Hygiena

Maternica počas menštruácie: stav a prebiehajúce procesy

Pin
Send
Share
Send
Send


Menštruačný cyklus je opakujúci sa proces, počas ktorého sa v tele vyskytujú rôzne zmeny v endometriu, hormonálnych hladinách, vaginálnych sekrétoch, samotnej vagíne a ďalších vnútorných štruktúrach.

Každá žena vydrží svoje obdobie svojím spôsobom: niektorí cítia silnú bolesť a nepohodlie, zatiaľ čo iní si nevšimnú žiadne nepríjemné pocity. Rôzna tolerancia menštruácie je spojená so skutočnosťou, že každý organizmus je individuálny.

Okrem toho výskyt slabosti, zimnice, silných bolestí, nárastu emócií a nevoľnosti počas menštruácie možno vysvetliť produkciou hormónov počas tohto obdobia, stavom nervového, endokrinného a kardiovaskulárneho systému, prítomnosťou patológií v tele, ako aj akýchkoľvek vrodených anomálií.

Menštruácia je cyklické krvácanie, ktoré opúšťa genitálny trakt počas reprodukčného veku. Výskyt krvácania je spojený so zmenami produkcie pohlavných hormónov, čo vyvoláva odmietnutie endometria maternice. Menštruačný cyklus začína v prvý deň menštruácie. Jeho trvanie sa môže líšiť od 21 do 35 dní.

Počas menštruácie sa maternica uvoľňuje z endometria, pretože nedošlo k oplodneniu. Počas tohto obdobia dochádza k silnej kontrakcii maternice, ktorá spôsobuje silnú bolesť a nepohodlie v dolnej časti brucha, v bedrovej oblasti a malátnosť v celom tele.

Počas obdobia menštruácie dochádza k malému otvoreniu krčka maternice, ktorý tvorí vhodné prostredie pre rozvoj rôznych patogénnych baktérií. Okrem toho tento proces robí maternicu veľmi zraniteľnou. Počas menštruácie môže infekcia preniknúť do pohlavných orgánov, preto by ste mali dôsledne dodržiavať pravidlá intímnej hygieny a na niekoľko dní zabudnúť na sexuálne vzťahy.

Nepohodlie v pošve, ktoré bolo pozorované počas menštruácie, postupne prechádza. Po poklese hladiny krvného výtoku sa v tele začína objavovať množstvo zmien.

Po ukončení menštruácie sa maternicový krček zavrie a endometrium rastie vo vnútri maternice, ktorá sa pripravuje na implantáciu oplodneného vajíčka. V tomto čase dochádza k prolapsu krčnej časti maternice, ako aj k závažnej suchosti vagíny.

Okrem toho hustý uzáver sekrétov uzatvára krčka maternice. Keď príde čas na príchod ovulácie, korok hlienu, ktorý pokryl krk, postupne získava viac klzkej a mokrej textúry, čo umožňuje spermie dostať sa dovnútra rýchlejšie.

Počas ovulácie je možné malé množstvo krvácania. Po období ovulácie je cervikálna časť maternice opäť uzavretá hlienovou zátkou, čo spôsobuje mierne sucho v pošve, čo často prináša silné nepohodlie počas pohlavného styku. Táto vlastnosť tela v dôsledku nízkej produkcie estradiolu.

Počas menštruácie je možné pozorovať pálenie a svrbenie v oblasti vonkajších pohlavných orgánov. Tieto symptómy sú príčinou vývoja rôznych patologických procesov: bakteriálnej vaginózy, vaginálnej kandidózy, pohlavne prenosných infekcií.

Ak si žena všimne prítomnosť takýchto nepríjemných pocitov, je naliehavo potrebné zaregistrovať sa u gynekológa, ktorý vykoná správnu diagnózu a predpíše správnu liečbu. Inak tieto patológie môžu spôsobiť rozvoj komplikácií.

Príprava tela na menštruáciu

Počas deskvamácie je funkčná vrstva endometria odmietnutá. Tento proces prebieha v 28. - 29. deň cyklu. Trvá 5-6 dní. Funkčná vrstva má vzhľad oblastí nekrotického tkaniva a s nástupom menštruácie je endometrium po dobu 1-2 dní úplne odmietnuté.

Na samom začiatku menštruácie má maternica v normálnom stave hladký a hmatový hustý krk.

Jej normálna veľkosť je v tom istom čase aj u dievčat bez porodenia: dĺžka - 45 mm, šírka - 46 mm, hrúbka - 34 mm a pri narodení: dĺžka - 53 mm, šírka - 50 mm, hrúbka - 37 mm.

Počas ovulácie sa krk trochu otvorí, uvoľní sa. Po neúspešnej koncepcii začína proces menštruácie. Krk sa začína narovnávať a spadá do pošvy.

Je to proces odmietnutia endometria a jeho výstup z maternice sa nazýva mesačne. Fázy menštruačného cyklu sú regulované folikuly stimulujúcimi a luteinizačnými hormónmi hypofýzy, v dôsledku čoho sa uvoľňujú účinné látky: progesterón, estrogén. Tieto hormóny pripravujú telo na koncepciu a regulujú menštruačný cyklus.

Obdobie menštruácie zvyčajne trvá 2-7 dní a trvanie menštruačného cyklu je asi mesiac. Niektoré odchýlky v jeho trvaní sú však prípustné, ale cyklus musí byť pravidelný.

Na bolesť a trvanie, rôzne vlastnosti menštruácie, rovnako ako menštruačný cyklus je ovplyvnená predovšetkým dedičnosť.

Čo sa stane počas menštruácie

Pred menštruáciou dozrieva vajíčko pod vplyvom hormónov vo folikule. Je to jej výstup z folikulu, ktorý je ovulácia. Takže začína ovulačná fáza.

Ďalej dochádza k prasknutiu folikulu, jeho miesto je nahradené corpus luteum, ktoré ovplyvňuje stav endometria. Pripravuje sa na prijatie embrya, jeho povrch sa uvoľní a slizký. Toto je fáza luteinizácie.

Ak sa koncepcia neuskutočnila, potom po 14 dňoch corpus luteum čaká na zničenie, množstvo hormónov sa zníži, čo spúšťa menštruáciu. Proces odmietnutia endometria sa vyskytuje na pozadí poklesu koncentrácie hlavných ženských hormónov: progesterónu a estrogénu. Maternica počas menštruácie by sa mala zvyšovať, sťahovať, zbaviť sa starej vrstvy sliznice. Zev sa začína rozširovať a uvoľňuje krvné zrazeniny.

Pri zvýšení obsahu prostaglandínov sa pociťuje bolesť, v dolnej časti brucha sa prejavuje ťažkosť. Bolesť môže zmierniť antispasmodiká: No-shpa, Belastezin, Papaverin, Buscopan. Je nežiaduce užívať aspirín - môže zvýšiť krvácanie.

Cervix je otvorený počas menštruácie, takže infekcia by mu nemala byť umožnená. V tomto čase je nevyhnutné dodržiavať osobnú hygienu, spravidla častejšie ako obvykle. Nikdy nepoužívajte injekčnú striekačku.

Lekári neodporúčajú kúpanie v riekach, jazerách, bazénoch v kritických dňoch, sex a zavádzanie predmetov do pošvy: prsty, gynekologické zrkadlá sa neodporúča.

V prvých dňoch krvácania nie je potrebné chodiť na šport, opravovať a vo všeobecnosti preťažovať telo, pretože to môže spôsobiť veľké straty krvi. V normálnom priebehu menštruácie môže žena stratiť maximálne 100 ml krvi, preto by malo byť telo doplnené železom. Diéta by mala byť rôznorodá pohánka, jablká, morské plody.

Ťažká strata krvi varuje pred patológiou v tele, môže byť tiež príznakom dysmenorea, indikujú myómy v maternici, endometriózu. V tomto ohľade, s výskytom alarmujúcich a dlhotrvajúcich symptómov, je lepšie okamžite ísť na gynekológa.

Stav po menštruácii

Po skončení menštruačného cyklu sa krčka maternice uzavrie, koniec endometria končí a krvácanie sa zastaví. Začne sa príprava organizmu na ďalšiu koncepciu. V maternici, kontrakcii, stúpa a začína budovať decidual vrstvu opäť pre budúce možné implantáciu embrya.

Krk sa stáva rovnako ako pred menštruáciou: suchá, hustá. Pri ovulácii sa uvoľňuje, vytvára slizničný výtok. Normálna poloha maternice v tomto období je vysoká, orgán je redukovaný. Keď sa čas nezvyšuje, existuje každý dôvod na podozrenie z tehotenstva alebo choroby (nádory, infekcie). Keď nastane menštruácia, možnosť otehotnenia je znížená, ale vôbec nie je vylúčená.

V prípade kontrakcie maternice po menštruácii sa odporúča vykonať analýzu hCG, niekedy je potrebná ultrazvuková terapia.

Ak sa nenašiel žiadny plod a na krku sú novotvary, pravdepodobnými príčinami sú polypy, erózia alebo myómy.

Presne určiť stav a umiestnenie maternice môže len špecialista. Nezávisle je veľmi ťažké presne zistiť akékoľvek abnormality. Existuje však diagnostická metóda, ktorú možno použiť doma. Ide o nezávislú palpáciu krčka maternice. Takýto proces by sa však mal vykonávať veľmi opatrne a len vtedy, ak nie sú žiadne gynekologické patológie.

záver

Maternica je najdôležitejším orgánom pre pôrod a akékoľvek zmeny v nej môžu znamenať pubertu, tehotenstvo, nástup ovulácie, ako aj rôzne patológie. Zvyčajne sa maternica zväčšuje počas menštruácie, v tomto čase sa rozširuje krčka maternice. Musí sa starostlivo sledovať stav reprodukčného systému, vykonávať pravidelné lekárske prehliadky av prípade výskytu alarmujúcich príznakov je potrebné poradiť sa s lekárom.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Opýtajte sa našich návštevníkov a odborníkov.

Všetky konzultácie sú úplne zadarmo.

© 2017. Stránka o menštruačnom cykle

a jeho frustrácie

Všetky práva vyhradené.

Informácie sú uvedené len pre všeobecné informácie a nemôžu byť použité na samoliečbu.

Nie je potrebné samoliečba, môže to byť nebezpečné. Vždy sa poraďte s lekárom.

V prípade čiastočného alebo úplného kopírovania materiálov z lokality sa vyžaduje aktívny odkaz na túto stránku.

Definícia a klinický obraz menštruácie

Menštruácia (menštruácia) je cyklické krvácanie, ktoré sa opakuje počas celého reprodukčného veku ženy. Výtoky vyplývajú zo zmien v rovnováhe hormónov (estradiol, progesterón, folikuly stimulujúce, luteinizačné, uvoľňujúce faktory), ktoré spôsobujú funkčnú rejekciu povrchových epitelových buniek maternice (endometria) a vulvy. Prideľte tieto fázy cyklu:

Cyklus začína folikulárnou fázou v prvý deň menštruácie. Normálne je to dva až tri týždne a končí ovuláciou (ruptúra ​​folikulu vo vaječníku a uvoľnenie vajíčka). Výtok počas tohto obdobia môže byť asi 50 ml objemu, sú krvavé, nemajú silný zápach. Ihneď po prepustení je možný pocit suchosti v pošve, ktorý je často viditeľný pri pohlavnom styku. Je to spôsobené nízkym estradiolom na začiatku obdobia. Koncom folikulárnej fázy sa jeho koncentrácia zvyšuje, hlien, ktorý je v krčku maternice, sa stáva menej hustým, jeho množstvo sa zvyšuje a nepohodlie zmizne.

Počas obdobia ovulácie môžu ženy venovať pozornosť zvýšeniu množstva a rozťažnosti hlienu.

Po ovulácii začína hladina estradiolu klesať a na konci cyklu sa hlien opäť zahusťuje, jeho množstvo sa znižuje, suchá pošva sa objavuje pred menštruáciou. Väčšina žien má niektoré príznaky predmenštruačného syndrómu. Zdá sa, že v priemere týždeň pred menštruáciou sa prejavuje labilitou nálady, slabosťou, bolesťou hlavy, bolesťou v dolnej časti brucha av pošve a inými príznakmi. Ak po ovulácii nedôjde k oplodneniu vajíčka, cyklus sa začne znovu s nasledujúcou menštruáciou.

Je dôležité pochopiť, že vaginálny výtok okrem hormonálneho pozadia závisí od mikroflóry, ústavy ženy, spôsobu jej fyzickej aktivity. Tenké dievčatá majú veľa hlienu, najmä počas pohlavného styku. Akákoľvek nerovnováha mikroflóry vulvy môže spôsobiť nepohodlie, pálenie, zmenu charakteru výtoku.

Stojí za zmienku, že popri menštruácii je denne podávaných až 5 ml bielej počas celého cyklu u žien - ide o variant normy. Takéto sekréty nemajú nepríjemný zápach, sú belavé vo farbe, viskóznej konzistencii. Ich počet môže mierne klesať v pošve pred menštruáciou.

Pálenie vo vagíne nie je typické pre fyziologický priebeh menštruačného cyklu, často je spôsobené porušením hygieny pohlavných orgánov a chorôb sexuálnej sféry.

Choroby vulvy

Najčastejšou príčinou ochorení ženských vonkajších pohlavných orgánov počas menštruácie je nedostatočná osobná hygiena. Menštruačný výtok - úrodné prostredie pre rozvoj patogénnych a podmienene patogénnych mikroorganizmov. Zlá hygiena v oblasti rozkroku určite povedie k prenikaniu črevnej mikroflóry, ktorá tiež spôsobí zápalovú reakciu. Nezabudnite, že vnútorné pohlavné orgány ženy komunikujú s vonkajším prostredím, preto sa niekedy zápalový proces rozširuje aj na maternicu a prídavky.

Kandidóza (drozd) je častou príčinou pálenia, svrbenia, nepohodlia počas pohlavného styku a odpočinku. Vyskytuje sa pri hypotermii, nerovnováha mikroflóry po liečbe akýchkoľvek ochorení antibakteriálnymi liekmi môže byť spôsobená kontaktom s vonkajším genitálom šampónu (sprchový gél). Kandidóza je sprevádzaná výskytom špecifického výtoku z tvarohu.

Bakteriálna vaginóza

Bakteriálna vaginóza sa vyvíja ako výsledok nešpecifickej bakteriálnej mikroflóry vstupujúcej do pošvy. Vyznačuje sa "rybím" zápachom z pošvy po menštruácii (často nezávisí od cyklu), prítomnosťou hojného hnisavého výtoku, bolesti v dolnej časti brucha, možného výskytu intoxikačného syndrómu: horúčka, bolesti hlavy, myalgia, artralgia, zimnica a iné. Choroba môže byť výsledkom infekcie spôsobenej zlyhaním osobnej hygieny, prenosu zápalu z maternice pri použití špirály maternice alebo z iných orgánov, prítomnosti cudzieho telesa v vulve, traumy.

Pohlavne prenosné choroby sú bežnou príčinou pálenia, nepríjemného zápachu, abnormálneho výtoku, bolestivých pocitov v pošve a spodnej časti brucha u ľudí, ktorí aktívne žijú sexuálne bez prostriedkov bariérovej ochrany.

Patria medzi ne také infekcie:

  • kvapavka,
  • chlamýdie,
  • trichomoniáza,
  • syfilis,
  • mykoplazmózy,
  • ureaplasmosis,
  • genitálny herpes,
  • niektoré ďalšie.

Každá z týchto patológií je špecifická a má svoj vlastný klinický obraz. Okrem vyššie uvedených príznakov môžu byť počas močenia bolestivé pocity, defekty na sliznici, vyrážky na vonkajších pohlavných orgánoch (syfilis, herpes genitálií, tuberkulóza), symptómy intoxikácie. V pošve, pred nástupom menštruácie a po nich, sa vyvíja zápalová reakcia, ktorá môže ísť do maternice a do príveskov, čo spôsobuje poruchy vo fyziologickom menštruačnom cykle až po neplodnosť.

Stav pošvy a krčka maternice je akýmsi markerom procesov prebiehajúcich vo vnútorných pohlavných orgánoch. Podľa nich môžete posudzovať rovnováhu hormonálnych hladín, štádium menštruačného cyklu a tak ďalej.

Najmenšie porušenia cyklu a zápalové ochorenia pošvy môžu viesť k šíreniu infekcie do iných orgánov, čo pravdepodobne skončí neplodnosťou. Preto pri prvom príznaku týchto porúch by ste sa mali poradiť s lekárom.

Aké zmeny sa vyskytujú pri maternici počas menštruácie. Zmeny pred, po a počas menštruácie. Domáca diagnostika

Pred nástupom menštruácie sa tento hlavný ženský orgán podrobuje určitým zmenám pod vplyvom hormonálnych hladín. Je normálne, ak je telo pevné na dotyk a suché pred nástupom menštruácie. Dôležitý je čas, keď nastane ovulácia: otvorenie hltanu, drobivosť a jej štruktúra, pripravenosť na oplodnenie. Ak tehotenstvo neprichádza, potom kritické dni idú a cyklus pokračuje.

Pred nástupom menštruácie klesá maternica do najnižšej polohy. A počas ovulácie na počatie: telo sa uvoľní, objaví sa hydratácia a hltan krčka maternice sa mierne otvorí. Tento orgán pred menštruáciou a ak je tehotenstvo prítomné, má dva rôzne typy.

Je to vďaka prítomnosti týchto príznakov, že lekár môže určiť čas tehotenstva. Okrem prítomnosti drobivosti a pootvoreného hltanu, oplodnený orgán získava modrý odtieň, pretože v tomto čase je všetky svalové tkanivo pokryté ďalšími cievami, aby sa zabezpečil lepší krvný obeh embrya. Väčšina žien, ktoré sledujú svoje zdravie a kontrolu menštruačného cyklu sa zaujímajú o to, ako by mal hlavný reprodukčný orgán vyzerať a hmatať. Nie je možné vykonať vyšetrenie doma na vlastnú päsť, ale palpácia vám umožňuje nezávisle zistiť, čo je maternica v období pred menštruáciou na dotyk a keď je menštruačný cyklus poškodený.

Len lekár môže vyšetriť maternicu, krčka maternice z vnútra a vagíny úplne.

Po prechode menštruáciou

Ak žena nemá žiadne patologické procesy reprodukčných orgánov, potom počas tejto doby maternica vykonáva cyklus zmien na počatie počatia. Ihneď po ukončení menštruácie sa hltan maternice zužuje. Spolu s týmto zúžením hrdla začínajú procesy rozširovania a zhrubnutia endometria v maternicovej dutine, ktorá neskôr pomôže budúcemu embryu získať všetky potrebné výživové prvky a pevne sa upevní na stene maternice.

V tomto cykle zmeny je maternica vytiahnutá a umiestnená vysoko. Этот период напоминает время до менструации, так как шейка матки твердеет и наблюдается сухость поверхности.

Но после прохождения этого, наступает цикл овуляции, что способствует увлажнению шейки матки и её разрыхлению. В это время характерно сокращение матки. Ak je však telo stále vo svojej pôvodnej forme, môže to znamenať prítomnosť tehotenstva alebo prítomnosť patologických nádorov. Ak chcete určiť takéto porušenia alebo prítomnosť tehotenstva môže len špecialista, po dôkladnom vyšetrení. Nezávisle na pozorovaní symptómov, žena nebude schopná urobiť diagnózu. Ale pri pohmate krčka maternice môžete získať približný obraz o stave orgánu.

Vlastný test

Ak žena má nejaké obavy o stave maternice, potom pred odchodom do gynekológa môžete vykonať nezávislé vyšetrenie. Ale skôr, ako sa takáto palpácia bude starostlivo pripravovať: rozrežte nechty, ktoré vytvoria palpáciu a pripravia gumové rukavice v sterilnom obale.

Samotný postup sa vykonáva v drepe alebo v polohe jednej nohy na gauči.

Pre neprofesionálnych je ťažké určiť kvalitatívny stav krčka maternice a otvorenie hrdla, takže ho môžete diagnostikovať iba vynechaním alebo zvýšením. Ak je maternica v spodnej časti a dosiahnete ju prostredným prstom, znamená to skorý nástup menštruácie, ak sotva dosiahnete krčka maternice, potom toto ustanovenie označuje tehotenstvo alebo nástup ovulácie. Palpácia počas menštruácie sa neodporúča.

Pin
Send
Share
Send
Send