Hygiena

Aké výtoky z pošvy sú normálne av patológiách

Pin
Send
Share
Send
Send


Vypúšťanie z pošvy v norme nespôsobuje ženám žiadne nepríjemnosti. Mnohí sa však snažia úplne zbaviť akéhokoľvek vaginálneho výtoku, pričom ich považujú za znak choroby alebo nečistoty, pričom si neuvedomujú, že vylučovanie hlienu z pošvy je rovnako normálne ako vylučovanie slín v ústach.

Alokácie sú pre ženu akýmsi signálom. Ak drasticky zmenia svoju farbu a vôňu, je to znak možného ochorenia.

Vaginálny výtok: opis, význam a charakteristika

Vaginálny výtok je zvláštnym a špeciálnym indikátorom gynekologického zdravia žien.

Vaginálny výtok je úplne normálny a neindikuje žiadnu patológiu alebo chorobu. Samotná vagína a krčka maternice sú zvnútra lemované sliznicou s mnohými žľazami, ktoré vylučujú hlien. Ak viete, aký druh výtoku je považovaný za normálny, môžete si čas na podozrenie na zápalový proces vo vašej osobe a poraďte sa s lekárom.

Rovnako ako črevá, aj vagína má vlastnú mikroflóru. Je obývaný rôznymi baktériami, hubami, ktoré udržiavajú stav sliznice, chránia steny vagíny a maternice pred prenikaním patogénnych mikroorganizmov. Snažiť sa úplne zbaviť sekrétov je nielen bezvýznamné, ale aj nebezpečné. Neprítomnosť akéhokoľvek hlienu naznačuje, že sliznica nemá ochrannú vrstvu, a preto je cesta k infekcii otvorená.

Výtok je proces čistenia a ochrany ženských pohlavných orgánov.

Za normálnych okolností žena, začínajúca od okamihu príchodu prvej menštruácie, pravidelne vylučuje hlien z pošvy a podporuje mikroflóru pohlavných orgánov. Množstvo hlienu sa môže zvýšiť počas ovulácie alebo pred menštruáciou. Pred začiatkom mesačného výtoku z vagíny by nemala byť. Pravidelná sekrécia hlienu pred pubertou hovorí o patologických procesoch v tele, zápale atď.

Zloženie vaginálneho výtoku je určené bunkami a rôznymi mikroorganizmami. Normálne môžu obsahovať baktérie koksu, vírusy a huby, ale pri aktívnej reprodukcii spôsobia zápalový proces.

Alokácie zahŕňajú:

 • Hlien z krčka maternice. V oblasti krčka maternice sú žľazy, ktoré vylučujú hlien, ktorý chráni maternicu pred infekciou.
 • Epitelové bunky z maternice. Bunky epitelu sú neustále aktualizované a staré bunky zostupujú do dutiny vagíny a idú von.
 • Rôzne mikroorganizmy. Vaginálnu flóru predstavujú rôzne baktérie mliečneho kvasenia, baktérie cocci, Dederleinove tyčinky, ako aj mykoplazma a ureaplazma v malých množstvách. Podmienečne patogénne baktérie môžu byť tiež obsiahnuté v sekrétoch, ale na začiatku zápalového procesu sa ich počet zvyšuje, čo vedie k rôznym komplikáciám.

Farba: norma a možné ochorenia

Zmeny vo farbe vaginálneho výtoku u žien môžu indikovať zápalový proces alebo ochorenie.

Gynekológovia tvrdia, že normálne prepustenie zo zdravej ženy je neisté, transparentné a bez zápachu. S prihliadnutím na fyziologické vlastnosti organizmu sa však farba sekrétov môže meniť na žltú.

Akonáhle zápalový proces začína vo vaginálnej dutine, mení sa farba výboja. Je to signál, aby ste sa poradili s lekárom a podstúpili vyšetrenie. Neodporúča sa robiť diagnózu sami na základe iba farby vaginálneho výtoku. Rovnaký príznak môže byť prejavom rôznych chorôb.

Akú farbu hovorí:

 • Žlto. Žltý výtok z pošvy nie vždy hovorí o patológii. Ak sú ľahké, nie hojné, potom je to normou. Dokonca jasnejší žltý výboj sa považuje za normálny, ak sa objaví deň alebo dva pred menštruáciou. V tomto prípade nie je dôvod na obavy. Vaginálny výtok výraznej žltej farby je známkou zápalového procesu, ak majú ostrý nepríjemný zápach, prudko sa zvýši množstvo, ktoré nebolo predtým pozorované, a je tiež sprevádzané podráždením a začervenaním pohlavných orgánov.
 • Zelene. Zelená farba výboja sa na normu rovnako nevzťahuje. Aj keď sa ešte neobjavili iné príznaky zápalu, je to už signál, ktorý by sa nemal ignorovať. Zelený výtok spravidla indikuje prítomnosť zápalového procesu vo vagíne. Sekréty sa stávajú zelenými, keď sa počet leukocytov zvyšuje. Zelené sekréty sa niekedy objavujú s vaginitídou, zápalom vaječníkov, cirvicitídou (zápal krčka maternice).
 • Bielu. Biele alebo mliečne sekréty sa považujú za normálne, ak sa objavujú v malých množstvách, nemajú výrazný zápach a nie sú sprevádzané bolesťou, rezaním, svrbením. Silný a silný biely výtok môže obsahovať hnis. Spravidla sú sprevádzané nepríjemným zápachom.
 • Red. Červený výtok obsahuje krv. Sú úplne normálne počas menštruácie a deň pred ňou (slabé krvácanie). Krvácanie z prieniku a krvácanie medzi periódami môžu byť príznakom endometriózy, rakoviny krčka maternice, potratu na začiatku tehotenstva atď.

Vôňa a konzistencia: typy, normy a patológia

Ak zmeníte zápach výboja, je naliehavé kontaktovať gynekológa na vyšetrenie

Pri absencii ochorenia nemá vaginálny výtok žiadny zápach. Sú vodnaté, nie hojné, bez inklúzií a tuleňov, zrazenín. Konzistencia sekrétov môže závisieť od vlastností organizmu. Aj keď sa výtok stal o niečo silnejším, nemožno ho považovať za patológiu v neprítomnosti iných príznakov zápalu.

Zmeny konzistencie sa vyskytujú s väčšou pravdepodobnosťou, keď sa objavia iné príznaky, napríklad pri zmene farby, zápachu, krvi atď. Vzhľad krvavého, hustého výtoku so zjavnými zrazeninami a bolesťou si vyžaduje lekársku pomoc a konzultáciu gynekológa.

V prípade zápachu sa berie do úvahy nepríjemný zápach, ktorý nebol prítomný. Odporúča sa navštíviť gynekológa, ak sa objaví zápach, niekedy však dôvodom tohto stavu je nedostatok osobnej hygieny.

Je potrebné vziať do úvahy vôňu, ktorá sa objavuje pod podmienkou, že žena je denne umytá, mení bielizeň a uteráky:

 • Kyslý zápach. Najčastejšie kyslý zápach výboja vzniká pri aktívnej reprodukcii húb (s kandidózou). U ľudí sa táto choroba nazýva drozd. Kvasinkové huby sa začínajú aktívne množiť s poklesom imunity, čo spôsobuje nepríjemný kysavý zápach, penivý alebo hustý syrový výtok, svrbenie a podráždenie pohlavných orgánov. Toto ochorenie sa vyskytuje u mnohých žien a nie je úplne vyliečené. Ak existujú provokatívne faktory, môže sa objaviť opäť drozd.
 • Vôňa rýb. Silný zápach rýb vo výtoku ukazuje častejšie vaginózu. Rovnováha prospešných a patogénnych baktérií v pošve je rozbitá, je tu sivá alebo nazelenalá výtok so silným nepríjemným zápachom stale rýb.
 • Kovová vôňa. Kovový zápach (zápach železa, krvi) nastáva pri krvácaní. Ak sa objavia uprostred cyklu, sprevádzané silnou bolesťou, môže to byť príznakom zápalového ochorenia alebo rakoviny krčka maternice.
 • Páchnuca vôňa. Vôňa hniloby a hojný žltý výtok môže byť tiež príznakom rakoviny.

Čo keď je výtok zlý

Vaginálna flóra - účinná diagnostika gynekologických ochorení

Prvá vec, ktorú treba urobiť, keď dôjde k podozrivému prepusteniu, je návšteva lekára a vyšetrenie. Gynekológ si vypočuje sťažnosti, vykoná vyšetrenie a urobí náter. Test rozkladu pomôže identifikovať infekciu a objasniť patogén.

Neodporúča sa robiť diagnózu sami a začať liečbu, odpisovať akýkoľvek výtok do drozdu. Prijatie rôznych antifungálnych liekov v neprítomnosti kandidózy môže situáciu zhoršiť.

Ak idete k lekárovi v súčasnosti nie je možnosť, môžete použiť univerzálne protizápalové lokálne lieky, ktoré pomôžu zmierniť príznaky pred odchodom k lekárovi. Tieto lieky zahŕňajú Lactagel. Jedná sa o jednovrstvový vaginálny gél na jednorazové použitie. Liek pomáha obnoviť normálnu mikroflóru pošvy, čím podporuje rast prospešných baktérií. Toto opatrenie však nemožno považovať za univerzálne pri akejkoľvek chorobe.

Ak chcete vyliečiť príčinu nepríjemného výtoku, je potrebné urobiť diagnózu a podstúpiť komplexnú komplexnú liečbu.

Po diagnóze je potrebné striktne dodržiavať odporúčania gynekológa. Mnohé choroby môžu byť opakujúce sa, preto sa neodporúča prerušiť liečbu pri prvých príznakoch zlepšenia.

Žiadne zápalové a infekčné ochorenia v oblasti genitálií by sa nemali liečiť doma ľudovými liečebnými prostriedkami. Len úplná liečba a pravidelné pozorovanie pomôžu vyhnúť sa takým závažným komplikáciám, ako je neplodnosť, rakovina, chronické zápalové ochorenia, endometrióza atď.

Viac informácií o vaginálnom prepustení nájdete vo videu:

Najčastejšie sa liečba takýchto stavov začína liekovou terapiou. Lekár predpisuje antibakteriálne alebo antifungálne prípravky na perorálne použitie, ako aj lokálne čapíky, masti, gély, na odstránenie infekcie. Často je pre úplnú obnovu dôležité zaobchádzať s partnerom.

V niektorých prípadoch je predpísaná fyzioterapia, diagnostická a terapeutická kyretáž, ako aj liečba na obnovenie normálnej mikroflóry vagíny.

Vaginálny výtok počas tehotenstva

Akýkoľvek výtok z pošvy počas tehotenstva vyvoláva obavy pre ženu, pretože sa obáva poškodenia dieťaťa a spôsobuje infekciu. Najčastejšie desivé sú krvavé výtoky počas tehotenstva.

Nesmú byť hojné alebo dostatočne hojné. V každom prípade je krvácanie počas tehotenstva zlým znamením. Je potrebné okamžite konzultovať s lekárom. Niekedy špinenie neprináša vážne komplikácie, ale je lepšie sa mýliť. Okrem krvácania tehotnej ženy môže dôjsť k výtoku s nepríjemným zápachom a zmenenej farbe, čo indikuje zápalový proces a tiež vyžaduje okamžitú liečbu.

 • Bielu. Počas tehotenstva dochádza k hormonálnym zmenám, čo vedie k zvýšeniu množstva sekrétov. Je to úplne normálne, ak je výtok číry, bez zápachu a nespôsobuje podráždenie, pálenie a začervenanie. Stojí za to venovať pozornosť tzv. Sliznici. Je to zrazenina hlienu s pruhmi krvi. Vytvára sa v oblasti krčka maternice a chráni maternicu a dieťa pred infekciou. Kork by mal ísť pred pôrodom. Ak vyšla skôr, hovorí o predčasnom narodení, žena by mala byť hospitalizovaná.
 • Žltý výboj. Ak je výtok žltkastý, nie je to patológia. Tmavý alebo nasýtený žltý výtok s nepríjemným zápachom je známkou zápalového procesu.
 • Brown. Hnedý výtok navrhuje koagulovanú krv vo výtoku. Podobne ako scarlet krv, také sekréty nemôžu byť normálne počas tehotenstva. Môžu naznačovať mimomaternicové tehotenstvo a možnú hrozbu potratu. To môže spôsobiť bolesť v spodnej časti brucha. Ak je obdobie tehotenstva dostatočne veľké, takéto prepustenie sa vzťahuje na začiatok procesu narodenia. Môžu sa objaviť súčasne s kontrakciami.

Akékoľvek otázky týkajúce sa prepustenia počas tehotenstva by mal riešiť lekár. Prítomnosť zápalového procesu vo vagíne je nebezpečná pre plod.

Význam tajomstva a jeho zloženia

Vaginálne sekréty sú normou. Jeho produkcia sa vyskytuje u všetkých žien / dievčat v reprodukčnom veku, počnúc začiatkom puberty. Preto vaginálny výtok z panien je fyziologický stav, ktorý nie je nijakým spôsobom spojený s nástupom sexuálnej aktivity.

Normálne vypúšťanie v jeho zložení zahŕňa:

 • malý počet slizníc maternice, ako aj nadbytok plazmy a lymfy,
 • hlienu produkovaného bunkami krčka maternice
 • vaginálnej mikroflóry, vrátane oportúnnych patogénov,
 • minimálny počet leukocytov - prekročenie prípustných 10 jednotiek indikuje vývoj zápalového procesu.

Ženy bielky vykonávajú mnoho funkcií. Hlavné sú:

 • vaginálny debridement,
 • udržanie požadovanej úrovne mikroflóry, t
 • zvlhčovanie stien vagíny počas pohlavného styku,
 • ochrana.

Je to zmena vzhľadu vaginálneho sekrétu, ktorá indikuje vývoj vaginálnych infekcií alebo iných patologických zmien v práci reprodukčných orgánov.

Symptómy patologických sekrétov

Vaginálny výtok v prípade akýchkoľvek problémov mení nielen farbu, ale aj konzistenciu. Príčinou sú vo väčšine prípadov rôzne infekcie spôsobené aktívnym rozmnožovaním zástupcov podmienečne patogénnej mikroflóry alebo patogénov, ktoré prenikli zvonka.

Provokujúce faktory sú:

 • nedodržiavanie pravidiel organizácie intímnej hygieny, t
 • antimikrobiálna liečba
 • na hormonálnej úrovni.

Zameraním sa na typy zmien môžeme predpokladať, že to bola ich príčina. Pre presnú diagnózu sú však potrebné laboratórne testy.

Nasledujúce príznaky naznačujú patologický výtok:

 • výskyt nepríjemných pocitov v oblasti slabín, svrbenie a / alebo pocity pálenia,
 • ženské bielky menia odtieň - dostávajú žltú, zelenú a mliečne bielu farbu, niekedy obsahujú penu,
 • ako súčasť tajomstva sú kýčovité inklúzie bieleho alebo oranžového odtieňa, ktoré spôsobujú podráždenie vonkajších pohlavných orgánov,
 • zvýšenie vylučovania vagíny a výskyt špecifického zápachu sleďa,
 • výskyt hojnejšej bielej žltej farby v kombinácii s bolesťou pri močení,
 • hustý vaginálny sekrét obsahujúci nečistoty hnisu / krvi, s nepríjemným zápachom

Patológia je tiež rozpoznaná krvácaním z krčka maternice v intervaloch medzi menštruáciami. Výskyt nepríjemného jantáru a zmena farby vaginálneho sekrétu môže byť znakom vývoja kandidózy, trichomoniázy, gardnerellezy.

Charakteristické zmeny belšie v závislosti od patogénu:

 1. Chlamydia je priehľadné tajomstvo peny.
 2. Bakteriálna vaginóza (Gardnerellosis) - sivá farba v kombinácii so silným rybím zápachom.
 3. Thrush (vaginálna kandidóza) - hustý hlien, pripomínajúci tvaroh, spôsobuje opuch a svrbenie vulvy.
 4. Trichomoniasis - lepkavý žltý výtok, sprevádzaný svrbením, hyperémiou a opuchom slizničných orgánov.
 5. Vaginitída, cervicitída, zápal vaječníkov - belšia zelená.

Krvácanie z prieniku môže indikovať prítomnosť endometriózy, patológie rakoviny, spontánneho potratu a iných patológií.

Aké sekréty sa považujú za normálne u žien

Vaginálny výtok je prítomný v každej reprezentatívnosti ženského reprodukčného veku. Sú fyziologickou normou.

Normálny výtok zo zdravej ženy je úplne transparentný - v nich nie sú žiadne cudzie inklúzie - a prakticky žiadny zápach. Známky infekčných infekcií sa stávajú zmenou vzhľadu výboja a ich konzistencie.

priehľadný

Normálne by mali byť vaginálne a maternicové sekréty úplne transparentné. Vôňa je buď úplne chýba, alebo tajomstvo má ľahkú kyslú príchuť.

Ak dôjde k zmene v zložení hlienu vylučovaného z pošvy, potom dôvody môžu byť odlišné. Často ide o endometritídu a vaginózu.

White Beli

Za platnú fyziologickú možnosť možno považovať aj vzhľad slizníc dievčat a žien z vagíny v bielej farbe. Ale len ak majú normálny zápach a sú homogénne v štruktúre.

Táto farba výboja sa môže objaviť pred nástupom menštruácie, uvoľnením zrelých vaječných buniek (ovulácie) a časných gestačných období.

Biele biele - norma. Ale ak sa stanú zakalené, silné, obsahujú cudzie častice, nepríjemný zápach, potom je to jasný znak infekcie.

Na vyvolanie zmien v zložení a vzhľade vaginálneho sekrétu - okrem infekcií - môže:

 • používanie nástrojov nízkej kvality na intímnu hygienu, t
 • pravidelná rehabilitácia pošvy, porušovanie prirodzenej mikroflóry,
 • dlhodobé užívanie perorálnych kontraceptív
 • zachovanie sedavého životného štýlu.

Výskyt veľkého množstva bielej bielej v strede cyklu indikuje ovuláciu.

Žltá leucorrhoea u žien môže byť normou a patológiou. Sú normálne, ak:

 • nie je sprevádzaný výskytom nepríjemného zápachu, pálenia, svrbenia alebo akéhokoľvek iného nepohodlia,
 • majú mierne žltý odtieň
 • konzistencia vodnatá, neobsahujú zrazeniny.

В ситуации, когда у женщины появляется желтый (насыщенный по цвету) секрет, необходимо проконтролировать наличие дополнительной симптоматики. Это:

 • значительное увеличение объема выделяемых белей,
 • жжение, зуд наружных половых органов и слизистой,
 • bolesti pri močení.

Dôvodom môžu byť rôzne infekcie, najmä vaginitída, trichomoniáza. Je potrebné poradiť sa s gynekológom a podstúpiť priebeh liečby.

Šedý výtok indikuje vývoj serosometrov - zhlukov seróznej tekutiny v maternici. Tento stav je najčastejšie diagnostikovaný počas menopauzy, ale vyskytuje sa aj u žien vo fertilnom veku.

Patológia je sprevádzaná sivastým výbojom bez zápachu - ak nahromadená tekutina nie je infikovaná. Ak patogénne mikroorganizmy preniknú do maternice, bielky začnú nepríjemne cítiť.

Tupá konzistencia a zelená farba ženského výtoku sa považuje za patológiu. Sú znakom bakteriálnej infekcie postihujúcej maternicu a jej prídavky. Vo väčšine prípadov zelenú bielku sprevádzajú kvapavku.

Leucorrhoea má takýto odtieň v dôsledku veľkého počtu leukocytov, ktorý je spôsobený silným zápalovým procesom. Sú tiež sprevádzané silným nepríjemným zápachom.

Krvavá, nahnedlá

Krvavý výtok z krčka maternice sa považuje za najnebezpečnejšiu odrodu, hoci ich vzhľad možno vysvetliť obdobím menštruačného cyklu - môžu sa vyskytnúť pred nástupom krvácania, ako aj počas puberty, kedy sa menštruačný cyklus práve vytvára.

Dôvody hnedastej farby vylučovaného vaginálneho hlienu môžu byť:

 • nútené prerušenie tehotenstva,
 • infekcie
 • začiatok menopauzy,
 • užívanie nedostatočných perorálnych kontraceptív, t
 • hrubý sex
 • prítomnosť nádorov.

Vzhľad krvavého výboja je dôvodom na získanie kvalifikovaného poradenstva od špecialistu.

Počas tehotenstva

Výtok z vagíny akéhokoľvek netypického typu by mal upozorniť tehotnú ženu a stať sa dôvodom na gynekológ. V prípade potreby Vám lekár predpíše vhodnú liečbu. Zvlášť nebezpečné je krvavé tajomstvo.

Tehotné dievča môže mať aj iné druhy belšie:

 1. Bielu. Kvôli neustále sa vyskytujúcim hormonálnym zmenám. Budú považované za normálne, ak zostanú dostatočne priehľadné, sliznice a nespôsobia pocit svrbenia, podráždenia kože na pohlavných orgánoch.
 2. Žlto. Prítomnosť mierne žltého odtieňa je prijateľnou fyziologickou normou. Nebezpečenstvo je tajomstvo bohatej žltej farby, ktorá je sprevádzaná nepríjemným zápachom. To indikuje prítomnosť infekcie a zápalu.
 3. Hnedastá. Táto možnosť je znamením zrazenej krvi. Je rozpoznaný patologicky a môže naznačovať začiatok spontánneho potratu, alebo sa môže stať predzvesťou predčasného pôrodu. V tomto prípade sprevádzaný vývojom kontrakcií.

Po pôrode - lochia

Krvavý nahnedlý výtok po pôrode je prítomný vo všetkých ženách bez výnimky. Ich vzhľad je spôsobený zúčtovaním maternice.

Normálne nie je výtok príliš silný, čo sa týka objemu, podobá sa klasickej menštruácii. Prvé štyri dni sú dosť hojné, potom ich počet klesá. Lochia zmizne úplne po asi 7-10 dňoch po narodení.

Skutočnosť, že sa niečo pokazilo, naznačuje zmenu farby na svetlú šarlátovú. Príliš veľa krvavých leucorrhea je príznakom krvácania.

Keď je menopauza normálna

Vaginálna sekrécia je prítomná u žien všetkých vekových kategórií. K jeho zmenám dochádza v závislosti od dní cyklu. Ale v období menopauzy, sprevádzanej zánikom reprodukčnej funkcie, je celkové množstvo belšie výrazne znížené.

V neprítomnosti patológií a porúch prirodzenej mikroflóry sekréty zostávajú transparentné, niekedy môžu získať mierne žltkastý odtieň.

S rozvojom vaginálnych infekcií sa kvalita tajomstva výrazne líši. Má ne-charakteristickú chuť, zmeny konzistencie, farby a zloženia.

Fyziologickou normou je vzhľad hnedého výtoku bez zápachu. Sú vysvetlené hormonálnymi zmenami vyskytujúcimi sa v tele ženy.

Podrobnejšie o vaginálnom tajomstve pri vyvrcholení odporúčame prečítať si v samostatnom článku na našej webovej stránke.

Čo hľadať

Vaginálny výtok pomáha nezávisle hodnotiť zdravie reprodukčných orgánov. Každá transformácia v zložení, farbe a konzistencii vaginálneho hlienu je zámienkou na získanie kvalifikovanej lekárskej starostlivosti.

Zmeny belších objemov pri zachovaní fyziologickej priehľadnosti a zápachu sa môžu vyskytnúť v dôsledku hormonálnej nerovnováhy. Takáto odchýlka často sprevádza obdobie nosenia dieťaťa.

Známky STD sú radikálne zmeny vo vaginálnom sekréte. Mení farbu, napríklad je možné, že sa objaví odtieň sivej, nečistoty vo forme krvi / hnisu. Vôňa sa tiež mení: biele získavajú netypickú arómu, najmä s gardnerelózou, silne zapáchajú po rybách alebo čpavku.

Dodanie testov a inštrumentálna diagnostika umožní stanoviť skutočný dôvod zmeny vaginálnych sekrétov. Liečba bude priradená na základe výsledkov.

Vaginálny výtok, ako už bolo uvedené, je prítomný u všetkých samíc. Normálne je to číry, bez zápachu hlienu, mierne žltkastý alebo belavý odtieň je povolený. Zmeny v zložení, konzistencii, farbe a vôni naznačujú vývoj patologického procesu, v ktorom sa môže zúčastniť telo maternice a prívesky. Žena sa odporúča navštíviť gynekológa a podstúpiť príslušné vyšetrenie.

Ako vznikajú sekréty a aké sú?

Pred zvážením, čo by malo byť v norme, definujeme, čo sú. Tajným prírodným fenoménom je spravidla to, že je produkovaný žľazami umiestnenými na sliznici vestibulu vagíny, krčka maternice. Zloženie hlienu spája určité množstvo výpotku vaginálnych ciev, výtok z dutiny maternice. Jednou z hlavných úloh tajomstva je chrániť steny maternice a vagíny pred zavedením patogénov. Je tiež potrebné zabrániť vysychaniu vagíny a čisteniu genitálneho traktu. Preto odstránenie tých bielych, ktoré sú normou, žena odstráni ochrannú vrstvu a otvorí prístup k infekciám.

Obvykle sa počas dňa vylučuje 1 až 5 ml vaginálneho hlienu, pričom jeho vlastnosti sa môžu počas menštruačného cyklu meniť, vrátane odtieňa a textúry. Objem sa môže tiež zmeniť, prirodzené dôvody ovplyvňujúce tento ukazovateľ sú:

 • ovulačné obdobie
 • s dieťaťom
 • sexuálne vzrušenie.

Pri nedostatočnej produkcii vaginálnej tekutiny môže nastať bolesť v procese sexu, častá infekcia tela. Ak vezmeme do úvahy parametre vaginálneho hlienu u ženy, jeho zloženie zahŕňa bunky a rôzne mikroorganizmy:

 • Hlien, ktorý tvorí kanál krčka maternice, čo je ochrana proti infekčným patológiám krčka maternice.
 • Neustále aktualizované bunky epitelu maternice, zatiaľ čo oddelené bunky zostupujú do vaginálnej dutiny, potom idú von.
 • Mikroflóra, ktorá zahŕňa 5 až 12 druhov mikroorganizmov, vrátane malého počtu baktérií baktérií, vírusov a plesní. Aktívne sa množia pod vplyvom negatívnych faktorov a sú schopné vyvolať rozvoj zápalového procesu.

Predpokladá sa, že za normálnych podmienok sú vaječníky, dutina maternice a vajcovody spolu s krčka maternice úplne sterilné a mikroorganizmy kolonizujú iba vagínu.

U žien a dievčat v reprodukčnom veku obsahuje prirodzená vaginálna mikroflóra väčšinou baktérie produkujúce kyselinu mliečnu, vďaka ktorej je normálne vylučovaná sekrécia kyslým médiom s hodnotou pH 3,8 až 4,4. To vysvetľuje možný kyslý zápach hlienu.

Charakteristiky prirodzeného výtoku z pošvy

Každé dievča, ktoré dosiahlo vek pre deti, by malo mať prepustenie, ktoré indikuje zdravotný stav jej reprodukčného systému.

Existuje množstvo znakov, podľa ktorých je žena schopná nezávisle určiť, do akej miery tajné tajomstvo spĺňa normu:

 • Odhaduje sa, akú farbu má tajomstvo, výsledky korelujú s obdobím menštruačného cyklu - odtiene môžu byť biele, krémové, žlté alebo transparentné.
 • Prirodzený vaginálny výtok z väčšej časti nemá takmer žiadny zápach ani kyslé odtiene.
 • Konzistencia hlienu sa môže líšiť od kvapaliny k viskóznej.
 • Hoci objem tajomstva sa môže líšiť, nemala by presiahnuť asi lyžičku.
 • Množstvo hlienu sa výrazne zvyšuje pred menštruáciou, po pohlavnom styku, počas sexuálneho vzrušenia.

Povaha ženy, hormonálne pozadie jej tela, prítomnosť alebo absencia sexuálneho života a ďalšie faktory ovplyvňujú povahu vaginálnych sekrétov. Pri dievčatách by mali byť biele osoby neprítomné až do obdobia pre dospelých, berúc do úvahy zvláštnosti hormonálneho pozadia a štruktúru pohlavných orgánov v tomto veku.

Alokácie sú dôkazom patológie, ak majú vôňu, farbu a objavujú sa u dievčat vo veku 10-12 rokov. Zvyčajne takýto hlien indikuje problémy v močovom alebo tráviacom systéme. Približne 12 mesiacov pred začiatkom prvého menštruačného cyklu sa začína tvorba vaginálnej tekutiny u dospievajúcich dievčat v dôsledku hormonálnych zmien. Leucorrhoea môže byť tekutá alebo sliznica, natretá bielou alebo slabo žltej farby, keď opúšťajú vagínu, nemalo by dochádzať k nepríjemným pocitom - bolestivosť, pálenie alebo svrbenie, opuch a začervenanie. Po stabilizácii mesačného cyklu sa pozorujú cyklické zmeny vlastností exkrementov. Vzhľadom na to, že dievčatá a ženy majú najčastejšie mesačný cyklus 28 dní, zvážte prirodzené zmeny vo vaginálnom prepustení, pričom ho berieme ako základ:

 • V počiatočnej fáze cyklu - a to je obdobie od prvého do dvanásteho dňa po skončení menštruácie - vylučovaný hlien je často tekutý, jednotnej konzistencie, niekedy so zahrnutím hrudiek, ktoré sa skladajú z mŕtveho epitelu. Jeho farba je transparentná, ale biele alebo žlté odtiene sa nepovažujú za patológiu. Vôňa chýba alebo dáva mierne kyslú chuť.
 • V trinásty - pätnásty deň začína ovulačné obdobie, v ktorom sa objem denných exkrétov zvyšuje na 4 ml, ich konzistencia je podobná viskóznemu hlienu, farba sa mení od transparentných po biele alebo svetlé béžové tóny.
 • V druhej fáze cyklu, ktorá začína v pätnástom alebo šestnástom dni, je normálny výtok žien znížený, konzistencia je podobná polievke alebo sparingovému krému. Farba zostáva číra, belavá alebo žltkastá. Bezprostredne pred mesačným výbojom sa stáva slizkým a rozmazáva sa, čím získava hnedý odtieň.

Prečo sa bieli menia

Okrem mesačného cyklu a patologických stavov existuje mnoho najčastejšie hormonálnych faktorov, ktoré ovplyvňujú charakter tajomstva:

 • Keď dievča začne mať pohlavný styk alebo nastane zmena partnerov, do vagíny prenikne nová mikroflóra, nepatogénna, ale úplne cudzia. V dôsledku toho sa v určitom časovom období, ktoré je individuálne pre každý jednotlivý organizmus, reprodukčný systém prispôsobuje zmenenému zloženiu mikroflóry. V takýchto časoch môže nastať zvýšenie objemu vylučovanej sekrécie, zmena jej konzistencie a farby. Zároveň by mal byť úplne bez akýchkoľvek ťažkostí, vrátane svrbenia alebo pálenia.
 • Samotný sexuálny kontakt tiež vyvoláva vývoj špecifických bielych - po pôsobení kondomu niekoľko hodín, vaginálne výtoky sú podobné priehľadným zrazeninám, natretým belavými alebo žltkastými odtieňmi. Po šiestich alebo ôsmich hodinách sa hlien opäť zmení - stáva sa tekutým a bohatým, natretým na bielo. Keď sa používa kondóm alebo ak je akt prerušený, potom uvoľnené tajomstvo má štruktúru podobnú krému, pretože pozostáva z „stráveného“ vaginálneho mazania. Jeho farba je belavá, množstvo je dosť chudobné.
 • Samice perorálnych kontraceptív významne menia hormóny, inhibujú ovuláciu a počas prijímania prispievajú k zníženiu množstva sekrétov. Po ukončení využívania finančných prostriedkov sa obnoví charakter vaginálneho výtoku. Podobne, povaha bielej má obdobie laktácie. Keď končí obdobie laktácie, množstvo produkovaného hlienu je pomerne nízke.
 • Zvážte, aké vypúšťanie sa považuje za normálne pre ženy nosiace dieťa. Zvyčajne sa ich počet zvyšuje, pretože krvný obeh v genitáliách sa zrýchľuje a niektorá plazma preniká do lúmenu vagíny. V poslednom trimestri rastie objem sekrécie ešte výraznejšie, čo je predchodcom pracovnej aktivity.

Tehotné ženy musia venovať zvýšenú pozornosť povahe látky uvoľnenej z pošvy, pretože to môže znamenať skryté problémy. Napríklad kvapalný hlien v poslednom trimestri často indikuje vypustenie vody.

Bielidlá, ktoré sa objavujú po pôrode, sa nazývajú lochia, sú to sekréty maternice, ktoré zahŕňajú krv, hlien, odmietnuté kvôli nedostatku životaschopnosti tkaniva. Za normálnych okolností, lochia vyniknúť od troch do šiestich týždňov, niekedy toto obdobie sa zvyšuje na takmer jeden a pol mesiaca. V tomto štádiu je dôležitá tendencia k poklesu objemu lochia a ich zosvetľovanie - prvých sedem dní výtoku pripomína zvyčajné ťažké obdobia, ktoré môžu obsahovať zrazeniny. Postupne sa znižuje objem lochie a mení sa farba v smere žlto-bielych odtieňov, čo uľahčuje veľké množstvo hlienu, ktorý je v nich obsiahnutý, a môžu byť krvavé inklúzie. Bližšie k štvrtému týždňu, prepúšťanie sa rozmazáva, na konci šiesteho týždňa (toto obdobie môže trvať až do ôsmeho týždňa) bieli sa stávajú rovnakými ako pred počatím dieťaťa.

Hormonálne pozadie u žien sa výrazne líši v období pred nástupom postmenopauzy. Zoberme si, čo by malo byť v tomto čase výberom - ich objem je výrazne znížený, v kompozícii sa väčšinou pozorujú mikroorganizmy koksu, ktoré zahŕňajú streptokoky a stafylokoky.

Je potrebné mať na pamäti: bez ohľadu na obdobie menštruačného cyklu a iné okolnosti, vaginálny sekrét by nemal byť sprevádzaný nepríjemnými pocitmi. V opačnom prípade je potrebné okamžité gynekologické vyšetrenie.

Červené krvinky

Jednotlivé červené krvinky sa nachádzajú v nátere, patológia sa neberie do úvahy. Odborníci pri skúmaní výboja pred menštruáciou a po menštruácii, dôvody, pre ktoré sú vysvetlené fyziológiou, dospeli k záveru, že počas tohto obdobia stúpajú krvinky. To je dôvod, prečo sa stretnutie s gynekológom musí ísť, keď je menštruácia kompletná.

Okrem toho sa červené krvinky dostanú do šmu s hrubým odberom, keď ostrý nástroj poškodí sliznicu.

Epitelové bunky

Vnútro pošvy je lemované skvamóznym epitelom. Pravidelne sa aktualizuje. Preto sa považuje za normálne, aby epitelové bunky vstupovali do výtoku z pošvy.

Ak má žena nízke množstvo estrogénu so zvýšeným počtom androgénov, potom bude mať vo vaginálnom sekréte menej epiteliálnych buniek. V prípade nadmerného počtu deskvamovaného epitelu je potrebný ďalší výskum na elimináciu zápalu.

diagnostika

Odborníci skúmajú bezfarebný výtok bez zápachu od žien nasledujúcimi spôsobmi:

 • Mikroskopická metóda. Odobratý materiál je položený na skle a vyšetrený pod mikroskopom. Ak sa na analýzu použije príliš veľa hlienu, výsledok bude skreslený. Nie každý to berie do úvahy.
 • Cytológia. Vďaka tejto metóde je možné posúdiť stav epitelu kryštalického tkaniva. Analyzujte rakovinu a prekancerózne bunky krčka maternice.
 • Stanovenie pH. Mnohí odborníci dnes túto štúdiu zanedbávajú, hoci acidobázická rovnováha môže veľa povedať o tom, ktorý výtok z pošvy prevláda.
 • Plodiny. Často je potrebné určiť, ktoré baktérie sú aktívne, aby sa našiel účinný prostriedok na boj proti nemu. Ale tu sú nejaké nedostatky. Ak si vezmete rozmazanie nedbalo, potom mikróby žijúce v predvečer vagíny padnú do neho.
 • Imunologická štúdia (PCR a podobne). Spôsob je účinný a drahý. Dnes je to predpísané mnohým, aj keď nie sú menej informatívne náprotivky.

V pošve je vždy bohatý súbor mikroorganizmov. Existujú huby, vírusy a baktérie. Môžu sa dostať dovnútra rôznymi spôsobmi: počas pohlavného styku, počas operácií, zranení a iných situácií.

Treba poznamenať, že perineálna oblasť je považovaná za najviac znečistenú oblasť ľudského tela. Počas črevného vyprázdňovania opúšťa telo mnoho choroboplodných zárodkov. Aj u žien sekréty zahŕňajú rôzne mikroorganizmy.

V dôsledku toho je oblasť okolo konečníka a vulvy obývaná baktériami. К концу дня всегда запах прокладки или нижнего белья подтверждают сказанное. Личная гигиена помогает решать этот вопрос без проблем, хотя идеальной чистоты достичь никогда не получиться. И это нормально.

Ранее считалось, что выделения в норме у женщин должны содержать только лактобактерии и все. Mikrobiológia sa vyvinula, takže vedci vyvrátili toto tvrdenie. Zistilo sa teda, že obyvatelia vagíny môžu mať asi 100 druhov. A „populácia“ je pre každého odlišná. Celkovo je možné u jednej ženy detegovať približne 5 druhov oportúnnych baktérií.

Môžu to byť vírusy, huby, baktérie, prvoky. Väčšina ich životov nepoškodzuje telo ženy. Ak sa pre nich vytvoria optimálne podmienky pre reprodukciu, začne sa zápalový proces. Hojná sekrécia sa objavuje, dokonca aj z maternice výtok môže dôjsť. Všetko závisí od patogénu.

Dnes neexistuje jediný názor na to, prečo je ľudské telo útočiskom pre mnoho baktérií. V neprítomnosti výraznej symptomatológie je žena považovaná za zdravú, napriek takej bohatej flóre.

Najbežnejšími mikroorganizmami vagíny sú Candida, Mycoplasma, Ureplazma, Staphylococcus a Streptococcus.

Názory lekárov sa delia na skupinu, na ktorú sa odvolávajú - normálnu flóru alebo podmienečne patogénnu. Mikróby môžu žiť v tele bez toho, aby spôsobili ochorenie. Normálny vaginálny výtok, ktorého fotografie možno vyhľadávať na internete, aj keď obsahujú veľa baktérií, nie je „vyliečený“, kým sa neobjavia príznaky a iné príznaky ochorenia.

Telo nenarodeného dieťaťa je okamžite osídlené rôznorodou flórou. Ak preskúmate vaginálnu sekréciu dievčaťa, často sa tam nachádzajú črevné baktérie. Takýto jav je normálny. V adolescencii, keď začína prvé krvácanie maternice, je vagína kolonizovaná baktériami kyseliny mliečnej. Od prvých dní života je veľmi málo alebo vôbec nič.

Vaginálny výtok zmení svoje zloženie počas rastu a vývoja dievčenského tela. Niektoré druhy baktérií postupne vytesňujú ostatných. Dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny umožňuje udržiavať genitálie čisté, ale nie absolútne. V každom prípade, za rôznych podmienok, je vagína kolonizovaná rôznymi baktériami, ktoré žijú v črevách. Okrem toho sexuálny styk a nerovnováha pri užívaní antibiotík tiež pravidelne mení flóru.

Už sme spomínali, že iba laktobacily boli považované za prospešné pre zdravie genitálneho traktu. Ale všetko sa ukázalo byť ťažšie. Vaginálny výtok niektorých žien neobsahuje vôbec laktobacily. Alebo sú veľmi málo. Títo pacienti od 10 do 42%.

Následne bol termín ekosystém vytvorený ako aplikovaný na vaginálnu flóru. Pre jeho rovnováhu sú potrebné prospešné aj oportúnne baktérie. Laktobacily, ktoré obývajú vagínu, je tu asi 135 druhov. Svoje meno dostali vďaka svojej dôležitej funkcii - premeniť laktózu (mliečny cukor) na kyselinu mliečnu. Ekosystém môže obsahovať jeden typ laktobacilov alebo niekoľko.

Môžu byť rozdelené do troch typov:

 • produkujú peroxid vodíka,
 • produkciu kyseliny mliečnej
 • baktérie, ktoré sa viažu na bunky vaginálneho epitelu alebo iné mikroorganizmy.

Vaginálny výtok bez zápachu môže obsahovať akýkoľvek druh.

Pozrime sa, aký vplyv majú tieto alebo iné baktérie kyseliny mliečnej v genitálnom trakte. Peroxid vodíka tak nepriaznivo ovplyvňuje huby a patogény. Kvôli kyseline mliečnej sa v pošve vytvára kyslé prostredie, ktoré neutralizuje niektoré baktérie.

V prípade pripojenia laktobacilov k mikroorganizmom v črevnej skupine je ich pohyb obmedzený. To prispieva k tomu, že infekcia sa šíri pomalšie.

Baktérie kyseliny mliečnej nepôsobia na kvasinkovú hubu Candida. Stimulujú imunitný systém a sú zodpovedné za rovnováhu vaginálnej flóry. Ich aktívna životná aktivita narúša reprodukciu mnohých oportúnnych mikroorganizmov. Preto je ich počet pod kontrolou po celú dobu a vaginálny výtok je normálny, nie sú žiadne sprievodné príznaky zápalu.

Najnovšie štúdie ukázali, že najčastejšie v šmouhách sú tieto typy:

Predtým sa verilo, že vo vagíne dominujú acidofilné baktérie. Mnohé farmaceutické spoločnosti preto stále vyrábajú lieky s ich obsahom, určené na obnovenie mikroflóry a na liečbu všetkých druhov infekcií. Bohužiaľ, ich účinnosť je pomerne nízka.

Video, ako prebieha proces rozmazania:

Prítomnosť ektopie alebo ako sa nazýva aj pseudo-erózia, ktorá sa často vyskytuje u mladých dievčat, tiež spôsobuje hojný výtok bez zápachu a svrbenia.

Mnohí odborníci v post-sovietskom priestore nazývajú tento stav erózie krčka maternice a aktívne vykonávajú postup opatrovania. Je veľmi nežiaduce „liečiť“ ektopiu pre ženy, ktoré plánujú dieťa. Pretože počas pôrodu môžu nastať problémy s otvorením a vyhladením krčka maternice, čo vedie k prasknutiu.

Existuje tiež taký faktor, ktorý ovplyvňuje množstvo sekrécie. Tenké ženy majú nedostatok tukového tkaniva, takže majú veľa sekrécie a sú hojné, najmä počas vzrušenia.

To sa vysvetľuje tým, že tuk v ľudskom tele sa podieľa na metabolických procesoch zahŕňajúcich hormóny. Mimochodom, z rovnakého dôvodu, chudé ženy majú dlhší menštruačný cyklus a nemajú ovuláciu viac ako raz za rok.

Tukové tkanivo - druh depa dôležitých látok, ktoré sa akumulujú počas stresu. Okrem toho, tuk je vrstva, ktorá chráni orgány a štruktúry tela. Reprodukčný systém ženy má mnoho krvných ciev. Príroda sa o to postarala tak, aby procesy reprodukcie úspešne pokračovali.

Všimnite si, že výtok v 8. deň cyklu postupne zvyšuje svoje množstvo a mení sa jeho konzistencia - blíži sa ovulácia. Stáva sa vôbec, bez ohľadu na hmotnosť. S anovulačnými cyklami sa to nestane.

Dysbacteriosis. Po užití antibiotík je narušená črevná mikroflóra. Často je okamžite pozorovaný podobný obraz vo vagíne.

Sexuálne prenosné infekcie. Keď potvrdzujete jednu z infekčných chorôb, sotva ktokoľvek si kladie otázku, prečo je vaginálny výtok. Ale ak to spôsobuje nepohodlie v anus alebo uretre, žena môže byť vystrašená. Ale všetko je vysvetlené anatómiou, o ktorej sme hovorili vyššie. Mukózne membrány majú špeciálnu štruktúru, a preto existuje reťazová reakcia.

Počas pohlavného styku, vzrušenie a trenie penisu proti vaginálnym stenám spôsobuje zvýšenie prietoku krvi v cievach, a to ako vonkajších, tak vnútorných. Kvapalná časť krvi je v pošve - potenie sa tam.

U dievčat spôsobuje rozloženie podobnej konzistencie a hojnosti rozpaky počas pohlavného styku. Hoci gynekológ berie do úvahy ich sťažnosti, nie vždy je schopný pomôcť. Drogová terapia pre takéto problémy nie je.

Skutočnosť, že musíte umývať dvakrát denne, každá žena vie. V tomto prípade by ste to mali urobiť správne a používať výrobky prírodnej starostlivosti.

Pozrime sa na to, čo moderné hygienické výrobky spôsobujú výtok z pošvy u žien:

 • mydlo vysušuje pokožku a sliznice,
 • gély s vôňami a farbivami, t
 • podložky na každodenné použitie z dôvodu ich syntetického t
 • detergenty a gély na báze agresívnej chémie, t
 • tesné syntetické oblečenie.

Stojí za zmienku, že po defekácii, utrite riť s toaletným papierom z pošvy do záhybu medzi zadok, a nie naopak. Po močení sa pohyby zmenia. Utierajú genitálie rovnako z vestibulu vagíny do pubisu.

Pred a po sexe by ste sa mali umyť teplou vodou a mydlom. Chráni tak váš reprodukčný systém pred mnohými zápalovými patológiami.

Uvažovali sme, aké typy vaginálneho výtoku sú mimo menštruácie. Presnejšie, aké zloženie sú normálne. V prípade ochorenia genitálneho traktu sa stále vyskytuje výtok, ale spája sa aj so špeciálnymi príznakmi - bolesťou, nepríjemným zápachom, poškodením.

Okrem toho môže dôjsť k menšiemu krvácaniu počas ovulácie a počas implantácie môže žena detekovať výtok krvi. V každom prípade, ak sa vám zdá, že sekrécia sa stala niečím neobvyklým, poraďte sa s lekárom. Výsledky testov pomôžu pochopiť, čo sa deje s reprodukčným systémom.

Normálne vybitie

Existuje niekoľko druhov normálneho vaginálneho výtoku, ktorého povaha závisí od veku ženy, hormonálneho stavu, prítomnosti alebo neprítomnosti sexuálnej aktivity a iných faktorov.

Ihneď urobiť rezerváciu, že dievčatá pred začiatkom puberty vaginálne prepustenie by nemalo byť. Táto skutočnosť je spôsobená zvláštnosťami hormonálneho profilu a štruktúrou pohlavných orgánov v tomto vekovom období. Výskyt výtoku z pošvy u dievčaťa do 10 až 12 rokov, najmä výtok s farbou a vôňou, indikuje problémy buď v reprodukčnom systéme alebo v priľahlých tráviacich alebo močových cestách.

Približne rok pred začiatkom prvej menštruácie sa dievčatá stretávajú s vaginálnym výtokom v dôsledku hormonálnych zmien v tele, ktoré prechádzajú zo stavu „dievča“ do stavu „dievča“. Tieto výboje sú kvapalné, niekedy slizovité, majú belavú farbu alebo mierne výrazný žltý odtieň, bez zápachu alebo so slabým kyslým zápachom. Tieto sekréty sú fyziologicky normálne a nevyhnutné na zvlhčenie vaginálnej steny a na ochranu genitálií pred infekčnými agens. Prirodzene, normálny výtok nie je sprevádzaný takýmito pocitmi ako bolesť, svrbenie, pálenie a nevedie k začervenaniu a opuchu kože a slizníc vonkajších pohlavných orgánov.

Po nástupe menštruácie a pravidelný menštruačný cyklus pre normálny vaginálny výtok je charakterizovaný cyklickou zmenou vlastností a vlastností v závislosti od fázy menštruačného cyklu.

V prvej fáze menštruačného cyklu (s 28-dňovým cyklom - od konca menštruačného cyklu do 12 - 13 dní cyklu, ktorý sa počíta od prvého menštruačného obdobia 0) - výtok nie je bohatý (1-2 ml denne - priemer škvrny na dennom utierke je 2 3 cm), vodnaté alebo slizké, majú jednotnú konzistenciu (alebo môžu byť nečistoty vo forme malých (až 2 mm) hrudiek), sú bezfarebné alebo majú belavé alebo žltkasté odtiene, bez zápachu alebo so slabým kyslým zápachom.

Počas obdobia ovulácie (1-2 dni uprostred cyklu) sa množstvo výtoku zvýši na 4 ml za deň (veľkosť škvrny na dennej podložke sa zvýši na 5 cm), stanú sa slizkými, bodavými, niekedy tieň výtoku sa stáva béžovou.

V druhej polovici menštruačného cyklu sa množstvo výtoku (v porovnaní s ovulačným obdobím) znižuje, výtok sa môže stať krémovým alebo kishelepodobny. Niekoľko dní pred nástupom menštruácie je charakteristické opakované zvýšenie množstva výtoku.

Takáto cyklická zmena v charaktere sekrécie podmienene pretrváva počas celého reprodukčného obdobia ženy - od zavedenia pravidelného menštruačného cyklu až po objavenie sa prvých príznakov zániku hormonálnej funkcie vaječníkov u premenopauzálnych žien.

Existuje však mnoho faktorov, ktoré síce nie sú patologické, ale menia povahu vaginálneho výtoku. Medzi takéto faktory patrí nástup sexuálnej aktivity a zmena sexuálneho partnera, samotný pohlavný styk, hormonálna antikoncepcia, zmena osobnej hygieny alebo spodnej bielizne, tehotenstvo a obdobie po pôrode. Podrobne zvážte vplyv týchto faktorov na charakter výboja.

Začiatok sexuálneho života a zmena sexuálneho partnera vedú k tomu, že do ženského genitálneho traktu vstupuje nová, mimozemská, neznáma, hoci úplne normálna, nepatogénna mikroflóra. Výsledkom je, že v určitom časovom období (najmä individuálne pre každú ženu) je reprodukčný systém a celé telo ženy prispôsobené „novým nájomcom“. Toto obdobie je charakterizované zvýšením množstva výtoku, odfarbenia a textúry. Hlavná vec je, že neexistujú žiadne nepríjemné pocity (nepohodlie, svrbenie, pálenie).

sám pohlavný styk tiež prispieva k vzniku špecifického vaginálneho výtoku. Počas niekoľkých hodín po nechránenom styku (bez použitia kondómu) má vaginálny výtok vzhľad transparentných zrazenín s bielym alebo žltkastým nádychom. 6-8 hodín po pohlavnom styku sa mení charakter výboja: stávajú sa tekutými, bielymi a hojnými. Ak bol pohlavný styk chránený kondómom alebo bola použitá metóda prerušeného pohlavného styku, potom bol charakterizovaný krémovo bielym vylučovaním sekrécie pozostávajúcim z „spolupôsobiaceho“ vaginálneho lubrikantu.

Hormonálna antikoncepcia pomáha zmeniť hormonálny profil, ktorý zohráva zásadnú úlohu pri tvorbe vaginálnych sekrétov. Inhibícia ovulácie, na ktorej je založený účinok takmer všetkých hormonálnych kontraceptív, vedie k zníženiu množstva sekrétov (počas obdobia užívania tabletiek). Po zrušení antikoncepčnej povahy vaginálneho výtoku sa obnoví. Podobný účinok na charakter výboja má dojčenie, Na konci popôrodného obdobia je množstvo vaginálneho výtoku veľmi zanedbateľné (za predpokladu, že dieťa je „na požiadanie“ a nie mesačne).

počas tehotenstva nastáva aj zmena v hormonálnom stave organizmu, ktorá ovplyvňuje štruktúru a funkciu mnohých orgánov. Množstvo vaginálneho výtoku u tehotných žien sa spravidla zvyšuje v dôsledku zvýšeného krvného zásobovania orgánov reprodukčného systému a prenikania malého množstva plazmy (tekutej časti krvi) cez steny vagíny do jej lúmenu. Výtok sa stáva bohatým, vodnatým a spôsobuje viac denných zmien v pančuchových vložkách. Na konci tehotenstva sa množstvo výtoku stále zvyšuje v dôsledku hlienu vychádzajúceho z kanála krčka maternice, ktorý slúži ako predchodca blížiacej sa práce. Tehotná žena by mala byť veľmi pozorná k jej stavu, vrátane sledovania povahy vaginálneho výtoku. Napríklad výskyt veľmi tekutého výtoku v druhej polovici tehotenstva musí nutne upozorniť ženu a stať sa dôvodom na návštevu u lekára, pretože takýto obraz možno pozorovať počas výtoku plodovej vody.

Normálne vybitie po pôrode sa nazývajú lochie, Lochia je fyziologický popôrodný výtok z maternice, pozostávajúci z krvi, hlienu a oddelených, neživotaschopných tkanív (decidual uterus). Normálne je trvanie výtoku lochia 3-6 týždňov po narodení (niekedy až do 8 týždňov). Je dôležité, že existuje tendencia zosvetľovať a znižovať počet lohii. V prvom týždni po narodení je lochia porovnateľná s obvyklou mesačnou, len sú hojnejšie a môžu obsahovať zrazeniny. Potom ich počet klesá každý deň. Postupne získavajú žlto-bielu farbu v dôsledku veľkého množstva hlienu (podobajú sa vaječnému bielku), môžu obsahovať malú prímes krvi. Približne v štvrtom týždni sa pozorujú „špinavé“ výboje a do konca 6. - 8. týždňa po narodení sa vaginálny výtok stáva rovnakým ako pred tehotenstvom.

Množstvo výboja v perimenopauze (obdobie vrátane obdobia pred koncom menštruačnej funkcie, poslednej menštruácie a celého nasledujúceho života ženy) sa postupne znižuje. V zložení vaginálnych sekrétov v tomto období (rovnako ako u dievčat pred pubertou) prevládajú kokové mikroorganizmy (stafylokoky, streptokoky).

Ešte raz si spomíname: normálne by nemal byť najmenší pocit nepohodlia v oblasti genitálií, žiadna bolesť, žiadne svrbenie, žiadne pálenie. Výskyt týchto príznakov, dokonca aj na pozadí údajne normálneho charakteru výtoku, by mal byť signálom potreby okamžitej konzultácie gynekológa.

Patologické sekréty

Teraz sa pohovorme o zjavnom patologickom výtoku z pošvy. Prirodzene, vzhľadom na charakter vypúšťania, je takmer nemožné presne stanoviť spoľahlivú diagnózu, pretože vo väčšine prípadov existuje kombinácia dvoch alebo viacerých patologických procesov a lekári sa často stretávajú s atypickými prejavmi konkrétneho ochorenia. Z toho vyplýva, že pri výskyte výboja sa dá predpokladať len vývoj určitého patologického procesu a údaje z klinických, laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrení to musia dokázať.

Najčastejšími príčinami zmien v povahe vaginálneho výtoku sú špecifické infekčné a zápalové ochorenia reprodukčných orgánov, menovite trichomoniáza, kandidóza, chlamydia, kvapavka, ako aj bakteriálna vaginóza a nešpecifické zápalové ochorenia pohlavných orgánov. Pozrime sa, ako vyzerá výtok počas týchto patologických procesov a akým spôsobom môžete diagnózu potvrdiť alebo poprieť.

trichomoniáza: hojný biely, žltkastý alebo nazelenalý penivý výtok s nepríjemným zápachom, sprevádzaný svrbením a / alebo pálením, bolestivé močenie. Для уточнения – необходимо исследование нативного мазка или мазка после окрашивания по Романовскому-Гимзе, или ПЦР исследование влагалищных выделений или культуральный метод.

Thrush (kandidóza) - hustý výtok, podobne ako hrudky žltého tvarohu, množstvo výtoku je výrazne zvýšené. Ako doprovod - vyčerpávajúce intenzívne svrbenie pohlavných orgánov a podráždenie (sčervenanie, opuch) vonkajších genitálií. Potvrdenie - mikroskopické vyšetrenie vaginálnych náterov, bakteriálna výsev sekrétov.

Bakteriálna vaginóza - Množstvo výtoku sa výrazne zvyšuje, farba výboja je sivobiela, nepríjemný zápach (zápach pokazených rýb) a mierne periodické svrbenie vonkajších genitálií. Symptómy horšie po pohlavnom styku. S dlhotrvajúcou existenciou procesu separácie sa žltozelená, lepkavá, pri pohľade do zrkadiel - rovnomerne "rozmazané" na stenách vagíny. Na potvrdenie diagnózy sa uskutočňuje bakteriálna kultúra vaginálnych sekrétov.

chlamýdie - Zvýšené množstvo výboja je zriedkavé. Žltý výtok je charakteristický (tento príznak je obzvlášť výrazný pre lekára pri vyšetrení ženy v zrkadlách, pretože výtok sa vyskytuje z kanála krčka maternice a tečie po vaginálnych stenách), často sprevádzaný bolesťou v dolnej časti brucha, bolestivým močením, zvýšením a citlivosťou Bartholinovej žľazy. Diagnóza je potvrdená kultiváciou a PCR štúdiami o výtoku z krčka maternice.

kvapavka - stredne žltkasto-biely vaginálny výtok, sprevádzaný bolesťou dolnej časti brucha, bolesťou pri močení a často intermenštruačným krvácaním. Na potvrdenie diagnózy sa používa mikroskopické vyšetrenie sekrétov, bakteriologickej kultúry a PCR.

Nešpecifická vaginitída (kolpitída): vaginálny výtok je hlavným príznakom. Ich vlastnosti sú rôzne: tekuté, vodnaté, niekedy husté, hnisavé, často urážlivé, často s krvou. Akútny zápal je sprevádzaný svrbením, pálením alebo teplom v oblasti genitálií. Diagnóza je potvrdená mikroskopickým vyšetrením vaginálnych náterov.

Zvláštne miesto v gynekológii je obsadené výtokom z vagína s krvou, Vo väčšine prípadov krvácanie mimo menštruácie indikuje prítomnosť ochorenia a naznačuje potrebu poradiť sa s lekárom.

Niektorí lekári sa domnievajú, že intermenštruačné krvácanie z pošvy nie je nebezpečný jav spôsobený hormonálnymi fluktuáciami spojenými s ovuláciou. Takéto sekréty sa však niekedy vyskytujú v súvislosti s porušením menštruačného cyklu a môžu tiež indikovať prítomnosť genitálnych infekcií (napr. Kvapavka), endometriózy, polypózy, chronického zápalu maternice (endometritídy) atď. a preto vyžadujú osobitnú pozornosť a vyšetrenie (konzultácia gynekológa, mikroskopická a bakteriologická analýza sekrétov, kolposkopia, ultrazvuk panvových orgánov).

Akékoľvek krvavé výboje (akejkoľvek farby, v akomkoľvek množstve, akéhokoľvek trvania) vyskytujúce sa počas tehotenstva by mali byť alarmujúce. Aj keď nie sú sprevádzané bolesťou. Dôvodom takéhoto prepustenia môže byť hrozba ukončenia tehotenstva, nesprávne umiestnenie placenty (placenta previa), predčasné uvoľnenie placenty. Menej nebezpečnou príčinou výskytu krvácania u tehotných žien je mikrotrhnutie ciev erodovaného krčka maternice, ktoré sa vyskytujú po pohlavnom styku. Ak chcete zistiť skutočnú príčinu krvácania môže len lekár, preto s akýmkoľvek výskytom takéhoto prepustenia ukazuje návštevu u lekára.

Na záver

Ak zhrnieme vyššie uvedený materiál, opakujeme: vaginálny výtok je vo väčšine prípadov normou. Ich absencia, zmena charakteristík, výskyt prímesi krvi, svrbenie, pálenie, nepohodlie by mali byť alarmujúce. Vo všetkých týchto prípadoch je potrebné bez políc požiadať o radu gynekológa. Postarajte sa o svoje zdravie!

Autor: pôrodník-gynekológ Rumyantseva Tatiana Stepanovna

Pin
Send
Share
Send
Send