Zdravie

Ako užívať Duphaston volať menštruáciu, keď sú oneskorené

Pin
Send
Share
Send
Send


Podľa štatistík polovica žien vo fertilnom veku pociťuje nepohodlie spojené s bolestivými, nepravidelnými, príliš skromnými alebo naopak hojnými menštruáciami. Porušenie menštruačného cyklu môže byť epizodické aj trvalé: v oboch prípadoch je žena nútená prispôsobiť sa špecifickým podmienkam menštruácie, čo negatívne ovplyvňuje jej osobný život, prácu a voľný čas. Ak chcete zistiť príčinu vzniku porušenia v štáte len lekár, preto pre všetky odchýlky v menštruačnom cykle, musíte podstúpiť úplné vyšetrenie gynekológom.

Článok pojednáva o drogách Duphaston volať mesačne, podrobné pokyny o používaní lieku volať menštruáciu, čo Duphaston je a ako to funguje. Diskutované sú tiež hlavné a často kladené otázky o tom, aké vedľajšie účinky môžu byť pri užívaní Duphaston volať menštruáciu, aké indikácie a kontraindikácie použitia Duphaston na obnovenie cyklu menštruácie môže byť.

Ako Duphaston spôsobuje mesačne? Ako piť duphaston volať menštruáciu?

Ak sa menštruácia oneskorí na dlhú dobu, odporúča sa navštíviť lekára, aby sa vylúčilo možné tehotenstvo. V neprítomnosti tehotenstva musíte zbierať anamnézu a stanoviť príčinu problému. Ak meškanie vzniklo v dôsledku vplyvu vonkajších faktorov (zmena počasia, stresu), potom po ich odstránení začne mesačne sám. Avšak, ak meškanie trvá 10 alebo viac dní, potom musíte darovať krv na hormóny a potom sa začne liečba. Duphaston sa predpisuje na vyvolanie krvácania v dávke 10 mg (jedna tableta) dvakrát denne počas piatich dní.

Menštruácia sa začína po prerušení liečby alebo pred pár dňami. sú tiež oneskorené účinky, keď je menštruácia pozorovaná o 3 až 7 dní neskôr po vysadení lieku. Ak má žena sťažnosti na pretrvávajúce oneskorenia a nezrovnalosti menštruácie, potom je rýchlosť Duphastonu 3-6 mesiacov od 11 do 26 dňa cyklu. Liečba je často účinná a cyklus je normalizovaný.

Vlastnosti vzniku menštruačného cyklu

Ak chcete pochopiť, prečo dochádza k oneskoreniu menštruácie a čo robiť, ak potrebujete normalizovať mesačný cyklus ženy, mali by ste vedieť, čo je menštruácia, aké sú hlavné fázy menštruácie a čo sa v tomto momente deje. Prvá menštruácia, tiež známa ako menarche, sa vyskytuje v 11-13 rokoch. Niektorí odborníci rozširujú vekové rozpätie až na 9-14 rokov, kvôli rozdielu v puberte medzi ženami rôznych rás a sociálnych kruhov (ako je známe, ženy žijúce v južných zemepisných šírkach dozrievajú skôr ako ženy v severných regiónoch, a dievčatá z bohatých rodín sú oveľa menej náchylné na nedostatok vitamínov, ktoré provokujú neskoršia puberta ako deti z nízkopríjmových rodín).

Prvý rok alebo dva od začiatku mesačného cyklu je v plienkach. Charakteristickými znakmi tohto obdobia sú nepravidelná menštruácia a objemný výtok z pošvy. Po ukončení procesu hormonálneho prispôsobenia organizmu sa cyklus stáva pravidelným, nepríjemné symptómy vo forme nevoľnosti, bolesti v oblasti puby, lumbálnych výtokov a porúch stolice.

Priemerná dĺžka normalizovaného menštruačného cyklu je 28-35 kalendárnych dní. Pri absencii patológie sa exkrécie pozorujú 3 - 7 dní, pričom ich intenzita sa postupne znižuje. Akákoľvek odchýlka od týchto ukazovateľov je dôvodom na návštevu u lekára, pretože to môže znamenať prítomnosť závažných zdravotných problémov.

Oneskorenie menštruácie s pravidelným menštruačným cyklom

Ženy v reprodukčnom veku majú oneskorenie menštruácie po dobu 3 až 5 dní, a to z dôvodu týchto problémov:

2 dojčenia (dojčiace dieťa),

3 menopauza,

4 intenzívne cvičenie

5 stresových situácií

6 má podváhu alebo nadváhu.

Nedostatočná výživa,

8 urogenitálnych ochorení,

9 endokrinných ochorení

10 časté opaľovanie

11 oslabená imunita

12 dodržiavanie diéty, čo znamená úplné obmedzenie určitých výrobkov, t

13 dlhodobých liekov,

14 umelé prerušenie tehotenstva

15 inštalácia vnútromaternicového zariadenia, t

17 prítomnosť zlých návykov (fajčenie, užívanie drog a / alebo alkoholu),

18 náhle zmeny klímy.

V prípade oneskorenej menštruácie je nevyhnutné navštíviť ošetrujúceho lekára, aby sa vylúčila pravdepodobnosť vzniku ochorenia, ktoré predstavuje hrozbu pre život a zdravie ženy.

Stojí za to zvážiť, že pod zámienkou oneskorenia menštruácie môže nastať také porušenie menštruačného cyklu ako:

1 oligomenorea (skrátená a nepravidelná menštruácia trvajúca 2 - 3 dni),

2 amenorea (absencia menštruácie počas 2 alebo viacerých cyklov),

3 otvory (predĺžený intermenštruačný interval od 35 dní do niekoľkých mesiacov).

Ošetrenie týchto odchýlok sa vykonáva po dôkladnom vyšetrení pacienta na prítomnosť komorbidít a získanie výsledkov testov určených výsledkami diagnostiky.

Článok môže byť tiež užitočný na čítanie: prečo nie sú žiadne menštruácie po Djufaston, aké dôvody môžu byť a čo robiť, ak sa menštruácia nevyskytla po užití Duphastonu.

Vlastnosti Duphaston, čo Duphaston

Duphaston je syntetický hormonálny liek, ktorý je analogický s ženským hormónom progesterónom. Hlavnou výhodou tohto lieku v porovnaní s inými liekmi, ktoré majú podobný účinok, možno nazvať absencia mužských pohlavných hormónov v kompozícii, provokujúca rast vlasov na koži a zmenu tónu hlasu.

Duphaston sa široko používa na liečbu takých zdravotných problémov a chorôb, ako sú:

5 zmeškané potraty

8 sekundárna amenorea,

10 hyperplázia endometria,

12 dysfunkčné krvácanie z maternice.

Jednou z výhod Duphastonu je možnosť jeho použitia v čase prenášania dieťaťa s jednou zmenou - jeho prijímanie by sa malo vykonávať pod prísnym dohľadom ošetrujúceho lekára.

Princíp vplyvu Duphaston na menštruačný cyklus žien

Ďaleko od všetkých žien predstavuje, ako Duphaston ovplyvňuje cyklus menštruujúcich žien. Ako už bolo spomenuté, pri absencii zdravotných problémov sa menštruácia objavuje každých 28-35 dní. Ak dôjde k posunu načasovania v smere znižovania alebo zvyšovania, potom príčinou je najpravdepodobnejšie porušenie fyziologických procesov vyskytujúcich sa v tele ženy.

Jednou z najčastejších príčin menštruačných porúch u žien v reprodukčnom veku je nestabilita hormonálneho pozadia vyvolaná nedostatočnou produkciou progesterónu, ktorá stimuluje rast endometria a poskytuje vhodné podmienky pre implantáciu plodu a jeho následný vývoj. Nedostatok tohto pohlavného hormónu je určený na naplnenie Duphastonu, ktorý pri dlhodobom užívaní spúšťa mechanizmus pre vlastnú produkciu progesterónu, ktorý pokračuje po vysadení lieku.

Obnovenie cyklu s pomocou Duphastonu, ako?

Ak chcete obnoviť menštruačné krvácanie, gynekológovia v niektorých prípadoch odporúčajú užívať Duphaston. Je to hormonálny liek ako účinná látka, v ktorej pôsobí progesterón. Podľa existujúcej štruktúry, farmakologických a chemických vlastností je veľmi podobný prirodzenému progesterónu. Prijatie takéhoto lieku pre každú osobu je predpísané individuálne. V niektorých prípadoch, na vyvolanie menštruácie, sa odporúča užívať Dufostan v druhej polovici menštruačného cyklu od 11 do 25 až 10 mg dvakrát denne. Celkové trvanie medikácie je tri mesiace. Jedine lekár môže dať jednoznačnú odpoveď na celkové trvanie tohto lieku.

To môže byť veľmi nebezpečné používať túto možnosť liečby volať menštruáciu na odporúčanie priateľa alebo priateľku. Užívanie lieku sa má vykonávať výlučne po porade so svojím lekárom, pretože oneskorenie menštruácie môže byť spôsobené nástupom tehotenstva. Hoci je potrebné poznamenať, že liek je pre plod neškodný a nie je schopný spôsobiť embryonálne vývojové patológie. Avšak, v každom prípade, pred prijatím lieku, musíte konzultovať s gynekológom. Na pozadí pozitívnych vlastností lieku má Duphaston kontraindikácie a vedľajšie účinky. Iba ošetrujúci lekár, po preskúmaní a absolvovaní všetkých potrebných testov, je schopný presne odpovedať v akom množstve a ako dlho musí byť liek v každom konkrétnom prípade braný.

Eliminácia oneskorenia menštruácie pomocou Duphastonu

Reprodukčné procesy v tele ženy sú regulované progesterónom, ktorého nedostatočná produkcia inhibuje ovuláciu, čo vedie k oneskoreniu menštruácie. Nahradením nedostatku progesterónu Duphaston normalizuje prácu ženských reprodukčných orgánov a prispieva k nástupu menštruácie po dobu 5 dní od začiatku užívania lieku. Tiež užitočné informácie možno nájsť v článku: skromné ​​periódy po Duphaston, prečo skromný vaginálny výtok sa objavil po ukončení podávania Duphaston.

Duphaston pre predčasné volanie

Ak plánujete dôležitý výlet, dovolenku alebo firemnú akciu, a začiatok vášho obdobia by mal byť v tento deň, potom niektoré ženy užívajú Duphaston na výzvu na krvácanie. Je pravda, že ak si liek vezmete bezmyšlienkovite, môže to spôsobiť množstvo negatívnych dôsledkov. Preto skôr, ako začnete používať liek Duphaston na odstránenie porušovania menštruačného cyklu, musíte sa vždy poradiť so svojím lekárom gynekológom.

Ako spôsobiť menštruáciu pomocou Duphastonu, ako rýchlo spôsobiť menštruáciu?

S oneskorením menštruácie je Duphaston považovaný za najefektívnejší prostriedok. Ak hovoríme o všeobecných odporúčaniach na užívanie tohto lieku, potom, keď sa oneskorí, je potrebné užívať dve tablety denne, ráno a večer, je žiaduce, aby sa to stalo v určitom čase. Trvanie liečby je 5 dní, po ktorých je potrebné počkať na nástup menštruácie v priebehu 2-3 dní.

Duphaston - podrobné pokyny pre volanie mesačne, ako používať liek

Pred užívaním lieku musíte zabezpečiť, aby nedošlo k žiadnemu tehotenstvu, pretože účinné látky lieku môžu spôsobiť odmietnutie plodu, ktorý je už pripojený na steny maternice. Nepoužívajte liek na ukončenie nechceného tehotenstva, pretože môže vyvolať vývoj chorôb, ktoré ohrozujú život a zdravie žien. Priebeh liečby Duphaston sa pohybuje od 3 do 6 mesiacov. Spravidla začínajú užívať liek jeden týždeň pred menštruáciou, čo prispieva k dosiahnutiu optimálnej koncentrácie progesterónu v krvi v predvečer menštruácie.

Duphaston sa vyrába vo forme tabliet, ktoré sa užívajú orálne podľa režimu predpísaného ošetrujúcim lekárom. Absorpcia účinných látok sa vyskytuje v tráviacom trakte. Maximálna koncentrácia syntetického hormónu v krvi sa dosiahne po 2 hodinách od momentu užívania lieku, potom sa jeho hladina začína postupne znižovať. Liek sa úplne vylučuje z tela po 3 dňoch od momentu užívania poslednej pilulky.

Vedľajšie účinky pri užívaní lieku Duphaston

Počas užívania Duphastonu sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky: t

1 bolesť hlavy

5 periférny edém,

6 hemolytická anémia,

7 prechodné krvácanie z maternice (eliminované zvýšením dennej dávky lieku),

10 bolestí brucha,

11 zvýšená tvorba plynu,

12 kožných vyrážok,

13 porušenie predsedníctva,

14 precitlivenosť prsných žliaz,

15 opuch končatín

16 alergická reakcia.

Ak sa u Vás vyskytnú tieto príznaky, musíte prestať užívať liek a vyhľadať pomoc u lekára.

Iprozhin - ako analóg Duphaston

Aktívnou zložkou je progesterón, ktorý sa vyrába syntetickými prostriedkami. Iprozhin je dostupný aj v kapsulách, ktoré sa môžu užívať perorálne alebo injekčne do vagíny. Jedna kapsula liečiva obsahuje 100 mg progesterónu.

Tento prípravok na obnovenie cyklu menštruácie obsahuje vo svojom zložení látku, ako je syntetický progesterón. Koncentrácia danej látky v jednej kapsule Prajisan je zvyčajne 100 alebo dokonca 200 mg. Lekári najčastejšie používajú dve metódy podávania Projisanu, z ktorých prvý je intravaginálne, a druhý spôsob podávania Prajisanu je perorálne podávanie.

Taký liek ako Kraynon sa vyrába a vyrába vo forme gélu. V jednom takomto aplikátore je 1,125 gramov umelo syntetizovaného progesterónu. Takýto aplikátor je potrebné vložiť do vagíny.

Môže recepcia Duphastonu zvýšiť váhu?

Užívanie lieku zvyšuje metabolické procesy, urýchľuje vstrebávanie látok z potravinových produktov, čo môže spôsobiť zlepšenie chuti do jedla, a tým aj zvýšenie telesnej hmotnosti. Počas liečby musíte kontrolovať chuť do jedla, vyhýbať sa hypotéze, v takom prípade sa hmotnosť nezmení. Možno mierne zvýšenie hmotnosti v dôsledku periférneho edému, ale na začiatku menštruácie vymiznú sami.

O lieku, jeho vplyv na cyklus

Duphaston je dostupný vo forme dražé. Účinnou zložkou je didrogesterón (jedna dávka je 10 mg). Látka je vo farmakologických účinkoch a štruktúre podobná progesterónu. Tento hormón prispieva k príprave sliznice maternice (endometria) na pripojenie oplodneného vajíčka. Ak sa koncepcia nestala alebo vajcia z nejakého dôvodu nemohli pripojiť na steny maternice, časť endometria je odmietnutá a opúšťa telo krvou. Tento jav sa vyskytuje mesačne a nazýva sa menštruáciou.

S nedostatkom progesterónu, reprodukčný systém nemôže normálne dokončiť cyklus, potom je predpísaný Duphaston. Poruchy sa často vyskytujú v dôsledku nedostatku ovulácie. Na odstránenie tohto problému a normalizáciu fungovania reprodukčného systému sa liek musí užívať dlhodobo.

Vzhľadom k pozitívnemu vplyvu Duphastonu, počas tohto obdobia, vaječníky spočívajú, pretože syntetický hormón bude robiť všetko pre nich.

Liek sa užíva perorálne, zložky sa rýchlo vstrebávajú cez gastrointestinálny trakt a po pol hodine sa zaznamenáva maximálna koncentrácia látok v krvi. Liek sa používa na liečbu neplodnosti a bez menštruácie.

Účinné látky nielen normalizujú hormonálnu rovnováhu, ale tiež znižujú riziko vzniku gynekologických ochorení, ako je nadmerný rast endometria, ktorý je spôsobený nedostatočným množstvom progesterónu. Patológia sa často vyvíja v onkológii a Duphaston tento proces zastavuje a vyvoláva odmietnutie výstelky maternice.

Indikácie a kontraindikácie

Pokyny pre liek ukázali niekoľko indikácií pre použitie Duphaston:

 1. Endometrióza. Patológia je charakterizovaná nadmernou proliferáciou buniek mimo vnútorných vrstiev maternice.
 2. Amenorea - neprítomnosť menštruácie na dlhú dobu, niekoľko cyklov v rade.
 3. Premenštruačný syndróm - niektoré ženy trpia rôznymi nepríjemnými príznakmi, ich náprava ich eliminuje.
 4. Potrat z dôvodu nedostatku progesterónu.
 5. Bolestivú menštruáciu.
 6. Dysfunkčné krvácanie z maternice, ktoré je vyvolané hormonálnou nerovnováhou bez zmeny štruktúry pohlavných orgánov.
 7. Neplodnosť - liek používaný na luteálnu insuficienciu.
 8. Polycystický vaječník.
 9. Opsomenorea - trvanie cyklu 36-43 dní.
 10. Oligomenorhey.

Tieto stavy sú spôsobené nedostatkom progesterónu, porušenie je stanovené pred oplodnením.

Kontraindikácie:

 • Prítomnosť a podozrenie na zhubné nádory, ktoré vznikli na pozadí nedostatočného množstva estrogénu a progesterónu,
 • Alergia na zložky,
 • Rotorový syndróm
 • Choroby pečene, srdca a krvných ciev,
 • Dabin-Johnsonov syndróm - vrodená žltačka spôsobená zníženým vylučovaním žlčových pigmentov.

Dojčenie je ďalším obmedzením na použitie, pretože didrogesterón preniká do mlieka.

Ako si vziať

Ak chcete zavolať na obdobia s nedostatkom progesterónu, Duphaston sa má užívať pod dohľadom lekára. Gynekológ určí dávku, režim a trvanie liečby, ako aj potrebu použitia ďalších liekov. Чтобы вызвать месячные Дюфастоном рекомендуется четко следовать советам врача, именно от этого будет зависеть результат лечения.

Стандартная дозировка составляет 10 мг два раза в сутки с 11 по 25 день менструального цикла с последующей отменой. При аменорее в дополнение назначается эстрогенные лекарства.

Djufaston musí piť v určitých dňoch cyklu, budú sa líšiť v závislosti od príčiny porušenia.

Ak chcete získať dobré výsledky, musíte dodržiavať tieto pravidlá prijímania:

 1. Vyskúšajte.
 2. Vylúčiť tehotenstvo.
 3. Nemôžete zvýšiť alebo znížiť dávkovanie bez toho, aby ste sa o tomto probléme porozprávali so svojím lekárom.

Tablety nemajú antikoncepčný účinok. Ak užívate tento nástroj na obnovenie menštruácie príliš dlho, účinnosť sa výrazne zníži. Účinnosť liečby závisí vo veľkej miere od pacienta.

Liek je bezpečný pre zdravie, a tiež má minimum nežiaducich reakcií. Ak sa nebudete riadiť pokynmi na používanie, stabilizujte a obnovujte mesačné.

Dávka lieku sa stanoví v závislosti od príčiny porušenia:

 • Bolestivú menštruáciu. Vypite 1 tabletu 2-krát denne od 5 do 25 cyklických dní,
 • Stimulácia ovulácie - 1 ks. za deň začína kurz 10. alebo 16. deň,
 • Nepravidelná menštruácia - 2 ks. za deň od dňa 5 do dňa 20,
 • Cyklická liečba estrogénom - 1 tableta denne počas posledných 14 dní užívania liekov obsahujúcich estrogén,
 • Amenorea - treba vziať 2 ks. denne s estrogénom od 11 do 25 dní,
 • Hormonálna insuficiencia - 1 tabletka denne od 14 do 28 dní, estrogén je tiež braný paralelne.

Lekár môže znížiť alebo zvýšiť dávkovanie na základe stavu pacienta a výsledkov štúdie.

Trvanie liečby

Typicky sa liek predpisuje na normalizáciu cyklu s malými odchýlkami. Priebeh liečby netrvá príliš dlho. Pacient berie liek, začínajúc od stredu cyklu, a končí niekoľko dní pred plánovanou menštruáciou. Pri dlhotrvajúcej absencii krvavej sekrécie môže byť liečba oneskorená o niekoľko mesiacov a niekedy až o jeden rok.

Liek sa nedá vypiť nepretržite, pretože dlhodobá liečba znižuje účinnosť a progesterón nie je schopný zotaviť sa len v krvi.

Je potrebné postupne znižovať dávkovanie, náhle prerušenie podávania zvyšuje riziko krvácania z maternice alebo spôsobuje predĺženú neprítomnosť menštruácie.

Pri dodržiavaní všetkých pravidiel dosiahne žena normalizáciu hormonálnych hladín.

Čas na prijatie

Okrem stanovenia dávkovania a trvania liečby je dôležité zvoliť časové intervaly. Odporúča sa používať liek ráno alebo večer a zaznamenávať každých 60 minút po užití poslednej dávky. Ak sa prvá dražé odoberie v 8 ráno a druhá v 8 večer, druhý deň sa liek musí podať do tela súčasne. Povolený rozdiel pol hodiny.

Možné vedľajšie účinky

Aj najbezpečnejší liek na volanie menštruácie môže spôsobiť vedľajšie účinky. Duphaston v neprítomnosti menštruácie môže spôsobiť takéto negatívne reakcie:

 1. Periodické bolesti hlavy, niekedy sprevádzané nevoľnosťou a závratmi.
 2. Bolesť v pečeni a žalúdku. Koža sa stáva žltkastou, je tu všeobecná malátnosť. Tento liek môže zhoršiť stav s existujúcimi ochoreniami obličiek a pečene.
 3. Krvácanie maternice, ako aj precitlivenosť prsníka.
 4. Dilatované žily, ťažkosť v končatinách, opuch. Symptómy sa objavujú na pozadí patológií žíl.
 5. Alergická reakcia. Existujú vyrážky a vady, ktoré sú sprevádzané opuchom a silným svrbením, ako aj nepohodlie v postihnutých oblastiach.

Liek obsahuje didrogesterón, ktorý bol vytvorený na báze mužského progesterónu. Z tohto dôvodu sa reakcie spojené so zvýšením jeho hladiny neprejavujú v ženskom tele.

Zvyčajne je liek dobre tolerovaný pacientmi, ak sa vyskytnú vedľajšie účinky, prerušte používanie.

Nie je potrebné piť tabletky

Ak nie sú menštruácie kratšie ako 7 dní, najpravdepodobnejšou príčinou porušenia je:

 • Použitie hormonálnej antikoncepcie, t
 • Nadmerné cvičenie.
 • Stres.
 • Výrazná zmena klímy.
 • Obezita alebo podváha,
 • Fajčenie, pitie alkoholu,
 • Zneužívanie stravy, nesprávne naplánovaná strava.

Jednorazové oneskorenie nie je vážna odchýlka, preto sa liečba liečbou nevyžaduje. Ak chcete obnoviť menštruačný cyklus, musíte odstrániť negatívny faktor. S dlhým oneskorením menštruácie (viac ako týždeň) sa odporúča navštíviť gynekológa. Lekár naplánuje vyšetrenie a identifikuje príčinu nezrovnalostí, čím sa zabráni negatívnym dôsledkom.

Svetlana, 31 rokov

Nemal som žiadne obdobia dlhšie ako 2 týždne, test bol negatívny, tak som sa rozhodol ísť do nemocnice. Lekár vyšetril objavil cysty ovárií, ktoré sa objavili v dôsledku hormonálnej nerovnováhy. Vymenovaný Duphaston, povedal, že jej mesačné obdobie by malo začať. Rozrezal 5 dní a všimol si krv. Po čase, cysta tiež zmizla, droga je veľmi dobrá.

Jekaterina, 29 rokov

Nemal som mesačné obdobia, predpísal tento liek, prečítajte si recenzie, existujú vedľajšie účinky, teraz sa bojím piť. Alergie a choroby nie, ale strach neumožňuje začať liečbu. Dievčatá, ako to šlo, mali ste nežiaduce reakcie alebo nie?

Pije som 10 dní, nevšimol som si žiadne podozrivé príznaky, hoci môj priateľ mal podbruško. Mesiac meškania je veľa, musíte to vyskúšať, inak to bude horšie. Ak sa objavia vedľajšie reakcie, môžete vždy ukončiť užívanie. Myslím, že vedľajšie účinky sú zriedkavé, takže by ste sa nemali báť. Vezmite pilulku, ak sa objavia nepríjemnosti, vysvetlite situáciu gynekológovi. Všeobecne platí, že tento liek je veľmi účinný, mnoho priateľov ho používa na normalizáciu menštruácie. Všetko bolo v poriadku.

Ako Duphaston pôsobí na ženské telo

Nedostatok menštruácie vyvoláva nedostatok progesterónu - hormónu, pri ktorom dochádza k ovulácii. Liečivo Duphaston je syntetickou náhradou progesterónu, Aktívna zložka v ňom je didrogesterón. Jedna tableta obsahuje 10 mg látky.

Existuje mnoho podobných liekov, ale Duphaston má inherentnú výhodu v porovnaní s jeho analógmi: nezmení sa na estrogén a nemá vhodný účinok na reprodukčnú funkciu. Didrogesterón nepatrí do kategórie derivátov testosterónu. Preto nemá typické vedľajšie účinky (to znamená, že sa prejavuje zvýšená chlpatosť, hlas sa stáva hrubší).

Pri užívaní lieku sú vylúčené náhle zmeny metabolických procesov, nedochádza k zvýšeniu teploty. Preto sa počas tohto hormonálneho obdobia zachová účinnosť stanovenia ovulácie pomocou merania bazálnej teploty. Tiež Duphaston nezvyšuje (alebo len mierne zvyšuje) endometrium dutiny maternice.

Indikácie pre prijatie Duphaston

Najčastejším dôvodom na predpisovanie lieku Duphaston je nedostatok menštruácie. Ale normalizácia cyklu je už, možno povedať, sekundárny výsledok, dôsledok. Medzi hlavné príčiny, pre ktoré menštruácia nejde a ktoré liek Duphaston lieči, patria:

 • Ťažkosti spôsobené operáciou maternice, Hormonálna terapia je spoľahlivý spôsob, ako pomôcť prispôsobiť sa zmenám v hormonálnom pozadí.
 • Závažný nedostatok estrogénov, Kvôli tejto patológii sa často vyskytujú dlhé mesačné meškania, potraty a dysmenarea. Duphaston normalizuje koncentráciu hormónu a eliminuje následky

Okrem toho, že môžete spôsobiť mesačný duphaston, liek sa používa na iné poruchy ženského tela:

 • Liečba endometriózy
 • Liečba neplodnosti spôsobená nedostatočnosťou druhej (luteálnej) fázy
 • Ako sa zbaviť príznakov PMS
 • Stabilizácia menštruačného cyklu vrátane oneskorenia
 • Pomocný liek na amenoreu

V závislosti od účelu medikácie sa určuje denná dávka a trvanie podávania.

Spôsoby podávania a režimy

Ak ste poverení užívať Duphaston volať menštruáciu, potom by sa to malo uskutočniť len ústne (ústami). Zloženie lieku je pomerne vyvážené, dokonale sa vstrebáva do krvi cez steny gastrointestinálneho traktu a po 1-1,5 hodinách po podaní začína interagovať s plazmatickými proteínmi.

Liek opúšťa telo tri dni po požití spolu s močom. U žien s problémami s obličkami sa nevyskytli prípady predávkovania alebo nadmerného hromadenia.

V žiadnom prípade nemôže brať pilulky vo vyšších dávkach v nádeji, že rýchlo spôsobí mesačne.

Príjem by mal byť pravidelný, v malých dávkach, v pravidelných intervaloch. Ak sa oneskorí, tento prístup pomôže vyrovnať koncentráciu progesterónu v krvi a rýchlo zbaví telo patológií.

Dávky nezávisia od hmotnosti a veku ženy, ale v každom prípade sú vybrané individuálne, v závislosti od typu a rozsahu problému.

Pri liečbe PMS sa preto odporúča užívať 10 mg Duphastonu denne, od 10 do 26 dní cyklu. Na dosiahnutie požadovanej účinnosti by kurz nemal byť mesiac, ale aspoň 4-6 mesiacov.

Hormonálnu terapiu však nemožno začať nezávisle. Musíte ísť k lekárovi a dohodnúť si schôdzku, pretože nesprávna voľba a dávkovanie môže problém len zhoršiť.

Ako vziať Duphaston spúšťať mesačne

Hlavná otázka, ktorá vyvstáva s touto drogou: ako piť Duphaston správne spôsobiť menštruáciu. Presnú odpoveď poskytne len lekár, po preskúmaní a odovzdaní potrebných testov vo vašom prípade. Iba týmto spôsobom môžete vidieť úplný obraz procesov v tele a rozhodnúť, ako spôsobiť menštruáciu.

Schéma, podľa ktorej sa ošetrenie uskutočňuje, stanovuje lekár. Záleží na hormonálnom stave pacienta a na tom, ako často vyhľadávala pomoc lekára. Takéto možnosti sú možné:

 • Vo väčšine prípadov, keď je meškanie dlhšie ako 8 dní, je Duphaston predpísaný na 10 dní prijatia. Pre ťažké krvácanie z maternice, ku ktorému dochádza na začiatku cyklu alebo na samom konci, je liek predpísaný maximálne 5 dní.
 • Ak máte mesačný rozpad spôsobený nejakým vonkajším faktorom a hormonálnym poškodením a potrebujete ich stimulovať, musíte začať s užívaním Duphastonu na začiatku druhej polovice menštruačného cyklu, to znamená od 12 do 15 dní. Ak dodržiavate požadované dávkovanie a odporúčania, mesiac sa pravdepodobne začne už na 4. alebo 5. deň od prvého dňa podávania. (podobný účinok je pozorovaný u 80% žien) t
 • V prípade hormonálnej insuficiencie by sa žena mala podrobiť úplnému priebehu liečby, jej trvanie môže dosiahnuť 6-9 mesiacov. Ale s takým dlhým príjmom umelého hormónového náhradníka sa pozoruje opačný efekt: po určitom čase sa telo zvykne na neustálu údržbu progesterónu a prestane ho vyrábať samostatne. Vzhľadom k tomu, že priebežne, je lepšie užívať Duphaston nie dlhšie ako 2-3 mesiace, po ktorom si musíte vziať pauzu.

Ak ste okamžite videli efekt, menštruácia začala pravidelne chodiť, nemôžete okamžite úplne opustiť Duphaston - to spôsobuje opakované dlhé meškania alebo naopak závažné krvácanie. Len postupne znižovať dávkovanie, s časom sa telo prispôsobí, hormóny stabilizovať a liek už nie je potrebné.

Samostatne je potrebné spomenúť prijatie tehotných žien Duphaston. V lekárskej praxi je väčšina potratov spôsobená nedostatkom progesterónu v krvi tehotnej ženy. Ak chcete zvýšiť hormón za účelom normálneho pôrodu, tento liek je tiež predpísaný. Ak sa Duphaston používa s požadovaným tehotenstvom, ako prostriedok na zabránenie potratu, trvanie prijatia môže dosiahnuť dokonca 5 mesiacov.

Nežiaduce účinky Duphaston a kontraindikácie

Rovnako ako každý iný hormonálny liek, musíte byť veľmi opatrní pri užívaní Duphastonu. Má omnoho menej vedľajších účinkov ako iné náhrady progesterónu, ale nie úplne bez nich, Existujú takéto prípady:

 • Malá časť žien, ktoré užívajú tento liek, zaznamenáva takéto nepríjemné symptómy spôsobené: bolesť brucha počas menštruácie, sú prípady závratov, častých bolestí hlavy a podobných neurologických porúch
 • Stimulácia menštruácie Duphastonom vedie k bohatým sekrétom v približne 10-12% prípadov. Dôvodom je skôr nejednoznačný účinok účinnej látky na sliznicu a epitel maternice. Skutočne, liek prakticky nezvyšuje epitelovú vrstvu, ale tento indikátor je veľmi individuálny
 • Vzhľadom k aktívnemu rastu hormónu progesterón v krvi žien sa môže objaviť ťahanie, bolesť v hrudi počas menštruácie. V dôsledku zadržiavania prebytočnej tekutiny v tkanivách môžu prsné žľazy pri užívaní Duphastonu výrazne vzrásť
 • Je tiež nemožné úplne poprieť pravdepodobnosť alergických reakcií. Vzhľadom na účinnú látku môže ísť o vysokú teplotu, miernu nevoľnosť, možné vyrážky na koži ženy

Kontraindikácie na užívanie Duphastonu sú v skutočnosti rovnaké ako u iných liekov:

 • tehotenstvo, Pred začatím liečby vykonajte kontrolný test a uistite sa, že nie ste tehotná. Dokonca aj v počiatočných štádiách môže hormonálny nárast nepriaznivo ovplyvniť priebeh tehotenstva (pokiaľ mu lekár predpísal nedostatok progesterónu pre normálny pôrod). Ak ste s nástupom tehotenstva už užívali Duphaston nejaký čas, nemôžete ho náhle odmietnuť - len postupne dávku znižujte.
 • Pri dojčení. Názory na to sú kontroverzné, ale faktom zostáva: umelý hormón sa dostáva do materského mlieka a odovzdáva sa dieťaťu. Toto je neistý proces.
 • Kombinácia s alkoholom. Neexistujú žiadne priame kontraindikácie na užívanie Duphastonu s alkoholom. Ale kvôli účinku alkoholu na telo, liek môže byť horšie vstrebáva a rýchlejšie eliminované, čím sa stáva menej účinný. Preto je žiaduce nekombinovať ich. Ak sa nemôžete vyhnúť užívaniu alkoholických nápojov, snažte sa ich používať najmenej 2 hodiny po užití lieku Duphaston

Liek sa ukázal ako účinný pri liečbe gynekologických patológií. Ale nemôžete nezávisle priradiť hormonálnu terapiu a uchýliť sa k jej príjmu. Nesprávny režim alebo vynechané kontraindikácie môžu vyvolať komplikácie v endokrinnom systéme. Zosúladenie potreby Duphastonu a jeho dávkovania so svojím lekárom.

(5 priemerné hodnotenie: 4,40 od 5)

Zdieľajte so svojím priateľom!

Žiadny článok alebo publikácia z tejto stránky sa nesmie kopírovať, publikovať, distribuovať ani používať iným spôsobom bez písomného súhlasu "Tieto dni" alebo iného oprávneného držiteľa autorských práv k materiálom prezentovaným na stránke.

Všetky práva na obrázky a texty patria ich autorom.

Čo je Duphaston

Duphaston je liek obsahujúci didrogesterón, analóg hormónu progesterónu, ktorý je nevyhnutný pre zdravie žien. S jeho nedostatkom je narušený prirodzený proces zrenia vajíčka, čo znemožňuje začatie tehotenstva a vedie k zlyhaniu menštruačného cyklu.

Ak preložíte názov lieku z latinčiny, dostanete "pomáhajú otehotnieť." To plne charakterizuje Duphaston.

Ako to ovplyvňuje ženské telo?

Pozitívny vplyv Duphastonu na ženské telo bol potvrdený jeho dlhodobým používaním v gynekológii. Domáci lekári všade predpisujú liek pacientom trpiacim amenoreou (oneskorenie menštruácie) a absenciou ovulácie. Zdravotnícki pracovníci v niektorých krajinách však majú voči Duphastonu negatívny postoj a varujú pred jeho negatívnym vplyvom na reprodukčný systém. Predpokladajú, že pri pravidelnom užívaní lieku telo prestane produkovať progesterón samostatne, čo znemožňuje začať tehotenstvo. Napríklad vo Veľkej Británii bol Duphaston zakázaný na predaj pred viac ako 13 rokmi.

Pri užívaní lieku nie je výrazná negatívna dynamika v tele. Zmeny sú len pozitívne:

 • zníženie množstva mužských hormónov, ktoré bránia ovulácii a gestácii
 • zníženie počtu recidivujúcich zápalov vaječníkov
 • prevencia vzniku rakovinových buniek v ženskom tele
 • menštruačné uzdravenie

Užívanie Duphastonu podľa inštrukcií môže žena odhaliť výhody lieku:

 • telo dobre tolerované
 • prakticky nemá žiadne kontraindikácie
 • účinok užívania je 10-krát silnejší ako použitie endogénneho progesterónu
 • žiadne negatívne účinky na pečeň
 • nepotláča ovuláciu a zrenie corpus luteum

V akých prípadoch sa Duphaston predpisuje, keď je menštruácia oneskorená?

Oneskorenie menštruácie sa nevzťahuje vždy na patologické procesy v tele. Odchýlky od harmonogramu na 3 až 5 dní nahor alebo nadol sa považujú za normálne a nevyžadujú liečbu. Nepotrebujete liečbu liekmi a ženy, ktoré majú meškanie, sa vyskytujú až 3-krát ročne. To môže prispieť k stresu, tvrdej fyzickej práci, zmene klimatickej zóny a iným vonkajším faktorom.

Ak menštruácia v každom cykle prichádza s oneskorením 7 dní alebo viac, potom žena musí byť vyšetrená gynekológom. Na identifikáciu príčin sú priradené funkčné diagnostiky, krvné testy, testy moču a mikroflóry vonkajších pohlavných orgánov. A len podľa výsledkov analýzy hormónov, môže lekár predpísať Duphaston.

Príjem Duphastonu je nevyhnutný:

 • pre normalizáciu menštruačného cyklu, volanie menštruácie v ich neprítomnosti na dlhú dobu
 • obnoviť funkcie reprodukčného systému (nedostatok ovulácie)
 • pre normalizáciu výboja počas menštruácie (s skromnými mesačnými obdobiami)

Lekár môže predpísať Duphaston len po štúdiu hormónov. Je nesprávne odporúčať pacientovi Duphaston v dlhej a pravidelnej neprítomnosti menštruácie len na základe sťažností pacienta. Napriek preukázanej bezpečnosti by sa liek nemal užívať pri normálnych hladinách progesterónu. V neprítomnosti menštruácie môže tiež existovať závažná patológia vyžadujúca komplexnú liečbu.

Ako užívať s oneskorenou menštruáciou - režimy a dávkovania

S dlhou absenciou menštruácie a prieskumom gynekológa môže byť vymenovaný Duphaston. Užívá sa perorálne, rýchlo vstrebáva do gastrointestinálneho traktu a po 90 minútach reaguje s krvnými proteínmi.

Liek sa neakumuluje v tele, čo zabraňuje predávkovaniu. Úplne sa vylučuje z tela po 3 dňoch v moči.

Ak chcete spôsobiť menštruáciu, nemôžete okamžite vziať veľkú dávku lieku. Požadovaný počet tabliet a režim podávania sa vyberajú individuálne v závislosti od mnohých indikátorov:

 • veku pacienta
 • oneskorenie
 • stav hormónov
 • prítomnosť zápalových procesov

Duphaston v množstve 30 mg sa spravidla predpisuje na jednorazovú liečbu oneskorenej menštruácie, ktorá sa musí rozdeliť do troch dávok. Vezmite pred príchodom menštruácie, ale nie viac ako 10 dní. Ak potrebujete obnoviť cyklus, denná dávka je 10-20 mg, rozdelená do 2 dávok.

Odporúča sa užívať Duphaston v druhej polovici menštruačného cyklu, počnúc 15. dňom. Posledný vstup - v deň nástupu menštruácie alebo posledný deň (v závislosti od ochorenia). Priebeh liečby je až 7 mesiacov, ale toto obdobie je určené pre závažné odchýlky v práci tela, so silným hormonálnym zlyhaním.

Liek sa neodstráni okamžite normalizáciou menštruačného cyklu. Dávkovanie sa postupne znižuje, dostáva sa na príjem 1 tablety denne, potom 1 tableta za dva dni atď. Náhle prerušenie vedie k závažnému krvácaniu a predĺženému oneskoreniu menštruácie.

Je potrebné vziať liek v pravidelných intervaloch, takže schéma je vypracovaná nezávisle. Odchýlka 1 hodina je povolená, ale nie viac. Nedodržanie tejto požiadavky môže spôsobiť krvácanie.

Duphaston a kompatibilita s alkoholom

Neodporúča sa užívať Duphaston spolu s alkoholom. Napriek nedostatku vedeckých dôkazov sa odborníci domnievajú, že nápoje obsahujúce alkohol inhibujú funkciu progesterónu.

Inštrukcie pre liek indikovali dávkovanie na kontrolu, nie samoliečbu. Duphaston musí vymenovať gynekológa.

Vedľajšie účinky

Duphaston je vo všeobecnosti dobre znášaný ženským telom a má pozitívny vplyv na reprodukčný systém bez toho, aby ovplyvňoval všeobecnú pohodu. Vedľajšie účinky sa však vyskytujú u približne 10% žien.

Senzibilizácia, bolestivosť a opuch prsníka. Vyskytuje sa u približne 8% žien užívajúcich liek Duphaston. Táto zmena nie je patologická a nevyžaduje liečbu. Prsné žľazy sa zväčšujú pod vplyvom progesterónu (ako je to počas tehotenstva). Nepríjemné pocity prechádzajú s nástupom menštruácie.

Bohatá menštruácia. Odborníci nepreukázali vplyv Duphastonu na epitel maternice, preto je možné počas liečby zvýšiť menštruačné sekréty. To neznamená negatívny vplyv na hlavný ženský orgán. Hlavnou vecou nie je zamieňať vedľajší účinok s krvácaním!

Bolesť brucha. Bolestivá menštruácia je pomerne častou sťažnosťou pacientok užívajúcich Duphaston. Odborníci pripisujú tento účinok zvýšeniu progesterónu.

Alergické reakcie vo forme kožných vyrážok, nevoľnosti a horúčky sú zriedkavé, ale s individuálnou neznášanlivosťou na liek.
Duphaston zadržiava tekutinu v tkanivách, čo vedie k tvorbe edému.
Možné sú bolesti hlavy, neurologické poruchy, závraty.

Ak užívanie lieku vedie k zhoršeniu zdravia, je potrebné poradiť sa s gynekológom. Rovnako ako u iných hormonálnych liekov, Duphaston nemusí byť vhodný pre ženu, čo spôsobuje vedľajšie účinky. Ale to je zriedkavé, v ohromujúcich prípadoch, je dobre znášaný organizmom a dokonca zlepšuje pohodu počas menštruácie a predtým, ako k nej dôjde.

kontraindikácie

Duphaston je kontraindikovaný u žien s ochoreniami kardiovaskulárneho systému, obličiek a pečene. Nemôže byť užívaný v patológiách žlčníka, ako aj benígnych a malígnych novotvarov akejkoľvek lokalizácie.

Neodporúča sa užívať Duphaston pri zostavovaní bazálnej teplotnej tabuľky. Liek mení tento indikátor a údaje o teplote budú neinformačné.

Kontraindikácia na liečbu hormonálneho lieku je dojčenie. Duphastonové zložky prenikajú do materského mlieka a môžu viesť k neurologickým a črevným problémom u dieťaťa. Stojí za zmienku, že počas laktácie je menštruačný cyklus dlhodobo zavedený a liečba nie je potrebná.

Kontraindikáciou je aj individuálna neznášanlivosť lieku, alergia na zložky Duphaston.

Počas tehotenstva môže Duphaston av niektorých prípadoch zabrániť potratu, ale liečba sa má vykonávať len pod dohľadom lekára. Zvýšenie dávky môže viesť k závažným patológiám plodu.

Duphaston má preukázanú účinnosť pri liečbe amenorey. Ale liek by sa mal brať v spojení s vitamínmi, protizápalovými liekmi a inými prostriedkami odporúčanými gynekológom. Príjem Duphaston je možné vymenovať až po dôkladnej prehliadke reprodukčných orgánov a štúdiu stavu hormónov. Pri absencii kontraindikácií sa liek rýchlo vyrovná s problémom oneskorenej menštruácie, čo umožňuje žene plánovať tehotenstvo a obnoviť funkčnosť príveskov.

Hlavnou charakteristikou lieku

Menštruačný cyklus u žien je charakterizovaný komplexným systémom hormonálnej regulácie. Dokonca aj najmenšie zlyhanie v endokrinných orgánoch môže viesť k dlhému oneskoreniu menštruácie. Aktívna zložka lieku Duphaston je didprogesterón - syntetická látka, analóg najvýznamnejšieho hormónu pre ženský progesterón. Na rozdiel od iných syntetických hormonálnych prípravkov má Duphaston na volanie mesačne tieto výhody:

 • Žiadny vplyv na termoreguláciu v ženskom tele: táto vlastnosť je veľmi dôležitá pre ženy, ktoré praktizujú prirodzenú metódu antikoncepcie alebo počítajú ovuláciu pre úspešné počatie.
 • Nemá androgénny účinok.Počas recepcie Duphastonu nie je žiadne riziko zdrsnenia hlasu alebo vzniku nadmernej chĺpky na tele.
 • Nemá vplyv na metabolizmus sacharidov a tukov: žena nemá na hornej časti tela tuk (kortikoidný účinok).
 • Účinná látka rýchlo vstrebáva v tenkom čreve.
 • Tablety Djufaston mesačne neovplyvňujú nástup ovulácie.

Mechanizmus účinku Duphastonu je pôsobiť na špeciálne (progestínové) receptory, ktoré sa nachádzajú v maternicovej výstelke. V dôsledku vystavenia účinnej látke začínajú fyziologické sekrečné zmeny v endometriu (za predpokladu normálnej hladiny estrogénu v tele). Príjem Duphastonu je považovaný za pomerne účinný a bezpečný pre ženy v reprodukčnom veku.

Rozsah uplatňovania

Duphaston sa používa nielen na spúšťanie menštruačného krvácania počas oneskorenia. Biologické účinky aktívnej zložky didrogesterónu spôsobujú pomerne široký rozsah liečiva. Je predpísaný pre takéto patologické stavy:

 • endometrióza,
 • potrat v histórii,
 • hrozba potratu
 • závažný premenštruačný syndróm,
 • bolestivú menštruáciu,
 • amenorea v porovnaní s inými gynekologickými ochoreniami.

Mnoho žien vie, že menštruáciu možno nazvať Duphaston, ale tento liek je lepší. prísne dodržiavať indikácie a predpis, V prípade sprievodných patológií v tele je samotný Duphaston prísne kontraindikovaný.

Spôsobenie menštruácie

Porušenie menštruačného cyklu pre každú ženu by malo slúžiť ako vážny dôvod na konzultácie s gynekológom. Presnú príčinu oneskorenej menštruácie alebo objavenie sa iných alarmujúcich symptómov môže určiť len kvalifikovaný lekár. Menštruačný cyklus je často narušený na pozadí psycho-emocionálneho stresu alebo chronickej únavy a príjem Duphastonu nie je potrebný. V takýchto prípadoch sa odporúča upraviť režim dňa a užívať sedatíva založené na liečivých bylinkách.

Ak je dôvodom porušenia pravidelnosti menštruácie hormonálne zlyhanie, potom sa odporúča začať liečbu hormonálnymi liekmi. Lekár musí vysvetliť, čo by malo byť užívanie tabliet Duphaston volať mesačne. Na dosiahnutie požadovaného výsledku je potrebné striktne dodržiavať určený vzor. Nepravidelné pilulky môže viesť k zhoršeniu hormonálneho zlyhania v tele a vzhľad bolesti hlavy, podráždenosť a únava.

Pred predpísaním lieku sa žena odporúča podstúpiť krvný test a tiež skontrolovať hladiny hlavných hormónov, ktoré regulujú menštruačný cyklus (estrogén, progesterón). Ak je hladina progesterónu znížená, potom začnú liečbu Duphastonom. Jedna tableta obsahuje 10 mg účinnej látky didrogesterón. Zavolať mesačne 5 dní má užívať jednu tabletu ráno a večer (maximálna denná dávka - 20 mg). Pre čo najlepší účinok musíte piť tabletky naraz. Pri správnom používaní lieku sa menštruačné krvácanie začína po 24-48 hodinách.

Ak sa u ženy dlhodobo pozorujú menštruačné nepravidelnosti, lekár rozhodne o dlhom priebehu podávania lieku. zvyčajne tablety sa musia užívať do šiestich mesiacov, Najlepší čas na užívanie lieku je od 11 do 25 dní menštruačného cyklu.

Vlastnosti lieku


Použitie na mesačný duphaston sa považuje za bezpečné pre zdravie žien (v závislosti od schémy predpísanej lekárom). Mali by ste však zvážiť určité funkcie, ktorým je potrebné venovať pozornosť pri užívaní týchto hormonálnych piluliek:
 • Ak otehotniete počas užívania lieku, potrebujete postupne znižovať dávkovaniepretože náhle zrušenie môže viesť k spontánnemu potratu.
 • U niektorých žien menštruácia nezačne v deň 2 po užití lieku a po 7-10 dňoch. Toto sa nepovažuje za patologickú odchýlku a je spôsobené individuálnymi vlastnosťami organizmu.
 • Je nežiaduce piť alkoholické nápoje.čo vedie k ďalšiemu zaťaženiu pečene, v ktorom je liečivo metabolizované.
 • Nemôže to vziať liek zmeniť čas menštruácie za normálneho, pravidelného cyklu. Takáto samoliečba môže viesť k závažnému hormonálnemu zlyhaniu.
 • Ak užívate iné lieky, informujte o tom svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, aby ste sa vyhli nekompatibilite liekov.


Pred začatím liečby si v prípade pochybností prečítajte návod na použitie a požiadajte o ďalšie informácie o užívaní lieku Duphaston u iných pacientov.

Pin
Send
Share
Send
Send