Zdravie

Aké prášky proti bolesti sú najlepšie pre bolestivé obdobia

Pin
Send
Share
Send
Send


Každá žena na svete má počas menštruácie rôznu intenzitu bolesti. Bolestivé obdobia sa nazývali „algodysmenorea“ a sú patológiami, pretože dlhodobá bolesť významne ovplyvňuje kvalitu života ženy a vyžaduje lekársky zásah. Lieky na liečbu bolesti pri menštruácii by mal predpisovať lekár (rodinný lekár a ešte lepšie gynekológ pôrodník), pretože syndróm bolesti je celkom individuálny a pozostáva z niekoľkých zložiek.

Povaha bolesti počas menštruácie

V závislosti od závažnosti aktuálneho syndrómu bolesti a prítomnosti (neprítomnosti) zmien v celkovom stave, existujú 3 stupne závažnosti algomenorea.

Pre mierny stupeň sú tieto znaky charakteristické:

 • bolesť len v spodnej časti brucha,
 • bolesť má piercing, pečenie, ale častejšie boľavý charakter,
 • na 10-bodovej stupnici intenzita bolesti nepresahuje 5 bodov,
 • všeobecný stav ženy sa nemení
 • kvalita života významne netrpí, zachovala sa obvyklá fyzická aktivita.

Pre strednú závažnosť algomenorea sú typické nasledujúce prejavy:

 • intenzita bolesti sa pohybuje od 5 do 7 bodov,
 • povaha bolesti je piercing, rezanie, pečenie,
 • bolesť môže pokrývať celú brušnú dutinu, vyžarujúcu do dolnej časti chrbta a chrbta,
 • žena si všimne slabosť, závraty, zimnicu,
 • zhoršuje sa nielen fyzický, ale aj emocionálny stav,
 • takáto bolesť počas menštruácie vyžaduje použitie liekov proti bolesti, inak žena nebude schopná zachovať svoj zvyčajný životný štýl.

Pri ťažkej (tj najzávažnejšej) algomenorey sa objaví nasledujúci klinický obraz:

 • prítomnosť ostrej bolesti v rozsahu 9-10 bodov,
 • bolestivé pocity zahŕňajú celú dolnú polovicu tela (brucho aj chrbát),
 • ťažká slabosť, zimnica, niekedy horúčka, mdloby,
 • niektoré ženy sa sťažujú na bolesť v oblasti srdca, rýchly tep srdca,
 • bolesť je taká silná, že žena nemôže chodiť do práce, škola, to znamená viesť normálny život,
 • Tradičné prostriedky prakticky neodstránia takú silnú bolesť.

Pri stredne ťažkej a ťažkej algomenorey je nutný zásah kvalifikovaného odborníka. Je dôležité nielen predpisovanie liekov proti bolesti, ale aj hľadanie jej príčin, ako aj vytváranie podmienok na zníženie intenzity nepohodlia v budúcnosti.

Prečo bolesť počas menštruácie

Mechanizmus tvorby bolesti pri menštruačnom krvácaní pozostáva z niekoľkých zložiek:

 • kontrakcie svalov maternice, to znamená prítomnosť spazmu hladkého svalstva,
 • odmietnutie sliznice, podráždenie receptorov bolesti v dôsledku problémov s endometriálnou integritou,
 • kolísanie hormonálnych hladín, t
 • gynekologická patológia,
 • zníženie prahu bolesti.

Posledná zložka je celkom individuálna. U niektorých žien je prah bolesti spočiatku vysoký, to znamená, že aj silný stimul bolesti je vnímaný celkom tolerantne. Pre iných naopak, menší vplyv pôsobí ako provokatér silnej bolesti.

Hormonálne poruchy

Významné zmeny v hormonálnych hladinách samy o sebe môžu spôsobiť bolestivú menštruáciu, pretože koncentrácia ženských pohlavných hormónov určuje silu kontrakcií maternice. Najčastejšie sa pozorujú hormonálne „búrky“ u mladých žien, ktoré nenarodili ženy a dievčatá. Tento stav sa nazýva primárna algodysmenorea.

Po pôrode sa bolestivé pocity počas menštruačného krvácania často výrazne znižujú alebo úplne vymiznú.

Niekedy platí opak: ženy v reprodukčnom veku po narodení svojho prvého dieťaťa majú počas menštruačného krvácania dosť silné bolesti. Tento stav sa nazýva "sekundárna algodysmenorrhea."

Patológia vývoja maternice

Zmena tvaru a umiestnenia reprodukčných orgánov, napríklad ohýbanie maternice (retroverzia, retropozícia) je dodatočným provokatérom menštruačnej bolesti. Vo väčšine prípadov nie je potrebné prijať žiadne drastické opatrenia na odstránenie tohto vrodeného defektu. Pri výbere dávky anestetika je potrebné zohľadniť túto individuálnu vlastnosť.

Gynekologické ochorenia

Zápalové ochorenia reprodukčnej sféry, ako je endometritída, salpingooporitída a iné, sú charakterizované syndrómom bolesti rôznej intenzity. Táto vlastnosť je jedným z hlavných klinických prejavov. Menštruačná bolesť u ženy so sprievodnou gynekologickou patológiou bude výraznejšia, čo sa musí zvážiť pri výbere dávky anestetika.

Ako zabrániť menštruačné kŕče

Žena, ktorá trpí bolestivou menštruáciou, hľadá odpoveď na otázku, ako odstrániť takýto nepríjemný stav alebo aspoň znížiť jeho závažnosť. Vo väčšine prípadov špecialista odporučí lieky na menštruáciu. Doplniť ich účinok nasledujúcimi spôsobmi:

 • zdržať sa výrazného emocionálneho a fyzického stresu,
 • držať sa vegetariánskej stravy, na chvíľu odmietnuť mäso a mliečne potraviny,
 • používať miestne vykurovacie procedúry (vyhrievaná podložka, fľaša s teplou vodou),
 • športovať podľa svojich najlepších schopností
 • Vezmite vitamíny B, ako aj kombináciu vápnika a horčíka.

Žena môže splniť všetky tieto jednoduché pravidlá nezávisle. Ak potrebujete bolesť z mesačných piluliek, potom sa musíte poradiť s lekárom.

Čo robiť s bolesťou

Po prvé, pri menštruačnej bolesti by ste mali zhodnotiť svoj vlastný stav. Ak je bolesť tolerovaná, je lepšie upustiť od užívania tabletiek. Keď to nie je možné tolerovať, je dovolené brať obvyklú pilulku proti bolesti.

Ak je epizóda bolestivej menštruácie jednorazová, nepanikárte. Keď sa však takéto stavy opakujú, to znamená, že algodimenorrhea sa stáva obvyklým, je to dôvod na kontaktovanie pôrodníka-gynekológa.

Lieky na bolesť počas menštruácie

V modernej gynekologickej praxi sa na zmiernenie menštruačnej bolesti používa niekoľko skupín liekov: NSAID, antispasmodiká, narkotické analgetiká, v zriedkavých prípadoch hormóny. Lekár by mal odporučiť trvanie podávania, dávkovanie a možnosť kombinácie niekoľkých účinných látok.

Nesteroidné protizápalové lieky

To je jeden z najbežnejších, cenovo dostupných a zaslúžených liekov. Sú známe nasledujúce účinné látky: t

 • paracetamol,
 • indometacín,
 • ibuprofen,
 • diclofenac,
 • naproxén,
 • ketoprofén,
 • piroxikam.

Všetky tieto fondy patria do skupiny NSAID, tj majú analgetické a protizápalové účinky. V závislosti od závažnosti bolesti môžete vypiť požadovaný počet tabliet, ale nesmie prekročiť maximálnu dennú dávku. Je potrebné mať na pamäti, že všetky vyššie uvedené NSAIDs majú dráždivý účinok na žalúdok a črevnú sliznicu. Nemali by ich užívať ženy s ochorením gastritídy a peptického vredu.

U pacientov s komorbiditami sú vhodnejšie tzv. Selektívne inhibítory COX-2:

Tieto pilulky sú úplne bezpečné pre ženy s peptickým vredom. Anestetický účinok je o niečo pomalší, ale jeho trvanie môže trvať dokonca 2 hodiny pri jednej dávke.

spazmolytiká

Medzi zástupcami tejto skupiny liekov sú najobľúbenejšie no-shpa (drotaverín) a papaverín. Antispazmodiká pomáhajú zmierniť alebo zmierniť bolesť u tých žien, ktoré majú výraznejšiu spastickú zložku, to znamená, že prevláda spazmus hladkého svalstva. Akceptovaný liek je platný niekoľko hodín, môže byť kombinovaný s NSAID.

Nemali by ste zneužívať a piť veľké dávky, pretože každý liek z tejto skupiny má schopnosť znižovať tlak. Môžete znížiť bolesť v spodnej časti brucha, ale zároveň preháňať a mdloby. Antispasmodiká sú kontraindikované u žien s nízkym krvným tlakom.

Narkotické analgetiká

Ide o záložnú skupinu liekov. S mesačnými tabletami obsahujúcimi narkotické analgetiká sa môže užívať len vtedy, keď je to absolútne nevyhnutné, keď sú všetky ostatné spôsoby znižovania bolesti neúčinné. Lekár môže napísať predpis pre tramadol alebo ketanov. Musíte sa zdržať užívania viac ako 1-2 tabliet denne.

Ak je bolesť taká silná, že užívanie narkotických analgetík moc nepomôže, okamžite kontaktujte najbližšiu chirurgickú nemocnicu. Narkotické analgetiká sú kontraindikované u žien s individuálnou intoleranciou.

Lieky proti hormonálnej bolesti

Mnohí gynekológovia odporúčajú perorálnu antikoncepciu („Diane 35“, „Yarin“, „Ovidon“) svojim pacientom s algodimenorrheaou. Tieto lieky musia piť niekoľko mesiacov. V dôsledku toho sú hormóny normalizované a bolesť sa znižuje počas menštruačného krvácania. Je prísne nemožné piť antikoncepciu bez lekárskeho predpisu - to môže výrazne zhoršiť hormonálnu rovnováhu. Okrem toho by ste ich nemali odstraňovať z priebehu liečby alebo meniť predpísané dávkovanie, pretože to môže spôsobiť závažné krvácanie.

Liečivé byliny na menštruačné bolesti

Mnohé ženy uprednostňujú prírodné produkty pred tradičnými liekmi. Tam je množstvo bylinných, ktoré obsahujú žihľavy, oregano, viburnum kôry. Určitý pozitívny účinok z nich pripravených odvarov sa pozoruje len pri dlhodobom (2-3 mesačnom) príjme.

Žena by mala pochopiť, čo pilulky môžu a mali by byť použité na bolestivé obdobia, ale mali by ste sa vždy poradiť s lekárom.

Osobne som vždy kúpil spazmalgon. Neviem ako niekto, ale osobne mi veľa pomáha. Prvé dva dni ich beriem na požiadanie. Všeobecne platí, že ak to bolí, potom som si jednu pilulku. Všetky prechádzky za 10-15 minút. Po 5-6 hodinách sa bolesti vrátia, takže si vezmem ďalšiu pilulku. A tak som prechádzal prvé dva dni! Potom sa bolesť zastaví. Tu je.

V mojej mladosti som pil analgin. Potom bol zakázaný, povedali, že je veľmi škodlivý, pretože mení zloženie krvi. Vždy som mal veľmi silné bolesti. Aj po pôrode sa ich intenzita nezmenila, aj keď sa predpokladá, že by sa mali znížiť alebo dokonca prejsť.
Zachráni ma len nimesulide. Pijem ho jeden alebo dva dni (dvakrát denne). A hlavná vec je piť na samom začiatku. Ak je okamih vynechaný a bolesť je už ťažká, potom nimesulid nemusí pomôcť.

Pin
Send
Share
Send
Send