Zdravie

Je možné vykonať test moču počas menštruácie?

Pin
Send
Share
Send
Send


Analýza moču je informatívny spôsob diagnostiky ochorení. Ak chcete prejsť ráno, keď je moč najviac koncentrovaný.

Metóda nemá žiadne kontraindikácie, ale nie každá žena vie, ako močiť počas menštruácie. Faktom je, že vagína a močová trubica sa nachádzajú veľmi blízko pri sebe. Odoberanie vzorky bez akýchkoľvek nečistôt v kritických dňoch je problematické, takže pacienti sa obávajú, či ich lekár počas menštruačného cyklu pošle do laboratória.

Keď sa dátum analýzy zhoduje s mesačným, je potrebné to povedať špecialistovi. Rozhodne, či je možné diagnózu odložiť, buď naplánovať opakovanie testu v iný deň, alebo vybrať režim liečby, berúc do úvahy fyzikálne vyšetrenie a zozbieranú históriu.

Ako menštruácia ovplyvňuje analýzu moču

Štúdium moču v kritických dňoch je spojené s narušením jeho fyzikálno-chemického zloženia a chýb v diagnostike. Moč je odpad z vylučovacieho systému a vďaka svojej kvalite laboratórni technici posudzujú správne fungovanie tela.

Normálne je biologická tekutina číra a má slamovožltú farbu a charakteristický zápach. Zmena v tieni môže naznačovať vývoj ochorenia. Takže, červená moč signalizuje problémy s obličkami, tmavé ako varenie čaju - o poruchách funkcie pečene a žlčníka.

Zber biomateriálu počas menštruácie porušuje transparentnosť. Opacifikácia je spôsobená prítomnosťou v sekrétoch erytrocytov a epitelu, oddelených močom. Ak štúdia identifikuje moč ako zakalený, lekár musí predpísať ďalší test na určenie príčiny sedimentu. Zvýšený počet červených krviniek indikuje možné ochorenia urogenitálneho systému, otravy, infekčné patológie a iné abnormality.

Hojnosť epitelu v moči sa považuje za znak zlého zdravia. Je charakteristická pre žltačku, urolitiázu, intoxikáciu, ochorenia močového mechúra a chronickú cystitídu.

Počas analýzy laboratórny asistent vypočíta mernú hmotnosť moču. Indikátor informuje o funkčnom stave obličiek. Je však nestále a závisí od konzumovaného jedla a hydrobalance tela. Podávanie moču počas menštruácie zvyšuje jeho podiel a poskytuje nepravdivé informácie o vývoji takýchto závažných ochorení, ako sú:

 • Diabetes mellitus.
 • Nefrotický syndróm.
 • Poruchy pečene.
 • Zlyhanie srdca.

Sterilita moču môže byť narušená baktériami vychádzajúcimi zo spodnej časti močovej trubice. Odber moču počas menštruačných dní zvyšuje riziko vzniku viacerých baktérií a dáva nesprávne výsledky. Prítomnosť baktérií v moči indikuje infekciu urogenitálneho systému. Odmietnutie podozrenia pomôže retake analýzu alebo bakteriologický výskum.

Okrem toho baktérie v biomateriále vyvolávajú zvýšenie hladiny leukocytov. Upozorňuje na rozvoj zápalového procesu v obličkách a močových cestách.

Ak vezmeme do úvahy všetky uvedené skutočnosti, je lepšie počkať, kým prejde menštruácia a prejsť močom na analýzu neskôr. V prípade núdze sa biologická tekutina zhromažďuje na klinike pomocou katétra. Presná analýza bude, pretože nútený moč nie je v kontakte so životným prostredím.

Na začiatku menštruačného cyklu, je nežiaduce prejsť urinalýzu pre Zimnitsky, pre Nechiporenko, denný a všeobecný test. Prítomnosť krvi v moči zavádza lekára, ak si nie je vedomý kritických dní pacienta.

 1. Vyhodnotenie farby a vône.
 2. Chemické vyšetrenie najdôležitejších zložiek - leukocytov, erytrocytov, hlienu, proteínov, endometriálnych častíc a ďalších látok.
 3. Mikroskopické vyšetrenie - identifikuje baktérie, kryštály a abnormálne bunky.

Pravidlá zberu moču počas menštruačných dní

Ak lekár v konkrétnom prípade odpovedal kladne na otázku, či je možné vykonať vyšetrenie moču počas menštruácie, napr. Zákrok nemožno odložiť na neskoré obdobie, moč sa musí odobrať podľa všeobecných pravidiel. Najprv si musíte kúpiť špeciálnu nádobu v lekárni - priehľadnú nádobu s vekom.

Ak je použitá sklenená nádoba, je vopred premytá sódou a vysušená.

Príprava na skúšku je nasledovná: t

 • Moč odoberajte ráno (ak v noci došlo k „malému pohybu“ na toaletu, časový interval by mal byť aspoň 4 hodiny).
 • Jedlo v predvečer návštevy laboratória by nemalo mať intenzívnu farbu. Je zakázané jesť repu, mrkvu, špenát. Káva, alkohol, údené mäso, slané a korenené jedlá sú tiež nežiaduce.
 • Tablety pred zberom moču je lepšie brať, pretože deformujú analýzu. Ak nemôžete prerušiť lieky, musíte o tom informovať lekára.
 • Podanie časti moču do 2 hodín. Čerstvý moč poskytuje úplné informácie o stave tela.

Zvážte, ako močiť počas menštruácie tak, aby vaginálne sekréty nekontaminovali biologický materiál. Pracovný plán je nasledovný: t

 1. Dôkladne si umyte ruky mydlom.
 2. Opláchnite teplou vodou bez kozmetiky. Rozpustite rozkrok tkanivom a vložte tampon do vagíny.
 3. Vezmite si na jednej strane kapacitu, prikrčte sa cez toaletu a druhou rukou zrieďte stydké pysky. Prvá dávka moču by mala ísť na toaletu. Stredný moč je potrebné zbierať v nádobe a dokončiť proces močenia do toalety. Okraj nádoby by nemal byť v kontakte s telom - držať ju na diaľku na krátku vzdialenosť.
 4. Odoberte moč do laboratória v priebehu nasledujúcich 2 hodín po odbere (určitý čas sa môže biomateriál uchovávať v chladničke pri teplote +2 - 8 ° C). Nádoba moču musí byť čo najrýchlejšie prenesená na technika, pretože nestabilné zložky a sedimenty narúšajú kvalitu vzorky a kazia analýzu.

Podľa všetkých pravidiel, analýza moču, dokonca aj počas období, odráža skutočný obraz zdravia. Ak však pretrvávajú pochybnosti, je potrebné sa opýtať lekára, po koľko po menštruácii môžete prejsť močom a znovu diagnostikovať. Nový test sa odporúča prejsť 2 - 3 dni od dátumu ukončenia menštruácie.

Na veko kontajnera nezabudnite napísať názov, dátum a typ analýzy. Kapacita nádoby by mala byť 50 ml, ale nie je nutné ju naplniť na vrchol. Na výskum postačuje priviesť 10 ml moču.

Aké ďalšie testy možno vykonať počas menštruácie

Keď sú obdobia, špecialista môže navrhnúť ženu, aby urobila krvný test na hormóny. Na získanie presných informácií si lekár vyberie konkrétny deň cyklu. Krvácanie a rozmazanie neovplyvňujú kvalitu štúdie a nenarušujú skutočné údaje.

Krvné testy na hormóny sú početné. Dôležitú úlohu v ženskom tele zohrávajú také hormóny ako:

 • Testosterón.
 • Kortizol.
 • Prolaktín.
 • Estradiol.
 • Luteinizačný hormón.
 • FSH - folikuly stimulujúci hormón.

Koncentrácia týchto hormónov málo závisí od progresívnej menštruácie. Krv pre hormóny je možné darovať kedykoľvek, bez zmeny plánov a nečakania na správny deň. Ak je podozrenie na infekciu, môže sa tiež vykonať krvný test v kritických dňoch. Test, uskutočnený v počiatočných termínoch, prispieva k presnej diagnostike a rozvoju adekvátnej terapie.

Všeobecné pravidlá zberu moču na analýzu

Moč je veľmi významný biologický materiál, ktorý vám umožňuje diagnostikovať rôzne stavy pacienta, od preventívnych meraní až po závažné ochorenia. Zloženie moču je vysoko závislé od vonkajších a vnútorných vplyvov, takže pred odberom moču na analýzy je potrebné vytvoriť prirodzené podmienky, za ktorých stav vášho tela nebude narušený irelevantnými faktormi.

Ak chcete začať, v predvečer testu moču, nadmerné fyzické námahy a požitie alkoholu by mali byť opustené. Okrem toho je potrebné vylúčiť zo stravy výrobky, ktoré môžu zmeniť farebné vlastnosti moču: repa, mrkva, špenát. Je tiež nežiaduce užívať vitamíny a diuretiká.

Čistota genitálií je rozhodujúca pri zbere moču. Bezprostredne pred zákrokom by ste mali vymyť podľa ženskej schémy: od pošvy po konečník a potom dôkladne opláchnuť detergenty. Venujte pozornosť typu mydla - použitie dezinfekčných prostriedkov alebo antibakteriálnych látok je nežiaduce, pretože môže narušiť prirodzenú flóru v prípade, že potrebujete prejsť kultúrou moču. Vzhľadom na ženské špecifiká sa odporúča použiť tampón, aby sa zabránilo vstupu hlienu do moču.

Ako nádobu na zber moču je najlepšie použiť špeciálne nádoby na analýzu, ktoré je možné zakúpiť v lekárni alebo laboratóriu. Spĺňajú zdravotné štandardy a zaručujú vám bezpečnosť zloženia moču.

V závislosti od typu analýzy sa moč môže zbierať raz alebo opakovane, akumulovať sa počas dňa. V každom prípade pravidlo strednej časti zostáva nezmenené, podľa ktorého sa prvé a posledné prúdy nezhromažďujú.

Zber materiálu na analýzu moču počas menštruácie je teda v rozpore so všeobecnými pravidlami a neposkytuje čistú diagnózu. Čo nám bráni urobiť test moču po menštruácii?

Výsledky analýzy moču počas menštruácie

Predpokladajme, že ste z nejakého dôvodu absolvovali test moču počas vášho obdobia. Aké výsledky povedie táto štúdia? Fyzikálne a chemické vlastnosti moču budú skreslené.

Moč zdravého človeka má slamovožltú farbu a je zafarbený derivátmi krvných pigmentov. Jeho odtieň sa líši v závislosti od látok vstupujúcich do tela. Výsledkom analýzy moču počas menštruácie môže byť jeho sčervenanie, čo je príznak glomerulonefritídy. Ak je moč sfarbený v tóne, ktorý je blízky farbe silného čierneho čaju, lekár môže mať dôvodné podozrenie na abnormality v pečeni a žlčníku.

V ideálnom prípade by mal byť moč číry. Ak počas moču urobíte test moču, potom je pravdepodobné, že sa zistí významný zákal spôsobený prítomnosťou červených krviniek a epitelu. Na určenie príčin zákalu môžete priradiť ďalšie biochemické vyšetrenie sedimentu.

Ukazovateľ mernej hmotnosti moču odráža schopnosť obličiek koncentrovať alebo riediť moč. Podiel moču sa počas dňa značne líši v závislosti od vlastností konzumovaných potravín a vodnej bilancie tela. Je zrejmé, že v prípade absolvovania analýzy moču počas menštruácie sa tento indikátor zvýši a ak dosiahne určitú prahovú hodnotu, potom môžete vykonať jednu z nasledujúcich diagnóz: nefrotický syndróm, zlyhanie srdca, diabetes, zlyhanie pečene.

V moči zdravého človeka sa denne uvoľňujú približne 2 milióny erytrocytov, čo je v prípade žien ekvivalentné 3 erytrocytom. Zvýšený počet erytrocytov môže signalizovať urolitiázu, nádory genitourinárneho systému, pyelonefritídu, infekčné ochorenia urogenitálneho traktu, poranenie obličiek, hypertenziu, systémový lupus erythematosus, hemoragickú diatézu, rôzne typy otravy (benzénové deriváty, jedovaté huby, hemoragické diatézy, rôzne typy otravy (benzénové deriváty, nadobličky a hemoragické diatézy; Uskutočnenie analýzy moču počas menštruácie bude nevyhnutne viesť k identifikácii nadbytočných červených krviniek.

Sediment moču by normálne nemal obsahovať viac ako 10 epitelových buniek v zornom poli. Zvýšenie počtu epitelových buniek je charakteristické pre intoxikáciu, žltačky rôzneho pôvodu, chronickú cystitídu, horúčkovité stavy, neznášanlivosť voči anestézii a lieky, urolitiázu a rakovinu močového mechúra. Menštruačný prietok obsahuje významné množstvo epitelu maternice.

Moč zdravého človeka je sterilný. Pri močení však do nej vstupujú baktérie zo spodnej časti močovej trubice. Ich prípustný počet sa odhaduje na 10 tisíc kusov v 1 ml. Ak užijete moč počas obdobia, významne sa zvyšuje možnosť výskytu baktérií v moči. Stopy vylučovanej krvi na ľan, hygienické výrobky a genitálie doslova akumulujú rôzne druhy baktérií. Detekcia baktérií vo výsledkoch analýzy je alarmujúcim príznakom, ktorý diagnostikuje infekčné lézie močového systému (napr. Pyelonefritída, uretritída, cystitída atď.) V tomto prípade bude lekár vyžadovať re-analýzu alebo predpíše ďalšie bakteriologické vyšetrenie.

Baktérie často sprevádzajú procesy so zvýšením hladiny leukocytov. Rýchlosť samičieho leukocytu umožňuje od 0 do 5 na zorné pole. Zvýšenie počtu leukocytov v moči spravidla signalizuje zápalové procesy v obličkách a močových cestách. Toto je ďalšia verzia nesprávnej diagnózy, spôsobená neskorým dodaním analýzy moču.

Pri spätnom pohľade na vyššie uvedené informácie si opäť kladieme otázku: je možné vykonať test moču počas menštruácie? Odpoveď je zrejmá: samozrejme nie. Ale čo núdzové situácie pri analýze zloženia moču počas menštruácie zo zdravotných dôvodov? Takéto situácie sa riešia v podmienkach zdravotníckeho zariadenia, keď moč odoberá katéter priamo z močového mechúra a jeho kontakt s okolím je vylúčený.

Analýza moču po menštruácii

S ohľadom na vyššie uvedené, len po mesačnej urinal analýzy umožňuje získať spoľahlivé výsledky. Musíte trpezlivo čakať na úplné zastavenie akéhokoľvek prepustenia a dôsledne dodržiavať pokyny.

Čo motivuje ženu, aby vykonala test moču počas menštruácie? Na fórach na internete môžete nájsť najviac neočakávanú motiváciu. Jedna žena sa ponáhľa prejsť testom moču pred plánovanou plastickou chirurgiou, druhá je nutná na profylaktické vyšetrenie v predvečer dlhej cesty. Sú silne namietaní voči tretiemu, pre ktorého výsledok testu moču počas menštruácie ukázal prítomnosť syfilisu! Našťastie, falošne pozitívny marker nemal nič spoločné s realitou, ale boli nervové šoky opodstatnené potom, čo dostali tento druh diagnózy? Vezmite moč po menštruácii a buďte zdravý!

Pin
Send
Share
Send
Send