Zdravie

Prečo je oneskorenie menštruácie a čo s tým robiť

Pin
Send
Share
Send
Send


Znalosť normy oneskorenia menštruácie pomôže nielen pravidelne monitorovať začiatok cyklu, ale aj včas sa dozvedieť o tehotenstve alebo možnom vývoji ochorenia. Na zníženie rizika zhoršenia pohody sa odporúča preskúmať príčiny menštruačného zlyhania.

Oneskorená menštruácia môže byť spojená s tehotenstvom alebo chorobou.

Čo je oneskorenie menštruácie je normálne

Normálne trvanie mesačného cyklu je od 21 do 37 dní. Pri pravidelnom cykle sa považuje za prípustné zvážiť oneskorenie menštruácie trvajúce od 1 do 7 dní. Ak nie je oslavovaný každý mesiac - maximálna čakacia doba je 2 týždne.

V niektorých prípadoch je normou dlhšia absencia kritických dní bez zistenia tehotenstva:

 1. Prvé obdobia. Puberta sa vyskytuje, cyklus je plne normalizovaný v 1–2 rokoch.
 2. Počas tehotenstva a počas laktácie. Počas dojčenia pokračuje menštruácia 1-2 mesiace po jej ukončení. Pri odmietnutí prirodzeného dojčenia sa cyklus obnoví do 2 mesiacov po pôrode.
 3. Nástup menopauzy. Inherentné pre ženy vo veku 40 - 45 rokov. Trvanie cyklu sa mení, kritické dni môžu chýbať až do 6 mesiacov, po ktorých dôjde k úplnému zastaveniu menštruácie.
Oneskorenie maximálne 7 dní, 1-2 krát ročne, je normou pre ženy a nenaznačuje prítomnosť patológií.

Počas menopauzy sa trvajú zmeny cyklu

Príčiny oneskorenia menštruácie

Hlavným dôvodom prirodzeného oneskorenia je tehotenstvo. Tento stav je sprevádzaný aj pocitom bolesti na hrudníku, nevoľnosťou, zmenou chutových preferencií, zvýšenou emocionalitou a konštantnou únavou. Po narodení sa dĺžka neprítomnosti kritických dní pohybuje od 2 mesiacov do 1 roka.

Pri absencii tehotenstva môže dôjsť k zlyhaniu menštruačného cyklu v dôsledku nerovnováhy pohlavných hormónov v tele dievčaťa spojeného s ochoreniami endokrinného systému, hypofýzy, vaječníkov alebo nadobličiek:

Oneskorenie: patológia alebo fyziologická norma

Všetky fyziologické procesy majú variácie normy. Napríklad tehotenstvo môže trvať od 38 do 42 týždňov. Mesačný cyklus je od 25 do 33 dní. Hmotnosť dieťaťa pri narodení sa pohybuje od 2,5 do 3,5 kg (nepočítajú sa patologické odchýlky).

Ľudské telo je živou substanciou, je citlivé na procesy okolo neho. Magnetické búrky, zmeny tlaku, priemyselné emisie ovplyvňujú priebeh životných reakcií. Zmeny sa týkajú zloženia krvi a jej tlaku, počtu produkovaných hormónov. Niektoré faktory spôsobujú hormonálne poruchy a iniciujú oneskorenie menštruácie.

Uvažujme, koľko dní môže nastať oneskorenie menštruácie.

Oneskorenie menštruácie a poškodenia

 • Mesačné oneskorenie 2 dni - nepovažuje sa za patológiu. Takéto oneskorenie môže spôsobiť skoky v atmosférickom tlaku, zmeny teploty na ulici.
 • 3-mesačné oneskorenie - nehovorí ani o patológii alebo gynekologickom probléme. Kolísanie na začiatku menštruácie v priebehu niekoľkých dní je u mnohých žien normálne. Mesačné hodiny môžu byť vlastné ženskému telu s meraným rytmom života, neprítomnosťou denného stresu, dobrou výživou a normálnou fyzickou aktivitou. Pretože životné podmienky modernej ženy sú úplne odlišné - pre mnohých sa nástup menštruácie posúva o 2 alebo 3 dni.
 • 5-mesačné oneskorenie - Priemerná doba medzi normou a patológiou. Stojí za to premýšľať o tom, či je všetko v poriadku v tele. Ak máte nachladnutie, zápal alebo ak ste mali chrípku alebo inú infekciu, Vaše obdobie môže byť o 5-7 dní neskôr.
 • Oneskorené 7 dní - vyžaduje pozorovanie a následnú liečbu prenesených zápalov (chrípka, akútne respiračné infekcie, bronchitída, angína). Oneskorenie menštruácie na týždeň - hranica medzi patológiou a normálne.
 • 10 mesiacov - vyžaduje preskúmanie. Je potrebné urobiť ultrazvuk vaječníkov, určiť štádium dozrievania folikulu.
 • Mesačný meškanie za mesiac - hovorí o hormonálnej poruche. Na vytvorenie mesačného cyklu môže byť potrebné užívať hormonálne lieky. Zároveň je potrebné revidovať životný štýl - dostatok spánku, normálne jesť, prestať piť alkohol, fajčiť a iné faktory chronickej otravy.

Koľko mesačných oneskorení môže byť - závisí od zdravia ženy a životného prostredia. Pozrime sa bližšie na to, ako okolité a vnútorné faktory ovplyvňujú produkciu hormónov a možné oneskorenie menštruácie.

Hlavným dôvodom je možné tehotenstvo.

Určenie prítomnosti tehotenstva je dôležité pre tie ženy, ktoré neplánovali porodiť v blízkej budúcnosti. Čím skôr sa objaví, tým menej následkov jeho prerušenia.

Pre tých, ktorí pracujú v nebezpečných odvetviach, je okrem toho potrebné včasné odhalenie tehotenstva s oneskorením menštruácie. Od prvých dní je potrebné obmedziť kontakt so škodlivými látkami.

Najspoľahlivejším spôsobom ako určiť tehotenstvo je test. Testovací prúžok sa spustí do rannej moču a nechá sa stáť 1 minútu. Po umiestnení na suchý povrch kvôli reakciám (ďalších 5-10 minút). Po určenom čase sa na testovacom prúžku objaví jeden alebo dva znaky. Dva znaky hovoria o nástupe tehotenstva, o jeho neprítomnosti a vzniku oneskorenia z iných dôvodov.

Najlacnejšie testy ukazujú tehotenstvo len 2 týždne po prvom dni meškania. Drahšie možnosti sú schopní urobiť správnu diagnózu od prvého dňa neprítomnosti menštruácie. Na testovanie ukázali skutočné výsledky, je potrebné zbierať rannú moč - to bude maximálna koncentrácia pohlavných hormónov.

Negatívny test oneskorenej menštruácie indikuje absenciu tehotenstva (okrem výnimiek - nedostatočné množstvo hormónov, takéto tehotenstvo často končí potratom).

S negatívnou analýzou vzniká otázka, prečo oneskorenie menštruácie, ak nie je tehotná? Pozrime sa spoločne na odpoveď.

Iné príčiny mesačného oneskorenia

Oneskorenie menštruácie dlhšie ako 7 dní sa nazýva dysfunkcia vaječníkov. Absencia menštruácie po dobu 6 mesiacov sa nazýva "amenorea". Uvádzame zoznam dôvodov, ktoré porušujú produkciu hormónov a posúvajú hormóny.

 • Podvýživa, anémia, nízka hmotnosť (určené pomerom telesnej hmotnosti (BMI) - menej ako 18). Medzi vitamínmi, nedostatok horčíka, vitamínov C, B6 (kyselina askorbová a kyselina listová) postihuje najmä menštruácia.
 • Helmintické invázie (v procese vitálnej aktivity, červy otrávia telo svojimi sekrétmi, takže ich prítomnosť je permanentná toxíny a zhoršená mikroflóra vnútorných orgánov).
 • Chronický nedostatok spánku, Pri nedostatočnom spánku v tele ženy je narušená syntéza hormónov, ktoré iniciujú nástup menštruácie.
 • Ostré zmeny hmotnosti - reset alebo nastavenie, A tiež obezita - blokuje produkciu estragónu, spomaľuje vývoj folikulu, odkladá čas ovulácie.

Dôležitým faktorom sú fyziologické zmeny spojené s chorobami žien:

 • opojenie (otrava alkoholom, tabakom, priemyselnými látkami v nebezpečnej výrobe) - príroda je chránená pred zrodením oslabeného tela dieťaťa alebo šialenca, preto po toxickej otrave je narušená tvorba folikulov, nenastáva menštruácia, koncepcia sa po určitú dobu stáva nemožnou.
 • Poruchy endokrinného systému (často s ochorením štítnej žľazy).
 • Gynekologické zápaly a ochorenia (myóm, endometrióza, polycystický) a tiež zápal močového mechúra. Gynekologické zákroky - erózia erupcie, škrabanie. Pri gynekologických príčinách dochádza často k oneskorenej menštruácii a bielemu výboji. Možné sú aj iné príznaky - spodná časť brucha ťahá, keď je menštruácia oneskorená alebo sa prsné žľazy zväčšia.
 • Ochorenie obličiek - hormón progesterón je produkovaný nadobličkami a žltým telom folikulu, preto v prípade zlyhania obličiek vzniká nedostatok progesterónu, ktorý je nevyhnutný pre začiatok menštruácie.
 • prijímacie lieky (antikoncepcie obsahujúce komplexy vápnika, ampicilíny), niektoré typy liečby (chémia, ožarovanie, erózia kauterizácie).
 • Nízkokalorická diéta - pohlavné hormóny estrogén a progesterón sú syntetizované z molekúl cholesterolu. Preto nedostatok cholesterolu v tele ženy (s dlhodobo nízkokalorickou diétou) neumožňuje telu syntetizovať dostatočné množstvo pohlavných hormónov.

Exogénne príčiny - spojené s environmentálnymi zmenami:

 • Ťažké environmentálne podmienky, priemyselné emisie, otrava pôdou a podzemnou vodou herbicídmi, jedmi, chemickými hnojivami. Z pôdy, vzduchu a vody sa do tela ženy dostávajú toxické látky. Tu sa akumulujú a môžu spôsobiť rôzne poruchy (vrátane mesačného cyklu).
 • Stres: pohyblivé, nervové a duševné zážitky, spálenie slnkom (môže meškanie mesačne na dva alebo tri mesiace),
 • Nadmerná fyzická aktivita (práca na športovom výsledku).
 • Zmena klímy alebo časové pásmo.

Na otázku, prečo nastáva meškanie menštruácie, neexistuje jednoznačná odpoveď. Často sú ovplyvnené niekoľkými faktormi - žijú v ekologicky špinavom regióne a dodatočné otravy fajčením. Alebo anémia tvárou v tvár chronickému stresu. Príroda chráni ženu pred počatím a porodením slabého, chorého dieťaťa. Preto v nepriaznivých situáciách, v chorom organizme folikul nevyzrel, menštruácia je oneskorená.

Je možné mesačne spôsobiť oneskorenie

Lekári starovekého Grécka odporúčali v prípade choroby zmeniť spôsob života a až potom - kontaktovať liečiteľa. Čo robiť, ak oneskorenie menštruácie trvá viac ako týždeň? Ako spôsobiť mesačné domáce spôsoby?

Aké bylinky môžete použiť

Používajú sa bylinky, ktoré stimulujú pohyb žlče, krv, črevnú peristaltiku a aktivitu obličiek (s diuretickými vlastnosťami).

Petržlen, palina, fritéza, semená mrkvy - ich pôsobenie bude výraznejšie pri požití vo forme mletého prášku (zo sušených častí rastlín).

Ak je oneskorenie menštruácie spôsobené nedostatkom vitamínov, pomôže vám prášok z listov žihľavy, extraktu šípky, vitamínových plodov (brusnice, rakytník, kalina). V neprítomnosti menštruácie na pozadí stresu piť valerián infúzie.

Esenciálne a rastlinné oleje

Čierny rascový olej - obsahuje potrebné vitamíny C, B6, magnézium, mastné kyseliny, ktoré zabezpečujú syntézu prostaglantis, ktoré zase riadia tvorbu ženských pohlavných hormónov.

Tento olej je účinný nielen pri liečbe amenorey, ale tiež zabraňuje zastaveniu menštruácie počas menopauzy (odkladá redukciu sexuálnych funkcií).

Rastlinné oleje (olivové, kukuričné, ľanové) - sú určené pre ženy, ktoré už dávno užívali nízkokalorickú diétu. Cholesterol je nevyhnutný pre syntézu pohlavných hormónov, a teda pre menštruáciu a zdravie genitálií.

Ako spôsobiť mesačne počas meškania v domácnosti

Ak chcete mesačne spôsobiť:

 • Stimulovať produkciu hormónov.
 • Usporiadajte prúdenie krvi do genitálií (aktívny pohyb krvi eliminuje stagnujúce procesy, zápal, intoxikáciu).

Používajú sa tieto faktory a prostriedky:

 • Komplex vitamínov a minerálov. Zvlášť zvýšené dávky kyseliny askorbovej (vitamín C) - pre syntézu hormónov.
 • Plný odpočinok a spánok aspoň 8 hodín denne - normalizovať hormonálne hladiny.
 • Korekcia výživy (kompletné zásobovanie tela vitamínmi, mikroprvkami, tukmi, proteínmi, sacharidmi).
 • Pre aktiváciu krvného obehu v oblasti malej panvy - kúpte sa v horúcom kúpeli, doprajte si masáž chrbta v bedrovej oblasti a ľahkú masáž dolnej časti brucha. Tiež pomáha sexu.

Čo hovoria lekári: lieky na hormonálne zlyhanie

Liečba ovariálnej dysfunkcie (oneskorená menštruácia) používa hormonálne lieky s progesterónom. Hladina hormónov počas mesačného cyklu ženy sa líši. Bezprostredne po menštruácii sa v ženskom tele zvyšuje estrogén. V čase ovulácie dosahuje maximum v strede cyklu. Po ovulácii (uvoľnenie vajíčka z folikulu) sa začne produkovať progesterón.

Počas tehotenstva tento hormón umožňuje zavedenie vajíčka do výstelky maternice (v prípade oplodnenia). Pri absencii oplodnenia hormón pripravuje maternicu na nástup menštruácie. Ak nedošlo k oplodneniu, hladina hormónu dosiahne kritické hodnoty, po ktorých klesne na minimum. K menštruácii dochádza.

Keď meškanie mesačný lekári predpisujú lieky, ktoré zvyšujú hladinu progesterónu umelo.

Duphaston v oneskorení menštruácie

Duphaston - liek číslo 1 na liečbu oneskorení, porúch cyklu a ženskej neplodnosti. Dodáva ženskému telu syntetický progesterónový analóg - progestogén.

Pre účely drogy neuskutočňuje laboratórne testy hladiny hormónov v krvi. Liek sa predpisuje na symptomatické príznaky. Tablety začnú užívať pred ovuláciou (11. alebo 12. deň cyklu). Prijať od 11. do 25. dňa, po ktorom si prestávku až do polovice ďalšieho cyklu.

Analóg lieku - utrozhestan. Obsahuje prírodný progesterón z rastlinných zložiek. Na rozdiel od svojho predchodcu, je navyše upokojený nervovým systémom.

Oneskorenie menštruácie bez výskytu tehotenstva často nie je patológia. Je to skôr signál, že v tele je niečo zlé. Na liečbu oneskorenia je nutná korekcia výživy, zvykov, odpočinku a spánku. Všeobecnými princípmi liečby sú preto vitamíny, minerály, spánok a pozitívny postoj.

Pin
Send
Share
Send
Send