Zdravie

Ochorenia a nevoľnosť počas menštruácie - ako sa vysporiadať s týmto stavom?

Pin
Send
Share
Send
Send


Nie všetky ženy majú svoje periódy normálne, bez zhoršenia ich celkového stavu. Slabé zdravie pred menštruáciou sa môže líšiť v rôznych charakteristikách. Môže to byť nevoľnosť, výkyvy nálady, bolesť hlavy, podráždenosť. Na zistenie príčin prejavov ochorení je potrebné vziať do úvahy individuálne charakteristiky tela a ďalšie faktory.

Menštruácia a PMS

Reprodukčná funkcia ženského tela pokračuje v pretekoch. Akékoľvek zmeny v reprodukčnom systéme ovplyvňujú celkové zdravie. Vo veku 11-13 rokov, dievčatá začnú pubertu, ktorá je sprevádzaná menštruáciou, čo signalizuje začiatok menštruačného cyklu. Od tohto bodu sa menštruácia objaví mesačne.

Mesačne - toto je začiatok nového a konca starého menštruačného cyklu. Počas tohto obdobia je telo zbavené exfoliovaného endometria, neoplodneného vajíčka. Trvanie cyklu je individuálne - 21-35 dní, mesačné obdobia trvajú 3-7 dní.

Po vyčistení začína proces obnovenia funkčnej vrstvy endometria, dozrievania vajíčka. Ak nedôjde k oplodneniu, na konci cyklu začne menštruácia. Objem krvácania u všetkých žien je odlišný. Najväčšia intenzita je pozorovaná počas 2-3 dní menštruácie, potom proces klesá.

Pred nástupom menštruácie môže dievča čeliť mnohým nepríjemným symptómom, ktoré sa nazývajú PMS. Trvanie predmenštruačného syndrómu je individuálne, vyznačuje sa aktivitou funkcií vnútorných orgánov a telesných systémov, metabolických porúch.

Faktory provokujúce PMS:

 • stres,
 • po pôrode, potratu,
 • predchádzajúce choroby zápalovej alebo infekčnej povahy, t
 • zvýšená alebo nedostatočná fyzická aktivita,
 • zneužívanie tabaku, alkoholu, kofeínu.

Klasifikácia ICP sa môže líšiť:

 • mierna forma je diagnostikovaná 1-2 symptómy týždenne pred krvným výtokom,
 • ťažká forma - viacnásobný prejav príznakov 2 týždne pred menštruáciou, neustále sa pozoruje 5-7 nepravidelností.

PMS je rozdelená do troch fáz:

 1. kompenzované - nie progresívne príznaky sa objavia po ovulácii, zmiznú s príchodom menštruácie,
 2. subkompenzované - progresívne príznaky, ktoré vymiznú po menopauze,
 3. dekompenzované - príznaky sa objavujú vždy, bez ohľadu na fázu cyklu, začiatok alebo koniec menštruácie.

Fyziologické príčiny zlého stavu

Každý mesiac prechádza ženské telo vážnou reštrukturalizáciou, takže väčšina dievčat trpí rôznymi chorobami.

Koniec ovulácie je sprevádzaný silnými hormonálnymi zmenami. Množstvo estrogénu zodpovedného za sexuálnu túžbu, normálnu náladu a celkový stav sa znižuje. Zlé zdravie pred menštruáciou kvôli prudkému nárastu progesterónu - veľké množstvo tohto hormónu má negatívny vplyv na celkový stav dievčaťa. Hormonálna nerovnováha zhoršuje výkon, spánok, výkyvy nálady, slabosť, nevoľnosť, závraty.

Neustály pocit hladu, zvýšenie veľkosti mliečnych žliaz poukazuje na prípravu tela na tehotenstvo. Ak sa koncepcia nevyskytne, telo sa musí prestať pripraviť, pripraviť sa na obnovu endometria a začiatok nového cyklu po menštruácii.

Týždeň pred menštruáciou ženy zažívajú bolesť v panvových orgánoch. Príčinou bolesti je kontrakcia svalovej vrstvy maternice. Zvyčajne je bolesť sotva rozpoznateľná, ale môže sa prejaviť vo forme silných bolestivých bolestí, spazmického charakteru. Bolesť môže dosiahnuť vysoké miery, takže pre ich úľavu je potrebné použiť lieky proti bolesti. Syndróm bolesti spôsobuje nízku telesnú teplotu, slabosť, bledú pleť, nevoľnosť.

Zlé zdravie počas menštruácie je spôsobené kolísaním krvného tlaku. Tam je expanzia a ostré zúženie krvných ciev, čo vedie k hladovaniu kyslíka v mozgu. Preto sa žena môže sťažovať na migrény, slabosť, nevoľnosť.

Každý mesiac v ženskom tele sú veľké zmeny, ktoré vyžadujú určité množstvo vitamínov s minerálmi. S príchodom menštruácie, dievča čelí nedostatku niektorých vitamínov s minerálmi, čo sa odráža v príznakoch PMS. Zvýšenie zaťaženia nervového systému tiež negatívne ovplyvňuje celkový stav ženy.

Príznaky PMS

Symptómy predmenštruačného syndrómu sa vyskytujú u väčšiny žien a považujú sa za normálne. Na zníženie intenzity negatívnych symptómov sa však žena musí uchýliť k určitým opatreniam, ktoré potláčajú ich prejavy.

Bežné príznaky PMS:

 • neustály pocit hladu
 • problémy so spaním
 • nadmerná podráždenosť,
 • výkyvy nálady,
 • prírastok hmotnosti
 • zmena krvného tlaku,
 • bolesť na hrudníku,
 • závraty, migrény,
 • zvýšená úzkosť
 • opuch,
 • znížený výkon v dôsledku únavy,
 • zármutok,
 • prílivy,
 • túžba po sladkostiach,
 • nevoľnosť,
 • zvýšená telesná teplota.

Ženy často nesprávne posudzujú príznaky PMS, iné sa ich snažia odstrániť sami. Akékoľvek opatrenia by sa však mali vykonávať len po konzultácii a konzultácii s gynekológom. V opačnom prípade môže spôsobiť vážne poškodenie tela.

Ako zlepšiť blahobyt

Niektoré ženy majú extrémne silný prejav PMS, ktorý narúša každodenný život pred koncom menštruácie. Niektoré dievčatá nedokážu prežiť PMS bez použitia liekov, pretože tento stav sprevádza nezvyčajne silný syndróm bolesti. Nemôžete začať samoliečbu bez konzultácie s gynekológom.

Najčastejšie, aby sa zlepšil stav pohody:

 • vitamíny,
 • diuretiká,
 • hormóny,
 • psychotropné, sedatíva,
 • antihistaminiká,
 • homeopatie
 • nesteroidné protizápalové.

Dievča by tiež malo venovať osobitnú pozornosť svojej strave. Je potrebné zvýšiť počet ovocia, zeleniny, strukovín, mliečnych výrobkov, rýb, tmavej čokolády. Odporúča sa minimalizovať používanie kávových nápojov, soli, tukových potravín. V niektorých prípadoch je povolené použitie odvarov na liečivých bylinkách.

Cvičenie nie je možné úplne vylúčiť. Aktívny životný štýl prispieva k produkcii endorfínov - hormónov šťastia. Dodržiavanie režimu spánku umožní telu, aby si oddýchlo. Snažte sa minimalizovať množstvo stresu.

PMS u dievčaťa je príčinou nepohodlia. V niektorých prípadoch sú jeho príznaky mimoriadne silné, preto sa dievča musí uchýliť k určitým opatreniam na jeho odstránenie. Nie je nutné samoliečbu, inak sa zvyšuje pravdepodobnosť zhoršenia problému, čo spôsobuje vážne poškodenie tela.

Čo vieme a čo nevieme o menštruácii?

Trvanie normálneho cyklu - od 3 do 6 dní, počítanie intervalu medzi krvácaním sa počíta od prvého dňa od začiatku krvácania.

V priemere od menštruácie až po menštruáciu trvá 25-28 dní, ale za normálnu sa považuje aj cyklistika od 21 do 36 dní. Hlavná vec je, že cyklus je stabilný.

Centrum, ktoré riadi menštruačný cyklus nie je v maternici - ako mnohí obyčajní ľudia veria, ak si myslia o tomto procese - ale v mozgovej kôre, hypofýze a hypotalame. Odtiaľ sa už dávajú príkazy orgánom, v ktorých sa priamo dozrieva dozrievanie vajíčok a odmietnutie sliznice.

Schematicky môže byť znázornený nasledujúci reťazec: hypotolamus vylučuje špeciálne uvoľňujúce hormóny, ktoré spôsobujú, že hypofýza produkuje tropické hormóny. Dávajú podnet k rozvoju špecifického ženského hormónu - progesterónu, pod ktorým začína menštruácia.

Keďže mesačné kontrolné centrum sa nachádza v mozgu, trvanie menštruačného cyklu sa môže líšiť z nasledujúcich dôvodov:

 • vystavenie stresovým situáciám
 • klimatických zmien a výživy, t
 • v dôsledku exacerbácie chronických ochorení alebo vypuknutia akútnych infekčných procesov.

Ak sa mesačný čas zastavil na dlhú dobu alebo je nezvyčajný, musíte sa poradiť s lekárom.

Procesy v tele, ktoré sa vyskytujú počas cyklického krvácania

Ženy sa často sťažujú, že na nevoľnosť sa vyskytuje pred menštruáciou a závratmi a začínajú sa domnievať, že sú tehotné. Kúpiť testy sú systematicky kontrolované, ale nezistia žiadne tehotenstvo.

Samozrejme, táto podmienka ich ruší, pretože im bráni žiť a pracovať normálne.

Prečo sa nevolnosť vyskytuje počas menštruácie a niekedy aj po nej?

V ženskom tele, ako prístupy menštruačného cyklu, zmeny hladín hormónov, progesterónu a estrogénu. Úprava endokrinného systému ovplyvňuje stav organizmu - začína sa pohybovať v tekutine. To je dôvod, prečo sa ženy cítia opuch v hrudníku, váha - aj keď mierne - je pridaný.

Na začiatku krvácania v tkanivách sa objavujú bioregulátory - prostaglandíny.

Ich funkcia je nasledovná:

 • preniknúť do maternice a stimulovať jej redukciu,
 • dilatovať krvné cievy
 • zníženie zrážanlivosti krvi.

Príčiny nevoľnosti pred a počas menštruácie

Zmeny hladín hormónov možno nazvať príčinou nevoľnosti pred menštruáciou. Retencia tekutín sa vyskytuje nielen v prsných žľazách. Tekutina sa akumuluje v absolútne všetkých tkanivách, vrátane brušných orgánov a mozgu. Tieto opuchy vyvolávajú nevoľnosť, ťažkosti v žalúdku a hlave, výskyt migrény.

Počas tohto obdobia sa vyskytuje nielen nevoľnosť. Ženy sa stanú nervóznymi a neunavujúce bez zjavného dôvodu, cítia sa slabé a spánok môže byť narušený. Tento stav má dokonca špeciálny názov - PMS, teda premenštruačný syndróm.

Niekedy ženy zveličujú a obviňujú svoju inkontinenciu na ICP, ale môžu byť odpustené. PMS skutočne prináša veľa nepríjemností a zhoršuje životnú úroveň.

Pravidelná nevoľnosť na samom začiatku mesačného cyklu a počas nej môže byť spojená so znakom štruktúry maternice. Ak je v ohybe - je vychýlená späť z normálnej polohy - potom počas kontrakcií začína tlačiť na spodnú časť chrbta, ktorého nervové centrá reagujú bolestne na kontrakcie. Z bolesti sa začína cítiť zle.

Príčiny nevoľnosti počas menštruácie - tvorba prostaglandínov. Ich účinok je pociťovaný nielen maternicou, ale znižuje tvorbu žalúdočnej šťavy, znižuje jej kyslosť, ovplyvňuje nervové centrá. Kontrakcie sa vyskytujú nielen v maternici, ale aj bolestivé kŕče v črevách. A to spôsobuje odmietnutie obsahu žalúdka do pažeráka.

Počas menštruácie sa produkuje ďalší hormón - serotonín. Je to neurotransmiter a jeho účelom je znížiť bolestivé prejavy. Nadmerná produkcia vedie k zvýšeniu intrakraniálneho tlaku, čo zase spôsobuje nevoľnosť.

Nevoľnosť po menštruácii je tiež spôsobená hormonálnymi zmenami. Pretože počas obdobia menštruácie sa znižuje kyslosť žalúdka, keď sa vracia do normálneho stavu, telo sa nemôže okamžite reštrukturalizovať na normálnu prácu, najmä ak je predĺžená menštruácia asi týždeň.

Ak pred menštruáciou pretrvávate závraty a nevoľnosť, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Lieky a niektoré zmeny v životnom režime pomáhajú odstrániť nepríjemné javy.

Ako urobiť obdobie menštruácie pohodlnejšie

Je možné zabrániť nevoľnosti, ku ktorej dochádza pred a počas cyklu. Ale aj keď sa stále cítite nevoľnosť pred menštruáciou, je to zvyčajne stav alebo tehotenstvo, aby ste si boli istí.

Mnohé lieky na odstránenie nevoľnosti - ak je stav spôsobený tehotenstvom - neodporúča sa používať po počatí, môžu poškodiť vývoj plodu. Preto, aj keď nie je menštruačné oneskorenie, je potrebné urobiť tehotenský test pred odchodom k lekárovi.

Spôsoby uľahčujúce tok menštruačného cyklu

Skôr ako Vám predpíšete liek, ktorý zmierňuje nausea syndróm, pokúste sa zistiť hlavný dôvod jeho výskytu.

Môžu sa používať také lieky: antispasmodiká, hormóny, sedatíva a lieky proti bolesti.

Komplexná liečba poskytuje dobrý terapeutický účinok, počas ktorého sa tradičná medicína a špeciálna diéta spájajú s tradičnými liekmi, vzdávajú sa zlých návykov a začínajú robiť špeciálne cvičenia.

V niektorých prípadoch, s cieľom zastaviť nevoľnosť počas menštruačného cyklu, stačí použiť recepty tradičných liečiteľov a mierne upraviť životný štýl.

Upokojiť uvoľnený nervový systém pomôže extrakty z valeriánu, mäty a medovky.

Vylúčenie zo stravy vyprážaných, údených a slaných potravín pomôže normalizovať rovnováhu vody a soli, to znamená zbaviť sa nadmerného hromadenia vody v telesných tkanivách.

Vstupom do denného menu obilnín, zeleniny a ovocia, ktoré obsahujú vlákninu a komplexné sacharidy, môžete rýchlo normalizovať črevá.

Ak menštruácia spôsobuje depresiu, slznosť, nervové poruchy, mali by ste určite kontrolovať hladinu cukru v krvi. Jeho nedostatok vyvoláva podobné javy. Zahrnutím do stravy potraviny, ktoré obsahujú komplexné sacharidy, môžete sa zbaviť tohto problému.

Ak príležitostné závraty a nevoľnosť pred menštruáciou sú spôsobené bolesťou v spodnej časti brucha počas PMS, potom by ste mali zahrnúť viac jedál z rýb a vedľajších jedál zo zeleniny v dennej strave. Táto kombinácia zvyšuje produkciu kyseliny linolénovej v tele, ktorá uvoľňuje hladké svalstvo.

S nevoľnosťou, ktorá nastane pred oneskorením menštruácie, musíte bojovať. Nevzdávajte sa a trpíte mesačne počas PMS. Včasný prístup k lekárovi pomôže efektívne sa vysporiadať s nepríjemným problémom.

Mesačný a predmenštruačný syndróm

Telo ženy je navrhnuté tak, aby pokračovalo v pretekoch a všetky procesy, ktoré v ňom prebiehajú, k tomu prispievajú. Vo veku 11-13 rokov sa telo mladej dievčatá začína meniť - začína menštruácia alebo menštruácia. Menštruačné krvácanie príde mesačne a začne menštruačný cyklus.

Menštruačný cyklus u žien je časové obdobie, ktoré začína v prvý deň menštruačného krvácania a končí v deň predchádzajúci dňu začiatku menštruácie budúci mesiac. Doba cyklu môže byť 21-35 dní a menštruácia zvyčajne trvá 3-7 dní.

Menštruácia je krvácanie, z ktorého sú prítomné zrazeniny, hlien a hrudky. Takto je endometrium maternice odmietnuté a odstránené krvou z tela. Súčasne s endometrium a neoplodnené vajcia. V tomto období už vo vaječníku rastie nové vajce, aby sa v budúcom mesiaci opäť očakávalo oplodnenie. Objem výtoku závisí od osobných charakteristík ženského tela, čo vysvetľuje zriedkavejšie alebo ťažšie krvácanie. V priemere žena stráca počas svojho obdobia 50 ml čistej krvi, hoci sa môže zdať, že toto číslo je oveľa vyššie. Najvyššia intenzita krvácania na 2-3 dni menštruácie, potom začnú postupne klesať.

Niekoľko dní pred nástupom krvácania môžu ženy rôzneho veku pociťovať výskyt mnohých príznakov, ktoré sa nazývajú predmenštruačný syndróm. PMS môže trvať 2 až 10 dní a je vyjadrená spomalením alebo aktiváciou nervového, endokrinného, ​​kardiovaskulárneho systému tela, ako aj metabolických porúch. Čím staršia žena, tým viac je vystavená PMS.

Pod vplyvom určitých faktorov sa syndróm vyvíja:

 • časté stresujúce situácie
 • pôrod a odložené potraty,
 • infekčných chorôb
 • nadmernej hmotnosti,
 • nedostatočný výkon
 • fajčenie, pitie alkoholu a silná káva.

PMS sa klasifikuje podľa intenzity, množstva a trvania. Takže s výraznými 1-2 symptómami, ale iba 4-5 z nich je pozorovaných, mierny stupeň je diagnostikovaný 5-10 dní pred nástupom menštruačného krvácania. Ak 2 týždne pred menštruáciou existuje mnoho príznakov PMS a 5-7 z nich neumožňuje žene žiť normálny život, znamená to závažný stupeň syndrómu.

Existujú tri fázy PMS:

 1. Kompenzované. Symptomatológia nepostupuje, objavuje sa v druhej fáze menštruačného cyklu a keď začína menštruácia, prechádza.
 2. Subcompensated. Symptómy sa vyvíjajú, vymiznú len s nástupom menopauzy.
 3. Dekompenzovaná. Prejav pretrváva aj po menštruácii.

Fyziologické príčiny zlého zdravia pred menštruáciou

Ženské telo je komplexný systém, v ktorom sa každý mesiac uskutočňuje rozsiahla reštrukturalizácia, čo je dôvodom na indispozíciu:

Hormonálne zmeny. Druhá polovica cyklu je charakterizovaná zmenou hormonálnej rovnováhy. Снижается уровень эстрогена, что отвечает за хорошее настроение и самочувствие, а также половое влечение.Po ukončení ovulácie, ktorá klesá približne v polovici cyklu, sa hladina progesterónov v ženskom tele rýchlo zvyšuje, je to prevaha týchto hormónov, ktoré spôsobujú zlé zdravie pred kritickými dňami. V dôsledku tejto nerovnováhy hormónov, výkon ženy klesá, spánok je narušený, dramaticky sa mení jej nálada, objavuje sa nevoľnosť a slabosť a hlava sa môže obrátiť.

Zmeny v reprodukčnom orgáne. Po ovulácii sa ženské telo začne aktívne pripravovať na tehotenstvo, čo sa prejavuje zvýšeným apetítom a zväčšením prsníkov. Ak nedošlo k oplodneniu, je drasticky prestavaný a začína sa pripravovať na odmietnutie endometria a následne na menštruáciu. Aby sa to dosiahlo, svalová vrstva maternice sa zníži, čo spôsobí bolestivé pocity v dolnej časti chrbta, dolnej časti brucha a krížovej kosti. Bolesť je bolestivá a kŕčovitá v prírode, môže byť sotva vnímateľná a môže byť veľmi silné, že žena je nútená brať lieky proti bolesti. Tiež možné slabosť, nevoľnosť, bledosť kože, zníženie telesnej teploty.

Zmeny krvného obehu ciev. Pred nástupom krvácania sa cievy dilatajú a potom sa prudko zužujú, čo vedie k tomu, že mozgové bunky počas tohto obdobia zažívajú hladovanie kyslíkom a v dôsledku toho sa objavujú príznaky ako bolesť hlavy, závrat, strata vedomia, nevoľnosť, slabosť. Kvapky krvného tlaku tiež spôsobujú pocit nevoľnosti pred menštruáciou.

Nedostatok vitamínov a minerálov. Ženské telo potrebuje získať dostatok vitamínov a minerálov. Pred menštruáciou dochádza k nedostatku vitamínov A a C, ako aj horčíka, vápnika, sodíka a železa. Aby ste tomu predišli, musíte neustále sledovať vašu diétu, a to najmä týždeň pred začiatkom svojho obdobia, aby vitamíny, rovnako ako minerály. Nedostatok vitamínov a minerálov a spôsobuje nepríjemné príznaky PMS.

Veľký tlak na nervový systém. Silné napätie centrálneho nervového systému, ktoré je zodpovedné za produkciu hormónov a reguláciu procesov menštruačného cyklu, vedie k nasledujúcim príznakom: časté výkyvy nálady, nervozita, podráždenosť, agresivita, panika, poruchy spánku. Pod silným stresom počas cyklu sa vyskytujú aj nevoľnosť, bolesť hlavy a depresívny stav.

Čo sa stane počas menštruácie

Počas celého cyklu je telo pripravené na pravdepodobné materstvo a hormón progesterón sa produkuje intenzívne. Ak sa koncepcia nevyskytne, jej množstvo sa prudko zníži a začnú sa tvoriť prostaglandínové hormóny, ktoré spôsobujú nástup menštruácie.

Dochádza k zúženiu endometriálnych ciev maternice, v dôsledku čoho sa znižuje jej zásobovanie krvou. Sliznica začne postupne odlupovať a oddeliť sa od maternice. Jeho zvyšky sa odstraňujú spolu s krvou, ktorá sa akumuluje v dôsledku prasknutia malých ciev.

Tento proces sa neuskutočňuje postupne. Niektoré časti slizníc sa začínajú rozpadávať skôr, a niektoré - o niečo neskôr. Preto kritické dni trvajú tri až päť dní.

Paralelne s prirodzeným odstránením exfoliovaného endometria sa zvyšuje jeho nová vrstva. Môžeme povedať, že menštruácia je prechodný moment z jedného cyklu do druhého.

Menštruačná tekutina pozostáva z krvi a sekrétov, ktoré vylučujú žľazy maternice. Okrem toho obsahuje bunky vaginálneho epitelu a častice sliznice. Žena počas jednej menštruácie stráca približne 50 g až 80 g krvi.

V kritických dňoch môžu byť často nepríjemné pocity, ako napríklad:

 1. Bolesti brucha. Pri menovaní lekára si dievčatá často všimnú, že ich vaječníky boli počas menštruácie zranené. V skutočnosti je však nižšia abdominálna bolesť spojená s kontrakciami maternice počas menštruácie. Odstránenie bolesti pomôže špeciálne lieky.
 2. Nepríjemný zápach menštruačného prúdenia, ktorý spôsobuje ženám nepríjemné pocity.
 3. Nevoľnosť a horúčka.

Pamätajte, že hygiena je kľúčom k zdraviu žien. S osobitnou pozornosťou venovanou hygiene by sa malo zaobchádzať v kritických dňoch. Malo by to byť aspoň dvakrát denne, aby sa sprcha, každé štyri hodiny vymeniť podložky, nosiť pohodlné spodné prádlo vyrobené z prírodných tkanín.

Nevoľnosť počas menštruácie

Počas menštruácie sa v tele vyskytujú rôzne hormonálne zmeny, čo má za následok nepríjemné príznaky. Napríklad nevoľnosť počas menštruácie. Spravidla sa najčastejšie objavuje medzi menštruáciou a ovuláciou.

Prakticky každá dievčina, ktorá čelí PMS, ktorá okrem nevoľnosti zahŕňa aj bolesť na hrudníku, opuch, abdominálnu distenziu, bolesť chrbta a depresiu. Všetky tieto nepríjemné symptómy sú spôsobené nerovnováhou hormónov, ako je estrogén a progesterón.

Ak sa počas Vášho obdobia necítite dobre, môže to byť spôsobené zvýšenými hladinami serotonínu v mozgovomiechovom moku. Tiež sa môže vyskytnúť nevoľnosť počas menštruácie v dôsledku prebytku vody v tele. V oboch prípadoch sa mení intrakraniálny tlak. V dôsledku toho, v tomto období, okrem nevoľnosti, žena môže tiež pociťovať závraty, bledosť kože, ťažkú ​​depresiu a vo vzácnych prípadoch stratu vedomia.

Samozrejme, všetci zástupcovia spravodlivého sexu trpia kritickými dňami inak. Z veľkej časti závisí od vlastností štruktúry a umiestnenia maternice. Lekárski odborníci poznamenávajú, že maternica je u niektorých žien nesprávne umiestnená s miernou odchýlkou. Preto vyvíja veľký tlak na nervové centrá, čo je príčinou vzniku bolesti v dolnej časti chrbta, krížovej dutiny, dolnej časti brucha a nevoľnosti počas menštruácie. Treba poznamenať, že aktivita maternice závisí aj od hormonálnych hladín. Preto, ak ste chorý počas svojho obdobia, možnou príčinou môže byť nerovnováha progesterónu a prostaglandínov v tele.

Ak máte nevoľnosť počas menštruácie, ale predtým, ako sa to nepozorovalo, možno dôvodom je výskyt tehotenstva. Koniec koncov, niekedy očakávané matky sa môžu objaviť krvácanie v čase menštruácie. Krvácanie sa často vyskytuje počas mimomaternicového a zmrazeného tehotenstva, v tomto prípade môže mať žena tiež silnú bolesť brucha a horúčku. Ak sa tieto príznaky vyskytnú, okamžite choďte do nemocnice. Váš lekár Vám predpíše ultrazvukové vyšetrenie počas Vášho obdobia a ak test potvrdí, že sa potvrdilo mimomaternicové tehotenstvo, bude potrebná núdzová operácia.

Nauzea počas menštruácie sa môže vyskytnúť, ak žena užíva antikoncepčné lieky, pretože významne zvyšujú množstvo hormónov v tele. V prípade hormonálnych porúch sa môže vyskytnúť silná podráždenosť, migréna a potenie spolu s nevoľnosťou.

Je potrebné poznamenať, že otrava a gastrointestinálne infekcie môžu byť tiež príčinou nevoľnosti. Ak ste počas menštruácie veľmi chorý, neošetrujte sami, ale okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Tak ako určiť presné príčiny choroby môže len lekár.

Teplota počas menštruácie

Niektoré dievčatá majú počas obdobia horúčku. Lekárski odborníci hovoria, že malé zvýšenie by nemalo byť dôvodom na znepokojenie. Koniec koncov, ženské telo počas menštruácie zažíva určitý stres, stráca krv a dehydratuje. Preto sa mnohí cítia slabosť, nechutenstvo. Ak do večera teplota stúpne o niečo viac ako 37 stupňov, potom je to pravdepodobne spôsobené únavou. Ak dôjde k výraznému zvýšeniu teploty, a navyše tam sú silné bolesti, musíte zavolať lekára. Pretože vysoká teplota počas menštruácie môže naznačovať problémy ženskej genitálnej oblasti. Keď nie je narušená hormonálna rovnováha, proces prúdenia menštruácie nespôsobuje silné nepohodlie.

V dôsledku infekcie sa môžu vyskytnúť vysoké teploty počas menštruácie. V dňoch menštruácie sa maternica mierne otvorí a baktérie sa ľahšie dostanú dovnútra. Mnohé ženy z tohto dôvodu uprednostňujú radšej vankúšiky ako tampony. Počas tohto obdobia je veľmi dôležité sledovať individuálnu hygienu.

Teplota počas menštruácie môže indikovať prítomnosť zápalových procesov v čreve. Ženy v tomto období často trpia hnačkou. A zvýšenie teploty v tomto prípade je dôvodom na dôkladné preskúmanie.

Približne uprostred mesačného cyklu dochádza k ovulácii, pri ktorej sa tento jav ako nárast teploty pozoruje pomerne často. Dievčatá, ktoré sledujú zmeny v bazálnej teplote, môžu určiť najvhodnejší moment pre koncepciu.

Ďalším dôvodom, prečo sa počas menštruácie môže vyskytnúť bolesť a teplo, je tehotenstvo. Ak sa tieto príznaky vyskytnú, vykonajte špeciálny test a ak je výsledok pozitívny, poraďte sa so svojím lekárom, aby ste vylúčili ektopické alebo vynechané potraty.

Posledným dôvodom zvýšenia teploty počas menštruácie je skorá menopauza.

Čo nerobiť počas menštruácie

Aby nedošlo k poškodeniu vlastného zdravia, počas menštruácie sa neodporúča:

 • Neustále hrajú šport alebo zažívajú iné fyzické aktivity. Športové cvičenia počas menštruácie by mali byť mierne, až potom budú mať prospech: pomôcť zbaviť sa bolesti, zlepšiť náladu. Nadmerné cvičenie môže zvýšiť krvácanie,
 • navštíviť bazény, kúpele a sauny. Tepelné procedúry prispievajú k zvýšeniu krvného obehu a v dôsledku toho sa môže zvýšiť krvácanie. Okrem toho sa v kritických dňoch zvyšuje riziko infekcie. Tieto postupy sú preto najlepšie nahradené sprchou,
 • piť alkohol. Alkoholické nápoje prispievajú k zvýšeniu krvného tlaku, čo môže viesť k zlému zdravotnému stavu a zvýšenému krvácaniu.
 • jesť zle. Podvýživa počas menštruácie môže spôsobiť nevoľnosť, slabosť a bolesť brucha. V kritických dňoch je potrebné jesť potraviny, ktoré obsahujú horčík, vápnik, vlákninu. Kashi, kurča, ryby alebo mäta a harmančekový čaj - najlepšia diéta počas menštruácie. Korenené, sladké, slané, tučné jedlá v tomto období sa neodporúča,
 • mať sex bez kondómu. V kritických dňoch neexistuje žiadny kategorický zákaz sexuálnych vzťahov. Je však potrebné zvážiť vysoké riziko infekcie v maternici. Z tohto dôvodu je počas pohlavného styku počas tohto obdobia najlepšie používať kondóm, aj keď máte pravidelného partnera,
 • užívajte nejaké lieky. Ak počas mesiaca budete potrebovať akékoľvek lieky, určite sa o tom poraďte so svojím lekárom. Je dôležité vedieť, že prípravky vyrobené na báze kyseliny acetylsalicylovej (napríklad aspirín) môžu významne riediť krv. Užívanie aspirínu počas menštruácie ho iba predlžuje. Na zmiernenie bolesti počas menštruácie užívajte lepšie lieky, ako je ibuprofen a paracetamol,
 • vykonávať akékoľvek operácie. Faktom je, že počas menštruácie sa krv dobre nezráža a v dôsledku toho sa môže vyskytnúť krvácanie počas operácie,

Okrem toho, počas menštruácie by ste nemali robiť perm, zdvíhanie, uťahovanie kože, farbenie vlasov, pretože v dôsledku dočasných zmien v hormonálnom pozadí, môže byť výsledok neočakávaný.

Čo robiť s nevoľnosťou a teplotou počas menštruácie

Ak sa počas menštruácie vyskytne nevoľnosť a teplota, poraďte sa s lekárom. Po vykonaní potrebných vyšetrení a testov Vám bude predpísaná liečba, ktorá bude závisieť od príčin indispozície.

Protizápalové lieky (ibuprofen, paracetamol) a antispasmodiká, ktoré obsahujú ne-spa a drotaverín, sa často predpisujú na odstránenie nevoľnosti a vysokej teploty. Niekedy môže gynekológ predpísať aj antacidá. Mnoho žien trpiacich nauzeou, úspešne používa liek mastodinon, ktorý obsahuje stlačenie z liečivej rastliny Prutniak. Táto rastlina obnovuje rovnováhu hormónov v tele. Na liečbu ochorení spôsobených rôznymi infekciami sú predpísané antibiotiká.

Je veľmi dôležité, aby ste si v kritických dňoch vytvorili čo najpohodlnejšie podmienky pre svoje vlastné telo, aby ste ľahšie preniesli toto ťažké životné obdobie.

Fyziologické príčiny malátnosti

Telo ženy je komplexný systém. Každý mesačný cyklus je sprevádzaný najsilnejšími zmenami, ktoré so sebou prinášajú zlý zdravotný stav.

V druhej polovici menštruačného cyklu sa mení rovnováha hormónov. Estrogény, ktoré sú zodpovedné za vynikajúcu náladu, pohodu, krásu, sexuálnu túžbu, sú v menšine. Ovulácia je ukončená, nie je potrebné prilákať sexuálneho partnera. Tak usporiadaná príroda matky. Po ovulácii sa hladiny progesterónu rýchlo zvyšujú. Tieto hormóny sa stávajú hlavnou príčinou zlého zdravia pred menštruáciou. Najčastejšie a úplne normálne následky hormonálnej nerovnováhy:

 • znížený výkon
 • únava,
 • podráždenosť,
 • poruchy spánku
 • plačlivosť,
 • zraniteľnosť,
 • ohromený,
 • nevoľnosť,
 • slabosť
 • mierne závraty.

Transformácie v maternici

V druhej polovici menštruačného cyklu sa telo pripravuje na tehotenstvo, teda na extra kíl po stranách, zvýšenú chuť do jedla, zväčšenie prsníkov. Keď si uvedomí, že sa neuskutočnilo hnojenie, reorganizuje a začína prípravné procedúry menštruácie. Svaly maternice sú redukované, aby sa vylúčila endometriálna vrstva, ktorá nie je užitočná. Proces je sprevádzaný bolestivými pocitmi. Existujú kŕče, boľavá bolesť v dolnej časti chrbta, krížovka, spodná časť brucha. Kŕče môžu byť sotva znateľné, alebo tak intenzívne, že dali ženu do postele, aby ju pili lieky proti bolesti. To všetko je sprevádzané nevoľnosťou, slabosťou, poklesom telesnej teploty, bledosťou.

Zmena krvného obehu

Pred menštruáciou je pocit nevoľnosti spôsobený zmenami krvného obehu ciev. V predvečer menštruácie av jej procese nastáva situácia, keď sa cievy roztiahnu a potom ostro zužujú. Kyslík sa dodáva do mozgových buniek v minimálnom množstve. Takzvaná dočasná deprivácia kyslíkom vedie k závratom, strate vedomia, bolesti hlavy. Po silnom útoku sa objaví nevoľnosť, slabosť. Pred týmto, jeden dôvod úzko hraničí s touto príčinou zlého zdravotného stavu - nárast tlaku krvi alebo jeho pokles na určitý čas. Nízky tlak spôsobuje:

 • bolesť hlavy,
 • nevoľnosť,
 • slabosť
 • závraty,
 • bledosť,
 • zvýšená únava
 • búšenie srdca
 • studený pot

Nerovnováha vitamínov, minerálov

Pred menštruáciou je pocit nevoľnosti spôsobený nedostatkom draslíka, horčíka, vápnika, sodíka, železa, vitamínov A, C. Niekedy samotné telo naznačuje, čo chýba. Na konci menštruačného cyklu chcete slanú, sladkú, kyslú. Napríklad sleď, pomaranč, cukrík. Je možné vyhnúť sa nedostatku správnej výživy týždeň pred menštruáciou, užívaním komplexu vitamínov, minerálov pre ženy. Pocit z tohto dôvodu môže byť mierne otrasený alebo zle zranený. Napríklad v dôsledku nedostatku železa sa hemoglobín znižuje. Preto závraty, nevoľnosť, slabosť.

Preťaženie nervového systému

Centrálny nervový systém reguluje všetky procesy menštruačného cyklu. Koordinuje produkciu hormónov. Pred menštruáciou je pocit nevoľnosti spôsobený silným napätím v centrálnom nervovom systéme. Takmer vždy sa žena cíti:

 • podráždenosť,
 • nervozita,
 • znížené sebavedomie
 • plačlivosť,
 • agresie,
 • príliv paniky,
 • poruchy spánku.

Ak počas mesačného cyklu bol prítomný stres, extrémny stres, depresia, nevoľnosť, bolesť hlavy.

Pred menštruáciou je pocit nevoľnosti s viacerými príznakmi PMS normálny. To však neznamená, že by sa s tým nemalo robiť nič. Je potrebné nasmerovať všetko úsilie na zníženie intenzity prejavov PMS, ak je to možné, vyhnúť sa negatívnym faktorom vplyvu.

Nevoľnosť pred menštruáciou

Najčastejším príznakom PMS. A čím bližšie je menštruácia, tým viac nevoľnosť. Niekedy ide o vracanie. Prečo v mesačnom cykle existuje nevoľnosť, existuje niekoľko dôvodov:

 • Hormonálna nerovnováha, nevoľnosť vyvoláva zvýšené hladiny progesterónu.

 • Problémy s tráviacim systémom - v predvečer menštruácie je telo najzraniteľnejšie, objavia sa všetky skryté choroby. V prítomnosti gastritídy, črevnej dysbiózy sa zakaždým objaví nevoľnosť.
 • Nadmerné fyzické vyčerpanie spôsobuje nevoľnosť. A tiež vzpieranie, nedostatok spánku.
 • Nauzea sa vyskytuje v dôsledku užívania liekov, najmä antibiotík, hormonálnych liekov.
 • Tam je nevoľnosť kvôli podvýžive - veľa slané, korenisté, sladké, mastné.
 • Vyvolávajú nevoľnosť zlé návyky - fajčenie, alkohol, zneužívanie kávy.
 • Тошнота появляется вследствие перенапряжения нервной системы. Особенно страдают женщины, что занимаются умственным трудом.

Počas celého menštruačného cyklu sa v ženskom tele vyskytujú mnohé zmeny. Ak je z jedného alebo druhého dôvodu jedna väzba poškodená, celý menštruačný cyklus je narušený. A potom, blaho ženy v predvečer jej obdobia trpí. Musíte byť pozorní na svoje telo. Aspoň týždeň pred očakávanou menštruáciou prejsť na správnu diétu, aby sa zabránilo fyzickému a emocionálnemu stresu. Potom prejavy PMS nebudú také silné a zdravotný stav bude zlý.

Pin
Send
Share
Send
Send