Zdravie

Môžem otehotnieť s menopauzou?

Pin
Send
Share
Send
Send


Hlavnou funkciou ženy je dať život novej osobe, nie je v žiadnom veku. Na prelome 43-45 rokov dochádza k zmenám vo fyziológii žien: produkcia pohlavných hormónov postupne mizne, ovulácia a tvorba ovariálneho folikulu sa oslabuje. Toto obdobie sa nazýva vyvrcholenie. V gréčtine sa slovo prekladá ako krok. Pre ženu je to naozaj zlom, nová etapa, krok, ktorý obmedzuje schopnosť pokračovať v závode. Ale stalo sa to okamžite, alebo je tehotenstvo stále možné počas menopauzy?

Môžem otehotnieť s menopauzou?

Ak chcete odpovedať na otázku, či môžete otehotnieť s menopauzou, musíte pochopiť procesy, ktoré sa vyskytujú v ženskom tele. Klimakterické obdobie jeho vývoja prechádza niekoľkými etapami. Prekurzorom zmeny je premenopauza, počas ktorej stúpa hladina estrogénu a folikuly stimulujúceho hormónu, ale neprekračuje normu. Postupne sa znižuje reakcia vaječníkov na hormóny, v dôsledku čoho vajcia strácajú svoju schopnosť plnohodnotného a zrelého času. Tam sú porušenia menštruačného cyklu. Nástup premenopauzy u každej ženy sa vyskytuje odlišne, ale väčšinou sa to stane po 43-45 rokoch a môže trvať až 55 rokov. Počas tohto obdobia riziko otehotnenia klesá, ale nie je vylúčené, a preto dochádza k skoku v nechcených tehotenstvách. Neprítomnosť dlhého obdobia menštruácie sa používa na nástup menopauzy a ženy prestávajú byť chránené.

Ďalšia fáza začína po poslednej menštruácii, trvá jeden rok a nazýva sa menopauza. V priemere k nemu pristupuje žena vo veku 51 rokov. Rôzne stresy, nezdravý životný štýl, používanie niektorých liekov môže urýchliť príchod menopauzy. V tomto štádiu je takmer nemožné otehotnieť, a napriek tomu gynekológovia odporúčajú byť chránení aspoň jeden rok po ukončení menštruácie a dokonca až 5 rokov.

Po menopauze nastáva postmenopauza, reprodukčný systém prechádza nezvratnými zmenami, stáva sa nevhodným na oplodnenie. Pre ženu je čas na uschnutie a starnutie. Postmenopauza trvá do konca života. V tomto štádiu nie je možný nástup tehotenstva prirodzeným spôsobom.

Pravdepodobnosť tehotenstva pri menopauze

Pravdepodobnosť tehotenstva počas menopauzy v prvých dvoch obdobiach (premenopauza a menopauza) je pomerne vysoká, pretože reprodukčná funkcia tela postupne ustupuje, produkcia vajec oslabuje, ale pokračuje. Pre nežiaduce tehotenstvo je včasná menopauza nebezpečná, keď je menštruácia nestabilná a žena stráca kontrolu nad časom svojho výskytu. Umelá inseminácia (in vitro fertilizácia) je možná vo všetkých štádiách menopauzy, ale nežiaduca. Každé tehotenstvo vedie k hormonálnym zmenám v tele. To isté sa deje počas menopauzy. Tento tandem sa premieta do exacerbácie chronických ochorení. Často sa vyskytuje hypertenzívne ochorenie, narušuje sa metabolizmus, znižuje sa hustota kostí, znižuje sa vápnik z tela a zhoršuje sa funkcia obličiek. Telo trpí dvojnásobným zaťažením. Neskoré tehotenstvo nepriaznivo ovplyvňuje plod. Pravdepodobnosť genetických abnormalít u dieťaťa, Downovej choroby a ďalších rôznych patológií sa zvyšuje. Komplikácie sú možné aj počas pôrodu, ktoré sa prejavujú krvácaním a ruptúrami pôrodného kanála.

Ako odlíšiť tehotenstvo od menopauzy?

Ako odlíšiť tehotenstvo od menopauzy? Pre menopauzu je charakteristický rad príznakov, ktoré sa nazývajú "menopauzálny syndróm". Tento termín zahŕňa symptómy neuropsychiatrických, kardiovaskulárnych a endokrinných porúch.

Na strane nervového systému, podráždenosti, nespavosti, neustáleho pocitu úzkosti a strachu o seba a svojich blízkych, depresii, nedostatku chuti do jedla alebo opačne, možno pozorovať zvýšenú túžbu „upchať“ úzkosť.

Kardiovaskulárny systém sa tiež cíti: časté bolesti hlavy spôsobené vazospazmom, zvýšený tlak, závraty, rýchly tep srdca, náhle návaly, počas ktorých je žena pokrytá potom.

Endokrinný systém tiež trpí: sú možné poruchy funkcie štítnej žľazy a nadobličiek, čo má za následok pocit únavy, bolesti v kĺboch, zmeny telesnej hmotnosti, svrbenie genitálií.

Časté pre tehotenstvo a menopauzu je absencia menštruácie a niektoré príznaky, ktoré sa prekrývajú s vyššie uvedeným. Počas tehotenstva sú však príznaky menopauzy: toxikóza, opuch hrudníka, boľavá bolesť v dolnej časti chrbta. Žena by mala dávať pozor na „tipy“ a v tejto situácii by nemala zostať neopatrná, ale objasniť by to malo ísť k lekárovi a vykonať laboratórne testy. Tehotenský test nemusí ukázať tehotenstvo, pretože hormón nevyhnutný pre testovaciu reakciu počas menopauzy je zle produkovaný a nemusí byť dostatočný na stanovenie stavu.

Mimomaternicové tehotenstvo s menopauzou

Podľa štatistík 1-2% žien má mimomaternicové tehotenstvo. Mechanizmus jeho výskytu je, že oplodnená bunka ako výsledok fúzie vajíčka a spermií (zygota) je pripojená k maternicovej trubici alebo vaječníku a niekedy vstupuje do brušnej dutiny a nevstupuje do dutiny maternice pre ďalší rast, ako sa to vyskytuje počas normálneho tehotenstva , Zygota naďalej rastie v podmienkach nevhodných na jej rozvoj mimo maternice a môže prasknúť trubicu alebo poškodiť vaječník. To je pre ženu veľmi nebezpečné, pretože spôsobuje silné krvácanie s odtokom do brušnej dutiny, infekciou jeho tkanív a v dôsledku toho aj výskyt peritonitídy. Konečným môže byť odstránenie maternice a dokonca aj smrť ženy.

Najzreteľnejšími príznakmi mimomaternicového tehotenstva sú bolesť brucha a krvavý výtok. Lokalizácia bolesti sa vyskytuje v závislosti od miesta, kde je pripojená oplodnená bunka. Ak sa vyvinie v uterinnej (vajíčkovodnej) trubici, potom sa pociťuje bolesť v boku, zatiaľ čo brušná - uprostred brucha, pri pohybe, chôdzi a zmene polohy tela sa môže zvýšiť. Čas nástupu takýchto príznakov závisí aj od umiestnenia plodu a môže sa vyskytnúť v období 5-6 týždňov tehotenstva, niekedy od 8 týždňov.

Medzi početnými príčinami mimomaternicového tehotenstva, ktoré sa nazývajú lekári (zápal vaječníkov a trubíc, cystitída, umelé potraty, predchádzajúce infekcie a gynekologické operácie), sú hormonálne zmeny. Je teda možné mimomaternicové tehotenstvo s menopauzou a navyše ženy v menopauze sú v oblasti so zvýšeným rizikom. S hormonálnou zmenou tela sa vajcovody zúžia, čím sa narušia ich tranzitné funkcie. Tiež žena po 40-45 rokoch viac zaťažená ako mladí, rôzne chronické gynekologické a iné ochorenia, ktoré môžu spôsobiť túto patológiu.

Aby sa predišlo vážnym následkom mimomaternicového tehotenstva, pomôže včasná liečba v gynekologických konzultáciách, kde budú vykonávať ultrazvuk, a tiež urobiť krvný test na prítomnosť hormónu, ktorý sa uvoľňuje počas tehotenstva. S mimomaternicovým tehotenstvom sa jeho obsah znižuje. K dnešnému dňu existuje jediný spôsob liečby - operatívny.

Prvé príznaky tehotenstva s menopauzou

Ak žena už niekedy zozbierala plod, potom bude určite upozornená niektorými charakteristickými vlastnosťami stavov charakteristických pre menopauzu. Môžu zahŕňať:

  • zmeny chuťových preferencií
  • nevoľnosť a často vracanie z nechutných pachov,
  • opuch prsníkov,
  • rýchla únava a ospalosť,
  • otravné bolesti v krížovke,
  • silné potenie.

Môžu to byť prvé príznaky tehotenstva s menopauzou. Krvný test zo žily poskytne presnú odpoveď na otázku.

Lekári neodporúčajú plánovanie tehotenstva, a to ani pri skorej menopauze, pretože Nie je to len nadmerné zaťaženie ženského tela, ale aj riziko pre plod. Prerušenie nechceného tehotenstva v menopauze je tiež nebezpečné, pretože krčka maternice je v tomto veku atrofická a môžu sa vyskytnúť komplikácie. A napriek tomu lekári dôrazne odporúčajú druhú možnosť. Každá žena si musí uvedomiť, že tehotenstvo počas menopauzy je skutočné a lepšie ju varovať, než aby zaplatila za svoje chyby so svojím zdravím.

Climax a jeho obdobia:

Počas života ženy tvoria reprodukčné orgány ženské pohlavné bunky, produkujú sa pohlavné hormóny - telo sa pripravuje na možné tehotenstvo. Na to je vyčlenený dostatok času - od obdobia dozrievania v období dospievania až po nástup menopauzy. Normálne fungovanie tela je indikované menštruáciou, pri ktorej neoplodnené vajíčko opúšťa vaječníky a začína dozrievať nové.

V závislosti od individuálnych charakteristík organizmu sa reprodukčná funkcia začína strácať v 35 a 45 a dokonca 60 rokoch. Pre väčšinu žien je vek 45 rokov považovaný za kritický - v tomto čase sa objavia prvé príznaky menopauzy av priebehu niekoľkých rokov je menopauzálny syndróm fixovaný.

Vo vyvrcholení sú tri fázy, postupne za sebou.

- premenopauza

Premenopauza sa začína počítať od prvého prejavu menopauzy a koniec obdobia sa považuje za poslednú menštruáciu. Podľa rôznych zdrojov, štádium môže začať v 30-40 rokoch a trvá 6-10 rokov. Počas tohto obdobia sa produkcia estrogénu znižuje, v dôsledku čoho je menštruačný cyklus narušený, menštruácia je nepravidelná a existuje viac alebo menej sekrétov. Spravidla chýbajú ďalšie významné príznaky.

Menopauza sa považuje za poslednú menštruáciu. Je dôležité pochopiť, že s nástupom menopauzy sa cyklus vyvíja natoľko, že nemusí trvať niekoľko mesiacov, ale potom začne menštruácia znova. Pravdivá menopauza sa nazýva, ak sa kritické dni nevyskytnú v priebehu 1-1,5 roka.

- postmenopauza

V tejto fáze sa už vyskytli všetky hlavné zmeny v tele. Reštrukturalizácia hormónov je kompletná, vaječníky už nevytvárajú pohlavné hormóny. Orgány, ktoré sú ovplyvnené estrogénom a inými hormónmi, podliehajú hypotrofickým zmenám: maternica sa znižuje, množstvo ochlpenia klesá a mliečne žľazy sa tiež menia.

V ktorej fáze menopauzy je možné tehotenstvo?

Žena môže otehotnieť, ak vajcia naďalej dozrievajú. Vyskytuje sa v premenopauze, menej často v menopauze. Pokiaľ ide o prvú fázu menopauzy, koncepcia môže nastať s vysokou pravdepodobnosťou, rovnako ako obyčajné 20-ročné dievča. Počas roka po poslednom mesiaci tehotenstva je to tiež možné, ale vajcia sa vyrábajú s menšou frekvenciou a žiadna žena nie je poistená, že sa to nestane.

V postmenopauzálnom tehotenstve nie je možné.

Ako odlíšiť menopauzu od tehotenstva?

Ďalšia nečakaná otázka pre ženy, ktoré vstupujú do menopauzy.

Chcel by som okamžite poznamenať, že ak máte podozrenie, že tehotenstvo je lepšie kontaktovať pred pôrodnú kliniku, pretože testy môžu skresliť výsledok v dôsledku hormonálnych zmien.

Jednou zo spoločných vlastností koncepcie a menopauzy, ktorá sa vyskytla, je oneskorená menštruácia. Druhým podobným príznakom je nevoľnosť. Počas tehotenstva sa záchvaty vyskytujú hlavne v dopoludňajších hodinách, ale pokiaľ ide o menopauzu, nevoľnosť sa môže chytiť kedykoľvek počas dňa.

Obidva procesy sú charakterizované zmenou chutových preferencií, aj so špeciálnou rezerváciou: počas tehotenstva, niektoré pachy, druhy a chute potravín spôsobujú veľmi silný odpor, dokonca zvracanie. Menopauzálny syndróm je charakterizovaný odporom k pachom a chuťou, môžu dráždiť a spôsobiť bolesti hlavy, ale nie nevoľnosť.

Všeobecná malátnosť a slabosť sú prítomné počas tehotenstva a pri zániku reprodukčnej funkcie. V prvom prípade žena pociťuje závraty a slabosť sprevádzané zimnicou a studeným potom, zatiaľ čo počas menopauzy dochádza k väčším návalom horúčavy, najmä v hornej časti tela.

Bolesti hrudníka a brucha sa objavujú približne rovnako, preto je ťažké rozlišovať medzi týmito dvoma podmienkami podľa týchto znakov. Ale podľa povahy výtoku je možné predpokladať: počas tehotenstva sa stávajú viac a počas menopauzy sa zaznamenáva suchosť a nepohodlie v pošve.

Ak má žena podozrenie na tehotenstvo, mali by ste navštíviť lekára.

Ako rozpoznať tehotenstvo s menopauzou pomocou testu?

Tam je špeciálne navrhnutý rýchly test, ktorý vám umožní určiť tehotenstvo alebo menopauzu ešte pred odchodom do gynekológa. Tento test je zameraný na identifikáciu folikuly stimulujúceho hormónu (FSH), ktorého obsah sa znižuje v prípade počatia a zvyšuje sa s nástupom menopauzy.

Je ľahké vykonať miništúdium: rovnako ako známy tehotenský test. Musíte dať prúžok do rannej moču po dobu 10 sekúnd a môžete už vidieť výsledok. So zvýšeným množstvom FSH sa objavia dva jasné pruhy so zníženým množstvom - jeden.

Pre spoľahlivosť výsledku je žiaduce opakovať test po 7-10, ale najspoľahlivejší výsledok môže poskytnúť len špecialista.

Čo je nebezpečné tehotenstvo po menopauze?

Je zrejmé, že pri zániku reprodukčnej funkcie bude tehotenstvo prebiehať inak a riziká sú väčšie. Aby sa zachoval plod alebo nie, žena a lekár sa s ňou spoločne rozhodnú: po sérii štúdií by ju gynekológ mal upozorniť na možné hrozby a následky.

  • Tehotenstvo po 40 rokoch vytvára určité riziko vrodených abnormalít dieťaťa, ktoré sa určujú na úrovni chromozómov. Jednou z bežných porúch je Downov syndróm,
  • S nástupom premenopauzy sa telo postupne „upokojuje“ v reprodukčnom zmysle. Keď vznikne koncepcia, všetky systémy sú pod obrovským tlakom: endokrinné a reprodukčné systémy pracujú v plnej miere. To prispieva nielen k udržaniu vývoja plodu, ale aj k stimulácii rôznych procesov v tele, vrátane nádoru,
  • V období menopauzy, telo zažíva veľký chvenie pod vplyvom meniacich sa podmienok. Keď dôjde k otehotneniu, účinok sa zvyšuje niekoľkokrát, tehotenstvo je ťažšie tolerovať, najmenší negatívny vplyv vedie k vážnym komplikáciám.

Zvyčajne s nástupom menopauzy sa žena už stala matkou a nie je morálne pripravená na narodenie ďalšieho dieťaťa. Zrelé ženy sa skôr pokojne rozhodnú ukončiť tehotenstvo, aby sa ochránili seba a svoju rodinu. Avšak tehotenstvo po 35 - 40 rokoch často pokračuje úspešne, narodí sa zdravé a silné dieťa a telo matky sa po kvalitnej terapii dobre zotavuje. Aby sa porodila alebo nedala porodiť, mala by sa rozhodnúť iba tehotná žena, ktorá zohľadní všetko, čo povie ošetrujúci lekár.

Po 40 rokoch, keď sa objavia prvé príznaky menopauzy, ženy často relaxujú a zabudnú na antikoncepciu, pričom si myslia, že pravdepodobnosť tehotenstva je nulová. Je to pravda, ak posledné obdobia uplynuli pred viac ako dvoma rokmi. V iných prípadoch je koncepcia celkom možná, ak sa sexuálny kontakt vyskytuje v priaznivom dni na počatie.

Ak sú príznaky menopauzy, každá žena by mala navštíviť lekára a mala by byť vyšetrená, aby sa zabezpečilo, že hormonálny „šok“ neovplyvní fungovanie iných orgánov a systémov.

Pin
Send
Share
Send
Send