Zdravie

Srdce bolí a tlačí pred menštruáciou: príčiny bolesti a čo robiť?

Pin
Send
Share
Send
SendPMS je komplex cyklických symptómov, ku ktorému dochádza v dôsledku zmien hormonálnych hladín pred a počas menštruácie. Jeho prejavy sú rozdelené do troch veľkých skupín: vegetovaskulárne poruchy, neuropsychiatrické poruchy a metabolická a endokrinná dysfunkcia.

Napriek rozdeleniu syndrómu na päť foriem - vaskulárne, neuropsychické, edematózne, cefalgické a atypické - majú ženy najčastejšie príznaky z niekoľkých skupín, ktoré sa môžu navzájom posilňovať. Napríklad opuch, emočná nestabilita a vaskulárne poruchy vedú k silnej bolesti v oblasti srdca pred menštruáciou.

Najúplnejšie príčiny PMS sú vysvetlené teóriou hormónov. Podľa nej sú nepríjemné symptómy dôsledkom disproporcie estrogénu a progesterónu na pozadí zvyšujúcich sa koncentrácií prolaktínu. Vo vode sa vyvíjajú vodné soli a genetické teórie vývoja predmenštruačného syndrómu, ale ich akceptovanie v niektorých prípadoch pomáha špecialistovi rýchlejšie pomôcť pacientovi.

Prečo sa pri menštruácii bolestí srdce?

Prudká zmena v pomere množstva estrogénu a progesterónu vyvoláva podráždenosť, výkyvy nálady a slznosť. Zvýšenie počtu emocionálneho stresu v prítomnosti srdcových patológií sa môže zmeniť na atak anginy pectoris. Ale aj v neprítomnosti srdcových ochorení, zhoršená regulácia funkcií periférnych nervov a nadmerná stimulácia centrálneho nervového systému vedie k bolestivej bolesti.

Nadbytok estrogénu, ktorý je nevyhnutný na odmietnutie endometria, tiež vysvetľuje retenciu vody v tkanivách. Podľa štatistík je opuch pozorovaný u 50% žien. Retencia vody je najviac charakteristická pre tých, ktorí majú vysokú hladinu androgénov, estrogénu a „hormónu šťastia“ - serotonínu, niekoľko dní pred menštruačným krvácaním.

Bolesť srdca sa prejavuje nielen v dôsledku opuchu vnútorných orgánov, ale aj v dôsledku prekrvenia prsných žliaz. Ich rozširujúce sa laloky stláčajú uzliny a nervy v hrudnej kosti, čo vyvoláva bolesť.

Retencia tekutín je zvýšená aktívnou produkciou hormónu prolaktínu. Okrem edému, nadbytok tejto látky vysvetľuje zvýšenie krvného tlaku a tachykardie. Prolaktín predlžuje excitačnú fázu v myokardiálnych bunkách počas kontrakcie srdca, čo vedie k vzniku akútnej bolesti, ktorá sa objavuje cyklicky.

Bolesť môže nastať aj v neprítomnosti nadmernej produkcie hormónov. Sú spôsobené prostaglandínmi - biologicky aktívnymi látkami lipidového pôvodu. Oni sú pridelené umierajúce bunky a vytvoriť "maják" pre imunitu. Prostaglandíny izolované z odmietnutia endometria spôsobujú bolesť v rôznych ľudských orgánoch a systémoch: slezine, gastrointestinálnom trakte, srdci, muskuloskeletálnom systéme.

Sorbencia v hrudnej kosti je najpoužívanejšou formou kríz ICP. Keď je označený ako „syndróm záchvatu paniky“, prejavuje sa poklesom tlaku, strachom zo smrti, kŕčmi brucha, zimnicou, častým pulzom a srdcovým rytmom. Koniec ataku je sprevádzaný nutkaním na močenie.

S nástupom menštruácie, väčšina nepríjemných účinkov zmizne, ale s intenzívnymi prejavmi 5-12 príznakov naraz, bolesť srdca pokračuje počas menštruácie.

Komunikácia bolesti v srdci a menštruačnom cykle

Menštruačný cyklus ženského tela je charakterizovaný periodickými zmenami tkanív a orgánových systémov spôsobenými postupným zvyšovaním a znižovaním koncentrácie pohlavných hormónov. Existujú dve fázy cyklu:

 • folikulárne (od prvého dňa menštruácie k ovulácii, 14-15 dní), ktoré sa vyznačujú minimálnym množstvom estrogénu a progesterónu v krvi. V tomto čase dochádza k proliferácii endometria maternice pre budúcu implantáciu vajíčka. V strede folikulárnej fázy začína hladina estrogénu stúpať, čo dosahuje maximum v čase ovulácie.
 • luteal (od okamihu ovulácie až do prvého dňa menštruácie) - nastáva zvýšená syntéza progesterónu korpus luteum vo vaječníkoch.

Výskyt kardialgie (bolesť v srdci) počas menštruácie alebo v prvých dňoch po nej je spojený s nízkou koncentráciou estrogénu a progesterónu. Estrogény poskytujú vazoprotektívnu funkciu ("ochrana ciev") pred tvorbou aterosklerotických plakov, ktoré sú základom koronárnej choroby srdca (CHD).

Hormonálne pôsobenie zamerané na prevenciu spazmu vaskulárnych svalov sa realizuje blokádou kanálov, ktoré transportujú ióny vápnika vo svalových vláknach na adekvátnu kontrakciu.

Okrem toho sa dokázala prítomnosť špeciálnych estrogénových receptorov v srdci, ktoré určujú aktivitu dusíkatogénnej syntázy. Tento enzým je enzým, ktorý poskytuje uvoľňovanie oxidu dusnatého, ktorý rozširuje patologicky zúžené cievy v srdci. Nízka koncentrácia týchto látok prispieva k ischémii myokardu v stresových situáciách a k rozvoju kardialgie. Charakteristika bolesti v srdci po menštruácii:

 • dlhšie ako 10 minút
 • žmýkací charakter
 • sprevádzaný záchvatom paniky s nedostatkom vzduchu,
 • búšenie srdca (frekvencia viac ako 90 úderov za minútu), pocit zlyhania srdca.

Výskyt bolesti v srdci v druhej fáze menštruačného cyklu je zriedkavejšie, pretože dostatočné množstvo estradiolu a estriolu poskytuje kardioprotektívny účinok.

Čo robiť, keď nepríjemné pocity na hrudi v kritických dňoch?

Výskyt intenzívnej bolesti v srdci v ktorejkoľvek fáze menštruačného cyklu je alarmujúcim symptómom, ktorý vyžaduje pohotovostnú lekársku starostlivosť.

V prípade srdcovej bolesti v prvej fáze menštruačného cyklu (prvých 15 dní po menštruácii) je potrebné vylúčiť vznik ischemickej choroby srdca. Najčastejším provokatívnym faktorom pri angine pectoris (jedna forma CHD) je fyzická námaha. Kardialgia spôsobená hormonálnymi zmenami je spôsobená:

 • emocionálny šok
 • akútny stresový faktor
 • fajčenie
 • príjem alkoholu.

Najúčinnejším spôsobom prevencie vzniku bolesti je modifikácia životného štýlu a predchádzanie situáciám, ktoré spôsobujú kardialgiu.

Aby sa eliminovali nepriaznivé účinky lability nervového systému, používa sa spazmus hladkých svalov koronárnych ciev:

 • nitráty (nitroglycerín, Isoket, Nitrosorbit) - lieky, ktoré zastavujú angínu pectoris, obnovujú adekvátny prietok krvi cez koronárne cievy do svalových vlákien srdca,
 • blokátory kalciových kanálov (liekomipín, amlodipín) - používajú sa výlučne na odstránenie vazospazmu,
 • sedatíva (Valeriana Extract, Glyced, Novo-Passit) - sa používajú v prípade stresovej etiológie bolesti,
 • Kardioprotektívne lieky (Mildronat, Asparkam, Ritmokor, Corvitin) - látky, ktoré zvyšujú rezistenciu myokardu na nedostatok kyslíka.

Okrem toho pravidelné opakovanie epizód bolesti srdca pred nasledujúcimi mesiacmi vyžaduje podrobné vyšetrenie kardiológa, aby sa vylúčilo organické ochorenie srdca. Odporúča sa tiež laboratórna diagnostika koncentrácií pohlavných hormónov v rôznych fázach menštruačného cyklu.

Môže bolesť srdca pred menštruáciou alebo počas menštruácie, takže nejde o príznak srdcovej patológie?

Akútna alebo tlaková bolesť v srdci môže byť súčasťou vegetatívneho alebo somatického prejavu PMS. Najčastejšie sú nepríjemné pocity v hrudníku spôsobené fluktuáciami hormonálnych hladín, problémami nervového a reprodukčného systému.

Dishormonálna kardiopatia je nedostatočne študovaný stav, ale väzby s cyklom už identifikovali a opísali symptómy:

 • Kardiopatia klimaktérií alebo kardialgia - sa vyskytuje v dôsledku hormonálnych zmien charakteristických pre menopauzu niekoľko rokov pred alebo po ukončení menštruácie.
 • Charakteristické znaky: naliehavý pocit, bolesť na ľavej strane hrudníka - pálenie, rezanie, piercing. Symptómy môžu byť krátkodobé alebo dlhodobé. Výskyt opísaného nepohodlia v noci sa môže mýliť s pokojovou angínou.
 • Bolesť môže byť kombinovaná s dýchavičnosťou, pocitom nedostatku vzduchu.
 • Výskyt syndrómu bolesti nie je spojený s fyzickou aktivitou a odpočinok neodstraňuje nepohodlie.
 • Možná strata vedomia.
 • Bolesť môže byť kombinovaná s "prílivmi" - pocit tepla a zvýšené potenie. Parastézia, emočná nestabilita, kŕče v hrdle, silná bolesť hlavy, závraty.
 • Charakteristická je tiež vegetatívno-vaskulárna dystónia, tachykardia. Po útoku je zjavná slabosť, polyuria, nadmerné potenie.
 • V zriedkavých prípadoch môže byť záchvat sprevádzaný strachom zo smrti alebo sa vyskytne hysterický záchvat sprevádzaný klonickými kŕčmi.

Podobné príznaky sú charakteristické v adolescencii, ale častejšie sa neprejavujú tak živo ako pred menopauzou alebo po menopauze.

Po diferenciálnej diagnostike a skríningu srdcových patológií je predpísaná liečba, ktorá je založená hlavne na psychoterapii. Podstatou stretnutí s odborníkom je vysvetliť, že dyshormonálna kardiopatia nie je spojená s angínou a neohrozuje zdravie a život.

Užívanie liekov je potrebné len v prípade pretrvávajúcej kardialgie - predpisujú sa sedatíva. V pubertálnom období nie je liečba predpísaná - príznaky zmiznú po prirodzenom vzniku hormonálneho pozadia.

Premenštruačný syndróm

Premenštruačný syndróm je cyklický komplex symptómov, ktorý sa prejavuje u niektorých dievčat pred menštruáciou. Je charakterizovaná psychosomatickými, vaskulárnymi a metabolickými a endokrinnými poruchami, ktoré sú obnovené na začiatku nového cyklu.

PMS sa vyskytuje z niekoľkých dôvodov: nervové nadmerné vzrušenie, zmeny metabolických procesov v tele, narušenie kardiovaskulárneho systému, ale sú založené na jednom z hlavných faktorov - hormonálnej zmene.

Psychosomatické prejavy

Psychosomatické poruchy počas PMS sú spôsobené znížením hladín dvoch hormónov v krvi: estrogénu a progesterónu. Majú mierny sedatívny, sedatívny účinok. Ale počet oxytocín - anestetikum, stimulujúce účinnú látku - sa zvyšuje, takže nervový systém je neustále podráždený.

Psychosomatické symptómy sú najviac "nepríjemné", pretože sa prejavujú v správaní ženy voči ostatným ľuďom. Zvýšenie agresivity a depresivity, podráždenosť, slznosť a depresia.

Mnohé pachy, chute a zvuky vníma vzrušený nervový systém inak a môžu spôsobiť nepríjemné pocity. Kvôli excitácii centrálneho nervového systému trpia periférne neuróny: zníženie hmatového vnímania, mierne znecitlivenie končatín a prekrvenie hrudníka.

Vegetovaskulárne prejavy

Zníženie množstva mužského pohlavného hormónu - testosterónu - pred menštruáciou, ako aj zvýšenie prolaktínu, spôsobenie závažného edému, zmena obvyklého srdcového rytmu: srdcový rytmus sa môže zvýšiť alebo spomaliť najmä po cvičení, alkohole a kofeíne. Ťažký edém zvyšuje množstvo cirkulujúcej krvi, takže zvyšuje tlak v cievach a akumulácia tekutiny v tkanivách vnútorných orgánov vedie k stláčaniu nervových zakončení.

Vegetatívne príznaky PMS sú takéto prejavy:

 • bolesť hlavy,
 • tupá, boľavá bolesť v srdci,
 • opuch,
 • tep, ktorý sa môže zvýšiť alebo spomaliť
 • závraty spôsobené dysfunkciou mozgových ciev,
 • vysoký krvný tlak
 • nevoľnosť.

Výmena endokrinných prejavov

Menštruácia vyžaduje zmeny nielen v úrovni pohlavných hormónov. Na konci ovulácie sa syntéza a uvoľňovanie hormónov nadobličiek, ktoré regulujú metabolizmus soli a glukózy, spomaľuje. V tele pretrvávajú rôzne ióny solí: draslík, sodík, fosfor a iné a množstvo glukózy v krvi sa nemení hladko, ale vo vlnách.

Kvôli zmenám vo funkcii nadobličiek sa metabolické procesy v tele spomaľujú: objavujú sa opuchy a slabosť, znižuje sa fyzická aktivita, objavuje sa depresia a chuť do jedla sa významne zvyšuje v dôsledku skokov glukózy.

Vplyv hormónov na bolesť srdca

Z vyššie uvedeného vyplýva, že srdcové bolesti sú súčasťou psychosomatických a vaskulárnych prejavov PMS a ich hlavnou príčinou je zmena hladiny hormónov v krvi. Rôzne účinné látky majú rôzne účinky na prácu srdcového svalu a srdcového rytmu, preto je vhodné ich podrobnejšie diskutovať.

Prolaktín je účinná látka, ktorá sa vytvára v tele počas ovulácie a po ovulácii na prípravu mliečnych žliaz na produkciu mlieka v prípade oplodnenia vajíčka a vzhľadu plodu. Jedným z vedľajších účinkov tohto hormónu je retencia sodíka.

Tento stav spôsobuje nielen edém, v dôsledku čoho stúpa krvný tlak a zrýchľuje sa srdcový tep. Ďalším dôsledkom retencie sodíka je predĺženie excitačnej fázy v kardiomyocytoch počas kontrakcie srdca. Nadmerné prežitie buniek vedie k akútnym bolestiam podobným blesku, ktoré sa môžu objaviť cyklicky každých 5-10 sekúnd a rýchlo prejsť.

Estrogén a progesterón

Estrogén a progesterón regulujú nielen sexuálny systém ženy, ale tiež normalizujú fungovanie nervového systému, čím poskytujú mierny sedatívny účinok v prípade nadmernej stimulácie. Je to spôsobené poklesom ich úrovne na konci ovulácie sa objavujú negatívne psychosomatické zmeny, práca periférneho nervového systému je narušená.

Pred menštruáciou, bolesť v srdci, spôsobená zmenou množstva estrogénu a progesterónu, má matný, matný charakter. Objavujú sa v dôsledku rastúcej excitácie centrálneho nervového systému (mozgu) a zhoršovania regulácie koncov periférnych nervov v orgánoch.

prostaglandíny

Prostaglandíny sú látky, ktoré spôsobujú zápal a bolesť. Vystupujú väčšinou
infikovaných alebo umierajúcich buniek. Úlohu týchto látok pre imunitný systém je ťažké podceňovať, pretože sú majákom pre obranné bunky, ktoré ich nazývajú miestom smrti alebo infekcie telesných tkanív.

Keď sa endometrium začne na začiatku menštruačného cyklu odmietať, bunky matrice sliznice maternice a prostaglandínov sa vylučujú. To spôsobuje bolesť nielen v genitálnom systéme, ale aj v korpusových orgánoch: srdci, pečeni, slezine, črevách.

Srdce začne náhle ubližovať, nepohodlie má matný, boľavý charakter a trvá 2-3 minúty, najmä ak je dievča v tomto čase úplne pokojné.

Faktory vývoja PMS

PMS sa neprejavuje vo všetkých dievčatách, takže sa dá predpokladať, že na vzniku premenštruačného syndrómu sa podieľajú nielen hormonálne zmeny, ale aj ďalšie ďalšie faktory:

 • konštantné nervové napätie
 • nedostatok minerálov, najmä draslíka a vápnika,
 • zvýšená fyzická aktivita na pozadí ovulácie a menštruácie,
 • chudobná strava s nízkym obsahom tuku
 • zlý spánok
 • zneužívania kofeínu a cigariet.

Tieto faktory výrazne zvyšujú účinok hormonálnych zmien, ako aj prispievajú k rozvoju bolesti v oblasti srdcového svalu.

Diagnostika PMS

Na otázku mnohých dievčat, prečo srdce bolí pred menštruáciou alebo počas nich, diagnostika pomôže odpovedať. V prvom rade je potrebné aplikovať na troch lekárov: kardiológa, neurológa a gynekológa. Prvý špecialista by mal skontrolovať srdcový tep ženy a ak je podozrenie na ventil alebo iné časti srdca, urobí MRI vyšetrenie.

Ak kardiológ nenájde žiadne porušenie „na jeho strane“, potom gynekológ bude schopný zozbierať históriu PMS - príznaky, ktoré sa vyskytujú u ženy. Potom musíte urobiť krvný test, moč, skontrolovať obsah rôznych hormónov, glukózy, prostaglandínov, solí iónov (čo je obzvlášť dôležité pre silný edém).

Menej často sa problém bolesti srdca pred menštruáciou spája s nervovými poruchami, ktorých zvýšenie prejavov je spôsobené hormonálnymi poruchami. Preto stojí za to navštíviť neurológa, vykonať externé vyšetrenie, ako aj analýzu EEG, ktorá ukáže elektrickú aktivitu mozgových neurónov.

Liečba bolesti v srdci z rôznych dôvodov je iná. Napríklad, ak má pacient ťažký opuch, potom pred nástupom menštruácie môže byť predpísané diuretiká alebo bylinky, ktoré pomôžu normalizovať obsah tekutín v tele. Ak dôjde k narušeniu činnosti nervového systému, psychoterapia je potrebná vo forme sedatívnych liekov alebo homeopatických liekov. Tieto sú zložené z bylinných zložiek a ich vysoká účinnosť z väčšej časti vzniká v dôsledku účinku placeba.

Если же причиной болей в сердце стало сильное нарушение гормонального фона, то поможет терапия с использованием гормонов: прогестерона и эстрогена. Upokojujú nervový systém a tiež znižujú vzrušenie.

Pin
Send
Share
Send
Send