ako 90% žien, u ktorých bol diagnostikovaný serózny cystadenóm pravého vaječníka, dokázali úplne eliminovať abnormálne telo a vrátiť plodnosť počas posledných niekoľkých týždňov od začiatku liečby.

Lokalizácia nádoru nemá jasné charakteristiky. Serózny cystadenóm vaječníkov sa môže na jednej strane pripojiť k vnútorným vrstvám tkanív vaječníkov a ovplyvniť obidva reprodukčné orgány.

Jednoduchý serózny cystadenomus vaječníkov na pravom reprodukčnom orgáne je pripojený, zvyčajne pomocou elastickej spojovacej nohy, a je spojený s bičíkom s vajíčkovodmi a maternicou.

Kapsula hladkého stenového cystadenómu vaječníkov má často niekoľko komôr, tesnenie stien, ako aj ďalšie spojovacie prvky a bičík.

Podobne ako mnohé iné typy benígnych nádorov v tkanivách reprodukčných orgánov, serózne cystadenómy ľavého vaječníka nevykazujú žiadne príznaky v prvých dňoch ich vzniku.

Takéto kapsuly môžu rásť niekoľko rokov a nenarušujú nosič.

Takúto patológiu je možné nájsť najčastejšie „náhodným“ ultrazvukovým vyšetrením brušnej dutiny alebo tomografickým vyšetrením pacienta.

Len keď hraničný serózny papilárny cystadenomus vaječníkov začne abnormálne zväčšovať veľkosť a rozdrviť susedné tkanivá a steny, pacient môže pozorovať nasledujúce symptomatické príznaky ochorenia.

Symptomatický obraz cystadenómu

 • Primárnym znakom výskytu hrubého papilárneho serózneho cystadenomu vaječníkov je bolesť alebo kŕče v bedrovej chrbtici, malej panve alebo pubis. Podľa povahy prejavov sa bolestivé pocity môžu podobať pracovným bolestiam pred pôrodom.
 • Často, kvôli zvýšenej veľkosti serózneho viackomorového ovariálneho cystadenómu, žena pociťuje bolesť alebo pocit zovretia v močovom mechúre a priľahlých orgánoch urogenitálneho systému. Pacient s rozvinutým a veľkým cystadenomom môže mať problémy s močením. V moči možno pozorovať krvavé a hnisavé škvrny.
 • Kvôli patogénnemu tlaku a poškodeniu tkanív vaječníkov počas cystadenómu u ženy môže byť menštruačný cyklus významne narušený. Mesačne, spravidla prichádzajú s oneskoreniami, vyznačujú sa abnormálnou hojnosťou alebo bolestivosťou, provokujú extrémne ostré bolesti v spodnej časti brucha a ochlpenia.
 • Ak serózny cystadenóm vaječníkov dosiahol veľkú veľkosť a začal vyvíjať patogénny tlak na vnútorné orgány a systémy, žena pravdepodobne zvýši telesnú teplotu, dôjde k záchvatom agónie, studenému potu a dýchavičnosti.
 • Zapálená kapsula tiež vyvoláva výskyt abnormálnych záchvatov nevoľnosti a slabosti.
 • Vzhľadom na konštantný tlak na brušnú dutinu počas nádoru je často možné diagnostikovať poruchy gastrointestinálneho traktu. Tam sú porušenia v zažívacom trakte zápcha, hnačka, poruchy trávenia. Tiež žena môže pocítiť pocit nevoľnosti a napätosti v žalúdku po jedle alebo pri bolestiach konečníka počas procesu črevného čistenia.
 • Hormonálne poruchy a poruchy v procese rastu nádoru sú vyjadrené v skutočnosti, že žena s týmto ochorením je zvyčajne extrémne podráždená, nahnevaná a môže prejaviť náhle záchvaty agresie voči jej blízkym a známym ľuďom.
 • Keď je vaječníková cysta abnormálna, pacient má vonkajšie znaky nádoru, ktoré sú exprimované vo forme abnormálneho opuchu na jednej strane čreva. Symptóm "nafúknuté brucho" sa často spomína v lekárskych textoch, pokiaľ ide o benígne nádory v ženskom reprodukčnom systéme. Tento jav je spojený so zvýšeným tlakom nádoru na priľahlých stenách a zápalom vnútorných tkanív.

Možné komplikácie

Kapsuly, ktoré postihujú pravý vaječník, často rastú a vydutia v smere brušnej dutiny. Z tohto dôvodu sa u pacienta môžu vyskytnúť nepriaznivé gastrointestinálne ochorenia, bolestivé symptómy v bruchu a ďalšie charakteristické znaky vyvíjajúcej sa patológie.

DÔLEŽITÉ!

Najnebezpečnejší z vyššie uvedených príznakov je nafúknutý abdominálny syndróm. Zväčšené brucho naznačuje, že nádorová kapsula narástla do abnormálnej veľkosti a je naplnená tekutinou.

Vysoký obsah seróznej látky v nádore môže spôsobiť torziu cystového kmeňa alebo jeho prasknutie.

Keď cysta praskne, jej tekutina prúdi do dutiny močových orgánov alebo brušného systému, čo môže viesť k extrémne akútnej infekcii, infekcii, nekróze zdravých tkanív a dokonca smrti.

Výskyt akútnej bolesti a zväčšeného brucha u cystadenómu by mal byť povinným dôvodom návštevy špecialistu a začatia liečby tohto ochorenia.

Mnohé ženy sa obávajú účinkov hraničného serózneho ovariálneho cystadenómu. My odpovedáme, že serózny ovariálny cystadenóm má riziko malignity, čo je tiež dôležité vziať do úvahy v procese diagnostiky a začiatku liečby.

Takéto cysty by sa mali stanoviť v ranom štádiu a urobiť všetko, čo je v ich silách, aby sa zabránilo ich rastu a patogénnemu rušeniu ženského reprodukčného systému. Pri adekvátnom pôsobení na strane pacienta je prognóza serózneho cystadenomu vaječníkov veľmi optimistická.

To potvrdzuje aj Dr. Myasnikov, ktorý raz nastolil tému serózneho papilárneho cystadenomu vaječníkov.

Prečo sa objavuje serózny cystadenóm?

Povedať presne o príčinách vzniku cyst vo vaječníkoch, lekári stále nemôžu.

Existencia veľkého počtu nádorov tohto typu a ich odlišný symptomatický obraz naznačuje, že nielen charakter a typ ochorenia, ale aj množstvo individuálnych a jedinečných vlastností ženského tela môže ovplyvniť tvorbu a priebeh cysty. Je potrebné zdôrazniť niekoľko najčastejších príčin výskytu tohto ochorenia u žien:

 • Sérový cystadenóm sa môže vytvoriť v dôsledku hormonálnych porúch, endokrinného narušenia.
 • Nádor tohto rádu sa často vytvára v tele ľudí, ktorí majú pohlavne prenosné choroby alebo sexuálne prenosné infekcie.
 • V niektorých prípadoch kapsula začína rásť, ak je v ženskom tele nežiaduce zápalové ochorenie abnormálneho a zriedkavého typu. Patrí medzi ne salpingo-oophoritis, adnexitis.
 • Infekcie a zápalové procesy genitálnych orgánov môžu tiež ovplyvniť integritu a zdravie ovariálneho tkaniva.
 • Hormonálne poruchy a bakteriálne infekcie, ktoré sa vyskytujú pri častých zmenách partnerov, tiež často vyvolávajú výskyt seróznych cystadenómov na tkanivách vaječníkov.
 • Trvalý psychický stres, stres, nepravidelnosť alebo úplná absencia sexuálneho života môžu dlhodobo ovplyvniť tvorbu a rast benígneho nádoru.
 • Tkanivá párových reprodukčných orgánov môžu byť poškodené v procese neprofesionálnych operácií v reprodukčnom systéme: potraty, potraty, nezávislé potraty, predčasný pôrod, chirurgické odstránenie erózií alebo cyst.
 • Hormonálne pozadie a endokrinný systém môžu tiež narušiť neustály pôst, podvýživu, prílišnú kontrolu nad stravou a fyzickou aktivitou posilneného typu.

Ako je serózny ovariálny cystadenom liečený dnes?

K dnešnému dňu existujú dve najbežnejšie a najúčinnejšie metódy liečby benígneho serózneho cystadenomu vaječníkov:

 • konzervatívna eliminácia ochorenia pomocou liekov, t
 • chirurgický zákrok, ktorý spôsobuje chirurgickú excíziu cystového tkaniva so všetkými spojivovými tkanivami a stenami.

Výber liečby serózneho cystadenómu vaječníkov podľa lekárov závisí od mnohých faktorov:

 • veľkosť nádoru
 • stupeň jeho formovania,
 • tlak, ktorý vyvíja na susedné steny a systémy, t
 • charakter obsahu cystickej kapsuly,
 • o prítomnosti ďalších kamier v kapsule.

Priebeh liečby hraničného serózneho cystadenomu vaječníka sa predpisuje po dôkladnej diagnostike a štúdii všetkých znakov ochorenia.

Pred začatím liečby musí žena normálne absolvovať sériu laboratórnych testov, podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie a podľa uváženia lekára, tomografie a iných typov testov.

VYHĽADUJEME:

ZOBRAZIŤ Tvoj RECEPCIU:

Serózny cystadenóm vaječníkov - je potrebné liečiť? Odkaz na hlavnú publikáciu

Príčiny serózneho cystadenomu

Doteraz neexistuje vedecky dokázaná teória výskytu jednoduchého cystómu.

Podľa niektorých gynekológov je takýto novotvar tvorený funkčnými ovariálnymi cystami - folikulárnym a corpus luteumom, ktoré nie sú úplne odstránené a začali sa plniť seróznym obsahom. Predisponujúce faktory pre rozvoj jednoduchého ovariálneho cystadenómu sú:

 • Hormonálne poruchybráni normálnemu dozrievaniu vajec. Nerovnováhu v ženskej hormonálnej sfére možno pozorovať pri zániku reprodukčnej funkcie, sprievodných somatických a endokrinných ochoreniach, stresu, významného fyzického a emocionálneho preťaženia, extrémnej diéty, predĺženej sexuálnej abstinencie.
 • Skorá puberta s nástupom prvých období vo veku 10 - 12 rokov.
 • Zápalové ochorenia žien (endometritída, adnexitída atď.). Zvlášť nebezpečné ochorenia spôsobené patogénmi STI s poruchou sexuálneho života bez bariérovej antikoncepcie.
 • Operácie na panvových orgánoch, Jednoduché serózne cystadenómy sú o niečo častejšie pozorované u pacientov, ktorí mali mimomaternicové tehotenstvo, potrat alebo chirurgickú liečbu gynekologických ochorení.
 • Zaťažená dedičnosť, Podľa niektorých pozorovaní, u žien, ktorých matky trpeli seróznymi neoplazmami vaječníkov, je cystadenom pozorovaný častejšie.

Serózny cystóm sa zvyčajne tvorí v jednom z vaječníkov. Najprv ide o malý, hladkostenný, jednokomorový (menej často viackomorový) novotvar.

Husté steny spojivového tkaniva sú zvnútra lemované jednovrstvovým kubickým alebo cylindrickým riasnatým epitelom so sekrečnou aktivitou.

Ako rastie vo vnútri cystadenomu, akumuluje sa serózny obsah - vodnatá transparentná kvapalina svetložltej farby.

V dôsledku toho rastúca tvorba nádorov stláča okolité orgány a nervové vlákna, čo vedie k vzniku bolesti. Keď je zápalový proces pripojený, hladký lesklý povrch cytómu sa stáva matným a stáva sa pokrytým adhéziami.

Symptómy serózneho cystadenomu

Klinické príznaky s malými (do 3 cm) hladkými cystómami hladkej steny sa zvyčajne nepozorujú, stávajú sa náhodným nálezom pri vyšetrení panvy alebo ultrazvuku panvových orgánov.

S rastom neoplazmy sa u pacienta vyvinú symptómy spojené s tlakom cystómu na susedné orgány. Najtypickejší syndróm bolesti. Zvyčajne má charakter tupej, boľavej, menej často kŕčovitej bolesti vznikajúcej v oblasti triesloviny, za pubisom alebo v dolnej časti chrbta.

Okrem toho môže žena zažiť tlak na močový mechúr, konečník, cítiť prítomnosť cudzieho telesa.

V prípade veľkých cystómov sú funkcie susedných orgánov poškodené v dôsledku ich kompresie, ktorá sa prejavuje častým močením, nepohodlím v črevách, zápchou, nevoľnosťou a opuchom dolných končatín.

V prípadoch, keď nádor dosiahne veľkosť 6-10 cm alebo viac, môže viesť k zvýšeniu brucha alebo jeho zdanlivej asymetrii. Menštruačný cyklus v seróznych cystadenómoch zvyčajne nie je narušený.

Ak je však novotvar dostatočne veľký a vytvára tlak na vaječník a / alebo maternicu, podstata menštruačných zmien sa mení - stávajú sa hojnejšími alebo príliš vzácnymi a sú sprevádzané bolestivými pocitmi.

Extrémne zriedkavé je u nekomplikovaných jednoduchých cystómov pozorovať všeobecnú reakciu organizmu vo forme únavy, slabosti, letargie, zníženej výkonnosti, podráždenosti.

komplikácie

Hlavným nebezpečenstvom neskorej detekcie a neadekvátnej liečby serózneho cystadenomu vaječníkov je stláčanie susedných orgánov porušením ich funkcií a výskyt akútnych stavov.

Najzávažnejšími komplikáciami cystómu vyžadujúceho urgentnú chirurgickú liečbu sú torzie nôh (ak sú prítomné) s nekrózou novotvarov a ruptúrou kapsuly (apoplexia ovárií) s jej obsahom vstupujúcim do brušnej dutiny a výskytom krvácania.

Zhoršená teplota, prudký nárast bolesti, výskyt ťažkej nevoľnosti alebo zvracania, značná malátnosť s bolesťami hlavy, závraty a strata vedomia, ťažká bledosť, krvavý výtok z pošvy môže znamenať komplikovaný priebeh ochorenia.

Niekedy dochádza k recidíve ochorenia po operácii šetriacej orgány a malígnej degenerácii nádoru.

Na potvrdenie alebo objasnenie diagnózy ochorenia, diferenciálnej diagnózy a výberu optimálnej metódy liečby sú pacientom so suspektným seróznym cystadenomom predpísané komplexné gynekologické vyšetrenie. Zahŕňa:

 • Vyšetrenie pôrodníkom-gynekológom, Bimanálne vyšetrenie príveskov maternice zvyčajne odhaľuje tuhú elastickú, bezbolestnú formáciu s hladkým povrchom, ktorý nie je spojený so susednými orgánmi.
 • Ultrazvukové vyšetrenie panvy, Umožňuje odhaliť homogénny hypoechoický nádor s hustou hladkou kapsulou s veľkosťou 3 cm Pre malé cystadenomy sa používa transvaginálny prístup, pre veľké cystadenomy sa používa transabdominálny prístup.
 • Zobrazovanie pomocou počítačovej alebo magnetickej rezonancie, Počas tomografického vyšetrenia sa vytvorí trojrozmerný model cystadenómu a susediacich orgánov, aby sa vykonala dôkladnejšia diferenciálna diagnostika a vylúčila sa klíčivosť nádoru.
 • Krvný test pre nádorové markery, Štúdia nádorových antigénov (CA-125, CA 19-9, CA 72-4) umožňuje vylúčiť rozvoj rakovinového procesu alebo hnisavého abscesu vo vaječníkoch a iných panvových orgánoch.
 • Farba Doppler, Diagnostická metóda je doplnková av prípade pochybností umožňuje rozlíšenie benígneho nádoru vaječníkov od malígneho nádoru na základe intenzity prietoku krvi.

Jednoduchý serózny cystadenóm sa musí odlišovať od iných benígnych neoplaziem vaječníkov, predovšetkým funkčných cyst, papilárneho a pseudomukinózneho cystómu.

Na vylúčenie metastáz na vaječník formy rakoviny žalúdka musia byť pacientom predpísané fibrogastroduodenoskopie. Vedenie fibrokolonoskopie vám umožňuje vyhodnotiť stupeň zapojenia do procesu sigmoidu a konečníka.

Alternatívnym riešením, keď nie je možné vykonať endoskopické vyšetrenie žalúdka, konečníka a sigmoidného hrubého čreva, je rádiografia gastrointestinálneho traktu.

V priebehu diferenciálnej diagnostiky sú vylúčené malígne lézie vaječníkov, tubulárny absces, mimomaternicové tehotenstvo, patológia susedných orgánov - akútna apendicitída, dystopia obličiek a ďalšie malformácie močového systému, sigmoidná divertikulóza, kosti a neorganizované panvové nádory. V takýchto prípadoch sú okrem laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrení menovaní aj konzultanti príslušných špecialistov - chirurga, gynekológa, gastroenterológa, onkológa, urológa.

Liečba serózneho cystadenomu

Hlavnou liečbou jednoduchého serózneho cystómu je chirurgické odstránenie nádoru. Spoľahlivé údaje o účinnosti liečebných a neliekových metód liečby tohto ochorenia v gynekológii neexistujú.

Pri výbere konkrétneho typu chirurgického zákroku berte do úvahy vek pacienta, prítomnosť alebo plánovanie tehotenstva, veľkosť nádoru.

Hlavným cieľom liečby pacientov v reprodukčnom veku je maximálne zachovanie zdravého ovariálneho tkaniva a prevencia tubalno-peritoneálnej neplodnosti (TPB).

Ženy v období perimenopauzy sa odporúčajú radikálne operácie zamerané na prevenciu recidívy cystadenomu a zachovanie kvality života.

Indikáciou plánovaného chirurgického zákroku je prítomnosť nádorového útvaru s priemerom 6 cm, ktorý pretrváva 4-6 mesiacov.

Rozhodnutie o načasovaní odstránenia menšieho tumoru vykonáva individuálne gynekológ, pričom sa zohľadňujú výsledky dynamického pozorovania. Pri núdzovom zákroku sa chirurgický zákrok vykonáva v prípade podozrenia na torziu nôh alebo ruptúru kapsuly cystómu.

Plánovaná operácia sa zvyčajne vykonáva laparoskopicky. Hlavnými typmi chirurgických zákrokov pre hladký cystadenóm hladkej steny sú:

 • cystektomie (odstránenie cysty) aleboresekcia klinu (excízia poškodeného tkaniva vo forme klinu) so zachovaním vaječníkov, revíziou kontralaterálneho vaječníka a urgentnej histologickej diagnózy. Operácie uchovávania orgánov sa odporúčajú mladým ženám, ktoré plánujú tehotenstvo s priemerom cystadenomu maximálne 3 cm.
 • Unilaterálna ovariektómia alebo adnexektómia, Intervencia zahŕňa odstránenie vajíčka vaječníkov alebo vaječníkov na strane lézie vajíčkovodom a považuje sa za najlepšie riešenie pre ženy v reprodukčnom veku s veľkosťou nádoru viac ako 3 cm.
 • Bilaterálna adnexektómia alebo hysterektómia s príveskami, Odporúčaná metóda chirurgickej liečby u žien v období perimenopauzy au pacientov s bilaterálnymi léziami vaječníkov. Jeho výhodou je významné zníženie rizika vzniku rakoviny.

Prognóza a prevencia

S včasnou detekciou a chirurgické ošetrenie prognózy ochorenia je priaznivé: serózny cystadenoma veľmi zriedka sa vracia a ozlokachestvlyaetsya.

Ženy v reprodukčnom veku, ktoré podstúpili intervencie šetriace orgány, jednostrannú oofoktómiu alebo adnexektómiu, sa odporúča naplánovať si tehotenstvo najskôr 2 mesiace po operácii.

Úplné zotavenie po laparoskopickom konzervatívnom odstránení sérovej cystadenomy hladkej steny vaječníkov nastáva za 10-14 dní, po radikálnych operáciách trvá zotavenie až 6-8 týždňov. Pacienti preukázali klinický dohľad gynekológa.

Podľa pozorovaní amerických špecialistov sa profylaktický účinok na vývoj benígnych ovariálnych cystadenómov zabezpečuje podávaním monofázových kombinovaných perorálnych kontraceptív.

Ovariálny cystadenóm: typy (serózne, papilárne, mucinózne a iné), symptómy, diagnostika, liečba, prognóza a iné znaky

Vaječníky sú dôležité reprodukčné žľazy ženského tela, produkujú množstvo pohlavných hormónov, ako aj produkujú gamety (vajíčka) - zárodočné bunky, bez ktorých nie sú možné procesy hnojenia.

V poslednej dobe sa častejšie vyskytujú prípady liečenia pacientov na gynekológov s rôznymi chorobami týchto orgánov a často sa vyskytuje aj patológia ako ovariálny cystadenóm. Aký je tento stav?

Čo je ovariálny cystadenóm

Cystadenom je cystická formácia patriaca do skupiny benígnych ovariálnych epiteliálnych nádorov, ktoré majú kapsulu a epitelovú výstelku. Líši sa v tom, že je náchylný na malignitu.

Ovariálny cystadenóm môže postihnúť jeden alebo obidva vaječníky.

V moderných zdrojoch sa používa hlavne výraz „cystadenoma“.

Aké typy cystadeno existujú

Moderná medicína identifikuje nasledovné typy cystadenum:

Toto je jedinečný zoznam.

 1. Serózny cystadenom. Nachádza sa vo väčšine prípadov lézií vaječníkov s cystadenómami (približne sedemdesiat percent). Zvyčajne sa objavuje na rovnakom vaječníku. Serózne cystadenómy môžu byť:
  1. Hladké steny (jednoduché). Nasledujúce názvy možno nájsť v rôznych zdrojoch: jednoduchý serózny cystadenom, serózny ovariálny cyst, hladký cilioepiteliálny cystadenom. Tieto nádory sú navonok veľmi podobné cystám vaječníkov: ich povrch je hladký, majú kruhový tvar, jednu komoru so seróznym obsahom (homogénnu alebo so suspenziou). Vnútorný obal obsahuje riasený epitel, ktorý má sklon k proliferácii rastu (zvýšené delenie buniek, zväčšenie veľkosti nádoru). Je potrebné poznamenať, že tento typ neoplázie sa veľmi zriedkavo mení na rakovinu (len 0,5% sa podáva v takýchto prípadoch).
  2. Папиллярными (сосочковые, грубососочковые). В 35 процентах всех случаев заболеваемости цистаденомой яичника встречается именно этот вид патологии. Внешне так же, как и гладкостенные, схожи с кистами яичников. Zvláštnosťou tejto formácie je však to, že vnútorný obal má takzvané papilárne výrastky.
   1. Hrubé cystadenómy sa vyznačujú výskytom hrubých hustých papilárnych výrastkov na hrubom pedikule na vnútornej výstelke, tento typ sa takmer nikdy nezmení na rakovinu.
   2. Serózne papilárne cystadenómy na vnútornom puzdre majú mäkké papilárne výrastky na tenkom stonke, charakterizované intenzívnym rastom, takže v procese ich vývoja sa novotvar postupne stáva podobným karfiolu. Sú to práve tieto výrastky, ktoré, keď sa zistia, urobia lekára, pretože pravdepodobnosť malignity nádorového procesu sa zvýši o 50% v dôsledku ich schopnosti rásť cez stenu formácie a schopnosti "pohybovať sa" do susedných orgánov.
   3. Hraničné cystadenómy sa vyznačujú intenzívnym rastom papily a nedostatočnou schopnosťou klíčiť cez stenu nádoru, v dôsledku čoho je tendencia k malignancii minimalizovaná, čo môže vyzerať ako serózny cystadenom.
 2. Mucinózny cystadenom. Najčastejšie sa vyskytuje u žien starších ako päťdesiat rokov, ale môže sa objaviť aj v mladšom veku. Často sa tvorili na oboch gonádach. Vzdelávanie spravidla dosahuje veľké rozmery, vždy má mnoho komôr, ktorých steny sú lemované vláknitým tkanivom a mucinóznym epitelom. Vnútrobunkový obsah (môže byť hemoragický, želé a sliznica) pozostáva z heteroglykánov (biopolymérov na báze sacharózy) a špecifických molekulových komplexov tukov (lipoproteíny s vysokou a nízkou hustotou). Vonku má nádor hladkú štruktúru. Ako rastie, jeho stena sa stáva tenšou a získava „transparentný“ vzhľad. Rozlišujú sa tieto typy mucinóznej cystadeno: t
  1. Mucinózne adenofibromy a cystadenofibromy. Majú podobnú štruktúru s hladkými stenovými cystadenómami, ale líšia sa v obsahu (sú mucinózne). Tendencia k malignancii je tri percentá.
  2. Hraničné mucinózne cystadenómy. Sú veľmi podobné jednoduchým. Líšia sa od nich prítomnosťou mnohonásobných komôr a mitotickou aktivitou (zvýšené delenie buniek) epitelu vo vnútornej dutine nádoru. Vzhľadom na túto schopnosť intenzívne zvyšovať počet epiteliálnych buniek je tvorba považovaná za zhubnú nebezpečnú. Tendencia k malignancii tohto druhu je osemdesiat percent.
  3. Vaječníkové a peritoneálne pseudomyxómy. Považuje sa za pomerne vzácny jav, najčastejšie sa objavuje v zanedbávaných prípadoch. Spravidla sa vyvíja v dôsledku prasknutia kapsuly mucinóznych cystadenómov alebo akéhokoľvek typu cystadenokarcinómu vaječníkov. Je malígny v desiatich percentách prípadov (hlavne kvôli iným patológiám).
  4. Fibroepiteliom (mukoidný fibroepitelelóm, Brennerov nádor). Pozostáva z ovariálnej strómy (pošvy spojivového tkaniva, okolitého tkaniva vaječníkov). Môže sa vyskytnúť u oboch žien v dospelosti a dievčat. Má hustú uzlovú štruktúru s niekoľkými malými cystickými inklúziami. Vonkajší hladký, vajcovitý (okrúhly) tvar. Nemá kapsulu, najčastejšie postihuje ľavý vaječník. Často v kombinácii s inými nádorovými procesmi. V podstate má benígny priebeh, ale je tu možnosť malígnej degenerácie, ktorá je minimalizovaná (0,5%).
  5. Hraničné (proliferujúce) fibroepiteliomy. Považuje sa za mimoriadne vzácny nádor s cystickými a papilomavými inklúziami. Pravdepodobnosť transformácie na rakovinu je vysoká a dosahuje 90%, takže mucinózny cystadenom môže vyzerať
 3. Zmiešaný cystadenom. Vyznačuje sa zmiešanou štruktúrou, viackomorovým, rôznym obsahom v komorách a pozostáva z mucinóznych a seróznych zložiek. Ako všetky nádory, môžu byť benígne, hraničné a malígne.

Všetky typy nádorov môžu byť malé aj gigantické.

Existujú prípady, keď cystadenom dosiahol priemer tridsaťpäť centimetrov a vážil viac ako tri kilogramy.

Rýchlosť rastu závisí od mnohých faktorov, aby sme povedali, že papilárne cysty rastú rýchlejšie ako jednoduché.

Aké sú príznaky, ktoré môžu byť podozrivé

Malé cystadenómy spravidla nevenujú pozornosť a môžu sa stať náhodným nálezom pri plánovanom vyšetrení ultrazvukom alebo na recepcii u gynekológa.

Prvé príznaky sa začínajú objavovať, keď nádor dosiahne významnú veľkosť a tlak na susedné orgány, bez ohľadu na vek pacienta, či je to mladé dievča alebo žena, ktorá dosiahla menopauzu.

Zároveň môžu byť takéto sťažnosti predložené:

 • zlyhanie menštruačného cyklu (prvá vec, ktorá vás môže viesť k opatrnosti)
 • ťahanie bolesti v spodnej časti brucha, siahajúce až do bedrovej oblasti,
 • zápcha,
 • zvýšené močenie,
 • klenutie v dolnej časti brucha a panvovej oblasti, pocit cudzieho predmetu,
 • zvýšenie veľkosti brucha, najmä na postihnutej strane.

Bolesť a nepríjemné pocity v dolnej časti brucha môžu naznačovať vznik tvorby ovariálneho nádoru

Ženy v období menopauzy, nepohodlie v bruchu a zlyhanie menštruačného cyklu sú spojené s hormonálnymi zmenami charakteristickými pre toto obdobie, čo umožňuje, aby sa nádorový proces dostal do pokročilejších štádií. Preto je potrebné striktne raz za šesť mesiacov podstúpiť preventívne vyšetrenie u gynekológa a raz ročne navštíviť ultrazvuk, aby sa vylúčili patologické stavy panvových orgánov.

V núdzových situáciách (ruptúra ​​kapsuly, torzia nôh a pod.) Sa vyvíjajú príznaky „akútneho brucha“, čo si vyžaduje neodkladnú lekársku starostlivosť. Takéto nebezpečné podmienky môžu naznačovať: t

 1. Ostrá bolesť na boku lézie na pozadí alebo rozliata bolesť počas cvičenia alebo v pokojnom stave.
 2. Závrat až do straty vedomia.
 3. Pokles krvného tlaku.
 4. Ostrá slabosť.
 5. Bledosť kože a tak ďalej.

Aplikované opravné prostriedky

Chirurgický zákrok sa môže vykonávať laparoskopickým prístupom, ktorý sa používa pre malé cystadenómy. Technika takejto operácie spočíva v vložení nástrojov do brušnej dutiny cez niekoľko malých otvorov v prednej stene brucha.

Použite aj prístup do dutiny, ktorý sa používa v prítomnosti veľkých útvarov.

Jednoduché serózne nádory sa najčastejšie odstraňujú exfoliáciou bez ovplyvnenia zdravého okolitého tkaniva.

Keď mucinózne a papilárne cystadenómy pre ženy v reprodukčnom veku, odborníci sa snažia zachovať zdravé tkanivá reprodukčných orgánov čo najviac.

U menopauzálnych žien, aby sa predišlo ďalším komplikáciám (najčastejšie v malignite procesu), sa odstránia obidva vaječníky a maternica sa vytlačí (odstráni).

Laparoskopický prístup je najrýchlejší a najbezpečnejší spôsob odstraňovania cystadény.

Prognóza a možné komplikácie po operácii

S včasnou diagnózou a včasným odstránením cystadenómu je prognóza priaznivá, pretože orgány reprodukčného systému sú prakticky nedotknuté a doba zotavenia bude krátka.

V prípade malígneho priebehu, bilaterálneho nádorového procesu alebo v ťažko zanedbávaných prípadoch bude prognóza nepriaznivá vzhľadom na fertilitu ženy, pretože v takýchto situáciách sú vaječníky odstránené, prípadne maternice.

Všeobecne platí, že po operácii, pri absencii akýchkoľvek komplikácií, je žena považovaná za úplne zdravú.

Prevencia chorôb

Prevencia ovariálneho cystadenómu je redukovaná na pozorný postoj k ich zdraviu. Je potrebné odstrániť všetky faktory, ktoré prispejú k vzniku patológie, pre ktorú je potrebné:

 • monitorovať hormonálnu rovnováhu tela,
 • pravidelne navštevovať gynekológa (najmenej dvakrát ročne),
 • minimalizovať nervovú a fyzickú záťaž,
 • včasné liečenie infekčných a zápalových procesov genitálnej sféry,
 • prísne dodržiavať odporúčania ošetrujúceho lekára pre hormonálne lieky.

Čo potrebujete vedieť o cystách a ovariálnych cystómoch (znalecký posudok) - video

Ovariálny cystadenóm nie je neškodný problém, ktorý môžete ignorovať.

Ak sa táto patológia zistí, nestojí za to odložiť operáciu na neskorší dátum, pretože takýto bezmyšlienkový čin môže slúžiť na rozvoj závažnejších problémov.

Moderné techniky môžu urobiť ženu zdravú s minimálnym rizikom komplikácií a umožniť telu zotaviť sa čo najrýchlejšie po operácii.

 • Ekaterina Pokataeva
 • Vytlačiť

Mucinózny cystadenóm vaječníkov

Mucinózny cystadenóm alebo mucinózna ovariálna cysta je prevažne benígny nádor vo forme kapsuly s hladkým vonkajším a vnútorným povrchom. Môže dosahovať veľké veľkosti, čo neznamená vždy svoju malignitu, aj keď je priemer väčší ako 50 cm s hmotnosťou 20 až 50 kg. V priemere má mucinózna cysta priemer 15 až 30 cm a je bilaterálna len v 10% prípadov.

Približne 80% mucinóznych nádorov je benígnych, 10% je hraničných s nízkym malígnym potenciálom a zvyšných 10% je malígnych. Zriedkavo sa vyskytujú u dievčat pred pubertou, počas tehotenstva a po menopauze, odhadovaný maximálny výskyt patológie sa pohybuje od 30 do 50 rokov.

Tento typ patológie sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi: bolesť brucha, krvácanie z pošvy a zvýšenie veľkosti brucha. Komplikácie môžu zahŕňať ruptúru cysty v peritoneálnej dutine alebo torziu vaječníkov. Vo väčšine prípadov je asymptomatická a je detegovaná počas ultrazvukového vyšetrenia brušných orgánov, uskutočňovaných z iných dôvodov.

Papilárny cystadenóm vaječníkov

Papilárny cystadenóm vaječníkov je typ serózneho neoplazmu, ktorý sa vyznačuje nepravidelným umiestnením na povrchu procesov vo forme papíl. Poloha papily je: invertujúca (vnútorná), invertujúca (vonkajšia) a zmiešaná. Epitel je plochý, základňa bunky je voľná alebo hustá.

Hlavné príčiny patológie nie sú známe, ale riziko ich výskytu sa zvyšuje u žien s nadváhou, pri užívaní hormonálnych liekov av čase menopauzy. Najčastejšie sa papilárny cystadenom vyskytuje vo vekovej skupine od 40 do 60 rokov. Vo väčšine prípadov je bilaterálna lézia tela sprevádzaná akumuláciou tekutiny v peritoneu.

Príčiny ovariálneho cystadenómu

Ovariálny cystadenóm sa môže vyvinúť v dôsledku nasledujúcich šiestich faktorov:

Folikulárna cysta - vznikol po ovulácii, keď hypofýza uvoľňuje malé množstvo luteinizačného hormónu, čo signalizuje folikulu, aby uvoľnilo vajíčko. Ak sa uvoľnenie nevyskytne, folikul sa nemôže zlomiť a začne rásť, čím sa mení na cysty. Táto tvorba je neškodná a zvyčajne sa absorbuje počas dvoch menštruačných cyklov.

Metabolické poruchy - v období pred klimaxom dochádza k metabolickým zmenám (cukrovka, obezita), hormonálnemu pozadiu ženy, dochádza k prebytku estrogénu, zvyšuje sa riziko ovariálneho cystadenómu.

Luteálna cysta - tvorili sa pri vývoji prasknutého folikulu veľkého množstva estrogénu a progesterónu, ktoré pripravujú telo na koncepciu. Potom sa folikul stáva luteum corpus luteum, ktoré je schopné akumulovať krv a tekutinu, ak sa hnojenie nevyskytlo, potom po chvíli samo zmizne. Pociťuje sa pocit bolesti v panve a bruchu, pri prasknutí cysty existuje riziko vnútorného krvácania.

teratom - vyskytuje sa hlavne u žien mladších ako 30 rokov. Vyvíja sa z zárodočných buniek (primárny oocyt).

endometrióza Je to stav, pri ktorom endometriálne bunky, ktoré zvyčajne pokrývajú vnútro maternice, začínajú rásť mimo nej.

Syndróm polycystických ovárií (PCOS) - stav, pri ktorom sa na vaječníkoch vyvíjajú mnohé malé a neškodné cysty, keď sa mení rovnováha ženských hormónov.

Príčiny vzniku cystadenómu môžu tiež slúžiť ako stres, krvácanie v menopauze, mimomaternicové tehotenstvo, potraty, sexuálna abstinencia, chirurgia, infekčné ochorenia genitálií (syfilis, chlamydia) a dedičnosť.

Časté príznaky

Symptómy v rôznych ovariálnych cystadenách sú si navzájom podobné: nadúvanie čreva, hromadenie tekutiny v bruchu (ascites), zápcha, hnačka. Pozorovaná strata chuti do jedla a hmotnosti, únava, ťažkosť v bruchu, nevoľnosť a vracanie, abnormálne menštruačné krvácanie, zmeny menštruačného cyklu.

Vyznačuje sa konštantnou alebo periodickou bolesťou v dolnej časti brucha, ktorá môže pulzovať v dolnej časti chrbta a stehien, bolestivé pocity počas pohlavného styku (dyspareunia) a pocit prázdneho močového mechúra až do konca.

Liečba cystadenómu vaječníkov

Pri odhalení patologického cystadenomu vaječníkov je nutný chirurgický zákrok. Objem prevádzky sa určuje individuálne. Ak má nádor veľkosť viac ako 3 cm, potom je vaječník úplne odstránený, ale pacienti, ktorí plánujú tehotenstvo, sa snažia nepoškodiť pohlavné žľazy.

Laparoskopia je považovaná za najbezpečnejší spôsob liečby ovariálneho cystadenómu. Tento chirurgický zákrok sa vykonáva prostredníctvom niekoľkých rezov v peritoneu, ktoré umožňujú dodať potrebné nástroje (kliešte, elektrické nožnice) do telesnej dutiny. Výhodou tejto operácie je rýchla rehabilitácia, nízke percento pooperačných komplikácií, schopnosť mať deti.

Úlohy chirurga sa trochu líšia v závislosti od veku pacienta. U mladých dievčat je dôležité chrániť tkanivá vaječníkov. Ak je operácia úspešná, hladina pohlavných hormónov je normalizovaná, hmotnosť zostáva normálna, reprodukčná funkcia ženy sa nestratí.

Pre ženy vo veku je hlavnou úlohou chirurga znížiť riziko komplikácií v budúcnosti. Počas operácie sa odstránia všetky ložiská zápalu, minimalizuje sa riziko výskytu a exacerbácia existujúcich ochorení.

Pomocné terapie sú tradičné spôsoby liečby, medzi ktoré patrí použitie tinktúry z arabskej gumy, harmančeka, mäty, púpavy, zelených vlašských orechov, lopúrovej šťavy, ostružín a brusníc. Odporúča sa tiež piť vitamín E, aby sa zabránilo vyčerpaniu vaječníkov. V pooperačnom období je potrebné vylúčiť fyzickú aktivitu, aby sa dodržiavali odporúčania gynekológa.

Čo je ovariálna cysta a mala by byť odstránená?

Prevencia patológie

Žena by mala sledovať hormonálne pozadie svojho tela, udržiavať kalendár menštruačného cyklu av prípade zistenia akýchkoľvek nezrovnalostí vyhľadať pomoc od špecialistu. Snažte sa predísť faktorom ovplyvňujúcim hormonálne zmeny, ako je stres, toxíny, psychická trauma. Raz ročne je potrebné navštíviť gynekológa na prevenciu všeobecného vyšetrenia.

Treba sa vyhnúť nediskriminačným intímnym vzťahom, je nevyhnutné použitie antikoncepčných prostriedkov, prednostne bariérových (kondómov), ktoré poskytujú ochranu pred pohlavne prenosnými infekciami. V prípade hormonálnych piluliek je dôležité po každom pohlavnom styku vykonať dôkladnú hygienu pohlavných orgánov. Tieto opatrenia zabránia riziku ovariálneho cystadenómu.

Aby sa predišlo komplikáciám, je potrebné včas liečiť zápalové ochorenia reprodukčného a močového systému, aby sa zabránilo hypotermii.

Telo by malo dostať dostatočné množstvo všetkých prvkov, takže musíte piť vitamíny A, C, PP. Veľmi dôležité pri prevencii cysty vaječníkov hrá obmedzenie pobytu pod slnkom, mali by ste sa vyhnúť dlhodobej expozícii priamym lúčom. Opaľovanie je tiež nežiaduce.

Čo je cystadenom a jeho typy

Cystadóm (cystóm) je benígny nádor. Je to guľatá dutá kapsula na povrchu vaječníkov. Stena kapsuly sa skladá z spojivového tkaniva, ktoré je pokryté vo vnútri a zvonka epiteliálnymi membránami. Kapsula je naplnená kvapalinou. Tento cystadenóm je podobný funkčným cystám. Rozdiel je nasledovný:

 1. Funkčné cysty sa objavujú na prvkoch vaječníka, ktoré existujú dočasne (na folikule alebo corpus luteum), a preto sú schopné sa rozpustiť po ich zmiznutí. Cystadenómy sa tvoria bez akéhokoľvek spojenia s procesmi menštruačného cyklu, nemôžu sa rozpúšťať.
 2. Cystadenómy sú skutočné nádory, pretože na rozdiel od cyst sa zvyšujú nielen v dôsledku natiahnutia steny, ale aj v dôsledku proliferácie (proliferácia tkanív v procese bunkového delenia).
 3. Na rozdiel od funkčných cyst môžu cystadenómy degenerovať na rakovinu.
 4. Ich existencia neovplyvňuje stav hormonálneho pozadia v ženskom tele.

В зависимости от структуры эпителиальных оболочек и внутреннего наполнения капсулы различают серозные и муцинозные опухоли.

Серозные цистаденомы и их виды

Такие опухоли образуются чаще всего у женщин 30-50-летнего возраста. Vonkajší plášť sa skladá z epitelu vaječníkov, vo vnútri novotvaru novotvaru je lemovaný epitelom vajíčkovodov. Nádor sa nachádza na strane maternice alebo za ním. Rozmery cystadeno sú zvyčajne 5-15 cm, ale niekedy sa nachádzajú väčšie vzorky (až do priemeru 30 cm). Vo vnútri novotvaru sa nachádza priehľadná žltá serózna tekutina, ktorá sa uvoľňuje z jej vnútorného obalu.

Serózne cystadenómy vaječníkov sú rozdelené na jednoduché a papilárne.

Jednoduchý nádor Tento typ má hladký vnútorný a vonkajší povrch. Spravidla sa skladá z jednej komory, vytvorenej na jednom z vaječníkov.

Papilárna (papilárna) cystadenoma sa vyznačuje tým, že jeho vnútorný povrch je pokrytý výrastkami, ktoré sa môžu zlúčiť a tvoriť niekoľko komôr. Takéto nádory sa často vyskytujú súčasne na oboch vaječníkoch. Existujú papilárne cystadenómy nasledujúcich typov:

 • prevrátenie (iba vnútorný obal je pokrytý papilami alebo spájajúcimi výrastkami),
 • bradavky (bradavky sa tvoria len mimo cystómu),
 • zmiešaný typ (výrastky sú umiestnené vo vnútri aj mimo nádoru, rozšírené do druhej vaječníkov, brušnej steny, panvových orgánov).

Pestovanie bradaviek, aby nádor vyzerať ako karfiol. Bzučanie zaberá väčšinu vnútorného objemu.

Cystadenómy tohto typu môžu byť úplne benígne, proliferujúce (s rastom tkaniva - takzvaný "prekancer") a malígne (nachádzajú sa rakovinové bunky). Kvôli rastom má takýto cystóm nepravidelný tvar. Krátka noha spája so stenou vaječníkov. Najviac cystóm konvertujúceho a zmiešaného typu je najviac náchylný na malígnu degeneráciu.

Mucinózne cystadenómy

Ide o novotvar s hladkými stenami. Vnútorný epitel má rovnakú štruktúru ako epitel epitelu krčka maternice, preniknutý žľazami, ktoré produkujú mucín-heterogénny hlien. Takéto nádory sa najčastejšie vyskytujú v oboch vaječníkoch. Nádor môže rýchlo rásť na priemer 50 cm. Vzniká počas vývoja embrya z rôznych zárodočných tkanív.

Existujú rôzne druhy mucinóznych cyst: ne-proliferujúce, proliferujúce a malígne. Takéto nádory sú najčastejšie u žien starších ako 40 rokov. V 30% prípadov sú benígne nádory zistené u žien mucinózne cystadenómy.

Dôvody vzdelávania

Príčiny tvorby cyst sú hormonálne poruchy, ktoré vedú k nesprávnej tvorbe ovariálneho tkaniva a bunkovému deleniu. Môžu byť spôsobené ochoreniami orgánov endokrinný systém, vystavenie drogám a dokonca aj faktory, ako je predĺžená sexuálna abstinencia, nedostatok tehotenstva a pôrodu v žene staršieho veku, jej umelé prerušenie.

Výskyt nádorov môže byť spôsobený genetickými poruchami vývoja vaječníkov, dedičnými a vrodenými abnormalitami. Sú vyvolané tvorbou zápalových a infekčných ochorení maternice a vaječníkov, fascináciou ženy diétou, ktorá vedie k metabolickým poruchám. Negatívna úloha, ktorú zohráva vystavenie ultrafialovému žiareniu pri častých návštevách solária alebo pobytu na slnku.

Existuje teória, podľa ktorej sa cystadenómy tvoria na mieste neúplne vyriešených funkčných cyst.

Cystadenomy s malými rozmermi nevykazujú žiadne príznaky. Len po ich priemere 3-5 cm a viac, žena môže zažiť nepríjemné bolesti vo vaječníkoch. Pri ďalšom raste novotvarov sú krvné cievy stlačené a nervové zakončenia sú ovplyvnené. To sa prejavuje zvýšenou bolesťou, podaním krížovej kosti a dolnej časti chrbta. Môžu sa vyskytnúť kŕčové žily dolných končatín.

Tlak na močový mechúr a črevá sa prejavuje poruchou močenia a pohybmi čriev, distálnou črevou, nevoľnosťou. Ak je veľkosť cystadenomu veľmi veľká, žena má dýchavičnosť, búšenie srdca.

Keď sa nádor rozbije, zvratí alebo zviera nádor, objaví sa prudká silná abdominálna bolesť, zvracanie, tachykardia a strata vedomia. Objaví sa stav "akútneho brucha", ktorý vyžaduje neodkladnú operáciu. Pri veľkom nádore má žena pocit prítomnosti cudzieho telesa v žalúdku.

Liečba tehotenstva

Cystadenómy možno zistiť po tehotenstve. Ak ich veľkosť neprekročí 3 cm, nádor nerastie, operácia sa nevykonáva, ale iba sú neustále sledované z hľadiska stavu.

Veľké cystómy sú nebezpečné, pretože v posledných týždňoch tehotenstva, keď maternica klesá do brušnej dutiny, môže dôjsť k stláčaniu a skrúteniu nohy. Preto, ak dôjde k výraznému nárastu nádoru, odstráni sa.

Pin
Send
Share
Send
Send