Vitálny

Príčiny a liečba zápchy u žien s menopauzou

Pin
Send
Share
Send
Send


Climax je štádium života každej ženy, keď reprodukčný systém prestane fungovať. Vaječníky sú vyčerpané a prestanú produkovať vajíčka a ženské pohlavné hormóny. V dôsledku takýchto zmien sa môžu vyskytnúť rôzne nepríjemné symptómy, vrátane abdominálnej distenzie.

Zápcha a nadúvanie s menopauzou sa obáva o 30% všetkých žien. Nedostatok hormónov vedie k zníženiu produkcie serotonínu, čo ovplyvňuje náladu ženy a gastrointestinálneho traktu. Zvážte podrobne, prečo sú zápcha a opuch počas menopauzy, a keď tento stav vyžaduje liečbu.

Najčastejšie je nadúvanie menopauzou fyziologickým problémom, ktorý je špecificky spojený s nedostatkom estrogénu. Nadúvanie s menopauzou u žien nie je jediným dôsledkom nedostatku estrogénu. Pacient môže byť tiež narušený bolesťou dolnej časti brucha, nepravidelnou menštruáciou, bolesťami hlavy, slabosťou v celom tele a návaly horúčavy. Dokonca aj svalové bolesti môžu byť spojené s menopauzou.

Nasledujúce faktory prispievajú k nadúvaniu a zápche:

 • Nesprávna strava, najmä použitie mastných, nezdravých potravín, produktov produkujúcich plyn. Prispieva k zápche a suchým dávkam potravín, pred jedlom pred jedlom.
 • Pasívny životný štýl spôsobuje stagnáciu v črevách, porušuje jeho peristaltiku.
 • Menopauza často zhoršuje bakteriálne infekcie a núti ich brať antibiotiká. Tieto lieky, najmä ak sa používajú nesprávne, môžu spôsobiť črevnú dysbiózu a nadúvanie.
 • Prítomnosť nadmernej hmotnosti nie je tiež najlepší spôsob, ako ovplyvňuje gastrointestinálny trakt počas menopauzy, zhoršuje jeho funkciu.

patologický

Bohužiaľ, zápcha s menopauzou môže nastať nielen na pozadí hormonálnych zmien. Gastrointestinálne problémy často poukazujú na vývoj závažného ochorenia, čo je dôvod, prečo lekári odporúčajú, že keď sa objaví zápcha, obzvlášť veľmi závažná, poraďte sa s lekárom.

Nasledujúce ochorenia môžu vyvolať nadúvanie a zápchu počas menopauzy u žien:

 • Onkologické ochorenia. Nádory, ktoré sa nachádzajú v črevách alebo v malej panve, môžu premôcť črevá a spôsobiť narušenie jeho práce. Stojí za zmienku, že počas menopauzy sú ženy náchylnejšie na malígne neoplazmy.
 • Endokrinné poruchy. Patologické stavy štítnej žľazy, cukrovka sú bežnými príčinami metabolických porúch v tele a výskytu nadúvania a zápchy.
 • V období menopauzy môže nastať metabolická porucha, ktorá vedie k nesprávnemu vstrebávaniu potravy, zhutňovaniu fekálnych hmôt a v dôsledku toho k zápche, nadúvaniu a obezite.
 • Cievne patológie, ateroskleróza. Pretože veľké množstvo živín sa vstrebáva do čreva, nachádza sa v ňom veľký počet krvných ciev. Ak sú cievy zablokované, dochádza k porušeniu gastrointestinálneho traktu.
 • Choroby tráviaceho traktu, ako je kolitída a enteritída. Patológie nie sú vždy spojené s menopauzou, môžu sa vyskytnúť z rôznych dôvodov.
 • Rozrušená chuť na pozadí depresie. Žena v menopauze môže trpieť depresiou, pretože preto hladuje, čo vedie k problémom s črevnou motilitou.

Tak, nadúvanie a bolesť v črevách, zápcha, nedostatok chuti do jedla - to sú podmienky, ktoré vyžadujú konzultáciu s lekárom a vyšetrenie. Nezanedbávajte kampaň pre špecialistu, existuje riziko, že vynecháte vážnu chorobu.

účinky

Predtým, než zaznie alarm, musíte zistiť, kedy sú nadúvanie a zápcha patologické. Ak sa zápcha objavila len raz a opuch trápil ženu nie často, s najväčšou pravdepodobnosťou problém v strave, a nie v menopauze alebo chorobe.

Nasledujúce príznaky zápchy s menopauzou naznačujú potrebu konzultácie so špecialistom:

 • Neustály pocit úplného čreva, dokonca aj po vyprázdnení.
 • Bolesť pri stolici,
 • Nedostatok chuti do jedla
 • Ostrý pokles alebo zvýšenie telesnej hmotnosti.
 • Veľmi husté callas, tam sú nečistoty hlienu a krvi.
 • Defekácia sa nevyskytuje niekoľko dní alebo sa vôbec nevyskytuje, kým sa nepoužije laxatívum alebo klystír.

Ťažká zápcha a opuch s menopauzou môže významne zvýšiť iné príznaky menopauzy. V dôsledku oneskorenej intoxikácie výkalmi dochádza na jej pozadí k nárastu teploty, prílivu a odlivu. Žena môže byť obťažovaná nevoľnosťou, vracaním, závratmi.

V dôsledku nadmernej námahy počas stolice sa zvyšuje pravdepodobnosť prolapsu a prolapsu maternice a pošvy. Pri menopauze sa riziko takýchto patológií zvyšuje a zvyšuje v dôsledku zmien elasticity tkaniva. Ak je žena neustále namáhaná, stav sa môže zhoršiť.

Porušenie gastrointestinálneho traktu s menopauzou vedie k nedostatočnej absorpcii živín. Čo môže viesť k vyčerpaniu tela, osteoporóze, oslabeniu imunitného systému. Žena sa stáva slabou, môže byť ľahko zranená alebo dostať infekčné ochorenie.

Samozrejme, zápcha a plynatosť s menopauzou výrazne ovplyvňujú kvalitu života. Takéto príznaky nespôsobujú len fyzickú bolesť, ale tiež spôsobujú, že žena odmietne odpočívať v spoločnosti priateľov a príbuzných.

Liečba zápchy a opuchy s menopauzou komplexu. V prvom rade spočíva v zmene životného štýlu, diéte. Ak sú tieto opatrenia neúčinné, je potrebná konzultácia s lekárom a vyšetrenie. Iba identifikáciou príčiny opuchu a jeho odstránením sa môžete navždy zbaviť črevných problémov.

Aby sa eliminovala hormonálna nerovnováha, ženám sa predpisuje hormonálna substitučná liečba, ako aj potravinové doplnky s fytoestrogénmi na zmiernenie symptómov menopauzy. Aby sa zlepšila činnosť gastrointestinálneho traktu, predpisujú sa probiotiká, obnovujú črevnú mikroflóru a prispievajú k jej normálnej činnosti.

Ak nie je možné vyrovnať sa so zápchou nezávisle, je povolené uchýliť sa k použitiu laxatív. Je lepšie piť lieky s laktulózou, napríklad Normadze alebo drahší náprotivok - Dufalak. Tieto prostriedky nie sú návykové a jemne ovplyvňujú črevá, ale účinok nastáva až po dni.

Ak potrebujete rýchly účinok, môžete dať klystír, alebo použiť Microlax, Bisacodil, atď Ale také metódy nemôžu byť vykonané preč, pretože robia črevo lenivý s dlhodobým používaním. Skôr ako začnete užívať laxatíva, vždy sa poraďte so svojím lekárom.

V závislosti od príčiny ochorenia môže byť indikovaná špecifická liečba. Túto liečbu zvolí lekár individuálne.

Zápcha a nadúvanie s menopauzou môže byť zmiernené pomocou ľudových prostriedkov:

 • Odvar zo sliviek a divokej ruže.
 • Konzumujte ľanový a ľanový olej.
 • Infúzia koreňov púpavy.

Uplatňovanie ľudových prostriedkov, musíte dodržiavať diétu a robiť cvičenia pre črevnú motilitu. Je tiež veľmi dôležité piť veľké množstvo vody, pretože nedostatok tekutiny v tele robí stolicu veľmi hustou.

Cvičenia (video)

Najdôležitejším krokom pri liečbe akejkoľvek zápchy je diéta, pretože proces defekácie priamo súvisí s výživou. Ak telo dostane špeciálne jedlo, stolica začne mäknúť. Ak sa chcete zbaviť nadúvania a zápchy, musíte dodržiavať nasledujúce odporúčania v strave:

 • Uistite sa, že menu je vyvážené. Musíte jesť dostatok bielkovín, tukov a sacharidov. Liek je kontraindikovaný.
 • Vyhnite sa jedlu, ktoré drží stoličku. Patrí medzi ne ryža a viskózna kaša, muffin z pšeničnej múky, cestoviny, výrobky s vysokým obsahom škrobu. Nie čerstvé kefír, ktorý je viac ako 3 dni, posilňuje stoličku.
 • Vyhnite sa plynových produktov, ktoré zvyšujú nadúvanie. Patria sem strukoviny, kukurica, kapusta, reďkovky a reďkovky, huby, jablká, hrušky a hrozno, nealkoholické nápoje a mlieko, zmrzlina.
 • Musíte sa vzdať sladkostí a kvasiniek v potrave, spôsobujú kvasenie v črevách a tvorbe plynov.
 • Nevzdávajte sa na rastlinných olejoch v potrave, ale musia byť konzumované čerstvé v šaláte. Neodporúča sa smažiť výrobky na masle.
 • Je lepšie odstrániť príliš mastné mäso zo stravy, má veľa cholesterolu.
 • Nepite čierny čaj, kávu, alkohol. Tieto nápoje inhibujú črevnú peristaltiku.

Odporúča sa jesť 5-6 krát denne v malých porciách. Odporúča sa tiež pridať do stravy potraviny, ktoré uvoľňujú stolicu a pomáhajú eliminovať zápchu počas menopauzy:

 • Čerstvé mliečne výrobky, najlepšie dnešná výroba.
 • Prírodný kvas, nie sýtený nápoj, a to prírodný produkt.
 • Musíte piť veľa čistej minerálnej vody bez plynu, najmenej 2,5-3 litrov denne.
 • Musíte jesť potraviny s vlákninou, najmä zeleninu a ovocie, bobule a orechy, neleštené obilniny. Zvlášť užitočné sú cuketa, malina, sušené marhule, slivky, brusnice, tekvice, surové jablká.

Odstránením fixatívnych potravín a pridaním do stravy slabé, môžete sa zbaviť zápchy bez toho, aby lieky.

prevencia

Ak žena bola vždy náchylná k zápche, potom s nástupom menopauzy, musíte premýšľať o metódach prevencie:

 • Podstúpiť vyšetrenie gynekológom a proktologom na vylúčenie chorôb.
 • Sledujte svoju diétu, jesť dostatočné množstvo ovocia a zeleniny a menej nezdravého jedla.
 • Prestaňte fajčiť a alkohol.
 • Robte cvičenia každý deň, najmä cvičenia pre panvu. Patrí medzi ne drepy, cvičenie "bicykel" a "nožnice", atď Je užitočné zapísať do jogy, v bazéne alebo tanec.

Zdravý životný štýl pomôže vyhnúť sa nielen zápche a nadúvaniu, ale aj ďalším príznakom menopauzy, ako aj predĺženiu mladosti na mnoho rokov.

Prečo počas obdobia menopauzy problémy s procesom defekácie?

Čo sa stane so ženou počas menopauzy, má hormonálne vysvetlenie. Hladiny progesterónu a estrogénu v krvi sa znižujú, a preto vznikajú mnohé zdravotné problémy.

Z práce pohlavných hormónov závisí na procese výroby látok, ktoré sú nevyhnutné pre telo pre jeho normálne fungovanie. Jednou z týchto látok je serotonín. Mnohí o ňom počuli ako o látke, ktorá zaručuje pozitívny postoj a pohodu. Nie je to však jediná funkcia serotonínu. Zo serotonínu priamo závisí od práce tráviaceho systému akéhokoľvek organizmu. Nie je ťažké odhadnúť, že menopauza znižuje hladinu pohlavných hormónov, potom hladina serotonínu tiež výrazne klesá.

To významne ovplyvňuje črevnú motilitu, to znamená jej redukciu a normálny pohyb fekálnej hmoty na nej. Bez serotonínu tento proces spomaľuje, čo vedie k pravidelnej zápche počas menopauzy.

Aké ďalšie dôvody ovplyvňujú výskyt zápchy s menopauzou?

Okrem samotnej menopauzy existujú aj iné dôvody, ktoré tiež spôsobujú zápchu:

 1. Častá zápcha sa vyskytuje u človeka, keď má chronicky chorý žalúdok.
 2. Choroby hrubého čreva a tenkého čreva.
 3. Choroba tráviacich žliaz.
 4. Nezdravý nervový systém.
 5. Mechanické poškodenie čriev.
 6. Mechanické poranenia chrbtice.
 7. Nepravidelná a nepravidelná výživa.
 8. Užívanie liekov, ktoré spôsobujú zápchu.
 9. Zníženie libida a zánik sexuálneho života.
 10. Nedostatok orgazmu (stimuluje intenzívnu kontrakciu svalov panvy, ktorá zlepšuje črevnú motilitu).
 11. Prolaps reprodukčných orgánov, najmä maternice.
 12. Časté tehotenstvo a potrat.
 13. Choroby štítnej žľazy.

Príznaky zápchy u žien s menopauzou

Príznaky zápchy sú známe každej osobe, pretože každý má aspoň raz v živote. Pokiaľ však ide o menopauzu, tieto príznaky sa stávajú chronickými a významne znižujú kvalitu života ženy.

 • Zlá chuť do jedla.
 • Zvýšenie tvorby plynu.
 • Varenie a rachot v žalúdku.
 • Bolesť v bruchu.
 • Nevoľnosť.
 • Ťažkosti pri prechode na záchod.
 • Fekálne masy sa stávajú tvrdými, takže keď sa snažíte vyprázdniť ženu, cíti bolesť v konečníku.

Čo sa stane, ak nebudete počas menopauzy liečiť zápchu?

Okrem toho, že príznaky zápchy sú samé o sebe nepríjemné, môžu tiež viesť k rozvoju ešte nepríjemnejších komplikácií.

 1. Análne trhliny. To sa deje na samom začiatku, keď sa príliš tvrdá stolica snaží prekonať análny sfinkter. Poškodzujú mu sliznicu, čím vytvárajú praskliny v konečníku.
 2. Dlhá a častá zápcha vedie k úplnej črevnej obštrukcii.
 3. Obštrukcia čreva vedie k fekálnej peritonitíde.
 4. Neustále poškodzovanie konečníka a jeho slizníc vedie k tomu, že existuje vynikajúci základ pre rozvoj rakoviny.

Ako liečiť zápchu počas menopauzy?

Ako už bolo jasné, zápcha počas menopauzy nie je vôbec taký neškodný fenomén, ako sa to na prvý pohľad môže zdať. Tento problém musí byť vyriešený a musí byť riešený komplexným spôsobom. V prvom rade by ste mali zmeniť stravovací poriadok.

Ako jesť počas menopauzy tak, že neexistuje zápcha?

Pokiaľ ide o správnu výživu, aj pred jej realizáciou stojí za to pochopiť, že nejde o dočasnú diétu, na ktorú môžete sedieť niekoľko mesiacov a prestať ju sledovať. Ak sa naozaj staráte o svoje zdravie, potom by ste mali vždy jesť správne.

Čo znamená správna výživa s menopauzou?

 1. Obmedzte príjem tuku. To bude mať pozitívny vplyv nielen na stav žalúdka, ale aj na váš vzhľad. V menopauze je vysoké riziko nárastu telesnej hmotnosti, takže sa nezastavujte v strese. Tuky záhyby budú uložené na bruchu a stehnách, budete vyzerať ešte staršie a menej atraktívne. Prejedanie tiež vedie k cukrovke a srdcovým ochoreniam.
 2. Pite viac, pretože dehydratácia je jednou z príčin menopauzy. Môžete piť vodu vždy a okamžite, hneď ako budete chcieť piť.
 3. Strava bohatá na vlákninu zvláda dobre so zápchou, preto zahrňte do vašej stravy čo najviac čerstvej zeleniny a zelených.
 4. Zeleninové šťavy - mrkva a červená repa - pomáhajú bojovať proti zápche s menopauzou. Pre najlepší účinok pridajte kvapku rastlinného oleja.
 5. Jedzte sušené ovocie a varte z nich kompóty. Môžete jednoducho naliať sušené ovocie s vodou a nechať ich vylúhovať.
 6. No so zápchou, tam sú nejaké obilniny: pohánka, jačmeň, jačmeň. Ale snažte sa jesť ryžu, pretože prispieva ku konsolidácii žalúdka.
 7. Pre zápchu, môžete jesť akékoľvek semená.
 8. Čo sa týka chleba, nemusíte ho úplne vzdať. Vyberte si v prospech celozrnného chleba s pridaním veľkého množstva otrupov.
 9. Pri výbere diéty na zápchu, vziať do úvahy skutočnosť, že môžete variť potraviny varením, dusenie a pečenie, a vyprážané a údené potraviny by mali byť vylúčené.
 10. Pite minerálnu vodu, ktorá obsahuje alkálie a síru.

Aké produkty by mali byť úplne opustené, ak ste mučení zápchou počas menopauzy?

Ak sa chcete zbaviť zápchy s menopauzou u žien, niektoré výrobky budú musieť byť opustené. Nasledujúce lieky by nemali byť konzumované, ak pravidelne trpíte zápchou:

 • Konzervované mäso a ryby. Pokiaľ ide o konzervované zeleniny, môžete jesť, ale v primeraných množstvách, pretože nemôžu byť zápcha.
 • Biely chlieb, sladké a sladké pečivo, rôzne koláče, pečivo a sušienky.
 • Nenechajte sa uniesť s mäsom a mliečnymi výrobkami, pretože rozvíjajú zápchu. Môžete jesť, ale nemali by ste z nich robiť základ vašej stravy.
 • Táto zelenina, ovocie a bobule by mali byť vylúčené: kdoule, čučoriedky, brusnice, hruška, cesnak, reďkovky, huby, cibuľa, šťovík. Nemôžu sa jesť so zápchou, pretože spôsobujú fermentáciu v žalúdku.
 • Živočíšne tuky a sadlo.
 • Cestoviny vo veľkých množstvách.
 • Príliš koncentrovaný vývar z rýb.
 • Silné čaje a káva.
 • Sladkosti.
 • Alkoholické nápoje.
 • Hroznové a jablkové šťavy, ktoré vyvolávajú tvorbu plynov.
 • Všetky omáčky, a najmä - majonéza a kečup.

Ako sa k liečbe zápchy v menopauze ľudových prostriedkov?

Liečba ľudových prostriedkov zápchy možno vykonať pomocou nasledujúcich liečivých rastlín a bylín:

 1. Vezmite rovnaké proporcie harmančeka kvety, rebrík, husí kůže, kozy. Nalejte pohár vriacej vody, nechajte vychladnúť, namočte a vypite v malých dúškoch. Počas dňa musíte použiť 2 takéto poháre infúzie.
 2. Vezmite v rovnakom pomere kvety nechtíka, sléz kvety, gryzhnik, aníz a tricolor fialové kvety. Nalejte pohár vriacej vody, dobre zabaľte a nechajte ho variť pol hodiny. Vezmite 2 šálky tinktúry denne v malých dúškoch.
 3. Pite čaj zo sušených čerešní trikrát denne.
 4. Varíme rebrík kôru, rovnako ako čaj, a piť v malých dúškoch po celý deň.
 5. Pite infúziu suchého koreňa lopúcha horúcu na pol pohára pred každým jedlom.
 6. Vysvetlite 15 ošúpaných slnečnicových semien a prikryte vodou. Pite pred jedlom naraz.
 7. Každé ráno nalačno jedia 1-2 čerstvé alebo sušené broskyne.
 8. V prípade zápchy sa suchá žihľavová tráva naleje vriacou vodou, trvá na tom, až sa ochladí, a pijú jednu polievkovú lyžicu 3 krát denne.
 9. Vezmite teplý nálev z kyslej kapusty trikrát denne pred jedlom.
 10. Dobré pre chronické zápchy čaj z kmínu.
 11. Keď zápcha pomáha tekvica. Из нее можно делать сок, можно добавлять в каши, можно есть в сыром и тушеном виде.

Tak, zápcha s menopauzou je celkom pochopiteľné, pokiaľ ide o fyziológiu, ale to neznamená, že zápcha by mala byť tolerovaná a nie je predmetom liečby. Je to nevyhnutné, pretože neošetrená zápcha vedie k strašným následkom, z ktorých niektoré môžu dokonca viesť k smrti. Ak nie je možné vykonať liečbu na vlastnú päsť, potom sa v tomto probléme poraďte s lekárom.

Kognitívne video na tému:

Aký je vzťah medzi defekáciou a menopauzou?

Niet pochýb o tom, hormonálny charakter všetkého, čo sa deje v ženskom tele počas menopauzy. Rozpadajúce sa vaječníky znižujú produkciu estrogénov a progestínov, čo poskytuje mnoho životne dôležitých procesov.

Výroba iných látok, ktoré kontrolujú funkcie tela závisí od pohlavných hormónov. Jednou z týchto zložiek je serotonín. Väčšina ho pozná ako garanta pozitívneho emocionálneho stavu. Ale toto nie je v žiadnom prípade jedinou funkciou serotonínu. Závisí od neho aj činnosť tráviacich orgánov. S poklesom počtu pohlavných hormónov a znížením produkcie tejto látky.

Má menopauza vplyv na konečník? Bez pochýb, áno. Nedostatok serotonínu vedie k zníženiu pohyblivosti, to znamená k kontraktilnej aktivite všetkých častí čreva a podpore fekálnej hmoty. Mimochodom, je to práve toto telo, ktoré sa z väčšej časti podieľa na produkcii hormónu. Ale bez dostatočného množstva estrogénu a progestínov sa všetko zmenšuje a spomaľuje. Toto je globálna príčina zápchy v tomto období.

Prečo inak v menopauze môže zápcha

Climax vedie k mnohým súvisiacim zmenám v tele. Tkanivá a orgány starnú, zdravie sa zhoršuje, čo prispieva k odlišnému spôsobu života.

Pretože zápcha sa vyskytuje počas menopauzy u žien kvôli zavineniu celého zoznamu okolností:

 • Endokrinné ochorenia. Cukrovka, ochorenia štítnej žľazy sú tiež závislé od zloženia hormónov. Oblasti tela, ktoré trpia týmito chorobami, produkujú látky, ktorých množstvo je určené prítomnosťou alebo nedostatkom estrogénov a progestínov. Nedostatok pohlavných hormónov často vyvoláva problémy s hladinou glukózy, tyroxínu, trijódtyronínu a teda objemu serotonínu. Choroby sú nútené zmeniť spôsob výživy, brániť asimilácii potravy, a tým aj rýchlosti jej vývoja v črevách,

 • Metabolické poruchy. Toto je charakteristický znak klimakterického obdobia. Porucha sa môže prejaviť retenciou tekutín v tkanivách, narušením absorpcie tukov, sacharidov, vitamínov. To má za následok zvýšenie telesných objemov, ktoré sú viditeľné navonok, ako aj zmenu konzistencie fekálnych hmotností, ktorá nie je menej dôležitá pre proces (stávajú sa ťažšie). Možná a obezita vnútorných orgánov, zasahovanie do výkonu ich funkcií, t
 • Zmena polohy reprodukčných orgánov. V dôsledku poklesu hormonálnych účinkov na tkanivo strácajú svoju elasticitu. Význam v tom patrí narodeniu, chorobe a potratu, ktoré zažívajú mladí ľudia. U niektorých žien sa maternica a vagína znížia, čo zvyšok tela, vrátane čriev, nemôže zostať bez povšimnutia. To negatívne ovplyvňuje jeho motilitu, spôsobuje ťažkosti s defekáciou,
 • Poruchy ciev a žíl. Črevo je preniknuté žilami a cievami, ktorých stav je tiež determinovaný vplyvom pohlavných hormónov. Estrogén z nich robí elastické, nedovoľuje zúžiť, upchať cholesterol. Jeho nedostatok vedie k oslabeniu venóznych stien, krv je ťažšie obiehať cez tieto "chodby". Tam sú výčnelky do čreva v rôznych častiach, ktoré bránia rozvoj výkalov. V mnohých prípadoch je to hemoroidy, ktoré spôsobujú zápchu,
 • na lieky. Ženy sú niekedy nútené piť antidepresíva, suplementy železa, najmä u premenopauzálnych žien, keď nasleduje krvácanie a závažné psychologické problémy spôsobené nedostatkami estrogénov. Tieto nástroje pomáhajú obnoviť duševnú rovnováhu a zlepšiť celkovú pohodu, ale môžu negatívne ovplyvniť črevá,
 • Depresie. Zníženie množstva estrogénu v menopauze spôsobuje psycho-emocionálne zmeny, ktorých jedným z prejavov je strata chuti do jedla. Prirodzene, s takýmto porušením trávenia sa objaví črevná porucha,
 • Nesprávna výživa. Prevaha ťažkých proteínových potravín v potrave povedie k jej ťažkému tráveniu, k tomu, že fekálne hmoty získavajú zbytočnú hustotu, pohybujú sa pomalšie cez črevá a dlhšie v nej pretrvávajú. Strach z edému, ktorý nie je menej častý v menopauze, vyvoláva nedostatok vody v potrave. Tiež neprispieva k riadnemu tráveniu a pravidelným pohybom čriev,
 • Nedostatok fyzickej aktivity. Zápcha s menopauzou je častejšia u tých, ktorí sú prenasledovaní pasivitou, lenivosťou, strachom z poranenia, ako aj neustálou únavou a nespavosťou typickou pre menopauzu. Ženy sú nútené tráviť veľa času sedením, ležaním, ale nie v pohybe. A urýchľuje metabolizmus, aktivuje mnoho procesov v tkanivách, stimuluje črevá, zvyšuje jeho tón
 • Choroby tráviaceho systému. Climax vytvára v tomto ohľade zvýšené nebezpečenstvo v dôsledku poklesu hladiny pohlavných hormónov, ako aj poklesu aktivity imunitného systému. Zvyšuje pravdepodobnosť nádorov, vrátane čriev. Ale nielen novotvar môže byť príčinou zápchy, ale aj banálnej kolitídy, enteritídy, IBS, dysbiózy,
 • Pokles črevnej motility súvisiaci s vekom. Telo sa skladá zo svalov a slizníc. Ich vlákna tiež potrebujú estrogén pre elasticitu. Črevný tón sa prirodzene oslabuje, čo sťažuje výkaly pozdĺž neho.

V menopauze odporúčame prečítať si článok o bolesti brucha a chrbta. Dozviete sa o príčinách nepohodlia, chorobách, ktoré vedú k vzniku nepríjemných pocitov.

Ako sa zápcha prejavuje a je nebezpečná

Hlavným znakom ťažkostí v črevách - vzácny pohyb čriev. Existujú aj iné príznaky:

 • Bolesť v žalúdku a konečníku počas procesu vylučovania výkalov,
 • Pocit nedostatočného uvoľnenia čreva,
 • Zlá chuť do jedla
 • Zlá chuť v ústach, zápach,
 • Nadmerná hustota stolice, prítomnosť hlienu a krvných zrazenín v ňom. Hmotnosti sa zároveň zobrazujú v malom objeme.

To všetko zhoršuje zdravie v každom veku. Ale zápcha s menopauzou je nebezpečná, pretože s ňou:

 • Nevyhnutná intoxikácia spôsobí nielen nevoľnosť, zvracanie, ale aj zvýši príznaky menopauzy: psychoemotickú nestabilitu, návaly horúčavy. Otrava môže spôsobiť zvýšenie tlaku,
 • Pravdepodobnosť poranenia čriev, ako aj strata maternice, pošvy,
 • Zvyšuje sa riziko infekcie vnútorných orgánov
 • Zle strávená potrava, ktorá negatívne ovplyvňuje celkový stav, najmä sliznice a hustotu kostí. Koniec koncov, potrebujú vitamíny a minerály.

Nie každý chápe, že je lepšie neliečiť zápchu liekmi, nie laxatívami, ktoré vedú k črevnej neochote pracovať samostatne a často s hormónmi. Preto by ste nemali tolerovať problém alebo sa ho pokúsiť vyriešiť bez lekára. Niekedy šesťmesačný príjem dobre vybraných hormonálnych liekov zmierni zápchu na dlhú dobu.

Aký je vzťah medzi zápchou a menopauzou?

Všetko sa deje kvôli hormonálnej povahe obdobia menopauzy: vaječníky, ktoré nefungujú tak, ako boli, keď boli mladé, drasticky znižujú produkciu estrogénov a progestínov, ktoré zabezpečujú fungovanie a tok životne dôležitých procesov. Okrem toho vyššie uvedené pohlavné hormóny ovplyvňujú produkciu iných látok. Príkladom je serotonín, známy mnohým ako hormón dobrej nálady alebo hormón šťastia. Ale v jeho úlohách je vysoko kvalitná práca tráviaceho traktu. Je ľahké pochopiť, že s vekom sa produkcia serotonínu znižuje a následne sa evakuácia kresla zhoršuje.

Aktivita všetkých orgánov čreva sa totiž znižuje, znižuje sa motilita kontrakcií konečníka, čo vedie k ťažkostiam pri pohybe výkalov.
Preto zníženie pohlavných hormónov v menopauze priamo súvisí s problémami, ktoré sa objavili v orgánoch tráviaceho traktu.

Možné príčiny zápchy počas menopauzy

Mnohé ženy budú mať otázku: „Môže sa vyskytnúť porucha v gastrointestinálnom trakte počas menopauzy?“ Naša odpoveď je: jednoznačne, a to je dosť častý problém. A tu sú ich charakteristické dôvody:

 1. Obdobie menopauzy sa vyskytuje u žien vo veku 45-50 rokov. A je celkom logické, že telo už takéto fyzické aktivity nedostáva, ako za 20 rokov. Tento sedavý spôsob života vedie k hypodynamickému črevu, kvôli ktorému dochádza k zápche.
 2. Časté tehotenstvá a poranenia pri pôrode, slabé panvové dno, hypofunkcia vaječníkov, hypotyreóza počas menopauzy - to môže byť aj začiatok vážnych problémov s orgánmi gastrointestinálneho traktu.
 3. Vášeň nasledovať diétu na udržanie štíhlej postavy ovplyvňuje aj črevá. Diéty - to je nesprávna diéta, ale vedie k tomu, že fekálne hmoty získajú hustú textúru, ktorá im nedovolí voľne sa pohybovať v čreve a komplikuje proces defekácie.
 4. Príznaky menopauzy môžu spôsobiť túžbu po sladkostiach a múke u žien. To nielen provokuje vzhľad kíl navyše, ale tiež upcháva črevá.
 5. Prekvapivo, pokles libida a nedostatok sexuality vedie k zápche. Prečo? Keďže neexistuje stimulácia análneho zvierača a konečníka.
 6. Porušenie nervového systému a neustály stres vyvolávajú množstvo vážnych problémov, vrátane orgánov gastrointestinálneho traktu.
 7. Metabolické poruchy sú veľmi charakteristické pre menopauzu. Jedná sa o poruchy v členení sacharidov a asimiláciu proteínov, ktoré prispievajú k zmene hmotnosti stolice a jej stvrdnutiu a po opustení tela.
 8. Ťažkosti s defekáciou vznikajú aj v dôsledku zmeny polohy reprodukčných orgánov. Vzhľadom na nedostatok hormónov, strácajú svoju elasticitu a pôrod a potraty, ktoré sa vykonávajú v mladosti, znižuje maternicu a vagínu. Všetky tieto procesy nie sú bez povšimnutia inými orgánmi. Črevo nie je výnimkou. Jeho motilita sa spomaľuje a ťažkosti s vyprázdňovaním sa zvyšujú.
 9. Celé črevo je preniknuté cievami a žilami, ktorých porušenie priamo závisí od produkcie estrogénu. Len tieto hormóny ovplyvňujú elasticitu tkanív v tráviacom trakte a umožňujú im piť. Ako sme už zistili vyššie, počas menopauzy sa tento hormón produkuje slabo a jeho nedostatok vedie k oslabeniu cievnych stien, čo prispieva k tvorbe výčnelkov - zvláštnych prekážok vylučovania výkalov.
 10. Ženy sú oveľa viac ako muži užívajú antidepresíva, aby obnovili pokoj mysle, najmä počas menopauzy. Má nepriaznivý vplyv na zdravie čriev.

Aké je nebezpečenstvo zápchy a ako s nimi zaobchádzať?

Keď je menopauza, zápcha je nebezpečná mnohými faktormi. Medzi závažné komplikácie patria:

 1. Zvýšiť pravdepodobnosť poranenia konečníka a čriev a prolapsu maternice.
 2. Možné riziko infekcie a ochorenia vo vnútorných orgánoch.
 3. Vzhľadom na veľmi tvrdú stolicu, ktorá dráždi sfinkterovú výstelku, môžu sa objaviť análne trhliny.
 4. Obštrukcia čreva, v dôsledku ktorej sa vyvíja fekálna peritonitída, sa môže vyskytnúť v dôsledku veľmi dlhej zápchy.
 5. Existuje riziko zhubného nádoru čreva, pretože sliznica tráviaceho traktu je neustále podráždená v dôsledku stálej prítomnosti fekálnych hmôt.
 6. Jedlo je zle strávené, čo vedie k nedostatku vitamínov a minerálov. To nepriaznivo ovplyvňuje silu kostí a stav slizníc.

Aby sa predišlo všetkým týmto ťažkostiam, lekári neodporúčajú používať preháňadlá. Na druhej strane spôsobujú, že návykové črevá pracujú nezávisle. Vyšetrenie lekárom je najlepším riešením problému. Predpísané hormonálne lieky vám uľavujú od nepríjemnej zápchy po dlhú dobu. Môžu vám byť predpísané aj čapíky, pilulky alebo sirupy. Pamätajte: v menopauze, zápcha nebude prejsť sám, tento problém vyžaduje pozornosť a zodpovedný prístup k prevencii vážnych komplikácií.

Hemoroidy s menopauzou

Menštruačný cyklus výrazne ovplyvňuje ochorenie, ako sú hemoroidy. Z nepriaznivých faktorov sa môže niekedy zhoršiť a jednou z hlavných príčin zápalu hemoroidov sa stáva menštruácia.

Čo sa týka menopauzy, tento zápal ochorenia je spojený s hormonálnou zmenou a nedostatkom pohlavných hormónov. V období menopauzy, ako už bolo uvedené vyššie, sa žena stáva sedavým a aktívne získava váhu, v dôsledku čoho sa odtok žilovej krvi zhoršuje z kavernóznych tiel konečníka. To vedie k rozvoju ohnísk hemoroidov. Uteroidné myómy zhoršujú situáciu. Ale hemoroidy sa môžu vyskytnúť aj kvôli inému, hlavnému vinníkovi - zápche, ktorý nemožno ignorovať, ako sme už uviedli.

Liečba hemoroidov v menopauze môže byť poskytnutá s tými liekmi, ktoré sú používané v akejkoľvek inej dobe, aby sa zbavili takýchto nepríjemných a citlivých problémov. Na rozdiel od sviečok a mastí s glukokortikosteroidmi sa odporúča používať tablety Phlebodia, ktoré nemajú žiadne obmedzenia v trvaní príjmu. Určite navštívte svojho lekára!

Iné problémy s menopauzou u žien s gastrointestinálnym traktom

Hnačka (v medicíne - hnačka) je stav čriev, v ktorom je možné pozorovať rýchlu defekáciu. Stolica je veľmi tekutá a je sprevádzaná bolesťou brucha, silným nutkaním a inkontinenciou stolice. Odkiaľ to pochádza?

Pretože steny v črevách sú silne natiahnuté a objem ich obsahu sa výrazne zvyšuje, vzniká problém, ako je hnačka. Na hnačku počas menopauzy používajte 1/3 šálky tinktúry bylinného ľubovníka bodkovaného pred jedlom. Ak potrebujete liečiť hnačku s výrazným nadúvaním, potom 3 krát denne užívajte 3 gramy prášku šalvie.

Tento koncept zahŕňa zvýšenú akumuláciu plynov v črevách a všetky súvisiace poruchy. Nadúvanie v menopauze u žien nastáva v dôsledku neustáleho kolísania hormónov v tele. Takýto symptóm počas menopauzy dáva pocit, že žalúdok je plný a opuchnutý v dôsledku zadržiavania plynov a kvapalín. Ako "vedľajšie účinky" je nedostatok alebo zníženie chuti do jedla a bolesti brucha. Môže sa vyskytnúť nadmerná tvorba plynu, ktorá je charakteristická pre plynatosť.

Hlavné príznaky nadúvania počas menopauzy:

 • Výrazne sa zvýšilo brucho
 • Získali ste váhu rýchlo a ostro
 • Počas jedla došlo k nepríjemnému pocitu a nepríjemnej bolesti v bruchu.
 • Pocit ťažkosti pred spaním.
 • Neustále sa preháňa
 • grganie

Prejavuje sa hlavne vo dne a hlavným dôvodom je vyhnutie sa zdravému životnému štýlu a nedodržiavanie správnej výživy. S takýmto problémom musíte pochopiť a bojovať! Odstráňte kávu, sýtené nápoje z vašej stravy a zrevidujte všetky vaše potraviny.

Zakázať produkty, ako napríklad:

 • strukoviny
 • Muffin a ražný chlieb
 • huby
 • Konzervované potraviny
 • Tukové mäso a bujóny
 • nakladaná zelenina
 • Korenené marinády
 • Knedle a knedle
 • Údené mäso

Liečba nadúvania menopauzou začína prieskumom primárnych patológií. Pred použitím liekov, ktoré pôsobia na zlepšenie práce a mobility čriev, sa poraďte so svojím lekárom. Je povinný napísať vám z tohto problému prísnu diétu a lieky.

Kovová chuť v ústach

Takýto symptóm môže spôsobiť rad veľmi vážnych ochorení. Nevšímajte si takýto problém a nechajte všetko ísť do gravitácie. Táto chuť v ústach nie je normálna, pretože chuťové poháriky nevytvárajú niečo podobné. Tento symptóm teda môže signalizovať ochorenia v tele alebo akékoľvek iné patologické stavy (tehotenstvo, hormonálne zlyhanie).

Ak po pití cítite takú chuť, potom dôvod spočíva v chemickom zložení vody samotnej alebo v stave potrubia. Ak po jedle pocítite chuť železa v ústach, potom v potrebnom poradí skontrolujte stav tráviaceho traktu. Keďže menopauza spôsobuje hormonálne zlyhanie a narúša tráviaci trakt, častým javom je kovová chuť v ústach.

Príčiny zápchy s menopauzou

Prirodzene, ak neexistujú žiadne provokujúce faktory, nemôžu byť žiadne problémy. Zápcha počas menopauzy má svoje vlastné dôvody, ktoré by ste určite mali vedieť pre tých, ktorí sa s týmto problémom chcú vyrovnať.

 1. Nedostatok fyzickej aktivity
 2. Chronické ochorenia žalúdka a tráviaceho systému,
 3. Problémy s nervovým systémom
 4. Zneužívanie mastných, vyprážaných, údených a iných nezdravých potravín
 5. Akékoľvek zlé návyky
 6. Hormonálne zlyhanie alebo nerovnováha,
 7. Znížená sexuálna aktivita
 8. Zneužitie sladkostí a pečiva,
 9. Vynechanie panvových orgánov a reprodukčného systému,
 10. Početné tehotenstvá a potraty,
 11. Zranenia počas pôrodu,
 12. Choroby štítnej žľazy.

Odporúča sa začať od útleho veku sledovať žalúdok a vo všeobecnosti všeobecne zdravie. Zlý spôsob, ako žiť v mladosti, môže často viesť k problémom počas menopauzy. Например, злоупотребление строгими диетами, обязательно приведёт к запорам и другим проблемам с пищеварительной системой в более старшем возрасте.

Симптомы нарушения дефекации

Запор при климаксе имеет несколько иную симптоматику. Symptómy sú chronické a výrazne znižujú kvalitu života žien.

 1. Narušenie chuti do jedla
 2. Zvýšená nadúvanie,
 3. Bolesť žalúdka a čriev,
 4. Časté nutkanie zvracať,
 5. Nedostatok sexuálnej túžby
 6. Neustály pocit ťažkosti v bruchu,
 7. Bolesť a ťažkosti ísť na záchod
 8. Zvýšená alebo znížená chuť do jedla, niekedy tí, ktorí trpia touto chorobou, majú úplné odmietnutie jedla,
 9. Vytvrdzujúce výkaly
 10. Krvné žily alebo len krv vo výkaloch.

Symptómy zápchy sa prejavujú v každom prípade individuálne. Ale každá žena okamžite pochopí, že v jej tele dochádza k zmenám. Hlavnou vecou v tomto okamihu je „počúvať“ signály vášho tela a čo najskôr ich „dešifrovať“.

Zápcha s menopauzou: čo robiť?

Porušenie defekácie počas menopauzy nie je normou a táto porucha je nevyhnutne liečiteľná. Aby sa tento problém vyriešil, je potrebné vykonať celý rad postupov a úplne zrevidovať svoj životný štýl a výživový systém.

Prvá vec, ktorú musíte zmeniť stravu, vyhnúť sa suchý chlieb a nie zdravé občerstvenie. Diéta by mala byť sledovaná neustále, a nie 1-2 mesiace. Okrem toho, správna výživa je užitočná nielen pre vnútorný stav ženského tela, ale aj pre vonkajšie.

 • Obmedzte príjem tuku.
 • Každý deň vypite aspoň dva litre čistej vody. Kvapalina je pre organizmus povinná, prispieva k normalizácii metabolických látok. Tento objem vody nezahŕňa polievky, kávu, džúsy atď. Namiesto vody môžete použiť iba zelený čaj bez cukru.
 • Mali by ste jesť čo najviac vlákien. Medzi ne patrí čerstvá zelenina, zelenina a obilniny.
 • Zeleninové šťavy, ako je mrkva alebo červená repa, pomáhajú výborne proti zápche. Aby boli ešte efektívnejšie, odporúča sa im pridať niekoľko kvapiek rastlinného oleja.
 • Počas tohto obdobia bude užitočné použiť sušené ovocie a kompóty z nich.
 • Nezabudnite zahrnúť do vašej stravy rôzne obilniny, osobitná pozornosť by mala byť venovaná pohánka, Hercules, jačmeň. Ale ryžové kaše je žiaduce vylúčiť, pretože ryža robí stoličku robustnejšou.
 • Ak dávate prednosť bielemu chlebu, budete ho musieť vzdať. Pri zápche je žiaduce používať iba žitný chlieb.
 • Výrobky sa môžu dusiť v peci. Vyprážané a údené jedlá budú musieť byť vylúčené z vašej stravy.

Buďte pripravení na to, že ak máte problémy s defekáciou, budete musieť trvalo opustiť určité potraviny, ako napríklad cestoviny, alkohol, sladkosti, majonézu, kečup, šampiňóny, čučoriedky. Mlieko môže byť konzumované, ale vo veľmi obmedzenom množstve, ale mliečne výrobky sú naopak veľmi užitočné pre ženy, ktoré majú problémy s defekáciou.

Pri zmene diéty je dôležité sledovať jedlo. Nesprávne požitie alebo žuvanie potravín môže často viesť k zhoršeniu pohybov čriev. Teplota misky by mala byť pohodlná: nie horúca a nie studená. To je nevyhnutné, aby nedošlo k poškodeniu stien priechodov a žalúdka. Tiež, keď jete príliš horúce jedlo, človek prehltne veľké množstvo vzduchu, ktoré môže neskôr viesť k problémom s trávením potravy a bolesti v bruchu. Neprehĺtajte jedlo vo veľkých kusoch, opatrne ho žuť. Posledné jedlo by nemalo byť neskôr ako dve hodiny pred spaním, pretože celé telo a žalúdok by si mali odpočinúť v noci.

Liečba liekmi

Odborníci neodporúčajú používanie preháňadiel, pretože telo si na ne môže zvyknúť. Tak, črevá nebudú môcť pracovať samostatne, a budete vždy musieť brať pilulky, čo nie je najlepší vplyv na telo.

Samozrejme, bez lekárskeho ošetrenia je nemožné. Špecialisti vytvorili zoznam najúčinnejších prostriedkov na zápchu, a to v období menopauzy.

 1. Duphalac. Tento nástroj sa odporúča používať 45 ml každý deň v prvých dňoch exacerbácie ochorenia a po dávke sa má znížiť na 30 ml. Užívajte liek v rovnakom čase, bez ohľadu na jedlo.
 2. Guttalaks. Dennú dávku tohto lieku predpisuje lekár. Liečivo sa začína s minimálnou dávkou, v prípade potreby ho postupne zvyšuje.
 3. Regulask. Tento liek je známy tým, že obsahuje výlučne rastlinné zložky. Vychádza vo forme malých kociek, denne je potrebné použiť jednu takúto kocku.

telocvik

Na liečbu zápchy s menopauzou sa často predpisuje fyzioterapia, ale záťaž by nemala byť nadmerná. Je potrebné vylúčiť silové cvičenia z tréningov, pretože situáciu môžu len zhoršiť. Cvičenia a tréningové plány sú tréner alebo lekár, berúc do úvahy individuálne charakteristiky pacienta. Najobľúbenejšie sú fitness triedy, cvičebná terapia, cvičenie v bazéne, aerobik a ďalšie druhy telesnej výchovy, ktoré nevyžadujú ťažké zaťaženie.

Podivné, ako sa môže zdať, dokonca aj nedodržiavanie denného režimu môže viesť k problémom s defekáciou. Denné čistenie čriev v rovnakom čase, zvyčajne ráno, sa považuje za normálne. Pre akékoľvek porušenie by malo byť na záznam. Odporúča sa naučiť sa jesť každý deň naraz, prebudiť sa, zaspať, atď.

Pri riešení zápchy je veľmi dôležité normalizovať spánok. Rovnako škodlivé pre telo ako nedostatok odpočinku, a nadbytok. Osoba musí spať presne 8 hodín, čo je presne množstvo spánku, ktoré sa považuje za normálne.

Ľudová medicína

Tradičná medicína nie je v súčasnosti uznaná za oficiálnu, ale mnohí odborníci odporúčajú staré recepty „babičiek“. Mnohí dnes odmietajú drahé postupy na súkromných klinikách a obracajú sa na časovo overené recepty. Táto túžba je spôsobená mnohými faktormi, ale najbežnejšími: šetrí čas a peniaze a skutočnosť, že základom infúzií, odvarov atď. Sú len prírodné zložky živočíšneho a rastlinného pôvodu.

Prvý spôsob

Dokonale pomáha pri zápche tinktúry na kopřivy. V lete zbierajte listy mladých žihľaviek a prirodzene ich vysušte (vo vzduchu alebo na slnku). Sušené listy žihľavy nalejeme vriacou vodou, prikryjeme a necháme tri hodiny. Je žiaduce filtrovať výslednú kvapalinu, po ktorej bude úplne pripravená na použitie. Užívajte tinktúru trikrát denne pred jedlom.

Druhý spôsob

Alternatívou k tinktúre žihľavy môže byť odvar z koreňa lopúcha. Na prípravu tohto nástroja môže byť rastlina v čerstvej aj sušenej forme. Bujón sa pripraví bezprostredne pred použitím. Koreň lopúcha sa naplní vriacou vodou, nechá sa 10-15 minút, takže nápoj je horúci, ale nie oparenie. Je potrebné použiť tinktúru pred jedlom, ale najviac 5 krát denne.

Tretia cesta

Účinne bojuje s narušenou defekáciou odvarov zo sliviek a brezy. Táto tinktúra sa pripravuje večer a zostáva po celú noc.

 1. Slivky by sa mali umyť a šúpať.
 2. Čistené bobule kaša do stavu zemiakovej kaše.
 3. Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu bobuľoviny s veľkou lyžičkou brezy.
 4. Potom pridajte dve veľké lyžice semien petržlenu do tejto zmesi, všetko dôkladne premiešajte.
 5. Táto hmota sa naleje 200 ml vriacej vody, prikryje sa vekom a nechá sa až do rána.

Tento odvar by sa mal trvať 30 dní, pred spaním a po prebudení jednej polievkovej lyžice na lačný žalúdok. Pozitívny efekt bude zrejmý takmer okamžite, ale na konsolidáciu výsledku, dokončenie celého kurzu.

Štvrtým spôsobom

Ženy, ktoré trpia inými chorobami tráviaceho systému, okrem zápchy, musia hľadať miernejší prostriedok. Jedná sa o akátový kvetinový čaj, jemne obaľuje steny žalúdka a má preháňadlo. Na prípravu takéhoto čaju je veľmi jednoduché: 100 gramov kvetov akácie nalejte pohár vriacej vody. Tento roztok sa konzumuje dvakrát denne: ráno a večer nalačno.

Črevo ako hormonálny orgán

Vedci už dlho objavili hormóny produkujúce bunky v čreve, a preto je črevo súčasťou endokrinného systému tela, je citlivé na všetky zmeny v hormonálnej rovnováhe v tele.

Prirodzene, počas menopauzy črevo reaguje na zmenené hladiny estrogénu.

Všetky ženy vedia, ako sú črevá aktívne pred menštruáciou. Jedná sa o dva alebo tri dni pred menštruáciou, keď je zvýšená črevná motorická aktivita, a dokonca aj u žien trpiacich chronickou zápchou, sú tieto dni oslavou žalúdka!

A v jednom „krásnom“ roku začínajú ženské vaječníky blednúť, sexuálne hormóny sa strácajú, menštruácia sa zastavuje a do čriev prichádzajú ťažké dni, mesiace a dokonca roky. Menopauza trvá v priemere sedem a pol roka a celé črevo funguje horšie ako predtým. A niektorí nefungujú vôbec. Tam je zápcha!

Príčiny zápchy u žien

V spravodlivosti treba poznamenať, že ženy majú toľko špeciálnych „ženských príčin“ pre zápchu:

 • u multiparóznych žien, po rýchlom pôrode, pri poruche pôrodu pri pôrode, je panvové dno často oslabené a zápcha sa môže vyskytnúť v dôsledku zhoršenej perinálnej inervácie,
 • u starších žien sú častými ťažkosťami prolaps panvového orgánu a prolaps črevného traktu (rektokelela), čo tiež vedie k zápche,
 • ak žena má ohyb maternice alebo veľký maternicový myóm, môže tiež narušiť pravidelný pohyb čriev. Môže sa vyskytnúť zápcha spojená s mechanickou obštrukciou panvy,
 • hypotyreóza je znížená funkcia štítnej žľazy. Je to tiež „ženské ochorenie“ a práve v období menopauzy sa hypothyroidizmus týka najmä žien. Hypotyreóza je jednou z najčastejších príčin chronickej zápchy.

Existujú aj iné bežné príčiny zápchy. Napríklad:

 • užívanie antibiotík
 • užívanie laxatív a diuretík,
 • antidepresíva,
 • lieky, ktoré normalizujú hladinu cukru v krvi
 • dlhodobé užívanie steroidných hormonálnych liekov,
 • IBS (syndróm dráždivého čreva),
 • onkologické ochorenia
 • diabetes a diabetická polyneuropatia,
 • dolichosigma,
 • obezita
 • sedavý spôsob života a iné faktory.

Prečo kolonoskopia pre zápchu

Ako som už povedal, takmer u všetkých žien po nástupe menopauzy začnú črevá pracovať nepravidelne. Existujú príznaky, ktoré by mali obzvlášť upozorniť:

 • progresívna strata hmotnosti
 • krv v stolici
 • anémia,
 • brušný rast, napnutie brucha,
 • pocit neúplného vyprázdnenia.

Pretože nielen hormóny môžu byť príčinou zápchy, mali by ste sa poradiť s lekárom-gastroenterológom. Je pravdepodobné, že gastroenterológ predpíše kolonoskopiu, ak tento postup ešte nebol vykonaný.

Žena staršia ako 50 rokov s chronickou zápchou alebo s pretrvávajúcimi bolesťami brucha by mala rozhodne podstúpiť kolonoskopiu. Tým sa odstránia otázky o zdraví čriev na niekoľko rokov dopredu!

Kolonoskopia je jediná diagnostická manipulácia, v ktorej môžete kontrolovať celé črevo zvnútra a vykonávať biopsiu podozrivých miest.

Ľudia sa často pýtajú - čo nahradiť kolonoskopiou? Odpoveď nie je nič. Všetky ostatné diagnostiky črevných ochorení sú menej informatívne. Kolonoskopia nie je len diagnostickým postupom, ale aj liečebným postupom. Ak sa počas kolonoskopie zistia polypy, môžu sa okamžite odstrániť. Aby sa predišlo bolesti a nepríjemnosti, je potrebné vykonať kolonoskopiu v celkovej anestézii. Potom gastroenterológ predpíše liečbu zápchy.

Bez ohľadu na pretrvávajúcu chronickú zápchu, stav môže byť vždy zlepšený diétou.

Liečba zápchy u žien počas menopauzy

Ak zápcha zmizne bez bolesti a nadúvania, potom sa ako prvá línia liečby predpíše diéta bohatá na vlákninu:

 • ráno na prázdne žalúdočné otruby 15 g a zvýšenie príjmu tekutín až na 2 litre denne,
 • skúška na dva týždne Psyllium 6-12 g / deň.

Keď diéta s vlákninou je neúčinná, iné lieky sú tiež predpísané na potvrdenie ich použitia pri chronickej zápche. V nedávnom systematickom prieskume American College of Gastroenterology dôrazne odporúča použitie jedného laxatíva - makrololu a liekov stimulujúcich peristaltiku - prukaloprid a linaclotidi alebo. Dôrazne sa odporúča použiť vlákno a laktulózu, hoci dôkazy boli slabšie a heterogénnejšie. Zmäkčovadlá stolice môžu pomôcť v situáciách, keď sa neodporúča stres (napríklad po operácii panvy).

Zvláštnosťou zápchy s menopauzou je, že zle reagujú na bežné laxatíva. Laxatíva sú rýchlo návykové a ich časté používanie vedie k syndrómu dráždivého čreva (IBS). Laxatíva sú neúčinné a celkový dôraz terapie je na laxatívnu diétu. Je lepšie používať klystír a čapíky s glycerínom, než aby sa uchýlili k laxatívam.

Ak je zápcha spojená s bolesťou brucha, potom tento stav sa nazýva syndróm dráždivého čreva. U žien v menopauze je to trikrát častejšie ako u mladších žien. Toto je stav závislý od hormónov a často dochádza k zlepšeniu stavu, keď končí menopauza. Priemerná dĺžka menopauzy je 7,5 roka.

Príznaky syndrómu dráždivého čreva

Bolesti brucha pri IBS so zápchou sú hlavným príznakom a môžu mať nasledujúce charakteristiky:

 • bolesť často nemá striktnú lokalizáciu,
 • zvyčajne spodná časť brucha, viac doľava,
 • nielen spodná časť brucha, ale aj dolná časť chrbta a hornej časti brucha, oblasť pod rebrami, pretože plyny v črevách sa môžu hromadiť v miestach prirodzených ohybov hrubého čreva,
 • epizódy akútnej bolesti sa často prekrývajú s pretrvávajúcou nudnou bolesťou,
 • niektoré potraviny môžu zhoršiť bolesť a nadúvanie,
 • defekácia zvyčajne zlepšuje stav na chvíľu, ale bolesť úplne nezmizne,
 • tvrdá stolica, úzky kaliber, bolestivé alebo zriedkavo defekované,
 • neexistuje účinok laxatív.

Okrem bolesti pri IBS so zápchou existujú formy IBS s hnačkou alebo ich striedaním:

 • hnačka sa zvyčajne opisuje ako malé porcie stolice, s neúplnou evakuáciou a častým nutkaním,
 • často sa hnačka objavuje okamžite po jedle,
 • ochorenie sa vyskytuje buď s prevahou hnačky alebo zápchy.

Ďalšie príznaky spojené so syndrómom dráždivého čreva sú nasledovné:

 • číry alebo biely hlien vo výkaloch,
 • dyspepsia, pálenie záhy, nadúvanie,
 • nevoľnosť a zvracanie
 • sexuálna dysfunkcia (vrátane dyspareunie a slabého libida),
 • zhoršenie príznakov počas perimenštruačného obdobia (ak ešte neexistuje amenorea),
 • svalová bolesť.

Ako sa vyrovnať so zápchou s menopauzou?

Liečba syndrómu dráždivého čreva zahŕňa lieky so závažnými vedľajšími účinkami. Často predpísané antidepresíva a laktulóza. Obaja pacienti zle tolerujú.

Antispasmodiká sú dobre tolerované, zmierňujú bolesť, ale často neriešia problém zápchy. Najlepšia voľnopredajná antispasmodická látka je trimedat.

Neliečivá liečba zápchy

Dôraz sa kladie na komplexné riešenie problému. V prvom rade - zmeny životného štýlu:

 • fajčenie, alkohol, pravidelný spánok,
 • fyzická aktivita je kľúčom k normálnej črevnej motilite. Tanec, plávanie, cvičenie, jóga - to všetko bude prínosom!

Druhou je fyzioterapia. Účinnosť nasledujúcich postupov bola preukázaná:

 • masáže,
 • reflexológia a akupunktúra,
 • črevné zavlažovanie
 • črevnej elektrostimulácie.

Špeciálna diéta pre IBS so zápchou

Zmena v povahe výživy je nevyhnutnou súčasťou liečby IBS so zápchou. Odporúča sa úplne vylúčiť:

 • vyprážané, údené, korenené jedlá, nakladaná zelenina, konzervované potraviny, pretože podporujú podráždenie v črevách,
 • cukor, džem podporujú rast patogénnej flóry v čreve, znižujú imunitu,
 • výrobky rýchleho občerstvenia. Všetky výrobky zo supermarketu, ktoré majú neprirodzenú skladovateľnosť. Všetky tieto produkty obsahujú konzervačné látky, potravinové antibiotiká, chemické farbivá a prírodné náhrady výrobkov. Jesť tieto potraviny s ničím iným ako škodou, neprinesie telo.

Vylúčiť alebo obmedziť:

 • chlieb, cestoviny, všetka múka na báze pšeničnej múky. Lepek je zložkou pšenice a niektorých iných obilnín, podporuje zápal v črevách a podporuje permeabilitu črevnej bariéry voči bakteriálnym toxínom,
 • obmedziť živočíšne bielkoviny (mäso, ryby, mliečne výrobky, vajcia), pretože sú to tí, ktorí dlhšie trvajú v čreve a podporujú rast hnilobnej flóry. V dôsledku toho sa udržiava chronický zápal čreva a zhoršuje sa lokálna imunita.
 • limitované spracované obilniny, biela ryža.

Významná úľava môže priniesť diétu s obmedzením produktov FODMAP a použitie liečivých bylín. Tabuľka ukazuje preferované produkty a tie, ktorým sa najlepšie vyhnúť.

Byliny na liečbu IBS so zápchou

 • Artyčok sa už dlho používa na podporu trávenia, zameraný na zníženie nadúvania, bolesti brucha a redukciu hnačky a zápchy normalizáciou motility hrubého čreva.
 • Kurkuma je korenie tradične používané v ázijskej kuchyni, často znižuje príznaky IBS a zlepšuje kvalitu života. Ale je tu problém, ako nájsť "správne kurkuma"? Len kurkuma longa je účinná v IBS so zápchou. Iné druhy sú neúčinné. Druhá obtiažnosť - kurkuma má nízku biologickú dostupnosť, takže je absorbovaná, musíte ju vziať aspoň 1 polievkovú lyžicu denne.
 • Bylinný prípravok Iberogast preukázal dobré výsledky pri liečbe zápchy a podráždenia čriev. Iberogast sa skladá z tekutých extraktov harmančekových kvetov, horkého kandivitu, anjelského koreňa, rasce, bodliaka mliečneho, lístkov citrónovej, väčšieho lastovičky, koreňa sladkého drievka a lístkov mäty piepornej.
 • Chaga liečivá huba normalizuje imunitný systém a črevnú mikroflóru, a preto sa obnovuje črevná motilita, dokonca aj s veľmi pretrvávajúcou zápchou. Infúzia chagi sa pripravuje v množstve: 50 g suchého prášku chagi na 500 g horúcej prevarenej vody. Voda by nemala byť vyššia ako 50 ° C. Trvajte na chaga 48 hodín. Vypite 1 pohár trikrát denne po dobu najmenej 4 mesiacov.

Mechanizmus zápchy

Zápcha ako taká je neprítomnosť stolice tri alebo viac dní. Takýto problém môže vzniknúť z rôznych dôvodov. Všetky z nich možno kombinovať do niekoľkých skupín:

 • ochorenia žalúdka,
 • ochorenia hrubého čreva a tenkého čreva,
 • choroby tráviacej žľazy,
 • patológie nervového systému
 • poranenia čriev a chrbtice,
 • hormonálnej nerovnováhy
 • zlá výživa,
 • užívanie niektorých liekov.

Zápcha počas menopauzy môže byť spôsobená niekoľkými príčinami týchto skupín.

Prečo sa zápcha objavuje počas menopauzy?

 1. Okrem hlavných prejavov menopauzy, niektoré ženy trpia problémami s kreslom. To dáva žene určité nepríjemnosti. Avšak, aby sa vysporiadali s týmto problémom je možné - pre to musíte určiť príčiny zápchy.
 2. Menopauza nastáva v určitom veku - po 45-50 rokoch. Prirodzene, žena už nie je tak fyzicky aktívna ako 20 rokov. Znížená fyzická aktivita, sedavý spôsob života vedú k črevnej hypodynamii. A pretože sa črevá nepohybujú, nie je pohyb výkalov, ale zápcha.

 3. Nepriaznivé symptómy menopauzy spôsobujú, že mnohé ženy sa upokojujú niečím chutným. Začnú jesť viac pečiva, sladkostí a tukových jedál. V kombinácii s fyzickou nečinnosťou to vedie nielen k zvýšeniu telesnej hmotnosti, ale aj k výskytu zápchy.
 4. Hormonálna nerovnováha má tiež určitý vplyv na črevá. Progesterón pôsobí na svaly čreva takým spôsobom, že sa uvoľňuje. V dôsledku toho dochádza k poklesu peristaltickej aktivity, čo vedie k oneskoreniu fekálnych hmotností. V reprodukčnom období je takýto účinok progesterónu vyrovnaný estrogénom. Pri menopauze nastáva zmena v hormonálnej rovnováhe - pokles hladiny estrogénu a účinok progesterónu sa ukáže ako úplný.
 5. Zníženie estrogénového nasýtenia ženského tela vedie k zníženiu libida a zániku sexuality. A to je tiež jedna z príčin zápchy, pretože neexistuje stimulácia konečníka a análneho zvierača. Okrem toho počas orgazmu dochádza k intenzívnej kontrakcii svalov panvovej dutiny, ktorá zlepšuje črevnú motilitu.
 6. Menopauza môže byť sprevádzaná prolapsom genitálií - vagíny a maternice. A sú anatomicky spojené so črevom. Preto je zmena a jej správne umiestnenie. Narušuje jeho fungovanie.

Ako sa vyrovnať so zápchou, čo robiť?

Liečba takých problémov, ako je zápcha s menopauzou, by mala byť komplexná a kombinovať nielen lieky, ale aj zmenu životného štýlu.

Dôležitá fyzická aktivita. Samozrejme, nie je potrebné prepracovať sa, ale udržanie aktívneho životného štýlu umožní črevám pracovať v správnom režime. Metódy fyzickej aktivity zahŕňajú chôdzu, ranný beh, každodennú gymnastiku, šport. Kúpanie a aqua aerobik sú dobré pre črevá. Bola vyvinutá špeciálna gymnastika na zlepšenie črevnej peristaltiky a pohybov čriev.

Rovnako dôležité je dodržiavanie správneho stravovacieho správania. Jedlá by mali byť časté, ale v malých porciách. Nezabudnite zahrnúť do diéty mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny s vysokým obsahom vlákniny, obilnín. Obmedziť potrebu potravinárskych sladkostí, sladkého pečiva, sladkých sýtených nápojov. Jedlo by sa malo dobre žuť a vypiť veľké množstvo tekutiny.

Ak je to možné, snažte sa zachrániť sexuálny život. Na posilnenie pohlavných orgánov a svalov panvového dna, aby sa vykonali špeciálne cvičenia, napríklad systém Kegel.

Tieto opatrenia sú profylaktické a sú zamerané na prevenciu vzniku chronickej zápchy počas menopauzy.

Aby sa eliminovali prejavy existujúcej zápchy, je potrebná medikácia. Môžu to byť sviečky, pilulky, kvapky a sirupy. Z bylinných prípravkov a doplnkov stravy možno nazvať:

 • listová kôra a listy senny, t

 • repa, slivky,
 • Fitolax Evalar,
 • Frutolaks.

Prípravky na báze laktulózy majú mierny laxatívny účinok a zlepšujú črevnú motilitu - Duphalac, Normase.

Prostriedky, ktoré zjemňujú výkaly a odstraňujú ich z čriev - Regulaks, Guttalaks, čípky glycerínu.

Príznaky zápchy s menopauzou

Symptómy zápchy v menopauze sa trochu nelíšia od symptómov spôsobených inými príčinami. Toto je:

 • ťažkosti v žalúdku
 • pevné dehydrované fekálne hmoty,
 • zriedkavé (2-3 krát týždenne) stoličky,
 • zvýšená tvorba plynu,
 • potreba namáhania,
 • bolesť pri stolici.

Okrem toho častá zápcha nepriaznivo ovplyvňuje stav kože a slizníc, čo sa prejavuje v nájazde na povrch jazyka, vyrážka na tele. Intoxikácia tela, spôsobená stagnáciou výkalov, vedie k bolestiam hlavy, poruchám spánku, nevoľnosti, strate chuti do jedla.

Čo je nebezpečná zápcha s menopauzou

Zápcha s menopauzou je normálna fyziologická reakcia tela na hormonálne zlyhanie. Nestačí však čakať, kým prejde sám. V opačnom prípade môže ťažký pohyb čriev mať chronickú formu a viesť k vážnym komplikáciám. Napríklad konštantná trauma anu s tvrdými časticami výkalov prispieva k výskytu análnych trhlín. Nedostatok liečby zápchy môže viesť k črevnej obštrukcii, jej zakriveniu, rozvoju peritonitídy, malígnym nádorom. Preto je dôležitou úlohou ženy počas nástupu menopauzy zabrániť výskytu zápchy a poradiť sa s lekárom, ak sa vyskytne.

Ako liečiť zápchu s menopauzou

Hormonálna terapia. Keď príde klimakterické obdobie v živote ženy, lekár môže odporučiť hormonálnu substitučnú liečbu. Tieto lieky sú navrhnuté tak, aby eliminovali symptómy charakteristické pre menopauzu, vrátane normalizácie práce zažívacieho traktu. Nie je však potrebné príliš sa spoliehať na skutočnosť, že samotná zápcha zmizne. Preto je potrebné riešiť problém v komplexe.

na lieky. Drogová liečba zápchy s menopauzou tiež zahŕňa obnovenie črevnej priechodnosti pomocou laxatív. Drogy patriace do tejto skupiny majú iný princíp konania. Môžu to byť látky, ktoré spôsobujú mechanické alebo chemické podráždenie črevnej steny, osmotických roztokov, prebiotík, olejových sviečok, mikroklystrov.

Diéty. Keď sa zbaviť zápchy, jesť von a výber správnej potraviny sú dôležité udalosti. Výber liečebnej diéty je tiež najlepší u lekára. Dodržiavanie nasledujúcich pravidiel spravidla pomáha odstraňovať a predchádzať ťažkému pohybu čriev:

 • obsah vlákniny v strave by mal byť aspoň 40% z celkového objemu potravín,
 • Do ponuky je potrebné zahrnúť denne čerstvé šťavy z repy, mrkvy, zeleru a ostatnej zeleniny,
 • vypiť najmenej 2 litre obyčajnej vody za deň,
 • minimalizovať nasolené, mastné, údené potraviny,
 • jedlo prevažne variť, piecť, variť pre pár,
 • vziať jedlo najmenej 5 krát denne,
 • vylúčiť zo stravy omáčky, cestoviny, biely chlieb a muffin, silný čaj a kávu, kakao,
 • jesť potraviny vo forme tepla (nadmerne horúce alebo studené potraviny vyvolávajú zápchu).

Zvýšená motorická aktivita, Aktívny životný štýl zahŕňa zahrnutie gymnastických cvičení, jogging, turistiku na čerstvom vzduchu a kúpanie v bežnej rutine. Lekár môže odporučiť veľké množstvo rôznych cvičení zameraných na elimináciu a prevenciu zápchy. Vykonávanie takejto gymnastiky nebude trvať veľa času, ale postupne sa zvýši svalový tonus čriev, zlepší sa peristaltika a odstráni sa problém defekácie.

Čo robiť, ak defekácia chýba viac ako dva dni a hromadenie výkalov spôsobuje nepohodlie? Roztok môže byť použitie mikroklysteru MICROLAX®. Liek prispieva k nástupu účinku v priebehu 5-15 minút 1 po aplikácii. Obsah mikroklystrov má vysoký bezpečnostný profil, aktívne zložky sa neabsorbujú do krvi a nedráždia črevnú stenu. Z výhod systému MICROLAX® vyplýva, že je ľahko použiteľný: mikroklyster je úplne pripravený na použitie.

Príznaky syndrómu dráždivého čreva

U žien počas menopauzy sa často diagnostikuje syndróm dráždivého čreva. Choroba sa vyvíja na pozadí nestabilného psychoemotívneho stavu, hormonálneho prispôsobenia, porúch príjmu potravy, prejedania a dysbakteriózy. Zneužívanie alkoholu, fajčenie, sedavý spôsob života môže vyvolať vývoj IBS. Rizikom sú ženy so záťažovou dedičnosťou.

Klinické prejavy syndrómu dráždivého čreva s menopauzou:

 • nadúvanie a zápcha alebo častá stolica,
 • zmena konzistencie výkalov, t
 • nepravdivé nutkanie na defekáciu,
 • pocit neúplného pohybu čriev,
 • nepohodlie, bolesť brucha,
 • pocit "hrudky v hrdle"
 • chronickej únavy
 • bolesť hlavy,
 • depresia, panika, zvýšená úzkosť.

IBS môže byť sprevádzaná len zápchou alebo striedaním s častými, voľnými stolicami. Sú klasifikované tri varianty priebehu ochorenia: prevalencia flatulencie a bolesti brucha, hnačka alebo zápcha. Symptómy ochorenia sa zhoršujú po silnom vzrušení, v stresových situáciách.

Indikácie kolonoskopie pre zápchu

Kolonoskopia je metóda inštrumentálnej diagnostiky abnormalít hrubého čreva.

Procedúra sa vykonáva pomocou endoskopického zariadenia vloženého do konečníka cez anus.

Kedy je predpísaná kolonoskopia?

 • častá zápcha
 • krvné nečistoty, hlien vo výkaloch,
 • črevnej obštrukcie
 • črevné krvácanie,
 • diagnostika rakoviny,
 • biomasy.

V procese kontroly sa detegujú zápalové ložiská, erózia, vredy, polypy a patologické usadeniny na črevných stenách. V polyposis môže byť rast okamžite odstránený. Po zákroku sa vyrezané tkanivá odošlú do laboratória na histologické vyšetrenie.

Zápcha Liečby

Ak máte črevné problémy s menopauzou, musíte navštíviť gastroenterológa. Lekár vykoná vyšetrenie, predpíše potrebné vyšetrenia, určí presnú príčinu zápchy. Liečba je zameraná na normalizáciu práce tráviaceho traktu, zlepšenie črevnej peristaltiky, odstránenie nadúvania a bolesti brucha počas menopauzy.

Okrem drogovej terapie je predpísaná špeciálna diéta, odporúča sa napraviť životný štýl, vzdať sa zlých návykov, zvýšiť fyzickú aktivitu. Pri oslabovaní svalov panvového dňa musíte vykonať špeciálne cvičenia na systéme Kegel.

Liečba liekmi

Zápcha s menopauzou liečená laxatívami. Aplikujte prostriedky s iným mechanizmom pôsobenia, ktoré zvyšujú alebo spomaľujú vstrebávanie vody v hrubom čreve.

V prípade ťažkostí s vyprázdňovaním sú predpísané kvapky na perorálne podanie, čapíky alebo mikročipy, ktoré dráždia črevnú sliznicu.

Účinné preháňadlá na menopauzu:

 • Guttalaks.
 • Mukofalk.
 • Forlaks.
 • Norgalaks.
 • Vazelínový olej.

Laxatíva na zápchu nemožno dlhodobo užívať, je návyková. Rektálne čapíky (Bisacodil, Evacue) a mikroklystery (Microlax, Adyulax) majú maximálny účinok. Tieto lieky skvapalňujú výkaly a začínajú pracovať v priebehu 5-20 minút.

Pri spastickej zápche sa okrem laxatív uvádza aj použitie antispasmodík. No-shpa, Spazmalgon, Seagan uvoľňuje hladké svaly čriev, zmierňuje bolesť. Prebiotiká sa predpisujú ženám s chronickou poruchou stolice: Lactofiltrum, Eubikor. V prípade atónie je peristaltika stimulovaná anticholínesterázami, Peristyl, Itomed a Prozeril.

Recepty tradičnej medicíny

Ľudové lieky pomáhajú účinne bojovať proti zápche v menopauze u žien starších ako 45 rokov. Na normalizáciu stolice je vhodné odobrať odchody z listov senny, listov žihľavy, koreňa sladkého drievka, púpavy a semien jabĺk. Terapeutický účinok majú liečivé plody popola, egrešov, sliviek.

Laxatívny odber v rozpore s defekáciou počas menopauzy:

 • kôra rakytníka - 1 lyžička,
 • Senna - 0,5 tsp,
 • Koreň Angelica - 1 lyžička,
 • semená jabĺk - 0,5 lyžičky.

Dve polievkové lyžice zmesi nalejte 0,5 litra vriacej vody, trvajte na 2 hodinách. Vezmite si odvar v noci pred spaním. Ráno sa pozoruje laxatívny účinok, stolica sa stáva mäkkou, dochádza k bezbolestnej defekácii.

Dávajte pozor! Byliny s laxatívnymi účinkami dráždia črevnú stenu, stimulujúc vyprázdňovanie. Preto je liečba ľudovými liekmi kontraindikovaná u hemoroidov, peptického vredu a iných zápalových patológií.

Vysokorýchlostný liek na zápchu:

 • sušené marhule - 100 g,
 • sušené slivky - 100 g,
 • hrozienka - 100 g,
 • med - 5 lyžíc,
 • figy - 100 g

Sušené ovocie je umyté a mleté. Vo výslednej hmote pridajte prírodný, tekutý med a všetko dôkladne premiešajte. Liek sa užíva ráno nalačno a 1 polievková lyžica. V prípade chronickej zápchy, ľudový liek môže byť pridaný do kaše, spotrebované v čase obeda s sušienkami alebo tvarohom kastról.

Lekárska diéta pre zápchu

Ak sa počas menopauzy vyskytne zápcha, musíte dodržiavať špeciálnu diétu, jesť potraviny, ktoré stimulujú črevnú peristaltiku. Je užitočné jesť mliečne výrobky, čerstvú zeleninu a ovocie, zelené, cereálne celozrnné cereálie, nápoje kompóty, zelený čaj, prírodné šťavy. Na deň musíte vypiť aspoň 1,5 litra čistej nesýtenej vody.

Prednosť by mali mať potraviny, dusené. Neodporúča sa používať vyprážané, mastné jedlá s prídavkom horúceho korenia, omáčok. Pri spastickej zápche sa výrobky konzumujú v mletej forme, čo uľahčuje proces trávenia a znižuje bolesť. Ženy s črevnou atóniou, naopak, potrebujú na prípravu stimulácie peristaltiky pripraviť jedlo bez mletia.

Zakázané potraviny na zápchu:

 • sladkosti, pečivo,
 • potraviny, rýchle občerstvenie,
 • alkohol,
 • káva, silný čaj, želé, sladké nealkoholické nápoje,
 • zemiaky,
 • ryža,
 • čerstvý biely chlieb
 • majonéza,
 • tučné mäso, ryby,
 • údené mäso, klobásy,
 • uhorky, uhorky,
 • ryby, mäso v konzervách.

Pre pravidelnú stolicu s zápchou, mali by ste používať výrobky s vysokým obsahom vlákniny. V potrave je vhodné pridať tekvice, brokolicu, repu, avokádo, sušené ovocie, čučoriedky, maliny, jablká, ľanové semená. Musíte jesť frakčné porcie, 5-6 krát denne. Ak máte nadváhu, mali by ste dodržiavať nízkokalorickú diétu a obmedziť množstvo jednoduchých sacharidov čo najviac.

Pre normalizáciu práce tráviaceho traktu je potrebné viesť zdravý životný štýl, prestať piť, fajčiť. Je dôležité dodržiavať režim práce a odpočinku, spánok by mal byť úplný, minimálne 6 hodín. Odporúča sa pravidelne navštevovať šport, prospešné je mierne cvičenie a aktívny odpočinok.

Nezakrývajte nutkanie vyprázdniť črevo. Ak je stolica tvrdá, vezmite preháňadlo alebo očistnú klystír.

Drogová liečba nie je povolená na dlhú dobu, s opakovanou zápchou, mali by ste navštíviť lekára a podstúpiť diagnostické vyšetrenie gastrointestinálneho traktu.

Porušenie defekácie, dyspeptické poruchy u žien v menopauze sa vyvíjajú na pozadí hormonálnej nerovnováhy, nedostatku pohlavných hormónov. Pri zápche sa odporúča dodržiavať pravidlá zdravého životného štýlu, jesť vyváženú stravu, používať potraviny bohaté na rastlinné vlákniny. Na rýchle pohyby čriev sa môžu použiť laxatíva.

Pin
Send
Share
Send
Send