Vitálny

Adenomyóza a endometrióza: aký je rozdiel, hlavné príznaky a liečba

Pin
Send
Share
Send
Send


Ženské telo sa pravidelne podrobuje cyklickým zmenám. Jeden kalendárny mesiac tak možno rozdeliť do niekoľkých rôznych období. V poslednej dobe sa čoraz častejšie vyskytujú hormonálne ochorenia (endometritída, endometrióza, adenomyóza atď.). Každoročne táto alebo táto patológia postihuje milióny žien na celom svete. V tomto článku, príbeh ide o tom, čo je adenomyóza a endometrióza. Aký je rozdiel medzi týmito patológiami? Odpoveď na túto otázku nájdete nižšie. Za zmienku stojí aj to, ktorá liečba je predpísaná pre takéto ochorenie ako adenomyóza (príznaky a príčiny adenomyózy budú tiež opísané nižšie), ako sa líši od korekcie endometriózy.

Hormonálne ochorenia

Keďže ženské telo je pravidelne vystavované zmenám hormonálnych hladín, niekedy sa vyskytnú zlyhania. Najčastejšie sa vyskytuje po pôrode, potratoch a diagnostických kyretážach. Tiež, hormóny môžu "zle" počas menopauzy a pred menopauzou.

Najčastejšie a zákerné hormonálne ochorenia sú endometrióza a adenomyóza. Rozdiel medzi nimi je významný. Mnohé ženy si však tieto patológie zamieňajú. Stojí za zmienku, že adenomyóza sa niekedy nazýva vnútorná endometrióza. Pokúsme sa zistiť, aké sú patologické údaje podobné a aké je iné.

endometrióza

Aký je rozdiel medzi endometriózou a adenomyózou? Táto patológia sa vyskytuje nasledovne. V dôsledku vysokej produkcie estrogénov alebo androgénov sa sliznica maternice rozširuje do peritoneálnej oblasti. Tiež môže dôjsť k ochoreniu v dôsledku skutočnosti, že menštruačná krv je hádzaná cez vajíčkovody do perkutánneho priestoru.

To všetko vedie k tomu, že endometrium začína fungovať na vaječníkoch, tele maternice, črevách a ďalších blízkych orgánoch. Táto látka, ktorá je vystavená cyklickým zmenám, môže menštruovať, ako aj vnútornú dutinu reprodukčného orgánu.

Príznaky endometriózy

Existuje niekoľko štádií ochorenia. V závislosti od lézie a miesta lézie môže mať žena absolútne žiadne sťažnosti ani v poslednom štádiu ochorenia. Preto je patológia považovaná za veľmi nebezpečnú a zákernú. Takže pri endometrióze sú príznaky nasledovné:

 • bolesť brucha počas menštruácie a niekoľko dní pred ňou,
 • porušenie kresla (s črevnými léziami),
 • nepravidelný cyklus s krvácaním z prieniku,
 • dlhé obdobia, ktoré na konci preberajú čierny odtieň,
 • predĺžená neschopnosť počať dieťa.

Adenomyóza a endometrióza: aký je rozdiel? Mnohí lekári hovoria, že endometrióza môže byť vnútorná. V tomto prípade sa nazýva "adenomyóza". Choroba sa vyvíja nasledovne. V dôsledku nerovnováhy estrogénu a progesterónu v tele je možné pozorovať nadbytok prvých látok. Výsledkom je, že vnútorný povrch maternice rastie hojne. Pri absencii včasnej a správnej liečby je endometrium zapustené do svalovej vrstvy reprodukčného orgánu. Endometrióza maternice - adenomyóza. Mnoho žien si to myslí. V niektorých ohľadoch majú pravdu. Každá patológia má však svoje vlastné meno a bude vhodnejšie ju používať.

Príznaky adenomyózy

Táto patológia sa najčastejšie začína prejavovať vo veľmi skorých štádiách. Symptómy ochorenia môžu byť nasledovné:

 • bolesť v dolnej časti peritoneu počas menštruácie a bez neho,
 • dlhý čas
 • špinenie uprostred ženského cyklu
 • dlhodobej menštruácie a krátkeho neštrukturálneho obdobia.

Aké sú podobnosti medzi endometriózou a adenomyózou?

 1. Obe choroby sú hormonálne. Hlavným dôvodom ich výskytu je vysoká hladina estrogénu.
 2. Obe patológie môžu viesť k neplodnosti a menštruačným poruchám.
 3. Liečba počiatočných štádií ochorenia je veľmi účinná s pomocou účinných hormonálnych liekov.
 4. K relapsu môže dôjsť v oboch prípadoch, dokonca aj po úplnom vyliečení ochorenia.

Zhrnutie

Takže teraz viete, čo adenomyóza a endometrióza sú (aký je rozdiel medzi nimi). Pamätajte, že samodiagnostika je takmer nemožná. Ako vidíte, ani lekári nie sú vždy schopní presne rozpoznať chorobu. Ak máte podozrenie, patológia je lepšie kontaktovať špecialistu a podstúpiť diagnózu. Iba v tomto prípade môžete získať kvalifikované a správne vymenovanie a prekonanie choroby. Buďte vždy zdraví!

Adenomyóza a endometrióza: aký je rozdiel medzi konceptmi?

Hyperplastické ochorenia sa často vyskytujú v praxi gynekológov. Proliferácia uterinného tkaniva a príveskov môže nastať v každom veku. Všetky hyperplastické procesy sú považované za potenciálne nebezpečné pre ženské telo. Môžu viesť k neplodnosti, rozvoju nádorov atď. Podobná skupina patológií zahŕňa adenomyózu a endometriózu. Rozdiely medzi týmito chorobami nie sú výrazné.

Endometrióza je patologický stav, pri ktorom sa normálne endometriálne bunky intenzívne delia a šíria po celom tele. Môžu sa objaviť v akomkoľvek orgáne, ale najčastejšie sa nachádzajú v panvovej dutine.

Adenomyóza sa považuje za podobné ochorenie. V tejto patológii tiež dochádza k proliferácii a diseminácii tkaniva svalovej vrstvy maternice. Preto pacienti často kladú otázku: adenomyóza a endometrióza - aký je rozdiel? Rozdiel medzi týmito dvoma ochoreniami spočíva v lokalizácii hyperplastických procesov. Adenomyóza je charakterizovaná klíčením endometrioidného tkaniva v tele. Výsledkom je zväčšenie maternice.

Príčiny endometriózy a adenomyózy

Čo spôsobuje adenomyózu a endometriózu, aký je rozdiel medzi etiologickými faktormi? Hoci patológie sú trochu odlišné od seba, obe vznikajú v dôsledku hyperplázie. Proliferácia endometria sa nevyskytuje samotná. Tento proces je spojený s hormonálnymi zmenami, ktoré sa neustále vyskytujú v ženskom tele. Etiologické faktory endometriózy a adenomyózy môžu byť:

 1. Patologické stavy v hypotalame alebo hypofýze. Zmeny hormonálneho stavu s výskytom benígnych nádorov, poranení hlavy.
 2. Choroby ženských pohlavných žliaz - vaječníkov. Tak ako v mozgu, aj tu môžu byť nádory produkujúce hormóny.
 3. Patológia štítnej žľazy.

Pri chorobách všetkých týchto orgánov sa mení hormonálny stav pacienta. Najčastejšie dochádza k hyperplázii endometriálneho tkaniva so zvýšenými hladinami estrogénu.

Poruchy endokrinného systému sa vyskytujú u rizikových žien. Faktory rozvoja hyperestrogénu zahŕňajú:

 1. Časté tehotenstvo a pôrod.
 2. Potraty.
 3. História potratov u pacienta.
 4. Nedostatok tehotenstva na celý život.
 5. Ťažká obezita. V adipocytoch, tvorba ženských pohlavných hormónov.
 6. Dlhodobá inštalácia vnútromaternicového zariadenia.
 7. Chronické zápalové a pohlavné ochorenia.

Rozdiely v mechanizme vývoja patologických procesov

Adenomyóza a endometrióza: aký je rozdiel v mechanizme účinku? Základom oboch ochorení je proliferácia tkaniva. Ako viete, tento proces je pozorovaný u normálnych žien vo fertilnom veku. Pri normálnom menštruačnom cykle dochádza k zhrubnutiu steny endometria v dôsledku zvýšeného rastu buniek každý mesiac.

Avšak pri adenomyóze je proces výraznejší. Okrem toho, oblasti hyperplázie nezmiznú počas progesterónovej fázy cyklu. V dôsledku toho sa stena maternice neustále zhrubne a má mäkkú textúru. Pred menštruáciou dosahuje svoju maximálnu veľkosť, pretože v tomto období sa zvyšuje produkcia estrogénu.

Mechanizmus pre rozvoj endometriózy je rovnaký ako pri adenomyóze. Rozdiel je v tom, že zarastené ložiská tkaniva svalovej vrstvy maternice sa nachádzajú mimo orgánu. Môžu byť v oblasti príveskov, dutiny malého povodia, vaječníkov, pobrušnice. V zriedkavých prípadoch sa endometriotické ložiská nachádzajú v dutine vnútorných orgánov: pľúca, črevá, kĺby, nosné dutiny atď. Všetky z nich sú prístupné hormonálnej regulácii. To znamená, že aktivita patologicky zarastených buniek závisí od produkcie estrogénu.

Klinický obraz s endometriózou

Symptómy endometriózy sa môžu líšiť. V prvom rade závisí od umiestnenia hyperplastického procesu. Často patológia prebieha bez závažných príznakov, pretože ložiská endometria sú lokalizované v panve, čreve alebo v príveskoch. Počas menštruácie sa tkanivo, ktoré lemuje dutinu maternice, odmietne. V dôsledku toho dochádza ku krvácaniu, ktoré sa pozoruje každý mesiac. Faktom je, že bez ohľadu na umiestnenie endometriálnych ložísk počas menštruácie sú všetky aktívne. Preto sa na najnečakanejších miestach môže objaviť špinenie. Ak je v panvovej dutine hyperplázia (Douglasov priestor, peritoneálne vrecká), klinické prejavy ochorenia sa nemusia pozorovať.

Okrem krvácania, príznaky endometriózy zahŕňajú: bolesť brucha, anémiu, dysmenoreu - menštruačné poruchy. Niekedy jediným príznakom choroby je absencia tehotenstva s nedodržaním antikoncepčných opatrení.

Aké sú príznaky adenomyózy?

Adenomyóza a endometrióza - aký je rozdiel v klinickom obraze? Hoci patológie majú rovnaký vývojový mechanizmus, príznaky sa môžu líšiť. Na rozdiel od endometriózy nemôže byť patologické zameranie adenomyózy bežné. Preto krvácanie z iných orgánov a dutín nebude pozorované. Adenomyóza je proliferácia tkaniva endometria v tkanive maternice. Hlavným príznakom ochorenia je preto bolesť v spodnej časti brucha. Nepríjemné pocity vznikajú v dôsledku rozťahovania väzov maternice a zvyšovania jej veľkosti. Charakteristickým príznakom adenomyózy je tiež dysmenorea. Menštruačný cyklus sa často skracuje a predlžuje sa doba prietoku krvi. Počas pohlavného styku dochádza k bolesti v dôsledku zvýšenia stien maternice. Intenzita menštruačného krvácania sa zvyšuje. V dôsledku toho sa môže vyvinúť anemický syndróm.

Diagnóza adenomyózy a endometriózy

Na rozlíšenie endometriózy od adenomyózy sa má vykonať niekoľko diagnostických postupov. Okrem gynekologického vyšetrenia sú potrebné inštrumentálne metódy vyšetrenia. Podľa klinických údajov je možné podozrenie na adenomyózu: bolesť pri pohlavnom styku a menštruáciu, silné krvácanie. Palpácia maternice sa vyznačuje jej nárastom. Zahusťovanie stien a ohniská hyperplázie sa diagnostikujú pomocou ultrazvuku panvových orgánov.

Je ťažšie identifikovať endometriózu, pretože jej lokalizácia nie je známa. Okrem toho patológia často nemá žiadne symptómy. Najčastejšie je choroba diagnostikovaná počas vyšetrenia ženy o neschopnosti počať dieťa. Endometriotické ložiská sa môžu nachádzať v maternici (pri adenomyóze - v hrúbke orgánovej steny) a bránia pripojeniu vajíčka. Hyperplázia je detekovaná ultrazvukom, hysteroskopiou, laparotómiou. Krvácanie neznámej etiológie môže byť tiež vyvolané endometriózou. V tomto prípade je potrebné preskúmať celé telo.

Adenomyóza a endometrióza: rozdiel v liečbe ochorení

Hyperplastické ochorenia sa považujú za nebezpečné, pretože vedú k vážnym následkom. Preto sa vyžaduje ošetrenie pre oba procesy. Pomoc s patológiami adenomyóza a endometrióza - aký je rozdiel? Liečba oboch ochorení môže byť konzervatívna a chirurgická. Najčastejšie sa lieková terapia vykonáva v prípade malých ohnísk proliferácie u žien v plodnom veku. Keďže endometrióza a adenomyóza sa považujú za hormonálne patológie, predpisujú sa lieky zo skupiny COC. Obsahujú estrogén a progesterón v množstvách potrebných na normálny menštruačný cyklus. Kombinované perorálne kontraceptíva zahŕňajú lieky "Yarin", "Jess", "Janine" atď.

Chirurgická liečba je nevyhnutná pri absencii účinku konzervatívnej terapie, ako aj pri menopauze. Medzi chirurgické zákroky patria:

 1. Laparoskopické odstránenie endometriálneho fokusu alebo zóny adenomyózy.
 2. Hysterektómii. Pri onkologickej anamnéze a silnom krvácaní sa maternica odstráni.

Aká je prognóza endometriózy?

Niektoré ženy sa zaujímajú o otázku: adenomyóza a endometrióza - čo je horšie? V oboch prípadoch sa pozorujú zmeny v hormonálnom pozadí v ženskom tele. Preto je každá z týchto patológií nebezpečná. Prognóza endometriózy je často priaznivá. Toto ochorenie sa však môže opakovať v prítomnosti endokrinných porúch.

Obsah

Podľa štatistík je jedna z desiatich chorôb identifikovaných gynekológom výsledkom klíčenia endometria hlboko do svalovej vrstvy maternice alebo akéhokoľvek iného orgánu. Takéto patológie sa nazývajú adenomyóza a endometrióza. Existujú medzi nimi rozdiely a ako sa liečba vykonáva?

Poďme najprv pochopiť význam týchto slov a povahu choroby.

To je jedna z najbežnejších ženských chorôb.

Adenomyóza je ochorenie maternice spôsobené prenikaním svalového tkaniva endometria. Táto penetrácia vedie nielen k zvýšeniu objemu maternice, ale aj k závažnému krvácaniu, ktoré spôsobuje silnú bolesť počas menštruácie aj mimo nej.

Existujú tri hlavné formy ochorenia:

Je pozoruhodné, že u jedného pacienta možno súčasne pozorovať dve alebo dokonca tri formy manifestácie ochorenia. Difúzna forma je vyjadrená porážkou veľkých častí maternice. Ohnisko naopak zachytáva malé plochy a prakticky nespôsobuje nepríjemnosti. Nodálny prejav adenomyózy je vo svojej štruktúre veľmi podobný myómu, tvoria sa malé uzliny.

Existujú štyri štádiá ochorenia.

 1. Prvým je prienik endometria do povrchu.
 2. Druhým je, že endometrium je dostatočne hlboké, ale poškodenie nie je lokálne. Poškodenie hrúbky svalovej vrstvy maternice nepresahuje 50%.
 3. Tretia je hlboká penetrácia endometria o viac ako 50%.
 4. Štvrté - úplné poškodenie, keď sa endometrium nachádza v celej hĺbke vrstvy.

Adenomyóza patrí do kategórie chronických ochorení a vyžaduje vysokokvalitné terapeutické opatrenia. Je veľmi dôležité odhaliť patológiu v ranom štádiu vývoja - to výrazne uľahčí liečbu a tiež pomôže vyhnúť sa vážnym prejavom ochorenia.

Doteraz ešte nie je známe, čo by mohlo byť príčinou ochorenia. Avšak bol zistený jasný vzťah medzi klíčením endometria a počtom ženských hormónov - ich počet je nadhodnotený. Dedičná predispozícia je viditeľná v takmer každom prípade.

Podnetom pre rozvoj patológie môže byť:

 • stres,
 • depresie
 • únava,
 • fyzického a duševného stresu
 • nervové poruchy.

V počiatočných štádiách adenomyózy sa môže vyskytnúť úplne bez stopy. Jasné príznaky ochorenia sú mimoriadne zriedkavé a vo väčšine prípadov tam vôbec nie sú.

Aké sú príznaky adenomyózy?

 1. Bolesti brucha. Zvlášť živo sa prejavuje počas menštruácie, fyzickej aktivity a pohlavného styku.
 2. Silné krvácanie počas menštruácie.
 3. Prítomnosť krvných zrazenín.
 4. Pred a po cykle sa pozoruje zosvetlenie.
 5. Zväčšená maternica.
 6. V dôsledku závažného krvácania u pacientov je pozorovaná anémia, čo spôsobuje slabosť, závraty, únavu.
 7. Existuje logický systém narušenia celého tela, ktorý zhoršuje kvalitu života a príležitosti pre ženy

Podobnosti a rozdiely

Dve patológie majú podobnú povahu - v oboch prípadoch sú spôsobené šírením a klíčením endometria mimo jeho normálnej polohy. Mnohé príznaky majú niečo spoločné a ochorenie je možné stanoviť až po dlhej a starostlivej analýze situácie.

Existujú však niektoré zvláštne prejavy. Endometrióza môže spôsobiť ženské problémy, neplodnosť. Endometrióza je komplexnejšia choroba, je oveľa ťažšie ju liečiť a zoznam symptómov je oveľa širší. Existujú napríklad prípady vývoja tohto ochorenia aj v pľúcach, čo spôsobuje krvácanie počas menštruácie. Endometrióza sa môže vyskytnúť aj u mužov, ale je veľmi zriedkavá.

Vďaka svojej povahe sa choroba šíri do mnohých vnútorných orgánov. Ošetrujúci lekár nemôže okamžite určiť príčinu zápalu a ochorenie pokračuje. Preto je oveľa ťažšie diagnostikovať.

Ako vyzerá liečba?

Так как точная причина заболеваний остается неизвестной, то в большинстве случаев врач стремится избавить пациента от симптомов и повлиять на интенсивность менструации. Сделать это можно многими методами, но задача доктора заключается в подборе идеального варианта.

 1. Prijatie liekov proti bolesti pred a počas cyklu zmierni bolesť.
 2. Antikoncepcia znižuje intenzitu menštruácie a znižuje zápal.
 3. Hormonálne lieky sa používajú na vytvorenie potrebnej rovnováhy. Sú hlavnou liečbou.
 4. Na zníženie zápalu sa predpisujú protizápalové látky.

V niektorých závažných prípadoch je nemožné bez chirurgického zákroku, ale vyhýbajú sa im. Zložitosť postupu závisí od rozsahu šírenia a želania ženy mať v budúcnosti dieťa. Vykonáva sa kauterizácia poškodených oblastí a potom sa môže uskutočniť úplné alebo čiastočné odstránenie vaječníkov, odstránenie maternice. Účinnosť operácií je veľmi vysoká, ale dôsledky pre telo sú veľmi ťažké.

Ďalším riešením by mohla byť špirála. Jeho pôsobenie však nemožno opísať ako liečbu - po jej odstránení sa choroba môže vrátiť.

Liečba chorôb je možná len s implementáciou komplexných účinkov.

komplikácie

O výskyte anémie už bolo povedané, ale je to najnebezpečnejšie? Nie. Mnohé následky sú nezvratné zmeny. Porušenie reprodukčnej funkcie môže byť skutočným zármutkom pre rodinu, ktorá chce mať dieťa. Podobné účinky sa vyskytujú bez akýchkoľvek príznakov ochorenia. Ak nemôžete otehotnieť po dlhú dobu, lekár vyhľadá príznaky endometriózy a adenomyózy.

Myoma a endometrióza úzko súvisia. To isté platí pre adenomyózu. Myoma a endometrióza majú mnoho podobných príznakov, ale často sa tieto dve ochorenia vyvíjajú v rovnakom čase, zatiaľ čo jeden z nich môže spôsobiť druhému v priebehu času. Spojenie však nie je spoľahlivo potvrdené z dôvodu problémov s určovaním príčin vzniku ochorení. Je pravdepodobné, že myómy a endometrióza jednoducho vytvárajú navzájom priaznivé podmienky pre rozvoj. Skutočnosť, že sa objavil nádor a rast počas hormonálnych porúch a oslabenie imunity zostáva zrejmá.

Ak liečba neprináša výsledky, potom skôr alebo neskôr sa odporúča odstránenie maternice a vaječníkov, čo samo o sebe predstavuje ťažkú ​​ranu do tela.

Na záver

Na základe týchto lekárov sú ženy so stredným a starším vekom náchylnejšie na takéto ochorenia. Ekologické problémy, zlé návyky, odmietnutie zdravého životného štýlu a vyvážená strava tieto choroby každoročne omladzujú. Obidve sú nebezpečné pre zdravie a môžu spôsobiť silné zhoršenie blahobytu a svetonázoru ženy, ktorá ju zbavuje možnosti dosiahnuť cieľ mať dieťa. Mimochodom, narodenie dieťaťa vo veku do 30-35 rokov je jedným z najlepších preventívnych liekov.

Ak chcete získať včasnú liečbu, nestačí len sledovať vaše zdravie, musíte tiež podstúpiť pravidelné prehliadky u gynekológa a absolvovať potrebné testy. Nie je nič lepšie ako včasné odhalenie a liečba.

Čo je adenomyóza?

Táto patológia ovplyvňuje svalovú vrstvu reprodukčného orgánu.

Príčinou jeho vzniku je hormonálna porucha. Keď sa koncentrácia estrogénu v ženskom tele zvyšuje, endometrium sa začína aktívne zvyšovať, preniká do svalovej vrstvy maternice. V tomto prípade sa maternica zväčšuje a deformuje.

Adenomyózu možno pozorovať v nasledujúcich formách:

V ohniskovej forme sú postihnuté určité časti svalovej vrstvy a spravidla nie je pozorovaný jasný klinický obraz. V difúznej forme sú lézie väčšie, čo spôsobuje silnú bolesť. S nodulárnou formou, malými uzlinami vo svalovej vrstve a so zmiešanou adenomyózou možno súčasne pozorovať znaky všetkých predchádzajúcich foriem ochorenia.

Štádiá adenomyózy sú nasledovné:

 • prvá fáza - klíčenie vo svalovej vrstve je zanedbateľné,
 • druhá fáza sa vyznačuje hlbším klíčením, ale ovplyvňuje sa len polovica svalovej vrstvy. Zároveň sa maternica trochu zvyšuje,
 • tretej etape - je ovplyvnená viac ako polovica svalových vlákien, t
 • štvrtá etapa - Endometrium rastie cez svalovú vrstvu maternice a môže postihnúť okolité orgány, ktoré nie sú v reprodukčnom systéme.

Počiatočné štádiá ochorenia môžu byť asymptomatické, ale s progresiou ochorenia klinický obraz jasnejšie. Ak je krvácanie veľmi závažné, pacient môže trpieť anemickým syndrómom, ktorý sa prejavuje celkovou slabosťou, závratmi, mdlobami a podobne.

Čo je endometrióza?

Táto patológia sa prejavuje v prítomnosti endometrioidných buniek v netypických miestach lokalizácie. Bunky sa môžu pozorovať ako vo vnútri genitálneho orgánu, tak aj v iných tkanivách a orgánoch.

V závislosti od umiestnenia enometrioidných ložísk je ochorenie klasifikované nasledovne:

 • genitál - patologický proces prebieha v genitáliách,
 • extragenital - orgány, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti maternice, sú zapojené do patologického procesu, t
 • kombinovaný - kombinuje vlastnosti oboch predchádzajúcich foriem.

Endometrióza sa môže vyskytnúť v 4 štádiách:

 • prvej etape - existuje malý počet patologických nálezov, ktoré nemajú významný vplyv na ženské telo, t
 • druhej etape - je rozšírená patológia v hlbokých vrstvách orgánov,
 • tretej etape - je pozorované poškodenie rôznych orgánov - cysty, nádory, zápalové procesy,
 • štvrtá etapa - poškodenie tkaniva prispieva k tvorbe benígnych alebo malígnych patológií.
Klinický obraz endometriózyjasnejšie ako príznaky adenomyózy:

 • krvácanie z maternice alebo iného postihnutého orgánu,
 • zápalových procesov, ktoré sa vyskytujú na postihnutom orgáne, t
 • zvýšenie teploty
 • bolesť pri močení a sexuálnom kontakte,
 • bolesť pri lokalizácii patologického zamerania,
 • zlyhania menštruačného cyklu
 • neplodnosť.

Hlavné rozdiely

Aký je rozdiel medzi týmito dvoma takýmito patológiami?

Hlavný rozdiel medzi nimi v lokalizácii hyperplastických procesov.

Pokiaľ ide o mechanizmus vývoja patológie, musím povedať, že v srdci týchto ochorení sa nachádza proliferácia tkaniva.

Takýto proces u žien vo fertilnom veku sa považuje za normu. Počas normálneho fungovania reprodukčného systému sa endometrium zhrubne počas menštruačného cyklu. Je potrebné pripojiť vajíčko na steny maternice.

Ale s adenomyózou je tento proces výraznejší ako je potrebné. Okrem toho, ak nedôjde k oplodneniu, endometrium je normálne odmietnuté a odstránené organizmom. Pri adenomyóze preniká do vnútorných vrstiev maternice a rastie do nich.

Pri endometrióze sa stane takmer to isté, len s jedným rozdielom - patologické ložiská klíčia mimo pohlavných orgánov.

Vyskytujú sa patológie spoločne?

Pomerne často sa adenomyóza kombinuje s ovariálnou endometriózou.

Väčšina vedcov sa domnieva, že príčinou šírenia endometriálneho tkaniva na vaječníkoch je skutočnosť, že menštruačná krv, ktorá obsahuje živé endometriálne bunky, je hádzaná cez vajíčkovody do vajíčkovodu.

Keď sa endometrióza spája s adenomyózou, klinický obraz ochorenia je doplnený skupinou ďalších príznakov:

 • bolesť, ktorá je trvalá. Je lokalizovaný v spodnej časti brucha a môže byť podávaný aj do krížovej dutiny, konečníka a dolnej časti chrbta,
 • predmenštruačný syndróm je výraznejší,
 • narušenie močového mechúra a čriev,
 • možného výskytu cystického novotvaru vo vaječníku.

Aký je rozdiel symptómov?

Typické symptómy adenomyózy:

 • bolesť, ktorá sa objaví niekoľko dní pred menštruáciou a trvá niekoľko dní po jej ukončení,
 • špinenie vagíny pred a po menštruácii,
 • zlyhania menštruačného cyklu
 • zmena tvaru a veľkosti maternice,
 • nepohodlie počas pohlavného styku,
 • zhoršenie celkového stavu pacienta.

Klinický obraz endometriózy:

 • bolesti, najčastejšie trvalého charakteru,
 • intermenštruačné krvácanie,
 • prítomnosť krvi po pohlavnom styku,
 • problémy s močením a defekáciou,
 • s porážkou pľúc sa počas menštruácie pozoruje hemoptýza, bolesť, dýchavičnosť
 • posthemoragickej anémie.

Príčiny ochorenia

Moderná veda zatiaľ nezistila presnú príčinu týchto ochorení, ale je si vedomá provokujúcich faktorov, ktoré môžu prispieť k ich vzhľadu:

 • narušenia imunity
 • poškodenie vrstvy spojivového tkaniva, ktorá leží medzi endometrium a myometrium,
 • zápal,
 • hormonálne poruchy,
 • dedičnosť,
 • príliš skoro alebo príliš neskoro
 • príliš skoré alebo príliš neskoré vytvorenie menštruačného cyklu,
 • zlých podmienok prostredia
 • nadmernej hmotnosti
 • príliš aktívna fyzická aktivita alebo neaktívny životný štýl,
 • dlhodobého stresu
 • endokrinnej patológie.

Diagnostické metódy

Diagnóza adenomyózy je založená na nasledujúcich opatreniach:

 • história,
 • gynekologické vyšetrenie
 • ultrazvuk
 • hysteroskopia,
 • MRI
 • laboratórne testy na anémiu, t
 • krvný test na hormóny.
diagnostikaendometrióza:

 • kolposkopia, ktorá odhalí formu patológie a miesto jej lokalizácie,
 • CT, MRI, ultrazvuk - umožňuje posúdiť vzťah patológie s inými orgánmi, ako aj presne poraziť povahu a rozsah patológie,
 • laparoskopia je najpresnejšia a informatívna výskumná metóda,
 • hysteroskopia,
 • nádorové markery.

Metódy spracovania

Pretože obidve ochorenia závisia od hormónov, adenomyóza a endometrióza sa môžu vyskytnúť samostatne počas menopauzy.

V niektorých prípadoch sa patologické procesy zastavia a ložiská ochorenia sa počas tehotenstva znižujú.

Takéto javy však nie sú vždy pozorované a najčastejšie vyžadujú patologické postupy starostlivé zaobchádzanie.

Neexistujú teda žiadne rozdiely v liečbe adenomyózy a endometriózy, pretože v oboch prípadoch sa používajú hormonálne prípravky. Špecifické liečivá sú vybrané individuálne a závisia od štádia ochorenia, ako aj od závažnosti klinického obrazu.

Okrem hormonálnych liekov môže lekár tiež predpísať ako ďalšiu symptomatickú liečbu: t

 • vitamíny,
 • antibiotiká,
 • lieky proti bolesti,
 • homeopatických liečiv (napríklad Remens),
 • bylinné medicíny,
 • ľudových prostriedkov.

V oboch prípadoch sa často predpisujú protizápalové lieky, imunomodulátory a vitamíny.

Ak konzervatívna taktika nevedie k pozitívnej dynamike, je predpísaná chirurgická liečba.

Existuje významný rozdiel:

 • s endometriózou existuje možnosť lokálneho odstránenia patologicky zarastenej vrstvy a iba radikálne a komplikované prípady sa uchyľujú k radikálnym metódam,
 • S adenomyózou je čoraz ťažšie - patologické ložiská rastú do hlbín tkanív a nie je možné ich lokálne odstrániť. Preto je postihnutý orgán najčastejšie úplne odstránený.

Záver a závery

Ak sú adenomyóza a endometrióza diagnostikované v skorých štádiách a ešte neviedli k významným alebo nezvratným následkom pre ženské telo, potom preventívne opatrenia postačujú na prevenciu komplikácií a symptomatickej liečby.

V tomto prípade môže žena viesť normálny život a zachovať reprodukčnú funkciu.

Ak je ochorenie diagnostikované neskoro, možno budete potrebovať odstrániť orgány reprodukcie a potom bude musieť žena užívať hormonálne lieky na celý život.

Vzhľadom na to, že adenomyóza a endometrióza v počiatočných štádiách vývoja nie sú vždy vyjadrené klinickými prejavmi, je potrebné pravidelne dostávať rutinné gynekologické vyšetrenia. Toto je jediný spôsob, ako identifikovať patológiu v počiatočných štádiách.

Po liečbe adenomyózy alebo endometriózy by mala byť žena pravidelne vyšetrovaná aj gynekológom, aby sa zabránilo opätovnému výskytu ochorenia.

Rozdiely v znakoch

Aký je rozdiel medzi endometriózou a adenomyózou? Tieto choroby nemajú zásadné rozdiely. Väčšinou sa označujú odlišnými podmienkami kvôli rozdielom v lokalizácii postihnutých oblastí. Endometrióza je proces, pri ktorom zdravé a funkčné endometriálne bunky začínajú aktívne rásť. Súčasne tkanivo endometria dokonca prechádza tam, kde by nemalo byť - tak k susedným orgánom, ako aj k vnútrozemiu k iným tkanivovým vrstvám orgánu.

Endometrióza sa môže vyvinúť na akomkoľvek orgáne reprodukčného systému, na ktorom je endometrium. Ide o vajíčkovody, vaječníky, vonkajšie a vnútorné povrchy maternice, atď. Okrem toho sa môže rozšíriť do ďalších orgánov - močového mechúra, čriev a dokonca aj do pľúc, čo spôsobuje príznaky typické pre endometriózu.

Adenomyóza je endometriózna lézia vnútorných pohlavných orgánov. To znamená, že ak sa ložiská endometriózy nerozširujú za intersticiálnu časť vajíčkovodov, cervikálneho kanála a tela maternice, potom môžeme povedať, že ide o adenomyózu alebo vnútornú endometriózu.

Môžeme teda konštatovať, že v podstate neexistujú rozdiely medzi javmi. Práve adenomyóza je zvláštnym prípadom endometriózy.

Podobnosť týchto chorôb spočíva v tom, že sú spôsobené rovnakými dôvodmi. V skutočnosti majú rovnaký vývojový mechanizmus a takmer podobné príznaky (s výnimkou, že endometrióza môže mať viac príznakov, vrátane tých, ktoré nie sú charakteristické). Z tohto dôvodu pretrvávajú spory o tom, či je vhodné oddeliť adenomyózu a endometriózu oddelene od seba.

Rozdiely v symptómoch

Klinický obraz adenomyózy je menej rôznorodý. Je charakterizovaná iba symptómami z reprodukčného systému. Toto sú prejavy ako:

 1. Dlhé obdobia, ktoré trvajú 5-7 dní,
 2. Skrátenie lehoty medzi nimi
 3. Zvýšená bolesť v dolnej časti brucha pred a počas menštruácie, zvýšená alebo vznik bolesti chrbta v tomto období,
 4. Zvýšená strata krvi počas menštruácie,
 5. Acyklické krvácanie.

Okrem toho sa počas menštruácie zvyšujú všetky symptómy.

Pri endometrióze príznaky závisia od toho, ktorý orgán alebo systém zasiahol. Pretože vo väčšine prípadov je do procesu zapojený reprodukčný systém, takmer vždy sa vyskytujú symptómy opísané vyššie. Ale môže existovať iná:

 • Ak sú postihnuté pľúca, hemoptýza počas menštruácie, bolesť v pľúcach, opuch sa prejavuje v dýchavičnosti,
 • Ak je postihnuté črevo, potom je tu bolesť pri stolici, krvácanie z čriev pred a počas menštruácie,
 • Ak je močový mechúr ovplyvnený, bolesť v dolnej časti brucha je takmer vždy prítomná, najmä počas fyzickej námahy, močenie, krvi môže byť vylúčený z močového mechúra v predvečer menštruácie, rovnako ako zvýšené močenie,
 • Ak je postihnutá pošva alebo krčka maternice, môže byť prítomný nepohodlie počas pohlavného styku.

Môžeme teda konštatovať, že rozdiel v adenomyóze od endometriózy pri symptómoch je minimálny a spočíva len v tom, že je v druhom ochorení rôznorodejší. Takáto lokalizácia lézií je však pomerne zriedkavá a preto príznaky pre lekárov nie sú najtypickejšie.

štatistika

Štatistika tohto ochorenia nie je príliš optimistická. Podľa rôznych zdrojov trpí endometriózou 30 až 50% všetkých gynekologických pacientov. Zároveň je 35-40% z nich asymptomatických a náhodne zistených. Takáto lézia môže byť lokalizovaná na rôznych miestach, ako vonkajších, tak vnútorných pohlavných orgánov. Takáto široká distribúcia je spôsobená tým, že toto ochorenie je takmer nemožné liečiť úplne. Zvyčajne môžete hovoriť iba o zlepšení stavu a celkovom znížení závažnosti symptómov.

Okrem toho, adenomyóza predstavuje väčšinu týchto prípadov. Keďže 25-40% pacientov postihlo presne vnútorné reprodukčné orgány.

Aký je rozdiel v liečbe týchto ochorení? Je minimálny, pretože v oboch prípadoch je zameraný na potlačenie aktívnej proliferácie endometria, bez ohľadu na to, či sa nachádza v maternici alebo v pľúcach. Toto tkanivo je závislé od hormónov, pretože liečba sa uskutočňuje hormonálnymi liečivami a je zameraná na zníženie produkcie estrogénu, ktorý stimuluje rast endometria. Viac informácií o tomto sa nachádza v článkoch "Liečba adenomyózy" a "Liečba endometriózy".

Kliknutím na tlačidlo „Odoslať“ súhlasíte s podmienkami zásad ochrany osobných údajov a súhlasíte so spracovaním osobných údajov za podmienok a na účely v ňom uvedené.

Čo to je?

Je endometrióza a adenomyóza rovnaká alebo nie?Patologické endometrium najčastejšie rastie do svalovej vrstvy maternice (myometrium)zriedkavejšie sa v skúmavkách, na vaječníkoch, panvových orgánoch, ktoré nie sú priamo spojené s reprodukčným systémom, zistia lézie.

Sú opísané prípady vzniku endometriálnych ložísk v pľúcach a dokonca aj očí.

Klinické symptómy oboch ochorení sú spojené s prítomnosťou patologických ložísk endometria, ale vonkajšie prejavy a možné komplikácie patológie závisia od lokalizácie lézie.

Veľa endometriálneho tkaniva funguje rovnako ako normálne endometrium.

V prvej polovici menštruačného cyklu, keď sa endometrium pripravuje na možnú implantáciu embrya, rastie aj patologické tkanivo.

Ak nedošlo k oplodneniu, horná vrstva endometria sa odmietne a začne menštruácia. Tkanivové fragmenty spolu s krvou sa odstránia z maternice.

Zároveň začnú krvácať patologické útvary. Ak je výtok, z lézie sa vylieva krv, normálna menštruácia je sprevádzaná ďalším krvácaním z atypickej lokalizácie.

Ak je zameranie patológie zatvorené, vnútorné akumulácie krvi, tzv. "čokoládové" cysty.

O dôvodoch častého močenia u žien bez bolesti v noci, prečítajte si v tomto článku.

Chcete vedieť, prečo dolná časť chrbta bolí ženy? Pozrite sa na odpoveď na otázku v našej publikácii.

Keď endometriálne tkanivo rastie do svalovej vrstvy maternice, orgán sa zväčšuje v objeme. Bohatá a bolestivá menštruácia nepriamo indikuje prítomnosť patologických formácií. Bolesť a špinenie tmavého výboja sa môže vyskytnúť mimo menštruácie..

Ako adenomyóza sa klasifikujú lézie tela a tŕňa maternice, ako aj oblasti vajcovodov susediacich s nimi.

Pri difúznej forme lézia zachytáva významné oblasti endometria. Ústredné vzdelávanie relatívne malé, často takmer neobťažujú pacienta. Nodálne lézie navonok pripomínajú myómy.

V priebehu ochorenia existujú štyri štádiá.ktoré sa líšia v závažnosti lézie:

 1. Jednotlivé povrchové útvary.
 2. Jeden alebo málo neoplaziem ovplyvňujúcich myometrium nie viac ako polovicu hrúbky.
 3. Viacnásobné klíčenie endometriálneho tkaniva o viac ako polovicu hrúbky myometria.
 4. Viacnásobné klíčenie cez myometrium, siahajúce do najbližších orgánov.

Adenomyóza - či liečiť, „Populárny lekár“:

Symptomatické rozdiely

Rôzne formy endometriotického ochorenia vždy sprevádzané hormonálnymi poruchami, ktoré sa prejavujú v menštruačnom cykle, Cyklus je buď výrazne skrátený, alebo naopak dochádza k menštruačným oneskoreniam.

Abnormálne odmietnutie endometria sprevádzané bolesťou, krvácanie sa stáva hojnejším a dlhodobejším.

Niektorí pacienti majú intermenštruačné krvácanie, špinenie tmavé niekoľko dní pred alebo niekoľko dní po menštruácii.

Možná bolesť pri pohlavnom styku, defekácii alebo močení, Niektorí pacienti majú počas menštruácie horúčku, nevoľnosť alebo vracanie.

Najväčší rozdiel klinické prejavy spojené s lokalizáciou bolesti a krvácania. Pri adenomyóze je maternica bolestivá, v prípadoch rozšírenia patologického procesu na susedné orgány sa bolesť rozptýli.

Iné formy endometriálneho ochorenia prejavujú morbiditu v oblasti lokalizácie lézie patológie.

Ak sa môžu vylúčiť fragmenty endometriálneho tkaniva, v zodpovedajúcej oblasti sa pozorujú periodické krvácania a krvácanie. Bolesti a krvácanie prirodzene spojené s cyklickými zmenami hormonálnych hladín.

U pokročilých a závažných prípadov adenomyózy a endometriózy prejavy anémie spájajú hlavné gynekologické príznaky, Obidve choroby často spôsobujú sekundárnu neplodnosť.

V tejto publikácii sú diskutované symptómy a liečba chlamýdií u žien.

Pre zoznam liekov, ktoré môžu byť predpísané pre ženy s cystitídou, pozrite sa v našom článku.

Diferenciálna diagnostika

Ak máte podozrenie na endometriotické ochorenie iné ako štandardné gynekologické vyšetrenie vykonáva sa transvaginálny ultrazvuk s ultrazvukom, v prípade potreby abdominálny ultrazvukový ultrazvuk.

Okrem toho môže byť pacientovi priradený:

 • hysteroskopia,
 • hysterosalpingografia,
 • kolonoskopia,
 • CT alebo MRI,
 • krvný test pre špecifické nádorové markery CA-125 a SA-199.

Ak sa zistia lézie na tele maternice, v priľahlých častiach skúmaviek alebo na isthme, t diagnostikovaná adenomyóza.

Pri identifikácii oblastí endometriálneho tkaniva v iných orgánoch diagnostikovaná endometrióza.

Pretože povaha oboch patológií je rovnaká, liečba sa uskutočňuje podobnými spôsobmi.: konzervatívny, chirurgický alebo kombinovaný.

Taktika liečby sa volí individuálne, pričom sa berie do úvahy lokalizácia patológie, závažnosť lézií, vek pacienta a jej plány na budúce materstvo.

Hlavnú úlohu pri liečbe endometriálnych patológií má hormonálne lieky, Okrem toho môže byť pacientovi predpísaný protizápalový, analgetický, imunomodulačný liek.

Chirurgická liečba endometriózy a adenomyózy môže byť vykonaná laparoskopicky. Odstránenie cyst a iných endometrióznych nádorov, disekcia adhézií.

Pri ťažkých léziách sa objem chirurgického zákroku môže meniť až do úplného odstránenia maternice v posledných štádiách adenomyózy.

Nie je možné povedať, ktorá choroba je horšia, Každý individuálny klinický prípad a jeho výsledok je veľmi individuálny.

Je dôležité si uvedomiť, že zodpovedný prístup k vlastnému zdraviu je jednou z kľúčových podmienok jeho ochrany. S včasnou diagnózou a vhodnou liečbou vývoj ochorenia sa môže zastaviť.

Aké sú podobnosti s chorobami?

Patológie majú tieto podobné charakteristiky:

 • príčinou vývoja je intenzívna produkcia estrogénu,
 • rast endometria,
 • v počiatočnom štádiu liečby sa používajú hormonálne prípravky, t
 • dochádza k zlyhaniu menštruačného cyklu,
 • pri absencii riadnej liečby sa patológie stávajú chronickými a často sa opakujú.

Zároveň je adenomyóza diagnostikovaná histologickým vyšetrením. V prípade endometriózy je táto metóda neúčinná.

Formy adenomyózy

Podľa typu endometriálnych útvarov v postihnutom orgáne sa rozlišujú fokálne, nodulárne a difúzne formy adenomyózy.

Fokálne neoplazmy majú relatívne malú veľkosť a často nespôsobujú nepríjemné pocity. V prípade vzniku difúznej formy sú ovplyvnené významné oblasti maternicovej vrstvy. Keď nodulárne vzdelávanie vizuálne podobné myómom.

Patológia prebieha v niekoľkých fázach, pričom sa líši v závažnosti:

 • jednotlivé útvary na povrchu endometria,
 • lézie, ktoré siahajú do myometria, ale nie viac ako do polovice jeho hĺbky,
 • početné klíčenie endometriálnych buniek v myometriu,
 • porážka celej hrúbky myometria a priľahlých orgánov.

Diagnóza endometriózy

Na diagnostiku endometriózy je dosť ťažké. Je to spôsobené tým, že miesto lokalizácie endometriózy je spočiatku neznáme. V počiatočnom štádiu vývoja ochorenia sa klinický obraz vymaže. Často sa zistí počas vyšetrenia žien, ktoré vyhľadávajú lekársku pomoc kvôli problémom s koncepciou. Hlavnými diagnostickými metódami endometriózy sú ultrazvuk, hysteroskopia a laparotómia.

Aká je prognóza adenomyózy?

Po vyrezaní postihnutej oblasti endometria je spravidla obnovená reprodukčná funkcia. Prognóza je priaznivá. Nezvratné účinky sú možné len pri predčasne zahájenej liečbe, ak sú postihnuté veľké časti reprodukčného orgánu. V tomto prípade sa uchýlili k odstráneniu maternice.

Môžem otehotnieť s endometriózou a adenomyózou

Endometrióza a adenomyóza často spôsobujú neplodnosť. V prípade adenomyózy je možné počatie, ale v dôsledku častej kontrakcie maternice existuje vysoké riziko potratu alebo pôrodu v predstihu.

Tehotenstvo s rozvojom adenomyózy a endometriózy sa stáva nemožným kvôli poškodeniu vnútorných orgánov urogenitálneho systému. Často sa jedná o výrazné upchatie vajíčkovodov a začiatok adhézií. Takéto zmeny vedú k tomu, že vajíčko nie je schopné preniknúť do dutiny reprodukčného orgánu.

Jeden z hlavných príznakov endometriózy je považovaný za porušenie menštruačného cyklu, spôsobené zmenami hormonálnych hladín. V dôsledku toho môže byť ovulácia neprítomná a oplodnenie sa stane nemožným.

Dôvodom vzniku endometriózy a adenomyózy je hormonálna nerovnováha a nadmerný rast endometria. Rozdiel týchto patológií leží v mieste lokalizácie lézie. Obe ochorenia môžu viesť k neplodnosti a potrebujú včasnú liečbu.

Príznaky ochorenia

Symptomatológia oboch chorôb je veľmi podobná, takže presná povaha ochorenia môže byť presne určená len diagnostickou metódou. Hlavné príznaky často zahŕňajú to isté:

 • zlyhania menštruačného cyklu
 • výber hnedej počas a po menštruácii,
 • akútna bolesť v prvých dňoch menštruačného cyklu,
 • abnormálne nadúvanie.

Ako choroba postupuje, môžem pozorovať nasledujúce príznaky:

 • nepohodlie a bolesť počas pohlavného styku,
 • bolestivé močenie,
 • konštantná zmena hnačky a zápchy, ktorú nemožno odstrániť liečebnou metódou,
 • konštantný stav únavy.

Čo sa deje pri adenomyóze?

Ako už bolo povedané, takmer všetko je už povedané v samotnom názve diagnózy: „adeno“ znamená žľazové tkanivo, ktorým je endometrium alebo vnútorná výstelka maternice, a koniec označuje rast tohto tkaniva. Normálne endometrium rastie po menštruácii len do dutiny maternice. Ale pri adenomyóze prechádza hyperplázia, to znamená zvýšenie počtu epitelových buniek. Výsledkom je, že endometrium začína rásť „v opačnom smere“, teda nie do lúmenu maternice, ale smerom k svalovým vrstvám. Ako výsledok, to klíčky, že veľmi ohraničenie membrány, v dôsledku ktorého je tvorený uzol, ktorý sa nachádza hlboko vo svalovej vrstve.

Faktom je, že sval nie je pasívny vo vzťahu k rastu endometria. Pretože na ňu pôsobí lokálny tlak v oblasti endometria, ktorý prelomil bariéru a rastie, sval reaguje na tento tlak. A reakcia svalu môže byť iba jedna: je to kontrakcia a zhutnenie. Preto dochádza k jeho lokálnemu spazmu a vytvára sa adenomyotický uzol.

Adenomyóza môže mať fokálny aj difúzny rast. Niekedy je typom fokálneho rastu nodulárny rast. Ak je rast nodulárny, potom je veľmi ťažké ho odlíšiť od myómov maternice, pretože uzol s myómom as adenomyózou vyzerá takmer rovnako.

Meet: Endometrióza

Endometrióza je v skutočnosti ten istý proces, ktorý sa vyskytuje pri adenomyóze, len vo veľkom meradle. Endometrium je tkanivo, ktoré má hormonálnu „citlivosť“. Teraz si predstavte, čo sa stane, ak sa tlak v maternici zvýši, napríklad v dôsledku zápalu pošvy a opuchu jeho stien. V dôsledku toho sa počas menštruácie môže zle otvoriť kanál a namiesto opustenia tela sa odlupované fragmenty endometria vracajú do maternice, vstupujú do úst trubíc, nechávajú ich a končia v dutine brucha. Tu sa fragmenty endometria pripájajú k peritoneu, oddeľujú sa a začínajú „žiť“ na podivnom mieste.

Endometrióza môže ovplyvniť genitálie, ak sa vyskytne v genitálnej forme. Existuje však aj extragenitálna forma, v ktorej je endometrium lokalizované napríklad v brušnej dutine alebo v orgánoch, ktoré nie sú vôbec spojené s maternicou. V niektorých prípadoch môže endometrióza počas menštruácie spôsobiť krvácanie do pľúc alebo hemoptýzu.

Preto je z čisto praktického hľadiska gynekológ, adenomyóza a endometrióza jedným a tým istým procesom. Adenomyóza je „vnútorná forma“ endometriózy, ktorá nezanecháva svalovú vrstvu maternice. Na druhej strane, endometrióza môže byť tiež považovaná za rozšírenú formu adenomyózy, pri ktorej sa endometrium rozšírilo ďaleko za maternicu a dokonca aj do ženského reprodukčného systému.

Rozdiely v histológii (zloženie buniek), vo vlastnostiach biochémie a metabolizmu ektopických ohnísk v tomto a inom procese neexistujú. Ale z „technického“ hľadiska bude liečba endometriózy vždy ťažšia a zdĺhavejšia ako liečba adenomyózy.

Existuje určitý rozdiel v klinických prejavoch. Endometrióza sa môže objaviť skrytá a necítiť sa, v prípade adenomyózy bude klinika výraznejšia. V oboch prípadoch však tento proces patologickej proliferácie epitelu môže viesť k zhoršenej fertilite a dokonca k neplodnosti. Tieto procesy sa prejavujú takto:

 • s endometriózou, najčastejšie počas menštruácie je bolesť v spodnej časti brucha,
 • pre adenomyózu je charakteristickejšie ožarovanie týchto bolestí v dolnej časti chrbta a krížovej kosti,
 • menštruácia trvá dlhšie ako obvykle
 • s adenomyózou maternice maternice.

Čo je najdôležitejšie, so zvýšeným rastom endometria v iných orgánoch, keď je odmietnutý, sa vytvorí krv, ktorá sa nedá odstrániť z tela. Preto existujú procesy, ako je jej organizácia, s tvorbou zrastov a jaziev. Preto pri najmenších zmenách v ovariálno-menštruačnom cykle je potrebné vidieť gynekológa a podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk), z ktorého začína diagnostika týchto ochorení.

Stručná exkurzia do anatómie a fyziológie reprodukčného systému

Povedzte, aký je rozdiel medzi adenomyózou a endometriózou, bude ťažké, nezastaví sa v štruktúre orgánov ženského reprodukčného systému. Jeho hlavnou časťou sú vaječníky. Tam je dozrievanie vajec, tvorba corpus luteum a produkcia estrogénu a progesterónu. Zmena týchto procesov určuje menštruačný cyklus ženy.

Vaječníky sú spojené s maternicou vajíčkovodmi. Na nich padá vajíčko pripravené na hnojenie. Ich steny sa skladajú z tkaniva hladkého svalstva a vnútro je lemované epitelom. V štruktúre maternice vyžarujú takéto štruktúry:

 • mukózna bazálna a funkčná endometria, ktorá podlieha určitým zmenám počas kalendárneho cyklu pod vplyvom pohlavných hormónov. Ak sa tehotenstvo nevyskytlo, je počas menštruácie odmietnutý.
 • svalová membrána, myometrium, skladajúce sa z troch vrstiev hladkých svalov. Ich fungovanie zabezpečuje redukciu organizmu počas menštruácie,
 • vonkajšej perimetrie uvoľneného spojivového tkaniva.

S pošvy je maternica spojená s krčka maternice. Je lemovaná epitelom slizníc, kde sa nachádza mnoho žliaz. Centrálna regulácia sekrécie ženských pohlavných hormónov sa vykonáva v hypofýze. Určité množstvo estrogénu sa vylučuje aj nadobličkami.

Mechanizmus vývoja ochorenia

Aký je rozdiel medzi adenomyózou a endometriózou? Obidve patológie sú charakterizované proliferáciou funkčného endometria mimo sliznice. Avšak pri adenomyóze je tento proces obmedzený na steny maternice a endometrióza je charakterizovaná poškodením vaječníkov, vagíny a vajíčkovodov (genitálna forma). Potom sa krvný obeh a lymfatické ochorenia šíria do orgánov malej panvy (obličky, močové trubice, pupok), pľúc, čriev, pleurálnej dutiny a mozgu (extragenitálna endometrióza).

Podľa lekárskych štatistík je ochorenie bežné u žien v reprodukčnom veku (od 20 do 40 rokov). Je na treťom mieste po fibroidoch a zápale reprodukčných orgánov. Genitálna forma sa nachádza v 94% prípadov. Mechanizmus vzniku endometriózy alebo adenomyózy nie je úplne stanovený. Existuje niekoľko teórií vysvetľujúcich patologickú hyperpláziu sliznice maternice:

 1. Implantačný mechanizmus. Prenos endometriálnych buniek do rôznych orgánov a tkanív nastáva pri prietoku krvi alebo lymfy.
 2. Poruchy intrauterinnej tvorby v počiatočných štádiách tehotenstva. Vývoj embrya začína niekoľkými bunkami. Predpokladá sa, že častice endometria môžu byť niekedy fixované na iných miestach.
 3. Mechanické poškodenie sliznice počas operácie alebo počas pôrodu.
 4. Metaplázia, nahradenie jedného typu epiteliálneho tkaniva, napríklad v uretroch, obličkách, atď., Endometiom.

Aj pri použití najmodernejších metód vyšetrenia nie je možné presne určiť, ako začala endometrióza a adenomyóza maternice. Na praktizovanie gynekológov však nezáleží. Liečba chorôb sa uskutočňuje podľa rovnakej schémy. Nezáleží na patogenéze.

Dokonca aj s uvedenými fyziologickými abnormalitami vo vývoji reprodukčného systému, adenomyóza a endometrióza nesmú rušiť ženu. Najčastejším spúšťačom nástupu patologického procesu je hormonálna nerovnováha. U väčšiny pacientov s endometriózou boli počas vyšetrení zistené zvýšené hladiny estrogénov. Ďalšie príčiny ochorenia sú:

 • chirurgické zákroky (neskorý potrat, diagnostické postupy, lekárska kyretáž), ktoré majú za následok poškodenie steny maternice,
 • poruchy imunitného systému,
 • komplikovaná práca, pri ktorej endometriálne bunky vstupujú do pošvy,
 • genetická predispozícia
 • infekcie pohlavných orgánov vrátane pohlavných orgánov,
 • ťažké cvičenie
 • nervového kmeňa.

Tiež adenomyóza a endometrióza spôsobujú ochorenia hypotalamicko-hypofyzárneho systému.Patologický proces môže byť výsledkom častých lekárskych potratov, nekontrolovaného príjmu perorálnych kontraceptív. Musia byť vybraní gynekológom na základe vykonaných testov. Častou príčinou adenomyózy je aj myóm.

Pin
Send
Share
Send
Send