Zdravie

Aké hormóny sa vyrábajú pred menštruáciou a za čo sú zodpovedné?

Pin
Send
Share
Send
Send


Každý deň sa v ľudskom tele koná množstvo reakcií, z ktorých niektoré nie sú úplné bez účasti hormónov. Najživšia reakcia v tele, ktorá sa odohráva za účasti hormónov - je menštruácia. Zloženie menštruačnej krvi sa mení v každom štádiu cyklu a musí vykazovať určité hodnoty v každom štádiu. Ženy musia venovať osobitnú pozornosť kontrole hormonálneho pozadia počas menštruácie, ako na ňom závisí nielen výkonnosť reprodukčného systému, ale aj celkový stav tela. Akékoľvek zmeny v hormonálnom pozadí môžu vyvolať vývoj ochorení rôznych orgánov a telesných systémov.

Fyzický a psychický stav ženy závisí od hormónov.

Ako je hormonálny systém žien. Menštruačný cyklus a hormóny. Potrebná diagnostika. Čo spôsobuje hormonálnu nerovnováhu počas menštruácie

Endokrinné žľazy, ktoré sa nachádzajú v celom tele, poskytujú plný prístup hormónov v krvi. Rovnováha hormónov v tele každej ženy je individuálna a závisí od:

 • Vek žien.
 • Deň v menštruačnom cykle.
 • Všeobecné zdravie.

Miera hladiny hormónov v adolescencii v krvi sa výrazne líši od indikácií počas nástupu premenopauzy. Dôležitú úlohu v práci reprodukčnej funkcie tela ženy zohrávajú hormóny, ktoré sa produkujú v hypotalame, hypofýze a príveskoch. Hypotalamus a hypofýza sú umiestnené v špeciálnych lalokoch mozgu a sú zodpovedné za včasnú produkciu hormónov žľazami.

Hypotalamus sa nachádza v blízkosti hypofýzy a je zodpovedný za produkciu liberínov a statínov, zodpovedných za správne fungovanie hypofýzy. Liberíny sú zodpovedné za katalýzu vývoja hormónov, ktoré telo potrebuje, statíny v prípade potreby vyvolávajú zastavenie nadmernej aktivity. Tieto dva typy hormónov nie sú produkované chaoticky v tele a hypotalamus dostáva signál zo všetkých systémov tela, v potrebe ich presnej produkcie.

Celý systém hormonálneho pozadia je veľmi obtiažne pracovať a porušenie niektorej z jeho častí vyvoláva nerovnováhu všetkých ostatných systémov. Teda porucha štítnej žľazy znamená výskyt nesprávneho fungovania orgánov reprodukčného systému.

Hypotalamus je zodpovedný za správnu produkciu hormónov.

Cyklus a hormóny

Hormonálne pozadie priamo súvisí s menštruačným cyklom. Hlavné hormóny reprodukčného systému syntetizované hypofýzou - FSH a LH, ovplyvňujú funkciu príveskov. Práve tieto hormóny produkujú estrogény a progestíny v správnom množstve a nútia maternicu pripraviť sa na možné tehotenstvo.

Menštruačný cyklus možno rozdeliť do troch fáz:

 1. Folikulárnej. Toto obdobie sa vzťahuje na čas pred uvoľnením vajíčka z príveskov.
 2. Ovuláciou. Obdobie spojené s dozrievaním vajca.
 3. Luteín. Charakterizuje sa uvoľňovaním vajíčka po starnutí do maternice.

Folikulárne obdobie

Toto obdobie sa zvyčajne počíta od začiatku prvých dní menštruácie. Počas tohto obdobia dochádza k oddeleniu epitelu v maternici a dozrievaniu dominantného folikulu. Keď dôjde k tomuto štádiu, sliznica maternice sa škvrnitá krvnými cievami a je naplnená živinami, ktoré sú určené pre budúce embryo. Ženské hormóny, ktoré sa produkujú počas tohto obdobia, ovplyvňujú rast endometria, jeho zahusťovanie a vylučovanie. Estrogénový progesterón počas tohto obdobia znižuje jeho aktivitu vo formulácii a vykazuje najnižšie hodnoty v krvi. Je to spôsobené týmto poklesom ženských hormónov, horná vrstva epitelu maternice sa vylučuje a vylučuje.

Práve v tomto procese sa zvyšuje hladina FSH. Rastie v priebehu celého štádia folikulárneho štádia, čím sa zväčšuje maternica tak, aby vajíčko mohlo získať oporu.

Najväčší význam majú folikuly stimulujúci hormón a dominantný folikul dva týždne po nástupe menštruácie. Dominantný folikul vyvoláva rast estrogénu, čo zvyšuje rýchlosť rastu endometria. Fáza vývoja folikulov v cykle je najdlhšia a jeho dĺžka klesá o obdobie nástupu klimatických zmien. Napriek tomu, že folikul sa zväčšuje, neopúšťa vaječník, pretože jeho výstup vyžaduje luteinizačný hormón.

Diagram ukazuje dominantný folikul, vajíčkovod, nezrelé folikuly a uvoľnenie zrelého vajíčka

Štádium ovulácie

Počas obdobia ovulácie sa dramaticky zvyšuje hladina luteinizačného hormónu, ktorý prispieva k dozrievaniu vajíčka v príveskoch. Vďaka tomuto hormónu sa folikulová obálka rozpadne a vajíčko sa uvoľní. Doba ovulácie trvá od 16 do 48 hodín a je charakterizovaná koncom uvoľňovania vajíčka. Po uvoľnení bunky si hladina luteinizačného hormónu udržiava svoj najvyšší vrchol počas 24 hodín. Je to správna hladina tohto indikátora v krvi, ktorá umožňuje žene otehotnieť.

Luteinizačné obdobie v cykle

Toto obdobie trvá približne dva týždne po ovulácii. Posledný deň tejto fázy sa číta deň pred menštruáciou nasledujúceho cyklu.

Na začiatku novej fázy sa folikuly vytvorené v membráne uzatvárajú a tvoria žlté telo. Je to corpus luteum, ktoré ovplyvňuje produkciu progesterónu.

Progesterón ovplyvňuje tkanivá a spôsobuje zvýšenie endometria v maternici a akumulácia živín prispieva k nástupu prípravného obdobia na pripojenie embrya.

Všetky tieto zmeny spôsobujú zvýšenie bazálnej teploty, ak sa vyskytla koncepcia. Je to progesterón a estrogén, ktoré prispievajú k expanzii kanálikov prsných žliaz a pripravujú prsia na budúce obdobie laktácie. Čo robí hrudník bolestivým pred nástupom nového cyklu.

Ak sa koncepcia nevyskytla, potom corpus luteum odumrie 2 týždne po nástupe ovulácie. Počas tohto obdobia klesá hladina hormónov a pripravuje telo na novú šancu oplodnenia.

Ak sa vyskytne koncepcia, choriový gonadotropín rastie v tele, čo naznačuje nástup tehotenstva. Podrobný hormón je schopný produkovať iba membrány.

Hnojené vajíčko začína produkovať ľudský choriový gonadotropín

Prečo je potrebné testovanie hormónov? Hormonálne zlyhania sú nebezpečné

Ak žena nemá žiadne patologické ochorenia a v cykle sa nevyskytujú žiadne nezrovnalosti, je preventívne opatrenie na vykonanie hormonálnych testov. Vďaka tomu môžete vidieť:

 • Prítomnosť odchýlok od normy a účinku hormonálneho pozadia na ženské telo.
 • Rast patologických nádorov v reprodukčnom systéme.
 • Dysfunkcia reprodukčných orgánov.

Pri akýchkoľvek zmenách v cykle a problémoch spojených s výkonom reprodukčnej funkcie sa ukáže, že žena absolvuje sériu testov na hormóny. Podľa získaných údajov môže lekár predpísať liečbu, ktorá zabráni vzniku negatívnych dôsledkov.

Aj nepatrná odchýlka od normy môže signalizovať prítomnosť patológie v tele, ktorá ovplyvňuje telo ako celok. Ak sa vyskytnú zmeny v hormónoch, ktoré ovplyvňujú menštruačný cyklus, potom dochádza k porušeniu reprodukčnej funkcie:

 • Úroveň FSH. Hladina hormónu stimulujúceho folikuly rastie v tele, ak sa vyskytne onkologická dysfunkcia hypofýzy, alebo nedostatok funkcie príveskov. Zvýšenie hladiny folikuly stimulujúceho hormónu môže byť reakciou tela na alkoholizmus alebo nadváhu.
 • Luteinizačný hormón znižuje hladiny v krvi, ak má žena abnormality v hypofýze alebo obezite. A zvýšenie luteinizačného hormónu možno nájsť u žien, v štruktúre vaječníkov, v ktorých sú prítomné zmeny, ktoré sa líšia od normy alebo nádorov mozgu.
 • Prolaktín. Je produkovaný v tele, ovplyvňuje hladinu progesterónu, je schopný potláčať folikuly stimulujúci hormón počas tehotenstva. Tieto ukazovatele majú vplyv na metabolické procesy v tele. Prolaktín zabezpečuje správnu produkciu mlieka počas laktácie. S nedostatkom alebo zvýšeným vylučovaním tohto hormónu dochádza k narušeniu syntézy folikulov, čo môže narušiť proces ovulácie. Prebytok v produkcii prolaktínu sa pozoruje pri ochorení, ako je hypotyreóza, alebo pri poruche funkcie alebo funkcie hypofýzy.
 • Estrogén. Hormon estradiol má veľký vplyv na cyklus. Hormón estrogén je produkovaný folikulom a ovplyvňuje správny vývoj vajíčka a jeho produkcie. Zvýšené hladiny estradiolu indikujú prítomnosť patologických novotvarov nadobličiek alebo vaječníkov. Vysoká hladina estrogénu v krvi je pozorovaná u žien s deficitom hmotnosti, pretože telo dostáva ďalšie množstvo estrogénu z tukového tkaniva. Zvýšené hladiny estrogénov znižujú pravdepodobnosť, že žena otehotnie, rozbije cyklus a spôsobí neplodnosť.
 • Progesterón. Vysoká miera progesterónu v krvi indikuje prítomnosť nežiaducich nádorov v končatinách alebo nadobličkách. Pokles hladín v krvi indikuje zápalový proces reprodukčných orgánov. Tento hormón tiež ovplyvňuje nástup ovulácie.
 • Testosterón. Napriek tomu, že testosterón je čisto mužský hormón, ktorý je zodpovedný za mužskú silu, jeho prebytok v tele môže spôsobiť predčasné ukončenie tehotenstva. Zvýšená produkcia testosterónu počas menštruačného cyklu môže ovplyvniť ovuláciu, čím sa oneskoruje nástup menštruácie na dlhú dobu. Zvýšenie hladiny testosterónu v krvi môže indikovať prítomnosť nadobličiek a zlyhanie vaječníkov.
 • Androgény. Tento typ mužských hormónov môže spôsobiť poruchu reprodukčného systému v ženskom tele, zvýšenie úrovne rastu vlasov alebo vyvolať neplodnosť. A zvýšená hladina androgénov znižuje libido.

Pin
Send
Share
Send
Send