Zdravie

Prvé menses po cisárskom rezu

Pin
Send
Share
Send
Send


Každý mesiac prechádza ženské telo obrovskými zmenami zameranými na prípravu na pravdepodobné tehotenstvo. Sexuálne, endokrinné, nervové, kardiovaskulárne a iné systémy sú prístupné viacerým cyklickým metamorfózam, čo znamená nástup ďalšej menštruácie a všetko pre budúce potomstvo. Ak sa v jednom z nasledujúcich cyklov uskutoční koncepcia a otehotnie, potom všetky tieto procesy budú pokračovať, čím sa zabezpečí bezpečnosť plodu a jeho vývoj. Organizmus budúcej matky bude kompletne zrekonštruovaný a začne pracovať v inom režime.

Po narodení dieťaťa sa zmenilo mnoho zmien, ktoré sa vyskytli v ženskom tele za 9 mesiacov - dochádza k involúcii, dochádza k opačnému vývoju. A keď sa obnoví plodná funkcia, obnoví sa menštruácia. To však neznamená, že žena už môže otehotnieť a porodiť, najmä ak podstúpila cisársky rez. Presnejšie, môže, ale takýto výsledok je veľmi nežiaduci a dokonca nebezpečný. Lekári odporúčajú naplánovať ďalšie tehotenstvo najskôr 3 roky. Preto by ste mali premýšľať o antikoncepcii ihneď po cisárskom reze, bez čakania na prvé menštruácie. Je to však úplne iná téma - späť k našej.

Ženy sa zaujímajú o otázku, kedy začínajú menštruáciu po cisárskom rezu. Ale tu by ste mali okamžite objasniť dva body:

 1. Táto otázka je veľmi individuálna: pre rôzne ženy sú v rámci normálneho rozsahu možné rôzne termíny,
 2. Cisársky rez prakticky neovplyvňuje načasovanie nástupu prvej menštruácie po pôrode, vyskytuje sa ako pri prirodzenom pôrode.

Obnovenie ženského tela a opačné zmeny začínajú okamihom odlúčenia po narodení. Maternica sa neustále zmenšuje a rýchlo sa znižuje. Každý deň klesá asi o 1 cm, maternica sa vracia do svojej pôvodnej veľkosti, hmotnosti a umiestnenia 6 - 8 týždňov po pôrode alebo cisárskym rezom av niektorých prípadoch (napríklad s veľmi aktívnym dojčením) sa dokonca stáva o niečo menšou ako predtým dodávka. Vaječníky sa začínajú „prebudiť“, ich hormonálne funkcie sa postupne úplne obnovujú.

Na povrchu maternice sa vytvára rana, ktorá sa hojí a krváca, v dôsledku čoho sa pozorujú špecifické sekrécie po pôrode - lochia. Zastavia sa 6-8 týždňov po pôrode (neplývajú s lochiou s menštruáciou) a počas tohto obdobia sa môže meniť ich povaha (farba, vôňa, intenzita). Prečítajte si viac o tejto téme na našich webových stránkach v článkoch. Po pôrode a Mesačne po pôrode.

Keď zmizne lochia, malo by sa predpokladať, že ženské telo je čo najbližšie k predgeneratívnemu stavu. Novo narodená matka môže začať svoje obvyklé obdobia, hoci prvý cyklus po pôrode môže byť často anovulačný (t. J. Ovulácia sa nevyskytuje, čo znamená, že tehotenstvo nie je možné).

Mesačne po cisárskom reze všetky ženy začínajú v rôznych časoch, v závislosti od množstva faktorov:

 • počas tehotenstva,
 • veku ženy
 • životný štýl,
 • kvalita potravín a rekreácia,
 • všeobecný stav ženy v práci (psycho-emocionálny, prítomnosť chronických ochorení),
 • fyziologické vlastnosti tela,
 • dojčenie.

Vlastnosti obnovy tela po cisárskom rezu

Problém nástupu menštruácie je narušený ženami, ktoré podstúpili túto operáciu a nemajú dosť často znalosti z oblasti gynekológie. Keďže počas zákroku dochádza k priamemu nárazu (rez) na maternicu, predpokladá sa, že celý systém vnútorných pohlavných orgánov zažije tento účinok sám na sebe.

Univerzálny dátum, keď po cisárskym rezom ísť mesačne, nemôže byť. Ako v prípade prirodzenej dodávky.

Na opísanie procesov prebiehajúcich s telom mladej matky existuje špeciálny termín - involúcia (lat. Involutio - „koagulácia“) maternice. To znamená návrat ženských reprodukčných orgánov do normálneho stavu, v ktorom boli pred tehotenstvom. Ak obyčajná maternica váži v priemere menej ako 100 gramov a má objem 5 mililitrov, potom po narodení sú jej parametre nasledovné: hmotnosť približne 1 kg, objem približne 5 litrov. Bez ohľadu na to, ako bol pôrod vyriešený, telo sa musí vrátiť do predchádzajúceho stavu tehotenstva a obnoviť svoje funkcie. Predpokladá sa, že toto obdobie trvá približne jeden a pol mesiaca.

Treba si uvedomiť, že v tomto prípade zohrávajú najväčšiu úlohu jednotlivé zvláštnosti každej mladej matky. Jedna žena môže začať menštruáciu mesiac po cisársky rez, zatiaľ čo druhá trvá viac času na involúciu jej reprodukčný systém. Týka sa to tak obnovy prirodzených funkcií vaječníkov a maternice, ako aj reakcie na operáciu - každý organizmus reaguje vlastným spôsobom na medicínsky účinok a má vlastný časový priebeh určitých procesov.

Lochia po cisárskom rezu

Napriek tomu, že až do chvíle, keď menštruácia začne po cisárskom reze je ešte ďaleko, ženy majú prepustenie. V medicíne sa nazývajú "lochia" (z gréckeho slova "lochios" - odkazujúce na pôrod, všeobecný). Ihneď po uvoľnení placenty začne maternica klesať a zmenšovať sa. Už nemá miesto pre zvyšky mŕtvych plodov, fragmenty vlastných slizníc. Prvý deň po narodení dieťaťa je tento výtok bohatý, obsahuje zrazeniny a krv v dôsledku chirurgického rezu a hojenia maternice. Postupne sa jeho koncentrácia vo výtoku zníži a samotný výboj zmení farbu, textúru a vôňu a na konci involúcie sa stane podobným bielym. Pri nástupe prvej menštruácie prestáva lochia.

Kedy začínajú a ako prvé menštruácie po cisárskom reze

V neprítomnosti akýchkoľvek abnormalít alebo chorôb sa menštruačný cyklus obnoví a, ako to mnohí poukazujú, zlepšuje. To znamená, že ak sa pred tehotenstvom ženy sťažovali na nepríjemné pocity a bolesť v prvý deň menštruácie, nepredvídateľný cyklus alebo intenzívny výtok, potom sa po narodení menštruácia normalizuje a tieto nepríjemné prejavy zmiznú.

Najčastejšie sa prvé menštruácie po cisárskom reze líšia od predchádzajúcej a následnej významnej intenzity. Hormonálny systém ženy sa práve vrátil do normálu a stále potrebuje prispôsobiť svoju prácu. To sa deje v rámci jedného alebo dvoch cyklov, potom by sa malo znížiť množstvo výboja. Trvanie menštruácie sa môže líšiť o ďalšie tri až štyri mesiace, čo tiež nie je dôvodom na obavy. Je dôležité zabezpečiť, aby sa menštruačný cyklus pohyboval od 21 do 35 dní. Koľko mesiacov idú po cisárskom rezu čisto individuálnym predmetom, ale obdobie „kritických dní“ by nemalo byť kratšie ako 3 dni a prekročiť 7 dní.

Ak je cyklus menštruácie a menštruácie sami vyradené z normy, potom je to významný dôvod na konzultácie s lekárom. Čo najskôr by sa to malo urobiť v týchto prípadoch:

 1. viac ako tri mesiace sa neobjavujú mesačne po cisárskom reze počas dojčenia,
 2. šesť mesiacov po chirurgickom zákroku, cyklus nie je stanovený, t
 3. príliš ťažké obdobia po cisárskom reze, alebo naopak príliš skromné,
 4. výtok má silný, odpudivý zápach (môže indikovať infekciu). Tento príznak je zvlášť významný, ak je sprevádzaný horúčkou a bolesťou dolnej časti brucha,
 5. pred menštruačným obdobím a po ňom, dochádza k špinavému výtoku,
 6. neočakávané zastavenie lochie, ktoré môže naznačovať zakrivenie maternice, ktoré narúša uvoľňovanie zvyškového po porodu

Obnovenie ženského tela po cisárskom rezu

Prvé cykly po cisárskom rezu, keď príde menštruácia, môžu byť anovulačné, t.j. menštruácia predchádza ovulácii, resp. tehotenstvo v takomto období nie je možné. To je spôsobené tým, že u niektorých žien ovulácia začína len 70-90 dní po pôrode, zatiaľ čo menštruácia prichádza skôr. Tento fenomén však nie je pre každého typický, preto by ste sa naň nemali spoliehať ako na prostriedok antikoncepcie.

Okrem toho, keďže náš rozhovor sa týka cisárskeho rezu, je potrebné pristupovať k ochrane ešte opatrnejšie. Bez ohľadu na to, ktoré obdobia po cisárskom reze, plánovanie tehotenstva v tejto dobe sa neodporúča. Pre spoľahlivejšie hojenie a regeneráciu maternicového tkaniva by sa malo oneskoriť a chrániť 2-3 roky kvalitnými overenými metódami.

Rýchlosť obnovenia ženskej reprodukčnej funkcie popri individuálnych fyziologických vlastnostiach organizmu je ovplyvnená nasledujúcimi faktormi:

 • Celkové zdravie a vek mladej mamičky. Samozrejme, zdravé mladé telo je ľahšie tolerovať rôzne účinky a rýchlo sa vracia do svojho prirodzeného stavu.
 • Prítomnosť patológií alebo komplikácií počas tehotenstva.
 • Aký je počet pôrodov ženy. Početné rody oslabujú telo a nútia ho tráviť viac času na obnovenie svojich funkcií.
 • Výživa, cvičenie, vyvážená kombinácia spánku, aktivity a odpočinku môžu mať liečivý účinok na regeneráciu telesných buniek a urýchliť obnovenie menštruácie.
 • Psychologický stav a nálada ženy v práci. Podľa mnohých štúdií stres a úzkosť len poškodzujú zdravie a inhibujú proces hojenia. Udržať dobrú náladu bude užitočné ako pre dieťa a telo mama.
 • Prítomnosť alebo zlyhanie laktácie. Na menštruáciu po cisárskom rezu má kŕmenie významný účinok v dôsledku pôsobenia hormónu prolaktínu. Táto látka poskytuje intenzívnu produkciu mlieka v prsníku mladej matky, ale potláča funkciu vaječníkov, čím oneskoruje nástup ovulácie. Okrem toho, dojčiaca mama znižuje produkciu estrogénu, hormónu zodpovedného za prípravu na ovuláciu. Čím dlhšie žena dojčí dieťa, tým dlhšie menštruácia nemusí prísť.

Tipy a triky

 1. Bez ohľadu na to, ako sa narodilo dieťa, mladá matka musí venovať pozornosť svojmu blahu. Pokojná a zdravá mama nielenže bude o dieťa viac starať, ale sama sa bude ľahšie a rýchlejšie zotavovať. Na to by ste mali vyvážiť jedlo, dýchať čerstvý vzduch, získať dostatok spánku a snažiť sa byť nervózny.
 2. Osobitnú pozornosť treba venovať hygiene genitálií. Agresívne metódy (douching, tampony) by sa mali odložiť, pokúsiť sa nekúpať kvôli riziku infekcie. Je lepšie obmedziť sa na sprchovanie, jemné umývanie a používanie tesnení.
 3. Je tiež potrebné zastaviť sexuálny život počas obnovy ženských orgánov. Vaginálny kontakt môže spôsobiť poškodenie a viesť infekciu k oslabenému telu.
 4. Po extrakcii plodu je dôležité urýchlene posilniť antikoncepčné opatrenia. Môžete sa poradiť s gynekológom a používať spoľahlivejšie metódy (napr. Vnútromaternicové zariadenie, bariérovú antikoncepciu atď.). To sa musí uskutočniť do 2-3 rokov. Inak môže nové tehotenstvo spôsobiť divergenciu švu v maternici, krvácanie a iné nebezpečné následky.
 5. Nezanedbávajte návštevu gynekológa. Počas plánovaných prehliadok raz za pol až dva mesiace bude lekár schopný zhodnotiť, ako sa obnovuje reprodukčný systém mladej matky, a identifikovať možné problémy, ktoré bránia zhoršeniu stavu.

Zhrnutie

Všeobecne platí, že pre nástup menštruácie nie je tak dôležité, ako sa narodil - prirodzene alebo s cisárskym rezom. Stojí za zmienku, že prvé menštruácie po cisárskom rezu začínajú rôznymi spôsobmi. Telo každej ženy je jedinečné a so zreteľom na zásady zdravého životného štýlu a lekárskeho dohľadu, dokonca oslabené cisárskym rezom, sa čoskoro vráti do normálu.

Ak sa nachádzate na tejto webovej stránke:

Skontrolujte nastavenia DNS. Chyba 523 znamená, že Cloudflare nemohol dosiahnuť váš hostiteľský webový server. Najčastejšou príčinou je nesprávne nastavenie DNS. Záznam na stránke Nastavenia DNS služby Cloudflare. Ďalšie informácie o riešení problémov.

ID Cloudflare Ray: 4819bd9a46b790ad • Vaša IP adresa: 93.100.59.52 • Výkon a bezpečnosť Cloudflare

Kedy začne menštruácia po cisárskom reze?

Príchod prvej menštruácie s operatívnym pôrodom je ťažké predvídať - každý organizmus je individuálny a doba hojenia sa líši. Je však potrebné pamätať na potrebu ochrany aj pred obnovením pravidelnej menštruácie. Po chirurgickom zákroku sa maternica redukuje pomalšie, čo zabraňuje čerstvému ​​švu. Po prirodzenom pôrode tento problém nie je. Podľa štatistík tento proces trvá približne 7 týždňov. Zmenšenie veľkosti maternice nastáva rýchlejšie, ak žena dojčí.

Po pôrode pokračuje lochia až do prvého menštruačného cyklu u ženy - izolácie a odstraňovania popôrodných materiálov, hlienu, koagulovanej krvi a zvyškov fetálnych membrán z maternice. Tento proces trvá až 40 dní a až po jeho dokončení je možné dozrieť nové vajíčko a začať mechanizmus menštruácie. Tento výtok sa líši farbou, intenzitou a konzistenciou od krvi, ktorá sa uvoľňuje počas pravidelného cyklu.

Doba príchodu prvej menštruácie po narodení je ovplyvnená:

 • prítomnosť a intenzita laktácie, kŕmenie dieťaťa,
 • príznaky tehotenstva konkrétnej ženy,
 • vek a psychický stav matky,
 • prítomnosť chronických alebo akútnych chorôb, t
 • jedlo, odpočinok a zdravý spánok ženy.

Rýchlejšie zotavenie pravidelného cyklu nastáva u žien, ktorých dieťa je kŕmené fľašou. Počas dojčenia telo produkuje hormón prolaktín, ktorý inhibuje aktivitu vaječníkov a spôsob podávania má na tento proces malý vplyv. Keď menštruácia začne po cisárskom rezu, je čas vrátiť sa k antikoncepcii.

Povaha prvej menštruácie po cisárskom rezu

Keď prídu prvé menštruácie po cisárskom reze, menštruácia môže byť veľmi hojná. V tejto dobe je obzvlášť dôležité, aby ste sa vyhli akémukoľvek zaťaženiu, nebuďte nervózni, venovali čas spánku a odpočinku, normálnemu jedlu. Vzpieranie je obzvlášť nebezpečné, pretože to môže viesť k zvýšenému krvácaniu. Hojné menštruácie po cisárskom rezu by sa mali zastaviť po 1-2 cykloch.

Odporúča sa navštíviť gynekológa v prvých 3-4 mesiacoch po objavení sa dieťaťa. Známky poškodenia:

 • teplota,
 • bolestivosť
 • ťažké a dlhotrvajúce krvácanie,
 • absencia pravidelných období 3-4 mesiace po narodení,
 • vzhľadu krvi uprostred cyklu.

Žena by mala byť vyšetrená, ak po operácii je výtok neobvykle skromný. Výsledná jazva na maternici môže narušiť proces redukcie a zabrániť úplnému vyčisteniu jej dutiny od krvi. V panvovej oblasti vyvinúť stagnujúce procesy, ktoré môžu spôsobiť zápal. Veľmi silný výtok môže hovoriť o krvácaní z maternice.

Ako dlho sú prvé obdobia?

Mesačne po cisárskom reze, najčastejšie, prvýkrát môže ísť bez dozrievania vajcia, ako telesné funkcie ešte nie sú úplne obnovené. V tomto prípade môže byť krvácanie intenzívne a trvá až týždeň. Potom sa všetky procesy normalizujú, obdobie a intenzita menštruácie sa vrátia do stavu, v akom bol pred tehotenstvom. Aktivita vaječníkov je plne obnovená a ďalšie tehotenstvo je možné.

Žena potrebuje liečbu, ak má chronické ochorenia, infekciu alebo zápal. Počas tehotenstva a potom po pôrode telo znovu zažíva hormonálnu úpravu všetkých systémov, vrátane menštruácie:

 • stabilizácia podmienok
 • zníženie bolesti,
 • skrátenie trvania a hojnosť krvácania,
 • zníženie efektu PMS.

Kedy je cyklus obnovený?

Obnovenie stabilného menštruačného cyklu po pôrode nastáva 2 mesiace (ale nie dlhšie ako šesť mesiacov) po nástupe menštruácie. Ak nie je dojčenie, ale mesačne nezačne, žena potrebuje odborné poradenstvo. Druhým varovným signálom je abnormálna hojnosť a trvanie krvácania. Na začiatku výberu môže byť množstvo, ale neskôr sa ich intenzita znižuje.

Po cisárskom reze sa normalizácia cyklu vyskytuje pomalšie, pretože jazva na maternici s tým zasahuje. Normálne hojenie stehu má pozitívny vplyv na iné prejavy reprodukčnej funkcie tela. Pre rýchle zotavenie sa musíte riadiť odporúčaniami lekára a liečiť vaše telo opatrne. Keď tam sú ťažké menses po cisárskom rezu, je dôležité, aby ste nevynechali nebezpečné krvácanie z maternice.

Pri dojčení

Pri kojení hormonálna rovnováha ženy, ktorá sa narodila, zabezpečuje produkciu mlieka mliečnymi žľazami. Отвечающий за этот процесс гормон тормозит восстановление менструального цикла. Когда женщина перенесла операцию, срок возврата месячных будет зависеть не от этого факта, а от наличия и интенсивности естественного кормления.

Чем чаще и интенсивнее кормления грудью, тем лучше в организме вырабатывается гормон пролактин и тем дальше отодвигается время наступления месячных. Полагаться на то, что это исключает возможность беременности, нельзя. Bez ohľadu na prítomnosť mlieka v prsníku sa reprodukčná schopnosť tela obnoví do jedného roka. Keď sa to stane - môžete určiť začiatok kŕmenia dieťaťa inými výrobkami. Akonáhle sa znižuje intenzita dojčenia, pokračuje sa vaječníková práca.

Pri umelom kŕmení

Mnoho žien, ktoré porodili cez operáciu, má problémy s produkciou materského mlieka. To môže byť ovplyvnené obtiažnosťou zotavenia po operácii, nervovým vzrušením alebo potrebou dočasne ju oddeliť od dieťaťa počas liečby nemocnice v nemocnici. Ak sa mlieko nevyrába, schopnosť otehotnieť sa obnovuje rýchlejšie.

Pri umelom kŕmení dieťaťa sa plodnosť môže vrátiť k matke už po prvej menštruácii a pravidelný cyklus (od 3 do 7 dní) sa zotaví do dvoch mesiacov po pôrode. Je dôležité si uvedomiť, že koncepcia v tomto období je nielen možná, ale aj mimoriadne nebezpečná pre ženu, pretože steh na jej maternici ešte nie je úplne vyliečený.

Možné komplikácie po cisárskom rezu

Ženy, ktoré mali cisársky rez, majú často ďalšie komplikácie. Medzi najbežnejšími - endomyometritídou alebo zápalom maternice, môžu začať adhézie. Je potrebné vziať predpísané pilulky, urobiť hygienické postupy včas a vyprázdniť močový mechúr tak, aby nevznikol ďalší tlak na maternicu.

V pôrodnici po operácii sú všetkým, ktorí podstúpia cisársky rez, predpísaná liečba antibiotikami na niekoľko dní, čo by malo zabrániť vzniku zápalu. Počas obdobia hojenia stehu na maternici, podchladenia, nedodržiavania osobnej hygieny je nebezpečenstvo, a douching je kontraindikované.

Kedy ísť k lekárovi?

Žena po cisárskom rezu by mala starostlivo sledovať svoje zdravie a poraďte sa s lekárom o akýchkoľvek varovných signáloch. Najnebezpečnejší je výskyt krvácania. Môže to byť spôsobené porušením integrity švu a vyžaduje sa neodkladný chirurgický zákrok. Gynekológovi musí byť povedané, ako dlho trvá choroba, kedy príde menštruácia a ako dlho vydrží.

Neodkladné prepustenie je tiež dôvodom na preskúmanie. Príliš časté a hojné periódy, prítomnosť zrazenín a skromné ​​periódy, alebo ich úplná neprítomnosť po dlhú dobu, by sa mali upozorniť. Nepríjemný zápach výboja - dôvod na konzultáciu s lekárom. Ťažká bolesť počas menštruácie, najmä zhoršená pohybom, môže naznačovať vážne vnútorné poruchy.

Pin
Send
Share
Send
Send