Zdravie

Prečo sú ťažké obdobia a čo robiť

Pin
Send
Share
Send
Send


Početné obdobia môžu byť indikátorom individuálnych charakteristík alebo patologického stavu. Okrem toho spôsobujú fyzické nepohodlie, často sa stávajú dôvodom na znepokojenie. Ženy potrebujú vedieť, čo závisí od množstva krvného výtoku a čo robiť so silnými obdobiami. Prvým krokom je kontaktovanie špecialistu na podrobné preskúmanie. Lekár vám pomôže určiť príčiny ťažkých období a predpíše potrebnú liečbu.

Príčiny patológie maternice

Hlavným dôvodom, prečo je menštruácia hojná, sú patologické stavy maternice. Krv počas kritických dní sa vylučuje kontrakciami tohto orgánu. V zdravom stave sú rytmické a intenzívne, takže počet menštruácií je normálny.

Bolesť maternice je slabo znížená, svaly nemôžu držať výtok, takže žena sa objaví silné obdobia, alebo, ako sa nazývajú v medicíne, menorágia. Medzi patologické stavy maternice ovplyvňujúce množstvo výtoku patria:

 • benígne alebo malígne neoplazmy - myómy, polypy,
 • zápalových procesov
 • adenomyóza,
 • ochorenie krčka maternice.

Tehotenstvo súvisiace

Menštruácia, ktorá je sprevádzaná bohatou stratou krvi, môže byť spojená s tehotenstvom a objavuje sa v takýchto prípadoch:

 1. Počas prepravy dieťaťa. Nie je to nezvyčajné, ale nepovažuje sa za normálne, pretože je to často príznak potratu.
 2. V mimomaternicovom tehotenstve, keď embryo praskne vajíčkovodom.
 3. V dôsledku chirurgického potratu.
 4. Menštruácia po pôrode. Prvé obdobia môžu byť hojné, najmä ak pred tehotenstvom menštruačný tok šiel veľmi silne kvôli individuálnym charakteristikám ženy alebo pôrodu sa konal s komplikáciami.

Prvý mesiac a pol po narodení je telo očistené a obnovené. Tento proces je sprevádzaný bohatým vylučovaním krvi - lochia.

Cervikálne ochorenia

Ak sú obdobia charakterizované veľkým množstvom stratenej krvi, potom môžu byť príznakom cervikálnych ochorení, ako sú:

 1. Polypy - neoplazmy, ktoré sú ľahko poranené a krvácajú, čím sa zvyšuje množstvo sekrétov.
 2. Rakovina - spúšťa uvoľňovanie veľkého množstva estrogénu, ktorý ovplyvňuje množstvo krvi. Jeho farba je svetlá, často šarlátová.
 3. Endometrióza je abnormálny rast sliznice tkaniva, ktorý odlupuje a odchádza vo forme sekrétov, zvyšuje krvný objem.
 4. Cervikálna erózia - pokrývajúca sliznicu krčka maternice vredmi, ktoré môžu krvácať.

Choroby maternice

Veľmi ťažká menštruácia môže nastať kvôli patológiám maternice. Najbežnejšie sú:

 1. Maternicové myómy - označuje benígne nádory, ktoré sa objavujú u žien vo fertilnom veku.
 2. Adenomyóza - abnormálny rast endometria (vnútorné sliznice maternice) a jeho rast do svalového tkaniva orgánu. Najčastejšie sa vyskytujú u žien, ktoré rodia v 30-40 rokoch. Táto dysfunkcia endometria vyvoláva veľmi ťažké menštruačné krvácanie. Rozvíja sa na pozadí hormonálnych porúch, ale úplná etiológia ochorenia sa ešte neskúmala.
 3. Endometritída - zápal sliznice maternice, najdôležitejším príznakom je porušenie menštruačného cyklu, najmä skutočnosť, že krv sa uvoľňuje intenzívnejšie.
 4. Polypy - zvyšujú krvácanie na rovnakom princípe ako vzdelávanie v krku.
 5. Malígne nádory.

Ak existuje kombinácia chorôb, potom sa nepríjemné príznaky zvyšujú. Napríklad mimóm a adenomyóza sa v praxi vyskytujú pomerne často a vyžadujú si lekársku starostlivosť.

Príčiny mimo maternice

Bohatá menštruácia môže byť spôsobená príčinami, ktoré nesúvisia s chorobami maternice a príveskov. Väčšina patológií, ktoré vyvolávajú menorágiu, sa vyvíja na pozadí hormonálnej nerovnováhy. Ale niekedy hojné obdobia idú s porušovaním obehových a endokrinných systémov av niektorých iných prípadoch.

Krvná patológia

Ak má žena genetické alebo získané problémy so zrážaním krvi, cyklus má určité vlastnosti:

 • hojné obdobia sú pozorované vzhľadom na skutočnosť, že krv nemá čas na zrážanie,
 • menštruácia je dlhšia a môže trvať 7–10 dní.

Okrem toho sa v kritických dňoch mesačne prejavuje slabá koagulabilita, ktorá sa prejavuje mechanickými ranami kože, ktoré sa prejavujú krvácaním z nosa a krvácajúcimi ďasnami.

Príčiny tohto patologického stavu sú najčastejšie lieky a nedostatok základných stopových prvkov.

Anovulačné krvácanie

K rozsiahlej menštruácii dochádza aj pri anovulačnom krvácaní z maternice. Normálny menštruačný cyklus sa skladá z dvoch fáz:

 1. Endometriálna rejekcia a tkanivová reparácia, ktorá má byť pripravená na oplodnenie, začína 1. deň menštruácie. Zároveň dozrieva vo vaječníkoch, po ktorom sa uvoľňuje z folikulu do vajíčkovodu, spúšťaného uvoľňovaním maximálneho množstva luteinizačného hormónu.
 2. Tvorba folikulu corpus luteum na mieste, ktoré progesterón vylučuje. Ide o ideálne podmienky pre oplodnenie vajíčka: rast endometria sa spomaľuje, povrchová vrstva sa zvyšuje. Krátko pred menštruáciou sa množstvo hormónu znižuje, endometrium prestáva rásť, prívod kyslíka je narušený, bunky odumierajú a vychádzajú z menštruačnej krvi.

Keď anovulačný cyklus ovulácie chýba, netvorí žlté telo a nevyskytuje sa normálne hormonálne zmeny. V tomto ohľade endometrium neprestáva rásť a stáva sa abnormálne veľa. Bohaté krvácanie - výsledok odmietnutia a výstupu tejto vrstvy.

Anovulačný cyklus sa vyskytuje v ojedinelých prípadoch u zdravých žien pod vplyvom vonkajších faktorov. Najčastejšie sa vyskytuje:

 • v určitých vekových obdobiach - počas puberty alebo menopauzy,
 • v osobitných podmienkach - po pôrode a počas dojčenia,
 • v stresových situáciách pre telo - nervové napätie, drastické chudnutie, fyzické a emocionálne vyčerpanie,
 • s patológiami - neplodnosť, zápalové procesy, endokrinné poruchy, poruchy nervového systému, genetické a vrodené ochorenia.

Poruchy reprodukčného systému

Anovulačné krvácanie je bežným javom u dievčat, ktoré sú v procese puberty.

Napriek tomu, že tento fenomén je u tínedžerov považovaný za fyziologický, odborníci odporúčajú hormonálne testovanie systémov hypofýzy a hypotalamu na vylúčenie patologického anovulačného cyklu.

Jeho hlavnými príznakmi sú:

 • bazálna teplota, ktorá sa nemení v druhej fáze cyklu (počas a po ovulácii) - rastie v zdravom stave,
 • predchádzajúca amenorea,
 • nadmerné alebo predĺžené (až 15 dní),
 • menštruácie, čo vedie k anémii.

Problémy s váhou

Krvácanie počas menštruácie sa môže vyskytnúť kvôli prudkému úbytku hmotnosti alebo prírastku hmotnosti. Prísne diéty nezabezpečujú dostupnosť všetkých potrebných pre zdravie mikroživín a vitamínov pre ženy, takže pravdepodobnosť hormonálneho narušenia nie je vylúčená.

Nadmerná plnosť je často dôsledkom porúch endokrinného systému a hormonálnej nerovnováhy, na pozadí ktorých sú najčastejšie hojné obdobia.

Podľa štatistík sa najčastejšie nadmerné krvácanie počas menštruácie vyskytuje u dievčat, ktoré strácajú na diéte s fermentovaným mliekom. Kefír, jogurt, tvaroh ovplyvňujú zrážanie krvi zriedením.

Mesačne bohatšie ako obvykle, môže byť výsledkom krátkodobého alebo dlhodobého stresu. Skúsenosti a emocionálne chvenie ovplyvňujú uvoľňovanie hormónov, čo môže viesť k nerovnováhe.

endokrinopatie

Väčšina príčin ťažkých období je spojená s chorobami spôsobenými poruchou žliaz s vnútornou sekréciou. Všetky sú sprevádzané porušením normálnych hormonálnych hladín. Najbežnejšie sú nanizm, diabetes insipidus, obezita hypotalamus-hypofýza, hyperhidropexy syndróm.

Okrem nadmerného menštruačného krvácania zahŕňajú príznaky endokrinopatie úbytok hmotnosti, zhoršenie kože, apatia, nestabilita nervového systému a bolesti hlavy.

Iatrogénne príčiny

Medzi iatrogénne príčiny ochorenia patria akcie a vyhlásenia lekárskych špecialistov. Medzi nimi sú aj tie, kvôli ktorým mesačné obdobia idú výrazne. Môže to byť úspešná alebo nie chirurgická liečba, účinok na telo liekov, používanie niektorých antikoncepcií.

liečenie

Ak mesačné ísť veľmi hojne, musíte venovať pozornosť nedávno užívaných liekov. Podľa pozorovaní expertov je takáto reakcia najčastejšie spôsobená:

 • protizápalové lieky
 • antikoagulanciá,
 • protidoštičkové činidlá,
 • antikoncepčné lieky
 • analógy hormónov.

Príznaky ťažkých období

Určenie vlastných období, ktoré sa považujú za hojné, nie je pre niektoré faktory také jednoduché:

 • menštruácie sú individuálne a závisia od veku, genetiky, životného štýlu a súčasného zdravotného stavu,
 • množstvo krvi počas menštruácie sa líši v závislosti na dni cyklu: v prvý deň sú bohaté, v posledných dňoch - najjednoduchšie.

Uvažuje sa o príznakoch patologickej ťažkej a bolestivej menštruácie, ktoré poukazujú na potrebu okamžitej lekárskej starostlivosti:

 • Trvanie viac ako 7 dní
 • bolesť v spodnej časti brucha a panvy, ktoré neprejdú druhý deň a neskôr,
 • celkové zhoršenie stavu: bolesti hlavy a závraty, strata vedomia, krvácanie z nosa,
 • zvýšená telesná teplota, ak sú zápalové ochorenia príčinou predĺžených ťažkých období.

Prvá pomoc doma

Pri silnom menštruačnom krvácaní musíte vykonať tieto opatrenia: t

 1. Ovládajte svoj psycho-emocionálny stav, pretože skúsenosti môžu situáciu len zhoršiť.
 2. Snažte sa udržať fyzický pokoj a častejšie si ľahnite, nohy by mali byť mierne nad telom.
 3. Jedzte zdravé potraviny, najmä potraviny bohaté na vitamíny skupiny B a kyselinu listovú (orechy, banány, strukoviny, tuniak, hovädziu pečeň). Káva a alkohol sa v týchto dňoch odporúča vylúčiť - aspoň v prvých 4 dňoch menštruácie.
 4. Vezmite vitamínové komplexy. Piť lieky predpísané špecialistom.

Špeciálne lieky, ktoré môžu zastaviť krv, ako napríklad Ditsinon, pomôžu menštruácii menej. Odporúča sa užívať liek až po súhlase lekára.

Okrem toho existujú nástroje tradičnej medicíny: odvar z červených malinových listov, kostol, ovčiak. Na ich prípravu potrebujete lyžičku suchej trávy, nalejte pohár vriacej vody a nechajte 10 minút pôsobiť na vodnom kúpeli.

Užívanie liekov a bylín nie je terapia, len zmierňujú príznaky ťažkého výtoku.

Ak sú silné obdobia jednorazového charakteru, môžu naznačovať nebezpečné dočasné zmeny v tele.

Dôvodom pre žiadosť o pomoc špecialistov je bohatá bolestivá menštruácia, ktorá sa opakuje niekoľko cyklov v rade a nestrácajú v piaty deň cyklu. Je dôležité podrobiť sa vyšetreniu, určiť príčinu a aplikovať správne ošetrenie.

Pin
Send
Share
Send
Send