Hygiena

Antikoncepčné pilulky a hnedé sekréty - keď potrebujete znieť alarm

Pin
Send
Share
Send
Send


Množstvo antikoncepčných liekov sa používa nielen na prevenciu nechceného tehotenstva, ale aj na korekciu hormonálnych parametrov v prípade vývoja určitých gynekologických patológií, napríklad cystických ovariálnych nádorov alebo endometriózy. Pri použití antikoncepčných piluliek, niektoré ženy si všimnú výskyt abnormálnych sekrétov z genitálneho traktu, ktoré nemôžu, ale alarm. Ich charakter môže byť iný, od hojnej sliznice až po krvavú. Príčiny abnormálneho výboja môžu byť rôzne faktory, vrátane nesprávneho výberu perorálnych kontraceptív, v dôsledku čoho môže žena zaznamenať významné zmeny v hormonálnej rovnováhe. Významný posun hladín hormónov vážne ovplyvňuje zdravotný stav a vyžaduje sa čas a množstvo terapeutických opatrení, aby sa dostali do normálnych hodnôt.

Obsah článku:

Všeobecné informácie o mechanizme účinku antikoncepcie

Ak chcete pochopiť, či užívanie antikoncepčných liekov môže vážne zmeniť charakter vaginálnych sekrétov a ako odlíšiť patológiu od normy, musíte pochopiť princíp účinku perorálnych kontraceptív.

Antikoncepcia je rozdelená do dvoch hlavných typov:

1 hormón (v zložení syntetických analógov prírodných hormónov),

Tieto sa neberú orálne, sú určené na vaginálne podávanie. Ich zloženie obsahuje zložky, ktoré deaktivujú spermie a látky, ktoré prispievajú k rozvoju špeciálneho hlienu, ktorý zabraňuje ich pohybu. Takéto vaginálne tablety majú baktericídne vlastnosti a chránia genitálny trakt pred prenikaním infekcií. Hlavnou nevýhodou tohto spôsobu antikoncepcie je potreba zavedenia tabliet do vagíny tesne pred sexuálnym kontaktom, čo znamená plánovanie vopred, čo nie je vždy výhodné. Hormonálne lieky poskytujú vysokú antikoncepčnú spoľahlivosť. Užívajú sa perorálne, preto sa nazývajú perorálne kontraceptíva (OK). Môžu byť jedinými zložkami alebo kombinovanými (COC).

Proces počatia je nemožný bez ovulácie, keď zrelé vajíčko opúšťa folikul. Za prirodzených podmienok je tento proces regulovaný hladinou estrogénu, pričom dosahuje najvyššiu koncentráciu počas obdobia ovulácie. Hormonálna antikoncepcia môže potlačiť aktivitu ovulačného procesu, čo znemožňuje koncepčný proces. Iné zložky COC (progesterónové analógy) ovplyvňujú endometriálnu vrstvu maternice, čo znemožňuje posilnenie vajíčka, aj keď koncepcia bola úspešná. Okrem toho základné zložky liečiva aktivujú produkciu hlienu v maternici, čo blokuje cestu spermií, ktoré sa stratia vo vnútri. Takýto koordinovaný účinok všetkých zložiek antikoncepcie zabezpečuje ich vysokú antikoncepčnú spoľahlivosť. Ak je správne zvolená antikoncepcia a jej dávkovanie, žena ju berie pravidelne, presne podľa pokynov, stupeň spoľahlivosti ochrany pred tehotenstvom je 90% a vyšší.

OK neporušujú cyklickú povahu menštruácie, takže je menej bolestivá. Odchýlka od pravidelného rozvrhu príjmu však môže nepriaznivo ovplyvniť hormonálnu rovnováhu. Hormonálny systém je veľmi jemný a delikátny mechanizmus, najmenšie zmeny v ňom môžu viesť k vážnym narušeniam činnosti pohlavných orgánov. Jedným z prejavov začiatku vývoja patologických procesov je zmena povahy vaginálnych sekrétov. Úzkosť žien počas užívania OK spôsobuje vznik hnedého alebo krvavého výtoku v intermenštruačnom období. Môžu spôsobiť odchýlku od pravidelného rozvrhu lieku alebo ho zmeniť na iný typ antikoncepcie. Abnormálna povaha alokácie sa môže stať počas adaptačného obdobia, kedy sa telo zvykne na požitie syntetických hormónov. Keď je potrebné informovať lekára, ktorý odporučil antikoncepciu, a keď sa nemusíte báť, musíte to pochopiť.

Hojný výtok slizníc, belší, transparentný

V období užívania antikoncepcie u žien má vaginálny výtok hustú konzistenciu a bielu farbu. Toto je považované za jednu zo štandardných možností. Tento typ výtoku nie je patologický a nevyžaduje špeciálne ošetrenie.

Zvýšenie objemu takýchto sekrétov môže byť spôsobené zmenami v zložení vaginálnej mikroflóry. Hormóny vstupujúce do tela, obsiahnuté v antikoncepčnom prípravku, stimulujú aktivitu žliaz sliznice maternice a nútia ich produkovať viac ochranných sekrétov. Zmiešava sa s vaginálnymi sekrétmi, zvyšuje ich objem, takže na spodnom prádle zostávajú stopy. Napriek výraznému nárastu výtoku sa nelíšia v špecifickom, nepríjemnom zápachu a nespôsobujú nepríjemné pocity.

Fyziologické leucors majú tendenciu zvyšovať sa v určitom časovom období, ktoré sa zhoduje s ovulačným obdobím menštruačného cyklu a obdobím niekoľkých dní pred začiatkom menštruácie. Antikoncepčné lieky nemenia cyklus, ale potláčajú aktivitu procesov vo vaječníkoch, zabraňujú dozrievaniu vajíčka a sú pripravené na oplodnenie. Preto pri OK, výtoky, ktoré nemajú silný zápach a nespôsobujú nepohodlie pre ženu v pošve, sú prirodzeným stavom, ktorý nevyžaduje terapeutické opatrenia.

Stojí za to sa opýtať, či vaginálny hlien nadobudol nepríjemný zápach a zmenil textúru na syrový stav a jeho výtok je sprevádzaný svrbením a pálením vonkajších pohlavných orgánov. To môže byť príznakom drozd, ktorý sa vyvíja v dôsledku zmeneného zloženia vaginálnej mikroflóry.

Krvácanie po hormonálnom OK

Prirodzená rovnováha hormónov v ženskom tele zahŕňa striedanie zvyšovania a znižovania produkcie estrogénu a progesterónu v rôznych fázach cyklu, čo umožňuje jasne pôsobiť na fyziologický mechanizmus menštruácie. V prípravnej fáze endometria maternice pre proces ovulácie sa zvyšuje produkcia estrogénu, v neprítomnosti koncepcie sa zvyšuje syntéza progesterónu, dochádza k menštruácii.

Na samom začiatku užívania antikoncepčného lieku môže telu chýbať mikro-dávky hormónov, aby sa zabránilo aktívnej produkcii estrogénu, preto nie je vylúčený výskyt intermenštruačného krvácania. Tento obraz však netrvá dlhšie ako 2 mesiace, počas ktorého je telo schopné prispôsobiť sa hormonálnemu lieku. Častejšie sa pozorujú skromné ​​sekréty s hnedým nádychom bližšie k stredu cyklu alebo na jeho začiatku, nespôsobujú bolestivé pocity. Ich samotný vzhľad nemožno považovať za znamenie, že voľba antikoncepcie bola urobená nesprávne. Bez odchýlenia sa od užívania tabletiek podľa predpísaného režimu žena prekonáva ťažkosti adaptačného obdobia a jej rušivé krvácanie sa zastaví a menštruácia pokračuje ako predtým.

Stojí za to sa opýtať, keď to trvá dlho (až 4 mesiace), ale acyklické špinenie sa nezastaví a vo formulári sa k nim pripoja viaceré značky:

1 nižšia bolesť brucha

2 stavy nepohodlia počas sexuálneho kontaktu,

3 ťahové pocity počas cvičenia, športu,

4 citlivosť v prsných žľazách.

Keď potrebujete zmeniť hormonálne OK

Odporúča sa, aby žena viedla osobitný denník, aby mohla posúdiť svoj stav v priebehu niekoľkých mesiacov od okamihu, keď začala užívať OK. Ak po 2 mesiacoch, keď by sa normálne acyklické sekréty mali zastaviť, žena si všimne tendenciu ich zvyšovať, musíte sa poradiť s lekárom. Dôležitým bodom je čas výskytu intermenštruačného krvavého výboja. Napríklad, ak sa na konci menštruácie objaví krvavý nahnedlý hlien alebo bližšie k stredu cyklu, telo nemusí mať dostatok estrogénu, preto sa odporúča zmeniť OK na ten, ktorý má vyššiu koncentráciu.

Pri rozdeľovaní krvavého hlienu v období pred nástupom menštruácie je potrebné kompenzovať nedostatok progestogénu, takže lekár môže odporučiť antikoncepciu s vyššou dávkou. Značná strata krvi v strede cyklu by mala vyprovokovať každú ženu. A nie márne, pretože to môže byť známkou patologického procesu v tkanivách maternice a krvácanie z maternice je vážnou komplikáciou s ohrozením života. Táto situácia môže nastať v dôsledku ostrého hormonálneho skoku v dôsledku nesprávneho dávkovania lieku.

Pokyny pre antikoncepciu podrobne opisujú možné situácie s vaginálnymi sekrétmi. Niekedy stačí zdvojnásobiť dávku, aby sa normalizovali hormóny a výtok sa vrátil na úroveň fyziologickej normy. Odporúča sa to však urobiť na základe odporúčaní uvedených v návode, ale podľa odporúčaní svojho ošetrujúceho gynekológa.

Čo iného môžu byť príčiny sekrécie po hormonálnych antikoncepčných tabletkách

Vypúšťanie na pozadí užívania antikoncepcie môže byť spojené nielen s obdobím závislosti na nich, alebo s nesprávnym výberom antikoncepcie, ale aj z iných dôvodov. Patrí medzi ne:

Kombinácia užívania iných liekov s hormonálnymi liekmi. Nemá vždy pozitívny vplyv na telesné funkcie. Preto sa uistite, že dostanete radu gynekológa.

2 Vývoj patológií zápalovej alebo infekčnej povahy v orgánoch reprodukčného systému, ktoré sú indikované určitými príznakmi vo forme bolestivých pocitov v spodnej časti brucha, zvýšením výtoku s nepríjemným zápachom a zmenou ich homogénnej štruktúry.

3 Prítomnosť zlých návykov. Tabak a závislosť od alkoholu negatívne ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu.

Každá žena potrebuje vedieť, že akákoľvek odchýlka od normy pri užívaní OK vyžaduje odvolanie k lekárovi. Jeho odborný názor pomôže objasniť príčiny odchýlok a predpísať adekvátnu liečbu.

Pin
Send
Share
Send
Send