Vitálny

Pooperačné obdobie po odstránení myómy maternice

Pin
Send
Share
Send
Send


Benígne nádory v maternici - nie taký vzácny jav, ktorý sa zvyčajne začína liečiť konzervatívne. A ak je nádor veľký, spôsobuje vážne symptómy, je potrebné ho odstrániť pomocou operácie s rezaním brušnej steny, najlepšie laparoskopicky.

Väčšina pacientov sa bojí intervencie a jej následkov. Aby sa predišlo zbytočným poruchám, stojí za to vopred zistiť, aká je lumenová operácia myómov maternice, pooperačné obdobie a ako ich čo najviac zjednodušiť.

Skoré obdobie po operácii

Prvý deň po zákroku bude pacient musieť stráviť na jednotke intenzívnej starostlivosti. Nie je to spôsobené nebezpečenstvom, že sa lekári môžu pred ňou skrývať, čo je zvyčajná prax na monitorovanie výkonu tela. Po ukončení anestézie môže žena pociťovať bolesť v oblasti rezu, ako aj hlboko v dutine brušnej. Niektoré typy anestézie môžu spôsobiť nevoľnosť a dokonca zvracanie. Ale to sa deje raz, nespadá mimo hranice normy. Telo sa zbaví zvyškov lieku. Pocit a silná slabosť.

Nemocničný pobyt

Po prvýkrát, čo žena strávi v nemocničnom oddelení, dostane lekársky dohľad. Ale ona by mala sledovať svoje pocity, hovoriť o nich s lekárom.

Pooperačné obdobie po odstránení maternicových fibroidov s rezaním brušnej steny trvá dostatočne dlho vzhľadom na veľkú oblasť poškodenia tkaniva. Napodiv, môžete ho znížiť, ak sa pohnete. To poskytne šancu vyhnúť sa zrastom, ktoré spôsobujú dlhodobú bolesť a následnú neplodnosť, môžu vynútiť zásah do ich pitvy. Ale náklad musí byť vydaný, nemýľte sa, nechodte do vyčerpania.

Bolesť po odstránení myómov môže byť pociťovaná počas 7-10 dní v nemocnici a neskôr. Intenzita závisí od schopnosti niesť ich. Pocity by však nemali byť neznesiteľné, čo už naznačuje začiatok zápalového procesu. Obyčajná otravná alebo boľavá bolesť je spôsobená podráždením nervových koreňov, zranených pri poškodení tkaniva počas operácie a je normou. Cíti sa hlavne v oblasti švu. Na zníženie závažnosti predpísané lieky proti bolesti. A prevencia infekcií sa vykonáva menovaním antibakteriálnych látok.

Prvých pár dní môže zostať slabých, večer sa teplota zvýši. To všetko je spoločná pooperačná reakcia. Každý deň sa sila vráti, telesná teplota sa normalizuje.

Keďže zásah ovplyvnil nielen reprodukčný systém, ale aj brušnú stenu, je dôležité, aby práca orgánov nachádzajúcich sa v brušnej dutine bola jasná a nevyvolala ešte väčšiu traumu tkaniva. Preto chirurgický zákrok na lane, pri ktorom sa myómy maternice vyrezávajú, vyžaduje celé pooperačné obdobie na sledovanie výživy, s výnimkou niektorých produktov.

Prvé 2 dni by mali byť obmedzené na vývar, slabo uvarený čaj, jogurt, to znamená tekuté, ľahko stráviteľné jedlo. Zápcha by nemala byť povolená, nútia veľký tlak na brušné svaly, čo je teraz prísne zakázané.

Diéta po odstránení myómov a pri návrate domov by sa mala skladať z

 • Chudé mäso, ryby, t
 • Ovsené vločky, pohánková kaša,
 • Polievky v slanom mäsovom alebo zeleninovom vývare,
 • Žitný chlieb,
 • Zelenina, bylinky a ovocie v akejkoľvek forme, t
 • Fermentované mliečne výrobky.

Stojí za to vyhnúť sa všetkému, čo vyvoláva ťažkosti s defekáciou, zvýšenou tvorbou plynu v čreve, zabraňuje hojeniu tkanív:

 • Želé, želé,
 • Ryža, návnady,
 • Muffin, sladkosti,
 • Alkohol, silná káva, čaj,
 • sóda,
 • Tučné mäso.

Čo nerobiť po abdominálnom zásahu

Aby bolo možné rýchlejšie a lepšie rehabilitáciu po odstránení myómy maternice, operácie brušnej chirurgie na určitý spôsob života a po prepustení z nemocnice. Žena by mala vhodne striedať fyzickú aktivitu a odpočinok, pravidelne sa ukázať lekárovi, navštíviť ho, ak sa vyskytnú problémy. Existuje celý zoznam akcií, ktoré by sa mali dočasne odložiť na úplné obnovenie:

 • Akýkoľvek druh zaťaženia by mal byť uskutočniteľný. Nie je to len o vhodnosti pre krásu, ale aj o domácich povinnostiach. To platí najmä pre prvý mesiac po prepustení z nemocnice. Nie je možné dlhodobo sa zdržiavať v jednej polohe, je kategoricky zakázané zdvíhať závažia nad 2-3 kg počas 3-6 mesiacov po operácii. 2 budúci rok si môžete vziať až 10 kg hmotnosti,
 • Po odstránení maternice fibroids nemôže mať sex od 1 do 3 mesiacov. Toto sa bude musieť skontrolovať u lekára, ktorý sa riadi ich vlastným zdravím,
 • Je nemožné, chcú sa vyhnúť komplikáciám, tráviť veľa času vo vzpriamenej polohe. To prispieva k tvorbe adhézií, oslabeniu svalov, vzniku trombózy. Musíte chodiť veľa na čerstvom vzduchu, pravidelne oddychovať,
 • Zotavenie po odstránení myómy maternice zahŕňa vyhnutie sa stresu. Zvýšené nervové zaťaženie v tomto období je kontraindikované, pretože zabraňuje nielen hojeniu tkanív, ale aj normalizácii rovnováhy hormónov. A sú dôležité pre mnohé aspekty rehabilitácie, najmä v reprodukčnej sfére.

Ako rýchlo obnoviť

Pooperačný čas nevyžaduje opustenie normálneho života, čo naznačuje len niektoré obmedzenia. Odporúčania po odstránení myómy maternice, ak sú starostlivo vykonané, pomôže nielen obnoviť rýchlejšie, bez komplikácií, ale aj zabrániť opakovaniu ochorenia:

 • Obmedzte vystavenie slnku, vo všeobecnosti sa nepokúšajte prehriatiu. Je dôležité pre hojenie vnútorných a vonkajších stehov, v podmienkach chladu ide rýchlejšie. Kým nie sú úplne vytvorené, nemôžete použiť na vyhladenie krémov, fyzioterapie. Zvlášť nie je uvedené solárium, kúpeľ. Pred liečením stehu sa musíte umyť v sprche, ošetrovať jeho povrch antiseptikami,
 • Zobraziť špecialista 2 krát ročne, podstúpiť panvové ultrazvuk. Tiež stojí za to mať fotografiu pooperačného stehu v rôznych štádiách hojenia, aby ho lekár mohol porovnať s tým, čo vyjde neskôr,
 • Pre tých, ktorí boli diagnostikovaní s myómy maternice, po operácii, odporúčania zahŕňajú návrhy o výžive. Je potrebné vylúčiť z neho údené mäso, slanosť, obmedziť cukor. To všetko zamieňa rovnováhu pohlavných hormónov, od ktorých môže závisieť vývoj nového benígneho nádoru,
 • Noste obväz, vezmite si fyzioterapiu môže poradiť iba lekár. Obaja nie sú zobrazené vo všetkých prípadoch.
 • Ovládajte vlastnú menštruáciu. Problémy v reprodukčnom systéme reagujú na prechod kritických dní, množstvo výtoku, zvýšenú bolesť,
 • Postarajte sa o antikoncepciu. Tehotenstvo v prvom roku po operácii je nežiaduce, pretože maternica nemusí byť pripravená niesť. Plánovaniu by mala predchádzať konzultácia s odborníkom, potrebný výskum.

Pooperačná lieková terapia

Likvidácia novotvarov nie je obmedzená na operáciu. Liečba po odstránení myómy maternice je takmer vždy doplnená hormonálnymi prípravkami, ktoré umožňujú obnoviť celkovú rovnováhu látok, aby sa vylúčila možnosť relapsu. Môžu to byť:

 • Duphaston, Utrozhestan, stimulujúci druhú fázu cyklu,
 • KOK Jess, Regulon, Yarin, prevencia nadmerných proliferatívnych procesov v maternici.

Povinný príjem multivitamínových komplexov s tokoferolom, retinolom, ako aj prostriedkami, ktoré zabraňujú tvorbe adhézií (aloe).

Odporúčame prečítať si článok o menštruácii myómom maternice. Dozviete sa o príčinách ochorenia a jeho účinku na menštruáciu, o povahe výboja, o spôsoboch normalizácie cyklu.

Ak je operácia laparoskopická

Laparoskopia pooperačného obdobia maternicových fibroidov spôsobuje, že je oveľa menej problematická a kratšia. Vykonáva sa vpichom do brucha, to znamená, že plocha postihnutých tkanív je minimálna v porovnaní s abdominálnou intervenciou. Liečenie prebieha rýchlejšie s menšou bolesťou. Aj keď môžu rušiť nielen v žalúdku, ale aj ramená, krk, nohy, pretože plyn používaný v operácii.

Môžete vstať do konca prvého pooperačného dňa. Fyzická aktivita je povolená vo väčšom objeme, ale v prvých dňoch cvičenia sú obzvlášť dôležité cvičenia na elimináciu účinkov oxidu uhličitého v brušnej dutine. Zaťaženie ešte musí byť dávkované tak, aby nespôsobovalo divergencie švu.

V opačnom prípade pooperačné laparoskopicky odstránené myómy ho robia podobným ako pri bežnom zákroku.

Pásová chirurgia, ktorá odstraňuje myómy maternice, pooperačné obdobie môže vyplniť a komplikácie. Ak je hojný výtok so zápachom, vysokou teplotou, nevoľnosťou, silnou bolesťou, mali by ste okamžite vyhľadať pomoc.

Vykonávanie abdominálnej chirurgie pre myóm maternice: rehabilitácia a pooperačné obdobie

V súčasnej dobe, mnoho žien skúsenosti ochorenia, ako je maternice myómy. Liečba tohto ochorenia sa uskutočňuje rôznymi spôsobmi. Ak existujú vhodné indikácie, pacienti podstúpili abdominálnu operáciu myómov maternice. Pooperačné obdobie zahŕňa dodržiavanie odporúčaní lekára, aby sa predišlo komplikáciám. Je možné sa zotaviť rýchlejšie a bez následkov?

Aké by to mohli byť dôsledky?

Chirurgia je radikálna metóda terapie, na ktorú telo nemusí reagovať veľmi pozitívne. Preto je dôležité, aby ste sa o seba postarali po myomektomii maternice. Dôsledky môžu byť odlišné.

Najvýznamnejšie sú tieto komplikácie:

 1. Často sa zistilo porušenie srdca a krvných ciev. Je to spôsobené skutočnosťou, že aterosklerotické poškodenie ciev je možné pri zvýšení množstva cholesterolu.
 2. Pacienti sa často sťažujú na zhoršenie močových orgánov. To sa prejavuje častým močením, pri ktorom dolná časť brucha bolí. Takéto javy sú spojené so skutočnosťou, že svalový tonus je po operácii oslabený.
 3. Bolesti v kĺboch ​​kvôli nedostatku estrogénu.
 4. Často žena môže schudnúť, alebo naopak lepšie.
 5. Viac problémov sa vyskytuje v sexuálnom živote, libido sa znižuje, orgazmus mizne, bolesti v dolnej vagíne sa objavujú počas zákroku.
 6. Môže sa tiež vyskytnúť po odstránení vynechania vaginálnych stien maternice. Je to spôsobené tým, že svaly sú slabé v dôsledku excízie väzov. Takéto porušenie najskôr nespôsobuje žiadne príznaky a potom ženy pociťujú bolesť v sakrálnej oblasti alebo hrádzi, pretože sú pod tlakom.
 7. U žien sa môže vyskytnúť aj črevná obštrukcia, ktorá je spôsobená tvorbou peritoneálneho adhézie.
 8. Je tu tendencia k tvorbe krvných zrazenín, pretože pacienti musia na chvíľu dodržiavať pokoj na lôžku, čo je dobrý stav na spomalenie krvného obehu a zrážanie krvi.
 9. Často po myomektómii, maternicové myómy u žien môžu vykazovať suchosť v pošve, čo je spôsobené nerovnováhou ženských pohlavných hormónov po operácii. Nedostatočné množstvo estrogénu vyvoláva stenčenie a stratu pružnosti epitelu, s malým množstvom mazania.

Celý zoznam následkov po odstránení myómy maternice u žien nie vždy nastane, a ak budete počúvať rady špecialistov, môžete výrazne znížiť riziko týchto príznakov.

Výhody a nevýhody laparotómie v maternicovom myóme

Operácia brucha má svoje výhody:

 • Dostupnosť: prakticky každý operujúci gynekológ dokáže odstrániť myómy otvorením brucha a maternice,
 • Nevyžaduje sa žiadne drahé vybavenie a špeciálne školenie lekárov.
 • Technicky je operácia brucha jednoduchšia a chirurg má väčší priestor na manévrovanie,
 • Schopnosť rýchlo zastaviť krvácanie v chirurgickej rane,
 • Pohodlné odstránenie nádoru pre podozrenie na sarkóm,
 • Schopnosť kedykoľvek rozšíriť rozsah operácie alebo vykonať ďalšie manipulácie v panvovej dutine.

Nevýhody myorektómie laparotómie zahŕňajú:

 • Trvanie operácie: otvorenie brušnej dutiny a maternice trvá dlhšie ako endoskopický zásah,
 • Potreba dlhej a hlbokej anestézie,
 • Dlhé obdobie rehabilitácie v nemocnici av ambulantnej fáze,
 • Riziko komplikácií, vrátane infekčných, je pomerne vysoké.
 • Prítomnosť jazvy na maternici, ktorá je nepriaznivá pre tehotenstvo a pôrod,
 • Vzhľad švu na koži je kozmetický defekt.

Jednou z nevýhod laparotómie je hlboká a dlhotrvajúca anestézia, ktorá môže nepriaznivo ovplyvniť ženské telo.

S rozvojom endoskopickej technológie je menej pravdepodobné, že gynekológovia vykonávajú laparotómiu a dnes sa táto operácia postupne stáva minulosťou. Laparoskopia je dobrou alternatívou k abdominálnej intervencii, ale nie vždy je to lekár, ktorý dokáže odstrániť myóm prostredníctvom malých vpichov. V niektorých prípadoch sa musí použiť klasický postup.

Voľba liečby sa vykonáva po vyšetrení pacienta a vyhodnotení všetkých dostupných údajov. Ak lekár trvá na operácii brucha, žena sa môže obrátiť na iného lekára, ale nie na skutočnosť, že to pomôže. V niektorých situáciách je laparotómia jedinou metódou na odstránenie leiomyómu.

Indikácie pre operáciu brucha

Laparotómia myómu maternice sa vykonáva v takýchto situáciách:

 • Veľká veľkosť uzla a maternice (viac ako 12 týždňov). Moderné endoskopické vybavenie vám umožňuje extrahovať myóm a maternicu, zväčšenú na 15 týždňov, ale nie každá klinika má podobnú techniku,
 • Podozrivý malígny nádor. Keď sarkóm môže vyžadovať odstránenie maternice a príveskov, ako aj určité manipulácie na cievach, aby sa zabránilo šíreniu nádorových buniek prietokom krvi,

Ak má žena sarkóm, operácia brucha je jednoducho potrebná, pretože vo väčšine prípadov musí byť maternica odstránená.

 • Prítomnosť jazvy na maternici. V tomto prípade sa pozdĺž starej jazvy urobí nový rez s excíziou,
 • Maternice s kompresiou a deformitou priľahlých orgánov,
 • Viacnásobné intersticiálne uzliny (podľa uváženia lekára av závislosti od technických možností kliniky),
 • Umiestnenie nádoru v krčku maternice alebo v isthme (s submukóznym cervikálnym myómom, hysteroresectoskopia môže byť alternatívou),
 • Celkový počet uzlov viac ako 4,
 • Núdzová liečba komplikácií myómov (masívne krvácanie, nekróza uzla, skrútenie nôh), keď laparoskopická intervencia nie je možná.

Pre každého pacienta je určený zoznam indikácií pre operáciu brucha. Pri výbere liečebnej metódy sa nevyhnutne berie do úvahy vek ženy, reprodukčné plány a prítomnosť kontraindikácií.

Náklady na operáciu brucha v súkromných klinikách v Moskve je asi 30-50 tisíc rubľov. V regiónoch môžu byť náklady nižšie. Vo verejných inštitúciách sa laparotómia myomektómia vykonáva bezplatne pre pacienta v rámci politiky MHI.

Ak má žena politiku povinného zdravotného poistenia, potom v štátnych klinikách sa enukleacia nádorov maternice v abdominálnom spôsobe vykonáva bezplatne.

Keď nemôžete urobiť laparotómiu

Neexistujú žiadne absolútne kontraindikácie abdominálnej myomektómie. Ak je potrebné odstrániť nádor maternice, bude to musieť urobiť. Relatívne kontraindikácie sú:

 • Akútne infekčné ochorenia
 • Chronická patológia v akútnom štádiu (vrátane nekontrolovanej arteriálnej hypertenzie, nedávneho infarktu myokardu alebo mŕtvice a iných závažných stavov),
 • Zápalové procesy v genitálnom trakte,
 • Hnisavé infekčné ochorenia brušnej kože (furuncles a iné).

V týchto situáciách sa operácia oneskorí, kým sa pacient neobnoví alebo nestabilizuje.

Zoznam kontraindikácií sa s vekom rozširuje, takže neodkladajte odstránenie myómov. Účinky anestézie a chirurgie v 50-60 rokoch budú oveľa závažnejšie ako v mladom veku.

Príprava na operáciu

Štandardný zoznam vyšetrení pred myomektómiou zahŕňa:

 • Všeobecný krvný test
 • koagulácia,
 • Biochemický krvný test,

Pri príprave na operáciu musí pacient darovať krv na biochemickú analýzu.

 • Stanovenie krvného typu a faktora rhesus
 • rozbor moču,
 • Testy na infekciu: HIV, syfilis, vírusová hepatitída,
 • Prieskum na flóru genitálneho traktu,
 • Onkocytológia smear,
 • EKG,
 • Ultrazvuk panvových orgánov,
 • Vyšetrenie gynekológom,
 • Konzultačný terapeut.

Keď submukózny myóm maternice vykazuje hysteroskopiu - vyšetrenie maternice s povinným odberom materiálu na histologické vyšetrenie. Podľa svedectva zo zoznamu testov možno rozšíriť.

Hysteroskopický postup je nevyhnutný, ak má pacient uzol mozgu. Врач берет биоматериал на гистологию для уточнения диагноза и определения дальнейшей тактики лечения.

V predvečer operácie pacient vyšetrí anestéziológ a rozhodne o výbere metódy úľavy od bolesti. Žena môže byť ponúknutá tak celková anestézia, ako aj epidurálna anestézia. V druhom prípade zostáva pacient pri vedomí.

Pred chirurgickým zákrokom sa odporúča:

 • Tri dni pred operáciou prestaňte jesť potraviny, ktoré zvyšujú nadúvanie v črevách,
 • Prestať užívať lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi (po porade s lekárom),
 • Nákup kompresných pančúch (ukázané na kŕčové žily dolných končatín na prevenciu pooperačnej trombózy),
 • V predvečer operácie vykonaj očistnú klystír,
 • Posledné jedlo by malo byť 12-14 hodín pred operáciou.

Technika laparotómie s myomektómiou

Existujú tri typy operácií:

 • Odstránenie podkožných myómy maternice bez otvorenia orgánovej dutiny, t
 • Enukleácia (sluch) intersticiálneho uzla,
 • Odstránenie submukóznych a intersticiálnych myómov.

 • Disekcia kože v spodnej časti brucha nad stydkým oblúkom. Veľkosť rezu závisí od množstva chirurgického zákroku,

Operácia laparotómie s myomektómiou začína disekciou kože v spodnej časti brucha.

 • Vrstvenie podkožného tuku, svalov, fascií, t
 • Vyšetrenie a prehmatanie maternice na určenie optimálneho umiestnenia incízie jeho steny, t
 • Odstránenie podrezaných uzlov na nohe (orezanie z maternice skalpelom). Rez je bližšie k myómu. Po odrezaní nádoru sa pedikol skráti av prípade potreby sa môže orezať. Lôžko myómu je zošité, krvácanie v rane je zastavené,
 • Keď sú v tomto štádiu ukončené podmorské útvary na operácii nohy. Ak je uzol vo svalovej vrstve, v maternicovej stene sa nad nádorom vytvorí rez.
 • Otvorenie kapsuly intersticiálnych myómov,
 • Zachytenie uzla kliešťami a lúpanie z kapsuly,
 • Vylučovanie myómových kapsúl,
 • Zastavenie krvácania v chirurgickej rane, prišitie lôžka nádoru,
 • Šitie maternice,
 • Uzatvorenie tkanív po vrstvách, tvorba švu na koži.

Laparotómia s myomektómiou trvá približne 1,5 hodiny. Doba trvania operácie závisí od rozsahu operácie a priebehu procesu. S rozvojom komplikácií sa zvyšuje čas manipulácie.

Cvičenie chirurgov zvyčajne nehovorí pacientom presný čas zamýšľanej operácie, pretože nie je možné vopred predvídať, ako bude odstraňovanie myómov pokračovať a ako laparotómia skončí.

Presný čas operácie nie je možné určiť vopred, pretože všetko závisí od vývoja situácie počas laparotómie.

Komplikácie počas chirurgického zákroku av pooperačnom období

Preskúmanie žien - tých, ktorí prežili túto ťažkú ​​operáciu - naznačujú, že takýto vážny chirurgický zákrok nie je vždy dobrý. Nie je prekvapujúce, že nie všetci pacienti súhlasia s laparotómiou, odkladajú liečbu fibroidov na mnoho rokov. Po odstránení nádoru sa môžu vyvinúť také komplikácie:

 • Krvácanie. Podľa lekárov ide o najčastejší dôsledok myomektómie. Krvácanie sa vyskytuje priamo počas operácie alebo v skorom pooperačnom období a môže ohroziť život ženy. Podobná komplikácia sa pozoruje pri viacnásobných myómoch, najmä intersticiálne umiestnených, ako aj pri závažnej deformácii maternice,
 • Infekcia pooperačných stehov. Sprevádzaný hnisaním tkanív, výskyt nepríjemného zápachu, divergencia filamentov, horúčka. Keď sa švy roztavia, bude potrebná druhá operácia. Pre prevenciu infekčných komplikácií sú predpísané širokospektrálne antibiotiká, sutura je liečená antiseptikami,
 • Relapse myómov. Lúpanie nádoru nezaručuje, že uzol nebude opäť rásť. Kým žena je v reprodukčnom veku, fibroid môže množiť, a potom bez opakovaného lekárskeho zásahu je nevyhnutné.

Vážne následky čakajú na ženy, ktoré plánujú dieťa. Vývoj komplikácií môže spôsobiť neplodnosť v dôsledku mechanickej obštrukcie vajíčkovodov. Akákoľvek operácia brucha vyvoláva vznik adhézií - spojivových tkanív v panvovej dutine. Adhézie sú schopné blokovať lumen vajíčkovodov a tým zabrániť oplodneniu vajíčka. Adhézie sú tiež jednou z príčin mimomaternicového tehotenstva.

Proces adhézie v maternici a peritoneum je vážnou komplikáciou, ktorá sa môže vyskytnúť po laparotómii s myomektómiou.

Jazva na maternici je ďalší problém, ktorý čaká na ženu po abdominálnej myomektómii. Počas tehotenstva sa môže poranené tkanivo maternice rozptýliť, čo hrozí krvácaním, smrťou ženy a plodu. Maternica sa môže roztrhnúť po jazve počas pôrodu, čo tiež ohrozuje život. Z tohto dôvodu sa abdominálne operácie zriedkavo vykonávajú v reprodukčnom veku a uprednostňuje sa laparoskopická intervencia.

Rehabilitácia po myomektómii

Prvý deň po operácii je žena na jednotke intenzívnej starostlivosti pod nepretržitým dohľadom anesteziológa. Po zotavení z anestézie pacient pociťuje závraty, bolesť hlavy, môže byť nauzea a vracanie. Typická slabosť. V oblasti pooperačných stehov existuje bolesť. Podľa posudkov, stav na prvý deň po operácii do značnej miery závisí od kvality anestézie, rovnako ako na množstvo intervencie.

Po operácii brucha je pacient v gynekologickej nemocnici 7 až 10 dní. Počas tohto obdobia sa na koži vykonáva denné ošetrenie stehu, pričom sa hodnotí jeho stav. Širokospektrálne antibiotiká sa predpisujú počas 7 dní. Pri absencii komplikácií je pacient prepustený z domu, kde pokračuje ďalšia rehabilitácia. Nemocnica po laparotómii poskytuje obdobie 14-21 dní. Dĺžka trvania invalidity závisí od stavu ženy.

Ako sa správať po operácii brucha na odstránenie leiomyómu:

 • Dodržujte denný režim a neprepracovávajte. Spať aspoň 8 hodín denne,
 • Aktívne sa pohybujte, nezabudnite na každodenné prechádzky, ale neprivádzajte sa do veľkej únavy,
 • Noste obväz, ktorý podporuje panvové orgány a steh, a tiež obnovuje tón brušnej steny,

Pooperačný obväz pomôže žene zotaviť sa rýchlejšie po operácii.

 • Sledujte stav pooperačného stehu,
 • Diéta: vyhnúť sa vyprážané, mastné, plyn-tvoriť potraviny. Je potrebné obmedziť používanie soli a horúceho korenia, korenia. Stolička by mala byť denne. Ak sa objaví zápcha, sú indikované laxatíva.
 • Vezmite lieky podľa predpisu lekára.

Po operácii brucha po dobu 1-1,5 mesiaca nie je možné:

 • Robiť šport, vrátane zaťaženia brušných svalov,
 • Zdvíhacie závažia (nad 3 kg)
 • Robiť ťažkú ​​fyzickú prácu,
 • Opaľovanie na slnku alebo v soláriu,
 • Ak chcete navštíviť saunu, kúpeľ, bazén,
 • Mať sex.

Obnovenie menštruačného cyklu nastáva do 1-2 mesiacov po operácii. Väčšina žien poukazuje na oneskorenú menštruáciu, a to sa považuje za bežné po operácii. Prenesená myomektómia, anestézia, stres - to všetko vedie k hormonálnemu narušeniu a interferuje s normálnym fungovaním vaječníkov. Ak menštruačný cyklus nie je obnovený do dvoch mesiacov po operácii, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Môžete si naplánovať tehotenstvo najskôr jeden rok po operácii brucha. Na zotavenie ženského tela je potrebných najmenej 12 mesiacov. Mnohí gynekológovia odporúčajú čakať 1,5-2 roky pred počatím dieťaťa. Pred plánovaním tehotenstva je potrebné urobiť kontrolný ultrazvuk, posúdiť stav maternice a jazvy a tiež zabezpečiť, aby nedochádzalo ku komplikáciám.

Pri plánovaní tehotenstva po operácii by mala mať žena určite kontrolné ultrazvukové vyšetrenie.

Defektívna uterinná jazva po myomektómii môže byť prekážkou narodenia dieťaťa cez pôrodný kanál a stať sa indikáciou pre cisársky rez.

Špeciálny prípad: myomektómia počas tehotenstva

Indikácie pre operáciu pre tehotenstvo môžu byť také stavy:

 • Otáčanie nôh nádoru a nekróza uzla,
 • Rýchly rast myómov s kompresiou panvových orgánov a deformáciou maternice,
 • Veľkosti veľkých uzlov,
 • Potrat, ktorý sa začal a nemožnosť kyretáže maternice bez predchádzajúceho odstránenia myómov (v mieste uzla v krku alebo krku).

Myomektómia sa vykonáva plánovaným spôsobom počas obdobia 16-19 týždňov, v prípade núdze - v akomkoľvek období. Prioritou je laparoskopická operácia, ale v špeciálnych prípadoch môže byť nádor odstránený laparotómiou. Po myomektómii je predpísaná konzervačná liečba, antibiotiká na prevenciu infekčných komplikácií. Stav plodu sa monitoruje ultrazvukom a CTG (kardiotokografia).

Súčasná úroveň vývoja medicíny umožňuje myomectomiu počas tehotenstva, ale lekári radia, aby sa zbavili nádoru pred počatím dieťaťa. Ak existujú indikácie na odstránenie uzla, musí sa vykonať operácia. Čím skôr sa problém vyrieši, tým menšia je pravdepodobnosť komplikácií a lepšia prognóza ochorenia.

Uteroidné myómy: pooperačné obdobie a rehabilitácia po odstránení myómových uzlín v Moskve

25. apríl 2017 17637 0

Maternicové myómy - reakcia ženského tela na poškodenie. Takýto škodlivý faktor je menštruácia. Spôsobuje tvorbu zárodkov myómov vo svalovej vrstve maternice, z ktorých sa následne vyvíjajú myomatózne uzliny.

Prvá reakcia ženy po tom, čo bola diagnostikovaná maternicová myómy - zmätenosť a strach. Nezúfajte. Zavolajte nám a ihneď dostanete odborné rady e-mailom.

Zavoláme Vám telefonicky a dohodneme sa s poprednými špecialistami z najlepších kliník liečby myómu.

So zoznamom kliník, s ktorými spolupracujeme, si prečítajte tento odkaz kliniky liečby fibroidov.

Tento text bol pripravený bez podpory našej Rady odborníkov.

Maternice myómy. Prevádzka. Pooperačné obdobie

V súčasnosti sú gynekológovia kliník, s ktorými spolupracujeme, toho názoru: myóm nie je nádor, zriedka sa mení na malígny nádor. V tomto ohľade odmietajú všeobecne akceptovanú taktiku liečby pacientov s myómom maternice. Veríme, že operácia myómov by sa mala vykonávať len v ojedinelých prípadoch av prítomnosti absolútnych indikácií.

Odstránenie myómy maternice nerieši hlavný problém: neodstráni príčinu ochorenia a nezastaví rast nových myomatóznych uzlín.

V pooperačnom období, aké metódy by sa mali vykonať pri tejto operácii, sa môžu vyvinúť komplikácie. V 7-14% po operácii v priebehu roka dochádza k relapsu ochorenia.

Ak sa odstránia myómy, pooperačné obdobie môže byť komplikované tvorbou adhézií, ktoré sú faktorom tubálnej neplodnosti.

Traumatickejšou operáciou je odstránenie maternice - hysterektómii. V dôsledku operácie žena stráca reprodukčný orgán. Počas amputácie chirurgovia opúšťajú krčka maternice a extrakcia sa uskutočňuje s odstránením maternice alebo bez nej. Žena vyvíja hormonálnu dysfunkciu, neplodnosť.

Sme presvedčení, že táto operácia sa odporúča vykonávať v prítomnosti myómového uzla viac ako 25 týždňov tehotenstva, ktoré stláča okolité orgány a spôsobuje porušovanie ich funkcie. V iných prípadoch naši špecialisti ponúkajú embolizáciu maternicových tepien.

Po ňom sa výchova v maternici obráti, základy myómov sa rozpustia a veľké uzly sa po roku môžu odstrániť laparoskopickou metódou za priaznivejších podmienok.

V tomto prípade pooperačné obdobie prebieha hladko, menej komplikácií.

Lekári vykonávajú hysteroreziu myómových uzlín v prítomnosti submukózneho myómového uzla. Na tento účel používajú hysteroskop, ktorý sa vkladá do dutiny orgánov cez vagínu a kanál krčka maternice. Pooperačné obdobie prebieha plynulejšie, žena môže neskôr porodiť. Riziko recidívy ochorenia zostáva.

Pri odstraňovaní myómov, lekári ovplyvňujú tvorbu laserových lúčov, ktoré nepoškodzujú okolité tkanivá. Ak vykonali odstránenie myómov, pooperačné obdobie je krátke, funkcie ženského tela sa rýchlo obnovia. Tento zásah tiež nerieši problém rastu myómových formácií v budúcnosti.

Odstránenie myómy maternice. Pooperačné obdobie

Včasné pooperačné obdobie začína uložením posledného stehu. Pacient z operačnej miestnosti je transportovaný na jednotku intenzívnej starostlivosti. Toto je nevyhnutné na kontrolu funkcií tela v pooperačnom období.

Potom, čo lieky používané na anestéziu prestanú pôsobiť, pacient môže pociťovať bolesť v mieste rezu av bruchu. Musí byť ponechaná na odpočinok, takže v skorom pooperačnom období lekári predpisujú lieky proti bolesti.

Na obvyklom oddelení je pacient od 7 do 10 dní. Na druhý alebo tretí deň jej lekári dovolia vystúpiť z postele, otočiť sa na bok a opierať sa o lakte. Pooperačné obdobie po odstránení myómy maternice môže byť skrátené, ak sa pohybujete viac. Aktívny životný štýl je prevencia tvorby adhézií v brušnej dutine, ale záťaž musí byť dávkovaná.

V skorom pooperačnom období môže telesná teplota vzrásť na subfebrilné čísla. V tomto prípade lekári predpisujú antipyretické lieky a po niekoľkých dňoch sa teplota vráti do normálu. Vo väčšine prípadov je mimectómia operácia brucha. Počas prvých 2 dní je pacientovi umožnené vypiť bohatý vývar z diétneho mäsa, slabo uvareného čaju, mliečnych výrobkov s nízkym obsahom tuku.

Potom rozviňte diétu, pridajte biele keksy, parné kotlety, varené mleté ​​mäso, zeleninové polievky šľahané mixérom. Následne by mala byť strava bohatá na vlákninu a ťažké sacharidy, ktoré sú obsiahnuté v zelenine a obilninách.

Po laparoskopickej myomektómii je pooperačné obdobie menej problematické, kratšie. Lekári umožňujú žene vstať do konca prvého dňa po operácii.

V prvých dňoch pooperačného obdobia sledujte cvičenia, aby sa rýchlo rozpustili z brušnej dutiny oxidu uhličitého, ktorý lekári vstrekli počas operácie. Dôležitým bodom pooperačného obdobia je antikoncepcia.

Žena môže plánovať tehotenstvo rok po operácii.

Pooperačné obdobie po hysterektómii

Veľkou operáciou je hysterektómia alebo odstránenie maternice. Po nej žena stráca genitálny orgán a možnosť mať dieťa. V niektorých prípadoch, súčasne s maternicou, chirurgovia odstránia prívesky.

Pooperačné obdobie po hysterektómii môže byť ťažké. Pacient z operačnej sály je v sprievode anesteziológa transportovaný na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde bude niekoľko dní pod dohľadom lekárov.

Po obnovení vitálnych funkcií sa prenesie na obyčajné pooperačné oddelenie.

V skorom pooperačnom období lekári predpisujú lieky proti bolesti, poskytujú starostlivosť o pacienta. Je dovolené dostať sa z postele skôr ako tretí deň.

Odporúča sa po tom, ako sa pacient stiahne z anestézie, otočí sa, urobí dychové cvičenia, masáž chrbta. Všetky tieto aktivity skracujú trvanie pooperačného obdobia.

Po odstránení stehov lekári prepustili pacienta pod ambulantným dohľadom gynekológa.

Bude musieť navštíviť ošetrujúceho lekára, aby mohla kontrolovať hladinu hormónov. Po odstránení maternice s príveskami je narušená hormonálna rovnováha. Musí byť obnovená pomocou špeciálnych prípravkov predpísaných gynekológom.

Ak sa v pooperačnom období vyskytnú nepríjemné pocity v bruchu, zvýši sa telesná teplota alebo sa objaví bolesť, lekár by mal o tom informovať lekára. Po abdominálnej hysterektómii trvá pooperačné obdobie približne 6 mesiacov.

Žena môže mať problémy s močením, nižší vaginálny fornix. Kvalita jej života sa zhoršuje. V pooperačnom období potrebuje pacient psychologickú pomoc a podporu od svojich príbuzných.

Pomoc psychológa môže byť potrebná aj vtedy, ak sa u pacienta vyvinie depresívny syndróm v pooperačnom období kvôli tomu, že má odstránenú maternicu.

Myómy. Rehabilitácia po operácii

Pooperačné obdobie po každej operácii myómov prebieha odlišne. Záleží na mnohých faktoroch:

 • prevalencia patologického procesu
 • objemu chirurgického zákroku
 • typu anestézie
 • ochorenia
 • veku.

Aby sa v operačnom období nevyskytli žiadne komplikácie, gynekológovia odporúčajú:

 1. Sledujte diétu, ktorá poskytuje normálnu evakuačnú funkciu čreva.
 2. Vyhnite sa zápche, pretože ak sú prítomné, zvyšuje sa intraabdominálny tlak, ktorý môže vyvolať divergenciu švu v skorom pooperačnom období.
 3. Не выполнять тяжёлой физической работы, не поднимать груз весом больше 3кг в течение первого полугода. В течение двух последующих лет необходимо ограничить вес поднимаемых грузов десятью килограммами.
 4. Sledujte režim, striedajte prácu s odpočinkom.
 5. Vyhnite sa emocionálnym nárazom.
 6. Sexuálny život nie je povolený skôr ako 1,5-2 mesiace po operácii.

Ako na začiatku, tak aj v neskorom pooperačnom období je potrebné sa vyhnúť priamemu slnečnému žiareniu, aby sa nezúčastňovali solária.

Ak žena zachovala reprodukčnú funkciu, mala by užívať antikoncepciu a naplánovať tehotenstvo podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára. V pooperačnom období je pre ňu užitočné, aby si oddýchla v stredisku.

Počas kúpeľnej liečby by sa mali radonové kúpele a kúpeľné procedúry vyhýbať nadmernému slnečnému žiareniu.

O tom, či pacient nosí obväz v pooperačnom období, rozhodne lekár. Odporúča tiež, ktorý typ výrobku je v každom prípade najvhodnejší. V skorom pooperačnom období by sa nemali zapájať do vodných športov. Keď môžete začať plávať, žena povie gynekológovi. Nemali by ste navštevovať kúpele a saunu, nevykonávať tepelné ošetrenie.

Hlavnou úlohou dietoterapie v pooperačnom období po operáciách pre myómy je zabrániť kontaminácii črevného plynu, zápche a poskytovať dobrú výživu. V strave by mali byť potraviny, ktoré obsahujú bielkoviny, rastlinné tuky a ťažké sacharidy.

Strava by mala pozostávať z chudého mäsa a rýb, zeleniny, ovocia, mliečnych výrobkov. Nemôžete jesť potraviny, ktoré spôsobujú ťažkosti pri činení defekácie:

 • želé,
 • želé
 • ryža a krupica,
 • pečenie
 • sladkosti,
 • silná káva a čaj
 • alkohol,
 • sýtené nápoje.

Pri varení by sa mala používať šetriaca kulinárska technológia. Výrobky musia variť, piecť v rúre alebo variť ako pár. Nemali by ste jesť vyprážané jedlá, klobásy, údené mäso.

V pooperačnom období sa žena musí pohybovať viac, robiť každodenné prechádzky. Prispievajú k aktivácii metabolizmu, rýchlejšiemu hojeniu pooperačných rán, posilňujú jazvu. Pooperačné obdobie prebieha hladko, ak pacient dodržiava režim a dodržiava odporúčania ošetrujúceho lekára.

Naši špecialisti vo väčšine prípadov, ženy s diagnózou myómy, ponúkajú vykonávať embolizáciu maternice artérií. Po ňom dochádza k rýchlemu obnoveniu všetkých telesných funkcií, obmedzenia sú minimálne a kvalita života nie je porušená.

Čo nemôže byť po odstránení myómy?

Od 20-30% žien je oboznámených s diagnózou benígneho nádoru reprodukčných orgánov. Preto, aby sa zabránilo opakovaniu a komplikáciám, je potrebné vedieť, čo sa nedá urobiť po odstránení myómy maternice.

Keď sa novotvary zistia v ranom štádiu vývoja, lekári si zvolia taktiku čakania. Vo všetkých ostatných prípadoch je pacientovi predpísané konzervatívne alebo chirurgické riešenie.

Klinické príznaky, komorbidity, charakteristika uzlín, túžba ženy mať deti v dôsledku toho ovplyvní výber taktiky liečby pre pacienta.

Chirurgické odstránenie myómov

Prioritou lekárov je zachovanie genitálnej funkcie ženských orgánov. Chirurgická liečba môže byť šetrná a radikálna:

 1. Chirurgia na zachovanie maternice a príveskov - abdominálna, laparoskopická a hysteroskopická myomektómia. Sú prioritou pre ženy, ktoré nedali pôrod.
 2. Radikálna metóda je hysterektómia (odstránenie orgánu s alebo bez prídavkov). Indikácia pre tento účel je veľká veľkosť uzla na pozadí realizovanej genitálnej funkcie.

Ktorákoľvek z týchto metód môže spôsobiť pooperačné komplikácie, relaps ochorenia alebo nepredvídané reakcie.

Veľkosti pre prevádzku

U malých veľkostí myómov alebo pomalého rastu sa uprednostňuje konzervatívny spôsob liečby. Prítomnosť určitých faktorov je bezpodmienečnou indikáciou pre operáciu:

 • od 12 týždňov tehotenstva
 • sprievodné gynekologické ochorenia,
 • nekróza nádoru, vyvolaná torziou nôh alebo v dôsledku iných procesov,
 • stláčanie susedných orgánov v rozpore s ich funkciami,
 • ťažké krvácanie z maternice, ktoré sa nedá liečiť,
 • rýchly rast myómov,
 • uzol.

Klasifikácia myómových uzlín podľa veľkosti

Veľkosť myómov sa stanovuje v týždňoch tehotenstva. Myomatózne uzly sú:

 1. Malé - 5 týždňov, veľkosť nádoru do 2 cm.
 2. Priemer - 10-11 týždňov, od 2-6 cm.
 3. Veľké –12–15 týždňov tehotenstva, uzol nad 6 cm.
 4. Veľké - maternice dosahuje veľkosť 16 týždňov tehotenstva.

Pre okamžité odstránenie sa zobrazujú novotvary, ktoré sú malé až 12 týždňov. Stredné a malé myómy sa týmto spôsobom odstraňujú v prípade nekrózy nádoru, nemožnosti koncepcie v dôsledku jeho umiestnenia.

Čo je myómy a ako je to?

Myóm je benígny nodulárny neoplazmus závislý od hormónov, ktorý pochádza z myometria, svalovej vrstvy maternice. Súčasne sa serózna membrána orgánu (peritoneum) a vnútorná sliznica (endometrium) nepodieľajú na patologickom procese, ale pokrývajú povrch nádoru.

Takýto novotvar nezačne klíčiť, ale rozširuje okolité zdravé tkanivá. Táto vlastnosť umožňuje technicky odlupovať relatívne malé myomatózne uzliny pri zachovaní integrity a funkčnej integrity steny maternice.

Nádorové tkanivo môže pozostávať len z hypertrofovaných svalových vlákien alebo môže obsahovať ďalšie vrstvy spojivového tkaniva. V druhom prípade platí termín "fibromyóm". Mäkké, pomerne rovnomerné svalové formácie sa nazývajú leiomyómy.

Rast takého nádoru maternice môže nastať v niekoľkých smeroch:

 • s prolapsom do lúmenu orgánu sa myóm nazýva submukózny alebo submukózny,
 • so svalovou stratifikáciou, zahusťovaním a deformáciou steny maternice (intersticiálny variant),
 • s výstupkom uzla do dutiny brušnej (podružné umiestnenie),
 • so zväzkom listov širokého väziva maternice (intraligamentárny myómový uzol).

Uzly vyčnievajúce nad obrysy orgánu môžu mať stopku rôzneho priemeru alebo „sedieť“ na širokej základni, niekedy ponorenej v strednej svalovej vrstve.

Myóm je zriedkavo malígny, malignita je diagnostikovaná u menej ako 1% pacientov. Ale v mnohých prípadoch je takýto nádor maternice sprevádzaný rôznymi komplikáciami. Zvyčajne sú základom pre rozhodovanie o chirurgickej liečbe.

Kedy je potrebné odstrániť maternicové myómy?

Odstránenie myómových myómov (myomektómia) sa vzťahuje na operácie šetriace orgány. Preto u žien v reprodukčnom veku s nerealizovanou fertilitou sa táto možnosť chirurgickej liečby uprednostňuje vždy, keď je to možné.

V niektorých prípadoch sa operácia stáva kľúčovým štádiom liečby neplodnosti. To je možné, ak sú ťažkosti s koncepciou alebo predĺžením nástupu tehotenstva spôsobené deformáciou maternice submukóznymi alebo veľkými intersticiálnymi uzlinami.

svedectvo

Odstránenie myómov je nevyhnutné, ak konzervatívna liečba neznižuje veľkosť nádoru a neumožňuje jeho rast. Indikácie pre chirurgický zákrok sú tiež:

 • opakujúce sa krvácanie z maternice,
 • syndróm pretrvávajúcej bolesti
 • príznaky zaujatosti a zhoršené fungovanie susedných orgánov,
 • so submukóznymi a suberzálnymi uzlinami, obzvlášť náchylnými na ischemickú nekrózu a s rizikom torzie nôh.

kontraindikácie

Myomektómia sa nevykonáva za nasledujúcich podmienok:

 • v prítomnosti veľkých alebo viacerých myomatóznych uzlín,
 • s cervikálnym umiestnením nádoru,
 • hojný a nie je prístupný korekčnému krvácaniu z maternice (menometorágia), čo vedie k závažnej anemizácii pacienta a dokonca ohrozuje jej život,
 • s masívnou nekrózou nádoru, najmä ak je sprevádzaný pridaním sekundárnej bakteriálnej infekcie, septickej endometritídy, trombózy alebo hrozí rozvojom peritonitídy,
 • aktívny rast myómov u pacienta v menopauze,
 • výrazné narušenie fungovania susedných orgánov (močového mechúra, močovodov, čriev) spôsobené ich vytesňovaním a kompresiou veľkým myómovým uzlom alebo celou zväčšenou maternicou.

Všetky tieto stavy sú indikáciami pre radikálnu chirurgickú liečbu myómov. Súčasne sa vykoná hysterektómia.

Obmedzenia myomektómie sú tiež ťažké somatické stavy pacienta, prítomnosť jej súčasných infekčných a septických ochorení, identifikácia kontraindikácií pre celkovú anestéziu. V takýchto prípadoch môže byť operácia dočasne odložená alebo nahradená alternatívnymi liečebnými metódami v kombinácii s aktívnou konzervatívnou terapiou.

Spôsoby odstránenia myómy maternice

Odstránenie myómov operáciou sa môže uskutočniť niekoľkými spôsobmi. Ich základným rozdielom je typ online prístupu. V súlade s tým sa rozlišuje laparotomická, laparoskopická a hysteroskopická myomektómia.

Jedná sa o klasickú operáciu brucha na odstránenie myómy maternice. Je sprevádzaná uložením rezov na prednej brušnej stene pacienta skalpelom alebo modernými nástrojmi - napríklad elektrokauterizáciou. Takýto prístup poskytuje operatívnemu lekárovi možnosť pomerne širokého priameho prehľadu brušnej dutiny, ale je pre pacienta najtraumatickejší.

Oveľa šetrnejšia metóda, ktorá vyžaduje endoskopické vybavenie. Manipulácie sa uskutočňujú pomocou defektov uložených na určitých miestach prednej brušnej steny. Zotavenie z takejto operácie je omnoho rýchlejšie ako použitie klasickej laparotómie.

Minimálne invazívna technika, ktorá tiež vyžaduje špeciálne endoskopické vybavenie. Lekár nemusí ukladať rezy a punkcie, používa cervikálny kanál na vstup do maternice.

Voľba spôsobu operácie závisí od špecifickej klinickej situácie. Zohľadňuje veľkosť, počet a lokalizáciu myómových uzlín, prítomnosť a závažnosť komplikácií, vek pacienta a riziko malignity nádoru. Veľmi dôležitá je aj kvalifikácia a skúsenosti prevádzkového lekára, vybavenie zdravotníckeho zariadenia endoskopickým vybavením.

Ako dlho trvá operácia odstraňovania myómy maternice, závisí od zvolenej metódy, množstva zásahu a prítomnosti intraoperačných komplikácií a komplikácií.

Ako sa vykonáva operácia laboratórnou metódou?

Operácia využívajúca laparotomický prístup je indikovaná pre intersticiálne a hlboko ponorené vedľajšie uzly. Používa sa na mnohopočetnú myomatózu, komplikovaný priebeh ochorenia, adhézne ochorenie, v prítomnosti hrubých alebo nedostatočne podložených jaziev maternice. Odstránenie veľkých myómov maternice a nádorov krčka maternice sa tiež zvyčajne vykonáva laparotomicky.

Incízie v laparotomickej metóde chirurgie na odstránenie maternice

Na prístup k myómovým uzlinám na prednej abdominálnej stene uložte vertikálny alebo horizontálny rez, po ktorom nasleduje vrstevnatá disekcia a pohybujúce sa tkanivo. Postihnutý orgán sa odstráni mimo brušnej dutiny. Iba v prítomnosti dobre viditeľných uzlín na prednej stene môže lekár rozhodnúť o manipulácii na ponorenej maternici.

Rozrušiť a hlúpo odlupovať seróznu membránu (viscerálny leták peritoneum), prideliť myómový uzol s najnižšou možnou traumou okolitého zdravého myometria. Nádor je lúpaný a odstránený. Stehy sú umiestnené na posteli, zatiaľ čo serosa je oddelene zošitá. Krvácacie nádoby sa opatrne ligujú, je možné použiť aj elektrokoagulátor. Brušná dutina sa suší, sleduje sa kvalita hemostázy. Potom sú vrstvy brušnej steny zošité vo vrstvách.

Pravdepodobné komplikácie laparotómie odstraňovania myómov sú spojené s technickými ťažkosťami alebo chybami počas operácie. Možno masívne intraoperačné krvácanie, náhodné poškodenie susedných orgánov.

Odstránenie myómy maternice laparoskopickou metódou

Laparoskopická chirurgia je jemný a zároveň vysoko účinný spôsob odstraňovania podvratných myómov na pedikule alebo na širokom základe. Vykonáva sa v celkovej anestézii v špeciálne vybavenej operačnej sále.

Prístup do maternice počas laparoskopie sa uskutočňuje cez malé vpichy prednej steny brušnej steny v oboch ileálnych oblastiach. Kamera je vložená cez pupočníkový krúžok. Rovnaká punkcia sa používa na vstrekovanie oxidu uhličitého do brušnej dutiny, čo je potrebné na rozšírenie priestoru medzi stenami vnútorných orgánov, čím sa získa dostatočná viditeľnosť a priestor na bezpečné vloženie manipulátorov a nástrojov.

Laparoskopická chirurgia - šetrnejší spôsob odstraňovania myómov

Tenká noha podkožných myómov je koagulovaná a odrezaná od steny maternice. Zvyčajne nevyžaduje šitie seróznej membrány, stačí použiť elektrokoagulátor.

Ak je uzol odstránený na intersticiálnom základe, lekár ho oddelí a očistí. Takéto manipulácie sú nevyhnutne doplnené postupnou dôkladnou hemostázou elektrokoaguláciou všetkých skrížených ciev bez ohľadu na ich priemer.

Proces odstránenia uzla na základni je doplnený uložením dvojradových endoskopických stehov na lôžko. Toto nie je len dodatočná metóda hemostázy, ale tiež prispieva k ďalšej tvorbe plnohodnotnej jazvy, ktorá si zachová svoju integritu v procese rozširovania tehotnej maternice. Uzavretie serózneho defektu tiež pomáha znížiť riziko pooperačnej adhezívnej choroby.

Prerušený myómový uzol sa extrahuje pomocou morcelátorov prostredníctvom existujúcich punktúr. Niekedy uloženie ďalších kolpotomických dier.

Po kontrolnom audite oblasti prevádzky a celej brušnej dutiny lekár odstráni nástroje a kameru a v prípade potreby vypustí prebytočný oxid uhličitý. Operácia je ukončená šitím lapartom. Pacient zvyčajne nepotrebuje zostať na oddelení intenzívnej starostlivosti a po anestézii môže byť pod dohľadom lekára a zdravotníckeho personálu premiestnený na pooperačné oddelenie.

V súčasnosti sú laparoskopicky odstránené len podružné uzly. Ak je však široká báza fibroidu (jeho intersticiálna zložka) viac ako 50% celkového objemu nádoru, takáto operácia sa nevykonáva. V tomto prípade sa vyžaduje laparotómia.

Hysteroskopická myomektómia

Odstránenie myómy maternice hysteroskopiou je moderný nízkoinvazívny spôsob chirurgickej liečby submukóznych uzlín. Takýto zásah neporušuje integritu steny maternice a okolitých tkanív a nevyvoláva proces zjazvenia.

Vo väčšine prípadov hysteroskopická myomektómia nie je sprevádzaná klinicky významnou stratou krvi s rozvojom pooperačnej anémie. Žena, ktorá podstúpila takúto operáciu, nestratí schopnosť prirodzene rodiť. Zvyčajne sa nepovažuje za riziko potratu.

Hysteroskopická verzia odstraňovania myómy maternice

Všetky manipulácie s hysteroskopickou operáciou sa vykonávajú transcervicky hysteroskopom. Ide o špeciálne zariadenie s kamerou, zdrojom lokálneho osvetlenia a prístrojmi, ktoré sa vkladajú do dutiny maternice cez umelo rozšírený kanál krčka maternice. Lekár má zároveň možnosť presne kontrolovať manipulácie, ktoré vykonáva na monitore, presne vyšetriť podozrivé oblasti sliznice av prípade potreby vykonať biopsiu, rýchlo zastaviť počiatočné krvácanie.

Hysteroskopia sa vykonáva v celkovej anestézii, hoci nie je vylúčená možnosť použitia spinálnej anestézie. Na odrezanie myómového uzla sa môžu použiť nástroje na mechanický prienik tkanív (analóg skalpel), elektrokoagulátora alebo lekárskeho lasera. Závisí to od prevádzkového zariadenia, zručností a preferencií obsluhujúceho lekára.

Laserové odstránenie myómov maternice je najmodernejšou a najjemnejšou verziou hysteroskopickej myomektómie. V konečnom dôsledku to nespôsobuje stláčanie, skrútenie a hlbokú nekrózu okolitých tkanív, na zastavenie krvácania nie sú potrebné žiadne osobitné opatrenia. Liečba prebieha rýchlo a bez tvorby hrubých jaziev.

Transcervikálna hysteroskopická myomektómia sa nepoužíva pre uzly väčšie ako 5 cm v priemere, ktoré sa ťažko evakuujú cez kanál krčka maternice. Husté pooperačné jazvy na stene maternice, vnútorné výrony (synechia) a endometrióza tiež výrazne obmedzujú použitie tejto metódy.

Pomocné prevádzkové technológie

Na zlepšenie účinnosti chirurgického zákroku a zníženie rizika intraoperačných komplikácií môže lekár použiť niektoré ďalšie techniky. Napríklad laparoskopické a laparotomické odstránenie fibroidov sa niekedy kombinuje s pre-ligáciou, klemizáciou alebo embolizáciou maternicových artérií. Takáto príprava na operáciu prebieha niekoľko týždňov pred hlavným chirurgickým zákrokom.

Принудительное ограничение кровоснабжения миоматозных узлов направлено не только на уменьшение их размеров. Условия искусственно созданной ишемии приводят к сокращению здорового миометрия, что сопровождается контурированием опухолей и их частичным выделением из толщи стенки матки. Okrem toho chirurgické zákroky v oblasti s depléciou krvi významne znižujú množstvo intraoperačnej straty krvi.

Predbežné dočasné upnutie a ligácia (ligácia) artérií maternice sa uskutočňuje z transvaginálneho prístupu. Po ukončení hlavnej operácie sa zvyčajne odstránia navrstvené terminály a ligatúry, hoci niekedy sa s viacerými myómami rozhoduje natrvalo viazať zásobovacie nádoby.

Pooperačné a zotavovacie obdobie

Pooperačné obdobie sa obyčajne vyskytuje s bolesťou rôznej intenzity, čo môže vyžadovať použitie narkotických a dokonca narkotických analgetík. Závažnosť bolesti závisí od typu operácie, množstva zásahu a individuálnych charakteristík pacienta.

Pri významnej intraoperačnej strate krvi v prvých hodinách po prechode ženy na oddelenie intenzívnej straty krvi môžu byť potrebné transfúzie krvi a krvných náhrad, môžu sa použiť koloidné a kryštaloidné roztoky a môže byť potrebné použitie liekov na udržanie primeranej hladiny krvného tlaku. Potreba takýchto opatrení je však zriedkavá, zvyčajne prejde myomektómia bez klinicky významnej akútnej straty krvi.

V prvých 2 dňoch lekár nevyhnutne kontroluje fungovanie čriev, pretože akákoľvek operácia na brušných orgánoch môže byť komplikovaná paralytickou intestinálnou obštrukciou. Je tiež dôležité, aby sa zabránilo rozvoju zápchy, pretože nadmerné napätie počas črevných pohybov je plná insolventnosti švíkov. Preto je veľká pozornosť venovaná výžive pacienta, včasnému vstávaniu a rýchlemu rozširovaniu motorickej aktivity.

Čo môžete jesť po operácii?

Záleží na type chirurgickej liečby, prítomnosti anémie a súvisiacich ochorení zažívacieho traktu.

Diéta po odstránení myómov laparotomickým spôsobom sa nelíši od diéty osôb, ktoré podstúpili iné operácie brucha. Na prvý deň je pacientovi ponúknuté tekuté a polotekuté, ľahko stráviteľné jedlo, v nasledujúcom menu rýchlo expandujú. A 5-7 dní, žena je zvyčajne už na spoločnom stole, ak nevyžaduje dodržiavanie tzv. „Gastrickej“ stravy.

Ale laparoskopická a hysteroskopická myomektómia neukladajú také prísne obmedzenia ani v skorom pooperačnom období. V dobrom stave môže pacient zo spoločného stola jesť večer prvého dňa.

Ak fibroidy spôsobili rozvoj chronickej anémie z nedostatku železa alebo ak bola operácia sprevádzaná veľkou stratou krvi, potraviny bohaté na železo sú určite zavedené do stravy ženy. Okrem toho môžu byť predpísané prípravky obsahujúce železo proti anémii.

Odporúčania po prepustení z nemocnice

Myomektómia umožňuje odstrániť existujúce uzliny, ale nie je prevenciou vzniku nových nádorov maternice. Faktom je, že fibroid má vývojový mechanizmus závislý od hormónov a operácia neovplyvňuje endokrinný profil pacienta. Preto v prípade absencie správnej preventívnej liečby je možný relaps ochorenia. Takže aká liečba je predpísaná po odstránení myómy maternice? Terapeutická schéma sa volí individuálne, často zahŕňa hormonálne lieky.

Odstránenie myómov spôsobuje určité obmedzenia. V prvých mesiacoch je vhodné, aby žena nenavštevovala kúpele, sauny a soláriá, aby sa zabránilo zvýšenej fyzickej námahe.

Všeobecne platí, že rehabilitácia po odstránení myómy maternice trvá asi 6 mesiacov, neskôr sa žena vráti k svojmu zvyčajnému životnému štýlu. Zároveň však musí každých šesť mesiacov podstúpiť gynekologické vyšetrenie a na predpis lekára vykonať ultrazvukové vyšetrenie panvy.

Účinky operácie

Je možné otehotnieť po odstránení myómy maternice - to je hlavný problém, ktorý sa týka pacientov v reprodukčnom veku. Myomektómia nezahŕňa vymiznutie menštruácie a nástup predčasnej menopauzy.

V prvých niekoľkých dňoch možné krvácanie, ktoré nemožno považovať za mesačné. Pri určovaní trvania cyklu by sa malo zvážiť iba dátum začiatku predchádzajúcej menštruácie. Mesačne po tejto operácii sa zvyčajne pokračuje do 35-40 dní. V tomto prípade je prípustné predĺženie alebo skrátenie 1-2 následných cyklov.

Zachovanie vaječníkov a maternice pacienta umožňuje zachovať jeho reprodukčnú funkciu. Tehotenstvo po odstránení myómy maternice je teda možné čoskoro po obnovení funkčnej užitočnosti endometria.

Ale žena, ktorá podstúpila takúto operáciu, je žiaduca premýšľať o koncepcii nie skôr ako 3 mesiace po chirurgickej liečbe. Sexuálne kontakty sú povolené len po 4-6 týždňoch. Dodržiavanie týchto termínov je obzvlášť dôležité v prípade, že laparotómia myomektómia bola vykonaná so stehom na stene maternice.

Možné následky operácie zahŕňajú riziko predčasného ukončenia tehotenstva v budúcnosti, patologický priebeh práce, vývoj adhezívneho ochorenia.

Alternatívy k operácii

Možnosti modernej medicíny umožňujú použitie alternatívnych spôsobov eliminácie myómy maternice. Môžu byť minimálne invazívne alebo dokonca neinvazívne, to znamená, že prechádzajú bez chirurgického zákroku.

Patrí medzi ne:

 • Embolizácia maternice. Podvýživa nádorového tkaniva vedie k aseptickej lýze s nahradením svalových buniek spojivovým tkanivom. Embolizácia sa uskutočňuje pomocou katétra zavedeného pod röntgenovou kontrolou cez femorálnu artériu.
 • FUS ablácia (zameraná ultrazvuková ablácia) myómy, spôsobujúce lokálnu tepelnú nekrózu nádorového tkaniva. Ale táto technika môže byť použitá len na odstránenie fibromyomatóznych a vláknitých uzlov. Ale leiomyóm je necitlivý na abláciu FUS.

V niektorých prípadoch sú takéto techniky kombinované s laparoskopickou myomektómiou, ktorá je nevyhnutná v prípade viacnásobnej myomatózy a podvratných uzlín na nohe.

Neodmietajte odstránenie myómy maternice. Táto operácia zachovávania orgánov nevedie k nezvratným následkom pre telo ženy a umožňuje zbaviť sa všetkých komplikácií spojených s prítomnosťou uzlín myómu.

Prvé dni rehabilitačného obdobia

Vo väčšine prípadov je pooperačné obdobie po odstránení myómy maternice sprevádzané bolesťami v dolnej časti brucha, ktoré majú odlišný charakter a intenzitu. Na ich odstránenie musia ženy užívať analgetiká. Ako závažný syndróm bolesti bude závisieť od typu intervencie a individuálnych charakteristík pacientov.

Ak mala žena po vykonaní myomektómie maternice ťažkú ​​stratu krvi, potom bola niekoľko hodín prenesená na oddelenie a ak je to potrebné, dostala krvné transfúzie a krvné náhrady, injikované koloidné a kryštaloidné roztoky a lieky na udržanie tlaku na správnej úrovni. Avšak takéto prípady sú málo, zvyčajne po myomektómii myómových fibroidov nedochádza k významnej strate krvi.

Prvé dva dni po operácii by mal byť pacient pod dohľadom lekára. Nutne kontroluje, ako črevá fungujú, pretože operácia môže viesť k rozvoju paralytickej črevnej obštrukcie.

Okrem toho, po odstránení myómy maternice, je potrebné zabezpečiť, aby zápcha nenastane. V opačnom prípade môže dôjsť k silnému namáhaniu pri vyprázdňovaní čreva. Preto odborníci dôrazne odporúčajú prispôsobiť svoju stravu a pohybovať sa viac.

Po prepustení z nemocnice musí ošetrujúci lekár pacientovi nevyhnutne povedať, čo možno urobiť, aby sa zotavil a čo nie. Po operácii sa môžu opäť objaviť myómy maternice. Ak žena dodržiava všetky odporúčania presne, riziko komplikácií sa výrazne zníži.

Odporúčania rehabilitačného poradenstva

Aby rehabilitácia po odstránení maternicových fibroidov priaznivo prešla a nádor sa už nevrátil, je potrebné dodržiavať niektoré jednoduché pravidlá. Budete musieť trochu zmeniť svoj zvyčajný životný štýl, ale stojí za to.

Je potrebné zanechať intenzívnu fyzickú námahu, musia byť uskutočniteľné. Týka sa to nielen športu, ale aj bežných domácich prác. V žiadnom prípade nie je možné zdvíhať závažia, a to zaťaženie viac ako 2 kg po dobu šiestich mesiacov po operácii.

To by nemalo byť po vykonaní myomectomy maternice myómy okamžite vrátiť do sexuálnej aktivity. Je povolené vykonávať sex nie skôr ako za mesiac, lepšie. Ošetrujúci lekár určí presné obdobie abstinencie na základe zdravotného stavu pacienta.

Neodporúča sa byť vo vertikálnej polohe dlhú dobu. To môže viesť k výskytu adhézií, oslabenému svalovému tkanivu a tvorbe krvných zrazenín.

Po zbavení myómy maternice, je potrebné stráviť viac času vonku, aby sa krátke prechádzky. Je tiež veľmi dôležité vyhnúť sa stresovým situáciám. Koniec koncov, nadmerné zaťaženie negatívne ovplyvňuje hojenie tkanív a hormonálnu rovnováhu ženy, čo spôsobuje rozvoj maternicových myómov.

Nezostávajte príliš dlho na slnku, mali by ste sa snažiť vyhnúť prehriatiu tela. Vyplýva to zo skutočnosti, že slnečné žiarenie nepriaznivo ovplyvňuje hojenie švíkov, ktoré za chladných podmienok miznú oveľa rýchlejšie.

Kým sa švy po odstránení maternicových myómov nevyliečia vôbec, krémy, ktoré podporujú ich vyhladzovanie, nie je možné použiť, nie je možné použiť fyzioterapeutické postupy, soláriá a kúpele. Najlepšie je umývať v sprche a švy sú ošetrené antiseptickými prostriedkami.

Veľa dôležitým bodom je každoročná návšteva gynekológa. Po myomektómii, myómy maternice potrebujú navštíviť lekára dvakrát ročne. Lekár Vám predpíše ultrazvukové vyšetrenie na kontrolu stavu brušných orgánov.

Osobitná pozornosť je venovaná výžive v pooperačnom období. Je potrebné upraviť svoj jedálniček, odstrániť z neho údené, slané jedlá, sladké, tiež by mali jesť menej. To pomôže vyhnúť sa nerovnováhe estrogénu, ktorý spôsobuje výskyt benígnych myómov.

Okrem toho by mala byť výživa žien taká, aby neboli s ňou žiadne problémy. Zápcha vedie k tomu, že v dutine peritoneum je silný tlak, ktorý môže spôsobiť mnoho nepríjemných porúch v tele.

V tomto ohľade, ak žena jedla jedlo a potom sa cítil nepohodlie v dolnej časti brucha alebo nedostatok stolice, potom musíte starostlivo preskúmať svoju diétu. Najlepšie je opierať sa o ovocie, obilniny, zeleninu, potraviny, ktoré obsahujú veľa vlákniny. Nemusíte piť silný čaj a kávu, jesť veľa ryže, pretože to je opraviť stoličku.

Tiež ženy musia starostlivo sledovať ich mesačné. Ak sa po operácii odstránia myómy maternice v reprodukčnom systéme, došlo k akýmkoľvek poruchám, menštruačný cyklus sa môže zmeniť, výtok sa stane hojným alebo vzácnym a dno pobrušnice bude bolieť.

Keď už môžete mať sex, musíte použiť kondómy. Pretože počas roka po operácii je koncepcia nežiaduca, pretože maternica nemusí byť pripravená niesť dieťa. V tomto ohľade, ženy, ktoré museli odstrániť myóm, musíte naplánovať tehotenstvo, po dohode s gynekológom.

Počas pooperačného obdobia po operácii v pásme nemusia myómy maternice úplne opustiť obvyklý spôsob života, stačí sa trochu obmedziť. Podľa všetkých odporúčaní lekára bude obnova rýchlejšia a bez negatívnych následkov.

Odstránenie myómov laparoskopiou

Eliminácia myómového uzla laparoskopom je najvýhodnejším spôsobom chirurgického odstránenia uzla. Eliminácia patologickej formácie sa vykonáva pomocou endoskopu.

Lekár vytvára v určitých oblastiach prednej brušnej steny vpichy 12-15 mm dlhé. Nádor je odstránený cez otvory laparoskopom. Operácia je jemná, obnova je rýchla.

O týždeň neskôr môže pacient pokračovať v práci.

Indikácie pre laparoskopiu:

 • veľkosti uzlov nie viac ako 0,8-1 cm,
 • maternice v období 15-16 týždňov,
 • počet uzlov nie je väčší ako 3-4 ks.,
 • celkový priemer uzlov do 1,5 cm

Výhodou tejto metódy pri nízkej invazívnosti je, že sliznica maternice nie je prakticky zranená. To minimalizuje riziko tvorby adhézií.

Zdvih abdominálnej operácie

Ako bolo uvedené vyššie, aby sa vykonalo odstránenie maternicových myómov, abdominálna chirurgia je predpísaná len pre určité indikácie, v iných prípadoch sa lekár snaží použiť šetriace techniky, liečbu zachovaním orgánov (ablácia FUS, arteriálna embolizácia, atď.).

Ak lekár zistí, že problém nie je možné vyriešiť bez chirurgického zákroku, nepokúsi sa použiť konzervatívne metódy, ktoré nie sú schopné vyriešiť vážne zdravotné problémy. Preto je abdominálna chirurgia považovaná za najlepšiu z možností, ako sa zbaviť myómov - eliminuje relapsy, umožní vám starostlivo odstrániť patologické tkanivo.

Aby pooperačné obdobie prešlo rýchlo a úspešne, musíte sa naň pripraviť pred operáciou. Na začiatok, žena prechádza všeobecnými testami krvi a moču, aby posúdila svoje zdravie, odhalila zápalové a infekčné ochorenia.

S rovnakým účelom, kardiogram, ultrazvuk brušných orgánov, dodanie šmuhy z pošvy a krčka maternice, a v prítomnosti erózie, je odobratá cervikálna biopsia. U cervikálnych myómov sa žene predpisuje urografia, počas ktorej skúma močové cesty.

V prípade potreby (v závislosti od patológií a umiestnenia nádoru) sa konzultuje s hepatológom, kardiológom, proktológom a urológom. Ak je fibroid veľký, môže byť potrebné CT vyšetrenie alebo MRI - vysoko informatívne štúdie. Deň pred chirurgickým zákrokom je žena odporúčaná anesteziológom. Správna príprava poskytuje polovicu úspechu operácie a následného obdobia obnovy.

Stav ženy po operácii závisí od rozsahu zákroku a typu operácie. Operácie brucha sú radikálne a konzervatívne. V prvom prípade je orgán odstránený, v druhom prípade lekári uchovávajú maternicu pre ženu.

Úplné alebo čiastočné odstránenie orgánu je hysterektómia, ktorá sa vykonáva rezom v bruchu alebo cez vagínu. Najlepšia možnosť je prístup cez brušnú dutinu. Operácia uchovávania orgánov sa nazýva myoktómia a pohodlne sa odstráni iba myómový uzol.

Komplikácie brušnej chirurgie

Môžu byť zistené počas intervencie a pooperačnom období. Tieto stavy sú:

 • krvácanie z ciev,
 • poškodenie čreva, močového mechúra,
 • sepsa (infekcia krvi),
 • peritonitída (infekcia dutiny brušnej),
 • hnisanie rany po operácii.

Riziko takýchto komplikácií v moderných klinikách je minimalizované, čo je dosiahnuté moderným vybavením, skúsenosťami lekárov, kvalitou antiseptických a antimikrobiálnych materiálov. Lekári súhlasia, že ak je to potrebné, odloženie operácie by nemalo byť. A potreba vzniká asi u 20% identifikovaných maternicových myómov.

Včasné pooperačné obdobie

Po operácii abdominálneho myómu úspešne ukončila pooperačné obdobie, žena začína denným pobytom na jednotke intenzívnej starostlivosti. To nie je spojené s rizikom pre zdravie a život, je to len bežná prax - na takomto oddelení je zariadenie, ktoré riadi výkon systémov a orgánov.

Po zastavení anestézie môže žena pociťovať bolesť v incízii a vnútri brucha. To, ako nevoľnosť po anestézii - norma. Po operácii, prvý deň je telo stále slabé, musíte spať viac. Nasledujúci týždeň žena strávi na pravidelnom oddelení, od druhého dňa sa môžete otočiť na svoju stranu, oprieť sa o lakte a vstať z pozície (nie s pomocou tlače).

Po operácii zdravotnícky personál monitoruje stav ženy, ale sama musí informovať lekára o všetkých zmenách. Vzhľadom na to, že počas abdominálnej chirurgie sú tkanivá poškodené rezom, doba zotavenia bude trvať pomerne dlho. Toto obdobie môžete skrátiť, ak sa pohybujete.

Presné a pravidelné pohyby pomôžu vyhnúť sa výskytu adhézií, ktoré spôsobujú bolesť a môžu spôsobiť neplodnosť. Aby sme sa nestretli s potrebou rozobrať adhézie v blízkej alebo vzdialenej budúcnosti, musíte začať pohybovať čo najskôr po operácii, ale nie preháňať ju - nie mučiť sa nadmerne.

Počas celého týždňa v nemocnici sa žena bude cítiť bolesť a ešte dlhšie. Musíte byť schopní rozlíšiť pooperačnú bolesť, postupne znižovať intenzitu bolesti počas zápalového procesu, ktorý sa každým dňom zvyšuje. Prítomnosť neznesiteľnej bolesti niekoľko dní po operácii - dôvod na urýchlené kontaktovanie chirurga.

Bolesť, ktorá je považovaná za normálnu, nie je spojená s podráždením nervových zakončení, takže sa zvyčajne charakterizuje ako boľavé a ťahanie. Najviac poškodzuje oblasť švu. V prvých dvoch dňoch je možná horúčka a slabosť. Toto je normálna reakcia tela.

Диета для быстрого выздоровления после операции

Операция затрагивает не только непосредственно половые органы, но и стенку брюшины, значит, нужно организовать работу расположенных здесь органов так, чтобы не провоцировать травмирование тканей.

Вот почему после полостной операции врачи назначают женщине диетическое питание. V 1. a 2. deň po zákroku sa pacientovi podá len tekutá potrava - vývar, jogurt a slabý čaj. Zápcha je neprijateľná, pretože vyvoláva napätie v brušných svaloch počas pohybov čriev.

Od tretieho dňa môžete jesť ovocie a zeleninu, bohaté na vlákninu, na čistenie čriev. Ak čerstvé ovocie kvasí v črevách, môžete piecť a variť.

V strave patrí:

 • chudé mäso a ryby,
 • pohánka a ovsené vločky,
 • polievky v zeleninových vývaroch, zriedka v slabom mäse,
 • ražný chlieb
 • mliečne výrobky,
 • ovocie, zelenina a zelenina.

Polievky a želé, krupica a ryža, silný čaj a káva, sóda, tučné mäso, sladkosti a pečenie by mali byť počas obdobia zotavenia vylúčené z diéty.

Denný režim v pooperačnom období

Po odstránení maternice možno rehabilitáciu urýchliť bez poškodenia zdravia. Je potrebné, aby bol denný režim správne, aby sa striedala fyzická námaha. Monitorovanie lekára sa vykonáva pravidelne, podľa plánu a ak máte otázky - podľa potreby.

Akékoľvek zaťaženie počas tohto obdobia by nemalo byť nadmerné, a to nie je len o fitness, ale aj o domácich úlohách. Zvlášť opatrní, aby sa v prvom mesiaci po operácii. Žena nemôže dlho sedieť alebo ležať v jednej polohe, aby nespôsobovala stagnáciu. Je kategoricky zakázané zdvíhať bremeno ťažšie ako 2 kg na 3-6 mesiacov a viac ako 20 kg na ďalšie 2 roky.

Intímne vzťahy počas prvých 3 mesiacov po odstránení myómov sa musia odložiť, konkrétne obdobie určí lekára. Nemôžete klamať veľa, rovnako ako veľa vo vzpriamenej polohe. Najlepšou aktivitou je prechádzka v parku s pravidelnými oddychmi na lavičkách.

Stres, hoci ovplyvňuje duševný stav, môže mať negatívny vplyv, pretože zabraňuje normalizácii hormónov. Človek by sa mal naučiť relaxovať nervový systém, vyhýbať sa nervovým televíznym programom, nepríjemným ľuďom a všetkým ostatným, čo spôsobuje negatívne.

Aké lieky zabezpečia rýchle zotavenie tela

Je možné sa zbaviť myómov a ich účinkov na telo nielen operáciou. Po odstránení myómov, môžete a dokonca musíte brať hormonálne lieky, ktoré obnovujú metabolizmus, čo vylučuje recidívu nádoru.

Sú to také lieky ako:

 1. Utrotestan, duphaston (stimulujúci jednu z fáz menštruačného cyklu).
 2. Yarin a regulon (prevencia proliferácie buniek uterinného tkaniva).
 3. Multivitamíny s retinolom, tokoferolom.
 4. Aloe a jeho analógy z adhézií.

Ako urýchliť rehabilitáciu

Po skončení operácie môže žena v budúcnosti vyzerať s istotou bez obáv z komplikácií. Hlavnou vecou je zapamätať si určité obmedzenia počas obdobia obnovy.

Hlavné odporúčania lekárov súvisia so životným štýlom ženy a presnejšie:

 • snažte sa prehriatiu a menej na slnku. Toto odporúčanie sa vzťahuje na proces hojenia stehov - vnútorných a vonkajších. V chlade je hojenie rýchlejšie. Kým sa nevytvoria jazvy z operácie, nie je možné ich rozmazať krémmi, podrobiť sa fyzioterapii. Kúpeľ a solárium by mali byť v tom čase vylúčené. Až do vyliečenia švu je možné pranie len v sprche, po spracovaní priestoru operácie s antiseptikom,
 • Musíte ísť k lekárovi na schôdzku dvakrát do roka, podstúpiť ultrazvuk brušných orgánov. Nie je na škodu, aby ste z času na čas fotili steh, porovnávali ho, keď sa liečia a aby ste dokázali preukázať úspech lekárovi.
 • V strave by nemali byť uhorky a údené mäso, prebytočný cukor. Všetky produkty, ktoré môžu znížiť hormonálnu rovnováhu, by sa mali vylúčiť, aby sa nádor nevrátil,
 • pokiaľ ide o nosenie obväzu a gymnastiky, musíte sa opýtať lekára, pretože odporúčanie sa dáva žene individuálne, pričom sa zohľadňuje vek, súvisiace patológie,
 • kontrolovať menštruačný cyklus, upraviť antikoncepciu, berúc do úvahy odporúčania lekára.

Dôsledky a komplikácie pooperačného obdobia

Komplikácie po odstránenie fibrózy závisia od profesionality chirurga, kompetentnej starostlivosti v pooperačnom období, t veľkosť a umiestnenie uzlín, vek, súvisiace ochorenia pacienta.

Komplikácie po anestézii:

 • asfyxia spôsobená stázou jazyka alebo zvracaním, čo vedie k prekrývaniu lúmenu dýchacích ciest,
 • teplotné skoky
 • narušený srdcový rytmus v dôsledku relaxácie srdcových svalov.

1. Čoskoro. Úlohy v tejto fáze sú prevencia vzniku pooperačných komplikácií, včasná diagnostika a liečba možných následkov.

 • zápal švu spôsobený infekciou v dôsledku nedodržania pravidiel asepsy a antisepsy. Sprevádzaný opuchom, hypertermiou, začervenaním, citlivosťou, hnisavým výtokom. Môže existovať divergencia švu,
 • peritonitída - so zovšeobecnením zápalového procesu, prechodom na peritoneum,
 • bolestivé močenie spôsobené traumatickým poškodením močovej trubice,
 • vonkajšie alebo vnútorné krvácanie,
 • vaskulárna trombóza v rozpore s krvným obehom - pľúcny tromboembolizmus a (alebo) tromboflebitída,
 • hematómy, perforácia (perforácia maternice) v dôsledku traumy,
 • hematometra - akumulácia krvi v maternici v dôsledku zhoršeného odtoku,
 • zápal pľúc,
 • paralytický ileus čreva - nedostatočná pohyblivosť v dôsledku dočasných metabolických porúch po operácii.

2. Neskoro

 • prietrž,
 • tvorba adhézií - spojivového tkaniva medzi peritoneum a abdominálnymi orgánmi,
 • adhézna intestinálna obštrukcia - dysfunkcia v dôsledku upchatia črevného lúmenu s adhéziami,
 • psychologické poruchy - neplodnosť, neschopnosť viesť normálny život, škaredý steh počas operácie brucha - to všetko spôsobuje vážne psychické problémy, najmä depresie, dokonca aj samovražedné pokusy.

3. Diaľkové ovládanie

 • opätovná tvorba uzlín počas neúplnej ektómie - ak sa nevylučujú provokujúce príčiny (napríklad hormonálna nerovnováha),
 • menopauzálny syndróm po odstránení maternice u žien vo fertilnom veku v dôsledku prudkého poklesu produkcie ženských pohlavných hormónov. Prejavuje charakteristické príznaky - ukončenie menštruácie, návaly horúčavy, nadmerné potenie, znížené libido, emocionálnu nestabilitu,
 • osteoporóza - hypoestrogenéza vedie k zníženiu obsahu vápnika, čo vedie k rednutiu a zvýšenej krehkosti kostí,
 • vynechanie pošvy v dôsledku upadnutia do panvy močového mechúra alebo konečníka, ako aj traumy,
 • ischemickej choroby srdca
 • ochorenia pohlavných orgánov spôsobené nedodržiavaním pravidiel asepsy a antisepsy, infekcie,
 • neplodnosť - po odstránení myómy maternice (hysterektómii), menštruácia je zastavená, žena nemôže mať deti,
 • malignity iných orgánov, predovšetkým mliečnej žľazy.
 • psychologické problémy.

Normálne môže výtok po odstránení maternicových fibroidov trvať až dva týždne v závislosti od rýchlosti regenerácie tkaniva. Predĺženie týchto období slúži ako dôvod na získanie lekárskej starostlivosti.

Mal by tiež upozorniť na pocit pálenia, nepríjemný zápach, ťažké výtoky z pošvy, horúčku, ktorá je signálom možných komplikácií.

Rehabilitačné taktiky v závislosti od spôsobu chirurgického zákroku

Programy načasovania a obnovy závisia od spôsobu odstránenia myómy maternice. Metódy môžu byť:

So zachovaním funkcie orgánov a detí (minimálne invazívne) -

 • laparoskopia - odstránenie malých a stredných (nie viac ako 10 týždňov tehotenstva) povrchových subomusných myómov,
 • laserová ablácia - odstránenie povrchových nádorov laserovým pulzom 2 - 4 cm,
 • myomectomy - odstránenie uzla okolitými tkanivami.

Operácia myómového brušného myómu - hysterektómia - sa vykonáva na veľkých nádoroch (12 týždňov alebo viac) a vyskytujú sa komplikácie. Typy operácií:

 • amputácia - so zachovaním krčka maternice,
 • extirpácia - odstránenie tela a krku.

Dôsledky minimálne invazívnych a kavitárnych metód sú jasne uvedené v tabuľke:

Rehabilitácia po laparoskopii

Ak sa operácia na odstránenie maternicových fibroidov uskutočnila laparoskopickou metódou, potom pooperačné obdobie môže ísť oveľa ľahšie a rýchlejšie. Terapia sa vykonáva vpichom do dutiny brušnej, preto je postihnuté menej tkaniva ako pri operácii brucha.

Miesto vpichu sa hojí rýchlejšie a je sprevádzané menej silnou bolesťou. Pacienti už môžu vstať deň po laparoskopii. Telesné cvičenia pre ženy sú povolené, najmä najprv je potrebné urobiť nejaké cvičenia predpísané lekárom. Ale stále by ste to nemali príliš preháňať, musíte postupne zvyšovať zaťaženie, aby sa švy nerozpadli.

Rovnako ako pri operácii brucha, po laparoskopii maternice myómy, musíte dodržiavať pravidlá diéty, nezdvíhať závažia, neponáhľajte k tehotenstvu, sledovať svoj stav, neprehrievajte na slnku, zdržať sa sexu. Ak Vám lekár predpíše akékoľvek lieky, musíte ich užiť.

Po odstránení myómy maternice sa môže vyskytnúť mnoho komplikácií. Aby ste sa im vyhli, mali by ste dodržiavať všetky odporúčania lekára. Ak dolná časť brucha pravidelne bolí, potom by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom. Koniec koncov, po operácii sa môže myóm opäť vrátiť.

obsah

V niektorých prípadoch je jediným riešením abdominálna operácia tak, že myómy maternice nerastú. Pooperačné obdobie môže prebiehať rôznymi spôsobmi, všetko závisí od priebehu operácie a tela pacienta.

Samotný postup je bežný. Uskutočňuje sa na zabránenie rastu myómov alebo ich progresie do malígneho nádoru. V niektorých prípadoch je chirurgická manipulácia jediným spôsobom, ako sa zbaviť patológie, pretože môže existovať priama hrozba pre život ženy. Tak či onak, ale hysterektómia vykonaná počas tohto ochorenia je operácia, tak veľa pacientov sa obáva možných komplikácií alebo následkov, ako aj únavné uzdravenie po ňom.

Čo sú myómy maternice?

Ochorenie je benígny novotvar. Môže sa nachádzať v štyroch hlavných oblastiach maternice, a preto sa delí na 4 typy:

 1. Subserous - vyskytuje sa na vonkajšej časti maternice.
 2. Submukózne - umiestnené pod sliznicou tela.
 3. Intramuskulárne alebo intersticiálne - sa nachádza vo svalovom tkanive.
 4. Na nohe - spojenie s maternicou sa vykonáva pomocou tenkej podložky.

Jeho vývoj podporuje hormonálnu nerovnováhu. Rýchlejšia neoplázia sa vyvíja, keď má žena iné ochorenia, ktoré negatívne ovplyvňujú všetky metabolické procesy v tele. Mnohí odborníci sa domnievajú, že výskyt ochorenia môže ovplyvniť závislosť, ako aj časté zmeny sexuálnych partnerov, ale doteraz to nebolo klinicky dokázané.

Avšak teoretici medicíny sú presvedčení, že pravidelný intímny život znižuje riziko myómov, hoci tento faktor ešte nebol potvrdený.

Děložné myómy sa nepovažujú za smrtiacu chorobu. Jej liečba môže robiť s hormonálnymi liekmi, ale nie sú vhodné pre každého pacienta. Klinický obraz umožňuje stanovenie rastu nádoru v centimetroch približne ako počas tehotenstva.

Manipulácie na odstránenie neoplazmy sú potrebné, ak jej aktívny vývoj ohrozuje zdravie a život ženy. To môže spôsobiť neplodnosť, bolesť v dolnej zóne peritoneum, predĺžená menštruácia alebo prechodné krvavé výtok. Operácia je vždy zameraná na elimináciu patológie a zachovanie reprodukčných schopností, avšak po menopauze sa maternica často odstraňuje.

Operácia brucha

Takýto zásah je predpísaný len v najzávažnejších prípadoch. Niektoré z nich sú:

 • Onkológia maternice,
 • Veľký fibrom.

Pred vykonaním operácie na odstránenie neoplazmy musí pacient podstúpiť sériu diagnostických testov, aby sa odborníkom uľahčilo porovnanie klinického obrazu:

 • ultrazvuk
 • hrudníka X-lúče,
 • EKG,
 • Škrabanie maternice na kontrolu
 • Krvné testy
 • Gynekologické vyšetrenie.

Operácia brucha môže so sebou niesť nepríjemné následky vo forme viditeľného stehu, ktorý bude musieť byť maskovaný od tých okolo vás po zvyšok svojho života.

Okrem toho je pacient zranený na psychologickej úrovni, ale je potrebné pripomenúť, že bez manipulácie s odstránením nádoru bude život ženy v závažnom nebezpečenstve.

Zvyčajne sa chirurgický zákrok na odstránenie myómov nepovažuje za nebezpečný, je však potrebné dodržiavať základné pravidlá, ktoré minimalizujú poškodenie tela a komplikácie po jeho zavedení.

Lekárske odporúčania

Odborníci identifikovali hlavné nariadenia, ktoré si vyžadujú dodržiavanie, aby pooperačné obdobie bolo úspešnejšie:

 1. Jesť takým spôsobom, že sa zápcha nevyskytuje, pretože vyvoláva výskyt tlaku v intraperitoneálnej oblasti. To môže spôsobiť mnoho problémov, najmä ak krátka doba uplynula po zásahu chirurgov. Je možné, že počas zápchy dôjde k prasknutiu alebo zápalu. Preto, ak po užití určitého jedla žena cítila nepohodlie v bruchu, ako aj absenciu stoličky, musí sa priblížiť k otázke vlastnej stravy. Je lepšie zamerať sa na ovocie, obilniny, zeleninu, potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Mal by dočasne opustiť ryžu, želé, čaj a kávové nápoje.
 2. Keď plyny neodchádzajú, ako sa očakávalo, odporúča sa prijať farmakologické činidlá proti nadúvaniu. Pacient by nemal sedieť na jednom mieste. Potrebuje viac pohybu, ale nepreháňajte to. Je žiaduce vylúčiť fyzické zaťaženie až do konca pooperačného obdobia. Po konzultácii s lekárom môžete použiť laxatíva.
 3. Po odstránení myómov maternice by sa mal pacient postarať o seba a v každodennom živote, pričom proces zotavovania trvá. Nemôžete zdvihnúť vedre s vodou, tašky s množstvom výrobkov, rovnako ako ich deti. Prvých 6 mesiacov by ste nemali zdvíhať nič, čo váži viac ako 3 kg. Potom by žena nemala zdvihnúť niečo ťažšie ako 10 kg. Pri operácii na odstránenie nádoru z maternice by sa mal pacient naučiť striedať prácu a odpočinok. Neodporúča sa stráviť dlhý čas v blízkosti sporáka alebo nosiť okolo bytu s metlou na prach. Po aktívnej práci musíte chvíľu ležať. Ale stráviť celé obdobie ležiace na gauči sa tiež neodporúča.

 4. Treba sa vyhnúť stresujúcim situáciám, najmä ak pacient trpí nadváhou. Tento problém začína spôsobiť veľa pocitov a úzkosti, pretože po odstránení myómy, je bežné obnoviť trochu. Pri správnej výžive a životnom štýle však tieto kilá zmiznú tak rýchlo, ako sa objavili. V každom prípade je prísne zakázané zapojiť sa do ťažkej fyzickej námahy až do skončenia obdobia obnovy.

Ďalšie odporúčania

Odporúča sa, aby sa počas obdobia obnovy vykonali tieto tipy, aby sa proces urýchlil:

 • Počas niekoľkých mesiacov po odstránení myómy maternice, musíte sa uvoľniť viac na čerstvom vzduchu,
 • 1-2 krát ročne je potrebné navštíviť ošetrujúceho lekára, ktorý bude sledovať stav pacienta a čoskoro sa vráti k obvyklému tempu života,
 • Vstup do intímnych vzťahov je možný až po 2 mesiacoch po vykonaní chirurgických zákrokov,
 • Fyzickú aktivitu v každodennom živote možno hladko vrátiť len so súhlasom lekára.

Dodržiavaním týchto pravidiel bude pacient schopný zmierniť dobu zotavenia a urýchliť zmenu.

Ak bola maternica odstránená

Takáto chvíľa je pre ženu šok, takže je dôležité, aby s ňou bol niekto blízky. Mnohí pacienti sa po odstránení maternice považujú za horších. V prvých týždňoch potrebuje podporu a pohodlie od svojich príbuzných. Niekedy môžu nastať ťažkosti pri močení. V prvých dňoch je lepšie dávať prednosť polotekutým mliečnym výrobkom, postupne zavádzať mäsové výrobky a sacharidy do stravy. Akonáhle lekár odchádza z nemocničného lôžka, žena by sa mala začať postupne pohybovať, aby sa nevyvinuli kŕčové žily.

Ak sa po mesiaci krvavý výtok nezastaví a bolesť v spodnej časti peritoneum vám stále pripomína, mali by ste okamžite kontaktovať špecialistu.

Veľa závisí od reakcie pacienta na anestéziu, pretože je zodpovedný za trvanie zákroku.

Rehabilitácia po odstránení myómy maternice pomocou abdominálnej chirurgie

Veľmi dôležitá je rehabilitácia po odstránení myómov maternice počas abdominálnej chirurgie, ktorá je určená len v najťažších prípadoch. Toto uzdravenie by malo byť postupné, pričom by ste mali prísne dodržiavať odporúčania ošetrujúceho lekára a venovať pozornosť vášmu životnému štýlu. Aké pravidlá by sa mali dodržiavať po tejto operácii?

Praktické odporúčania

Takže, mali by ste sa snažiť vyhnúť zápche za akýchkoľvek okolností, pretože toto porušenie môže vyvolať zápalový proces v maternici (prívesky). V tomto čase tiež stúpa abdominálny tlak, vďaka čomu sa pooperačné stehy môžu roztrhnúť. Кроме того, особенное внимание нужно уделить своему ежедневному рациону питания. Надо постараться как можно реже обращаться к тем продуктам, которые могут вызвать запор.Patria sem obilniny, ako napríklad krupica a ryža, negatívny vplyv na tvaroh a želé, silná varená káva alebo čaj a kakao.

Aj zneužitie by nemalo, najmä ak je z bielej múky. Na použitie sa odporúčajú potraviny obsahujúce vlákninu. Môžu to byť rôzne druhy ovocia, kale, všetky druhy zeleniny a polievok. Fermentované mliečne výrobky budú schopné zintenzívniť činnosť čriev, ale nie iba tvaroh alebo tukový krém, jednoducho by sa nemali brať. Je potrebné variť drobivé cereálie tak často, ako je to len možné. Perfektná pohánka, perlový jačmeň alebo pšenica.

O vážnej fyzickej námahe budete musieť zabudnúť. Týka sa to nielen športového tréningu, ale aj domácich prác. Preto osoba, ktorej fibroidy boli odstránené, nesmie zdvihnúť viac ako 10 kilogramov. Takáto nedbanlivosť môže tiež ovplyvniť medzery a chirurgický rez sa bude hojiť veľmi dlho.

Po chirurgickom zákroku je liečba stredne aktívna. Z tohto dôvodu sa odporúčajú aj jednoduché fyzické cvičenia, pretože absorbujú stagnujúce procesy vytvorené v ľudskom tele. Ako rehabilitácia sú ideálne prechádzky, ktoré posilnia svaly vnútorných orgánov. Okrem toho, čerstvý vzduch prinesie ženám len úžitok.

Po operácii nie je dovolené zostať na nohách dlhý čas, najmä pokiaľ ide o čistenie bytu alebo varenie jedla. Je potrebné pokúsiť sa byť tak nervózny, ako je to len možné, prestať byť naštvaný a starať sa o maličkosti. Je lepšie si oddýchnuť a oddýchnuť si. Sexuálny život je však povolený len mesiac po prepustení pacienta z nemocnice. V prípade komplikácií je však potrebné poradiť sa s lekárom.

Mal by byť za každých okolností, aj keď nie sú žiadne príznaky, vyšetrený špecialistom raz za 6 mesiacov. V čase musíte urobiť ultrazvuk a krvné testy.

Ak bola operácia jednoduchá, potom sa takýto režim musí dodržať do 3 mesiacov po vykonaní operácie. Keď toto obdobie uplynie, je dovolené vrátiť sa k obvyklému spôsobu života. Malo by sa to však robiť postupne, najmä pokiaľ ide o fyzickú námahu a výživu.

Čo je prísne zakázané počas rehabilitačného obdobia?

Operácia brucha má niektoré kontraindikácie. Po takomto zásahu by žena mala byť oveľa pozornejšia na svoje blaho, preto by mala byť domáca úloha počas rehabilitácie odložená.

Ak prácu nemožno odložiť, práca sa musí skombinovať s odpočinkom a častými prestávkami.

Aby sa vylúčila možnosť recidív alebo komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť v pooperačnom období, je potrebné dodržiavať niektoré pravidlá. Takže počas regenerácie nie je dovolené navštíviť kúpeľ. To platí aj pre sauny, parné miestnosti.

Nemali by ste sa opaľovať pod slnkom a nemusíte sa uchyľovať k službám solária.

Je dôležité zabrániť prehriatiu tela. Po operácii nemôžete otehotnieť jeden rok.

Mnoho žien sa zaujíma o reprodukčnú funkciu. Keď žena, ktorej vek sa považuje za reprodukčný, ochorie s týmto ochorením, odborníci odstránia myóm, takže maternica zostáva, takže žena môže otehotnieť a porodiť dieťa bez akýchkoľvek abnormalít. Po takomto zásahu by sa však mali posilniť steny maternice. To sa dá urobiť pomocou účinného zdravotníckeho zariadenia určeného na endogénne dýchanie. Toto zariadenie nie je len zapojené do posilňovania, ale tiež obnovuje bunkové tkanivo. Ak sa žena pravidelne vykonáva na tomto simulátore, potom sa jej metabolické procesy čoskoro zlepší a skryté rezervy v tele sa prebudia.

Okrem toho takéto dýchanie môže liečiť depresívny emocionálny aj psychický stav pacienta. Tieto cvičenia na krátky čas pomôžu rýchlo obnoviť a vrátiť sa k normálnej existencii. Toto zariadenie vracia reprodukčnú funkciu v plnom rozsahu a možnosť relapsu je redukovaná alebo úplne eliminovaná, to znamená, že aj po takejto ťažkej operácii môže pacient porodiť zdravé dieťa.

Je veľmi dôležité, aby sa žena za žiadnych okolností snažila udržiavať svoje zdravie. To znamená, že pri najmenšom poruche by ste sa mali poradiť s lekárom, aby mohol okamžite odstrániť aj menší problém, ktorý môže viesť k závažnej chorobe. Ale ak by ste sa nemohli vyhnúť takémuto ochoreniu, potom by ste nemali zúfať. Je potrebné bojovať s chorobou a pokračovať v živote.

Odstránenie abdominálneho nádoru

Táto metóda sa rieši, ak má pacient torziu nádorových nôh, prítomnosť adhézií, malignitu príveskov, nekrózu nodulárneho tkaniva. Odstránenie patologických oblastí sa uskutočňuje prostredníctvom krčka maternice pomocou endoskopu.

Pred operáciou je predpísaná diéta č. 1, čistiace klystýry. Odstránenie myómov sa vyskytuje na prázdny žalúdok. V dôsledku šitia tkaniva po vrstve je proces hojenia pomalý a bolestivý.

Možné komplikácie po operácii brucha:

 • krvácanie,
 • otrava krvi
 • hnisanie jazvy,
 • tvorba adhézií,
 • "Ostré" brucho.

Ďalšou nevýhodou je viditeľný kozmetický defekt, ktorý vyvoláva u niektorých žien vývoj komplexu menejcennosti.

O chorobe

V lekárskej terminológii znamená myóm maternice benígny rast (nemal by sa zamieňať s rakovinou), ktorý sa vyvíja priamo vnútri tela alebo na stenách krku.

Špecifiká ochorenia - patológia rýchlo rastie a často je v prírode lokálna, nazývaná množné číslo. Veľkosť nádoru sa líši od niekoľko milimetrov až do veľkosti orech.

Operácia brucha ako spôsob odstraňovania myómov môže byť buď konzervatívnya tak radikálnej, V prvej situácii je reprodukčná funkcia plne zachovaná a orgán zostáva kompletný. Druhou možnosťou je úplné odrezanie orgánu.

Pre každého pacienta je výber liečby prísne individuálny a berie do úvahy špecifiká ochorenia, štádium, veľkosť nádoru, ako aj prítomnosť možných kontraindikácií.

Operácia brucha sa zobrazuje v nasledujúcich situáciách:

 • neoplazma sprevádzané krvácaním, silné a dlhotrvajúce menštruačné sekrécie, ktoré vyvolávajú sekundárny stupeň anémie,
 • v prítomnosti mechanický tlak na priľahlé orgány kvôli príliš veľkej patológii a dysfunkcii, ktorá ich ohrozuje,
 • dostupnosť dominantný uzol veľkej veľkosti,
 • rýchleho rastu veľkosť nádoru, ako aj výskyt jeho ďalších ohnísk,
 • stabilný pocity bolesti
 • - umiestnenie myómov v. t oblasť krku a krku,
 • odhalenie sprievodných gynekologických diagnóz na pozadí hlavnej choroby - cysty, endometrózy, vysídlenia orgánov alebo prolapsu,
 • neplodnosťdôvod, pre ktorý je príliš veľký uzol
 • podozrenie o prechode benígnej patológie u rakoviny.


Táto časť pojednáva o lipóme: čo to je a ako ho liečiť.

Pred zákrokom

Niekoľko dní pred plánovanou manipuláciou by mal pacient dodržiavať špeciálnu diétu (diéta tabuľka číslo 1). Pravidelne sa vykonávajú očistné klystýry. Priamo v deň operácie je zakázané jesť a piť - žalúdok musí byť úplne prázdny.

Napriek tomu, že tento spôsob chirurgickej excízie maternicových fibroidov sa vo veľkej miere používa v domácej medicíne, mnohé ženy sa boja chirurgie nielen kvôli problémom spojeným s rehabilitáciou a pooperačným zotavením, ale aj kvôli externým kritériám - jazva zostane a bude viditeľná.

Je dôležité pochopiť, že odstránenie maternice je životne dôležitou nevyhnutnosťou a prioritou by mala byť aj naďalej otázka zdravia.

V tomto videu je demonštrovaný proces skutočnej prevádzky:

Chirurgické odstránenie brucha pozostáva z nasledujúcich krokov:

 • anestézie - celková anestézia so špeciálnymi prípravkami. Toto je najlepšie riešenie. Ak existujú kontraindikácie alebo podľa voľby anestéziologického lekára, môže sa vykonať anestézia chrbtice - v tomto prípade anestézia pôsobí lokálne a nie na celý organizmus,
 • prístup - počiatočná fáza postupu. V spodnej časti peritoneu chirurg vykonáva vonkajšiu incíziu dutiny. Jeho veľkosť je asi 20 cm a je určená veľkosťou nádoru, ktorý by mal byť odstránený.

priamo odstránenie - ak má chirurg prístup k vnútorným orgánom, vykoná všetky potrebné operácie na odrezanie chorého orgánu a lokalizáciu krvácania z maternice. Dutina sa odstraňuje v spojení s trubicami, pričom sa zachováva integrita vaječníkov, čo je pre telo ženy veľmi dôležité.

Po úplnom odstránení orgánu a úplnom presvedčení lekára o vizuálnej prehliadke, že všetko bolo vykonané správne a zameranie je lokalizované, je vaginálny pahák zošitý. S povinným dodržiavaním úplnej tesnosti brušnej dutiny,

 • šitie vrstiev - technika po vrstvách použitá na odstránenie brucha zahŕňa krok za krokom, v niekoľkých vrstvách, zošitie mäkkých tkanív brušnej dutiny. To sa robí preto, že vnútorná peritoneálna vrstva je dostatočne hrubá a jej tkanina je viacvrstvová v kompozícii.
 • Po prepustení

  V neskorom štádiu rehabilitácie je potrebné pokračovať v reštaurátorských činnostiach, čo urýchli proces obnovy. Je dôležité dodržiavať tieto požiadavky:

  • použiť obväz - posilní svaly pobrušnice, obnoví ich elasticitu, podporí jazvu,
  • eliminovať ťažkú ​​fyzickú námahu - maximálna nosnosť - najviac 3 kg, t
  • vylúčiť pohlavie na obdobie 1,5 - 2 mesiace,
  • liečba a profylaktická gymnastika podľa Kegelovej metódy - posilňuje telo, obnovuje pohyblivosť panvových svalov,
  • začať športovať nie skôr ako za niekoľko mesiacov,
  • nenavštevovať kúpele a sauny, vyhnite sa príliš horúcim kúpeľom - prednostne sprchovací kút
  • neplavajte v riekach a rezervoároch - riziko infekcie je vysoké,
  • jemná výživa - v menu vlákno, zelenina, ovocie. Káva a alkohol sú zakázané.

  S ťažkými vedľajšími účinkami (bolesť, zlé hojenie jaziev, celková slabosť a depresia) - lekár môže predpísať použitie sedatív, absorbovateľných (Countertubex) a liečivých mastí na rany, liekov proti bolesti.

  Možnosti odstránenia a možné komplikácie po nich

  U žien všetkých vekových kategórií sa vyskytujú maternicové myómy - jedna z častých gynekologických patológií. Neexistuje teda žiadna liečba. Drogy môžu byť použité, ale ak bránia rastu uzlov, nie je to dlho. Všetka liečba je obmedzená na pozorovanie žien a včasnú korekciu z toho vyplývajúcich porušení.

  Myoma je benígny nádor. Zriedkavo je malígny, preto sa chirurgická liečba vykonáva len ak je indikovaná., Patrí medzi ne:

  • rýchle zvýšenie veľkosti nádoru v priebehu 6-12 mesiacov,
  • podvýživa myómových uzlín a pravdepodobnosť ich nekrózy,
  • jeden z uzlov má priemer väčší ako 6 cm,
  • ak žena plánuje tehotenstvo s viacerými myómy alebo veľkými veľkosťami,
  • s poddajným uzlom na tenkej nohe,
  • so symptomatickým myómom - ak je príčinou anémie spôsobenej ťažkými obdobiami, spôsobuje konštantnú bolesť panvy.

  Každý prípad sa posudzuje individuálne a metódy na odstránenie uzlov sa môžu líšiť.

  Chirurgické ošetrenie sa môže vykonávať v nasledujúcich množstvách:

  • sú odstránené iba uzly - ak sú slobodné a žena je ešte mladá,
  • maternica s uzlinami je odstránená - ak je technicky nemožné odstrániť len myómy a zachovať telo maternice,
  • maternice a prívesky sa odstránia z jednej alebo oboch strán - spravidla sa toto množstvo liečby používa v prípadoch podozrenia na malígny rast, v prípade zmenených vaječníkov, ako aj u žien po menopauze.

  Samotný zásah môže byť tiež uskutočnený niekoľkými spôsobmi. Všetko závisí od objemu operácie, sledovaných cieľov, umiestnenia a veľkosti uzlov. V tabuľke sú uvedené technické možnosti na odstránenie myómov, ich výhody a nevýhody.

  Čo potrebujete vedieť, odstrániť myóm?

  Potom, čo bola žena prepustená z domu po nemocnici, dostala nielen zoznam chorých, ale aj určité odporúčania, ako sa správať. Dĺžka pobytu v nemocnici je 3 až 7 dní v závislosti od zložitosti operácie a závažnosti ochorenia. Po ukončení hospitalizácie sa odporúča dodržiavať určité pravidlá, ktoré určí lekár. Čo je potrebné urobiť? Podľa mnohých preskúmaní súdu, ak žena nedodržiava pravidlá, môže vyvinúť patologické procesy a podmienky, ktorým možno pripísať nasledovné:

  1 divergencia švu,

  3 Výskyt infekčných chorôb,

  4 Výskyt opätovného rastu myómov,

  5 Zápalové procesy.

  Po odstránení vzdelania musí žena navštíviť gynekológa. Rehabilitačný proces by sa mal vykonávať priamo pod dohľadom špecialistu, aby sa pozorovalo hojenie stehov po operácii a celkový stav ženy.

  Čo by sa malo urobiť po operácii na odstránenie myómy maternice?

  Ženy sa často obávajú veľkého počtu otázok, na ktoré sa dá odpovedať len po konzultácii s odborníkom. Prečo a ako dlho je zakázané mať sex, aká je doba zotavenia tela? Ako dlho po odstránení myómy môžete plánovať otehotnieť a je možné dať pôrod prirodzeným spôsobom? Čo sa odporúča nosiť obväz, môžeme robiť bez neho? Ako dlho po operácii je dovolené začať športovať a zdvíhať závažia? Všetky tieto otázky vznikajú z nejakého dôvodu, pretože ak sa nebudete riadiť pravidlami, pravdepodobnosť opakovaného výskytu myómov je vysoká. Takže, aká rada je lekár ochotný dať, čo potrebujete vedieť v tomto prípade? Všetky tipy sú veľmi jednoduché, ale zároveň veľmi efektívne:

  1 Po operácii zjedzte správne, aby ste sa vyhli zápche. Po odstránení fibroidu je zakázané tlačiť, pretože v tomto čase dochádza k vnútromaternicovému tlaku, čo môže viesť k prasknutiu stehov. Vo vašej strave by ste sa mali vyhnúť ryži a krupici, ako aj čaju, silnej káve a želé. Zahrnúť veľké množstvo vlákniny v potrave, ktorá zabraňuje zápche, čo vedie k zvýšenej črevnej motilite. Na takúto diétu sa väčšina spravodlivého sexu zbaví nadváhy, ktorá sa dokonale premietne do ich postavy a vzhľadu.

  2 Fyzické záťaže by sa mali udržiavať na minime. Počas tohto obdobia je zakázané zvyšovať hmotnosť o viac ako 4-7 kilogramov, ako aj uchyľovať sa k únavnej monotónnej práci spojenej s nakláňaním a prenášaním predmetov. Ak takéto pravidlo ignorujete, existuje vysoká pravdepodobnosť prasknutia stehov, čo v konečnom dôsledku povedie k dlhému neléčeniu stehov po operácii.

  Mierna aktivita však bude pozitívnym krokom v rehabilitácii. Chôdza a kúpanie v tomto prípade bude vynikajúcou možnosťou, ako sa zbaviť stagnujúcich procesov v tele ženy. Čerstvý vzduch a uvoľnená atmosféra, to všetko zlepšuje celkový zdravotný stav a pomáha vyrovnať sa s depresiou, ku ktorej dochádza po operácii,

  4 Je potrebné pokúsiť sa získať čo najviac pozitívnych emócií, aby sme sa v žiadnom prípade nemuseli báť a neboli naštvaní,

  5 Nezabudnite užívať hormóny, ktoré musí predpísať lekár. S ich pomocou môžete nielen skrátiť čas obnovy, ale aj eliminovať pravdepodobnosť opätovného vývoja nádorov. Užívanie indikované lekármi by malo byť výlučne v predpísanej dávke. Často po odstránení myómov si žena všimne nástup menopauzy a jej biologický vek nehrá žiadnu úlohu. Vďaka použitiu takýchto liekov sa hormonálne pozadie ženy vracia do normálu. V tomto prípade sa Logest stáva vynikajúcim liekom, ktorý umožňuje dosiahnuť vynikajúce výsledky. Po určitom čase sa stav vráti k normálu a menštruácia sa vráti k žene. Po objavení sa obdobia, povedzte o tom svojmu lekárovi, t

  6 Bandáž. Noste tento nástroj je tiež potrebné po vymenovaní lekára. V žiadnom prípade by ste sa sami nemali rozhodnúť, či budete potrebovať obväz alebo nie, pretože v niektorých prípadoch to len zhorší, čo spôsobí negatívne následky

  7 Je potrebné vykonať postupy, ktoré predpísal ošetrujúci lekár, napr.

  V prípade, že spozorujete prítomnosť nezvyčajných sekrétov, oznámte to svojmu lekárovi,

  Po odstránení myómy maternice každých 5 - 7 mesiacov je potrebné vykonať rutinné vyšetrenie. To by malo byť vykonané nielen gynekologické vyšetrenie, ale aj ultrazvuk. Toto vyšetrenie umožňuje určiť možnú recidívu v skorých štádiách, takže môžete začať okamžitú liečbu.

  Doteraz sú maternicové myómy dobre liečiteľné. Если женщина придерживается всех данных врачом рекомендаций, не нарушает главных правил, то уже в скором времени можно рассчитывать на полное выздоровление и даже планирование ребенка.

  Реально ли забеременеть после удаления миомы матки?

  Podľa mnohých odborníkov v oblasti gynekológie, ak sa žena začne riadiť všetkými odporúčaniami gynekológa, dodržiavať správnu diétu, užívať predpísané lieky a sledovať miernu fyzickú námahu, môže v budúcnosti porodiť zdravé dieťa.

  Treba si uvedomiť, že iba rok po odstránení myómy maternice, žena je dovolené plánovať tehotenstvo. Počas tehotenstva je potrebné nosiť obväz, aby sa zabezpečilo, že švy budú mať čo najnižšiu záťaž, ktorá zostala po odstránení nádoru lekárom. V prípade, že po vykonaní chirurgického zákroku bolo možné zachovať reprodukčnú funkciu, potom aj po štyridsiatke bude mať žena príležitosť nielen úspešne počať, ale aj niesť dieťa. Okrem toho, odstránenie tohto vzdelávania bude mať vplyv na spôsob pôrodu, v závislosti na operácii, žena môže dať pôrod prirodzene, alebo bude potrebovať cisársky rez.

  Čo môže byť po operácii na odstránenie myómy maternice?

  Akýkoľvek chirurgický zákrok, vrátane odstránenia myómy maternice, vyvoláva mnoho otázok. Ak má žena podstúpiť takúto operáciu, potom prvá vec, ktorú potrebuje vedieť, je, aké možné komplikácie môžu vzniknúť v pooperačnom období:

  1 Vysoká pravdepodobnosť recidívy ochorenia. Riziko tejto komplikácie sa výrazne zvyšuje, ak neodstránite pôvodnú príčinu nádoru. Vo väčšine prípadov jeho vzhľad vyvoláva hormonálnu nerovnováhu, takže liečba by mala zahŕňať špeciálne lieky na stabilizáciu hormonálnych hladín.

  2 Ak sa počas operácie amputuje maternica, potom v budúcnosti žena zvýši pravdepodobnosť vzniku zhubných nádorov prsníka. Rizikom je aj kardiovaskulárny systém, preto je potrebné starostlivo sledovať zdravotný stav týchto orgánov a pravidelne absolvovať preventívne vyšetrenie.

  3 Ak telo maternice zostáva nezmenené a je odstránený iba nádor, pravdepodobnosť oplodnenia u pacienta sa výrazne zvyšuje. Ak je počas operácie potrebné odstrániť časť maternice, môže to ovplyvniť jeho reprodukčnú funkciu.

  4 Amputácia maternice, s výnimkou jej krčka maternice, znamená, že v budúcnosti bude mať žena mierny menštruačný tok. Ak sa má odstrániť celý orgán, nemožno očakávať žiadne ďalšie vypúšťanie.

  Nedodržiavanie antiseptických pravidiel počas operácie av pooperačnom období môže viesť k rozvoju infekčných ochorení reprodukčného systému.

  6 Neschopnosť otehotnieť v budúcnosti môže byť pre ženskú psychiku vážnou ranou, preto je mimoriadne dôležité pravidelne navštevovať gynekológa, aby sa rutinné vyšetrenie a odhalenie choroby uskutočnilo v ranom štádiu.

  V zriedkavých prípadoch môžu fibroidy zhubnúť - degenerovať na malígny novotvar, preto sa neodporúča oddialiť liečbu.

  Operácia na odstránenie maternice sa nazýva hysterektómia a medzi jej komplikácie patria:

  1 intenzívna bolesť v spodnej časti brucha, ktorá sa odporúča zastaviť analgetikami. Takáto bolesť môže trvať dva týždne od okamihu operácie,

  2, aby sa zabránilo ďalšiemu vytváraniu trombov, pacientovi sa odporúča užívať lieky na riedenie krvi a antibiotiká, t

  3 v dôsledku aktívnej fyzickej námahy, môže dôjsť k jazve a jej ďalšiemu zápalu,

  4 v pooperačnom období existuje vysoké riziko krvácania,

  5 neopatrných úkonov operátora v čase operácie môže spôsobiť poškodenie močového mechúra, čo spôsobí problémy s močením,

  6 rozsiahle hematómy sa často tvoria v blízkosti stehov,

  Operácia môže viesť k rozvoju peritonitídy - zápalu pobrušnice.

  Následky amputácie maternice sa môžu cítiť aj niekoľko rokov po operácii. Tieto komplikácie zahŕňajú:

  1 Nedostatok reprodukčnej funkcie.

  Estetické nepohodlie spôsobené viditeľnou jazvou.

  3 Operácia môže viesť k tvorbe adhézií v peritoneu, ktoré spôsobia bolesť a narušia močovú trubicu.

  Nástup menopauzy by sa mal očakávať oveľa skôr.

  Vynechanie alebo dokonca prolaps vagíny po operácii sa pozoruje u 40% pacientov.

  Ako je rehabilitácia po operácii brucha na odstránenie myómy maternice?

  Po abdominálnej chirurgii je obdobie zotavenia, počas ktorého by sa mali prísne dodržiavať určité lekárske odporúčania, čo zabráni mnohým vážnym komplikáciám.

  Pravidlá správania v pooperačnom období:

  1. prvý pohlavný styk by nemal byť skôr ako dva mesiace po operácii,

  2 počas prvých dvoch mesiacov je tiež zakázané navštevovať sauny, kúpele, bazény a iné zariadenia, vrátane prijatia vodných postupov,

  3 v pooperačnom období nemôže zdvihnúť závažia,

  4 odporúčame nosiť špeciálny obväz,

  5 v prítomnosti výtoku z genitálneho traktu by mali používať vankúšiky, nie tampony,

  6 v pooperačnom období by sa mali riadiť všetkými odporúčaniami týkajúcimi sa výživy, najmä potraviny by mali byť v tekutej forme, aby sa predišlo problémom s defekáciou.

  Po operácii by mala žena zostať pod dohľadom lekárov 14 dní. Na ôsmom dni je spravidla predpísané odstránenie stehov. Regenerácia mäkkých tkanív bude závisieť od veku a individuálnych charakteristík pacienta. Ak v priebehu operácie žena spolu s maternicou odstráni všetky reprodukčné orgány, potom sa doba rehabilitácie výrazne zvýši.

  Po operácii je hlavná liečba zameraná na obnovenie rovnováhy vody a alkalických látok a krvného objemu. Okrem toho, lieky sú predpísané, aby sa zabránilo rozvoju zápalového procesu. Pre ženu v tomto štádiu je veľmi dôležitá morálna podpora blízkych, pretože amputácia maternice môže byť pre ženskú psychiku vážnou ranou.

  V pooperačnom období je dôležité pozorovať šetriacu diétu s výnimkou potravín, ktoré majú dráždivý charakter. Patrí medzi ne:

  1 pečivo,

  2 kofeínové nápoje,

  3 príliš silný čaj,

  5 čokoládových a pekárenských výrobkov.

  Pomáhať črevám vyrovnať sa so svojimi povinnosťami dodržiavaním princípov frakčnej výživy a zaviesť pitný režim. Denná dávka tekutiny by teda mala byť aspoň 2 litre. Odporúča sa používať aj lieky, ktoré majú oslabujúci účinok:

  1 mukózna kaša,

  2 chudý hovädzí vývar,

  3 mliečne výrobky.

  Základom úspešného zotavenia po operácii je prísne dodržiavanie všetkých lekárskych odporúčaní. Po hysterektómii musíte byť pripravení na výskyt krvavého výtoku z genitálneho traktu. Tento stav je normálny, takže sa nemusíte báť. Špinenie môže byť prítomné niekoľko týždňov po operácii. Spočiatku budú dosť hojné, ale časom zmiznú. Takéto sekréty sú priamo závislé od úrovne fyzickej aktivity žien, čím vyššie je, tým väčšie je krvácanie.

  Mali by ste však vedieť, že príliš veľké vypúšťanie, pripomínajúce menštruačné krvácanie, nie je variantom normy, a preto, keď sa objavia, mali by ste sa poradiť s odborníkom.

  V pooperačnom období je maximálna hmotnosť, ktorú môže žena zdvihnúť, 5 kilogramov. Odporúča sa, aby sa špeciálne fyzické cvičenia vykonávali až po úplnom zahojení stehov, inak sa im nedá vyhnúť ich nezrovnalostiam. Dodržiavanie prísneho lôžkového odpočinku v pooperačnom období však tiež nie je vítané. Už druhý deň po hysterektómii, pacient potrebuje vstať a chodiť trochu, to umožní krvi cirkulovať a skrátiť dobu zotavenia.

  hysterektómia

  Pomocou tejto metódy lekári odstránia maternicu, niekedy s vaječníkmi a skúmavkami. Operácia môže byť laparoskopická, abdominálna a hysteroskopická. Voľba metódy je ovplyvnená umiestnením myómov, prítomnosťou pohyblivosti uzla, sprievodnou patológiou končatín a krčka maternice.

  Po odstránení hysterektómie maternice po dobu 2 mesiacov je výber hnedej farby. Toto je variant normy. Ich intenzita sa postupne znižuje až do úplného zastavenia. V ranom období rehabilitácie môže byť subfebrilná, telesná teplota až 37,5 ° C.

  Dôvodom, prečo ísť k lekárovi, by malo byť predĺžené krvácanie, prímes hnisavého obsahu vo výtoku.

  Mali by ste vedieť, že keď odstránite maternicu, spolu s príveskami, nastane menopauza, vyvolaná operáciou. Prenáša sa ťažšie ako biologické, pretože neexistuje žiadna fáza adaptácie organizmu na zmeny. Na zmiernenie príznakov sa hormonálna substitučná liečba predpisuje pred nástupom prirodzenej menopauzy.

  Po abstinálnej hysterektómii sa môžu vyvinúť skoré a neskoré komplikácie. V prvých mesiacoch sa môžu vyskytnúť:

  • lokálny zápal rany,
  • krvácanie,
  • vývoj zápalového procesu v močovom mechúre a močovej trubici v dôsledku mechanického poškodenia sliznice orgánov, t
  • krvných zrazenín.

  Aby sa zabránilo rozvoju komplikácií, je potrebné prísne dodržiavať odporúčania lekára počas obdobia zotavenia.

  Odstránenie myómy maternice laserom

  Laserové odstránenie myómov je moderná a neinvazívna metóda terapie. Medzi jeho zrejmé výhody patrí absencia mechanickej kompresie tkanív, nekróza a skrútenie. Rana sa hojí v krátkom čase bez tvorby jaziev.

  Počas laserového odstraňovania nádoru prístroj ovplyvňuje iba patologické oblasti počas 1-2 minút bez ovplyvnenia zdravých oblastí kože. Táto technika je absolútne bez krvi, čo znižuje riziko pooperačných komplikácií. Rehabilitačný čas po operácii nie je dlhší ako 3 dni.

  Čo robiť po odstránení maternice a príveskov

  Úspešnosť neskorej rehabilitácie závisí od toho, či pacient po celý čas spĺňa lekárske odporúčania. Komplikácie sa môžu vyskytnúť po 6-12 mesiacoch:

  1. Nástup predčasnej menopauzy je spojený s odstránením vaječníkov pri hysterektómii. Na minimalizáciu nepohodlia, hormonálnej substitučnej terapie, fyzioterapie a pravidelného cvičenia.
  2. Aby ste predišli vynechaniu stien vagíny, mali by ste nosiť špeciálny podporný prsteň, cvičiť Kegel pre tréning svalového tonusu.
  3. Inkontinencia nastáva v dôsledku oslabenia väzov močového mechúra, čím sa znižuje hladina estrogénu. Porucha je eliminovaná cvičeniami na posilnenie svalov a hormonálnej terapie.
  4. Je potrebné kontrolovať tvorbu adhézií. Môže sa vyskytnúť bolesť spojená so zlyhaním švíkov.
  5. S tvorbou fistulous kurzu sa môže vyvinúť sekundárna infekcia. Problém je riešený rehabilitáciou a šitím mŕtvice.

  Ak sa vyskytne pooperačná depresia, je potrebná lekárska pomoc. Aby sa predišlo tejto situácii, lekár presvedčí ženu o uskutočniteľnosti operácie. Hlavnou výsadou je zachovanie života pacienta, lekári sa však snažia ponechať čo najviac jeden vaječník na udržanie hormonálnych hladín.

  Čo nerobiť po operácii

  Doba úplnej rehabilitácie sa môže líšiť v závislosti od zvolenej metódy, súvisiacich ochorení. Zlepšenie pohody nastáva v 2-4 týždňoch s laparoskopiou, 4-6 s abdominálnou hysterektómiou. Existuje všeobecný súbor opatrení, ktoré je potrebné dodržiavať približne 2 mesiace, aby sa zabránilo rozvoju komplikácií.

  Po odstránení myómy maternice sú zakázané:

  1. Vedenie nadmerne aktívneho životného štýlu: musíte byť viac v pohode, cestovanie a letecká doprava sú vylúčené.
  2. Je prísne zakázané zdvíhať závažia po odstránení maternice: hmotnosť predmetov by nemala byť väčšia ako 1-2 kg. Účinky stresu na prednú brušnú stenu môžu byť prietrže, krvácanie.
  3. Pohlavie je obmedzené na obdobie dvoch mesiacov až šiestich mesiacov. Ak po odstránení vaječníkov znížite libido, musíte informovať svojho lekára o korekcii hormonálnych hladín.
  4. Kúpanie na základe zákazu kvôli riziku infekcie v mieste rezu. Po úplnom hojení rán po 6 až 8 týždňoch môžete pokračovať v triedach.
  5. Po operácii by ste nemali dovoliť dehydratáciu, jesť korenené, slané potraviny (to prispieva k zadržiavaniu telesných tekutín a spôsobuje opuchy). Jedlá by nemali byť vysokokalorické, diéta sa postupne rozširuje. V období skorej rehabilitácie je kategoricky zakázané jesť potraviny, ktoré zvyšujú tvorbu plynu - nemôžu vydržať stehy.

  Ako liečiť myómy?

  Výber liečiv na liečbu myómy maternice závisí na mnohých faktoroch, v každom prípade, rozhodnutie je urobené gynekológ, ktorý sleduje ženu.

  Zohľadnené:

  • štádiu ochorenia (v počiatočnom štádiu sa používajú konzervatívne metódy liečby), t
  • vek ženy a túžba mať deti (v plodnom veku sa lekári snažia dať žene šancu a zachrániť maternicu),
  • všeobecné zdravie,
  • prítomnosť alebo neprítomnosť komplikácií myómu

  Konzervatívna liečba zahŕňa menovanie hormonálnych liekov a symptomatických látok (protizápalové, lieky proti bolesti, antispazmodiká a iné).

  Rozsiahly nádor, vek po menopauze, sa však stáva indikáciou pre chirurgický zákrok. Okrem toho je možný výsledok, v ktorom je možné zachovať maternicu, odstrániť len časť steny s myómom.

  Druhy operácií

  myomectomy - abdominálna chirurgia zahŕňajúca excíziu myómových uzlín so zachovaním maternice. Žena si zachováva schopnosť otehotnieť a porodiť zdravé dieťa prirodzeným spôsobom. Tento typ chirurgického zákroku sa vykonáva niekoľkými spôsobmi:

  • laparoskopicky - vykonáva sa cez malé rezy v brušnej stene. Operácia prebieha v celkovej anestézii, vyznačuje sa nízkou invazívnosťou, krátkou dobou hospitalizácie a krátkou dobou rehabilitácie.
  • laparotómia - dlhým rezom v dutine brušnej (otvorená metóda), ktorá sa vykonáva pozdĺžne od pupka po stydké kosti alebo priečne mierne pod záhybom brucha v oblasti bikín. V druhom prípade, švy môžu byť skryté pod oblečením, a sú takmer neviditeľné pre zvedavé oko.
  • hysteroskopické - cez vagínu pomocou špeciálneho hysteroskopického prístroja.

  Pozri tiež na blogu: Čo by mala žena vedieť po 50 o jej zdraví

  hysterektómia - odstránenie myómov maternicou. V tomto prípade žena stráca možnosť mať v budúcnosti deti.

  • operáciu brucha v epidurálnej alebo celkovej anestézii,
  • laparoskopická intervencie

  Indikácie myomektómie sú:

  • silná bolesť v spodnej časti brucha, kŕče, tlak, ktorý nezmizne po užití liekov,
  • rozvoj anémie, ktorá ohrozuje zdravie ženy, ktorú nemožno liečiť liekmi,
  • tvorba fibromu s následnou deformáciou steny maternice.

  Obdobie po odstránení myómov

  Rehabilitácia po operácii priamo závisí od typu operácie, jej komplexnosti a zdravia ženy.

  Myomectomy núti pacienta zostať v nemocnici asi týždeň, po ktorom je prepustený z domu. Ak chcete obnoviť rýchlejšie, mali by ste dodržiavať odporúčania lekára.

  Odstránenie maternice ovplyvňuje mnoho procesov v tele, rovnováha hormónov je narušená, a koľko je v nemocnici závisí od zdravotného stavu po operácii a zdravotnom stave. V priemere je toto obdobie 2-2,5 týždňa.

  Syndróm bolesti

  Po hysterektómii môže žena pociťovať silnú bolesť v panvovej oblasti, najmä ak bola operácia vykonaná otvoreným spôsobom. Hojenie rán môže vyvolať zápal, naviac, obnovenie poškodených nervových zakončení si vyžaduje určitý čas.

  Na zmiernenie tohto stavu sa odporúča užívať lieky proti bolesti a antispazmodiká. Uvoľnite situáciu pomôže obväz, ktorý znižuje zaťaženie brušných svalov. Môžete si ho kúpiť v lekárni.

  Pozor: jedlo!

  Jedným z najdôležitejších aspektov zotavovacej doby je správna výživa.

  Strava zahŕňa:

  Výrobky, ktoré podporujú normálnu peristaltiku a včasné vyprázdňovanie čriev. Zápcha v pooperačnom období nie je prípustná, pretože môže vyvolať divergenciu švov na vnútorných orgánoch.

  • odporúčané: ovocie, zelenina, morský kel, polievky, bujóny, netučné výrobky z fermentovaného mlieka, jačmeň, proso, pohánková kaša,
  • zakázané: silný čaj, káva, tukový tvaroh, syr, kakao, čokoláda, krupica a ryžová kaša, semená, orechy
  • pitná voda by sa mala konzumovať v dostatočnom množstve (najmenej dva litre denne),
  • odporúčaná častá frakčná energia.

  Выделения после операции: норма или патология?

  Nízko-vaginálny výtok môže rušiť ženu jeden až dva mesiace po operácii, považujú sa za normálne, ak postupne strácajú intenzitu farieb a nespôsobujú ťažké ťažkosti.

  Komplikácie zvažujú:

  • krvácanie ako menštruácia
  • prítomnosť zrazenín v sekrétoch
  • vysoká telesná teplota na pozadí silného výboja.

  V týchto prípadoch sa musíte poradiť s gynekológom. Bude schopný urobiť záver o zdravotnom stave ženy po vyšetrení a ultrazvuku, určiť nápravné opatrenia.

  Opatrná činnosť

  Po operácii, sex a šport sú si navzájom rovní. Telesná aktivita by mala byť mierna, avšak aktivity na amatérskom a navyše profesionálnom stupni športu, ako aj sexuálny život, sú zakázané najmenej dva mesiace.

  Je dôležité nielen vylúčiť preťaženie, v dôsledku čoho môžu byť stehy zapálené, rozptýliť, ale aj pravdepodobnosť infekcie povrchu rany po operácii, jej zranenie počas pohlavného styku.

  Žena sa neodporúča zdvíhať závažia (vrátane malých detí), chodiť do solária a kúpeľa, sauny, bazéna. Prehriatie, hypotermia, stresové situácie nepriaznivo ovplyvňujú regeneráciu tela po operácii.

  Požadované tehotenstvo

  Ženy, ktoré sa po odstránení myómy, podarilo zachovať maternice, majú každú šancu otehotnieť a mať dieťa.

  V niektorých prípadoch, keď je fibroid malý, nie je odstránený ani s nástupom tehotenstva, kontrolujúc rast. V prípade potreby sa myóm stane jedným z indikácií cisárskeho rezu, počas ktorého je nádor vyrezaný.

  Viac na blogu: Bee subside: liečba rôznych chorôb

  Podobne, lekári pozorujú subherous myoma, formácia, ktorá sa viaže na telo maternice s tenkou nohou alebo hrubý základ. S takou diagnózou existuje každá šanca nosiť zdravé dieťa a prejsť prirodzeným pôrodom.

  Hlavným ukazovateľom obnovy zdravia žien po operácii na odstránenie myómov je nástup menštruácie. Normálne by menštruácia mala ísť najneskôr šesť týždňov po operácii. Ak sa tak nestane, mali by ste navštíviť gynekológa.

  Po prvé, mesačné obdobia môžu byť nadmerne hojné alebo naopak skromné, v priebehu niekoľkých mesiacov bude cyklus upravený, čo signalizuje, že blížiace sa tehotenstvo je možné naplánovať.

  Tí, ktorí porodili po odstránení myómy maternice vedieť, koľko stresu je umiestnený na tele, ktorý už bol oslabený operáciou.

  V prípade tehotenstva a pôrodu treba dôkladne pripraviť.

  • Koncepcia by sa nemala plánovať skôr ako šesť mesiacov po operácii. Stehy sa musia liečiť nielen vonku, ale aj vnútri. Na maternici by mala mať tesná jazva čas na to, aby sa vytvorila, čo vydrží záťaž vo forme plodu, ktorý rastie a tlačí naň s veľkou silou,
  • je nevyhnutné stabilizovať hormonálnu hladinu narušenú myómom a následnú operáciu,
  • žena by mala posilniť imunitný systém, zabezpečiť dodávky vitamínov a stopových prvkov potrebných pre nenarodené dieťa

  Povolenie na tehotenstvo musí podať lekár, podľa výsledkov vyšetrení, ultrazvukových vyšetrení, testov. Nie je potrebné ponáhľať sa, pretože následky takéhoto zhone ohrozujú nielen nenarodené dieťa, ale aj samotnú ženu. V dôsledku ruptúry maternice a vnútorného krvácania môže žena zomrieť v priebehu niekoľkých minút bez toho, aby čakala na sanitku.

  Keď sa nič nestane

  Čo robiť, ak čas plynie, a napriek liečbe, hormonálnej terapii, dobre prebiehajúcemu obdobiu zotavovania sa nikdy neočakáva dlho očakávané tehotenstvo?

  Medicína ponúka východisko pre zúfalý: IVF, tehotenstvo s posedením v maternici oplodnených vajíčok, embryá vo veľmi krátkom čase.

  Bohužiaľ, neexistuje absolútna záruka, že všetko bude fungovať prvýkrát, ale mnohé recenzie a príbehy na internetových fórach ukazujú, že šanca je dosť vysoká.

  Okrem toho, tehotenstvo vyplývajúce z in vitro fertilizácie je prísne monitorované lekármi počas celého obdobia a žena je neustále pod dohľadom. V tomto prípade je pravdepodobnosť zistenia akejkoľvek hrozby a jej prevencie v čase vyššia.

  Maternicové myómy nie sú veta, v mnohých prípadoch je možné zachovať genitálny orgán, čo ženám dáva možnosť stať sa matkou. Úspech však vo veľkej miere závisí od dôsledného dodržiavania pokynov a odporúčaní pre obdobie rehabilitácie po prepustení z nemocnice.

  Pásová operácia: pooperačné obdobie myómového myómu

  V niektorých prípadoch je jediným riešením abdominálna operácia tak, že myómy maternice nerastú. Pooperačné obdobie môže prebiehať rôznymi spôsobmi, všetko závisí od priebehu operácie a tela pacienta.

  Samotný postup je bežný. Uskutočňuje sa na zabránenie rastu myómov alebo ich progresie do malígneho nádoru.

  V niektorých prípadoch je chirurgická manipulácia jediným spôsobom, ako sa zbaviť patológie, pretože môže existovať priama hrozba pre život ženy.

  Tak či onak, ale hysterektómia vykonaná počas tohto ochorenia je operácia, tak veľa pacientov sa obáva možných komplikácií alebo následkov, ako aj únavné uzdravenie po ňom.

  Aké následky po operácii pre myóm musíte vedieť: prehľady pacientov, odporúčania lekárov

  Maternice myómy - bežné ochorenie u žien vo fertilnom veku, spôsobené hormonálnym narušením a prebytkom estrogénu v tele. Nádor je benígny.

  Nevykazuje príznaky v skorých štádiách, a to vedie k tomu, že uzol je diagnostikovaný, zvyčajne keď dosiahol veľkú veľkosť a konzervatívna liečba liekmi je bezmocná.

  V takýchto prípadoch sú ženy vystavené operácii, ktorej kontrolu nad prípravou a správaním vykonáva vedúci gynekológ. Keď sa postup skončí, začne sa ďalšia fáza liečby nádoru - zotavenie po odstránení myómy maternice.

  Po pásovej operácii na odstránenie myómy maternice začína pooperačné obdobie, ktoré trvá približne 7 dní. Tentokrát musí byť pacient pod prísnym dohľadom lekára.

  Prvých 24 hodín bude žena na jednotke intenzívnej starostlivosti, potom bude presunutá na oddelenie. Keď anestézia je preč, slabosť, závraty, bolesť v oblasti stehov, nevoľnosť môže byť cítiť, niekedy sa vracia zvracanie - to je to, ako telo odstraňuje zvyšky anestézie.

  Keď sa lekári uistia, že stehy sú v poriadku, a pacient nemá žiadne komplikácie po operácii na odstránenie myómy maternice, bude prepustený z domu, kde sa začne ďalšia fáza zotavovacieho obdobia, rehabilitácia.

  Ako urýchliť proces hojenia po odstránení myómy maternice

  Život po operácii neskončí, môžete zachovať rovnaký rytmus, ale s určitými obmedzeniami.

  Pred prepustením by mal gynekológ vysvetliť žene, aké následky môžu byť po odstránení myómy maternice, ako dlho je lepšie nosiť pooperačný obväz, čo sa dá jesť, keď sa objavia akékoľvek príznaky, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Ak starostlivo dodržiavate všetky odporúčania, rehabilitácia je jednoduchá a bezbolestná.

  Pri odstraňovaní myómy maternice v pooperačnom období, je dôležité počúvať rady lekára, pretože umožňujú nielen zotaviť sa v zrýchlenom tempe, ale aj predchádzať komplikáciám a predísť opakovaniu ochorenia.

  Po vykonaní operácie na odstránenie myómy maternice odporúčajú gynekológovia:

  • pohybovať sa viac, aj keď spôsobuje nepohodlie, mierna fyzická aktivita zabráni vzniku adhézií,
  • nosiť obväz po odstránení nádoru, ktorý bude podporovať šev a tón brušnej steny,
  • sledovať hygienu švu, dvakrát do roka navštíviť lekára na ultrazvuk a vyšetrenie,
  • kontrola mesačne po odstránení myómov,
  • starať sa o antikoncepciu počas pohlavného styku.

  Pooperačné obdobie po odstránení myómy maternice je vždy sprevádzané medikáciou.

  Gynekológovia predpisujú hormonálnu terapiu vo forme liekov ako "Duphaston", "Yarin", "Regulon", "Zoladex" atď.

  Ukazuje sa aj príjem vitamínov a minerálov, komplexy, ktoré zabraňujú vzniku adhéznych procesov. Je dôležité pozorovať režim bdelosti a odpočinku, jesť viac zeleniny, snažiť sa nereagovať na stres.

  Čo nemožno urobiť po operácii brucha na odstránenie myómov

  Mnohé ženy sa čudujú, ako dlho trvá rehabilitácia po odstránení myómy maternice?

  Na túto otázku neexistuje striktný rámec a jednoznačná odpoveď. Každý prípad je individuálny, mnohé faktory ovplyvňujú účinnosť liečby a rýchlosť zotavenia, napríklad vek.

  Ak je potrebné odstrániť myóm po 40 rokoch, telo môže potrebovať viac času a úsilia ako pri 25 rokoch.

  V mladom veku sa rýchlejšie zotavujeme, regeneračné procesy prebiehajú samostatne, bez liekov.

  Ako odstrániť maternicu myómom (následky, recenzie)

  Tiež trvanie rehabilitácie po odstránení myómy maternice cez operáciu brucha závisí od veľkosti nádoru, počtu uzlov, prítomnosti komplikácií na operačnej sále.

  Aby sa telo zotavilo rýchlejšie, pacienti by mali vedieť, čo je zakázané robiť, kým nie sú úplne vyliečení.

  Ženy po odstránení myómov maternice nemôžu:

  • byť vystavený silnej fyzickej námahe, pohybu, aby sa zabránilo adhézii - neznamená ísť do atletiky alebo sa prihlásiť do telocvične okamžite po prepustení z nemocnice,
  • zostaňte dlho na slnku, opaľujte sa, opaľujte sa, choďte do solária,
  • návrat k obvyklému sexuálnemu životu do 30-90 dní (dátumy závisia od zdravotného stavu),
  • vystavené stresu a emocionálnemu stresu,
  • na dlhú dobu, aby boli vzpriamené.

  Po operácii, odstránenie maternice myómu, nemôžete dovoliť zápchu. Je dôležité upraviť výživu a vyvážiť svoju stravu. V prvom mesiaci ukazuje prísnu diétu, musíte zvýšiť množstvo spotrebovaného vlákniny. Menu by malo mať viac ovocia a zeleniny, obilnín, rýb. Mastné a vyprážané potraviny sú kontraindikované. Je potrebné obmedziť denný príjem soli, cukru, korenia.

  Je možné plánovať tehotenstvo a pôrod po odstránení myómov v 6-12 mesiacoch, keď je menštruačný cyklus zlepšený. Predtým je však nevyhnutné navštíviť gynekológa. Lekár sa musí uistiť, že uzly nie sú oživené, a telo budúcej mamy sa úplne uzdravilo.

  Laparoskopia s myómom a regenerácia po zákroku

  Laparoskopické odstránenie myómov maternice redukuje účinky operácie na nulu. Tento postup znamená, že prístup k uzlom sa vykonáva cez malé vpichy na brušnej stene.

  S pomocou špeciálneho špecialistu na optické zariadenia bude schopný skontrolovať dutinu a vykonať potrebné manipulácie. Prevádzka trvá menej ako 40 minút. Scar hojenie je oveľa rýchlejšie a menej bolestivé, pretože

  oblasť postihnutého tkaniva je minimálna.

  Ak bola vykonaná laparotómia (abdominálna chirurgia), pacient môže vstať len tretí deň. V prípade laparoskopie sa môžete odhlásiť počas prvého dňa. Fyzická aktivita je povolená vo väčšom rozsahu, ale nezaťažujte záťaž, pretože môžete poškodiť švy.

  Po jednom mesiaci po manipulácii je povolený pohlavný styk po odstránení myómy.

  Inak nemá rehabilitácia po odstránení maternice, laparoskopie alebo laparotómie žiadne vážne rozdiely.

  Je tiež zakázané dlhodobo zostať pod ultrafialovým svetlom, neodporúča sa zdvíhať závažia, dodržiavať diétu.

  Môžete predísť následkom odstránenia antibiotikami, komplexmi vitamínov a hormonálnymi liekmi.

  Ak si žena všimla krvácanie po odstránení myómov, jej telesná teplota vzrástla, bolesť hlavy, nevoľnosť, kŕče v dolnej časti brucha, otvorenie krvácania z maternice, mali by ste okamžite zavolať sanitku av žiadnom prípade neodmietnuť hospitalizáciu ,

  Komplikácie po rýchlej eliminácii myómových uzlín nie sú zriedkavé. Konkrétne, ak žena už porodila a je vo veku blízkom menopauze, lekári odporúčajú odstránenie celej maternice.

  Súhlasím s takýmto radikálnym spôsobom je len po dôkladnom zvážení a konzultácii so skúseným špecialistom.

  Po operácii sa myóm pošle na histologické vyšetrenie. Histológia je navrhnutá tak, aby určila povahu buniek, prítomnosť atypických buniek medzi nimi, náchylných k degenerácii na rakovinu.

  Obnovenie plodnej funkcie po myómy - názory žien

  Po chirurgickom odstránení nádoru, pri dodržaní predpísaného režimu, sa pacient rýchlo zotaví a môže žiť v rovnakom rytme. Je však dôležité vytvoriť hormonálne pozadie a zabezpečiť všetkým ženám podmienky na narodenie v budúcnosti zdravému a silnému dieťaťu.

  Aby bolo možné pochopiť, po ktorej operácii obnovenie detskej funkcie prebieha rýchlejšie, musíte počuť a ​​porovnať recenzie tých, ktorí už zažili odstránenie myómov.

  Inga, 38

  „Keď gynekológ objavil uzol, bolo príliš neskoro na nádej na homeopatiu alebo lieky. Po dlhých a neúspešných pokusoch otehotnieť som požiadal o pomoc. Nádor dosiahol priemer 7 cm, takže pred operáciou bol predpísaný priebeh hormónov.

  Po užívaní liekov na 2 mesiace sa miesto znížilo o 5,5 cm a potom lekár predpísal deň operácie. Zostal som v nemocnici 5 dní. Po prepustení, prísne dodržiavať všetky predpisy a odporúčania lekára, pil antibiotiká.

  Neboli žiadne komplikácie a po dvoch rokoch sme mali dlho očakávané dieťa. “

  Marina 37

  „Môj fibroid bol objavený vo veku 32 rokov. Jedno dieťa v rodine, môj manžel a ja sme chceli druhú, takže sme išli k lekárovi. Na ultrazvuku si gynekológ všimol niekoľko uzlov s priemerom 4 až 7 mm. Po konzultácii som sa rozhodol dohodnúť na laparoskopii.

  Metóda je čo najmenej bezbolestná a čo je najdôležitejšie, s minimálnou dobou regenerácie. Prvé tri mesiace po zákroku držali diétu, obmedzenú záťaž. O šesť mesiacov neskôr, môj gynekológ povedal, že môžete myslieť na tehotenstvo, pretože rehabilitácia bola úspešná.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send