Zdravie

Symptómy, príčiny a liečba polycystických vaječníkov

Pin
Send
Share
Send
Send


Ochorenie polycystických ovárií (iný názov ochorenia je Stein-Leventhal syndróm) je polyendokrinné ochorenie, pri ktorom je poškodená funkcia vaječníkov: zväčšujú sa veľkosť, vyplňujú sa malé bublinky tekutiny a začínajú produkovať veľké množstvá androgénov - mužských pohlavných hormónov, ktoré sú normálne syntetizované v ženského tela v malom množstve.

Porušenie môže tiež ovplyvniť pankreas, čo vedie k inzulínovej hypersekrécii, kôre nadobličiek, čo vedie k nadmernej produkcii adrenálnych androgénov, ako aj hypofýzy a hypotalamu.

Čo je to?

syndróm polycystických ovárií - polyendocrine syndróm sprevádzaná poškodením funkcie vaječníkov (absencia alebo nepravidelné ovulácie, zvýšené vylučovanie androgénov a estrogénov), pankreasu (inzulín sekréciu), kôru nadobličiek (nadobličky hypersekrécia androgénov), hypotalamus a pituitary.

Príčiny PCOS

Základom vývoja polycystických vaječníkov sú predovšetkým polyendokrinné poruchy, ktoré sa prejavujú poruchou funkcií:

 • vaječníky (nepravidelnosť alebo nedostatok ovulácie, zvýšená sekrécia estrogénu),
 • hypofýzy a hypotalamu (dysregulácia nadobličiek a vaječníkov),
 • kôra nadobličiek (zvýšená sekrécia androgénov),
 • pankreasu (zvýšená produkcia inzulínu, keď sú tkanivá necitlivé na ňu).

Porucha hormonálnej regulácie vedie k pozastaveniu vývoja a dozrievania folikulov, zvýšeniu veľkosti a zhutneniu vaječníkovej kapsuly, pri ktorej sa z nezrelých folikulov začnú tvoriť viaceré cystické výrastky. To znamená poruchu ovulácie, menštruačné funkcie a neplodnosť. Na pozadí obezity (a vyskytuje sa u žien s PCOS v 40% prípadov) sú tieto procesy ešte výraznejšie.

Infekčné ochorenia, stres a dokonca aj klimatické zmeny môžu vyvolať hormonálne poruchy.

Polycystický vaječník a tehotenstvo

Diagnóza "polycystika" nie je dôvodom na opustenie myšlienky mať dieťa. Práve preto musíte ísť ťažšie ako zdravé ženy. V medicíne je veľa prípadov, keď ženy s takouto diagnózou úspešne otehotnejú, porodia a porodia dieťa. Počas pôrodu je pacientovi predpísaná podporná liečba - Duphaston, Utrozhestan a ďalšie lieky, ktoré zabraňujú potratu. Pretože tehotné pacientky majú takú impozantnú diagnózu, sú silne pozorované v treťom trimestri, keď hrozí gestačný diabetes, vysoký krvný tlak, prírastok hmotnosti. Avšak, ak budete dodržiavať všetky požiadavky lekára, tehotenstvo s polycystickým je celkom možné.

Výsledkom chirurgického zákroku je, že viac ako šesťdesiat percent žien dosahuje pozitívny výsledok - úspešne otehotnie a rodí deti. Lekári trvajú na tom, že páry rozhodnú o pokračovaní rodiny čo najskôr po operácii, pretože účinok operácie nie je dlhý - asi tri roky. Na podporu ženy počas počatia dieťaťa je predpísaná droga, ktorá stimuluje dozrievanie vajíčka. Ak zmeškáte čas remisie, bude v budúcnosti ťažšie otehotnieť.

V niektorých prípadoch môže samotné tehotenstvo prispieť k vyliečeniu polycystického ochorenia, pretože počas počatia a gestácie plodu v ženskom tele dochádza k obrovským hormonálnym zmenám.

U žien sú príznaky polycystických vaječníkov veľmi rôznorodé a môžu sa podobať prejavom iných chorôb. Zvláštnosťou je, že prítomnosť všetkých symptómov nie je vôbec potrebná pre jednu ženu.

Hlavným príznakom polycystických vaječníkov, ktoré nútia vidieť lekára - neschopnosť otehotnieť. Najčastejšie príčiny a ďalšie príznaky ochorenia polycystických ovárií sú:

 1. Oligomenorea, amenorea - nepravidelná, zriedkavá menštruácia alebo úplná absencia menštruácie, tie menštruácie, ktoré sa stále vyskytujú, môžu byť patologicky chudé alebo naopak nadmerne hojné, ako aj bolestivé.
 2. Centrálna obezita - obezita typu „spider-like“ alebo „jablkový“ typ mužského typu, pri ktorej sa väčšina tukového tkaniva koncentruje v spodnej časti brucha av brušnej dutine,
 3. Zvýšené hladiny androgénov v krvi (mužské hormóny), najmä voľné frakcie testosterónu, androstendiónu a dehydroepiandrosterónsulfátu, ktoré spôsobujú hirsutizmus a niekedy aj maskulinizáciu,
 4. Akné, mastná koža, seborrhea,
 5. Androgénna alopécia (významná alopécia alebo vypadávanie vlasov mužského typu s plešatými oblasťami na bokoch čela, v korunke, kvôli hormonálnej nerovnováhe),
 6. Acrochordóny (záhyby kože) - malé záhyby a vrásky na koži,
 7. Acanthosis (tmavá pigmentácia na koži, od svetlo béžovej po tmavo hnedú alebo čiernu),
 8. Dlhé obdobia príznakov pripomínajúce príznaky predmenštruačného syndrómu (edém, výkyvy nálady, bolesť v spodnej časti brucha, dolná časť chrbta, bolesť alebo opuch prsných žliaz),
 9. Vzhľad strií (strečových pásov) na koži brucha, stehien, zadku, v dôsledku rýchleho zvýšenia telesnej hmotnosti na pozadí hormonálnej nerovnováhy,
 10. Depresia, dysforia (podráždenosť, nervozita, agresivita), často ospalosť, letargia, apatia, sťažnosti na „hmlu v hlave“.
 11. Spánková apnoe - zastavenie dýchania v spánku, čo vedie k častému nočnému prebudeniu pacienta,
 12. Viacpočetné cysty vaječníkov. Sonograficky môžu vyzerať ako „perlový náhrdelník“, zoskupenie belavých bublín alebo „ovocných jamiek“ roztrúsených po ovariálnom tkanive,
 13. Zvýšenie veľkosti vaječníkov o 1,5 - 3-násobok v dôsledku výskytu mnohých malých cyst,
 14. Zahustený, hladký, perleťový vonkajší povrch (kapsula) vaječníkov,
 15. Zosilnený hyperplastický endometrium maternice je výsledkom predĺženého prebytku estrogénov, ktorý nie je vyvážený adekvátnymi progesterónovými účinkami,
 16. Zvýšený LH alebo zvýšený pomer LH / FSH: keď sa meria v 3. deň menštruačného cyklu, pomer LH / FSH je väčší ako 1: 1,
 17. Nízka hladina globulínu, ktorý viaže pohlavné steroidy,
 18. Hyperinzulinémia (zvýšená hladina inzulínu v krvi), zhoršená glukózová tolerancia, príznaky rezistencie na tkanivový inzulín pri testovaní metódou cukrovej krivky,
 19. Chronická bolesť v spodnej časti brucha alebo v dolnej časti chrbta, v panvovej oblasti, pravdepodobne v dôsledku kompresie panvových orgánov zväčšenými vaječníkmi alebo v dôsledku hypersekrécie prostaglandínov vo vaječníkoch a endometriu, nie je známa presná príčina chronickej bolesti v polycystických vaječníkoch.

Polycystická forma môže byť tiež sprevádzaná príznakmi diabetu (prírastok hmotnosti, zvýšené močenie), chronickými kožnými infekciami alebo drozdom (vaginálna kandidóza).

komplikácie

Okrem zhoršenej reprodukčnej funkcie môže ochorenie polycystických ovárií skôr alebo neskôr vyvolať rozvoj gestačného diabetu, arteriálnej hypertenzie a viesť k významnému zvýšeniu hmotnosti.

Ženy, ktoré trpia syndrómom polycystických ovárií, zvyšujú riziko vzniku srdcového zlyhania, ochorenia periférnych ciev, upchatých tepien a žilovej trombózy, infarktu myokardu a mŕtvice. Pacienti s dlhodobou hormonálnou terapiou by mali byť opatrní pri vývoji mastopatie, endometriózy, karcinómu prsníka a rakoviny krčka maternice.

diagnostika

Diagnóza PCOS zahŕňa gynekologické vyšetrenie, ultrazvuk vaječníkov a hormonálne vyšetrenie, ako aj ďalšie pomocné metódy.

 1. Pri analýze krvi na hormonálny stav je zaznamenaná zvýšená koncentrácia androgénov, folikuly stimulujúcich a luteinizačných hormónov (ako aj ich pomery). Tiež počas hormonálneho vyšetrenia sa môže odhaliť zhoršená glukózová tolerancia a zvýšené hladiny inzulínu.
 2. Ultrazvukové vyšetrenie. Počas tohto postupu sa na povrchu ženských pohlavných žliaz deteguje niekoľko malých cyst. Spravidla sa zvyšuje veľkosť postihnutých orgánov, ich povrch sa stáva hrboľatým, kapsula sa zahusťuje. V dôsledku chronického prebytku estrogénu je na ultrazvukovom monitore jasne vidieť zhrubnutie endometria (vnútorná vrstva maternice).
 3. Pri vykonávaní glukózového tolerančného testu vysoká hladina cukru v krvi signalizuje porušenie metabolizmu sacharidov, to znamená rozvoj hyperinzulinémie.
 4. Aby bolo možné "vidieť" vaječníky postihnuté polycystickým ochorením, pacientom sa preukáže laparoskopická štúdia. Laparoskopia vaječníkov je doteraz najviac informatívna diagnostická technika. S vývojom Stein-Leventhal syndrómu kapsula reprodukčnej žľazy zahusťuje a vyhladzuje, orgán získava perleťovo biele sfarbenie, dosahuje dĺžku 5-6 a 4 cm širokú.
 5. Pacienti s mastopatiou sú ukázaní ako prsný stožiar alebo termografia.
 6. Na zistenie porušenia metabolických procesov sa stanoví lipidový profil krvi. V prípade polycystických vaječníkov sa zvyšuje koncentrácia lipoproteínov s nízkou hustotou a koncentrácia lipoproteínov s vysokou hustotou klesá.

Ako vyzerá polycystický vaječník?

Ako liečiť polycystický vaječník?

Liečba polycystických vaječníkov sa môže vykonávať za účasti viacerých špecialistov naraz: gynekológa (alebo lepšie úzko špecializovaného gynekológa-endokrinológa), endokrinológa a odborníka na výživu.

Úplne vyliečiť polycystika je takmer nemožné. Gynekológovia môžu len minimalizovať prejavy ochorenia a tým pomôcť žene dosiahnuť hlavný cieľ (spravidla koncepcia a narodenie zdravého dieťaťa). Avšak, aby si to, čo chcete, nemôžete vytiahnuť návštevu u lekára. Čím skôr sa diagnóza vykoná, tým ľahšie bude normalizovať hormóny a obnoviť správne fungovanie reprodukčného systému.

Konzervatívny liečebný režim je nasledovný: t

 • Lieky, ktoré stimulujú ovuláciu.
 • Antiandrogénne činidlá. Toto je skupina liekov, ktoré znižujú množstvo mužských hormónov.
 • Lieky zamerané na liečbu diabetu. Zvyčajne je tento liek metformín, ktorý okrem regulácie tvorby inzulínu prispieva k zníženiu hmotnosti.
 • Hormonálna antikoncepcia. Pomôcť obnoviť cyklus a vyhnúť sa rozvoju endometriózy. Niektoré lieky majú antiandrogénny účinok (bojujú proti akné a nadmernému ochlpeniu). Táto metóda nie je vhodná pre ženy, ktoré snívajú o otehotnení.
 • Strave. Je dosť pre niektoré ženy, ako schudnúť, aby sa inzulínové indikátory vrátili do normálu a dochádza k ovulácii. Preto diétna terapia hrá dôležitú úlohu pri liečbe polycystických vaječníkov. Diéta pre polycystických vaječníkov je zameraná na elimináciu veľkého množstva tuku a sacharidov. Uistite sa, že kombinovať diétu s cvičením.

Komplexná protidrogová terapia je predpísaná do 6 mesiacov. Ak je jej výsledok neuspokojivý (nenastane tehotenstvo), gynekológovia sa uchyľujú k chirurgickej liečbe. Moderné laparoskopické vybavenie umožňuje takéto zákroky s najmenším zranením pre ženu - 3-4 dni po operácii, pacient je prepustený z domu a na jej tele je len málo takmer nepostrehnuteľných jaziev.

Pravidlá napájania

Prevažná väčšina pacientov s polycystickými vaječníkmi má nadváhu.

Tukové tkanivo má schopnosť akumulovať steroidy, nadbytok tuku znamená prebytok steroidov a hypotalamickú dysfunkciu, ktorá "riadi" menštruačný cyklus. Obezita vedie k amenorey, neplodnosti a mnohým ďalším vážnym následkom. Pre úspešnú liečbu hormonálnych porúch je potrebné eliminovať negatívne účinky tukového tkaniva na organizmus, preto liečba polycystických vaječníkov začína korekciou hmotnosti.

V dôsledku monitorovania pacientov sa nám podarilo zistiť, ktoré produkty sú pre ženy s polycystickým ochorením najužitočnejšie:

 • zelenina - šalát, brokolica, bulharské korenie (červené a žlté), cesnak, šalátová cibuľa, cuketa, baklažán, uhorky, mrkva, špargľa, zeler, cesnak,
 • ovocie - slivky, pomaranče, grapefruit, kivi, jablká, čerešne, hrušky,
 • greeny - rozmarín, petržlen, kôpor, bazalka,
 • obilniny a strukoviny - fazuľa, celozrnné chleby, fazuľa, tvrdé cestoviny, arašidy, sójové bôby, tekvica, hnedá ryža, t
 • rastlinné oleje - sezamový olej, olej z ostropestreca, ľanový olej, olivový olej, tekvicový olej,
 • sušené ovocie - hrozienka, slivky, figy, sušené marhule, t
 • mliečne výrobky - syr, tvaroh, jogurt a nízkotučné mlieko,
 • mäso - kurča, prepelica, pštros.

Strava pre túto kategóriu pacientov je založená na nasledujúcich princípoch:

 • zníženie príjmu kalórií na tisíc dvesto kalórií denne,
 • prechod k častým častým jedlám (asi päť alebo šesťkrát denne),
 • V strave by malo byť viac nízkokalorických potravín - zeleniny a ovocia,
 • zvýšený príjem bielkovín (najmä z rýb a morských plodov, tvarohu, mäsa),
 • obmedzenie sacharidov (cukor, šumivé nápoje, pečivo),
 • vylúčenie živočíšnych tukov a prechod na zeleninu, t
 • vylúčenie akýchkoľvek dávok alkoholu
 • jesť jedlo bez korenia, korenia, korenia
 • odmietnutie údených, nakladaných výrobkov.

Akonáhle sa telesná hmotnosť vráti do normálu, počet a rozsah použitých produktov sa môže rozšíriť. Ak sa však pacient vráti k svojej predchádzajúcej strave, nadváha sa rýchlo vráti. Aby sa trvalo zbavili obezity, je potrebné používať potraviny v takých množstvách, aby telesná hmotnosť zostala v stabilnom fyziologickom stave.

Fyzická aktivita (fitness, gymnastika) je dobrým doplnkom k vyváženej strave. U niektorých pacientov hrá šport len ​​dve hodiny týždenne spolu s diétou výsledok podobný používaniu špeciálnych tabletiek na chudnutie.

Stimulácia ovulácie

Po obnovení menštruačného cyklu sa presúvajú do hlavného štádia terapie - stimulácie ovulácie (pre pacientov, ktorí chcú mať deti). Na tieto účely sa používajú lieky s výraznými antiestrogénnymi vlastnosťami - „Clomiphen“ („Clostilbegit“).

Po zrušení týchto liekov sa syntetizujú LH a FSH, ktoré svojím pôsobením stimulujú dozrievanie dominantného folikulu a proces ovulácie. Nástroj sa predpisuje od 5. do 9. dňa menštruačného cyklu, najviac však 3 mesiace v dávke 0,05 g / deň. Ak je účinok liečby neprítomný, dávka sa zvýši na 200 mg. „Klostilbegit“ má jeden veľmi nepríjemný vedľajší účinok - významne sa zvyšuje riziko vzniku veľkých funkčných cyst vo vaječníkoch. Ak liečba s týmto liekom nefunguje do 3 mesiacov, je potrebné rozhodnúť o operačnom probléme.

Chirurgický zákrok

Chirurgická liečba ochorenia sa v súčasnosti vykonáva laparoskopicky. Používajú sa dve chirurgické možnosti: klinová resekcia vaječníkov a elektrická koagulácia kief vo vaječníkoch. Druhá metóda je jemnejšia, pretože spočíva v použití zárezov na kapsule vaječníkov a kauterizácii viacerých kefiek. V prípade klinovitej resekcie sa vyrezajú najviac modifikované oblasti vaječníkov (kapsula aj stroma).

Treba však poznamenať, že plodnosť ženy je priamo úmerná zákonu o obmedzení operácie, to znamená, že čím viac času uplynulo po chirurgickej liečbe, tým je menej pravdepodobné, že otehotniete. Maximálna schopnosť otehotnieť sa vyskytuje v prvých 3 mesiacoch po operácii a do konca roka je výrazne znížená. Chirurgická liečba je však indikovaná nielen u pacientov s neplodnosťou, ale aj pri diagnostike perzistentných hyperplastických procesov endometria.

IVF s polycystickými vaječníkmi

Program IVF pre polycystické vaječníky pozostáva zo 6 štádií:

 • stimulácia rastu folikulov,
 • vpich (invazívne dostať vajíčka),
 • hnojenie a pestovanie v umelo vytvorenom prostredí,
 • prenosu embrya
 • podpora luteálnej fázy cyklu (progesterón),
 • diagnóza skorého tehotenstva.

Keď je kvalita spermií neuspokojivá, vykonáva sa IVF ICSI. Je potrebné podrobnejšie sa zaoberať skutočnosťou, že v protokole IVF s polycystickou ovariálnou stimuláciou môže viesť k syndrómu nadmernej stimulácie. Preto sa môže uskutočniť kryokonzervácia všetkých prijatých embryí a ich opätovná výsadba v nasledujúcom cykle.

prevencia

Špecifická prevencia ochorenia dnes neexistuje.

Vzhľadom na to, že vznik syndrómu polycystických ovárií začína u dievčat počas puberty, je potrebné venovať pozornosť menštruačným poruchám, ako aj rozvoju obezity a prejavom hyperandrogenizmu v takejto skupine detí.

Vlastnosti ochorenia

Репродуктивная система женщины функционирует благодаря правильной работе эндокринных желез (щитовидки и надпочечникам), гипоталамуса, гипофиза и яичников. В случае возникновения дисфункции какой-либо из вышеперечисленных систем, нарушается деятельность всей половой системы. Ženské telo sa stáva náchylnejšie k infekciám a zápalom. Tak môže vzniknúť nielen jednoduchá cysta corpus luteum, ale aj mnoho malých cyst - polycystických.

Početné cysty na vaječníkoch môžu byť buď samostatné, alebo môžu tvoriť celé klastre. Výsledkom je narušenie dozrievania folikulov a ovulácia sa nevyskytuje. Preto sa koncepcia stáva nemožnou.

Podľa štatistík sa syndróm polycystických ovárií vyskytuje u 5-10% žien v reprodukčnom veku. Existujú prípady, keď sa príznaky PCOS objavia u dospievajúceho dievčaťa po nástupe prvých menštruácií. Vrchol ochorenia je 30 rokov. U žien tohto veku sa príznaky PCOS prejavujú, ochorenie postupuje rýchlo a vyžaduje okamžitú liečbu. Po 50 rokoch sa syndróm polycystických vaječníkov najčastejšie nevyskytuje.

PCOS po narodení nie je nezvyčajné. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že počas tehotenstva sa hormóny ženy úplne menia za nosenie dieťaťa. A po pôrode dochádza k reštrukturalizácii a obnove tela. V tomto bode sa môžu vyvinúť polycystické vaječníky, čo je uľahčené zvýšením / poklesom estrogénu, progesterónu, androgénu a nerovnováhou mužských a ženských hormónov. Mnohí pacienti sa obávajú, ako vyliečiť ochorenie polycystických ovárií a či môžu s touto diagnózou otehotnieť. V oboch prípadoch je odpoveď áno. Je však potrebné dodržiavať všetky odporúčania lekára.

Včasná diagnostika a predpis kompetentnej liečby syndrómu polycystických vaječníkov pomáha nielen zbaviť sa choroby, ale aj zabrániť vzniku komplikácií.

faktory

Príčiny polycystických vaječníkov nie sú úplne známe. Moderná medicína však identifikuje množstvo faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju ochorenia.

Príčiny polycystických vaječníkov:

 • infekcie a predĺžený zápal maternicových príveskov (vaječníkov a vajíčkovodov),
 • nadváha, obezita,
 • potrat
 • diabetes mellitus
 • poruchy funkcie žliaz s vnútornou sekréciou
 • dedičnosť,
 • ťažkej pracovnej činnosti
 • nesprávna inštalácia vnútromaternicového zariadenia,
 • panvová trauma,
 • hormonálne poruchy.

Liečba polycystických vaječníkov je nielen na odstránenie cyst a zmiernenie bolestivých symptómov, ale aj na odstránenie základnej príčiny ochorenia. Aké sú teda príznaky syndrómu polycystických ovárií a kedy je potrebná neodkladná lekárska starostlivosť?

Príznaky ochorenia

Každá žena má rôzne polycystické príznaky. Niektorí pacienti pociťujú bolestivú, niekedy akútnu bolesť v spodnej časti brucha. Iní je to jedno. Prvé prejavy patológie sa však považujú za:

 • porušenie menštruačného cyklu,
 • neprimeraný prírastok hmotnosti,
 • vzhľad vlasov mužského tela (hrudník, tvár, brucho).

Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z vyššie uvedených príznakov, žena by mala zvážiť správnu činnosť tela a poradiť sa s lekárom.

Rozlišujú sa aj tieto príznaky polycystických vaječníkov:

 • nedostatok ovulácie
 • výtok medzi menštruáciou,
 • "Daub" uprostred cyklu,
 • rôzne trvanie menštruácie,
 • časté oneskorenia
 • zvýšenie veľkosti príveskov,
 • bolesť v dolnej časti brucha,
 • mastná pleť a vlasy, akné na krku, pleciach alebo chrbte,
 • opuch prsných žliaz, výskyt fibrocystickej mastopatie,
 • zvýšené hladiny inzulínu v krvi,
 • chronickej anovulácie
 • neschopnosť počať dieťa viac ako jeden rok.

Príčiny polycystózy vaječníkov sú teda rôzne a dajú sa ľahko zameniť so symptómami ďalšieho ochorenia panvových orgánov. V prvom rade by však mala byť žena upozornená neobvyklým prepustením a pravidelným oneskorením menštruácie. Môžete tiež zmerať BT (bazálna teplota), ktorá by sa mala zvýšiť v druhej fáze menštruačného cyklu. Pri syndróme polycystických ovárií (PCOS) sa bazálna teplota nemení.

Ultrazvukové vyšetrenie vaječníkov s polycystic

Ako identifikovať chorobu

Nie je možné diagnostikovať "polycystickú ovariálnu chorobu", berúc do úvahy iba výsledky ultrazvuku. To je vysvetlené skutočnosťou, že klinický obraz tejto poruchy možno pozorovať u zdravej ženy, to znamená, že je možná chyba. Okrem toho je často polycystická choroba pravého vaječníka určená ultrazvukom, ale v skutočnosti ovplyvňujúca jeden prívesok cystická neoplázia čoskoro zasiahla druhú. Tiež by sa mali vylúčiť ochorenia, ktoré dávajú podobné príznaky ozveny. Medzi ne patrí hypotyreóza, Cushingov syndróm, hyperprolaktinémia. Preto diagnostika PCOS zahŕňa:

 1. Gynekologické vyšetrenie
 2. História a stanovenie všetkých príznakov
 3. Ultrazvuk panvových orgánov,
 4. Všeobecná analýza krvi a moču,
 5. Krvný test na hormóny (LH, FSH, T4, TSH, T3 atď.),
 6. MRI
 7. Laparoskopia.

Iba kompletný prepis vyššie uvedených analýz a vyšetrení poskytuje možnosť vidieť zmenu veľkosti, štruktúry a tvaru vaječníkov, ich funkčnosti, potvrdiť / vyvrátiť chorobu a možné riziko komplikácií.

Liečba polycystických vaječníkov je dlhá a viacstupňová. Bohužiaľ, nie je možné ho úplne vyliečiť. Úlohou gynekológa je nielen obnoviť normálnu funkciu príveskov, ale aj odstrániť všetky poruchy, ktoré túto chorobu vyvolali.

Lekár na začiatku predpisuje lieky proti bolesti na zmiernenie príznakov polycystického ochorenia vaječníkov a na liečbu hypotalamicko-hypofyzárneho systému. Potom je potrebné upraviť produkciu androgénnych príveskov, eliminovať nadváhu a obnoviť menštruačný cyklus.

Syndróm polycystických ovárií sa lieči konzervatívnou a chirurgickou metódou. Na základe výsledkov testov, bolesti príznakov a túžby ženy otehotnieť si ošetrujúci lekár zvolí najvhodnejší spôsob liečby.

Liečba liekmi

Ako liečiť konzervatívne metódy polycystických ovárií? Po prvé, musíte zlepšiť výživu a životný štýl. Existuje dokonca špeciálna diéta pre syndróm polycystických vaječníkov (spkya), ktorá má vylúčiť alkohol, kávu, mastné, vyprážané, údené a korenené jedlá. Odporúča sa tiež robiť pôstne dni. Celkový počet kalórií je 1200-1800 za deň. Päť jedál denne. Syndróm polycystických ovárií tiež vyžaduje povinné používanie zeleniny, ovocia, bylín, rýb, tvarohu, kefíru. Je potrebné odmietnuť sladkosti, výrobky z múky, med.

Ak máte nadváhu alebo obezitu, vyžaduje sa fyzická aktivita. Mali by byť ľahké cvičenia, ktoré pacientovi nespôsobujú nepríjemné pocity.

Čo sa týka liekov, lekár predpisuje nielen lieky proti bolesti, ale aj hormonálne lieky. Perorálne kontraceptíva (antikoncepčné tabletky) obnovujú menštruačný cyklus a endokrinný systém, eliminujú hyperandrogenizmus. Niektoré z nich stimulujú ovuláciu a prispievajú k správnemu uvoľneniu vajíčka. Takéto lieky ako Janine, Marvelon, Yarina, Jess dokázali svoju účinnosť v PCOS.

Spenoidná resekcia polycystických buniek

Chirurgická liečba

Ako liečiť polycystickú operáciu vaječníkov? Na to použite dva spôsoby prevádzky:

 1. Resekcia klinov. Poškodené tkanivá sa odstránia, vrátane kapsuly a strómy. Pomáha obnoviť ovuláciu a znížiť produkciu androgénov.
 2. Koagulácie. Lekár robí zárezy na kapsule vaječníkov a kauterizuje cysty. Táto metóda je považovaná za najškodlivejšiu.

Chirurgický zákrok je laparoskopický. Operácia sa vykonáva len vtedy, ak konzervatívne spôsoby liečby neposkytujú správne výsledky alebo sa u pacienta začne vyvíjať hyperplázia endometria.

Ľudová liečba

Bohužiaľ, mnoho žien nedôveruje modernej medicíne a najmä súčasným lekárom. Preto existuje veľa tých, ktorí sa zaujímajú o to, či polycystické vaječníky môžu byť vyliečené ľudovými metódami.

Dôrazne odporúčame, aby ste sa sami neošetrili! Nesprávne konanie môže situáciu zhoršiť.

Neúčinnosť ľudových prostriedkov pre PCOS je už dlho dokázaná. Avšak, ženy stále pokračovať v bylinné infúzie a bylinné čaje. Áno, niektoré bylinky dokonale odstraňujú bolestivé príznaky, prispievajú k redukcii a samo-resorpcii jedinej cystickej formácie (napríklad cysty z luteum vaječníkov). Patrí medzi ne bór maternice a červená kefa. Ale! S viacerými cystami sú ľudové metódy bezmocné av kombinácii s hormonálnou terapiou môžu dokonca viesť k nenapraviteľným následkom. Preto vám iba kompetentný špecialista povie, ako liečiť polycystickú ovariálnu chorobu a aký druh potravy je potrebný.

Čo ohrozuje PCOS?

Ak chýba príslušná liečba alebo žena nedodržiava všetky lekárske predpisy, následky polycystických vaječníkov nebudú dlho trvať. Okrem vzhľadu vlasov, mastnej kože, akné a prírastku hmotnosti prispieva PCOS k rozvoju mnohých chorôb.

Čo sú nebezpečné polycystické vaječníky? V prvom rade je to:

 • neplodnosť,
 • adhézie v panvových orgánoch,
 • hypertenzia, mŕtvica,
 • endometrióza,
 • karcinóm endometria,
 • rakoviny krčka maternice
 • mastopatia a rakovina prsníka.

Ak sa polycystická transformácia príveskov nachádza počas tehotenstva, nastávajúca matka čelí takémuto nebezpečenstvu:

 • závažné tehotenstvo,
 • spontánny potrat (potrat) v ranom štádiu,
 • predčasná a ťažká práca (skoršie 36-38 týždňov),
 • neskorá toxikóza
 • diabetes tehotná.

Preto je dôležité, aby žena poznala prejavy choroby, čo to je a ako liečiť PCOS. Včasná diagnostika a správna liečba pomôžu minimalizovať potenciálne komplikácie a zabrániť neplodnosti.

Polycystický vaječník: čo to je

Existujú dve formy patológie. Prvým z nich je polycystické ochorenie vaječníkov alebo primárne polycystické vaječníky, ktoré vznikajú od okamihu fungovania vaječníkov, a preto sa klinické príznaky objavujú počas puberty. Primárny polycystický dedičná, to znamená geneticky determinovaná choroba. Stein-Leventhal syndróm je synonymom pre primárnu polycystózu vaječníkov.

Sekundárny polycystický vaječník je výsledkom sekundárnych porúch genitálnych gonád a je spôsobený chronickou endokrinnou patológiou alebo zápalovými ochoreniami orgánov genitálnej sféry.

Príčiny a patogenéza ochorenia

Napriek tomu, že choroba je jednou z častých hormonálnych porúch u žien vo fertilnom veku, presné príčiny jej vzniku ešte neboli stanovené. V patogenéze polycystických vaječníkov zohrávajú úlohu poruchy na akejkoľvek úrovni v systéme hypotalamus-hypofýza-nadobličky-vaječník. V neposlednom rade je funkcia štítnej žľazy a pankreasu.

Mechanizmus rozvoja

Bolo zistené, že takmer všetci pacienti s touto chorobou majú inzulínovú rezistenciu, to znamená, že telo reaguje „zle“ na inzulín vylučovaný pankreasom a kontroluje hladinu glukózy v krvi. V dôsledku toho sa inzulín akumuluje a cirkuluje v krvi vo veľkých množstvách. Prebytočný inzulín "podnecuje" vaječníky a začínajú produkovať androgény v množstvách ďaleko nad normálne.

Androgény, naopak, inhibujú ovuláciu, to znamená, že dominantný folikul sa nerozbije a vajíčko neopustí, a druhá fáza sa stane neúplnou kvôli nedostatku progesterónu (bez ovulácie - žlté telo nie je tvorené - progesterón nie je syntetizovaný). Inhibičný účinok androgénov na ovuláciu je vysvetlený ich schopnosťou zahusťovať vonkajšiu výstelku vaječníkov, ktoré zrelé folikuly nemôžu „preraziť“, aby uvoľnili vaječnú bunku. Folikul, ktorý nesplnil svoju funkciu, je naplnený tekutinou a premenený na cysty. V nasledujúcom menštruačnom cykle sa história opakuje a vaječníky sú pokryté mnohými malými cystami, čo vysvetľuje ich zväčšenú veľkosť.

Predispozičné faktory

Medzi faktory vyvolávajúce výskyt polycystických vaječníkov patria:

 • genetická predispozícia
 • diabetes mellitus
 • nadváha
 • katarálnych ochorení
 • chronického stresu
 • mnoho potratov (vedúcich k hormonálnym poruchám),
 • nepriaznivej ekologickej situácie
 • ochorenia endokrinných orgánov (hypofýzy, štítnej žľazy, hypotalamu a nadobličiek),
 • infekcie
 • chronické zápalové ochorenia,
 • gynekologická patológia (a hormonálne a zápalové ochorenia).

Príznaky, klinický obraz

Menštruačné poruchy
Prvým znakom, ktorý robí ženu starou, je nepravidelná menštruácia. Poruchy menštruačného cyklu sú charakterizované zriedkavými obdobiami (po 3 - 6 mesiacoch), slabosťou (opsymenorea) alebo naopak, veľkými a dlhými obdobiami po dlhom oneskorení. Trvanie cyklu je 35 dní alebo viac a je tu asi 8 menštruačných krvácaní alebo menej ročne. Menarche sa objaví včas, ale cyklus je okamžite nepravidelný. K dysfunkčnému maternicovému krvácaniu dochádza v dôsledku tvorby hyperplastického procesu v endometriu na pozadí dlhej neprítomnosti menštruácie. V tejto súvislosti sú všetci pacienti s polycystickými vaječníkmi zaradení do rizikovej skupiny pre mastopatia, adenokarcinóm maternice a rakovinu prsníka.

hyperandrogenizmus
Vysoká hladina androgénov sa prejavuje množstvom príznakov:

 • nadmerné ochlpenie
  Vyznačuje sa nadmerným rastom vlasov na mužskom type (na tvári, v dvorci, holennej kosti).
 • hypertrichóza
  Vyznačuje sa zvýšením rastu kľúčových (hrubých a hrubých) chlpov na brade, v krku a okolo bradaviek v oblasti bedra. Tento príznak vždy indikuje hyperandrogenizmus a vyskytuje sa v primárnej forme ochorenia.
 • virilism
  Ženy majú mužskú postavu, ich mužské vlasy sa vyznačujú nárastom klitorisu a hypoplaziou prsných žliaz, nízky hlas. Často je alopécia (alopécia) pre mužský typ a riedenie vlasov.

Stav pokožky a vlasov
V prípade polycystických vaječníkov sa koža vyznačuje vysokým obsahom tuku, zväčšenými pórmi za prítomnosti akné. Je charakteristické, že akné je prítomné nielen na tvári, ale na krku, ramenách a chrbte. Tiež je zaznamenaná mastná seborrhea a samotné vlasy sú rýchlo kontaminované, a to aj pri starostlivej starostlivosti. Možno, že vzhľad tmavohnedých pigmentových škvŕn na koži vnútorného povrchu stehien, v lakťových záhyboch, v podpazuší.

Mužská obezita Zmena telesnej hmotnosti
Väčšina pacientov má nadváhu alebo obezitu a distribúcia podkožného tkaniva sa vyskytuje u mužského typu, v oblasti brucha a stehien.

neplodnosť
Najzávažnejším a kardinálnym znakom ochorenia je neplodnosť spôsobená anovuláciou. Je to kvôli absencii tehotenstva, že ženy s touto patológiou najčastejšie idú k lekárovi. Približne 85% pacientov má primárnu neplodnosť, to znamená, že nikdy neboli tehotenstvá.

Sprievodné ochorenia
V dôsledku zvýšenej hladiny inzulínu v krvi je pravdepodobnosť vzniku diabetu vysoká. Často sa tiež pozoruje arteriálna hypertenzia a hypercholesterolémia (vysoký cholesterol v krvi), čo následne vyvoláva rozvoj hypertenzie a aterosklerózy.

Klinický obraz polycystických vaječníkov

Patologické zmeny v hormonálnom pozadí žien vo fertilnom veku zahŕňajú polycystický vaječník. Narušenie produkcie hormónov vedie k tvorbe viacerých cyst naplnených vodnatými sekrétmi, koagulovanou krvou alebo hnisom.

Táto patológia sa vzťahuje na endokrinný systém a prebieha v dvoch formách: primárna a sekundárna.

Primárny (pravdivý) polycystický je vrodená alebo diagnostikovaná u dievčat v puberte, vznikajúcich na pozadí akútnych respiračných ochorení, infekčných bolestí v krku, dedičných faktorov, predčasných potratov tehotenstva. U adolescentov sprevádzané bolestivou ťažkou menštruáciou alebo jej nedostatkom. Môže byť diagnostikovaná u mladých žien mladších ako 30 rokov, ktoré netrpia obezitou a hyperglykémiou. Má ťažký priebeh, zle prístupný konzervatívnej a chirurgickej liečbe.

Sekundárny polycystický vaječník (Stein-Leventhal syndróm) je charakteristický pre ženy staršie ako 40 rokov s nadváhou a zvýšenou hladinou glukózy v krvi. Často sú diagnostikované v menopauze, sprevádzané príznakmi zániku ženských žliaz. Je dobre zaobchádzať konzervatívne.

V procese vývoja patológie sa na povrchu vaječníkov tvoria tekuté folikuly. Ochorenie je sprevádzané menštruačnou dysfunkciou, obezitou, nadmerným rastom vlasov, v 25% prípadov vedie k neplodnosti.

Čo je nebezpečný polycystický vaječník pre tehotenstvo? Schopnosť ženy stať sa matkou v budúcnosti závisí od fyziologických zmien hladiny hormónov v dospievaní.

Hormonálna nerovnováha je hlavnou príčinou ochorení v gynekológii, v dôsledku čoho proteínová membrána párových ženských pohlavných žliaz zhrubne, čo vedie k zastaveniu ovulácie. Pretože k oplodneniu nedochádza, tvorí sa z folikulárnej tekutiny cysta. Keďže tento proces prebieha mesačne, vaječník v dôsledku toho má formu guľôčky naplnenej mnohými cystickými útvarmi.Mimoriadne nebezpečný je vývoj PCOS u dievčat, ktoré musia porodiť. S touto chorobou, žena prakticky znižuje svoje šance na otehotnenie na nulu.

Prečo sa vyvíja ovariálna patológia

Medicína nepreukázala presné faktory tvorby polycystických vaječníkov. Príčiny patológie často zahŕňajú:

 1. Dysfunkcia orgánov, ktoré produkujú hormóny. Poruchy hypofýzy, štítnej žľazy, hypotalamu, nadobličiek zvyšujú hladinu androgénu, čo prispieva k cystickým novotvarom.
 2. Prebytok produkcie inzulínu spúšťa zvýšenie hladiny testosterónu, ktorý ovplyvňuje ovuláciu.
 3. Extra kilogramy prispievajú k zvýšeniu glukózy, čo spôsobuje zvýšenie telesnej hmotnosti, a tým aj polycystických vaječníkov.
 4. Nerovnováha hormónov. Zvýšená produkcia prolaktínu, testosterónu, luteinizačného hormónu (LH), nízkej koncentrácie globulínu (SHGB).
 5. Chronický zápal vedie k nadmernému cholesterolu (ateroskleróze) a inzulínovej rezistencii, čo spôsobuje ochorenie srdca a ciev. Akékoľvek zápalové procesy vyskytujúce sa v ženskom tele môžu spôsobiť patológiu párových genitálnych žliaz.
 6. Dedičné faktory. Riziko vzniku polycystického ochorenia vaječníkov sa zvyšuje, ak najbližší príbuzní sú nositeľmi patológie.
 7. Nesprávny vývoj plodu. Génová expresia (porucha) vedie k hyperglykémii a chronickému zápalu, ktorý môže spôsobiť PCOS.

Dôvody zlyhania hormónov zahŕňajú plastové nádoby. Vedci zistili, že pitie nápojov z plastových fliaš o 70% zvyšuje koncentráciu látok v tele, ktoré ovplyvňujú pohlavné hormóny. Bisfenol A, ktorý je obsiahnutý v plastových výrobkoch, pôsobí ako estrogén a môže byť základom pre vývoj polycystických ženských pohlavných žliaz, rakoviny maternice a viesť k neplodnosti.

Aké sú príznaky patológie

Na konci 20. storočia sa na konferencii venovanej tomuto problému vedci rozhodli, že pri diagnostikovaní syndrómu polycystických ovárií (alebo PCOS) je potrebné vziať do úvahy prítomnosť nasledujúcich povinných znakov:

 1. Modifikovaný menštruačný cyklus. Známky abnormálnych kritických dní sú:
 • mesačne s intervalom dlhším ako 35 dní,
 • absencia menštruácie dlhšie ako 4 mesiace,
 • dlhodobé krvácanie
 • nepravidelných období.
 1. Virilizácia - vizuálne prejavy vysokej koncentrácie androgénov (plešatosť mužského vzoru, kožná vyrážka, hirsutizmus, zmeny hlasu, redukcia prsníkov). Keďže polycystické ovariálne symptómy sú podobné iným hormonálnym patológiám, diagnóza sa uskutočňuje s výrazným hyperandrogenizmom.

Existujú aj iné príznaky polycystických vaječníkov, ktoré sú vyjadrené odlišne a sú navzájom kombinované:

 1. Vonkajšie zmeny kože a vlasov, prejavené:
 • pigmentácia, zahusťovanie a stmavnutie epidermy v ingvinálnej, axilárnej, krčnej a hrudnej oblasti,
 • vyrážka akné po celom tele
 • dysfunkcia mazových žliaz.
 1. Zmeny párových ženských pohlavných žliaz sprevádzané
 • zvýšenie veľkosti,
 • expanzia žliaz v dôsledku viacnásobných cyst,
 • bolesť v spodnej časti brucha,
 • prepúšťanie krvi medzi menštruáciou.
 1. Ostrý prírastok hmotnosti (od 15 kg) a ukladanie tuku v brušnej dutine (mužský typ).
 2. Zhoršenie celkového zdravia v dôsledku cukrovky, hypertenzie, vysokého cholesterolu.
 3. Poruchy reprodukcie, vyjadrené neschopnosťou otehotnieť, niesť a porodiť dieťa.

Príznaky polycystózy vaječníkov a ich závažnosť sú individuálne pre každú ženu a sú výrazne zhoršené pri získavaní ďalších libier (racionálna výživa je veľmi dôležitá). Kompletné lekárske vyšetrenie je preukázané v prítomnosti zlyhania menštruácie a objavenie sa príznakov nadmerných mužských hormónov - hyperandrogenizmu.

Liečba patológie párových genitálnych žliaz

Pri diagnostikovanom syndróme polycystických ovárií je liečba predpísaná podľa závažnosti klinických príznakov v súlade so sťažnosťami pacienta a je viacstupňovým procesom obnovy reprodukčných schopností a iných patológií ženského tela. Symptómy a liečba patológie párových genitálnych žliaz sú priamo prepojené. Počet terapeutických opatrení závisí od závažnosti procesu a od želania ženy stať sa matkou.

Ako vyliečiť polycystické vaječníky? Ide o dosť komplikovaný a zdĺhavý postup, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a silu vôle. Terapia je nasledovná:

 1. Korekcia telesnej hmotnosti zlepší hormóny a ďalšie zdravotné ukazovatele (diabetes, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol). Dokonca aj 5% úbytok hmotnosti koriguje rovnováhu hormónov, čím sa zvyšuje šanca na počatie.
 2. Obnova a normalizácia menštruácie sa redukuje na hormonálne lieky - antikoncepciu obsahujúcu nízku dávku ženských hormónov. Znižujú koncentráciu androgénu, čo znižuje riziko rakoviny maternice a normalizuje prietok krvi. Alternatívne je možné používať progesterón mesačne počas 10-14 dní. Metformín sa často predpisuje pri polycystickom ovariálnom ochorení, ktoré je určené na zníženie hladiny inzulínu a na zlepšenie ovulačnej funkcie, ako aj normalizáciu menštruačného cyklu. Okrem toho používanie metformínu pre polycystickú hmotu môže v kombinácii s diétou a cvičením schudnúť.

Aplikujte a kombinujte ženskú hormonálnu antikoncepciu, napríklad rigevidon. Stimulujú tvorbu špeciálneho proteínu, ktorý viaže testosterón a pomáha znižovať mužské hormóny. Ripevidon normalizuje menštruačný tok a zabraňuje rastu vnútornej vrstvy maternice. Priebeh liečby (najmenej šesť mesiacov) obnovuje ovulačnú funkciu párových ženských pohlavných žliaz.

 1. Stimulácia ovulácie polycystickými vaječníkmi. Ak chcete otehotnieť, je potrebné brať lieky, ktoré spôsobujú ovuláciu. Liek Klostilbegit priamo ovplyvňuje pohlavné žľazy, zvyšuje produkciu hormónov a stimuluje dozrievanie folikulu. 1-2 ks Vezmite, začínajúc od tretieho dňa cyklu po dobu 5 dní. Táto schéma zaručuje nástup ovulácie počas 12-15 dní menštruačného cyklu. Ak je to potrebné, opakujte terapeutický priebeh.
 2. Zastavenie rastu vlasov. Špecialisti často odporúčajú antikoncepciu, ktorá znižuje produkciu androgénu, alebo spironolaktón, ktorý blokuje pôsobenie androgénov na epidermis. Liek je kontraindikovaný pri plánovaní a nástupe tehotenstva. Eflornitínový krém pomôže spomaliť rast vlasových vlasov, ako aj uchýliť sa k elektrolýze alebo laserovému odstráneniu chĺpkov.
 3. Chirurgický zákrok. Ak sa po konzervatívnej liečbe nevyskytne tehotenstvo, uchyľte sa k chirurgickým metódam. Je predpísaná ambulantná chirurgia, nazývaná laparoskopia panvy. Chirurg vykonáva laserovú elektrokoaguláciu (rez a kauterizácia) alebo resekciu vaječníkov polycystickým (odstránenie poškodených oblastí), čo vedie k ovulácii.

Tradičná otázka položená pacientmi, ktorí čelia tomuto problému, je: je možné vyliečiť ochorenie polycystických ovárií? Lekári nesúhlasia, ale mnohí odpovedajú kladne: úplné uzdravenie je možné, aj keď ťažké, ale aj po zbavení sa choroby sa oplatí pravidelne navštevovať gynekológa, aby sa zabránilo opakovaniu.

Režim napájania pre PCOS

Jednou z hlavných príčin ochorenia párových pohlavných žliaz ženy je obezita, preto je dôležitá diéta s polycystickými vaječníkmi, ktorá normalizuje hormóny a znižuje telesnú hmotnosť. Výživa vyžaduje nasledujúce zmeny denného menu:

 1. Zahrnúť potraviny bohaté na vlákninu v menu - ovocie, orechy, zelenina poskytujú telu prospešné vitamíny.
 2. Nahraďte potraviny s vysokým obsahom živočíšneho tuku (mäso, mlieko, maslo) potravinami bohatými na rastlinný alebo rybí olej.
 3. Zlikvidujte kvapalinu obsahujúcu plyn.
 4. Minimalizujte používanie pečiva a výrobkov z múky.
 5. Nepite silný čaj a kávu.

Riešenie problému ako schudnúť s polycystickými vaječníkmi závisí výlučne od želania pacienta. Odborníci na výživu a tréneri odporúčajú držať sa svojich rád:

 • vytvoriť zdravý stravovací systém,
 • pridať cvičenie (zobrazujúce kardio zaťaženie),
 • sledujte svoj pokrok tým, že ich zachytíte v denníku úspechov,
 • buďte trpezliví a neustále sa pohybujte smerom k cieľu riešiť PCOS.

Dodržiavaním týchto odporúčaní môžete zaručiť úspech v liečbe a znížiť riziko komplikácií.

Ľudové recepty na patológiu vaječníkov

Účinným spôsobom liečby problému párových ženských pohlavných žliaz je bylinná medicína. Ako liečiť alternatívnu medicínu polycystických ovárií?

Rastliny, ako je žihľava, bóra maternice, púpava, šalvia a červená kefa fungujú najlepšie s touto patológiou. Účinné sú považované za infúzie a odvar týchto prírodných liečiteľov. Priaznivé látky a mikroelementy v nich obsahujú hormonálnu rovnováhu, stabilizujú menštruačný cyklus a zabraňujú tvorbe nových cystických útvarov. Použite jednoduchý a účinný fitorecept vyššie uvedených bylinných prípravkov:

 1. Borovaya maternica s polycystickými vaječníkmi je dobrá ako súčasť komplexnej terapie. Najčastejšie sa pripravuje alkoholická infúzia: 100 g sušenej rastliny sa naplní 0,5 litrom alkoholu a na týždeň sa odoberie. Vezmite každý deň na 1 lyžičku. pred večerou počas celého roka. Ešte jednoduchšie urobiť odvar: 1 polievková lyžica. l. bylinky zalejeme 1 šálkou vriacej vody. Infúzia pol hodiny na vypitie zmesi počas dňa v malých porciách.
 2. Červená kefa nie je o nič menej účinná pre polycystické. Extrakt alkoholu sa pripraví nasledovne: 100 g vodky a 80 g trávy sa odoberá približne 7 dní a trikrát denne sa užíva 0,5 tsp. Odvar sa pripravuje zo 100 g sušených rastlín a 1 šálka horúcej vody. Pite 1 polievková lyžica. l. dvakrát. Na zvýšenie účinku sa berie súčasne s maternicou bóru.
 3. Šalátový čaj sa odporúča užívať nielen pre mnohopočetné cysty vaječníkov, ale aj počas tehotenského plánovania. Varíme 1 polievková lyžica. l. šalát so pohárom vriacej vody.

Podobne, odvar a infúzie sú pripravené z iných prírodných prostriedkov pre polycystické vaječníky. Liečba ľudových prostriedkov na dlhú dobu, ale účinok netrvá dlho, okrem toho je tento spôsob liečby úplne bezpečný.

Mechanizmus vzdelávania

Počas menštruačného cyklu sa v zdravých pohlavných žliazkach vytvára mnoho folikulov. Uprostred normálneho cyklu sa rozpadne zrelý folikul, z ktorého vaječná bunka (ovulácia) vstupuje do vajíčkovodu, zatiaľ čo iné folikuly sa absorbujú. Ale ovulácia sa nevyskytuje u polycystických, pretože vajíčko v dominantnom folikule nevyzrel a všetky folikuly sú naplnené tekutinou, transformujú sa na malé cysty.

Patológia sa vyskytuje u 5 - 10% žien v reprodukčnom veku a dievčat v pubertálnom období (puberta) a často sa stáva hlavnou príčinou neschopnosti otehotnieť.

Typy polycystických látok

Rozlišujú sa dve formy syndrómu polycystických ovárií:

 1. Primárny polycystický vaječník, ktorý sa vyskytuje u mladších dievčat počas stabilizácie menštruačnej funkcie. Ďalší termín je Stein-Leventhal syndróm alebo sklerocystické ochorenie. Táto forma je ťažšie reagovať na liečbu a je často spojená s dedičnosťou, ale chirurgia tiež pomáha s týmto typom PCOS.
 2. Sekundárna polycystóza u dievčat sa vyvíja po stanovenom normálnom mesačnom cykle, v niektorých prípadoch po narodení detí. Vyskytuje sa v dôsledku zápalu reprodukčných orgánov alebo vývoja endokrinných patológií a častejšie u pacientov s obezitou a inzulinémiou (nadbytok inzulínu v krvi). Niekedy zistené počas menopauzy. Sekundárna forma je prístupnejšia k liekovej terapii.

Môže sa vyvinúť len polycystóza ľavého alebo pravého vaječníka? Väčšina expertov hovorí, že sú možné len polycystické cysty oboch vaječníkov, pretože príčina tohto stavu je systémová, to znamená, že ovplyvňuje celé telo a patologické zmeny sú charakteristické pre obe pohlavné žľazy. Je však možná tvorba folikulárnej cysty na jednej strane a vďaka aktívnejšiemu prekrveniu pravej pohlavnej žľazy sa často vyvíja cysta pravého vaječníka. A toto je úplne iná choroba.

V lekárskej praxi je zaznamenaná jednostranná tvorba súboru cyst a v tomto prípade je diagnóza vytvorená z polycystického pravého vaječníka (alebo doľava).

Príznaky ochorenia

Choroba niekedy prebieha s malými alebo žiadnymi príznakmi a príznaky polycystických vaječníkov sa môžu líšiť v závažnosti. U niektorých pacientov sa pozorujú individuálne prejavy spojené so špecifickými príčinami polycystického PCOS (PCOS).

 1. Menštruačná dysfunkcia v dôsledku narušenia ovulačného procesu v polycystických vaječníkoch. Mesačne s polycystickými vaječníkmi sú nepravidelné (alebo chýbajú), interval medzi dvoma periódami dosahuje 35 dní alebo viac, cyklické krvácanie sa zaznamenáva menej ako 8 krát za 12 mesiacov.
 2. Niekedy je dlhé oneskorenie menštruácie nahradené bohatým predĺženým krvácaním v dôsledku patologického zhrubnutia výstelky maternice - hyperplázie endometria.
 3. Bolesť v dolnej časti brucha, prerušovaná, ťahová, s odrazom (ožarovanie) v krížovej kosti, dolná časť chrbta.
 4. Vzhľad strie (svetlé alebo ružovo-fialové pruhy) na koži prsných žliaz, brucha a stehien.
 5. Zvýšená krehkosť nechtov a vlasov.
 6. Nadváha (zvýšenie telesnej hmotnosti o 10 - 15 kg). Ukladanie tuku je rozdelené rovnomerne, alebo v oblasti brucha a ramena.
 7. Časté recidívy vaginálnej kandidózy (drozd), pustulárnych kožných infekcií.
 8. Stabilita teploty (rektálna) počas celého cyklu. Pre normálne fungovanie pohlavných žliaz je charakteristický teplotný skok v čase ovulácie (z 36,7 - 37 C pred ovuláciou a do 37,2 - 37,3 po).
 9. Neschopnosť počať. V prípade polycystických ovárií v dôsledku narušenia ovulačného procesu sa primárna neplodnosť pozoruje u 25% pacientov.
 10. Prebytočné mužské steroidy - androgény, ktoré vedú k vzniku vonkajších mužských znakov:
 • aktívny rast vlasov (hirsutizmus) na tvári, pozdĺž línie brady, na krku, prsných žľazách, žalúdku, chrbte, bokoch, ramenách (hirsutizmus),
 • vypadávanie vlasov (alopécia),
 • zvýšená tvorba kožného mazu, seborrhea a akné (rôzne stupne akné).

Vlastnosti fungovania FSH a LH v polycystickom prostredí

Disproporcia pri produkcii hormónov FSH a LH (stimulácia folikulov a luteinizácia) je jednou zo základných príčin vedúcich k polycystickému javu. So zníženým FSH vo vaječníkoch sa vyvíja nedostatok enzýmov, ktoré urýchľujú tvorbu ženských pohlavných hormónov - estrogénu. Výsledkom je akumulácia mužských androgénov vo vaječníkoch, ktoré inhibujú proces dozrievania folikulov, čo spôsobuje ich cystickú degeneráciu.

Zároveň abnormálne vysoká produkcia LH (luteotropín) aktivuje produkciu androgénov, čo vedie k poklesu FSH a produkcii estrogénov.

Dôsledky syndrómu

Dôsledky polycystických vaječníkov v dlhodobom horizonte bez riadneho liečenia sú vyjadrené v nasledovnom:

 1. V 45–60% prípadov žena nie je schopná koncepcie a v prípade tehotenstva pacient trpí častými potratmi alebo nedáva ovocie.
 2. Ťažká anémia spôsobená masívnym krvácaním z maternice.
 3. Poruchy metabolizmu tukov a uhľohydrátov, začínajúce postupný rozvoj diabetes mellitus 2. typu, ktorý je v období menopauzy (45-50 rokov) diagnostikovaný u polovice pacientov.
 4. Keď sa u tehotenstva vyvinie gestačný diabetes alebo preeklampsia (hroziaci stav ťažkej hypertenzie a deštrukcia tkaniva obličiek).
 5. Riziko vzniku aterosklerózy, mŕtvice, srdcových ochorení, pretože zvýšené hladiny testosterónu a zlyhanie procesu vstrebávania tuku vedie k zvýšeniu triglyceridov, "zlého" cholesterolu - LDL a zníženie "dobrého" cholesterolu - HDL.
 6. Ťažký zápal - nealkoholická steatohepatitída (spôsobená akumuláciou tuku v pečeni).
 7. Malignita alebo malígna degenerácia endometriálnych buniek vyvolaná v prvom rade nadmerným rastom endometria v dôsledku neprítomnosti mesačného krvácania, ktoré normálne odstraňuje vrstvu odumretých buniek, a po druhé v dôsledku zvýšených hladín estrogénov.

Čo je polycystický vaječník

Ak je narušený metabolizmus vaječníkov, vyskytujú sa abnormálne zmeny funkcií a štruktúry vaječníkov. Progresívna steroidogenéza, ktorá porušuje špecifiká a trvanie menštruačného cyklu v ženskom tele, znižuje reprodukčnú aktivitu. Stein-Leventhal syndróm (iný názov pre polycystic) podporuje sekundárnu neplodnosť, vyvíja iné chronické ochorenia u ženy.

Primárny polycystick je tvorený na genetickej úrovni a progreduje len v pubertálnom období. Je to vážne ochorenie, je ťažké konzervatívnu liečbu. Sekundárne polycystika nie je nezávislé ochorenie, komplex nepríjemných symptómov v praxi sa nazýva "syndróm polycystických ovárií" - PCOS v gynekológii. Ochorenie sa neprejavuje okamžite a relaps je spôsobený nielen vekom pacienta, ale aj vplyvom mnohých patogénnych faktorov.

Женщины с избыточным весом чаще страдают от поликистоза, чем стройные пациентки (с нормальным весом), поэтому первая рекомендация специалиста – контролировать массу тела, избегать ожирения, урегулировать гормональный фон. Je dôležité pochopiť, že patologický proces je sprevádzaný nadmernou produkciou androgénov - mužských hormónov v dôsledku skoku, prebytkom inzulínu v krvi. To vedie nielen k rozpadu menštruačného cyklu, ale aj k prudkému poklesu možností reprodukčných funkcií.

Patogénne faktory môžu viesť k nerovnováhe hormónu progesterónu, intenzívnej syntéze androgénov a progresívnej polycystickej chorobe:

 • Nervové šoky
 • prítomnosť chronických infekcií
 • zmena klímy,
 • zlá dedičnosť
 • nepravidelný sexuálny život
 • environmentálny faktor
 • prechladnutie,
 • veľké množstvo dokonalých potratov,
 • patológií v endokrinných žľazách,
 • chronické ochorenia spojené s hypofýzou, hypotalamom, vaječníkmi, štítnou žľazou.

klasifikácia

Keďže hormóny hypofýzy sa tvoria pri abnormálnych koncentráciách, je potrebná ďalšia dávka hormonálnych liekov. Skôr ako začnete intenzívnu liečbu, musíte sa oboznámiť s diagnostikou polycystózy a študovať klasifikáciu spojenú s charakteristickými dysfunkciami. Takže existujú:

 1. Vaječníková forma. Vaječníky sa ignorujú, ak prevláda nútená stimulácia ovulácie. Je to spôsobené platným ukazovateľom a pomerom pohlavných hormónov v krvi.
 2. Adrenálna forma. Typickým príznakom je hirsutizmus, žena má sťažnosti na potenie, zvýšenie telesnej hmotnosti, akné.
 3. Diencephalic forma. Môže prevládať vo viacerých cystách, malígnych nádoroch vaječníkov. Endokrinná dysfunkcia prevláda na úrovni diencephalic.

Čo je nebezpečné

Pri absencii včasnej diagnostiky polycystózy môže byť liečba zbytočná - pokračujú závažné zdravotné komplikácie. Úspešná koncepcia nemôže čakať, skutočné šance na otehotnenie z nezrelých vajec sú úplne vylúčené. Pacient má nielen problémy s príchodom menštruácie, možné komplikácie spojené so zdravím žien sú uvedené nižšie:

 • predispozície k diabetu 2. typu,
 • vývoj kardiovaskulárnych patológií na pozadí rastu cholesterolu v krvi,
 • karcinóm endometria, malígne nádory maternice,
 • hyperplázia endometria,
 • hyperandrogenizmus s vnímateľnou hormonálnou nerovnováhou.

Terapia polycystózy začína objasnením symptómov a znakov patologického procesu, ktorému sú ovariálne kapsuly vystavené. Okrem nedostatku dlho očakávaného oplodnenia sa polycystické vaječníky prejavujú takýmito zmenami vo všeobecnej pohode:

 • nepravidelný menštruačný cyklus
 • bolestivosť s plánovaným krvácaním z maternice,
 • príznaky zvýšenej filozofie kože ženy,
 • dysfunkcia nadobličiek,
 • akné a akné,
 • problémy s ovariálnymi funkciami
 • vysoký krvný tlak.

Ako určiť polycystický vaječník

Žena upozorňuje na skutočnosť, že dlhodobo viditeľné zdravie nie je schopné úspešne si predstaviť dieťa. Keď sa tvoria folikuly, môžete zistiť pomocou ultrazvuku maternice, pričom sa eliminuje riziko vzniku a rastu patogénnych nádorov. Existuje naliehavá potreba podstúpiť ultrazvukovú diagnózu, aby sa choroba správne a včas odlíšila. Polycystóza vyžaduje integrovaný prístup, ktorý zahŕňa množstvo laboratórnych testov a terapeutických intervencií.

Definuje špecifickosť klinického obrazu krvného testu na identifikáciu luteinizácie, folikuly stimulujúceho hormónu (FSH), sulfátu DEA, kortizolu. Je dôležité identifikovať citlivosť na testosterón, tyroxín, estrogén, inzulín, 17-OH-progesterón, trijódtyronín a tyrotropín. Táto laboratórna štúdia pomáha eliminovať takéto diagnózy s podobnými príznakmi, ako sú:

 • Cushingov syndróm
 • adrenogénneho syndrómu
 • hyperprolaktinémia,
 • hypotyreózy.

Známky PCOS na ultrazvuku

Ultrazvuk a laparoskopia vaječníkov sú informatívne diagnostické metódy implementované v nemocnici. Na obrazovke vidíte hladkú kapsulu dlhú 5 - 6 cm a šírku 4 cm. Vykreslené ako podozrivé zatemnenie. Hustota ovariálnej kapsuly môže byť posudzovaná podľa počtu folikulov v jej dutine. Nie sú vylúčené príznaky zvýšenia veľkosti vaječníkov, iné už zjavné príznaky.

Liečba polycystických vaječníkov

Pretože patológia je sprevádzaná nestabilnou inzulínovou rezistenciou, je pri účasti substitučnej terapie potrebná liečba polycystu. Neautorizované činnosti pacienta sú prísne zakázané. Ochorenie podlieha konzervatívnemu a chirurgickému zákroku na základe rozhodnutia špecialistu, ako je to v prvom prípade zaručené úplné uzdravenie o 50%. Konzervatívna metóda teda zahŕňa hormonálnu terapiu za účasti lieku Metformin a antikoncepcie. Operácia zahŕňa proces odstránenia časti vaječníka, ktorá syntetizuje androgén.

Na obnovenie funkcie hypofýzy a hypotalamu je potrebné užívať perorálne kontraceptíva s antiandrogénnymi vlastnosťami počas 2 až 3 mesiacov bez plánovania tehotenstva. Môžu to byť tablety Janine, Jess, Regulon, Yarin. Potrebné sú aj zástupcovia iných farmakologických skupín:

 1. Lieky na stimuláciu ovulácie, ak chcete otehotnieť: Duphaston, Clomid, Utrogestan, Clomiphene. Predpokladá sa, že hormonálne pilulky budú mať určitý priebeh až do 4 mesiacov.
 2. Antiandrogény na blokovanie mužských hormónov v polycystických prípadoch: Veroshpiron, Flutamide. Prípravky vo forme tabliet s diuretickým účinkom, dávajú až 3 tablety denne.
 3. Prípravky na zvýšenie citlivosti na inzulín v polycystických prípadoch: Glucophage, Metphogamma, Bagomet.

Ak je pozitívna dynamika konzervatívnej liečby po celý rok úplne neprítomná, lekár sa uchyľuje k chirurgickému zákroku. Predtým to bola laparoskopia (resekcia vaječníkov), ale v modernej medicíne sa táto metóda považuje za zastaranú a gynekológ odporúča resekciu klinu a elektrokoaguláciu. V prvom prípade môžu byť malé cysty odstránené lekárskym prístrojom, v druhom chirurg pracuje s ihlovou elektródou.

V dennej strave, po diagnóze, prichádzajú radikálne zmeny. Napríklad kalorický obsah potravín by nemal prekročiť 1800 - 2000 Kcal, pričom je potrebné jesť až 5 - 6 krát. Rýchlosť sacharidov je 45% celkových kalórií, zatiaľ čo koncentrácia proteínov nie je normalizovaná. Pomer živočíšnych a rastlinných tukov by mal byť 1: 3. Nasledujúce produkty sú schválené pre patologické stavy vaječníkov:

 • ovocie a zelenina, čerstvé zelené, t
 • mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku, t
 • chudé mäso a ryby,
 • huby, strukoviny, obilniny.

Zakázané polycyklickými produktmi sú nasledovné:

 • rýchle občerstvenie
 • pekárenské výrobky
 • sladkosti,
 • zemiaky,
 • rýchle občerstvenie.

Ľudové prostriedky

Nie je potrebné vylúčiť prítomnosť v špecifickom klinickom obraze liečby tradičnými metódami. Takáto terapia však môže byť iba vedľajšia, prediskutujte ju so svojím lekárom. Tu sú účinné a verejne dostupné recepty:

 1. Nalejte 80 g hovädzieho dobytka 500 ml vodky, nechajte 2 týždne na tmavom mieste. Vezmite hotovú kompozíciu do 0,5 lyžičky. trikrát denne počas 2-4 týždňov.
 2. 100 g ošúpaných zelených vlašských orechov je potrebné naliať 800 g cukru, zalejeme rovnakým množstvom vodky. Infúzne zloženie stanovené 2 týždne, perorálne na 1 lyžičku. 3 týždne.
 3. Živica bujónová alebo mliečny Bodliak, pripravený podľa receptu na obale, tiež poskytuje pozitívny dynamický polycyklus. Takto sa môže liečiť 2 až 4 týždne.

Tehotenstvo s polycystickými vaječníkmi

Ženy s takýmto zdravotným problémom sa zaujímajú o otázku, či môžu otehotnieť s polycystickými vaječníkmi. V poslednom desaťročí sa stala realitou po užití perorálnej antikoncepcie na liečbu, dlhodobej hormonálnej terapie a ovariálnej stimulácie. Šanca pacienta stať sa matkou je 1: 1, a ak je odpoveď negatívna, po liečbe je vhodné pokračovať v náhradnej terapii. Po úspešnom počatí by mala žena zostať pod prísnym lekárskym dohľadom.

Príčiny polycystických vaječníkov

Hlavné príčiny polycystických vaječníkov sú spôsobené viacerými faktormi:

 • Poruchy funkcie pankreasu, ktoré vedú k zvýšeniu hladín inzulínových hormónov v krvi. Samotný proces výroby inzulínu poskytuje bunkám tela glukózu, aby doplnil svoju energiu. Keď je telo odolnosť voči inzulínu, účinnosť používania hormónov je narušená, nútiť žľazu k ďalšej sekrécii. Prebytok inzulínu spôsobuje rozvoj hyperandrogenizmu (zvýšená sekrécia mužských hormónov) a zhoršenú funkciu vaječníkov, ktorá narúša ovuláciu.
 • Prítomnosť nešpecifických zápalových procesov, ktoré stimulujú sekréciu androgénu.
 • Genetická dedičnosť a génové poruchy, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť manifestácie ochorenia.

Polycystické vaječníky sú klasifikované podľa dvoch foriem prejavu.

Primárny polycystický - v dôsledku vrodených abnormalít. Vyvíja sa u žien s normálnou hmotnosťou av neprítomnosti zvýšenej sekrécie inzulínových hormónov. Vývoj začína vo veku puberty, v období vzniku pokračovania rasy. Polycystóza tejto formy je charakterizovaná závažným klinickým priebehom ochorenia, zle prístupným k liekovej terapii a chirurgickej liečbe.

Sekundárna forma - sa vyvíja v dôsledku vrodených dysfunkcií nadobličiek (hyper / hypokortikoidizmus), nadmernej plnosti a inzulínie. Charakterizované vývojom počas menopauzy v dôsledku funkčného zániku vaječníkov. V liečbe nie sú žiadne problémy. Možno zastavenie ochorenia konzervatívnymi technikami.

Podľa klinických prejavov existujú tri typy PCH - vaječníkov, zmiešané (ovariálne a nadobličkové) a centrálne, ktoré sa vyskytujú so znakmi poškodenia CNS. Pri symptómoch polycystických vaječníkov sú hlavným faktorom pri výbere stratégie liečby príčiny a provokatívne faktory.

Príznaky a príznaky polycystických vaječníkov u ženy

Príznaky fotografie polycystických vaječníkov 3

Symptómy polycystických vaječníkov sú rôznorodé a môžu byť spoločné pre mnohé patológie. A vôbec nie je potrebné, aby sa všetci raz prejavili v jednej žene.

Prípady sú známe, že po dlhú dobu sa neprejavujú žiadne príznaky polycystickej choroby a liečba sa spravidla oneskoruje. Podozrenie na výskyt problému môže predĺžiť neprítomnosť tehotenstva s pravidelným nechráneným pohlavím. Najcharakteristickejšie príznaky PCO sa prejavujú:

 • Nepravidelná cyklická menštruácia. Vypúšťanie môže byť malé alebo dlhé a hojné. Charakterizované dlhou neprítomnosťou Reg. Hormonálna nerovnováha spôsobuje zhrubnutie maternicového endometria a jeho predčasné odmietnutie, alebo prechádza s oneskorením.
 • Bolesť v oblasti brucha, ktorá môže byť trvalá. Syndróm bolesti je spôsobený tlakom zväčšených cystických vaječníkov na priľahlých orgánoch.
 • Rýchly prírastok hmotnosti. Symptómy sú variabilné, ale prejavujú sa u mnohých pacientov. Hlavná akumulácia tuku je lokalizovaná v bruchu av bedrovej oblasti. Prudký nárast hmotnosti sa odráža na tele s nepríjemnými strie.
 • Zmeny vzhľadu - mastné vlasy a lupiny, mastná, pimply koža. Na nohách, v oblasti slabín a brucha, sa objavuje chlpatá vegetácia; Na hlave sa vyznačuje prejavom fokálnej alopécie (patologické ložiská alopécie). To jasne poukazuje na prevahu mužských hormónov v tele.
 • Zvýšená pigmentácia kože v podpazuší a chrbte.
 • Premenštruačný syndróm vo forme podráždenosti, ospalosti, výkyvov nálady.

Predpoveď PKY

S včasnou, primeranou liečbou a dodržiavaním všetkých lekárskych odporúčaní, zastaviť vývoj patológie, alebo sa ho úplne zbaviť čo najskôr.

V niektorých prípadoch môžete mať problémy s plánovaním tehotenstva. Vo svojej neprítomnosti viac ako jeden a pol roka po liečbe polycystického ovariálneho karcinómu môže byť IVF alternatívou k prirodzenej koncepcii.

Aké krvné testy sa majú vykonať a kedy

Je veľmi dôležité darovať krv na štúdium hormonálneho stavu, lipidového (tukového) profilu krvi, cukru a inzulínu.

Vykonajte laboratórne stanovenie koncentrácie nasledujúcich hormónov: t

 1. Androgén DHEA-S, ktorý je produkovaný iba nadobličkami. Pre správnu liečbu je dôležité zistiť, čo je príčinou hyperandrogenizmu (nadmerné vylučovanie mužských hormónov) vaječníkmi alebo nadobličkami. Tento indikátor je nevyhnutný na identifikáciu vnútorných príčin týchto príznakov u polycystických ako hirsutizmus, plešatosť, poruchy reprodukčnej funkcie.
 2. Voľný testosterón (T). Ak je voľný testosterón v krvi viac ako 1%, žena bude určite vykazovať príznaky hyperandrogenizmu.
 3. FSH a LH, analýza je potrebná na pochopenie, či je porucha hypofýzy. Hlavnou funkciou FSH je stimulácia vaječníkov a príprava folikulov na ovuláciu. Ak je LH vyššia ako normálne a pomer LH / FSH sa zvyšuje, znamená to, že pri regulácii reprodukčného systému existujú poruchy funkcie hypofýzy.
 4. Estradiol. Je to najaktívnejší estrogén a jeho nízka a zvýšená hladina naznačuje určité problémy.
 5. Kortizol. Odchýlka jej obsahu (viac ako 20 alebo menej ako 7 - 9 mg / dl) znamená vážny stres, ktorý môže vyvolať rozvoj cytosy vo vaječníkoch.
 6. Prolaktín. Hormon je produkovaný hypofýzou. Zvýšené hladiny prolaktínu môžu byť indikátorom nádoru hypofýzy, ktorý aktivuje nadmernú sekréciu hormónov. Vysoký obsah prolaktínu inhibuje FSH a schopnosť otehotnieť. Jeho zvýšenie môže indikovať také príčiny polycystických vaječníkov, ako sú: hypotalamické nádory, hypofýza, oblasť tureckého sedla, hypotyreóza, Cushingov syndróm.

Keď polycystický v závislosti od príčiny-provocateurs v krvnej plazme poznámku:

 • zvýšenie pomeru LH a LH / FSH, ktoré je viac ako 2,5,
 • pokles FSH a 17-OH progesterónu (v druhej fáze cyklu),
 • zvýšené hladiny estradiolu (často)
 • zvýšené hladiny voľného testosterónu, DHEA-c, prolaktínu (voliteľné).

Analýza hormónov pre diagnózu by mala byť vykonaná jasne v určitých fázach menštruačného cyklu (v prvom, v strede - počas ovulácie, na konci), inak štúdia nebude neinformačná.

Analýza LH, FSH a prolaktínu sa podáva v dňoch 3 - 5 mesačného cyklu, DHEA-s (DHEA-S) a voľného testosterónu v dňoch 8 až 10, 17-OH progesterónu a estradiolu v dňoch 21 až 22 cyklu. Ak nie sú fázy vyjadrené, krv sa daruje po 7–10 dňoch.

Iné štúdie

Na účely komplexnej diagnostiky vykonajte výskum:

 1. Stanovenie koncentrácie lipoproteínov s nízkou hustotou (so zvýšením PCOS) a vysokou hustotou (klesá) so syndrómom polycystických ovárií.
 2. Test glukózovej tolerancie (inzulínová rezistencia), zvýšené hladiny inzulínu a vysoká hladina cukru v krvi naznačujú porušenie metabolizmu sacharidov.
 3. Analýzy tyroxínu (T4), trijódtyronínu (T3), tyreotropínu (TSH) na vylúčenie hypo- alebo hypertyreózy.
 4. Test s dexametazónom a test s ACTH (adrenokortikotropný hormón) na rozlíšenie medzi rôznymi typmi polycystických vaječníkov.
 5. Laparoskopia pre polycystiku sa vykonáva pre diferenciálnu diagnózu. Obvykle sa počas laparoskopie zistí, že vaječníky sú zväčšené, ich povrch je zvlnený a folikulárne kapsuly majú charakteristickú belavú farbu. Okrem toho, laparoskopia pre polycystiku je jednou z najúčinnejších metód šetrnej chirurgickej liečby ochorenia.

Viac informácií o liečbe polycystických ľudových a terapeutických metód nájdete v našom ďalšom článku.

Čo je polycystický vaječník

Je známe, že vaječníky sú párované ženské pohlavné žľazy, ktoré sa nachádzajú na stranách maternice. Hlavné funkcie malých orgánov, bez ktorých tehotenstvo nikdy nepríde - produkcia ženských pohlavných hormónov a produkcia folikulov.

Z hľadiska biológie je proces rastu a dozrievania folikulu pomerne komplikovaným procesom, ktorý môže byť ovplyvnený veľkým množstvom faktorov. Proces začína v prvej fáze menštruačného cyklu (folikulárne) pod vplyvom estrogénových hormónov. Zároveň začína rásť približne 7-8 folikulov, ale na konci zostáva len jeden (vo vzácnych prípadoch - 2), ktorý sa nazýva dominantný. Z dominantného folikulu sa dozrievajú vajíčka, ktoré sú pripravené na oplodnenie, prípadne prenikajú do dutiny maternice.

V roku 1935 dvaja vedci, Stein a Leventhal, opísali fenomén, v ktorom žena nemôže otehotnieť, a jej vaječníky sú naplnené viacerými cystami, ktoré sa pohybujú od veľkosti pšeničného zrna až po veľké čerešne.

Keď sa nevyskytne skleropolystická ovulácia a viac folikulov, ktoré by mali ustúpiť, zostane vo vaječníku a naplní sa tekutinou zvnútra, čím sa vytvoria malé cysty. V dôsledku početných novotvarov sa vaječník zväčšuje približne 2-krát, ale niekedy dosahuje veľmi pôsobivú veľkosť, ktorá prekračuje normu maximálne 5-krát.

Železo v PCOS je pokryté tenkou perleťovou kapsulou a jeho vzhľad pripomína hrozno.Pri uskutočňovaní biopsie (vyrezanie kusu tkaniva na mikroskopické vyšetrenie) sa nenájde žiadna stopa corpus luteum, ktorá sa normálne dočasne objavuje namiesto prasknutia folikulu.

ICD kód 10 pre túto patológiu - E28.2

Príčiny polycystických ovárií

Dievčatá s príznakmi primárnej polycystózy sa rodia z matiek, ktoré mali v minulosti neplodnosť, potrat a iné hormonálne abnormality. Hormonálny „defekt“ je po matke zdedený a premenený na polycystickú vaječník v jej dcére. Ďalšími príčinami primárnej polycystózy sú infekcie, ktoré sa vyskytli v detstve, najmä mumps („mumps“).

Syndróm polycystických ovárií sa vyskytuje na pozadí závažnej endokrinnej patológie, komplikácií normálneho priebehu tehotenstva a / alebo pôrodu, vážnych poranení mozgu, stresu a intoxikácie.

U takmer všetkých žien (40-70%) sa ochorenie polycystických ovárií vyvíja na pozadí poklesu citlivosti na inzulín v tele (inzulínová rezistencia), pankreatického hormónu, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi. Výsledkom je, že do krvného obehu vstupuje veľmi veľké množstvo inzulínu a mužské pohlavné hormóny (androgény) sa začínajú syntetizovať vo vaječníkoch v nadbytku. Na pozadí hormonálnej dysfunkcie dochádza k deštrukčným zmenám vo vaječníkoch.

Pod vplyvom prebytočných androgénov sa vonkajšia membrána vaječníkov zahusťuje. Zrelé folikuly prítomné v ňom sa nemôžu zrútiť, aby uvoľnili vaječnú bunku, namiesto toho expandujú a naplnia sa tekutinou, to znamená, že sa premenia na cysty. Polycystické vaječníky obsahujú veľké množstvo cýst, vďaka ktorým sa zväčšujú.

Zvýšenie hladiny androgénov môže vyvolať nielen nadmernú tvorbu inzulínu. Pri normálnej telesnej hmotnosti a fyziologickej norme inzulínu v krvi sa môže vyskytnúť normálne fungovanie systému hypotalamus-hypofýza-vaječník. V tomto prípade dochádza k poklesu hladiny estrogénu, zvýšenej produkcii rastového hormónu a zvýšenej koncentrácii androgénov.

Polycystické vaječníky môžu spôsobiť endokrinné ochorenia (diabetes mellitus, adrenálna patológia), obezitu, dedičné predispozície.

Hormonálne nerovnováhy sú teda vždy základom polycystických vaječníkov.

Príznaky polycystických vaječníkov

Symptómy polycystiky sú neuveriteľne rôznorodé, väčšina z nich je nešpecifická, pretože môžu byť prítomné pri akejkoľvek dishormonálnej poruche. Môžu sa objaviť pri prvej menštruácii alebo niekoľko rokov po období normálnej menštruácie.

Adekvátne posúdenie všetkých získaných klinických, laboratórnych a inštrumentálnych údajov pomáha správne diagnostikovať.

Diagnóza polycystických vaječníkov začína všeobecným vyšetrením pacienta.

Časté satelity polycystických vaječníkov ako vonkajšie príznaky hyperandrogenizmu sú:

Hypertrichóza - zvýšený rast jednotlivých tyčiniek v brade, bradavkách, nie bokoch a krku. Vždy sprevádzaný primárnou léziou vaječníkov, indikuje hyperandrogenizmus.

- Hirsutizmus - rast vlasov na predlaktiach, nohách a tvári. Je označená léziami nadobličiek alebo "hormonálnymi" nádormi.

- Virilizmus - vlasový vzor mužského typu, mužská postava, nízky tón hlasu. Sprievodné porušenia gonadotropnej funkcie hypofýzy.

Takmer všetci pacienti s polycystickými vaječníkmi majú nadváhu (najviac tuku na bruchu). Ženy s primárnou polycystózou sa vyznačujú správnou postavou, rozvinutými prsnými žľazami a hyperrichózou. U pacientov so sekundárnou polycystózou je nedostatočná tvorba prsných žliaz, úzka panva a hirsutizmus.

Menštruácia s polycystickými vaječníkmi prichádza načas (12-13 rokov). Výnimkou je polycystóza na pozadí dysfunkcie nadobličiek. Povaha menštruačnej dysfunkcie závisí od formy a príčin polycystických prejavov, reprezentovaných slabou (otvorenou) alebo zriedkavou (oligomenorea) menštruáciou, acyklickým maternicovým krvácaním alebo amenoreou.

Najčastejším dôvodom pre návštevu lekára je primárna alebo sekundárna neplodnosť, pretože bez náležitej (nie vždy účinnej) liečby je ovulácia v polycystických ováriách takmer nemožná.

Počas panvového vyšetrenia sa stanovia zväčšené husté vaječníky.

Laboratórna diagnostika polycystických vaječníkov zahŕňa biochemický a úplný krvný obraz, stanovenie krvnej glukózy a citlivosti na inzulín, cholesterol, štúdium profilu lipidov v krvi.

Dôležitou diagnostickou hodnotou je stanovenie hladiny hormónov v krvi a ich pomer. Hormonálne vyšetrenie sa vykonáva s prihliadnutím na fázu cyklu. Dôležitým kritériom pri diagnostike polycystických ovárií je zvýšenie pomeru LH a FSH o viac ako 2 - 2,5 (pri rýchlosti 1 - 1,5). Nie je vždy obvyklé jednorazové štúdium hormonálneho stavu pacienta postačujúce na diagnostiku, častejšie sa štúdia vykonáva na pozadí špeciálnych hormonálnych testov (napríklad test s Dexametazónom).

Ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk) je veľmi informatívne vo vzťahu k diagnóze polycystických vaječníkov. Ultrazvuk - kritériá pre polycystické vaječníky sú:

- Symetrické (bilaterálne) významné zväčšenie vaječníkov.

- Veľkosť vaječníkov by mala byť taká, aby ich objem bol väčší ako 9 cm ³.

- Zvýšená stromálna hustota až do 25% objemu.

- Silná kapsula (spoľahlivý znak hyperandrogenizmu).

- Na periférii vaječníkov sa nachádza viac neovulárovaných folikulov (nie menej ako 10) s priemerom 8 - 10 mm.

Diagnóza polycystických vaječníkov, uskutočňovaná len na základe ultrazvuku, nemôže byť spoľahlivá bez vhodných klinických prejavov. To platí najmä v prípade vyšetrenia žien s pravidelnými ovulačnými cyklami a neprítomnosťou charakteristických symptómov. Je spravodlivé hovoriť o „ultrazvuku - príznaky polycystózy“, čo znamená pravdepodobnosť vývoja ochorenia v budúcnosti. Po dodatočnom testovaní pre túto kategóriu žien sa odporúča stanoviť pozorovanie.

Zvýšená hladina inzulínu v krvi pacientov naznačuje kombináciu polycystických ovárií s diabetom 2. typu. Systémové abnormality pri ochorení polycystických ovárií vedú k včasnému rozvoju vaskulárnych patológií, ako je hypertenzia a ateroskleróza.

Najzávažnejším zo všetkých dôsledkov polycystických ovariálnych ochorení je hyperplázia endometria (19,5%), v 2,5% prípadov vyvolávajúcich rozvoj malígneho ochorenia (adenokarcinómu). V prítomnosti krvácania alebo pretrvávajúceho hyperestrogénneho ochorenia sa v niektorých prípadoch vykoná diagnostická laparoskopia.

Chirurgia pre polycystické vaječníky

Indikáciou chirurgickej liečby polycystických vaječníkov je nedostatok účinku konzervatívnej terapie. Spôsob operácie sa stanoví v závislosti od obrazu ochorenia. U žien s neplodnosťou je chirurgická liečba analogická hormonálnej stimulácii ovulácie.

Všetky chirurgické zákroky sa vykonávajú za účasti laparoskopu v celkovej anestézii. Najčastejšie sa používajú tieto typy operácií:

- Klinická resekcia vaječníka sa vykonáva s výrazným zvýšením objemu vaječníkov. Zarastené ovariálne tkanivo (niekedy až 2/3 jeho objemu), ktoré je zodpovedné za nadmernú produkciu androgénov, sa odstráni. Na pozadí eliminácie hyperandrogenizmu sa obnovujú normálne hormóny a dochádza k ovulácii.

- Endothermokoagulácia vaječníkov sa uplatňuje s miernym zvýšením veľkosti vaječníkov. Operácia nie je tak traumatická ako resekcia a trvá menej času. Podstata metódy spočíva v bode „horenia“ ovariálneho tkaniva, aby sa eliminovala nadmerná produkcia androgénov.

- Dekortikácia vaječníkov. Vedie sa tak, aby sa eliminovala zmenená (sclerosed a zahustená) ovariálna tunica. Odstráni sa skalpelom a prepichnú sa cysticky zmenené folikuly.

Niekedy sa pri diagnostickej laparoskopii volí spôsob operácie, čo umožňuje chirurgickú liečbu priamo po vyšetrení vaječníkov. Ďalšou výhodou laparoskopickej chirurgie je schopnosť eliminovať adhézie a / alebo obnoviť priechodnosť vajíčkovodov.

Po chirurgickej liečbe sa ovulácia zvyčajne obnoví do 6 až 12 mesiacov. Nástup ovulácie je kontrolovaný laboratórnymi vyšetreniami a vykonáva hormonálne testy (meranie bazálnej teploty). Ak sa počas dvoch až troch normálnych cyklov nevyskytne ovulácia, stimuluje sa hormonálnymi prípravkami. Nedostatok ovulácie počas roka po operácii je zlým znamením a ďalšia liečba neplodnosti sa nezdá byť vhodná.

Bohužiaľ je potrebné poznamenať, že v niektorých prípadoch je obnovenie ovulácie dočasné, relaps ochorenia zvyčajne nastáva päť rokov po liečbe. Aby sa zabránilo recidíve ochorenia, ako aj regulovať menštruačný cyklus, znížiť hirsutizmus a zabrániť hyperplastickým procesom, v druhej fáze cyklu sa predpisujú COC monofázickej povahy alebo gestagény.

Diéta pre polycystické vaječníky

Prevažná väčšina pacientov s polycystickými vaječníkmi má nadváhu.

Tukové tkanivo má schopnosť akumulovať steroidy, nadbytok tuku znamená prebytok steroidov a hypotalamickú dysfunkciu, ktorá "riadi" menštruačný cyklus. Obezita vedie k amenorey, neplodnosti a mnohým ďalším vážnym následkom.

Pre úspešnú liečbu hormonálnych porúch je potrebné eliminovať negatívne účinky tukového tkaniva na organizmus, preto liečba polycystických vaječníkov začína korekciou hmotnosti.

Diétny program je odborník na výživu. Odporúčané množstvo konzumovaných potravín závisí od stupňa obezity, rastu pacienta, jej profesie, ako aj stupňa fyzickej aktivity.

Existuje mnoho možností pre diétne obezity. Všetky sú založené na nasledujúcich základných princípoch:

- Telo je ľahké rozdeliť sa na tie kilá, ak im chýba energia, teda kalórie. Ak znížite obsah kalórií v potravinách a vytvoríte umelý nedostatok energie, telo „spaľuje“ tuk, aby ho doplnilo. Môžete obmedziť kalórie odstránením tukových potravín, cukru a alkoholu zo stravy. Namiesto toho, aby sa vzdali všetkých potravín, môžete znížiť ich spotrebu, na základe ich kalorického obsahu. Existuje mnoho možností pre nízkokalorické diéty, ktoré môže odborník na výživu odporučiť.

- Ak chcete znížiť hmotnosť odporúčané obmedzenie spotreby sacharidov: zemiaky, cukor, čokoláda, chlieb, obilniny, cestoviny. Zdroje sacharidov by mali byť zelenina, strukoviny, diétne chleby, ľahko sladké ovocie a bobule, pohánka, ovsené vločky.

- Množstvo bielkovín v strave pacienta by malo zostať normálne alebo zvýšené. V potravinách je potrebné zahrnúť mäso, chudé ryby a tvaroh, vajcia a morské plody.

- Jedlá by nemali byť zriedkavé. Optimálny počet jedál denne je 5-6 krát. Medzi jedlami sa na konzumáciu odporúča surová zelenina a ovocie. Je chybou veriť, že ak je málo, určite schudnete. Na chudnutie nie je dôležité množstvo jedla, ale jeho kvalita.

- Takzvané dni pôstu s obmedzeným zoznamom povolených produktov sú neoddeliteľnou súčasťou klinickej výživy.

Akonáhle sa telesná hmotnosť vráti do normálu, počet a rozsah použitých produktov sa môže rozšíriť. Ak sa však pacient vráti k svojej predchádzajúcej strave, nadváha sa rýchlo vráti. Aby sa trvalo zbavili obezity, je potrebné používať potraviny v takých množstvách, aby telesná hmotnosť zostala v stabilnom fyziologickom stave.

Fyzická aktivita (fitness, gymnastika) je dobrým doplnkom k vyváženej strave. U niektorých pacientov hrá šport len ​​dve hodiny týždenne spolu s diétou výsledok podobný používaniu špeciálnych tabletiek na chudnutie.

Ako v prípade stravy, intenzívne cvičenie pomôže rýchlo sa zbaviť kíl navyše, ale zastavenie fyzickej aktivity vráti nadváhu. Stačí sa pozrieť na bývalých športovcov, aby ste sa uistili o tejto príležitosti. Ak žena nie je pripravená na neustálu fyzickú námahu, je lepšie zvoliť optimálny spôsob fyzickej aktivity.

Prísnejšie diéty a zvýšená fyzická námaha pomáhajú rýchlo znížiť váhu, ale nedokážu ju udržať. Tento problém môže byť úspešne vyriešený len správnym životným štýlom, nie zvonka, ale vedome zvolený samotnou ženou.

Príčiny syndrómu polycystických ovárií

Bohužiaľ, rovnako ako mnohé iné choroby pohlavných žliaz, presná príčina PCOS ešte nebola stanovená, hoci práca v tomto smere je veľmi aktívna. Lekári však identifikujú faktory, ktoré vedú k vzniku závažnej patológie:

 1. Nadmerné množstvo androgénov (mužských pohlavných hormónov) produkovaných vo vaječníkoch žien s PCOS. V periférnych tkanivách (hlavne v tukovom tkanive) sa androgény transformujú do ženských pohlavných hormónov - estrogénov, ktoré stimulujú produkciu luteinizačného hormónu (LH), ale silne inhibujú folikuly stimulujúce (FSH). Nadbytok LH zase spôsobuje nadmernú tvorbu androgénov vo vaječníkoch, čo vedie k smutným následkom.
 2. Patológia hypofýzy. Hypofýzová žľaza je dôležitý orgán podieľajúci sa na produkcii hormónov (FSH a LH), ktoré ovplyvňujú rast a dozrievanie folikulov. Keď endokrinná žľaza nachádzajúca sa v základni mozgu zlyhá, zvýšené hladiny LH sú často zaznamenané, čo vedie k nadmernej tvorbe androgénov v pohlavných žľazách. LH tiež zvyšuje produkciu rastového hormónu, čo má významný vplyv na vývoj PCOS.
 3. Nevyváženosť aktívnych enzýmov vo vaječníkoch. V priebehu mnohých štúdií sa zistilo, že vo vaječníkoch pacientov s PCOS je aktivita niektorých enzýmov príliš vysoká av opačnom prípade je príliš vysoká. Takáto nerovnováha tela neprechádza zbytočne a napokon nedostatok rovnováhy vedie vždy k zvýšeniu počtu androgénov.
 4. Inzulínová rezistencia. U takmer všetkých pacientov s PCOS a nadváhou je zaznamenaná inzulínová imunita (rezistencia). Keď telo nevníma tento hormón, jeho množstvo v krvi sa nevyhnutne zvyšuje, čo vedie k zvýšeniu hladiny LH a androgénov. Kvôli zvýšenému množstvu inzulínu a androgénov dochádza k predčasnému starnutiu vajíčok - ani jeden z nich nevyrastá do dominantného folikulu, ale ani sa nevráti.

Existujú faktory, ktoré môžu viesť k poruchám v tele, čím sa zvyšuje riziko vzniku PCOS mnohokrát:

 • nadváha leto
 • chronické zápalové gynekologické ochorenia,
 • časté potraty, najmä tie, ktoré boli chirurgicky t
 • zlá ekológia (čo je obzvlášť dôležité pre obyvateľov veľkých miest),
 • neliečených chronických infekčných chorôb,
 • endokrinné ochorenia (pankreas a štítna žľaza, nadobličky),
 • častý stres
 • komplikované tehotenstvo a pôrod.

Zaujímavý fakt: V rámci výskumu v oblasti PCOS vedci z Harvardu zistili, že choroba najčastejšie postihuje ženy, ktoré často pijú plastové fľaše. Faktom je, že pri výrobe plastových nádob sa používa bisfenol A, ktorý je trochu podobný svojim vlastnostiam ako ženský hormón estrogén. Je obzvlášť nebezpečné piť nápoje z teplých fliaš (napríklad mamičky často ohrievajú mlieko v mikrovlnnej rúre pre malé deti, alebo nádrž stála dlhú dobu na priamom slnečnom svetle). Ohrev plastov len zvyšuje prenikanie bisfenolu do tela.

Dobré popoludnie Pred niekoľkými rokmi som mal dvojkomorovú cysty ľavého vaječníka, ktorý praskol a bol som operovaný. Včera som bol na ultrazvukové vyšetrenie a lekár videl moje multifollicular vaječníky. Obávam sa, čo keď je to polycystický a musím znova navštíviť chirurga? Aký je rozdiel medzi nimi a čo mám robiť? (Anna, 37 rokov)

Ahoj, Anna. Všetko záleží na tom, ktorý deň cyklu ste vykonali ultrazvuk. Faktom je, že po určité dni je takýto obraz ako multifollikulárne vaječníky normálnym variantom, zatiaľ čo polycystický je patológiou. Ak sa obávate, opakujte štúdiu znova 5-7 dní po prvom dni vášho obdobia.

Liečba PCOS

Taktika lekára pri liečbe syndrómu polycystických vaječníkov závisí od závažnosti klinických prejavov a želania ženy v budúcnosti realizovať jej reprodukčnú funkciu.

Liečba zvyčajne začína normalizáciou telesnej hmotnosti. Ako sa zbaviť nadváhy s PCOS nie je tak jednoduché. Schudnúť pomôže správne výživy, zostavil skúsený odborník na výživu. Prísne dodržiavanie denného menu zostaveného lekárom povedie k normalizácii metabolizmu tukov a sacharidov v tele.

Диета должна быть составлена таким образом, чтобы насыщенные жиры не превышали 1/3 суточного приёма пищи (есть рекомендуется не более 2000 ккал. в день). Результативны также «голодные» дни 1-2 раза в неделю, в течение которых женщина может есть только фрукты либо обезжиренные молочные продукты. Полное голодание не рекомендуется при СПКЯ, чтобы не допустить повышенного расхода белка. Spolu s diétou musia tukoví pacienti hrať šport podľa programu, ktorý vypracuje lekár s prihliadnutím na jej individuálne charakteristiky.

Pri plánovaní tehotenstva sa liečebné režimy na zvýšenie šancí pre ženu stať sa matkou môžu líšiť, pretože každá osoba je jedinečná a vyžaduje individuálny prístup. Odborné akcie môžu zahŕňať:

 1. Vymenovanie antiandrogénnych liekov ("Veroshpiron", "Androkur", "Tsiproteron" atď.)
 2. Liečba zvýšenej glukózy (často sa používa na tieto účely, liek "Siofor", "Metformin" alebo "Glucophage", zvyčajne používaný na zníženie koncentrácie glukózy u ľudí s diabetom typu II).
 3. Stimulácia ovulácie. Ak sa pár neúspešne pokúsi otehotnieť dieťa viac ako 1 rok a iné príčiny neplodnosti iné ako PCOS, žena nebola identifikovaná a muž je zdravý, lekár vedie pacienta na stimuláciu ovulácie. S pomocou gestagénov a estrogénov sa vytvárajú umelé hormóny, potom sa pridávajú látky, ktoré sú schopné „rásť“ dominantný folikul so zrelými vaječnými bunkami. Na dosiahnutie týchto účinkov sa používajú nasledujúce lieky: Duphaston, Utrogestan, Clomiphene, Divigel, Proginova.
 4. Laparoskopia. Počas operácie chirurg odstráni časť vaječníka (resekciu). V dôsledku jeho činnosti, pohlavné žľazy dostať "stres", čo vedie k zvýšenej produkcii hormónov a prirodzenej stimulácie ovulácie. Odtok je tiež často inštalovaný v brušnej dutine, ktorá je odstránená pár dní po operácii. Po takejto manipulácii môžete otehotnieť asi za 3-6 mesiacov. Po laparoskopii lekár často vykonáva aj stimuláciu ovulácie vyvolanú pacientom, aby sa zvýšila pravdepodobnosť tehotenstva. Ak sa koncepcia nevyskytla v priebehu 6-7 mesiacov, je lepšie neodkladať čas a prejsť do ďalšej fázy.
 5. IVF. Bohužiaľ, ani IVF nemôže vždy pomôcť žene počať dlho očakávané dieťa. Polycystické vaječníky môžu byť odolné voči liečbe a lekári jednoducho nebudú schopní zbierať vajíčka z poškodených žliaz. Preto sa vajcia často požičiavajú od darcov - náhradných matiek.

Treba mať na pamäti, že tehotenstvo so syndrómom polycystických vaječníkov sa môže vyskytnúť samostatne, bez hormónov a operácií. Šanca prirodzenej koncepcie je však príliš malá a výsledky môžu byť známe už roky. Niektorí lekári odporúčajú užívať nejakú dobu perorálnu antikoncepciu, a potom, čo ich zruší, začnú žiť otvorený sexuálny život bez antikoncepcie. Náhle zrušenie skutočne zvyšuje pravdepodobnosť úplného dozrievania folikulov.

Ak sa pacient nechce stať matkou, je stále potrebné liečiť patológiu, pretože ignorovanie problému môže viesť k katastrofálnym následkom. Drogová liečba ochorenia zahŕňa príjem:

 1. Antiandrogénne liečivá a liečba zvýšených hladín glukózy.
 2. Hormonálne antikoncepcie určené na potlačenie nadmernej produkcie androgénov a obnovenie normálnych hormonálnych hladín (Yarin, Diane 35, Jess, atď.).
 3. Syntetický hormón progesterón. Výber lekárov najčastejšie pripadá na tablety "Duphaston". Pretože má najväčšiu účinnosť, keď sa užíva perorálne, a tiež nemá účinok podobný androgénom, kortikosteroidom a estrogénom. Po liečbe "Duphaston" u pacientov vytvára účinok falošnej menštruácie, ale bez uvoľnenia vaječnej bunky neexistuje úplný menštruačný cyklus.
 4. Lieky určené na jemnú stimuláciu vaječníkov. Zvyčajne je to „kyselina listová“, „remens“ alebo „cyklodinón“.

V prípade neúčinnosti alebo úplnej neúčinnosti neliečebnej terapie po dobu 6 mesiacov sa ďalšia liečba bez chirurgického zákroku stáva nemožnou. Minimálne invazívna chirurgia môže byť vykonaná v dvoch verziách:

 • elektrická koagulácia cyst. Táto metóda je považovaná za bezpečnejšiu. Rezy sa uskutočňujú na pohlavnej žľaze a malé cystické útvary sa kauterizujú,
 • klinová resekcia vaječníkov - odstránenie androgénnych formácií.

Operácia je len dočasným spasením ženského tela, pretože polycystická liečba je takmer nemožná úplne vyliečiť bez odstránenia postihnutých orgánov. V každom druhom prípade sa ochorenie opakuje približne 5 rokov po operácii.

Formy polycystických ovárií

 1. Primárny (pravdivý) počítač.
 2. Sekundárny PCO (Stein-Leventhal syndróm).

Pravé ochorenie polycystických ovárií je patologický proces, ktorý sa vyskytuje u žien s normálnou telesnou hmotnosťou a počas jeho vývoja sa nepozoruje zvýšenie hladiny inzulínu v krvi. Pri primárnej polycystóze je charakteristický závažnejší priebeh a je nedostatočne prístupný konzervatívnej a chirurgickej liečbe. Spravidla sa vývoj ochorenia začína v puberte (10-12 rokov).

Sekundárne polycystiky sa najčastejšie vyskytujú u žien v strednom veku, ktoré trpia nadváhou a inzulínom. Súčasne sa táto forma patológie môže vyvíjať na pozadí zániku vaječníkov (počas menopauzy). Je oveľa ľahšie liečiť a často sa dá odstrániť pomocou konzervatívnych metód.

Mnohí odborníci sa domnievajú, že syndróm polycystických ovárií a syndróm polycystických ovárií sú rovnakou patológiou, a preto odporúčajú liečbu zameranú na normalizáciu hormonálnej rovnováhy bez zohľadnenia príčiny ochorenia. Medzi týmito patologickými formami však existuje veľký rozdiel. Treba poznamenať, že syndróm polycystických ovárií je patologický stav, ktorý sa vyskytuje u 5-10% žien a je považovaný za najčastejšiu príčinu poruchy reprodukčného systému.

K dnešnému dňu bola klasifikácia Stein-Leventhal syndrómu prijatá v klinickej praxi. Zdôrazňuje:

 • Vaječníková (typická) forma,
 • Vaječníkovo-nadobličková (zmiešaná) forma,
 • Centrálna forma, vyskytujúca sa s léziou centrálneho nervového systému.

Ochorenie polycystických ovárií: etiológia a patogenéza

Veda sa dozvedela o polycystických vaječníkoch pred viac ako 100 rokmi, ale doteraz, vzhľadom na to, že tento prejav je charakterizovaný viacerými prejavmi, jeho etiológia a patogenéza ešte nie je úplne objasnená.

Hlavné príčiny PCL sa zvyčajne pripisujú:

 1. Zvýšená sekrécia androgénov.
 2. Inzulínová rezistencia.
 3. Nadváha a obezita.
 4. Hormonálne poruchy v jednom neurohumorálnom integračnom systéme.
 5. Stály tlak.
 6. Dedičnosť.
 7. Zvýšené prostaglandíny.
 8. Prenosné infekčné a zápalové ochorenia.
 9. Klimatické aspekty.

Teória centrálneho pôvodu PCL.

Doteraz sa zameriava na centrálnu teóriu polycystického vývoja, ktorá spája výskyt patologického procesu s poškodením hypotalamických centier a zhoršenou produkciou gonadotropínov LH a FSH.

S nedostatočnou produkciou FSH sa vyvíja nedostatok vaječníkových enzýmov (hovoríme o enzýmoch katalyzujúcich proces produkcie estrogénov). V dôsledku toho sa androgény akumulujú v ženských genitálnych žľazách, ktoré potláčajú rast a dozrievanie folikulov a vyvolávajú ich cystickú regeneráciu.

Zvýšená produkcia luteotropínu však zvyšuje sekréciu androgénov, čo vedie k zníženiu sekrécie folikuly stimulujúceho hormónu a produkcie estrogénu.

Podľa mnohých autorov vyvoláva vývoj patologického stavu porušenie sekrécie neurotransmiterov, čo vedie k zlyhaniu v jednom integrálnom neurohumorálnom systéme (hypotalamus - hypofýza - vaječníky - nadobličky). Avšak dodnes nebola dôkladne preskúmaná príčina týchto porušení.

Produkcia meituonínu hypofýzy (hypermelatoninémia), zvýšená sekrécia serotonínu a prolaktínu a znížená tvorba hormónov štítnej žľazy tiež indikujú centrálny pôvod PCL.

Poznámka: v niektorých prípadoch môže porucha štítnej žľazy vyvolať rozvoj polycystických vaječníkov.

Okrem toho sa môžu vyskytnúť morfologické zmeny pohlavných žliaz na pozadí menopauzy, po zápalových ochoreniach a tiež v dôsledku primárneho defektu enzýmového systému. V dôsledku toho sa zvyšuje produkcia androgénov, alebo sa narúša rast a dozrievanie folikulov, čo vedie k nesprávnemu fungovaniu regulačných mechanizmov ženského reprodukčného systému.

Súčasne môže vývoj PCL vyvolať genetické, perinatálne, psychogénne a endokrinné a nepriaznivé produkčné faktory (otrava soľami ťažkých kovov, benzén, atď.), Ako aj dlhodobé podávanie perorálnych kontraceptív.

Genetické faktory

Podľa odborníkov môže 40 rôznych génov vyvolať zvýšenie sekrécie androgénov (polygénny charakter dedičnosti). Najčastejšie náchylné k rozvoju ochorenia sú ženy, u ktorých bezprostredná rodina trpí malígnymi a benígnymi nádormi vaječníkov a maternice. PSC je tiež detegovaná u pacientov, ktorí mali vysoký výskyt gestazy počas tehotenstva, u tých, ktorí trpia obezitou, hirsutizmom, diabetes mellitus 2. typu a rôznymi menštruačnými poruchami. Mnohí autori však upozorňujú na existujúci vzťah medzi vekom rodičov rodičov. Čím starší rodičia, tým vyšší je vplyv rôznych nepriaznivých faktorov na telo plodu.

Znížená tolerancia glukózy

Početné štúdie ukázali, že PCOS je ochorenie, ktoré je spojené so zvýšenou tvorbou inzulínu. Zvýšená sekrécia tohto hormónu je nejakým spôsobom spojená so zvýšením vylučovania mužských pohlavných hormónov. Väčšina odborníkov tvrdí, že ženy trpiace obezitou, vyvolané zvýšenou produkciou a inzulínovou rezistenciou, tvoria reťazec patologických zmien, ktoré vedú k menštruačným poruchám, hirsutizmu, nedostatku menštruácie a neplodnosti.

U 40-60% žien s diagnostikovaným syndrómom polycystických vaječníkov sa súčasne zistila inzulínová rezistencia, často sprevádzaná obezitou. A niekedy pri diabete druhého typu je možné pozorovať zníženie glukózovej tolerancie aj pri absencii obezity.

Úloha infekčných patogénov

Mnohí odborníci vo vývoji polycystických vaječníkov nevylučujú úlohu infekčného patogénu. Napríklad anamnéza pacientov s PCA centrálneho pôvodu môže mať chronické ochorenia horných dýchacích ciest (65%) alebo detské infekcie. Pretože vaječníky sú veľmi úzko spojené s mandliami, angína alebo angiotenzitída môže vyvolať vývoj patologického procesu.

Symptómy pravého polycystického vaječníka

Hlavným príznakom tejto formy patológie je porušenie menštruačného cyklu. Tento stav je spravidla pozorovaný u dospievajúcich dievčat po nástupe menarche (prvá menštruácia). S rozvojom patologického procesu na tvári, chrbte a krku sa objaví akné (akné). Kvôli hyperfunkcii mazových žliaz, pokožka a vlasy sú rýchlo kontaminované, a preto aj pri starostlivej starostlivosti stále svietia a vyzerajú mastne. Postupne sa začína hirsutizmus (nadmerný rast vlasov). To sa objaví na nohách, pažiach, slabín a dokonca aj v oblasti hrudníka. Potom sa telesná hmotnosť začína zvyšovať (až na 10-15 kg) a menštruačné krvácanie sa oneskoruje (z jedného mesiaca na šesť mesiacov). Pacienti sa sťažujú na otravnú bolesť v spodnej časti brucha, zväčšujú sa veľkosť ženských pohlavných žliaz, vyvíja sa neplodnosť.

Príznaky syndrómu polycystických ovárií

Takmer vo všetkých formách Stein-Leventhal syndrómu, menštruačný cyklus zlyhá, čo vedie k zhoršeniu ženskej reprodukčnej funkcie.

Pre typickú (ovariálnu) formu polycystiky je charakteristická oligomenorea (krátke trvanie menštruácie) alebo sekundárna amenorea (absencia menštruácie počas šiestich mesiacov alebo viac). Najčastejšie je táto forma patológie zistená u dospievajúcich dievčat po nástupe menarche.

Zmiešaná forma Stein-Leventhal syndrómu je charakterizovaná neskorším nástupom menarche. V tomto prípade majú menštruačné poruchy formu sekundárnej amenorey a vedú k rozvoju neplodnosti.

S centrálnou formou patologického procesu začínajú prvé menštruačné obdobia u dievčat vo veku 12-13 rokov, menštruačný cyklus je však veľmi nestabilný, čo vedie k rozvoju oligomenorea alebo amenorey. V dôsledku toho je narušená reprodukčná funkcia, spontánne potraty sa vyskytujú v malých obdobiach tehotenstva alebo sa vyvíja sekundárna neplodnosť.

Poznámka: mozgová trauma, stres a dokonca aj prvý pohlavný styk (odbúranie) môžu vyvolať vývoj tejto gynekologickej patológie.

Hlavným príznakom syndrómu polycystických vaječníkov je hirsutizmus (prerastanie koncových vlasov mužského typu). Spravidla sa takýto príznak zistí u 50-100% pacientov a často je to jediná sťažnosť, na ktorú sa obrátia na špecialistu. Nadváha sa vyvíja postupne, po nástupe prvej menštruácie. Najčastejšie rast vlasov nad horným perom, na brade a v oblasti bielej čiary brucha. Výslovný hirsuitizmus však nie je charakteristický pre túto formu ochorenia.

V zmiešanej forme syndrómu Stein-Leventhal sa pozorovalo zvýšenie telesného ochlpenia v 100% prípadov. V tom, vlasy začínajú rásť na tvári, na nohách a na bokoch.

V 60-90% epizód sa hirsutizmus vyvíja v centrálnej forme polycystických vaječníkov (3-5 rokov po nástupe menštruácie). Najvýraznejšie príznaky pozorované u žien v reprodukčnom veku. Počas tohto obdobia sa na hrudi, bruchu a stehnách objavujú strie, nechty a vlasy sa začínajú silne rozpadávať.

U pacientov s polycystickým ovariálnym syndrómom vyvinutým na pozadí obezity dochádza k nerovnomernému rozloženiu tukového tkaniva (na bokoch av oblasti ramenného pletiva).

Choroby, ktoré môžu napodobňovať polycystické

 1. Patologické procesy spojené s hypotyreózou,
 2. Nádory vaječníkov a nadobličiek,
 3. Zvýšená sekrécia prolaktínu (hypofyzárna hyperprolaktinémia).

Chcel by som zdôrazniť, že pri vyššie uvedených ochoreniach sú príznaky veľmi podobné príznakom PCO, a preto je potrebné venovať veľkú pozornosť diagnóze patologického procesu.

Polycystický vaječník: je možné otehotnieť?

Väčšina odborníkov hovorí, že otehotnenie s PCOS je celkom možné. V klinickej praxi existuje mnoho prípadov úspešného pôrodu u pacientov trpiacich polycystickým ochorením. Avšak počas celého tehotenstva sa odporúča, aby boli podporné lieky.

Avšak tehotné ženy s diagnostikovaným polycystickým ochorením vaječníkov sú vystavené riziku potratu alebo úmrtia plodu a je tiež možné predčasné pôrody.

Pin
Send
Share
Send
Send