Vitálny

Čo sú nabot cysty na krčku maternice

Pin
Send
Share
Send
SendPodľa štatistík polovica ženskej populácie má konkrétnu patológiu krčka maternice. Medzi chorobami krčka maternice sa diagnostikujú Nabotove cysty v 10 - 20% a spravidla u žien, ktoré porodili (25 - 45 rokov). Táto patológia nie je život ohrozujúca a zriedka sa stáva zhubným, ale v niektorých prípadoch môže spôsobiť množstvo problémov. V tomto ohľade je potrebné dať ženám s podobným vzdelaním registračnú a monitorovaciu službu.

Anatomický vzdelávací program

Maternica patrí do vnútorných pohlavných orgánov a nachádza sa hlboko v panve. Hlavnou úlohou maternice je znášať a porodiť dieťa. Aby sa koncepcia mohla vyskytnúť, musia sa do dutiny maternice dostať spermie. Spermatozoa vstupujú do maternice cez krčka maternice, ktorá viaže vagínu a dutinu maternice. Cervix má oko viditeľné vo vaginálnej časti a supravaginálnu časť ukrytú v panve. V hlbinách krčka maternice je krčka maternice alebo krčka maternice, ktorá poskytuje výstup menštruačnej krvi z maternice na vonkajšiu stranu a zavedenie spermií do dutiny.

Viditeľná časť krčka maternice je pokrytá vrstveným skvamóznym epitelom (rovnaké línie vagíny). Cervikálny kanál lemuje cylindrický (kubický) epitel. Spojenie oboch typov epitelu sa nazýva prechodová zóna (transformačná zóna). Normálne sa táto zóna nachádza v oblasti vonkajšieho hltanu a epitel krčka maternice nedosahuje vaginálnu časť krčka maternice.

Valcový epitel krčka maternice obsahuje veľké množstvo žliaz, ktoré sa nazývajú endo- alebo paracervikálne. Ale oveľa častejšie sa nazývajú nabot žľazy na počesť autora, ktorý ich opísal.

Hlavnou úlohou nabotových žliaz je produkcia hlienu. Hlien je nevyhnutný na mechanické odstránenie patogénnych mikroorganizmov z krčka maternice a má tiež antimikrobiálne vlastnosti, ktoré negatívne ovplyvňujú patologickú mikroflóru.

Nabot žľazy sú umiestnené v dolnej tretine krčka maternice a vyzerajú ako trubice naplnené hlienom.

Termín "nabotova cyst"

Nabot cysty sa nazývajú sacculate formácie, ktoré sú lokalizované na krčku maternice a tvoria v dôsledku blokády endocervikálnych žliaz. Dutina týchto cýst obsahuje hlien produkovaný žľazami. Akumulačný hlien, ktorý nemá schopnosť opustiť žľazu, pererastyagivaet a tvorí cysty. Nabot cysty sú vždy benígnou formou, ale v extrémne zriedkavých prípadoch je možná ich malignita (malignita). Cysty nabotových žliaz sú retencia, teda funkčné entity.

Kľúčové vlastnosti

Aký je rozdiel medzi nabotovou (retenčnou) cystou a pravými cystami?

Ak sa pravá cysta zväčšuje v dôsledku proliferácie kapsuly, ktorá obsahuje tajomstvo, potom Nabotovova cysta je spôsobená natiahnutím stien žľazy s nahromadeným tajomstvom.

Nabotova cysta nemá svoju vlastnú kapsulu, je nahradená stenami postihnutej žľazy, ktorá je zriedená kvôli pretiahnutiu. Pravé cysty majú hrubé kapsuly pozostávajúce z niekoľkých vrstiev buniek, ktoré rozdeľujú a zahusťujú kapsulu ešte viac.

Priemer nabotovej cysty krčka maternice nie je väčší ako 10 mm (veľmi zriedka dosahuje 20 mm). Je to kvôli nemožnosti ďalšieho roztiahnutia stien žľazy. Pravé cysty môžu dosiahnuť gigantické veľkosti v dôsledku konštantného bunkového delenia kapsuly.

V zriedkavých prípadoch sa cysty Nabotu rozpúšťajú samé o sebe a pravé cysty nikdy.

Zriedka existuje jediná nabot cysta, spravidla je to viacnásobná formácia (tri alebo viac).

Príčiny a mechanizmus vývoja

V mechanizme tvorby nabot cyst môžu ležať dva faktory. Buď dochádza k mechanickému blokovaniu vylučovacieho kanálika žľazy a začína "napučiavať" alebo zahusťuje hlien, ktorý je vylučovaný endocervikálnymi žľazami.

V prvom prípade je príčinou vzniku takýchto formácií porušenie integrity tkanív krčka maternice. V procese regenerácie (hojenia) rastie nová vrstva epitelu, ktorá môže blokovať vylučovací kanál nabotovej žľazy. Ďalšou možnosťou mechanického blokovania vedenia je proces prechodu skutočnej erózie (otvorený vred) do pseudo-erózie alebo ektopie krčka maternice.

Pseudoeróza je časť cylindrického epitelu, ktorá normálne pokrýva krčný kanál, ktorý sa nachádza na vaginálnej časti krčka maternice (je zasa potiahnutý vrstevnatým epitelom šupinatého). V procese tvorby pseudo-erózie valcový epitel „klesá“ z kanála krčka maternice a snaží sa uzavrieť vred krčka maternice a prekrývať vývody žliaz.

V druhom prípade sa v tele vyskytujú hormonálne poruchy, vďaka ktorým sa hlien vylučovaný žľazami stáva viskóznym a hrubým, čo komplikuje vyprázdňovanie žľazy a vedie k tvorbe cysty.

Je potrebné poznamenať, a tretí faktor v mechanizme tvorby nabot cyst - zápalový proces. K lokálnemu zápalu dochádza v dôsledku patologických mikroorganizmov, ktoré padajú na krčka maternice. V dôsledku toho sa uvoľní cervikálny epitel a do dutiny žliaz prenikajú infekčné činidlá. V reakcii na zavedenie infekcie, žľazy začnú produkovať hlien intenzívnym spôsobom, aby sa umyli "útočníci" z povrchu krčka maternice. Ale v dôsledku zápalu je samotný hlien infikovaný, stáva sa hrubým a hnisavým. Keď začína hojenie vonkajšieho povrchu krčka maternice, zápal vnútri žliaz zostáva. Rozširujúci sa epitel vaginálnej časti krčka maternice prekrýva kanály žliaz, v ktorých je zápalový proces stále zúrivý, čo vedie k tvorbe nabot cyst.

Hlavné príčiny vzniku cysty Nabotovské žľazy vedú:

 1. Mechanické poškodenie krčka maternice:
  • potrat,
  • slzami krčka maternice pri pôrode
  • diagnostická kyretáž maternice,
  • nainštalovať / odstrániť IUD,
  • hysteroskopia,
  • operáciu na krku.
 2. Hormonálne poruchy:
  • zmeny spojené s vekom (premenopauza)
  • endokrinná patológia,
  • tehotenstvo,
  • hormonálne lieky,
  • zlé návyky (fajčenie, alkohol, užívanie drog),
  • rôznych gynekologických hormonálnych patológií (nádory maternice a vaječníkov, porušenie cyklu, polycystických vaječníkov, endometriózy atď.).
 3. Zápalové procesy:
  • chronické zápalové ochorenia vnútorných pohlavných orgánov (adnexitída, endometritída),
  • cervicitída (endo- a exo),
  • colpites,
  • častá zmena sexuálnych partnerov
  • Zanedbanie pravidiel intímnej hygieny
  • choroba krčka maternice na pozadí (pseudo-erózia, leukoplakia),
  • dysplázia krčka maternice (prekanceróza),
  • endometrióza krčka maternice.

Klinický obraz

Tieto útvary sú spravidla asymptomatické a sú detegované náhodne počas gynekologického vyšetrenia alebo počas ultrazvukového vyšetrenia. Nabot cysty sú často viacnásobné a majú rozmery nepresahujúce 10 mm. Typické klinické prejavy sú spojené s tvorbou nabot cyst. Napríklad v prípade zápalu krčka maternice (cervicitis) a vagíny (vaginitídy) sa pacient obáva sťažností na patologický výtok z genitálneho traktu (hojný alebo mierny, nazelenalý alebo žltkastý, s nepríjemným zápachom). To môže spôsobiť svrbenie a pálenie v pošve, bolestivé a časté močenie so zapojením močovej trubice v procese. Počas styku je tiež nepríjemný pocit. Pre charakteristiku nabotovyh cyst:

 • počas sexuálneho kontaktu (bezpečný pre sexuálneho partnera),
 • neporušujú sexuálny život
 • nevyvolajú zdravotné postihnutie,
 • nemenia kvalitu života
 • nespôsobujú hormonálnu nerovnováhu,
 • nemajú genetickú predispozíciu.

Počas tehotenstva

Počas obdobia gravidity dochádza k významným hormonálnym zmenám, ktoré môžu spúšťať rast nabot cyst. Možné je hnisanie takýchto útvarov počas tehotenstva, ktoré je spojené s vnútromaternicovou infekciou plodu. Okrem toho, významná veľkosť cyst môže narušiť otvorenie krčka maternice počas pôrodu, čo povedie k anomáliám pracovných síl a bude vyžadovať cisársky rez. Počas obdobia exilu je možné poškodenie cysty, s následnými ruptúrami krčka maternice, čo robí obdobie po pôrode ťažším. Ruptúra ​​cyst pri pôrode neohrozuje výskyt krvácania, ale je plná vývoja zápalového procesu.

diagnostika

Okrem vizuálnej prehliadky krčka maternice v zrkadlách v prítomnosti nabot cyst alebo podozrenie, gynekológ určite určí ďalšie metódy vyšetrenia.

Z inštrumentálnych metód platí:

Pozostáva z vyšetrenia krčka maternice kolposkopom (prístroj s viacnásobným zväčšením). Cysty sú dokonale vizualizované ako bielo žlté útvary, ktoré vyčnievajú nad povrch krčka maternice. Cievny vzor je jasne viditeľný na cyste a cievy sa rozvetvujú a smerujú z periférie do stredu. Okrem toho sú diagnostikované ďalšie pozadia cervikálnych procesov (pseudo-erózia, leukoplakia).

 • Ultrazvuk s vaginálnym senzorom

To umožňuje nielen identifikovať patológiu maternice a príveskov, ale aj diagnostikovať Nabotove cysty, ktoré sa nachádzajú v krčku maternice a nie sú viditeľné ani pri pozorovaní v zrkadlách, ani počas kolposkopie. Formácie endocervikálnych žliaz sú anechogénne. Pomocou ultrazvuku určte počet a veľkosť cyst, ich obsah a jednotnosť.

Biopsia podozrivej časti krčka maternice a následné histologické vyšetrenie potvrdzujú prítomnosť nabot cyst, ich dobrú kvalitu a prítomnosť / neprítomnosť zápalového procesu v žľaze.

Metódy laboratórneho výskumu predpisujú:

 • Všeobecné testy krvi a moču

Odstránenie zápalového procesu reprodukčného systému.

 • Krvný test na hormóny

Potrebné na detekciu hormonálnej nerovnováhy, ktorá by mohla byť príčinou vývoja cysty.

Vzorky sa odoberajú z krčka maternice, z vaginálnych stien az povrchu krku. Definícia mikroflóry, identifikácia patogénov infekčného procesu.

Berú šmuhy z vaginálnej časti krčka maternice a z krčka maternice. Pomáha identifikovať atypické bunky (dysplázia, rakovina krčka maternice).

Vymenovaný v prípade zápalu krčka maternice, aby sa vylúčili skryté genitálne infekcie (chlamydia, mykoplazma, HPV a iné).

Keď sa nájdu nabot cysty, liečba sa neuskutočňuje vždy, pretože to je najčastejšie náhodný nález a patológia sa tejto žene neobťažuje. Ak sú cysty malé alebo jednorazové, pacientovi sa odporúča pravidelne navštevovať gynekológa (každých šesť mesiacov) a podrobiť sa kolposkopickému vyšetreniu. V iných prípadoch je chirurgická liečba priradená, ktorej úlohou je odstrániť nabot cysty.

Indikácie pre chirurgickú liečbu:

 • dochádza k zvýšeniu veľkosti cyst / cyst,
 • došlo k prekrveniu cysty,
 • dochádza k obštrukcii (blokovaniu) krčka maternice, ktorá spôsobuje bolesť počas menštruácie a / alebo mechanickej neplodnosti,
 • bolesť v dolnej časti brucha počas cvičenia alebo počas koitusu,
 • pacient sa chce zbaviť patológie.

Ak je sprievodná infekcia krčka maternice alebo detekcia skrytých genitálnych infekcií, liečba začína konzervatívnymi metódami. Orálne antibiotiká sa predpisujú (cefalosporíny, makrolidy, fluorochinolóny) v závislosti od naočkovanej mikroflóry, sviečok intravaginálne (hexikon, betadín, depantol, polygynax, dicloberl), ktoré majú lokálny antimikrobiálny účinok, zmierňujú opuchy a podráždenie krku a zmierňujú bolesť. Po vykonaní konzervatívnej terapie sa šmouhy znovu zachytia na mikroflóre vagíny a krčka maternice a opakuje sa kolposkopia. V prípade normalizácie vaginálnej a cervikálnej mikroflóry, eliminácie zápalu krčka maternice, je zahájená chirurgická liečba, ktorá môže byť vykonaná rôznymi spôsobmi v závislosti od vybavenia kliniky.

Chirurgická liečba

Podstatou chirurgického zákroku je prepichnutie cysty a evakuácia jej obsahu a potom kapsula kauterizovať tak či onak. Chirurgický zákrok, počas ktorého sa odstránia cysty, sa vykonáva rovnakým spôsobom ako chirurgická liečba pseudoerózie krčka maternice:

 • Diatermokoagulácia alebo DTK (DEK)

Pomerne stará metóda a v poslednej dobe zriedka používaný pri liečbe ochorení krčka maternice. Zničené cysty sa kauterizujú elektrickým koagulátorom. Metóda je dosť bolestivá a odporúča sa na liečbu len pre ženy, ktoré porodili (spôsobuje jazvovú deformáciu krčka maternice, čo môže viesť k komplikáciám pri pôrode).

 • Kauterizácia chemikálií

Po prepichnutí a vyprázdnení cysty sa jej lôžko (kapsula) kauterizuje chemickými prípravkami (alkohol alebo solkovagín - zmes organických kyselín).

Účinná liečba, ktorá prakticky eliminuje opakovanie.

Cystové lôžko sa zmrazí kvapalným dusíkom s veľmi nízkou teplotou.

Deštrukcia patologických buniek rádiovými vlnami (prístroj "Surgitron"). Táto metóda získala popularitu nedávno vďaka svojej vysokej účinnosti.

Táto operácia sa uskutočňuje v prípade závažnej deformácie krku a prítomnosti mnohých veľkých cyst (10-20 mm). Spravidla sa uskutočňuje excízia (excízia) čapíka krčka a všetky cysty sa odstránia. V pokročilých situáciách sa navrhuje vykonať vaginálnu amputáciu krčka maternice a ak je podozrenie na rakovinu krčka maternice, vykoná sa extirpácia maternice (odstránenie maternice a krčka maternice).

Taktika chirurgického zákroku je určená klinickou situáciou, vekom ženy, sprievodnou gynekologickou patológiou a túžbou pacienta zachovať reprodukčnú funkciu.

Po operácii

Po chirurgickom odstránení nabot cyst sa pacientovi odporúča:

 • dodržanie sexuálneho odpočinku na mesiac, aby nedošlo k poraneniu strupov vytvorených po liečbe, t
 • obmedzenie zdvíhania (najviac 3 kg), t
 • eliminácia douchingu
 • kontrolu po 2 týždňoch, potom po 6, t
 • zavedenie vaginálnych čapíkov na prevenciu infekčných komplikácií a zníženie zápalu a opuchu krčka maternice (suporon, terzhinan, depantol),
 • užívanie nesteroidných protizápalových analgetík na bolesť a urýchlenie hojenia pooperačných rán (nise, ketonal, indometacín, pentalgin),
 • odmietnutie návštevy kúpeľov, sauny a kúpania po dobu 6 týždňov.

Ľudové metódy

Veľa žien sa zaujíma, či je možné aplikovať ľudovú liečbu nabot cyst? Áno, použitie ľudových prostriedkov pre túto patológiu nie je vylúčené, ale len ako doplnok k hlavnej terapii, pretože je nemožné zbaviť sa cyst iba ľudovými metódami. Ľudové prostriedky môžu byť použité v predoperačných a pooperačných obdobiach. Pomáhajú znižovať príznaky zápalu a opuchu, odstraňujú podráždenie a hnisanie cyst. Z odporúčaných metód je povolené používať:

 • Vlašský orech Septum

Štyri polievkové lyžice delenie sekanie a nalejte tri poháre vriacej vody. Zmes sa potom varí 20 minút. Výsledný odvar by mal byť filtrovaný a ochladený. Vezmite pol šálky trikrát denne.

Nalejte 2 polievkové lyžice čerstvo nazbieraných akátových kvetov so pohárom vodky. Zmes trvať dva týždne na tmavom mieste, skôr, ako začnete užívať tinktúru by mala byť filtrovaná. Vezmite lyžicu tinktúry, trikrát denne zriedenú dvoma polievkovými lyžicami prevarenej vody. Priebeh liečby je 30 dní.

Má hojenie rán, odporúča sa užívať v pooperačnom období. Z čerstvých listov lopúcha stláčajte šťavu. Prvé 2 dni, vytlačenej šťavy sa užíva v polievkovej lyžici dvakrát denne, ďalšie 2 dni, príjem sa zvýši na trikrát denne a trvá mesiac.

Zavedenie intravaginálnych tampónov s rôznymi rastlinami (napr. Cesnakom) a bylinkami, aby sa zbavili nabotovyh cyst, je nepraktické a dokonca škodlivé.

Pred liečbou tradičnými metódami sa poraďte so svojím lekárom.

prevencia

Špecifická prevencia cervikálnych cyst nie je. Odporúča sa dodržiavať opatrenia zamerané na prevenciu vývoja akejkoľvek gynekologickej patológie:

 • intímna hygiena,
 • návštevu gynekológa každých šesť mesiacov,
 • používanie bariérových antikoncepčných prostriedkov na príležitostný sex,
 • plánovanie tehotenstva,
 • odmietnutie potratu
 • včasnú a primeranú liečbu skrytých genitálnych infekcií.

Otázka - odpoveď

Áno, hnisanie nabot cysty je jednou z komplikácií tejto patológie. Zápalový proces vo vzdelávaní sa vyvíja v prípade jeho veľkej veľkosti (10 - 20 mm) a počas infekcie (drozd, trichomonas coleitis, bakteriálna vaginóza, atď.). V prípade ťažkého zápalu sa okrem lokálnych príznakov (bolesť v spodnej časti brucha a pri pohlavnom styku, hnisavý výtok z genitálneho traktu) objavujú všeobecné príznaky intoxikácie (horúčka, strata chuti do jedla, slabosť). V takejto situácii je potrebné urýchlene konzultovať s lekárom, ktorý predpíše všeobecnú a lokálnu protizápalovú liečbu, a potom chirurgické odstránenie cysty.

Áno, s najväčšou pravdepodobnosťou pri bolestiach počas menštruácie sú zarastené cervikálne cysty, ktoré čiastočne prekrývajú krčný kanál, čo komplikuje odtok menštruačnej krvi. Musíte byť vyšetrení (kolposkopia, ultrazvuk s transvaginálnym senzorom a krv pre pohlavné hormóny) a chirurgická liečba formácií.

Áno.S významnou veľkosťou cervikálnych cyst sa prekrýva krčka maternice, čo znemožňuje, aby spermie vstúpili do dutiny maternice a potom otehotneli.

Ak sú cysty malé a neukázali sa pred tehotenstvom, potom riziko ich negatívneho vplyvu na priebeh tohto tehotenstva je minimálne. Ale v niektorých prípadoch (veľmi zriedka) je možné zvýšenie veľkosti útvarov a ich hnisanie, čo môže spôsobiť potrat. Je potrebné dodržiavať všetky odporúčania lekára a preventívne opatrenia na prevenciu hnisania cyst.

Vzdelanie na krčku maternice sa veľmi zriedkavo dostáva do rakoviny, takže prognóza je priaznivá.

Čo spôsobuje zablokovanie potrubia

Cervix je úzky kanál s ochrannou vrstvou cylindrických epiteliálnych buniek. Vonkajšia časť tohto kanála ide do vagíny. Od mechanického poškodenia a prenikania do tkaniva infekcie je vaginálna časť krčka maternice tiež chránená vrstvou epitelu, ale jej bunkový tvar je plochý. Valcový a plochý (šupinatý) epitel sa líši nielen v tvare buniek, ale aj v ich vlastnostiach. Ak je skvamózny epitel dobre tolerovaný v slabo kyslom prostredí vagíny, valcový epitel je zničený pôsobením kyseliny. V niektorých prípadoch sa ploché bunky môžu presunúť do valcovej oblasti a naopak.

Príčiny blokovania kanálikov žliaz môžu byť:

 1. Zápal cylindrického epitelu v kontakte s kyslým prostredím vagíny. Toto sa stane, ak sliznica krčka maternice je na vaginálnej časti krčka maternice.
 2. Zostavenie plochých buniek vaginálneho epitelu a ich privedenie do oblasti krčka maternice.

doplnenie: Nabota ("retenčné") cysty na krčku maternice by sa nemali zamieňať s iným typom podobnej formácie, s endometriálnymi cystami. Na ich tvorbe sa podieľajú endometriálne bunky (sliznica maternice). Pri endometrióze rastie sliznica maternice do oblasti krčka maternice a vaginálnej časti maternice, v ktorej sa vytvárajú cystické dutiny. Endometriálne cysty sú naplnené krvou. Pri endometrióze majú ženy nepravidelnú menštruáciu (oneskorená menštruácia a špinenie krvi medzi nimi).

Príčiny, typy nabot cyst

Oklúzia kanálov, ktoré sa vyprázdňujú hlienom, ktorý sa tvorí v maternicovom kanáli, sa vyskytuje z dvoch dôvodov.

Zahusťovanie hlienu. Toto je uľahčené hormonálnymi zmenami v tele (vek alebo spôsobené hormonálnymi liekmi, endokrinnými ochoreniami, metabolickými poruchami). Zmeny v konzistencii hlienu môžu byť dôsledkom užívania drog, fajčenia, obezity.

Mechanická deskvamácia epitelových buniek a ich presunutím do ďalšej oblasti krčka maternice. Tento stav sa nazýva ektopia (pseudo-erózia). Vysunutie buniek cylindrického a plochého epitelu nastáva počas pôrodu, potratu, operácií na krčku maternice a v jeho dutine (kyretáž), ako aj počas pohlavného styku. Jedným z dôvodov môže byť zápalové ochorenie krčka maternice (cervicitída). Takéto vzdelávanie sa zvyčajne vyskytuje u žien, ktoré porodili 25 až 45 rokov.

V závislosti od miesta sa cervikálne cysty delia na endocervikálne (vo vnútri krčka maternice) a paracervikálne (na vaginálnej časti krčka maternice).

Dôsledky a symptómy

Jednorazové alebo viacnásobné nabotové cysty sa zvyčajne pohybujú od niekoľkých milimetrov do 1 až 2 centimetrov. Vyzerajte ako žltkasté útvary kruhového tvaru. Zvyčajne sa vyskytujú u žien náhodne, keď idú k lekárovi o liečbe iného ochorenia (napríklad cervicitídy) alebo počas kontroly.

Nebezpečenstvo je v tom, že cysta môže zapáliť, v hliene sa vytvorí hnis. Infekcia ľahko preniká do maternice a odtiaľ do príveskov. To spôsobuje ochorenia ako je zápal vaječníkov (zápal vaječníkov), endometritída (zápal endometria maternice), salpingitída (zápal vajíčkovodov), ako aj zápalové ochorenia pošvy, močového mechúra. Ak sa hnis vyvíja v nabotových cystách, žena zažije nasledujúce príznaky: horúčku, ťahanie bolesti v spodnej časti brucha a sliznicu žltej alebo zelenej farby.

Ak sú malé cysty, neexistujú žiadne zjavné príznaky ochorenia. Žena môže pociťovať nepohodlie počas pohlavného styku kvôli suchosti pošvy, pretože množstvo hlienu sa znižuje v dôsledku blokovania kanálikov.

Ak je príčinou cysty ektopia krčka maternice, potom je významná časť hlienu vylučovaná do vaginálnej oblasti namiesto hromadenia v krčku maternice. V tomto prípade, žena sa objaví hojný hlien z pošvy. Keď sú cysty zapálené, tieto sekréty majú nepríjemný zápach a zelený odtieň.

Ďalším dôsledkom tvorby nabot cyst je, že môžu napučiavať (najmä pre veľké veľkosti). To vedie k zúženiu krčka maternice, čo znižuje možnosť vstupu spermií do maternice. To znamená, že napriek absencii chorôb maternice a príveskov, normálny menštruačný cyklus, žena nebude môcť otehotnieť.

Nabot cysty počas tehotenstva

Malé cysty počas tehotenstva nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Ak sa zistia po nástupe tehotenstva, liečba sa vykonáva až po pôrode, nie skôr ako 40 dní, keď po pôrode výtok z pošvy úplne zmizne.

Môžu sa však vyskytnúť nasledujúce komplikácie: t

 1. Hormonálny posun môže spôsobiť rast cyst, čo vedie k dilatácii krčka maternice a predčasnému pôrodu. V skorých štádiách tehotenstva to vedie k potratu.
 2. Počas pôrodu môže prasknúť hnisavá cysta, ktorá je pre dieťa nebezpečná. Cervix sa bude dlho hojiť, dôjde k rozsiahlemu zápalu. Preto sa cysta odstráni počas pôrodu.

odporúčanie: Pri plánovaní tehotenstva sa odporúča podstúpiť gynekologické vyšetrenie. Ak sa nájdu cysty Nabot, je lepšie ich vopred odstrániť.

prehľad

Pomocou gyroskopických vyšetrení je možné pomocou gyroskopických vyšetrení detekovať nabot cysty na krčku maternice. Na objasnenie ich povahy sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie, ako aj ďalšie vyšetrenie inými metódami.

Kolposkopia. Umožňuje zobrazenie cysty pomocou optického priblíženia a špeciálneho osvetlenia.

Cytologické vyšetrenie hlienu (šmuhy) pošvy, krčka maternice a močovej trubice na určenie typu infekcie, ktorá spôsobila zápal.

Bakteriologické očkovanie umožňuje určiť citlivosť baktérií na antibiotiká, predpísať liečbu zápalových ochorení.

PCR (detekcia DNA vírusov) - detekcia pohlavne prenosných infekcií (chlamydia, Trichomonas, mykoplazmy a iné), ako aj prítomnosť ľudských papilomavírusov v tele.

Krvné testy: Všeobecne (na leukocytoch na zistenie prítomnosti zápalového procesu), na hormónoch (estrogény, progesterón a ďalšie), na nádorových markeroch, na protilátkach proti pohlavne prenosným infekciám (pomocou ELISA).

Liečba cysty Nabotovaya

V prítomnosti malých cyst sa liečba nevykonáva. Žena by mala pravidelne podstúpiť preventívne vyšetrenia na zistenie možného rastu týchto štruktúr a včasnú diagnostiku zápalových procesov. Niekedy sa rozbije veľká cysta a potom sa uzdraví sama.

Liečba sa vykonáva v týchto prípadoch:

 • existuje významný nárast veľkosti nabot cyst,
 • nájdené hnisanie cysty,
 • zúženie alebo prekrytie krčka maternice, zatiaľ čo tehotenstvo nie je možné.

Vykonáva sa perforácia a čistenie cysty, po ktorej sa uskutočňuje antibiotická liečba, aby sa zabránilo zápalovému procesu. Používa sa tiež laserová, rádiofrekvenčná, kryoskopická alebo chemická kauterizácia. Odstránenie nabot cysty sa uskutočňuje v prvých dvoch týždňoch menštruačného cyklu.

Homeopatické a ľudové prostriedky a metódy fyzioterapie (napríklad hirudoterapia alebo pijavica) sa tiež používajú na liečbu nabot cyst.

Preventívnym opatrením proti možným komplikáciám počas rastu a zápalu nabot cysty je pravidelné gynekologické vyšetrenie kolposkopiou a ultrazvukom.

Čo sú nebezpečné nabota cysta

Retenčné cysty nesú so sebou rakovinovú hrozbu - „nezmenia sa na rakovinu“, nespôsobia skok v hormónoch, patológiu tehotenstva, potraty a oneskorenú menštruáciu. Často však obsahujú vírusy a baktérie, ktoré môžu spôsobiť zápal maternice, jej krčka maternice, pošvy, vaječníkov a vajíčkovodov, ktoré sa môžu pravidelne opakovať.

Koncepcia a tehotenstvo so strapcami na krku

Spolu s mnohými, zápal spôsobený cystickou dilatovanými žľazami (KRG) môže spôsobiť diagnózu mimomaternicového tehotenstva a neplodnosti.

Veľké cysty stlačujú krčný kanál a to znemožňuje proces hnojenia.

Ak sa tehotenstvo vyskytlo prirodzene alebo IVF, jeden alebo viac cyst neovplyvní nepriaznivo jeho priebeh a pôrod. Liečba (otvorenie cysty) sa v prípade potreby odporúča po pôrode v čase, keď krvácanie (lochia) prestane trvať približne 40 dní.

Ak sa žena rozhodla dať "špirálu" (vnútromaternicové antikoncepčné zariadenie - IUD), potom prítomnosť v histórii tejto diagnózy nebude schopná tomu zabrániť.

Tehotenstvo s retenčnými cystami pre STI (chlamydia)

Vedci uskutočnili štúdiu, na ktorej sa zúčastnilo 105 žien s rekurentnou chlamýdiovou infekciou. Všetci nemali žiadne deti, ale plánované tehotenstvo. To stalo sa známe, že táto infekcia môže existovať po dlhú dobu v nabotovyh cysty, bez toho, aby sa prejavil, a preto sa zmenil prístup k diagnostike a ďalšej liečbe tohto ochorenia.

Ako už bolo uvedené, veľkosť cyst sa môže pohybovať od asi 5 milimetrov do 2-3 centimetrov a doba ich existencie v tele nie je určená. Keď sa infikuje, tajomstvo nahromadené vo vnútri cysty sa stáva veľmi priaznivým prostredím pre život a reprodukciu akejkoľvek infekcie. Ak sa cystické tkanivo v dôsledku mechanických alebo hormonálnych účinkov (pôrod, tehotenstvo) rozbije, jeho obsah je zdrojom opätovnej infekcie napriek skutočnosti, že žena už podstúpila liečbu.

Vedci s laserom odstránili cysty pre ženy zúčastňujúce sa na tejto štúdii.

Tu sú závery vyvodené z výsledkov.

 1. Chlamýdiová infekcia môže existovať po dlhú dobu v žliaznych bunkách maternice a jej krčka maternice, bez akýchkoľvek príznakov.
 2. Retenčné cysty môžu spôsobiť, že sa u tehotnej ženy objavia chlamydie.
 3. Ak mala žena v minulosti diagnózu chlamýdií, potom pri plánovaní tehotenstva by sa mala endocervikálna cysta odstrániť laserom.

Ako sa k liečbe nabot žľazy cysty

Čo robiť s touto patológiou? Najbežnejším spôsobom liečby ochorenia je chirurgický zákrok.

 • elektrokoagulácia,
 • cryocautery,
 • laserové odstránenie
 • endoskopické odstránenie,
 • spracovanie rádiových vĺn.

V prípade cyst, deformácie a hypertrofie krčka maternice, v spojení s patológiou jeho epitelu, dysplázie, sa odporúča použiť spôsob konizácie, pri ktorom sa vyrezá modifikované cervikálne tkanivo s vrcholom kužeľa.

Účinnosť kryoterapie je potvrdená len v 44% prípadov.
Operácia rádiových vĺn sa používa ako pri liečbe nabot, tak aj pri endometrioidných cystách, ako aj pri mnohých ďalších patologických ochoreniach epitelu (leukoplakia, ektopia, papilomavírus a krčka maternice). Liečba rádiovými vlnami je predpísaná v neprítomnosti účinnosti takých metód, ako je kryodestrukcia, Solkovagin, diatermoelektrokonfigurácia.

Po kauterizácii lekári predpisujú antiseptiká, protizápalové lieky a antibiotiká, často vo forme vaginálnych čapíkov.

Liečba liekmi

Spolu s chirurgickými metódami liečby nabotovyh cyst, tam je tiež liek, ktorého účinnosť dosahuje 60% - liečba s liekom Solkovagin. Toto je lokálny liek, ktorý spôsobuje nekrózu tkaniva.

Postup na jeho aplikáciu je nasledovný.
Krk je odkrytý pomocou zrkadiel. Vatový tampón odstraňuje mukózne sekréty a krčka maternice sa ošetruje 3% roztokom kyseliny octovej, čo pomáha lepšie zviditeľniť postihnuté oblasti, ktoré sú potom 2-krát v intervale niekoľkých minút spracované tampónom namočeným v Solkovagine. Už nejaký čas vyvoláva odstránenie poškodeného epitelu bez ovplyvnenia zdravých epiteliálnych buniek.

V dôsledku chemickej koagulácie sa vytvorí chrasta, ktorá má šedý alebo žlto-biely odtieň. Postihnuté tkanivo tvorí ochrannú vrstvu a zostáva na povrchu krčka maternice 3 až 5 dní, po čom je strup odmietnutý, bez toho, aby spôsobil bolesť a krvácanie, a umožňuje, aby boli sliznice epitelizované zdravými bunkami. V tomto čase sú možné malé sekréty slizníc.

Tkanivá sa obnovujú po 3-4 týždňoch a spravidla je liečba účinná po jednom cykle.

Liečba ľudových prostriedkov

Alternatívna medicína neberie do úvahy žiadne ochorenie, najmä pokiaľ ide o zdravie žien. Existuje mnoho receptov na výrobu odvarov pre douching a tampony, aby sa zbavili prakticky všetkých gynekologických problémov. Takáto liečba však môže ochorenie len zhoršiť a komplikovať jeho diagnostiku. Často je výskyt cyst sprevádzaný zápalovým procesom, ktorý len zosilňuje, keď sa výplach s odvarmi byliniek a ich požitie vo vnútri.


Ako sa tvoria nabote cysty

Príčinou týchto cýst je blokovanie krčných žliaz (endocervix), ktoré zabraňujú úniku tekutiny. Výsledkom je nahromadenie hlienu, ktorý vytvára bubliny naplnené tekutým obsahom. Pri blokovaní niekoľkých žliazových kanálikov dochádza k viacnásobnej cystickej lézii, ktorá robí hrbolček hrboľatý.

nabot cysty krčka maternice

"data-medium-file =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/09/nabotovyi-kistyi-sheyki-matki.jpg?fit=450% 2C300 "data-large-file =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/09/nabotovyi-kistyi-sheyki-matki.jpg?fit=584 % 2C390 "class =" alignnone wp-image-6872 veľkosť-plná "src =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/09/nabotovyi-kistyi -sheyki-matki.jpg? resize = 584% 2C390 "alt =" cervikálne cysty nabotu "width =" 584 "height =" 390 "srcset =" // i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/ wp-content / uploads / 2017/09 / nabotovyi-kistyi-sheyki-matki.jpg? w = 893 893w, https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017 /09/nabotovyi-kistyi-sheyki-matki.jpg?resize=450%2C300 450w, https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/09/nabotovyi- kistyi-sheyki-matki.jpg? resize = 768% 2C513 768w, https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/09/nabotovyi-kistyi-sheyki-matki .jpg> resize = 824% 2C550 824 w "size =" (max-width: 584px) 100vw, 584px "data-recalc-dims =" 1 "/>

Porušenie odtoku zo žliaz vyvoláva:

 • Zápalové procesy v maternici a vagíne, ktoré vedú k zničeniu skvamózneho epitelu krčka maternice a jeho nahradeniu cylindrickým epitelom, ktorý by tam normálne nemal byť. Bunky tkaniva, ktoré nie sú navrhnuté tak, aby prišli do styku s vlhkým kyslým prostredím vagíny, sú podráždené a zapálené. Porušujú odtok sekrécie, čo vedie k vzniku cyst.
 • Porod a chirurgické zákroky sprevádzané traumou krku. Epitel narastá nesprávne a tkanivo, ktoré má zostať vo vnútri, je vonku.
 • Erózia krčka maternice, ktorá má takmer rovnaký mechanizmus výskytu. Tieto dve choroby sa často kombinujú. Niekedy sa cysty tvoria po liečbe erózie zastaranými metódami, napríklad elektrokoaguláciou alebo chirurgickou metódou. Po spracovaní rádiovými vlnami nedochádza k erózii takýchto komplikácií.

Nabotovy cervikálne cysty a tehotenstvo

Veľké cysty zasahujú do prenikania spermií do maternice, čo spôsobuje ženskú neplodnosť. Keď tehotenstvo nastane v dôsledku hormonálneho nastavenia tela, čo vedie k zvýšeniu intenzity sekrécie hlienu, veľkosť "bubliny" sa zvyšuje. Vzdelávanie počas tohto obdobia sa neodstráni, aby nevyvolalo potrat. Liečba sa oneskoruje až do narodenia dieťaťa.

V prvých mesiacoch tehotenstva, Nabot cysty neovplyvňujú tehotenstvo, ale problémy začínajú neskôr. Veľké formácie, ktoré deformujú krčné tkanivá, môžu vyvolať skoré otvorenie krčka maternice a predčasný pôrod.

Počas pôrodu, keď sa otvorí cysticky modifikovaný krčka maternice, vznikajú medzery spôsobené poklesom elasticity tkanív. Bubliny praskli, vytvorili sa dlhé neliečivé rany - otvorená brána pre patogény. Preto sa endocervikálne cysty musia zlikvidovať vo fáze plánovania tehotenstva.

Liečba nabot cyst

Tieto štruktúry samy o sebe sa nerozpúšťajú a nezmiznú, takže nabotové cysty, najmä tie veľké, sú odstránené a zbavujú sa zdroja infekcie v genitálnom trakte. Okrem toho v tejto patológii nie je možné inštalovať vnútromaternicové zariadenie.

Liečba nábotovských cystických ľudových prostriedkov nemá zmysel. Naopak, zavedenie tampónov do vagíny a nekontrolované douching vedie k rastu starých a vzniku "čerstvých" nádorov.

Pred odstránením sa nabotový cyst krčka maternice prepichne, čím sa umožní vytekanie obsahu.Zvyšky sa odstránia pomocou koagulácie laserom alebo rádiovou vlnou (utesnenie krvných ciev), ktorá nespôsobuje bolesť, ťažkú ​​traumu tkaniva a krvácanie.

Odstráňte podobné bunkové formácie pomocou moderných techník:

 • elektrokoagulácia (el. prúd),
 • kryokoagulácia (ochladenie kvapalným dusíkom),
 • laserová excízia,
 • endoskopická metóda (mikrotooly vybavené mikroskopom a osvetlenými), t
 • rádiofrekvenčná terapia - najnovšia technika.

Ako presne odstrániť cysty rozhodne gynekológ. Lekár vyberie metódu individuálne, vzhľadom na veľkosť tvorby a charakteristiky organizmu. Ak je na výber, je lepšie uprednostniť radonoz, pretože po ňom nebude krvácanie a komplikácie. Táto technika je vhodná aj pre nulliparous ženy.

Keďže krčka maternice neobsahuje nervové zakončenia, postup je bezbolestný. Malému počtu pacientov s citlivosťou v oblasti krčka maternice sa podáva lokálna anestézia alebo celková anestézia.

Postup sa vykonáva po skončení nasledujúceho mesiaca. Epitel sa obnoví pred začiatkom nasledujúceho menštruačného cyklu.

Po operácii sú potrebné lieky: antibiotiká, antiseptiká, vitamíny a protizápalové lieky.

Príznaky nabot cyst

Podľa štatistík je u takmer 20% pacientov v reprodukčnom veku viacnásobných alebo jednotlivých cyst. Zároveň je zaznamenaný ich asymptomatický priebeh, klinický obraz nie je charakterizovaný špecifickým vaginálnym výtokom alebo všeobecnou malátnosťou.

Detekcia nabotových nádorov je preto často výsledkom preventívneho prístupu ku gynekológovi. Okrem toho nemajú vplyv na menštruačný cyklus, ale môžu vyvolať infekčný proces v panvových orgánoch. Z tohto dôvodu sú zvyčajne odstránené veľké pohlavné útvary.

Vo väčšine prípadov príznaky ochorenia napodobňujú príznaky pseudo-erózie a endocervicitídy:

 • štrukturálna zmena sekrétov, zvýšenie ich počtu,
 • krvácania počas menštruačného cyklu alebo po sexuálnom kontakte,
 • ťahanie bolestivosti v dolnej časti brucha niekoľko dní pred nástupom menštruácie,
 • svrbenie pohlavných orgánov, ktoré sa podobá prejavu drozdu.

Pre presnú diagnózu je potrebné starostlivé vyšetrenie. Najnepríjemnejšou možnosťou je prítomnosť endometriálnej cysty, ktorá, ak sa oneskorí v liečbe, vedie k neplodnosti a rozsiahlym deformáciám krčka maternice. Tiež sa vyvíja na pozadí zápalového procesu.

Počas diagnostickej manipulácie lekár zistí nasledujúce príznaky ochorenia:

 • zmena povrchu krku, výskyt nepravidelností, drsnosť,
 • belavé útvary, oválneho / okrúhleho tvaru, s iným priemerom, t
 • povrchový (erozívny) defekt epitelu.

Symptomatológia počas tehotenstva

Malé cystické útvary nie sú sprevádzané výraznou klinikou, často sú diagnostikované na pravidelnom vyšetrení. Nepredstavujte nebezpečenstvo pre tehotenstvo, preto je ich liečba vhodná aj po pôrode. Vo väčších formáciách sa príznaky nelíšia od príznakov patológie u negravidných pacientov.

Cysty počas tehotenstva však môžu vyvolať niektoré komplikácie:

 • Zmeny hormonálnych hladín vedú k zvýšenému rastu dutých nádorov, čo môže vyvolať predčasné pôrody.
 • V čase narodenia môže vzplanúť vzdelanie obsahujúce hnisavé tajomstvo, ktoré nepriaznivo ovplyvní dieťa. Vyvíja sa rozsiahly zápalový proces, ktorý neumožňuje adekvátne hojenie krčka maternice.
 • Ak sa zistí riziko týchto komplikácií, počas pôrodu sa resekuje novotvar.

Nabotova cervikálna cysta - čo to je?

Zrelé ženy by mali byť vyšetrené gynekológom aspoň raz za šesť mesiacov - určite mnohí poznajú toto pravidlo, ale nie každý chápe, prečo ísť k lekárovi pre osobu, ktorá sa necíti dobre? Odpoveď je celkom jednoduchá - u 20% žien vo veku od 16 do 45 rokov sa diagnostikujú choroby reprodukčného systému, ktoré nie sú sprevádzané symptómami a zmenami v zdraví. Jedným z týchto ochorení sú Nabotove cysty. Čo je to, ako ich diagnostikovať a liečiť, je témou dnešného článku.

Nabota cysta krčka maternice V závislosti na mieste, nabot cysta na krčka maternice (fotografia je často zamieňaný s eróziou krčka maternice) exodu: čo je to?

Keď už hovoríme o tom, čo nabotovy cysty, je potrebné spomenúť, v prvom rade, o fyziologické vlastnosti ženského tela. Cervix je dolná časť maternice, ktorá spája dutý orgán s vagínou cez krčný kanál umiestnený vo vnútri.

Tento kanál sa skladá z niekoľkých žliaz (pomenovaných podľa vedca nabotnymi), zdôrazňujúc špeciálne tajomstvo - hlien krčka maternice, ktorý plní tieto funkcie:

 • Ochranný účinok. Tajomstvo pošvy má viskóznu konzistenciu a vytvára druh zástrčky, ktorá uzatvára kanál, čím chráni genitálie pred prenikaním infekcie do dutiny maternice.
 • Podporovať. V závislosti od fázy menštruačného cyklu sa tiež mení konzistencia vylučovanej sekrécie, počas obdobia ovulácie sa hlien stáva tekutým a umožňuje voľný pohyb spermií do dutiny maternice.

Cysty nachádzajúce sa na krčku maternice sú niekoľkých typov, sú rozdelené podľa príčin a sú rozdelené na:

 • Traumatizujúce. Vzniká v dôsledku mechanického poškodenia a premiestnenia krčka maternice.
 • Nádor. Dôvodom vzniku takýchto folikulov sú abnormality v novotvaroch, pričom nezáleží na tom, či sú nádory malígne alebo benígne.
 • Infekčné. Cystické dutiny vzniknuté v dôsledku vitálnej aktivity patologických mikroorganizmov.
 • Vrodená. Takéto cysty sa prejavujú v reprodukčnom systéme aj počas fetálneho vývoja z rôznych dôvodov.
 • Retencia. Tieto nádory sa trochu líšia od vyššie uvedených, pretože sa nemôžu degenerovať na malígne a objaviť sa, keď sú kanály žliaz blokované.

Prekrytie kanála žľazy vedie k vytvoreniu dutiny, v ktorej sa hromadí hlien. Tieto nádory sú benígne, nemajú vplyv na hormóny ženy a sú nazývané nabot cysty krčka maternice.

Prečo preťaženie káblovodov? Faktom je, že epitelové bunky krčka maternice sú valcovitého tvaru, zatiaľ čo bunky krčnej ochrannej vrstvy sú ploché. Epitel kanála je náchylný na deštrukciu pod vplyvom kyslého prostredia a ploché bunky sa môžu odlupovať. Tak môžu byť kanály nabotovej žľazy zablokované v dôsledku:

Zápal a deštrukcia cylindrických epiteliálnych buniek krčka maternice.

Oddelenie plochých buniek a ich presunutie do dutiny krčka maternice.

Nabot cysty na krčku maternice sú rozdelené do niekoľkých typov a môžu byť klasifikované podľa nasledujúcich znakov:

 • V závislosti od miesta je nabot cysta na krčku maternice (fotografia je často zamenená s eróziou krčka maternice) niekoľkých typov:
 • Endocervikálna cysta nachádzajúca sa v kanáli krčka maternice. Takéto nádory sa počas gynekologického vyšetrenia dajú pomerne ťažko zistiť, okrem toho zriedkavo spôsobujú nepohodlie alebo bolesť počas pohlavného styku.
 • Paracervikálna cysta, umiestnená na vaginálnej časti krčka maternice. Lokalizácia takýchto nádorov vám umožňuje rýchlo diagnostikovať ochorenie, pretože cysty sú pozorovateľné počas rutinného vyšetrenia so zrkadlom.
 • V závislosti od množstva:
  • Single - jeden alebo viac, umiestnený ďaleko od seba, cysty. Pomerne zriedkavý, ťažko diagnostikovateľný jav, ktorý nie je sprevádzaný charakteristickými príznakmi a nepohodlím.
  • Viacpočetné neoplazmy malej veľkosti, umiestnené oddelene alebo zoskupené.
 • V závislosti od veľkosti:

  • Malé vzdelanie, nedosahujúce 4 mm.
  • Stredne veľké cysty s veľkosťou 5-8 mm.
  • Veľké - dutiny dosahujú 2 cm.
 • Dutiny vytvorené v nabotových žľazách, napriek ich názvu, majú niekoľko odlišností od pravých cystických útvarov:
 • Hlavným rozdielom od pravých cyst je, že dutiny vytvorené v nabotových žľazách nemajú hrubú škrupinu.
 • Nabot cysty sa zvyšujú v dôsledku akumulácie vylučovanej sekrécie a nie v dôsledku rastu kapsuly.
 • Cysty na krčku maternice majú vo väčšine prípadov malú veľkosť.
 • Najčastejšie sa vyskytujú viaceré formácie.
 • Nabot cysty sú schopné regresie.

  Okrem toho tieto nádory:

  • Nie sú spojené s genetickými znakmi a nie sú dedičnou chorobou.
  • Nie sú výsledkom zápalu alebo infekcie, a preto ich nemožno preniesť na partnera počas nechráneného pohlavného styku.
  • Vo väčšine prípadov nemajú negatívny vplyv na menštruačný cyklus a dozrievanie vajíčka.
  • Nie je schopný deformovať tkanivo maternice, preto neovplyvňuje vnútromaternicový vývoj plodu.

  Takže, na rozdiel od všetkých cystických dutín, ktoré sa tvoria na krčku maternice, Nabot cysty (fotografie, ktoré možno nájsť na internete) samy o sebe nepredstavujú riziko a nie sú liečené v západných krajinách.

  Diagnostika krčka maternice nabot cystami

  Diagnóza cyst v reprodukčnom systéme začína panvovým vyšetrením pomocou zrkadla. Odhalené neoplazmy sú podrobené dôkladnému výskumu niekoľkými metódami:

  • Vyšetrenie cyst optickým zoomom (kolposkopia).
  • Zber biologického materiálu a jeho analýza zdroja, ktorý spôsobil zápal.
  • Stanovenie citlivosti identifikovaných infekcií na rôzne liečivá pomocou bakteriologickej kultúry.
  • Zbierka materiálov pre analýzu pohlavne prenosných infekcií.
  • Odber krvi na všeobecnú analýzu, analýzu hormónov a oncomer.

  Pokiaľ ide o to, čo Nabotovy cysty krčka maternice, je potrebné zvážiť túto diagnózu z hľadiska medzinárodnej klasifikácie chorôb.

  Nabotovov cyst - kód ICD10

  ICD je medzinárodná klasifikácia chorôb, prezentovaná vo forme dokumentu obsahujúceho všeobecne akceptovanú diferenciáciu diagnóz určených na porovnanie medzinárodných metodických materiálov a spoločných prístupov k liečbe ochorení. Doteraz sa používajú údaje získané počas 10. revízie klasifikácie.

  Aby sme určili kód tejto choroby, je potrebné pochopiť jej patogenézu a príčiny vzniku. Po prvé, cystické útvary v nabotových žľazách sa nachádzajú na krčku maternice a všetky orgány panvy patria do reprodukčného systému. V súlade s tým, Nabot cysty sú ochorenia genitourinárneho systému a majú kód v klasifikácii od 0 do 99.

  Ďalej, Nabotove cysty podľa ICD 10 sú definované ako ochorenia spôsobené dysfunkciou kanálikov, čo znamená, že táto diagnóza je klasifikovaná ako nezápalové ochorenie pohlavných orgánov a má kód od 80 do 98.

  Cysty nabotových žliaz nesúvisia s endometriózou, prolapsom pohlavných orgánov, polypov, neplodnosti a iných chorôb lokalizovaných v panvových orgánoch. Preto je Nabotovova cysta podľa ICD10 spojená s inými nezápalovými ochoreniami maternice maternice a je očíslovaná 88.

  Neoplazmy v nabotových žľazách nemajú anamnézu ruptúry krčka maternice, neovplyvňujú jej predĺženie alebo nedostatočnosť. Takže, nabotovy cysty: kód na MKB10 - 88.8.

  Nabot cysty: príčiny

  Cysty v nabotových žľazách vznikajú, keď sú kanály blokované, a tento proces je zasa ovplyvnený takými faktormi, ako sú:

  • Hormonálna porucha. Nadbytok alebo nedostatok hormónov priamo ovplyvňuje konzistenciu hlienu krčka maternice a uvoľňovanie príliš viskózneho a hrubého sekrétu vedie k narušeniu žliaz a prekrývajúcich sa kanálov.
  • Choroby reprodukčného systému. Pseudo-erózia môže viesť k vzniku cystických dutín, počas ktorých dochádza k oddeleniu valcovitých buniek epitelu, ich vstupu do kyslého prostredia vagíny a následnej deštrukcii.
  • Prirodzený pôrod. V procese obnovy tela po pôrode sa môže vytvoriť nabot cysta, ktorej príčinou je zvýšená sekrécia hlienu krčka maternice.
  • Potrat v histórii.
  • Čistenie dutiny maternice.
  • Chirurgický zákrok v cervikálnom tkanive.
  • Nesprávne opatrenia lekára pri inštalácii vnútromaternicového zariadenia.
  • Zlyhanie intímnej hygieny.

  Takže všetky príčiny cervikálnych cymbálnych cyst možno rozdeliť do 3 kategórií:

  1. Hormonálne zlyhanie, porušenie koncentrácie estrogénu, pri užívaní hormonálnych liekov, po tehotenstve a pri chorobách reprodukčného systému alebo štítnej žľazy.
  2. Mechanické poškodenie epiteliálneho tkaniva krčka maternice počas operácie.
  3. Priebeh zápalových procesov a infekčných ochorení v panvových orgánoch. Faktom je, že počas takýchto ochorení začínajú žľazy nabot produkovať oveľa viac hlienu, aby odstránili všetky patologické mikroorganizmy z krčka maternice.

  K dnešnému dňu, štúdie zamerané na štúdium nabot cysty krčka maternice a dôvody pre ich vzhľad nie sú u konca, takže vyššie uvedený zoznam nie je vyčerpávajúci.

  Nabot cysty: príznaky

  Spravidla sa jedno- alebo stredne veľké viacnásobné dutiny neprejavujú a sú diagnostikované počas gynekologického vyšetrenia, pri ktorom sa objavia príznaky nabotovyh cyst cervixu:

  • Vo forme heterogénneho hrboľatého povrchu krčka maternice.
  • Vo forme nažltlých bielych alebo mliečnych nádorov rôznych veľkostí a množstiev.
  • Vo forme erózie krčka maternice.
  • Zúženie vnútromaternicového kanála. Tento príznak sa zistí počas gynekologického vyšetrenia a je výsledkom viacerých nádorov umiestnených na krčku maternice.

  Nie je vždy možné určiť cysty podľa štruktúry tkanív vaginálnej časti krčka maternice, pretože folikuly umiestnené v krčku maternice nie sú diagnostikované počas rutinného vyšetrenia. Príznaky nádorov v takýchto prípadoch môžu byť:

  • Chronické ochorenia močového mechúra alebo močovej trubice. Akumulácia hlienu vo folikule môže viesť k prasknutiu membrány a infekcii orgánov urogenitálneho systému.
  • Zápalové procesy v dutine maternice. Penetrácia do cystickej tvorby stafylokokov alebo iných infekcií vedie k výskytu hnisu a šíreniu zápalu vo všetkých orgánoch malej panvy.
  • Zápalové procesy vo vaječníkoch.

  Vo väčšine prípadov takéto príznaky nesúvisia s cystickými dutinami, avšak ženy s vyššie uvedenými chorobami sú ohrozené a mali by byť pravidelne vyšetrované.

  Nabotova cysta: príznaky

  Malé dutiny sa detegujú len pri vyšetrení a väčšie formácie alebo prenikanie infekcie do cystovej dutiny môžu viesť k nasledujúcim symptómom:

  • Bolesti brucha. Akútne alebo otravné bolesti sa môžu vyskytnúť ako pri viacerých cystách prekrývajúcich krčný kanál, ako aj pri infekcii jednotlivých folikulov. Zúženie kanála zabraňuje výstupu menštruačného krvácania a jeho akumulácia v dutine maternice vedie k vzniku bolesti.
  • Zmeňte farbu výberu. Zápalové procesy, ktoré sa vyskytujú v kanáli krčka maternice, vedú k zmene konzistencie a farby vylučovaných sekrétov.
  • Ostrá, zvláštna vôňa výboja. Prítomnosť zápalových procesov sa odráža v vôni krčka hlienu.
  • Bolesť pri pohlavnom styku. To môže byť cysta umiestnená na vaginálnej časti krčka maternice, endocervikálne nabotov cyst príznaky, liečba zahŕňa niektoré ďalšie.
  • Bolesti hlavy. Hnisavý zápal spôsobuje intoxikáciu v tele a celkové zhoršenie blahobytu ženy, navyše akútny priebeh ochorenia môže viesť k zvýšeniu telesnej teploty.
  • Porušenie vaginálnej mikroflóry a nedostatok sekrétov hlienu krčka maternice. V prípade, keď sa kanály žľazy prekrývajú s tkanivovými bunkami alebo s hrubým vylučovaním, je sekrécia hlienu krčka maternice významne znížená, čo vedie k nepríjemnému pocitu počas pohlavného styku.
  • Cervikálne cysty môžu spôsobiť zmeny v pocite ženy. Často sú vytvorené dutiny pociťované ako cudzie teleso a prinášajú bolesť počas pohlavného styku.

  Diagnóza ochorenia málokedy závisí od príznakov nabot cyst, pretože všetky vyššie uvedené príznaky môžu byť sprevádzané ďalšími ochoreniami urogenitálneho systému:

  • Polypy, sprevádzané krvavým výbojom medzi menštruáciou, bolesťou pri pohlavnom styku, ťahaním bolesti chrbta a podbruškom.
  • Erózia, ktorej príznakmi sú menštruačné poruchy, hojný výtok, nepohodlie počas pohlavného styku a výtok krvi po ňom.
  • Endometrióza, ktorá sa prejavuje krvavým krvavým výtokom, bolesťou v brušnej dutine a bolesťou v intímnej intimite.

  Nabot cysty: ultrazvuk

  Ultrazvukové vyšetrenie je bežnou metódou potrebnou na potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy nabotických cyst (na ultrazvukových fotografiách, nielen veľkosti dutín, ale aj ich počet je jasne definovaný). Vyšetrenie je vymenované po gynekologickom vyšetrení a odbere biologického materiálu pre laboratórne testy a vykonáva sa na štúdium:

  • Štrukturálne vlastnosti epitelu.
  • Obvodové funkcie
  • Vlastnosti vaginálnej mikroflóry.

  Nabotova cysta na ultrazvukovom zobrazovaní je vizualizovaná ako zahusťovanie alebo fokálna konsolidácia epitelu cervikálneho kanála, sprevádzaná jeho miernou a nerovnomernou expanziou. V priebehu zápalových procesov, echograficky stanovená hypertrofia a zvýšená echogenita maternice.

  Samotný postup nemá žiadne znaky a môže sa uskutočniť transabdomitálne aj pomocou transvaginálneho senzora. Rozdiely v týchto metódach spočívajú v tom, že v prvom prípade sa ultrazvukové vlny posielajú cez prednú stenu peritonea, v druhej - cez vagínu. Faktom je, že transabdominálne vyšetrenie nemôže vždy získať úplný obraz o chorobe a transvaginálny senzor dokáže detekovať aj najmenšiu patológiu.

  Okrem toho vyšetrenie cez prednú peritoneálnu stenu zahŕňa prípravu pacienta, a to:

  • 3-4 dni pred štúdiou musí žena opustiť produkty produkujúce plyn.
  • 1-2 dni pred zákrokom sa pacientovi odporúča začať užívať aktívne uhlie.
  • Subjekt by nemal jesť jedlo priamo pred ultrazvukom.
  • Bezprostredne pred zákrokom musí žena vypiť 1 liter vody na naplnenie močového mechúra.

  Ultrazvukové vyšetrenie je pomerne presná metóda, ktorá vám umožní diagnostikovať nabot cysty (ultrazvukové fotografie v čiernobielej aj vo volumetrickej (4D) verzii je možné zobraziť na internete). V niektorých prípadoch sa však výsledky tohto postupu môžu znovu skontrolovať pomocou zobrazovača magnetickej rezonancie.

  Nabotova cysta: MRI

  Zobrazovanie magnetickou rezonanciou je najviac informatívna metóda pre štúdium nádorov v nabotových žľazách. Údaje pre prieskum sú:

  • Ťažkosti pri stanovení diagnózy na základe kontroly, laboratórnych testov a ultrazvuku.
  • Nekonzistentnosť klinického obrazu choroby a údajov získaných z predchádzajúcich prieskumov.
  • Potreba komplexnej štúdie orgánov urogenitálneho systému na šírenie infekčných a zápalových procesov.

  Na získanie spoľahlivých výsledkov by mal pacient:

  • 2-3 dni pred zákrokom opustiť plynotvorné potraviny.
  • Neužívajte jedlo najmenej 4 hodiny pred plánovanou štúdiou.
  • Nesmie sa vyprázdniť alebo preplaviť moč. Najlepšia možnosť sa považuje za napoly naplnenú bublinu.
  • Vyšetrenie reprodukčných orgánov sa vykonáva od 7. do 13. dňa menštruačného cyklu.

  Nabot cysty: liečba

  Názory odborníkov na liečbu cysty nabotovyh krčka maternice sa líšia: niektorí veria, že choroba nepoškodzuje zdravie ženy a nepotrebuje liečbu, iní, naopak, trvajú na užívaní drog alebo chirurgického zákroku. V každom prípade sa terapeutické metódy predpisujú individuálne, pričom sa zohľadňujú všetky znaky ženského tela.

  Liečba nabot cysty zahŕňa použitie nasledujúcich metód:

  • Konzervatívny. Liečba neoplaziem liekmi.
  • Alternatíva. Liečba ochorenia prostredníctvom tradičnej medicíny.
  • Chirurgická. Odstránenie cystických dutín chirurgickým zákrokom.

  Jedno alebo stredne veľké viacpočetné neoplazmy si nevyžadujú liečbu - to je názor mnohých odborníkov, ale robia rezerváciu:

  • Cysty v nabotových žľazách by nemali spôsobiť bolesť ani nepríjemné pocity.
  • Podľa výsledkov vykonaných testov neboli zistené žiadne odchýlky hladiny hormónov od normy.
  • Prieskum neodhalil žiadne choroby v reprodukčnom systéme žien.
  • Podľa výsledkov štúdií sa v panvových orgánoch nevyskytli žiadne zápalové a infekčné procesy.

  Nabotovy cervikálna cysta - liečba liekmi

  Symptómy alebo zvýšenie veľkosti a počtu folikulov naznačujú liečbu nabot cyst na krčku maternice.

  POZOR! Tradičná terapia nemôže zachrániť ženu pred neoplazmami. Predpísaná liečba je zameraná na elimináciu príčin nabot cyst a prevenciu možných následkov.

  Lekárske predpisy sú teda založené na uskutočnených štúdiách a príčinách identifikovanej choroby a sú:

   Terapia zameraná na stabilizáciu hormonálnych hladín

  Hormonálna porucha je bežnou príčinou tvorby nabotovaya cysty maternice, liečba takejto poruchy zahŕňa použitie antikoncepčných liekov a je komplexnou liečbou, vrátane:

  • Prijatie perorálnych kontraceptív. Výber týchto liekov závisí od individuálnych charakteristík ženského tela a mali by sa používať len po konzultácii s ošetrujúcim lekárom. Faktom je, že antikoncepčné lieky majú pomerne pôsobivý zoznam kontraindikácií a vedľajších účinkov, čo vedie k vážnym následkom.
  • Príjem vitamínov skupiny A a E a vápnika.
  • Hormonálne lieky ako Klimadinon (predpísané v prípadoch, keď príčinou zlyhania je menopauza).
 • Liečba supresie

  Ako už bolo spomenuté vyššie, bakteriálne a plesňové infekcie môžu spôsobovať ochorenia, ako napríklad nabot cysty. Ich liečba je v týchto prípadoch zameraná na potlačenie zápalových procesov a priamo závisí od typu samotnej infekcie. Terapia spravidla zahŕňa:

  • Prijatie antibiotík. Najčastejšie predpisované lieky ako metronidazol, klindamycín.
  • Liečba lokálnymi látkami: gély, krémy, sviečky.
  • Prijatie liekov, ktoré majú imunostimulačný účinok.
  • Prijatie baktérií na obnovu vaginálnej mikroflóry.
  • Priechod fyzioterapie.
 • Liečba eróziou

  Na rozdiel od ektopie (pseudo-erózia) je erózia skôr nebezpečnou chorobou, ktorá môže viesť k následkom, ako je onkológia. Väčšina lekárov je toho názoru, že konzervatívna liečba nie vždy dosahuje požadovaný výsledok a kauterizácia je najúčinnejšia terapia.

  Najúčinnejšie, v boji proti erózii, sú:

  • Depantol. Priebeh liečby trvá 2-3 týždne a liek sa predpisuje dvakrát denne. Tieto sviečky prispievajú k obnoveniu krvného obehu a rozdeleniu zdravých buniek. Liek sa neodporúča používať u gravidných a dojčiacich žien.
  • Genferon. Je účinným liekom zameraným na obnovu regeneračných procesov poškodených tkanív, poskytujúcich antiseptický a protizápalový účinok. Priebeh liečby týmto liekom sa spravidla pohybuje od 10 dní do 3 mesiacov.
  • Suporon. Zavedenie sviečky 1 krát denne po dobu 1 mesiaca vám umožní zmierniť zápal a obnoviť poškodené tkanivo krčka maternice. Tento liek je kontraindikovaný pre alergikov, pretože má včelársky produkt - propolis.
  • Terzhinan. Prostriedky umožňujúce rýchle a účinné obnovenie tkanín poškodených eróziou. Vlastnosť tohto lieku je možnosť jeho použitia počas tehotenstva.
  • Betadine. Priebeh liečby týmto liekom nepresahuje 10 dní. Počas tejto doby, antivírusové látky a jód, ktoré sú súčasťou sviečok, vynikajúcu prácu nielen s eróziou, ale aj s príčinami ochorenia.
  • Sviečky sú fitorové. Liek, ktorý môže spôsobiť proces regenerácie sliznice a odolávať mikróbom, ktoré spôsobili eróziu. Užívanie lieku nepresiahne 2 týždne.
 • Nabotova cysta: liečba, recenzie

  Samo o sebe nie je možné takúto diagnózu liečiť, predpísaná terapia je zameraná na odstránenie chorôb a porúch vedúcich k tvorbe cystických dutín. Recenzia pacientov ukazuje, že včasné odstránenie príčin vzniku folikulov nám umožňuje vyhnúť sa operácii a negatívnym vplyvom na zdravie ženy.

  Nabot cysty v krčku maternice: liečba alebo prevencia?

  Rovnako ako každá choroba, aj nabote cystám sa dá lepšie predísť, než sa liečiť. Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel, ktorých dodržiavanie vám umožní vyhnúť sa výskytu nádorov a ich liečbe:

  • Intímna hygiena.
  • Abstinencia od príležitostného sexu a častá zmena partnerov.
  • Použitie antikoncepcie.
  • Včasná liečba zápalových a infekčných procesov.
  • Návšteva gynekológa aspoň raz za šesť mesiacov.

  Včasná diagnostika ochorenia a správne predpísaná liečba pomáha predísť negatívnym dôsledkom na zdravie ženy.

  Nabot cysty: účinky

  Nové výrastky v nabotových žľazách sa nemôžu zvrhnúť na zhubné, a preto samy osebe nevedú k onkológii. Prerušenie cystovej membrány alebo zvýšenie ich počtu však môže viesť k rozvoju nebezpečnejších ochorení. Takže účinky nabot cyst môžu byť vyjadrené v:

  • Neplodnosť.
  • Komplikácie v práci ženských pohlavných orgánov.
  • Ukončenie tehotenstva.
  • Vývoj anémie z nedostatku železa.
  • Sepsa.

  Okrem toho, viaceré dutiny dosahujúce 10 mm alebo viac môžu viesť k upchaniu lúmenu krčka maternice, ktoré:

  • To komplikuje odtok krvi počas menštruácie.
  • Interferuje s pohybom spermií na cervikálnom kanáli a ich prienikom do dutiny maternice. Nabotova cysta pred a po počatí môže nepriaznivo ovplyvniť priebeh tehotenstva a niesť určité riziká.

  Z veľkej časti tieto cystické formácie nepredstavujú nebezpečenstvo pre zdravie ženy, avšak nabota cysta po prasknutí folikulu môže viesť k takýmto komplikáciám:

  • Hnisavý zápal. Penetrácia do cystických dutín plesňových alebo stafylokokových infekcií. Pri zníženej imunite môže tento proces sprevádzať hnisavé abscesy a šíriť sa nielen v žľaze, ale aj v iných panvových orgánoch.
  • Infekcia genitálneho partnera. Veľká cysta, umiestnená na krčku maternice, môže pri pohlavnom styku prasknúť, čo povedie nielen k rozvoju zápalových procesov v maternici a vaječníkoch, ale aj v mužských pohlavných orgánoch.

  Nabotova cervikálna cysta - čo to je?

  Cervix má úzku zúženú konfiguráciu smerom k vagíne. Jeho lumen je tak úzky, že steny krku sú navzájom uzavreté. Táto anatomická štruktúra chráni maternicovú dutinu pred infekciou zvonku. V epiteli krčka maternice sú sliznice, ktorých tajomstvo napĺňa celý lúmen a poskytuje dodatočnú ochranu pre pohlavný orgán.

  Krk v latinčine sa nazýva "krčka maternice" a vnútorné žľazy "endocervikálne". Toto neznesiteľné meno zvyčajne nahrádza iný, v mene lekára, ktorý ich najprv opísal - Nabotovcov.

  Niekedy sa cervikálne vylučovacie otvory zablokujú a hlien sa hromadí v dutine, čo im dáva vzhľad guľatých bublín od 0,5 mm do 2 cm. Tam sú retenčné nabotovy cysty. Je správne hovoriť o cyste nabotových žliaz.

  Blokovanie žliaz je spôsobené zápalovými procesmi v oblasti genitálií. Príčiny zápalu sú rozdelené do niekoľkých skupín:

  1. Trauma krčka maternice počas pôrodu, potratu, inštrumentálneho vyšetrenia alebo inštalácie vnútromaternicových pomôcok, t
  2. Slabá hygiena genitálií,
  3. Porušenie mikroflóry pošvy a krčka maternice v dôsledku častých zmien sexuálnych partnerov,
  4. Hormonálne problémy spojené s menštruačným cyklom.

  Predpokladá sa tiež, že cysty môžu byť tiež vrodené.

  Možné negatívne dôsledky

  Keď cysty dosahujú veľkosti niekoľkých centimetrov, môžu blokovať lumen krčka maternice, zatiaľ čo:

  • zabrániť menštruačnej krvi, spôsobovať bolesť počas menštruácie,
  • zabrániť pohybu spermií nahor, čo znemožňuje začatie tehotenstva.

  Existuje verzia, že niekoľko cýst v lúmene krčka maternice môže naopak rozšíriť - vytvorenie podmienok pre predčasný pôrod alebo potrat.

  Pri otvorení počas pôrodu môžu cysty spôsobiť malé rany, ktoré infikujú sliznicu krčka maternice.

  V prípade hnisavej infiltrácie retenčnej cysty môže podporovať chronické zápalové procesy a vytvárať predpoklady pre mimomaternicové tehotenstvo a neplodnosť.

  Neexistujú však žiadne potvrdenia týchto predpokladov, hoci v prítomnosti takýchto problémov je potrebné brať do úvahy všetky možné faktory vo vývoji patológie.

  Čo je nabota cysta krčka maternice

  Nabotovova (folikulárna) cysta je patológiou benígnej povahy, ktorá sa vyvíja pri blokovaní kanálikov krčných žliaz. Výsledkom je nahromadenie tajomstva. V neprítomnosti jeho odtoku dochádza k zväčšeniu veľkosti žľazy a jej premene na dutinu naplnenú tekutinou.

  Vývoj hlienu je nevyhnutný na zabránenie vstupu infekcií.

  Existujú nasledujúce patologické rozdiely od skutočnej cysty:

  1. Neprítomnosť tejto kapsuly. Nabot cysty majú tenký plášť, zatiaľ čo skutočné formácie majú hrubý plášť.
  2. Rysy rastu. Nabot cysty sa zvyšujú v dôsledku hromadenia tekutiny, a nie v dôsledku rastu kapsuly, ako sa to deje s vývojom pravých formácií.
  3. Rozmery. Cervikálne folikuly a kanály žľazy sú malé, veľké Nabotove cysty väčšie ako 1 - 2 cm v priemere sú zriedkavo nájdené.
  4. Suma. Folikulárne cysty sú charakterizované mnohonásobným charakterom, izolované formy sa zriedkavo objavujú.
  5. Schopnosť regresie. Skutočné patologické formácie sa nikdy nevrátia, na rozdiel od cyst nabot.

  Príčiny a faktory výskytu

  V súčasnosti sa zistilo, že nasledujúce príčiny môžu viesť k tvorbe nabot cyst:

  • hormonálna nestabilita,
  • zápalové procesy v pošve a maternici (adnexitída, kolpitída, vaginitída a iné),
  • erózie.

  Nasledujúce faktory prispievajú k výskytu cyst: t

  • nedodržiavanie intímnej hygieny (vrátane sexuálneho partnera),
  • poranenia reprodukčného systému (v dôsledku pohlavného styku, potratov, pôrodov a gynekologických vyšetrení),
  • častá zmena partnerov.

  Formácie sú častejšie u žien, ktoré porodili po 40 rokoch, čo len potvrdzuje odhad lekárov o vplyve zmien na epitel cervikálneho kanála. V mladom veku je tvorba cysty spojená s hormonálnym pozadím a infekciami.

  Metódy spracovania

  Pri detekcii dutých tumorov ovuli naboti malej veľkosti sa terapia nevykonáva, vyberajú sa pozorovacie taktiky. Bude trvať každé 2-3 mesiace podstúpiť diagnózu, aby sa zistil ich rast v čase. V zriedkavých prípadoch sa cysta rozbije a samoregeneruje bez provokácie.

  Liečba nabot cysty na povrchu krčka maternice je vyvinutá v nasledujúcich prípadoch:

  • rýchly rast cystickej formácie, veľká veľkosť,
  • prítomnosť hnisavého obsahu v dutine,
  • zúženie krčka maternice počas rastu nádoru.

  Liečba liekmi

  V prípade blokády žľazy na pozadí hormonálneho pozadia sa toto spravidla uskutočňuje s nadbytkom estrogénu, predpisuje sa priebeh perorálnej antikoncepcie na perorálne podanie.

  Normalizujú hormóny, čím potlačujú rast nádorov. Pokiaľ ide o vedľajšie účinky, potom sa správnym výberom lieku špecialistom vyskytujú zriedkavo. V niektorých prípadoch sa pacienti sťažujú na nasledovné:

  • výkyvy nálady, depresia, znížené libido,
  • bolesť hlavy, nevoľnosť, únava, návaly horúčavy, bolestivé pocity v prsných žľazách.

  Ak sú príznaky príliš výrazné a zhoršujú kvalitu života, nahraďte použitý liek inou alebo hormonálnou terapiou.

  Keď príčinou porušenia odtoku hlienu krčka maternice je zápalový proces, je predpísané použitie širokospektrálnych antibiotík a protizápalových liekov.

  Prípravky predpisuje výlučne ošetrujúci lekár individuálne.

  Chirurgický zákrok

  Chirurgické odstránenie sa používa pre veľké, jednotlivé cystické formácie, ktoré nesúvisia s hormonálnym poškodením v tele.

  Štandardná manipulácia zahŕňa punkciu dutého nádoru a jeho purifikáciu z nahromadenej sekrécie. Okrem toho sa praktizuje používanie nových techník, ktoré sa líšia v minimálnej traume a rýchlom zotavení.

  Operatívny zásah

  Chirurgická excízia sa predpisuje v prítomnosti závažnej deformácie krčka maternice, veľkých, viacnásobných cyst, zvýšeného rizika dysplázie - prekancerózneho stavu. Môže byť odstránená iba postihnutá oblasť epitelu (excízia). Ak existuje podozrenie na karcinóm, preinvazívna rakovina v nultom štádiu, vykoná sa úplná resekcia krčka maternice, aby sa zabránilo progresii malígneho procesu.

  Pravidelné návštevy gynekológa, včasné odhalenie cystických nádorov, je zriedkavé. Ak sa odporúča odstránenie, takmer vždy sa použije odparovanie laserom.

  Povaha nabot cyst

  Zvláštnosť týchto cystických nádorov je nasledovná:

  • nie sú prenášané pohlavným stykom, čo úplne vylučuje ich infekčnosť,
  • vo väčšine prípadov nenarušujú kvalitu života pacienta, t
  • nevyvolávajú hormonálne zmeny (vyvíjajú sa na pozadí existujúcich),
  • nemajú tendenciu ísť do atypickej (malígnej) formy.

  komplikácie

  Ako každá iná patológia, retenčné tumory môžu byť sprevádzané komplikáciami, najmä vzhľadom na ich tendenciu objavovať sa na pozadí existujúcej erózie:

  • poranenie pri narodení v dôsledku porušenia otvoru krčka maternice,
  • dlhodobé infekčné zameranie,
  • častá zápalová reakcia vo vaginálnej sliznici,
  • v zriedkavých prípadoch môže epitel cervikálneho kanála odhaliť začiatky prekanceróznej zmeny.

  Čo je to patológia

  Nabotov alebo retenčná cysta krčka maternice sa vytvára v dôsledku blokovania vylučovacích kanálikov žliaz. Ako sa tajomstvo naďalej vyrába, postupné plnenie blokovaného kanála vedie k jeho napínaniu. Výsledkom je, že železo začne vystupovať na povrch sliznice.

  Nabot cysta vyzerá ako folikul (čo je dôvod, prečo sa niekedy nazýva folikulárna cysta) alebo vezikula naplnená transparentným obsahom, niekoľko milimetrov v priemere. V ojedinelých prípadoch dosahuje formácia veľkosť 2 cm. Rozlišovanie medzi jednoduchými a viacnásobnými cystami, taktika pozorovania a liečby závisí od ich počtu.

  Nabot cysty nikdy malígne (nie sú rakovinového nádoru). Ale ich dlhodobá existencia prispieva k udržaniu zápalového procesu v epiteli krčka maternice.

  Takéto formácie sa líšia od pravých cyst:

  • nedostatok kapsuly. Skutočná tvorba kapsuly je hrubá a pozostáva z niekoľkých vrstiev schopných bunkového delenia. Retenčná cysta má len tenké puzdro,
  • rysy rastu. Pravá cysta sa zvyšuje v dôsledku proliferácie kapsuly, Nabotova - v dôsledku akumulácie tekutiny, natiahnutia škrupiny,
  • príznakov,
  • multiplicity. Jediný nabot cyst je veľmi zriedkavý výskyt.

  Príčiny patológie

  Cervikálny kanál krčka maternice, teda jeho vaginálna časť, je lemovaný valcovým epitelom. Jedná sa o jednovrstvový rad valcových buniek. Medzi nimi sú vylučovacie kanály žliaz. Ich hlavnou funkciou je produkcia hlienu krčka maternice, ktorý chráni pred cudzími bakteriálnymi a vírusovými látkami, čím im bráni preniknúť z pošvy do maternice a vyššie do malej panvy.

  S rozvojom zápalu epitelu sa stáva edematóznym. Je ťažké evakuovať mukózne sekréty produkované žľazami. Pri chronickom priebehu sa kanály úplne prekrývajú, vytvárajú sa Nabotove cysty.

  Vo vnútri upchatých žliaz naďalej existujú mikroorganizmy, ktoré podporujú patologický proces. Preto neošetrená nabote cysta zvyšuje riziko zápalu vnútorných pohlavných orgánov a často spôsobuje neplodnosť.

  Faktory prispievajúce k rozvoju takýchto neoplaziem: t

  • chronická kolpitída a cervicitída,
  • erózia krčka maternice,
  • nosenie vnútromaternicového zariadenia,
  • potraty
  • diagnostická kyretáž maternice,
  • hysteroskopia.

  Ako liečiť ochorenie: je vždy potrebné odstrániť cysty

  Nie všetky nabote cysty sú liečiteľné. Po 45 rokoch, v prípade jednotlivých cyst malých veľkostí, dodržiavajú očakávanú taktiku, pretože najčastejšie nezvyšujú veľkosť v tomto veku a tiež sa nerozvíjajú do zhubných nádorov.

  Vzdelávanie nie je potrebné odstrániť, ak:

  • toto je jediná cysta nie viac ako centimeter,
  • To nespôsobuje nepríjemné pocity.

  Nabotovove cysty až do 45 rokov podliehajú povinnej liečbe, aby sa v budúcnosti zabránilo negatívnym dôsledkom.

  Existujú dva spôsoby liečby:

  • operatívny - hlavný spôsob eliminácie formácií
  • konzervatívny, ktorý sa používa ako pomocný prostriedok, pretože neodstraňuje cysty.

  Konzervatívna terapia

  Takáto liečba musí byť predpísaná pred operáciou. Najčastejšie používané:

  • liečba antibiotikami po stanovení typu mikroorganizmov s prihliadnutím na ich citlivosť (v prítomnosti sprievodných zápalových gynekologických ochorení),
  • lokálna terapia sviečkami Dikloberl a tampónmi s ichtyolovou masťou. Tieto lieky zmierňujú edém krčka maternice, znižujú bolesť a príznaky podráždenia.

  Po odstránení cyst niektorou z metód sú predpísané vaginálne čapíky na urýchlenie hojenia tkanív, ako aj na zníženie opuchu a zníženie rizika infekcie:

  Výživa a životný štýl

  Pacient by mal pochopiť, že povinná podmienka, ktorá pomôže predísť chorobe v budúcnosti, je zmena v obvyklom spôsobe života. Je potrebné vylúčiť faktory, ktoré môžu vyvolať vývoj patologického procesu.

  Lekár môže odporučiť nápravnú gymnastiku, telesnú výchovu, niektoré zmeny v strave. Je potrebné obmedziť používanie soli a korenia, odmietnuť alkoholické nápoje a fajčiť.

  Prognóza a prevencia

  Po liečbe sa prakticky nevyskytujú komplikácie. Epitel cervixu sa rýchlo zotavuje. Existuje však možnosť opätovného blokovania žliaz tvorbou cyst. Je to kvôli pretrvávaniu (dlhodobému uchovávaniu v tele) infekcie. To znamená, že ak zápal nebol liečený vhodným antibiotikom, môže sa znovu objaviť problém.

  Hlavným spôsobom ochrany pred tvorbou retenčných cyst je preto prevencia a včasná liečba zápalových zmien vo vnútorných pohlavných orgánoch. Na to potrebujete:

  • udržiavať hygienu genitálií,
  • vylúčiť nechránený pohlavný styk s nepreskúmanými partnermi,
  • aspoň raz za 6 mesiacov podstúpiť vyšetrenie u gynekológa,
  • naplánovať tehotenstvo - odstrániť potraty,
  • pri najmenšom podozrení na zápalové ochorenia (kolpitis, cervicitis, salpingo-oophoritis), nie sú samoliečivé, ale okamžite vyhľadajte kvalifikovanú pomoc.

  Napriek zdanlivej jednoduchosti tejto patológie si nepochybne zaslúži pozornosť. Vzhľadom k tomu, Nabot cysty môžu udržať zápal v genitáliách a spôsobiť neplodnosť rokov, je lepšie odstrániť túto chorobu v čase.

  Príčiny nabot cyst

  Mechanizmus tvorby nabot cysty je jednoduchý. Povrch krku je potiahnutý plochými epiteliálnymi bunkami usporiadanými v niekoľkých vrstvách. Sliznica pošvy má podobnú štruktúru. Sliznica sliznice dutiny krčka maternice (cervikálneho) kanála má inú štruktúru: predstavuje ju jedna vrstva cylindrických epiteliálnych buniek. Stratifikovaný skvamózny a jednovrstvový cylindrický epitel „nastáva“ v oblasti vonkajšieho hltanu (fyziologické zúženie na križovatke kanála krčka maternice do vaginálnej dutiny), nazýva sa prechodná alebo transformačná zóna.

  V epiteli krčka maternice je obrovské množstvo glandulárnych štruktúr. Žľazy neustále produkujú tajomstvo na ochranu sliznice pred potenciálnou infekciou. Nielen mechanicky „spláchne“ nežiadúcu mikroflóru z povrchu slizníc, ale je schopná ju zničiť aj vďaka výraznej antibakteriálnej aktivite.

  Nabotove žľazy (alebo folikuly) sú reprezentované viacnásobnými akumuláciami v dolnej tretine krčka maternice, navonok pripomínajú malé trubičky naplnené sekréciou slizníc. Ich otvory sa otvárajú v okolí vonkajšieho hltanu. Nabotvá žľazová cysta je výsledkom blokovania jej otvorenia, keď sa obsah žľazy prestala evakuovať a hromadiť, pričom sa natiahli jej steny. Ak je narušený odtok obsahu jednej nabotovej žľazy, vytvorí sa jediná cysta, ak viaceré z nich sú viacnásobné Nabotove cysty. Ich umiestnenie závisí od umiestnenia cysty: ak je predná cysta blokovaná z vonkajšieho hltanu, cytoplaz je dobre viditeľný po externom vyšetrení.

  Z akých dôvodov prestávajú kanály nabotových žliaz fungovať normálne? Najčastejšie príčiny sú:

  - Mechanické poškodenie krčka maternice (potrat, pôrod, inštrumentálna manipulácia s terapeutickými alebo diagnostickými účelmi).

  Keď cervikálne tkanivo stráca svoju integritu, počas procesu fyziologickej regenerácie môže novovytvorená epitelová vrstva mechanicky blokovať výstupné otvory nabotových žliaz.

  Nabot cysty sú častými spoločníkmi ektopie (pseudo-erózia) krčka maternice, najmä keď je traumatický. Po poranení zostáva na povrchu krčka maternice rana (vred) - skutočná erózia. Proces jeho fyziologického hojenia sa vykonáva z rezervy viacvrstvového epitelu. Niekedy sa tento proces vyskytuje odlišne - cylindrický epitel cervikálneho kanála klesá na vredovú oblasť a uzatvára ho, to znamená, že sa tvorí cervikálna ektopia. Valcový epitel, vytesnený, môže blokovať kanály nabotových žliaz a vyvolať tvorbu cyst.

  - Hormonálne poruchy. Cervikálne žľazy fungujú podľa cyklických hormonálnych výkyvov. Keď sa hormonálna dysfunkcia hlienu krčka maternice zhrubne, zle evakuuje von, a preto môže spôsobiť upchatie žľazy.

  - Lokálny infekčný zápal. V reakcii na infekčnú agresiu reagujú cervikálne žľazy so zvýšenou sekréciou, aby „vyplachovali“ nežiaducu mikroflóru zo sliznice. Epitel krčka maternice sa stáva voľnejším a infekcia môže čiastočne preniknúť do základných štruktúr, vrátane samotných žliaz. Ovplyvnením cervikálnych žliaz, patologická mikroflóra infikuje ich výtok: stáva sa hrubým, niekedy hnisavým. Keď akútne obdobie zápalu ustúpi, proces regenerácie začína na povrchu krčka maternice, ale infekcia v žľazách stále zostáva. V dôsledku toho, keď sa povrch sliznice začne regenerovať, uzatvára kanály nabotových žliaz, vytvára sa viac cyst Nabot naplnených infikovaným obsahom.

  Niekedy sa nabotova cysta krčka maternice môže vyskytnúť ako dôsledok cervikálnej endometriózy, keď je výstupný kanál nabotickej cysty blokovaný endometrioidným tkanivom.

  Príznaky a príznaky nabot cyst

  Každá desiata žena v reprodukčnom veku (najčastejšie pri pôrode) sa na krku nachádzajú Nabotove cysty, ale nie vždy sa klinicky prejavujú.

  Keďže stena vylučovacieho kanála nabotovej žľazy sa nemôže natiahnuť príliš, veľké (viac ako 2 cm) nabotové cysty sú zriedkavé. Vo väčšine prípadov nie je jedna, ale niekoľko nabot cyst malých rozmerov (menej ako 1 cm) na krku. Často sú asymptomatickí po mnoho rokov prítomní na krku a sú diagnostikovaní náhodou. Nekomplikované malé nabot cysty sú úplne neškodné, preto mnohí odborníci považujú ich prítomnosť na krku za variant normy a neodporúčajú špeciálne ošetrenie.

  Prítomnosť alebo absencia klinického obrazu v nabot cyste závisí od príčiny ich vývoja. Ak sa cysty vytvoria v dôsledku infekčného zápalu, pacient má typické prejavy kolpitídy a / alebo endocervicitídy: hojný serózny alebo serózny hnisavý leucorrhoea s neobvyklým nepríjemným zápachom, nepohodlie v pošve ako pocit pálenia, mierna bolesť a svrbenie.

  Kombinácia nabot cyst a ektopia sa klinicky prejavuje len pri súbežnom zápalovom procese a pri jeho neprítomnosti je diagnostikovaná len pri vyšetrení.

  Diagnóza nabot cyst je veľmi jednoduchá. Spravidla častejšie na krku, počas vizuálnej kontroly, sa nachádza niekoľko malých, hustých hemisférických útvarov s tenkou stenou, nachádzajúcich sa paracerválne, cez ktoré prechádza žltkastý obsah. Pri súbežnom infekčnom zápale, hyperémii slizníc, ich edéme a veľkom počte patologických sekrétov sa vizualizuje.

  Pseudo-erózia vyzerá ako jasná červená škvrna umiestnená okolo krčka maternice, dobre rozlíšená na svetle ružovom pozadí nezmenenej sliznice krčka maternice.

  Napriek dobrej vonkajšej vizualizácii nabot cyst, kolposkopia je nevyhnutná pre všetkých pacientov, aby študovali stav epitelu krčka maternice a objavili príčinu vývoja nabotových cyst. Pri vysokom zväčšení sa podrobnejšie zvažujú zápalové zmeny a stanoví sa aj typ pseudo-erózie (ak je prítomný). V procese kolposkopie sa z hlienu odoberie materiál (šmouha) na cytologické vyšetrenie.

  Okrem kolposkopie, diagnostický zoznam zahŕňa štúdium mikrobiálneho zloženia vagíny. Podľa výsledkov laboratórnej štúdie (šmuhy, bakposevy) sa rieši otázka potreby protizápalovej liečby a jej vlastností.

  Niekedy sú cysty lokalizované mimo viditeľnosti - smerom dovnútra od vonkajšieho hltanu. Ultrazvukové vyšetrenia s vaginálnou sondou ich môžu detegovať. Mnohopočetné cysty v cervikálnej dutine často vyvolávajú zvýšenie veľkosti krčka maternice a zápalového procesu.

  Medzi pacientmi existuje všeobecný názor na úzke spojenie medzi nabot cystami a neplodnosťou. Viaceré cysty, ktoré sa nachádzajú v blízkosti alebo vnútri lúmenu krčka maternice, sa môžu čiastočne prekrývať a brániť postupu spermií, ale táto situácia sa stáva veľmi zriedkavo. Pravdepodobne, výskyt neplodnosti a nabot cyst má spoločnú príčinu - infekčný proces.

  Ošetrenie a odstránenie nabot cysty

  Otázka potreby liečiť nabot cysty nie je vždy vyriešená pozitívne. Pre dynamické pozorovanie asymptomatických malých cyst je postačujúce ročné vyšetrenie s kolposkopickou kontrolou.

  Ak je asymptomatická nabotová cysta bez sprievodného zápalu, jej odstránenie sa odporúča len v prípade veľkých veľkostí, pretože existuje riziko infekcie jej obsahu a transformácia cysty na hnisavý absces.

  Ak je infekčný zápal na počiatku nabot cyst, ich odstránenie nebude účinné, pretože infekcia vyvolá tvorbu nových cyst a chirurgický zákrok len zhorší zápal. Podľa získaných laboratórnych údajov sa ako prvá zvolí účinná antibakteriálna liečba.

  Ektopia krčka maternice a nabot cyst sa liečia v rovnakom čase, ako sa lekárske metódy týchto patológií zhodujú.

  Bez ohľadu na dôvod vzniku nabot cyst na krku, môžu byť odstránené len chirurgicky. Nabotova cysta sa otvorí prepichnutím, po ktorom nasleduje evakuácia (odvodnenie) obsahu a zvyšky zničenej kapsuly sa odstránia jednou z existujúcich metód:

  - Kauterizácia nabot cyst. Možno s pomocou tepelného vystavenia elektrickému prúdu (diatermokoagulácia). Možné je aj chemické moxbustovanie nabotických cyst s rôznymi prípravkami.

  - Zmrazenie (kryodestrukcia) pri vystavení tekutému dusíku na cystovom tkanive.

  - Zničenie (zničenie) cysty pomocou laserových alebo rádiových vĺn.

  Tradičná medicína nie je schopná eliminovať cysty, ale môže byť použitá ako ďalší spôsob protizápalovej liečby.

  Spontánna regresia nabotických cyst je možná, ale len pri absencii komplikácií.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send