Hygiena

Zdravie ženy

Pin
Send
Share
Send
Send


31.7.2015 Menštruácia Ako vypočítať menštruačný cyklus? Takéto otázky sa často kladú na špecialistov zo strany dievčat. Je dôležité urobiť tieto výpočty z viacerých dôvodov.

1. Zabezpečiť, aby kritické dni neboli prekvapené.
2. Vedieť, kedy môžete s najväčšou pravdepodobnosťou otehotnieť. S jednoduchým výpočtom sa určuje načasovanie ovulácie av tomto čase majú sex intenzívnejšie ako obvykle.
3. Aby sa zabránilo nechcenému tehotenstvu a na dni nebezpečné pre počatie, používajte bariérovú antikoncepciu. Táto metóda je pomerne presná, ale stále nie je možné úplne mu dôverovať, pretože nie je možné vypočítať fyziologické procesy zaručené.
4. Ak chcete kontrolovať svoje zdravie žien. Ak niekoľko mesiacov v rade určiť menštruačný cyklus, môžete pochopiť, ako stabilný je.

Menštruačný cyklus a mesačne

Plodenie je hlavnou funkciou ženského tela. Čím viac viete o jeho vlastnostiach, tým pokojnejšie vnímate všetky zmeny v ňom, ktoré sa vyskytujú počas počatia, tehotenstva a narodenia dieťaťa. Cyklus menštruácie hrá veľmi dôležitú úlohu v koncepcii dieťaťa. Tí, ktorí sú považovaní za synonymov pojmov „menštruačný cyklus“ a „menštruácia“, sa mýlia. Aký je rozdiel medzi týmito pojmami?

Menštruačný cyklus
Toto je séria cyklických zmien, ku ktorým dochádza každý mesiac a pripravuje ženské telo na koncepciu. Tieto zmeny, okrem reprodukčného reprodukčného systému, majú vplyv na nervový, kardiovaskulárny, endokrinný systém.

Trvanie menštruačného cyklu pre všetky ženy je individuálne. Ideálne je to 28 dní, plus alebo mínus niekoľko dní. Jeho začiatok sa považuje za prvý deň menštruácie a celý cyklus je čas od rovnakého prvého dňa do prvého dňa nasledujúcej menštruácie. Ak má žena pravidelný mesačný cyklus (tolerancie sú až 3 dni), potom nie je dôvod sa obávať. Niekedy stráca svoju pravidelnosť kvôli stresu, nezdravej strave, prepracovaniu, atď.

 • trvanie
 • trvanie menštruačných dní
 • objem vylučovanej krvi - maximálne 80 ml počas celej menštruácie,
 • pravidelnosť.

menštruácia
Toto uvoľňovanie krvi z pošvy, ktorá sa vyskytuje mesačne v relatívne rovnakých časových intervaloch. Menštruačná krv obsahuje kúsky endometria, ktoré sa odlupovali. Menštruácia trvá u ženy od začiatku puberty až po menopauzu. Sú neprítomní počas tehotenstva a dojčenia.

Prvá menštruácia sa vyskytuje u dievčat vo veku 11-15 rokov. Stabilný cyklus sa stáva rokom a pol. Niektoré odchýlky od normy mesačného cyklu sa vyskytujú počas aktívnej puberty alebo po pôrode. V 51-52 sa zastaví menštruácia a začne menopauza. Všetky aktívne procesy ženského reprodukčného systému klesajú, telo produkuje menej a menej pohlavných hormónov, počet vajíčok vo vaječníkoch sa znižuje.

Fázy menštruačného cyklu

Sú ich štyri.

 1. Folikulárnej.
  Pod vplyvom folikuly stimulujúceho hormónu, ktorý produkuje predný mozog hypofýzy, sa produkujú progesterón a estrogény vo vaječníkoch.
  Estrogény spôsobujú tvorbu a dozrievanie folikulov. Medzi nimi je rozhodujúca dominantná. Uprostred mesačného cyklu - bližšie ku koncu tejto fázy - dochádza k ovulácii.
 2. Fáza ovulácie.
  Trvá tri dni. Luteinizačný hormón produkovaný hypofýzou, ktorá pri uvoľnení do krvi urýchľuje tvorbu progesterónu, ktorý spolu s estrogénom ovplyvňuje dominantný folikul tak, že praskne a uvoľní zrelé vajce do panvy cez vajíčkovody. To je ovulácia.
 3. Luteálnej.
  Počas tohto obdobia ženské telo produkuje veľa progesterónu, ktorý sa vyskytuje v dôsledku pôsobenia luteinizačného hormónu hypofýzy a je produkovaný corpus luteum, ktorý sa tvorí na mieste roztrhnutého folikulu. Počas tejto fázy sliznica maternice zhustne, stane sa viskóznou a voľnou. Je potrebné fixovať oplodnené vajíčko. Ak sa tak nestane, mesačný príde v 12-16 dní.
 4. Desquamation (kritické dni).
  Menštruácia je proces odmietnutia neoplodnenej vaječnej bunky a endometriálnej vrstvy, ktorá bola pripravená na jej implantáciu. To znamená, že tehotenstvo neprišlo. Pred kritickými dňami sa u žien vyskytuje podráždenosť, horúčka, tlak a opuch prsníkov. Tieto príznaky zmiznú, keď začne menštruácia.

Ako počítať cyklus menštruácie na počatie?

Najplodnejším obdobím koncepcie je fáza ovulácie, ktorá začína 14.-16. Deň po začiatku menštruácie. Zrelé vajce mimo vaječníkov je aktívne a schopné oplodnenia na jeden deň. Ale dieťa môže byť počaté niekoľko dní pred ovuláciou, pretože spermie mimo spermie sú životaschopné od 2 do 5 dní.

Pre správny výpočet by ste mali študovať svoj cyklus za posledných šesť mesiacov (najlepšie rok). Označte najdlhší cyklus a najkratší. Vezmite najkratšie číslo z 18, najdlhší z čísla 11. Predpokladajme, že najdlhší menštruačný cyklus je 33 dní, najkratší je 26. Počítanie: 33 - 11 = 22, 26 - 18 = 8. Ukazuje sa, že najvhodnejší čas na koncepciu je medzera medzi 8. a 22. dňom cyklu.

Pre presnejšie počítanie pre ovuláciu, použite náš ovulačný kalendár.

Prečo idú mesačne jeden deň?

Ak boli mesačné obdobia jeden deň a skončili, mali by ste zistiť dôvod. Neexistuje žiadny dôvod pre úzkosť, ak tam boli vždy nedostatočné a krátke prepustenie za 1 - 2 dni. Ak bola menštruácia normálna, od 3 do 7 dní a náhle sa znížila na jednu, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Prečo sú veľmi silné obdobia?

Veľmi silný mesačný alebo hypermenorrhea - porušenie menštruačného cyklu, ktorý je vyjadrený v ťažkom výtoku. Celková strata krvi je viac ako 150 ml. Trvanie kritických dní počas 7 dní so zvýšeným objemom sa nazýva menorágia.

Prečo počítať cyklus

Okrem možnosti skladovania načas s výrobkami osobnej hygieny pred príchodom ďalších menštruačných cyklov a zabránením nepríjemnej situácii, je potrebné, aby ste mohli čítať menštruačný cyklus:

 • samostatne monitorovať svoje zdravie a včas venovať pozornosť prvým príznakom porúch v reprodukčnom systéme,
 • zvýšiť pravdepodobnosť tehotenstva správnym výpočtom dátumu ovulácie (uvoľnenie zrelého vajca z vaječníkov),
 • zabrániť nepríjemným prekvapeniam, čo znamená, že je správne naplánovať prehliadku u lekára, dlho očakávanú dovolenku alebo nejakú inú dôležitú oslavu alebo stretnutie,
 • Nie je nezvyčajné, že ženy študujú cyklus, aby určili dni, kedy je sex považovaný za najbezpečnejší, hoci samotná metóda kalendára sa nepovažuje za spoľahlivú, pretože neexistuje žiadna záruka, že ovulácia neprichádza skôr, alebo naopak nebude z akéhokoľvek dôvodu oneskorená.

Včasné pozorované nezrovnalosti v dĺžke dní medzi menštruáciou nám umožňujú diagnostikovať ochorenia v ranom štádiu, ako aj predchádzať ich komplikáciám. To platí najmä pre zápalové procesy, infekčné ochorenia a výskyt nádorov v oblasti genitálií.

Cyklické fázy a ich trvanie

Hlavnou úlohou menštruačného cyklu je pripraviť ženské telo na možné tehotenstvo, ku ktorému dochádza s určitou cyklickou povahou. Norma je trvanie cyklu od 21 do 35 dní. Začiatok cyklu je prvým dňom výskytu charakteristického výboja (krvácania). V lekárskej praxi sa menštruácia nazýva aj regulácia.

Celý cyklus sa skladá z dvoch hlavných fáz, ktoré sú oddelené ovuláciou: folikulárne a luteálne.

V prvom prípade hovoríme o procese vývoja folikulov a dozrievaní vajíčka, ktoré po opúšťaní môže byť oplodnené (nástup tehotenstva). V druhom prípade je obvyklé hovoriť o fáze corpus luteum, ktorá sa objavuje namiesto uvoľneného vajíčka.

 • Prvá fáza (folikulárna) začína nástupom prvého krvácania spojeného s menštruáciou a trvá až do začiatku ovulácie. Vo väčšine prípadov to trvá približne polovicu celého cyklu, ktorý sa vyznačuje bazálnou teplotou 37 stupňov, ktorá prudko klesá, keď nastane ovulácia (teda je možné špecifikovať čas uvoľnenia zrelého vajíčka a najlepšiu šancu otehotnieť).
 • Čo sa týka luteálnej fázy, začína bezprostredne po ovulácii a trvá tak dlho, kým je žlté telo, asi dva týždne. Počas tohto obdobia musí ženské telo udržiavať potrebnú rovnováhu medzi množstvom estrogénu a progesterónu produkovaného corpus luteum. Bazálna teplota sa väčšinou udržiava na 37 stupňoch a prudko klesá tesne pred začiatkom nasledujúcej menštruácie.

Možnosť tehotenstva závisí najmä od okamihu ovulácie, pretože oplodnenie zrelého vajíčka je možné 3 - 4 dni pred jeho výskytom alebo v prvých 2 dňoch po ňom.

Možné príčiny porušení

Porušenie menštruačného cyklu, konkrétne jeho trvanie, môže byť normou alebo môže znamenať závažnejšie patologické stavy. Konzultácia s gynekológom je nevyhnutná najmä vtedy, ak sa počas 2-3 po sebe idúcich cyklov pozorujú nezrovnalosti. Skutočnú príčinu oneskoreného alebo naopak predčasného menštruovania môže určiť len odborník. To nevyhnutne berie do úvahy sťažnosti pacientov, pozorovania, výsledky vyšetrenia a priame testy po vyšetrení.

Okrem neskorého nástupu krvácania sa porušenie cyklu považuje za modifikované trvanie samotného výboja: menej ako tri dni alebo viac ako týždeň. Dôvodom návštevy lekára je aj absencia ovulácie a nezvyčajná zmena v množstve sekrétov: menej ako 40 ml alebo viac ako 80 ml počas celého obdobia menštruácie.

 1. Medzi najčastejšie príčiny porušenia cyklického začiatku menštruácie patrí:
 2. Gynekologické a endokrinné ochorenia.
 3. Narušenie hormonálnej rovnováhy v tele.
 4. Zmeny v reprodukčnom systéme počas tehotenstva alebo dojčenia (dojčenie), ako aj po potrate.
 5. Poruchy produkcie hormónov v dôsledku stresu, medikácie, prírastku hmotnosti alebo úbytku hmotnosti.

Prečo je cyklus predĺžený

Zvýšený časový interval medzi začiatkom mesiaca môže byť spôsobený neúplným vývojom folikulov a okamžitým oneskorením samotnej ovulácie. V takýchto prípadoch je nedostatok corpus luteum a nedostatočná produkcia progesterónu. Výhoda estrogénu v tele spôsobuje ďalšie zvýšenie funkčnej vrstvy výstelky maternice, až kým sa mechanicky nespustí a nevyvolá krvácanie. Existuje teda oneskorenie nástupu menštruácie.

Nebezpečnejším dôvodom nedostatku včasnej menštruácie môže byť nadmerne dlhotrvajúca prítomnosť corpus luteum za predpokladu, že nedošlo k otehotneniu. Samotnú anomáliu je možné stanoviť až po starostlivom ultrazvukovom vyšetrení panvových orgánov. Na druhej strane, situácie, keď tehotenstvo prišlo, nie sú zriedkavé, ale corpus luteum, ktoré by malo poskytovať výživu plodu na jeho ďalší rozvoj, sa nepozoruje. V takýchto prípadoch je zvyčajné hovoriť o hrozbe potratu. Súčasne je predpísaná hormonálna liečba, aby sa zachovalo samotné tehotenstvo.

Príčiny skracovania

Redukcia v období medzi menštruáciou môže byť spôsobená skorším vývojom folikulu a uvoľňovaním zrelého vajíčka (ovulácie), ako aj skoršou smrťou corpus luteum na mieste samotného vajíčka.

Z vonkajších príčin predčasného nástupu menštruácie stojí za zmienku vážne ochorenie organizmu, výskyt rôznych stresových a extrémnych situácií, v ktorých nie je možný normálny priebeh tehotenstva a narodenie zdravého dieťaťa.

Ako vypočítať cyklus

Je chybou si myslieť, že vzorec na výpočet trvania menštruačného cyklu je príliš jednoduchý a stačí spočítať počet dní medzi samotnými obdobiami. Takto získaný výsledok bude nesprávny. Dĺžka cyklu sa počíta od prvého dňa začiatku menštruačného cyklu a zahŕňa posledný deň pred nástupom nasledujúceho charakteristického výboja. Celý proces je zaznamenávaný po dobu troch mesiacov, takže bez ceruzky a kalendára nemôžete robiť. Je potrebné označiť nielen prvý deň menštruácie, ale aj všetky nasledujúce, keď bol pozorovaný výtok.

Až po skončení tretieho cyklu sa môže začať uvažovať o jeho trvaní a byť schopný určiť prvý deň nasledujúceho začiatku mesačného obdobia:

Ak sa v každom novom mesiaci začínajú kritické dni v ten istý deň, trvanie menštruačného cyklu je 30 - 31 dní.

Jediný posun v dátumoch možno pozorovať v marci, keďže február je najkratší mesiac a mesačné obdobia môžu začať o niekoľko dní neskôr.

V iných prípadoch, napríklad, ak cyklický charakter nástupu menštruácie trvá 34 dní, dátum by sa mal vypočítať na základe počtu kalendárnych dní, pretože sa bude pohybovať niekoľko dní vopred. Zároveň nie je potrebné predpovedať nástup menštruácie o viac ako 1 až 2 mesiace, pretože porušenia môžu byť spojené so zmenou klímy a rôznymi stresovými situáciami. Ak je oneskorenie menštruácie pozorované viac ako sedem dní, existuje pravdepodobnosť tehotenstva.

Príklady výpočtu

Aby sme sa nevedeli zmiasť v správnosti jednotlivých výpočtov, stojí za to preskúmať, ako sa prvý deň menštruačného cyklu prepočítava každý nasledujúci čas na základe nasledujúcich príkladov:

 1. Ak pacientova predchádzajúca menštruácia začala 6. marca a súčasná - 3. apríla, celková dĺžka cyklu sa skladá z dvoch častí: 26 dní v marci (od 6. do 31. dňa) a 2 dni v apríli. Výsledok je 28 dní.
 2. Často sa môžete zmiasť, ak dátum nástupu menštruácie spadne na polovicu mesiaca, napríklad 14. septembra. Súčasne je začiatok nasledujúcich výberov datovaný 13. októbra. Výpočet sa vykonáva nasledovne: v septembri cyklus trval od 14 do 30 a je 17 dní, v októbri od 1 do 12 čísiel - 12 dní. Spoločne to dopadne 29 dní jedného menštruačného cyklu. Začiatok budúceho mesiaca sa očakáva 11. novembra.

Jednorazové menštruačné nezrovnalosti, ktoré možno pripísať stresu alebo vážnym skúsenostiam, by nemali byť obzvlášť desivé alebo alarmujúce, ale ak nastane meškanie alebo tri mesiace po sebe, konzultácia lekára je povinná. Porušenie je patologické, ak cyklus trvá menej ako 21 dní alebo viac ako 35 dní. Je tiež dôležité zvážiť počet dní, v ktorých dochádza k menštruácii. Patológia je krvácanie kratšie ako tri dni a viac ako týždeň.

Pin
Send
Share
Send
Send