Vitálny

Môže sa myóm rozpustiť

Pin
Send
Share
Send
Send


Po prvé, poďme pochopiť, čo je maternice myómy a prečo je tak desivé.

Tento text bol pripravený bez podpory našej Rady odborníkov.

Myoma je benígny nádor, ktorý sa vyvíja v ženskom tele ako reakcia na poruchy. Ako takéto porušenia sa opakuje menštruácia. Nádor sa vyvíja na pozadí hormonálnych porúch a mnohých sprievodných faktorov.

Na našich stránkach sa môžete oboznámiť so špecifikami patológie, metódami jej diagnostiky a liečby. Stránka s odborným poradenstvom je kedykoľvek pripravená odpovedať na všetky vaše otázky.

Doterajší stav techniky Močoviny maternice sa už dlho liečili ako prekancerózny stav. Takýto názor existoval pred dvoma desaťročiami. Z tohto dôvodu bola jedinou liečbou operácia na odstránenie myómových uzlín, často so samotnou maternicou. Orgány sa snažili zachrániť len ženy v reprodukčnom veku, ktoré nemajú deti a plánujú budúce tehotenstvo.

Liečba liekmi alebo akákoľvek iná metóda uchovávania orgánov nebola uvažovaná. Skutočnosť, že sa nádor môže zmenšiť alebo rozpustiť, nebola diskutovaná. Ale liek sa nezastaví, štúdie sa vykonávajú denne. Boli to oni, ktorí pomohli pozrieť sa na problém myómov inak.

Moderný pohľad na myóm

K dnešnému dňu sa vyvinuli tieto myšlienky o myóme:

 • Nádor je benígny a nedegeneruje na rakovinu. Pravdepodobnosť vzniku onkológie z myómových uzlín sa rovná riziku vzniku rakoviny a iných zdravých buniek maternice,
 • Každý novotvar sa vyvíja z jednej jednotlivej bunky, takže môžu mať rôzne tvary, priemery a lokalizácie. Niektoré myómy môžu znížiť, rozpustiť a zmiznúť úplne rovnako nečakane, ako sa objavili,
 • Myoma je mimoriadne časté ochorenie. Kedysi sa čítalo, že sa vyskytuje u 30% žien. Dnes je známe, že je ovplyvnených 85% krásnej polovice ľudstva. Faktom je, že patológia sa môže dlhodobo vyvíjať asymptomaticky a dievčatá ani nenaznačujú jej prítomnosť. Odhaľujú ho náhodne, počas preventívneho vyšetrenia gynekológom, alebo keď sa objavia prvé príznaky patológie, keď je fibroid už veľký,
 • Po nástupe menopauzy prestanú myómy prestať rásť, môžu sa znížiť priemer a úplne sa rozpustiť.
 • Myoma je možné liečiť nielen pomocou chirurgickej metódy, ale aj medikáciou a embolizáciou maternicových artérií. Druhý typ terapie je inovatívny a najúčinnejší. Používa sa vo všetkých vyspelých krajinách Európy, USA, atď. V Rusku sa embolizácia vykonáva v špecializovaných zdravotníckych centrách. Na našich stránkach nájdete katalóg kliník na liečbu fibroidov, kde sa myómy maternice liečia modernými metódami. Všetky tieto kliniky sú vybavené moderným zdravotníckym vybavením a ich personál zahŕňa vedúcich lekárov Ruska. Všetky zdravotnícke služby sú poskytované na vysokej európskej úrovni.

Príčiny myómy

Nádor je prevažne diagnostikovaný u žien v reprodukčnom veku. Vyvíja sa ako odozva tela na poškodenie, ktoré sú opakované obdobia menštruácie. Prečo sa to deje?

Príroda kladie hlavnú funkciu v dievčati - narodenie detí a rozmnožovanie. Podľa tohto scenára, po nástupe puberty, by sa malo otehotnieť - pôrod - obdobie dojčenia - pár menštruácií - a opäť tehotenstvo. Počet menštruácií v tomto prípade mal byť v priemere asi štyridsať.

V modernom svete je situácia iná a každé dievča sa v priemere stáva matkou dvakrát alebo trikrát v živote. Počet menštruácií je okolo 350-400.

Rovnako ako u iných často opakovaných algoritmov, viac menštruácie môže viesť k vzniku chýb. Je to spôsobené neustálou reštrukturalizáciou tela počas cyklu. Každý mesiac sa pripravuje na tehotenstvo a dieťa. Ak sa koncepcia nevyskytne, všetky systémy sa vrátia do pôvodného nastavenia.

Nemôžete mlčať o výkyvoch hormonálnych hladín počas menštruačného cyklu. Je to kolísanie hladiny pohlavných hormónov na pozadí zranení a množstvo ďalších faktorov, ktoré slúžia ako spúšťač pre rozvoj uzlov.

Medzi rizikové faktory pre myómy sú:

 • Potrat a gynekologická kyretáž,
 • Chirurgický zákrok na maternici,
 • Rôzne poranenia reprodukčného orgánu,
 • Zápalové procesy panvových orgánov,
 • endometrióza,
 • Ťažký pôrod atď.

Diagnóza myómov

Pred nástupom ultrazvukového diagnostického postupu bolo prakticky nemožné identifikovať malé uzly. Patológia bola diagnostikovaná už v pokročilom štádiu, keď myómy boli dobre cítené alebo boli viditeľné pri pohľade na stoličku.

Doteraz možno myóm identifikovať pomocou nasledujúcich výskumných metód:

 • Gynekologické vyšetrenie - manuálne vyšetrenie,
 • ultrazvukové,
 • endoskopická,
 • X-ray.

Endoskopické vyšetrenie zahŕňa:

 • hysteroskopia,
 • laparoskopia,
 • kolposkopia,
 • kuldoskopie,
 • Cervicoscopy.

Ako sa vysporiadať s myómom

S malým množstvom myómov, niektorí lekári radia pacientom namiesto priebehu adekvátnej liečby, aby dodržiavali taktiku čakania, pretože existuje možnosť, že nádor sa môže zmenšiť a vyriešiť sa.

V praxi existujú prípady, keď je myóm schopný zmenšiť veľkosť a zmiznúť, ale je to skôr výnimka z pravidla ako norma. Túto situáciu možno pozorovať u žien, ktoré vstúpili do obdobia menopauzy. V tomto čase sa produkcia pohlavných hormónov zastaví a myómy maternice sa môžu zmenšiť a niekedy sa úplne rozpustia.

Neočakávaná taktika je časovaná bomba. Koniec koncov, namiesto čakania na zázrak a dúfal, že sa nádor zníži a vyrieši, je potrebné podstúpiť priebeh konzervatívnej liečby.

Je známe, že čím skôr je choroba diagnostikovaná, tým ľahšie sa s ňou vyrovná. Je prekvapujúce, že absolventi radia dievčatám, aby sa držali čakacej taktiky v nádeji, že myoma sa zníži a môže zmiznúť a zmiznúť v budúcnosti. Takéto opatrenia môžu len zhoršiť obraz a viesť k rastu novotvaru s výskytom charakteristických príznakov. V každom prípade nie je možné v tomto prípade byť neaktívny. Je potrebné prejsť všetkými vyšetreniami čo najskôr a začať primeranú liečbu.

Prítomnosť myómov v tele neznamená, že je potrebné ju odstrániť. Terapia je založená na niekoľkých základných úlohách, vrátane:

 1. Aktivity zamerané na zastavenie progresívneho rastu nádorov, t
 2. Eliminácia ťažkej a "neautorizovanej" menštruácie, pri ktorej žena stráca veľa krvi s následným rozvojom anémie z nedostatku železa,
 3. Eliminácia tlaku na močový mechúr a konečník,
 4. Poskytnutie možnosti hormonálnej substitučnej liečby, t
 5. Poskytovanie možnosti tehotenstva, ako aj nosenie dieťaťa.

Ako môžete vidieť, v diagnostike fibroid pacienta nie vždy poslať chirurg pod nôž. Existuje veľa možností pre terapiu šetriacu orgány. Nebojte sa navštíviť lekára a sedieť, v očakávaní, že fibroid sa zníži a prejde sám. Kvalifikovaný špecialista urobí individuálnu účinnú liečbu pre každé dievča na základe charakteristík jej tela, prítomnosti sprievodných ochorení a štádia vývoja myómov. Samozrejme, existuje malá šanca, že fibroid sa môže zmenšiť a úplne sa rozpustiť, ale v tejto situácii by ste sa nemali spoliehať na prípad.

Predtým, ako pristúpim k opisu hlavných metód boja proti myómu, by som chcel povedať, ktoré metódy sú neúčinné vo vzťahu k tejto chorobe. Toto je:

 • Potravinové doplnky,
 • homeopatie
 • fytoterapie,
 • fyzioterapia,
 • akupunktúra,
 • osteopatia,
 • Pijavice.

Tieto typy pseudo-liečby majú rovnaký účinok ako očakávaná taktika. To znamená, že choroba sa naďalej vyvíja. Fibroidy však len v ojedinelých prípadoch môžu nezávisle zmenšiť veľkosť a rozpustiť sa.

Nasledujúce typy liečby pomôžu vyrovnať sa s myómom:

 • Myomektómia - chirurgický zákrok
 • Esmia - liek, ktorý blokuje receptory progesterónu v tkanivách,
 • Embolizácia maternice.

Podľa odporúčaní európskej lekárskej komunity pozastavujeme ďalšie predpisovanie lieku Esmia pacientom s myómami maternice, až kým sa nezistia príčiny ojedinelých prípadov toxických účinkov lieku na pečeň. Viac informácií.

Koncept liečby Myoma

 1. Účinky liečby by nemali byť ťažšie ako prejavy samotnej patológie,
 2. Liečba by mala byť uchovávanie orgánov. Operácia na odstránenie reprodukčného orgánu je extrémnym opatrením, ktoré sa odporúča použiť len v ojedinelých prípadoch,
 3. Účinok vykonávaných činností by sa mal dlhodobo zachovať, t
 4. Priebeh boja s myómom by mal zahŕňať zachovanie reprodukčnej funkcie dievčat.

Lekár pre každého pacienta určí individuálny priebeh liečby na základe vyššie uvedeného konceptu. Voľba taktiky závisí od štádia vývoja ochorenia, teda od veľkosti nádoru, jeho lokalizácie a prítomnosti symptómov.

Embolizácia maternice

Doteraz je táto technika najúčinnejšia a najmenej traumatická pre ženské telo. Embolizácia zahŕňa blokovanie maternicových artérií, cez ktoré krv vstupuje do myomatóznych uzlín.

V tom istom čase maternica pokračuje v plnení svojich funkcií, dostáva krv cez ovariálne artérie a iné malé krvné cievy. Fibroidy sa začínajú zmenšovať, vysychajú, veľmi malé malé uzliny sa môžu rozpustiť. Nádor zomrie ako rastlina bez vody.

Samotný postup trvá asi 20-50 minút, nevyžaduje použitie celkovej anestézie a nie je pre ženu traumatický. Po jednom dni môže pacient ísť domov. Počas prvého týždňa po embolizácii sa môže vyvinúť príznak podobný chladu. Je to slabosť, zimnica a mierne zvýšenie telesnej teploty. Po siedmich dňoch môže dievča bezpečne ísť do práce, vrátiť sa k jej zvyčajnému spôsobu života.

Účinnosť embolizácie sa prejavuje už po niekoľkých menštruačných cykloch. Myómy sa zmenšujú a ich charakteristické príznaky miznú. Menštruačný cyklus je normalizovaný, výtok prestáva byť bohatý a bolestivý, pocit prítomnosti cudzieho telesa v spodnej časti brucha zmizne.

Embolizácia maternicových tepien je účinnou technikou uznávanou lekármi na celom svete. Odborné poradenstvo našich stránok pomôže pochopiť všetky zložitosti postupu. Na našich stránkach môžete tiež využiť servisnú konzultáciu e-mailom.

Na diagnostiku a liečbu myómov sa môžete obrátiť na naše špecializované kliniky. Môžete sa dohodnúť s lekárom zavolaním na čísla uvedené na stránke.

Je maternicové myómy schopné vyriešiť sám?

Takmer každá tretia žena v živote čelí takej vážnej chorobe ako myómy maternice. Toto je hormonálne závislý benígny nádor, ktorý sa vyskytuje na pozadí nestabilnej hladiny ženských pohlavných hormónov. Prudký nárast estrogénu môže vyvolať rôzne typy rastu endometria, vrátane myómov. Môžu byť umiestnené ako v stenách maternice, tak v samotnej dutine, ako aj na jej vonkajšej strane. Myómy môžu byť jednoduché a viacnásobné, veľmi malé a veľmi veľké.

Ženy trpiace touto chorobou sa často zaujímajú o to, či sa myómy maternice môžu vyriešiť sami. Áno, sú zaznamenané prípady, keď fibroidy zmizli pod vplyvom špecifickej liečby a bez nej. Stalo sa, že myómy, ktoré existovali pred tehotenstvom, sa zmenili počas tehotenstva a po pôrode sa nevrátili. Toto vôbec nie je zázrak, pre takýto jav existuje prísne vedecké vysvetlenie.

Čo sú myómy?

Novotvar benígneho pôvodu vznikajúci na pozadí aktivity estrogénu sa nazýva myóm maternice. Môže postihnúť ženy v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa vyskytuje v aktívnom reprodukčnom období. Je to spôsobené neustálymi zmenami hladiny hormónov spojených s pubertou a potom nástupom sexuálnej aktivity, tehotenstva, pôrodu, potratu. Všetky tieto procesy sú sprevádzané emisiami ženských pohlavných hormónov - estrogénu, ktoré sú považované za hlavnú príčinu provokácie tvorby myómov. Prirodzene, možno predpokladať, že ak hladina estrogénu normalizuje alebo klesá, potom môže nádor zmiznúť tak, ako sa objavil. Teoreticky, tak ako sa to deje - existujú prípady, keď myómy náhle zmiznú a potom po určitom časovom období opäť nastanú. To môže naznačovať, že nádor bol tvorený na vrchole hladiny estrogénu a na jeseň regresne ustúpil a zmizol alebo veľmi klesol. Ale nebezpečenstvo tejto choroby je, že nedodržiava žiadne pravidlá. Presné príčiny myómov neboli doteraz stanovené. Preto otázka, či sa myómy maternice rozpúšťajú, zostáva otvorená.

Kedy môže myóm zmiznúť?

Pretože fibroidy sú hormón-dependentné nádory, v prípade zmeny hladiny hormonálneho pozadia sa môže významne znížiť alebo úplne zmiznúť. To si vyžaduje radikálne zníženie hladiny estrogénu. To môže nastať prirodzene počas menopauzy. V tomto období sa produkcia estrogénu začína postupne znižovať av čase menopauzy je minimálna.

Či sa maternica myómu môže rozpustiť počas menopauzy, závisí do značnej miery od hmotnosti ženy. Tuk je prirodzeným ukladaním estrogénov a dokonca aj po ukončení menštruácie sa určité množstvo týchto hormónov ukladá v ženskom tele. Ukladanie tuku na bruchu, teda nemilované všetkými ženami, je v skutočnosti prírodným estrogénovým „depotom“. Pomáhajú ženám dlhú dobu po menopauze, aby si zachovali krásu a mladosť pleti. Táto zásoba hormónov môže zároveň podporovať existenciu myómov. Nezávislé vymiznutie nádoru je preto pravdepodobnejšie u tenkých žien s minimálnymi hladinami zvyškového estrogénu.

Časté sú aj prípady vymiznutia myómov počas tehotenstva. Treba poznamenať, že väčšinou to boli jednotlivé uzly malej veľkosti, väčšinou do priemeru 20 milimetrov. To je tiež spôsobené zmenami hormonálnych hladín v tele tehotnej ženy.

Dokonca aj keď žena, ktorá trpí myómy je tehotná, alebo je vstup do menopauzy, to neznamená, že jej myómy určite zmizne. Bez ohľadu na to, či je nádor malý alebo veľký, vyžaduje neustály monitoring a kontrolu špecialistami, aby sa zabránilo jeho rýchlej progresii a výskytu komplikácií.

Zdieľať s priateľmi:

Myoma a tehotenstvo

ale veľkosť bola 57 mm

máte myómy počas tehotenstva? ale pred mojím tehotenstvom mala 20 mm, teraz aj 57 mm. V piatok pôjdem do komisie
a ďalšia otázka na intravaginálny ultrazvuk v druhom trimestri - kto iný to urobil? môže ublížiť dieťaťu? Palacinka bola vykonaná intravaginálne ku mne na druhom skríningu - tak môj chudobný chlapec bol tak bláznivý. Obávam sa, že sa tam opäť dostanú commission

Nevychovávajte deti, budú stále vyzerať ako vy. Vzdelávajte sa.

rástol počas tehotenstva myóm?

nie-ale, koľko sledovaných, čo sa našlo v 11 týždňoch, takže pred narodením a odišiel. B plánované, buď na ultrazvuku nevidel, alebo B a provokoval jeho rast. Povedali - dobre, to je už B, a potom neskôr, kto vie, ako to je. Mama konečne bola šokovaná, našla po 40 - tak naštvaná, mám 24%)

Mal som to neúspešne umiestnené - pozdĺž okraja, pri chôdzi, a to aj keď bolesť začala sedieť, takže veľkosť nie je hlavná vec, stále existujú vnútorné typy iného druhu zmiešaných

Pred mojím tehotenstvom, 3. rok, sa zistilo, že myóm má veľkosť 16 mm, akonáhle som otehotnela, stala sa 30 mm, teraz 53 je 25 týždňov a 15 týždňov neskôr je všeobecne: = - O: s dutinou - septickou nekrózou, v ktorej Sagdeeva mi asi 50 krát povedala. že viete, že význam slova NEKROZ .. palacinka konečne len spadol z pohovky a môj manžel už má pot na čele, poviem jej. Samozrejme, viem, ale môj gynekológ na to nereaguje ... povedala, aby monitorovala veľkosť a všetky%). nechala ma sledovať veľkosť. Stručne povedané, po premietaní som prišiel k svojmu odpusteniu Bohu, lekárovi, hovorí aseptickú nekrózu. mmm yeah. а че говрит не болит у тебя ни чего,а я ей постоянно жалуюсь что у меня в низу живота болит..но не резкие боли, но неприятно..а она мне все сохраняющую терапию. угроза и все тут..Расположена она у меня с наружной стороны матки над мочевым пузырем.

которой делали операцию 2 в 1 — КС и удаление миомы одновременно.

А в каком роддоме вы рожали? ну опять раз вы написали у женщины она 1 кг была. moja kačica v ich 53 mm ani ochem pravdepodobne.

Často je tehotenstvo pozitívnym faktorom pre myóm: rieši sa

Ale mám pravý opak. aj keď Yastrebova hovoril o možnosti takého, ale bohužiaľ, nie môj prípad
Chcem teda vedieť, kde je možné kombinovať CU na základe zmluvy a odstrániť myóm .. akonáhle lekár v našej nemocnici nereaguje, ale mám obavy

Fórum RODITELI.UA

Dnes bol na naplánovanom ultrazvuku 20 týždňov v Nadii
Počas vyšetrenia sa myóm nachádzal na maternici s priemerom 1,5 cm.
Zdá sa, že predtým nebol daný.
Lekár povedal, že bude zamestnaná až po pôrode, ale stále sa obávam.
Kto stál? Ako sa lieči? Ohrozuje to dieťa?
Ovplyvní následná možnosť otehotnenia? Články Google - očakáva sa veľa výsledkov. a ako praktizovať?

V praxi je všetko individuálne, ako aj teoreticky. Myómy sa často znižujú alebo ustupujú počas tehotenstva. Lekár môže ponúknuť porod cez cisársky rez, v závislosti na stave a veľkosti uzla pred pôrodom. Môj priateľ zároveň úspešne porodil tretie dieťa myómu za 40 rokov (a dokonca aj doma)

Tsarevna Frog napísal (a): V praxi je všetko individuálne, ako aj teoreticky. Myómy sa často znižujú alebo ustupujú počas tehotenstva. Lekár môže ponúknuť porod cez cisársky rez, v závislosti na stave a veľkosti uzla pred pôrodom. Môj priateľ zároveň úspešne porodil tretie dieťa myómu za 40 rokov (a dokonca aj doma)

Ja a tak bude Cesarean: (
len v minulosti, ultrazvuk v 12-13 týždňoch nenašli nič také: ((alebo vyzerali zle?)

Mohla by byť malá a nemohla si to nevšimnúť. Tiež som nenašiel nič na ultrazvuku (asi šesť mesiacov pred B), ale pri prvom ultrazvuku za 3 týždne našli myómy 10 mm a 8 týždňov už boli 2 - 2,5 cm a 1,2 cm. na 3. ultrazvuku v 12 týždňoch sa mierne znížili) A tiež som necítil nič o myómy a necítim TTT. Môj lekár sa nebojí, hovorí, že malé uzliny, a môže a bude schopný porodiť. Pravda, sú takmer úplne na krku, to je zlé. Ale od dieťaťa dosť ďaleko.

Stále sa obávam ďalších dôsledkov. Môžem v budúcnosti otehotnieť?: (Koľko vôbec môžem liečiť?

Zdroje: http://moyagryzha.ru/mioma/dejstvitelno-li-mioma-matki-mozhet-rassosatsya-sama, http://www.u-mama.ru/forum/waiting-baby/pregnancy-and-childbirth/ 335717 / index.html, http://forum.roditeli.ua/viewtopic.php?p=711376

Zatiaľ žiadne komentáre!

obsah

Děložné myómy sú nebezpečné ochorenie, ktoré nevyhnutne vyžaduje špeciálnu liečbu. Samozrejme, niektoré ženy dúfajú, že sa nádor sám vyrieši, ale to sa nestáva často. Musíte vedieť, v ktorých prípadoch môžu myómy zmiznúť sami, a keď je potrebná špeciálna liečba.

Môže maternicové myómy zmiznúť sám?

Ako preventívne opatrenie je potrebné sledovať imunitu, metabolizmus a endokrinný systém.

Myterálne myómy sú jednou z najčastejších gynekologických ochorení, ktorých postup môže viesť k nežiaducim následkom. Myóm je benígny novotvar a najčastejším dôvodom jeho vzniku je zmena v hormonálnom pozadí ženského tela. Prudký nárast hladín estrogénov vedie k rôznym typom rastu v maternici, medzi ktorými je myóm. Umiestnenie nádoru môže byť stena maternice, jej dutina a vonkajšia strana.

Ženy s takouto patológiou sa často snažia od špecialistu zistiť odpoveď na otázku, či sa výsledný nádor môže vyriešiť. Lekárska prax totiž ukazuje, že existujú situácie, keď myómy môžu zmiznúť pod vplyvom špeciálnej liečby, ako aj bez nej.

Niekedy sa benígny novotvar, ktorý bol identifikovaný pred tehotenstvom, môže vyriešiť počas pôrodov a po narodení žena už nemá žiadne nádory.

Mnohí pacienti považujú tento fenomén za skutočný zázrak, avšak všetko má svoje vlastné vysvetlenie.

Keď myómy môžu zmiznúť na vlastnú päsť

Benígny novotvar, ktorý sa vyskytuje v maternici, je nádor závislý od hormónov. Z tohto dôvodu, keď sa zmení hormonálne pozadie ženského tela, môže dôjsť k významnému poklesu jeho veľkosti a niekedy aj úplnému vymiznutiu.

Aby sa to stalo, musíte znížiť hladinu estrogénu v ženskom tele na minimum. Najčastejšie sa tento jav pozoruje na začiatku menopauzy u ženy, pretože v tomto období dochádza k prudkému poklesu hladiny estrogénu v ženskom tele.

Vymiznutie menopauzy

V čase menopauzy je obsah hormónov v tele minimálny, takže v tomto období môže nádor zmiznúť.

Vstup ženy do menopauzy však ešte nie je úplnou zárukou, že myómy v maternici zmiznú bez špeciálnej liečby. Na dosiahnutie pozitívneho výsledku je dôležitou podmienkou hmotnosť ženy. V skutočnosti je tuk presne miestom, kde sa akumuluje estrogén a po ukončení menštruácie sa v ženskom tele pozoruje dostatočné množstvo tohto hormónu. To estrogén umožňuje pomerne dlhú dobu udržať krásu a mladistvú ženskú pokožku.

Nadmerná hmotnosť a veľké množstvo telesného tuku spôsobujú, že hormóny podporujú nielen ženské telo, ale aj existujúci myóm. Z tohto dôvodu je nezávislá resorpcia maternicových fibroidov u tenších žien považovaná za pravdepodobnejšiu, pretože hladina estrogénu v ich telách je minimálna.

Obdobie gestácie

Počas nosenia dieťaťa v ženskom tele je aktívny proces produkcie hormónov, ako je estrogén a progesterón. Hladina týchto hormónov a ich prítomnosť v ženskom tele majú významný vplyv na stav myómov. Tehotenstvo spôsobuje množstvo zmien v ženskom tele:

 • hormonálne zmeny,
 • dochádza k natiahnutiu svalovej vrstvy maternice,
 • zvýšenie veľkosti maternice,
 • prietok krvi krvnými cievami sa zvyšuje.

Odborníci hovoria, že rast myómov sa pozoruje počas tehotenstva, čo sa však považuje za úplne prirodzený jav. Počas tehotenstva sa zvyšuje veľkosť maternice az tohto dôvodu sa nádor môže zvýšiť.

Najčastejšie sa rast myómov môže vyskytnúť v prvej polovici tehotenstva, po ktorom začne klesať.

Pre obdobie tehotenstva je charakterizovaný takým procesom, ako je degenerácia myómy maternice a nádor môže úplne zmiznúť po narodení dieťaťa. Najčastejšie sa to pozoruje ako výsledok takýchto patologických javov, ako sú:

 • nekróza mime tkaniva,
 • krvácanie,
 • výskyt cyst.

Doteraz odborníci nedokázali zistiť dôvody, ktoré viedli k vlastnej resorpcii myómov v maternici. Väčšina lekárov súhlasí s tým, že k tomu dochádza pod vplyvom hormonálnych zmien v ženskom tele alebo je výsledkom cirkulačných porúch v mieste nádoru.

Ukazuje sa, že proces resorpcie myómov môže byť sprevádzaný určitými príznakmi:

 • výskyt bolesti v mieste, kde sa nachádza fibroid,
 • vysoká telesná teplota
 • zvýšený tón maternice,
 • periodický rast leukocytov v ženskom tele.

Najčastejšie tieto príznaky pretrvávajú niekoľko týždňov a pomocou ultrazvuku môžete potvrdiť vymiznutie myómov v maternici.

Konzervatívna terapia

Maternicové myómy vyžadujú neustále monitorovanie ich stavu a veľkosti, takže odborníci odporúčajú, aby ženy pravidelne podstúpili ultrazvukové vyšetrenie s vaginálnym senzorom.

V prípade, že nádor nerastie a nevyvíja tlak na okolité orgány, potom je tento postup najčastejšie a nie je predpísaná žiadna ďalšia liečba.

Keď sa pacient sťažuje na výskyt bolesti v panvovej oblasti, lekár predpisuje nesteroidné protizápalové lieky.

Akceptácia hormonálnych liekov nie je schopná spomaliť intenzívny rast myómov, takže ich vymenovanie sa považuje za zbytočné.

Chirurgický zákrok

V prípade, že sa fibroid nevyriešil počas nosenia dieťaťa alebo s nástupom menopauzy, potom, ak existujú určité indikácie, žena je naplánovaná na operáciu.

Pri tomto rozhodovaní, odborníci dávajú pozor na všeobecný stav pacienta, veľkosť benígnej novotvar, prejav príznakov.

Hlavné indikácie chirurgického zákroku sú:

 • silná bolesť v spodnej časti brucha,
 • intenzívny rast nádoru,
 • narušenie pohybu krvi v uzloch myómu
 • vývoj zápalových procesov v myóme,
 • neplodnosť,
 • veľké veľkosti nádorov spôsobujú stláčanie priľahlých orgánov.

Po dosiahnutí veku 40 rokov a v období po menopauze je chirurgický zákrok na odstránenie myómov maternice jednoducho nevyhnutný, pretože pri absencii regresie počas prvých 2 rokov sa zvyšuje riziko vzniku onkológie.

Diagnostikovanie myómy maternice spôsobuje obavy mnohým ženám a mnohí z nich dúfajú, že to vyrieši sám. Samozrejme, stojí za to dúfať, že nádor sám zmizne, ak sa to však nestane, potom je potrebné podstúpiť liečbu špecialistom.

Ako dochádza k menopauze v myómom maternice?

Myoma: pôjde preč, alebo potrebujete liečbu?

Približne 30% žien počas života tváre benígnych nádorov vnútorných pohlavných orgánov. Strach z možného chirurgického zákroku a dlhý priebeh liečby spôsobuje, že väčšina pacientov sa pýta, či sa myómy môžu vyriešiť sami? Lekárske štatistiky vedú záznamy o takýchto prípadoch. Nie všetko je však také jednoduché. Aby bolo možné urobiť informované rozhodnutie, či liečiť novotvary alebo nie, ženy musia byť dobre informované o mechanizme výskytu takejto patológie.

Maternicové myómy: príčiny v tele

Benígny nádor, ktorý ovplyvňuje maternicu pacienta, je spôsobený určitými hormonálnymi fluktuáciami v krvi. Už dlho sa dokázalo, že s nárastom ženských pohlavných hormónov, estrogénu, dochádza k zvýšenému rastu endometria. Táto tkanivová vrstva vo veľkých množstvách sa nachádza v maternici.

Odborníci nazývajú rast endometria myómom maternice. Tento patologický proces môže byť lokalizovaný v stenách reprodukčného orgánu, zaberá určitý priestor v dutine. Existujú prípady, keď sa nádor nachádzal na vonkajšej stene maternice.

Pri odpovedi na otázku, môže myómy vyriešiť, je potrebné vziať do úvahy veľkosť nádoru, vek pacienta, hormóny a mnoho ďalších súvisiacich faktorov. Samotné formácie môžu byť veľmi odlišné: zaznamenávajú sa prípady jednotlivých a viacnásobných lipómov, ich veľkosť sa pohybuje od niekoľkých milimetrov do 50 - 60 cm v priemere.

Pre štandardizáciu údajov určujú gynekológovia veľkosť benígneho nádoru v porovnaní s gravidnou maternicou. Čím viac týždňov po počatí, odborníci opraviť, tým menšia je pravdepodobnosť, že myómy maternice vyrieši sami.

Ako už bolo uvedené, hlavnou príčinou novotvarov je nárast estrogénu v ženskej krvi. Môže sa to vyskytnúť počas vývoja a ovulácie vajíčka u žien počas tehotenstva, pôrodu. Dokonca aj proces puberty dievčat môže viesť k nekontrolovanému rastu tohto hormónu. Mimochodom, potrat je začiatok veľkého uvoľnenia estrogénu, takže časté operácie potratov môžu vyvolať nádorový proces v maternici.

Existuje lekárska teória, že ak rast nádoru závisí od vysokej hladiny hormónov, potom keď estrogén klesá, myómy by sa mali zmenšiť a prakticky zmiznú. Tento krásny predpoklad ešte nenašiel praktické potvrdenie. Myoma nechce dodržiavať pravidlá a zákony biológie. Preto otázka, či myómy maternice môžu prejsť sama, zostáva otvorená.

Čo hovoria odborníci o faktoch spontánnej resorpcie

Jediným obdobím v živote ženy, ktorá potvrdila postulát, že kým sa zníži hladina estrogénových nádorov maternice, môže byť obdobie menopauzy. Na začiatku tohto vekového obdobia u pacienta sa množstvo pohlavných hormónov v krvi postupne znižuje a po 2 až 3 rokoch dosahuje minimálne hodnoty.

Táto skutočnosť má pozitívny vplyv na svalové tumory v ženskom tele. Myómy tela a dutiny maternice sa začínajú zmenšovať a často sa úplne rozpúšťajú. Veľa závisí od veľkosti nádoru. Fibroidy s priemerom do 20 - 30 mm častejšie prechádzajú ako väčšie nádory.

Významnú úlohu hrá aj umiestnenie znovuzrodeného endometria. Ak sa uzol nachádza v maternici a je dostatočne pohyblivý, šanca na spontánne vymiznutie je významná. Ale či maternicové myómy môžu zmiznúť, ak vyklíčili do hĺbky svalovej steny, zostáva veľmi kontroverzným problémom.

Významný vplyv na možnosť liečby bez odstránenia nádorov počas menopauzy má žena s nadváhou. Podľa zákonov fyziológie je hlavná akumulácia ženských pohlavných hormónov v tukovom tkanive. Počas menopauzy sa estrogény odstraňujú z krvného obehu a ukladajú sa do tukových zásob ženského tela.

Samozrejme, čím viac estrogénu v ženskom tele, tým viac bude mať príznaky mládeže a sviežosti. Vysoké percento týchto látok však nedovoľuje rozpustiť benígne nádory.

V prírode je všetko prepojené a pacienti s minimálnou vrstvou tuku majú najväčšiu šancu zbaviť sa nádoru maternice bez liečby. V tomto prípade je proces starnutia u takýchto žien výraznejší.

Sú popísané situácie, keď tehotenský proces viedol k vymiznutiu myómy maternice. V tomto prípade všetko závisí aj od zmien hladiny estrogénu a progesterónu v tele budúcej matky. Ako pri menopauze, aj malé nádory s vysokou pohyblivosťou sú najčastejšie prístupné k sebazničeniu.

Neodporúča sa však, aby nastávajúce matky dúfali v takéto úsmevy prírody. Prítomnosť myómov maternice najčastejšie spôsobí ďalšie ťažkosti pri prenášaní dieťaťa a následnom pôrode.

Ak má žena počas rutinného vyšetrenia novotvary vnútorných pohlavných orgánov, potom nie je potrebné uvažovať o tom, či môže myóm maternice sám zmiznúť alebo nie. Akékoľvek benígne nádory, najmä u žien, vyžadujú vhodnú liečbu. Dôvodom je, že ženské hormonálne pozadie prispieva k prechodu benígneho procesu na onkológiu 3 - 4 krát silnejšie ako u mužov. Preto experimenty so svojím zdravím môžu viesť k katastrofálnym následkom.

Lekárska terapia novotvaru v maternici

Ešte pred 20 rokmi, keď diagnostikovala podobnú patológiu, väčšina odborníkov trvala na naliehavej operácii. Amputácia maternice s príveskami alebo bez nich sa považovala za hlavné opatrenie na zabránenie vzniku benígneho procesu.

V súčasnosti sa radikálne zmenili prístupy k liečbe tejto patológie. Iba 10% žien trpiacich touto chorobou indikovalo chirurgickú liečbu.

Ak pacient má myómy maternice nedosiahli veľké veľkosti. Gynekológovia úspešne použili na liečbu kombinácie rôznych hormonálnych protobuóz. Najčastejšie sa pacientom odporúča užívať perorálne lieky „Novinet“ a „Ovidon“. Tieto lieky dobre potláčajú hlavné príznaky nádorov maternicovej dutiny, ako je krvácanie a bolesť v panvovej oblasti počas ovulácie av posledných dňoch menštruačného cyklu.

Pozitívny výsledok je dokázaný pri použití antagonistov gonadotropných hormónov. „Diferelin“ a „Zoladex“ umožňujú znížiť veľkosť myómov takmer dvakrát. Účinok týchto látok je však dobre známy len počas liečby. Tieto lieky sú často predpisované pred operáciou na odstránenie maternice.

Odporúčanie používať takýto liek ako „Duphaston“ na liečbu myómov maternice sa zdá byť dosť kontroverzné. Látky vedúce k rastu progesterónu v krvi pacienta, čím sa znižuje účinok estrogénu na jej telo, čo vedie k zníženiu veľkosti benígneho nádoru.

Okrem liekov na liečbu myómov sa v súčasnosti používa ablácia FEA. t.j. tavenie postihnutých tkanív maternice ultrazvukovým lúčom. Tento postup je absolútne bezbolestný a vykonáva sa na klinike alebo v zdravotníckych zariadeniach.

Táto technika umožňuje odstrániť aj veľké myómové uzliny, zatiaľ čo tkanivová štruktúra maternice je plne zachovaná, čo zaručuje žene ďalšie úspešné materstvo. Aby sa minimalizoval vplyv na tkanivá postihnutej maternice, tento spôsob liečby sa zvyčajne kombinuje s MRI. Jediným negatívnym kritériom pre abláciu FUS je stále pomerne vysoké náklady na postup.

Odporúčame prečítať si článok o liečbe multinodulárnych myómov maternice. Из нее вы узнаете о диагностике заболевания, необходимости лечения, эффективности медикаментозной терапии и хирургического вмешательства.

Chirurgická liečba benígnych nádorov maternice

Všetky moderné gynekológie rozdeľuje chirurgický spôsob liečby maternicových myómov na dva spôsoby. Vo väčšine prípadov sa špecialisti musia uchýliť k hysterektómii alebo k odstráneniu maternice s príveskami alebo bez nich. Variant je možný, keď je maternica vyrezaná spolu s maternicou.

Objem chirurgického zákroku zvyčajne závisí od závažnosti stavu pacienta, veľkosti nádoru, sprievodných gynekologických a somatických ochorení. Dôležitým faktorom môžu byť výsledky cytologických štúdií, ktoré sa často vykonávajú priamo počas operácie.

V poslednej dobe sa rozšíril spôsob myomektómie alebo odstránenie niektorých provokovaných uzlov. Tento spôsob liečby je samozrejme jemnejší, vyžaduje menší objem chirurgického zákroku, a teda labilnejšie pooperačné obdobie.

Niektoré z nevýhod takejto operácie zahŕňajú možnosť akútneho krvácania počas chirurgického zákroku, tvorbu masívneho adhézneho procesu v 60 - 70% prípadov po práci v brušnej dutine a opätovnom raste myómy maternice. V každom prípade chirurg diskutuje o zamýšľanom množstve chirurgickej liečby s pacientom.

Odstránenie embosylatu

Na mnohých klinikách je metóda zavedenia špeciálnej látky - embólie do maternicových ciev - pomerne široko implementovaná. Výživa uzlín maternice je zastavená, dochádza k nekróze alebo reverznému vývoju uterinných uzlín. Často sa mobilný nádor nezávisle od menštruácie vynára z dutiny maternice.

Moderná medicína má širokú škálu terapeutických a chirurgických spôsobov, ako pomôcť žene s rozvojom benígneho nádoru maternice. To všetko závisí od závažnosti procesu a stavu pacienta.

Ak po stanovení diagnózy je otázkou, či myómy môžu zmiznúť, pacient by mal najprv získať odbornú radu od špecialistu. Percento self-resorpcie benígnych nádorov maternice je také nízke, že strach z liečby môže predĺžiť ochorenie a vyžadovať od lekárov a pacienta oveľa väčšie úsilie ako bezprostredne po diagnostikovaní benígneho novotvaru.

Najnebezpečnejšou vlastnosťou myómov maternice je možnosť malignity. V tomto prípade môže pasívne čakanie viesť k katastrofálnym následkom.

Ako sa vyvíjajú myómy: najdôležitejšie aspekty

Aby sme odpovedali na vyššie uvedenú otázku, musíme najprv pochopiť, čo sú myómy a ako sa táto patológia správa počas života ženy.

Benígny nádor sa vyskytuje vo svalovej vrstve maternice, odkiaľ môže rásť v akomkoľvek smere. Tvorba dosahujúca submukóznu vrstvu (submukózne myómy) deformuje dutinu maternice, narúša menštruačný cyklus, zabraňuje ložisku plodu. Nádor, ktorý rastie v smere seróznej membrány (poddôstojné myómy) na dlhú dobu, nevykazuje svoju existenciu a len vtedy, keď dosiahne veľkú veľkosť, začne vyvíjať tlak na panvové orgány, čím narúša ich funkciu. V niektorých prípadoch nádor zostáva vo svalovej vrstve (intersticiálne myómy).

Submukózne myómy sa vyznačujú rastom v maternici, poddimenzovaným - lokalizovaným v abdominálnej oblasti a vonkajšej vrstve myometria a intersticiálna je vytvorená zo svalovej vrstvy maternice.

Myoma označuje hyperplastickú patológiu maternice a je často detekovaná spolu s endometriózou alebo polypy. O znakoch liečby nádorov na pozadí endometriózy možno nájsť v samostatnom článku. Na pozadí gynekologických ochorení sa často vyskytuje aj mastopatia - benígna proliferácia prsného tkaniva.

V adolescencii sú myómy veľmi zriedkavé. U dievčat vo veku 15 - 20 rokov môže byť nádor maternice náhodným nálezom s ultrazvukom. Spravidla ide o malé útvary, ktoré nespôsobujú výrazné nepohodlie. Vrchol výskytu sa vyskytuje vo veku 35-45 rokov - v tomto čase je väčšina myomatóznych uzlín diagnostikovaná.

Močoviny maternice u dievčat sú extrémne zriedkavé, takže nie sú k dispozícii žiadne spoľahlivé údaje o vývoji nádoru počas puberty.

Presná príčina výskytu novotvaru ešte nie je známa, ale bolo identifikovaných niekoľko kľúčových rizikových faktorov:

 • Prvá menštruácia (menarche) - do 12 rokov,
 • Neskorý nástup menopauzy - po 50 rokoch,
 • Nedostatok pôrodov v histórii
 • Neskoré prvé narodenie - po dosiahnutí veku 30 rokov
 • Časté potraty (vrátane regresívnych tehotenstiev),
 • Umelé potraty,
 • Endokrinné patológie (primárne obezita).

Nástup dievčaťa prvej menštruácie do 12 rokov sa pozoruje v rozpore s hormonálnym pozadím tela, čo znamená, že v budúcnosti môže byť ohrozené reprodukčné zdravie mladej ženy.

Všetky tieto stavy vedú k nerovnováhe v úrovni pohlavných hormónov a k rozvoju relatívneho hyperestrogenizmu. Nedostatok progesterónu vedie k nadbytku estrogénu, ktorý aktivuje bunkovú proliferáciu a vyvoláva rast nádoru. Aby sa maternicové myómy dokázali prirodzene vyriešiť, musíte stabilizovať hladinu hormónov v ženskom tele. Na tento účel gynekológovia predpisujú rôzne hormonálne prípravky, biologicky aktívne bylinné doplnky a iné prostriedky. V jednom z našich článkov sa podrobnejšie zvažuje otázka liečby nádoru hormonálnymi prípravkami a fytoestrogénmi. Je však možné urobiť bez liekov a zabezpečiť, aby nádor maternice sám zmizol bez špeciálnej liečby?

Čo robiť s nádorom po pôrode

Počas tehotenstva sa liečba myómov nevykonáva. Žena je pozorovaná a odporúča sa prísť na vyšetrenie po pôrode. Kontrolný ultrazvuk ukazuje, že u niektorých žien sa nádor odstraňuje, ale vo väčšine prípadov sa myómový uzol nachádza na rovnakom mieste. Ďalšia taktika bude závisieť od výsledkov prieskumu:

 • Ak nádor úplne zmizol, odporúča sa, aby žena chodila na vyšetrenie každých 6-12 mesiacov,
 • Ak sa nádor zmenšil alebo aspoň prestal rásť, nebolí, neobťažuje a nenarušuje menštruačný cyklus, pacientovi sa odporúča, aby sledoval svoje pocity a pravidelne ho vyšetroval lekár (ultrazvuk, vyšetrenie na gynekologickej stoličke),
 • Ak sa fibroid stabilizoval, ale naďalej ruší (bolesť, nepravidelná menštruácia, krvácanie z maternice), liečba sa vykonáva s prihliadnutím na umiestnenie, počet a veľkosť uzlín,
 • Ak lekár vidí známky nekrózy nádoru alebo má podozrenie na malígnu degeneráciu, indikuje sa ďalšie vyšetrenie a urgentná chirurgická liečba.

U žien s myómom sa každých 6 mesiacov vykonáva ultrazvukové vyšetrenie bez ohľadu na prítomnosť ťažkostí.

Ultrazvukové vyšetrenie poskytuje ošetrujúcemu lekárovi predstavu o stave myómov. Aby bola situácia neustále pod kontrolou, mala by byť žena s patológiou vyšetrená aspoň raz za šesť mesiacov.

Myoma počas menopauzy: na liečbu alebo nie na dotyk?

Nástup menopauzy je ďalším obdobím, keď sa benígny nádor maternice môže významne zmenšiť alebo dokonca bez stopy. Dôležité aspekty liečby nádorov počas menopauzy sú diskutované v našom samostatnom článku. U väčšiny žien nastáva menopauza vo veku približne 45 rokov. Niekoľko rokov pred posledným obdobím menštruácie dochádza k postupnému poklesu hladiny pohlavných hormónov, vrátane estrogénu. Pri menopauze sa produkcia hormónov úplne zastaví a reprodukčná funkcia sa dokončí.

Taktika vedenia ženy, ktorá vstúpila do klimakterického obdobia, bude závisieť od priebehu ochorenia:

 • Ak sa myóm stabilizuje alebo zmenšuje, nevadí a neinterferuje s normálnym životom, žena by mala byť pod dozorom: následné vyšetrenie gynekológa a ultrazvukové vyšetrenie každých 6 mesiacov,
 • Ak nádor nerastie, ale spôsobuje bolesť alebo vedie k rozvoju krvácania z maternice, nádor sa odstráni,
 • Ak nádor rastie, je indikovaná urgentná chirurgická liečba.

Rast fibroidov v menopauze najpravdepodobnejšie indikuje jeho malígnu degeneráciu a ponechanie maternice v tomto prípade je nevhodné.

Liečba nádoru liečivom sa zvyčajne uskutočňuje počas obdobia pred liečbou. Hormonálne prípravky sú predpísané, proti ktorým sa fibroidy postupne zmenšujú. V menopauze, to znamená v čase, keď menštruácia dlho prestala, v konzervatívnej terapii nie je veľa miesta. V tomto prípade by najlepšou voľbou pre ženu bola hysterektómia.

Ak sa počas menopauzy myóm naďalej rastie, odborníci odporúčajú radikálne liečebné opatrenie - hysterektómiu. V závislosti od dôkazov sa dá odstrániť iba telo maternice, maternice a krčka maternice, celého orgánu a príveskov alebo orgán, pričom sa ponechajú iba 2/3 vagíny.

Príznaky regresívneho nádoru

Ako pochopiť, že myóm sa rieši a je možné cítiť jeho zmiznutie? Zvyčajne si žena nevšimne žiadne zmeny a len v zriedkavých prípadoch sa takéto príznaky objavia:

 • Ťahanie bolesti v dolnej časti brucha
 • Menšie krvácanie z genitálneho traktu,
 • Zvýšená telesná teplota.

Tieto príznaky indikujú ischémiu myómového uzla a nie sú vždy priaznivým znamením. Nedostatočné zásobovanie krvou nemusí viesť k resorpcii myómov, ale k jej nekróze a potom bude nutný núdzový chirurgický zákrok.

Niekoľko slov o maternicovom submukóznom myóme

Nádor, ktorý rastie do submukózy, sa nazýva submukózne myómy. Táto formácia deformuje maternicu, zabraňuje pôrodom a pôrodom. Uzol je často spojený s myometiom iba tenkou nohou, takže časom môže nádor prepadnúť cez kanál krčka maternice. V gynekológii je takýto stav definovaný ako vznikajúci submukózny uzol a je považovaný za indikáciu pre núdzovú hospitalizáciu. Užitočné informácie o spôsoboch odstránenia submukózneho uzla možno nájsť v samostatnom článku.

Submukózne myómy - to je presne nádor, ktorý môže spadnúť a odísť sám bez lekárskeho zásahu. To neznamená, že nie je potrebná pomoc gynekológa. Nosový myómový uzol vedie k veľmi nepríjemným symptómom a vytvára určitú hrozbu pre zdravie a dokonca aj pre život ženy.

Príznaky narodenia myómov:

 • Ťažká bolesť v dolnej časti brucha, siahajúca až po chrbát a rozkrok,
 • Škvrny z pošvy.

Pri silnom krvácaní sa znižuje krvný tlak, tachykardia, slabosť a strata vedomia. Pri najmenšom podozrení zo straty myómov je potrebné poradiť sa s lekárom.

Vynorené submukózne miesto je jasne viditeľné počas gynekologického vyšetrenia. Cervix sa vyhladí, otvorí sa cervikálny kanál, v pošve sa objavia myómy. Na objasnenie diagnózy sa vykonáva ultrazvuk a hysteroskopia. Odstránenie uzla na nohe sa vykonáva v celkovej anestézii. Po extrakcii nádoru je znázornená kyretáž dutiny maternice s povinnou histologickou kontrolou.

Niektoré submukózne myómy sa spájajú s myometriom tenkých nôh a môžu nakoniec zostúpiť cez cervikálny kanál do pošvy, čo spôsobuje krvácanie a silnú bolesť.

Môže nádor vyjsť sám bez lekárskeho zásahu? Teoreticky je to možné, ale nestojí to za to. Krvácanie, ktoré sprevádza narodenie uzla, môže byť dosť závažné a život pacienta bude ohrozený. V zriedkavých prípadoch vedie vznik novotvaru k inverzii maternice, ktorá ohrozuje nekrózu, infekciu a sepsu.

Po narodení sa odporúča navštíviť gynekológa a vykonať ultrazvuk každé 3 mesiace. Môžete si naplánovať tehotenstvo v priebehu šiestich mesiacov bez komplikácií.

Ako urobiť nádor zmiznúť

Neexistujú žiadne jasné odporúčania, ako sa zbaviť myómy zaručené. Môžeme sa len pokúsiť stabilizovať hormonálne pozadie a tým zvýšiť šance na priaznivý výsledok ochorenia.

Na udržanie hormonálnej rovnováhy potrebujete:

 1. Schudnúť. Tukové tkanivo - depot estrogénu, proti ktorému rastie myóm,
 2. Jedzte správne. Vyvážená strava je ďalším krokom k normálnemu metabolizmu a stabilnej úrovni ženských hormónov,
 3. Posunúť viac, aby sa zabránilo nárastu hmotnosti
 4. Okamžite liečiť gynekologické ochorenia, rovnako ako sledovať stav mliečnych žliaz.

Aj keď tieto jednoduché preventívne opatrenia nezmenia myóm, aspoň pomôžu udržať telo v dobrom fyzickom stave a imunite na správnej úrovni.

Čo ešte treba urobiť, aby sa vyriešil myóm? Gynekológovia neodporúčajú oneskorenie liečby, rovnako ako uchýliť sa k obľúbeným receptom. Z pozície medicíny založenej na dôkazoch je možné sa zbaviť nádoru jednou z nasledujúcich metód:

 • Lekárska konzervatívna liečba (agonisti hormónu uvoľňujúceho gonadotropín, antiprogestogény, COC a iné hormonálne látky),
 • Chirurgická liečba - od embolizácie uterinných artérií po konzervatívnu myomektomiu alebo radikálnu hysterektómiu (odstránenie maternice).

Prognóza priamo závisí od závažnosti ochorenia. Jednotlivé myómy a malé nádory dobre reagujú na hormonálnu terapiu a sú chirurgicky odstránené bez akýchkoľvek problémov. Je dôležité neodkladať návštevu u lekára. Čím skôr sa diagnóza vykoná, tým vyššia je šanca na priaznivý výsledok ochorenia.

Myoma sa bojí chirurgov

Najmä tie, ktoré sa podieľajú na myomektómii (odstránenie myómov) a hysterektómii (odstránenie maternice). Samotná maternica sa tiež bojí takýchto operácií a celé telo s nimi nie je spokojné. Niekedy chirurgia pre myómy sa stáva optimálnym riešením, ale vo väčšine prípadov je to streľba z kanóna na muchy. Stojí to za to pripraviť ťažké delostrelectvo, kde môžete urobiť lietať plácačka? A nie je tam žiadny hmyz a steny v dome sú neporušené (všetko je však v poriadku, pohovorme si o „lietajúcom plášti“ proti myómom uvedeným nižšie).

Hlavné nevýhody operácie:

 • V skutočnosti je to operácia. S anestéziou. A so všetkými sprievodnými rizikami.
 • V 7-14 prípadoch zo sto rokov po operácii, myóm rastie späť.
 • Riziko relapsu môže byť znížené, ale bude musieť brať hormóny. Čo telo tiež nie je vždy šťastné.
 • Jednou z komplikácií po operácii sú hroty v panve. Kvôli nim môžu existovať problémy s koncepciou dieťaťa.
 • Ak lekár ponúka na odstránenie myómu spolu s maternicou, potom stojí za zváženie následkov. Môžu byť vážnejšie ako problémy, ktoré spôsobil samotný fibroid. Aj keď žena už neplánuje mať deti.

Záver: Myoma sa bojí chirurgie, ale zrejme sa ho nebojí len gynekológovia. Nevýhody tohto spôsobu liečby sú dostatočné. Zvyčajne sa chirurgia uchýli k tomu, keď sú veľké uzly, a žena plánuje tehotenstvo vo veľmi blízkej budúcnosti.

Myoma sa trochu bojí drog

Presnejšie povedané, cíti mierny strach tesne pred jedným liekom - blokátorom progestínových receptorov Ulypristal (aka Esmia). Pri správnom priebehu liečby sa redukuje približne 60% myómových uzlín. Účinok sa však u rôznych žien líši. Vedci nemôžu povedať, ako dlho liek pomôže znížiť myóm.
Iné hormóny a špirály "Mirena" myome nespokojný. Nezáleží na tom, koľko by človek chcel veriť opaku niektorých gynekológov „starej školy“.

Myoma sa bojí zostať bez kyslíka

Lekári a vedci o tom vedia už dlho (od 70. rokov minulého storočia), ale niektorí stále odmietajú veriť. Existuje taká procedúra - embolizácia maternicových artérií, keď sa do cievy privádzajúcej myóm cez katéter zavádzajú špeciálne mikrosféry. Blokujú lumen tepny, fibroid je ponechaný bez kyslíka a živín, "vyschne" a v podstate sa zmení na spojivové tkanivo. Bola tam veľká hrozna, premenená na malú chuť. A dokonca úplne oddelené od steny maternice a "vľavo" cez vagínu.

V súčasnosti americkí lekári považujú embolizáciu uterinných artérií (skrátene EMA) za zlatý štandard pre liečbu myómov, pretože má niekoľko výhod:

 • Relaps, na rozdiel od chirurgickej liečby, prakticky neexistuje.
 • Ak fibroidy spôsobujú symptómy, po EMA úplne zmiznú u 99% žien.
 • Procedúra trvá 15-30 minút. Neexistuje žiadny strih. Lekár musí len prepichnúť kožu, aby vložil katéter do cievy. Anestézia tiež nie je potrebná.

Záver: Embolizácia maternicových tepien je rovnaký postup, aký odporúčajú moderní odborníci pre väčšinu žien s myómom. Možno ste počuli iný názor, ale toto je len názor. Účinnosť a bezpečnosť EMA sa vedecky dokázala.

Prečo je myóm ľahostajný?

Klasicky sa má za to, že myóm by mal byť „nosený“ vo vašom tele rovnako starostlivo ako časovaná bomba a musíte dodržiavať množstvo obmedzení. Moderné vedci majú dobré správy pre ženy: rýchlosť rastu myómov je takmer nezávislá od životného štýlu. S myómom môžete:

 • mať sex
 • športovať (ak myómy nevedú k ťažkej menštruácii a nie sú také veľké, že stláčajú susedné orgány),
 • užívajte perorálne kontraceptíva - ale len ako prostriedok antikoncepcie, neliečia myómy,
 • kúpať sa a ísť do sauny,
 • robiť masáže
 • есть всё, что вам нравится (при обильных месячных нужно позаботиться, чтобы в рационе присутствовало достаточное количество железа).

И строго говоря, миому нельзя назвать опухолью, даже доброкачественной. Рак в ней развивается не чаще, чем в здоровом миометрии (мышечном слое стенки матки). Поэтому бояться её не стоит. Je však nevyhnutné, aby sa na gynekológa pozoroval jednoznačne.

Odstráňte myóm alebo počkajte, kým prejde sám?

Fibromy môžu byť tak malé, ako je špecifikácia piesku, alebo rastú do veľkosti pomaranča alebo grapefruitu, ktoré zvyčajne robia, keď nie sú ošetrené alebo uvoľnené do konca bez akejkoľvek hormonálnej korekcie. Najväčší vláknitý indikátor vážil viac ako 100 libier.

V prípadoch, keď veľkosť myómov poškodzuje iné telesné funkcie, ako je napríklad zúženie močového mechúra alebo nadmerné krvácanie, môže byť potrebná operácia. Bohužiaľ, mnoho zbytočných hysterektómií sa vykonáva predtým, ako žena dosiahne túto fázu. Pred zohľadnením prírodných alternatív.

Pri odpovedi na otázku, môže myómy vyriešiť, je potrebné vziať do úvahy veľkosť nádoru, vek pacienta, hormóny a mnoho ďalších súvisiacich faktorov. Samotné formácie môžu byť veľmi odlišné: zaznamenávajú sa prípady jednotlivých a viacnásobných lipómov, ich veľkosť sa pohybuje od niekoľkých milimetrov do 50 - 60 cm v priemere.

Vláknité tkanivo v myometriu je citlivé na estrogén. Čím vyšší je estrogén, tým rýchlejšie rastie fibróza. Aj keď fibróza sama o sebe zvyčajne nevedie k rakovine alebo sa nestane rakovinovým, jasne signalizuje vážnu nerovnováhu v reprodukčnom a hormonálnom systéme ženy. Najmä existuje estrogénová dominancia a nedostatok progesterónu. Takéto nerovnováhy ovplyvňujú nielen maternicu, ale ovplyvňujú aj iné hormóny citlivé na hormóny, ako napríklad hrudník, krčka maternice, vaječníky a pošvy.

Ak sa nestaráte o následky, môže to byť zničujúce. Fibróza je jednoznačne len časť kontinua ochorenia, silne spojená s dominanciou estrogénu. Estrogén a progesterón pracujú navzájom synchrónne ako kontroly a rovnováhy na dosiahnutie hormonálnej harmónie. Toto nie je absolútny nedostatok estrogénu alebo progesterónu, ale relatívna dominancia estrogénu a relatívny nedostatok progesterónu, ktorý je hlavnou príčinou zdravotných problémov, keď nie sú vyvážené.

Pre štandardizáciu údajov určujú gynekológovia veľkosť benígneho nádoru v porovnaní s gravidnou maternicou. Čím viac týždňov po počatí, odborníci opraviť, tým menšia je pravdepodobnosť, že myómy maternice vyrieši sami.

Ako už bolo uvedené, hlavnou príčinou novotvarov je nárast estrogénu v ženskej krvi. Môže sa to vyskytnúť počas vývoja a ovulácie vajíčka u žien počas tehotenstva, pôrodu. Dokonca aj proces puberty dievčat môže viesť k nekontrolovanému rastu tohto hormónu. Mimochodom, potrat je začiatok veľkého uvoľnenia estrogénu, takže časté operácie potratov môžu vyvolať nádorový proces v maternici.

Teória, ktorá získala podporu, bola zistená v štúdii asociácie xenogonmónov a výskytu fibrózy. Xenohormóny sa tiež nazývajú xenoestrogény, pretože majú podobné chemické zloženie ako estrogén. Rozdiel je v tom, že tieto chemické zlúčeniny sú oveľa účinnejšie ako tie, ktoré produkuje naše telo. Tieto zlúčeniny napadli všetky aspekty nášho života. Chlórovaná voda, ktorú pijeme a vezmeme do kúpeľa, herbicídov a pesticídov, ktoré konzumujeme z produktov pestovaných v chemickej výrobe, obloženia konzervovaných výrobkov a mnohých mydiel a šampónov, ktoré používame denne.

Existuje lekárska teória, že ak rast nádoru závisí od vysokej hladiny hormónov, potom keď estrogén klesá, myómy by sa mali zmenšiť a prakticky zmiznú. Tento krásny predpoklad ešte nenašiel praktické potvrdenie. Myoma nechce dodržiavať pravidlá a zákony biológie. Preto otázka, či myómy maternice môžu prejsť sama, zostáva otvorená.

Prírodné a holistické alternatívy pre fibridy maternice. Bioidentický progesterónový krém minimalizuje veľkosť a frekvenciu myómy maternice, pričom vyvažuje nadbytočné hladiny estrogénu. Bio-identické použitie progesterónu je jedinou najúspešnejšou liečbou myómov maternice. Fibroidy sa zmršťujú a rozpúšťajú pomocou progesterónu. Je známe, že syntetické progesteróny, nazývané progestíny, zlepšujú myómy v dôsledku ich neschopnosti vyrovnať telo.

Tento synergický bylinný prípravok obsahuje púpava a vitex, ktorý pomáha telu odstrániť exogénnu hormonálnu terapiu alebo kontaminovanú potravu. Okrem liečby ochorení pečene každodenná starostlivosť o pečeň vytvára základ pre úplné zdravie tela. Naturopaths a iní, ktorí sa pozerajú pod príznaky ochorenia v jeho príčiny často zistí, že pečeň hrá určitú úlohu. To platí pre širokú škálu rôznych ochorení, vrátane nádorov maternice. Keď je vaša pečeň ohromená alebo ohrozená liečivami alebo xenochormónmi, vaša pečeň nie je schopná rozbiť rozpad estrogénu, pričom ženy majú nadbytok.

Myoma, čo to je

Je dôležité prestať jesť silne spracované potraviny. Biela múka, biela ryža, cukor a všetky jednoduché sacharidy spôsobujú nárast hladiny inzulínu v krvi. Inzulín mení spôsob, akým telo spracováva estrogén. To zase prispieva k tvorbe myómov, ako aj rastu existujúcich myómov. Ďalšie diétne zmeny, ktoré je potrebné vykonať, sú nasledujúce.

Významný vplyv na možnosť liečby bez odstránenia nádorov počas menopauzy má žena s nadváhou. Podľa zákonov fyziológie je hlavná akumulácia ženských pohlavných hormónov v tukovom tkanive. Počas menopauzy sa estrogény odstraňujú z krvného obehu a ukladajú sa do tukových zásob ženského tela.

Jedzte veľa tmavých listových zelení, šošovica, fazuľa a organicky vychovávaná hydina. Riasy pomáhajú udržiavať štítnu žľazu a nadobličky, ktoré sú súčasťou kontroly hladín hormónov. Pite filtrovanú vodu. Zatiaľ čo niektorí lekári odporúčajú používať sóju počas menopauzy, sója obsahuje toxíny, rovnako ako fytoestrogény. Tieto látky zvyšujú estrogén v tele a stimulujú rast myómov.

 • Ukladajú daň na pečeň a pečeň, kde sa spracúva estrogén.
 • Drž sa ďalej od všetkých foriem kofeínu, vrátane čaju a čokolády.
 • Drž sa ďalej od alkoholu.
Ak máte nadváhu, skúste stratiť tieto kilá navyše.

Samozrejme, čím viac estrogénu v ženskom tele, tým viac bude mať príznaky mládeže a sviežosti. Vysoké percento týchto látok však nedovoľuje rozpustiť benígne nádory.

V prírode je všetko prepojené a pacienti s minimálnou vrstvou tuku majú najväčšiu šancu zbaviť sa nádoru maternice bez liečby. V tomto prípade je proces starnutia u takýchto žien výraznejší.

Estrogén je metabolizovaný v tukových bunkách, takže ženy s nadváhou majú viac estrogénu ako chudé ženy. Tiež, vystrihnúť akýkoľvek živočíšny produkt z vašej stravy, ktorá pridala hormóny. To zahŕňa všetky tradične vyrábané hovädzie alebo mliečne výrobky.

Diagnóza a symptómy

Porozprávajte sa so svojím naturopath alebo poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o prírodné spôsoby, ako odstrániť myómy a zistiť, či by to mohlo byť niečo, čo by mohlo pracovať pre vás. Fibromy sú benígne nádory svalov a fibrózneho tkaniva, ktoré rastú v maternici ženy. Spôsobujú ich hlavne toxicita medi a hormonálna nerovnováha v dôsledku nedostatočnosti nadobličiek a štítnej žľazy.

Pozitívny výsledok je dokázaný pri použití antagonistov gonadotropných hormónov. "" A "Zoladex" môže znížiť veľkosť myómov takmer dvakrát. Účinok týchto látok je však dobre známy len počas liečby. Tieto lieky sú často predpisované pred operáciou na odstránenie maternice.

Odporúčanie používať takýto liek ako „Duphaston“ na liečbu myómov maternice sa zdá byť dosť kontroverzné. Látky vedúce k rastu progesterónu v krvi pacienta, čím sa znižuje účinok estrogénu na jej telo, čo vedie k zníženiu veľkosti benígneho nádoru.

Vlákna môžu mať veľkosť hrachu alebo melón. Nie vždy spôsobujú problémy a mnohé ženy ani nevedia, že majú tieto výhonky. Symptómy, ktoré spôsobujú, môžu závisieť od počtu, veľkosti a umiestnenia myómov. Vo všeobecnosti symptómy môžu zahŕňať.

Bolesti panvy, nepríjemné pocity alebo tlak Ťažké menštruačné krvácanie Krvácanie medzi obdobiami Nadmerná dĺžka menštruácie Zvýšená frekvencia močenia Zápcha, plyn alebo nadúvanie horúčka. Výskumní pracovníci ukazujú, že fibroidné nádory ovplyvňujú hladiny hormónov. Iné hormóny tiež hrajú úlohu v raste myómy maternice, vrátane prolaktínu, paratyroidného hormónu, rastového faktora inzulínu a rastového hormónu hypofýzy.

Okrem liekov na liečenie myómov sa v súčasnosti používa, t.j. tavenie postihnutých tkanív maternice ultrazvukovým lúčom. Tento postup je absolútne bezbolestný a vykonáva sa na klinike alebo v zdravotníckych zariadeniach.

Táto technika umožňuje odstrániť aj veľké myómové uzliny, zatiaľ čo tkanivová štruktúra maternice je plne zachovaná, čo zaručuje žene ďalšie úspešné materstvo. Aby sa minimalizoval vplyv na tkanivá postihnutej maternice, tento spôsob liečby sa zvyčajne kombinuje s MRI. Jediným negatívnym kritériom pre abláciu FUS je stále pomerne vysoké náklady na postup.

Ako rozpoznať myóm?

Vo väčšine prípadov sa nádor vyvíja bez závažných príznakov. Žena nemusí mať podozrenie, že má myómy až do odhalenia patológie, keď navštívi gynekológa. Existujú určité príznaky, ktoré môžu naznačovať, že určité poruchy sú stále prítomné v reprodukčnom systéme.

Medzi hlavné patria:

 • konštantná bolesť v spodnej časti brucha, ktorá môže byť v dolnej časti chrbta,
 • predĺžená a bohatá menštruácia,
 • krvácanie medzi menštruáciou,
 • problémy s močením,
 • porušenie menštruačného cyklu,
 • krvácanie,
 • pocit slabosti
 • závraty,
 • zápcha.

S myómom maternice sa často pozorujú hormonálne poruchy, ktoré môžu spôsobiť vývoj a ďalšie poruchy v tele.

Veľmi často sa ženy stretávajú so zvýšením hmotnosti, pretože metabolizmus tukov sa zhoršuje a množstvo cholesterolu sa zvyšuje.

Často sa vyskytujú prípady, keď sa úplne odstráni myóm, bez akýchkoľvek zásahov, takže pri takejto diagnóze nemusíte okamžite panikovať.

Kedy môže nádor zmiznúť?

Mnoho žien je zmätených otázkou, môže maternice myómy vyriešiť?

Táto nová formácia je veľmi závislá od hormonálnej rovnováhy. V závislosti od toho, ktoré hormóny sú prítomné vo väčšej miere, nastane aj proces vývoja nádoru a jeho spomalenie.

Ako ukazuje prax, uzliny myómu sa môžu zmenšiť alebo úplne zmiznúť. Aby sme sa zbavili tejto patológie, je potrebné zabezpečiť podmienky, za ktorých sa rýchlosť estrogénu zníži na minimum. Veľmi často sa to pozoruje pri nástupe menopauzy. Počas tohto obdobia klesá produkcia estrogénu u ženy.

V čase, keď nastane menopauza, má telo veľmi malé množstvo hormónu, čo vedie k vymiznutiu myómových uzlín. Takéto prípady nie sú nezvyčajné, ale nie je to záruka, že ochorenie bude úplne vylúčené bez vhodnej liečby.

Prognóza bude priaznivejšia pre ženy s nízkou hmotnosťou, pretože obsah hormónu je minimálny.

Aby bola prognóza pozitívna, je veľmi dôležité, aby žena nemala problémy s nadváhou.

Je to spôsobené tým, že tukové tkanivo je miestom akumulácie estrogénu a po nástupe menopauzy je vysoká koncentrácia hormónu v miestach ukladania tuku.

Myóm a obdobie gravidity

V období tehotenstva je telo ženy úplne prestavané. Rovnováha hormónov sa mení, dochádza k zvýšeniu hladiny progesterónu a estrogénu.

Indikátory týchto hormónov priamo ovplyvňujú nádor. Počas tehotenstva sa pozorujú nasledujúce zmeny: t

 • zmena rovnováhy hormónov
 • naťahovanie svalov maternice
 • zväčšená maternica
 • zvýšený krvný obeh v cievach.

Počas tehotenstva dochádza k nárastu nádoru, ktorý je prirodzeným javom. Maternica sa zväčšuje, čo sa stáva príčinou nárastu myómových uzlín.

Najčastejšie sa aktívny rast nádoru vyskytuje v prvej polovici tehotenstva, potom sa veľkosť uzlín zmenšuje.

Po pôrode môže ochorenie úplne zmiznúť, pretože ženské telo počas tehotenstva často podlieha procesu degenerácie fibroidov. Je spojená s patológiami, ako sú:

 • nekróza myómového tkaniva
 • krvácanie,
 • vývoj cyst.

Je možné zmiznutie myómov bez liečby?

Pred odpovedaním na otázku sa môže myóm sám vyriešiť, je to možné? Spočiatku je potrebné zohľadniť určité skutočnosti.

Doterajšie dôvody, pre ktoré je myóm sám vyriešený, nie sú úplne určené. Mnohí odborníci sa domnievajú, že je to spôsobené zmenami v hormonálnej rovnováhe. Môže byť tiež spojený s porušením krvného obehu v miestach, kde sa nachádzajú myómové uzliny.

Resorpcia myómov môže mať určité symptómy, ktoré zahŕňajú:

 • ťahanie bolesti v miestach nádoru,
 • teplota,
 • zvýšenie počtu leukocytov
 • zvýšenie tonusu maternice.

Takéto príznaky sú spravidla prítomné niekoľko týždňov. Po ultrazvuku môžete vidieť, že nádor sa zmenšil alebo úplne zmizol

Maternice myómy: môže to vyriešiť?

Takéto prípady môžu byť dokonca aj bez vymenovania terapie. Treba však mať na pamäti, že sa to deje v zriedkavých prípadoch a je odôvodnené takými faktormi, ako je zanedbateľná veľkosť vzdelania myómu, jeho závislosť od estrogénovej steroidnej zložky, nástup klimakterického obdobia života ženy, v ktorom dochádza k fyziologickému poklesu hladiny estrogénu v krvi, a ich účinok na neoplazmy v maternici.

Ak sa žena v reprodukčnom veku rozhodla zvoliť taktiku čakania a videnia, dúfajúc v spontánne vyliečenie, potom môže byť tento čas zbytočne stratený a vynechaný, pokiaľ ide o predpísanie benígnejšej terapie s malou veľkosťou uzla myómu. Takéto ženy často prichádzajú na recepciu v pôrodníckom gynekológovi s už zrejmými a živými klinickými príznakmi patologického procesu, ktorý pozitívnym spôsobom nemení kvalitu života pacienta.

Hlavným a hlavným pravidlom pri liečbe myomatóznych lézií ženského reprodukčného orgánu je včasná komplexná diagnóza, ktorá vám umožňuje predpísať patogeneticky správnu liečbu.

Môžu zmiznúť maternicové myómy?

Môžu sa vyriešiť maternicové myómy malých veľkostí? S výhradou malej veľkosti lokality a kompetentnej terapie - áno, môže.

Kvalifikovaná predpísaná liečba zahŕňa vymenovanie liekov, ako sú kombinované perorálne kontraceptíva, ktoré vyrovnávajú hormonálnu rovnováhu,

agonisty alebo antagonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropín, liečivá progesterónového typu, ako aj lieky proti progesterónu, ktoré sa používajú v diagnostike progesterón-dependentných maternicových myómov, ktorých účel vykonáva lekár v závislosti od špecifickej klinickej situácie.

Je tiež potrebné objasniť, z ktorých liekov a činností by sme nemali očakávať výsledky v súvislosti s regresiou nádorov: bylinné prostriedky vo forme infúzií, odvarov, tinktúr, doplnkov stravy, výplachu s odvarmi byliniek, hirudoterapiou (s použitím lekárskych pijavíc) s využitím všetkých druhov fyzioterapeutických postupov. Tieto opatrenia možno považovať len za pomocné, sekundárne ošetrenie.

Ako rozpustiť strednú veľkosť maternice myoma?

Veľkosti myomatóznych neoplaziem, ktoré nedosiahli veľkosť v 12. týždni tehotenstva, sa považujú za priemerné. Samotné drogy tu nemôžu robiť. Tu sa lekári uchyľujú k prechodným metódam medzi konzervatívnymi a operačnými technikami. Tieto zahŕňajú FUS abláciu uzlín myómu, ako aj embolizáciu uterinných artérií. Každá z týchto metód vedie k nekróze myomatóznych uzlín len prostredníctvom rôznych účinkov na samotný proces. Pri ablácii FUS je uzlové zameranie ovplyvnené ultrazvukovou vlnou, ktorá tepelne zahrieva myóm na teploty 60 stupňov Celzia, v dôsledku čoho dochádza k jeho smrti a nekrotickým zmenám.

Maternicové myómy po pôrode môžu zmiznúť?

Děložné myómy a tehotenstvo sú samostatnou kategóriou klinických prípadov, ktorých priebeh je jednoducho nemožné predvídať.

Большинство случаев миомы матки во время беременности подвергаются стойкой регрессии, то есть узлы уменьшаются в размерах, а после родов контрольное ультразвуковое исследование может и вовсе констатировать ее отсутствие. Это происходит как раз с эстрогенозависимыми новообразованиями. Так как они лечатся прогестеронов. Že tehotenstvo - to je trvalé progesterón pozadia v pomerne vysokých koncentráciách. V súlade s tým, počas 9 mesiacov sú uzly vo fyziologických podmienkach konzervatívnej hormonálnej terapie. Tehotenstvo ovplyvňuje tieto uzly pozitívne. Existujú však prípady takých formácií, ktoré spôsobili urgentné stavy, ktoré vyžadujú chirurgický zákrok. Sú to situácie, ako je napríklad podvýživa uzla, keď sa nekróza vyskytne počas tehotenstva.

Príznaky resorpcie maternicových myómov. Mnohí pacienti, ktorí podstúpili tieto procedúry, si všimnú charakteristické zmeny, ktoré sú spojené s regresiou myómového vzdelávania. začínajú si všimnúť výrazné zníženie bolesti počas menštruácie, ako aj po nej, príznaky tohto novotvaru miznú, spojené s kompresiou susedných orgánov, ako je močový mechúr, čo spôsobuje urýchlenie močenia na zastavenie močenie, potláčanie konečníka sa znižuje - zápcha začína rušiť menej a menej.

Prečo sa choroba objavuje?

Hlavným dôvodom, prečo sa fibroidy vyvíjajú, je zmena hormonálnej rovnováhy. Najčastejšie sa to deje vo veku 30 rokov. Faktory ovplyvňujúce tento proces možno pripísať stresu, narušeniu látkového metabolizmu a negatívnym vplyvom na životné prostredie. Hormonálna porucha je zníženie produkcie estrogénu a zvýšenie progesterónu.

Veľmi často je to spôsobené tým, že vo vaječníkoch a štítnej žľaze sú prítomné rôzne poruchy. Príčiny vývoja nádoru zahŕňajú aj:

 • zlá výživa,
 • obezita
 • diabetes mellitus
 • hormonálne lieky,
 • rôznych typov gynekologických zákrokov
 • genetická predispozícia
 • tehotenstva
 • ochorenia reprodukčného systému
 • zníženie ochranných funkcií imunitného systému,
 • konštantné napätie.

Dôvody, pre ktoré sa nádor objavuje - veľa, takže je potrebné vykonávať prevenciu ochorenia a byť neustále monitorované gynekológom.

Príčiny: Prečo sa fibromy vyskytujú v maternici?

Fibromy majú incidenciu 35 až 45 rokov a sú častejšie u bezdetných žien. Môžu sa vyskytovať individuálne, ale aj vo veľkých množstvách. Toto sa vzťahuje na takzvanú "myomatóznu maternicu". Príčiny myómy sú nejasné. Existuje však jasná korelácia medzi rastom myómov a hormonálnou skupinou estrogénov. Čím viac estrogénu v tele rastie, tým rýchlejšie rastú myómy.

Príznaky: Ako sú fibromy viditeľné?

Fibrómy sú benígne a preto pomaly rastúce nádory. Väčšina pacientov nemá žiadne príznaky a fibróza sa náhodne zistí počas rutinného gynekologického vyšetrenia. Ak sa objavia sťažnosti, zvyčajne sa vyskytujú v dôsledku porúch krvácania počas obdobia, ako je krvácanie, pretrvávajúce krvácanie a veľmi ťažké krvácanie. Rovnako častá je porucha ovulácie. Teda fibromy môžu viesť k neplodnosti, ako aj k zvýšeniu frekvencie potratov a predčasných pôrodov.

Dôvody, pre ktoré sa nádor objavuje - veľa, takže je potrebné vykonávať prevenciu ochorenia a byť neustále monitorované gynekológom.

Diagnóza: Ako sa zistili maternicové myómy?

Na rozdiel od zvyčajne pomalého rastu, tehotenstvo môže viesť k rýchlemu rastu. Je založený na zvýšenej hladine estrogénu. Po tehotenstve sa myómy zvyčajne opäť zmenšujú. Fibróza je ľahko identifikovateľný, benígny nádor. Vo väčšine prípadov postačujú na diagnostikovanie myómov informácie poskytnuté pohovorom s pacientom a následné fyzické vyšetrenie spolu s vyšetrením ultrazvukom. Je ľahké cítiť nádor kvôli jeho hrubej textúre. Okolité tkanivo maternice je oveľa mäkšie.

S myómom maternice sa často pozorujú hormonálne poruchy, ktoré môžu spôsobiť vývoj a ďalšie poruchy v tele.

Veľmi často sa ženy stretávajú so zvýšením hmotnosti, pretože metabolizmus tukov sa zhoršuje a množstvo cholesterolu sa zvyšuje.

Často sa vyskytujú prípady, keď sa úplne odstráni myóm, bez akýchkoľvek zásahov, takže pri takejto diagnóze nemusíte okamžite panikovať.

Pri vyšetrení ultrazvukom je potom fibróza obklopená kapsulou a teda na rozdiel od okolitých svalov. Fibróza môže ležať priamo vo svalovej stene, za svalovou vrstvou alebo pred svalovou vrstvou. Menšie myómy sú zvyčajne hmatateľné, ale nie sú viditeľné. Veľké myómy sa môžu stať obrovskými a značne vydutými.

Liečba: Aké metódy odstránenia myómu existujú?

Rýchly rast by mal vylučovať malígne myómy. To je však veľmi zriedkavé a postihuje len približne 0,1% nádorov klasifikovaných ako fibróza. Fibróza, ktorá nespôsobuje žiadne príznaky, nevyžaduje žiadnu liečbu. Aby nedošlo k strate pozornosti na zhubné príhody, kontrola veľkosti myómov by sa mala vykonávať v intervaloch, pretože rýchly rast indikuje malígny nádor. Ak máte sťažnosti, môžete zvážiť rôzne typy liečby. Ktorú možnosť má zmysel vo vašom prípade, podrobne prediskutuje váš špecialista na myóm.

Vlastnosti vývoja a liečby nádorov

Fibroidy môžu byť umiestnené uprostred svalovej vrstvy steny maternice (intermuskulárna), na jej vonkajšom povrchu (subperitoneálne) alebo vo vnútri maternice (submukóza). Niekedy je nádor spojený s telom maternice s tenkou nohou.

Vzhľadom k rastu myómy u žien zvyšuje brucho, ako počas tehotenstva. Veľkosť nádoru v cm sa odhaduje pomocou ultrazvuku a porovnáva sa so zvýšením brucha v konkrétnom týždni tehotenstva. V závislosti od priemeru myómových uzlín sa nádory klasifikujú nasledovne:

 • malé myómy - priemer nepresahuje 2-2,5 cm (veľkosť brucha nie je vyššia ako v 5 týždňoch tehotenstva),
 • stredne veľké myómy - asi 5 cm (10-12 týždňov),
 • väčšie myómy - väčšie ako 8 cm (veľkosť brucha je viac ako 12 týždňov).

Ak má žena nádor bezvýznamnej veľkosti, liečba sa nevykonáva, jej stav sa periodicky monitoruje ultrazvukom.

Nádory väčšie ako 8 cm (12 týždňov) môžu predstavovať vážne nebezpečenstvo a spôsobiť komplikácie počas tehotenstva a pôrodu, potratu alebo neplodnosti. Stláčanie susedných orgánov a ciev vedie k zhoršenému močeniu, črevnej práci a vzniku srdcových ochorení. Takéto nádory sú eliminované invazívnymi metódami (myomektómia, myometroktómia, hysterektómia), ktoré umožňujú chirurgické odstránenie len myómových uzlín alebo celej maternice.

Pri veľkosti nádorov do 8 cm (do 12 týždňov) v neprítomnosti komplikácií sa odstránenie myómov maternice vykonáva bez chirurgického zákroku.

Liečebné metódy bez chirurgického zákroku

Na liečenie bez chirurgického zákroku sa používajú lekárske prípravky, fyzioterapeutické postupy a metódy minimálneho invazívneho odstraňovania myómy maternice. Existujú ľudové prostriedky na zmiernenie príznakov myómov.

Použitie takýchto metód je možné v prípade, keď sa veľkosť maternicových fibroidov v priebehu roka nezvýši o viac ako 2 cm, žena nemá ťažké krvácanie z maternice, čo vedie k anémii. Neexistuje žiadny pocit bolesti, narušenie orgánov spôsobené tlakom nádoru. Predbežne sa zistí, že nehrozí nebezpečenstvo skrútenia nohy nádoru alebo degenerácie myómov do rakoviny maternice.

FUS ablácia

Ide o bezkontaktnú (neinvazívnu) metódu liečby, ktorá nevyžaduje žiadne vpichy alebo rezy. Žena sa umiestni do zobrazovacej komory s magnetickou rezonanciou a vysokofrekvenčný ultrazvukový lúč sa nasmeruje na myóm. Nádorové bunky sú zničené a odparené, bez vplyvu na susedné tkanivá. Postup sa vykonáva bez anestézie.

Táto metóda nie je použiteľná v prítomnosti veľkých a mnohých myomatóznych uzlov.

Fyzioterapeutické metódy

V prítomnosti myómy nemôže vykonávať tepelné fyzioterapia postupy spojené so zvýšeným prietokom krvi v tele. To môže viesť k rastu nádoru.

Postupy sa používajú na zmiernenie zápalu maternice, ako aj tých, ktoré pomáhajú zmenšiť veľkosť nádoru (liečebné kúpele, elektroforéza, magnetoterapia). Vykonávajú sa ihneď po ukončení menštruácie.

Gerudoterapiya

Liečba pijavicami. Kvôli tlaku nádoru na cievy sa obtiažne odoberá venózna krv, žily sú rozšírené, čo spôsobuje bolesť u ženy. Malé krviprelievanie pijavíc pomáha eliminovať stázu krvi. Prívrženci tohto spôsobu, ako sa zbaviť nádoru bez operácie, tvrdia, že biologicky účinné látky obsiahnuté v slinách pijavice môžu mať rozlišujúci účinok, čo prispieva k zmenšeniu veľkosti myómov.

Metóda je kontraindikovaná u žien s anémiou, zlou zrážanlivosťou krvi, nízkym krvným tlakom. Takáto liečba sa nemôže použiť, ak existujú pochybnosti o benígnej povahe nádoru.

Tradičné metódy liečby

Na liečenie myómu maternice v ľudovej medicíne sa používajú liečivé rastliny obsahujúce fytoestrogény, taníny, éterické oleje, vitamíny a stopové prvky. Sú to pripravené infúzie, dekorácie na orálne podávanie, ako aj prostriedky na sprchovanie alebo použitie s tampónmi. Používajú sa aj cenné látky prírodného pôvodu (propolis, mumiye), z ktorých sa pripravujú antibakteriálne, protizápalové a imunomodulačné liečivá.

pripomienka: Pred použitím ľudových prostriedkov, je nevyhnutné poradiť sa so svojím lekárom, podstúpiť predbežné vyšetrenie, pretože látky obsiahnuté v nich môže spôsobiť alergickú reakciu alebo dokonca otravu, vplyv na hormóny.

Infúzia zmesi bórovej maternice a červených kefiek

action:
Borovaya maternica je bylina obsahujúca látky protizápalového, protinádorového účinku. Červená kefa obsahuje fytoestrogény, éterické oleje, antibakteriálne látky. Zloženie oboch rastlín má mnoho stopových prvkov, ako aj vitamínov.

použitie:
Sušené byliny sa rozomelú na prášok. Vezmite 1 polievková lyžica. l. každý, premiešajte a nalejte 1 šálku vriacej vody. Stánok 15 minút na veľmi nízkej teplote, potom vychladnúť a prefiltrovať, opatrne stlačte zrazeniny. V priebehu 2 týždňov užívajte trikrát denne 1 hodinu pred jedlom a 1 polievkovú lyžicu. vývar. Po prestávke 1-2 týždne môžete liečbu opakovať.

Ľanový semienkový vývar

action:
Ľanové semená obsahujú fytoestrogény, ako aj protirakovinové a protizápalové látky. Hormonálne pozadie je normalizované, zlepšuje sa činnosť čriev.

použitie:
4 lyžičky. semená sa varia s 0,5 litra vriacej vody, udržiavajú sa vo vriacom vodnom kúpeli počas 15 minút. Piť chladené vývar pol hodiny pred jedlom na ½ šálky. Liečba sa uskutočňuje 2 týždne.

Zemiaková šťava

action:
Je braný ako protizápalové, anestetické. Má močopudný účinok. Zlepšený metabolizmus vody a soli, ktorý pomáha eliminovať opuch tkanív panvových orgánov.

použitie:
Použité šťavnaté mladé zemiaky. Po dôkladnom umytí sa zemiaky ošúpajú, pretrú, strouhajú, stláčajú. Používa sa iba čerstvo vylisovaná zemiaková šťava. Užívá sa ráno, nalačno na 1 pohár po dobu 3 mesiacov. Potom si užívajte prestávku počas 4 mesiacov, po ktorej sa liečba môže opakovať. Zemiaková šťava sa nedá užívať, ak existujú ochorenia ako je gastritída, diabetes.

Cínska tinktúra

action:
Fibroidy s veľkosťou niekoľkých mm sa absorbujú bez akéhokoľvek chirurgického zákroku po aplikácii 1 cyklu liečby. Ak chcete znížiť veľkosť väčších myómov, opakujte priebeh po 2 mesiacoch.

použitie:
Nalejte 1 polievková lyžica. l. nakrájaný lastovička 10 tbsp. l. vodka. Trvať na tmavom mieste po dobu 2 týždňov, filter.

Tinktúra sa spotrebuje do 30 dní. 1. deň si vezmite 1 kvapku tinktúry rozpustenej v 100 ml vody. Potom sa počet pridaných kvapiek zvýši o 1 za deň, až kým nedosiahnu 15, potom sa každý deň začnú znižovať o 1 kvapku.

Na zníženie objemu krvácania z maternice s myómom sa používa odvar zo žihľavy, rebríka, lopúcha, dráča.

MÝTUS 1: Uteroidné myómy sú takmer rakovina alebo „prekancerózny“ stav

V skutočnosti. Myterálne myómy nie sú spojené s rakovinou, nespôsobujú ich a ani nie sú predispozičným faktorom.

Jediný malígny nádor buniek hladkého svalstva maternice (leiomyosarkóm) je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich nádorov mäkkých tkanív. Môže sa vyskytovať v maternici, ale ako nezávislé ochorenie, a nie v dôsledku malígnej transformácie maternicových myómov. Úvaha lekára o možnosti vzniku rakoviny z myómov nie je teda opodstatnená a nemôže byť indikáciou na vykonanie radikálnej operácie. Toto je veľmi bežná mylná predstava, ktorá pomáha presvedčiť pacientov s myómom, aby súhlasili s odstránením maternice.

Rýchly rast uzlov tiež nie je alarmom, pretože nepatrí k príznakom rakoviny, o čom svedčia početné štúdie. Rýchly rast je spravidla spôsobený sekundárnymi (degeneratívnymi) zmenami v uzle a jeho edéme.

Preto, ak lekár pri určovaní indikácie pre radikálnu operáciu maternice fibroids indikuje možnú onkologickú povahu ochorenia alebo vysoké riziko jeho vývoja, je celkom možné, že stojí za to zmeniť lekára a získať ďalšiu nezávislú konzultáciu.

Je dôležité poznamenať, že toto je len malígne ochorenie svalov maternice. Neprítomnosť malígneho procesu v maternicovom myóme nevylučuje možnosť vzniku malígneho ochorenia v iných častiach maternice (sliznica endometria) alebo krčka maternice (hoci preventívne opatrenia a včasná detekcia sú známe, celkom jednoduché a dostupné). Tieto procesy však nie sú spojené s prítomnosťou myómov a diagnóza myómov maternice nezvyšuje riziko vzniku týchto ochorení.

MYT 2: Myoma - z hormónov, prvá vec, ktorú musíte absolvovať testy hormónov

V skutočnosti. Pri vyšetrení pacienta s myómom maternice zvyčajne nie sú potrebné hormonálne testy.

Často, keď robí diagnózu maternice myómy, lekár predpisuje vyšetrenie na hormóny, zrejme za predpokladu, že tieto údaje mu umožnia vrhnúť svetlo na príčiny myómy maternice a pomôcť pri výbere metódy liečby.

V skutočnosti takéto analýzy nie sú potrebné.

 • Močoviny maternice sú lokálnou patológiou výstelky maternice a každý uzol rastie v maternici v dôsledku poškodenia jednej bunky.
 • Hladina hormónov neovplyvňuje výskyt tohto defektu a neurčuje vývoj ochorenia.
 • U žien s normálnym menštruačným cyklom sa zistili maternicové myómy, ženy ľahko otehotneli a porodili myóm maternice.
 • Voľba liečby fibroidov nesúvisí s hladinou pohlavných hormónov.

Ide teda o zbytočné vyšetrenie, ktoré nemusíte podstúpiť, a ak ho lekár ponúkne a uvedie jeho význam v diagnostike a liečbe, stojí za to pochybovať o tom, že lekár rozumie povahe tohto ochorenia a bude schopný odporučiť správny spôsob liečby.

Ovplyvňujú hormonálne lieky rast myómy maternice? Ďalšie informácie o používaní hormonálnych liekov pri liečbe myómy maternice!

MYT 3: Pri diagnostikovaní myómy maternice, prvá vec, ktorú urobiť, je škrabanie (kefovanie)

V skutočnosti. Škrabanie dutiny maternice nie je potrebné pre všetkých pacientov v rade s myómom maternice.

Kyretáž maternice sa vykonáva podľa prísnych indikácií, medzi ktoré patria:

 • polypy detekované ultrazvukom,
 • hyperplázia endometria,
 • krvácanie z maternice neznámeho pôvodu, t
 • sťažností na intermenštruačné krvácanie.

Vo všetkých ostatných prípadoch, keď má pacient miernu, nie predĺženú menštruáciu, je endometrium jasne viditeľné počas ultrazvuku a nie sú v ňom žiadne patologické zmeny, postačuje biopsia vdýchnutia (biopsia rúry) endometria. Je to bezbolestný ambulantný zákrok, ktorý sa vykonáva bez anestézie.

Ako výsledok kyretáže, ako aj aspiračnej biopsie, môžete získať informácie o stave maternicovej výstelky (endometrium), ale tieto diagnostické metódy neposkytujú žiadne informácie o stave myomatóznych uzlín, ako sa pacientom často vysvetľuje. Táto štúdia je nevyhnutná len na vylúčenie patológie endometria, ktorá by mohla interferovať s liečbou orgánov na zachovanie maternice myómov maternice.

MYT 4: Miomu by sa mala vždy aktívne liečiť!

V skutočnosti. Myómy maternice, ktoré nie sú sprevádzané príznakmi, nevyžadujú liečbu u ženy, ktorá neplánuje tehotenstvo.

Nie všetky myomatózne uzliny postupne rastú počas reprodukčného obdobia ženy. Časť uzlov môže narásť do určitej veľkosti a potom zastaviť rast alebo postupovať pomaly rýchlosťou, napríklad, 5 mm za rok. Ak uzly nedeformujú dutinu maternice, nie sú žiadne klinické prejavy (to znamená, že neovplyvňujú kvalitu života ženy) - liečba v tomto prípade nie je potrebná, postačuje dynamické monitorovanie.

Zároveň je potrebné poznamenať, že pacient sám nemôže formulovať prítomnosť špecifických sťažností (ťažká menštruácia, pocit tlaku na močový mechúr, zvýšenie brucha), takže v každom prípade je potrebné podstúpiť vyšetrenie gynekológom, urobiť ultrazvuk a vyhodnotiť hladinu hemoglobínu. К примеру, падение гемоглобина может указывать на неправильную оценку обильности менструаций, а увеличение талии или рост живота может быть принято за набор веса, а не рост миоматозных узлов.Ale súhlasiť s operáciou v neprítomnosti príznakov ochorenia nestojí za to.

Mýtus č. 5: Je potrebné odstrániť aj malý myóm - „na prevenciu“

V skutočnosti. Nie je možné predpovedať dynamiku rastu myómov maternice a predpovedať prognózu ochorenia. V tomto ohľade sú profylaktické chirurgické zákroky vo vzťahu k maternicovým myómy neprijateľné, rovnako ako odstránenie maternice, uskutočňované len v súvislosti s nedostatkom túžby pacienta mať v budúcnosti deti.

Pri výbere metódy liečby myómy maternice, lekár nemôže pracovať so svojimi vlastnými predpokladmi o tom, ako sa bude choroba vyvíjať a aké dôsledky môže mať nečinnosť pacienta. Uteroidné myómy - vzdelávanie s veľmi nepredvídateľnou povahou rastu, takže ho musíte hodnotiť v dynamike, vždy s prihliadnutím na prítomnosť sťažností, vek pacienta a jej plány na tehotenstvo. Je dôležité si uvedomiť, že myómy maternice - ochorenie, ktoré skončí v menopauze, to znamená myómy majú logický koniec.

Postoj k maternici ako orgánu len na prenášanie detí je tiež neprijateľný, pretože maternica sa podieľa na mnohých dôležitých procesoch v tele, zabezpečuje plnohodnotný sexuálny život a formovanie orgazmu. Odstránenie maternice môže významne ovplyvniť zdravie (zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a metabolických porúch), čo potvrdzujú stovky presvedčivých zahraničných štúdií. Je smutné, že niektorí gynekológovia radšej na tieto údaje zabudnú, aby presvedčili pacientov, aby odstránili maternicu.

MYT 6: Odstráňte maternicu - je to tak jednoduché a skvelé! A žiadne problémy neskôr!

V skutočnosti. Odstránenie maternice nie je „jednoduchou a bezpečnou operáciou bez následkov pre telo“ a nemožno ju považovať za hlavnú metódu liečby myómov maternice u žien, ktoré neplánujú tehotenstvo.

Každá operácia, dokonca veľmi prostý môže mať najzávažnejšie následky pre pacienta, vrátane smrti. Je veľmi ťažké predpovedať vývoj zriedkavých, ale možných komplikácií. Preto skúsení a skúsení chirurgovia majú frázu: "Najlepšia operácia je tá, bez ktorej sa nám to podarilo." Chirurgický zákrok by sa mal vykonávať podľa prísnych indikácií a najmä v tých prípadoch, keď bez neho nie je možné urobiť, neexistuje iná alternatíva, a ak sa tak neurobí, je možné ohrozenie života pacienta alebo jeho kvality. Ak je aspoň nejaká primeraná možnosť vyhnúť sa operácii, mali by ste sa pokúsiť vyhnúť sa operácii.

V drvivej väčšine prípadov sa pacienti s myómom z maternice odstraňujú bez toho, aby ponúkli akúkoľvek alternatívu k tejto operácii, čo predstavuje tento zákrok tak jednoduchý a bezpečný, ktorý nemá žiadny vplyv na organizmus. Asymptomatickí pacienti, vystrašení strašnými následkami svojej choroby, často končia na takomto zásahu.

Dôsledky odstránenia maternice s príveskami alebo bez nich sú dobre známe. Ukázalo sa, že u takýchto pacientov sa kardiovaskulárne ochorenia vyskytujú oveľa častejšie, vyskytujú sa problémy s váhou, endokrinnými poruchami a zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku troch typov zhubných nádorov. Samostatnou skupinou sú pravdepodobnejšie ochorenia nervového systému, poruchy nálady a motivácia. Všetky tieto nepríjemné javy sa spravidla nevyvíjajú bezprostredne po operácii, ale v nasledujúcich rokoch, takže pacienti ich často nespájajú s operáciou a začínajú liečbu inými špecialistami. Podobne gynekológovia tieto ženy už nevidia a majú falošný dojem, že všetko je v poriadku.

Odstránenie maternice by sa nemalo brať ako jediná možná a jednoduchá metóda liečby myómov maternice. Odstránenie maternice - to je posledný krok v zozname všetkých možných metód liečby, ktoré by sa mali uchýliť len k poslednej možnosti. Utečte pred lekárom, ktorý vám povie takéto veci: „Nebojte sa, toto je jednoduchá operácia, takéto operácie vykonávajú stovky tisíc, prakticky neexistujú žiadne komplikácie, rýchlo sa vrátite k normálnemu životu, pretože to bude laparoskopická operácia, žiadne následky, len hovoríte vďaka mne Prečo musíš ísť s týmto vreckom s uzlami, pretože už viac nechceš porodiť ... "

MÝT 7: Akonáhle sú myómy - zabudnite na kúpeľ a opálenie!

V skutočnosti. Opálenie, kúpele, sauny a masáže nie sú kontraindikované u pacientov s myómom maternice, pretože neexistujú vedecké dôkazy o vplyve týchto faktorov na rast a vývoj uzlín myómu.

Nepodarilo sa nám nájsť žiadny spoľahlivý vedecký výskum, ktorý by ukázal spojitosť medzi uvedenými fyzikálnymi účinkami a rastom myómových uzlín. Všetky argumenty na túto tému sú čisto špekulatívne. To neznamená, že keď ste sa o tom dozvedeli, musíte sa celý deň opaľovať pod horúcim slnkom bez primeraných obmedzení alebo stráviť hodiny v saune niekoľko hodín. Len v prítomnosti tohto ochorenia, nemali by ste robiť významné zmeny vo svojom zvyčajnom spôsobe života a obmedzovať sa, snažiť sa udržiavať umiernenosť vo všetkom a vyhnúť sa zneužívaniu.

Mýtus 8: Akonáhle sú myómy, potom pôrod nebude úspešný!

V skutočnosti. Močoviny maternice sú takmer nikdy príčinou neplodnosti, ale môžu byť príčinou potratu. Vo všetkých prípadoch je potrebné odstrániť myómové uzliny pred tehotenstvom.

Vplyv na priebeh tehotenstva a zasahovať do jeho vývoja môžu uzly, ktoré rastú do maternice alebo ju výrazne deformujú. Nie všetky uzly môžu potenciálne interferovať s priebehom tehotenstva a nie je potrebné odstrániť všetky myomatózne uzliny z maternice pred tehotenstvom, vrátane malých a rastúcich mimo maternice. Je dôležité správne zhodnotiť hodnotu týchto uzlov pre tehotenstvo a urobiť správne rozhodnutie: čo bude rizikovejšie pre ženu - tehotenstvo s takýmito uzlinami alebo tehotenstvo s jazvami na maternici po odstránení týchto uzlín.

Teraz viac a viac žien otehotnie s myomatóznymi uzlami, kompetentní reprodukční špecialisti vykonávajú IVF s myomatóznymi uzlinami v maternici s dobrým výsledkom. Inými slovami, strach z maternicového myómu z hľadiska tehotenstva a pôrodu prešiel. V súčasnosti môžu byť jazvy viac odstránené po odstránení uzlín z maternice, ktoré nie sú vždy dobre zošité, a v dôsledku toho sa zvyšuje riziko ruptúry maternice, vrastania placenty a ďalších strašných pôrodných komplikácií.

MYT 9: Veľkosti fibroidov na ultrazvuku sú určené s vysokou presnosťou! Ak včera bol 25 mm, a dnes 28 mm, potom uzol vyrástol!

V skutočnosti: Vyhodnotenie rastu myómových uzlín pomocou ultrazvuku je často sprevádzané chybami merania. Najobjektívnejšou metódou hodnotenia myómových uzlín je MRI.

Asymptomatický pacient s myómom maternice je často informovaný o tom, že v poslednej dobe jej uzol (alebo uzliny) významne vzrástol, a to je dôvod na odstránenie maternice, ako choroba postupuje a "tam je málo iných ...".

Je potrebné pripomenúť, že uzol myoma v tvare nie je guľa, nie ovál, ani štvorec. Myoma vo forme najviac podobá zemiaky (naše domáce, a nie dovážané ideálny tvar a symetria). To znamená, že v dvojrozmernej rovine sa môže merať rôznymi spôsobmi a rozdiel medzi rozmermi môže byť významný.

Pre objektívne posúdenie rastu uzlov je potrebné nielen fixovať 2-3 merania uzla, ale aj prijať vhodné fotografie, aby sa neskôr zistilo, v ktorých rovinách boli merania vykonané. Alebo použite objektívnu diagnostickú metódu - MRI. To znamená, že ak nemáte žiadne sťažnosti a pri nasledujúcej návšteve gynekológa ste boli vystrašení rýchlym rastom uzlov - nie je potrebné paniku. Po prvé, ako je uvedené vyššie, neexistuje žiadny dôkaz o onkologickom procese v rýchlom raste, a po druhé, toto môže byť elementárna chyba v meraní uzla. V takýchto prípadoch je potrebné tieto rozmery opraviť, urobiť fotografiu alebo MRI a zopakovať merania po 3-4 mesiacoch. Toto je optimálny čas na to, aby sme videli tendenciu k zvýšeniu uzlín a nie k významnému začiatku ochorenia.

MYT 10: Myóm môžete liečiť výživovými doplnkami, bylinkami a inými „zázračnými“ metódami

V skutočnosti. "Indinol", "Epigalat", biorezonančná terapia, maternica bóru, byliny, pijavice nie sú metódami liečby myómov maternice

"Indinol", "Epigalat" - to nie je drogy, to znamená, že tieto látky, podľa definície, nemôže mať terapeutický účinok na telo. Ide o biologicky aktívne potravinové doplnky. Jediné, čo môžu urobiť, je kompenzovať nedostatok vitamínov alebo stopových prvkov v tele. Čas a peniaze vynaložené na „liečbu“ týchto liekov sa premrhajú. To isté platí pre maternicu bóru a. T nejaký druh kefya ďalšie široko navrhované spôsoby liečenia myómov maternice.

Myomatózne uzliny sú tvorené svalovými a vláknitými vláknami - ako je veľmi suché a strakaté mäso. Sú umiestnené v stene maternice (to je svalové tkanivo), to znamená, že štruktúra uzlov ako normálne kus mäsa. Nie je možné odstrániť ďalší kus mäsa z rôznych piluliek alebo odvarov alebo pijavíc "z jedného kusa mäsa." To môže byť buď rezané alebo selektívne odrezať prívod krvi tak, že zomrie a "chradne". Tento skôr naturalistický príklad je uvedený tak, aby ste správne pochopili, čo je vlastne vaša choroba a realisticky sa pozerali na účinnosť konkrétnej metódy liečby.

MYT 11: Liečba Myoma začína "Duphaston". Možno pomoc!

V skutočnosti. Duphaston je kontraindikovaný u pacientov s myómom maternice ako hlavnou liečbou tohto ochorenia.

Tento paradox sa nikdy nezmení v histórii. Pacienti s myómovým myómom sa naďalej liečia duphastonom, zatiaľ čo druhá generácia liekov sa už uvoľňuje, aby sa zmenšili myómy maternice s účinkom na tkanivo uzla úplne opačným k duphastonu.

Duphaston je kompletný analóg prirodzeného hormónu progesterónu. Tento hormón je hlavným faktorom stimulujúcim rast myómových uzlín. Inými slovami, vymenovanie duphastonu len stimuluje rast uzlov a neznižuje ich. Najnovší produkt na trhu liečby myómov maternice Esmia selektívne blokuje receptory progesterónu, čím zabraňuje jeho účinku na bunky, čo vedie k zastaveniu rastu uzlín a ich redukcii, ale tento účinok je reverzibilný, pretože liek nie je možné dlhodobo užívať. Duphaston teda skôr rastie myómové uzliny, než vyliečenie maternicového myómu. A ak lekár predpíše tento liek pre vás ako liečba maternice myómy (liek môže byť primerane predpísané spôsobiť menštruáciu, a to je prijateľné) - zmeniť lekára.

MÝT 12: Ak je fibroid, musíte znížiť fibroid!

V skutočnosti. Chirurgické odstránenie myómových uzlín u žien, ktoré neplánujú tehotenstvo, je úplne bezvýznamné. Aspoň preto, že existuje alternatíva vo forme embolizácie uterinných artérií (EMA).

Vo väčšine prípadov je myomektómia (odstránenie uzlín z maternice) operácia zameraná na dočasné obnovenie anatómie maternice, aby žena mohla niesť a porodiť dieťa. Dočasný účinok myomektómie je spojený s vysokou frekvenciou recidív uzlín (10–15% ročne!). Ak žena neplánuje tehotenstvo a má symptomatické myómy maternice - vo väčšine prípadov by sa mala uprednostniť embolizácia maternicových artérií. Prečo? Faktom je, že EMA s účinnosťou 96–98% eliminuje všetky príznaky myómy maternice, to znamená, že rieši hlavný problém ženy, ktorá ovplyvňuje kvalitu života. Pravdepodobnosť opätovného výskytu ochorenia po EMA je menej ako 2% počas celého obdobia pozorovania. Okrem toho je takéto recidívy spravidla spojené s obnovením krvného prietoku a je možné ho ľahko odstrániť dodatočným postupom. Vďaka EMA tak pacient raz a navždy vyrieši problém myómy maternice. Nemusí podstúpiť ani celkovú anestéziu a operáciu brucha. Toto plne platí pre laparoskopické operácie, frekvenciu komplikácií, pri ktorých je dokonca vyššia ako pri konvenčných (laparotomických) operáciách.

Je zrejmé, že komplexná a relatívne dlhá operácia v celkovej anestézii, sprevádzaná stratou krvi, so zoznamom desiatok možných komplikácií a tiež vedúcich k relapsom nie je najoptimálnejším spôsobom, ako vyriešiť problém ťažkej menštruácie alebo tlaku na močový mechúr, keď existuje alternatíva vo forme embolizácia maternice. Premýšľajte o tom.

Pin
Send
Share
Send
Send