Zdravie

Menopauza u žien: príznaky, liečba menopauzálneho syndrómu

Pin
Send
Share
Send
Send


Climacteric syndróm je komplex klinických príznakov, ktorý komplikuje priebeh fyziologického prechodného obdobia, ktoré sa vyskytuje v živote každej ženy. S vekom sa reprodukčná funkcia stráca, žľazové tkanivo vaječníkov podlieha opačnému vývoju, znižuje sa vylučovanie pohlavných hormónov, zastavuje sa menštruácia, zmenšuje sa veľkosť maternice, dochádza k hypoplazii endometria. Zdravie žien v období menopauzy sa zhoršuje, rozvíjajú sa somatické, autonómne, metabolické, endokrinné, urogenitálne, adaptogénne, vazomotorické a mentálne poruchy rôznej závažnosti.

Menopauzálny syndróm je inak nazývaný menopauza, menopauza alebo menopauzálny syndróm. Ide o prechodnú fázu, ktorá indikuje zánik plodnej funkcie a nástup staroby. Climax nie je patológia, ale normálny stav ženského tela, ktorý charakterizuje určité vekové obdobie. a rozvoj pod vplyvom reštrukturalizácie CNS. Produkcia hypofyzárneho gonadotropného hormónu je zhoršená, čo vedie k dysfunkcii vaječníkov - ženským pohlavným žliazam. Zmeny folikulárnej fázy, deplécia vaječníkov, zníženie počtu folikulov. Telo má nedostatok pohlavných hormónov - progesterón a estrogén.

Menopauza sa vyvíja u 30-60% žien vo veku 45-55 rokov. Tento prirodzený proces vädnutia tela je spôsobený poklesom hladiny pohlavných hormónov v krvi. Tento jav sa často prejavuje pomerne prudko a prináša veľa nepohodlia. Hlavnými príznakmi ochorenia sú: návaly horúčavy na tele, pulzácia v hlave, hyperhidróza, kardialgia, pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku, rýchly a nepravidelný tep srdca, zlý spánok. Syndróm má kód ICD-10 95.1 a názov "Menopauza a menopauza u žien".

Etiológia a patogenéza

Hypotalamus - hypofýza - vaječníky je kompletný systém, ktorý funguje na princípe spätnej väzby.

Hypotalamické štruktúry strácajú svoju citlivosť na normálnu koncentráciu estrogénu vylučovaného vaječníkmi a involácie involúcie. Hypotalamická hyperfunkcia sa vyvíja, aby sa obnovila rovnováha, ktorá aktivnejšie stimuluje hypofýzu. Ten uvoľňuje veľké množstvá gonadotropných hormónov, najmä folikuly stimulujúcich. Vyvíja sa vaječná dysfunkcia, ktorá začína vylučovať nielen funkčné frakcie estrogénu, ale aj ich medziprodukty. Sexuálne hormóny sa produkujú acyklicky. Ich počet nestačí na to, aby zabránil práci hypotalamu a hypofýzy. Nadbytok FSH v krvi vedie k zastaveniu ovulácie a plodnosti.

Štruktúry hypotalamicko-hypofyzárnej oblasti regulujú všetky základné funkcie tela. Keď je ich práca narušená, vyvinie sa osteoporóza, poruchy metabolizmu, dysfunkcie srdca, krvných ciev a periférnych nervov, čo vedie k rozvoju menopauzy.

U niektorých žien je menopauza relatívne jednoduchá. Je to spôsobené schopnosťou kôry nadobličiek čiastočne produkovať pohlavné hormóny počas involúcie vaječníkov. Mierny syndróm v dôsledku absencie patologických príznakov.

Faktory vedúce k rozvoju syndrómu:

 1. dedičnosť,
 2. Akútne infekcie
 3. operácie
 4. Chronické somatické ochorenia,
 5. Zlé návyky
 6. nedostatok pohybu,
 7. nadváha,
 8. Zlá výživa
 9. Chronická otrava tela,
 10. Nebezpečenstvá pri práci
 11. Ochorenia CNS,
 12. Emocionálne preťaženie, napätie,
 13. Nedostatok spánku
 14. Negatívne environmentálne faktory,
 15. Počet narodení a potratov v histórii
 16. Dlhodobé užívanie hormonálnych liekov a cytostatík.

Patogenetické procesy v menopauze: involúcia glandulárneho tkaniva vaječníkov, zníženie počtu dozrievajúcich folikulov, zriedkavé ovulácie, zastavenie menštruácie. Glandulárne tkanivo orgánu je postupne nahradené vláknami spojivového tkaniva. Hyplázia vaječníkov po 40 rokoch je spôsobená tým, že bieli zostávajú na mieste žltých telies, ktoré nie sú úplne vyriešené. Žľazy sa zmenšujú v dôsledku rastu vláknitého tkaniva a potom podliehajú ireverzibilným dystrofickým procesom. V tele sú narušené kardiovaskulárne, respiračné, emocionálne, behaviorálne a teplotné reakcie.

symptomatológie

Klinický obraz klimakterického syndrómu zahŕňa príznaky zhoršenej vegetatívnej regulácie, syndrómu hyperventilácie, dysfunkcie močového systému a spomalenia trofizmu kože.

Climakterický syndróm začína výraznými neuropsychiatrickými prejavmi a príznakmi vegetatívne-vaskulárnej dystónie. Patrí medzi ne:

 • Poruchy spánku - nespavosť a ospalosť počas dňa,
 • Úzkosť, úzkosť, posadnutosť,
 • Depresia, nerozhodnosť, zábudlivosť, rozptýlenie,
 • Depresívna nálada, apatia, výbuchy negatívnych emócií, podráždenosť, slznosť, hnev,
 • Slabosť, únava, únava, malátnosť, bolesť hlavy, znížený výkon,
 • depresie
 • Intolerancia hlasného zvuku a ostrých pachov,

príznaky menopauzálneho syndrómu

Anorexia alebo bulímia,

 • Oliguria a neustála smäd,
 • Bolestivé prekrvenie prsných žliaz,
 • nadúvanie,
 • Depresia alebo zvýšená sexuálna túžba
 • Návaly horúčavy na hlavu a hrudník,
 • Hyperémia tváre, výskyt červených škvŕn na krku - "vaskulárny náhrdelník",
 • závraty,
 • Hyperhidróza v noci,
 • Necitlivosť a kŕče v nohách,
 • Dyspnoe, zadusenie, bolesť v srdci, vyžarovanie do krku, kľúčnej kosti, lopatky,
 • Samotná tachykardia a arytmia,
 • Pocit potopenia srdca
 • Kolísanie krvného tlaku.
 • Do konca druhého roku menopauzy sa menštruácia zastaví a objavia sa výraznejšie príznaky. K počiatočným príznakom syndrómu sa pridáva nasledovné:

  1. Vzhľad intermenštruačného krvácania,
  2. Riedenie a sušenie urogenitálnej sliznice,
  3. Dyspareunia - bolestivý pohlavný styk,
  4. Spontánna exkrécia moču,
  5. ateroskleróza,
  6. nadváha,
  7. Poruchy metabolizmu sacharidov s rozvojom diabetes mellitus,
  8. Znížená zraková ostrosť a sluch
  9. Osteoporóza.

  Formy klimakterického syndrómu:

  • Typické - návaly horúčavy, hyperhidróza, nespavosť, emočná labilita, migréna. Počet prílivov a odlivov dosahuje 4-10 za deň.
  • Atypické - prebytočné tukové tkanivo na tele, opuch nôh a tváre, artralgia, myalgia, dyzúria, suchosť vagíny, strach zo smrti, arytmia, hypertenzia, alergia, hyper- alebo hypoglykémia, epipridácia, hirsutizmus, nystagmus, vizuálna halucinóza.
  • Kombinované - vyvíja sa u žien s anamnézou príznakov srdcových ochorení, hypertenzie, dysfunkcie hepatobiliárnej zóny a metabolických porúch.

  prílivy - Toto je špecifický klinický príznak menopauzy, čo je záchvat tepla, lokalizovaný v hlave, krku a hrudníku. Uvoľňuje chlad a ľadový pot. Súčasne dramaticky kolíše krvný tlak, vzniká slabosť, pacienti strácajú vedomie. Trvanie prílivu - od niekoľkých sekúnd do desiatich minút.

  U žien počas menopauzy sa často vyvíja atrofická vaginitída. Je to spôsobené nedostatkom estrogénu a pomalou syntézou ochranných buniek vagíny. Počet baktérií mliečneho kvasenia sa znižuje, výtok z pošvy sa stáva hojným a dochádza k alkalizácii média. To umožňuje patogénom a podmienene patogénom aktívne rásť a množiť sa vo vagíne, čo spôsobuje akútny zápal. Urogenitálne patologické symptómy - vulvárna dystrofia, zápal pošvy, bolestivé močenie. Tieto patologické zmeny sprevádzajú svrbenie, krvácanie, hojný výtok, časté nutkanie na toaletu.

  Počas menopauzy sa vyskytujú zmeny v genitáliách: zmenšujú sa maternice, vajíčkovodov a vaječníkov, ich sliznica sa stáva tenšou. Väzy a svaly panvy oslabujú a natiahnu sa. Nemôžu úplne držať orgány, čo vedie k ich opomenutiu. Sexuálne intervencie sa stávajú bolestivé, sprevádzané suchosťou a nepohodlím. Na obnovenie plnohodnotného sexuálneho života a príťažlivosti opačného pohlavia budú len hormonálne lieky. V prsných žľazách rastie vláknité tkanivo.

  U žien tohto veku sa znižuje množstvo kolagénu v koži, čo sa prejavuje jeho starnutím - výskytom vrások a vekových škvŕn. Vlasy na hlave, ochlpení a podpazuší začínajú vypadávať, nechty sú krehké a mäkké.

  osteoporóza - neskoré komplikácie menopauzy, klinicky sa prejavujúce 3-7 rokov po ukončení menštruácie. Kostné tkanivo stráca svoju silu, periodicky dochádza k zlomeninám. Ženy sa sťažujú na časté studené nohy, necitlivosť, brnenie, plazenie.

  Zmena v správaní ženy je spojená s vnímaním menopauzy ako znak starnutia. Niektoré z nich sú depresívne, čo je ťažké liečiť. Okrem liečebnej starostlivosti potrebujú ženy v tomto čase podporu rodákov. Musí sa stále cítiť vítaná pre svojho manžela, milovaného deťmi, atraktívneho pre ostatných. Koniec koncov, vyvrcholenie nie je koniec, ale nová etapa života.

  U mužov sa menopauza objaví o niečo neskôr - po 50 rokoch. Zavedenie glandulárneho tkaniva semenníkov vedie k nedostatku testosterónu v krvi a nadbytku gonadotropínov. Takáto nerovnováha sa prejavuje porušením spoločnej práce centrálneho nervového systému a žliaz s vnútornou sekréciou. Muži majú zriedkavo príznaky ochorenia. Zvyčajne to prebieha jednoducho a bezbolestne. V niektorých prípadoch sa objavuje rovnaká klinika ako u žien: tachykardia, kardialgia, hypertenzia, migréna, poruchy spánku, nepozornosť, znížený výkon, progresívna obezita, dna, hyperglykémia, impotencia.

  Diagnostické metódy

  Diagnóza patológie nespôsobuje ťažkosti. Odborníci hodnotia pravidelnosť menštruačného cyklu v súlade s vekom, študujú klinické príznaky a sťažnosti pacientov, vylučujú sprievodné ochorenia, určujú hormonálny stav pacienta. Vo väčšine prípadov je potrebná dodatočná konzultácia špecialistov v oblasti oftalmológie, neuropsychiatrie a endokrinológie.

  Lekári zbierajú dedičnú a gynekologickú anamnézu, skúmajú ženskú menštruačnú funkciu, vykonávajú gynekologické vyšetrenie s povinným bimanálnym vyšetrením a potom posielajú pacientovi darovať krv na analýzu, ktorá určuje hormonálne pozadie. Ďalej palpované mliečne žľazy.

  1. Formule krvi.
  2. Stanovenie hormonálnych hladín.
  3. Cytologická analýza krčka maternice.
  4. Krvná biochémia - enzýmy a markery bazálneho metabolizmu.
  5. Koagulácie.
  6. Mikrobiologické vyšetrenie odnímateľnej vagíny na mikroflóre.
  7. Inštrumentálne metódy:
  8. Mamografická štúdia.
  9. Ultrazvuk genitálií.
  10. EKG.
  11. RTG hrudných orgánov podľa indikácií.

  Lekárske udalosti

  Odporúčania, pravidlá a opatrenia na zmiernenie priebehu menopauzálneho syndrómu:

  • Normalizácia práce a odpočinku,
  • Správne nízkokalorické jedlá,
  • Príjem vitamínov a minerálov,
  • Boj proti závislosti,
  • Pravidelný sexuálny život, najlepšie s jedným partnerom,
  • Pravidelné lekárske prehliadky, t
  • Optimálna fyzická aktivita.

  Odporúča sa používať špeciálne komplexy cvičebnej terapie. Všeobecná masáž a prechádzky pred spaním zlepšujú pohodlie pacienta. Výživa výživy sa odporúča pre ženy s miernou formou syndrómu. Je veľmi dôležité venovať pozornosť obsahu kalórií jedených. V menopauze sa u osôb, ktoré zanedbávajú princípy správnej výživy, zvyšuje množstvo tukového tkaniva, ktoré sa nadbytočne ukladá na chrbát, boky, brucho a boky.

  V strave by mali prevládať mliečne výrobky, chudé ryby a mäso. Je potrebné obmedziť bravčové mäso, kačicu, údené mäso, marinády, korenie, čokoládu, silný čaj a kávu, alkohol, sacharidy. Je vhodné použiť čerstvé šaláty, normalizujúce črevnú motilitu, s malým množstvom rastlinného oleja, ktorý chráni bunky pred negatívnymi účinkami environmentálnych faktorov.

  Vitamínová terapia - retinol, vitamín C, E a B, sedatívne rastlinné prípravky - maternice, hloh, tinktúra valeriánu. Terapeutická masáž a cvičebná terapia, fyzioterapia, akupunktúra, vodoliečba, balneoterapia, aromaterapia pomôžu relaxovať a zlepšiť vašu pohodu. Tieto techniky zlepšujú psycho-emocionálny stav žien v takom ťažkom životnom období.

  Liečba liekmi

  Mierne formy sa liečia medikáciou:

  1. Neuroleptiká - Sonapaks, Fenothiazin, Aminazin,

  2. Tranquilizers - Fenozepam, Atarax,
  3. Antihypertenzíva - Enalapril, Bisoprolol,
  4. Antidepresíva - amitriptylín, parexetín,
  5. S výraznými prílivmi a potením - "Klimalanin",
  6. Normalizovať spätnú väzbu v systéme hypotalamu - hypofýzy - vaječníkov - "Sagenit",
  7. Bylinné estrogénne lieky - Climandione, Remens, Mastodinone,
  8. Vitamínové a minerálne komplexy, t
  9. Metaboliká - Piracetam, Riboxin, Mildronat,
  10. Sedatíva - Sedavit, Novopassit.

  Fytoestrogény majú mierny účinok na klimakterické procesy v tele: znižujú frekvenciu návalov horúčavy, obnovujú spánok, stabilizujú psycho-emocionálny stav, minimalizujú závažnosť hlavných klinických prejavov. Tieto výrobky sa predávajú bez lekárskeho predpisu a nemajú vedľajšie účinky, ako napríklad skutočné hormóny.

  Pri absencii účinku týchto liekov alebo v prípadoch ťažkého priebehu syndrómu je predpísaná hormonálna substitučná liečba estrogén-progestínovými liekmi - Lindinet, Mersilon, Femoston.

  Primeraná lekárska korekcia robí prognózu syndrómu ako celok priaznivou. Neuropsychiatrické poruchy a depresívne stavy sa ťažko liečia. Ak sa choroba vyskytuje v ťažkej forme na pozadí somatických ochorení, vznikajú závažné komplikácie zo srdca, ciev a centrálneho nervového systému. Liečebný režim vyberie odborník individuálne pre každého pacienta v závislosti od charakteristík patologického procesu.

  Ak sa menopauza vyskytne pred 45 rokmi, vykoná sa hormonálna substitučná liečba, ktorá umožňuje predĺžiť fungovanie vaječníkov. Klinon a Clemanorm prispievajú k vzniku menštruácie a znižujú riziko hyperplázie endometria.

  Liečba ľudového syndrómu

  Najčastejšie ľudové prostriedky, aby proces reštrukturalizácie ženského tela bol menej bolestivý:

  • Infúzia valeriánskeho koreňa zmierňuje podráždenosť a náladu.

  • Odvar z harmančeka, mäty piepornej a lekárne harmančeka má všeobecný liečivý účinok na telo.
  • Infúzia šalvie, prasličky a koreňa valeriánu pomáha zbaviť sa vegetatívnych prejavov syndrómu - hyperhidrózy a návaly horúčavy.
  • Prostriedky z rozdrvených citrónov, vaječných škrupín a medu zlepšujú metabolizmus.

  Kúpeľná liečba je indikovaná pre ženy počas menopauzy. Po klimatickej a balneoterapii sa zlepší celkový stav tela, zmiznú bolesti hlavy, návaly tepla, obnoví sa pracovná kapacita, spánok, tlak a gastrointestinálny trakt a obličky sa normalizujú.

  Climacteric syndróm je stav, ktorý možno zvládnuť. Klinické odporúčania špecialistov, liekov a tradičnej medicíny vám to pomôžu. Menopauza je nezvratný proces, pretože čas nemožno zvrátiť. Climacteric syndróm je prechod ženy z mladého do zrelého veku. Komplexné ošetrenie umožňuje vyhladiť priebeh tohto procesu a urobiť ho bezbolestným.

  Vek, kedy menopauza začína u žien

  Climax je prirodzený zánik hlavnej ženskej funkcie - pôrod. Postupný reverzný vývoj orgánov potrebných na tento účel: prsia, vaječníky, maternice a pokles hladiny estrogénu v tele.

  Vo vaječníkoch každej ženy je geneticky začlenený určitý počet folikulov a závisí od toho čas menopauzálneho syndrómu. Menopauza sa zvyčajne vyskytuje vo veku 50 až 55 rokov. Ak sú jeho príznaky pozorované pred dosiahnutím veku 40 rokov - to je skorý syndróm (pozri ženy čistiace prostriedky riskujú, že ich menopauza). Všetky reakcie tela na túto poslednú hormonálnu „búrku“ sú pre každú ženu odlišné.

  Toto obdobie je ťažké a dlhé, druhé prechádza takmer bez povšimnutia. Existuje jasná dedičská väzba na začiatok zániku plodnej funkcie v ženskej línii, ak chce žena vedieť, ako bude tento proces prebiehať, má dosť na to, aby sa tejto otázke venovala svojej matke. To vám umožní psychicky pripraviť a pomôcť presunúť toto obdobie ľahšie (pozri prvé príznaky menopauzy).

  Včasný menopauzálny syndróm je diagnostikovaný u žien mladších ako 40 rokov, čo je odchýlka a nie prirodzený proces (častý výskyt v posledných desaťročiach). Medzi riziká patria:

  • fajčenie žien
  • utrpel veľký počet lekárskych potratov (následky)
  • viesť k pravidelnému sexuálnemu životu
  • trpiaci alkoholizmom, obezitou
  • nedodržiavanie režimu práce a odpočinku
  • často zdôrazňovaný a rád diéty, hladovanie
  • s autoimunitnými ochoreniami, endokrinnými poruchami (ochorenie štítnej žľazy, cukrovka)
  • gynekologické ochorenia, vrátane onkologických

  Obdobia hormonálnej úpravy

  Čas potrebný na úplnú hormonálnu úpravu prebieha v troch fázach:

  Premenopauza- V prvej fáze s trvaním do 6 rokov sa folikuly stávajú odolnejšími voči účinkom hormónov, ktoré ich stimulujú k dozrievaniu. Narušil obvyklý cyklický menštruačný cyklus. Menštruácia môže nastať s výrazným oneskorením, znížením alebo zvýšením počtu dní až do úplného ukončenia liečby. Zmeny a množstvo výtoku, krvácania sa stáva vzácnejším alebo hojnejším. Gynekológovia toto obdobie nazývajú premenopauzálnym.

  V patologickom priebehu premenopauzy je zvýšená produkcia estrogénov - hyperestragia. Preto pri profylaktickom onko-vyšetrení gynekológom môžu mať títo pacienti tieto príznaky:

  • nadmerná tvorba hlienu krčka maternice, výrazné prehnutie vaginálnej steny
  • maternica nie je zmenšená, ale zväčšená a zhutnená
  • pri skúmaní mliečnych žliaz je určená tesnosťou a stredne veľkými tulenami, sú trochu zväčšené a bolestivé
  • v stenách maternice odhaliť myómové uzliny a iné nádory nádoru v genitáliách
  • menštruácia môže byť dlhšia a hojnejšia, nie sú zriedkavé prípady dysfunkčného krvácania (pozri príčiny krvácania z maternice)

  menopauza - druhá etapa je najkratšia, úplná zástava menštruácie.
  V tretej fáze sa konečne dokončia hormonálne zmeny, vaječníky úplne zastavia produkciu hormónov, hladina estrogénu sa stále znižuje o 50% úrovne reprodukčnej fázy. Pokračujúca involúcia organizmu. Toto je skorá postmenopauza (1 - 2 roky).

  postmenopause - V tretej fáze sa konečne dokončia hormonálne zmeny, vaječníky úplne zastavia produkciu hormónov, hladina estrogénov sa stále znižuje o 50% úrovne reprodukčnej fázy. Pokračujúca involúcia organizmu. Toto je skorá postmenopauza (1 - 2 roky). Orgány, pri ktorých sa pohlavné hormóny zúčastnili, podliehajú hladkým hypotrofickým zmenám:

  • ochlpenie ochlpenia
  • vaginálne steny strácajú svoj tón a skladanie
  • klenby sú sploštené
  • zmenšuje sa veľkosť maternice
  • objem vylučovaného hlienu z krčka maternice sa znižuje, je možné úplné zastavenie.

  Významné zmeny sa tiež vyskytujú v prsných žľazách, čo je fyziologický proces - involúcia prsných žliaz nastáva cez mastnú alebo vláknitú náhradu žľazového tkaniva. Za normálneho klimakterického obdobia je dlhodobá pohoda uspokojivá. Priamo po menopauze trvá zvyšok života.

  Aké sú príznaky menopauzálneho syndrómu

  Estrogény sa aktívne podieľajú na živote organizmu ako celku, receptory citlivé na tieto hormóny existujú v mnohých orgánoch, a teda aj na rôzne príznaky. Ak sa toto obdobie vyskytne u ženy s komplikáciami, potom budú pozorované nasledujúce symptómy menopauzy:

  • Zmeny v emocionálnej sfére

  Starí Gréci priamo spájali emocionálny stav ženy s maternicou, čo sa odráža v pôvode slova hystéria z gréckej hystery - maternice. U niektorých žien sa vyskytujú menopauzálne poruchy emocionálnej sféry podľa asteno-neurotického syndrómu. Tento stav sa prejavuje nemotivovaným plačom, podráždenosťou, úzkosťou, strachom, nespavosťou, neznášanlivosťou určitých zvukov a pachov.

  Iní pacienti majú výrazné depresívne poruchy, ktoré sú slabo prístupné tradičnej liečbe a sú v závažnej forme. Jednotlivé ženy môžu zaznamenať významné zmeny správania až po volajúceho. Robia honosné účesy, nosia odhaľujúce oblečenie, dávajú prednosť svetelnému make-upu, v nádeji, že odložia odchádzajúcu mládež.

  • Poruchy autonómneho nervového systému

  Najživšie a špecifické, s ťažkým menopauzálnym syndrómom, príznaky sú "prílivy", ktoré vznikajú ako reakcia vegetatívnej neuroregulácie na účinky vonkajších a vnútorných faktorov (pozri, ako sa zbaviť prílivu počas menopauzy). Zobrazujú sa klinicky „návaly“:

  • úzkosť,
  • pocit potopenia srdca
  • nedostatok vzduchu
  • nadmerné potenie,
  • sčervenanie kože
  • nevoľnosť,
  • závraty a zvyšujúca sa slabosť.

  Hyperventilačný syndróm (GVS) - charakterizovaný arytmií, hĺbkou, poruchami respiračnej frekvencie. Pacienti sa sťažujú na nedostatok vzduchu, pevnosť v hrudníku, hrudku v hrdle. Pri tomto syndróme sa pozorujú pretrvávajúce bolesti hlavy, pri type migrény, bolesti v ťahu, zmiešaných typoch. Títo pacienti netolerujú dusnosť, vlhkosť, teplo. GVS je spojená so zhoršeným metabolizmom minerálov, konkrétne vápnikom a horčíkom, čo je spôsobené pretrvávajúcim poklesom hladiny estrogénu.

  V poslednom čase zahŕňajú GVS syndróm spánkového apnoe, časté záchvaty krátkodobého spontánneho dychu počas spánku. Nepriame príznaky menopauzy sú:

  • nočné chrápanie
  • časté prebudenia
  • zvýšená ospalosť počas dňa
  • vysoké hodnoty krvného tlaku v dopoludňajších hodinách.

  Funkcia estrogénu zahŕňa konzerváciu a obnovu nervových buniek, ktoré sú zničené počas Alzheimerovej choroby, zlepšenie funkcie neurónov, protizápalové a antioxidačné účinky, normalizáciu krvného obehu v mozgu a reguláciu hladín glukózy.

  • Porucha funkcie urogenitálneho systému a zmeny v trofizme kože

  Atrofická vaginitída - nedostatok estrogénov, s menopauzálnym syndrómom, vedie k zníženiu prietoku krvi v vaginálnych stenách k ischémii. Lúmen artérií sa zužuje, počet funkčných kapilár klesá, produkcia prirodzeného hlienu je narušená, čo vysvetľuje patologickú suchosť pošvy, ako výsledok svrbenia, pálenia, vynechávania stien.

  Atrofické zmeny v aparáte panvového väzu menia normálnu anatomickú polohu močovej trubice a močového mechúra, čo prispieva k prolapsu stien vagíny a maternice.

  Príznaky atrofickej cystouretritídy - zvýšené močenie s uvoľňovaním malého množstva moču, bolesť, pálenie pri močení počas močenia, rezanie bolesti močového mechúra. Časté močenie, viac ako raz za noc, inkontinencia moču.

  Narušenie normálnej výživy pokožky. Koža sa stáva tenšou, stráca pružnosť, stáva sa suchou, pokrčenou a ochabnutou. Pigmentové škvrny a drobné kožné výrastky sa objavujú. Množstvo vlasov na hlave sa znižuje, rast vlasov na tvári sa zvyšuje.

  Osteoporóza a funkčné poruchy kardiovaskulárneho systému.
  Kardiovaskulárny systém reaguje na menopauzu s postupným zvyšovaním krvného tlaku, subjektívne sa cíti bolesť v oblasti srdca.

  Postmenopauzálna osteoporóza - pri výskyte osteoporózy má nedostatok estradiolu vedúcu úlohu - hormón zo skupiny estrogénov. Počas menopauzy dochádza k nerovnováhe v procesoch, ktoré zabezpečujú obnovu kostného tkaniva. Klinicky sa prejavuje:

  • zhrbení,
  • pokles rastu v dôsledku osteoporotickej kompresie stavcov,
  • časté zlomeniny kostí z menšieho mechanického účinku,
  • bolesť v kĺboch, krížovka, bolesť chrbta pri dlhej prechádzke, pri státí.

  Liečba menopauzy u žien - lekárska starostlivosť o ženy v menopauze

  Na liečbu menopauzy u žien užívajúcich drogy, bylinnú medicínu, fyzioterapiu a fyzioterapiu. Skôr ako začnete liečbu liekmi, odporúčajú masáže, diéty a hydro-procedúry, ak nie je zrejmý účinok, začnú liečbu liekmi, vrátane liečby hormonálnymi a nehormonálnymi prostriedkami (pozri zoznam všetkých liekov na menopauzu).

  • Lieky, ktoré znižujú emocionálnu labilitu: Belloid alebo Bellaterin 2-3 krát denne, jedna tableta, na dlhú dobu.
  • Vitamíny a ATP
   • B1 - 30 dní pre 1 ml / m
   • B6 - 30 dní pre 1 ml / m
   • E - 30 dní 100 mg 2-krát denne vo vnútri
   • ATP - 30 dní pri 1 ml / m

  Pre poruchy emocionálnej sféry neuroleptík:

  • tazepam 0,01 g až 3 krát denne
  • frenolone 2,5 mg až 2-krát denne

  • Náhradná terapia:
   • použitie "čistých" estrogénov - proginova, estraphem, premarín a iné
   • kombinovaná cyklická terapia - divina, klement
   • nepretržitá úprava - kligogest
   • estrogén - androgénna kombinačná terapia - amboix, ginodian depot
  • Predpisujú sa modulátory estrogénových receptorov, ak existujú kontraindikácie hormonálnej substitučnej terapie, antiestrogénne lieky.
  • Tkanivovo selektívny regulátor aktivity estrogénu.
  • Fytoestragény a fytohormóny (Estrovel, Klimadinon, Feminal, Femicapes, Chi-Klim, Red Brush, Inoklim, Tribestan, Menopace, Bonisan, Klimalanin, Femivell, Remens, Ledis Formula Menopause, Klimaksan, Ovarimin 9mmam, Ovimoinme 9m menopauza).
  • Tam je tiež lieky - Ovestin, to sú prírodné a semi-syntetické estrogény (sviečky, vaginálny krém, tablety).

  • Psychotropné stimulanty počas 2-4 mesiacov (nootropil, Aminalon)
  • Antidepresíva (Lerivon, Tsipramil, Efevelon, Velaksin, Velafaks)
  • Homeopatické lieky - menopauza, menopauza, menopauza.

  • Účinnou kombináciou je vápnik 1 - 1,5 mg denne v kombinácii s vitamínom D, v dávke 400 - 600 IU.

  • Chôdza na prstoch s zatiahnutím anusu.
  • Prechádzka s objektom medzi nohami.
  • Ležiaci na chrbte striedavo zdvihnite rovné nohy.
  • V rovnakej polohe zdvihnite panvu nad podlahu pomocou zatahovacieho anusu.
  • Sedenie naklonilo ohnutý nohy na kolenách.

  Efektívne kurzy jogy, rovnako ako gymnastika "Bodyflex", ktorá vám umožní odstrániť prolaps orgánov, ak už máte počiatočné príznaky, posilňuje svaly panvy a brušnej steny, zlepšuje krvný obeh, zvyšuje celkový tón.

  • Majú upokojujúci účinok: medovka, mäta, motherwort, hloh, kozlík, zamaniha vysoká.
  • Hemostatický účinok s malým dehormonálnym krvácaním a ťažkou menštruáciou: vodný korenie, žihľava, ovčiak, ovčiak, kukurica. dráč obyčajný.
  • Tónovanie: ženšen, čínska Schizandra, echinacea.

  Všetky bylinné prípravky možno zakúpiť v lekárňach, metódach prípravy, dávkovaní uvedenom na obale.

  Ako dlho môže menopauzálny syndróm trvať?

  Climax u žien nie je ochorenie. Ide o fyziologicky normálny vek (vo veku 45 - 55 rokov) a geneticky determinovaný stav tela, spočívajúci v reštrukturalizácii vyšších častí centrálneho nervového systému. Výsledkom tejto transformácie je zníženie intenzity a zmena cyklickej povahy syntézy a sekrécie hypofyzárnych gonadotropných hormónov, rozvoj nedostatočnosti funkcií pohlavných žliaz.

  Klimakterické obdobie sa skladá z troch fáz:

  • pred menopauzou, trvajúcou pred ukončením menštruácie a trvajúcou 2 až 5 rokov, sa v tejto fáze rozvinie patologický syndróm u 35% žien,
  • menopauza, ktorá predstavuje konečné ukončenie menštruácie, ktorá sa odhaduje po 1 roku ich úplnej neprítomnosti, príznaky menopauzálneho syndrómu v tomto období sa vyskytujú u 38-70% žien,
  • postmenopauzálna, vyznačujúca sa nedostatkom estrogénu, zvýšenými hladinami gonadotropných hormónov a konečnou fyziologickou morfofunkčnou reštrukturalizáciou všetkých systémov a orgánov tela, predovšetkým reprodukčných.

  Počas menopauzy sa vyskytujú rôzne patologické stavy kombinované termínom "menopauzálny syndróm". "Včasný termín" jeho prejav je menopauzálny syndróm, ktorý sa spravidla začína rozvíjať postupne krátko pred menopauzou (v premenopauze) a trvá v priemere 2-3 roky. V niektorých individuálnych prípadoch však môže trvať až 10-15 rokov.

  Patogenéza a prispievajúce faktory

  V modernej koncepcii mechanizmov vývoja klimakterického syndrómu je hlavný význam ako príčinný faktor spojený so zmenami vo vzťahu k veku v hypotalamických štruktúrach.

  Hypotalamus je hlavná žľaza, ktorá reguluje cyklickú povahu menštruačného cyklu. Syntetizuje neurohormóny Gonadoliberin alebo gonadotropín uvoľňujúci hormón (GnRH), pri ktorých adenohypofýza produkuje hormóny stimulujúce folikuly (FSH) a luteinizačné (LH) hormóny. Ovplyvňujú dozrievanie a funkciu folikulov a corpus luteum vaječníkov.

  Hypotalamus - hypofýza - vaječníky tvoria koherentný samoregulačný systém, ktorého základ je založený na princípoch spätnej väzby. Invazívne zmeny súvisiace s vekom v hypotalamických štruktúrach spôsobujú zníženie citlivosti týchto štruktúr na účinky normálnej koncentrácie estrogénu vylučovaného vaječníkmi.

  Aby sa obnovila rovnováha, hypotalamus (prostredníctvom zvýšenia produkcie GnRH) v excitovanom stave čoraz viac stimuluje sekréciu hypofyzárnych gonadotropných hormónov, najmä folikuly stimulujúcich.

  V dôsledku toho dochádza k postupnému rušeniu funkcie vaječníkov a uvoľňujú sa do krvi nielen priamo pôsobiace frakcie estrogénu (estrón, estradiol a estriol), ale aj medziprodukty ich syntézy. Okrem toho je narušená cyklická povaha produkcie pohlavných hormónov. V určitom okamihu, pohlavné hormóny vaječníkov už nestačia na inhibíciu hypotalamu a hypofýzy. Zvyšná vysoká produkcia FSH vedie k zastaveniu ovulácie a následne k reprodukčnej funkcii.

  Pretože hypotalamické a hypofýzové časti mozgu sú spojené so zvyškom endokrinných žliaz a mozgovej kôry, ovplyvňuje to funkciu posledne menovaného - osteoporóza sa vyvíja, reguluje sa kardiovaskulárny a periférny nervový systém a metabolické procesy, metabolické procesy atď. vedie k rozvoju menopauzálneho syndrómu.

  Avšak vzhľadom na skutočnosť, že časť pohlavných hormónov je produkovaná retikulárnou zónou kôry nadobličiek, táto časť preberá časť funkcie vaječníkov počas obdobia ich zániku (podľa princípu "spätnej väzby"). To prispieva k miernej menopauze u určitého percenta žien, v dôsledku čoho sa nevyskytujú patologické príznaky.

  Vznik narušenia fyziologického priebehu menopauzy je podporovaný najmä takýmito faktormi, ako sú:

  1. Profesionálna práca v podmienkach stálej a dlhodobej fyzickej alebo psychickej práce.
  2. Stresové stavy a poruchy funkcie endokrinného a centrálneho nervového systému, dysfunkcia vnútorných orgánov v čase menopauzy.
  3. Komplikácie v období tehotenstva a pôrodu v období po pôrode.
  4. Zápalové ochorenia panvových orgánov, menštruačné poruchy, objemové chirurgické zákroky.
  5. Infekčné ochorenia a syndrómy dlhodobej bolesti rôzneho pôvodu
  6. Zvýšená telesná hmotnosť, dokonca mierna.
  7. Nebezpečenstvá pri práci a zneužívanie fajčenia a alkoholických nápojov.

  Ako sa prejavuje menopauzálny syndróm?

  V klinickom priebehu, najmä v počiatočných štádiách, na pozadí menštruačných porúch (1-3 mesiace po začiatku liečby) sú dominantné neuropsychiatrické poruchy a autonómna vaskulárna dystónia (VVD), alebo vazo-vegetatívne prejavy.

  Prvým z nich je:

  • rôzne poruchy spánku a poruchy krátkodobej pamäte,
  • pocit nevysvetliteľnej úzkosti a obsedantných myšlienok,
  • objavenie sa depresie a pochybností,
  • emočná labilita, vyjadrená v nestabilite nálady, bezdôvodnej podráždenosti a t
  • únava, znížený výkon a schopnosť sústrediť sa,
  • depresia a zmena (zhoršenie alebo naopak, zvýšenie) chuti do jedla,
  • útlaku, neprítomnosti alebo zvýšenia libida.

  Vegetatívne prejavy menopauzálneho syndrómu sú zvyčajne sprevádzané neuropsychiatrickými poruchami a sú vyjadrené v:

  • pocit návalov tepla na tvári, hlave a hornej časti tela,
  • náhle začervenanie kože tváre, krku a hornej časti hrudníka,
  • závraty,
  • silné potenie, paroxyzmálne potenie, najmä v noci,
  • necitlivosť prstov, parestézia, pocit "plazenia sa husí" v končatinách, najmä v noci, trhavé sťahy svalových vlákien nôh,
  • pocit nedostatku vzduchu až po zadusenie, brnenie a nevysvetliteľné bolestivé pocity v oblasti srdca, niekedy vyžarujúce do krku, ramena, lopatky a podkapulárnej oblasti,
  • srdcové infarkty a poruchy srdcového rytmu, ktoré neboli vyvolané cvičením,
  • Nerovnováha krvného tlaku - zvýšenie systolického A / D na 160 mm. Hg. Art. a vyššie, ktoré môžu byť rýchlo nahradené normálne a dokonca znížené, a naopak,
  • стойкий красный или белый дермографизм.

  Симптомы ВСД, как правило, возникают в периоды «приливов» и приступов потливости. Niektorí autori rozlišujú tri formy menopauzálneho syndrómu v závislosti od povahy a počtu príznakov:

  1. Typické - pocit "návaly horúčavy" ​​tepla na hlavu, tvár a krk, abnormálne potenie, poruchy spánku, závraty a bolesti hlavy.
  2. Atypické, charakterizované tak typickými príznakmi, ako aj rovnomernou alebo regionálnou depozíciou tukového tkaniva, opuchom dolných končatín a tvárou v dôsledku zadržiavania tekutín v tele, bolesťou kostí a kĺbov, najmä femorálnymi, dyzurickými javmi, suchosťou vaginálnej sliznice, bolesť pri pohlavnom styku. Menej časté je zníženie telesnej hmotnosti na pozadí pomerne rýchleho zhoršenia celkového zdravia. Medzi jednotlivými ženami sú možné epizódy sympaticko-adrenálnej krízy sprevádzané pocitom strachu zo smrti, poruchami srdcového rytmu, ako aj vysokými hodnotami krvného tlaku, alergickými reakciami, záchvatmi astmy, hyper- alebo hypoglykémiou v krvných testoch.
  3. Kombinované, ktoré sa vyvíja u žien, ktoré už trpia ochoreniami srdca a krvných ciev, hypertenziou, zhoršenou funkciou pečene a žlčníka, metabolickými a endokrinnými poruchami, alergickými ochoreniami.

  V tejto klasifikácii však nie je jasný rozdiel medzi včasnými a stredne a neskorými prejavmi patologickej menopauzy. V praxi sa preto používa tradičná klasifikácia, ktorá bola vyvinutá Vikhlyaeva V.P. na základe stanovenia závažnosti prúdu v súlade s frekvenciou prílivov a odlivov:

  Spočíva v posúdení závažnosti menopauzálneho syndrómu na základe stanovenia frekvencie prílivu a odlivu:

  • I závažnosť alebo mierna forma, vyskytujúca sa v priemere u 47% žien s touto patológiou - počet prílivov počas dňa nie je väčší ako 10,
  • II závažnosť alebo mierna forma - od 10 do 20 prílivov počas dňa (35%),
  • Stupeň III alebo závažný klimakterický syndróm - počet návalov za deň je väčší ako 20. Táto forma sa vyskytuje v priemere o 18%.

  Podľa výskumných údajov sa vegetatívne-vaskulárne poruchy vyskytujú u 13% všetkých žien a depresívnych stavov - v 10%.

  diagnostika

  Diagnóza menopauzálneho syndrómu nepredstavuje zvláštny problém. Je založený na:

  • zohľadňujúc pravidelnosť / nepravidelnosť menštruačného cyklu alebo absenciu menštruačného krvácania v súlade s vekovým obdobím, t
  • identifikáciu komplexu vyššie uvedených symptómov,
  • vylúčenie sprievodných chorôb, alebo v prípade ich výskytu, určenie ich súvislosti s existujúcimi príznakmi menopauzálneho syndrómu,
  • ďalšie laboratórne štúdium hormonálneho stavu pacienta, ako aj konzultácie terapeuta, očného lekára (vyšetrenie stavu fundusových ciev), psychoneurológa a endokrinológa.

  Prevencia a liečba menopauzálneho syndrómu

  Prevencia spočíva v normalizácii spôsobu práce a odpočinku, vyváženej vyváženej strave, racionálneho motorického režimu a gymnastických cvičení, včasnej liečbe sprievodných somatických ochorení a korekcii porúch funkcie centrálneho nervového systému.

  Odporúčania pre mierny menopauzálny syndróm sa neodlišujú od preventívnych opatrení. Okrem toho sa odporúča diétne potraviny s prevahou kyseliny mliečnej, rýb a varených mäsových výrobkov, obmedzením bravčového mäsa, kačice, extraktívnych jedál, korenených a nakladaných potravín, korenia, čokolády, silného čaju alebo kávy atď.

  Vitamíny „A“ s 800 µg cyklami a retinol v dávkach stúpajúcom od 20 do 300 mg, kyselina askorbová a vitamíny skupiny „B“ majú pozitívny účinok.

  Taktiež sú vymenované všeobecné terapeutické masáže a fyzikálna terapia, fyzioterapia so sedatívnym účinkom, akupunktúrne kurzy, vodoliečba, aromaterapia s jazmínom, levanduľou, pomarančom, pačuli a niektoré ďalšie oleje, ktoré zlepšujú psycho-emocionálny stav, znižujú podráždenosť, depresiu.

  Infúzie a tinktúry motherwort, hlohového ovocia, valeriánskych odnoží, doplnku stravy "Relax", ktorý je adaptogénom a skladá sa z odrezkov práškov valeriánu, citrónovej kôry, harmančeka, extraktov z inkarnátu mučenky, byliny maternice, chmeľu, atď., Majú mierny sedatívny účinok.

  Ako zmierniť menopauzálny syndróm?

  Vyššie uvedené odporúčania sú v týchto prípadoch pridané lieky - neuroleptiká a trankvilizéry (Frenolon, Metaperazin, Relium, Eperapin, Relanium, atď.), Melatonín, ktorý prispieva k normalizácii spánku, znižuje únavu a miernu depresiu, Enap (pre normálny krvný tlak), pre normálny krvný tlak). (menovaním neuropsychiatra).

  Používa sa pri menopauzálnom syndróme beta-alanín "Klimalanin"

  Climalanín sa tiež používa, blokuje uvoľňovanie biologicky aktívnych látok histamínu a bradykinínu tukovými bunkami a pôsobí rýchlo s výraznými prílivmi a potením, Sagenit, ktorého aktívna zložka (sigitín) prispieva k realizácii pozitívnej aj negatívnej spätnej väzby v systéme hypotalamus-hypofýza-vaječníky.

  Okrem toho sa tiež používajú prípravky rastlinných estrogénov rôznych skupín (flavonoidy a izoflavonoidy, lignany, cimedrány, stilbény), ktoré sú rastlinnými nesteroidnými zlúčeninami podobnými štruktúre estradiolu. Patrí medzi ne Klimandion, Klimaktoplan a Remens, obsahujúce cimicifugu extrakt, Klimafen, získaný z chmeľu a ďateliny, Mastodinon - od prutnyak, Estrovel, Inoklim, Klimasoya, Innotech, Femwell, a mnoho ďalších.

  V prípadoch závažného priebehu a nedostatočnej účinnosti uvedených metód liečby sa odporúča použitie hormonálnej substitučnej terapie pomocou prírodných estrogénov (estradiol valerát, Estriol, Estradiol-17-beta, konjugovaných estrogénov), ako aj ich kombinácia s gestagénmi (Utrogestan, Norgestrel, Progesterón, Didrogesterón atď.). ) ..

  Ak je prognóza s adekvátnou korekciou menopauzálneho syndrómu všeobecne priaznivá, potom psychoneurotické poruchy, najmä depresívne stavy, patria medzi najzávažnejšie klinické symptómy, ktoré sa ťažko liečia.

  Okrem toho, patologický komplex symptómov, ktoré sa predlžujú v čase, vyskytujú sa v miernej alebo ťažkej forme alebo, najmä na pozadí iných ochorení, predstavujú hrozbu komplikácií kardiovaskulárneho a centrálneho nervového systému vo forme srdcových infarktov a porúch mozgového obehu.

  Liečba menopauzálneho syndrómu

  • Hormonálna substitučná liečba pohlavnými hormónmi:
   • estrogénovú terapiu (ženské hormóny), spravidla predpisuje menopauzálnym ženám, ktoré majú odstránenú maternicu,
   • Terapia gestagénom (ženské hormóny) sa častejšie predpisuje ženám s endometriózou (ochorenie, pri ktorom tkanivo sliznice maternice (endometrium) rastie mimo jeho vnútornej vrstvy a podlieha mesačným cyklickým zmenám, ktoré vytvárajú endometrioidné cysty (ložiská) - dutiny naplnené tekutým obsahom) alebo krvácanie z maternice (nie menštruačné),
   • príjem kombinovaných liekov: estrogén s gestagénmi pre zostávajúce ženy.
  • Fytoterapia rastlinnými hormónmi (fytohormóny), ktoré sa nachádzajú v strukovinách, dátumoch, granátových jablkách, slnečnicových semenách, ďateline, kapustách, obilninách, ľanových semenách, orechoch, čerešniach, jablkách, cesnaku, mrkve atď. Tieto produkty obohacujú stravu a berú ich ako lieky fitosredstv.

  Komplikácie a následky

  • Nádory mliečnej žľazy, genitálie.
  • Inkontinencia moču.
  • Zlomeniny kostí.
  • Zvýšený krvný tlak.
  • Riziko aterosklerózy.
  • Riziko mŕtvice (cerebrovaskulárna príhoda), infarkt myokardu (ruptúra ​​srdcového svalu).
  • Riziko trombózy (blokovanie krvných ciev).
  • Vaginálna suchosť, ktorá vedie k bolesti pri pohlavnom styku.
  • Vývoj diabetu (metabolická glukóza - sacharid).
  • Znižovanie kvality života a pracovnej kapacity žien.

  Prevencia menopauzálneho syndrómu

  • Zdravý životný štýl:
   • racionálna a vyvážená výživa (jesť potraviny bohaté na vitamíny, bielkoviny, tuky a sacharidy, minerály),
   • regulácia hmotnosti,
   • pravidelné cvičenie
   • spevnenie tela,
   • odstránenie nadmerného fyzického a psycho-emocionálneho stresu
  • Včasná a dostatočná liečba infekčných, zápalových a prechladnutí.
  • Súlad s režimom hormonálnych liekov.
  • Pravidelné návštevy gynekológa (2-krát ročne).

  1. Gynekológia: Národné vedenie / Red. V. Kulakov, G. M. Savelyeva, I. B. Manukhina. - GOETAR-Media, 2009.
  2. Gynekológia. Učebnica pre univerzity / Ed. Acad. RAMS, prof. G. M, Savelieva, prof. W. Breusenko. - GOETAR-Media, 2007.
  3. Praktická gynekológia: sprievodca pre lekárov / V.K. Lichačev. - Lekárska informačná agentúra sro, 2007.
  4. Gynekológia. Učebnica pre študentov lekárskych univerzít / V. I. Kulakov, V. N. Serov, A. S. Gašparov. - „Lekárska informačná agentúra LLC“, 2005.

  Čo je menopauzálny syndróm

  Syndróm sa vyskytuje ako dôsledok poklesu hladiny ženských pohlavných hormónov (estrogénov) v tele a zmien v práci hypotalamu. Trvanie tohto patologického stavu môže byť od jedného do pol až 10 rokov. V priemere sa príznaky vyskytujú približne 2–5 rokov. Ich závažnosť závisí od celkového zdravia ženy a individuálnych charakteristík jej tela.

  Menopauza, to znamená ukončenie menštruácie, sa vyskytuje u všetkých žien bez výnimky, ale nie všetky majú menopauzálny syndróm. Je pravdepodobnejšie, že sa vyskytne u žien:

  • pri súčasnom znížení adaptačného systému orgánu, t
  • s dedičnými chorobami
  • s kardiovaskulárnymi problémami.

  Výskyt a priebeh menopauzálneho syndrómu je ovplyvnený prítomnosťou gynekologických ochorení, ako sú myómy maternice a endometrióza. Dôležité sú aj psychosociálne faktory - problémy v práci, poruchy v osobnom živote. Nástup syndrómu často vyvoláva stresovú situáciu. Vyskytuje sa aj vlnový a sezónny prejav klimakterického syndrómu, ktorého vrchol nastáva na jar a na jeseň.

  Stupne závažnosti

  Odborníci identifikujú tri formy menopauzálneho syndrómu v závislosti od závažnosti jeho priebehu.

  • Jednoduchá forma. Je diagnostikovaná len u 16% žien trpiacich menopauzálnym syndrómom [5]. Pri takomto kurze sa zaznamenáva až 7–10 prílivov denne, celkový stav a pracovná kapacita ženy zostávajú takmer nezmenené.
  • Stredný tvar. Táto forma je typická pre 33% žien [6]. Počet prílivov a odlivov sa zvyšuje z 10 na 20 za deň. Zároveň sa objavujú výrazné príznaky: bolesti hlavy a závraty, zhoršená pamäť, spánok atď. Všeobecný stav sa zhoršuje, klesá pracovná kapacita.
  • Ťažká forma. Ťažký priebeh je typický pre 51% žien [7]. V tomto prípade je možná úplná alebo takmer úplná strata zdravia, je možné prudké zhoršenie celkového stavu. Najmä tvrdý a dlhý menopauzálny syndróm sa vyskytuje v prípade, že sa objavil s včasným vývojom menopauzy, vo veku 38-43 rokov. Poruchy vznikajúce v tomto prípade môžu viesť k vážnemu porušeniu psychosociálnej adaptácie vo všetkých sférach života, vrátane rodiny a intelektuála.

  Okrem toho existuje klasifikácia syndrómu v závislosti od charakteristík klinických prejavov. V tomto prípade existujú aj tri formy.

  • Typické (nekomplikované). Je charakterizovaná iba hyperhidrózou (nadmerné potenie) a návaly horúčavy. Je pozorovaný u prakticky zdravých žien, u ktorých dochádza k dlhodobému fyzickému alebo psychickému stresu. Typická forma sa vyznačuje včasným nástupom menopauzy a výskytom klasických symptómov menopauzy, ktoré v priemere za rok alebo dva zmiznú. Všeobecný stav ženy sa nemení. Mierne nadmerné ukladanie podkožného tuku, zníženie elasticity kože a ďalšie príznaky zmien v tele, plne v súlade s vekom. Stav reprodukčného systému v tejto forme tiež zodpovedá veku.
  • Komplikovaná forma Nachádza sa na pozadí chorôb tráviaceho systému, kardiovaskulárneho systému, diabetu, dysfunkcií štítnej žľazy u žien starších ako 45 rokov. S komplikovanou formou sa zvyšuje frekvencia prílivu a zvyšuje sa intenzita ich prúdenia. Môže nastať bolesť alebo pocit vyblednutia v srdci, zvýšený tep, poruchy pamäti a spánku. Podľa štúdií u žien trpiacich hypertenziou sa komplikovaná forma menopauzálneho syndrómu vyskytuje dvakrát častejšie ako u zdravých ľudí [8].
  • Atypická forma vyskytuje sa príliš často, hlavne u žien, ktoré utrpeli v minulosti fyzickú alebo psychickú traumu, vážnu chorobu, chirurgický zákrok alebo osoby, ktoré pôsobili dlhý čas pod vplyvom škodlivých faktorov. Pre atypické formy charakterizované porušením menštruačného cyklu a potom pretrvávajúcou absenciou menštruácie. Po určitom čase sa objavia typické klimakterické syndrómy: poruchy spánku, slznosť, pamäť a zhoršenie výkonu. Okrem toho je suchá koža, vypadávanie vlasov a krehkosť, pigmentové škvrny sa objavujú na koži rúk, hlavy a hrudníka. Môže začať svrbenie kože končatín alebo oblasti genitálií. Prakticky u všetkých pacientov sa hmotnosť zvyšuje, vyskytujú sa opuchy, bolesť v kĺboch, častejšie, niekedy bolestivé. Stav sa rýchlo zhoršuje, čo spôsobuje úplnú stratu zdravia. U žien s atypickou formou sa môžu vyvinúť astmatické záchvaty, osteoporóza, hypoglykémia, osteochondróza, záchvaty paniky.

  OTC fytoestrogény pri liečbe menopauzálneho syndrómu

  Symptómy menopauzálneho syndrómu u žien sa môžu a mali by sa riešiť. Jedným z najúčinnejších spôsobov je kompenzácia nedostatku estrogénu počas perimenopauzy. Ale je hormonálna terapia vždy nevyhnutná?

  Moderná veda vynájdila metódu extrakcie prírodných analógov ženských pohlavných hormónov z rastlín, nazývaných fytoestrogény. Jedným z najsľubnejších a najštudovanejších je izoflavón-genisteín [9]. Štúdie ukazujú, že môže znížiť počet a trvanie návalov horúčavy faktorom 2 [10], ako aj zvýšiť hustotu kostí takmer rovnakým spôsobom ako lieky na hormonálnu terapiu. Na rozdiel od endogénneho estrogénu, ktorý primárne odoláva deštrukcii kostí, genisteín pomáha posilňovať kosti podporovaním procesov tvorby a mineralizácie kostí, zvyšovaním syntézy kolagénu, zvyšovaním minerálnej hustoty kostí.

  Samozrejme, v lekárňach dnes môžete nájsť rôzne druhy liekov s výťažkami z strukovín, fytoestrogénov atď., Ale mali by ste venovať osobitnú pozornosť tým liekom, ktoré obsahujú kombináciu vápnika a vitamínu D3 s genisteínom, ako je biologicky aktívny komplex Complivit ® Vápnik D3 GOLD ". Použitie tejto kombinácie, podľa dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej klinickej štúdie, vedie k výraznejšiemu zvýšeniu pevnosti kostí v dôsledku účinkov na metabolizmus a mineralizáciu kostného tkaniva.

  Okrem toho má zmysel podporovať zdravie počas menopauzy dvoma spôsobmi: zmiernením symptómov menopauzy a znížením rizika neskorých komplikácií, ako je osteoporóza, ochorenie kĺbov a v dôsledku toho zníženie kvality života. „Complivit Calcium D3 GOLD“ môže pomôcť pri riešení oboch úloh.

  Pamätajte si, že menopauza nie je trest, s nepríjemnými príznakmi, ktoré je potrebné zmieriť. Vezmite si situáciu do vlastných rúk, vyzbrojených modernými drogami, vitamínmi a ... športovým oblečením!

  Nie je to liek.

  Čo je to?

  Menopauzálny syndróm u žien je schopný prejaviť viac ako 60% krásnej polovice ľudstva, ktorá vstúpila na prah menopauzálnych zmien. Predstavuje patologické zmeny celého ženského tela spojené s hormonálnymi zmenami a nedostatočnou úrovňou produkcie ženských pohlavných hormónov. Doprevádzané porušovaniami v oblasti adaptogénneho, psycho-emocionálneho, kardiovaskulárneho, endokrinného a neuro-vegetatívneho stavu tela s rôznymi prejavmi trvania a závažnosti.

  Niekedy sa v dôsledku chirurgického zákroku v ženskom reprodukčnom systéme môže vyvinúť menopauzálny syndróm alebo sa nazýva aj menopauzálny syndróm.

  Životné postavenie mnohých predstaviteľov v čase týchto zmien v tele je stále pozitívne. A napriek tomu, že mnohé vrcholy cesty života sú už podmanené, ale stále je tu niečo, čo sa treba naučiť a usilovať sa o to. Именно поэтому первые проявления климактерия в большинстве случаев кажутся чем-то ужасным и пугающим, означающим приближающийся старческий период.A výskyt vrások, častých depresií a stresov prispieva k zníženiu vitality.

  Ale nezabudnite, že priebeh menopauzálneho obdobia je nevyhnutný a prirodzený proces, ktorý sa vyskytuje v tele každej ženy a trvá 2 až 5 až 6 rokov. Preto, aby ste ho mohli jemnejšie preniesť, pri zachovaní optimizmu svojho života, musíte byť dobre informovaní, správne sa správať k týmto zmenám a na základe odporúčaní kvalifikovaných špecialistov prijať potrebné opatrenia na zlepšenie celkového stavu.

  Prejavy atypických foriem

  Symptómy atypickej formy menopauzálneho syndrómu, prejavujúce sa najmä u žien, ktoré majú viac ako 30 rokov, spolu s výskytom skorého štádia menopauzy.

  Jeho prejavy môžu niekedy začínať rozvojom diabetes mellitus a iných patológií na strane vazevegetatívnych systémov tela. Táto patológia menopauzy môže byť sprevádzaná tendenciou k alergickým prejavom, poruchami procesov telesnej termoregulácie, zrakovými halucináciami, nystagmom a rozvojom vegetatívnej polyneuritídy.

  V diagnostike včasnej menopauzy sa pozoruje aktívna excitácia subkortikálnej diencefálovej štruktúry mozgu s tvorbou voľných častíc adrenalínu a vysokým obsahom acetylcholínu. Útoky močového mechúra u žien s rozvojom tejto formy menopauzálneho syndrómu sú prekvapivo mimoriadne zriedkavé: za deň sa môže vyskytnúť len niekoľko takýchto prejavov. A to je vývoj vysokého stupňa závažnosti ostatných symptómov.

  Táto forma menopauzy sa vyskytuje v 50% prípadov u mladých žien s nástupom skorej menopauzy.

  Dôvodom vzniku príznakov menopauzálneho syndrómu je postupný pokles produkcie ženských pohlavných hormónov - estrogénu, ktorý je dôsledkom ukončenia funkčnej kapacity vaječníkov pod vplyvom zmien v ženskom tele súvisiacich s vekom.

  Diagnostické metódy

  Diagnóza menopauzálneho syndrómu môže pozostávať z nasledujúcich krokov:

  1. Analýza informácií o histórii gynekologických a dedičných faktorov menopauzy, ako aj o existujúcich chorobách a sťažnostiach.
  2. Analýza menštruačnej funkcie ženského tela (vek, v ktorom sa objavili prvé menštruácie, ich trvanie a frekvencia pravidelnosti v danom momente. Ak nie je menštruačná funkcia, potom sa zhromažďujú informácie o dátume poslednej menštruácie).
  3. Vykonanie gynekologického vyšetrenia pomocou dvojručného vyšetrenia dutiny vagíny, ktorá určuje správnosť vývoja pohlavných orgánov, ich veľkosť, oblasť bolesti atď.
  4. Vyšetrenie prsných žliaz na zistenie patologických zmien v ich štruktúre.
  5. Skúmanie celkového stavu tela na identifikáciu sprievodných patológií, ktoré nesúvisia s reprodukčným systémom orgánov. Rovnako ako hodnotenie externých indikátorov (stav kože, vlasov, nechtových platničiek, telesnej hmotnosti), meranie krvného tlaku, pulzácie a vyhodnotenie zdravotného stavu kardiovaskulárneho systému.
  6. Dodanie testov na stanovenie hladiny hormónov v krvi, biopsii, koagulograme a cytológii.
  7. Štúdium prsných žliaz pre mamografiu, ktoré umožňuje identifikovať vývoj závažných patologických zmien v skorých štádiách, pomocou röntgenového vyšetrenia.
  8. Ultrazvukové vyšetrenie orgánov umiestnených v panvovej oblasti, t
  9. Priechod denzitometrie - vysoko informatívny spôsob štúdia stavu kostrovej časti tela, najmä kostí chrbtice, stehien a predlaktí, uskutočňovaných na určenie pravdepodobnosti osteoporózy.

  Okrem toho sa odporúča, aby zrelé ženy vstupujúce do prahových hodnôt menopauzálnych zmien konzultovali s optometristom, neuropsychiatrom a endokrinológom.

  Možné ošetrenie

  Liečba menopauzálneho syndrómu miernej formy závažnosti spočíva najmä v správnej vyváženej strave, v racionálnom prístupe k spôsobu fyzickej aktivity, pri užívaní vitamínových komplexov obsahujúcich vitamíny A a B.

  Aj ako liečba môže byť predpísaná taká procedúra ako:

  1. Cvičenie,
  2. terapeutická masáž
  3. fyzioterapia,
  4. akupunktúra,
  5. vodoliečba,
  6. aromaterapia s použitím olejov, ktoré aktívne ovplyvňujú psycho-emocionálny stav ženy a prispievajú k jej normalizácii.

  Ako sedatíva sa môžu použiť tinktúry nasledujúcich liečivých rastlín: t

  • korenovité korene,
  • kvety a hlohové ovocie,
  • tráva trávy.

  Popri vysokej popularite má účinná biologická prísada "Relax", ktorá sa skladá z fytokomponentov a prispieva k zlepšeniu celkového stavu žien.

  V prípadoch s miernou formou menopauzálneho syndrómu možno predpísať ďalšie lieky na upokojenie a neuroleptické spektrum vplyvu, z ktorých najúčinnejšie sú Relium, Stage Razin, Frenolon, Renalarium. A pre normalizáciu normálneho režimu zdravého spánku a zmiernenie pocitov depresie a únavy, liek Melatonin je predpísaný, rovnako ako Enap obnoviť krvný tlak a sedatíva.

  Okrem toho sa takéto lieky môžu predpisovať ako liečba:

  • tablety Klimalaninktoré majú blokujúci účinok na uvoľňovanie voľných radikálov patologických zlúčenín a pomáhajú znižovať príznaky návalov horúčavy a nadmerného potenia.
  • Klimadinonpatriace do skupiny fytoestrogénov, obsahujúcich vo svojom zložení extrakty cimifuga racimoza, ktoré prispievajú k celkovému zníženiu prejavov menopauzy.
  • Klimafenobsahujúce vo svojom zložení výťažky z ďateliny a chmeľu.
  • Rovnako ako lieky ako Estrovel, Inoklym, Femivell a ďalšie.

  Liečba patologického menopauzálneho ťažkého priebehu je použitie hormonálnej substitučnej liečby založenej na použití liekov, vrátane prírodných estrogénov, nasledujúcich typov:

  • valerát estradiol,
  • estriol,
  • 17 beta estradiolov,
  • konjugovaný estrogén.

  A tiež používali kombinovanú interakciu prírodných estrogénov s gestagénmi, medzi ktorými sú najobľúbenejšie lieky:

  1. Progesterón.
  2. Utrozhestan.
  3. Dydrogesterón.
  4. Norgestrel.

  Aby klimakterický syndróm úplne prešiel, je bezpodmienečne nutné dodržiavať všetky vymenovania kvalifikovaného špecialistu.

  Je však potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že so všeobecnou pozitívnou dynamikou korekcie menopauzálneho syndrómu sú najproblematickejšie poruchy psychoemotívneho stavu, ktoré drogy takmer neovplyvňujú. Na zmiernenie menopauzy je preto potrebné eliminovať na maximum pravdepodobnosť výskytu depresívnych a stresových situácií v tele.

  Možné komplikácie

  V prípade oneskorenej liečby menopauzálneho syndrómu alebo jeho nesprávnej liečby sa môžu vyskytnúť nasledujúce komplikácie a možné následky klimakterického syndrómu: t

  • Novotvary rôznych etiológií v prsných žľazách a reprodukčný systém orgánov, vrátane rakoviny, čo predstavuje veľkú hrozbu pre život ženy.
  • Urogenitálne patologické zmeny charakterizované inkontinenciou moču.
  • Zvýšené riziko osteoporózy s následnou vysokou pravdepodobnosťou vzniku chronických zlomenín.
  • Zvýšená pravdepodobnosť výskytu a vývoja aterosklerózy, mŕtvice, trombózy, diabetu a ischémie.
  • Významné zhoršenie kvality a úrovne životne dôležitej aktivity spravodlivého pohlavia.

  Príznaky ochorenia

  Včasné príznaky menopauzálneho syndrómu zahŕňajú:

  • bolesti hlavy
  • pokles sexuálnej túžby (libido),
  • potenie, návaly horúčavy,
  • búšenie srdca a pokles krvného tlaku,
  • nepozornosť, apatia, podráždenosť, slznosť, zábudlivosť, poruchy spánku.

  Oneskorené prejavy (1-2 roky po poslednej menštruácii) sú:

  • bolesť pri pohlavnom styku (dyspareunia),
  • vzhľad vrások, suchosť a olupovanie kože, vypadávanie vlasov,
  • inkontinencia moču
  • atrofia (suchosť, riedenie) slizníc močového systému a genitálneho traktu.

  Neskoré príznaky (po 2-5 rokoch od poslednej menštruácie) sú:

  • arteriálnej hypertenzie
  • zvýšenie obsahu škodlivých tukov v krvi (hyperlipidémia),
  • narušenie metabolizmu sacharidov,
  • ateroskleróza (hromadenie tuku na cievnych stenách, čo vedie k ich krehkosti a blokáde),
  • osteoporóza (rednutie a strata sily kostí),
  • pokles sluchu, zraku, mentálnych schopností.

  Ako znížiť výskyt menopauzy

  Terapia klimakterickým syndrómom začína zdravým životným štýlom. Aby sa znížila intenzita už prítomných symptómov, mali by sa dodržiavať nasledujúce odporúčania.

  Zapojte sa do telesnej kultúry, Bolo dokázané, že každodenné polhodinové cvičenia prispievajú k prevencii osteoporózy, cukrovky, obezity a kardiovaskulárnych ochorení. Na zníženie počtu prílivov a odlivov je veľmi užitočná joga, ktorej cieľom je naučiť sa relaxovať, kontrolovať dýchanie.

  Svaly panvového dna môžu byť posilnené vykonaním Kegelových cvičení. Ich význam spočíva v striedavej relaxácii a kontrakcii intímnych svalov. Tieto cvičenia by sa mali vykonávať aspoň 3 krát denne. Počet opakovaní je 15 - 20 a trvanie svalovej kontrakcie je 5 s. Takéto cvičenia pomáhajú eliminovať inkontinenciu.

  Jedzte správne, Potraviny, ktoré jete, by mali obsahovať rastlinné tuky, vlákninu a vlákninu (strukoviny, zeleninu, ovocie, celozrnné zrná, otrubový chlieb, celozrnný chlieb). Rovnako ako v prípade potravín, ktoré obsahujú sacharidy, sa odporúča, aby boli vylúčení zo stravy.

  Celý spánok, Naše zdravie závisí od trvania a kvality spánku. Normalizovať to, skúste odmietnuť kofeínové nápoje.

  Liečba menopauzy

  Liečba menopauzy metódou medikácie zahŕňa použitie hormonálnych liekov, antidepresív, vitamínov a sedatív.

  Hormonálna substitučná terapia (HRT), Je dokázané, že estrogén v kombinácii s progestogénmi zmierňuje emocionálne a mentálne, vazomotorické (vegetatívne-vaskulárne) poruchy, ako aj problémy močového systému a pohlavných orgánov. Arzén hormonálnych látok je pomerne veľký, v každom prípade sa ich výber uskutočňuje individuálne. Takéto liečivá sa predpisujú orálne (orálne) a parenterálne (transdermálne vo forme gélov a náplastí, intramuskulárne do vagíny vo forme kapsúl, tabliet a čapíkov).

  Pri hormonálnej substitučnej liečbe potrebujú len tie ženy, ktorých menopauza sa vyskytuje v ťažkej forme. Tento stav je spôsobený závažnými nežiaducimi reakciami na túto liečbu: zvýšenie rizika rakoviny tela maternice a prsníka, trombózy žíl a cievnej mozgovej príhody. Preto pred začiatkom HSL je potrebné starostlivo zvážiť prínosy a možné riziko.

  antidepresíva, Na zníženie alebo elimináciu návalov horúčavy môžu byť predpísané antidepresíva: Sertralin (Zoloft), Paroxetín, Venlafaxín a Fluoxetín. S rovnakým účelom s použitím antikonvulzív - hypotenzného klonidínu (klofilín) a gabapentínu.

  vitamíny, Na prevenciu osteoporózy sa odporúča užívať vápnik až 1,5 g denne a vitamín D v dávke 800 jednotiek. Okrem toho, aby sa zabránilo rozvoju osteoporózy, môžete použiť lieky zo skupiny bisfosfonátov (Bonefos, Alendra, Bonviva, atď.).

  sedatíva, Pre psycho-emocionálne poruchy, účinné trankvilizéry (Tazepam), neurometabolické stimulanty (Nootropil, Aminalon, atď.), Neuroleptiká (Frenolon), bylinné prípravky (Deprim). Okrem toho menovať Belloid, Cinnarizin, Bellatamininal.

  Prevencia menopauzy

  Zabránenie včasnému zániku reprodukčnej funkcie pomôže zdravému životnému štýlu:

  • spevnenie tela,
  • regulácia hmotnosti,
  • vyvážená a racionálna výživa (konzumácia potravín bohatých na tuky, bielkoviny, vitamíny a minerály),
  • mierne cvičenie
  • dodržiavania režimu hormonálnych liekov, t
  • pravidelné návštevy gynekológa (najmenej 2 krát ročne),
  • odstránenie nadmerného psycho-emocionálneho stresu
  • odvykanie od fajčenia a zneužívanie alkoholu
  • včasná liečba prechladnutia a zápalových ochorení.

  Ak máte akékoľvek príznaky menopauzálneho syndrómu, nezúfajte. Menopauza neguje sexualitu a ženskosť. V prípade výrazných prejavov tohto procesu je však potrebné urýchlene konzultovať so svojím gynekológom. Čím skôr sa liečba začne, tým lepšie bude výsledok.

  Fázy menopauzálneho syndrómu

  Obdobie menopauzy v živote ženy nie je ochorením, ale fyziologickou normou v dôsledku hormonálnych zmien súvisiacich s vekom. V období od 45 do 55 rokov dochádza k reštrukturalizácii práce vyšších častí centrálneho nervového systému ženského tela, spojeného s geneticky začleneným mechanizmom na ukončenie reprodukčnej funkcie. Výsledkom týchto zmien je zníženie syntézy gonadotropných hormónov, ktoré zabezpečujú nedostatočnosť funkcií pohlavných žliaz.

  Postupy vyskytujúce sa v ženskom tele počas menopauzy sa vyvíjajú postupne. Climakterický syndróm súvisí s hormonálnymi zmenami komplikácií a zlyhaní v práci rôznych systémov a orgánov. Patológie sa objavujú s rôznym stupňom intenzity v závislosti od klimakterickej fázy:

  1. Pred menopauzou. Predchádza zastaveniu menštruačného cyklu, trvá 2-5 rokov. Patologické syndrómy sa vyskytujú u 30-35% žien.
  2. Menopauze. Menštruácia sa úplne zastaví (môžete o nej hovoriť po roku nepretržitej neprítomnosti). Symptómy menopauzálneho syndrómu sú zaznamenané u 50-70% žien.
  3. Menopauze. Konečná reštrukturalizácia reprodukčných a príbuzných systémov, charakterizovaná nedostatkom estrogénu a zvýšením hladiny gonadotropných hormónov. Trvá asi 2 roky, patologické javy sa normálne zastavia.

  Climacteric sa nazýva skorý menopauzálny syndróm, ktorý sa postupne vyvíja od nástupu premenopauzálneho ochorenia a stráca sa v čase, keď sú hormonálne zmeny ukončené. V priemere tento stav trvá 3-7 rokov, dosahuje svoj vrchol v menopauze, postupne mizne. V akútnom štádiu sa príznaky prejavujú intenzívne, žena potrebuje podporu druhých a často aj v liekovej terapii.

  príčiny

  Klimakterický syndróm u žien je vyvolaný zmenami v štruktúrach hypotalamu - žľazy, ktorá reguluje hlavne menštruačný cyklus. Zodpovedá za syntézu GnRH - neurohormónu, pri ktorom adenohypofýza produkuje hormóny gonadotropných (folikuly stimulujúcich a luteinizačných) hormónov. Tieto látky zabezpečujú dozrievanie folikulov a corpus luteum vo vaječníkoch.

  Systém hypotalamus-hypofýza-vaječníky počas menopauzy prechádza funkčnými zmenami, v dôsledku čoho na udržanie rovnováhy stimuluje hypofýza sekréciu rastúceho počtu gonadotropných hormónov. Výsledkom tohto procesu je zlyhanie funkcie vaječníkov. Cyklická povaha produktov a kvalita pohlavných hormónov estrogénu (estradiol, estriol a estrón) sa zhoršuje, čo vyvoláva ďalšiu nerovnováhu reprodukčného systému.

  Pod kombinovaným vplyvom týchto faktorov prestáva ovulácia a končí reprodukčné obdobie života ženy. Vzhľadom na skutočnosť, že hypofýzne a hypotalamické časti mozgu sú spojené s jeho mozgovou kôrou a inými endokrinnými žľazami, na pozadí zmien vo fungovaní systému hypotalamus-hypofýza-vaječník, sa menia funkcie pridružených mozgových systémov. To spôsobuje vývoj nasledujúcich hlavných klimakterických patologických prejavov:

  • porušenie regulácie kardiovaskulárneho systému,
  • zlyhania centrálneho a periférneho nervového systému, t
  • zmeny metabolických procesov,
  • osteoporóza, atď.

  U niektorých žien je nedostatok funkcie vaječníkov kompenzovaný zvýšenou funkciou kôry nadobličiek. V tomto prípade sa nevyvíja patologický syndróm a jeho symptómy sa prakticky neprejavujú, menopauzálne obdobie prebieha jemne, bez komplikácií. Porušenie fyziologického priebehu menopauzy sa vyskytuje pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

  • Intenzívna práca spojená s mentálnou, fyzickou a emocionálnou únavou.
  • Porucha funkcie centrálneho nervového a endokrinného systému, ktorá sa vyvinula pred nástupom hormonálnej reštrukturalizácie, pod vplyvom stresových situácií alebo v dôsledku dysfunkcie orgánov týchto systémov.
  • Ťažké tehotenstvo, pôrod alebo komplikácie v popôrodnom období v anamnéze.
  • Zápalové procesy v panvových orgánoch.
  • Poruchy menštruačného cyklu počas reprodukčného obdobia.
  • Chirurgické zákroky.
  • Nadváhou.
  • Zlé návyky (fajčenie, zneužívanie alkoholu).

  Prejavy menopauzálneho syndrómu

  Všetky symptómy komplikovanej menopauzy sú podmienečne rozdelené na somatické, psychoneurotické a vazo-vegetatívne prejavy menopauzálneho syndrómu.V počiatočných štádiách vývoja odchýlok, ktoré sa časovo zhodujú s nástupom zlyhania menštruačného cyklu, sa dystónia vyvíja s charakteristickými klinickými príznakmi komplikovanými neuropsychiatrickými poruchami. Neskôr sa objavia somatické príznaky, ktoré sú spojené so zmenami súvisiacimi s vekom a odpoveďou tela na zmenené hormonálne pozadie.

  neurovegetatívne

  Neuropsychiatrické poruchy a vegetatívne prejavy menopauzálneho syndrómu v kombinácii s nástupom hormonálnych zmien v tele sú sprevádzané nasledujúcimi neurovegetatívnymi symptómami:

  • "Návaly tepla" - pocit prívodu tepla do hlavy, tváre, hornej časti tela,
  • začervenanie kože na krku, tvári, hrudníku,
  • paroxyzmálne ťažké potenie, intenzívnejšie v noci,
  • závraty,
  • necitlivosť prstov
  • parestézia,
  • pocit "mravčenie"
  • svalové kontrakcie,
  • brnenie, bolesť v srdci,
  • nedostatok vzduchu, udusenie útokov,
  • búšenie srdca a poruchy srdcovej frekvencie, ktoré nevyplývajú z fyzickej námahy,
  • diferenciálny krvný tlak.

  psychoneurotic

  Počas menopauzy je duševný stav ženy pod vážnym tlakom. Popri hormonálnej úprave je známe aj starnutie a vädnutie tela, ktoré sa ťažko zvláda na pozadí porúch nervového systému. Najčastejšie psychoneurotické poruchy počas menopauzálneho syndrómu sú:

  • zvýšená úzkosť, obsedantné myšlienky a stavy,
  • poruchy spánku
  • krátkodobé poruchy pamäti
  • pocit depresie
  • self-pochybnosť,
  • vysoká citová labilita - nestabilita nálady, podráždenosť, t
  • znížený výkon
  • zvýšená únava
  • bolesti hlavy
  • poruchy koncentrácie
  • depresívny syndróm
  • zhoršenie alebo zvýšenie chuti do jedla
  • oslabenie alebo zvýšenie libida.

  somatická

  Nielen reprodukčný, endokrinný a nervový systém reagujú na zmeny v hormonálnom pozadí. Reakcie z iných systémov sa označujú ako somatické symptómy, najbežnejšie sú:

  • zmena stavu vlasov, nechtov, mliečnych žliaz,
  • prírastok hmotnosti (takmer 50% žien)
  • dystrofické zmeny vaginálnych stien,
  • časté močenie,
  • znížená elasticita pokožky, vrásky,
  • v dôsledku vylúhovania vápnika sa znižuje syntéza vitamínu D, čo vyvoláva zlomeniny, osteoporózu a ochorenia chrbtice.

  Tradičné metódy liečby

  Na odstránenie príznakov návaly horúčavy pomáhajú ľudové prostriedky založené na liečivých bylinkách. Pri absencii kontraindikácií môžete použiť jednu z nasledujúcich metód:

  • Infúzia šalvie. 400 ml vriacej vody vyžaduje 1 polievková lyžica. l. kozlík lekársky, 3 polievkové lyžice. l. šalvia, 1 polievková lyžica. l. praslička. Zmes zalejeme vriacou vodou, trváme na pol hodine. Užívajte 100 ml dvakrát denne.
  • Upokojujúci odvar. 1 st. suchý mravenec, medovka, hloh, mäta pieporná. Zmes nalejte 0,5 litra vriacej vody, držte na miernom ohni po dobu 10-15 minút. Vezmite 100 ml pred hlavnými jedlami, počas 14-20 dní.
  • Repné šťavy s medom. 2 polievkové lyžice. l Lyžice repy šťavy zmiešané s 1 lyžičky. med, zriedené 1-2 lyžičky. voda. Užívajte 3 krát denne, pred jedlom, postupne prejdite na nezriedený produkt (bez vody).
  • Tinktúra na šiškách. Na 250 ml vodky alebo alkoholu sa vyžaduje 20 g kužeľov. Prostriedky trvajú dva týždne v sklenenej nádobe na tmavom mieste. Vezmite 30 kvapiek, zriedených vodou, na začiatku útoku prílivu.

  Ako sa prejavuje menopauzálny syndróm a ako uľahčiť jeho tok?

  Symptómy menopauzálneho syndrómu sú pozorované v priebehu niekoľkých mesiacov po prvom zlyhaní menštruačného cyklu. V prvej fáze prevládajú vegetatívne a psychoemotívne poruchy, medzi ktoré patria:

  • Poruchy spánku
  • bolesti hlavy
  • Úzkosť a apatia,
  • Nerozumná zmena nálady
  • Oslabenie sexuálnej túžby
  • Návaly a potenie
  • Búšenie srdca a skoky v krvnom tlaku,
  • Bolesť v srdci,
  • Necitlivosť končatín a kŕčov.
  • Klimakterická depresia.

  Podľa závažnosti a intenzity symptómov lekári rozlišujú tri formy klimakterického syndrómu:

  1. Jednoduchá forma: mierny menopauzálny syndróm sa považuje za výskyt horúcich zábleskov až 11-krát denne. Táto forma je pozorovaná u 48% pacientov a nevyžaduje špeciálnu liečbu.
  2. Mierna forma: stredný klimakterický syndróm sa považuje za stav, keď sa návaly horúčavy vyskytujú 11 až 21 krát denne. Táto odchýlka sa pozorovala u 34% pacientov.
  3. Ťažká formaDiagnóza patologického klimakterického syndrómu sa robí pacientovi, ak sa u neho objavia návaly horúčavy viac ako 21-krát denne. Tento stav vyžaduje povinnú hormonálnu korekciu.

  Na zmiernenie klimakterického syndrómu môže byť množstvo metód. S miernym a miernym tokom je dosť často len na zmenu životného štýlu, prispôsobenie výživy a normalizáciu pracovných a odpočinkových plánov. Ťažký menopauzálny syndróm vyžaduje lekárske ošetrenie. Na liečbu možno použiť hormonálne aj nehormonálne lieky, v závislosti od celkového klinického obrazu a zdravotného stavu ženy.

  Je to dôležité! Všetky lieky na zmiernenie menopauzálnych prejavov by mal predpisovať lekár. Vlastné ošetrenie aj s ľudovými prostriedkami môže viesť k rozvoju nebezpečných chorôb.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send