Vitálny

Endometrióza močového mechúra: príčiny liečby

Pin
Send
Share
Send
Send


Endometrióza je stav, pri ktorom z nej rastie tkanivo pripomínajúce výstelku maternice. Ochorenie môže ovplyvniť svalovú uterinnú stenu (adenomyózu alebo vnútornú endometriózu), krk, vaječníky a iné orgány. Ak je do procesu zapojená akákoľvek anatomická formácia, okrem maternice, vyvíja sa vonkajšia forma patológie.

Endometrióza močového mechúra je zriedkavé ochorenie, ktoré môže u pacienta spôsobiť vážne nepohodlie. Keď rastie patologické tkanivo, endometrióza peritoneia močového mechúra alebo povrchová sa vyskytuje na vonkajšom povrchu orgánu. Ak sa vyskytne patológia v sliznici alebo v hrúbke steny orgánu, nazýva sa najhlbšou formou ochorenia. Izolovaná je aj endometrióza hrdla močového mechúra, do ktorej sa zapojí zvierač - kruhový sval, ktorého uzavretie zabezpečuje zadržiavanie moču.

Počas menštruácie, pod vplyvom pohlavných hormónov, endometriálne tkanivo zahusťuje a je odmietnuté, pričom prechádza cez vagínu vo forme krvácania. S jeho rastom mimo maternice sa to stáva nemožným, čo vedie k dlhej a silnej bolesti počas menštruácie a iných nepríjemných symptómov.

Endometrióza (už sme opísali túto chorobu v článku skôr) postihuje 6-10% žien v reprodukčnom veku. Z nich len 1-2% vykazujú postihnutie močových ciest, najčastejšie je to močový mechúr, ktorý trpí.

Možné príčiny

Presné dôvody nie sú známe. Predpokladá sa, že endometrióza sa vyskytuje pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

 1. Prešli operáciou maternice. Rez cisárskym rezom alebo hysterektómia (odstránenie maternice) môže viesť k náhodnému vstupu endometriálnych buniek na povrch močového mechúra.
 2. Abnormálny vývoj embrya, v ktorom aj v prenatálnom období progenitorové bunky tkaniva endometria vstupujú do močových orgánov.
 3. Retrográdny (spätný) reflux krvi počas menštruácie. To je možné napríklad pri ťažkej fyzickej námahe počas menštruácie. Krvácanie obsahujúce zvyšky endometria, nemôže preniknúť do pošvy a cez vajíčkovody do brušnej dutiny a odtiaľ implantované do steny močového mechúra.
 4. Teória transplantácie. Jej podporovatelia naznačujú, že endometriálne bunky môžu vstúpiť do iného orgánu cez krv alebo lymfatické cievy, ktoré sú poškodené napríklad počas vnútromaternicových zariadení (kyretáž, potrat).
 5. Genetické zmeny. Predpokladá sa, že endometrióza alebo sklon k nej môže byť zdedený.

Klinické prejavy

Najčastejšie príznaky endometriózy močového mechúra sú bolesť pri plnení orgánov a časté močenie. Asi 30% pacientov nemá žiadne nepríjemné pocity. Ochorenie sa zistí náhodne, napríklad pri vyšetrení na zistenie príčin neplodnosti.

Zvyčajne sa objavujú alebo zvyšujú príznaky endometriózy počas menštruácie:

 • nutkanie na močenie (nutná potreba navštíviť toaletu),
 • časté močenie,
 • bolesť pri plnení močového mechúra,
 • pálenie alebo bolestivosť pri močení,
 • vzhľadu krvi v moči
 • bolesť panvy
 • jednostranná bolesť chrbta.

V niektorých prípadoch, pri bežnej forme ochorenia, sú tieto príznaky kombinované s inými príznakmi:

 • kŕče a bolesti v dolnej časti brucha pred a počas menštruácie,
 • bolesť pri sexuálnom kontakte,
 • intermenštruačného krvácania, ktoré môže byť veľmi silné,
 • silná únava, únava,
 • nevoľnosť a stratená stolica.

Tehotenstvo s endometriózou močového mechúra je možné, pretože s izolovaným priebehom patológie neovplyvňuje plodnosť. Vo väčšine prípadov však postihuje nielen močový mechúr, ale aj orgány reprodukčného systému, čo spôsobuje ťažkosti pri koncepcii.

O endometriózy počas tehotenstva možno nájsť na tejto stránke.

Ak sa ochorenie nelieči, postupuje u približne polovice pacientov. Patologické tkanivo preniká hlboko do svalovej steny a stláča vnútorné otvory uretrov, čo sťažuje vylučovanie moču z obličiek. V dôsledku toho sa môže vyvinúť hydronefróza a zlyhanie obličiek.

Diagnóza

Diagnóza endometriózy močového mechúra začína gynekologickým vyšetrením a analýzou moču na zistenie krvi v ňom.

 1. US. Lekár tak zistí, kde a v akom množstve sa nachádzajú patologické výrastky endometria.
 2. MR. Štúdium pomocou magnetického poľa a rádiových vĺn na získanie podrobných snímok tkanív. Pomôže určiť najmenšie charakteristiky patológie.
 3. Cystoskopie. Tenký prístroj sa vloží do močového mechúra videokamerou. To umožňuje vidieť endometrioidné tkanivo na sliznici a vykonať biopsiu na potvrdenie diagnózy.
 4. Laparoskopia. Niekedy, na diagnostiku peritoneálnej lézie pokrývajúcej močový mechúr, sa vyšetruje vnútorná peritoneálna fólia cez malé rezy v prednej brušnej stene pomocou špeciálneho prístroja - laparoskopu.

Po potvrdení diagnózy sa určí štádium ochorenia:

 • Etapa 1 - minimálna. Na povrchu orgánu je len malé množstvo patologického tkaniva.
 • Stupeň 2 - jednoduchý. Existujú rozsiahle výrastky endometria bez prenikania do hlbokých vrstiev.
 • Stupeň 3 - mierny. Začne sa klíčenie endometria cez peritoneum a tvorba uzlíkov vo svalovom tkanive,
 • Stupeň 4 - tvrdý. Endometrióza postihuje nielen močový mechúr, ale aj iné panvové orgány.

Diferenciálna diagnostika

Iné možné príčiny, ktoré môžu byť sprevádzané podobnými príznakmi:

 • akútnej alebo chronickej cystitídy,
 • intersticiálnej cystitídy
 • autoimunitného procesu
 • alergická reakcia
 • leukoplakia.

Preto s pretrvávajúcou bolesťou dolných brušných a močových porúch by ste mali navštíviť všeobecného lekára a gynekológa.

Chirurgická liečba

To je najlepší spôsob, ako sa zbaviť príznakov. Počas operácie sa odstránia všetky patologické lézie.

Existujú 2 typy operácií pre túto chorobu:

 1. Transuretrálna chirurgia. Pomocou cystoskopu vloženého cez močovú trubicu lekár odstráni tkanivo endometria.
 2. Čiastočná cystektómia. Operácia zahŕňa odstránenie častí orgánu laparoskopicky alebo laparotomicky.

Laserové "odparovanie", diatermokoagulácia alebo excízia skalpelom sa používa na odstránenie ohnísk endometriózy.

Povrchovú peritoneálnu endometriózu možno ľahko odstrániť bez poškodenia svalovej steny. Pri invazívnom procese môže byť potrebná resekcia svalovej steny mechúra po vrstve. Na prevenciu poškodenia močovodov počas zásahu do nich aplikujte roztok indigového karmínu, ktorý je jasne viditeľný v brušnej dutine. Endometrióza zriedka ovplyvňuje dolnú časť orgánu (trojuholník medzi otvormi uretrov a vnútorným otvorom močovej trubice), takže riziko poškodenia týchto orgánov je veľmi malé. Pooperačná katetrizácia sa zvyčajne nevyžaduje. Vyrába sa len s veľkým množstvom zásahu na vypustenie moču a neskôr na kontrolu röntgenového kontrastu. Kontrastné činidlo sa vloží cez katéter do močového mechúra a vykoná sa röntgenové vyšetrenie, aby sa zaistilo, že nie sú žiadne defekty.

V niektorých prípadoch sa počas chirurgického zákroku zavedú do uretrov pružné silikónové stenty, aby sa zabránilo retencii moču. Tieto trubice môžu spôsobiť nepohodlie v bedrovej oblasti počas prvých dní po operácii. Následne sa odstránia cystoskopiou.

Obdobie vymáhania

Ak je močový katéter inštalovaný niekoľko dní, pacient môže byť prepustený z domu. Odporúča sa užívať len sprchu a vypiť veľa tekutín, aby sa zabránilo infekciám močových ciest. Na prevenciu infekcií môže lekár predpísať antibiotiká.

Od prvého dňa po operácii môžete vstať, sedieť a chodiť. Aktivita by však nemala spôsobiť bolesť. Po prepustení sa režim postupne rozširuje, ale neumožňuje výskyt nepríjemných príznakov. V prvých dňoch budete možno potrebovať lieky proti bolesti. Počas ich príjmu je lepšie jazdiť.

K jazde sa môžete vrátiť po tom, čo je pacient schopný sedieť pohodlne a bez bolesti v autosedačke, zapnúť sa, pozrieť sa do zrkadiel.

V prvom mesiaci je prenos ťažkých predmetov obmedzený (nie viac ako 3-5 kg ​​s rozložením hmotnosti v oboch rukách).

Liečba liekmi

Na zníženie množstva endometriálneho rastu a zmiernenia príznakov sú predpísané hormonálne lieky. Používajú sa tieto skupiny liekov:

Nesteroidné protizápalové lieky

Najmä ibuprofen, predpísaný na zmiernenie bolesti v panvovej oblasti a kŕče počas menštruácie. Neovplyvňujú procesy implantácie endometriálnych buniek alebo progresiu procesu. Takéto lieky však znižujú produkciu prostaglandínu, ktorý sa podieľa na vnímaní bolesti.

Diagnóza endometriózy môže byť potvrdená iba biopsiou. Preto mnoho žien s podozrením na toto ochorenie dostáva najskôr iba lieky proti bolesti bez presnej diagnózy. Za takýchto okolností sú NSAID široko používané ako liečba prvej línie.

Pretože endometrióza močového mechúra sa vyskytuje u žien pred menopauzou, mnohé z jej liečby sú navrhnuté tak, aby prerušili normálnu cyklickú produkciu hormónov vo vaječníkoch. Na tento účel sú predpísané rôzne hormonálne prípravky.

Analógy hormónu uvoľňujúceho gonadotropín (GRG)

Efektívne uľavujú od bolesti a zmenšujú veľkosť endometriózy. Tieto lieky inhibujú produkciu estrogénu vo vaječníkoch inhibíciou sekrécie hypofyzárnych gonadotropínov. Mesačné zastavenie, imitácia menopauzy. Používajú sa nosné spreje a injekcie GRG agonistov.

Vedľajšie účinky liekov sú spojené s nedostatkom estrogénu: návaly horúčavy, suchosť vagíny, krvácanie z pošvy, emočné poruchy, únava. Pre ich prevenciu počas liečby agonistami GRG sa malé dávky progesterónu podávajú v tabletách (tzv. Plus terapia).

Perorálne kontraceptíva

Používajú sa kombinované lieky obsahujúce estrogén a gestagény. Môžu byť priradené nepretržite, takže menštruácia nenastane. V zriedkavých prípadoch ich použitie spôsobuje zvýšenie telesnej hmotnosti, citlivosť prsníkov, nevoľnosť a vaginálne krvácanie. Avšak orálne kontraceptíva u žien s endometriózou močového mechúra sú zvyčajne dobre tolerované.

progestíny

Látky ako medroxyprogesterón acetát, noretindrón acetát, norgestrel acetát sú účinnejšie ako antikoncepčné pilulky, a sú odporúčané pre pacientov, ktorí nemôžu užívať perorálnu antikoncepciu alebo sú neúčinní. Vedľajšie účinky sú výraznejšie: citlivosť prsníkov, nadúvanie, prírastok hmotnosti, nepravidelné krvácanie z maternice, depresia. Absencia menštruácie spôsobená vysokými dávkami progestínov môže trvať niekoľko mesiacov po ukončení liečby. Preto progestíny nie sú určené pre ženy, ktoré chcú otehotnieť čoskoro po ukončení liečby.

danazol

Jedná sa o syntetický liek, ktorý vytvára vysokú úroveň androgénov a znižuje hladinu estrogénu, čím zabraňuje ovulácii. U 80% žien užívajúcich Danazol sa vyskytuje úľava od bolesti a zníženie endometriózy, ale 75% z nich má vedľajšie účinky. Patrí medzi ne zvýšenie telesnej hmotnosti, edém, akné, zmenšenie prsníkov, mastná pleť, nežiaduci rast vlasov, zníženie hlasového tónu, návaly horúčavy, bolesti hlavy, emocionálne poruchy, zníženie sexuálnej túžby.

Takmer všetky tieto vedľajšie účinky sú reverzibilné, ale pretrvávajú niekoľko mesiacov po vysadení lieku. Danazol sa neodporúča na závažné ochorenia srdca, obličiek alebo pečene.

Inhibítory aromatázy

Najmodernejšia skupina liekov na liečbu endometriózy močového mechúra. Blokujú účinok estrogénu na ložiská endometria a tiež inhibujú syntézu tohto pohlavného hormónu vo vaječníkoch a tukovom tkanive. Môžu byť kombinované s inými liekmi.

Liečba endometriózy močového mechúra

Choroby močového systému sú vždy závažné a majú nepríjemné príznaky. Jednou z týchto chorôb je endometrióza močového mechúra.

Toto ochorenie sa vyskytuje len u žien, pretože je spojené s rastom výstelky maternice.

Keďže toto ochorenie má tendenciu ovplyvňovať nielen močový mechúr, ale aj susediace orgány urogenitálneho systému, akékoľvek varovné príznaky by mali byť dôvodom návštevy lekára.

Všeobecné informácie

Endometrióza je ochorenie žien. Táto patológia je charakterizovaná pohybom vnútornej výstelky maternice (endometria).

Tkanivo endometria siaha do maternicovej vrstvy svalov alebo presahuje východiskové miesto: vo vaječníkoch, krčku maternice, brušnej dutine, črevných rezoch, močovom mechúre.

V prípade, že pacient nedávno podstúpil operáciu v urogenitálnom systéme, sliznica maternice sa môže dokonca presunúť do pooperačnej jazvy. Príznaky, ktoré žena zažije, budú závisieť od toho, kde sa nachádza endometrium.

Najčastejšie sa ochorenie vyskytuje u žien v reprodukčnom veku - od 23 do 40 rokov a vyskytuje sa u 26% žien. Vo veku aktivácie menštruačnej funkcie sa nachádza u 10-12% dievčat. Veľmi zriedkavo sa vyskytuje počas menopauzy (3-6%). Endometrióza môže mať 2 formy: ovplyvňuje genitálie (genitálie) a neovplyvňuje reprodukčný systém (extragenitálny).

Existujú 4 hlavné stupne ochorenia:

 1. Jednotlivé zmeny povrchového tkaniva, klíčenie endometria sú plytké.
 2. Viaceré ohniská hlboko do stredu tkaniny.
 3. Klíčivosť endometria sa stáva hlbšou, v brušnej dutine sa objavujú jednotlivé zrasty.
 4. Zhutnenie adhézií a zvýšenie v postihnutých oblastiach.

Ohniská poškodenia sa líšia veľkosťou a tvarom. Obidva okrúhle ohniská sú v niekoľkých milimetroch a rasty atypických foriem, ktoré zaberajú priemer 7-9 centimetrov. Majú tmavú čerešňovú farbu, ktorá nie je charakteristická pre orgánové tkanivá, s belavými jazvami pozdĺž okrajov. Kvôli týmto vlastnostiam vyvoláva ochorenie výskyt adhézií v panve.

Nadmerná hmotnosť môže vyvolať rozvoj endometriózy močového mechúra u žien.

Existuje mnoho dôvodov pre rozvoj endometriózy močového mechúra u žien:

 • hormonálne poruchy,
 • genetická predispozícia
 • zápal v urogenitálnom systéme,
 • zlá výživa,
 • poruchy rovnováhy vody
 • nadváha
 • metabolické problémy,
 • oslabená imunita
 • neskoré tehotenstvo
 • účinky operácií (odstránenie cyst z vaječníkov, cisársky rez, potrat, liečba erózie).

Hlavné prejavy, ktoré naznačujú prítomnosť rastov endometria sú:

 • problémy s močením, bolesť sprevádzajúca tento proces,
 • prítomnosť krvi v moči na konci urinácie,
 • konštantná alebo prechádzajúca bolesť v panvovej oblasti (vzniká alebo sa zvyšuje pred nástupom menštruácie),
 • ťažkosť v spodnej časti brucha,
 • "Flaky" v moči,
 • inkontinencia moču
 • prírastok hmotnosti.

Okrem vyššie uvedených príznakov je ochorenie charakterizované farbením moču v červenom odtieni pred nástupom menštruácie.

Táto farba je spôsobená zmenou farby sliznice postihnutého močového mechúra. Pri všeobecnej analýze moču sa červené krvinky nezistia.

V počiatočnom štádiu vývoja sa môže vyskytnúť endometrióza bez príznakov. To sťažuje stanovenie prítomnosti choroby.

Ultrazvuk močového mechúra je jedným z diagnostických postupov na detekciu endometriózy.

Výskyt akýchkoľvek problémov s močovým mechúrom je dôvodom na okamžitú liečbu lekára. Komplex diagnostických postupov na detekciu endometriózy zahŕňa:

 • užívanie histórie - analýza dedičnosti, minulých chorôb, infekcií, poranení urogenitálneho systému, zvyškových porúch po pôrode, účinkov na potrat,
 • štúdium menštruačnej funkcie - trvanie, frekvencia, hojnosť menštruácie,
 • cystoskopia - štúdia močovej trubice s endoskopom, vykonaná anestéziou,
 • zber všeobecných krvných a močových testov.
 • ultrazvuk (ultrazvuk).

Žene môže byť priradená magnetická rezonancia (MRI). Používa sa však len v prípadoch, ktoré sú nejasné a ťažko diagnostikovateľné - keď je ťažké odlíšiť iné ochorenia močového systému od endometriózy. Akonáhle je pacientovi diagnostikovaná endometrióza močového mechúra, je dôležité okamžite začať liečbu, aby sa zabránilo vzniku komplikácií.

Terapia ochorenia sa vykonáva jedným z dvoch spôsobov:

Konzervatívna liečba zahŕňa užívanie liekov, ktoré ovplyvňujú hormóny (perorálne kontraceptíva).Lekár sa opýta, či pacient plánuje otehotnieť a berie do úvahy vnímanie liekov jej telom.

Aby sa zlepšil stav močového mechúra a vyrovnal sa s prejavmi ochorenia, antikoncepcia sa užíva počas 3-4 mesiacov. Pamätajte, že nemôžete porušiť režim, inak liečba bude neúčinná.

Naviac predpísané lieky zamerané na obnovu imunity.

Ak nedôjde k zlepšeniu stavu pacienta, otázka operácie sa zvýši. Keď je stav choroby zanedbaný a lieky nemôžu zastaviť zápalový proces, postihnuté časti močového mechúra budú odstránené.

Najnebezpečnejším chirurgickým zákrokom je možnosť zavedenia patologických endometriálnych buniek do iných orgánov urogenitálneho systému. Lekári to však počas operácie pozorne sledujú.

V pooperačnom období je pacientovi predpísané hormonálne lieky na rýchle hojenie tkanív.

Tradičná medicína

Nemali by ste sa zapájať do lietadla - môžete poškodiť zdravie.

Terapia bylinami a inými metódami tradičnej medicíny musí byť schválená ošetrujúcim lekárom. Samoliečba môže poškodiť zdravie a zhoršiť priebeh ochorenia. Ak je všetko v poriadku a ľudové prostriedky môžu byť použité pre pacienta, potom účinne zvládnuť prejavy ochorenia pomôže:

 • tinktúry a odvar byliniek, ktoré zvyšujú imunitu (harmančekové kvety, horolezec, listy žihľavy), t
 • odvar na základe červenej kefy.

Recept na odfarbenie červenej kefy je nasledovný. Potrebujete suchý koreň rastliny. Rozdrví sa, naleje sa do hrnca a zmieša sa s pol litrom vriacej vody.

Zmes sa musí variť na strednom ohni 15 - 20 minút. Potom by mal byť hrniec zabalený do deky alebo uterákov a trvať 30 minút.

Denne používajte pol pohára vývaru 2-3 krát pred jedlom. Počas obdobia menštruácie by ste si mali oddýchnuť.

Prevencia a prognóza

Takýmto preventívnym opatreniam možno ľahko zabrániť endometrióze močového mechúra u žien:

 1. Udržať zdravý a aktívny životný štýl.
 2. Nezneužívajte alkohol, prestaňte fajčiť.
 3. Zbavte sa nadváhy.
 4. Jedzte dobre, aby ste vytvorili metabolizmus.
 5. Dvakrát ročne sa vyšetruje gynekológ a urológ.
 6. Vyhnite sa potratom a neprinášajte choroby močového systému do operácií.

Včasná diagnostika a včasná liečba môžu ochorenie úplne vyliečiť. Ak nezastavíte vývoj ochorenia, zväčšené endometrium sa môže vyvinúť do zhubného nádoru močového mechúra a viesť k neplodnosti. Prognóza pre pacientov, ktorí plánujú tehotenstvo v prípade zotavenia, je priaznivá - počatie a nosenie dieťaťa nič nebolí.

Endometrióza močového mechúra

Tento článok sa zameriava na príčiny, príznaky, klinický obraz, diagnostiku a liečbu ochorení, ako je endometrióza močového mechúra. Ako však ukazuje prax, „holé“ informácie o chorobe čitateľ ľahko neporozumie. Preto sa zoznámite s takýmito pojmami ako endometrium a endometrióza, a potom študujete informácie o endometrióze močového mechúra.

Štruktúra a funkcia endometria

Endometrium je vnútorná vrstva maternice obloženia jeho dutiny. endometriálna funkcia - fixácia vajíčka pre následné oplodnenie a rast plodu. Endometriálne tkanivo je veľmi bohaté na receptory estrogénu a progesterónu, z tohto dôvodu dochádza k mesačnej aktualizácii endometria. Endometrium pozostáva z dvoch vrstiev:

 • Vonkajšia - endometriálna alebo glandulárna vrstva prechádza cyklickým uvoľnením počas menštruačného výboja a znovu rastie v prvej fáze menštruačného cyklu.
 • Vnútorná alebo bazálna vrstva, ktorá je zodpovedná za tvorbu novej vrstvy glandulárneho endometria.

Informácie o štruktúre a fungovaní endometria sú dôležité pre ďalšie pochopenie mechanizmu ochorenia, ako je endometrióza.

Normálne, endometrium líni vnútorný povrch maternice a už sa nenachádza nikde v tele.

Endometrióza a jej typy

Endometrióza je ochorenie ženského reprodukčného systému, v ktorom rast endometriálneho tkaniva prebieha mimo jeho fyziologickej lokalizácie, t.j.

nachádza sa mimo maternice. Mesačné cyklické výkyvy ženských pohlavných hormónov vedú k vzniku symptómov a kompletnému klinickému obrazu endometriózy.

Existujú dva typy endometriózy: genitálne a extragenitálne.

Extragenitálna endometrióza

Typ endometriózy, pri ktorej dochádza k tvorbe a proliferácii tkaniva endometria mimo ženských pohlavných orgánov. Ide o extragenitálny variant, ktorý označuje endometriózu močového mechúra u žien. Okrem močového mechúra sa endometriálne tkanivo nachádza v akomkoľvek orgáne, ktorý tvorí určitý komplex symptómov ochorenia.

Poškodenie močového mechúra endometriálnym tkanivom

V gynekologickej praxi je endometrióza močového mechúra pomerne zriedkavá a klinický obraz ochorenia nemá žiadnu špecifickosť.

To komplikuje včasnú diagnózu a liečba sa často začína len s výskytom výrazných symptómov u pacienta.

S endometriózou močového mechúra rastie endometrium v ​​dutine alebo stene močového mechúra, čo ďalej vytvára príznaky charakteristické pre mnohé choroby urologického profilu.

Príčiny bolesti močového mechúra u žien

Endometrióza močového mechúra spôsobuje príznaky charakteristické pre mnohé urologické ochorenia, avšak zložitosť symptómov naznačuje endometriózu a vykonáva diagnostickú štúdiu pre presnú diagnózu. Pri poruche tkaniva endometria močového mechúra u chorej ženy sa tvoria nasledujúce príznaky:

 • Dysúria je porušením mechanizmu a procesu močenia.
 • Bolesť a nepohodlie v panvovej oblasti a pubis - je charakteristické v období menštruácie. Bolesť je otravný charakter priemernej intenzity. Určenie miesta bolesti je ťažké.
 • Hematúria - vzhľad krvi (červených krviniek) v moči.
 • Významné zakalenie moču - vizuálne vyzerá ako vločky v moči.
 • Bolesť pri močení.

Hlavnými príznakmi endometriózy močového mechúra sú bolesť brucha, výskyt krvi v moči a dysurické javy, ktoré sa počas menštruácie zhoršujú.

Stojí za zmienku, že symptómy sa tvoria postupne a identifikácia ich chorej ženy môže byť dosť neskoro, čo je dôvod, prečo stojí za to počúvať akékoľvek zmeny v tele.

Ak zistíte jeden alebo viac z vyššie uvedených príznakov, neodkladajte s poradenstvom a liečbou gynekológa. Včasná diagnostika endometriózy močového mechúra a adekvátna liečba sa s chorobou rýchlo a účinne vyrovná.

Na stanovenie klinickej diagnózy endometriózy močového mechúra vykonáva gynekológ pôrodník kompletný diagnostický komplex výskumu. Takýto komplex zahŕňa konzultácie a vyšetrenie na gynekologickej stoličke v zrkadlách, zhromažďovanie informácií (pôrodnícka a gynekologická anamnéza) o živote a tejto chorobe, zohľadňujúc všetky sťažnosti a kontrolu špecifických symptómov.

Ďalej odborník zadáva niekoľko inštrumentálnych štúdií:

 • Hysteroskopia - intravaginálne vyšetrenie dutiny maternice s použitím špeciálnej optickej technológie.
 • Cystoskopia je podobná predchádzajúcej štúdii, ale vyšetruje sa močový mechúr.
 • Ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov.
 • Počítačová a magnetická rezonančná tomografia. V prípadoch, keď je diferenciálna diagnostika ťažká.

Cystoskopia umožňuje identifikovať ložiská endometriózy na vnútornom povrchu močového mechúra

Inštrumentálne štúdie sú nevyhnutne doplnené laboratórnymi údajmi, ktoré zohľadňujú všeobecnú analýzu krvi a moču, ako aj úroveň ženských pohlavných hormónov.

Po vykonaní komplexnej štúdie lekár stanoví klinickú diagnózu - endometriózu močového mechúra - a určí plán a liečebný režim.

Chirurgický zákrok

Uskutočňuje sa v pokročilých prípadoch, keď je extragenitálna endometrióza v 3. a 4. štádiu, t. postihuje väčšinu orgánov alebo inváziu endometriálneho tkaniva do celej hrúbky orgánu. Chirurgická liečba sa tiež vykonáva pri stanovení pretrvávajúcej neplodnosti u žien.

Chirurgická liečba spočíva v resekcii (odstránení) postihnutej časti močového mechúra, po ktorej nasleduje uzavretie. V súčasnosti sa operácia vykonáva laparoskopicky a považuje sa za minimálne invazívnu, čo umožňuje dosiahnuť dobré pooperačné obdobie a vysokú úroveň kvality života pacienta.

Je možné úplne odstrániť všetky ložiská endometriózy len pomocou operácie.

odporúčanie

Vo všeobecnosti endometrióza močového mechúra dobre reaguje na liečbu, najmä pri použití chirurgických techník. V počiatočných štádiách sa hormonálna terapia vykonáva s niekoľkými dlhými cyklami, ktoré pomáhajú dobre kontrolovať chorobu. Avšak radikálna liečba dnes zostáva presne chirurgickou liečbou, ktorá vám umožní úplne sa zbaviť choroby.

Starostlivo ošetrujte svoje telo a chráňte svoje zdravie!

Všetko o endometrióze močového mechúra

Približne 80% žien v ich živote čelilo chorobám močového systému (napríklad zápal močového mechúra, väčšina ľudí je známa v dôsledku zápalu). Endometrióza močového mechúra, symptómy a liečba, o ktorých by malo každé dievča vedieť, je skôr zriedkavá, ale zákerná choroba z tej istej oblasti.

Hlavným znakom je výskyt epitelových a stromálnych buniek v rôznych orgánoch ženského tela. Nové formácie zodpovedajú endometriu, takže väčšina zmien v nich závisí od fázy menštruačného cyklu. V mieste lokalizácie môže byť ochorenie v genitáliách alebo v extragenitálnej povahe.

Druhá skupina zahŕňa endometriózu močového mechúra.

Príčiny endometriózy močového mechúra

Mechúr sa nachádza v panve ženy a hrá vedúcu úlohu v procese odstraňovania moču z tela. Akékoľvek porušenie funkcie tohto tela nepriaznivo ovplyvňuje ľudský život. Keďže močový mechúr u žien je v blízkosti vnútorných a vonkajších pohlavných orgánov, môže byť zapojený do patologických problémov ženskej genitálnej sféry.

Endometrium je sliznica maternice, ktorej bunky môžu za určitých podmienok zvýšiť svoj rast a zachytiť susedné orgány. Močový mechúr sa nachádza v bezprostrednej blízkosti maternice, a preto ho v prvom rade ovplyvňuje extragenitálna endometrióza.

Najčastejšie sa ochorenie vyskytuje u žien od 18 do 45 rokov. Odborníci spájajú podobnú vekovú selektivitu patológie s hormonálnym faktorom. Mimo tohto rámca môže byť endometrióza močového mechúra detekovaná až u 5% pacientov.

Pred dvadsiatimi až tridsiatimi rokmi bola choroba zriedkavo diagnostikovaná, ale vzhľadom na všeobecné pozadie oslabeného imunitného systému a degradácie životného prostredia sa počet pacientov s endometriózou močového mechúra rýchlo zvyšuje.

Podľa stupňa poškodenia okolitých tkanív môže byť choroba rozdelená do niekoľkých typov:

 • patologické formácie tkanív jediného charakteru, umiestnené na povrchu stien močového mechúra, t
 • jedna alebo niekoľko malých lézií s rastom spojivového tkaniva hlboko do steny močového mechúra,
 • tvorba adhézií v lúmene bubliny,
 • porážka 100% steny mechúra a výrazné zrasty.

Endometrióza močového mechúra u ženy môže zaberať plochu od niekoľkých milimetrov do 7–9 cm, čo je dosť často, že odborníci v tejto patológii pozorujú vývoj tvorby nádorov v lúmene močového mechúra, čo ju znižuje. Okrem toho, tvorba jaziev vedie k rozvoju zrastov v panve.

Lekárska literatúra pojednáva o niekoľkých teóriách výskytu tejto patológie. Najväčší počet prívržencov má tri hlavné príčiny endometriózy:

 • teória implantátu
 • embryonálneho pôvodu endometriózy, t
 • metaplastickej teórie ochorenia močového mechúra.

Veľký počet špecialistov na urológiu však neberie do úvahy dedičný pôvod ochorenia, pretože v 20% prípadov je endometrióza močového mechúra diagnostikovaná v pomerne mladom veku av úplnej absencii akýchkoľvek prejavov na strane ženských pohlavných orgánov.

Hlavné príznaky ochorenia močového mechúra u žien

Existuje niekoľko hlavných príznakov charakteristických pre akúkoľvek lokalizáciu patologického procesu. Po prvé, lekári si všimnú dlhý a neustále sa vyvíjajúci priebeh ochorenia. Relatívna regresia endometriózy močového mechúra je možná až po nástupe menopauzy, keď ženské pohlavné hormóny už neovplyvňujú všetky orgány a systémy.

Jedným z hlavných príznakov ochorenia je bolesť. Zvyčajne sa objavuje alebo zvyšuje 2-3 dni pred menštruáciou a zmizne na konci menštruácie. Pri ťažkej endometrióze môže syndróm bolesti pretrvávať dlhý čas a je veľmi ťažko zastavený.

Močový mechúr s podobnou patológiou sa môže zväčšiť a často vyvíjať tlak na orgány nachádzajúce sa v jeho blízkosti. Zvýšenie a zníženie postihnutého močového mechúra môže tiež priamo súvisieť s menštruačným cyklom ženy.

Pri endometrióze budú príznaky systému močových ciest dostatočne charakteristické:

 • krv v moči alebo zakalený moč zmiešaný s vločkami,
 • silná bolesť v panvovej oblasti, ktorá môže byť trvalá alebo sa môže vyskytnúť len počas močenia,
 • nočná alebo chronická inkontinencia,
 • opuch tváre, trupu a dolných končatín.

Metódy diagnózy endometriózy močového mechúra

Ak sa u Vás vyskytnú tieto príznaky, žena by mala vyhľadať radu špecialistov. V diagnostike patológie zohráva dôležitú úlohu štúdium histórie života pacienta. V prvom rade je potrebné vylúčiť dedičnú povahu choroby, možné zranenia a minulé ochorenia. Je tiež dôležité venovať pozornosť problémom genitálnej oblasti pacienta.

Veľmi dôležité je:

 • stav reprodukčného systému u žien
 • trvanie a frekvencia menštruácie,
 • prítomnosť zápalových ochorení pohlavných orgánov,
 • počet narodených detí, potratov, t
 • prenesené gynekologické operácie.

Laboratórna diagnostika určí prítomnosť krvácania a zápalu v močovom mechúre a všeobecná analýza moču poskytne vo všeobecnosti porovnávací opis stavu močového systému.

Z inštrumentálnych metód diagnózy endometriózy močového mechúra sa stala najčastejšou cystoskopia.

Tento postup sa vykonáva pomocou cystoskopu, ktorý sa vkladá cez močovú trubicu do močového mechúra ženy, aby sa určila povaha a rozsah jej poškodenia.

Samotná manipulácia je dosť bolestivá, takže sa vykonáva v celkovej anestézii v nemocnici.

Ak nie je možné jasne stanoviť diferenciálnu diagnózu endometriózy s inými léziami močového mechúra, môže sa použiť ultrazvuk a magnetická rezonancia.

Liečba patológie močového mechúra

Liečba ochorenia by mala byť komplexná, diferencovaná a mala by zohľadňovať nasledujúce faktory: t

 • veku pacienta
 • psychologické osobnostné črty a postoj pacienta k možným budúcim tehotenstvám,
 • lokalizácia patologického procesu, jeho prevalencia a závažnosť priebehu,
 • prítomnosť zápalovej zložky, rôzne adhezívne prejavy endometriózy,
 • endometriálne hyperplastické procesy a hrozba malignity.

Endometriózu močového mechúra možno liečiť konzervatívnymi a chirurgickými prostriedkami. Na konci hlavnej terapie je pacientovi ukázané rehabilitačné obdobie zamerané na odstránenie reziduálnych porúch, obnovenie pracovnej schopnosti a iných typov sociálnej aktivity.

Lieky na liečbu ochorení u žien

Pri konzervatívnej liečbe endometriózy močového mechúra je hlavnou úlohou použitie progestínov. Prípravky „Linestrenol“ a „Norkolut“ sa rozšírili koncom 80-tych rokov a nestratili ich význam dnes.

Zahraničné zdroje ponúkajú na liečbu endometriózy syntetický liek "Danazol". Tento liek sa používa na 400 - 800 mg denne počas 6 mesiacov av ťažkých prípadoch môže liečba trvať až jeden rok.

Dobrým liekom na liečbu endometriózy močového mechúra je Gestrinon. S vysokou biologickou aktivitou má tento liek výrazný terapeutický účinok aj v malých dávkach.

Mnohí autori zaznamenali pomerne vysoký účinok z používania týchto liekov. Рецидив болезни составлял не более 18%, однако в значительном количестве случаев можно говорить лишь о ремиссии эндометриоза мочевого пузыря.

Достаточно хорошие результаты дает использование в лечении этой тяжелей болезни рефлексотерапии и применение лечебных пиявок. Rôzne druhy fyzioterapie v kombinácii s kúpeľnou liečbou môžu tiež zvýšiť účinok obdobia zotavenia.

Odporúčame prečítať si článok o liekoch na liečbu endometriózy u žien. Z neho sa dozviete o vlastnostiach ochorenia, cieľoch farmakoterapie, použitých prostriedkoch.

Akékoľvek ochorenie je ľahšie predchádzať ako liečiť. Táto známa pravda je plne aplikovateľná na endometriózu močového mechúra.

Ženy sa odporúča dvakrát ročne vykonávať preventívne vyšetrenia gynekológom a endokrinológom a pri identifikácii hormonálnych a iných porúch, aby neodkladali liečbu.

Pacienti tak budú môcť zlepšiť kvalitu svojho života a vyhnúť sa veľkým problémom so svojím zdravím v budúcnosti.

Prečo sa vyvinie endometrióza močového mechúra, ako sa liečiť

Bolestivé pocity v oblasti močového mechúra neznamenajú vždy vývoj urologických problémov. Niekedy môže endometrióza spôsobiť bolesť. Toto ochorenie zvyčajne postihuje vnútorné genitálie žien (maternice, vaječníkov), takže ani kvalifikovaní urológovia nemôžu vždy určiť patológiu v ranom štádiu.

Aké sú príčiny endometriózy?

Endometrióza je abnormálny rast buniek, ktoré sa obyčajne líšia vo vnútri maternice na stenách močového mechúra. Hlavná príčina patológie sa považuje za retrográdnu menštruáciu: proces, pri ktorom menštruačná krv nepretečie cez vagínu, ale vstupuje do ďalších orgánov v peritoneálnej dutine.

Endometrióza močového mechúra indikuje, že bunky, ktoré predtým umyli vnútro maternice, sa nahromadili na stenách viac ako jeden mesiac. Nakoniec došlo k infiltrácii a oblasť močového orgánu sa stala závislou na hormonálnom pozadí a menštruačnom cykle ženy.

Zriedkavejšie rastú endometriálne ložiská na orgánoch močového systému v dôsledku abnormálnej imunity. Najmä ženy trpiace alergiami, astmou, rakovinou sú náchylnejšie na endometriózu ako tí, ktorí nemajú žiadne abnormality v imunitnom systéme.

Nie je možné určiť patológiu na vlastnú päsť, ale nasledujúce príznaky by mali upozorniť:

 • Znížená kapacita močového mechúra (prejavuje sa častejším močením),
 • Keď nastane menštruačná bolesť, v močovom mechúre sa objavia podobné pocity.
 • Počas menštruácie sa objaví hematúria (krv v moči je častejšie pozorovaná tými, ktorí používajú tampóny, nie vankúšiky),
 • tsistalgii,
 • Bolesť siaha do hornej prednej časti nôh.

Takéto príznaky by mali byť dôvodom pre gynekológa a urológa. Ak sa problém ignoruje, endometriálne bunky budú naďalej rásť a môžu úplne blokovať močovú trubicu.

Ako sa diagnostikuje endometrióza?

Je veľmi ťažké identifikovať chorobu v najskorších štádiách, pretože patológia je veľmi zriedkavá a nie všetci urológovia (s vývojom implicitných symptómov u pacienta) ju okamžite podozria. Ani na jasnom ultrazvukovom obraze nie je vždy možné pozorovať patologické zhrubnutie stien močového mechúra.

Včasná diagnóza je komplikovaná skutočnosťou, že endometriotické ložiská môžu rásť ako vonku, tak vnútri tela. Ak máte podozrenie na endometriózu močového mechúra, urológ predpisuje cystoskopiu v kombinácii s diagnostickou biopsiou. Ak výsledky štúdie o analýze tkaniva potvrdili jeho patologickú povahu, vyberie sa vhodná liečba.

Ako sa choroba lieči?

Bohužiaľ, samotná skutočnosť výskytu endometriózneho zamerania na steny močového mechúra naznačuje, že choroba je v poslednom štádiu. Možnosti liečby sú teda výrazne obmedzené.

Ak žena pociťuje ťažké bolestivé príznaky, potom je predpísaná operácia. Vo väčšine prípadov chirurg ani nemusí robiť rez dutiny (dostatok laparoskopie). Ak sa po operácii endometriálne lézie objavia znova a znova, časť steny mechúra sa vyreže.

Ak sa však endometrióza močového mechúra objavila v skorom štádiu (napríklad keď sa endometriálnym bunkám zatiaľ nepodarilo implantovať do steny orgánu), potom sa dá urobiť bez chirurgického zákroku. Liečba liekmi sa vykonáva pomocou:

 • Syntetické hormóny
 • Perorálne kontraceptíva
 • Progestíny (steroidy s hormonálnou aktivitou),
 • antigonadotropíny,
 • Agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropín.

Aby sa zabránilo vážnym vedľajším účinkom, takáto lieková terapia by sa mala vykonávať na krátku dobu (nie viac ako šesť mesiacov). V opačnom prípade je predpísaná laparoskopia.

Nie je potrebné opustiť laparoskopiu kvôli neprimeraným strachom. Po chirurgickom odstránení endometriálnych ložísk sa obnoví normálne fungovanie močového mechúra a všetky bolestivé príznaky zmiznú. Ďalšou výhodou je, že po operácii budete musieť stráviť v nemocnici len 5-7 dní.

Je možné bojovať proti chorobe doma?

Nezamieňajte endometriózu maternice s výskytom endometriálnych buniek v mechúre. Ak sa v prvom prípade môžete stále snažiť vyriešiť problém populárnymi metódami, vzhľad endometriálnych buniek na stenách močového mechúra ukazuje, že domáca liečba nefungovala.

Je lepšie zveriť svoje zdravie profesionálom, najmä preto, že laparoskopické operácie majú veľmi malé percento komplikácií.

Ako dochádza k endometrióze?

Každý mesiac počas menštruačného cyklu výstelka maternice odlupuje a odchádza s krvou.

Potom, na konci kritických dní, začína rast endometriálnych buniek, ktorý trvá do začiatku nasledujúceho cyklu, aby sa potom znovu objavil.

Ide o normálny proces nazývaný fyziologická hypertrofia endometria. Ak sa mesačne nevyskytuje, pokračuje rast slizničných buniek. Tento jav sa nazýva hyperplázia.

Prečo dochádza k hyperplázii? Dôvody zvýšeného rastu endometriálnych buniek sú nasledovné:

 • Hormonálna nerovnováha. Zvyšuje sa množstvo estrogénu, čo pomáha regenerácii endometria po menštruácii. Množstvo progesterónu, ktoré inhibuje rast slizničných buniek, klesá.
 • Narušenie rovnováhy sacharidov, čo vedie k obezite. Tukové tkanivo tiež produkuje estrogén.
 • Zlyhanie vaječníkov, kde sa produkujú hormóny.
 • Diabetes mellitus, chronické infekčné ochorenia, oslabená imunita.
 • Zápalové procesy pohlavných orgánov.
 • Genetická predispozícia. 1/5 všetkých ochorení je diagnostikovaných u 20-ročných.
 • Časté potraty.

Existujú genomálne endometriózy, keď endometriálne tkanivo ovplyvňuje genitálie a extragenitálne tkanivo, v ktorom sú postihnuté iné orgány okrem genitálu. To zahŕňa endometriózu močového mechúra. Orgán sa nachádza v blízkosti maternice, takže je ovplyvnený ako prvý.

Štádium ochorenia

Príčiny poškodenia močového mechúra sú nasledovné:

 • hormonálnej nerovnováhy
 • znížená imunita
 • genetická predispozícia
 • použitie malého množstva tekutiny
 • zlá výživa,
 • nepozornosti počas gynekologických operácií.

Existujú 4 závažnosti ochorenia:

 • ojedinelé prípady tvorby endometria na povrchu mechúra, t
 • ložiská patologického tkaniva rastú hlboko,
 • v lúmene bublín sa vytvárajú adhézie,
 • steny orgánu sú úplne postihnuté, dochádza k ďalšiemu rozvoju zrastov v panve, v močovom mechúre sa vytvára benígny nádor.

Lézie sú okrúhle, majú veľkosť 2 - 5 mm alebo rastú do beztvarých ohnísk 7 - 9 cm a sú oddelené od zdravých tkanív jazvami. Močový mechúr sa môže zvyšovať, najmä počas menštruácie, a vyvíjať tlak na susedné orgány, čo spôsobuje ďalšiu bolesť.

Príznaky ochorenia

Endometrióza močového mechúra má nasledujúce príznaky:

 • Bolesti v dolnej časti brucha a panvy, ktoré je ťažké určiť lokalizáciu. Zvyčajne mierne, zvyšujú sa počas menštruácie, je ťažké prestať s ťažkou formou ochorenia.
 • Bolesť po orgazme a pri pohlavnom styku.
 • V moči sa objavujú erytrocyty. Pred menštruáciou sa zafarbí červeno. Toto je charakteristický znak ochorenia.
 • Dysúria, keď sa moč stáva častým alebo zriedkavým, alebo sa prejavuje inkontinencia moču v dôsledku lézie krčka maternice.
 • Bolestivé močenie.
 • Bolesť siaha až po chrbát, dolné končatiny.
 • V moči sa objavujú vločky.
 • Možný opuch tváre, končatín.

Počiatočné štádiá endometriózy sú asymptomatické, potom ochorenie vstupuje do chronickej fázy. 3-5 rokov prechádza pred objavením sa krvi v moči, aj keď treba poznamenať, že hemoragický syndróm sa vyskytuje len u 25% pacientov. Okrem týchto príznakov by ste mali zostať na úzkostne depresívnom syndróme. Pacienti žijú v strachu z nádoru.

Sú vyčerpaní konštantnou bolesťou, nepohodlím v panvovej oblasti. Niektoré ženy majú zhoršenú sexuálnu funkciu. Porušenie močového mechúra spôsobuje dysfunkciu iných orgánov - trpí celým telom.

Preto prítomnosť jedného z týchto príznakov stačí na konzultáciu s gynekológom alebo urológom na komplexné vyšetrenie.

diagnostika

Pri endometrióze močového mechúra sú príznaky podobné prejavom iných urologických ochorení, preto je pre lekárov ťažké urobiť správnu diagnózu. Pri bolestivom močení je diagnostikovaná cystalgia a keď sa objaví krv v moči, stanoví sa hemoragická cystitída. Ťažkosti s diagnózou v dôsledku skutočnosti, že ochorenie bolo predtým považované za zriedkavé.

Lekári sa zamerali na výskyt krvi v moči, čo nie je vždy prípad, a nenašli spojenie medzi sťažnosťami pacienta a menštruačným cyklom. Výsledkom je, že terapia používaná pri chorobách močových orgánov nevyvolávala účinok. Preto nasledujúcu diferenciálnu diagnózu.

Zber anamnézy ochorenia. Je potrebné venovať pozornosť nasledujúcim údajom:

 • boli v rode nejaké podobné ochorenia
 • čo bol pacient chorý, či boli zranenia
 • predchádzajúce ochorenia genitálií,
 • pravidelnosť menštruácie (oneskorenie, trvanie a spôsob pokračovania),
 • povaha bolesti,
 • počet tehotenstiev a pôrodov, t
 • či sa vykonali gynekologické operácie.

Laboratórne testy - testy moču dokazujú stav močového systému.

 • cystoskopia na určenie závažnosti poškodenia tkaniva, prítomnosti jaziev a nádorov,
 • Ultrazvuk močového mechúra alebo maternice,
 • hysteroskopia - intrakavitárne vyšetrenie maternice na detekciu hyperplázie endometria,
 • MRI (pre ťažkosti pri diagnostike).

Metódy spracovania

Liečba endometriózy močového mechúra sa uskutočňuje dvoma spôsobmi: konzervatívnymi a chirurgickými. Pri výbere metódy berie lekár do úvahy nasledujúce faktory:

 • veku pacienta
 • lokalizácia patológie a závažnosť ochorenia,
 • zápalové a adhezívne procesy,
 • riziko prechodu benígnych nádorov na onkológiu,
 • Plánuje pacientka v budúcnosti otehotnieť?

Konzervatívnym spôsobom liečby hrajú hlavnú úlohu progestíny (hormóny). Perorálne kontraceptíva poskytujú dobré výsledky a minimálne vedľajšie účinky. Lieky sú účinné, ale liečba trvá mesiace, niekedy až jeden rok.

Dávkovanie liekov a trvanie menovania predpisuje len lekár, samošetrenie je neprijateľné. Niekedy sa drogy užívajú v cykloch pred menopauzou.

Komplex poskytuje fyzioterapiu, reflexológiu, hirudoterapiu (použitie pijavíc).

V 3 až 4 štádiách ochorenia sa používa iba chirurgická liečba. Vykonáva sa resekcia močového mechúra: odstráni sa časť orgánu s patológiou endometria. Vyrezala sa na zdravé tkanivo.

Chirurgický zákrok je radikálnejšia liečba, po ktorej nasleduje minimálne percento recidív. Po operácii sa vykonáva protizápalová, revitalizačná a hormonálna liečba.

Liečba je komplexná a končí rehabilitačným obdobím.

Prevencia chorôb

Na zníženie rizika chorobnosti lekári odporúčajú:

 • liečby chronických infekčných chorôb, t
 • obnovenie hormonálnej nerovnováhy,
 • vzdať sa škodlivých návykov, posilniť imunitný systém a dodržiavať režim pitia,
 • pravidelne používať výrobky obsahujúce omega-3, omega-6 mastné kyseliny a fytoestrogény,
 • na očistenie tela a posilnenie imunitného systému na pitie odvarov a tinktúr byliniek: lastovičky, harmančeka, nechtíka, žihľavy a pastierskej tašky,
 • prednosť dávať ústne.

Vzhľadom na to, že v počiatočných štádiách je ťažké diagnostikovať endometriózu močového mechúra a často sa zistí, že nie je možné začať ochorenie, ženy v reprodukčnom veku 2-krát ročne sú vyšetrené gynekológom.

Symptómy, diagnostika a liečba endometriózy močového mechúra u žien

Endometrióza je patológia ovplyvňujúca močové a iné orgány vylučovacieho systému moču. Choroba je sprevádzaná charakteristickými znakmi.

Existujú však prípady, keď je endometrióza skrytá a umožňuje jej odhalenie len ako výsledok preventívnych vyšetrení.

Choroba je považovaná za ženu a je charakterizovaná vytesnením vnútornej maternicovej membrány.

Tkanivá endometria sa šíria vo svalových vrstvách maternice, opúšťajú počiatočné miesto, prenikajú do vaječníkov, maternice, brucha, čriev, močoviny.

U pacientov, ktorí nedávno podstúpili operáciu orgánov urogenitálneho systému, je sliznica maternice schopná prejsť do chirurgickej jazvy. Predpokladá sa, že symptómy u pacientov budú závisieť od umiestnenia endometria.

Vo väčšine prípadov sa toto ochorenie vyskytuje u žien vo vekovej kategórii od dvadsiatich troch do štyridsiatich rokov a počet pacientov dosiahne celkovú výšku 26%.

S vekom sa menštruačné funkcie aktivujú len u desiatich až dvanástich percent dievčat. Menej často ochorenie postihuje menopauzu - len tri až šesť percent.

Choroba má dve formy:

 • genitálnev ktorých je lézia spôsobená na genitáliách,
 • extragenital - reprodukčný systém nie je ovplyvnený.

Stupeň vývoja patológie

Existujú štyri stupne ochorenia:

 1. Zmeny povrchového tkaniva jediného charakteru, plytké klíčenie endometria.
 2. Početné ložiská, hlboko (uprostred) poškodzujúce tkanivá.
 3. Hlbšie klíčenie, výskyt jednotlivých zrastov v bruchu.
 4. Utesnenie lepiacich miest, nárast v postihnutých oblastiach.

Fokálne lézie sa môžu líšiť svojím tvarom a veľkosťou.

Existujú zaoblené ohniská len niekoľko milimetrov, ale v ich formách sú aj atypické výrastky, ktoré dosahujú priemer siedmich až deviatich centimetrov.

Vyznačujú sa charakteristickým tmavohnedým tieňom s belavými jazvami pozdĺž okrajov. Vďaka svojim vlastnostiam môže choroba spúšťať tvorbu zrastov v panvovej oblasti.

Diagnostické opatrenia

Hlavnými dôvodmi pre rýchlu návštevu špecialistu, ktorý je schopný poskytnúť kvalifikovanú pomoc, by mali byť všetky príznaky obsiahnuté v tejto patológii alebo pocit iných príznakov potvrdzujúcich endometriózu močového mechúra.

Lekár bude študovať históriu, aby zistil zoznam predchádzajúcich chorôb, dedičné zmeny a zranenia, vypočul si sťažnosti pacienta, zaujímal sa o trvanie a frekvenciu menštruačných cyklov. Povinne sa uvádza počet pôrodov, potratov a gynekologických operácií. Po prieskume budú pridelené močové a krvné testy.

Ak vezmeme do úvahy všetky symptómy, špecialista predpíše diagnostické vyšetrenie na určenie patológie a určenie presnej diagnózy na prípravu terapeutického kurzu.

Cystoskopia je v tejto oblasti veľmi účinná. Toto je metóda, pri ktorej sa štúdie uskutočňujú s použitím cystoskopu.

Procedúra je inherentná bolesť, pretože musíte zadať techniku ​​do uretrálneho kanála a naplniť ju tekutinou. Na odstránenie bolestivých príznakov sa diagnóza vykonáva pod vplyvom anestézie.

Účinnosť ultrazvuku a magnetickej rezonancie, ktoré sú určené len v tých najťažších situáciách.

Koncepcia endometriózy

Endometrium je sliznica lemujúca maternicu zvnútra. Každý mesiac sa jej prvky odlupujú a opúšťajú telo počas menštruácie. Po ukončení menštruácie sa obnoví rast endometriálnych buniek, ktorý pokračuje až do začiatku nasledujúceho cyklu. Toto je normálny opakujúci sa proces - fyziologická hypertrofia endometria. Ak sa menštruácia nevyskytne, rast slizničných buniek sa nezastaví. Tento jav sa nazýva hyperplázia.

Medzi príčinami zvýšeného rastu a klíčenia endometriálnych buniek lekári rozlišujú:

 • hormonálnej nerovnováhy
 • dysfunkcia vaječníkov,
 • diabetes mellitus
 • zápalové procesy pohlavných orgánov,
 • časté potraty v histórii.

Existuje genitálna endometrióza s léziami pohlavných orgánov a extragenitálna. Во втором случае в патологический процесс вовлекаются соседние органы, в том числе и мочевой пузырь.

Причины развития болезни

Mechúr sa nachádza v panve a hrá dôležitú úlohu v procese odstraňovania moču z tela. Porušenie jeho funkcií negatívne ovplyvňuje ľudský život. Vzhľadom k tomu, že močový mechúr je v tesnej blízkosti maternice, v prvom rade ho ovplyvňuje extragenitálna endometrióza.

Choroba je najčastejšie diagnostikovaná u žien, ktorých vek sa pohybuje od 18 do 45 rokov. Lekári vysvetľujú tento hormonálny faktor. Mimo tohto vekového rozpätia je endometrióza zistená u 5% pacientov.

V lekárskej literatúre sa zvažuje niekoľko hypotéz výskytu ochorenia:

 1. Implantát. Prvky endometria vstupujú do močového mechúra cez vajíčkovody.
 2. Embryonálne. Príčiny ochorenia vznikajú počas vývoja plodu.
 3. Metaplázia. Pod vplyvom rôznych príčin sa bunkové elementy transformujú do endometria.

Vo väčšine prípadov sa ochorenie vyvíja v dôsledku hormonálnej nerovnováhy, zhoršenia imunity, ako aj na pozadí zápalových procesov v orgánoch urogenitálneho systému. Nesmieme zabúdať na dedičnú predispozíciu.

V 20% prípadov je patológia diagnostikovaná u mladých žien a pri absencii problémov zo strany genitálií.

symptomatológie

Po prvé, lekári si všimnú dlhý a neustále progresívny priebeh endometriózy močového mechúra. Jeho relatívna regresia je možná len pri nástupe menopauzy, keď hormóny prakticky prestanú ovplyvňovať ženské telo.

Jedným z charakteristických znakov patológie je bolesť. Jeho intenzita sa zvyšuje 2-3 dni pred dátumom očakávanej menštruácie a ustúpi až po ukončení menštruácie. Pri ťažkom ochorení pretrváva tento problém po dlhú dobu a je zastavený iba pomocou účinných liekov.

Mechúr môže rásť vo veľkosti, vyvíjať tlak na susedné orgány. Zmena jeho veľkosti závisí aj od fázy menštruačného cyklu. Pre endometriózu existujú ďalšie príznaky močového systému:

 • prítomnosť nečistôt v krvi v moči, jej zakalenie,
 • bolesť v panvových orgánoch, ktoré sú trvalé,
 • inkontinencia moču
 • výskyt edému dolných končatín.

Niekoľko dní pred menštruáciou môže moč zmeniť svoju farbu na červenú, pretože endometrium v ​​močovom mechúre podlieha vplyvu pohlavných hormónov.

Možné komplikácie

Endometrióza je nebezpečná choroba, ktorá vyžaduje včasnú a kvalitnú liečbu. V opačnom prípade sa zvyšuje pravdepodobnosť komplikácií. Medzi nimi najväčšie nebezpečenstvo predstavujú zrasty v panvových orgánoch. Ochorenie môže viesť k tvorbe cystických lézií vo vaječníkoch. Takáto komplikácia vedie k takým dôsledkom, ako je neplodnosť.

Endometrióza často ovplyvňuje psycho-emocionálny stav ženy. V dôsledku neustáleho nepohodlia a bolesti sa stáva podráždená a nervózna a jej kvalita života trpí. V zriedkavých prípadoch patológia prispieva k rozvoju lézií s malígnymi prvkami.

Čo je endometrióza močového mechúra?

Endometrióza je výlučne ženské ochorenie. Endometrium, ktoré je prezentované vo forme tkaniva maternice, začína svoj pohyb, čo vedie k patologickým procesom. Endometrium sa začína šíriť do svalového tkaniva maternice alebo presahuje jeho pôvodné miesto. Symptómy vyvíjajúceho sa ochorenia budú závisieť od toho, kde sa endometrium pohybovalo.

Typicky, patológia nepozná spravodlivý sex v reprodukčnom veku. V období menopauzy je vývoj ochorenia mimoriadne zriedkavý. Endometrióza môže ovplyvniť reprodukčný systém alebo nie.

Symptómy endometriózy močového mechúra

Lekári si všimnú niekoľko hlavných príznakov, ktoré sa prejavujú na akomkoľvek mieste upravených oblastí. Priebeh ochorenia zostáva vždy dlhý s konštantným priebehom. Regresia začína iba v období menopauzy, keď ženské hormóny už žiadnym spôsobom neovplyvňujú telo.

Hlavným príznakom endometriózy je vždy bolesť. Pred nástupom menštruácie v priebehu niekoľkých dní sa bolesť zintenzívni a zmizne po ukončení liečby. Mechúr často rastie a začína zasahovať do blízkych orgánov.

Symptómy poškodenia pri endometrióze:

 • Moč sa zakalí krvou,
 • Bolesť sa šíri do panvy,
 • Inkontinencia moču sa vyskytuje v noci.
 • Tam je opuch tváre a nôh.

Viac informácií o symptómoch endometriózy vo videu:

Metódy prevencie

Na zníženie pravdepodobnosti vzniku takejto choroby odborníci odporúčajú:

 • Vykonávať povinnú liečbu chorôb chronickej povahy, t
 • Sledujte stav hormónov,
 • Dodržiavajte normálny životný štýl, pite veľa tekutín,
 • Ako odvar na čistenie tela, môžete použiť žralok, harmanček a iné byliny,
 • Používajte iba perorálne kontraceptíva.

Dodržiavanie súboru opatrení nevyhnutne vedie k úplnému uzdraveniu a metódy prevencie sa takýmto problémom vyhnú.

Liečba patológie u žien

Ak je diagnóza potvrdená, lekár okamžite predpisuje liečbu endometriózy močového mechúra, aby nevyvolával závažnejšie komplikácie. Existujú dva spôsoby, ako to dosiahnuť:

 1. konzervatívny, Zahŕňa užívanie liekov, ktoré ovplyvňujú hormóny. Lekár sa postará o to, aby pacientove plány zahŕňali tehotenstvo, zohľadní vnímanie liekov zo strany tela. Na zlepšenie stavu močoviny a elimináciu ochorenia je potrebné užívať antikoncepčné prostriedky v kurzoch trvajúcich tri až štyri mesiace. Neodporúča sa prerušiť liečebné režimy, inak sa účinok nedosiahne. Ako doplnok môžu byť predpísané lieky, ktoré obnovujú imunitný systém,
 2. prevádzkové, Podľa neho sa rozhodnutie robí v prípade, že pacient nemá skúsenosti s vylepšením. Keď sa choroba začne a lieky nepomáhajú odstrániť zápal, žena môže odstrániť postihnuté oblasti močoviny. Najväčšie nebezpečenstvo týmto spôsobom je možné zavedenie endometriálnych buniek do priľahlých orgánov uretrálneho systému. Lekári to však počas operácie pozorne sledujú. Ďalej je pacientovi predpísané hormonálne lieky na rýchle hojenie rán.

Príčiny ochorenia

Endometrióza vyvoláva retrográdnu menštruáciu, pri ktorej krv úplne neodchádza z pošvy. Jeho časť padá na priľahlé orgány. Postupom času sa tvoria rozsiahle endometriálne foci. Sú závislé od hladiny hormónov v ženskom tele. Normálna hrúbka endometria pred menštruáciou je 13-15 mm. Pri hyperplázii presahuje prípustnú hladinu. Menštruácia neprichádza včas, takže rast endometria pokračuje. Príčiny patológie sú nasledovné:

 • narušenie produkcie hormónov
 • zápalových procesov
 • časté abortívne intervencie
 • diabetes mellitus
 • nerovnováha sacharidov,
 • genetická predispozícia.

Hlavne existujú štyri štádiá endometriózy močového mechúra. V počiatočnom štádiu sú jednotlivé patologické ohniská v rozsahu od 2 do 5 mm. V ďalšom štádiu klíčia vo vnútri a spôsobujú nepríjemné pocity v žalúdku. Tretia fáza je charakterizovaná vývojom adhézií. Vo štvrtom je močový mechúr úplne postihnutý. Okrem adhézií sa objavujú benígne nádory. Stav ženy sa výrazne zhoršuje.

Terapia ochorenia

Základom liečby endometriózy sú lieky a chirurgia. Protizápalová liečba sa vykonáva pred odstránením endometriálnych foci. Lekár by mal zvážiť vek ženy a jej pripravenosť na budúce tehotenstvo. Počas terapeutických manipulácií sa zozbiera anamnéza ochorenia a zistí sa jeho štádium.

Chirurgická liečba

S prebiehajúcou formou endometriózy sa človek nemôže dostať bez chirurgického zákroku. V tomto prípade sa vykonáva čiastočná cystektómia alebo transuretrálna resekcia. Súčasťou procedúry je excízia endometrióznych lézií bez ovplyvnenia zdravých tkanív. Laparotómia sa predpisuje v zriedkavých prípadoch. Najčastejšie sa pomocou laparoskopie odstránia patologické lézie.

Počas laparoskopickej chirurgie sa nevykonávajú abdominálne rezy v peritoneu. Prístup do močového mechúra sa otvára cez malé vpichy do brucha. Tento typ chirurgického zákroku sa vyznačuje nízkym stupňom poranenia. Trvanie manipulácie nepresiahne 40 minút. Obnova trvá až štyri dni. Pravdepodobnosť relapsu po ukončení operácie je extrémne malá.

liečenie

Lieky sa predpisujú po operácii. Aby sa zabránilo opätovnému rastu endometria, predpísané hormóny. Najčastejšie predpísané pilulky. Odoberajú sa od troch do šiestich mesiacov. V dôsledku liekovej terapie sa menštruačný cyklus obnoví a pohoda sa normalizuje. Po ukončení liečby sa žena môže oddýchnuť a potom znovu začať užívať perorálnu antikoncepciu.

Ľudové metódy

Alternatívna medicína sa používa po konzultácii s lekárom. Bylinné odvarky pomáhajú posilniť imunitný systém a zlepšiť reprodukčné zdravie v pooperačnom období. Najskôr je potrebné zvážiť kontraindikácie a možné vedľajšie účinky. Bujóny harmančeka a žihľavy pomáhajú zvýšiť imunitu. Zlepšiť prácu genitálií pomôže tieto recepty:

 1. Trochu šťava z aloe musia byť zmiešané so zrnami propolis a 1 polievková lyžica. l. med, Výsledná zmes sa spracuje hygienickým tamponom. Potom sa musí umiestniť do pošvy na 20 minút. Počas tejto doby by mala byť v horizontálnej polohe.
 2. Odvar z nechtíka používa sa na sprchovanie alebo impregnáciu hygienických tampónov. Pre varenie prostriedky potrebné na naplnenie pohára vody 2 lyžice. l. tráve. Na perorálne použitie sa nechtík môže kombinovať s listami. maliny, poľovníci a nesmrteľníci.
 3. S endometriózou červenej kefy a bóru prijať komplexne. Bujón sa pripravuje zo suchej zmesi, ktorú je možné zakúpiť v lekárni. Trávnik Borovoy je povolený len v druhej polovici cyklu. Neexistujú žiadne obmedzenia pre prijímanie červenej kefy. Jednorazová dávka je 80 ml. Užívajte liečivý nápoj trikrát denne.

záver

Ak včas diagnostikujete endometriózu, nebude to mať negatívny vplyv na reprodukčnú funkciu. Ale s pokročilými formami ochorenia existuje riziko neplodnosti. Preto je mimoriadne dôležité detegovať patológiu v počiatočných štádiách jej výskytu. Neignorujte porušovanie pravidelnosti menštruačného cyklu a bolesti brucha. Ak sa objavia úzkostné príznaky, mali by ste navštíviť gynekológa. Ak je nutný chirurgický zákrok, nemali by ste operáciu odmietnuť.

Liečba endometriózy u žien

Terapia ochorenia sa vykonáva jedným z dvoch spôsobov:

Konzervatívna liečba zahŕňa užívanie liekov, ktoré ovplyvňujú hormóny (perorálne kontraceptíva). Lekár sa opýta, či pacient plánuje otehotnieť a berie do úvahy vnímanie liekov jej telom. Aby sa zlepšil stav močového mechúra a vyrovnal sa s prejavmi ochorenia, antikoncepcia sa užíva počas 3-4 mesiacov. Pamätajte, že nemôžete porušiť režim, inak liečba bude neúčinná. Naviac predpísané lieky zamerané na obnovu imunity.

Ak nedôjde k zlepšeniu stavu pacienta, otázka operácie sa zvýši. Keď je stav choroby zanedbaný a lieky nemôžu zastaviť zápalový proces, postihnuté časti močového mechúra budú odstránené. Najnebezpečnejším chirurgickým zákrokom je možnosť zavedenia patologických endometriálnych buniek do iných orgánov urogenitálneho systému. Lekári to však počas operácie pozorne sledujú. V pooperačnom období je pacientovi predpísané hormonálne lieky na rýchle hojenie tkanív.

Prevalencia endometriózy močového mechúra

Rôzne formy endometriózy postihujú 6 až 10% žien v reprodukčnom veku, takže väčšina pacientov, ktorých sa tento stav týka, je diagnostikovaná počas tohto obdobia života. Priemerný vek ženy, ktorá sa dozvedela o prítomnosti endometriózy, je 27 rokov.

Endometrióza močového mechúra je oveľa menej častá. V roku 2014 španielski vedci publikovali správu, podľa ktorej 1 až 2% žien s endometriózou majú endometriálne implantáty postihujúce močový systém, kde je močový mechúr najpravdepodobnejším miestom ich výskytu.

Etapy endometriózy

Akonáhle sa potvrdí diagnóza endometriózy, lekár zhodnotí štádium ochorenia. Štádiá určujú, ako široko sú zastúpené endometriálne implantáty a ako hlboko narástli do iných orgánov.

Endometrióza má štyri štádiá.

 • Stupeň 1. Minimum. V prvom štádiu endometriózy má žena malé množstvo endometriálneho tkaniva, ktoré sa nachádza len na povrchu orgánov alebo v ich blízkosti.
 • Stupeň 2. Svetlo. V druhej fáze endometriózy má žena rozsiahlejšie lézie, ale rastie len na povrchu orgánov.
 • Fáza 3. Mierna. V tretej fáze endometriózy má žena rozsiahle lézie, ktoré začínajú rásť do tkanív orgánov panvovej dutiny.
 • Stupeň 4. Ťažký. Vo štvrtej fáze endometriózy, žena má veľký počet endometriálnych implantátov, ktoré vyrastali do niekoľkých orgánov panvovej dutiny.

Liečba endometriózy močového mechúra

Endometrióza je nevyliečiteľná choroba. Tento stav však môže byť riadený medikáciou alebo chirurgickými zákrokmi.

Chirurgia je najčastejšou liečbou endometriózy močového mechúra. Počas operácie sa lekári snažia odstrániť všetky endometriálne implantáty, ktoré narástli do steny močového mechúra. To pomáha výrazne znížiť symptómy.

Endometrióza močového mechúra využíva dva typy chirurgických zákrokov.

 1. Transuretrálna chirurgiav ktorom lekár vloží cystoskop do močovej trubice a močového mechúra. Na jednom konci má cystoskop nástroj na odstránenie tkaniva endometria.
 2. Čiastočná cystektómia zahŕňa odstránenie postihnutej časti močového mechúra. Chirurg to môže dosiahnuť laparotómiou, keď sa urobí jeden veľký rez alebo laparoskopiou, keď chirurg potrebuje urobiť niekoľko malých rezov.

Lekár môže predpísať hormóny pre ženu, aby spomalil rast tkaniva endometria a zmiernil bolesť. Hormonálna liečba môže zahŕňať hormón uvoľňujúci gonadotropín (GnRH) alebo antikoncepčné tabletky.

Príčiny endometriózy močového mechúra

Lekári presne nevedia, prečo sa vyvíja endometrióza močového mechúra. Možné príčiny tejto podmienky zahŕňajú nasledujúce.

 • Operácie v panvovej dutine. Podľa jednej teórie, predtým vykonané operácie, ako je cisársky rez alebo hysterektómia, môžu spôsobiť, že tkanivo endometria spadne na močový mechúr.
 • Včasná transformácia buniek. Tento proces zahŕňa transformáciu zostávajúcich buniek embrya do tkaniva endometria.
 • Retrográdna menštruácia. Pri retrográdnej menštruácii tok krvi, ktorý opúšťa maternicu počas menštruácie, neopustí telo, ale je nasmerovaný do panvovej dutiny. Potom sa endometriálne bunky môžu implantovať do steny močového mechúra.
 • Transplantácia. Transplantácia je proces, počas ktorého sa endometriálne bunky pohybujú lymfatickým systémom alebo krvnými cievami a nakoniec vstupujú do močového mechúra.
 • Genetics. Predpokladá sa, že endometrióza môže byť dedená.

Typy endometriózy

Endometrióza močového mechúra je ochorenie žien, ktoré sa vyskytuje v dvoch formách:

 • Genitálií. Choroba sa šíri do vaječníkov, panvovej dutiny a myometria (svalové tkanivo maternice, pozostávajúce z buniek - myocytov).
 • Extragenital. Endometrium rastie za hranice genitálií a nepoškodzuje ich. V závislosti na tom, ktorý panvový orgán je zahnutý, je určený komplex symptómov problému.
Späť na obsah

Patologické príznaky

V závislosti od toho, ako sa prejavia symptómy ochorenia a v akom štádiu vývoja ochorenia sa vyberie vhodná liečba. Existujú 4 štádiá vývoja endometriózy, uvedené v tabuľke:

Často, endometrióza "zamrzne" v jednom zo štádií a stáva sa chronickým.

Symptómy endometriózy sú podobné iným ochoreniam močového mechúra, ale keď sa prvýkrát objavia, mali by ste sa poradiť s lekárom:

S touto chorobou je ťažkosť v spodnej časti brucha.

 • záchvaty bolesti niekoľko dní pred a niekoľko dní po menštruácii,
 • bolestivé močenie,
 • inkontinencia moču
 • krvácanie pri močení, bahnitej farbe moču,
 • prírastok hmotnosti a opuch tela,
 • pocit ťažkosti v spodnej časti brucha.
Späť na obsah

drog

Cyklus liečby liekmi trvá 3-4 mesiace. Progestíny (hormonálne lieky), napríklad Linestrenol, Norkolut, atď., Majú osobitnú úlohu v terapii, Danazol je široko používaný v zahraničí, ale tento liek naznačuje dlhší priebeh liečby. Efektívny je tiež považovaný za "Gestrinon".

Liečba ľudových prostriedkov

Použitie tradičnej medicíny môže pomôcť v raných štádiách vývoja ochorenia v kombinácii s lekárskymi prípravkami. Použitie alternatívnych liekov sa má vykonávať pod dohľadom lekára, aby sa zabránilo alergickým reakciám. Populárne ľudové prostriedky:

 • odvar z harmančeka, žihľavy, nechtíka,
 • odvarov a nálevov červených kefiek.

Ak sa chcete zbaviť potreby liečiť túto chorobu, je lepšie jej zabrániť. Pre prevenciu je potrebné aktívne sa zapájať do športu a jesť správne, udržiavať osobnú hygienu, vzdať sa zlých návykov, pravidelne navštevovať gynekológa. Pri prvých prejavoch ochorenia musíte konzultovať s lekárom: včasná diagnostika pomôže rýchlo a bezbolestne vyriešiť problém.

Symptómy a liečba endometriózy močového mechúra

Endometrióza močového mechúra, ktorého príznaky sa po dlhú dobu neobjavujú, sa považuje za zriedkavé ochorenie.

Šírenie endometriózy je v súčasnosti skutočným problémom v medicíne. Odhalené časté prípady v rôznych vekových kategóriách.

Jedným z dôležitých orgánov vylučovacieho systému je močový mechúr. Vykonáva funkciu akumulácie moču a jeho elimináciu z tela. Nachádza sa v panve za stykom. Nielen všeobecný stav organizmu, ale aj práca jeho ďalších systémov závisí od kvality jeho práce. Môže meniť tvar v závislosti od obsahu a polohy susedných orgánov. Endometrióza je jednou z patológií genitourinárneho systému, močové orgány sú zvyčajne postihnuté už druhýkrát, maternice a jej prírastky trpia častejšie.

Endometrióza: stupeň ochorenia

Endometrióza (endometrióza) je patologický proces v ženskom tele, v ktorom sa tkanivo sliznice maternice (endometrium) nachádza inde v tele. Môže rásť do svalovej vrstvy maternice, môže byť mimo dutiny: vo vaječníkoch, krčku maternice a dokonca aj v peritoneu, črevách, močovom mechúre, pooperačných jazvách. Klinické prejavy závisia od lokalizácie procesu. Základom tohto ochorenia sú poruchy imunitného systému a zaťažená dedičnosť. Populácia trpiaca touto chorobou neustále rastie.

Vo väčšine prípadov sa endometrióza vyskytuje u žien v reprodukčnom veku (vo veku 23-40 rokov - približne 26%). V období vzniku menštruačnej funkcie je diagnostikovaná v 10-12%. Zriedkavejšie sa vyskytuje u žien v menopauzálnom veku (3-6%).

V závislosti od lokalizácie ložísk sa rozlišuje genitálna forma (postihujú sa orgány reprodukčného systému) a extragenitálna (ložiská vznikajú mimo reprodukčného systému).

Existujú štyri stupne ochorenia:

 1. Jednotlivé lézie sa nachádzajú na povrchu tkaniny, klíčenie v malej hĺbke.
 2. Lézie uprostred tkaniny, veľa lézií.
 3. Lézie sú hlboké, v oblasti adhézií peritoneum.
 4. Strata vo veľkých množstvách, husté hroty.

Endometriálne lézie sa líšia veľkosťou a tvarom. Od okrúhlej veľkosti niekoľkých milimetrov až po výrastky rôznych tvarov s priemerom niekoľkých centimetrov. Častejšie tmavo čerešňovej farby, z ďalších tkanín oddelené jazvy belavej farby. Zvyčajne, kvôli tejto chorobe, dochádza k zrastom v panve.

Endometrióza močového mechúra je sprevádzaná rozvojom benígnej tvorby nádoru v stene močového mechúra. Diagnóza je komplikovaná podobnosťou symptómov iných patológií urogenitálneho systému.

Príčiny: zápalové procesy, prevádzkové chyby (najmä počas cisárskeho rezu a odstránenie cysty vaječníkov), hormonálne poruchy, znížená imunita, nedostatočný príjem tekutín, nezdravá strava.

Čo je nebezpečná endometrióza močového mechúra a ako ju liečiť?

Endometrióza je patologický proces, ktorý ovplyvňuje močový mechúr a iné orgány močového systému, sprevádzané charakteristickými príznakmi.

V niektorých prípadoch však môže byť skrytá, preto ju možno odhaliť len počas preventívnych prehliadok.

 • Opis patológie
 • Stupne patológie
 • príznaky
 • diagnostika
 • liečba

Štruktúra močového mechúra

Močový mechúr je orgán močového systému, ktorý je zodpovedný za proces močenia.

Je umiestnená v panve, je prepravným orgánom, ktorý vám umožňuje ukladať nahromadený moč do určitého limitu a potom ho vybrať z tela.

Akékoľvek zlyhanie močového mechúra spôsobuje poruchy v iných životne dôležitých procesoch. Jeho tvar sa môže líšiť v závislosti od úrovne pretečenia moču alebo umiestnenia priľahlých vnútorných orgánov.

Endometrium je špeciálne tkanivo, ktoré predstavuje sliznicu maternice u žien, ktoré s patologickými poruchami začínajú prudko rásť a preniesť sa na susedné orgány.

Močový mechúr nie je výnimkou, preto endometrióza je pomerne bežná patológia. Hlavným dôvodom jeho vzniku je oslabený imunitný systém, ako aj zaťažená dedičnosť.

Endometrióza je charakteristická pre ženy takmer akéhokoľvek veku.

Osoby s reprodukčným vekom od 23 do 40 rokov sú najviac náchylné na takéto ochorenie, takmer každá štvrtá žena tohto veku pociťuje následky porušenia.

A iba 16% dievčat do 23 rokov a 12% žien nad 40 rokov môže diagnostikovať endometriózu. Bohužiaľ, každý rok sa miera výskytu významne zvyšuje.

Stupne patológie

Endometrióza môže byť lokalizovaná v rôznych častiach tela.

Na základe jeho lokalizácie, berúc do úvahy orgány, ktoré sú ovplyvnené jeho rastom, sa choroba klasifikuje do genitálnych a extragenitálnych foriem.

V prvom prípade sú postihnuté ženské pohlavné orgány, v druhom prípade orgány, ktoré nesúvisia s reprodukčnými funkciami.

Tiež endometrióza je rozdelená do štyroch štádií vývoja:

 • jednotlivé výrastky, ktoré prenikajú plytko do tkanív,
 • viacnásobné fokálne výrastky prenikajúce do stredu,
 • hlboké prieniky s charakteristickými hrotmi,
 • maximálne lézie s hustými hrotmi.

Patológia močového mechúra

Lézie vyplývajúce z endometriózy sa môžu líšiť veľkosťou, od jedného milimetra po niekoľko centimetrov.

Veľmi tesné prispôsobenie sa orgánom a oddeľovanie jaziev od nich následne vedie k lepiacim procesom. Endometrióza močového mechúra je sprevádzaná tvorbou nádoru vo vnútri orgánu.

Medzi najčastejšie príčiny tejto patológie môžu patriť hormonálne poruchy, zápalové procesy, nezdravá strava, minimálny príjem tekutín, ako aj účinky chirurgického zákroku, keď ženy podstúpili cisársky rez alebo boli odstránené cysty na vaječníkoch.

Endometrióza močového mechúra nemusí vykazovať žiadne symptómy, v dôsledku čoho sa diagnóza uskutočňuje v neskorých štádiách, v čase, keď patológia už získala nadmernú hybnosť.

Symptómy endometriózy špecificky močového mechúra u žien ako takých nie sú pozorované. Bežné príznaky endometriózy zahŕňajú:

 • dyzúria,
 • hematúria,
 • ťažká panvová bolesť,
 • bahnitý moč s vločkami,
 • bolesť pri močení,
 • inkontinencia moču
 • prudký nárast telesnej hmotnosti.

Charakteristickým príznakom pre takéto ochorenie je to, že pred nástupom menštruácie moč získava červený odtieň v dôsledku skutočnosti, že v sliznici dochádza k patologickým zmenám.

Keď sa vyvíja patologický proces, steny močového mechúra sú najviac postihnuté, lézia sa rozširuje, objavujú sa adhézie, v dôsledku všetkých týchto procesov sa špecifické symptómy objavujú vo forme bolesti v panvovej oblasti.

Pri močení sa môžu vyskytnúť aj príznaky, ako je ťažké pálenie a bolesti, ktoré s ním súvisia.

Pin
Send
Share
Send
Send