Vitálny

Menopauza u mužov: príznaky, liečba menopauzy u mužov

Pin
Send
Share
Send
Send


Climax u mužov je vekom podmienená zmena funkčných schopností pohlavných žliaz a súvisiace zmeny v tele, práca viacerých orgánov a kvalita života. Jedna tretina mužov pociťuje výrazné príznaky ochorenia, zvyšok procesov je asymptomatický.

Mnohí autori považujú termín „mužská menopauza“ za nesprávny, pretože muži nemajú taký prudký pokles hladín hormónov a ich reprodukčná schopnosť často pretrváva v extrémnom starobe.

Napriek tomu niet pochýb o tom, že pokles vekovej produkcie androgénov znamená celú kaskádu patologických reakcií z rôznych telesných systémov. Pojmy „mužský vrchol“ v odbornej lekárskej literatúre tiež zodpovedajú termínom „andropause“, „vekovému deficitu androgénov“, „vekovému hypogonadizmu“, „syndrómu nedostatku testosterónu“ atď.

U mužov sa má menopauza normálne objaviť neskôr ako u žien a byť sprevádzaná menej nápadnými príznakmi. Jasné príznaky mužskej menopauzy hovoria o patologickej menopauze.

V akom veku sa menopauza vyskytuje u mužov?

Stáva sa alebo nie? Mužská menopauza je prirodzený fyziologický proces, charakterizovaný zánikom reprodukčnej funkcie, s pomerne širokým vekom.

Menopauza u mužov sa teda môže vyskytnúť pred dosiahnutím veku 45 rokov (skorá menopauza), zvyčajná - od 46 do 60 rokov a neskôr, po 60 rokoch.

Načasovanie menopauzy je ovplyvnené mnohými endogénnymi a exogénnymi faktormi. V prvom rade ide o vrodenú slabosť neurohumorálneho poskytovania sexuálnych funkcií, zhoršenú pubertu, hypogonadizmus, kryptorchizmus. Súvisiace ochorenia majú silný účinok: hypertenzia, ateroskleróza, diabetes mellitus, všetky typy kastrácií (traumatické, chirurgické, lekárske, radiačné), ionizujúce žiarenie, alkohol a iné chronické intoxikácie.

Hypotalamus sa mení s vekom, negatívne ovplyvňuje hypofýzu. Následne dochádza k zlyhaniu pri produkcii hormónov, sú zodpovedné za stimuláciu semenníkov. Potom sa hladina testosterónu u mužov znižuje. Všimnite si, že testosterón má veľký význam pre mužský reprodukčný systém. Zodpovedá za funkciu príveskov, semenníkov, semenných váčkov prostatických žliaz. Testosterón produkuje vysoko kvalitné spermie. Testosterón je tiež potrebný pre mužské libido.

Štúdie ukázali, že v období od 30 do 40 rokov v mužskom tele dochádza k poklesu produkcie androgénov o 1-3%. Po 40 rokoch sa tento proces výrazne urýchli. Vo veku 80 rokov je hladina pohlavných hormónov u mužov v priemere o 40-50% nižšia ako fyziologická norma na udržanie normálnej sexuálnej a reprodukčnej funkcie.

Keď hladiny testosterónu klesajú, dochádza k hormonálnemu narušeniu, potom je narušený endokrinný, sexuálny a centrálny nervový systém. Climax u mužov, rovnako ako u žien, vedie k zmenám v emocionálnej sfére.

Symptómy menopauzy u mužov

Ak ženy s menopauzou najčastejšie vykazujú charakteristické príznaky, potom pre mužov môžu byť dosť rôznorodé a líšia sa silou. Takže niektorí si ani nevšimnú jeho nástup, zatiaľ čo iní spôsobujú vážne psychické a fyzické nepohodlie.

Vo väčšine prípadov existujú určité príznaky mužskej menopauzy:

 • nadmerné potenie
 • depresie, podozrievavosť, podráždenosť, konflikty, apatia, letargia,
 • nerozumný strach, pocit depresie, úzkosť, nezáujem o život,
 • závraty,
 • únava,
 • porucha pozornosti, problémy s koncentráciou, zábudlivosť,
 • nespavosť.

Aj počas menopauzy u mužov sa príznaky začínajú prejavovať najjasnejšie v rozpore so sexuálnou funkciou:

 • libido, alebo libido, sa stáva slabšou.
 • Ejakulačné poruchy sa objavujú vo forme oneskorenej alebo predčasnej ejakulácie.
 • erekčná funkcia klesá.

Zánik sexuálnej funkcie sa často stáva príčinou hlbokých emocionálnych zážitkov. Takéto symptómy sa môžu vyskytnúť počas celého obdobia menopauzy a majú rôzny stupeň intenzity.

Liečba menopauzy u mužov

V prítomnosti menopauzy príznaky u mužov, liečba sa vykonáva až po diferenciálnej diagnózy s inými ochoreniami.

Princípy liečby veku a androgénneho deficitu zohľadňujú multifaktoriálny charakter porušenia a spočívajú v integrovanom prístupe. Tento liečebný režim zahŕňa:

 1. Liečba sprievodných alebo vzniknutých ochorení spôsobených menopauzou a funkčnými poruchami.
 2. Lieky, ktoré stimulujú syntézu vlastných pohlavných hormónov.
 3. Ak vaše semenníky nie sú schopné produkovať normálne hladiny testosterónu, môže Vám byť predpísaná hormonálna substitučná liečba (exogénny testosterón). V kulturistike sa rovnaká metóda používa na rýchly a nadmerný súbor svalovej hmoty.
 4. Sedatíva a antidepresíva.
 5. Korekcia výživy, vitamínová terapia a cvičebná terapia.
 6. Korekcia erektilnej dysfunkcie.

Okrem liekov, lekár predpíše určitý životný štýl a telesnú výchovu, čerstvý vzduch a dlhé prechádzky.

Ľudové prostriedky

Na liečbu mužskej menopauzy môžete použiť osvedčené ľudové prostriedky, ktoré nevyhnutne prinášajú úľavu od dlhodobého užívania pacienta.

 1. Hawthorn kvety. 3 polievkové lyžice hlohu kvetov nalial 3 šálky nevarenej vody. Trvať 8 hodín, potom variť nie viac ako 7 minút. Potom, čo je vývar zabalený a trval na pol hodiny. Po namočení vypijú 1 pohár ráno pred jedlom, počas zvyšku dňa - po jedle. Tento odvar pomáha zmierniť príznaky menopauzy.
 2. Motherwort tráva, meduňka citrónová, hlohové kvety, biela imelo tráva - v 2 častiach a 1 diel v buckthorn kôre a kalina. Infúzia sa tiež varí a berie sa ako predchádzajúca.
 3. Dokonale zlepšujú imunitu: výrobky z medu, cesnak, listy aloe, harmanček, tráva siata, breza, listy a bobule brusnice, bobule čerešne, koreň rhodiola rosea, citrón.

Climax sa má liečiť a môže byť. Účinnosť liečby je vo veľkej miere spojená s včasným prístupom k kvalifikovanému odborníkovi.

Klinické prejavy - symptómy menopauzy

Ak je klimakterické obdobie u žien dostatočne podrobne študované, potom existuje mnoho nejasných otázok v otázkach mužskej menopauzy a systematická liečba liekmi bola navrhnutá len za posledných 10 rokov. Najznámejším názvom pre toto obdobie je syndróm (komplex symptómov) deficitu testosterónu (TDS). Nesprávne je to, že mužská menopauza nastáva "v hlave, nie vo fyziológii."

SDT je ​​definovaný ako vekovo závislý pokles v tele mužov pri produkcii hormónu testosterónu, ktorý je určený biochemickými analýzami a prejavuje sa množstvom klinických príznakov. Vo veku 80 rokov je jeho obsah krvi 43% v porovnaní s mužmi vo veku 25 rokov. K tomuto poklesu dochádza postupne po 30 rokoch (približne 1 - 3% ročne) a symptómy menopauzy u mužov vo veku 40 - 70 rokov sa pozorujú v 30 - 70%.

Testosterón, ktorého koncentrácia v krvi presahuje iné androgénne zlúčeniny, je hlavným mužským pohlavným hormónom. 90% je syntetizovaných v semenníkoch, zvyšných 10% - v nadobličkách. Účinok testosterónu na organizmus je vyjadrený v:

 • stupeň vývoja pohlavných orgánov, sexuálnej príťažlivosti a sexuálneho správania, t

 • stimulácia sexuálnej funkcie orgánov, aktivácia spermatogenézy, účinky na erekciu a ejakuláciu,
 • tvorba sekundárnych pohlavných znakov (typ chlpatosti, zhrubnutie hlasu, distribúcia podkožného tkaniva, tvorba kostry mužského typu),
 • budovať svalovú hmotu a hustotu kostí,
 • aktivácia metabolických procesov - tuk, sacharidy, bielkoviny, minerály,
 • účinky na tvorbu krvi a metabolizmus cholesterolu.

Na základe toho je zrejmé, že postupné znižovanie hladiny testosterónu vedie k zníženiu sexuálnych funkcií, spomaleniu metabolických procesov a vzniku určitých príznakov. Hlavné príznaky mužskej menopauzy:

 • Endokrinné a trofické poruchy

ukladanie tuku v oblasti prsných žliaz (gynekomastia) a brucha, svalovej a kožnej laxity, suchej kože, vypadávania vlasov, osteoporózy (úbytok kostí, pozri príčiny a príznaky osteoporózy), bolestivosti svalov, zvýšenia lipoproteínov v krvi (rozvoj aterosklerózy, pozri liečbu cerebrálnej artériosklerózy) a väzbu na pohlavný hormón, anémiu rôznej závažnosti.

nestabilita krvného tlaku so sklonom k ​​hypertenzným krízam, poruchy srdcového rytmu, bolesť v oblasti srdca, pocit nedostatku vzduchu, návaly horúčavy na hlave, tvári a rukách, náhle potenie a sčervenanie kože tváre, krku a hornej časti hrudníka, závraty, zápcha.

nerovnováha nálady so sklonom k ​​depresii, strata pamäti a ťažkosti so sústredením pozornosti a myšlienok, strata záujmu a postihnutia, poruchy spánku, nemotivovaný strach a úzkosť, apatia, podráždenosť, nízke sebavedomie.

 • Poruchy moču

pokles sexuálnej túžby a citlivosti v oblasti genitálií, redukcia semenníkov, zníženie pohyblivosti a počet spermií s normálnou štruktúrou, poruchy močenia (zvýšená frekvencia, nočné nutkanie, inkontinencia moču), benígna hyperplázia prostaty (o 60 rokov v 60%).

Vzťah systémov v tele

Klimakterické obdobie je pravidelné fyziologické štádium starnutia, počas ktorého dochádza k reorganizácii veku celého organizmu. Spočiatku, mladí ľudia majú rôzne hladiny testosterónu v krvi, v závislosti na ich individuálnych charakteristikách, chorobách, type stravy a životnom štýle, atď.

V prítomnosti priťažujúcich faktorov je obsah testosterónu o 10 - 15% nižší, ale vekové miery jeho poklesu sú rovnaké. Ako hormón klesá v krvi, signály vstupujú do regulačných štruktúr mozgu (hypofýzy a hypotalamu), v reakcii na ktoré produkujú zvýšené množstvo luteinizačného hormónu, ktorý stimuluje produkciu testosterónu semenníkmi.

S vekom sa znižuje samoregulácia a citlivosť semenníkov na stimulačný hormón. Keďže pokles testosterónu sa vyskytuje pomerne pomaly a hladko, mnohí muži v tomto ohľade nemajú žiadne subjektívne pocity. V niektorých prípadoch sa hladina testosterónu nevyskytuje hladko, ale rýchlejšie ako je potrebné, čo vedie k zodpovedajúcim symptómom.

Keď menopauza u mužov rovnakého veku, závažnosť príznakov nie je rovnaká. Plne koreluje s veľkosťou a rýchlosťou poklesu testosterónu. Hojnosť a rozmanitosť symptómov nie je len nevinným prejavom procesu. Svedčí o zapojení a úplnej vzájomnej závislosti všetkých systémov a orgánov.

Redukcia pohlavných hormónov vedie k zmenám funkcií mozgovej kôry, prejavujúcich sa v psycho-emocionálnej sfére, k poruchám regulačnej funkcie centrálneho nervového systému, k rozvoju vaskulárnej aterosklerózy a ischemickej choroby srdca, k arteriálnej hypertenzii, srdcovému zlyhaniu a iným poruchám.

Funkcia tráviaceho traktu, endokrinných žliaz (pankreasu, štítnej žľazy, prištítnych teliesok) sa tiež mení, čo sa často prejavuje tyreotoxikózou, rozvojom osteoporózy kostí a diabetes mellitus. Imunitný stav organizmu tiež klesá.

Prítomnosť chronických ochorení však zároveň prispieva k skoršiemu výskytu a rýchlejšiemu rozvoju menopauzy a starnutia organizmu.

Napríklad poľskí experti na lekárskej univerzite vo Wroclawi uskutočnili štúdie a zistili, že príznaky nedostatku androgénov sú 4-krát častejšie u mužov so srdcovým zlyhaním a príznaky menopauzy u mužov sú oveľa výraznejšie.

Jeho vývoj je ovplyvnený nielen mnohými chronickými ochoreniami, najmä infarktom myokardu, hypertenziou, tyreotoxikózou a hypotyreózou a ochoreniami pečene, ale aj:

 • zlá výživa a alimentárna obezita,
 • intoxikácie na „škodlivé“ odvetvia, ako aj chronický nikotín, intoxikácie drogami a alkoholom, ionizujúce žiarenie,
 • nedostatok pohybu,
 • nepriaznivé environmentálne prostredie (vzduch, potraviny, voda).
 • časté stresové stavy a chronické neuropsychické prepracovanie, depresia,
 • benígne a malígne ochorenia prostaty, poranenia a zápal semenníkov a prostaty,
 • antituberkulóza, glukokortikoidy a anabolické, antiepileptické a anti-sklerotické lieky, antidepresíva a niektoré ďalšie.

Diagnóza a liečba menopauzy u mužov

V prítomnosti menopauzy príznaky u mužov, liečba sa vykonáva až po diferenciálnej diagnózy s inými ochoreniami. Je založený na prieskume a vyšetrení pacienta, na uskutočňovaní spermogramov a všeobecných klinických testoch, stanovovaní hormonálneho profilu krvi (celkový a voľný testosterón, hormóny stimulujúce luteinizačné a folikulárne hormóny, prolaktín, estradiol), ultrazvuk panvových orgánov, počítačová tomografia lebky, na identifikáciu súvisiacich chronických ochorení ,

Jedným z hlavných testov je štúdium obsahu testosterónu v krvnej plazme, ktorý sa vykonáva na lačný žalúdok ráno. Normálne je dolná hranica celkového testosterónu 12 nmol / l, voľná - 250 pmol / l. Tieto analýzy sa opakujú na vyhodnotenie dynamických zmien.

Princípy liečby veku a androgénneho deficitu zohľadňujú multifaktoriálny charakter porušenia a spočívajú v integrovanom prístupe. Tento prístup zahŕňa:

 • Náhradná terapia derivátom testosterónu. Tieto lieky na menopauzu u mužov sú predpísané s poklesom celkového testosterónu pod 8 nmol / l, voľný - pod 180 pmol / l. V zriedkavých prípadoch sa predpisujú v neprítomnosti výrazného poklesu testosterónu, pretože citlivosť periférnych receptorov na ňu sa môže znížiť.
 • Lieky, ktoré stimulujú syntézu vlastných pohlavných hormónov.
 • Sedatíva a antidepresíva.
 • Korekcia erektilnej dysfunkcie.
 • Liečba sprievodných alebo vzniknutých ochorení spôsobených menopauzou a funkčnými poruchami.
 • Korekcia výživy, vitamínová terapia a cvičebná terapia.

Je výhodnejšie kúpiť si lieky na zvýšenie potencie v online lekárňach (napríklad tu), pretože je anonymný a ceny sú nižšie.

Hlavné lieky testosterónu pre mužskú menopauzu:

 • v kapsulách - Andriol,
 • injekcia - Sustanon (zmes 4 esterov testosterónu), Omnadren, Sustaretard, testosterón propionát, tetrasterón atď.,
 • transdermálne (vo forme kožnej náplasti s androgénmi), dihydrotestosterón aplikovaný na kožu vo forme gélu.

Je menopauza nebezpečná pre mužov?

Napriek tomu, že mužská menopauza je prirodzený zánik reprodukčnej funkcie, zníženie hladiny testosterónu nejakým spôsobom vedie k negatívnym zmenám v práci tela:

 • zvyšuje sa tvorba lipoproteínov s nízkou hustotou, ktoré tvoria aterosklerotické plaky, upchávajú krvné cievy a vyvolávajú nebezpečné kardiovaskulárne ochorenia,
 • znížené libido a záujem o sexuálnu intimitu, človek sa stáva neistým, podráždeným a nepokojným,
 • množstvo svalovej hmoty sa znižuje, bruško začína rásť, metabolické procesy sú narušené a zvyšuje sa riziko vzniku diabetu typu 2,
 • znižuje minerálnu hustotu kostí, zvyšuje pravdepodobnosť osteoporózy, výskyt dislokácií a zlomenín kostí,
 • starnutie pokožky sa zrýchľuje, objavujú sa nové vrásky, chĺpky na hlave a celé telo vypadávajú,
 • človek stráca záujem o aktívny život, nenachádza silu pre šport a profesionálny rast.

Nielen u žien, ale aj u mužov, môže byť menopauza sprevádzaná aj závažnými príznakmi a vyžaduje liečbu. Je dôležité začať užívať testosterón včas, aby sa zabránilo jeho prudkému poklesu. Nielen psychický, ale aj fyzický stav človeka do značnej miery závisí od správne zvolenej liečby menopauzy.

Ako sa môže prejaviť mužský vrchol

Androgénny nedostatok môže ovplyvniť prácu prakticky všetkých vnútorných orgánov. Symptómy menopauzy u mužov zahŕňajú najmä sexuálny, muskuloskeletálny, kardiovaskulárny a centrálny nervový systém. Muži často problém ignorujú, snažia sa zapojiť do svojej práce, zakryť svoje pocity a zdravotné sťažnosti aj od blízkych ľudí.

Ak sa prvé príznaky klimakterických zmien objavia pred dosiahnutím veku 45 rokov, odborníci hovoria o nástupe skorej menopauzy u mužov. Tento stav vyžaduje hormonálnu liečbu. V opačnom prípade muž začne rýchlo starnúť a bude mať problémy so srdcom, krvnými cievami a inými vnútornými orgánmi.

Zvyčajne sa príznaky menopauzy u mužov vyskytujú vo veku 55-60 rokov. Но гормональные изменения в организме появляются гораздо раньше. Просто мужчина долгое время их не замечает.

Hlavné príznaky mužskej menopauzy:

 • strata libida, vymiznutie spontánnej erekcie ráno, predčasná ejakulácia,
 • zvýšené potenie, návaly horúčavy,
 • kolísanie krvného tlaku
 • časté močenie,
 • poruchy nálady, poruchy spánku,
 • útoky srdca.

U mužov spojených s poruchou funkcie srdca, žliaz s vnútorným vylučovaním a zažívacích orgánov môžu existovať iné príznaky menopauzy. Niektorí pacienti zaznamenali pokles črevného tónu a tendenciu k zápche a nadúvaniu. Climax je obdobie, v ktorom sa zvyšuje riziko progresie aterosklerózy, diabetes mellitus, artrózy a iných chronických ochorení.

Čo sa deje v tele človeka

Hlavný mužský pohlavný hormón, testosterón, sa vylučuje do semenníkov a kôry nadobličiek. Od veku 35 rokov sa jej množstvo znižuje približne o 1-2%. Prirodzený zánik sexuálnej funkcie je zníženie syntézy testosterónu a zvýšenie účinku estrogénu. Na pozadí menopauzy sa mení práca hypotalamicko-hypofyzárneho systému, ale vo väčšine prípadov nedochádza ku konečnému zániku reprodukčných funkcií. A ak si želáte, človek môže udržiavať relatívne vysokú hladinu testosterónu v tele, aby nielen udržal sexuálnu aktivitu, ale aj svoje vlastné zdravie.

Testosterón ovplyvňuje tkanivo kostí a chrupaviek, pružnosť a tonus ciev a psychiku. Čím dlhšie človek cíti svoju fyzickú silu, tým stabilnejší je jeho psycho-emocionálny stav. Preto je dôležité zabezpečiť postupné a nepostrehnuteľné starnutie. Na udržanie záujmu o život sa človek musí cítiť priťahovaný k opačnému pohlaviu, cítiť sa potrebným a dôležitým. A to je takmer nemožné bez trvalo vysokej hladiny testosterónu.

Toto video obsahuje podrobnosti o príznakoch mužskej menopauzy ao tom, ako ju liečiť.

Zistite nedostatok androgénu

Nedostatok androgénu je hlavným príznakom mužskej menopauzy, ktorá vyžaduje hormonálnu liečbu. Samotné príznaky nestačia na predpísanie hormonálnej substitučnej liečby, najmä v strednom veku.

Ktorý lekár mám kontaktovať?

Ak chcete posúdiť úroveň testosterónu, muž musí urobiť schôdzku s andrologom alebo urológom. Lekár môže odporučiť vyplnenie dotazníka, ktorého výsledky sa dajú ľahko posúdiť na základe sťažností pacienta. Muži sú často plachí hovoriť nahlas o svojich problémoch. Pre nich je jednoduchšie vyplniť špeciálny dotazník a odovzdať ho svojmu lekárovi.

Metódy prieskumu

Hlavnou metódou vyšetrenia na podozrenie na aktívny rozvoj menopauzy je stanovenie hladiny biologicky aktívneho testosterónu počas laboratórnych krvných testov. Diagnóza sa vykonáva iba od 7 do 11 hodín (počas obdobia najväčšej hormonálnej aktivity).

Ďalšie diagnostické metódy pre mužskú menopauzu:

 • rektálne vyšetrenie prostaty
 • Ultrazvuk šourku a prostaty,
 • ultrazvukové vyšetrenie ciev penisu,
 • stanovenie PSA (zvýšenie serínovej proteázy indikuje hyperpláziu prostaty, vrátane jej malígnej degenerácie),
 • stanovenie hladiny glukózy v krvi
 • EKG, hodnotenie vaskulárneho stavu a priechodnosti.

Darovanie krvi pre špecifický antigén prostaty (PSA) sa odporúča pre všetkých mužov starších ako 35-40 rokov. Toto je vek, kedy sa môžu objaviť prvé príznaky menopauzy mužského pohlavia a ochorenie prostaty pokračuje. Pri zvýšení PSA je nevyhnutné urýchlene určiť príčinu poškodenia prostaty a predpísať účinnú liečbu.

Okrem toho sa odporúča vyšetriť pohybový aparát, najmä ak sa človek sťažuje na bolesť kĺbov a kostí. Pokles testosterónu môže urýchliť rozvoj artrózy, artritídy, vrátane reumatoidnej formy, osteochondrózy.

Čo je vyvrcholenie?

V živote každého človeka prichádza čas, keď jeho telo začne starnúť. Priebeh odumierania je sprevádzaný vekom súvisiacimi zmenami vo všetkých systémoch a zánik sexuálnej sféry nie je výnimkou. Nástup menopauzy je definovaný ako zastavenie pohlavných žliaz a zníženie hladiny hormónov v krvi. Majú muži menopauzu? Tento termín je aplikovateľný nielen na ženskú polovicu, je tu aj mužský menopauzálny syndróm, ktorý by sa mal odlíšiť od impotencie.

Mužská menopauza

U žien menopauza zastaví menštruáciu a stratí sa schopnosť reprodukcie. Menopauza u mužov - andropause - je spôsobená poklesom množstva produkovaného testosterónu a funkcia pôrodov zostáva takmer až do konca života. Niektorí vedci preto uprednostňujú použitie termínu „čiastočný nedostatok androgénov“, ktorý sa prejavuje poklesom sexuálnej aktivity, psychoemotickou nestabilitou, návaly horúčavy a chorobami iných telesných systémov.

Čo je to mužská menopauza? Toto je hypodynamia pohlavných žliaz, v dôsledku čoho dochádza k nedostatku sekrécie špecifických hormónov - androgénov. V tele medzi hypotalamom, hypofýzou a semenníkmi je porušená správa zodpovedná za reprodukciu steroidných mužských hormónov. Zmena funkcie hypotalamu ovplyvňuje hypofýzu ako hlavnú endokrinnú žľazu, v dôsledku čoho je hormonálna produkcia semenníkov a pohlavných žliaz narušená.

V žľazách, semenníkoch, vylučovaní testosterónu, hormóne, ktorý je dôležitý pre reguláciu funkcií celej sexuálnej sféry človeka, sa znižuje:

 • semená, t
 • prívesky,
 • semenné váčky
 • prostata.

Testosterón stimuluje tvorbu spermií, určuje libido, ovplyvňuje orgazmus a sexuálne vzrušenie. Zníženie jeho hladiny mení hormonálnu rovnováhu organizmu, ovplyvňuje silu mužov a prácu endokrinnej oblasti, centrálneho nervového systému. Z týchto dôvodov je mužský vrchol sprevádzaný zmenami v emocionálnom stave a zhoršením kvality života.

Nie je možné presne určiť vek nástupu mužskej menopauzy, ale v ranom štádiu výskytu, ktorý súvisí so zvýšením negatívnych vonkajších okolností a fyzickou nečinnosťou, sa čoraz viac diagnostikuje. Definovanie koľkých rokov sa objavia prvé príznaky menopauzy u mužov, rozlišujú sa tieto štádiá:

 • Čoskoro. Charakteristika pre vek 45-50 rokov.
 • Zvyčajné. Doba života je 50-60 rokov.
 • To je neskoro. Po 60 rokoch.

Podľa lekárskej štatistiky, v tretej časti mužov, príznaky sú jasne vyslovené, vo zvyšku, menopauza nastane bez zjavných príznakov. Menopauza sa väčšinou prejavuje v zániku erektilnej dysfunkcie, ktorá je vážnym problémom psychického stavu a zdravia. Iné príznaky sa môžu vyskytnúť inak, zvlášť individuálne. Typické príznaky menopauzy u mužov po 50 rokoch:

 • náhlych skokov v krvnom tlaku
 • predčasná ejakulácia
 • častá dýchavičnosť,
 • nadmerné potenie
 • opakujúce sa bolesti hlavy
 • vysoká podráždenosť, striedanie s apatiou, depresiou,
 • problémy s močením,
 • prírastok hmotnosti až po obezitu,
 • alopécia,
 • problémy s pamäťou
 • laxnosť kože, svalová letargia,
 • bolesť kĺbov
 • zväčšenie prsníkov
 • zníženie počtu spermií
 • problémy s erekciou, nedostatkom sexuálnej túžby,
 • nespavosť,
 • všeobecná fyzická slabosť
 • prílivy,
 • rozmarný, hysterický stav.

Prečo sa u mužov vyvíja menopauza?

Obdobie menopauzy u mužov sa nazýva andropauza, to znamená zastavenie uvoľňovania mužských pohlavných hormónov - androgénov. Jeho druhé meno je syndróm (kombinácia príznakov) nedostatku testosterónu.

A naozaj, ak vo veku 25-34 rokov, hladina voľného, ​​ktorý je k dispozícii pre tkanivá, testosterón je 0,33-0,53 nmol / l, v 35-44 rokoch je to už 0,32-0,4 nmol / l potom s nástupom andropauzy klesá jeho koncentrácia na 0,22 nmol / l. Treba povedať, že 90% tohto hormónu produkujú semenníky a iba 10% nadobličiek.

Mechanizmy pre rozvoj mužskej menopauzy sa líšia v závislosti od veku. Až 50 rokov je teda dysfunkcia hlavných endokrinných orgánov, hypotalamu a hypofýzy. Produkujú hormóny, ktoré „dávajú príkaz“ žliazam s vnútorným vylučovaním nižšieho rádu (v tomto prípade semenníkov a nadobličiek), aby to zistili. V tomto veku začína hypofýza vylučovať menej folikuly stimulujúci hormón (FSH), v dôsledku čoho klesá tvorba spermií, znižuje tiež produkciu luteinizačného hormónu (LH), ktorý spôsobuje vznik mužských pohlavných hormónov (hlavne testosterónu).

V 50-70 rokoch je nedostatok mužských hormónov spojený s poklesom ich produkcie v semenníkoch, pretože žľazy, ktoré syntetizujú spermie, sú nahradené tkanivom podobným jazve.

Po 70 rokoch, keď prejavy menopauzy takmer nespôsobujú nepríjemné pocity, sa testosterón takmer zastavuje v semenníkoch, a to aj napriek "tlačeniu" hormónov LH a FSH.

Napriek veku, v ktorom bol nedostatok androgénov - po 50 rokoch alebo skôr - hlavným prejavom menopauzy u človeka bude porušenie jeho sexuálnej funkcie.

Klasifikácia a príčiny andropause

V závislosti od veku, v ktorom má človek menopauzu, je klasifikovaný ako skorý alebo neskorý. V prvom prípade - jeho počiatočné znaky sa objavia pred 45 rokmi, v druhom - po 60 rokoch.

Nie je možné predpovedať, kedy dôjde k zníženiu produkcie androgénov, ale šanca na rozvoj včasnej menopauzy sa zvyšuje:

 • v tomto ohľade zaťažená dedičnosťou: keď sa vekom otcovho androgénneho deficitu vyskytol aj pred 45 rokmi, t
 • fajčenie a zneužívanie alkoholu, čo vedie k narušeniu zásobovania semenníkov krvou,
 • ohrozenia pri práci, najmä vystavenie vibráciám a žiareniu genitáliám, t
 • častá trauma semenníkov,
 • sedavý spôsob života
 • nádory semenníkov
 • časté zápaly močových alebo pohlavných orgánov, ku ktorým často vedie sexuálna aktivita,
 • operáciu na semenníkoch, hypofýze alebo hypotalame,
 • diabetes mellitus, ktorý mení štruktúru všetkých ciev, vrátane tých, ktoré prenášajú krv do semenníkov,
 • často alebo neustále zvýšený krvný tlak, ktorý mení štruktúru krvných ciev a tých, ktorí kŕmia mužské genitálie,
 • ateroskleróza panvových ciev,
 • užívanie niektorých liekov: antidepresíva, glukokortikoidy, antibiotiká proti tuberkulóze, anabolické steroidy, dlhodobá produkcia liekov, ktoré znižujú kyslosť.

Keď menopauza začne po 60 rokoch, znamená to dobrú dedičnosť a zdravý životný štýl človeka.

Ako rozpoznať nástup menopauzy?

Priebeh andropauzy môže byť fyziologický (v rámci vekovej normy) alebo patologický (bolestivý). V druhom prípade má človek príznaky močových orgánov, kardiovaskulárneho systému a neurotických porúch. Závažnosť prejavov andropauzy je individuálna, tento jav netrvá dlhšie ako 5 rokov (ak je dlhšie, musíte byť vyšetrení na prítomnosť nádorov).

Ako prebieha menopauza, je čiastočne závislá na tom, koľko rokov sa objavili prvé prejavy: čím skôr sa proces začal, tým viac je to zložitejšie.

Včasné príznaky

Prvé príznaky menopauzy u mužov sú:

 1. Únava, ktorá spôsobuje aj malé zaťaženie.
 2. Dýchavičnosť a celková slabosť po cvičení.
 3. Emocionálna labilita: človek je ľahko podráždený, náchylný k depresii.
 4. Problémy so sexuálnym životom: znížená sexuálna túžba, oneskorená ejakulácia alebo predčasná ejakulácia, ťažkosti s dosiahnutím erekcie.
 5. Porušenie močových orgánov: časté nutkanie na močenie, „slabý“ prúd, možné zmáčanie lôžka. Tieto prejavy môžu tiež indikovať vývoj adenómu - zvýšenie objemu tkaniva prostaty. Ten, ktorý je traktom, v ktorom prebieha časť močovej trubice, ako sa vyvíja, začína ju stláčať.

Fyziologické a rastlinné

Po prvých príznakoch, ak je pokles testosterónu pomalý, menopauza sa prejavuje zvýšeným potením, zníženým rastom vlasov na tvári a tele a ukladaním tukov v bruchu a stehnách. Človek začína trpieť nespavosťou, stáva sa nepozorným, stráca záujem o život a môže si sťažovať na neustále zlé celkové zdravie. Jeho koža získava suchosť a bledosť, ktorá je spôsobená poklesom tvorby červených krviniek v kostnej dreni, a teda aj anémiou.

Tam sú tiež "návaly horúčavy" ​​- teplo v tvári a krku, sprevádzané ich začervenanie. Bez dôvodu sa hlava začne zraniť, čo môže trvať niekoľko dní, niekedy spôsobuje hluk v ušiach. U niektorých mužov sa v hrudníku ukladá tuk.

Aj keď človek necíti žiadne zvláštne zmeny v zdraví, čo sa stane, keď nemá chronické ochorenia pohlavných orgánov, srdca a štítnej žľazy v kombinácii s postupným znižovaním hladiny androgénov v krvi, metabolizmus, za ktorý bol testosterón zodpovedný, je narušený. Teda kosti sa stávajú krehkejšími (relatívne malé poranenie môže spôsobiť zlomeninu), zmeny metabolizmu tukov, čo vedie k tendencii k ukladaniu aterosklerotických plakov v krvných cievach, zníženej úrovni imunitnej ochrany a tráviacemu traktu trpí.

Patologická menopauza

Patologický priebeh nedostatku testosterónu súvisiaci s vekom je charakteristický pre 20% mužov. Ľudia, ktorí trpia srdcovým infarktom, hypertenzným ochorením alebo poruchami štítnej žľazy, ktorí pracujú dlhú dobu v nebezpečných odvetviach alebo podstupujú nepretržitú intoxikáciu (vrátane alkoholu), sú na to citliví.

Ako sa menopauza u mužov, keď je považovaná za patologickú? Pozorované príznaky nervového a kardiovaskulárneho systému. Pre prvé, buď vzrušivosť, striedanie s ťažkou únavou, alebo naopak, ťažká apatia, nízka emocionalita, poškodenie pamäte a depresia sú charakteristické.

Zmeny v kardiovaskulárnom systéme sa vyskytujú v jednom z troch „scenárov“: hypertenzných, angína pectoris a vazoregulačných astenických.

 • Hypertenzná verzia menopauzy je charakterizovaná "skoky" v krvnom tlaku. To je sprevádzané bolesťami hlavy, vzhľad "muchy" pred očami, nevoľnosť, slabosť, bolesť v srdci.
 • So stenokarditickou formou, bolesťou v srdci alebo "ťažkosťou" / nepohodlím za hrudnou kosťou, dýchavičnosťou a vyskytujú sa po cvičení.
 • Vasoregulačný-asténny "scenár" sa vyvíja v dôsledku nedostatočného zásobovania tkanív krvou. Je to slabosť, únava, ktorá nie je spojená s fyzickou aktivitou.

Diagnostika a liečba stavu

Liečba mužskej menopauzy sa môže začať len vtedy, keď lekár s pomocou rôznych štúdií vylučuje prítomnosť rakoviny, benígnych nádorov, zápalov alebo porúch autoimunitnej štítnej žľazy. Na tento účel sa používajú inštrumentálne (ultrazvuk štítnej žľazy, srdce, panvové orgány, mozgová MRI) a laboratórne (všeobecné krvné testy, spermie, stanovenie prostatického špecifického antigénu).

Keď sú všetky tieto choroby vylúčené, aby mohol predpisovať správnu liečbu, musí androlog alebo urológ zistiť úroveň celkového a voľného testosterónu v krvi. V závislosti od výsledkov tejto analýzy sa môžu použiť také skupiny liekov na menopauzu:

 1. Drogy založené na testosteróne ("testosterón propionát" "Andriol", "Sustanon" gél na báze dihydrotestosterónu). Zvyčajne sa predpisuje, keď sa hladina testosterónu u človeka zníži pod 180 pmol / l, menej sa používa, keď je tento androgén na spodnej hranici normálu.
 2. Lieky, ktoré stimulujú produkciu vlastných androgénov.
 3. Lieky, ktoré korigujú erektilnú dysfunkciu: založené na bylinných prípravkoch (tinktúra ženšenu, Immun lucram, Panaxel), inhibítoroch fosfodiesterázy (účinné látky sildenafil, vardenafil, tadalafil).
 4. V prítomnosti chronických infekčných procesov sú predpísané antibiotiká.
 5. V prípade výrazných porúch emočnej sféry počas menopauzy sa používajú antidepresíva ("Triprizol", "Deprenon") a sedatíva ("Novo-Passit", "Sedasen").
 6. Srdcové abnormality sú liečené kardiológom v závislosti od výsledkov vyšetrenia (kardiogram, ultrazvuk srdca, Holterovo (denné) sledovanie kardiogramu a krvný tlak).
 7. V prípade výrazných porúch metabolizmu tukov a vysokého cholesterolu sú predpísané lieky zo skupín statínov a fibrátov.

Pri liečbe menopauzy by mal človek rozhodne jesť plne, jesť vlašské orechy, med, zeler, petržlen, citrusové plody a mliečne výrobky. Je dôležité, aby muži v období menopauzy spali dostatočne dlhý čas, aby chodili na čerstvom vzduchu, aplikovali malé (po dohode s kardiológom) fyzickú námahu.

Ak je to potrebné, predpísaná fyzioterapeutická liečba, kurzy sa konajú s psychoterapeutom. Liečba pasúcim sa vreckom pastierskej kabelky, hlohu, ľubovníka bodkovaného, ​​voňavého smreka dokonale dopĺňa liekovú terapiu.

Vlastnosti liečby

Liečbu menopauzy u mužov vykonávajú andrologovia a urológovia. Okrem toho budete musieť konzultovať špecializovaných špecialistov: kardiológa, všeobecného lekára, gastroenterológa, onkológa.Napriek prirodzenému priebehu mužskej menopauzy by človek nemal ignorovať jeho príznaky a odmietnuť hormonálnu substitučnú liečbu.

Liečba liekmi môže eliminovať príznaky nedostatku androgénu u mužov. Testosterón sa predpisuje až po vylúčení onkologickej lézie prostaty počas komplexnej diagnostiky a stanovenia hladiny prostatického špecifického antigénu v krvi.

Hormonálna terapia sa predpisuje s dlhými cyklami a po ukončení produkcie vlastného testosterónu na celý život. Je dôležité pravidelne monitorovať stav prostaty a vykonávať laboratórne štúdie, ako aj ultrazvukové vyšetrenie prostaty.

Predpis testosterónu umožňuje eliminovať hlavné príznaky mužskej menopauzy a predchádzať život ohrozujúcim komplikáciám. Lieková terapia tiež významne zlepšuje kvalitu života človeka a umožňuje mu udržiavať potrebnú úroveň fyzickej a sociálnej aktivity.

Hormonálna liečba zahŕňa použitie testosterónu v rôznych dávkových formách. Človek môže používať náplasti, gély, krémy, podkožné implantáty, roztoky alebo tabletové prípravky. S včasnou menopauzou, muži sú predpísané lieky, ktoré stimulujú syntézu vlastného testosterónu.

Na zmiernenie patologických prejavov menopauzy používajte iné metódy liečby:

 • akupunktúra,
 • terapeutické cvičenie,
 • radónové bahenné kúpele
 • fyzioterapia, elektrospäť,
 • masáže,
 • antidepresíva a pľúcne sedatíva.

V prípade výrazných zmien v psychike, pocite depresie a podráždenosti je nutná konzultácia s psychoterapeutom. Na normalizáciu spánku a obnovenie psycho-emocionálnej rovnováhy je lepšie používať bylinné prípravky s miernym sedatívnym účinkom. Musia však absolvovať dlhé kurzy, pretože sa líšia kumulatívnym efektom.

Ľudová liečba a obnova libida

Ľudová liečba mužskej menopauzy sa používa už viac ako jedno storočie. Existujú rastlinné extrakty, ktoré obsahujú afrodiziakum a látky, ktoré zvyšujú hladinu testosterónu.

Hlavným nástrojom je ženšen. Koreň tejto rastliny sa aktívne používa na východe. Práve tu sa muži líšia v plodnosti a takmer nepostrehnuteľnom starnutí.

Ženšen je súčasťou mnohých doplnkov stravy. Ale skôr ako ich použijete, mali by ste starostlivo preskúmať zloženie a poraďte sa so svojím lekárom. Najlepšie je použiť ženšenový koreň bez cudzích zložiek, ktoré môžu byť škodlivé pre zdravie.

Kráľovská želé

Ďalším dokázaným liekom na boj proti sexuálnym poruchám v mužskom vyvrcholení je materská kašička. Jeho kurzy trvajú niekoľko mesiacov. Účinnosť materskej kašičky závisí od správnosti jej použitia. Nemali by ste si kúpiť nástroj na sporných miestach. V ideálnom prípade by ste mali kupovať materskú kašičku od včelárov a používať ju priamo vo včelári. V tomto prípade budete mať istotu v účinnosti a bezpečnosti metódy národnej obnovy libida.

Kráľovská želé je prírodný biostimulátor. Podporuje hormonálnu aktivitu mužov mladého a stredného veku a neumožňuje predčasný zánik reprodukčných funkcií. Mlieko sa vstrebáva do úst na prázdny žalúdok. Pre jedno použitie postačuje celé množstvo hrachu. Viac informácií o ňom nájdete v článku Bee Royal Jelly - Royal Jelly.

Beaver jet

Na dosiahnutie rýchlejšieho a výraznejšieho efektu z používania ľudových metód obnovy erekcie a libida môžete použiť bobrový prúd. Je to pižmová žľaza, ktorá môže obnoviť potenciu a vysporiadať sa s mnohými inými problémami. Prúd bobra pomáha pri chronických zápalových procesoch, lieči prostatu, posilňuje imunitný systém a používa sa na liečbu neurologických ochorení už mnoho rokov.

Ak chcete pripraviť účinný ľudový liek na udržanie tela človeka počas menopauzy, musí byť prúd bobra rozdrvený a naplnený po dobu 2 týždňov na vodku. Výrobok má špecifickú vôňu, ktorá pretrváva dlhú dobu, najmä na drevených predmetoch. Pitie tinktúry 5-7 kvapiek denne po jedle, vypiť nejakú uvoľnenú kávu (odrádza od nepríjemnej chuti).

Nástup mužskej menopauzy môže spomaliť a minimalizovať jej vplyv na organizmus a kvalitu života. Ak to chcete urobiť, stačí sa poradiť s lekárom, určiť hladinu testosterónu a PSA a začať hormonálnu substitučnú liečbu, ktorá môže byť doplnená overenými populárnymi metódami. Hlavná vec - nenechajte sa upokojiť problém a neváhajte kontaktovať lekárov. Na tom závisí kvalita a dlhovekosť človeka.

Lekár najvyššej kategórie
Evgenia Nabrodova

A pre dušu navrhujem počúvať Tajná záhrada - Passacaglia pravdepodobne poznáte tento duet veľmi dobre. Írsky huslista Finoola Sherry a nórsky skladateľ a klavirista Rolf Lövland. Husle vždy znejú tak oduševnene, všetky melódie sú jednoduché, veľmi zmyselné. Počúvajte dušu ...

Mechanizmus vývoja mužskej menopauzy

Prirodzený biologický proces charakterizovaný výraznými patologickými zmenami vo fungovaní pohlavných žliaz sa nazýva menopauza alebo andropauza, Hlavným dôvodom pre rozvoj takéhoto stavu je zníženie sekrécie hormónu testosterónu. Takáto menopauza u mužov sa spravidla vyskytuje vo veku od 50 do 55 rokov.

Príčiny a mechanizmy andropauzy u mužov sa líšia podľa veku. Napríklad mužský klimakterický syndróm, ktorý nastal skôr ako 50 rokov, je dôsledkom narušenia fungovania hlavných endokrinných orgánov (hypotalamus, hypofýza), ktoré produkujú tropické hormóny, ktoré regulujú prácu pohlavných žliaz (semenníkov) a nadobličiek.

S nástupom andropauzy v tomto veku syntetizuje hypofýza menej hormónov stimulujúcich folikuly a luteinizačné hormóny, čo vedie k zníženiu množstva vytvorených spermií a mužských pohlavných hormónov (androgénov). zmeny v štruktúre tkanív v žľazách.

Príčiny menopauzy u mužov

Hlavným dôvodom vzniku andropauzy je celkové starnutie tela.Existuje však množstvo ďalších faktorov, ktoré určujú, kedy sa mužský klimakterický syndróm vyskytuje u silného muža:

 • genetická predispozícia
 • zneužívanie alkoholu, fajčenie,
 • nedodržanie diéty (jesť mastné, slané, sladké jedlá),
 • ohrozenia pri práci (žiarenie, chemické výpary, atď.),
 • poranenia semenníkov
 • sedavý spôsob života
 • malígne a benígne nádory semenníkov,
 • chronické zápalové ochorenia genitourinárneho systému,
 • operáciu na semenníkoch, hypofýze alebo hypotalame,
 • diabetes mellitus
 • používanie určitých liekov: glukokortikoidy, antidepresíva (hlavne inhibítory MAO), antibiotiká atď.,
 • aterosklerotická lézia panvových ciev,
 • patológia štítnej žľazy (tyreotoxikóza, tyreoiditída),
 • neustály stres, depresia,
 • vytvoreného kryptorchizmu.

Liečba mužskej menopauzy

Po diagnostike mužskej menopauzy lekár predpisuje komplexnú liečbu, ktorou je liečba liekmi a neliečivá liečba (fyzikálna terapia, masáž, diéta, fyzikálna terapia). Na úspešné odstránenie symptómov a udržanie tela lekár predpíše nasledujúce lieky:

 1. Farmaceutické liečivá na báze testosterónu (napríklad Andriol, Sustanon). Poskytujú substitučnú liečbu s nedostatočnou produkciou vlastného hormónu.
 2. Lieky, ktoré stimulujú produkciu vlastných androgénnych hormónov (Androgel, Nebido).
 3. V prípade porušenia erektilnej funkcie sa používajú Immunal, Panaxel, Sildenafil, Tadalafil, ženšenová tinktúra.
 4. U závažných emocionálnych porúch je indikované použitie antidepresív (okrem inhibítorov MAO), napríklad Sedasen, Novo-Passit.
 5. Prítomnosť infekčných ochorení urogenitálneho systému vyžaduje vymenovanie antibiotík (ampicilín, cefalosporín).
 6. Výrazné metabolické poruchy sú liečené liekmi zo skupiny statínov a fibrátov (Lipanor, Bezalip).

Počas liečby potrebuje človek jesť plnú a vyváženú stravu, vlašské orechy, čerstvá zelenina, ovocie, mliečne výrobky, med a zeler by mali byť zahrnuté do denného menu. Okrem toho by ste mali dodržiavať denný režim, vykonávať denný súbor telesných cvičení (v neprítomnosti kontraindikácií). Ak existujú depresívne stavy, lekár by mal naplánovať rozhovor s psychológom alebo psychoterapeutom.

Vitamínová terapia

Na udržanie zdravia mužov a zníženie prejavov menopauzy sú predpísané rôzne vitamíny.:

 1. Retinol a vitamín E sú antioxidanty, ktoré pomáhajú spomaľovať proces starnutia a pod ich vplyvom sú procesy obnovy buniek intenzívnejšie.
 2. Vitamíny B podporujú normálnu úroveň metabolizmu a ďalších dôležitých procesov v tele,
 3. Vitamín C prispieva k normálnemu stavu ľudského imunitného systému.

Prevencia menopauzy u mužov

Aby sa zabránilo rozvoju menopauzálneho syndrómu, muži by mali dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • po dosiahnutí veku 40 rokov pravidelne navštevuje urológa,
 • viesť aktívny životný štýl
 • dodržiavať zásady zdravého stravovania s minimálnym množstvom mastných, korenených, sladkých a slaných potravín v potrave,
 • kontrolovať telesnú hmotnosť
 • vyhnúť sa stresu, nervovému namáhaniu,
 • pozorovať spôsob práce a odpočinku,
 • spať.

Rozdiel medzi ženskou menopauzou u mužov

Počas menopauzy dochádza k zmenám v tele ženy, čo vedie k zníženiu hladiny pohlavných hormónov a zastaveniu menštruácie. Výsledkom je úplná strata reprodukčnej funkcie. Symptómy menopauzy u mužov a žien sú podobné v pocite, ale s ukončením menopauzy si silnejší sex zachováva schopnosť pokračovať v rase, niekedy až do posledných rokov života.

V mužskom tele je pozorovaný pokles produkcie hlavného pohlavného hormónu (testosterónu) a počtu životaschopných spermií s vekom, ale reprodukčná funkcia nikde nezmizne.

Viac ako 90% žien vo vyššom veku trpí klimatickými prejavmi fyzicky aj morálne, pričom nie každý človek si tieto príznaky všimne. Andropauza u mužov je často takmer asymptomatická.

Vo všeobecnosti môžeme konštatovať veľkú podobnosť medzi fyzickými pocitmi, s ktorými sa stretávajú zástupcovia oboch pohlaví s nástupom menopauzy. Časté sú aj problémy s emocionálnym pozadím, pretože pre väčšinu ľudí je klimakterický vek symbolom nástupu staroby.

Príčiny skorej a neskorej menopauzy

Keď sa prvé príznaky andropauzy u človeka prejavia po 50 rokoch, takýto indikátor sa považuje za normu. Bohužiaľ, v poslednom desaťročí sa včasná menopauza stala častým javom, ktorý predstihuje mužov vo veku štyridsiatich a dokonca skôr.

Okrem genetických znakov prispieva k predčasnému zníženiu hladín testosterónu a nástupu mužskej menopauzy rad negatívnych faktorov vrátane:

 • Zneužívanie alkoholu, nikotín alebo drogová závislosť,
 • Sedavý životný štýl
 • Nezdravé jedlo,
 • Zlé environmentálne podmienky,
 • Nepravidelný sexuálny život človeka, absencia pravidelného partnera, promiskuitné pohlavie,
 • Ťažký stres, chronická depresia,
 • Neprimerané zaťaženie a nedostatok odpočinku,
 • Porucha spánku
 • Sexuálne prenosné choroby
 • HIV,
 • Chirurgická kastrácia.

Každý z týchto bodov môže viesť k tomu, že vo veku 40 rokov mužské zdravie klesne. Drogová liečba, ktorá sa zvyčajne predpisuje v podobnej situácii, prináša výsledky. Treba však chápať, že mužská menopauza ešte nie je ochorením, ale prirodzeným procesom pre telo.

To je najlepšie pre mužov, ktorí vedú zdravý životný štýl odložiť jeho nástup a vyhladiť príznaky. V takýchto prípadoch môžeme hovoriť o nástupe andropauzy po dosiahnutí veku 60 rokov, teda o neskorom mužskom vyvrcholení.

Príznaky menopauzálnych mužov sú pomerne početné. Niekedy sa objavujú oddelene, ale niekedy muži musia prejsť celým komplexom depresívnych symptómov. Nanešťastie, menopauza nemá vplyv na najlepší spôsob, ako vyzerať muži. Zmeny nastávajú na pozadí hormonálnej nerovnováhy a vyzerá to takto:

 • Je tu laxita svalového tkaniva a kože,
 • Na hlave je riedenie vlasov,
 • Často začína obezita pre ženský typ, to znamená, že telesný tuk sa hromadí na bokoch, v páse av oblasti prsných žliaz mužov.

Aby sa minimalizoval výskyt vonkajších príznakov menopauzy, človek musí prehodnotiť diétu a odstrániť z nej produkty, ktoré podporujú zvýšenie telesnej hmotnosti, zbaviť sa zlých návykov a venovať viac času športu., Bez pozitívnych zmien v životnom štýle je prakticky nemožné dosiahnuť dobré výsledky, či už s ľudovými liekmi alebo s liekmi, dokonca aj v mladom veku.

Andropause spôsobuje v mužskom tele také reakcie ako:

 • Návaly horúčavy - náhly a prudký pocit tepla sprevádzaný sčervenaním kože a zvýšeným potením,
 • Búšenie srdca,
 • Ťažkosti s dýchaním,
 • Tlakové poklesy, hypertenzia,
 • Únava, ospalosť,
 • bolesti hlavy
 • Konštantné nutkanie a bolestivé močenie,
 • Nepohodlie pri ohýbaní kĺbov.

Je potrebné poznamenať, že nie vždy sú uvedené príznaky príznaky nadchádzajúcej menopauzy u mužov. Možno naznačujú prítomnosť chorôb, ktoré nie sú spojené s hormonálnymi zmenami v tele, takže návšteva u lekára by sa nemala odkladať. Je pravdepodobné, že jednoduchý priebeh liečby uľaví človeka od desivých pocitov.

Sexuálne poruchy

Bohužiaľ, najviac nepríjemné, podľa názoru väčšiny mužov, "vedľajší účinok" andropause sú problémy v intímnom zmysle. Medzi nimi sú:

 • Znížené libido,
 • Erektilná dysfunkcia, bez rannej erekcie,
 • Oslabenie jasu pocitov počas pohlavného styku,
 • Nedostatok orgazmu
 • Znížená intimita a predčasná ejakulácia
 • Nedostatok sexuálnej túžby na pozadí menopauzy počas normálnej erekcie.

Medzi tradičné spôsoby liečby porúch tohto druhu patrí používanie liekov, ako aj populárne spôsoby boja za úplný sexuálny život. Aby sme dosiahli predĺžený pozitívny výsledok, sú nevyhnutné kardinálne zmeny v životnom štýle a postoje človeka k jeho zdraviu.

Liečba menopauzy u mužov by mala byť predpísaná iba špecialistom po tom, čo pacient podstúpil úplné lekárske vyšetrenie.

Ľudové lieky pre mužskú menopauzu by mali byť tiež použité s veľkou opatrnosťou, pozorovanie dávkovania. Sexuálne poruchy sa liečia priebežnou liečbou, takže človek musí byť trpezlivý.

Psychologické nepohodlie

Depresia počas menopauzy je bežným javom, pretože človek nezažil najpríjemnejšie obdobie svojho života. Zhoršenie blahobytu, vonkajšie zmeny a najmä zlyhania v intímnej sfére nepochybne zanechávajú negatívny odtlačok na emocionálnom pozadí, vedú k stresu a depresii. Jeho znaky sú:

 • Apatia, letargia, nezáujem o život,
 • Zmena stravovacieho správania, tendencia prejedať sa,
 • Vzhľad zlých návykov
 • Hľadanie sexuálnej zábavy "na strane" v nádeji, že nové pocity vrátia mladosť a silu,
 • Podráždenosť, nálada, výbuchy hnevu,
 • Myslel na mužov o samovražde.

Najväčším nebezpečenstvom depresívneho stavu je, že takéto prejavy iba zhoršujú problém, nepriaznivo ovplyvňujú fyzickú pohodu, vzhľad a mužskú konzistenciu. Ako je uvedené vyššie, stres je jedným z faktorov, ktorý aproximuje nástup mužskej menopauzy a zlepšuje jej symptómy.

Je potrebné liečiť predĺženú depresiu. Ak je stav je mierny, pomôcť ľudových prostriedkov, ako sú bylinné infúzie a diéty. Z hlbokej depresie môžete „dostať“ osobu len s použitím protidrogovej liečby, po niekoľkých pracovných stretnutiach s psychológom alebo psychiatrom.

Sprievodné ochorenia

Keď človek chápe, čo predstavuje andropause, rozumne rozumie a nepanikári, pretože menopauza je dočasným javom, ktorý treba zažiť s minimálnymi stratami. A preto je mimoriadne dôležité, aby ste sa o seba postarali, aby sa predišlo rozvoju takých chorôb, ako sú:

 • Infarkt
 • Diabetes mellitus
 • impotencia,
 • Adenóm prostaty,
 • Dysfunkcia štítnej žľazy a iné.

Celá táto "kytica" ide do oblasti vlastnej nezodpovednosti.A predpoklady boli popísané skôr, a oni sa zredukujú na jedinú definíciu: nezdravý životný štýl! Samozrejme, v každej osobe existuje genetická predispozícia k určitému ochoreniu, ale to neznamená nevyhnutnosť ochorenia a jeho progresiu.

Prvým krokom človeka na jeho ceste k odstráneniu úzkostných príznakov je lekárske vyšetrenie. Zahŕňa:

 • Krvný test
 • Ultrazvuk prostaty,
 • elektrokardiogram,
 • Spermová analýza
 • Štúdium hormonálneho pozadia pacienta.

Možno, že lekár predpíše ďalšie testy a testy, ktoré urobia celkový obraz jasný. Na základe výsledkov bude špecialista predpísať priebeh liekovej terapie a bude monitorovať proces liečby a zmeny, ktoré prinesie. Ak je človek odhodlaný udržiavať svoje zdravie, mal by byť pripravený na časté stretnutia s lekárom.

Existuje mnoho liekov, ktoré môžu výrazne zmierniť osud mužov v období andropause, a jemne stabilizovať jeho stav. Napríklad:

 • Hormonálne lieky
 • Sedatívne lieky
 • Potravinové doplnky,
 • Antidepresíva rastlinného alebo syntetického pôvodu, t
 • Imunomodulačné činidlá
 • Prípravky na obnovu potencie a iné.

Za výber liekov je zodpovedný lekár. Vlastná liečba v najlepšom prípade neprinesie želané výsledky, v najhoršom prípade to prinesie zdravotné problémy.

Alternatívna liečba

Návšteva kúpeľa (ak nie sú k dispozícii žiadne zdravotné kontraindikácie), wellness masáž, fyzioterapia, fytoterapia, liečebné kúpele, prechádzky na čerstvom vzduchu a mierne cvičenie (srdcová stimulácia) sú účinnými spôsobmi, ako prekonať ťažkú ​​fázu života a výrazne znížiť klimakterické obdobie.

Nevzdávajte sa, nepanikárte a nespadajte do láskyplnej rodiny, ktorá by mala pomôcť. Neobviňujte ho za stratu formy, on sám sa o to strašne bál!

Je lepšie podporovať osobu so spoločným prístupom k lekárovi, dôvernú konverzáciu a úplné pochopenie problému. Ak sa milovaný manžel cíti potrebným, žiaducim a zaujímavým, vyrovná sa s nešťastím oveľa rýchlejšie a vráti sa k plnému životu muža rodiny, bez ohľadu na to, aké ťažkosti môžu byť v jeho ceste.

Mužská menopauza nie je trestom ani koncom života, ale začiatkom nového kola, v ktorom je miesto pre všetko: chutné jedlo, dobré víno, kariérny rast a dobrý sex, ak problém beriete racionálne a pokojne.

Opis choroby

Climax u mužov je vekom podmienená zmena funkčných schopností pohlavných žliaz a súvisiace zmeny v tele, práca viacerých orgánov a kvalita života. Jedna tretina mužov má výrazné príznaky choroby, zvyšok procesov je asymptomatický.

Komplexná reštrukturalizácia všetkých telesných systémov je spojená s nástupom mužskej menopauzy a sexuálna funkcia prechádza špeciálnymi zmenami, pretože je charakterizovaná hypodynamiou žliaz, čo vedie k nedostatočnej sekrécii určitých hormónov. Spojenie medzi hypotalamom, hypofýzou a semenníkmi, ktoré je zodpovedné za produkciu androgénov, steroidné hormóny pohlavných žliaz, je rozrušené.

Zmeny vo fungovaní hypotalamu súvisiace s vekom majú priamy vplyv na hypofýzu ako hlavnú endokrinnú žľazu. V dôsledku toho dochádza k narušeniu produkcie hormónov, ktoré sú zodpovedné za stimuláciu pohlavných žliaz mužov - semenníkov. Podstupujú degradačné procesy: sekrečné tkanivo je nahradené spojivovým a tukovým tkanivom, čo vedie k zníženiu sekrécie testosterónu.

Tento hormón je veľmi dôležitý, reguluje prácu semenníkov, príveskov, prostaty a semenných váčkov. Tiež stimuluje tvorbu spermií, navyše určuje libido, intenzitu orgazmu a sexuálne vzrušenie.

Pokles testosterónu ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu, ovplyvňuje fungovanie sexuálneho, endokrinného a centrálneho nervového systému. Mužská menopauza môže preto spôsobiť zmeny v emocionálnom stave osoby.

Zníženie hladiny androgénov viedlo k výskytu termínu andropause, ktorý je v podstate alternatívnym označením pre mužskú menopauzu.

Majú muži menopauzu?

Keď už hovoríme o ženskom vyvrcholení alebo o menopauze, odkazujeme na ukončenie menštruácie a možnosť pôrodov. Počas andropauzy semenníky neprestávajú pracovať, znižuje sa iba množstvo sekrécie testosterónu. Mužská reprodukčná funkcia je zachovaná až do staroby alebo smrti.

Okrem toho postupne dochádza k poklesu hladiny hormónov v tele človeka, preto niektorí vedci nesúhlasia s termínom "andropause", ako sa na túto situáciu vzťahuje. Presnejšia definícia je čiastočný nedostatok androgénu.

Nezamieňajte mužskú menopauzu s impotenciou. Tieto pojmy nie sú identické. Mužská menopauza je spojená so znížením plodnosti - poklesom alebo neprítomnosťou živých, schopných oplodnenia, aktívnych spermií, ako aj pádom alebo úplným vymiznutím sexuálnej túžby. Súčasne zostane erekcia. Kým impotencia zahŕňa poškodenie erektilnej funkcie, ktorá vedie k erekcii, ktorá je nedostatočná na realizáciu prirodzeného pohlavného styku.

V akom veku majú muži menopauzu?

Podľa štúdií produkcia androgénu začína klesať po 30 rokoch a dosahuje 1-3%. Keď človek prekoná 40-ročnú hranicu, tento proces môže byť značne zrýchlený a vo veku 80 rokov je indikátor úrovne pohlavných hormónov približne polovičný oproti fyziologickej norme, ktorá je schopná zachovať sexuálnu a reprodukčnú funkciu v norme.

Mužská menopauza môže začať v rôznom veku. Ak sa jej príznaky objavia pred dosiahnutím veku 45 rokov, je to skorá menopauza, v 50-60 rokoch je to normálne, nástup príznakov po 60 rokoch sa považuje za neskorý.

Mužská menopauza je spojená so všeobecným starnutím tela, takže sa jej nedá vyhnúť, ale existujú faktory, ktoré prispievajú k jeho skorému nástupu:

toxických látok

porušenie prietoku krvi v semenníkoch,

novotvary benígnej a malígnej povahy v semenníkoch,

zápalové ochorenia genitálií (orchitída, orchiepididymitída, epididymitída),

Symptomatológia mužskej menopauzy sa prejavuje skôr a silnejšie u tých, ktorí vedú sedavý spôsob života, trpia chronickými ochoreniami a majú nestabilný nervový systém.

vzdelanie: Diplom v odbore "Andrology" bol získaný po absolvovaní pobytu na Katedre endoskopickej urológie Ruskej akadémie vzdelávania v Urologickom centre Centrálnej klinickej nemocnice №1 Ruských železníc (2007). Tu bola dokončená postgraduálna škola do roku 2010.

Climax u žien je osobitným obdobím v živote každej ženy, zvyčajne 48 ± 3 roky, sprevádzaný poklesom hladiny pohlavných hormónov a postupnou stratou reprodukčnej funkcie. V medicíne je menopauza reťazec fyziologických udalostí, ktoré sa časom rozprestierajú. V rôznych zdrojoch trvá menopauzálna úprava až 10 rokov. Správna organizácia.

Príliv počas menopauzy je pre väčšinu žien "pikantného" veku známym problémom. Základom takýchto nepríjemných fyziologických prejavov je pokles úrovne ženských pohlavných hormónov a v dôsledku toho nevyhnutná reštrukturalizácia celého ženského tela súvisiaca s vekom.

Kôprom voda pomáha odstrániť negatívne príznaky menopauzy, znížiť počet návaly horúčavy a normalizovať spánok. Na jeho prípravu by sa mali 3 polievkové lyžice sušených kôstkových semien naliať pol litra vriacej vody a nechať variť jednu hodinu v termoske.

Klimakterické obdobie je pre každú ženu vážnym testom a je nevyhnutné pristupovať k tomuto nevyhnutnému problému s určitým teoretickým pozadím. V podstate menopauza nie je neprirodzená, ale podmienky, ktoré v tomto čase vznikajú, môžu byť veľmi rušivé a nepríjemné.

Liečba hormonálnych porúch vo fytoterapii má komplexný prístup a zahŕňa rastliny bohaté na fytohormóny - látky rastlinného pôvodu, ktoré pri požití vykazujú aktivitu charakteristickú pre prirodzené ľudské hormóny, ale sú niekoľkokrát slabšie.

Príčiny prejavu

Príčiny menopauzy u mužov je postupné zánik telesných funkcií a ich spomalenie v procese starnutia. Tieto zmeny sa vyskytujú v každom mužskom tele a nemali by spôsobiť vážne obavy. Včasné prejavy spôsobené týmito dôvodmi:

 • Hormonálna nerovnováha
 • Trvalé zranenia, najmä tie, ktoré patria do oblasti genitálií alebo hypotalamu,
 • Chronické infekčné ochorenia
 • Dlhodobé užívanie antibiotík alebo hormonálnych liekov, t
 • Diabetes mellitus
 • Chronický vysoký krvný tlak

 • alkoholizmus,
 • Promiskuitné a nepravidelné sexuálne vzťahy,
 • Zápalové ochorenia genitourinárneho systému, t
 • Nádory benígnej alebo malígnej povahy,
 • telesnej aktivity,
 • Radiačné, pracovné nebezpečenstvo, t
 • Stres, depresia.

Mnohé z týchto dôvodov sú každodenným obrazom mužského života pri sedavej práci, závislosti na alkohole, ktorý významne prináša syndróm a ako sa menopauza prejavuje u mužov.

Lekársky obraz syndrómu

Menopauzálne obdobie u mužov začína štyridsať rokov a trvá 3-5 rokov. Tento vek je sprevádzaný reštrukturalizáciou tela a funkčnými zmenami v práci hypotalamu a hypofýzy. Biologické spojenie s semenníkmi sa postupne rozpadá, hladina testosterónu v krvi sa znižuje.

Tkanivo lemujúce vnútornú dutinu semenníkov, postupne nahradené tukom, začína prirodzenou atrofiou semenníkov. Zníženie množstva testosterónu v krvi je sprevádzané nerovnováhou v reprodukčných orgánoch, endokrinných poruchách, zníženom libide a metabolických poruchách.

Odpoveď na otázku, či je menopauza mužská, je kladná. Mali by ste pokojne liečiť menopauzu - je neoddeliteľnou súčasťou života mužov a vyžaduje si osobitný prístup k vášmu zdraviu počas tohto obdobia.

Symptómy srdca

Čo je mužská menopauza pri prejavoch kardiovaskulárneho systému:

 • Vnímanie návalu horúčavy - návaly tepla u mužov sú vyjadrené prietokom krvi do tváre a hlavy ako celku, sčervenaním kože, hmatateľnou horúčkou,
 • Závrat po námahe - fyzický alebo intelektuálny,
 • Necitlivosť končatín, pocit brnenia,
 • hypertenzia,
 • arytmia,
 • Náhle skoky v krvnom tlaku.

Mužský menopauzálny syndróm postihuje najmä endokrinné a kardiovaskulárne systémy. Ak sú zmeny v reprodukčnom systéme normálne, potom patológie endokrinného systému a srdca vyžadujú pozorovanie od lekára, pretože sa môžu vyvinúť a prejsť do chronického štádia.

Zmeny v endokrinnom systéme

Ukladanie tukového tkaniva na ženský typ - vzhľad veľkého brucha, hromadenie tukových usadenín na hrudi, stehná. Depozícia tukového tkaniva na hrudníku sa nazýva gynekomastia.

Známky menopauzy mužského pohlavia na strane endokrinného systému môžu prejavovať neprimerané nárazy radosti, náhle dávajúc cestu smútku. Lhostejnosť a túžba byť sám je tiež dôsledkom práce hormónov. V tomto období sa vyvíjajú ochorenia štítnej žľazy, nadobličiek a prostaty. Môžu nastať ťažkosti so zaspávaním a ranným vzostupom, porušením spánkových vzorov. Keďže to nie je len menopauza, ktorá môže spôsobiť zmeny, ale aj vek, je potrebné špeciálne pozorovanie lekárov, aby sa zabránilo rozvoju akútnych fáz ochorení.

Genitourinárny systém

Najmä jasne prejavené príznaky menopauzy u mužov s genitourinárnym systémom. V tejto dobe sú problémy ako inkontinencia moču, časté nutkanie na močenie, najmä v noci.

Zníži sa erekčná funkcia a množstvo produkovaných spermií - zníži sa aj ich kvalita a reprodukčná hodnota. Ejakulácia môže byť predčasná, rýchlejšia a menej kontrolovaná človekom.

Muži sa najčastejšie obávajú problémov s inkontinenciou moču. Polovica všetkých mužov, ktorí dosiahli vek 45 rokov, sa sťažuje na tento problém. Tento problém by sa mal vyriešiť predovšetkým urológom - možno existujú nezrovnalosti v močových kanáloch a močovom mechúre. Je však nemožné nechať to až do neautorizovaného rozhodnutia, inak problém zostáva na celý život.

Fyzický stav

Fyzicky sa príznaky mužskej menopauzy objavujú nasledovne:

 • Znížená fyzická sila
 • Pocit slabosti v rukách, nohách,
 • Vo svaloch môže byť zášklb
 • Rýchla únava
 • Pocit ťažkosti v spodnej časti brucha,
 • ospalosť,
 • Zvýšená alebo znížená chuť do jedla.

Nezabudnite, že tento stav môže byť spôsobený nielen menopauzou u mužov, ale aj bežným prepracovaním, spracovaním a odmietavým prístupom k ich zdraviu.

Psychologický stav

Psychologické príznaky menopauzy u mužov sú nasledovné:

 • Nízka sebaúcta,
 • Pocit odcudzenia, osamelosti,
 • podráždenosť,
 • Pomalosť, zábudlivosť,
 • Rýchla nálada,
 • nočné mory
 • Strata záujmu o svoje povolanie,
 • Časté prebúdzanie v noci
 • neurasténie,
 • Zraniteľnosť - tento vek je charakterizovaný hypochondrickými útokmi.

Štatistiky ukazujú, že páry začínajú v tomto čase, najmä ak sú obdobia menopauzy rovnaké pre oboch partnerov. Preto je dôležité pochopiť podstatu tohto javu a vyhľadať pomoc psychológa, ak symptómy znižujú kvalitu života a rušia rodinné vzťahy.

Neurasténia môže viesť k ďalšej, závažnejšej chorobe - neuralgii. Je exprimovaný syndrómom jasnej bolesti a vyžaduje liečbu. Neuralgia sa môže vyskytnúť aj v dôsledku sedavého životného štýlu a oneskoreného prúdenia.

Prvé prejavy

Najprv sa prejavila menopauza:

 • Zvýšená a rýchla únava,
 • Dýchavičnosť po menšej námahe,
 • Časté nutkanie vyprázdniť močový mechúr, slabý prúd moču,
 • Emocionálna nerovnováha, depresia,
 • Problémy so sexuálnou aktivitou.

Všetky tieto príznaky sa môžu vyskytnúť v pozadí a ďalších životných faktoroch, ale vyžadujú konzultáciu s lekárom, najmä urológom, aby sa zabránilo vzniku enurézy.

Možné komplikácie

Oneskorená liečba mužskej menopauzy môže viesť k takým dôsledkom, ako je koronárna choroba srdca, angína pectoris, mŕtvica - na strane kardiovaskulárneho systému. Toto je stav zanedbávania, keď neboli prijaté žiadne opatrenia na liečbu, aspoň symptomatickú.

Nádory inej povahy sa môžu vyvinúť v semenníkoch a prostate, psychosomatických ochoreniach a Alzheimerovej chorobe. Ak príznaky vážne narušia a narušia zvyčajný spôsob života, vyžaduje sa diagnostika a liečba.

Metódy spracovania

Liečba klimatických prejavov musí byť komplexná. Na tento účel pacient pracuje s:

 • Psychológ na liečbu psychosomatických abnormalít,
 • urológ,
 • kardiológ,
 • Endokrinológ.

Lieky sú predpísané hormonálnymi liekmi na korekciu hormonálnych hladín, imunomodulátorov a sedatív. Môžu byť predpísané antidepresíva a liečivé rastliny.

Hormonálne lieky založené na testosteróne pomáhajú zbaviť sa väčšiny príznakov menopauzy a prežiť toto obdobie pomerne pokojne.

Pri detekcii vývoja na pozadí menopauzy ochorenia predpísané cielenej liečby. Všeobecne platí, že je možné liečiť menopauzu doma, zabezpečiť kompletnú diétu, odpočinok, mierne cvičenie a odstránenie spracovania.

Do menopauzy u mužov

Áno, menopauza sa vyskytuje nielen u žien, ale aj u mužov. V medicíne sa menopauza u mužov nazýva „nedostatok androgénu súvisiaci s vekom“ alebo „čiastočný nedostatok androgénov“ a názov menopauzy sa tiež nachádza u mužov ako „andropause“. Lekári spájajú jeho prejav s prudkým poklesom hladiny testosterónu v krvi.

Climax je pozorovaný u asi tretiny mužov, vo zvyšku je takmer asymptomatický. Androgénny deficit sa môže vyskytnúť vo veku 45 a 85 rokov, je veľmi ťažké ho predvídať, okrem skúmania dedičnej histórie redukcie testosterónu, ale v každom prípade sú jeho príčiny individuálne.

A nanešťastie, v modernej spoločnosti so všetkými environmentálnymi a sociálnymi problémami mnoho mužov jednoducho nemá čas žiť až do nástupu menopauzy.

Climax u mužov je normálnym prejavom fyziologického procesu starnutia tela, pokiaľ nie je sprevádzaný sťažnosťami a klinickými prejavmi.

Climax, prejavený vo veku 45 rokov, sa nazýva skoro, po 60 rokoch - neskoro. V prípade sťažností a zmien kardiovaskulárneho, nervového a urogenitálneho systému sa menopauza nazýva patologická.

Pri čiastočnom nedostatku androgénu sa znižuje množstvo sekrécie testosterónu, ale mužská reprodukčná funkcia zostáva. Treba poznamenať, že k tomu dochádza postupne, bez prudkého poklesu, ako u žien.

Okrem toho, nemeniť menopauzu s impotencia - s nástupom menopauzy, plodnosť a libido sú znížené, ale erekcia zostáva nezmenená. A s impotenciou je pozorovaná erektilná dysfunkcia, ktorá znemožňuje vykonávať pohlavný styk.

Faktory, ktoré prispievajú k včasnému rozvoju menopauzy

Hladina testosterónu u mužov začína postupne klesať po 35-40 rokoch, ale tento proces môže byť urýchlený kvôli zlým návykom a iným negatívnym faktorom:

 • излишнее употребление алкоголя,
 • fajčenie,
 • užívania drog
 • poruchy príjmu potravy, zle vyvážená strava,
 • nadváha, problémy s obezitou,
 • emocionálny stres, stres, depresia,
 • sedavý spôsob života, nedostatok fyzickej aktivity,
 • dlhé obdobie zdržania sa pohlavia,
 • častá zmena sexuálnych partnerov.

Preto, aby sa čo najviac oddialilo prejavy mužskej menopauzy, vylúčte uvedené faktory.
Zdravotné problémy len zhoršujú priebeh mužskej menopauzy:

 • onkologické ochorenia, najmä pohlavné orgány,
 • toxické a radiačné poškodenie tela, t
 • ochorenia genitourinárneho systému (vrodené abnormality, hypogonadizmus, kryptochorizmus),
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému (hypertenzia, diabetes, ateroskleróza),

Prejavy veku androgénneho deficitu

Príznaky manifestácie menopauzy u mužov sa líšia v závislosti od všeobecného zdravotného stavu, fyzickej a sexuálnej aktivity človeka atď. Čiastočný nedostatok androgénu často nemá výrazné príznaky.

Symptómy mužskej menopauzy

V opačnom prípade môžu byť nasledovné:

 • zvýšená nervová podráždenosť, podráždenosť,
 • znížená vitalita, letargia, apatia,
 • výkyvy nálady, depresia,
 • úzkosť, pocit depresie, neprimerané obavy,
 • zhoršenie koncentrácie a pamäti,
 • problémy so spánkom (nespavosť),
 • závraty,
 • znížený výkon, únava,
 • suchú pokožku
 • zvýšené potenie.

Narušenie telesných funkcií

Závažnejšie príznaky menopauzy ovplyvňujú normálne fungovanie tela:

 • pokles krvného tlaku
 • poruchy srdcového rytmu (arytmia, tachykardia atď.),
 • pocit nedostatku dychu,
 • časté bolesti hlavy, najmä v týlovej oblasti,
 • návaly horúčavy - prudké záchvaty tepla so silným potením, sčervenaním tváre, krku,
 • prírastok hmotnosti, ukladanie tuku v bruchu a stehnách,
 • problémy s močením.

Sexuálna dysfunkcia

Samostatne je potrebné oddeliť prejavy sexuálnej dysfunkcie, ktoré sú individuálne a môžu sa vyskytovať pomerne pomaly:

 • skrátenie trvania pohlavného styku,
 • pokles sexuálnej túžby
 • rýchla ejakulácia
 • zhoršenie orgazmu alebo jeho zmiznutie,
 • pokles spermií a spermií.

V tele je všetko vzájomne prepojené a niektoré z vyššie uvedených príznakov sa často prejavujú nie v dôsledku poklesu produkcie testosterónu, ale kvôli zbytočným skúsenostiam, stresom a "skrúteniu". Nadmerne sa chvenie a nervózny postoj k zmenám tela súvisiacim s vekom môže zhoršiť vývoj menopauzy.

A naopak. Neignorujte žiadny z uvedených príznakov a odpisujte všetko na veku. Niektoré z nich môžu tiež svedčiť o diabete. Pre presnú diagnostiku a voľbu liečby je potrebné poradiť sa s lekárom.

Na určenie vrcholu lekár predpíše krvný test na hladiny testosterónu v sére. Po dosiahnutí 50 rokov, bez ohľadu na príznaky, je potrebné navštíviť urológa, androloga a psychológa. Je tiež užitočné navštíviť kardiológa a neurológa.

Prevencia Andropause

 1. Môžete sa postarať o svoje zdravie pred prejavom príznakov menopauzy. Lekári dokázali, že menopauza je ťažšie pre milujúcich mužov s vysokou hladinou testosterónu. Preto, ak je to možné, nasmerujte svoju energiu nielen do sexuálneho prúdu.
 2. Mierna fyzická námaha bude užitočná pre celé telo, takže nebuďte leniví robiť cvičenia v dopoludňajších hodinách (s činkami, váhami, elastickým obväzom a inými projektilmi), neodmietajte behať, chodiť, plávať. Je mi ľúto a choďte hore do bytu, a nie do výťahu.
 3. Neustále udržiavať duševnú aktivitu - čítať viac, učiť sa, dozvedieť sa viac. Na udržanie optimálneho stavu nervového systému budujte dlhodobé vyhliadky, plánujte a realizujte nápady. Môže to byť štúdium cudzieho jazyka, joga, cestovanie.
 4. Sledujte potraviny - pridajte k strave zeleniny, zeleniny a ovocia, prírodných produktov, obmedzte spotrebu potravín s vysokým obsahom sacharidov, znížte používanie soli, alkoholu (najmä piva).
 5. Nezabudnite na psychologický aspekt - prirodzené zaobchádzanie s prirodzenými zmenami súvisiacimi s vekom. Šedivé vlasy, mierne zmeny na obrázku, pokles sexuálnej túžby neznamená, že človek horšie. Pre sex je skúsenosť dôležitejšia ako príležitosť stať sa majstrom sexuálneho maratónu. Ak chcú využívať tieto lieky ešte stále, na vymenovanie vhodných liekov, ktoré zvyšujú sexuálnu aktivitu, je lepšie poradiť sa s lekárom.

Andropause bude neskôr a menej viditeľný, ak si vezmete svoj životný štýl v čase, optimalizujete fyzický a duševný stres a prispôsobíte svoju stravu.

Sledujte svoje zdravie a včas sa poraďte s lekárom.
Uvidíme sa v nasledujúcom článku!

Pin
Send
Share
Send
Send