Hygiena

Výtok z prsníkov s tlakom

Pin
Send
Share
Send
Send


Výtok z hrudníka pred menštruáciou u žien môže byť fyziologickým znakom a známkou akejkoľvek patológie. Ak sa vyskytne takýto príznak, obráťte sa na špecialistu, ktorý vyšetrí pacienta a urobí správnu diagnózu. Je dôležité diagnostikovať ochorenie čo najskôr a začať jeho účinnú liečbu.

O fyziológii

Fyziologické zmeny v práci prsných žliaz sú pozorované počas celého života a sú určené vekom a fázou menštruačného cyklu. Tento proces je ovplyvnený tehotenstvom alebo dojčením, ako aj prácou hormonálnych regulačných centier.

Tvorba žliaz končí u dievčat vo veku 12 - 16 rokov a získava symetrický tvar. V niektorých prípadoch sú malé odchýlky, keď je jedno prsia väčšie ako druhé. Takéto zmeny sa nepovažujú za patológiu a považujú sa za variant normy.

Po inštalácii pravidelného menštruačného cyklu začnú niektoré zmeny v hrudníku. V dňoch pred ovuláciou sa v ženskom tele zvyšuje počet laktocytov, čo spôsobuje mierne zvýšenie mliečnych žliaz. Zvyšuje prietok krvi a dochádza k miernemu hromadeniu tekutiny v tukovom tkanive a extracelulárnom priestore.

Počas tehotenstva sa prsia podrobia ešte väčším zmenám a po vzhľadu dieťaťa sa z nich začne vyliečiť mlieko.

Hormon oxytocín ovplyvňuje produkciu materského mlieka a po ukončení laktácie sa žľazy menia. Ich veľkosť sa výrazne znižuje, keď sa znižuje počet laktujúcich buniek.

Keď menopauza a znižuje účinky hormónov, prsníka vstupuje do fázy involúcie. Množstvo glandulárneho tkaniva sa znižuje, atrofia mliečnych kanálikov a množstvo tukového tkaniva sa výrazne zvyšuje.

Počas života ženy sa prsné žľazy podrobujú ťažkej ceste od vývoja až po maximálnu aktivitu počas tehotenstva a dojčenia a po nástupe menopauzy dochádza k involácii žliaz.

Fyziologické príčiny

Z fyziologických dôvodov, ktoré vyvolávajú výtok bradaviek, možno zdôrazniť nasledovné:

 1. Porušenie hladín hormónov v tele. Zlé návyky, stresové situácie a emocionálne preťaženie sa často stávajú príčinou tohto stavu. Hormonálne hladiny sa môžu pri užívaní antikoncepcie a pri menopauze meniť.
 2. na lieky. Niektoré skupiny liekov majú negatívny vplyv na stav mliečnych kanálikov a samotných žliaz. Medzi týmito liečivami možno rozlíšiť antidepresíva, trankvilizéry a lieky na liečbu kardiovaskulárneho systému.
 3. Poškodenie inej povahy. Rôzne poškodenia tkanív, nervov a ciev v hrudníku sú schopné spôsobiť sekréciu sekrécie mlieka z bradaviek.
 4. Renálne zlyhanie a rozvoj zlyhania obličiek. Tento patologický stav spôsobuje nahromadenie a nadmerné množstvo prolaktínu v ženskom tele, pretože obličky kontrolujú využitie takéhoto hormónu.
 5. Príliš násilný styk so zvýšenou stimuláciou bradavky. So silným vzrušením môže byť zvýšená stimulácia bradaviek príčinou výtoku z prsníkov.
 6. Prijatie byliniek na báze bylín, ktoré stimulujú laktáciu. Rastliny ako aníz, fenikel, rasca a kôpor môžu zvýšiť produkciu mledziva bez tehotenstva.
 7. Narušenie štítnej žľazy a nerovnováha v endokrinnom systéme. Takýto stav v kombinácii so zvýšenou koncentráciou estrogénov vedie k tomu, že sa zreteľne uvoľní z hrudníka pred menštruáciou.
 8. Poruchy hypofýzy. Táto časť mozgu kontroluje syntézu mnohých hormónov a akékoľvek narušenie jeho práce ovplyvňuje stav celého ženského tela. Prolaktín, ktorý produkuje materské mlieko, nie je výnimkou.

Fyziologické príčiny spôsobujú výtok bielej alebo žltej farby, bez nečistôt a nepríjemného zápachu.

V prípade, že krv alebo hnis je prítomný vo výtoku a celkový stav ženy sa zhoršuje, naznačuje to patologickú povahu symptómov.

Vo videu o príčinách vybíjania bradaviek:

Fyziologické sekrécie

 1. S nástupom tehotenstva už po dobu 2-3 týždňov môže byť mierne uvoľnenie mledziva z bradaviek. Začne sa hormonálna príprava tela na dojčenie. Z prsníka sa vylučuje celé obdobie laktácie a určitý čas až po 2-3 rokoch.
 2. Malý jasný výtok z prsných žliaz pri stlačení môže prúdiť v non-tehotné v neprítomnosti choroby - je to sterilná tekutina tvorená žľazou a výstup von. Normálne sú to bezfarebné, bezfarebné kvapky. Zobrazí sa z niekoľkých dôvodov:
  • pri stláčaní bradaviek
  • ťažká fyzická námaha
  • nosiť blízke podprsenky,
  • pred začiatkom menštruačného cyklu
  • pri užívaní perorálnych kontraceptív.

Takéto sekréty nie sú patologické, to znamená, že neindikujú prítomnosť choroby, ale nie sú normou v obvyklom zmysle - ich vzhľad naznačuje porušenie zdravého životného štýlu alebo výkyvy v hormonálnych hladinách.

Lekárske vyšetrenie prsných žliaz - duktografia - zahŕňa zavedenie kontrastnej látky, ktorá je po zákroku oddelená od bradaviek.

Príznaky patológie

Výskyt výtoku z prsných žliaz v neprítomnosti tehotenstva a u ne-dojčiacich žien hovorí o vývoji patológie. Takéto znaky ako farba výboja, vôňa, hojnosť, hustota hmoty.

Stojí za to venovať pozornosť prítomnosti ďalších príznakov: prekrvenie, bolesť, zmena farby a tvaru bradaviek a okolitého dvorca, začervenanie kože prsníka, zmena tvaru žľazy. Jeden alebo viac príznakov indikuje nástup ochorenia a potrebu urgentného vyšetrenia.

Poranenie hrudníka

V prípade poranenia prsnej žľazy (podliatina, ostré stláčanie) je možné, aby tekutina prúdila z bradavky pri stlačení, niekedy zmiešaná s krvou. Dôsledkom zranenia môže byť tvorba abscesu - akumulácia hnisavého obsahu.

Ektazie mliečnych kanálikov

S nástupom menopauzy sa mení pomer tukového a spojivového tkaniva v mliečnej žľaze, kanály sa môžu rozširovať a deformovať. Vyvíja sa ekzázia (duktáza) mliečneho kanálika, ktorý sa tiež nazýva plazmacytická mastitída. Sekréty slizníc so zelenými alebo prímesou čiernej. Bolestivé pocity nemusia byť.

Príčinou vývoja je prenos a hnisavá mastitída, posttraumatický zápal. Nadmerná produkcia mlieka počas laktácie môže viesť k rozšíreniu mliečneho kanála. Napriek tomu, že samotná ektazia nie je závažným ochorením, môže naznačovať začiatok onkologického procesu a vyžaduje si starostlivé vyšetrenie a liečbu.

Diagnostika ekzázie okrem konvenčnej mamografie a ultrazvuku zabezpečuje cytologické vyšetrenie sekrécie malígnej degenerácie.

Vo väčšine prípadov je liečba ekzázie terapeutická: predpisovanie priebehu antibiotík, protizápalových liekov, imunomodulátorov, hormonálnej korekcie, aplikácie obkladov. Ak sa stav nezlepší, indikuje sa sektorová resekcia - postihnutý kanál sa chirurgicky odstráni.

Intraduktálny papilloma (cystadenopapilloma)

Z rôznych dôvodov (v dôsledku poranenia, hormonálnej nerovnováhy) sa vo vnútri mliečneho kanála môže vytvoriť papilóm podobný plesniam. Ide o benígny nádor, ktorý produkuje tekuté tajomstvo, ktoré sa uvoľňuje z vedenia.

Nezapálený papilloma nespôsobuje žiadne bolestivé pocity, jeho zjavnými príznakmi sú viskózne krvácanie z prsníka. Keď infekcia preniká, zápal je možný - nádor sa stáva tvrdým na dotyk, dá sa ľahko cítiť a charakteristický výtok je žltý, s prímesou hnisu.

Cystadenopapilloma je prekancerózne ochorenie, ak je zistené, je potrebné vykonať nielen všeobecné vyšetrenia - mamografiu a duktografiu, ale aj odber punkcií z nádoru, aby sa zistila jeho prípadná malignita. Liečba je iba operatívna - vykoná sa sektorová resekcia, odstráni sa nádor a časť mliečneho kanála. Hrudník je zachovaný.

Fibrocystická mastopatia (fibrocytóza)

Spôsobené výkyvmi hormonálnych hladín. V prsnom tkanive sa tvoria cysty naplnené tekutinou. Pri tejto chorobe je bradavkový výtok zvyčajne hnedý alebo nazelenalý. Okrem prepúšťania sú príznakmi mastopatie opuchy, zhrubnutie žliaz, pocit plnosti, najmä pred menštruáciou.

Fibrocyst vyžaduje terapeutickú liečbu a nepretržité monitorovanie. S priaznivým priebehom mastopatie sa cystické tkanivo postupne mení, malígne transformácie sú zriedkavé.

Tento zápal tkaniva prsníka je spôsobený prenikajúcou stafylokokovou infekciou a má hnisavý charakter, najčastejšie sa vyvíja u dojčiacich matiek. Vo vnútri žľazy to vytvára hnisavé ložiská - abscesy, ich obsah sa vylučuje bradavkami. Všeobecný zdravotný stav sa môže zhoršiť, teplota stúpa. Antibiotiká sa používajú pri liečbe mastitídy. V ťažkých prípadoch, ak je výtok z hrudníka bohatý, vykonajte operáciu na odstránenie hnisavého obsahu.

galaktorei

V tomto stave sa mledzivo uvoľňuje z bradaviek - hrubá alebo tekutá biela sekrécia pripomínajúca mlieko. Vyskytuje sa u žien, ktoré nie sú tehotné, bez spánkov, u mužov a dokonca aj u detí. Galaktorea nie je nezávislé ochorenie - je to príznak zvýšenej produkcie prolaktínu (mliečneho hormónu). Zlyhanie v tele spôsobuje porušenie funkcie štítnej žľazy, ktorá v zdravom stave "inhibuje" produkciu mlieka. Choroby hypofýzy a hypotalamu, oblasti mozgu, ktoré regulujú fungovanie hormonálneho systému, môžu viesť k galaktorea.

Patológia sa lieči elimináciou príčin: po vylúčení možného tehotenstva sa vykoná krvný test na prítomnosť hormónov štítnej žľazy, pohlavných hormónov, zobrazenia magnetickej rezonancie hypofýzy a hypotalamu, predpíše sa priebeh hormonálnej terapie. Pri detekcii nádorov mozgu alebo štítnej žľazy môže byť potrebná operácia.

S malígnym nádorom v sekrétoch mliečnej žľazy sú pomerne zriedkavé a možné v dvoch prípadoch:

 • intraduktálna rakovina - nachádzajúca sa v kanáli mlieka,
 • v pokročilých štádiách rakoviny,
 • výtok len z jednej žľazy postihnutej nádorom.

Výtoková tekutina je krvavá, žltá alebo zmiešaná s hnisom. Pri rakovine dochádza k zmene tvaru a farby bradavky, jej angažovanosti, prípadne k zmene veľkosti a tvaru žľazy, zvyšuje sa axilárna lymfatická uzlina a na hrudníku sa môže cítiť tvrdé tesnenie.

Diagnostikovať rakovinu prsníka vo väčšine prípadov, keď self-vyšetrenie, príjem u mamológa. Detekované tesnenie sa vyšetruje pomocou mamografie, ultrazvuku, MRI, biopsie.

Malígny nádor, ktorý nemá metastázy, môže byť odstránený rezortnou resekciou, v takom prípade je možné zachovať prsník. Pri veľkých veľkostiach nádorov sa vykonáva mastektómia - odstránia sa všetky žľazy a okolité postihnuté tkanivá.

Len asi 5% všetkých zistených novotvarov je rakovinových, ale nie je možné vytiahnuť na lekára, aby zistil zvláštne príznaky. Akýkoľvek patologický proces môže viesť k rakovine.

Vlastné vyšetrenie prsníka

Aby bolo možné včas zachytiť počiatočné ochorenie, je užitočné pravidelne kontrolovať prsník sám. Je to jednoduché a netrvá dlho.

Kontrola sa vykonáva v prvej polovici mesačného cyklu po skončení mesiaca.

 1. Obnažený do pása, musíte stáť pred zrkadlom. Ruky dole, starostlivo skúmať hrudník - či sú začervenanie, opuchy, zmeny tvaru žliaz. Zdvihnite ruky za hlavu, skontrolujte hrudník v tejto polohe.
 2. Jemne stláčajte bradavky na základni, skontrolujte, či nedošlo k vybitiu.
 3. Držiac jednu ruku za hlavou, kontrolovať každú žľazu z bradaviek do podpazušia s mäkkými kruhovými pohybmi. Opakujte vyšetrenie v polohe na chrbte.

Za normálnych okolností by sa v hrudníku nemalo cítiť žiadne stvrdnutie ani opuch. Mali by byť upozornené na akékoľvek zvláštnosti - výtok, retencia bradavky, vydutia, zmeny farby pleti.

Je potrebné kontrolovať prsia nezávisle každé 3-4 mesiace, to umožní všimnúť si akékoľvek zmeny v čase.

Pri zisťovaní sekrétov z prsných žliaz okamžite vyhľadajte lekára. Panika a strach nie sú potrebné. Prevažná väčšina prípadov prepustenia zo žliaz nie je rakovina. Pojem „rakovinová fóbia“ je medzi lekármi dokonca bežný, strach z tohto ochorenia je u pacientov taký silný. Včasná diagnostika a liečba zabránia vzniku komplikácií.

"Tajomstvo" mliečnych žliaz

Tri dôvody na udelenie absolutória:

U negravidnej ženy dochádza k výtoku vo forme malého množstva tekutiny (kvapiek), ľahkého alebo transparentného, ​​bez zápachu. Toto tajomstvo je produkované prsnými žľazami, keď stúpa hladina prolaktínu - hormón zodpovedný za produkciu mlieka v prípade tehotenstva.

Je to dôležité! V počiatočných štádiách (predtým, ako sa nastávajúca matka dozvie o nosení dieťaťa), by mal tento symptóm a oneskorenie vyvolať myšlienky o možnom nadobudnutí testu.

Všetka pozornosť je na hrudi. Ženy v zaujímavej pozícii po 5 mesiacoch môžu mať prepustenie. Nosia žltý, mliečny odtieň.

Po krátkom odstavení dieťaťa sú viditeľné biele kvapky (mlieko). Môžu sa objaviť po stlačení, stimulujúc prsné žľazy. Ak dôjde k odstráneniu dráždivého faktora, čoskoro skončí vypúšťanie takejto povahy.

Počas užívania perorálnych kontraceptív. Pred použitím musíte preskúmať zoznam možných vedľajších účinkov a kontraindikácií.

Mliečne žľazy sú hormón-závislý orgán, neustále zažíva účinky hormónov. Najmä počas rôznych fáz menštruačného cyklu.

V prvej polovici možného rastu tkaniva prsníka v dôsledku zvýšeného estrogénu, potom prídu dni menštruácie a prebytočná tekutina môže byť odstránená.

Väčšina spravodlivého pohlavia nevie, čo je to bradavkový výtok, takže je lepšie sa zaistiť a podrobiť sa vyšetreniu (pred tým môžete vykonať vlastné vyšetrenie), najmä ak sa vyskytnú sprievodné príznaky:

 1. Farbu. Hnedé kvapky môžu obsahovať nečistoty krvi, čo indikuje traumu alebo neoplazmu hrudníka (intraduktálny papilomóm, benígny nádor, onkológiu po prvých štádiách vývoja). Zelenožltá - znak možného hnisania.
 2. Pain. Prsná žľaza bolí pri stlačení nervových zakončení. To môže byť abnormálny rast jeho tkanív alebo kapsuly s tajomstvom, ktoré tiež ovplyvňuje pocit ženy. Kde to bolí a pri stlačení alebo po (počas) menštruácie, musíte si zapamätať alebo zapísať a potom povedať gynekológovi alebo špecialistovi na prsník.
 3. Vôňa emitovanej tekutiny. Nepríjemný by mal byť signálom na urýchlené vyhľadať lekársku pomoc.

Je to dôležité! Nepanikárte. Stojí za to nosiť pohodlné spodné prádlo, menej nervózne a návštevu špecialistu neodkladá. Je lepšie okamžite rozptýliť obavy.

Príčiny možných patológií

Často je výtok z hrudníka príznakom možných patológií, ktoré si dievča (najčastejšie žena po 30 rokoch veku) neuvedomuje, či je choroba inak asymptomatická alebo nič neublíži.

Možné ochorenia alebo poruchy, pri ktorých sa objavuje vylučovaná tekutina z bradaviek:

Ektázie. Zápal prsnej žľazy vyvoláva tvorbu tekutiny. Je lokalizovaný v kanáloch. Farba môže byť nazelenalá, má hnedý výtok.

Ochorenie je tiež charakterizované zmenami v oblasti bradavky (dutiny, pečate), možnými formáciami v samotnom poprsie. Niekedy bolí hrudník.

Hlavnou vecou je zistiť, ktoré mikroorganizmy (baktérie, vírusy spôsobili zápal).

Galaktorei. Takýto svetlý alebo tmavo hnedý výtok z bradaviek je spojený s produkciou prolaktínu. Pred menštruáciou sa môže zvýšiť jeho hladina. Hlavná vec je pochopiť, aký faktor spôsobil túto chorobu. Môže ísť o orálnu antikoncepciu, mozgový nádor, dysfunkciu štítnej žľazy alebo hormonálne zlyhanie. Ak je oneskorenie - to je tiež znamenie "hra hormónov."

Intraduktálny papilloma. Pôsobí ako príčina vylučovanej tekutiny, krvných zrazenín, hnedých kvapiek. V tomto prípade hrudník niekedy bolí a tekutina sa uvoľní po stlačení bradavky.

Prsníka. Vývoj benígnych nádorov, najmä cystického charakteru, môže tiež viesť k úniku tekutín (najmä ak je narušená integrita cysty).

Hormonálne poruchy. Pred predpísaním liečby môže gynekológ alebo cicavec odkázať pacienta na endokrinológa a požiadať o darovanie krvi na udržanie ženských hormónov, pečene a pankreasu. Ak je žena neustále konfrontovaná s takou vecou ako meškanie, môže tiež hovoriť o hormonálnom zlyhaní.

Доброкачественное подвижное образование – фиброаденома.

Удар тканей груди. Неожиданное падение, ушиб или резкий толчок могут нанести травму. V tkanivách sa tvoria hematómy, ktoré vyžadujú liečbu. Môžu ovplyvniť prúdenie tekutiny z bradavky.

Onkológie. Táto nebezpečná choroba v neskorších štádiách môže ovplyvniť tvorbu neprirodzených sekrétov z prsných žliaz (krvou, hnedou).

Nájsť a vyliečiť chorobu

Predtým, ako začnete uvažovať o návšteve lekára, dievča v reprodukčnom veku by malo vylúčiť tehotenstvo. Ak dolné brucho bolí, je oneskorenie (10 alebo viac dní čaká na menštruáciu), a ľahké kvapky začali objavovať z bradaviek - to je dôvod pre získanie tehotenský test.

Hlavné štádiá diagnózy:

 1. Palpácia a prieskum. Gynekológ, ktorému sa pacient musí najprv venovať, vykoná prieskum pred vyšetrením. Externý obrázok bude neúplný bez podrobnejšej štúdie.
 2. Ak chcete zistiť, čo sa deje s mliečnou žľazou, mamografia pomôže jasnejšie a informatívnejšie.
 3. US. Nie je to tak nebezpečné ako röntgenové žiarenie, štúdium ultrazvukových vĺn odráža štruktúru zdravého tkaniva a patologické.
 4. Ductography. Úvod do prsných žliaz farebnej látky, ktorá neprenikne tam, kde sú papilomavírusy. Toto opravuje špeciálne zariadenie.
 5. Cytologická analýza (rozpoznáva povahu abnormálnych buniek). Často je postup predpísaný na vylúčenie možnosti onkológie.

Ak sa liečba začne skôr, prejde takmer nepostrehnuteľne (pomocou liekovej terapie), oneskorenie návštevy v konzultácii môže viesť k operácii.

Patologické príčiny výboja

Ak sa objavilo krvácanie z hrudníka alebo sa stali inou nezvyčajnou farbou, sú sprevádzané bolesťou, nepríjemným zápachom, svrbením, potom to znamená prítomnosť patologického procesu.

Choroby, ktoré môžu viesť k prepusteniu z hrudníka, zahŕňajú:

 • galaktorea,
 • mastitídy,
 • intraduktálny papilloma,
 • ektazia mliečnych kanálikov,
 • prsníka,
 • nerovnováha hormónov
 • poranenia hrudníka
 • rakovina prsníka.

Expanzia mliečnych kanálikov je najčastejšie spojená so zmenami prsníka súvisiacimi s vekom. Toto ochorenie sa vyznačuje hnedým výtokom z bradaviek a sú tiež žltozelenej farby.

diagnostika

Keď žena platí, gynekológ vykoná vizuálne vyšetrenie prsných žliaz a ich pohmat. Pokúsi sa zistiť povahu absolutória:

 • či je v nich krv,
 • vzhľadu alebo po stlačení,
 • frekvencia za mesiac a textúra,
 • prítomnosť bolesti
 • vzhľad z jednej alebo oboch žliaz,
 • súvislosti so zranením
 • menštruácie.

Z inštrumentálnych metód využívajúcich ultrazvuk prsníka, mamografia. Ak je podozrenie na ekzáziu, vykoná sa duktografia - štúdia kanálov mliečnej žľazy.

Keď sa odoberajú šmuhy, cytologické vyšetrenie sa vykonáva pod mikroskopom a plodiny sa pripravujú na izoláciu patogénov a stanovenie ich citlivosti na antibiotiká.

V prípade podozrenia z hormonálnych porúch Vám lekár odporučí urobiť MRI hlavy s cieleným výskumom tureckého sedla - umiestnením hypofýzy. Budete tiež potrebovať krv na štúdium koncentrácie hormónov hypofýzy, štítnej žľazy, vaječníkov.

Hlavnými liečivami na liečenie mastitídy sú antibiotiká. Predpísané sú protizápalové lieky. Aplikujte lieky na zlepšenie imunity, vitamíny. Niektoré typy mastitídy vyžadujú operáciu.

Pri galaktorea je nevyhnutné určiť jej príčinu. Lekár objasní, či žena užíva perorálne kontraceptíva alebo iné lieky po dlhú dobu. V tomto prípade sa zrušia, upraví dávka alebo zachytia iné lieky. Keď endokrinná patológia spôsobuje liečbu základného ochorenia.

Liečba mastopatie závisí od jej typu. Používa sa konzervatívna liečba: je nevyhnutné normalizovať menštruačný cyklus a hypofýzu, vaječníky, aby sa eliminovala gynekologická patológia. Diéta, vitamíny, protizápalové lieky.

V niektorých prípadoch nasleduje mastopatia po chirurgickej liečbe. Terapia rakoviny prsníka, Pagetovej choroby, ektazie a papilomu sa vykonáva chirurgicky.

prevencia

 1. Každá žena by mala byť pravidelne vyšetrovaná a prehmataná. Každé 2 roky má byť vyšetrené cicavcom a po 50 rokoch každý rok vykonávať mamogram.
 2. Výber perorálnych kontraceptív môže vykonávať iba lekár.
 3. Ak je to možné, vyhnite sa silnému stresu a psychickej záťaži, viesť zdravý životný štýl. Musíme sa zbaviť zlých návykov, vyzdvihnúť zdravú stravu.
 4. Nadmerná hmotnosť vedie k nežiaducim zmenám v mliečnej žľaze a prispieva k ektazii.

záver

Jedným zo sľubov zdravia ženy je správny menštruačný cyklus, ktorého prejavom je aj výtok z hrudníka. V niektorých prípadoch sa tento jav považuje za normálny. Ale napriek tomu, akékoľvek zmeny v menštruačnom cykle, napríklad výtok z bradaviek pred menštruáciou, vyžadujú povinné konzultácie s lekárom.

Čo sa považuje za normálne?

Často pred menštruáciou môže nastať mierny odtok sekrécie, vyvolaný zvýšenou funkčnosťou hormonálneho systému. Takže belavé alebo transparentné kvapky sa objavujú u žien, ktoré v predvečer menštruácie nedali pôrod. Dôvodom sa niekedy stáva hormonálna drogy.

Norma je predĺžený výtok po ukončení prirodzeného kŕmenia. Nepohodlie prejde samo o sebe, ak nechcete vystaviť dvorku bradaviek neustálemu podráždeniu. Tiež, transparentné alebo belavé vypúšťanie z mliečnych žliaz sa môže objaviť na začiatku tehotenstva, keď žena sama ešte nevie o počatí.

V prípade tajomstva s nepríjemným zápachom, netypickým odtieňom a textúrou je potrebné vykonať urgentné vyšetrenie.

Aké sú príčiny nepohodlia?

Dôvodom prepustenia z hrudníka pred menštruáciou môže byť niekoľko patológií:

 • ektazia mliečnych kanálikov,
 • intraduktálny papilloma,
 • galaktorea,
 • mastitídy,
 • fibroadenómov,
 • hormonálnej nerovnováhy
 • hematóm:
 • rakovina prsníka.

Aby sa zabránilo progresii patológie, každé ochorenie by sa malo zvážiť samostatne.

Hormonálna nerovnováha

Patológia je spôsobená poruchou produkcie hormónov, ktorej príčinou môže byť ochorenie orgánov reprodukčného alebo endokrinného systému. Výtok pred menštruáciou je v tomto prípade spravidla sprevádzaný bolestivými pocitmi.

Hormonálna nerovnováha sa často stáva príčinou mastopatie. Liečba je predpísaná v závislosti od príčiny zlyhania produkcie hormónov.

fibroadenóm

Ide o mobilný benígny nádor, ktorý je výsledkom zvýšenej aktivity pohlavných hormónov. Kvapalina sa môže objaviť pred menštruáciou alebo v druhej polovici cyklu. Farebné kvapky - od priehľadnej po žltozelenú.

Ženy vo veku nad 30 rokov trpia týmto ochorením. V prípade potreby môže byť nádor chirurgicky odstránený. Ak je ochorenie sprevádzané silnou bolesťou, predpíšte sedatíva alebo lieky proti bolesti.

Dokonca aj silná kontúzia hrudníka môže spôsobiť poranenie žliaz a výskyt charakteristického výboja. V prítomnosti hematómu nie je vylúčený vývoj zápalového procesu. Niekedy musíte kontaktovať chirurgov, aby ste sa zbavili následkov zranenia.

Malígna onkológia je najhroznejšou chorobou, ktorej môže žena čeliť. Jedným zo symptómov Pagetovej rakoviny, ktorá ovplyvňuje bradavku, je uvoľňovanie tekutiny zmiešanej s krvou. Symptómy zahŕňajú odlupovanie kože v oblasti dvorca, deformáciu bradavky, svrbenie.

V súčasnosti bolo vyvinutých mnoho spôsobov na účinnú diagnostiku rakoviny prsníka v ranom štádiu. Chirurgická liečba neukončuje osobný život pacienta, pretože s pomocou plastov je možné obnoviť prsník, ktorý mu dáva pomerne atraktívny tvar.

Pri výskyte výtoku z bradavky je potrebné nájsť príčinu tohto javu, aby sa neľutoval stratený čas. Moderná medicína dokonale zvláda vyššie uvedené choroby, najmä s ich včasným odhalením.

Pin
Send
Share
Send
Send