Zdravie

Bolesť počas menštruácie (dysmenorea)

Pin
Send
Share
Send
Send


Mnohí predstavitelia krásnej polovice ľudstva čelia bolestivým obdobiam (dysmenorea, algomenorea). Vo väčšine prípadov silná bolesť počas menštruácie indikuje prítomnosť akýchkoľvek patológií ženských genitálií. Ďalej zvažujeme, prečo vznikajú bolestivé obdobia, ktoré môžu naznačovať patologické stavy a poruchy, a tiež, či sa vyžaduje liečba bolestivých období.

Čo je mesačný a predmenštruačný syndróm

S nástupom puberty sa mesačne odoberá časť endometria maternice, ktorá sa spolu s vaječnou bunkou a malým množstvom krvi vylučuje cez reprodukčný trakt. Takýto cyklický proces je menštruácia. Počas tohto obdobia sa u žien vyskytuje výrazný hormonálny posun, ktorý spôsobuje prítomnosť niektorých nepríjemných príznakov pred menštruáciou alebo priamo počas nej.

Ak nie je tehotenstvo, maternica odmieta nepotrebné tkanivo. Táto situácia je sprevádzaná dilatáciou krčka maternice a kŕčmi, preto je mierna bolesť počas menštruácie normálnym indikátorom.

Normálne symptómy pred menštruáciou uprostred cyklu (bolesť v PMS) alebo počas nej zahŕňajú:

 • ťahanie bolesti pred menštruáciou v dolnej časti brucha nízkej alebo strednej intenzity. Niekedy len jedna strana bolí pred menštruáciou, čo znamená, že v tomto konkrétnom vaječníku sa vyskytla ovulácia,
 • nepohodlie v bedrovej oblasti,
 • zvýšená chuť do jedla
 • citlivosť prsníka a bolesť pred menštruáciou v hrudníku,
 • menšie zmeny nálady,
 • zvýšenie libida uprostred cyklu a pred nástupom menštruácie.

Vyššie uvedené symptómy sú príbuzné a priamo riadené produkciou hormónu - progesterónu. Niekedy sa po oneskorení vyskytnú bolestivé obdobia. Nie je to odchýlka od normy, ak existuje jeden prípad.

Druhy dysmenorea. Príčiny bolesti

Veľmi bolestivé obdobia sú primárneho a sekundárneho. Primárny nie je spojený so žiadnymi závažnými ochoreniami alebo patológiami. Tento typ dysmenorey sa vyskytuje u dievčat s nestabilným nervovým systémom (ako je mierne hormonálne zlyhanie), astenickým typom nahromadenia (veľmi tenké), u dievčat v prvom roku výskytu menštruácie alebo pri anatomicky nesprávnej maternici.

Sekundárna dysmenorea je zvyčajne spojená so zápalovými alebo inými ochoreniami ženskej genitálnej sféry a ich dôsledkami. Vyvolajte tak silnú menštruačnú bolesť:

 1. Zápal príveskov (oophoritída, adnexitída), ktorý prispieva k vzniku adhéznych procesov. V prítomnosti zrastov, dokonca aj po menštruácii, dolné brucho bolí a ťahá dolnú časť chrbta.
 2. Endometrióza maternice a vaječníkov. Bunky endometria maternice sa intenzívne delia a rozširujú do blízkych orgánov.
 3. Rôzne neoplazmy (cysty, polypy).
 4. Zápalové procesy blízkych orgánov (napr. Močového mechúra).
 5. Hormonálne poruchy. Napríklad menštruácia po Duphaston (hormonálny liek) niekedy prichádza s miernym oneskorením a môže spôsobiť bolesť v spodnej časti brucha kňučiaceho charakteru.
 6. Kŕčové žily panvy.
 7. Hormonálne poruchy.
 8. Chirurgické zákroky (vrátane potratov). Napríklad obdobia po hysteroskopii často prichádzajú s oneskorením jeden mesiac. Menštruácia nepokračuje ako obvykle - intenzita výtoku sa môže meniť a môže sa vyskytnúť silná bolesť.
 9. Intrauterinálne zariadenie. Pri nesprávnej inštalácii alebo odstránení spôsobuje akútnu bolesť pri menštruácii aj v polovici cyklu.

Bolestivé príznaky počas menštruácie

V prvý deň menštruácie môže nastať nepríjemné pocity. Žena má teda nasledujúce príznaky:

 • silné boľavé, otravné bolesti v spodnej časti brucha, ktoré sú lokalizované na jednej strane (pravá strana alebo ľavá strana bolí) a sú dané kostí, nohe alebo maternici. V ťažkých prípadoch môže byť v brušnej dutine prudký spazmus alebo "lumbago", spojené s kontrakciou maternice a odmietnutím neoplodneného vajíčka,
 • bolesti dolnej časti chrbta
 • závrat, migréna,
 • ťažká nevoľnosť, niekedy vracanie a hnačka,
 • pocit tlaku a opuch prsných žliaz, boľavé bradavky,
 • porucha autonómneho nervového systému, prejavujúca sa zimnicou, potením, zmenami srdcového rytmu,
 • podráždená stolica, hnačka alebo naopak zápcha,
 • slabý niekoľko sekúnd je hrozný príznak, ktorý vyžaduje neodkladné volanie na lekára.

Vyššie uvedené symptómy môžu spôsobiť, že žena bude úplne zdravotne postihnutá, takže je potrebný odpočinok na lôžku, aspoň kým nezmizne silná bolesť počas menštruácie.

Počas tohto obdobia trpí aj nervový systém. Silné nepohodlie robí ženu nadmerne podráždenou, úzkosť, nespavosť, môže sa objaviť slabosť. Chronický stres často zvyšuje trvanie a frekvenciu symptómov. Preto ženy často nemajú len bolesť po menštruácii, ale aj uprostred cyklu.

Lekári často odporúčajú pacientom s vyššie uvedenými príznakmi viesť si denník a kalendár cyklov, kde by mali zaznamenávať dátumy začiatku a konca obdobia, či už sú bolestivé, ako aj iné ochorenia pozorované počas tohto obdobia.

V niektorých zdrojoch môžete nájsť informácie, že ak máte bolesť počas menštruácie, musíte sa pohybovať viac alebo vykonávať fyzické cvičenia. V skutočnosti by sa to však nemalo robiť počas menštruácie, pretože zbytočné pohyby s ťažkou bolesťou iba zhoršujú situáciu.

Mesačne počas tehotenstva

Ak je nastávajúca matka zdravá, potom by nemali byť žiadne mesačné tehotenstvo. Krvácanie v prvom trimestri je najnebezpečnejšie, až 12 týždňov. Riziko potratu je vysoké počas tohto obdobia pôrodov.

Ak má žena v počiatočných štádiách bolestivé obdobia počas tehotenstva a ani nevie o svojej zaujímavej pozícii, situácia to zhoršuje. Budúca matka môže piť alkohol, dym na základe krvácania z maternice a bolesti v dolnej časti brucha, čo naznačuje, že menštruácia začala. Preto sú situácie, keď sa žena dozvie o tehotenstve tri mesiace po počatí.

Ak má tehotná žena nižšiu bolesť brucha, výtok hnedej alebo červenkastej farby by mal okamžite navštíviť gynekológa, aby sa zabránilo smutným následkom. V záujme záchrany dieťaťa, odstránenia príčiny bolesti a najčastejších bolestivých príznakov sú ženy predpisované na liečbu v nemocnici.

Menštruácia počas tehotenstva vo väčšine prípadov hovorí o patologickom procese, ktorý vyžaduje urgentnú diagnózu.

diagnostika

Veľmi silná bolesť počas menštruácie, ktorá trvá viac ako dva alebo tri dni a neprejde po užívaní analgetík, si vyžaduje lekársky zásah. Ak chcete nájsť správnu liečbu, je potrebné vykonať komplexnú diagnózu a zistiť príčinu patologických príznakov.

Kontrola by sa mala vykonávať na začiatku cyklu, najlepšie počas 5-7 dní. V extrémnom prípade - uprostred cyklu, pred nástupom ovulácie. Počas tohto obdobia sa obnovia hormóny, najčastejšie zmizne bolesť a výsledky štúdií budú presnejšie.

Diagnostické opatrenia vykonáva gynekológ v niekoľkých fázach.

Najprv sa vytvorí história pacienta. Lekár zistí, či pacient má sexuálny život, aké metódy antikoncepcie sa používajú, či sa vyskytli tehotenstvá, potraty, chirurgické zákroky, či existujú chronické ochorenia.

Potom začne vyšetrenie na gynekologickej stoličke. Skúsený gynekológ prehmataním môže určiť prítomnosť možného zápalu vaječníkov, príveskov alebo maternice. Miesto zápalu je zvyčajne bolestivé a zväčšené.

Vyššie uvedené metódy sú často nedostatočné na správnu diagnózu, preto sa uskutočňujú ďalšie laboratórne a hardvérové ​​štúdie, aby sa zabránilo lekárskym chybám. Na identifikáciu možných infekcií, krvi z prsta (žily) sa používa šmouha. V niektorých prípadoch, krvný test na hormóny.

Potom žena potrebuje urobiť ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov, aby sa zistila prítomnosť cysty a iných štruktúr. Niekedy lekár predpíše laparoskopiu - štúdiu, ktorá vám umožní zistiť prítomnosť adhézií a podrobnejšie ako ultrazvuk, aby sa kontrolovali panvové orgány.

Bolestivá menštruácia môže byť tiež spojená s vaskulárnymi patológiami. V tomto prípade dopplerovské krvné cievy.

Podľa výsledkov diagnózy, pri absencii gynekologických patológií, je potrebné vyšetrenie neurológom a psychoterapeutom, pretože zlyhania nervového systému môžu priamo ovplyvniť zmeny v cykle a zhoršiť priebeh jeho nepríjemných symptómov.

Ak sa odhalí gynekologické ochorenie, lekár urobí diagnózu algodysmenorea a predpíše liečbu.

Všeobecné informácie o bolestivej menštruácii (dysmenorea) t

Príznaky dysmenorea

Príčiny bolesti počas menštruácie

Diagnostika bolesti počas menštruácie

Liečba bolesti počas menštruácie (dysmenorea)

Všeobecné informácie o bolestivej menštruácii (dysmenorea) t

Bolesť počas menštruácie (dysmenorea) je bežným problémom. Aspoň raz v živote ich prežíva takmer každá žena.

Dysmenorea je zvyčajne cítiť ako bolestivé svalové kŕče v dolnej časti brucha. Na pozadí tupej konštantnej bolesti sa čas od času objavujú intenzívne kŕče.

Spravidla sa objavuje nepohodlie v čase nástupu menštruačného krvácania a trvá približne 48 až 72 hodín. Prečítajte si viac o príznakoch dysmenorey.

Bolesť počas menštruácie: príčiny

Vo väčšine prípadov je bolesť počas menštruácie spôsobená tým, že svalová stena maternice, sťahujúca, zviera krvné cievy, ktoré ju kŕmia krvou, čo spôsobuje krátkodobý nedostatok kyslíka a bolesti.

Okrem toho môže byť bolesť počas menštruácie spojená s ochorením pozadia, ako je endometrióza alebo zápalové ochorenie panvy. Toto sa nazýva sekundárna dysmenorea. Prečítajte si viac o tom, prečo sa počas menštruácie vyskytuje bolesť.

"Žena" bolesť nie je nezvyčajná!

Bolesť počas menštruácie nie je nezvyčajná! Podľa štúdií až 90% žien pociťuje nepohodlie počas menštruácie. Intenzita bolesti, všetky ženy definujú rozdielne, takže je veľmi ťažké presne ju charakterizovať. Podľa jedného z prieskumov, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 400 žien, však 20% z nich definovalo intenzitu bolesti ako miernu a 2% - ako bolo vyjadrené. V inej štúdii až 14% žien uviedlo, že boli nútené prestať pracovať kvôli bolesti počas menštruácie.

Je známe, že s vekom sa bolesť počas menštruácie zvyčajne znižuje, ak dysmenorea nie je spojená s ochorením pozadia. To isté sa deje po narodení dieťaťa.

Ako zmierniť bolesť počas menštruácie

Vo väčšine prípadov môže byť „ženská“ bolesť riadená doma. V prípade menštruačnej bolesti, obvyklé lieky proti bolesti, ktoré sú komerčne dostupné v lekárňach, ako aj postupy ohrievania a ľahké cvičenia, pomáhajú dobre. Prečítajte si viac o tom, ako zmierniť bolesť počas menštruácie.

Ak vaše obdobie výrazne zhoršuje vaše zdravie, poraďte sa s gynekológom, aby ste zistili skutočnú príčinu "ženskej" bolesti. S pomocou našich služieb nájdete vo Vašom meste dobrého gynekológa.

Prečítajte si viac o diagnóze tých chorôb, ktoré môžu spôsobiť dysmenorea.

Príznaky dysmenorea

Príčiny bolesti počas menštruácie

Diagnostika bolesti počas menštruácie

Liečba bolesti počas menštruácie (dysmenorea)

Všeobecné informácie o bolestivej menštruácii (dysmenorea) t

Bolesť počas menštruácie (dysmenorea) je bežným problémom. Aspoň raz v živote ich prežíva takmer každá žena.

Dysmenorea je zvyčajne cítiť ako bolestivé svalové kŕče v dolnej časti brucha. Na pozadí tupej konštantnej bolesti sa čas od času objavujú intenzívne kŕče.

Spravidla sa objavuje nepohodlie v čase nástupu menštruačného krvácania a trvá približne 48 až 72 hodín. Prečítajte si viac o príznakoch dysmenorey.

Bolesť počas menštruácie: príčiny

Vo väčšine prípadov je bolesť počas menštruácie spôsobená tým, že svalová stena maternice, sťahujúca, zviera krvné cievy, ktoré ju kŕmia krvou, čo spôsobuje krátkodobý nedostatok kyslíka a bolesti.

Okrem toho môže byť bolesť počas menštruácie spojená s ochorením pozadia, ako je endometrióza alebo zápalové ochorenie panvy. Toto sa nazýva sekundárna dysmenorea. Prečítajte si viac o tom, prečo sa počas menštruácie vyskytuje bolesť.

"Žena" bolesť nie je nezvyčajná!

Bolesť počas menštruácie nie je nezvyčajná! Podľa štúdií až 90% žien pociťuje nepohodlie počas menštruácie. Intenzita bolesti, všetky ženy definujú rozdielne, takže je veľmi ťažké presne ju charakterizovať. Podľa jedného z prieskumov, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 400 žien, však 20% z nich definovalo intenzitu bolesti ako miernu a 2% - ako bolo vyjadrené. V inej štúdii až 14% žien uviedlo, že boli nútené prestať pracovať kvôli bolesti počas menštruácie.

Je známe, že s vekom sa bolesť počas menštruácie zvyčajne znižuje, ak dysmenorea nie je spojená s ochorením pozadia. To isté sa deje po narodení dieťaťa.

Ako zmierniť bolesť počas menštruácie

Vo väčšine prípadov môže byť „ženská“ bolesť riadená doma. V prípade menštruačnej bolesti, obvyklé lieky proti bolesti, ktoré sú komerčne dostupné v lekárňach, ako aj postupy ohrievania a ľahké cvičenia, pomáhajú dobre. Prečítajte si viac o tom, ako zmierniť bolesť počas menštruácie.

Ak vaše obdobie výrazne zhoršuje vaše zdravie, poraďte sa s gynekológom, aby ste zistili skutočnú príčinu "ženskej" bolesti. S pomocou našich služieb nájdete vo Vašom meste dobrého gynekológa.

Prečítajte si viac o diagnóze tých chorôb, ktoré môžu spôsobiť dysmenorea.

Príznaky dysmenorea

Dysmenorea sa zvyčajne javí ako pocit bolestivých kŕčov v spodnej časti brucha. Kŕče sa vyvíjajú zvyčajne na pozadí konštantnej tupej bolesti.

Niekedy môže bolesť počas menštruácie dávať (šíriť) v dolnej časti chrbta (dolnej časti chrbta) alebo stehne. Môžete si všimnúť, že každý mesiac sa pocity trochu menia: niekedy menštruácia prechádza úplne bez bolesti alebo s malým nepohodlím, zatiaľ čo iné obdobia môžu byť veľmi bolestivé.

Ďalšie príznaky dysmenorey sú:

 • bolesti hlavy
 • nevoľnosť a malátnosť,
 • únava,
 • slabosť
 • závraty,
 • hnačka (hnačka).

Ako dlho trvá „ženská“ bolesť?

Menštruačná bolesť zvyčajne začína v prvých dňoch krvácania, avšak niektoré ženy pociťujú nepohodlie niekoľko dní predtým, ako začne.

Priemerná dĺžka ochorenia je 48-72 hodín, ale vo vážnejších prípadoch môže bolestivé obdobie trvať dlhšie. Intenzívnejšie mesačné krvácanie je spravidla sprevádzané silnejšou bolesťou.

Závažnosť dysmenorey zvyčajne klesá s vekom, ako aj po tehotenstve a pôrode.

Príčiny bolesti počas menštruácie

Diagnostika bolesti počas menštruácie

Liečba bolesti počas menštruácie (dysmenorea)

Všeobecné informácie o bolestivej menštruácii (dysmenorea) t

Bolesť počas menštruácie (dysmenorea) je bežným problémom. Aspoň raz v živote ich prežíva takmer každá žena.

Dysmenorea je zvyčajne cítiť ako bolestivé svalové kŕče v dolnej časti brucha. Na pozadí tupej konštantnej bolesti sa čas od času objavujú intenzívne kŕče.

Spravidla sa objavuje nepohodlie v čase nástupu menštruačného krvácania a trvá približne 48 až 72 hodín. Prečítajte si viac o príznakoch dysmenorey.

Bolesť počas menštruácie: príčiny

Vo väčšine prípadov je bolesť počas menštruácie spôsobená tým, že svalová stena maternice, sťahujúca, zviera krvné cievy, ktoré ju kŕmia krvou, čo spôsobuje krátkodobý nedostatok kyslíka a bolesti.

Okrem toho môže byť bolesť počas menštruácie spojená s ochorením pozadia, ako je endometrióza alebo zápalové ochorenie panvy. Toto sa nazýva sekundárna dysmenorea. Prečítajte si viac o tom, prečo sa počas menštruácie vyskytuje bolesť.

"Žena" bolesť nie je nezvyčajná!

Bolesť počas menštruácie nie je nezvyčajná! Podľa štúdií až 90% žien pociťuje nepohodlie počas menštruácie. Intenzita bolesti, všetky ženy definujú rozdielne, takže je veľmi ťažké presne ju charakterizovať. Podľa jedného z prieskumov, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 400 žien, však 20% z nich definovalo intenzitu bolesti ako miernu a 2% - ako bolo vyjadrené. V inej štúdii až 14% žien uviedlo, že boli nútené prestať pracovať kvôli bolesti počas menštruácie.

Je známe, že s vekom sa bolesť počas menštruácie zvyčajne znižuje, ak dysmenorea nie je spojená s ochorením pozadia. To isté sa deje po narodení dieťaťa.

Ako zmierniť bolesť počas menštruácie

Vo väčšine prípadov môže byť „ženská“ bolesť riadená doma. При менструальной боли хорошо помогают обычные обезболивающие средства, которые есть в свободной продаже в аптеках, а также согревающие процедуры и легкие упражнения. Прочитайте подробнее о том, как облегчить боль во время менструации.

Ak vaše obdobie výrazne zhoršuje vaše zdravie, poraďte sa s gynekológom, aby ste zistili skutočnú príčinu "ženskej" bolesti. S pomocou našich služieb nájdete vo Vašom meste dobrého gynekológa.

Prečítajte si viac o diagnóze tých chorôb, ktoré môžu spôsobiť dysmenorea.

Príznaky dysmenorea

Dysmenorea sa zvyčajne javí ako pocit bolestivých kŕčov v spodnej časti brucha. Kŕče sa vyvíjajú zvyčajne na pozadí konštantnej tupej bolesti.

Niekedy môže bolesť počas menštruácie dávať (šíriť) v dolnej časti chrbta (dolnej časti chrbta) alebo stehne. Môžete si všimnúť, že každý mesiac sa pocity trochu menia: niekedy menštruácia prechádza úplne bez bolesti alebo s malým nepohodlím, zatiaľ čo iné obdobia môžu byť veľmi bolestivé.

Ďalšie príznaky dysmenorey sú:

 • bolesti hlavy
 • nevoľnosť a malátnosť,
 • únava,
 • slabosť
 • závraty,
 • hnačka (hnačka).

Ako dlho trvá „ženská“ bolesť?

Menštruačná bolesť zvyčajne začína v prvých dňoch krvácania, avšak niektoré ženy pociťujú nepohodlie niekoľko dní predtým, ako začne.

Priemerná dĺžka ochorenia je 48-72 hodín, ale vo vážnejších prípadoch môže bolestivé obdobie trvať dlhšie. Intenzívnejšie mesačné krvácanie je spravidla sprevádzané silnejšou bolesťou.

Závažnosť dysmenorey zvyčajne klesá s vekom, ako aj po tehotenstve a pôrode.

Príčiny bolesti počas menštruácie

Mierna bolesť v prvých dňoch menštruácie môže byť normálna, dá sa zvládnuť samostatne.

Príčinou menštruačnej bolesti je kontrakcia maternice. Stále nie sú silné, mäkké kontrakcie maternice, ale ženy ich zvyčajne necítia. Počas menštruácie sa maternica začína intenzívnejšie sťahovať, aby urýchlila rejekciu endometria (vnútornú vrstvu sliznice). Toto je nevyhnutná súčasť normálneho menštruačného cyklu.

Počas kontrakcie svaly maternice zvierajú krvné cievy, ktoré mu dodávajú krv. Preto sa na krátku dobu zastaví tok krvi a následne kyslík do tkanív maternice, čo vedie k uvoľňovaniu chemikálií - spúšťa bolesť v tele. Spúšťače bolesti zase zvyšujú produkciu prostaglandínov - hormónov, ktoré zvyšujú kontraktilitu maternice, čo zvyšuje závažnosť bolesti.

Zatiaľ nie je známe, prečo niektoré ženy trpia počas menštruácie viac ako iné. Niektoré z nich pravdepodobne akumulujú viac prostaglandínov ako iné, čo spôsobuje silnejšie kontrakcie maternice.

Menštruačná bolesť spojená s ochorením - dysmenorea

V niektorých prípadoch môže byť bolesť počas menštruácie spojená s určitými ochoreniami na pozadí, ako sú:

 • Endometrióza - keď endometriálne bunky (uterinná výstelka) začínajú expandovať mimo maternice, v iných častiach tela, ako sú napríklad vajíčkovody alebo vaječníky. Počas menštruácie sú tieto bunky odmietnuté a odpadávajú, dochádza k silnej bolesti. Jeden typ endometriózy je adenomyóza - keď sa endometriálne bunky proliferujú vo svalovej vrstve maternice.
 • Myoma je benígny nádor maternice, ktorý môže spôsobiť menštruáciu veľmi bolestivú a bohatú.
 • Zápalové ochorenia panvy - problémy spojené s bakteriálnou infekciou maternice, vajcovodov, vaječníkov, keď sú tieto orgány veľmi zapálené a opuchnuté. Napríklad, s adnexitis (salpingoophoritis).
 • Vnútromaternicové zariadenie (IUD) je antikoncepčné činidlo vyrobené z plastu s prídavkom medi, ktorý sa vkladá do dutiny maternice. V prvých mesiacoch používania môže spôsobiť výraznú "ženskú" bolesť.

Ďalšími súvisiacimi príznakmi, ktoré naznačujú určitý druh menštruačných problémov alebo chorôb v pozadí, sú:

 • nepravidelné obdobia,
 • krvácanie medzi obdobiami (krvácanie z maternice),
 • hrubý alebo plošný výtok z pošvy,
 • bolesť pri sexe.

Dysmenorea spojená s chorobami je charakteristická pre staršie ženy, zvyčajne 30-45 rokov. Signál narušenia menštruačného cyklu môže byť zmena obvyklej povahy bolesti počas menštruácie. Napríklad, ak sú intenzívnejšie alebo dlhšie. Ak spozorujete vyššie uvedené zmeny, poraďte sa so svojím gynekológom o týchto príznakoch.

Dodatočné preskúmanie

Na objasnenie príčin menštruačnej bolesti vám môže gynekológ predpísať nasledujúce testy a vyšetrenia:

 • krv a moč
 • ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov (panvový ultrazvuk) - pomocou energie vysokofrekvenčných ultrazvukových vĺn na obrazovke sa vytvorí obraz vnútorných orgánov tela, čo je bezbolestný postup, ktorý umožní špecialistovi identifikovať patológiu vo vašom reprodukčnom systéme,
 • laparoskopia - malý rez sa vykonáva pod celkovou anestéziou brušnej steny, cez ktorú sa vloží ohybný optický nástroj (laparoskop), ktorý vám umožní skúmať vnútorné orgány s očami a odobrať kúsky tkaniva na analýzu (biopsia),
 • hysteroskopia - cez vagínu a krčka maternice jemne zavádzajte flexibilné optické zariadenie - hysteroskop na kontrolu maternice zvnútra a odstránenie akýchkoľvek zmien.

Liečba bolesti počas menštruácie (dysmenorea)

Všeobecné informácie o bolestivej menštruácii (dysmenorea) t

Bolesť počas menštruácie (dysmenorea) je bežným problémom. Aspoň raz v živote ich prežíva takmer každá žena.

Dysmenorea je zvyčajne cítiť ako bolestivé svalové kŕče v dolnej časti brucha. Na pozadí tupej konštantnej bolesti sa čas od času objavujú intenzívne kŕče.

Spravidla sa objavuje nepohodlie v čase nástupu menštruačného krvácania a trvá približne 48 až 72 hodín. Prečítajte si viac o príznakoch dysmenorey.

Bolesť počas menštruácie: príčiny

Vo väčšine prípadov je bolesť počas menštruácie spôsobená tým, že svalová stena maternice, sťahujúca, zviera krvné cievy, ktoré ju kŕmia krvou, čo spôsobuje krátkodobý nedostatok kyslíka a bolesti.

Okrem toho môže byť bolesť počas menštruácie spojená s ochorením pozadia, ako je endometrióza alebo zápalové ochorenie panvy. Toto sa nazýva sekundárna dysmenorea. Prečítajte si viac o tom, prečo sa počas menštruácie vyskytuje bolesť.

"Žena" bolesť nie je nezvyčajná!

Bolesť počas menštruácie nie je nezvyčajná! Podľa štúdií až 90% žien pociťuje nepohodlie počas menštruácie. Intenzita bolesti, všetky ženy definujú rozdielne, takže je veľmi ťažké presne ju charakterizovať. Podľa jedného z prieskumov, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 400 žien, však 20% z nich definovalo intenzitu bolesti ako miernu a 2% - ako bolo vyjadrené. V inej štúdii až 14% žien uviedlo, že boli nútené prestať pracovať kvôli bolesti počas menštruácie.

Je známe, že s vekom sa bolesť počas menštruácie zvyčajne znižuje, ak dysmenorea nie je spojená s ochorením pozadia. To isté sa deje po narodení dieťaťa.

Ako zmierniť bolesť počas menštruácie

Vo väčšine prípadov môže byť „ženská“ bolesť riadená doma. V prípade menštruačnej bolesti, obvyklé lieky proti bolesti, ktoré sú komerčne dostupné v lekárňach, ako aj postupy ohrievania a ľahké cvičenia, pomáhajú dobre. Prečítajte si viac o tom, ako zmierniť bolesť počas menštruácie.

Ak vaše obdobie výrazne zhoršuje vaše zdravie, poraďte sa s gynekológom, aby ste zistili skutočnú príčinu "ženskej" bolesti. S pomocou našich služieb nájdete vo Vašom meste dobrého gynekológa.

Prečítajte si viac o diagnóze tých chorôb, ktoré môžu spôsobiť dysmenorea.

Príznaky dysmenorea

Dysmenorea sa zvyčajne javí ako pocit bolestivých kŕčov v spodnej časti brucha. Kŕče sa vyvíjajú zvyčajne na pozadí konštantnej tupej bolesti.

Niekedy môže bolesť počas menštruácie dávať (šíriť) v dolnej časti chrbta (dolnej časti chrbta) alebo stehne. Môžete si všimnúť, že každý mesiac sa pocity trochu menia: niekedy menštruácia prechádza úplne bez bolesti alebo s malým nepohodlím, zatiaľ čo iné obdobia môžu byť veľmi bolestivé.

Ďalšie príznaky dysmenorey sú:

 • bolesti hlavy
 • nevoľnosť a malátnosť,
 • únava,
 • slabosť
 • závraty,
 • hnačka (hnačka).

Ako dlho trvá „ženská“ bolesť?

Menštruačná bolesť zvyčajne začína v prvých dňoch krvácania, avšak niektoré ženy pociťujú nepohodlie niekoľko dní predtým, ako začne.

Priemerná dĺžka ochorenia je 48-72 hodín, ale vo vážnejších prípadoch môže bolestivé obdobie trvať dlhšie. Intenzívnejšie mesačné krvácanie je spravidla sprevádzané silnejšou bolesťou.

Závažnosť dysmenorey zvyčajne klesá s vekom, ako aj po tehotenstve a pôrode.

Príčiny bolesti počas menštruácie

Mierna bolesť v prvých dňoch menštruácie môže byť normálna, dá sa zvládnuť samostatne.

Príčinou menštruačnej bolesti je kontrakcia maternice. Stále nie sú silné, mäkké kontrakcie maternice, ale ženy ich zvyčajne necítia. Počas menštruácie sa maternica začína intenzívnejšie sťahovať, aby urýchlila rejekciu endometria (vnútornú vrstvu sliznice). Toto je nevyhnutná súčasť normálneho menštruačného cyklu.

Počas kontrakcie svaly maternice zvierajú krvné cievy, ktoré mu dodávajú krv. Preto sa na krátku dobu zastaví tok krvi a následne kyslík do tkanív maternice, čo vedie k uvoľňovaniu chemikálií - spúšťa bolesť v tele. Spúšťače bolesti zase zvyšujú produkciu prostaglandínov - hormónov, ktoré zvyšujú kontraktilitu maternice, čo zvyšuje závažnosť bolesti.

Zatiaľ nie je známe, prečo niektoré ženy trpia počas menštruácie viac ako iné. Niektoré z nich pravdepodobne akumulujú viac prostaglandínov ako iné, čo spôsobuje silnejšie kontrakcie maternice.

Menštruačná bolesť spojená s ochorením - dysmenorea

V niektorých prípadoch môže byť bolesť počas menštruácie spojená s určitými ochoreniami na pozadí, ako sú:

 • Endometrióza - keď endometriálne bunky (uterinná výstelka) začínajú expandovať mimo maternice, v iných častiach tela, ako sú napríklad vajíčkovody alebo vaječníky. Počas menštruácie sú tieto bunky odmietnuté a odpadávajú, dochádza k silnej bolesti. Jeden typ endometriózy je adenomyóza - keď sa endometriálne bunky proliferujú vo svalovej vrstve maternice.
 • Myoma je benígny nádor maternice, ktorý môže spôsobiť menštruáciu veľmi bolestivú a bohatú.
 • Zápalové ochorenia panvy - problémy spojené s bakteriálnou infekciou maternice, vajcovodov, vaječníkov, keď sú tieto orgány veľmi zapálené a opuchnuté. Napríklad, s adnexitis (salpingoophoritis).
 • Vnútromaternicové zariadenie (IUD) je antikoncepčné činidlo vyrobené z plastu s prídavkom medi, ktorý sa vkladá do dutiny maternice. V prvých mesiacoch používania môže spôsobiť výraznú "ženskú" bolesť.

Ďalšími súvisiacimi príznakmi, ktoré naznačujú určitý druh menštruačných problémov alebo chorôb v pozadí, sú:

 • nepravidelné obdobia,
 • krvácanie medzi obdobiami (krvácanie z maternice),
 • hrubý alebo plošný výtok z pošvy,
 • bolesť pri sexe.

Dysmenorea spojená s chorobami je charakteristická pre staršie ženy, zvyčajne 30-45 rokov. Signál narušenia menštruačného cyklu môže byť zmena obvyklej povahy bolesti počas menštruácie. Napríklad, ak sú intenzívnejšie alebo dlhšie. Ak spozorujete vyššie uvedené zmeny, poraďte sa so svojím gynekológom o týchto príznakoch.

Diagnostika bolesti počas menštruácie

Vo väčšine prípadov je intenzita bolesti počas menštruácie taká, že sa s ňou ženy vyrovnávajú nezávisle, doma. Ak však pocítite veľmi silnú bolesť, obráťte sa na gynekológa.

Okrem toho by ste mali navštíviť lekára v tých prípadoch, ak bolesť počas menštruácie sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi: t

 • horúčka (horúčka),
 • náhla a silná bolesť brucha,
 • veľký počet krvných zrazenín v menštruačnom prúde (ťažký mesačne),
 • hrubý a páchnuci vaginálny výtok.

Lekár sa v prvom rade pýta na to, ako sa táto bolesť objavila, na súvisiace sťažnosti, ako aj na zvláštnosti menštruačného cyklu a sexuálneho života.

Snažte sa byť v rozpakoch a podrobne odpovedať na otázky lekára. Tieto informácie mu pomôžu určiť príčiny menštruačnej bolesti a predpísať vhodný priebeh liečby.

Vyšetrenie gynekológom

Počas vyšetrenia vykoná gynekológ vaginálne vyšetrenie. K tomu si dá rukavice, namažie ich mazivom a vloží prsty do pošvy, aby cítil maternicu a vaječníky.

Dodatočné preskúmanie

Na objasnenie príčin menštruačnej bolesti vám môže gynekológ predpísať nasledujúce testy a vyšetrenia:

 • krv a moč
 • ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov (panvový ultrazvuk) - pomocou energie vysokofrekvenčných ultrazvukových vĺn na obrazovke sa vytvorí obraz vnútorných orgánov tela, čo je bezbolestný postup, ktorý umožní špecialistovi identifikovať patológiu vo vašom reprodukčnom systéme,
 • laparoskopia - malý rez sa vykonáva pod celkovou anestéziou brušnej steny, cez ktorú sa vloží ohybný optický nástroj (laparoskop), ktorý vám umožní skúmať vnútorné orgány s očami a odobrať kúsky tkaniva na analýzu (biopsia),
 • hysteroskopia - cez vagínu a krčka maternice jemne zavádzajte flexibilné optické zariadenie - hysteroskop na kontrolu maternice zvnútra a odstránenie akýchkoľvek zmien.

Liečba bolesti počas menštruácie (dysmenorea)

Zvyčajne sa bolesti počas menštruácie liečia doma, užívaním voľne predajných liekov. Okrem toho môžete vyskúšať niekoľko užitočných spôsobov, ako zmierniť bolesť bez liekov.

analgetiká

Vo väčšine prípadov vám lekár odporučí, aby ste užívali nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) z "ženskej" bolesti. Obvykle sa predávajú v lekárni bez lekárskeho predpisu, napríklad ibuprofén, naproxén, kyselina mefenamová atď.

NSAID by nemali užívať osoby s astmou, žalúdočnými, obličkovými a pečeňovými ochoreniami. Ženy by sa im mali tiež vyhnúť tehotným a dojčiacim ženám. Deti mladšie ako 16 rokov by nemali dostávať aspirín. V prípade akýchkoľvek kontroverzných otázok sa poraďte so svojím lekárom.

Okrem NSAID sa môže použiť paracetamol. Tento liek má menej vedľajších účinkov, ale zvyčajne je slabší z hľadiska analgetickej aktivity.

Antikoncepčné pilulky

Ak máte bolesť počas menštruácie a potrebujete antikoncepciu, lekár Vám môže odporučiť perorálnu antikoncepciu (antikoncepčné tabletky). Tieto nástroje uľahčujú obdobie menštruácie, pretože robia sliznicu maternice tenšou, čím urýchľujú jej odmietnutie. Maternica sa uzatvára menej, čo zmierňuje bolesť.

Okrem toho orálne kontraceptíva znižujú uvoľňovanie prostaglandínu, ktorý tiež zmierňuje bolesť.

Ak z nejakého dôvodu nemôžete užívať tabletky, môžete ich nahradiť antikoncepčnými implantátmi alebo sadrou.

Ako zmierniť bolesť počas menštruácie bez liekov

Existuje niekoľko užitočných tipov, ktoré môžete použiť na zmiernenie prejavov dysmenorey na vlastnú päsť. Aj keď nepomôžu úplne sa zbaviť bolesti, určite znížia jej intenzitu:

 • fajčiť, ak fajčíte - tento zvyk zvyšuje riziko bolestivých období,
 • cvičenia - aj keď sa vám počas menštruačnej bolesti zdajú byť nemysliteľné fyzické aktivity, udržanie aktivity ich pomôže znížiť: pokúsiť sa trochu zaplávať, jazdiť na bicykli alebo len chodiť na čerstvom vzduchu,
 • otepľovanie - na žalúdok môžete položiť vyhrievaciu podložku alebo fľašu teplej vody, aby ste uľavili od bolesti, uistite sa, že ste do fľaše omylom nedávali vriacu vodu, aby ste nespálili kožu,
 • teplý kúpeľ alebo sprcha pomáha zmierniť bolesť a relaxovať,
 • masáž - ľahká masáž s kruhovými pohybmi okolo spodnej časti brucha zmierňuje bolesť,
 • relaxačné techniky - jóga, pilates a iné relaxačné techniky môžu odviesť pozornosť od bolesti a nepohodlia,
 • transkutánna elektrická stimulácia nervov je účinok na kožu dolnej časti brucha so slabým prúdom, ktorý stimuluje panvové nervy a spôsobuje anestetický účinok; lepenie na kožné elektródy.

Menštruačná bolesť spojená s chorobami

Na zmiernenie "ženskej" bolesti spojenej s niektorým ochorením, okrem užívania analgetík, bude potrebná jeho liečba. Napríklad, ak hovoríme o zápaloch končatín (adnexitis), je pravdepodobné, že budú potrebné antibiotiká a ak sa zistia myómy, jeho chirurgické odstránenie. Prečítajte si viac o:

 • ako liečiť zápal príveskov,
 • ako sa zbaviť myómy.

Čo je to dysmenorea: je to normálna bolesť počas menštruácie?

Menštruácia nie je bezdôvodne nazývaná kritickými dňami, pretože v tomto čase poctivý sex zažíva celý rad nepríjemných pocitov. Jedným z najčastejších asociácií spojených s menštruáciou je bolesť.

Z nejakého dôvodu sa verí, že bolestivá menštruácia je normou, ktorá je vlastne klam.Akákoľvek bolesť, vrátane menštruačnej bolesti, vyžaduje povinnú diagnózu a liečbu, čo výrazne uľahčí život ženy, vráti jej schopnosť pracovať a sebavedomie.

V medicíne sa bolesť počas menštruácie považuje za ochorenie a má nezávislú diagnózu. Pacientovi s týmto problémom je diagnostikovaná dysmenorea (algomenorea). Dysmenorea je jednou z najčastejších gynekologických porúch.

Dysmenorea má rôzne príčiny, najčastejšie je to zápal reprodukčných orgánov a hormonálnych ochorení, čo znamená, že po vyšetrení a liečbe môžete na problém zabudnúť navždy.

Ako by mal normálny mesačný tok

Menštruačná bolesť môže byť prirodzenou nevoľnosťou alebo môže indikovať prítomnosť závažnej patológie.

Normálny stav ženy počas menštruácie je charakterizovaný miernou bolesťou alebo miernym nepríjemným pocitom. Svetlo, ťahanie, krátkodobá bolesť hovorí o kontrakciách maternice, čím sa eliminuje "zastaraná" vnútorná sliznica - endometrium. Každý mesiac sa vytvára nové endometrium - počas tehotenstva bude slúžiť ako lôžko pre oplodnené vajíčko.

Ak žena pravidelne trpí neznesiteľnou, silnou bolesťou sprevádzanou závratmi, nevoľnosťou, mdlobou a inými príznakmi, ktoré zhoršujú výkonnosť, potom sa vyskytne dysmenorea (algomenorea, algomenorea). Tento stav indikuje rôzne poruchy hormonálneho, vaskulárneho, nervového alebo iného systému ženského tela.

Druhy dysmenorea

Toto ochorenie je primárne, ak nie je prítomná vonkajšia fyzická príčina bolesti a sekundárna, spôsobená akoukoľvek sprievodnou chorobou.

 • Primárna (funkčná) dysmenorea. Primárna dysmenorea často postihuje dievčatá a mladé ženy vo veku do 25 rokov, s nástupom sexuálnej aktivity a narodením prvého dieťaťa táto patológia v polovici z nich zmizne. Predpokladá sa, že je to spôsobené normalizáciou hormonálnych hladín. Najzávažnejšie ochorenie sa vyskytuje u dievčat s neskorým nástupom menarche (prvá menštruácia) a fajčiarov. Primárna dysmenorea môže byť dedičná.
 • Sekundárna (organická) algomenorea - Výsledok gynekologických a vnútorných patológií. Vyskytuje sa bez ohľadu na vek, ale častejšie je charakteristická pre pacientov, ktorí sa narodili 30 rokov.

Primárna dysmenorea môže byť dvoch typov:

 • podstatný - vzniká v dôsledku nízkeho prahu prahovej hodnoty bolesti,
 • psychogénny - kvôli strachu z čakania na menštruáciu.

Na základe intenzity bolesti je patológia:

 • kompenzované - príznaky a ich intenzita sa z roka na rok nemenia,
 • dekompenzovaná - časom sa zvyšuje bolesť menštruácie a závažnosť symptómov.

Dysmenorea je klasifikovaná podľa závažnosti:

 • Svetlo (1 stupeň) - stredná, krátkodobá morbidita menštruácie, ktorá nevedie k invalidite,
 • Stredné (2 stupne) - mierny pokles schopnosti pracovať, bolesť v dolnej časti brucha je doplnená množstvom príznakov (slabosť, nevoľnosť, zimnica, časté močenie, psycho-emocionálna nestabilita),
 • Ťažké (3 stupne) - úplná strata pracovnej schopnosti, intenzívna neznesiteľná bolesť v spodnej časti brucha a dolnej časti chrbta je doplnená príznakmi mierneho stupňa a významnými neurovegetatívnymi a metabolickými a endokrinnými poruchami (strata vedomia, vracanie, bolesť srdca atď.).

U každého desiateho pacienta sa vyskytuje mierny a závažný stupeň algomenorey.

Príčiny primárnej dysmenorey

Príčiny primárnej dysmenorey:

 • Fyziologické - porušenie syntézy hormónov. Zvýšená produkcia prostaglandínov - látok zodpovedných za kontrakciu maternice počas PMS. Ich nadmerné množstvo vedie k silnej kontrakcii maternice a následne k vzniku bolesti. Tiež nepohodlie vytvára zvýšenú produkciu adrenalínu, norepinefrínu, dopamínu a serotonínu.
 • Psychologický - strach pacienta pred menštruáciou a neurologické poruchy. Znížený prah bolesti, psychoemotická nestabilita a iné neurologické poruchy zhoršujú vnímanie bolesti,
 • Nedostatok horčíka v krvi,
 • Vrodené chyby spojivového tkaniva
 • Cievne poruchy
 • Atypická poloha maternice, jej vývoj a malformácie.

Môže sa vyskytnúť primárna dysmenorea:

 • adrenergné v ktorom telo počas kritických dní zvyšuje hladinu adrenalínu, norepinefrínu a dopamínu - špeciálnych hormónov, ktoré môžu ovplyvniť pohodu žien. V dôsledku toho dochádza k porušeniu rôznych telesných funkcií, čo spolu s hlavnými príznakmi ochorenia spôsobuje zmenu farby kože a tepu srdca. V dôsledku zhoršeného krvného obehu sa pokožka tváre zmení na bledú, ruky a nohy sa zchladnú a stanú sa modrastými.
 • parasympatická charakterizované hypersekréciou serotonínu - ďalšieho dôležitého hormónu. K všeobecným príznakom charakteristickým pre toto ochorenie sa pridáva opuch, potenie, prírastok hmotnosti v predvečer kritických dní spojených s retenciou tekutín v tkanivách.

Liečba bolestivých období: mám ísť na gynekológa?

Cieľom liečby dysmenorey je identifikovať príčinu ochorenia, jeho elimináciu a odstránenie bolesti. Gynekológ predpisuje liečbu založenú na forme dysmenorey, povahe syndrómu bolesti, jej príčin a individuálnych charakteristikách pacienta.

Väčšina žien „lieči“ menštruačnú bolesť liekmi, ktoré zmierňujú bolesť. Veria však, že takéto rozhodnutie je najlepší spôsob, ako sa vyhnúť návšteve lekára. Dysmenorea môže byť príznakom závažného gynekologického ochorenia.

Dočasne odstránite bolesť, nezbavíte sa príčiny, ktorá ju spôsobuje, takže návšteva gynekológa je len otázkou času. To platí najmä pre sekundárnu dysmenorea, ktorá sa objavuje po normálnom prúdení menštruácie. Táto patológia sa často vyskytuje ako dôsledok zápalu jedného z orgánov reprodukčného systému.

Liečba dysmenorea

Liečba liekmi je založená na použití niekoľkých skupín liekov, ktoré znižujú bolesť počas menštruácie:

 • Progestíny - hormonálne lieky používané na aktualizáciu sliznice maternice a relaxáciu jej svalov,
 • Perorálne kontraceptíva - potláčajú proces ovulácie, znižujú syntézu prostaglandínov, čo znižuje frekvenciu a amplitúdu kontrakcie maternicového svalu a následne syndrómu bolesti,
 • Nesteroidné protizápalové lieky - lieky, ktoré potláčajú tvorbu prostaglandínov (aspirín, diklofenak, ibuprofén, nimesulid).

V niektorých prípadoch je vhodné vymenovanie takýchto liekov:

 • sedatíva,
 • vitamínové komplexy,
 • homeopatické lieky, ktoré normalizujú menštruačný cyklus a uľahčujú celkový stav počas menštruácie,
 • metabolické produkty, ktoré kompenzujú nedostatok horčíka a draslíka v tele, t
 • antispasmodiká, ktoré znižujú kŕče svalov maternice.

Fyzická terapia sa spravidla predpisuje žene v kombinácii s liečbou liečivom a používa sa v druhej fáze cyklu. V mnohých prípadoch je vhodné:

 • akupunktúra,
 • elektroforéza,
 • fonoforézou,
 • masáže,
 • ultrazvuková terapia
 • manuálna terapia
 • spracovanie impulzmi elektrického prúdu, t
 • UV ošetrenie,
 • terapia laserom alebo magnetickým žiarením, t
 • dychové cvičenia
 • psychologickú pomoc
 • sluchový tréning.

Liečba menštruačnej bolesti podľa typu ochorenia

Liečba dysmenorey je určená primárnym ochorením a môže mať radikálne odlišný medicínsky prístup.

 • Endometrióza je patologická proliferácia tkaniva maternice, ktorá spôsobuje bolesť počas menštruácie, vyžaduje chirurgické odstránenie uzlín s ďalšou hormonálnou korekciou.
 • Hormonálne poruchy - ak pacient v dôsledku krvného testu na hormóny odhalí hormonálne poruchy, racionálnym riešením by bolo užívať hormonálne lieky, ktoré vyberie špecialista individuálne v závislosti od zistených porušení.
 • Infekčné zápalové procesy - ako už bolo spomenuté, príčinou dysmenorey môže byť aj zápal panvových orgánov, ktorý je často infekčný. Príčinou tohto javu môže byť najmä pohlavne prenosná infekcia. Liečba v tomto prípade bude mať antibiotiká, ktoré lekár vyberie na základe citlivosti identifikovaného patogénu.
 • Expanzia panvových žíl - je eliminovaná užívaním vazokonstrikčných liekov.
 • Nádory panvových orgánov - akékoľvek neoplazmy lokálnej lokalizácie, malígne aj benígne, môžu byť sprevádzané bolesťou, ktorá sa zvyšuje počas menštruácie. Liečba v takýchto situáciách môže vyžadovať operáciu, ktorá sa vo väčšine prípadov vykonáva modernou metódou laparoskopie. Stojí za to dodať, že laparoskopia nevyžaduje pitvu brušnej steny, nezanecháva škaredé jazvy. Obnova po zákroku nastáva veľmi rýchlo a bez komplikácií.
 • Adhézie, ako aj neoplazmy, dysmenorea, ktoré sa vyskytujú z podobného dôvodu, sa často liečia laparoskopickými prostriedkami.

Potreba chirurgického zákroku sa objavuje len u ťažkej formy dysmenorea, ktorá je spôsobená prítomnosťou patológií orgánov reprodukčného systému ženy.

Kam ísť na diagnostiku a liečbu menštruačnej bolesti v Petrohrade

Vyšetrenie týchto stavov je najlepšie vykonať na špecializovaných gynekologických klinikách s moderným diagnostickým vybavením. V SPB sa klinika Diana zaoberá liečbou a diagnostikou bolesti počas menštruácie.

Tu gynekológovia pracujú s najvyššou kategóriou, je tu nový ultrazvukový prístroj, moderné laboratórium. Náklady na expertné panvové ultrazvuk je len 1000 rubľov. Záver sa vydáva po ruke.

Niektoré lekárske termíny

Primárna dysmenorea je patologický stav, ktorý sa vyznačuje bolestivými pocitmi v žalúdku, ktoré sa vyskytujú počas menštruácie. Povaha bolesti je ťahanie alebo kŕče. Druhým menom tohto javu je algodysmenorea.

Bolestivé kritické dni sa vyskytujú hlavne u adolescentov a dievčat do 25 rokov. Najťažšie nepohodlie sa prejavuje v prvý deň menštruácie. Je lokalizovaný v bruchu av dolnej časti chrbta. Výskyt bolesti počas menštruácie je spojený s intenzívnymi kontrakciami maternice.

Klinický obraz v tejto patológii:

 1. Mesačné bolestivé pocity sa objavujú 12 - 20 hodín pred nástupom menštruačného cyklu. Ich trvanie je 1 až 3 dni.
 2. Lokalizácia bolesti - dolnej časti chrbta a spodnej časti brucha. Niekedy v týchto oblastiach je bolestivé nepohodlie, ktoré siaha až po hrádzu a boky.
 3. Všeobecný zdravotný stav sa zhoršuje, objavuje sa slabosť, rýchla únava.
 4. Zmeny nálady spôsobené zlým zdravotným stavom.

Sekundárna dysmenorea sa nazýva gynekologická patológia, ktorá sa vyznačuje organickými zmenami v panvových orgánoch. To sa zvyčajne vyskytuje v prítomnosti chorôb, ako je endometrióza, maternice myómy, maternice ektropia.

Povaha bolesti pri sekundárnej dysmenorey je výraznejšia. Ženy, ktoré sa s ním stretnú, sa uchyľujú k lekárskemu baňkovaniu, pretože je ťažké znášať ťažké ťažkosti.

Ak sú bolestivé od prvej menštruácie

Primárna dysmenorea sa objavuje v mladom veku. Veľmi bolestivé obdobia u adolescentov sú spojené s vývojom orgánov ich reprodukčného systému.

Faktory vyvolávajúce primárnu algomenorea:

 1. Hormonálna nerovnováha. Zvyčajne sa u adolescentov vyskytuje v dôsledku nadmernej produkcie dopamínu organizmom. Bolestivá menštruácia je v tomto prípade sprevádzaná tachykardiou, nespavosťou a častou zápchou.
 2. Porucha parasympatického nervového systému. Menštruačné bolesti sú spôsobené zvýšením serotonínu a znížením srdcovej frekvencie. Toto porušenie tiež spôsobuje zníženie teploty a poruchu tráviaceho systému.
 3. Genitálna tuberkulóza. U mladých dievčat sa toto ochorenie prejavuje abnormálnym vývojom panvových orgánov. Môže byť tiež vyvolaná salpingooporitídou. Bolestivé pocity počas kritických dní, ktoré vyplývajú z tohto ochorenia, sa zhoršujú na jar a na jeseň.
 4. Nedostatok horčíka v tele. Sprevádzaný nielen zvyšujúcim sa nepohodlím počas menštruácie, ale aj častou zápchou, rozvojom myopatie.
 5. Dysplastická anomália spojivového tkaniva. S týmto ochorením sa dievčatá stretávajú nielen s bolestivými obdobiami, ale aj s predĺžením končatín a deformáciou chrbtice.
 6. Neuropsychiatrické ochorenia. Povaha vnímania bolesti sa mení, je jasnejšia.
 7. Anomálie umiestnenia maternice. S touto patológiou sa často rodí. Vyznačuje sa ťažkým odtokom menštruačnej krvi.

Ak sa Vaše obdobie nedávno stalo bolestivým

Sekundárna dysmenorea sa často objavuje po pôrode. Ide o menštruačný syndróm, ktorý sa vyznačuje veľmi silnou bolesťou, ktorá sa cíti pravidelne.

Patológia vzniká hlavne v dôsledku gynekologických ochorení alebo infekcií na sliznici genitálií.

Faktory vyvolávajúce dysmenorea: t

 1. Zápal maternice a príveskov. Gynekologické ochorenia zápalového charakteru sú vždy spojené s bolesťou, ktorá sa vyskytuje počas menštruácie, ako aj pri močení. Často sú vyvolané hypotermiou.
 2. Endometrióza a myómy maternice. Toto sú nebezpečné ochorenia, ktoré sa vyznačujú rýchlym rastom endometria mimo maternice. Tento proces spôsobuje silnú bolesť počas menštruácie.
 3. Venózna dilatácia spôsobená kŕčovými žilami.
 4. Cicatricial maternice deformity.
 5. Prítomnosť v malom panvovom zraste alebo polype.

Liečba a prevencia

Ženy, ktoré sa pravidelne zaoberajú touto patológiou, by mali vedieť, čo robiť v prípade bolestivých období. Algomenorea nie je považovaná za normálny výskyt. Liečba tohto ochorenia je nevyhnutná.

Bez ohľadu na vek, žena by mala dostať lekársku starostlivosť, ak má symptómy dysmenorey pravidelne.

Liečba tohto ochorenia nevyhnutne zahŕňa použitie liekov proti bolesti. Môžete užívať antispazmodikum alebo analgetikum, ako je Spazmalgon, Analgin, No-silo alebo Nurofen.

Okrem drogovej liečby, fyzioterapia alebo ľudové prostriedky pomôžu zmierniť stav. Ak boli silné bolesti počas menštruácie vyvolané psycho-emocionálnym napätím, stresom alebo depresiou, odporúča sa absolvovať kurz psychoterapie.

Prevencia výskytu "ženských" patológií je pravidelným vyšetrením gynekológa.

Prevencia Algomenorea

Prevencia algomenorrhea je niekoľko jednoduchých aktivít.

Po prvé, je dôležité pamätať na zlaté pravidlo: je ľahšie predísť chorobe, než pokúsiť sa ju vyliečiť neskôr. Každoročná konzultácia s kompetentným špecialistom pomôže zabrániť gynekologickým ochoreniam, vrátane bolestivých období.

Po druhé, musíte vykonať úpravy svojho životného štýlu. Bolo vedecky dokázané, že ľudia, ktorí hrajú šport a jedia správne, sú chorí menej často. Preto, aby sa znížila pravdepodobnosť silného nepohodlia počas menštruácie, je potrebné:

 1. Robte šport.
 2. Existuje viac produktov obsahujúcich vitamíny potrebné pre telo.
 3. Minimalizujte množstvo tukových potravín.
 4. Vzdať sa zlých návykov, vrátane fajčenia.

Po tretie, pred začiatkom mesiaca sa odporúča, aby sa kúpať s éterickými olejmi. To pomôže upokojiť nervy a naladiť sa na pozitívne.

Liečba primárnej dysmenorey

Pri bolestivých obdobiach sa treba vyhnúť psycho-emocionálnemu stresu. Liečba dysmenorea zahŕňa:

 1. Odvykanie od fajčenia a alkoholu.
 2. Liečba liekmi.
 3. Mierne cvičenie.
 4. Elektroforéza.
 5. Udržať menštruačný kalendár sledovať cyklus zmeny.

Úľavy od bolesti pomáhajú zmierniť bolesť. Pred začiatkom kritických dní by ste mali užívať sedatíva, ako napríklad Fitoset. Na zmiernenie stavu menštruáciou môžete použiť nesteroidné protizápalové tablety. Napríklad lekári často predpisujú Butadion pre ženy.

Liečba sekundárnej dysmenorey

Pravidelná bolestivá menštruácia indikuje patologické procesy v tele, takže by sa mali liečiť.

Sekundárna dysmenorea sa často vyskytuje v dôsledku ochorení pohlavných orgánov. Na zmiernenie stavu ženy, ktorá trpí touto chorobou, by sa mala predpisovať lieková terapia, vrátane podávania antifungálnych a protizápalových liekov.

Napríklad pri bolestivej menštruácii sprevádzajúcej gynekologickú patológiu lekári predpisujú Duphaston.

Niekedy len chirurgický zákrok pomáha zmierniť silné menštruačné ťažkosti. To sa týka prípadov, keď sa v oblasti maternice vyskytujú nové výrastky, zrasty alebo zjazvenia.

Primárna dysmenorea

Primárna dysmenorea zvyčajne sa prejavuje v adolescencii, ale nie okamžite, ale po 1-2 rokoch od puberty. Primárna dysmenorea je charakterizovaná absenciou organických zmien v panvových orgánoch. Первое время боли не ярко выражены, вполне терпимы, а другие симптомы: тошнота, слабость и т. п. отсутствуют. Однако с течением времени могут проявляться дополнительные симптомы, которые сопровождаются усилением болей и увеличением их длительности.Rozlišujú sa preto rozlišujúce a nekompenzované formy primárnej dysmenorey.

Kompenzovaná forma charakterizované konštantnou závažnosťou symptómov.

na nekompenzovaná forma časom sa zvyšuje intenzita bolesti.

Sekundárna dysmenorea

Sekundárna dysmenorea je dôsledkom organických zmien v panvových orgánoch a môže sa vyskytnúť u žien starších ako 30 rokov. Spravidla sa bolesť objavuje deň alebo niekoľko hodín pred nástupom menštruácie a prechádza s ňou alebo o niečo neskôr. Krvácanie je veľmi ťažké, s zrazeninami.

Tipy na zníženie mesačnej bolesti

V tomto prípade neexistuje univerzálny prostriedok na prekonanie bolesti. Každá žena ju nájde, najvhodnejší spôsob, ktorý, ak vôbec neodstráni bolesť, ale výrazne ju znižuje. Skôr ako začnete užívať lieky proti bolesti, môžete sa pokúsiť znížiť bolesť s liekmi bez liekov.

 • Uvoľniť napätie a bolesť pomôže kúpeľ s teplou nohou.
 • Môže to skúsiť striedanie teplých a chladných sedacích vaní, Pomáhajú vyrovnať sa so stagnujúcimi procesmi v panvovej dutine. Mali by sa robiť ráno a večer.
 • Dá sa položiť na žalúdok a nohy suché teploNapríklad horúce uteráky, vrecká z horúceho piesku alebo otruby.
 • To je si všimol, že zvládanie bolesti počas menštruácie pomáha diéta s nízkym obsahom cukru a tuku, nízkym obsahom alkoholu a bez kofeínu.
 • Znížiť bolesť s mesačnou pomocou Malinové, Catnip a Peppermint čaje, Môžete ich piť v akomkoľvek množstve. Takéto čaje sú najúčinnejšie, ak ich pijete v malých dúškoch a horúcich.
 • Dobrý účinok dáva všeobecné posilnenie a popúšťanie tela, Odporúča sa vykonať súbor fyzických cvičení. Ako viete, najťažšia bolesť u žien, ktoré sú zle pripravené fyzicky. Je dosť denne (okrem kritických dní) vykonávať základné cvičenia na posilnenie tlače v rôznych pozíciách. Crouching a beh v dopoludňajších hodinách, musíte rozvíjať svaly panvy a boky.
 • Keď sa odporúča, aby sedavá práca bola častejšie na čerstvom vzduchu a aktívne trávila čas. Bolesť počas menštruácie sa stáva zreteľne menej, ak pravidelne nalievate studenú vodu alebo aspoň chladnú sprchu.

Recepty tradičnej medicíny

Tradičná medicína ponúka mnoho spôsobov, ako zmierniť bolesť počas menštruácie.

Bylinné poplatky pomoc pri ťažkých a bolestivých obdobiach.

 • Číslo zbierky 1, Vezmite 5 častí odnože vzpriameného Potentilla, ovčiaka, rebríka a 2 častí dubovej kôry. Na 1 šálku vriacej vody dať 1 polievková lyžica. lyžice bylinných. Priveďte do varu a udržujte na miernom ohni 5 minút. Odstráňte z ohňa a nechajte stáť 15 minút, potom sa pretiahnite. Pite s ťažkou menštruáciou 1 šálka vývaru dvakrát denne.
 • Číslo zbierky 2, Vezmite rovnaké časti trávy, pastiersky vak, imelo bielej. Na 2 šálky vriacej vody pridajte 2 polievkové lyžice. zbierať lyžicu, trvať 1 hodinu, potom kmeň. Pite 1 pohár dvakrát denne. Recepcia začína 3-5 dní pred nástupom menštruácie a pokračuje po celú dobu.
 • Číslo zbierky 3, Vezmite v rovnakých častiach valeriánsky koreň, tráva, rebrík a husa Potentilla. Na 1 šálku vriacej vody pridajte 2 čajové lyžičky zberu, nechajte pôsobiť 20 minút a namočte. Vezmite 1/2 šálky s ťažkou menštruáciou 4 krát denne.
 • Číslo zberu 4, Vezmite 5 častí Potentilla Goose, 3 časti centaury a 1 časť každej z prasníc a trávnatých uzlín. Na 1 šálku vriacej vody pridajte 1 polievkovú lyžicu. lyžica kolekcia, trvajú na 1 hodine, odtok. Pite dúšky na bolestivú menštruáciu počas dňa.
 • Nard, Na 1 šálku vriacej vody, vezmite 1 lyžičku nasekaného koreňa, držte na miernom ohni 10 - 15 minút, potom vyberte z ohňa a nechajte 4 hodiny. Pite s nepravidelnými a bolestivé obdobia, rovnako ako pre prevenciu predčasného narodenia 1 polievková lyžica. lyžica vývar 3-4 krát denne.
 • Divoké jahody.
  • Číslo receptu 1, Pre 2 šálky studenej vriacej vody vziať 1 polievková lyžica. lyžice jahodové listy, trvajú na 8 hodín, potom kmeň. Pite denne po dobu 1/2 šálky.
  • Číslo receptu 2, Pre 1 šálku vriacej vody vziať 1 polievková lyžica. lyžicu listov, nechajte 30 minút, potom kmeň. Pite 1 polievková lyžica. lyžica vývar 3-4 krát denne.
 • Kopřiva žihľavá, Vezmite 1 lyžičku šťavy z čerstvých listov žihľavy a rozpustite v 1/4 šálky vody. Pite pred jedlom 20 minút, trikrát denne.
 • Husa strieborná, Na 1 šálku vriacej vody vezmite 20 g trávy z Potentilla, zahrejte pod vekom vo vriacom vodnom kúpeli po dobu 15 minút, potom vychladnite a potom namočte. Užívajte 4-5 krát denne po dobu 1 / 4–1 / 2 šálky. Zostávajúca tráva sa ukladá vo forme obkladu na spodnej časti brucha denne, začínajúc jeden týždeň pred príchodom menštruácie a pred jej uplynutím.
 • Oregano obyčajné.
  • Číslo receptu 1, Na 1 šálku vriacej vody vziať 2 lyžice. lyžice byliniek. Trvajte na 3-4 hodinách v termoske. Pite trikrát denne 20-40 minút pred jedlom.
  • Číslo receptu 2, Pripravte alkoholovú tinktúru. Na 150 ml vodky si vezmite 10 g trávy. Trvajte na 7-10 dňoch na tmavom mieste, občas potraste. Vezmite 30-40 kvapiek 3-4 krát denne, začínajúc týždeň pred príchodom menštruácie a skôr, ako skončia.
 • Syndróm Patau
 • Bursitída kĺbov - príznaky a liečba

Dysmenorea: čo je táto diagnóza?

Dysmenorea sa chápe ako problém, čo znamená, že každý mesiac počas menštruácie žena pociťuje silnú kŕčovú bolesť, ktorá je sprevádzaná množstvom ďalších nepríjemných pocitov: nevoľnosť, pokles tlaku, silná bolesť hlavy a závraty, slabosť alebo mdloby atď. vyčerpáva pacienta, robí ju nefunkčnou (mnohé ženy do týchto dní nepracujú). S dysmenoreou sa zhoršuje pamäť a teplota sa môže zvýšiť. A to nie je jedinečný syndróm: až polovica všetkých žien na planéte trpí takýmito prejavmi.

Prečo sa vyskytuje dysmenorea?

Po prvé, rozlišovať dysmenorea "primárne" a "sekundárne". Jeden sa prejavuje na začiatku dozrievania a nie je spojený so zraneniami alebo deformáciou reprodukčných orgánov, druhý je reakciou na chirurgické zákroky, neúspešnou inštaláciou antikoncepčnej špirály atď. Najpravdepodobnejšie sa vyskytuje primárna dysmenorea v dôsledku nadbytku prostaglandínov, ktoré sa tvoria v dôsledku endometriálnych úmrtí počas menštruácie. buniek. Ale prečo to nie sú všetky ženy, je to nejasné. Čo sa týka dysmenorey sekundárneho typu, je spôsobená mechanickými zmenami v štruktúre reprodukčného systému a zápalovými procesmi.

Je veľmi pravdepodobné, že dysmenorea sa prejaví, ak má žena:

 • malformácie maternice, trubíc a vaječníkov, t
 • kŕčové žily maternice,
 • bol diagnostikovaný patologický rast endometria (endometrióza),
 • nedostatočne rozvinuté genitálie
 • maternica s ohybom,
 • cervicitída (zápal krčka maternice), adnexitída (zápal trubíc a vaječníkov), cysty vaječníkov,
 • nádor myómu
 • zrasty vo vajíčkovodoch,
 • narušili produkciu prostaglandínov - činiteľov zápalu a bolesti v tele,
 • zlomeniny väzov maternice (tzv. "Allen-Masters syndróm")
 • nerovnováha hormónov
 • nainštalovaná antikoncepčná špirála.

Dysmenorea je tiež náchylná k dievčatám jemnej, astenickej fyziky. To všetko sú však iba tendencie a v skutočnosti nikto nie je poistený z patologicky bolestivých období.

Ako môžem samy o sebe zastaviť dysmenoreu?

Ak je známe, že neexistujú žiadne akútne zápalové procesy a nádory a hovoríme len o dysmenoree, má zmysel užívať jednoduchú antispasmodikum počas menštruácie (drotaverín v akejkoľvek forme, spazmalgon, atď.), Čo znižuje pohyb a sociálnu aktivitu na maximum.

Lekári odporúčajú lieky, ktoré potláčajú uvoľňovanie prostaglandínov na zmiernenie symptómov dysmenorey: jedná sa predovšetkým o nesteroidné protizápalové lieky, ako napríklad diklofenak alebo ibuprofén, nimesulid (obchodné značky - „nise“, „nimesil“) a tiež indometacín. Aspirín, ktorý je tiež nesteroidný protizápalový, je nežiaduci na použitie proti dysmenorey, pretože môže príliš zvýšiť krvácanie. Predpokladá sa, že nimesulid je najlepšia dostupná možnosť.

Čo možno urobiť, aby sa zabránilo dysmenorea?

Pravidelné prehliadky u gynekológa na nadmerný rast endometria a zápaly sú preventívnym činiteľom číslo jedna. Ako je uvedené vyššie, nesteroidné protizápalové lieky, najmä nimesulid, pracujú v dostatočnom časovom predstihu pred symptómami dysmenorea. Ženy náchylné k dysmenorea, nemôžete si vybrať vnútromaternicové zariadenie ako antikoncepciu, a nemôžete dovoliť žiadne kyretáž maternice, vrátane potratov.

Pin
Send
Share
Send
Send