Zdravie

Dysfunkčné krvácanie z maternice: vývojový mechanizmus, liečebné metódy

Pin
Send
Share
Send
Send


Dysfunkčné krvácanie z maternice je abnormálny výtok z pohlavných orgánov ženy, ktorá nemá žiadne spojenie s menštruáciou. Vznikajú v dôsledku zmien v štruktúre endometriálnej vrstvy maternice v rozpore s produkciou pohlavných hormónov. Takéto krvácania indikujú patologické procesy a vyžadujú okamžitú liečbu.

Príčiny a mechanizmus vývoja DMK

Špinenie zdravej ženy v reprodukčnom veku nastáva len počas menštruácie. Sú výsledkom prirodzených biologických procesov. S menštruačnou krvou sa endometrium a neživé vajíčko odmietajú. Keď krvácanie DMK nastane na pozadí nepravidelnosti menštruačného cyklu. To sa stáva ako výsledok abnormality v sekrécii gonadotropných hormónov.

Charakteristické je dysfunkčné maternicové krvácanie atrézia folikulov, Je to fenomén, v ktorom vajíčko nevyzrel, V niektorých prípadoch folikul rastie na požadovanú veľkosť, ale nerozbije sa, v dôsledku čoho sa žlté telo netvorí, preto sa ani hladina progesterónu nezvyšuje. Kvôli hormonálnej insuficiencii cyklus nekončí, dochádza k dlhému oneskoreniu menštruácie. Medzitým sa endometrium zarastie, čo vedie k silnému krvácaniu.

MQD vznikol na pozadí vážnych ochorení. Medzi provokatívne faktory vzhľadu ochorenia patria:

 • odchýlky v práci hypofýzy,
 • porušenie funkcie štítnej žľazynadmernej tvorbe hormónov stimulujúcich štítnu žľazu, t
 • syndróm polycystických ovárií,
 • patológia maternice (polypy, nádory, endometrióza),
 • zlyhanie nadobličiek,
 • hormonálne zneužívanie alebo protizápalové lieky.

Abnormálne krvácanie ovulačnýa a anovulačné, Ak sa v prvom prípade vaječná bunka dostane do brušnej dutiny, v druhom prípade ešte nevyzrie. Podľa veku MQM sa delí na tieto poddruhy:

 1. Mladistvý (od 11 do 18 rokov).
 2. Reprodukcia (od 18 do nástupu menopauzy).
 3. Climacteric (vo veku 45 až 55).

Podľa povahy intenzity MQM sa zvyčajne delí na tieto typy:

 1. polimenoreya - jav, ktorý sa vyskytuje počas kritických dní a líši sa hojnosti.
 2. menometroragie - krvácanie, ktoré poukazuje na vývoj gynekologického ochorenia.
 3. metrorágia - Proces, ktorým sa krv objavuje pred alebo po menštruácii.
 4. hypermenorrhoea - mesačné prietoky presahujúce prípustné normy podľa objemu.

Juvenilná MQM

Pri puberte sa gynekologické ochorenia vyskytujú v 20% prípadov. K narušeniu produkcie hormónov dochádza v dôsledku psychickej traumy, nedostatok vitamínov, nepriaznivé životné podmienky alebo fyzickú únavu, Niekedy také choroby ako ovčie kiahne, čierny kašeľ, osýpky, rubeola atď. Ovplyvňujú prácu genitálií.

Reprodukčné obdobie MQR

V tomto veku je ovplyvnená tvorba patologického krvácania z maternice stresujúce situácie, klimatických zmienprevedená infekčných chorôbnekontrolovaná užívanie toxických liekov, Niekedy dochádza k porušeniu po operácii alebo v dôsledku potratov. V tomto prípade nie je vylúčená možnosť výskytu nádorov genitálií alebo zápalového procesu v panve.

Klimatické obdobie

Krvácanie maternice počas menopauzy je spojené s depresia funkcie vaječníkov, Hypofýza postupne zastavuje produkciu hormónov. Menštruácia sa vyskytuje menej často ako obvykle, menštruácia má chaotický charakter metrorágia, V dospelosti hovoria o zhubných a benígnych formáciách.

prevencia

Preventívne opatrenia vo vzťahu k menštruačnému cyklu sa vykonávajú v období, keď je dieťa v maternici. Vedenie tehotenstva má vplyv na tvorbu orgánov reprodukčného systému. Žena v pozícii musí držať zdravý životný štýlpravidelne navštíviť gynekológa a monitorovať hygienu.

Pri silnom krvácaní je potrebné zavolajte sanitku, Veľká strata krvi ohrozuje nielen zdravie, ale aj život ženy. Spočiatku v nemocničnej diagnostike. Zahŕňa vykonanie nevyhnutných testov (na vylúčenie tehotenstva alebo testu, ktorý určuje hormón v moči) a ultrazvukové vyšetrenie panvy. Po obdržaní výsledkov lekár zvolí optimálny spôsob liečby. Princíp terapie je založený na nasledujúcich aspektoch:

 • zastavenie krvácania a prevenciu zápalového procesu,
 • obnovenie hormonálnych hladín,
 • stimulácia ovulácie medikáciou alebo laparoskopiou.

Konzervatívna terapia

Aby sa zabránilo zápalovému procesu, sú predpísané nesteroidné lieky. Na zlepšenie pevnosti cievnych stien sa používa detraleks alebo askorutin, Ak je žena diagnostikovaná so zníženou zrážanlivosťou krvi, je indikovaná na jej príjem kyselina aminokaprónová, Perorálne kontraceptíva sa používajú na normalizáciu hormonálnych hladín a prevenciu krvácania v budúcnosti: Silueta, Jess, Yarin, Rigevidon a ďalšie. Výber prostriedkov je určený hladinou hormónov ženy.

Liečba hormonálnymi liekmi, ktoré potláčajú funkciu vaječníkov, sa vykonáva zvyčajným spôsobom: 3 týždne príjmu a 7 dňová prestávka. Tablety sa odoberajú od 3 do 12 mesiacov. Trvanie závisí od závažnosti ochorenia. Po hormonálnej liečbe sa vykoná opätovná diagnostika. Terapia pomocou OK umožňuje dosiahnuť nasledovné:

 • zníženie pravdepodobnosti vzniku rakoviny genitálií
 • potlačenie endometriálneho rastu,
 • zníženie citlivosti prsníka,
 • obnovenie pravidelnosti cyklu,
 • znížený menštruačný tok.

Chirurgický zákrok

Riešenie problému operáciou sa vykonáva, ak má žena patologické lézie alebo sa mení štruktúra vaječníkov. V gynekológii sa najčastejšie praktizuje laparoskopia. Je to diagnostická operácia, počas ktorej sú odstránené bolestivé lézie. Keď polycystic na vaječníkoch robiť rezy, ktoré poskytujú uvoľnenie vajíčka z folikulu. S hyperpláziou endometria trávia kyretáž maternice, Tento postup pomáha v budúcnosti zabrániť krvácaniu.

Ak bola operácia vykonaná na stimuláciu práce vaječníkov, potom sa v prvých šiestich mesiacoch odporúča, aby si naplánovala koncepciu dieťaťa. Za nepriaznivých okolností sa plodnosť po šiestich mesiacoch znižuje. V prípade tehotenstva musí pacient užívať lieky založené na progesteróne. Prispievajú k úspešnému prenášaniu dieťaťa.

Diéta počas liečby

Počas liečby gynekologických ochorení musí žena sledovať výživu. Nadmerné krvácanie ovplyvňuje stav tela a oslabuje jeho ochrannú funkciu. Aby sa zabránilo anémii, je potrebné zamerať sa na potraviny s vysokým obsahom žľaza, Patrí medzi ne hovädzia pečeň, pohánka, ryby, granátové jablko atď. Vápnik zasahuje do absorpcie tejto látky, preto je žiaduce odmietnuť mliečne výrobky. Rovnako dôležité je obohatiť stravu o obsah bielkovín a vitamín b (kurča, vajcia, strukoviny, orechy a semená).

Možné následky a komplikácie

MQM je nebezpečný stav. Pri absencii včasnej pomoci môže byť nadmerná strata krvi smrteľná v dôsledku hemoragického šoku. Možné sú však aj nasledujúce komplikácie:

 1. Anémia s nedostatkom železa Ovplyvňuje blaho žien. S jeho vývojom významne klesá výkonnosť, závraty a dýchavičnosť. Tieto symptómy sú dôsledkom nedostatku kyslíka tkanivových buniek.
 2. Toto ochorenie takmer vždy vedie k rozvoju zápalového procesu spôsobeného predĺžením stagnácia krvi, V tomto prípade je žena trápená silnou bolesťou v spodnej časti brucha. Zvyšuje pravdepodobnosť vzdelávania zrastyspôsobuje mimomaternicové tehotenstvo.
 3. Pri DMK najčastejšie chýba ovulácia. V tomto prípade nie je možné počať dieťa.

záver

V prípade dysfunkčného krvácania je dôležité včas konzultovať s odborníkom. Táto patológia môže postihnúť ženy akéhokoľvek veku. Preto je potrebné dodržať kalendár, v ktorom bude vyznačené trvanie a intenzita menštruačného toku. Po ukončení liečby krvácania a rehabilitácie by mal gynekológ pravidelne monitorovať pacienta, aby sa zabránilo relapsu. Ak sa dodržia zásady liečby a prevencie, riziko komplikácií sa zníži na minimum.

Príčiny dysfunkčného krvácania z maternice

DQM sú acyklické abnormálne (ťažké, časté alebo dlhodobé) krvácanie, ktoré je dôsledkom dysregulácie funkcie reprodukčného systému a prejavujúcich sa morfologických zmien v sliznici maternice (endometrium). Nie sú spojené so samotnými chorobami pohlavných orgánov ani so systémovými ochoreniami celého organizmu.

Mechanizmy regulácie menštruačného cyklu

Menštruačný cyklus je veľmi zložitý biologický proces, ktorý je regulovaný nervovým a hormonálnym systémom tela. Jeho vonkajším prejavom je pravidelná menštruačná sekrécia krvi z genitálneho traktu, ktorá je výsledkom odmietnutia povrchovej membrány (funkčnej vrstvy) sliznice maternice.

Podstatou menštruačného cyklu je výstup z folikulu zrelého vajíčka, ktorý je pripravený na splynutie so spermiálnymi bunkami a vytvorenie luteínového (žltého) tela v jeho vaječníku na svojom mieste. Ten produkuje ženský pohlavný hormón progesterón.

Regulácia funkcie vaječníkov sa vykonáva prednou hypofýzou prostredníctvom syntézy a vylučovania gonadotropných hormónov do krvi:

 1. Folikuly stimulujúci hormón (FSH), ktorý ovplyvňuje rast a zrenie nasledujúceho folikulu a ovulačný proces. FSH spolu s luteinizačným hormónom (LH) stimuluje produkciu estrogénu. Okrem toho pomáha zvyšovať počet receptorov, ktoré vnímajú účinok LH. Sú umiestnené vo vrstve granulóznych buniek folikulu, ktoré sa stávajú žltým telom.
 2. Luteinizačný hormón, ktorý reguluje tvorbu luteálneho tela.
 3. Prolaktín sa podieľa na syntéze progesterónu na žltom tele.

Množstvo estrogénu a progesterónu je variabilné. Zmení sa v závislosti od aktivity luteálneho tela a zodpovedá fázam menštruačného cyklu: počas folikulárnej fázy sa zvyšuje množstvo všetkých pohlavných hormónov, ale hlavne estrogénov a počas ovulácie a pred nástupom menštruácie sa produkuje progesterón viac.

Produkcia FSH a LH hypofýzou v konštantnom biologickom rytme hodín, ktorý je zabezpečený vhodnou funkciou (v tomto režime) jadier mozgu hypotalamu. Posledne uvedené vylučujú gonadoliberíny alebo hormóny uvoľňujúce gonadotropín (GnRH).

Fungovanie hypotalamu a frekvencia vylučovania hormónov v krvi závisí od vplyvu biologicky aktívnych látok, neurotransmiterov (endogénnych opiátov, biogénnych amínov) vylučovaných vyššími mozgovými štruktúrami. Okrem toho regulácia vylučovania všetkých hormónov sa tiež vykonáva podľa typu univerzálnej negatívnej spätnej väzby: čím vyššia je koncentrácia vaječníkových hormónov v krvi, tým viac inhibujú uvoľňovanie zodpovedajúcich stimulačných hormónov hypofýzou a hypotalamom a naopak.

Schematické znázornenie mechanizmov spätnej väzby

Príčiny a mechanizmus DMK

Pravidelný menštruačný cyklus je teda komplexný biologický proces pozostávajúci z mnohých väzieb. Patologické faktory môžu ovplyvniť akúkoľvek súvislosť. V dôsledku svojho pôsobenia sa však spravidla v patologickom procese zúčastňuje celý reťazec (hypotalamus - hypofýza - vaječníky - maternica) regulačného mechanizmu. Porušenia v ktorejkoľvek z jeho oblastí preto vedú k dysfunkcii reprodukčného systému ženského tela ako celku.

V 20-25% je juvenilné alebo juvenilné dysfunkčné maternicové krvácanie anovulačného charakteru. Zvyčajne sa vyskytujú v prvých dvoch rokoch po nástupe menštruácie. Niekedy sa však na konci adolescencie vyskytuje hojný počet ovulačných DMK typom polymenorea (8 dní s prestávkou 3 týždne), čo je spôsobené menejcennosťou corpus luteum alebo nedostatočnou sekréciou LH.

Takéto poruchy sa vysvetľujú stále neúplnou tvorbou hormonálneho systému mladistvého a jeho nestabilitou. V tomto ohľade môže akýkoľvek, aj nepatrný patologický alebo jednoducho negatívny vplyv viesť k závažným dysfunkčným poruchám. Pri silnom krvácaní trvajúcom viac ako týždeň sa u dievčat rýchlo vyvinie anémia sprevádzaná bledosťou kože, slabosťou a letargiou, bolesťami hlavy, stratou chuti do jedla a zvýšenou srdcovou frekvenciou.

V involutívnom období je systém hormonálnej regulácie narušený v dôsledku vyhynutia endokrinných orgánov a je ľahko náchylný na poruchy. Rovnako ako v období mladosti a vo fáze zániku, je tiež ľahko ovplyvnený negatívnymi faktormi. Menštruácia pri anovulačnej dysfunkcii maternice sa vyskytuje v 50-60%. Vyskytuje sa v dôsledku zmien súvisiacich s vekom v hypotalamickej oblasti mozgu. V dôsledku toho je narušená cyklická sekrécia hormónov uvoľňujúcich gonadotropín, čo znamená, že dozrievanie a funkcia folikulov je narušená.

Krvácanie u žien v tomto období života je často spojené s onkologickými ochoreniami v oblasti genitálií. Preto sa musí diferenciálna diagnostika s DMK a liečba vykonávať v gynekologickej nemocnici.

Zvyšných 15-20% prípadov je dysfunkčné krvácanie z maternice reprodukčného obdobia. Vyvíjajú sa na pozadí pretrvávajúcich folikulov s nadmernou sekréciou nedostatku estrogénu a progesterónu, čo prispieva k rozvoju endometriálneho glandulárno-cystického rastu.

Systém hormonálnej regulácie, tak ako je ešte stále nedostatočne formovaný a už „umierajúci“, predstavuje ľahko zraniteľné pozadie pre nepriaznivé faktory ovplyvňujúce DMS.

Príčiny a provokujúce faktory

Medzi všetky príčinné faktory a provokujúce faktory DMK patria:

 1. Riziká pri práci, intoxikácia, infekčné a zápalové ochorenia všeobecnej povahy.
 2. Zápal panvových orgánov, ako aj podávanie antipsychotík. To všetko vedie k zhoršeniu funkcie ovariálneho receptora.
 3. Duševné alebo fyzické vyčerpanie.
 4. Časté psychické stresy a stresové podmienky.
 5. Podvýživa kvôli nedostatku bielkovín, vitamínov a stopových prvkov.
 6. Rýchle (pohyblivé) miesta v oblastiach s rôznym časovým a klimatickým pásmom.
 7. Dysfunkcia endokrinných orgánov v dôsledku prítomnosti mozgových nádorov, hyper alebo hypotyreózy, Cushingovej choroby alebo syndrómu Itsenko, prítomnosti nádorov vylučujúcich ektopické hormóny atď.
 8. Tehotenstvo a potrat, komplikácie.
 9. Preskupenie endokrinného systému počas puberty a involúcie,
 10. Genetické ochorenia endokrinného a reprodukčného systému.

Poruchy funkcie regulačného systému vedú k narušeniu cyklickosti a rytmu rejekcie a regeneračno-sekrečných procesov v endometriu maternice. Estrogénová stimulácia s predĺženým a nadmerným vylučovaním tohto hormónu prispieva k zvýšenej kontraktilite maternice, nerovnomernému prekrveniu a výžive sliznice v dôsledku spastických kontrakcií stien ciev.

Posledne uvedené spôsobuje takmer neprerušované a nespojité poškodenie a odmietnutie rôznych častí vnútromaternicovej vrstvy endometria, sprevádzané bohatým a dlhotrvajúcim krvácaním z maternice.

Okrem toho zvýšená koncentrácia estrogénu zvyšuje rýchlosť bunkového delenia, čo je príčinou hyperplázie - rastu a zvýšenia hrúbky sliznice, polypózy, adenomatózy a atypickej transformácie buniek.

Vaječná fáza menštruačného cyklu je najzraniteľnejším mechanizmom regulácie neuroendokrinného systému. Z tohto dôvodu sa môže vyskytnúť dysfunkčné krvácanie z maternice:

 • na pozadí nedostatku dozrievania a uvoľňovania vajíčka z folikulu (anovulácia) - vo väčšine prípadov je to spôsobené nedostatkom ovulácie, u niektorých žien dominantný (pripravený) folikul stále dosahuje potrebný stupeň zrelosti, ale nemá ovuláciu a naďalej funguje (pretrváva), vylučuje estrogénov a progesterónu neustále a vo veľkých množstvách, t
 • v iných prípadoch, jeden alebo viac folikulov, pred dosiahnutím plnej zrelosti, prerastania (atresia) a podstúpia reverzný vývoj (atretické folikuly), sú nahradené novými folikulami, ktoré tiež podliehajú atresii, všetky tieto žlté telieska vylučujú mierne množstvo progesterónu a estrogénu, ale počas dlho
 • na pozadí normálne prebiehajúcej ovulácie - DMK sa vyskytuje v dôsledku predčasného odmietnutia funkčného endometria v dôsledku krátkodobého poklesu produkcie a sekrécie pohlavných hormónov,
 • pred začiatkom normálneho obdobia menštruácie, čo je dôkaz nedostatočného fungovania corpus luteum
 • dlhodobé menštruačné krvácanie s folikulárnou inferioritou.

Klasifikácia dysfunkčného maternicového krvácania

Anovulačné krvácanie sa teda vyskytuje v dôsledku zmien vo vaječníkoch v dvoch typoch - podľa typu perzistencie a podľa typu atresie. Vo väčšine prípadov sú obe možnosti charakterizované oneskorenou menštruáciou, po ktorej nasleduje krvácanie. V prípade perzistencie folikulu je oneskorenie menštruácie od 1 do 2 mesiacov as atresiou - až 3-4 mesiace alebo viac. Trvanie krvácania sa pohybuje od 2 do 4 týždňov až 1,5 až 3 mesiace a pri pretrvávajúcom folikule sú kratšie a hojnejšie. Ovulačné krvácanie sa prejavuje hlavne krvácaním pred a po ukončení menštruácie.

Zásady liečby

Komplexná liečba dysfunkčného maternicového krvácania by mala brať do úvahy závažnosť symptómov, vek, príčinu ochorenia, ak sa dá stanoviť, a mechanizmus ochorenia. Taktika liečby sa skladá z troch fáz:

 1. Zastavenie krvácania a vykonanie hemostatickej a restoratívnej liečby.
 2. Obnovenie menštruačného cyklu.
 3. Stimulácia ovulácie alebo chirurgickej liečby.

Zastavenie krvácania

V reprodukčnom veku a u žien v období menopauzy, aby sa zastavilo krvácanie, je dutina maternice zoškrabaná, čo má tiež diagnostickú hodnotu. U adolescentných pacientov je liečba krvácania intenzívna hormonálna terapia. Na tieto účely sa estrogény predpisujú injekciou (estradiol dipropionát) alebo priebehom tabletových prípravkov (estrol). Ak je krvácanie mierne, bez príznakov anémie, potom po estrogénovej terapii sa progesterón podáva v dennej dávke 10 ml počas týždňa.

Obnovenie menštruácie

Obnovenie menštruačného cyklu v juvenilnom veku sa uskutočňuje podávaním progesterónu s normálnym estrogénovým pozadím a so zníženou hladinou - s progesterónom v kombinácii s estrogénom.

Ženy v reprodukčnom veku sú zvyčajne zaradené na užívanie kombinovaných perorálnych kontraceptív počas 1 roka, v menopauze - kontinuálnom užívaní predĺženého progesterónu.

Stimulácia ovulácie

Clomiphene sa používa na stimuláciu ovulácie v reprodukčnom veku. Ak sa v premenopauzálnom DMK zistia adenomatózne polypy, fokálna adenomatóza alebo atypická hyperplázia endometriálnych buniek, aj keď sa zistia adenomatózne polypy, odporúča sa hysterektómia maternice (amputácia) alebo extirpácia.

Ak sa v mozgu zistí patológia, atď., Vykoná sa vhodná liečba alebo eliminácia provokujúcich faktorov vedúcich k dysfunkčnému krvácaniu z maternice.

Dysfunkčné krvácanie z maternice

Hlavným prejavom syndrómu ovariálnej dysfunkcie je dysfunkčné krvácanie maternice (prijatá skratka - DMK). Dysfunkčné krvácanie z maternice je charakterizované acyklickosťou, predĺženým menštruačným oneskorením (1,5-6 mesiacov) a predĺženou stratou krvi (viac ako 7 dní). Mladistvých (12-18 rokov), reprodukčných (18-45 rokov) a menopauzálnych (45-55 rokov) vekových období je dysfunkčné krvácanie z maternice. Krvácanie maternice je jednou z najčastejších hormonálnych patológií ženského genitálu.

Juvenilné dysfunkčné maternicové krvácanie je zvyčajne spôsobené nedostatočnou tvorbou cyklickej funkcie hypotalamus-hypofýza-vaječník-maternica. V plodnom veku sú zápalové procesy reprodukčného systému, ochorenia žliaz s vnútornou sekréciou, potraty, stres atď. Bežnými príčinami dysfunkcie vaječníkov a krvácania z maternice, zatiaľ čo menopauza spôsobuje dysreguláciu menštruačného cyklu v dôsledku vyhynutia hormonálnej funkcie.

Na základe prítomnosti alebo neprítomnosti ovulácie dochádza k ovulačnému a anovulačnému krvácaniu z maternice, ktoré je asi 80%. Klinický obraz krvácania z maternice v akomkoľvek veku je charakterizovaný predĺženým krvácaním, ktoré sa objaví po významnom oneskorení menštruácie a je sprevádzané príznakmi anémie: bledosť, závraty, slabosť, bolesti hlavy, únava, pokles krvného tlaku.

Mechanizmus vývoja MQD

Dysfunkčné krvácanie z maternice sa vyvíja ako dôsledok zhoršenej hormonálnej regulácie ovariálnej funkcie hypotalamicko-hypofyzárneho systému. Porucha vylučovania hormónov gonadotropných (folikuly stimulujúcich a luteinizačných) hormónov hypofýzy, stimulujúcich dozrievanie folikulov a ovuláciu, vedie k narušeniu folikulogenézy a menštruačnej funkcie. Súčasne folikul vo vaječníku nevyzrel (folikulárne atrézie) alebo dozrieva, ale bez ovulácie (perzistencia folikulov) a následne sa nevytvorí corpus luteum. A v skutočnosti, a v inom prípade, telo je v stave hyperestrogénie, t.j. maternice je ovplyvnená estrogénmi, pretože progesterón nie je produkovaný v neprítomnosti žltého tela. Cyklus maternice je porušený: existuje dlhodobý, nadmerný rast endometria (hyperplázia) a potom jeho odmietnutie, ktoré je sprevádzané bohatým a predĺženým krvácaním z maternice.

Trvanie a intenzita krvácania z maternice je ovplyvnená hemostatickými faktormi (agregácia krvných doštičiek, fibrinolytická aktivita a spastická vaskulárna kapacita), ktoré DMK zhoršuje. Krvácanie maternice sa môže zastaviť samé po dlhom čase, ale spravidla sa vracia, preto hlavnou terapeutickou úlohou je zabrániť opakovaniu MQD. Okrem toho, hyperestrogenizmus pri dysfunkčnom maternicovom krvácaní je rizikovým faktorom pre rozvoj adenokarcinómu, maternicových fibroidov, fibrocystickej mastopatie, endometriózy a rakoviny prsníka.

diagnostika

Pri diagnostike juvenilného krvácania z maternice sa berie do úvahy:

 • údaje z anamnézy (dátum menštruácie, posledná menštruácia a nástup krvácania)
 • rozvoj sekundárnych pohlavných znakov, fyzický vývoj, vek kostí
 • hladina hemoglobínu a faktory zrážania krvi (úplný krvný obraz, krvné doštičky, koagulogram, protrombínový index, čas zrážania krvi a čas krvácania)
 • hladiny hormónov (prolaktín, LH, FSH, estrogén, progesterón, kortizol, testosterón, T3, TSH, T4) v krvnom sére
 • znalecký posudok: konzultácie s gynekológom, endokrinológom, neurológom, oftalmológom
 • indikátory bazálnej teploty v období medzi obdobiami (jednofázový menštruačný cyklus je charakterizovaný monotónnou bazálnou teplotou)
 • stav endometria a vaječníkov na základe údajov o ultrazvuku panvových orgánov (pomocou rektálneho senzoru v pannách alebo vaginálnom - u dievčat, ktoré majú sex). Echogram vaječníkov v mladistvom maternicovom krvácaní ukazuje zvýšenie objemu vaječníkov počas intermenštruačného obdobia
 • stav regulačného systému hypotalamus-hypofýza podľa rádiografie lebky s priemetom tureckého sedla, echoencefalografie, EEG, CT alebo MRI mozgu (s cieľom vylúčiť nádorové lézie hypofýzy)
 • Ultrazvuk štítnej žľazy a nadobličiek s dopplerometriou
 • Ultrazvuková kontrola ovulácie (za účelom vizualizácie atresie alebo perzistencie folikulu, zrelého folikulu, ovulácie, tvorby corpus luteum) t

Prvou prioritou pri liečbe krvácania z maternice sú hemostatické opatrenia. Ďalšia taktika liečby zameraná na prevenciu opakovaného krvácania z maternice a normalizáciu menštruačného cyklu. Moderná gynekológia má vo svojom arzenáli niekoľko spôsobov, ako zastaviť dysfunkčné krvácanie z maternice, konzervatívne aj chirurgické. Voľba metódy hemostatickej terapie je určená všeobecným stavom pacienta a veľkosťou straty krvi. V prípade miernej anémie (s hemoglobínom nad 100 g / l) sa používa symptomatická hemostatika (menadión, etamzilat, askorutín, kyselina aminokaprónová) a lieky redukujúce maternicu (oxytocín).

V prípade neúčinnosti nehormonálnej hemostázy sú predpísané progesterónové prípravky (etinylestradiol, etinylestradiol, levonorgestrel, noretisterón). Krvácanie sa zvyčajne zastaví 5-6 dní po ukončení liečby. Rozsiahle a dlhotrvajúce krvácanie z uteru, ktoré vedie k progresívnemu zhoršeniu (ťažká anémia s Hb menšou ako 70 g / l, slabosť, závraty, mdloby) sú indikáciou na vykonanie hysteroskopie s oddelenou diagnostickou kyretážou a patologickým vyšetrením škrabania. Kontraindikácie pre kyretáž maternice je porušenie zrážanlivosti krvi.

Súbežne s hemostázou sa vykonáva antianemická terapia: prípravky železa, kyselina listová, vitamín B12, vitamín C, vitamín B6, vitamín P, transfúzia erytrocytov a čerstvá zmrazená plazma. Ďalšia prevencia krvácania z maternice zahŕňa použitie prípravkov s nízkymi dávkami gestagénu (gestodén, desogestrel, norgestimat v kombinácii s etinylestradiolom, didrogesterónom, noretisterónom). V prevencii krvácania z maternice je tiež dôležité všeobecné spevnenie, rehabilitácia chronických infekčných ohnísk a správnej výživy. Primerané preventívne a liečebné opatrenia pre juvenilné krvácanie z maternice obnovujú cyklické fungovanie všetkých častí reprodukčného systému.

Príčiny a mechanizmus vzniku dysfunkčného krvácania z maternice

Menštruácia je hormonálne závislý a viacstupňový jav zahŕňajúci niekoľko orgánov naraz:

Porucha aspoň jedného spojenia môže spôsobiť dysfunkciu pohlavných orgánov a v dôsledku toho DMK. Ale dôvod môže byť skrytý v patológii príveskov, v ťažkom strese a pri ochoreniach štítnej žľazy. „Upravené hodiny“ menštruačného cyklu sú citlivé na mnohé faktory, od nedostatočnej výživy až po komplexné endokrinné problémy.

Čo vyvoláva výskyt DMK

Zápalové procesy, použitie neuroleptických liekov. To spôsobuje problémy s funkciou ovariálneho receptora. A tiež:

Hormonálna reštrukturalizácia tela v adolescencii a involúcii.

Endokrinné ochorenia, mozgové nádory, Itsenko-Cushingov syndróm.

Fyzické a psychické preťaženie.

Časté intoxikácie, systémové chronické ochorenia.

Nedostatok v strave bielkovín, vitamínov, minerálov.

Zmena časových pásiem, zemepisné šírky.

Ťažké tehotenstvo, potrat.

Genetické ochorenia endokrinného a reprodukčného systému.

Nesprávne striedanie dvoch procesov (odmietnutie a obnovenie sliznice) vedie k morfologickým zmenám endometria. Tam je nerovnomerný rast vnútornej vrstvy maternice, krvné zásobovanie orgánov zmeny. Vysoká hladina estrogénu spôsobuje zvýšenie rýchlosti bunkového delenia. Endometrium je ovplyvnené hyperpláziou - zvýšenie hrúbky sliznice, objavia sa polypy.

Klasifikácia DMK

V závislosti od veku pacienta a príčin patológie je dysfunkčné krvácanie z maternice rozdelené do nasledujúcich typov:

krvácanie v reprodukčnom veku,

Tieto sekréty sú v rozpore s ovuláciou as jej uchovaním. Podľa štatistík sa 4 z 5 prípadov MQD vyskytujú s anovuláciou.

Liečba a pohotovostná starostlivosť

Konzervatívna terapia

Liečba dysfunkčného krvácania z maternice všetkých troch odrôd je primárne zameraná na zastavenie straty krvi. Pri malej strate krvi sú predpísané homeostatické lieky:

Lieky na gestagén sú predpísané, ako napríklad: gestogén, etinylestradiol a iné. Predpísať oxytocín na zníženie maternice. Ak strata krvi pokračuje, hormonálna liečba progesterónom sa vykonáva. Lekár môže predpísať lieky, ktoré pomáhajú pri anémii, vitamíny (kyselina listová, vitamín C, B12, B6, P, doplnky železa). Pri liečbe a prevencii juvenilného a DMC v reprodukčnom veku zohráva dôležitú úlohu normalizácia psychologického pozadia. Odporúčané mierne sedatíva, poradenský terapeut. Žena sa odporúča, aby sa vyhla stresovým situáciám, ak je to možné, aby sa neprevýšila.

Je dôležité liečiť chronické zápalové procesy. Veľmi dôležité je všeobecné spevnenie tela, dobrá výživa a bohaté pitie.

V prípade extrémne silnej straty krvi sa uskutočňujú transfúzie krvi a plazmy.

Chirurgický zákrok

Progresívne zhoršenie je indikáciou hysteroskopie. V tomto prípade chirurg robí kyretáž maternice, škrabanie poslal do patologickej štúdie. Pri DMK klimakterického typu je hysteroskopia prioritnou metódou liečby. Odporúča sa vykonať operáciu 2 krát: pred a po kyretáži. Po kyretáži sa stanú viditeľnými polypy, endometrióza a maternicové myómy. Endometriálna kryodestrukcia a amputácia maternice sa často vykonávajú u žien tejto vekovej skupiny. Táto operácia je kontraindikovaná u žien s poruchami krvácania.

Diéta počas liečebného obdobia

Vážna strata krvi vyžaduje takúto výživu, ktorá by vyrovnala jej účinky. Po prvé, žena by mala konzumovať viac potravín bohatých na železo: červené mäso, pečeň, pohánka. Ak chcete obnoviť nedostatok vitamínov, je potrebné konzumovať ovocie a čerstvú zeleninu, najmä tie, ktoré sú bohaté na vitamín C: kapusta, repa, citrusové plody. Normalizovať činnosť nervového systému, je dobré jesť celozrnné bohaté na vitamín B12, obilniny, otruby. Pitie zohráva dôležitú úlohu: musí byť hojné. Do stravy môžu byť zahrnuté polievky, ovocné nápoje, želé, džús, nie silný čaj.

Klinika pre juvenilné krvácanie

Frekvencia mladistvého krvácania (GC) medzi gynekologickými ochoreniami v období dospievania dosahuje 10%.

Treba poznamenať, že v pubertálnom veku sú hyperestrogénnosť a následne aj závažná hyperplázia endometria menej časté ako v iných vekových obdobiach. Vo vaječníkoch prebieha proces atresie častejšie ako pretrvávanie folikulov, ktoré dosiahli preovulačnú veľkosť.

Klinický obraz je typický pre MQD vo všetkých vekových obdobiach: oneskorenie menštruácie o 1,5 mesiaca alebo viac, po ktorom nasleduje krvácanie.

Symptomatológia je určená závažnosťou anemizácie, ktorá sa prejavuje symptómami, ako sú bledosť kože, sliznice, tachykardia, bolesť hlavy, závraty, slabosť, ospalosť s veľkou stratou krvi.

Kritériá pre zdravotné nezasahovanie

Kritériá pre zdravotné nezasahovanie do mladistvého krvácania sú:

 • Interval medzi mesiacom nie je dlhší ako 45 dní,
 • čas krvácania nie dlhší ako 7 dní,
 • povaha straty krvi: neprítomnosť zrazenín v vylučovanej krvi,
 • normálneho hemoglobínu a hematokritu, počtu erytrocytov a krvných doštičiek.

Liečba a prevencia mladistvého krvácania

Taktika liečby je určená klinickým obrazom, stupňom straty krvi a anemizáciou.

V prípade ťažkej anémie (hemoglobín je pod 7,5 g / l, hematokrit je menej ako 20%), je potrebné použiť chirurgickú hemostázu - kyretáž maternice. Toto je najrýchlejší spôsob hemostázy, ktorý tiež umožňuje posúdiť stav endometria (proliferácia, hyperplázia, atď.). Pri zoškrabaní, aby sa predišlo odfarbeniu, sa hymen odreže roztokom novokaínu s lidazou a použije malé (detské) zrkadlá.

S miernou anemizáciou sa používa hormonálna hemostáza. Najčastejšie predpisované COC obsahujúce estrogény a progestíny. Nízka dávka a trojfázová antikoncepcia sú neúčinné. Odporúčané jednofázové prípravky obsahujúce etinylestradiol v dávke 0,05 mg a progestíny skupiny norsteroidov v akejkoľvek dávke.

Pretože estrogény majú hemostatický účinok, nemali by sa používať iba progestíny. Liek sa predpisuje v dávke 4-6 tabliet denne, pričom dávka sa postupne znižuje o jednu tabletu denne a pokračuje v užívaní počas 3 týždňov. Všeobecne platí, že krvácanie sa zastaví počas prvých dvoch dní.

V priebehu času až do reakcie menštruačnej reakcie, ktorá sa vyskytuje 2-3 dni po ukončení hormonálnej antikoncepcie, sa vykonáva anti-anemická liečba: prípravky železa, krvné náhrady, vitamíny, liečba hypovolémie. Pri hormonálnej hemostáze môžete používať lieky na báze prírodných estrogénov (nie syntetických), napríklad „Proginova“ (estradiol valerát), „Estrofem“ (17p-estradiol). Tieto lieky sa predpisujú rovnakým spôsobom ako hormonálne kontraceptíva, ale po nástupe hemostázy a používaní týchto liekov by mali byť progestíny predpísané na ďalšie 2 týždne (Duphaston, Utrozhetsan, Norkolut, Medroxyprogesterone) počas 10 dní. Vyskytuje sa sekrečná transformácia endometria, proliferovaná pod vplyvom estrogénovej terapie. 2-3 dni po ukončení používania progestínu začína menštruačná reakcia, niekedy dosť hojná, počas ktorej môžu byť použité uterotonické a hemostatické činidlá.

Druhá fáza terapie - prevencia recidívy krvácania.

Klinickí lekári na celom svete dospeli k záveru, že najlepšou metódou prevencie sú cyklické hormonálne antikoncepcie v prvých troch mesiacoch - jednofázová. Účinnosť liečby je založená na normalizácii uvoľňovania gonadotropínu a supresii proliferácie endometria. Nasledujúce tri mesiace môžete použiť iba progestín - od 16. do 25. dňa vytvoreného cyklu. Počas tejto doby by malo byť dievča pod dohľadom lekára. Podľa indikácií sa vykonáva hemostimulačná terapia, pozoruje sa vitamínová terapia, optimálna diéta, vyhnite sa kozmetickej strave. Kontrola účinnosti terapie je ultrazvuk v 20. - 22. deň „cyklu“, v ktorom sa zaznamenáva hrúbka a štruktúra endometria.

Z progestínov by sa mali uprednostniť Duphaston alebo Utrogestan, ktoré nemajú androgénne a metabolické účinky. Liek sa predpisuje od 16. do 25. dňa cyklu 20 mg denne počas 3-6 mesiacov.

Strach z hormonálnej terapie, žiaľ, stále pretrváva medzi rodičmi pacientov a lekárov, je úplne neopodstatnený. Prospešný účinok hormonálnej terapie na reguláciu funkcie vaječníkov sa preukázal mnohými štúdiami a klinickými pozorovaniami.

Je potrebné pripomenúť, že dlhodobá symptomatická liečba juvenilného krvácania uterotonickými a hemostatickými látkami je nielen neefektívna, ale tiež vedie k ďalšej anemizácii.

Krvácanie mladistvých je krvácanie z krvných zrazenín, anemizácia, trvajúca viac ako 7 dní po období amenorey od 1,5 do 3 mesiacov. Vedenie symptomatickej terapie u takýchto pacientov je lekárskou chybou.

Prevencia relapsu v Spojenom kráľovstve a normalizácia menštruačného cyklu sú povinné. U žien s anamnézou UK, častejšie ako v populácii, je zaznamenaná anovulačná neplodnosť, endometriálny adenokarcinóm a malígne nádory prsných žliaz.

Liečba dysfunkčného maternicového krvácania v reprodukčnom veku

Terapia sa skladá z dvoch fáz:

Stupeň I - hemostáza, pri ktorej sa používa iba terapeutická a diagnostická kyretáž. Škrabanie tiež umožňuje určiť následnú terapiu zameranú na prevenciu recidívy krvácania Hormonálna hemostáza bez predchádzajúcej kyretáže je chybou.

 • Štádium II - po kyretáži by sa mala vykonať hysteroskopia, ktorá umožňuje zabezpečiť, aby bola odstránená celá sliznica a diagnostikovaná komorbidita: adenomyóza, myómy maternice, polypy, „uniknuté“ z kyrety.

Diaľkové zoškrabanie sa podrobí histologickému vyšetreniu, ktorého výsledok určuje taktiku ďalšieho spracovania. Vo väčšine prípadov je odstránené endometrium v ​​hyperplázii. Následná liečba je opísaná v sekcii Endometriálna hyperplázia.

Liečba dysfunkčného maternicového krvácania v perimenopauzálnom období

Terapia závisí od morfologickej štruktúry endometria, stanovenej počas kyretáže, od prítomnosti alebo neprítomnosti kombinovanej anatomickej patológie maternice a končatín (myómy, adenomyóza, hormonálne aktívne ovariálne nádory).

Terapia v tomto veku je zameraná na potlačenie menštruačnej funkcie. Konzervatívna hormonálna terapia je zameraná na potlačenie proliferatívnych procesov v endometriu, potlačenie hormonálnej funkcie vaječníkov, to znamená na začiatku menopauzy. Terapia je diskutovaná v časti o hyperplázii endometria. V prípade klimakterického krvácania sa hemostáza vykonáva len chirurgicky, zoškrabaním pod kontrolou hysteroskopie.

Hormonálna alebo iná konzervatívna hemostáza je lekárska chyba.

Na našich stránkach si môžete prečítať článok o fibróznej mastopatii a liečbe hyperplázie endometria.

Prognóza a prevencia

Prognóza zdravia a života s včasnou liečbou je priaznivá.

Hlavné preventívne opatrenia, ktorých cieľom je zabrániť rozvoju dysfunkčného krvácania z maternice:

 • preventívne návštevy gynekológa dvakrát ročne,
 • ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov raz ročne
 • užívanie kombinovaných perorálnych kontraceptív, t
 • úplné vylúčenie potratu, t
 • pravidelného sexuálneho života
 • Vumbilding triedy sú užitočné,
 • vedenie aktívneho životného štýlu pri pravidelných športoch,
 • úbytok hmotnosti,
 • Korekcia závažných endokrinologických ochorení
 • rehabilitácie ohnísk chronickej infekcie.

Čo to je?

Dysfunkčné krvácanie z maternice je funkčný stav tela, charakterizovaný absenciou porušovania štruktúry pohlavných orgánov, systémových ochorení a komplikácií tehotenstva. Hlavným dôvodom je nedostatok cyklického uvoľňovania vaječníkových hormónov do krvi. Spontánne žľazy žliaz s vnútorným vylučovaním.

Podľa vekových parametrov sa rozlišujú:

V 80% prípadov je krvácanie spojené so zhoršenou ovuláciou (anovulačnou). Vedie k hormonálnej dysfunkcii. Ale u 20% žien sa zachovala ovulačná funkcia.

Klinický obraz DMK

Zmena periód neprítomnosti menštruácie z 2 na 6 mesiacov pri hojnom a dlhodobom prepúšťaní je charakteristická pre dysfunkčné krvácanie z maternice. Mesačne trvá dlhšie ako týždeň. Objem straty krvi je viac ako 150 ml za obdobie.

Pocit krvácania a týždeň po ukončení závratu, búšenie srdca, dýchavičnosť, slabosť. Symptomatický v dôsledku akútnej straty krvi, nedostatku kyslíka v tkanivách, metabolických porúch. Cítiť kŕče v bruchu, pravidelné kŕče bolesti.

Mechanizmy rozvoja

Hlavnú úlohu pri rozvoji dysfunkčného maternicového krvácania zohráva oslabenie spojenia medzi hypotalamicko-hypofyzárno-nadobličkovým systémom a vaječníkmi.

V hypotalame sa produkujú hormóny, ktoré pôsobia na vaječníky, stimulujú rozvoj folikulov a ovuláciu v nich. Ide o hormóny stimulujúce folikuly a luteinizačné hormóny. S nedostatkom v krvi sa nevyvíja corpus luteum vaječníkov, produkujúce progesterón.

Progesterón ovplyvňuje rast a dozrievanie endometria - vnútornej výstelky maternice. Vývoj a odmietnutie endometria trvá určitý čas. Trvanie expozície hormónu maternice vysvetľuje oneskorenú menštruáciu. Krvácanie začína skok v estrogéne a pokles hladín progesterónu.

Hormonálna nerovnováha spomaľuje čas zrážania krvi. Dlho sa tvorí krvná zrazenina. Jeho krvácanie sa vymyje z maternice.

MQD reprodukčného veku

Dysfunkčné krvácanie z maternice reprodukčného veku je menštruačná porucha, ktorá sa vyskytuje vo veku 18 - 45 rokov.

Príčiny patológie sú:

 • fyzickú aktivitu
 • zdôrazňuje,
 • klimatických zmien
 • zápalové ochorenia,
 • systematickej medikácie
 • potraty.

Diagnóza je štandardná. Začína zistením momentu výskytu a trvania krvácania, objemu straty krvi, času porušenia menštruačného cyklu. Je dôležité vylúčiť patológiu iných orgánov: maternice, pečene, krvi.

Počas klinického a laboratórneho vyšetrenia upriamuje pozornosť na klinickú analýzu krvi. Mimoriadne dôležitá je hladina hemoglobínu, červených krviniek, hematokritu, krvných doštičiek, leukocytov.

Dôležitou diagnostickou štúdiou je hysteroskopia. To vám umožní zistiť stav maternice, pozorovanie mať podozrivé oblasti pre výskum.

V reprodukčnom období je hlavným miestom liečby kyretáž maternice. Pomáha zbaviť sa zrazenín. Dutina je znížená, cievy sú upnuté. Krvácanie sa zastaví.

Ako rehabilitačná liečba sa používa:

 • hemostatickej liečby (Tranexam intravenózne, Dicynon intramuskulárne), t
 • prípravky železa (sorbifer, totem),
 • infúzna terapia (krvná plazma, roztok Ringera, fyziologický roztok),
 • vitamíny (skupina B, vitamín C),
 • sedatíva (Valerian, Sedavit, Novopasid).

Pre obdobie zotavenia potrebujete dobrú výživu, odmietnutie zlých návykov, zníženú fyzickú aktivitu.

MQD počas premenopauzy a menopauzy

Krvácanie v období pred menopauzou a menopauzou predstavuje 15% gynekologickej patológie. Dysfunkčné krvácanie z maternice v období pred menopauzou je nepravidelné špinenie, ku ktorému dochádza vo veku 45 až 1 roka po ukončení poslednej menštruácie.

Menopauzálne krvácanie je stav, ktorý sa vyskytuje nie skôr ako rok po poslednom menštruačnom období.

Dôvodom výskytu nepravidelných sekrétov je spontánna aktivita vaječníkov. Estrogén sa uvoľňuje do krvi. Stav hyperestrogénie vedie k proliferácii endometria. Znamená to proliferatívne ochorenia reprodukčného systému - polypy maternicovej dutiny, leiomyóm, nádory vaječníkov.

Na diagnostiku pomocou transvaginálneho ultrazvuku genitálnych orgánov. Zistite stav endometria, svalov maternice, vaječníkov.

Dysfunkčné krvácanie z maternice sa diagnostikuje pomocou hysteroskopie, vyšetrenie maternice dvakrát: pred a po zoškrabaní. Povinným liečebným a diagnostickým postupom je kyretáž maternice. Výsledný materiál sa posiela na histologické vyšetrenie. Hysteroskopia po zoškrabaní umožňuje vidieť stav hlbokej endometriálnej vrstvy a vnútorných stien maternice.

Prvým krokom v liečbe je kyretáž maternice. Po obdržaní výsledkov a údajov hysteroskopie sa vykoná hormonálna liečba (Differelin, 17-OPK). Ak sú výsledky vyšetrenia neuspokojivé, indikuje sa odstránenie maternice prídavkami.

komplikácie

Dysfunkčné krvácanie z maternice je plné komplikácií. Najnebezpečnejšou príčinou krvácania je smrť v dôsledku akútnej hojnej straty krvi. Je výsledkom hemoragického šoku a multiorgánového zlyhania. Ale je to veľmi zriedkavé.

Dysfunkčné krvácanie z maternice môže spôsobiť anémiu, čo vedie k všeobecnému zlému pocitu: srdcový tep, únava, dýchavičnosť. Vyvíja sa na pozadí chronického nedostatku železa v tele. Je to dôsledok nedostatku kyslíka tkanivami.

Dlhodobá hormonálna nerovnováha, nedostatok folikulov a plná ovulácia vedie k neplodnosti. Vaječníková kapsula sa zahusťuje. Oocytov je ťažké opustiť. Žena nie je schopná počať dieťa.

Ako určiť krvácanie z maternice?

Na odlíšenie krvácania z maternice od normálnej menštruácie, gynekológovia používajú špeciálnu metódu. Žena by mala určiť dobu, počas ktorej je krv úplne nasiaknutá tamponom alebo podložkou.

Je to záležitosť krvácania z maternice, ak je hygienická látka nasiaknutá krvou počas jednej hodiny, a to sa deje niekoľko hodín v rade. Mali by ste byť tiež znepokojení potrebou nočnej výmeny tesnenia, trvaním mesiaca viac ako jeden týždeň, pocitom únavy a slabosti. Ak výsledky úplného krvného obrazu indikujú anémiaa s opísanými príznakmi by sa žena mala poradiť s lekárom s podozrením na vývoj krvácania z maternice.

Vlastnosti a príčiny dysfunkčného krvácania z maternice

Dysfunkčné krvácanie z maternice je prevažne anovulačný charakter, Ich výskyt súvisí s toxickými a infekčnými účinkami na štruktúry. hypotalamusktoré ešte nedosiahli zrelosť. V tomto ohľade je mimoriadne nepriaznivá, ovplyvňuje tonsillogénnu infekciu ženského tela. Okrem toho, medzi faktormi ovplyvňujúcimi vývoj krvácania, je fyzické a psychické preťaženie, nevyvážená strava, provokujúce hypovitaminóza, Dôvody na prejavenie sa tejto patológie sa tiež predtým prenesú potratužívanie určitých liekov. K krvácaniu z maternice dochádza aj v dôsledku zhoršenej funkcie.
štítnej žľazy (u pacientov s t hypotyreózy, hypertyreóza).

V adolescencii je najčastejšie pozorované juvenilné krvácanie v prvých dvoch rokoch po tom, čo dievča malo prvú menštruáciu. Podľa lekárskej štatistiky predstavuje krvácanie maternice tohto typu približne 30% všetkých ochorení z gynekologického poľa, ktoré sú diagnostikované u žien vo veku 18 - 45 rokov.

Počas menštruačného cyklu je najčastejšie sa vyskytujúcim gynekologickým ochorením dysfunkčné krvácanie z maternice. Ak má žena v menopauzálnych ženách krvácanie z maternice, dôvody jej vývoja sú určené najmä vekom pacienta. Ide o zmeny vo veku hypotalamických štruktúr, ktoré vyvolávajú prejavy takéhoto krvácania. V premenopauzálnom období sa ženy vyvíjajú oveľa častejšie. adenomatóznej, hyperplázia a iných patológií.

Symptómy tohto ochorenia sú určené hlavne závažnosťou anémie a teda intenzitou straty krvi počas krvácania. Žena v období krvácania z maternice cíti silnú všeobecnú slabosť a únavu, nemá chuť do jedla, koža a sliznice blednú, prejavuje sa tachykardia a bolesť hlavy, Zmeny sa tiež vyskytujú v koagulácii a reologických vlastnostiach krvi.

Ak krvácanie trvá dlhšie, dochádza k vývoju. hypovolémia, Dysfunkčné krvácanie z maternice u žien v období menopauzy je ťažšie, pretože u takýchto pacientov sa vyvíja krvácanie na pozadí iných gynekologických ochorení a porúch - vysoký tlak, obezita, hyperglykémia.

Anovulačné cykly

Sú spojené absenciou ovulácie a druhou fázou cyklu.

Ak je krvácanie podobné menštruácii, ale postupuje sa náhodne, s rôznou dobou trvania a s rozdielnymi časovými intervalmi medzi nimi, potom žena vo fertilnom veku môže mať rytmickú perzistenciu alebo aktivitu folikulov, ale na krátky čas.

V tomto prípade sa však niekedy môže vyskytnúť spontánna, normálna ovulácia a žena môže otehotnieť a dokonca porodiť, ale zriedka. V tomto prípade folikuly pokračujú v uvoľňovaní estrogénov a to sa vyskytuje v priebehu 20 alebo dokonca 40 dní a corpus luteum sa nevyvíja a progesterón nie je syntetizovaný.

V diagnóze bude dôležitá zvýšená koncentrácia estrogénu, nízke hladiny progesterónu v sére a stanovenie metabolitov v moči. Bazálna teplota bude zodpovedať anovulačnému cyklu a hladina gonadotropínov bude vysoká.

Ak má žena silné a dlhotrvajúce krvácanie z maternice, ktoré sa opakuje za mesiac alebo dve a pol a navyše, potom hovoríme o dlhej perzistencii folikulu. Možno sa to deje s rozvojom príznakov anémie - bledosť, závraty, dýchavičnosť pri námahe, nízka hladina hemoglobínu a najčastejšie žena vo veku 45 - 55 rokov, je v období pred menopauzou.

Zvyčajne pred vývojom tohto procesu existuje dlhý čas, narušený rytmus produkcie a vylučovanie hormónov hypotalamu a hypofýzy a atrofické zmeny epifýzy.

Žena má nadbytok estrogénu, ktorý pôsobí veľmi dlho, endometrium je v prvej fáze a rastie do takej veľkosti, že je narušená jeho vaskulárna výživa. Nádory endometria sú poranené, dochádza k nekróze a odmietnutiu tohto tkaniva.

Podobne, vysoké hladiny estrogénov a nízke hladiny progesterónu, zvýšené hladiny hypofyzárnych gonadotropných hormónov budú prítomné v krvi a prevládne luteinizačný hormón. Rytmus sekrécie hormónov bude narušený.

Počas ultrazvuku sa zvýšenie maternice a vaječníkov často určuje polycystickými procesmi a počas hysteroskopie sa zistí akákoľvek hyperplázia endometria. Funkčné testy ukazujú absenciu druhej fázy cyklu.

Dysfunkčné krvácanie z maternice, ktorého príznakmi sú metroragia rôznej intenzity, pripomínajúca menštruáciu, ale najprv sa vyskytujúca po 10-15 dňoch, a potom po mesiaci alebo dokonca dvoch, hovorí o atrézii mnohých folikulov.

A aj keď to prichádza častejšie o dospievaní. Všetky folikuly ukončujú svoj vývoj v štádiu pre-ovulačnej zrelosti. В результате возникает суммарная и продолжительная стимуляция эндометрия эстрогенами, которая препятствует нормальной секреторной трансформации этого клеточного слоя.

Často je to mnohopočetná atrézia folikulov, ktorá vedie k ťažkej anémii a vyskytuje sa u dievčat bezprostredne po prvej menštruácii alebo menarche. Ak sa táto podmienka nelieči, potom sa v budúcnosti táto forma MQD ľahko transformuje do podobného, ​​ale reprodukčného veku.

V prípade, že žena trpí atréziou folikulov v adolescencii a fertilnej, potom vysoké riziko vzniku tejto patológie bude v premenopauzálnom období. V analýze, aj napriek dlhodobej estrogénovej záťaži, môže byť nielen progesterón nízky, ale aj estrogén, pretože folikuly, hoci uvoľňujú hormón, podliehajú rýchlej involúcii. Bazálna teplota bude tiež monotónna.

Môže existovať kombinácia atresie s perzistenciou, či už dlhodobej alebo krátkodobej. Preto sa niekedy môže u ženy vyvinúť také formy krvácania, ktoré nie sú podobné vyššie uvedeným.

Ovulačné cykly

Anovulačné cykly, až na zriedkavé výnimky, sa vyskytujú pri absencii zrelej vaječnej bunky a najčastejšie vedú k zhoršenému oplodneniu. Keď už hovoríme o ovulačných cykloch, hlavná úloha už nie je určená na dozrievanie vajíčka, ale na patológiu reštrukturalizácie alebo transformácie endometria, ktorá prebieha pod vplyvom progesterónu.

To tiež vedie k potratu, alebo potraty, alebo neplodnosť. V prípade, že žena má škvrny na mieste pred začiatkom menštruácie do 3-5 dní, môže to znamenať slabú prácu corpus luteum.

Trvanie jeho života je príliš malé a ovariálny cyklus sa „zmenšuje“. Folikul s týmto typom patológie dozrieva bez odchýlky a žlté telo sa javí ako krátkodobé a produkuje malý progesterón. Je predčasne odmietnutý.

Niekedy sa stáva, že corpus luteum (ako je oficiálne nazývané žlté telo) je neaktívne a žije krátko, pretože pretrváva folikul, hoci neexistuje žiadny anovulačný proces. Potom sa najčastejšie objavia krvácania raz za niekoľko mesiacov alebo dvakrát alebo trikrát do roka, hojne.

Ak má žena menštruáciu po niekoľkých dňoch, hojnej a bolestivej, potom môžeme hovoriť o hyperfunkcii (zvýšenie syntézy progesterónu) corpus luteum.

Pretože toto zväčšuje vaječník v dôsledku cystickej transformácie corpus luteum, tento stav môže byť zamenený s mimomaternicovým tehotenstvom. V niektorých prípadoch dochádza k hyperfunkcii s oneskorením menštruácie, dokonca aj niekoľko týždňov. Často sa vyskytujú situácie spojené s neúplným odmietnutím endometria.

Hormonálna "porucha" vedie k tomu, že začiatok dozrievania folikulu padá na štádium stále perzistentného žltého tela. Výsledkom je, že progesterón, ktorý zostáva v krvi, keď nie je potrebný, interferuje s rýchlym a normálnym odmietnutím endometria.

V tomto prípade histologické vyšetrenie pomáha diagnostikovať, v ktorom sa nachádzajú obidva typy žliaz, ktoré sa vylučujú pod vplyvom progesterónu a proliferujú pod vplyvom estrogénov.

Ak má žena krvácanie uprostred cyklu, môže ju omylom považovať za krátky cyklus, ktorý sa objavuje každé dva týždne.

Je to spôsobené prudkým poklesom hladín estrogénov v polovici cyklu. Krvácanie môže byť čokoľvek: od lesklého po hojné. Počas ovulačných cyklov môže tiež dôjsť k predĺženej menštruácii, v prvých dvoch alebo troch dňoch môže byť hojná a krvný náter sa podáva až týždeň. Je to spôsobené menejcennosťou folikulov a poklesom hladín estrogénov v prvých dňoch cyklu, ale na pozadí ovulácie.

Diagnostické vyhľadávanie v gynekológii je pomerne komplikované a nie je obmedzené na vyššie uvedené štandardné symptómy. Napríklad, ak je porušovanie produkcie gonadotropínu primárne, potom striedanie ovulačného cyklu môže ísť spolu s anovulačnými, zatiaľ čo menštruácia sa stáva hojnou a samotný menštruačný cyklus je veľmi dlhý.

Ak sa koncentrácia folikuly stimulujúceho hormónu zvýši a pokles koncentrácie estrogénu klesá, menštruačný cyklus sa naopak skracuje. Takéto „salóny“ z dlhých a krátkych cyklov sa môžu vyskytnúť aj pri mladistvom krvácaní.

Liečba dysfunkčného maternicového krvácania sa výrazne líši v závislosti od toho, či ide o krvácanie z ovulácie alebo nie. Bez ohľadu na povahu funkčnej metrorágie musia všetky ženy vykonávať:

 • činnosti
 • normalizácia práce, spánku a odpočinku;
 • eliminovať vplyv stresových faktorov, úzkosti a depresie,
 • poskytovať správnu výživu.

Pri liečbe anémie, vrátane používania symptomatických liekov, je potrebná opatrnosť. Dôležitým miestom je fyzioterapeutická liečba, ktorá sa predpisuje v neprítomnosti sprievodnej gynekologickej patológie, napríklad elektroforéza, elektrostimulácia maternice, magnetoterapia, laserové ožarovanie. Najdôležitejšou liečbou týchto hemorágií, ktorá je uznávaná na celom svete, je hormonálna terapia.

Klinické smernice na liečbu dysfunkčného maternicového krvácania hormónmi zahŕňajú liečbu: t

 • Použitie estrogénov s anovulačnými cyklami, ktoré sa používajú ako v injekčnej forme, tak vo forme tabliet, ako sviečka, pomáha zastaviť proces už prvý deň.

V prípade, že by nebolo možné zastaviť do troch dní, je potrebné diagnózu upraviť. Použitie estrogénov vo vyššom veku a vo fertilnom veku je najvhodnejšie a pri adolescentnom a premenopauzálnom krvácaní sa má používať len u pacientov so závažnou stratou krvi.

 • Liečba progestínom zastavuje krvácanie prostredníctvom endometriálnej transformácie. Používajú sa progesterón alebo syntetické analógy progesterónu. Je to pomalšia hemostáza, často sa krvácanie postupne znižuje a potom pokračuje, ale v oveľa slabšej forme.

Ale takmer vždy po zrušení priebehu gestagénu je „krv“ silná: vzniká umelo vyvolaná menštruácia. Tieto lieky sa široko používajú v premenopauze a vo fertilnom období. Ale musíte ich starostlivo vymenovať, vzhľadom na možnosť anémie.

 • Kombinácia pohlavných hormónov, estrogénu aj gestagénu.

Starší gynekológovia si spomínajú, ako sa praktizovalo podávanie 3 hormónov, s pridaním androgénnych liekov, napríklad folikulínu, progesterónu a testosterónu. V súčasnosti sa vykonáva veľmi zriedka. Kombinácia estrogénu s gestagénmi by mala byť v pomere 10% estrogénu alebo 5% estrogénu. Zvyčajne sa krvácanie zastaví na 2-3 dni po podaní.

 • Úplne samostatnou témou je liečba metrorágie syntetickými progestínmi alebo estrogén-progestínovými liekmi.

Existuje mnoho generácií týchto liekov, a dokonca aj stručná analýza týchto fondov vyžaduje samostatný článok. Dá sa len povedať, že pôsobia prostredníctvom neuroendokrinnej regulácie a znižujú hyperplastické procesy v maternici, ktoré zastavujú krvácanie.

Po hormonálnej hemostáze je ďalšou fázou liečby stabilizácia mesačného cyklu. A po jeho zotavení, v tretej fáze, reprodukčná funkcia je obnovená s použitím anti-estrogénových liekov, gonadotropínov a uvoľňujúcich hormónov.

Na záver treba povedať, že v priebehu ovulačných cyklov nie je v niektorých prípadoch vôbec indikovaná núdzová hormonálna hemostáza, pretože napríklad pretrvávanie pertusového luteum prechádza spontánne s úplným obnovením cyklu. U týchto pacientov sa ukazuje, že užívajú kombinovanú perorálnu antikoncepciu počas niekoľkých cyklov.

Diagnostika a liečba DMK sú zložité, ba dokonca majstrovské, práce, ktoré sa nedajú urobiť za 5 minút s použitím vyššie uvedených schém šablón. Tu musíte vziať do úvahy veľa rôznych fyziologických procesov, ktoré môžu vyblednúť, stať sa aktívnejšími, prebiehať súčasne, a liečba tejto patológie je najlepšie vykonávaná gynekológmi a endokrinológmi, ktorí majú skúsenosti a špeciálne znalosti.

Čo je dysfunkčné krvácanie z maternice?

Dysfunkčné krvácanie z maternice je patologické krvácanie, ktoré je spojené so zhoršenou funkciou endokrinných žliaz počas produkcie pohlavných hormónov. Takéto krvácanie môže mať niekoľko typov: juvenilný (v procese puberty) a klimaktérium (v procese rozpadu funkčnosti vaječníkov), ako aj krvácanie v reprodukčnom období.

Dysfunkčné typy krvácania sa prejavujú prudkým zvýšením straty krvi počas menštruácie (náhle začne menštruácia) alebo keď sa výrazne zvýši menštruácia. Dysfunkčné krvácanie môže nahradiť obdobie amenorey (obdobie, počas ktorého krvácanie pretrváva z 5-6 týždňov) na určitý čas prerušenia krvácania. To môže viesť k anémii.

Ak hovoríme o klinickom obraze, potom bez ohľadu na to, aký druh maternicového krvácania je pre pacienta neodmysliteľný, je charakterizovaný bohatým krvácaním po dlhom oneskorení menštruácie. Dysfunkčné krvácanie je sprevádzané závratmi, celkovou slabosťou, bledosťou kože, predĺženou bolesťou hlavy, nízkym krvným tlakom a podobne.

Mechanizmus vývoja dysfunkčného uterinného krvácania

Akýkoľvek typ dysfunkčného krvácania z maternice a jeho vývoj má v podstate poruchu hypotalamicko-hypofyzárneho systému, a to porušenie funkcie vaječníkov. Poškodená sekrécia gonadotropných hormónov v hypofýze, ktorá ovplyvňuje dozrievanie folikulov a proces ovulácie, vedie k zlyhaniu menštruácie, čo znamená, že menštruačný cyklus sa úplne mení. Vaječník nie je schopný poskytnúť vhodné prostredie pre úplné dozrievanie folikulu. Vývoj folikulu buď vôbec neprebieha, alebo čiastočne prechádza (bez ovulácie). Vzdelávanie a rozvoj žltého tela je jednoducho nemožné. V maternici sa začínajú prejavovať zvýšené účinky estrogénu, pretože v neprítomnosti corpus luteum nie je možné vyvinúť progesterón. Telo ženy, podobne ako jej maternica, je v stave nazývanom hyperestrogénny. Cyklus maternice sa zlomí. Takéto porušenie vedie k šíreniu endometria, po ktorom dôjde k odmietnutiu, ktorého hlavným príznakom bude hojné krvácanie, ktoré bude pokračovať po významnú dobu. Koľko krvácania z maternice je zvyčajne ovplyvnené rôznymi faktormi hemostázy, menovite agregáciou krvných doštičiek, spastickou vaskulárnou kapacitou a fibrinolytickou aktivitou. Ich porušovanie a charakterizuje dysfunkčné krvácanie z maternice.

Samozrejme, akékoľvek krvácanie z maternice sa môže zastaviť aj po určitom čase. Ak sa však krvácanie opakuje znova a znova, okamžite vyhľadajte lekára.

Ak hovoríme o príčinách vývoja určitého typu DMK, môže byť juvenilná forma krvácania zapríčinená neúplne vytvorenou funkciou jednej z častí: maternice-vaječníka-hypofýzy-hypotalamu. Reprodukčné krvácanie môže byť spôsobené rôznymi zápalovými procesmi reprodukčného systému, ako aj operáciou (napríklad potraty) alebo jednou z chorôb žliaz s vnútornou sekréciou. Menopauzálny typ krvácania z maternice je ovplyvnený dysreguláciou menštruácie (zmeny menštruačného cyklu), pretože vaječník začína blednúť a hormonálny typ funkcie mizne.

Juvenilné dysfunkčné maternicové krvácanie

Krvácanie maternice u mladistvých sa vyskytuje v 20% prípadov medzi všetkými patológiami v oblasti gynekológie. Príčiny takejto odchýlky môžu byť čokoľvek: duševná alebo fyzická trauma, prepracovanie, stres, zlé životné podmienky, problém dysfunkcie kôry nadobličiek (alebo štítnej žľazy), hypovitaminóza a ďalšie. Detské infekcie (osýpky, kuracie kiahne, čierny kašeľ, rubeola) môžu tiež spôsobiť krvácanie čoskoro. Okrem toho chronické tonzilitídy alebo akútne respiračné infekcie sú pôvodcami juvenilného krvácania.

Dysfunkčné krvácanie z maternice reprodukčného obdobia

Faktory, ktoré spôsobujú dysfunkčné krvácanie z maternice, ako aj proces dysfunkcie vaječníkov, môžu byť fyzická a duševná únava, stres, škodlivá práca, klimatické zmeny, rôzne infekcie, lieky a potraty. Vaječník zlyhá počas zápalových alebo infekčných procesov. Poruchy vaječníkov spôsobujú zahusťovanie kapsuly, čo znižuje úroveň citlivosti tkaniva vaječníkov.

Dysfunkčné menopauzálne (menopauzálne) obdobie krvácania z maternice

V období pred menopauzou sa krvácanie maternice vyskytuje v 16% prípadov. Je známe, že s vekom žena znižuje počet gonadotropínov, ktoré sú vylučované hypofýzou. Uvoľňovanie týchto látok z roka na rok sa stáva nepravidelným. Toto spôsobuje porušenie ovariálneho cyklu, čo znamená porušenie ovulácie, rozvoj corpus luteum a folikulogenézu. Nedostatok progesterónu zvyčajne vedie k hyperplastickej proliferácii endometria alebo k rozvoju hyperestrogénie. Vo väčšine prípadov menopauzálne krvácanie z maternice prebieha paralelne s menopauzálnym syndrómom.

Pin
Send
Share
Send
Send