Zdravie

Scarlet krv z maternice

Pin
Send
Share
Send
Send


Priemerná doba trvania menštruácie je 5 dní. Zdá sa, že majú určitú cyklickú povahu, často sa však vyskytujú malé výkyvy, keď sa kritické dni vyskytnú o niečo skôr alebo neskôr. V tomto prípade stojí za to premýšľať a pozerať sa na svoje telo, pretože výtok sa ľahko zamieňa s krvácaním, čo je príznak mnohých nebezpečných chorôb. V tomto článku popíšeme, ako odlíšiť menštruáciu od krvácania z maternice.

Ako odlíšiť krvácanie z maternice od menštruácie

Každá strata krvi, okrem tej, ktorá sa vyvíja v kritických dňoch, môže byť pre ženské telo nebezpečná. Krvácanie maternice má patologické príčiny, menštruácia je fyziologická. Nie je však vždy ľahké určiť, čo je pred nami: krvácanie alebo menštruácia.

V kritických dňoch sa každý deň vylučuje malé množstvo krvi. Na začiatku cyklu sú svetlomety svetlé a tekuté smerom ku koncu - tmavé a hrubé.

Okrem samotnej krvi menštruačný tok obsahuje hlien a častice mŕtveho endometria. To všetko im dáva špecifickú chuť, ktorá pripomína vôňu mäsa.

Ak sa teda žena zaujíma o to, ako určiť, že má hojnú menštruáciu alebo krvácanie, musí byť odrazená povahou prepustenia.

Presnejšia definícia je založená na štúdii takých znakov krvácania z maternice, ako je trvanie, cyklickosť a objem straty krvi.

trvanie

Pri menštruácii trvá krv z maternice 3 až 7 dní v závislosti od individuálnych charakteristík ženského cyklu. Mesačne počas 7 dní môže byť príznakom krvácania z maternice. Okrem trvania je ich charakter odlišný. Aby ste zistili, či došlo k menštruácii alebo krvácaniu, musíte vedieť, že:

 1. Pri menštruácii v prvých dňoch je výtok nevýznamný, rozmazáva sa a v nasledujúcom je časť s patologickým krvácaním - kontinuálna.
 2. Vypúšťanie v kritických dňoch má prísne trvanie - od 3 do 7 dní, krvácanie z maternice môže byť jednorazové alebo obťažovať ženu viac ako jeden týždeň. V tomto prípade sa krv vylučuje v malých množstvách.

cyklické opakovanie

Menštruácia má špecifický cyklus. Zvyčajne trvá 28 dní, avšak za normálne sa považujú aj výkyvy 1 týždeň v oboch smeroch. V dôsledku toho vaginálny výtok, ktorý sa nachádza mimo cyklu, jasne ukazuje, že to nie je s najväčšou pravdepodobnosťou mesačne.

Bude to typické, ak „menštruácia“ príde na deň, ktorý sa líši od očakávaného týždňa alebo viac.

Strata krvi

Hlavným rozdielom od mesačného krvácania je množstvo výtoku. Fyziologickým javom je strata 50 ml krvi na cyklus.

Variantom normy je aj bohatá menštruácia, pri ktorej sa v kritických dňoch uvoľní 80 ml krvi. Jednorazová strata krvi 50 ml alebo viac ako 100 ml sa považuje za krvácanie a vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Dobre ilustruje vlastnosti prideľovania krvi, množstvo hygienických výrobkov, ktoré žena konzumuje počas dňa. Počas menštruácie toto číslo spravidla nepresahuje 4 (v závislosti od hojnosti). To naznačuje, že množstvo sekrétov zapadá do fyziologického rámca. Keď žena s krvácaním z maternice môže používať viac ako 10 vankúšikov denne.

Preto je veľmi dôležité rozlišovať medzi hojnou menštruáciou u ženy a stratou krvi, ktorá má patologické príčiny. V opačnom prípade existuje riziko anémie s nedostatkom železa.

Somatické symptómy

Odpoveď na otázku, ako rozlišovať medzi menštruáciou a krvácaním z maternice, je potrebné venovať pozornosť somatickým symptómom. Počas patologického procesu v ženskom tele existuje množstvo prejavov, s ktorými sa dá rozpoznať. Medzi príznaky krvácania z maternice počas menštruácie patria:

 • významný nárast objemu vypúšťania, t
 • nepretržitý charakter straty krvi,
 • tekutá konzistencia, jasná farba výboja, neprítomnosť hlienu, zrazenín a charakteristického zápachu,
 • príznaky anémie (slabosť, ospalosť, bledosť kože, závraty, nevoľnosť, zvýšená srdcová frekvencia),
 • bolesť v oblasti slabín pred nástupom navrhovanej menštruácie a počas pohlavného styku.

Hlavné príčiny krvácania

Strata krvi je nebezpečný jav, najmä ak má patologický charakter. Dôvodom je často porušovanie týkajúce sa fungovania ženského reprodukčného systému a predmetným príznakom je druh markera, ktorý indikuje, že v tele došlo k poruche.

Krvácanie nemožno nikdy ignorovať. V opačnom prípade patologický proces dostane čas na vývoj, môžu sa vyskytnúť komplikácie, ktoré môžu viesť k neplodnosti.

Medzi hlavné príčiny krvácania z maternice patria:

 • malígne a benígne novotvary ženského reprodukčného systému,
 • potrat z dôvodu potratu,
 • potrat,
 • popôrodné krvácanie,
 • krvácanie z implantátu,
 • hormonálnej nerovnováhy
 • ochorenia krvi
 • infekcie urogenitálneho traktu,
 • poruchy koagulácie
 • zápal panvových orgánov.

Strata krvi po pôrode

Po pôrode sa považuje za fyziologický jav, ktorý predpovedá regeneračný proces v ženskom tele. Takéto vypúšťanie sa nazýva lochia. Môžu pokračovať dva mesiace po narodení dieťaťa.

Okrem krvácania jasnej šarlátovej farby s nepríjemným zápachom, v ktorom nie je hlien a krvné zrazeniny, má žena nízku horúčku, malátnosť, závraty, nevoľnosť, migrény.

Krvácanie implantátu

Sprevádzanie procesu koncepcie. Fyziologicky je tento proces určený implantáciou (implantáciou) vajíčka do endometria maternice. V dôsledku toho je porušená integrita steny orgánu, poškodené sú malé krvné cievy, z ktorých je vyliata krv.

Implantačnú stratu krvi možno posúdiť, ak krátko pred tým, ako sa uskutočnil nechránený pohlavný styk a objavili sa skoré príznaky tehotenstva. Rýchly test na moč je schopný potvrdiť alebo vyvrátiť túto diagnózu.

Príznaky potratu

Vzhľadom na otázku, ako odlíšiť menštruáciu od krvácania počas tehotenstva, mali by ste sa dotknúť takejto témy ako potratu.

V skorých štádiách gravidity sú prípady spontánneho prerušenia. Embryo v tomto čase je veľmi malý počet buniek, ktoré neustále podliehajú viacerým deleniam. Tento proces môže často zlyhať. Mutačný materiál sa nezhromažďuje v dôsledku mechanizmu potratu. Ide o evolučne prepracovanú obrannú reakciu organizmu, určenú na prevenciu vývoja embrya s genetickými abnormalitami.

V počiatočných štádiách potratu je relatívne ľahké. Medzi jeho prejavy patrí:

 1. Ťahanie bolesti v slabinách, ktoré môže dať bedrovej.
 2. Izolácia krvi z pošvy.

Naproti tomu menštruačný výtok s potratom má tmavočervenú alebo hnedú farbu. Môžu to byť veľké a husté zrazeniny.

Potraty sú často plné následkov. V priebehu času sa u žien môže vyvinúť subfebrilná teplota, ktorá je markerom zápalového procesu v reprodukčných orgánoch. Keď sa horúčka má poradiť s lekárom, aby sa zabránilo vážnym komplikáciám.

Vlastná liečba pred vstupom do gynekológa

Pri hojnom krvácaní z maternice je potrebné urýchlene zavolať záchrannú brigádu. Pred príchodom je možné prijať nasledujúce opatrenia na zníženie vypúšťania:

 1. Ľahnite si tak, aby nohy boli vyššie ako telo.
 2. Zabezpečte dostatok nápoja.
 3. Priložte suchý ľad do oblasti slabín brucha.

Po hospitalizácii a relevantnom výskume a analýze sa lekári rozhodnú, či má pacient navštíviť gynekológa. Možno symptóm vyžaduje zásah iných špecialistov.

Často používané lieky na zníženie straty krvi: Tranexam, Vikasol, Ditsinon. Prijatie každého z týchto liekov si vyžaduje konzultáciu s gynekológom, pozorné prečítanie návodu na použitie a prísne dodržiavanie pravidiel dávkovania.

Čo by malo strážiť?

Výskyt akýchkoľvek príznakov môže naznačovať rozvoj krvácania.

 • Ak sa uvoľnenie menštruačnej krvi nezníži a v niektorých prípadoch sa zvyšuje niekoľko dní po začiatku menštruácie.
 • Ak sa po vytvorení trvalého mesačného harmonogramu nedostavia včas, je vylučovanie krvi veľmi hojné a nemá tendenciu ustupovať, zatiaľ čo uvoľnená krv je červená.
 • Výskyt krvavého výtoku z genitálneho traktu po abdominálnej traume.
 • Bohatá sekrécia šarlátovej krvi po dlhodobej absencii menštruácie u žien staršej vekovej skupiny počas menopauzy.

Príčiny krvácania z maternice sú veľmi početné, počnúc chorobami ženského reprodukčného systému, končiac poruchami v systéme zrážania krvi. V rôznych vekových skupinách sa frekvencia výskytu rôznych príčin značne líši.

 1. Choroby krvi (napríklad trombocytopenická purpura). Zvyčajne, v prípade porúch koagulácie, existujú aj iné príznaky, ako napríklad dlhodobé nepretržité krvácanie z menších poranení (viac ako 10 minút), časté krvácanie z nosa, modriny, ktoré sa vyskytujú bez príčiny, a hojné dlhodobé krvácanie po extrakcii zubov. Takéto príznaky by nemali zostať bez povšimnutia. Dievča by sa malo vždy poradiť s lekárom a absolvovať príslušné testy. Porušenie hemostatického systému krvi prináša reálnu hrozbu pre život ženy. Ak takéto príznaky "zavrieť oči", potom je vysoké riziko umierania počas akejkoľvek operácie, pôrod, zranenia z vypuknutia krvácania.
 2. Zápalové ochorenia reprodukčných orgánov .
 3. endometrióza , Endometrium foci umiestnené mimo maternice počas menštruácie môžu viesť k silnému krvácaniu.
 4. Nádory genitálií. Novotvary značnej veľkosti môžu rásť do blízkych ciev, pričom ničia cievnu stenu, čo spôsobuje takú komplikáciu ako krvácanie.
 5. Vaginálne polypy , Polypy takejto lokalizácie sú najčastejšie zranené, napríklad pri pohlavnom styku alebo pri použití tamponov, čo vedie k nadmernému krvácaniu.
 6. lieky , Príjem liekov zo skupiny antikoagulancií a antitrombocytov (riedenie krvi) počas menštruačného cyklu môže tiež spôsobiť krvácanie.
 7. Teplá vaňa, sprcha Návšteva kúpeľov, sauny v prvých dňoch menštruácie je tiež častou príčinou krvácania u žien predisponovaných k nim.
 8. Spontánny potrat , Ak je žena tehotná, výtok krvi z genitálneho traktu môže naznačovať ohrozenie potratu, predčasné odlúčenie placenty atď. V každom prípade výskyt krvácania u tehotnej ženy vyžaduje hospitalizáciu v špecializovanej nemocnici.
 9. Vážne zranenia brucha .
 10. Mimomaternicové tehotenstvo. Fetálne vajíčko implantované do maternicovej trubice, ktoré zväčšuje veľkosť, nevyhnutne vedie k prasknutiu vajíčkovodu a vzniku krvácania. Vypúšťanie krvi z genitálneho traktu, žena je v extrémnej bolesti, ignorovať, čo nie je možné. Táto situácia si vyžaduje núdzovú hospitalizáciu.
 11. Užívanie lieku "Postinor" aby sa zabránilo nechcenému tehotenstvu, ak došlo k nechránenému pohlavnému styku. Krvácanie je vedľajším účinkom lieku a u žien s krvácaním z maternice v minulosti, „Postinor“ môže vyvolať krvácanie, ktoré vyžaduje, aby sa zastavila pohotovostná lekárska starostlivosť.

ZAINTERESOVANÉ VEDIEŤ. Aj u novorodencov dochádza k menštruačne podobnému krvácaniu z genitálneho traktu. Tento jav sa nazýva sexuálna (hormonálna) kríza. Tento stav sa vyskytuje asi 7 dní po narodení a prejavuje sa výskytom malého množstva krvi z pošvy novorodenca. Po niekoľkých dňoch sa krvácanie zastaví samo.

Tento fenomén sa vysvetľuje zvýšeným obsahom pohlavných hormónov matky v detskej krvi, po 9–10 dňoch sa hladiny hormonálnej rovnováhy ustupujú a krvácanie sa neopakuje. Stav je prispôsobivý, nevyžaduje žiadne terapeutické opatrenia.

Vylučovanie krvi môže byť sprevádzané príznakmi mastitídy (opuch prsných žliaz) a oddelením malého množstva belavej tekutiny od bradaviek.

Sexuálna kríza nie je bežná, len u 9-7% novorodencov.

Ako sa liečiť?

Krvácanie maternice, bez ohľadu na príčiny, by sa malo liečiť v stenách špecializovanej nemocnice, ale v žiadnom prípade doma.

Ak žena stratila významné množstvo krvi, môže byť predpísaná transfúzia krvných doštičiek alebo červených krviniek, ako aj čerstvá zmrazená plazma.

Sú predpísané, ako je napríklad Ditsinon, Tranexam, Vikasol (nie je to nástroj prvej pomoci, pretože pôsobí len po 18-12 hodinách), Oxytocin (spôsobuje kontrakciu maternice, čo pomáha zastaviť krvácanie z maternice).

Po zastavení krvácania sa post-hemoragická anémia koriguje preparátmi železa.

V ťažkých prípadoch sa chirurgické krvácanie vykonáva kyretážou maternice. Ak takéto opatrenie zlyhá, vykoná sa extirpácia (odstránenie) maternice. Tento postup sa vykonáva v mimoriadne náročných prípadoch, keď použitie iných metód nie je účinné.

Pred príchodom sanitky

 1. Vezmite horizontálnu polohu so zdvihnutou hlavou dolu.
 2. Na spodnej časti brucha položte bublinu so studenou vodou zabalenou v látke. Pripojiť

15 až 10 minút, potom 5 minútová prestávka a znovu sa aplikuje počas 10-15 minút. To sa vykonáva pred príchodom sanitky.

Krvácanie maternice - Je to akýkoľvek odtok krvi z dutiny maternice, s výnimkou menštruačného a patrimonálneho krvácania. Krvácanie maternice ako symptóm môže sprevádzať mnoho gynekologických a extragenitálnych patológií, alebo to môže byť nezávislé ochorenie.

Existuje abnormálne krvácanie z maternice bez úpravy veku v ktoromkoľvek období života. Približne u 3% novorodencov sa v prvých dňoch extrauterinného života často objavuje krvavý výtok z genitálneho traktu fyziologického charakteru, ktorý sa skladá z tmavej, nepotiahnutej krvi, hlienu a zastaví sa sám po jednom alebo dvoch dňoch. Krvácanie maternice, ku ktorému dochádza u starších žien, takmer vždy poukazuje na závažnú patológiu.

Najväčšou skupinou je krvácanie z maternice v dôsledku menštruačnej dysfunkcie alebo dysfunkčného krvácania z maternice. Nie sú spojené s anatomickými abnormalitami, môžu sa vyskytovať s určitou periodicitou (cyklickou) alebo majú acyklický charakter.

Medzi dysfunkčné maternicové krvácanie vedúci juvenilný (dospievajúci). Mladé krvácanie z maternice je diagnostikované u dievčat počas aktívnej puberty, ich príčina je spojená s nedokonalou prácou a nezrelosťou endokrinného a hypotalamicko-hypofyzárneho systému.

Krvácanie maternice v jej pôvode možno pripísať komplikovanému tehotenstvu, pôrodu alebo poporodnému obdobiu. Niekedy je tiež provokovaná, komplikovaná potratmi, nádormi genitálnej sféry.

Choroby obehového systému, patológia srdca a / alebo krvných ciev a endokrinné ochorenia sú často prítomné medzi príčinami krvácania z maternice u žien s dobrým gynekologickým zdravím.

Medzi príčiny krvácania z maternice patria aj menej závažné faktory: stres, prepracovanie, zmena klimatického pásma pobytu, prudký úbytok hmotnosti (najmä umelými prostriedkami). Nesprávne užívanie hormonálnych antikoncepčných liekov môže tiež vyvolať krvácanie z maternice.

Klinický obraz abnormálneho krvácania z maternice je jednoduchý a zrejmý. Charakterizovaný výskytom krvácania z genitálneho traktu rôznej intenzity a trvania, ktorý nie je menštruáciou a nie je spojený s fyziologickým pôrodom. Intenzívne abnormálne uterinné krvácanie vyvoláva kliniku anémie a niekedy to môže viesť k vážnym následkom: skresleniu kardiovaskulárneho systému a hemoragickému šoku.

Veľké množstvo príčin krvácania z maternice vyžaduje dôsledné diagnostické vyhľadávanie, ktoré zahŕňa veľký zoznam štúdií. Diagnóza sa spravidla vykonáva v etapách, keď sa pomocou výnimočnej metódy vykonávajú diagnostické opatrenia až do chvíle, kedy nie je spoľahlivý dôvod krvácania.

Zastavenie krvácania z maternice sa robí podľa jeho príčiny a určite sa zohľadňuje stav pacienta. В экстренных ситуациях, когда сильнейшее маточное кровотечение сопряжено с угрозой жизни, проводится терапия в рамках реанимационных мероприятий, а после восстановления должного самочувствия больной начинается поиск причины кровотечения, вырабатывается дальнейшая терапевтическая тактика.

Príčiny krvácania z maternice

Krvácanie maternice má etiologicky úzky vzťah s vekom, povahou hormonálnej funkcie vaječníkov, ako aj somatickým zdravím žien.

Krvácanie maternice v novorodeneckom období je spojené s „sexuálnou krízou“ - procesom adaptácie narodeného dievčaťa na „nezávislý“ život. Po pôrode zostáva v tele dievčaťa značné množstvo materských hormónov, ktoré po pôrode prudko klesá. Vrchol hormonálneho úpadku nastáva na konci prvého týždňa života, v rovnakom čase môže dieťa pocítiť krvavé vaginálne prepustenie. Súvisia s normou, prejdú samostatne do maximálne dvoch dní a nevyžadujú si externý zásah.

Krvácanie z juvenilnej maternice sa často vyskytuje v prvých dvoch rokoch po nástupe prvej menštruácie. Ich vzhľad súvisí s nedokonalou reguláciou menštruačnej funkcie alebo s dôsledkami patologického priebehu tehotenstva a pôrodu.

U žien, ktoré prekonali pubertu, môže mať krvácanie z maternice tieto príčiny:

1. Patológia tehotenstva. Krvácanie maternice v skorých (až 12 týždňov) termínoch je spôsobené potratom, "zmrazeným" tehotenstvom, vezikulárnym driftom. V neskorších obdobiach (po 12 týždňoch) môže krvácanie z maternice vyprovokovať placentu, ak je nesprávne pripojená (presumptívna) k stene maternice, alebo ak sa začne odlupovať pred predpísaným obdobím.

U tehotných žien nie je krvácanie z maternice vždy spojené s nepriaznivým stavom plodu alebo hrozbou predčasného pôrodu. Niekedy sa objavujú v dôsledku prítomnosti erózie na krčku maternice, krčka maternice alebo banálneho slizničného poškodenia.

2. Patologická práca. Rozsiahle poranenia pri pôrode, oneskorené častice placenty v maternici, ktoré spôsobujú pôrod, zhoršený tón maternicovej steny (atónia a hypotenzia) iniciujú krvácanie z maternice u žien, ktoré porodili.

3. Komplikované potraty. Po mechanickom poranení steny maternice sa môže vyskytnúť ťažké krvácanie z maternice. Tiež krvácanie po potrate je vyvolané neodstránenými časťami plodu a / alebo fetálnych membrán.

- Onkologická gynekologická patológia.

Dysfunkčné krvácanie z maternice

Dysfunkcia sa považuje za krvácanie z uteru spojené so zhoršenými regulačnými funkciami hypofýzy a hypotalamu, keď sa v neprítomnosti ochorení maternice a príveskov objaví hormonálna dysfunkcia, ktorá mení menštruačný cyklus. Keďže najväčší počet hormonálnych fluktuácií pripadá na mladých (14–18 rokov) a premenopauzálny (18–45 rokov) vek, najväčší počet dysfunkčných uterinných krvácaní je zaznamenaný u pacientov týchto vekových skupín.

Dysfunkčné krvácanie z maternice nie je nezvyčajné a je diagnostikované u takmer každého piateho pacienta, ktorý kontaktoval gynekológa.

Normálne sa menštruačný cyklus skladá z dvoch ekvivalentných fáz, oddelených ovulačným obdobím - uvoľnením zrelej vaječnej bunky za hranicami vaječníkov. Ovulácia sa vyskytuje uprostred cyklu. Potom, čo vajce opustí vaječník, na mieste, kde dozrieva, sa tvorí žlté telo.

V prvej menštruačnej fáze dominujú estrogény, v druhom sú obsadené progestínovými gestagénmi (progesterónom).

Dysfunkčné krvácania sú spôsobené narušením rytmu vylučovania hormónov, ako aj zmenou počtu pohlavných steroidov.

Klinika dysfunkčného krvácania úzko súvisí s prítomnosťou alebo neprítomnosťou ovulácie, takže sú rozdelené na:

- ovuláciu (ovulácia) charakteristickú pre reprodukčný vek, t

- Anovulačné (bez ovulácie), často sa vyskytujú u mladých dievčat a žien v menopauze.

V srdci všetkých dysfunkčných krvácaní je porušenie menštruačného cyklu. Môže mať tieto formy:

- „abnormálna“ hojná menštruácia (pravidelná alebo nepravidelná) trvajúca dlhšie ako týždeň,

- menštruácia s malým (menej ako 20 dní) alebo veľkým (viac ako 35 dní) intervalom,

- absencia menštruácie dlhšie ako šesť mesiacov za predpokladu, že nie je tehotenstvo, dojčenie a menopauza.

Pri absencii ovulácie sa menštruácia stáva nepravidelnou, s dlhým oneskorením. Obvykle po jednomesačnom a polmesačnom oneskorení alebo dvoch mesiacoch dochádza k silnému krvácaniu, ktoré trvá dlhšie ako týždeň. Môže sa vyskytnúť krvácanie z maternice s zrazeninami. Veľké množstvo krvi, ktoré sa hromadí v dutine maternice, nemá čas na evakuáciu včas a vytvára zrazeniny - fragmenty koagulovanej krvi. Prítomnosť krvných zrazenín môže tiež indikovať porušenie koagulačného systému alebo zníženie tonusu steny maternice (napríklad po pôrode alebo potrate).

Pravidelne opakovaná významná strata krvi často vedie k sprievodnej anémii.

Terapia dysfunkčného maternicového krvácania zahŕňa podrobnú diagnostiku ich príčiny. Je potrebné určiť, v ktorých väzbách došlo k porušeniu hormonálnej regulácie, aby sa im náležite kompenzovali.

Liečba krvácania z maternice

Výber liečby pre krvácanie z maternice vždy znamená podrobnú štúdiu ich príčiny.

Krvácanie po pôrode v dôsledku oneskorenia v častiach placenty alebo fetálnych membrán nemožno zastaviť bez revízie dutiny maternice. Po pôrode si maternica ponecháva svoju veľkú veľkosť a krčka maternice sa ešte nevrátila do svojej pôvodnej veľkosti a voľne vynecháva ruku. Pri dodržiavaní všetkých pravidiel antiseptík sa vykonáva manuálne vyšetrenie dutiny maternice, aby sa zistil „vinník“ krvácania. Detekovaný fragment po narodení alebo membrán sa odstráni a potom sa zabráni infekčným komplikáciám.

Krvácanie po potrate v dôsledku oneskorenia častí plodu sa zastaví zoškrabaním dutiny maternice.

Juvenilné krvácanie z maternice sa lieči v niekoľkých štádiách. Spočiatku sa krvácanie zastaví. Ak je krvácanie mierne a stav pacienta nie je narušený, symptomatická hemostáza sa uchýli k. Dlhé a bohaté juvenilné krvácanie s prítomnosťou sekundárneho krvácania vyžaduje použitie hormónov. Ak krvácanie pretrváva aj po symptomatickej liečbe, používa sa aj hormonálna hemostáza. Voľba hormonálneho činidla je vždy individuálna, pretože závisí od špecifickej klinickej situácie. Zvyčajne sa uprednostňujú gestagény alebo kombinácia estrogénu s gestagénmi.

Dokonca aj najúčinnejšia hemostáza nemôže vylúčiť opakovanie juvenilného uterinného krvácania, preto ďalším terapeutickým krokom je anti-relapsová terapia zameraná na elimináciu skutočnej príčiny krvácania - hormonálnej dysfunkcie. S pomocou hormonálnych prípravkov sa obnovuje normálny menštruačný cyklus, ktorý je obsiahnutý u konkrétneho pacienta. Liečba proti relapsu spravidla trvá tri mesiace.

Dysfunkčné krvácanie z maternice reprodukčného obdobia sa tiež lieči postupne: t

Stupeň I Zastavenie krvácania.

1. Symptomatická hemostáza. Zahŕňa prostriedky na zníženie svalovej hmoty maternice, ako aj prípravky na hemostatické pôsobenie.

2. Chirurgická hemostáza. Škrabanie dutiny maternice. Metóda vedie medzi menopauzálnymi ženami kvôli zvýšenému riziku vývoja.

3. Hormonálna hemostáza. Je to opodstatnené len pre mladé ženy, ktoré si neuvedomili reprodukčnú funkciu žien, ktoré nemajú v anamnéze príznaky patologického nálezu endometria.

Fáza II. Rekreácia normálneho menštruačného cyklu a prevencia relapsu.

1. Vitamínová terapia: kyselina listová, vitamíny E, B, C.

2. Homeopatické lieky, ktoré regulujú menštruačné funkcie: Remens, Mastodinon a podobne.

3. Hormonálna terapia. Liek sa volí podľa veku pacienta a povahy hormonálnej dysfunkcie.

Fáza III. Obnovenie schopnosti reprodukcie.

Vedené medzi mladými ženami plánujúcimi tehotenstvo. Používajú sa látky stimulujúce ovuláciu.

Počas menopauzy zahŕňa dysfunkčné krvácanie z maternice aj fázovanú liečbu. Po prvé, v prvej fáze sa často vykonáva chirurgická hemostáza (kyretáž). Následná hormonálna liečba je zameraná na potlačenie ovariálnej aktivity a tvorbu atrofických zmien v endometriu.

Ako zastaviť krvácanie z maternice

Akékoľvek abnormálne krvácanie z maternice sa musí odstrániť kvalifikovaným technikom. Ženy však vždy nehľadajú pomoc, radšej sa vyrovnávajú s neintenzívnym krvácaním na vlastnú päsť.

Samotná žena niekedy veľmi úspešne zastaví krvácanie. Ale pretože hemostáza je len prvým štádiom liečby, bez následnej adekvátnej liečby, krvácanie z maternice sa môže nielen opakovať, ale aj návrat sprevádzaný závažnejšími príznakmi.

Ak žena vie o príčine krvácania z maternice a je si istá, že za tým nie je žiadny vážny dôvod, je možné sa ju pokúsiť zastaviť sami.

Infúzie a odvary byliniek spôsobujú dobrý hemostatický účinok. Používajú sa nielen ako monoterapia, ale aj ako súčasť komplexnej liečby, ktorá zvyšuje jej účinok a skracuje dobu liečby.

Klinicky preukázaný výrazný hemostatický účinok žihľavy, ovčieho vrecka, rebríka, svalu.

Ženy, ktoré už v minulosti zažili epizódy krvácania z maternice a poznajú ich príčinu, používajú dobre známe a „dokázané“ lieky. Dicín s krvácaním z maternice je možno najobľúbenejším hemostatickým činidlom. Ovplyvňuje cievnu stenu, znižuje jej priepustnosť a obnovuje normálny mechanizmus zrážania krvi. Ditsinon sa používa pri krvácaní z maternice v pilulke alebo vo forme injekcie.

Tranexam pre krvácanie z maternice je tiež veľmi účinný. Podporuje procesy zrážania krvi a tým zastavuje krvácanie. Ďalším účinkom lieku je jeho antialergický a protizápalový účinok. Tranexam sa používa na krvácanie maternice dysfunkčnej povahy s ťažkou menštruáciou.

Pri výbere lieku a spôsobu jeho podávania je potrebné pripomenúť, že aj tie najneškodnejšie lieky majú nežiaduce vedľajšie účinky a kontraindikácie, preto pri začatí samo-likvidácie krvácania z maternice žena riskuje poškodenie svojho zdravia.

Aj keď sa zastaví krvácanie z maternice, je potrebné navštíviť lekára, aby sa zistila jeho presná príčina a následná liečba proti relapsu.

Nezávislé hemostatické opatrenia môžu byť tiež vykonávané v prítomnosti núdzovej situácie pri čakaní na sanitku, keď je veľa krvácania z maternice, silná bolesť a nevoľnosť. Aby sa znížili negatívne symptómy, je potrebné ľahnúť si na tvrdý povrch, mierne zdvihnúť nohy, dať na brucho niečo veľmi chladné - „bublinu“ s ľadom, akékoľvek vrece mrazených potravín, nádobu naplnenú veľmi studenou vodou (napríklad fľašu). Môžete tiež pripojiť ľad (napríklad kocky ľadu v balení). Predchladené by mali byť zabalené v utierke, aby sa zabránilo kontaktu omrzlín. Počas krvácania je tiež potrebné doplniť tekutinu, ktorú telo stratí. Mal by piť viac vody, sladkého čaju alebo bylinných odvarov.

Ak je krvácanie z maternice spojené s hormonálnou antikoncepciou, informujte o tom svojho lekára a odporučte jeho nahradenie. Je potrebné mať na pamäti, že náhle vysadenie hormonálnej antikoncepcie môže spôsobiť krvácanie z maternice alebo posilniť existujúce.

Prípravky na krvácanie z maternice

Na elimináciu krvácania z maternice sa používajú lieky rôznych farmaceutických skupín:

1. Prostriedky, ktoré zvyšujú kontrakcie svalov maternice (oxytocín, metylergomentrín, ergotamín a podobne). Z fytopreparácií sa používa tinktúra z vodného korenia, extrakt z ovčiaka.

Zosilnené kontrakcie maternice rýchlo evakuujú obsah ciev maternice a kŕčov, čo spôsobuje ich obštrukciu.

2. Antihemoragické a hemostatické liečivá. Urýchliť čas zrážania krvi, obnoviť normálny tón steny malých ciev a zúžiť ich lumen. Najobľúbenejšie sú Ditsinon, chlorid vápenatý 10%, kalcium glukonát 10%, Vikasol, kyselina askorbová, Tranexam.

3. Hormonálne hemostatické činidlá. Možno najrozsiahlejšia skupina liekov. Významný zoznam dostupných hormonálnych liekov vám umožňuje zvoliť si potrebnú kombináciu hormónov v zložení lieku, aby sa eliminovalo hormonálne zlyhanie a zastavilo sa krvácanie z maternice u žien patriacich do rôznych vekových kategórií.

Juvenilné krvácanie z maternice sa zastaví pomocou gestagénov (Duphaston, Norkolut, Utrogestan), kombinovaných liekov (Non-ovlon, Microgene).

Dysfunkčné krvácanie z maternice reprodukčného obdobia sa eliminuje pomocou monofázových hormonálnych kontraceptív (Microgenon, Marvelon, Femoden), gestagénov (deriváty progesterónu) alebo estrogénov (Estradiol, Sinestrol).

Dysfunkčné krvácanie premenopauzálneho obdobia sa zastaví pomocou gestagénov (Norcolut, Orgametril, deriváty progesterónu) a antigonadotropných liekov (Danazol, Gestrinone).

Po menopauzálnom uterinnom krvácaní sa vykonáva chirurgická liečba.

Zdravie ženskej genitálnej sféry ovplyvňuje jej celkový stav, reprodukčnú funkciu a psychickú náladu. Takmer každá žena naraz alebo iná zažila krvácanie z maternice. Hoci krvácanie z pošvy môže nastať z mnohých úplne neškodných dôvodov, niekedy signalizuje problémy s pôrodom a predstavuje hrozbu pre zdravie samotnej ženy.

Menštruačné krvácanie: miera straty krvi

Mesačná menštruácia (fyziologické odmietnutie endometria maternice, sprevádzané krvácaním) je normou. Zvyčajne sa prvé menštruačné krvácanie vyskytuje v 11-16 rokoch. V dôsledku zrýchlenia mladšej generácie a skorej puberty sa však tieto obdobia líšia.

Je to dôležité! Pravidelná menštruácia, ktorá začala vo veku 8 rokov a skôr, ako aj ich absencia po 16 rokoch, signalizuje hormonálnu patológiu a vyžaduje odborné vyšetrenie.

Proces odmietnutia endometria (menštruácie) trvá 3-7 dní a opakuje sa po 21-28-35 dňoch. Počas jednej menštruácie stráca dievča / žena 50-80 ml krvi a odmietnuté endometrium vstupuje do tohto objemu. Vlastne krv je stratená len asi 1 polievková lyžica. lyžice. Intenzívnejšie menštruačné krvácanie s zrazeninami postupne vedie k rozvoju anémie.

Pravidelná menštruácia sa preruší počas tehotenstva, po pôrode a na určitý čas počas dojčenia. Postupne menštruácia ustúpi (produkcia pohlavných hormónov sa zastaví) na 45-55 rokov. V období po menopauze nedochádza ku krvácaniu endometria.

Je to dôležité! Na siedmy deň po oplodnení a v skorých štádiách môže tehotná žena pociťovať 1-2 dňové exkrementy. Zvyčajne sa ich začiatok zhoduje s odhadovaným obdobím menštruácie. Kvôli nedostatku progesterónu a ohrozeniu tehotenstva.

Druhy krvácania z maternice

Podľa fyziologických období sexuálneho fungovania sa rozlišuje odtok krvi z maternice:

 • mladistvý - štádium sexuálnej formácie tela (do 18 rokov),
 • reprodukčný - plodný vek,
 • menopauza - v menopauze.

Vzhľadom na povahu patologického krvácania sa berie do úvahy: t

 • menorágia - dlhá (8 dní alebo viac) a hojné odmietnutie menštruácie (viac ako 80 ml),
 • metrorrhagia - jednorazové, často chudobné krvácanie v intermenštruačnom intervale,
 • polymenorea - menštruačné odmietnutie s intermenštruačnými intervalmi kratšími ako 21 dní,
 • menometrorrhagy - nepravidelne vznikajúce dlhotrvajúce krvácanie z maternice.

Príznaky krvácania z maternice


Celkový obrázok:

 • menštruácia viac ako 8 dní alebo neplánované krvácanie,
 • otravná bolesť, lokalizácia - v dolnej časti brucha, v dolnej časti chrbta,
 • menštruačné odmietnutie je častejšie ako obvykle (strata krvi dosahuje 120 ml), s veľkými krvnými zrazeninami (hygienické tampóny a vankúšiky sa rýchlo navlhčujú) alebo skromné, dlhotrvajúce,
 • slabosť
 • bledú pokožku
 • závrat, možné mdloby,
 • nauzeu, možné zvracanie,
 • rýchly pulz, pokles tlaku,
 • krvný test odhalí anémiu.

Charakteristické znaky krvácania z maternice:

 1. Dysfunkčné krvácanie je bezbolestné.
 2. Normálne trvanie krvácania po pôrode je až 2 mesiace.
 3. Dlhodobé, rozsiahle krvácanie po potrate indikuje prítomnosť rezíduí tkaniva alebo zápalu v maternici.
 4. Malé krvácanie po kopulácii nie je nebezpečné, ale žiadam objasnenie dôvodu.
 5. Krvácanie z prieniku v dôsledku hormonálnej antikoncepcie vyžaduje zmenu dávky alebo vysadenie lieku.
 6. S polypy v maternici, menštruácia je bolestivé, malé hrče a zrazeniny pochádzajú s krvou.
 7. Fibroid vo vnútri maternice sa prejavuje obzvlášť silným krvácaním.
 8. Внематочная беременность провоцирует кровотечение на 4 нед., сопровождающееся сильнейшими болями в животе.
 9. Кровотечения при климаксе часто связаны с онкологией.
 10. Внутреннее кровотечение сопровождается всеми общими симптомами (обмороки, слабость, анемия и т. д.) за исключением внешнего кровотечения. Обязательна неотложная помощь.

diagnostika


Na zistenie príčiny krvácania z maternice sa vykonáva:

 • konzultácie s gynekológom, endokrinológom, onkológom,
 • krvné testy (všeobecné, biochémia, pohlavné hormóny a štítna žľaza),
 • Ultrazvuk maternice, štítnej žľazy,
 • X-ray tureckého sedla (mozog), reoencefalogramu,
 • vaginoskopia, zadný zadný vaginálny fornix je možný,
 • biopsia krčka maternice,
 • hysterosalpingografia.

Čo robiť, keď krvácanie z maternice?

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zavolať sanitku. Platí to najmä pre tehotné ženy a tie prípady, keď sa stav veľmi rýchlo zhoršuje. Je potrebné zavolať sanitku čo najskôr, pretože každá minúta môže byť rozhodujúca.

Po druhé, nezávisle sa poradia s lekárom, pretože iba špecialista bude schopný poskytnúť primerané hodnotenie, posúdiť stav ženy a zistiť dôvod.

Nemôžete: dať teplejšie teplá, sprcha, vziať teplé kúpele, používať lieky, zníženie maternice.

Ako zastaviť krvácanie z maternice:

 • Dodržujte pokoj na lôžku. Nohy by sa mali držať vo vyvýšenej polohe, napríklad pod vankúš alebo vankúš pod nimi. To umožní fungovanie krvi v životne dôležitých orgánoch (obličky, pečeň, mozog). S výraznou stratou krvi - znížiť riziko mdloby, závažných komplikácií,
 • Chill na spodnej časti brucha. Môže to byť ľadový obal zabalený v látke, aby sa zabránilo omrznutiu, alebo vykurovacia podložka naplnená studenou vodou. Ľad držať 10-15 minút, potom urobiť 5-minútovú prestávku. Opakujte postup 1-2 hodiny. Studené zhluky ciev, čím sa znižuje krvácanie,
 • Doplňte rovnováhu vody v tele. Ak nie je možné dať kvapkadlo, veľa nápojov pomôže, napríklad sladký čaj, šípkový čaj, vodu atď. Voda v tomto prípade kompenzuje stratu tekutiny, ktorá vyšla s krvou. Glukóza živí tkanivá a predovšetkým bunky mozgového nervu,
 • Lieky. Liek sa má užívať len po konzultácii s lekárom alebo v naliehavom prípade: Ditsinon (0,25 g vo vnútri 4 p / d), glukonát vápenatý (1 tab. 4 p / d), kyselina aminokapronová (30 ml 5 p / d), Vikasol (0,015 g 3 r / d), tinktúra zo žihľavy alebo vodný korenie (100 ml 3 r / d). Vyššie uvedené prostriedky zvyšujú aktivitu svalov maternice, ale počas tehotenstva sa neodporúčajú.

Opatrenia prijaté v nemocnici

Niektoré hemostatické činidlá používané pri krvácaní z maternice už boli uvedené vyššie, napríklad kyselina aminokaprónová, Ditsinon. Avšak v zdravotníckom zariadení sa podávajú buď intravenózne alebo intramuskulárne. Doma sa tieto postupy nevykonávajú. Všetko musí byť vykonané pod dohľadom lekárov a zdravotníckeho personálu.

Na zastavenie straty krvi sa môžu použiť hormonálne prípravky, napríklad kombinované orálne kontraceptíva (monofázické) alebo gestogén. Táto metóda je vhodná pre nulliparous mladé ženy, ktoré nie sú vystavené riziku vzniku nádorov v endometriu.

Hormonálne lieky sa tiež používajú v prípade, že žena bola kukurica na diagnostické účely kratšia ako 3 mesiace a zároveň nemala patológiu v endometriu.

Druhou možnosťou sú hemostatické lieky. Okrem vyššie uvedeného, ​​Tranexam sa používa, rovnako ako Ascorutin pre posilnenie stien ciev, a pre tón maternice Ergothal a Oxytocin.

Taktiež sa používajú metódy chirurgického krvácania. Hlavný a najúčinnejší je kanál krčka maternice. Koná sa pre ženy v reprodukčnom veku a počas menopauzy.

Na rovnaké účely predpíšte ošetrenie za studena alebo kryodestrukciu. Použitie tekutého dusíka zničí hornú modifikovanú vrstvu maternice. Tento postup nemá žiadne kontraindikácie a dáva trvalý pozitívny výsledok.

Ablácia je odstránenie endometria laserom, slučkou, guľovou elektródou alebo elektromagnetickou energiou. Postup sa vykonáva len pre ženy, ktoré nemajú záujem o deti v budúcnosti.

Komplex sa používa a symptomatická liečba. Je potrebné eliminovať nežiaduce účinky spôsobené veľkou stratou krvi. Napríklad žena môže dostať infúznu terapiu.

Vo väčšine prípadov to nie je kompletné bez liekov na liečbu anémie. Ak je anémia veľmi závažná, podávajú sa intramuskulárne, v iných prípadoch sa prostriedky berú perorálne.

Keď príčinou krvácania z maternice sú stresy, zlý životný štýl, emocionálne nepokoje, možno budete potrebovať liečbu sedatívami. Postarajte sa o seba a buďte zdravý!

Každá žena by mala venovať osobitnú pozornosť menštruačnému cyklu, pretože je to dôležitý ukazovateľ reprodukčného zdravia. A bohužiaľ, dosť často postupuje s rôznymi odchýlkami. Spoločná sťažnosť sa teda považuje za mesačnú uprostred cyklu. Ako ich interpretovať a hľadať príčinu takéhoto stavu sú aktuálne otázky, ktoré si vyžadujú primerané riešenie. Odpovede však ležia len v rovine lekárskej kvalifikácie.

Všeobecné informácie

Pred zvážením akýchkoľvek nezrovnalostí v menštruačnom cykle je dôležité pochopiť, ako funguje a čo spôsobilo periodické zmeny v ženskom tele. Hlavnými regulátormi reprodukčnej funkcie sú hormóny hypofýzy (folikuly stimulujúce, luteinizačné) a vaječníky (estrogény, progesterón). Prvé stimulujú produkciu týchto látok, udržujúc ich potrebnú koncentráciu v krvi.

Menštruačný cyklus má obvykle trvanie 21 až 34 dní. V priemere ženy očakávajú ďalšie absolutórium 28 dní, teda takmer mesiac. Po ich ukončení začína prvá fáza cyklu: folikuly dozrievajú vo vaječníkoch, plazmatická koncentrácia estradiolu sa postupne zvyšuje a endometrium sa hojí (proliferuje). Asi po 14 dňoch - práve uprostred cyklu - dochádza k ovulácii, ktorá sa vyznačuje uvoľňovaním vajíčka z dominantného folikulu. Potom tvorí corpus luteum, ktoré produkuje progesterón, ktorý tvoril základ druhej fázy (luteín). Pod vplyvom hormónu, endometrium zväčšuje, vylučuje hlien a pripravuje sa na príjem oplodneného vajíčka. A bez čakania na implantáciu embrya znova odmietli počas nasledujúcej menštruácie.

Príčiny odchýlok

Na základe fyziológie samotného procesu, menštruácia nemôže začať uprostred cyklu, pretože v tomto čase by sa endometrium už malo úplne uzdraviť a pripraviť sa na prechod z proliferačnej fázy do sekrečnej fázy. Jediná vec, ktorá by nemala spôsobiť obavy, je nedostatočná, nízka úroveň vybitia. Tento jav sa nazýva ovulačné krvácanie a môže sa vyskytnúť u mnohých žien. Je spojená so zvýšenou citlivosťou maternice na hormonálne vplyvy, ale nemala by sa vyskytovať nepretržite a trvať dlhšie ako 3 dni. V opačnom prípade musíte hľadať inú príčinu menštruačnej dysfunkcie.

V modernom živote existuje mnoho stresových faktorov, ktoré nemôžu ovplyvniť zdravie žien. Je veľmi ľahké triasť hormonálnu rovnováhu v tele, najmä keď je vystavená nasledujúcim faktorom:

 • Fyzické prepracovanie.
 • Emocionálny stres.
 • Iracionálne potraviny (vrátane "progresívnej" stravy).
 • Použitie liekov (perorálne kontraceptíva, antidepresíva).
 • Zmena klimatických zón.
 • Prehriatie a hypotermia.
 • Chemická intoxikácia.
 • Ionizujúce žiarenie.

Okrem toho existujú aj iné stavy, v ktorých vznikajú hormonálne zmeny v dôsledku patologických procesov v gynekologickom poli, ako aj v iných systémoch. Ženy s nepravidelným cyklom by preto mali byť vyšetrené na:

 • Zápalové ochorenia (adnexitída, endometritída, kolpitída).
 • Polycystický vaječník.
 • Nádorové procesy (myómy a polypy maternice).
 • Endometrióza.
 • Anomálie štruktúry maternice (skloňovanie tela, dvojbodka atď.).
 • Obezita.
 • Hypotyreóza.
 • Ťažké ochorenia pečene, obličiek, srdca.

Je potrebné poznamenať, že menštruácia môže začať skôr kvôli zníženiu cyklu samotného a vytesneniu ovulácie počas hypermenštruačného syndrómu. Takéto krvácanie sa tiež vyskytuje v dôsledku použitia vnútromaternicových kontraceptív, po určitých diagnostických a terapeutických postupoch (kyretáž, krčka maternice, atď.).

Príčina krvácania uprostred cyklu je často skrytá v takých akútnych stavoch, ako je ovariálna apoplexia alebo spontánny potrat. Nemali by sa prehliadať, pretože existuje vysoké riziko nežiaducich následkov. A existujú celkom fyziologické vysvetlenia menštruačného krvácania - v období dospievania a menopauzy. Preto je otázka ich pôvodu dosť priestranná a komplexná, čo si vyžaduje kvalifikovaný prístup k diferenciálnej diagnostike.

Intermenštruačné krvácanie môže nastať v dôsledku negatívneho vplyvu vonkajších a vnútorných faktorov. Existujú však celkom fyziologické prípady.

Ak chcete pochopiť, čo spôsobilo stredný cyklus vypúšťania, podobne ako mesačne, musíte vytvoriť úplný obraz toho, čo sa deje. Primárna diagnóza začína prieskumom, ktorého výsledok je vyjadrený v sťažnostiach, t.j. subjektívnych symptómoch. Počas vyšetrenia a fyzického vyšetrenia možno identifikovať objektívne znaky. To je presne to, čo robí lekár na recepcii.

Okrem povahy samotného krvácania je nevyhnutné zistiť, či existujú ďalšie príznaky. Môžu vám poskytnúť dôležité informácie a sprevádzať vás správnou diagnostickou cestou. Preto nielen gynekologické, ale aj všeobecné klinické vyšetrenie pacienta. A nebolo by na škodu pochopiť, aké znaky sú sprevádzané najbežnejšími a najnebezpečnejšími stavmi súvisiacimi s intermenštruačným krvácaním.

Maternice myómy

Fibromyómy sú zistené u mnohých žien, ale nie všetky sa okamžite začínajú prejavovať. Všetko závisí od umiestnenia a veľkosti nádoru. Ak sa fibrom nachádza v submukóznej vrstve, krvácanie počas ovulácie nie je nezvyčajné. Okrem toho sa môže objaviť takmer kedykoľvek (acyklický). Menometroragii sú sprevádzané ďalšími znakmi:

 • Pocit ťažkosti a tlaku v maternici.
 • Spastická bolesť brucha.
 • Anemizatsiey.

Keď nádor dosiahne veľkú veľkosť, začne stláčať okolité orgány. V takýchto prípadoch dochádza k častému močeniu, zápche, bolesti chrbta a perineu. Fibróm nie je vážnou prekážkou tehotenstva, ale môže významne skomplikovať jeho priebeh.

Zápalové ochorenia

Infekčný zápalový proces v pohlavných orgánoch vždy vedie k menštruačnej dysfunkcii. A to je najvýraznejšie pri endometritíde, keď je ovplyvnený samotný menštruačný substrát - sliznica maternice. Nemôže sa adekvátne liečiť a pravidelne opravovať, vrátane uprostred cyklu. Existujú však aj iné príznaky naznačujúce diagnózu:

 • Bolesť v bruchu.
 • Vaginálny výtok (matný, s nepríjemným zápachom).
 • Zvýšenie teploty.

Pri prehmataní brucha je maternica bolestivá, mierne zväčšená a má mäkkú textúru. Ak sa zápalový proces nezastaví v čase, infekcia sa môže rozšíriť do obehového tkaniva (parametritis) a peritoneum (peritonitída). Existujú aj chronické endometritídy, ktoré spôsobujú ťažkosti pri implantácii vajíčka a pri nosení dieťaťa.

Hypermenštruačný syndróm

Ak sa obdobie začalo niekde uprostred cyklu, potom by ste mali premýšľať o fenoméne hypermenštruačného syndrómu. Môže sa objaviť v rôznych patológiách, nie nevyhnutne iba gynekologických, a vyznačuje sa nasledujúcimi znakmi:

 • Proyomenoreey.
 • Polimenoreya.
 • Hypermenorrhoea.

Tieto lekárske termíny sa týkajú zvýšenia frekvencie, trvania a objemu menštruácie. S výrazným znížením cyklu sa môže vytvoriť dojem, že obdobie prichádza v strede, ale ovulácia sa tiež časom posúva.

Časté menštruačné obdobia s hypermenštruačným syndrómom - dôkaz redukcie ženského cyklu.

Vaječníková apoplexia

Počas ovulácie môžu mať niektoré ženy krvácanie vaječníkov. Ide o akútnu situáciu, ktorá si vyžaduje okamžitú diagnostiku a rovnakú rýchlu liečbu. Tieto príznaky pomáhajú navrhnúť apoplexiu:

 • Intenzívna bolesť v spodnej časti brucha (na jednej strane).
 • Mierne krvácanie uprostred cyklu.
 • Závraty.
 • Nevoľnosť.
 • Všeobecná slabosť.
 • Mdloby.

Palpácia brucha vyznačovala napätie brušných svalov, ostré bolesti na strane apoplexie. Vaginálny výtok nemusí byť, ale oveľa závažnejšie vnútorné krvácanie, ktoré môže spôsobiť hemoragický šok.

Spontánne potraty

V počiatočnom období žena nemusí vedieť, že je tehotná, ale to nie je poistením proti pôrodníckej patológii. A prepustenie, ktoré si vzala na intermenštruačné krvácanie s predĺženým cyklom, môže hovoriť o spontánnom potrate, ktoré sa začalo. Potom sa zobrazia ďalšie značky:

 • Spastické bolesti v dolnej časti brucha av sakrálnej oblasti.
 • Časté močenie.
 • Nalieha na stoličku.

Plodové vajíčko spravidla úplne opúšťa, ale jeho oddelené časti môžu zostať v dutine maternice. V takýchto prípadoch sa zvyšuje riziko krvácania, infekcie, DIC.

Dodatočná diagnostika

Spolu s klinickým vyšetrením je potrebná ďalšia diagnóza na objasnenie povahy menštruačnej dysfunkcie a jej pôvodu. Metódy predpísané lekárom sú definované v štandardoch starostlivosti a môžu zahŕňať nasledujúce laboratórne a inštrumentálne postupy:

 • Kompletný krvný obraz (červené krvinky, biele krvinky, krvné doštičky, ESR).
 • Krvná biochémia (hormóny, indikátory akútnej fázy, protilátky proti infekciám, koagulogram atď.).
 • Analýza vaginálneho výtoku.
 • Ultrazvuk panvových orgánov.
 • Hysteroskopia.

A keď je jasne známe, čo viedlo k vzniku intermenštruačného krvácania, liečba sa má začať. Lekár určí najúčinnejšiu taktiku, ktorá zohľadní individuálne vlastnosti ženy a obnoví jej menštruačnú funkciu.

Pin
Send
Share
Send
Send