Vitálny

Algomenorrhea čo je to

Pin
Send
Share
Send
Send


Z technického hľadiska je žena dosť komplikovaným mechanizmom. Ak je problém s akýmkoľvek orgánom, potom to bude ťahať veľa ďalších.

Ženské pohlavné orgány sú veľmi zložitý systém, takže musíte venovať pozornosť aj maličkostiam, pretože niekedy hrajú kľúčovú úlohu. Ignorovanie gynekologických ochorení môže viesť k neplodnosti.

Veľmi často počas menštruácie žena zažíva nepohodlie. Samozrejme, v menštruácii nie je nič príjemné, ale niektoré ženy pociťujú silnú bolesť. Táto choroba sa nazýva algomenorea.

Príčinou bolestivých pocitov sa najčastejšie stáva nesprávna poloha maternice alebo jej veľmi malá veľkosť, endometrióza a zápal reprodukčných orgánov môže tiež ovplyvniť bolesť.

Spravidla má choroba niekoľko príznakov - je to bolesť brucha, hlavy, nevoľnosť, závraty. Všetky príznaky zmiznú, keď začne menštruácia.

Algomenorea má dva typy - primárne a sekundárne. Zvyčajne primárny nie je spojený s anatómiou, objavuje sa u dievčat s prvou menštruáciou. Aj keď sú chvíle, keď sa objaví u žien. Bolesť je veľmi silná, takže žiadne analgetiká alebo sedatíva nemôžu robiť. Svojím charakterom pripomína kontrakcie, ktoré porodili, pochopí - koľko to bolí!

Sekundárna algomenorea je, bohužiaľ, prejavom inej choroby. Spravidla ide o príznak myómov alebo antiflexiu maternice, zápalové procesy. Niekedy sa táto choroba vyskytuje po ťažkom pôrode alebo potrate.

Kódy ICD-10

N94,0 Bolesť uprostred menštruačného cyklu,
N94.1 Dyspareunia,
N94.2 Vaginizmus
N94.3 syndróm premenštruačného napätia,
N94.4 Primárna dysmenorea,
N94.5 Sekundárna dysmenorea,
N94.6 Nešpecifikovaná dysmenorea
N94.8 Iné špecifikované stavy spojené s ženskými pohlavnými orgánmi a menštruačným cyklom
N94.9 Nešpecifikované stavy spojené s ženskými pohlavnými orgánmi a menštruačným cyklom.

liečba

Predpokladá sa, že sekundárna algodysmenorrhea prejde, ak je hlavná choroba vyliečená, pretože je to symptóm. Avšak hrozná bolesť by nemala vydržať. Je potrebné aplikovať protizápalové lieky niekoľko dní pred menštruáciou. Môžete tiež vyskúšať lekárske poplatky, fyzioterapeutický prístroj. Primárna algomenorea najčastejšie prechádza po prvom narodení, až do tejto doby žena berie analgetiká a protizápalové lieky.

V každom prípade je nevyhnutná pomoc skúseného gynekológa! Pokiaľ ide o gynekologické problémy, samoliečba môže viesť k neplodnosti, čo je hrozná diagnóza pre každú ženu. Preto je lepšie bez rizika riskovať!

Čo je algodysmenorea: kód pre ICB 10

Diagnóza dysmenorea môže byť vykonaná na základe výsledkov komplexného klinického a laboratórneho vyšetrenia, ktoré umožňuje vylúčiť rôzne príčiny bolesti dolnej časti brucha, ktoré nie sú spojené s menštruáciou.

Klinické a anamnestické znaky umožňujú určiť čas výskytu, trvanie bolesti, cyklickú povahu bolesti, vzťah ich výskytu s menštruačným cyklom. Odhalili priamo úmernú závislosť závažnosti dysmenorey na sociálnom postavení, povahe a pracovných podmienkach. Pri pohovore s pacientmi je možné identifikovať rodinné prípady dysmenorea - prítomnosť dysmenorey u matky alebo v najbližšej rodine.

FYZIKÁLNY PRIESKUM

Štúdium autonómneho stavu a psychoemotických charakteristík pacienta pomáha určiť rôzne typy odpovedí na bolesť u rôznych dievčat (je potrebné vyhodnotiť vegetatívny stav pacienta: sympatiku, parasympatiku, zmiešané).

 • Prevaha sympatického autonómneho tónu. Dievčatá sa sťažujú nielen na bolesť, ale aj na intenzívnu bolesť hlavy, ako je migréna, nevoľnosť, horúčka s triaškou alebo vnútorné triašky, pocit horúčavy, potenie a výskyt červených škvŕn na krku vo forme "vaskulárneho náhrdelníka", bolesti v srdci a palpitácie, celková slabosť a závraty, narušenie čriev (črevná kolika v dôsledku spazmu arteriol a zápcha) a zvýšené močenie (v dôsledku relaxácie vylučovacieho svalu). Bledosť kože a akrocyanóza, rozšírení žiaci sú zaznamenaní, sú možné symptomatické poruchy. Časté poruchy spánku, vrátane nespavosti. Zmena nálady je charakterizovaná vnútorným napätím a úzkosťou, neistotou, obsedantnými strachmi, pesimizmom, až do vývoja depresie.
 • Prevalencia odpovede parasympatiku na menštruačnú bolesť. V čase záchvatu bolesti u dievčat, zvracania a zvýšeného slinenia, zníženej srdcovej frekvencie, zvýšenej chladu a bledosti kože, záchvatov astmy a záchvatov a mdloby sú možné najmä v dusných miestnostiach. Pacienti sa sťažujú na výrazné zvýšenie telesnej hmotnosti v predvečer menštruácie, opuch tváre a končatín, výskyt svrbenia alebo alergické reakcie, nadúvanie a hnačku. Zaznamenávajú pokles telesnej teploty a krvného tlaku, znížený výkon, ospalosť, zúženie žiakov, výskyt pasívnych obranných reakcií správania.
 • Zmiešané vegetatívne emocionálne reakcie zistené vo väčšine moderných dievčat. Najťažšia menštruácia sa vyskytuje u astenizovaných dievčat s psychopatickými osobnostnými vlastnosťami. Neurovegetatívne prejavy v tejto skupine pacientov majú tiež zmiešané prejavy: dýchavičnosť a aerofágia, záchvaty astmy ("hrčanie v hrdle"), slabosť, zníženie telesnej teploty a nestabilita krvného tlaku, zvýšená únava, bolesť v srdci a bolesti hlavy, zhoršenie počas bolestivého, oslabujúceho stavu. záchvat dysmenorea. Astenizácia centrálneho nervového systému sa prejavuje hypochondriou, húževnatosťou a slznosťou, záchvatmi podráždenosti a agresivity, striedaním depresie a apatie, pocitmi úzkosti a strachu, poruchami hĺbky a trvania spánku, neznášanlivosťou zvuku, čuchových a v niektorých prípadoch chuťových podnetov.

Cieľový výskum. Charakterizované viacerými prejavmi dysplázie spojivového tkaniva.

 • Zmeny na koži:
  —Vaskulárne siete na hrudi, chrbte, končatinách v dôsledku tenkej kože,
  - zvýšená roztiahnuteľnosť pokožky (bezbolestné oneskorenie 2-3 cm v oblasti zadnej časti ruky, čela),
  - hemoragické prejavy (ekchymóza a petechie počas testov „štipka“ alebo „škrtidlo“),
  - intradermálnych prestávok a stretch pásov (strií), t
  - Symptómom „hodvábneho papiera“ (zostávajúce na miestach oderu, rany, oblasti kiahňových kiahní lesklých, atrofovaných)
  kožu).
  Pri vyšetrení sa okrem toho zistia kŕčové žily (funkčná nedostatočnosť chlopní, porušenie
  prietok krvi).
 • Kostné abnormality, najčastejšie u dievčat s dysmenoreou:
  - Dialamichenom (predĺženie a zjemnenie končatín),
  - deformácie hrudníka (lievikovitý, kýlový),
  - patológia chrbtice (skolióza, kyfóza, lordóza, plochý chrbát),
  - Patológia končatín (arachnodakticky, hypermobilita kĺbov, zakrivenie končatín, plochá noha).
 • Príznaky nedostatku horčíka, poškodenie vnútorných orgánov:
  - difúzna abdominálna bolesť spôsobená gastrointestinálnymi kŕčmi,
  - nauzea, vracanie, pálenie záhy,
  - medzery, striedanie hnačky,
  - Zníženie tvorby inzulínu pankreasom a zvýšenie rizika diabetes mellitus,
  - Laringo a bronchospazmus,
  - kontrakcie maternice maternice.

LABORATÓRNE - NÁSTROJOVÉ VÝSKUMNÉ METÓDY

Pri liečbe pacientov s dysmenoreou majú diagnostické techniky, ktoré umožňujú rozpoznať chorobu, ktorej maska ​​bola bolestivá menštruácia, veľký klinický význam.

Prvá z týchto techník je test s NSAID, ktoré majú antiprostaglandínový účinok. Na pomoc lekárovi ponúka širokú škálu liekov podobného mechanizmu účinku: kyselina acetylsalicylová, indometacín, ibuprofén, naproxén, diklofenak, ketoprofén, piroxikam a ich analógy.

Schéma vzorky. Pacientovi je ponúknuté, aby nezávisle hodnotil závažnosť bolesti pomocou 4-bodového systému na pozadí 5-dňového režimu NSAID, kde 0 bodov je neprítomnosť a 3 body predstavujú maximálnu závažnosť bolesti. Pre presnejšie stanovenie bolesti na škále anestetického účinku NSAIDs sú uvedené desatinné hodnoty. Nie je zakázané používať klasickú vizuálne analógovú stupnicu s rozdelením divízií od 0 do 10 bodov.

Prvá, počiatočné hodnoty na stupnici intenzity bolesti, je pacient požiadaný, aby opraviť, keď sa objaví veľmi nepríjemné, ale stále tolerovateľné bolesti, v blízkosti maxima rozsahu. Dynamika zmeny bolesti v prvý deň testu sa vyhodnotí 30, 60, 120 a 180 minút po užití prvej pilulky a potom každé 3 hodiny pred užitím nasledujúcej pilulky pred spaním. V nasledujúcich 4 dňoch sa pacientovi ponúkne, aby liek užíval 1 tabletu 3-krát denne, pričom raz ráno zhodnotil závažnosť bolesti. Lekárske vyhodnotenie analgetického účinku lieku by sa malo uskutočniť okamžite, t.j. 6. deň testu. Spolu s dôsledným plnením stupnice bolesti sa pacientom ponúka, aby súčasne fixovali toleranciu lieku a zvláštnosti vegetatívno-neurotických a psycho-emocionálnych prejavov dysmenorey.

 • Rýchly pokles závažnosti bolesti a sprievodné prejavy dysmenorea v prvých 3 hodinách po užití lieku pri zachovaní pozitívneho účinku na nasledujúce dni nám umožňuje s vysokou mierou istoty určiť, že príčinou dysmenorey je funkčná hyperprosaglandinémia.
 • Ušetrenie a v niektorých prípadoch zvýšená bolesť, napriek pokračujúcim NSAIDs, na 2. až 3. deň, ťažká menštruácia, po ktorej nasleduje zníženie intenzity do 5. dňa testu, je charakteristickejšia u pacientov s dysmenoreou spôsobenou endometriózou genitálií.
 • V prípadoch, keď po užití prvej pilulky dievča indikovalo pravidelný pokles intenzity bolesti a pri ďalšom testovaní zistila, že bolestivé pocity zostali až do konca užívania lieku, je možné predpokladať prítomnosť PID ako hlavnej príčiny dysmenorey.
 • Absencia analgetického účinku NSAID v celej vzorke, vrátane po prvej pilulke, naznačuje nedostatočnosť alebo vyčerpanie analgetických zložiek nocicepčného systému. Podobný stav sa pozoruje pri malformáciách genitálií spojených so zhoršeným odtokom menštruačného toku, ako aj pri dysmenorey spôsobenej poškodeným leukotriénom alebo endorfínmi.

Gynekologické vyšetrenie a odoberanie bakteriologického materiálu eliminuje infekčný faktor ako možnú príčinu chronických zápalových procesov v panvových orgánoch, a teda jednej z variantov sekundárnej dysmenorey.

Ultrazvuk srdca a stanovenie hladiny horčíka v sére. Vzhľadom na to, že viac ako polovica pacientov s dysmenoreou vykazuje stigmy vrodenej dysplázie spojivového tkaniva spôsobenej nedostatkom intracelulárneho horčíka (skolióza, prolaps mitrálnej chlopne, myopia, deformácia hrudníka), odporúča sa zaradiť do vyšetrovacieho komplexu dievčatá s ultrazvukovou dysmenorouou a stanovením hladín horčíka v sére. Podľa dostupných údajov sa u 70% pacientov s pubertálnou dysmenoreou zistila závažná hypomagnezémia.

Stanovenie estrogénu a progesterónu v dňoch pred očakávanou menštruáciou (23-25 ​​dní s 28 dňovým menštruačným cyklom). Porovnanie študovaných parametrov nám umožňuje identifikovať dôležité modely vo vývoji dysmenorey u dievčat.

 • U pacientov s miernym stupňom dysmenorey je profil steroidov zvyčajne charakterizovaný normálnym pomerom estradiolu a progesterónu a odpoveďou autonómneho nervového systému je zmiešaný variant vegetatívnej podpory. Elektroencefalografické údaje u takýchto pacientov poukazujú na prevahu mozgových zmien so znakmi dysfunkcie mozgových štruktúr mesodiencephalic a striopallidar.
 • U pacientov so stredne závažnou dysmenoreou je profil steroidov častejšie charakterizovaný klasickou verziou NLF, normálnou produkciou estradiolu, ktorá nie je kompenzovaná zodpovedajúcim účinkom progesterónu v druhej fáze menštruačného cyklu. V tejto skupine prevládajú pacienti s viacnásobným prejavom nadmerného sympatického tónu autonómneho nervového systému. Elektroencefalogram pacientov odráža mozgové zmeny so znakmi dysfunkcie stredných mozgových štruktúr.
 • U pacientov s ťažkou dysmenoreou sú hladiny estradiolu vyššie ako normálne, zatiaľ čo hladiny progesterónu môžu spĺňať štandardy luteálnej fázy menštruačného cyklu. U takýchto pacientov na klinike dysmenorey, okrem bolesti, prevládajú príznaky parasympatického vplyvu autonómneho nervového systému, ktoré sa prejavujú na elektroencefalograme mozgových zmien s príznakmi dysfunkcie štruktúr mozgových kmeňov.

Analýza výsledkov testov doplnená o znalosti elektrofyziologického stavu mozgu (elektroencefalografia) a zvláštností vegetatívnych neurotických a psycho-emocionálnych reakcií umožňuje lekárovi rozhodnúť o type terapeutického účinku a poskytnúť dostatočne trvalý pozitívny účinok liečby dysmenorey na ambulantnom základe.

Laparoskopia a hysteroskopia by sa mali vykonávať len podľa indikácií av nemocnici (ak máte podozrenie na prítomnosť vnútornej alebo vonkajšej endometriózy, polypu endometria, intrauterinálnej synechie, na objasnenie stavu vnútorných pohlavných orgánov s dlhou históriou PIDI v anamnéze).

DIFERENCIÁLNA DIAGNOSTIKA

 • Dysmenorea môže byť jedným z prvých príznakov malformácií maternice a pošvy, sprevádzaných jednostranným oneskorením v odtoku menštruačnej krvi (uzavretý extra uterinný roh alebo uzavretá vagína). Charakteristickými príznakmi týchto príznakov je nástup dysmenorey s menarche, progresívny nárast bolesti ako v závažnosti, tak v trvaní, s maximom ich intenzity v 6-12 mesiacoch, zachovaním rovnakej lokalizácie a ožiarením bolesti z mesiaca na mesiac.
 • Dysmenorea môže byť spôsobená vrodenou nedostatočnosťou cievneho systému panvových orgánov, známejšou ako panvové kŕčové žily alebo syndróm vaječníkových žíl.
 • Jednou zo zriedkavých príčin dysmenorey je defekt v zadnom letáku širokého väziva maternice (Allen-Mastersov syndróm).
 • Častou príčinou dysmenorea je endometrióza. V prípade vonkajšej endometriózy (peritoneum maternicovej rektálnej dutiny, zadné listy širokých väzov maternice, väzy na sakrách, črevné slučky), bolesť je bolestivá, často vyžarujúca do krížovej dutiny a konečníka. Tieto útoky sú často veľmi silné.
  bolesť je sprevádzaná vývojom obrazu „akútneho brucha“, nevoľnosti, vracania a krátkodobej straty vedomia. Adenomyóza sa vyznačuje zmenou tvaru a polohy maternice: telo maternice získava sférický tvar s difúznou formou adenomyózy a nepravidelnou formou s nodulárnou formou. Pri endometrióze maternice sa zvyčajne vyskytuje bolesť 5-7 dní pred menštruáciou, intenzita sa zvýši o 2-3 dni a potom sa intenzita postupne znižuje v strede cyklu. Okrem toho sa zaznamenáva progresia menštruácie. Prítomnosť endometriózy môže byť podozrivá u dievčat, ktoré majú pohlavný styk s partnermi, medzi ktorými je prítomná sťažnosť na dyspareuniu - patognomonický znak tohto ochorenia. Endometrióza je tiež charakterizovaná miernym zvýšením telesnej teploty počas menštruácie, zvýšením ESR.
 • Dysmenorea spôsobená PID nešpecifickej a tuberkulóznej etiológie sa významne líši
  rysy.
  - Pri chronickej salpingitíde non-tuberkulóznej etiológie nastáva bolesť kňučania alebo ťahania za 1-3 dni pred menštruáciou a zvyšuje sa v prvých 2-3 dňoch menštruácie. Pri zápalových procesoch je dôležité napätie adhézií vytvorených medzi peritoneálnym krytom maternice a priľahlých orgánov. Zápal, začínajúci v jednom z oddelení genitálneho traktu, sa šíri do iných oblastí. V dôsledku toho sú možné rôzne kombinácie takých foriem, ako je salpingooporitída, endometritída, tubo-vaječníkové formácie, pelviocelulóza, pelvioperitonitída. Keď sa zistí zápal vnútorných pohlavných orgánov, zistia sa ako mikroorganizmy, ktoré spôsobujú STI (gonococcus, chlamydia, ureaplasma, mykoplazma), tak zástupcovia zvyčajnej vaginálnej mikroflóry.
  - Pri dysmenorey spôsobenej chronickou tuberkulózou genitálií sú špecifickejšie nasledujúce znaky. Predtým všeobecná malátnosť, zvýšené záchvaty bolestivej nemotivovanej bolesti brucha bez jasnej lokalizácie, najmä v jarnej alebo jesennej sezóne, bolestivá menštruácia s menarche. Нарушение менструального цикла, обусловленное свойством туберкулёзных токсинов поражать регулирующие половые центры, нейтрализовать половые гормоны, а также вызывать атрезию незрелых фолликулов. Нарушения чаще всего бывают по типу гипо, опсоменореи, аменореи, метроррагии.
 • Дисменорею необходимо дифференцировать: с острым аппендицитом, перекрутом кисты яичника, апоплексией яичника, различной патологией толстого кишечника.
  - V prospech akútnej apendicitídy budú indikované charakteristické znaky (nedostatočná komunikácia s menštruačným cyklom, postupné zvyšovanie bolesti, príznaky peritoneálneho podráždenia, často zvýšená telesná teplota, leukocytóza, neprítomnosť bolesti maternice počas rektob abdominálneho vyšetrenia).
  - Stav nazývaný syndróm apendikulárneho genitálu je tiež často sprevádzaný dysmenoreou. Predpokladá sa, že každá tretia dievčina, spolu s akútnou apendicitídou, je diagnostikovaná s OVDPM, najčastejšie katarálnou salpingitídou, menej často s periooporitídou a hnisavou salpingitídou, zriedkavejšie s oophoritídou. V 33% prípadov zápalu slepého čreva sú teda nevyhnutné predpoklady na vytvorenie syndrómu apendikulárneho genitálu.
  - Pri torzii cysty vaječníkov a pri ovariálnej apoplexii existujú charakteristické diagnostické funkcie, ktoré vám umožnia čo najskôr diagnostikovať.

PRÍKLAD FORMULÁCIE DIAGNOSTIKY

Primárna dysmenorea I (mierna) alebo II (stredná) alebo III (závažná) závažnosť.
Sekundárna dysmenorea I (mierna) alebo II (stredná) alebo III (závažná) závažnosť. Endometrióza vaječníkov a panvové peritoneum alebo zápalové ochorenie panvových orgánov (špecifická alebo nešpecifická etiológia) alebo
Chronická insuficiencia panvy.
Nešpecifikovaná dysmenorea.

CIELE LIEČBY

 • Eliminácia výrazného syndrómu bolesti.
 • Normalizácia stavu autonómneho nervového systému a psychoemotického stavu pacienta.
 • Eliminácia alebo zmiernenie symptómov hlavných organických príčin dysmenorea (vnútorné genitálie)
  endometrióza, akútne a chronické PID).
 • Normalizácia menštruačného cyklu (s porušeným rytmom alebo s NLF).

NEZDRAVOTNÉ LIEČENIE

Dodržiavanie režimu práce a bdelosti, regulácia diéty so zvýšením spotreby v perimenštruačných dňoch ľahko stráviteľných potravín bohatých na vitamíny a vitamínov a odstraňovanie produktov na báze mlieka a kávy, zvyšovanie celkového tónu cvičení terapeutickej a zdravej gymnastiky.
Možno použitie individuálnej alebo kolektívnej psychoterapie. Dokázalo sa, že má dobrý účinok na expozíciu spúšťacích bodov (akupunktúra, akupunktúra, magnetoterapia). Reflexológia je efektívnejšia v kombinácii s cvičením, diétou, psychoterapiou.

Pri liečení dysmenorey je urgentné použitie predformovaných lekárskych a fyzikálnych faktorov: diadynamická terapia, fluktuácia, amplipulzová terapia.

CHIRURGICKÉ OŠETRENIE

Chirurgická liečba dievčat s dysmenoreou by sa mala vykonávať v nemocniciach s endoskopickou chirurgickou jednotkou. Laparoskopia je indikovaná u pacientov s nasledovnou patológiou:

 • Pretrvávajúca nekonzervatívna liečba dysmenorey (na objasnenie príčiny ochorenia).
 • Vonkajšia endometrióza pohlavných orgánov, vrátane endometriálnych ovariálnych cyst.
 • Malformácie maternice a pošvy (dodatočný základný roh maternice, zdvojenie maternice s apláziou jedného z pošvy).

BUDÚCE ZARIADENIE

V prvom roku sa odporúča dynamické pozorovanie 1 krát za 3 mesiace. V budúcnosti, s priaznivým priebehom ochorenia, je žiaduce vykonať následné vyšetrenie 1 krát za 6 mesiacov až do veku väčšiny (18 rokov), po ktorom sa dievča s podrobným prehľadom výsledkov dynamického vyšetrenia a liečby prevedie pod dohľadom lekárov poskytujúcich pôrodnícku a gynekologickú starostlivosť dospelým ženám.

Tabuľka Liečba liečenia dysmenorea

Etiológia algomenorea

Výskyt algomenorey je spojený so zvýšenou produkciou prostaglandínov a ich uvoľňovaním do dutiny maternice. Stáva sa to v období pred menštruáciou a počas menštruácie. Výsledkom je, že spastické kontrakcie maternice začínajú v dôsledku zvýšenia jeho aktivity. Súčasne sa nervové zakončenia orgánov stávajú citlivejšími a objavujú sa bolestivé pocity.

V etiológii algomenorea je príčina závislá od jej odrody, ktorá môže byť primárna alebo sekundárna. V prvom prípade existujú štyri skupiny faktorov:

 1. Endokrinné, keď bolesť priamo súvisí s narušenou produkciou prostaglandínov.
 2. Mechanické, pri ktorom je odtok krvi z maternice obtiažny v dôsledku abnormálnej polohy alebo abnormálneho vývoja orgánu.
 3. Konštitučná v dôsledku hypoplazie maternice alebo nedostatočného rozvoja jej svalových prvkov.
 4. Neuropsychogénne, keď je znížená prahová citlivosť nervového systému.

Príčinou sekundárnej algodysmenorrhea sú hormonálne problémy alebo gynekologické ochorenia:

 • Maternicové myómy,
 • zápalové ochorenia,
 • endometrióza,
 • Malformácie vnútorných pohlavných orgánov.

Menej často je tento typ dysmenorey spôsobený prítomnosťou vnútromaternicového zariadenia, po ktorom zmizne problém bolestivej menštruácie. Algodysmenorea často postihuje ženy vystavené častému stresu alebo vysokej fyzickej námahe.

Primárna Algomenorea

Bolesť a iné príznaky primárnej algomenorea nie sú spôsobené patológiami genitálií alebo iných orgánov. Lekári ho spájajú s porušením neurohumorálnej regulácie, mentálneho stavu ženy.

Napríklad psychogénny typ dysmenorey sa často vyskytuje medzi mladistvými dievčatami s citlivým alebo hysteroidným typom osobnosti. Primárny typ Algodysmenorea je spôsobený pocitom úzkosti a strachu, ktoré sa objavujú krátko pred nástupom menštruácie.

Príznaky Algomenorea

Hlavným príznakom algomenorea je bolesť, ktorá sa vyskytuje v spodnej časti brucha. Môže sa šíriť do slabín a krížoviek, sprevádzaných boľavou bolesťou v dolnej časti chrbta.

S dysmenoreou, nesúvisiacou s gynekologickými alebo inými patológiami, sa syndróm bolesti vyskytuje 1-2 dni pred nástupom menštruácie a pokračuje počas prvých dvoch dní krvácania. Intenzita bolesti sa môže líšiť od miernej po ťažkú ​​a späť.

Ďalšie príznaky algomenorea oboch jej odrôd sú:

 • všeobecná slabosť a znížený výkon,
 • úzkosť, zmeny nálady,
 • závraty,
 • hnačka alebo zápcha
 • bolesti hlavy, niekedy pripomínajúce migrénu,
 • dorsalgia (bolesť chrbta),
 • opuch tváre a končatín
 • nadmerné potenie.

Pri gynekologických ochoreniach sa symptómy algodimenorrhea môžu v priebehu času prejavovať výraznejšie, ako sa ochorenie vyvíja.

diagnostika

V diagnostike algomenorea je dôležité identifikovať alebo odstrániť patológiu, ktorá by mohla vyvolať bolesť menštruácie. Použite nasledujúce diagnostické metódy:

 • Všeobecné a gynekologické vyšetrenia - navonok môže žena vyzerať vyčerpaná, bledá, podráždená a unavená. Sekundárna dysmenorea, palpácia na stoličke odhaľuje zvýšenie maternice, infiltrátov a zapálených oblastí, pričom primárne nie sú takéto zmeny.
 • Laboratórne testy krvi a moču v prípade sekundárnej algomenorea ukazujú zvýšené biele krvinky, zmeny hladín hormónov alebo iné ukazovatele charakteristické pre infekčné alebo iné patologické stavy.
 • Ultrazvuk môže detegovať patologické zmeny vo vnútorných pohlavných orgánoch, napríklad prítomnosť nádoru, cyst, myómov, zápal príveskov.
 • MRI detekuje nádory, s primárnou dysmenoreou, táto metóda nie je informatívna.
 • Diagnostická laparoskopia sa vykonáva zriedka a indikuje sa, ak liečba zlyhala.
 • Hysteroskopia sa vykonáva v prípade podozrenia na zrasty v maternici.
 • Encefalografia je predpísaná, ak počas mesiaca existujú silné bolesti hlavy a umožňuje identifikovať ochorenia centrálneho nervového systému.

Liečba Algomenorea

S algomenoreaou liečba závisí od príčiny problému. Ak je to endometrióza, zápal vaječníkov alebo iné patológie, potom ošetrujúci lekár vyberie vhodné lieky a liečebné postupy - antibiotiká, prostriedky proti spikovaniu, vitamíny, potrebné fyzikálno-terapeutické metódy.

Pri liečbe bolestivej menštruácie sa používajú nesteroidné protizápalové liečivá, ktorých pôsobenie je zamerané nielen na zmiernenie zápalu, ale aj na potlačenie tvorby prostaglandínov, a tým na prekonanie bolestivých pocitov.

Začnú užívať 3-4 dni pred nástupom menštruácie a končia o 2-3 dni neskôr. Príklady liečiv sú Ibuprofen, Diclofenac, Piroxicam, Naproxen.

Pre úľavu od bolesti, účinné prostriedky, ktoré zahŕňajú kombináciu antispazmodik a analgetík - Trigan, Spazmalgon, Baralgin.

V medikamentóznom platí aj liečba algomenorrhea:

 • perorálne kontraceptíva (Ovidon, Marvelon, atď.) s neúčinnosťou NSAID a analgetík, t
 • progesteróny (progesterón, deriváty testosterónu),
 • sedatíva,
 • vitamíny,
 • antioxidanty
 • sedatíva sú indikované pre psychogénnu algomenorea.

V prípade syndrómu silnej bolesti sa anestetiká podávajú intramuskulárne alebo intravenózne, čo dopĺňa liečbu antihistaminikami a sedatívami.

bez drog metódy:

 • elektroforéza s novokaínom, síranom horečnatým, trimekaínom,
 • fonoforézou,
 • dychové cvičenia
 • akupunktúra,
 • krátkovlnná diatermia,
 • ultrazvuk,
 • masáž, manuálna terapia,
 • diadynamické prúdy.

Hmatateľným príspevkom k boju s bolestivými obdobiami je zdravé stravovanie, normalizácia práce a odpočinku, eliminácia stresových situácií, mierne cvičenie, vzdanie sa zlých návykov, vrátane závislosti od kávy a fajčenia.

Kód algomenorrhea ICD10

V medzinárodnej klasifikácii chorôb je každej chorobe pridelené číslo. Algomenorea v ICD10 má tri kódy:

 • 94,4 - primárny,
 • 94,5 - sekundárne,
 • 94,6 - nešpecifikované.

Predĺžená pravidelná bolesť a pocit nevoľnosti pred a počas menštruácie je dôvodom na vyšetrenie gynekológom.

Čo je algodysmenorea a ako ju liečiť?

Algomenorea je komplex symptómov počas menštruácie, ktorý je sprevádzaný silným syndrómom bolesti a porušením celkového stavu pacienta. Toto ochorenie je rozšírené u žien vo fertilnom veku.

Vyskytuje sa s anatomickými poruchami maternice, hormonálnymi zmenami, zvýšenou excitabilitou centrálneho nervového systému a zápalovými ochoreniami pohlavných orgánov. Algomenorea je charakterizovaná kŕčovými bolesťami brucha.

Diagnóza sa vykonáva na základe klinických príznakov, gynekologických vyšetrení a laboratórnych údajov. Ambulantná liečba.

Algomenorea je stav, pri ktorom sa na začiatku menštruačného cyklu pozoruje bolesť otravného charakteru, ktorá sa vyskytuje na pozadí celkovej malátnosti. Choroba je rozšírená u žien v reprodukčnom veku.

 • Primárne (základné). Začína v adolescencii a nie je kombinovaná s chorobami reprodukčného systému.
 • Sekundárne. Vyskytuje sa po tridsiatich rokoch pri zápalových a nezápalových gynekologických ochoreniach.
 • Kosť na nohe "suchá" INSTANTLY!

príčiny

Medzi príčiny primárnej algomenorea patrí:

 • mechanický,
 • endokrinné,
 • psychogénne,
 • ústavné.

Mechanické patologické procesy, ktoré narúšajú normálny odtok krvi počas menštruácie. Napríklad porušenie pozície maternice, atresia krčka maternice.

Endokrinný provokujúci faktor je zosilnená syntéza prostaglandínov, ale pomalý rozklad. Zvyšujú kontrakciu svalovej vrstvy v maternici, čo spôsobuje kŕč. Tým sa zhoršuje prekrvenie a zvyšuje sa citlivosť nervových vlákien na bolesť. Pri dlhodobom cievnom spazme sa zvyšuje kontrakcia maternice a zvyšuje sa citlivosť na bolesť.

S psychogénnymi príčinami sa znižuje individuálny prah citlivosti na bolesť, pacienti neakceptujú svoju ženskú podstatu a popierajú sexuálne aspekty života. Ústavnou príčinou ochorenia je infantilizmus.

Utorok sa vyvíja algodismenorea:

 • na pozadí zápalových ochorení ženského reprodukčného systému,
 • po gynekologických operáciách
 • v prítomnosti zrastov v panve,
 • komplikácií spojených s pôrodom a poškodením krčka maternice.

Bežné príčiny vzniku ochorenia zahŕňajú adenomyózu a endometriózu - proliferáciu endometriálnych buniek vo svalovej vrstve maternice a mimo nej. Separované bunky spôsobujú podráždenie nervových vlákien a zvyšujú hladinu prostaglandínov. Uvoľnenie posledného vyvoláva bolesť a zhoršenie celkového stavu.

 • DÔLEŽITÉ VEDIEŤ: Nestrihávajte "huby" nechty! Nechtov huba je odvodený takto: liečiť nechty normálne ...

Pri dlhodobých zápalových ochoreniach sa tvoria adhézie, ktoré môžu tiež vyvolať bolesť. Niekedy sa ochorenie vyvíja v dôsledku expanzie panvových žíl po inštalácii vnútromaternicového zariadenia.

Primárna bolestivá menštruácia sa často zistí u emocionálne nestabilných dievčat s nedostatkom telesnej hmotnosti. Sekundárny je zvyčajne diagnostikovaný u žien starších ako tridsať rokov, v ktorých sa v minulosti vyskytuje potrat, inštalácia špirály, pôrod alebo operácia panvových orgánov.

Hlavnými sťažnosťami pacientov sú symptómy bolesti a malátnosti. K bolestivosti dochádza pri nástupe menštruácie alebo pred ňou. Bolesť v povahe kŕče, ťahanie alebo boľavé.

Môže vyžarovať do dolnej časti chrbta, slabín, hrádze, stehien. Ich intenzita sa môže líšiť. Mierny stupeň je možný, keď bolesť nemá vplyv na schopnosť pracovať a zmierňuje ju liek proti bolesti.

V závažnejších prípadoch môže byť potrebná lekárska starostlivosť.

Choroba sa vyskytuje s emocionálnymi a psychickými problémami. Pred menštruáciou sa žena stane podráždenou, citlivou. Znižuje sa nálada, objavuje sa ospalosť, stúpa chuť do jedla, znižuje sa, chuť sa zvracia.

Vegetatívne a vaskulárne zmeny sa spájajú. Čkanie začína, bolesti hlavy, sucho v ústach, svrbenie, nevoľnosť, vracanie, hnačka, návaly horúčavy, zvýšenie telesnej teploty, močenie sa zvyšuje.

Existujú dve formy ochorenia:

 1. Kompenzované - stabilné po mnoho rokov.
 2. Dekompenzovaný - charakterizovaný zvýšenou bolesťou a zhoršením celkového stavu v čase.

Vzhľadom k tomu, algodysmenorrhea znamená porušenie reprodukčného systému, nie je diagnostikovaná v čase alebo bez ohľadu na liečbu môže viesť k neplodnosti a zdravotného postihnutia.

Klinické prejavy

Príznaky takejto poruchy, ako je primárna algodimenorea, nie sú také výrazné ako v sekundárnej patológii. Preto je diagnóza ochorenia v tomto prípade ťažká.

Hlavné príznaky sekundárnej algomenorea sú závislé od príčiny vzniku poruchy u pacienta. Najzjavnejšie príznaky tejto poruchy sú:

 • bolesť v spodnej časti brucha, ktorá prichádza niekoľko hodín pred nástupom menštruácie a môže trvať niekoľko dní a niekedy až do konca menštruácie,
 • hojný menštruačný tok
 • porušenie všeobecného zdravia (bolesť hlavy, slabosť, únava, poruchy spánku a nedostatok chuti do jedla).

Algodmenmenia ratingová stupnica

V niektorých prípadoch sú symptómy doplnené zvýšenou telesnou teplotou, ktorú možno mierne zvýšiť (subfebrilný stav) alebo febrilnými indexmi.

Symptómy algomenorey môžu byť doplnené symptómami zápalových alebo dystrofických procesov v panvových orgánoch:

 • ťažký výtok z pošvy,
 • svrbenie a pálenie v genitáliách
 • bolesť pri pohlavnom styku,
 • opuchom stydkých pyskov a iných symptómov.

Preto by mal lekár pred predpisovaním liečby starostlivo preskúmať pacienta, aby vylúčil pravdepodobnosť, že má iné ochorenia, ktoré spôsobujú bolesť.

Čo je algomenorea u žien

Algomenorea je syndróm bolesti, ktorý sa vyskytuje mesačne počas prvých dní menštruačného cyklu. Povaha bolesti sa líši v závislosti od osobných vlastností ženského tela, ako aj príčin bolestivej menštruácie.

Algomenorrhea syndróm môže byť príznakom závažnejšieho ochorenia, preto, keď sa objaví patologický stav, konzultujte gynekologickú kliniku.

Individuálny klinický obraz umožní lekárovi predpísať primeranú liečbu pre ženu alebo navrhnúť štandard starostlivosti v prípade bolesti počas menštruácie.

klasifikácia

Algomenorea (kód pre ICB 10 - N94,4, N94,5, N94,6, latinsky - algomenorrhea) označuje jednu z najčastejších chorôb gynekológie.

Ochorenie je klasifikované podľa príčin, ktoré vyvolávajú zhoršenie zdravia počas menštruácie.

Dôležitosť klasifikácie sa odráža v taktike liečby, ktorú gynekológ podnikne na boj proti bolestivým obdobiam. Typy patológie:

Primárna algomenorea. Takmer všetci mladí gynekologickí pacienti vedia, čo to je u žien. Nástup bolesti sa pozoruje u adolescentov počas prvého a pol roka menštruácie. Syndróm sa vyvíja v dôsledku psychogénnych, endokrinných, ústavných porúch.

Súčasne chýbajú príznaky organickej patológie panvových orgánov. Primárna algomenorea nie je spojená s gynekologickými ochoreniami, ale často hovorí o ďalších dysfunkciách telesných systémov.

Tento typ ochorenia má silné spojenie s individuálnym vnímaním mladých dievčat bolesti.

Sekundárna algomenorea. Forma ochorenia je priamo spojená s porušením vnútorných orgánov reprodukčného systému.

V tomto prípade by mala byť bolesť počas menštruácie považovaná za znak iných patológií. Diagnóza sekundárneho rodu algomenorrhea sa uskutočňuje po vyšetreniach a stanovení základného ochorenia.

Okrem bolesti táto forma ochorenia obsahuje symptomatické prejavy kauzálnej abnormality.

Symptómy a príznaky ochorenia

Klinika patologického stavu je celkom charakteristická pre všetky varianty ochorenia. Hlavným príznakom algomenorea je abdominálna bolesť, ktorá je schopná podať dolnú časť chrbta, stehná, môže sa cítiť vo vaječníkoch, maternici alebo úplne pokryť oblasť brucha.

Typ ťahania bolesti, kŕč, stlačenie, boľavé, vyklenutie. Rozsah, v akom je syndróm bolesti intenzívny, závisí od individuálneho stavu tela.

V niektorých prípadoch je priebeh ochorenia komplikovaný: stúpa telesná teplota, celková slabosť, potenie, bolesti hlavy, závraty, mdloby, strata telesného postihnutia. Niektoré ženy trpia nauzeou a vracaním, hnačkou, abdominálnou distenziou. Možné svrbenie genitálií, veľké množstvo krvi.

Bolestivé pocity sú veľmi intenzívne, čo si vyžaduje ambulanciu s možnou hospitalizáciou. Lekári vypĺňajú telefonickú kartu s osobnými údajmi a dôvodom nevoľnosti.

prevencia

Prevencia dysmenorea - zdravý aktívny životný štýl, v ktorom je choroba oveľa jednoduchšia, absencia zlých návykov.

Preventívne odporúčania zahŕňajú šport aspoň niekoľko hodín týždenne, jesť zdravé potraviny, ktoré ovplyvňujú normálne rozloženie hormónov v tele.

S ústavnou primárnou algodysmenorea je dôležité monitorovať držanie tela a včas korigovať kostrové patologické zmeny, liečiť systémové ochorenia, monitorovať hladiny hormónov a aspoň raz ročne navštíviť gynekológa.

Opis patológie

Algomenorea - čo to je? Jednoducho povedané, tento stav sa prejavuje bolestivou menštruáciou. V tomto prípade môže byť intenzita nepohodlia odlišná. Lekári hovoria o takejto koncepcii ako algodysmenorrhea, že je to funkčná porucha periodického cyklu ženského tela.

Medicína rozlišuje primárne a sekundárne formy patológie. Intenzita syndrómu bolesti nezávisí od typu porušenia. Na primárnu dysmenoreu možno pripísať funkčným abnormalitám ženy počas menštruácie, ktoré nie sú spôsobené žiadnymi patológiami. Sekundárny prejav bolesti počas menštruácie nastáva v dôsledku pridania akýchkoľvek abnormalít alebo chorôb.

Sekundárna algomenorea

Tento typ patológie má tiež dva poddruhy. Lekári vylučujú vrodené a získané algodismenorea. Prvý typ zahŕňa rôzne anomálie štruktúry maternice a príveskov, ktoré vznikli počas vývoja plodu. Najčastejšie sa žena začína prejavovať príznaky už pri nástupe prvej menštruácie.

Získaná algomenorea sa časom vyskytuje v dôsledku rôznych patologických procesov. Medzi ne patrí zápal, adenomyóza, endometritída, endometrióza, infekcie genitálneho traktu a tak ďalej.

Príznaky patológie

V závislosti od toho, čo spôsobuje algomenorea, jej prejavy môžu byť odlišné. Absolútne vždy možné rozlíšiť bolesť. Nepohodlie môže začať aj niekoľko dní pred ďalším krvácaním.

Po určitom čase sa zosilňujú a pokrývajú celú dolnú časť brušnej dutiny. Tiež môže byť bolesť v kostre alebo lokalizovaná v chrbte.

Okrem hlavných príznakov sa môže diagnóza algodysmenorea prejaviť nasledovne:

 • psychických porúch a zníženého libida, t
 • poškodenie kože a vlasov,
 • výskyt predĺženého alebo predĺženého výtoku pľúc pred a po menštruácii,
 • opakovaná bolesť brucha, ktorá nie je spojená s krvácaním,
 • bolesti hlavy a migrény,
 • slabosť a strata chuti do jedla (v niektorých prípadoch anorexia),
 • bolesť prsných žliaz a tak ďalej.

Niekedy si ženy môžu všimnúť zvýšenie telesnej teploty počas tohto obdobia a problémy s defekáciou. Posledným príznakom môže byť hnačka alebo zápcha.

Existuje potreba liečby?

Má takáto patológia - algodysmenorrhea vyžadujú lekársky zásah a korekciu? ICD 10 opisuje túto podmienku v niektorých detailoch. Lekári hovoria, že nie je vždy potrebné a možné pomôcť pacientovi.

V závislosti od formy a prejavu symptómov by sa mala zvoliť metóda liečby. Primárna algomenorea nie je často prístupná korekcii. Najmä keď ide o jeho psychogénnu formu. Zvážte hlavné metódy liečby tohto javu.

Použitie liekov proti bolesti

Vo väčšine prípadov sa bolesti pred menštruáciou a počas nich ženy prestanú užívať s analgetikami. Táto metóda korekcie sa stáva najprimeranejšou v primárnej forme patológie.

Ak je ochorenie spôsobené skutočnosťou, že žena má nízky prah bolesti, potom je jednoducho nemožné liečiť.

Zostáva len to, aby sa takéto prípravky pravidelne, podľa potreby, prijímali ako Nurofen, Mig, Paracetamol, Nise a podobne.

Psychologická korekcia a sedatívne lieky

Ak má žena silný strach z bolesti pred menštruáciou a počas nej, s najväčšou pravdepodobnosťou sa objaví. To je dôsledok normálnej reakcie tela.

Stojí za zmienku, že liečba v tomto prípade je skôr neštandardná. Najčastejšie sa odporúča, aby zástupca slabšieho pohlavia navštívil psychoterapeuta.

Lekár bude schopný trochu opraviť svetový pohľad ženy a oslobodiť ju od strachu.

V čase liečby sú vždy predpísané sedatíva. Patrí medzi ne Persen, Afobazol, tinktúra motherwort a mnoho ďalších. Musia byť brané striktne v súlade s pokynmi, berúc do úvahy rady špecialistu.

Liečba infekcií a zápalov

Ak je patológia spôsobená infekčnými chorobami maternice a príveskov, najčastejšie sa volí antivírusová, antimikrobiálna a imunomodulačná liečba. V tomto prípade je vhodné vykonať sériu štúdií a zistiť citlivosť určitých mikroorganizmov na predpísané lieky.

Vo väčšine prípadov táto korekcia prináša pozitívne výsledky. Žena prestane cítiť bolesť v dňoch menštruácie a začne sa cítiť lepšie. Cyklus sa tiež normalizuje a obnoví sa pracovná kapacita.

Chirurgický zákrok

Tento typ liečby sa volí, pokiaľ ide o choroby, ako je endometrióza, syndróm polycystických vaječníkov, abnormálny vývoj dutiny maternice a jej prírastky.

Tiež laparoskopická metóda môže byť použitá na diagnostické účely a následnú liečbu.

Najčastejšie sa to stáva, keď lekári nie sú schopní určiť hlavnú príčinu choroby a konzervatívne metódy sú bezmocné.

Laparoskopia sa vykonáva v celkovej anestézii alebo pomocou epidurálnej anestézie a trvá 10 až 90 minút. Veľa závisí od závažnosti ochorenia. Najčastejšie by mala žena po zákroku zostať v nemocnici niekoľko dní. Jednoduchá a rýchla manipulácia však umožňuje, aby bol pacient po niekoľkých hodinách prepustený.

Liečba bez medikácie

Vo väčšine prípadov je tento typ korekcie vybraný ako dodatočný. Avšak s implicitnými príznakmi sa môže stať aj veľkým. Spočíva v udržiavaní správneho životného štýlu a dodržiavaní určitých pravidiel:

 • Žena s bolesťou počas menštruácie by mala obmedziť fyzickú aktivitu. Nevyvolávajte telo. Ak je to možné, vezmite si dovolenku na niekoľko dní a jednoducho si ľahnite.
 • Počas tohto obdobia musíte byť v dobrej nálade. Nechajte sa hýčkať a snažte sa byť nervózny. Dostať dostatok spánku, chodiť viac vonku, sledovať svoje obľúbené filmy.
 • Obmedzte kofeínové potraviny a mlieko. V tomto čase je tiež vhodné vylúčiť alkohol v akejkoľvek forme. Sexuálny kontakt počas tohto obdobia je prísne zakázaný.

Mnohé ženy si všimli, že príznaky a príznaky algomenorrhea samy o sebe zmizli po tehotenstve a následnom pôrode. V tomto prípade lekári nemôžu poskytnúť správne vysvetlenie tejto skutočnosti.

Definícia a všeobecné informácie [upraviť]

Synonymá: algomenorea, intermitentná bolesť, menštruačná bolesť

Dysmenorrhea - bolesť maternice z hľadiska menštruácie. Bolesť môže sprevádzať menštruáciu alebo jej predchádzať v priebehu 1-3 dní. Vrchol bolesti sa zaznamenáva 24 hodín po nástupe menštruácie a ustupuje po 2–3 dňoch. Zvyčajne je bolesť akútna, ale môže byť kŕčovitá, pulzujúca alebo matná a konštantná, môže vyžarovať do dolných končatín.

Frekvencia dysmenorey v pubertálnom období sa pohybuje od 43 do 90%. U 45% pacientov sa dysmenorea vyskytuje u závažných, u 35% u miernych a 20% u miernej formy.

Existuje primárna (esenciálna, idiopatická, funkčná) a sekundárna (získaná, organická) dysmenorea.

Etiológia a patogenéza [upraviť]

Vývoj dysmenorey je spojený s vrodenými alebo získanými poruchami syntézy a metabolizmu eikosanoidov (prostaglandínov, tromboxánov a leukotriénov). Nahromadenie prostaglandínov (PG) a ich degradačných produktov spôsobuje diskoordináciu kontraktilnej aktivity myometria, akumuláciu biologicky aktívnych látok a iónov vápnika. Pretrvávajúca dystónia myometria, ktorá sa v tomto prípade vyvíja, spôsobuje porušenie prietoku maternice, ischémie maternice a tvorbu bolestivých pocitov rôznej závažnosti. Hyperprostaglandinémia navyše podlieha patogenéze autonómnych klinických prejavov dysmenorea.

Diskutuje sa o úlohe nediferencovanej dysplázie spojivového tkaniva v patogenéze dysmenorey.

Nešpecifikovaná dysmenorea: Liečba [upraviť]

Súlad so spánkom a bdelosťou, regulácia diéty so zvýšením perimenštruačných dní konzumácie ľahko stráviteľných potravín bohatých na vitamíny a vylúčenie výrobkov na báze mlieka a kávy, zvýšenie celkového tónu terapeutickej a rekreačnej gymnastiky. Možno použitie individuálnej alebo kolektívnej psychoterapie. Účinok na spúšťacie body (akupunktúra, akupunktúra, magnetoterapia). Reflexológia je efektívnejšia v kombinácii s cvičením, diétou, psychoterapiou. Fyzioterapia: diadynamická terapia, fluktuácia, amplipulzová terapia.

Zobrazené v príslušných sekciách:

Indikácie pre operáciu:

• perzistentná, neschopná konzervatívnej liečby dysmenorey (na objasnenie príčiny ochorenia),

• vonkajšia endometrióza genitálií, vrátane endometriálnych ovariálnych cyst,

Stručný opis

bolestivú menštruáciu (menštruačné kŕče) - bolesť v suprapubickej oblasti, vyskytujúca sa krátko pred a počas menštruácie. Primárna dysmenorea (PD) - chýbajú patologické príznaky počas fyzického vyšetrenia. Sekundárna dysmenorea (VD) je dôsledkom organických zmien, bolesť je často výraznejšia ako u PD. Štatistické údaje. Frekvencia pozorovania - 40% dospelých žien.

Etiológia PD - nárast 2-7-násobku produkcie Pg a iných mediátorov spôsobujúcich ischémiu maternice v dôsledku agregácie krvných doštičiek, vazokonstrikcie, nerytmických kontrakcií vlákien myometria, vyvíjajúcich tlak presahujúci systémovú • VD •• Vrodené anomálie maternice a pošvy •• Stenóza maternice •• Endometrióza •• Nádory panvy (najmä leiomyóm).

Rizikové faktory • PD •• Absencia anamnézy pôrodu •• Dysmenorea v rodinnej anamnéze • VD •• Malé panvové infekcie (vrátane pohlavne prenosných chorôb) •• Endometrióza.

Príznaky (príznaky)

Klinický obraz

• Mierne - nepríjemné pocity, mierna bolesť zúženej prírody, ťažkosť v suprapubickej oblasti v prvý deň menštruácie, iné príznaky chýbajú.

• Stredný stupeň - nepohodlie v prvých 2-3 dňoch menštruácie, nevyjadrená bolesť, sprevádzaná miernou indispozíciou, hnačkou, bolesťou hlavy.

• Ťažká - intenzívna kŕčová bolesť počas 2-7 dní, bolesť v bedrovej oblasti, stehná, bolesť hlavy.

• Rozdiely PD od VD •• PD - bolestivé pocity začínajú súčasne s menštruáciou a trvajú 1-3 dni, bolesť je kŕč alebo pulzujúca, lokalizovaná v spodnej časti brucha, často vyžarujúca do dolnej časti chrbta a prednej časti stehien • HP - bolesť sa často vyskytuje 1-2 dni pred menštruáciou, charakter závisí od charakteru zo špecifickej príčiny (endometrióza, infekcia urogenitálneho traktu, atď.), v anamnéze nástupu ochorenia 12–24 mesiacov po nástupe menarche, môže fyzikálne vyšetrenie odhaliť morfologický substrát.

Čo je to jednoduchými slovami?

Algomenorea je pravidelne sa opakujúca bolestivá menštruácia sprevádzaná metabolickými, hormonálnymi, neurologickými a psycho-emocionálnymi poruchami. Menštruačné bolesti sú v čele (8 - 80%) medzi sťažnosťami mladých žien na špecialistu, ale ich prítomnosť nie je vždy spojená s gynekologickou patológiou.

Príčiny Algomenorea

Menštruačný cyklus je tvorený za účasti všetkých najdôležitejších systémov tela, takže príčina algomenorrhea môže byť ako v maternici a prívesky, a ďaleko za genitálií.

Sekundárna algomenorea sa objavuje po období normálnych období a je vždy spojená s gynekologickou patológiou. Nachádza sa medzi príznakmi vonkajšej alebo vnútornej endometriózy, infekčných zápalových procesov panvovej oblasti (endometritída, salpingo-oophoritída), submukóznych (submukóznych) maternicových fibroidov, endometriálnych polypov, adhézií a iných ochorení. Sú príčinou menštruačnej bolesti. Existujú prípady algomenorea na pozadí vnútromaternicového zariadenia.

Algomenorea u adolescentov má primárny charakter, objavuje sa v prvých menštruačných obdobiach so „zdravou“ maternicou a príveskami. Jeho príčiny sa zvyčajne klasifikujú do skupín:

 1. Hormonálne: algodysmenorea sa často objavuje na pozadí hormonálnej dysfunkcie v prípade nedostatočnosti druhej (luteálnej) fázy. Výskyt bolesti je spôsobený nadmerným vplyvom estrogénu s nedostatočnou koncentráciou progesterónu.
 2. Endokrinné: nadmerné sťahy svalov maternice, čo vedie k ischémii, sú spojené so zhoršenou syntézou prostaglandínov - biologicky aktívnych zlúčenín, ktoré regulujú kontraktilitu hladkých svalov.
 3. Neuropsychogénne: bolestivá menštruácia sa často vyskytuje u dievčat s labilnou psychikou a nízkym prahom bolesti.
 4. Konštitučné: pri sexuálnom infantilizme je maternica hypoplastická a jej svaly sú nedostatočne rozvinuté a slabo natiahnuté v dôsledku akumulácie menštruačnej krvi.
 5. Mechanické: menštruačná bolesť môže byť spojená s malformáciami genitálií: čiastočná alebo úplná kongescia (atresia) kanála krčka maternice, nesprávna poloha maternice alebo jej zaostalosť. Prítomnosť abnormalít vo vývoji genitálií vedie k obtiažnosti voľného toku menštruačnej krvi, akumuluje sa v dutine maternice, napína sa a vyvoláva bolesť.

Treba poznamenať, že koncepcia bolesti počas menštruácie u rôznych pacientov nie je rovnaká. Je určený individuálnym prahom bolesti. Ak vyšetrenie pacienta s algodimenorrhea neodhalili organickú patológiu, žiadne súvisiace systémové príznaky a progresiu intenzity bolesti, môžeme hovoriť o fyziologických vlastnostiach vnímania bolesti.

Príznaky a prvé príznaky

Príznaky takejto poruchy, ako je primárna algodimenorea, nie sú také výrazné ako v sekundárnej patológii. Preto je diagnóza ochorenia v tomto prípade ťažká.

Hlavné príznaky sekundárnej algomenorea sú závislé od príčiny vzniku poruchy u pacienta. Najzjavnejšie príznaky tejto poruchy sú:

 • bolesť v spodnej časti brucha, ktorá prichádza niekoľko hodín pred nástupom menštruácie a môže trvať niekoľko dní a niekedy až do konca menštruácie,
 • hojný menštruačný tok
 • porušenie všeobecného zdravia (bolesť hlavy, slabosť, únava, poruchy spánku a nedostatok chuti do jedla).

V niektorých prípadoch sú symptómy doplnené zvýšenou telesnou teplotou, ktorú možno mierne zvýšiť (subfebrilný stav) alebo febrilnými indexmi. Symptómy algomenorey môžu byť doplnené symptómami zápalových alebo dystrofických procesov v panvových orgánoch:

 • ťažký výtok z pošvy,
 • svrbenie a pálenie v genitáliách
 • bolesť pri pohlavnom styku,
 • opuchom stydkých pyskov a iných symptómov.

Preto by mal lekár pred predpisovaním liečby starostlivo preskúmať pacienta, aby vylúčil pravdepodobnosť, že má iné ochorenia, ktoré spôsobujú bolesť.

Prognóza liečby

Ak je pacientovi diagnostikovaná choroba, ktorá patrí do primárnej formy patológie, prognóza algomenorea je celkom priaznivá. Potrebujete len upraviť svoj životný štýl, diétu av prípade potreby podstúpiť malú terapiu.

Situácia pri liečbe sekundárnej patológie je o niečo zložitejšia.Ak sa pacient včas obrátil na miestneho pôrodníka-gynekológa, úplne podstúpil vyšetrenie a adekvátnu liečbu, potom môžeme očakávať úplné uzdravenie alebo aspoň zníženie intenzity bolestivých prejavov. Konečný výsledok v tomto prípade výrazne závisí od závažnosti ochorenia, ktoré spôsobuje takéto príznaky.

Hlavným znamením ženy je narodenie dieťaťa. A ak ju vyššie popísané príznaky začnú obťažovať, nemali by ste byť nútení ísť k lekárovi. Bolesť môže hovoriť o vývoji pomerne závažného ochorenia pacienta. Záver jeden. Ak žena starostlivo plní všetky požiadavky svojho ošetrujúceho lekára, potom je vysoká pravdepodobnosť, že sa raz a navždy zbaví takejto choroby ako algomenorrhea, ako aj splnenia poslania, ktoré jej dáva príroda - narodenie novej osoby.

Hlavná vec je obrátiť sa včas na špecialistu a v každom prípade sa nevzdať, vaše zdravie je v prvom rade vo vašich rukách.

Ako sa prejavuje patológia

Podľa lekárskej štatistiky má 10% dievčat a žien diagnózu algodimenorrhea. Ide predovšetkým o silnú paroxyzmálnu bolesť v spodnej časti brucha, sprevádzanú ďalšími príznakmi. Je to spôsobené prirodzenými kontrakciami hladkých svalov maternice v kritických dňoch.

Lekári označujú určujúcu príčinu indispozície za prostaglandíny. Tieto látky sú syntetizované organizmom, sú určené na stimuláciu aktivity maternice, takže odchádzajúce sliznice môžu byť odmietnuté a vyvedené von. Ale ich nadmerné množstvo vyvoláva cievne kŕče endometria a panvy vo všeobecnosti.

Stagnácia krvi v žilách vedie k nedostatku kyslíka v tkanivách, podráždeniu koreňov nervov a bolesti. Posilniť jeho vápenaté soli, nahromadené v bunkách. Spôsobujú zvýšenie vnútromaternicového tlaku, čo zvyšuje intenzitu a frekvenciu kontrakcií orgánov.

Ak žena s hororom čaká na kritické dni, pre-nastavenie pre bolesti, bude mať patológiu, skôr než vyváženejší človek.

Sprievodná algomenorea u žien s rôznymi psycho-emocionálnymi vlastnosťami

Pri diagnóze algodysmenorrhea, ICB upozorňuje na príznaky spojené s indispozície. Reakcia tela na bolesť sa môže líšiť v závislosti od vegetatívneho stavu pacienta:

 • S aktívnym fungovaním sympatického CNS, migrénového javu, nevoľnosti, horúčky, zimnice sú pozorované. Žena sa tiež obáva vaskulárnych prejavov: bolesti srdca, tachykardie, slabosti a závratov. Nezaostávajte v pozadí a poruchu tráviaceho systému: kolika v črevách, zápcha. Koža sa stáva bledou. To je sprevádzané úzkosťou, nespavosťou, môže sa vyvinúť do depresívneho stavu,
 • Prevalencia parasympatického typu vnímania bolesti vedie k zvýšenému slineniu s následným zvracaním, spomaleniu srdcového rytmu, mdloby, pocitu nedostatku vzduchu. U žien s podobnými vegetatívnymi vlastnosťami sa výrazne prejavuje opuch tkanív s PMS a nárastom hmotnosti, pozoruje sa hnačka a nadúvanie. Sú kritické v kritických dňoch, ospalosť,
 • Zmiešaný typ sa vyznačuje slabosťou, dýchavičnosťou, nízkou teplotou, tlakovými rázmi, bolesťou hlavy a srdca. Emocionálne pozadie v kritických dňoch u žien je nestabilné: záchvaty podráždenosti sa menia na apatiu, môžu byť nahradené úzkosťou, spánok je narušený.

Typy chorôb

Choroba spojená s vegetatívnym stavom algomenorrhea μB 10 sa delí na primárne a sekundárne. Užšia diagnóza v tomto prípade znamená príčiny jej vzniku. Posledný v klasifikácii je algodismenorea, nešpecifikovaná, v ktorej neexistujú žiadne zjavné dôvody pre vznik pocity, ide pod číslom 94.6.

Primárna algomenorea, kód ICD 10 č. 94.4, sa nachádza u adolescentov a mladých žien. Cíti sa o rok a pol po prvej menštruácii, to znamená spolu so stabilizáciou ovulácie a získaním pravidelného cyklu. Bolesť sa prejavuje nástupom menštruácie, zachytáva nielen spodnú časť brušnej dutiny, ale aj oblasť krížovej kosti, vnútorný priestor stehien. Ďalšie príznaky sú tiež akútne.

To sa stáva častejšie v tenkých, tenkostenných dievčatách, ktoré trpia vegetatívnou cievnou dystóniou, emocionálnymi, strašnými. Niektoré z nich počas vyšetrenia odhalili hypoplaziu maternice, ale vo všeobecnosti sa algomenorea uB 10 č. 94.4 vyskytuje v prípadoch, keď sa genitálie nelíšia v žiadnych abnormalitách.

Získava sa sekundárna forma patológie. Po mnoho rokov žena nemusí poznať problémy s menštruáciou. Ale ochorenia reprodukčných orgánov môžu viesť k takým vlastnostiam ich vývoja, že odstránenie menštruačného toku je ťažké a je tu neznesiteľná bolesť. Sekundárny kód algodysmenorrhea podľa MKB 10 je očíslovaný 94.5 a zobrazí sa ako výsledok:

 • Endometrióza. Keď sa bunky podobné zložkám sliznice maternice, ktoré sa šíria mimo tela, ako aj do vrstiev, ich cyklický vývoj nelíši od normálnych. To znamená, že počas menštruácie sú odstránené, nútia sa posilniť kontrakcie orgánu, čo ovplyvňuje priľahlé oblasti panvy a brušnej dutiny. Preto je do procesu zapojený väčší počet nervových zakončení,
 • Myómy. Nachádza sa na ceste stiahnutia menštruačného prúdu a vyvoláva stagnáciu krvi. Tým sa aktivuje myometrium, čím sa zvýšia pocity
 • Chronické zápalové ochorenia maternice, po ktorých je možná tvorba v orgánoch adhézií alebo zmena polohy. V oboch prípadoch sa výber nedá ľahko zobraziť,
 • Použitie intrauterinnej antikoncepcie. Špirály vyvolávajú zvýšenú produkciu prostaglandínov. Tieto látky zvyšujú amplitúdu a frekvenciu pohybov hladkých svalov maternice,
 • Poškodenie pri pôrode, potrat. Z tohto dôvodu je tiež pravdepodobný výskyt mechanických prekážok pre odmietnutý menštruačný hlien
 • Kŕčové žily v panve. Výstupok ich stien, opuchy tkanív zvyšujú vibrácie koreňov nervov, a tým aj bolesť.

Odporúčame prečítať si článok o bolesti chrbta počas menštruácie. Dozviete sa o príčinách nepohodlia v chrbte, možných chorobách, spôsoboch odstránenia bolestivých pocitov.

Ako inak je algodismenorrhea klasifikovaná?

Kód MKB algodysmenorrhea vyžaduje venovať pozornosť aj takýmto parametrom, ako je sila bolestivých pocitov, závažnosť a vlastnosti priebehu indispozície. Podľa týchto kritérií je rozdelená na

 • Jednoduchá. Bolesť v kritických dňoch je mierna, prakticky nezasahuje do každodenného života, nevyžaduje použitie liekov,
 • Mierne. Pocity rušia výkon, ale sú odstránené pomocou analgetík,
 • Ťažký. Bolesť je intenzívna, doplnená celým komplexom symptómov, výkon je takmer na nule. S týmto stupňom patológie analgetiká takmer nepomáhajú, účinok ich použitia je slabý a krátkodobý.

S diagnózou algomenorea, ICD rozdeľuje

 • Kompenzované, pri ktorom intenzita bolesti zostáva na rovnakej úrovni počas mnohých cyklov,
 • Decompensated, keď sa pocity každým rokom zvyšujú alebo dokonca častejšie.

Vo všetkých prípadoch existujú spôsoby, ako sa ho zbaviť, alebo ho aspoň stabilizovať počas kritických dní.

Pin
Send
Share
Send
Send