Zdravie

Aký je rozdiel medzi adenomyózou a endometriózou?

Pin
Send
Share
Send
Send


Endometrióza je patologický stav, pri ktorom sa funkčné endometriálne bunky (endometriálne heterotopy) z rôznych dôvodov šíria mimo dutiny maternice - do štruktúr genitálneho traktu alebo extragenitálne (peritoneum, koža, vnútorné orgány atď.).

Podľa existujúcej štatistiky má takmer polovica celej ženskej populácie na svete endometrioidné heterotopy rôznej lokalizácie. Zároveň je každá pätina takýchto žien absolútne asymptomatická.

Najčastejšie sa vyskytuje vývoj patologického procesu v endometrióze ženských pohlavných orgánov (vonkajších aj vnútorných). V súlade s týmto, genitálna (sexuálna) endometrióza je tiež rozdelená na vonkajšie a vnútorné.

Poškodenie maternice, intersticiálnej časti vajíčkovodov a / alebo krčka maternice sa nazýva vnútorná genitálna endometrióza alebo adenomyóza. To znamená, že rozdiel medzi adenomyózou a endometriózou spočíva len v lokalizácii endometriálnych foci. A v skutočnosti je adenomyóza zvláštnym prípadom endometriózy.

Niektorí vedci považujú adenomyózu za nezávislú nozologickú jednotku, avšak táto teória je stále v procese vedeckého výskumu.

Adenomyóza a endometrióza majú podobné príčiny a mechanizmy vývoja patologického procesu.

V súčasnosti existuje niekoľko teórií o vzniku a vývoji ochorenia. Hlavnými príčinami endometriózy a najmä adenomyózy sú rôzne poruchy v hormonálnej regulácii hypotalamus-hypofýza. Významnú úlohu zohrávajú dedičnosť a poruchy imunitného stavu.

Existuje mnoho rizikových faktorov, ktoré v kombinácii s vyššie uvedenými poruchami môžu vyvolať vývoj patologických reakcií pri endometrióze.

Napríklad rôzne vnútromaternicové manipulácie (diagnostická kyretáž, potraty, predĺžené nosenie IUD), skorá alebo neskorá menarche a menopauza, zápalové ochorenia môžu slúžiť ako „tlak“ na rozvoj adenomyózy.

PICULIARITY PODNIKOVEJ ENDOMETRIÓZY

V štruktúre všetkých lokalizácií endometriózy sa vyvíja lézia maternice vo viac ako 80% prípadov. Toto ochorenie postihuje ženy vo fertilnom veku.

Najčastejšou komplikáciou je výskyt primárnej alebo sekundárnej neplodnosti, ktorá je diagnostikovaná u viac ako polovice týchto pacientov. A menštruačné dysfunkcie sprevádzajúce priebeh adenomyózy a pomerne výrazný syndróm bolesti často narušujú kvalitu života a zdravotného postihnutia.

Charakterom zmien v maternici počas vývoja adenomyózy sa rozlišuje niekoľko foriem tejto patológie.

Formy adenomyózy:

 • Difúzne.
 • Alopécia.
 • Uzlový.
 • Zmiešané.

Závažnosť klinických prejavov, ako aj výber liečebných metód priamo korelujú so štádiom ochorenia, ktoré je spôsobené stupňom prenikania endometrioidných heterotopov do hrúbky maternice. Pri adenomyóze existujú štyri štádiá priebehu. Súčasne môže byť prevalencia patologického procesu obmedzená na malú časť myometria v prvom štádiu a zachytiť takmer celú hrúbku maternice so seróznym krytom na štvrtom mieste.

Hlavné príznaky adenomyózy sú:

 • Vedúci prejav adenomyózy je charakteristickým porušením menštruačného cyklu. Kvalita menštruačných zmien, ktoré sa stávajú hojnými a dlhodobými (hyperpolymenorea).
 • Často sa objavuje krvácanie („špinenie“) počas celého cyklu, najmä niekoľko dní pred a po očakávanej menštruácii.
 • Vo významnom počte prípadov sa počas menštruácie (algomenorea) vyskytuje bolesť v dolnej časti brucha a / alebo v dolnej časti chrbta.
 • Bolesť brucha a bolesti dolnej časti chrbta sa môžu vyskytnúť mimo menštruácie, pričom sa stávajú prakticky trvalými. Často vyžarujú do rozkroku a rozkroku.
 • Často dochádza k nepríjemnému pocitu počas pohlavného styku.
 • Väčšina žien vyvinie neplodnosť alebo potrat.

Pri všetkých formách endometriózy a adenomyózy, vrátane neuropsychiatrických a autonómnych porúch, bolesti hlavy, emocionálnej labilnosti, potenia, búšenie srdca atď.

PRINCÍPY ZAOBCHÁDZANIA. T

Existujú dve hlavné oblasti liečby endometriózy, bez ohľadu na jej umiestnenie: konzervatívne a chirurgické.

Hlavným princípom úspešnej liečby ochorenia je integrovaný prístup, v ktorom je vplyv na všetky časti patogenézy patologického procesu.

Voľba konkrétnej techniky na liečbu adenomyózy a endometriózy závisí od niekoľkých kritérií, z ktorých najdôležitejšia je lokalizácia a rozsah endometriálnych foci. Je tiež dôležité brať do úvahy prítomnosť komplikácií, komorbiditu, vek a možnosť zachovania plodnosti ženy so záujmom o ňu.

Konzervatívna terapia:

 • Hormonálna liečba je základom konzervatívnej liečby endometriózy v akomkoľvek mieste, vzhľadom na preukázanú hormonálnu povahu jej výskytu. Na tento účel sa používajú liečivá rôznych farmaceutických skupín: progestogény, antigonadotropíny, agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín atď.
 • Pri nevyjadrenej adenomyóze, lokálna hormonálna terapia, napríklad vnútromaternicové systémy s progestogénom, poskytuje dobrý účinok.
 • Použitie nesteroidných protizápalových liekov má analgetický účinok a znižuje zápal v postihnutých oblastiach.
 • Vyžaduje sa imunomodulačná terapia a použitie liekov, ktoré zlepšujú prácu gastrointestinálneho traktu.
 • Absorpcia a terapia fyzikálnych faktorov sa vykonáva podľa indikácií v prípade výrazných adhézií.

Chirurgická liečba vo väčšine prípadov sprevádza konzervatívne. Môže to byť zachovanie orgánov alebo radikál. Avšak v prípade adenomyózy sú možnosti chirurgického zákroku na zachovanie orgánov limitované znakmi lokalizácie patologického procesu.

Radikálne operácie by sa mali vykonávať podľa prísnych indikácií, pretože väčšina z nich vedie k nemožnosti ženy, ktorá by vykonávala svoju reprodukčnú funkciu. Takéto indikácie zahŕňajú napríklad kombináciu adenomyózy a atypických hyperplastických procesov endometria (adenomatóza).

ADENOMATÓZA A ADENOMYÓZA

Endometriálne hyperplastické procesy (HPS) sú patologická proliferácia (rast) tkaniva endometria a žliaz v suterénovej membráne. Hyperplázia endometria môže byť jednoduchá, komplexná a atypická (adenomatóza označuje prekancerózne stavy maternice).

HPE často sprevádzaná endometriózou maternice. Je to spôsobené niektorými bežnými etiopatogenetickými procesmi a rizikovými faktormi ovplyvňujúcimi výskyt oboch ochorení: rôzne hormonálne poruchy, intrauterinná manipulácia v histórii atď. Obidve patológie sú charakterizované menštruačnými poruchami, ako je hyperpolymenorea, avšak adenomatóza v izolovanej forme je zriedka sprevádzaná syndróm bolesti.

Hlavný rozdiel medzi endometriózou maternice a adenomatózou je ten, že v druhom prípade je patologický proces endometria obmedzený na dutinu maternice. Súčasne nedochádza k prenikaniu endometriálnych buniek mimo endometria, ako pri endometrióze. A s adenomyózou sa neuskutočňuje atypická transformácia bunkovej štruktúry, to znamená, že ide o výnimočne benígny proces.

Pri diagnóze adenomatózy je mimoriadne dôležité histologické vyšetrenie zoškrabávania z maternice. S endometriózou maternice, táto metóda výskumu nie je informatívna.

Liečba hormónmi vedie v liečbe obidvoch patológií, indikácie radikálnej chirurgie adenomatózy sú však oveľa širšie vzhľadom na častú progresiu ochorenia a vysoké riziko vzniku malígnej transformácie.

PREVENCIA A PREDPOKLAD

Je dôležité vedieť, že skoršie endometrioidné heterotopy akejkoľvek lokalizácie sú identifikované, tým väčšia je šanca na úspešnú liečbu a výhodnejšie prognóza. Pri pokročilých formách endometriózy je niekedy nemožné úplne obnoviť funkcie postihnutých orgánov.

Bohužiaľ, endometrióza sa často opakuje. Preto je rozhodujúcim faktorom pri jeho zaobchádzaní povinný integrovaný prístup.

Našli ste chybu? Vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter

Dermálna adenomyóza je benígne ochorenie závislé od hormónov, charakterizované prenikaním endometriálneho tkaniva do iných maternicových vrstiev (svalov, seróznych). Je to typ endometriózy.

Definícia chorôb

Hormonálne ochorenia zaberajú desatinu všetkých patológií ženského reprodukčného systému, najmä adenomyózy a endometriózy. Aký je rozdiel, ktorému mnohé ženy nerozumejú, pretože ich podstata je na prvý pohľad rovnaká. Ale to je len na prvý pohľad. Po podrobnom pochopení definícií patológií možno konštatovať, že tieto hormonálne poruchy sú úplne odlišné.

Adenomyóza je zavedenie endometriálnych buniek do vnútornej svalovej vrstvy maternice. Príčinou patológie je hormonálna nerovnováha, a to zvýšenie kvantitatívnej hladiny hormónu estrogénu.

Adenomyóza je rozdelená do nasledujúcich štádií vývoja patológie:

 • implantácia povrchu endometria,
 • pomerne hlboký prienik endometria do svalovej vrstvy, s postihnutou hrúbkou až 50%,
 • hlboká penetrácia sliznice o viac ako 50%,
 • úplné poškodenie svalovej vrstvy.

A tiež adenomyóza môže mať rôzne formy šírenia:

 • difúzne (poškodenie veľkých plôch),
 • ohnisko (porážka niekoľkých malých oblastí),
 • nodal (tvorba endometrióznych uzlov rozptýleným spôsobom).

Tieto formy môžu byť prítomné vo všetkých prejavoch súčasne. V takejto situácii lekári diagnostikujú zmiešanú formu adenomyózy.

Adenomyóza je chronická patológia, takže ďalšia prognóza ochorenia závisí od detekčného obdobia.

endometrióza

Endometrióza je proliferácia sliznice maternice (endometria) za jej hranicami. Distribučná oblasť môže dosiahnuť brušnú dutinu. Patologický proces vzniká v dôsledku zvýšenej produkcie estrogénu alebo androgénu. Rovnako ako bežná príčina endometria spadajúceho mimo reprodukčný orgán je preťaženie menštruačnej krvi vo vajíčkovodoch, ktoré sa nachádzajú v priestore pre zadržiavanie.

V každom prípade endometriálne bunky padajú na vaječníky, telo maternice, črevá a iné susedné orgány a začínajú fungovať na novom mieste so všetkými závislými cyklickými zmenami. Táto látka môže tiež menštruovať ako maternica.

Určiť patológiu je veľmi ťažké. Štandardná diagnostická schéma v tejto situácii nefunguje, pretože ani ultrazvukové vyšetrenie nebude schopné preukázať výrazné zmeny vo svalových vrstvách poškodených orgánov alebo tkanív. Mnohí lekári po primárnom vyšetrení iba naznačujú prítomnosť patológie. Presnú diagnózu je možné vykonať laparoskopiou - operáciou v oblasti možného poškodenia za účelom diagnostiky.

Charakteristické znaky adenomyózy a endometriózy

Po prečítaní presnej definície chorôb môžete urobiť jednoduchý záver. V reprodukčnom veku ženy každý mesiac (podľa menštruačného cyklu) dochádza k nárastu endometria, ktoré sa šíri prázdnou maternicou. Ak rastie do maternicových vrstiev, lekári hovoria o adenomyóze.

Ak rast endometria prechádza cez hranicu maternice a rozširuje sa za jej hranice, dosahuje sa do brušnej dutiny, potom schválená diagnóza znie ako endometrióza. Ale aj tieto patológie majú rozdiely v diagnóze, mieste vzniku, liečbe atď.

A tiež významný rozdiel má endometrióza z adenomyózy v jej klinických prejavoch. Adenomyóza sa vyvíja so všetkými typickými príznakmi ochorení ženského reprodukčného systému. Ide o predĺžené menštruačné cykly, silnú bolesť v spodnej časti brucha a dolnej časti chrbta počas menštruácie, bolesť pri pohlavnom styku, špinenie uprostred cyklu, atď. Je však tiež charakteristickým znakom, že maternica sa zväčšuje na veľkosť počas tehotenstva, čo umožňuje určiť ochorenie pomocou ultrazvuku výskum.

Endometrióza sa zase neprejavuje týmto symptomatickým obrazom. Hlavnou klinikou patológie sú neuropsychiatrické a autonómne poruchy. Prejavujú sa vo forme emocionálnej lability, bolesti hlavy, potenia, niekedy rýchleho tepu srdca.

Čo je to adenomyóza, aké sú jej príznaky?

S adenomyózou rastie endometrium do myometria. To znamená, že vnútorná sliznica je zapustená do stien maternice, čo spôsobuje zápalové procesy. Podľa štatistík je to jedna z najbežnejších ženských chorôb. Dôvody vzniku tejto patológie nie sú úplne určené. Stres, prepracovanosť, depresia, nadmerná fyzická námaha, prepracovanosť a nervové poruchy môžu slúžiť ako impulz pre jej rozvoj. Všetci lekári sa zhodujú len na jednej veci - obrovskú úlohu zohráva genetická predispozícia a zvýšený počet ženských pohlavných hormónov.

V počiatočnom štádiu sa ochorenie prakticky nedetekuje, pretože sa prejavuje len zvýšením menštruačného cyklu, a dokonca nie vo všetkých prípadoch. Potom je tu bolesť v maternici, ktorá sa zvyšuje počas kritických dní a výtok sa stáva hojnejším. V ďalšom štádiu dochádza k prepúšťaniu v období medzi menštruáciou a pohlavný styk je sprevádzaný bolesťou.

Rozdiel medzi adenomyózou a endometriózou

V skutočnosti sú tieto dve choroby veľmi podobné. Aký je teda rozdiel medzi adenomyózou a endometriózou?

Hlavným rozdielom je lokalizácia patológie. Adenomyóza sa vyznačuje tým, že endometrium nepresahuje maternicu a pri endometrióze migruje do brušnej dutiny a orgánov malej panvy a niekedy aj ďalej. Zaznamenávajú sa prípady, keď táto choroba postihla pľúcnu tkaninu.

Tiež, s endometriózou, všetky príznaky sú výraznejšie, ale neskôr - s adenomyózou, bolesť a nepohodlie môžu byť viditeľné už v ranom štádiu. Existuje rozdiel v lokalizácii bolesti - pri endometrióze, pociťuje sa bolesť v spodnej časti brucha as adenomyózou, tieto pocity sú ožiarené do krížovej kosti a bedrovej oblasti.

Aký je rozdiel medzi adenomyózou a endometriózou? Diagnostické opatrenia: ak je na detekciu adenomyózy dostatok vizuálnej kontroly a ultrazvuku na potvrdenie diagnózy, potom na zistenie endometriózy je nutná laparoskopia.

Rozdiel medzi chorobami sa nachádza aj v terapeutických intervenciách. V prípade adenomyózy sa používa hormonálna terapia, ktorá je zameraná na zníženie produkcie estrogénu (ženských pohlavných hormónov), v najzávažnejších prípadoch je možné chirurgické odstránenie maternice. Pri endometrióze sú patologické lézie odstránené pomocou laparoskopie alebo laparotómie a hormonálna terapia nie je pre toto ochorenie účinná.

Čo je horšie: adenomyóza alebo endometrióza? Dôsledok oboch patológií je jedna vec - neplodnosť, pretože endometriálne bunky zabraňujú vajíčku prechádzať cez vajíčkovody a implantáciu embrya. V niektorých prípadoch sa operácia vykonáva aj na odstránenie maternice alebo vaječníkov.

Endometrióza je iná v tom, že je ťažšie diagnostikovať a infikovať iné orgány. Preto, ak sa nezistí včas a liečba sa nezačne, objavia sa adhézie, ktoré môžu viesť k fúzii postihnutých orgánov brucha.

Podobnosti adenomyózy a endometriózy

Adenomyóza a endometrióza majú nielen rozdiely, ale aj podobnosti:

 • príčinou oboch chorôb je zvýšená produkcia ženských pohlavných hormónov - estrogén,
 • preto, keď sa v počiatočnom štádiu zistia obe choroby, aplikuje sa hormonálna terapia, ktorá je veľmi účinná,
 • obe choroby sú sprevádzané menštruačnými poruchami,
 • ak sa liečba nezačne včas, často dochádza k relapsu a ochorenie sa stáva chronickým.

Teraz nie ste horší ako lekári chápu, čo je adenomyóza a endrometrióza pre choroby, ako vyzerajú a aký je rozdiel medzi nimi. Je potrebné pripomenúť, že v oboch prípadoch nie je možné urobiť samostatnú diagnózu, a ak je podozrenie na niektorú z týchto patológií, je potrebné ísť k lekárovi a trvať na vykonaní všetkých potrebných diagnostických opatrení. Len v tomto prípade dostanete včasnú liečbu, ktorá neumožní rozvinúť ochorenie do chronického štádia alebo viesť k neplodnosti.

Pin
Send
Share
Send
Send