Zdravie

Čo je kolposkopia krčka maternice v gynekológii, prečo a ako to urobiť?

Pin
Send
Share
Send
Send


Čo je dnes kolposkopia, málokto vie, pretože tento postup sa len nedávno stal žiadúcim a na niektorých klinikách - a povinný. Mnoho žien, ktoré sa dozvedeli, že sú naplánované podstúpiť kolposkopiu, sa obávajú a obťažujú svojich gynekológov otázkami, prečo je kolposkopia potrebná, či už to bolí.

V tomto postupe nie je nič strašné a bolestivé. Otázka čo je kolposkopia môže byť zodpovedaná veľmi jednoducho: je to gynekologický postup, počas ktorého sa vykonáva podrobné vyšetrenie krčka maternice pomocou mikroskopu.

Ak podrobne opíšete kolposkopiu, zistíte, že tento postup je veľmi podobný obvyklému gynekologickému vyšetreniu: keď sa vykonáva, pacientove steny vagíny sú rozvedené s gynekologickým zrkadlom a kolposkop je privedený do krčka maternice, ktorý kombinuje binokulárny mikroskop a iluminátor. Kolposkopia nezaberie veľa času. Jeho priemerná dĺžka je 20-30 minút.

Treba poznamenať, že kolposkopia bola uznaná ako najbezpečnejšia zo všetkých diagnostických metód používaných v pôrodníctve a gynekológii. A skutočnosť, že zákrok sa vykonáva bez anestézie len potvrdzuje jeho bezbolestnosť - pacienti môžu pociťovať len menšie nepohodlie.

V niektorých prípadoch môže tento postup spôsobiť poškodenie zdravia. Najmä v prípade, že neboli včas zistené nepríjemné následky inšpekcie. Preto, keď vieme, čo je to kolposkopia, je potrebné mať na pamäti jej možné následky.

Takže, ak bola kolposkopia vykonaná s nedostatočnou presnosťou, steny pošvy alebo krčka maternice môžu byť poškodené a infekcia môže byť tiež nesená v nich. Preto, ak po vykonaní tohto postupu má pacient príznaky, ako je závažné trvalé krvácanie, výskyt podivného výtoku z pošvy, bolesť a nepohodlie v spodnej časti brucha, ako aj horúčka, mala by okamžite konzultovať s gynekológom.

Túžba vedieť čo najviac o pripravovanom postupe je celkom prirodzená, takže mnohí pacienti sa pýtajú nielen to, čo je to kolposkopia, ale prečo sú potrebné. Možno mnohí tajne dúfajú, že tento postup pre nich vôbec nie je potrebný a možno sa mu vyhnúť.

K ich sklamaniu je kolposkopia absolútne nenahraditeľným postupom, ktorý umožňuje odhaliť mnohé choroby ženského reprodukčného systému, ktoré sú asymptomatické.

Kolposkopia teda môže detegovať eróziu krčka maternice, benígne a malígne nádory, ako aj rôzne poškodenia samotného krčka maternice, vagíny a vulvy.

Okrem toho tento postup výrazne uľahčuje vedenie rôznych vzoriek (vzorky Schiller a Hrobak, vzorky adrenalínu a kyseliny octovej), ako aj cielenú biopsiu krčka maternice, pri ktorej sa malý kúsok tkaniva odoberá z najviac postihnutej oblasti na laboratórne testovanie.

Mimoriadne dôležitá je tiež kolposkopia počas tehotenstva, pretože v tomto období je zdravie ženy obzvlášť krehké. Kolposkopia sa nevykonáva v prvom trimestri tehotenstva, pretože v tomto čase vytvára hrozbu potratu. Ale v druhom a treťom trimestri je tento postup veľmi žiaduci, pretože počas tehotenstva erózia krčka maternice postupuje veľmi intenzívne. A ak sa táto nepríjemná choroba nezačne hojiť v čase, potom pri narodení môže viesť k prasknutiu krčka maternice.

Všeobecne je kolposkopia žiaduca každoročne. Tento postup je ukázaný všetkým sexuálne aktívnym ženám. Je potrebné mať na pamäti, že pár dní pred kolposkopiou sa musíte zdržať nechráneného pohlavného styku a tiež nepoužívať gélové lubrikanty, nie vykonávať výplach. Na zákrok musíte mať tesnenie, pretože po kolposkopii je možné slabé krvácanie.

Kolposkopia ako metóda cervikálneho vyšetrenia

Táto metóda vám umožní preskúmať krčka maternice, pošvy a vaginálny vchod. V dôsledku vyšetrenia povrchu epitelu je možné stanoviť presnú diagnózu a zvoliť optimálnu terapeutickú metódu.

Vyšetrenie pomocou binokulárneho mikroskopu vám umožní skúmať sliznicu pošvy a krčka maternice, čím sa zväčšia študované oblasti v 6-40 krát. Zariadenie bolo zámerne určené na detekciu rakoviny krčka maternice a prekanceróznych stavov tkanív.

Pomocou kolposkopu sa zisťujú nielen onkologické nádorové procesy, ale aj benígne. Počas procedúry sa často vykonáva biopsia na histologické vyšetrenie materiálu. Okrem toho môžete zachytiť postihnuté oblasti sliznice fotografovaním, alebo vykonať Hrobak test kliknutím na podozrivú oblasť pomocou sondy. Ak existujú neoplastické lézie, miesto depresie bude krvácať.

Mierny nárast počas diagnostiky umožňuje gynekológovi určiť prítomnosť problémov a vyhodnotiť ich stupeň. Špecialista skúma poškodenú sliznicu, čím výrazne zvyšuje obraz. Ak chcete získať dobrý výhľad na plavidlá, je zapnutý špeciálny zelený filter. Na diagnostike sa môžu naraz zúčastniť viacerí odborníci, ktorí skúmajú oblasť záujmu na monitore.

Diagnostické vyšetrenie sa vykonáva výlučne v prvej polovici menštruačného cyklu. Odporúča sa postupovať 3 dni po ukončení nariadenia, potom budú výsledky prieskumu najpresnejšie. Existujú dva typy kolposkopického vyšetrenia:

 • čas nečinnosti - vykoná sa vizuálne posúdenie krčka maternice a krčka maternice, lekár tiež zaznamená existujúce medzery, jazvy a neoplazmy,
 • pokročilý - tento typ výskumu sa vykonáva s podrobným štúdiom ciev, na tento účel sa sliz aplikuje kyselinou octovou, fluorochrómom, roztokom Lugolu, jódom a draslíkom.

Označenia na účely štúdie

Kolposkopia je často menovaná gynekológom po vyšetrení pacienta. Dôvodom procedúry sú atypické vaginálne výtoky (s nepríjemným zápachom alebo krvou), bolesť počas a po sexe, periodický výskyt bolesti v dolnej časti brucha.

Ak je potrebné kolposkopické vyšetrenie, existuje množstvo ochorení:

 • erózia krčka maternice - kontrola je potrebná na identifikáciu všetkých trhlín v sliznici,
 • leukoplakia - vyšetruje sa epitelová vrstva,
 • endometrióza - kontroluje sa, či existuje endometriálna tvorba mimo maternice,
 • polypy - tieto neoplazmy sa ľahko detegujú pomocou kolposkopu,
 • Onkológia - kolposkopická procedúra umožňuje detekciu nádoru na krčku maternice v ranom štádiu vývoja.

Kontraindikácie pre kolposkopiu

Môžete robiť kolposkopiu počas menštruácie? Nie, postup sa nevykonáva podľa predpisov. Výsledkom takéhoto porušenia bude bolesť počas inšpekcie a kvôli zlej viditeľnosti pošvy a krčka maternice budú výsledky nespoľahlivé.

Do kolposkopie pre ženy po pôrode? Novo narodené matky zvyčajne nie sú zaradené do štúdie. V priebehu dvoch mesiacov je vagína procesom obnovy a v prípade inšpekcií budú výsledky pochybné. Kontraindikácie zahŕňajú aj:

 • zápalový proces (po ukončení liečby je potrebné počkať 3 týždne pred vyšetrením),
 • atrofovaná sliznica vagíny,
 • výtok s hnisom,
 • obdobie ovulácie - pod vplyvom hormónov vzniká veľa viskózneho hlienu, čo sťažuje jeho skúmanie a negatívne ovplyvňuje jeho výsledky.

Kolposkopia sa odporúča pri plánovaní tehotenstva a pred užitím vajíčka na oplodnenie in vitro. Keď sa zistia abnormálne zmeny v genitáliách, musia sa pred koncepciou odstrániť.

Čo je kolposkopická diagnóza počas tehotenstva, pretože akýkoľvek zásah je nebezpečný pre jej priebeh? Procedúra je predpísaná len pri podozrení na polypózu alebo eróziu. Pretože imunitné sily tehotných žien sú výrazne znížené a hormóny sa dramaticky menia, prispieva to k rozvoju akéhokoľvek ochorenia. V tomto prípade sa liečba budúcich matiek vykonáva bez použitia agresívnych chemikálií a biopsia sa vykonáva len vo výnimočných prípadoch. Ak sú na sliznici lézie, terapeutické opatrenia sa prijímajú po pôrode.

Príprava na štúdium

Neexistujú žiadne špeciálne odporúčania na prípravu na vyšetrenie pomocou kolposkopu, ale existuje množstvo pravidiel, o ktorých by mala byť žena informovaná. Patrí medzi ne:

 • obmedzenie pohlavného styku v predvečer štúdie (minimálna doba abstinencie je 24 hodín),
 • odmietnutie tampónov pred konaním, t
 • Plánovanie prieskumu sa nevyhnutne vykonáva s prihliadnutím na menštruačný cyklus - môžete si vybrať ktorýkoľvek deň pred ovuláciou, ale lepšie v prvom týždni po ukončení menštruácie.
 • použitie lokálnej antikoncepcie, vaginálnych čapíkov a tabliet pred zákrokom je neprijateľné,
 • užívanie liekov proti bolesti pred kontrolou,
 • pred vyšetrením je potrebné vyprázdniť črevá a močový mechúr, ako aj vykonať hygienické postupy mydlom.

Ako sa vykonáva diagnostická kontrola?

Kolposkopia je bezbolestná, ale stále môže byť prítomný pocit tlaku a kŕčov. Trvá asi dvadsať minút. Žena sedí v špeciálnej stoličke. Najprv odborník nainštaluje zrkadlo a potom samotný kolposkop.

Niekedy po kontrole sa krčka maternice ošetrí kliešťami a vatovým tampónom namočeným v kyseline octovej alebo Lugole. Pacient si musí niekoľko minút ľahnúť, potom gynekológ preskúma, ako sú plochy rovnomerne zafarbené. Ak nájde podozrivé oblasti, odporučí biopsiu - malú vzorku tkaniva odobratú dlhými kliešťami. V niektorých prípadoch sa aplikuje samo absorbovateľný steh.

Pred biopsiou sa pacientovi podá anestetická injekcia. Príjem materiálu je tiež potrebný, ak sú prítomné veľké polypy, jazvy, ktoré krvácajú, alebo erózia s evolúciou.

Ako sa správať po štúdiu?

Väčšina obmedzení sa vzťahuje na prípady, keď bol postup kombinovaný s biopsiou. Žena by sa mala zdržať pohlavia dva týždne. Okrem toho je zakázané robiť douching, používať tampony a fyzicky preháňať.

Po kolposkopickej diagnóze (bez biopsie):

 • vzdať sa pohlavia a doučovať najmenej päť dní,
 • monitorovať osobnú hygienu (nemali by ste sa kúpať),
 • opustiť menštruačný kalíšok a tampóny, používať iba podložky,
 • Nepite tablety kyseliny acetylsalicylovej a iné riedidlá.

Po kolposkopii, najmä ak bola vykonaná s biopsiou, sa ženy často sťažujú na nudné nepríjemné bolesti. Nepohodlie môže pretrvávať dva týždne. Okrem toho môže byť sprevádzaný krvavým krvavým prepustením. Niekedy majú nazelenalý alebo hnedý odtieň - v závislosti od prípravku použitého počas zákroku.

Tieto stavy sa považujú za normálne a nevyžadujú lekársku starostlivosť. Ak je však príliš veľký výtok, zimnica, horúčka, intenzívna bolesť alebo výtok so zápachom, je potrebný lekársky zásah. Symptómy môžu indikovať krvácanie alebo infekciu genitálneho traktu. Často, po vyšetrení, gynekológovia predpisujú druhú recepciu na vyhodnotenie výsledkov liečby a vylúčenie možného opakovania.

Aký bude výsledok?

Hladký povrch krčka maternice ružového odtieňa označuje zdravie pacienta a absenciu patológií. Ak gynekológ zistil abnormálne zmeny v krvných cievach, zistil, že červené škvrny na sliznici alebo jód-negatívne oblasti sa stali viditeľnými v dôsledku liečby krčka maternice, čo indikuje prítomnosť chorôb. Na základe výsledkov kolposkopie sú stanovené nasledovné diagnózy:

 • erózia krčka maternice,
 • bradavice,
 • karcinóm,
 • polypy,
 • cystické dilatované žľazy
 • endometrióza,
 • prítomnosť acetowhite epitelu,
 • pseudo,
 • papilloma
 • leukoplakia.

Čo je kolposkopia v gynekológii

Kolposkopické vyšetrenie je vyšetrenie stien pošvy a vonkajšej časti krčka maternice, ktoré sa vykonáva pomocou špeciálnych optických zariadení - kolposkop. Toto zariadenie je vybavené špeciálnym optickým a osvetľovacím systémom, ktorý zabezpečuje zvýšenie viditeľnosti vnútorných orgánov faktorom 10 - 40, pomáha pri dôkladnom vyšetrení a odhalí aj menšie patologické zmeny, ktoré sú voľným okom neviditeľné.

Pokročilejšie vybavenie pre takýto výskum je videokamera vybavená digitálnym fotoaparátom. S ním sa na monitore zobrazí obraz vizuálne kontrolovaných vnútorných orgánov. Výsledky videozáznamu sú uložené a odborníci si ich môžu prezrieť, analyzovať účinnosť liečby alebo vyhodnotiť progresiu patologických procesov.

Pretože kolposkopia sa používa na diagnostiku mnohých gynekologických ochorení, má veľký počet indikácií na vedenie. Toto vyšetrenie musí byť predpísané pre neuspokojivé výsledky analýzy rozkladu pre cytologické vyšetrenia a pre zistenie genitálnych bradavíc počas vyšetrenia. Okrem toho môže lekár odporučiť ženskému testu, či sú prítomné nasledujúce príznaky: t

 • predĺžená bolesť brucha,
 • výtok z pošvy, svrbenie,
 • krvácanie z pošvy nesúvisiace s menštruáciou,
 • špinenie a bolesť počas pohlavného styku.

Tiež kolposkopia môže byť predpísaná v neprítomnosti explicitného dôkazu ako prieskumu, potrebného na vyhodnotenie výsledkov liečby. Tento postup nemá žiadne prísne kontraindikácie. Jediným obmedzením pre jeho implementáciu je zvýšená citlivosť na kyselinu octovú, jódové prípravky alebo iné reagencie, ktoré sa používajú v pokročilej kolposkopii.

Čo ukazuje

Kolposkopia krčka maternice pomáha identifikovať vaskulárne zmeny sliznice, presne diagnostikovať ochorenia ako je endometrióza, ektopia, erytroplastika, dysplázia a leukoplakia, podrobne študovať povahu a štádium vývoja erózie alebo iného poškodenia. Pomocou kolposkopie môže gynekológ detegovať onkologické patológie v ranných štádiách vývoja - malígne nádory.

Kedy je lepšie robiť

Na ktorý deň cyklu sa vykonáva kolposkopia? Odporúčaný čas na realizáciu tohto postupu je prvá polovica cyklu, a najlepšie zo všetkých, ak sa dá dokončiť v priebehu prvých 3-5 dní po menštruácii. Počas menštruácie nie sú takéto diagnostické testy predpísané. Kolposkopia počas tehotenstva nie je zakázaná a môže byť predpísaná v rôznom čase.

Príprava na kolposkopiu

Keď sme sa dozvedeli o vlastnostiach kolposkopie krčka maternice, čo to je a kedy robia vyšetrenie, zostáva zistiť, ako sa na ňu pripraviť. Aby bol tento diagnostický postup čo najviac informatívny, niekoľko dní pred návštevou gynekológa, budete musieť dodržiavať určité pravidlá týkajúce sa intímnej hygieny, liekov a sexuálnej aktivity. Ak Vám lekár predpíše kolposkopiu, musí: t

 • najmenej 2 dni pred zákrokom odmietnuť pohlavný styk, t
 • počas týždňa pred vyšetrením nevypierajte, nepoužívajte špeciálne prostriedky na intímnu hygienu,
 • nepoužívajte antikoncepčné krémy, vaginálne čapíky alebo spreje, pokiaľ to neurčí lekár, ktorý je oboznámený s pripravovaným postupom.

Čo je to rozšírená kolposkopia krčka maternice

Aké sú vlastnosti rozšírenej kolposkopie krčka maternice, čo to je a ako sú jej výsledky interpretované? Po vizuálnej prehliadke lekár používajúci tampon aplikuje do krčka maternice trochu 3% roztok kyseliny octovej. Pod jeho vplyvom sa zužujú krvné cievy v sliznici, čo spôsobuje, že akékoľvek patologické zmeny sú výraznejšie a zreteľnejšie.

Okrem kyseliny octovej sa na ďalšie vyšetrenie môže použiť jód alebo špeciálne reagencie, ktoré môžu svietiť pod ultrafialovým žiarením. Ak sú postihnuté oblasti na maternicovom krčku maternice, potom pri použití jódu nezmenia tmavú farbu, ktorá umožní lekárovi presne určiť ich polohu a mierku. Pri použití iných reagencií môžu byť postihnuté tkanivá natreté v určitej farbe pod svetlom ultrafialovej lampy.

Результаты кольпоскопии

После окончания процедуры специалист составляет письменный протокол – бланк, в котором содержатся сведения об особенностях состояния шейки и наличии или отсутствии признаков, указывающих на возможное развитие патологий. Interpretácia výsledkov kolposkopie môže obsahovať opis takých anomálií, ako je tvorba patologických ciev, prítomnosť bielených oblastí po ošetrení kyselinou octovou, prítomnosť oblastí, ktoré nie sú zarastené jódom.

Kolposkopia je bezpečné vyšetrenie, nespôsobuje takéto vedľajšie účinky a komplikácie ako bolesť alebo krvácanie, nevyžaduje čas na zotavenie. V zriedkavých prípadoch sa po zákroku môžu vyskytnúť mierne bolestivé pocity v dolnej časti brucha alebo mierne výtoky s obsahom jódových nečistôt, ktoré vymiznú v priebehu 2 - 3 dní.

Video: kolposkopia

Špeciálne video materiály vám pomôžu dozvedieť sa viac o kolposkopii a metódach dekódovania jej výsledkov. V nich odborníci podrobne informujú o vlastnostiach tohto prieskumu, poskytujú rady o jeho príprave a rozprávajú o všetkých fázach jeho správania. Po sledovaní videa nebude mať žena žiadne otvorené otázky.

Svetlana, 27 rokov

Bola mi predpísaná kolposkopia z dôvodu podozrenia na ektopiu krčka maternice. To vôbec nebolí, len zažil nejaké nepríjemné pocity, keď lekár pohyboval zrkadlom, a trochu stlačil, zatiaľ čo ona aplikovala jód. Všeobecne platí, že v tomto postupe nie je nič hrozné, stupeň nepohodlia je rovnaký ako pri štandardnom vyšetrení a na stoličke som strávil najviac 15 minút.

Vďaka kolposkopii som bol včas odhalený postupnou eróziou. Tento postup je často predpísaný, ale mnohí ho neprechádzajú, takže choroba zostáva neurčená. Spočiatku som sa tiež bála, ale ja som sa upokojila, keď som čítala recenzie. Skutočne sa ukázalo, že to nebolí. Je lepšie podrobiť sa diagnóze ako v priebehu niekoľkých rokov, aby sme čelili nevyliečiteľnej chorobe.

Keď som bol počas tehotenstva vyšetrený na pôrodnej klinike, gynekológ objavil eróziu. Niekoľko mesiacov po pôrode som sa rozhodol vyšetriť, odišiel na platenú kliniku, kde mi bola predpísaná kolposkopia. Cena bola prijateľná, len 700 rubľov. Samotný postup je rýchly, nespôsobuje žiadne bolestivé pocity a nemusí dlho čakať na výsledky.

Čo je kolposkopia?

Pod kolposkopiou sa rozumie kontrola krčka maternice pod zvýšením použitím špeciálneho zariadenia, kolposkopa.

Pacienti sa často obávajú, že postup je príliš dlhý, takže sa čudujú, ako dlho kolposkopia trvá. Trvanie štúdie je maximálne 30 minút a nemali by ste sa ho báť.

Rozlišujte kolposkopiu jednoduchú a rozšírenú. V prvom prípade je možné počas inšpekcie určiť tvar a veľkosť testovaného orgánu, ako aj zistiť jeho chyby. Informatívnejšia druhá metóda kolposkopie, ktorá vyžaduje použitie ďalších testov.

Ako vývojka sa môže použiť roztok jódu alebo Lugolu. Keď sa aplikuje, nie je to zdravé tkanivo, ktoré mení ich odtieň, ale postihnuté sa nemenia. Pre lepšiu vizualizáciu sa používajú rôzne svetelné filtre. Táto technika vám umožňuje efektívne identifikovať tie tkanivá, ktoré sú najviac podozrivé.

Pri identifikácii oblastí epitelu s prejavmi patológie je biopsia. Táto operácia je absolútne bezpečná a prakticky bezbolestná. Okrem mierneho nepohodlia, žena nebude cítiť nič. Ak sa objaví biopsia vulvy alebo vagíny, použije sa lokálna anestézia.

Obavy týkajúce sa bolesti alebo pravdepodobnosti eróznych procesov sú úplne neopodstatnené.

Označenia postupu

Kolposkopia v gynekológii je nevyhnutným zákrokom, pretože umožňuje odhaliť množstvo gynekologických patológií.

V dôsledku počiatočného vyšetrenia pacienta môžu byť dôvody na predpísanie kolposkopie nasledovné symptómy:

 • nešpecifický vaginálny výtok, ktorý dráždi sliznicu, ktorá spôsobuje svrbenie,
 • krvácanie, ktoré nesúvisí s menštruáciou,
 • bolesť počas pohlavného styku a po nej,
 • prítomnosť netypickej bolesti v spodnej časti brucha.


Ak je potrebné podstúpiť gynekologické manipulácie, niektoré ženy majú psychologickú bariéru a nedostatok pochopenia, prečo je potrebná kolposkopia. Mali by ste vedieť, že existuje množstvo ochorení, ktoré vyžadujú povinné vykonanie tejto štúdie. Tieto ochorenia sú uvedené nižšie.

Endometrióza. S jeho vývojom sa pozorujú ektopické formácie endometria. Použitie kolposkopie je určené prítomnosťou tohto procesu vo vagíne alebo na krčku maternice. Viac o endometrióze →

Erózia. Kolposkopia pre cervikálnu eróziu umožňuje vidieť patologické trhliny, ktoré sú na sliznici orgánov reprezentované mnohonásobne. Okrem toho štúdia umožňuje identifikovať vývoj rôznych nádorov v ranom štádiu. Viac o erózii →

Cancer. Vývoj onkológie, postihujúci krčka maternice, je výsledkom aktivity papilomavírusu, keď je žena infikovaná. Pomocou kolposkopie je možné rozpoznať povahu procesov a zabrániť rozvoju rakovinového nádoru v ranom štádiu.

Polypy. Tieto nepríjemné neoplazmy sa ľahko zistia počas kolposkopického vyšetrenia.

Eritroplakia alebo leukoplakia. Včasná diagnostika zmien v hrúbke epiteliálnej vrstvy vám umožní prijať vhodné opatrenia na liečbu ochorenia.

Výhody a nevýhody metódy

Často sú okolnosti také, že keď potrebujete robiť kolposkopiu, ženy majú pochybnosti o bezpečnosti a potrebe postupu. Pre objektívne pochopenie účinku tohto typu diagnózy na zdravie by ste mali zvážiť klady a zápory.

Kolposkopia, ako žiadna iná technika, má vysokú diagnostickú hodnotu. Lekár s jeho pomocou dostáva kompletné informácie o stave tkanív, možných patológiách, onkologických zmenách, ako aj prítomnosti nádorov a zápalov. Výsledkom štúdie je maximálna presnosť diagnózy. Ak je to potrebné, lekár môže zachytiť obrázok a v prípade pochybností ho znova zobraziť.

Kolposkopické vyšetrenie je jednoduché a nie je potrebná náročná príprava pacienta. Napriek zložitosti podujatia je úplne bezbolestná.

Nevýhodou tejto techniky je možnosť uskutočnenia štúdie len pre ženy, ktoré sú už sexuálne aktívne. Udalosť nie je možné vykonať počas menštruácie, ktorá trochu obmedzuje jej schopnosti.

Predpokladom je okrem toho potreba zohľadniť individuálny cyklus ženy, aby bolo možné získať úplné množstvo požadovaných informácií. Niekedy to trvá určitý čas po návšteve u lekára.

Pravdepodobnosť komplikácií je minimálna.

Ako sa postupuje?

V doslovnom preklade názov tejto metódy diagnózy znamená pozorovanie vagíny. Hlavným zameraním postupu je identifikácia patologických zmien krčka maternice. Konštrukcia kolposkopu sa skladá z binokulárneho mikroskopu, ktorý umožňuje získať stereoskopický obraz.

Binokulárny je schopný zväčšiť 4 až 40 krát. Statív je vybavený iluminátorom.

Nákladné modely majú prídavné vybavenie, ktoré umožňuje fotoreportovanie a fixáciu obrazu, čo umožňuje sledovať dynamiku procesu spracovania.

Predbežne sa vykonáva rutinné gynekologické vyšetrenie a ak je podozrenie na patológiu, predpíše sa kolposkopia. Jednoduchý postup, ako sme už uviedli, je vizuálna kontrola predmetu štúdia.

Podrobná štúdia zahŕňa odber vzoriek epitelu a tkaniva. Oblasť okolo krčka maternice je vopred ošetrená nízkohodnotným roztokom octu. Výsledkom tohto pôsobenia je krátkodobý opuch sliznice a spomalenie krvného obehu. Súčasne dochádza k redukcii malých plavidiel. Ak sa tak nestane, potom tento jav je dôkazom atypie ciev.

Potom sa aplikuje Lugolov roztok, ktorý maže oblasť okolo krčka maternice. Tento orgán má viacvrstvový epitel, ktorý obsahuje glykogén schopný reagovať na zložky roztoku.

Počas chemickej reakcie dochádza k rovnomernému zafarbeniu zdravého krčka maternice. Ak sa počas kolposkopie oblasť nezafarbí jódom, potom to indikuje patologické zmeny na nej. To je vysvetlené vlastnosťami cylindrického epitelu, ktorý je zle podávaný farbením látkami obsahujúcimi jód.

Ak sa zistí patológia, lekár rozhodne, či je potrebná biopsia. To znamená, že na histologické vyšetrenie sa odoberie malý kúsok tkaniva. Pre túto operáciu slúžia špeciálne pinzety, preto je možný výskyt nepríjemných pocitov pripomínajúcich kŕč alebo mierny tlak.

Po zákroku

Ak kolposkopické vyšetrenie nebolo sprevádzané biopsiou, potom môžete viesť normálny život, neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa práce. Ak sa po kolposkopii zafarbí krv, nie je to dôvod na obavy. Po jednom, maximálne troch dňoch sa výber zastaví.

Napálenie po kolposkopii je možné na krátky čas, ak bola vykonaná biopsia. Ale to nie je jediný nepríjemný vedľajší účinok procedúry. Nebojte sa, ak váš žalúdok bolí po kolposkopii. Za pár dní bude nepohodlie preč.

Na konci procedúry lekári odporúčajú zdržať sa sexuálneho života po dobu jedného týždňa, a nemali by ste tam tampóny používať.

Dúfame, že sme rozptýlili všetky pochybnosti a obavy, ktoré niektoré ženy spájajú s kolposkopiou. Význam tohto postupu pri diagnostike je ťažké preceňovať, pretože správna diagnóza a primeraná liečba pomôžu nielen zachovať zdravie pacienta, ale aj dať nový život.

Autor: Sergey Shoroh,
špecificky pre Mama66.ru

Pre čo je kolposkopia krčka maternice?

Kolposkopia krčka maternice v gynekológii sa používa v nasledujúcich situáciách:

 • ulcerózna patológia vaginálnej sliznice krčka maternice,
 • proliferácia endometriálnych buniek mimo vnútornej vrstvy steny maternice,
 • prítomnosť atypických buniek v krčku maternice,
 • ektopický epitel krčka maternice,
 • atrofiu epitelu, ktorý pokrýva krčka maternice,
 • vývoj papilomavírusu
 • polypy,
 • stavov rakoviny.

Aby sa predišlo vzniku závažných ochorení, odporúča sa, aby všetky ženy podstúpili raz do roka kolposkopiu so špecialistom. Ak sa zistia patológie, okamžite predpíše opatrenia na ich odstránenie, ktoré ochránia pacienta pred komplikáciami.

Obráťte sa na gynekológa s príznakmi ako:

 • neprimeraná bolesť v spodnej časti brucha,
 • bolesti počas intimity
 • krvácanie,
 • hojný výtok z pošvy neznámeho pôvodu.

Ako sa pripraviť na postup

Príprava na kolposkopiu krčka maternice je nasledovať niekoľko jednoduchých odporúčaní. Po prvé, niekoľko dní pred zákrokom je žiaduce vylúčiť sexuálny kontakt. Po druhé, nemali by ste používať vaginálne tampóny, intímne gély a iné hygienické potreby. Po tretie, nemôžete držať douching. Pri izbovej teplote je potrebné umyť prevarenou vodou.

Stojí za zmienku, že sa neodporúča používať žiadne vaginálne lieky.

Procedúra sa má vykonať niekoľko dní po ukončení menštruácie a nie neskôr ako niekoľko dní pred začiatkom menštruácie.

Rozšírená kolposkopia krčka maternice sa považuje za lacnú a informatívnu metódu na diagnostiku gynekologických ochorení.

Výsledok konania je ovplyvnený nasledujúcimi faktormi:

 • nedostatok estrogénu alebo progesterónu v tele pacienta,
 • menštruačného cyklu
 • štádiu, v ktorom sa choroba nachádza
 • veku ženy.

Opis kolposkopie krčka maternice

Kolposkopia krčka maternice s eróziou a inými chorobami je postup, ktorý mnoho žien chce vedieť všetko. Napokon si musia predstaviť, prečo určili postup a spôsob jeho vykonávania.

Ako kolposkopia krčka maternice? Po prvé, pacient musí úplne vyzliecť od pásu k nohám a ľahnúť si do gynekologickej stoličky. Gynekológ vloží zrkadlo do ženskej vagíny. Počas vyšetrenia by mala zostať v uvoľnenom stave 20 minút. V počiatočnej fáze štúdie používa zelené filtre zariadenia. S ich pomocou môžete určiť prítomnosť atypicky umiestnených ciev na krčku maternice.

Pred začiatkom druhej fázy vyšetrenia gynekológ zistí, či je pacient alergický na lieky. Ak nie, spracováva sliznice slabým roztokom kyseliny octovej, potom opakuje manipuláciu s roztokom jódu. Lekár urobí diagnózu so zameraním na farbenie slizníc.

Postup kolposkopie krčka maternice sa ukončí odstránením zrkadla z pošvy. Výsledok kolposkopie je možné okamžite oznámiť.

Patológie, ktoré možno identifikovať počas postupu

Jednou z bežných patológií je Nabotove cysty - benígne novotvary na krčku maternice, ktoré sa nachádzajú v jeho vaginálnej oblasti. Ich veľkosť často nie je väčšia ako 3 cm Hlavným faktorom, ktorý vyvoláva ich vzhľad, je schopnosť epitelu meniť sa. Príčiny nabot cyst sú hormonálne zmeny, potraty, pohlavne prenosné choroby, zápal pohlavných orgánov, zranenia po chirurgických zákrokoch.

Liečba patológie spočíva v odstránení cysty pomocou elektrokoagulačného postupu.

Pomerne často, keď kolposkopia maternice maternice, špecialista si všimne exofytické bradavice. Sú tvorené na povrchu sliznice, majú viacvrstvový povlak epitelu, často je prítomná keratinizácia. Choroba je asymptomatická, takže sa žena o nej dozvie až po vyšetrení gynekológom. Ak je patológia v zanedbávanej forme, potom môže mať žena takéto nepríjemné príznaky: biely výtok so špecifickým zápachom, svrbenie a pálenie, syndróm bolesti počas sexuálneho kontaktu.

Choroba nie je takmer liečiteľná. Odstránenie vírusu v tele je veľmi ťažké. Najbežnejšími spôsobmi liečby sú:

 • deštruktívny účinok na chirurgické laserové neoplazmy, t
 • odstránenie bradavíc lúča vysokofrekvenčných rádiových vĺn,
 • pálenie nádorov špeciálnym zariadením s vysokou teplotou,
 • chemické spaľovanie kondylomov na báze kyseliny dusičnej, t
 • zničenie kondylo tekutého dusíka.

Ďalším veľkým problémom je erózia krčka maternice. Vyskytuje sa u približne 66% žien vo fertilnom veku počas kolposkopie. Pre túto chorobu je charakteristická tvorba vredov na sliznici krčka maternice. Je dôležité, aby sa liečba začala včas, inak sa môže patológia vyvinúť do rakoviny krčka maternice.

Príčiny erózie krčka maternice môžu byť infekčné ochorenia, napríklad chlamydóza, herpes na genitáliách atď. Patológia sa vyskytuje v dôsledku vývoja kandidózy, vaginitídy alebo kolpitídy.

Nasledujúce faktory vyvolávajú eróziu: hormonálne zlyhanie, rôzni sexuálni partneri, znížená imunita.

Liečba identifikovaných chorôb po kolposkopii

Po kolposkopii, keď gynekológ diagnostikoval, vezme časť krčka maternice na biopsiu. Tento postup zahŕňa odber vzorky postihnutého tkaniva na histologickú analýzu, aby sa zistilo, či má pacient onkológiu. Presnosť štúdie je 99%. Biopsia sa vykonáva na 5. až 7. deň menštruačného cyklu. Tento postup je kontraindikovaný u pacientov so zlou zrážanlivosťou krvi a zápalovými procesmi v genitáliách.

Po biopsii sa žena neodporúča počas 20 dní vykonávať výplach, používať vaginálne tampóny a antikoncepciu, nosiť úzke spodné prádlo zo syntetických tkanín. Okrem toho je potrebné sa vyhnúť sexuálnemu kontaktu, telo by nemalo byť vystavené nadmernej fyzickej námahe. Je prísne zakázané kúpať sa, chodiť do sauny, plávať v bazéne a rybníkoch. Po biopsii môže žena pocítiť slabý výtok a bolesť v slabinách.

Najobľúbenejšie spôsoby eliminácie erózie sú kryodestrukcia, rádiofrekvenčný efekt a laserová koagulácia.

Ošetrenie rádiovými vlnami sa vykonáva pomocou rádiového vlnového noža. Pôsobí na vysokofrekvenčné vlny, čím rezne tkanivo bez fyzického kontaktu. Prevádzka by sa mala vykonať ihneď po skončení mesiaca. Je to spôsobené tým, že počas tohto obdobia je žena presvedčená, že nie je tehotná, rany miznú pred nasledujúcou menštruáciou a v tomto čase sa zvyšuje množstvo estrogénu v krvi, čo ovplyvňuje urýchlenie regenerácie tkaniva.

Metóda spracovania rádiovými vlnami má niekoľko výhod: krátke trvanie operácie, neprítomnosť jazvy po zákroku, elimináciu mikróbov, čo znižuje pravdepodobnosť infekčných komplikácií, absenciu rizika krvácania. Nevýhody vystavenia rádiovým vlnám zahŕňajú vysoké náklady a drahé zariadenia, ktoré nie sú na každej klinike.

Суть химической коагуляции заключается в воздействии на эрозию шейки матки азотной или уксусной кислотой. Она не затрагивает здоровые области. После коагуляции не возникают никакие осложнения и отсутствуют воспаления.

Pomerne často, s kolposkopiou krčka maternice, špecialista diagnostikuje ochorenie, ako je zápal pošvy.

Ochorenie sa vyskytuje u každej 3. ženy. Je to zápal sliznice pošvy. Vaginitída sa môže vyskytnúť z infekčných patológií, ktoré môžu byť infikované pohlavným stykom, so zníženou imunitou, u pacientov s diabetom a nadváhou, ak sa nedodržiavajú pravidlá osobnej hygieny atď.

Existujú 2 formy ochorenia: akútne a chronické. Pre akútne príznaky sú príznaky, ako je napríklad žltý vaginálny výtok na spodnom prádle, svrbenie, opuch a sčervenanie pohlavných orgánov zvonku. Počas pohlavného styku sa žena často cíti bolesť. Počas močenia môže cítiť pálenie a bolesť v spodnej časti brucha. Chronická forma vaginitídy je charakterizovaná výtokom a dlhým priebehom patológie s možnými recidívami.

Lokálna liečba vaginitídy zahŕňa douching a bylinný kúpeľ. Na douching použite roztok bikarbonátovej sódy. Ak chcete pripraviť, musíte vziať 40 g sódy a zalejeme 250 ml vody. Tento postup je nevyhnutný pre pacientov, ktorí majú obavy z hnisavého alebo slizničného výtoku. 20 minút po tom, čo sa má natrieť manganistanom draselným.

No pomáha, keď vaginitis odvar z Hypericum. Malo by vyplniť 2 litre vody 3 polievkové lyžice. l. suchých surovín, potom na pomalý oheň a varte 20 minút. Po stanovenom čase, namáhaní a použití na douching.

Môžete si urobiť liek z rebríka v kombinácii so šalviou, dubovou kôrou a rozmarínom. Je potrebné odobrať všetky zložky v rovnakom pomere a zalejeme 3 litrami vriacej vody, potom položíme na nízku teplotu a varíme najmenej 5 minút, pričom nádobu uzavrite vekom. Potom musí byť vývar prefiltrovaný a vyprázdnený.

Orech je účinná liečba zápalu pošvy. To by malo trvať 50 g listov a zalejeme 1 liter vody. Po uplynutí pol hodiny zapnite oheň. Výsledný odvar aplikujte dvakrát denne. Namiesto vlašského orecha môžete použiť nechtík alebo žihľavu.

Treba poznamenať, že faktory ako: krv počas menštruácie, výtok z maternice po pôrode, spermie a intímna hygiena majú zničujúci účinok na vaginálnu mikroflóru. Lekári neodporúčajú používať mydlo počas umývania. Po každej tesnej blízkosti by sa mali genitálie umyť pod tečúcou vodou.

Často sa vaginitída vyvíja v dôsledku nedostatku estrogénu v ženskom tele. Bylinné tinktúry založené na liečivých rastlinách, ktoré obsahujú veľké množstvo estrogénu, pomôžu doplniť ich „rezervy“. Napríklad môžete urobiť tinktúru koreňa sladkého drievka. V smaltovaný kontajner by mal naliať 1 polievková lyžica. l. nakrájaný koreň sladkého drievka, pridajte k nemu 2 šálky vriacej vody, prikryte vekom a dajte ho do vodného kúpeľa na najmenej 20 minút, potom vložte na chladné miesto na 1 hodinu. Po uplynutí času sa nástroj musí filtrovať. Vezmite výslednú tinktúru by mala byť aspoň 3 krát denne. Môžete použiť odvar pre douching.

Na zmiernenie zápalu sa široko používajú sedatívne kúpele a výplachové infúzie lastovičky a harmančeka.

Ďalším populárnym liekom je opláchnutie octom. K tomu, vziať ½ polievkovej lyžice. octom a zalejeme 250 ml vody. Potom by mala žena sedieť nad umývadlom, ponoriť prst do zmesi a vstúpiť do pošvy, ona nájde biely výtok na prst. Po umytí prstom pod tečúcou vodou musí postup niekoľkokrát opakovať. Procedúra trvá, kým výtok úplne nezmizne.

Pri každom gynekologickom ochorení je potrebné venovať osobitnú pozornosť výžive. Mastné ryby a rybí olej by mali byť zahrnuté do stravy. Je zakázané jesť veľké množstvo sladkostí, jedál s vysokým obsahom soli a korenia. Odporúča sa jesť potraviny, ktoré obsahujú minerály.

Prečo to?

Metóda Kolposkopichesky umožňuje identifikovať mnoho problémov:

Skúma sa hlavne vulva, pošva, krčka maternice. Ale v niektorých prípadoch je maternica tiež diagnostikovaná pomocou kolposkopu.

V tomto prípade je štúdia relevantná na detekciu lézií epitelu dolnej časti krčka maternice, na určenie ich povahy a umiestnenia. Pomocou štúdie môžete potvrdiť alebo poprieť potrebu biopsie.

Druhy výskumu

Kolposkopia je rozdelená na jednoduchú a rozšírenú.

Prvý typ sa vykonáva vizuálne bez použitia špeciálnych riešení. V tejto forme je ľahké určiť veľkosť a tvar krčka maternice, identifikovať znaky cievneho vzoru, určiť prítomnosť jaziev, nádorov, ruptúr a ďalších znakov.

Rozšírená kolposkopia sa vykonáva s použitím rôznych činidiel:

 • kyselina octová,
 • Roztok Lugolu,
 • jód a draslík,
 • flyuorohomy.

Niekedy sa odporúča vykonať hormonálne testy s adrenalínom, ale dnes nie je táto metóda populárna.

Vzorka Hrobaka zahŕňa použitie tenkej sondy. Lekár s jeho pomocou klikne na podozrivý kúsok tkaniva. Ak začne krvácanie, potom sa umiestni podozrenie na neopláziu.

Ako sa pripraviť?

Lekár zvyčajne neposkytuje žiadne odporúčania pre kolposkopiu pred zákrokom, ale existujú všeobecné pravidlá. Mali by sa držať:

 • stojí za to zdržať sa vaginálneho sexu na jeden alebo dva dni,
 • nepoužívajte tampony deň predtým
 • Môžete si vziať akékoľvek lieky bez predpisu.
 • zvoliť si načasovanie postupu tak, aby sa inšpekcia neuskutočnila počas menštruácie.

Ako sa vykonáva výskum: opis

V čase, keď štúdia trvá najviac 20 minút. Pacient leží v gynekologickej stoličke. Gynekológ vloží do vagíny zrkadlo. Potom sa jedna z vyššie opísaných formulácií aplikuje na krčka maternice.

Zvyčajne nespôsobujú žiadne nepríjemné pocity. Pri aplikácii zloženia látky zmena farby, a za prítomnosti abnormálnych buniek, tieň zostáva nezmenený.

Video o tom, ako robiť kolposkopiu krčka maternice:

Keď sa nájdu nezdravé bunky, lekár vykoná biopsiu, odoberie malú vzorku tkaniva.

Procedúra je pomerne jednoduchá, nespôsobuje bolesť, ale niekedy ženy pociťujú pocit tlaku alebo kŕče. Gynekológovia často používajú anestetiká na zníženie nepohodlia.

V ktorý deň cyklu je lepšie urobiť analýzu?

Pre presnejšie informácie sa odporúča vykonať kolposkopiu v špecifickom čase menštruačného cyklu. Je lepšie prísť v prvej polovici. Lekár Vám to môže odporučiť tretí deň po skončení mesiaca.

Nie je zakázané robiť ho v iný deň cyklu (okrem obdobia krvácania). Ale po ovulácii je cervikálny kanál naplnený množstvom hlienu, takže výsledky sú niekedy skreslené.

V druhej polovici sa znižuje rýchlosť regenerácie tkaniva, a preto sa môže objaviť nepohodlie. Pretrvávajú jeden deň alebo viac.

účinky

Ak bol vykonaný jednoduchý postup, potom neexistujú žiadne obmedzenia a následky. Po predĺžení tmavej farby sa môže uložiť. Nemali by sa báť, pretože sa zvyčajne spájajú s použitím činidiel, najmä jódu.

Počas 1-2 dní sa u niektorých žien vyskytne krvácanie. Ide o zriedkavý jav, ktorý nevyžaduje návštevu u lekára. Výnimkou je tehotenstvo dievčaťa.

Dôsledky kolposkopie a biopsie počas tehotenstva sa môžu stať krvácaním, potratom alebo predčasným pôrodom. Počas tohto obdobia je preto diagnóza určená len vo výnimočných prípadoch.

Výsledky dekódovania

Vo výsledku môžete vidieť normálne hodnoty. To znamená, že krčka maternice je ružová a hladká, neexistujú žiadne patologické bunky. Abnormálne hodnoty indikujú prítomnosť zmien v štruktúre.

O nich svedčí:

 1. Abnormálne kreslenie krvných ciev. Môžu byť skrútené, podobné mozaike.
 2. Interpunkcia. Presnosť vyjadruje malé červené škvrny.
 3. Jodinegatívne miesta. Nevstupujú nad povrch, majú nezvyčajné tvary.

Prieskum transformačnej zóny má značný vplyv. Všetky ženy to majú, ale nie každý to vidí. Najčastejšie sa vyskytujú príznaky infekcie HPV, tvorba zhubných nádorov.

Najčastejšie otázky

1. Bolí kolposkopia?

Väčšina žien uvádza nepohodlie, ale nie je takmer žiadna bolesť. Ak si želáte, požiadajte svojho lekára o liečbu oblasti, ktorá sa vyšetruje anestetikom.

2. Je možné počas tehotenstva robiť kolposkopiu?

Môžete to urobiť, ale len so správnym umiestnením placenty, bez hrozby prerušenia. Zvlášť ak plánujete biopsiu. Lekári odporúčajú vykonávať výskum v najskorších štádiách tehotenstva a len v prípade potreby.

3. Je možné vykonať kolposkopiu počas menštruácie?

Najlepšie je počkať niekoľko dní, pretože krv v krčku maternice skreslí výsledky, nie dátumy sliznice v požadovanej farbe.

4. Je možné urobiť kolposkopiu pre drozd?

Nie je žiaduce, pretože prítomnosť hlienu zníži presnosť diagnózy.

5. Ako dlho kolposkopia trvá?

Samotná štúdia trvá 10 až 20 minút. Na obecných klinikách sú výsledky pripravené asi za dva týždne.

6. Ako často sa kolpolscopy?

Ženy nad 35 rokov sú menované raz za 6 mesiacov. Dievčatám z obdobia začiatku sexuálneho života a do 35 rokov raz ročne. To platí pre prípady, keď sa diagnostický postup vykonáva len profylakticky.

Podľa väčšiny dievčat je diagnóza dôležitá, pretože dokáže odhaliť rakovinu v ranom štádiu.

Trávia ho v kancelárii bežného gynekológa a gynekológa-endokrinológa. Dnes sa na to používajú zrkadlá na jedno použitie. Sú plastové, takže nespôsobujú taký pocit nepohodlia ako kov.

Často sa pri spracovaní jódu pozoruje malé, celkom prijateľné brnenie. Lekár môže komentovať všetky svoje kroky na zmiernenie stresu od osoby.

Cena kolposkopie krčka maternice závisí od typu zvoleného výskumu, použitých činidiel. Ceny začínajú na 1300 v Moskve av Petrohrade.

Nezabudnite, že pri platenej pasáži štúdia musíte najprv navštíviť lekára. V najmodernejších klinikách využívajúcich digitálne zariadenia bude diagnostika stáť 2500 rubľov.

Kde môžem urobiť analýzu?

Robia kolposkopiu v multidisciplinárnych centrách (Svet rodiny, klinika Dr. Kuprina, Neo-Med, Med-art a ďalšie), siete federálnych kliník (SM-klinika). Vo všetkých pracovných špecialistoch vysokých kategórií. V prípade potreby poskytnú fotografiu alebo záznam videa.

Veľký tok žien ide do centier Onkologického výskumného ústavu, výdajní a ženských kliník. Vo väčšine z nich sa diagnóza vykonáva podľa politiky alebo kvóty. Viac informácií môžete získať od svojho lekára.

Web collar colposcopy:

Colposcopy úlohy

Aké sú teda ciele a ciele tohto postupu, prečo potrebujeme kolposkopiu pre ženu? V prvom rade je to identifikácia akejkoľvek gynekologickej patológie, ktorú možno zistiť kontrolou. Ak chcete analyzovať stav sliznice pošvy a krčka maternice, vykonávať chemické testy s činidlami, aby sa správne záver môže byť len skúsený lekár. Niekedy, v počiatočnej fáze, choroba je ťažké vidieť aj pod mikroskopom, a v skutočnosti, chýbať drahocenný čas je vynechať šancu na možné uzdravenie.

Keď sa identifikuje podozrivá oblasť, na ďalšie histologické vyšetrenie sa často používa kolposkopia so škrabaním alebo biopsiou tkaniva. Ak sa počas postupu nezistia žiadne odchýlky, urobí sa vhodný záver. Je to kolposkopia, ktorá umožňuje gynekológovi vidieť tie časti zmenenej sliznice pošvy a krčka maternice, ktoré nebolo možné vidieť pri obvyklom vyšetrení pomocou zrkadiel. Okrem toho môžu byť nielen starostlivo vyšetrené pri vysokom zväčšení, ale tiež určiť ich hranice, štrukturálne vlastnosti, topografia, zásobovanie krvou, zmena farby pre reagencie. Preto ženy robia kolposkopiu.

Odrody kolposkopie

 • premium,
 • jednoduchý,
 • prostredníctvom farebných filtrov.

Druhá sa dlhšiu dobu nepoužíva, pretože neposkytuje lekárovi žiadne užitočné informácie. Pokročilá metóda zahŕňa použitie špeciálnych chemických činidiel na farbenie patologických ohnísk sliznice. Aké testy robí lekár? Existuje len 6 z nich, hoci v praxi sa používajú len 3.

Test kyseliny octovej

Reakcia s 3% roztokom kyseliny octovej zahŕňa spracovanie oblastí sliznice. Po 1-2 minútach normálne zdravé tkanivo bledne v dôsledku vazospazmu (pozitívny test). Ak existujú patologické ložiská, kde tepny nie sú citlivé na ocot, potom sa farba nemení. Test v druhom prípade sa považuje za negatívny, ktorý hovorí v prospech ochorenia (často neoplázie).

Schillerov test

Ihneď po prvom teste sa vykoná. Použije sa 3% roztok Lugolu s glycerínom, ktorý tiež zafarbí hnedý krčok. Nenatreté viditeľné oblasti indikujú patológiu, z ktorej sa odoberá ďalší materiál na biopsiu. Schillerov test neumožňuje odpovedať na otázku, aký proces to je. Tento problém riešia len výsledky histologického výskumu.

Indikácie na vyšetrenie

Niekedy, pri obvyklom vizuálnom vyšetrení lekára, pretrvávajú pochybnosti v správnej diagnóze. Na ich rozptýlenie existujú ďalšie presnejšie diagnostické metódy: všeobecný a cytologický rozter, oškrabanie, očkovanie, vykonané počas kolposkopie. Existujú určité náznaky pre postup, jednoducho ho neriadi podľa ľubovôle.

Prieskum je určený v týchto prípadoch:

 • Krvácanie z genitálneho traktu,

 • Neplodnosť (spolu s ďalšími diagnostickými metódami)
 • Kontrola po liečbe,
 • Prítomnosť erózie, pseudo-erózie, polypu, kondylomu,
 • Rakovina pohlavných orgánov (na odstránenie metastáz),
 • Detekcia atypických buniek v cytologickom nátere alebo podozrenie na malignitu (povinné indikácie pre kolposkopiu),
 • Trvanie zápalových ochorení pohlavných orgánov u žien.

Povinnou a urgentnou indikáciou (nutnosťou) kolposkopie je identifikácia atypických buniek v nátere!

Príprava prieskumu

Aby bol postup rozšírenej kolposkopie úspešný, je potrebné 3-4 dni vylúčiť pohlavný život, liečbu vaginálnymi prípravkami (sviečky, pilulky, douching). Dôležitý je aj deň cyklu. Nepredpisujte kolposkopiu počas menštruácie alebo bezprostredne po nej. Tehotné ženy môžu byť diagnostikované každý deň.

Technika

Aký je tento postup a ako sa vykonáva? Pre ženu sa táto štúdia prakticky nelíši od obvyklého vyšetrenia na gynekologickej stoličke. Niektoré ženy cítia miernu bolesť. Kolposkopia počas erózie môže spôsobiť pocit pálenia v dôsledku aplikácie činidiel. Pri nízkom prahu bolesti sa odporúča pred vyšetrením užívať antispazmodikum.

Po umiestnení zrkadla lekár privedie kolposkop čo najbližšie a začne fázové vyšetrenie. Najprv vykonávajú revíziu vulvy, potom steny vagíny a krčka maternice. Starostlivé vyšetrenie pri opakovanom zväčšení nám umožňuje študovať farbu, reliéf, skladanie sliznice, cievny obrazec, tvar a obrys orgánov, vzhľad epitelu, výtok.

Najčastejšie zistenia počas inšpekcie sú:

 1. Erózia a pseudo krčka maternice,
 2. Epiteliálna dysplázia,
 3. Leukoplakia (znamená prekancerózne ochorenie),
 4. Polypy a adenomatóza (tiež prekanceróza),
 5. Zápal a hyperplázia slizníc,
 6. Atrofické procesy v starobe,
 7. Cancer.

Mnohé z chorôb identifikovaných počas kolposkopie vyžadujú biopsiu na cytohistologické vyšetrenie s cieľom objasniť diagnózu, určiť rozsah, štádium a typ patologického vzdelania. Lekár vezme malý kúsok modifikovaného tkaniva špeciálnym skalpelom alebo kliešťami a pošle ho do laboratória v sterilnej skúmavke. Postup kolposkopie trvá 15-20 minút v čase, a ak potrebujete škrabanie, potom o niečo dlhšie. Po odobratí slizničnej oblasti na analýzu sa pre ženu odporúča ochranný režim.

Čo robiť po kolposkopii:

 • Nemáte sexuálny život
 • Neberte si kúpeľ.

Po zákroku kolposkopie je možné špinenie pozorovať v priebehu niekoľkých dní (častejšie pri erózii)!

Komplikácie (bolesť v spodnej časti brucha, krvácanie, zápal) sú veľmi zriedkavé. Čo by mala žena urobiť, ak po zákroku sú nepríjemné príznaky? Odpoveď je jednoduchá: okamžite kontaktujte prenatálnu kliniku a nečakajte na ďalšie stretnutie!

Výsledky histologického vyšetrenia budú k dispozícii za týždeň. Ošetrujúci lekár spravidla predpisuje druhú dávku na oznámenie laboratórneho záveru a vymenovanie potrebnej liečby. Presnosť prieskumu je veľmi vysoká (viac ako 87%).

Kde sa kolposkopia?

Takmer vždy gynekológ riadi tento postup, takže lekár vám povie, kde sa má urobiť kolposkopia. Как правило, кольпоскопический кабинет находится на базе женской консультации, поэтому далеко ходить не понадобится.Ak žena sama prejaví túžbu podstúpiť kolposkopiu na profylaktické účely, potom tam, kde sa to dá vždy urobiť, je v komerčných zdravotníckych zariadeniach za poplatok.

Nevýhody kolposkopie

Aj s týmto zdanlivo presným vyšetrením sú možné chyby a nesprávne výsledky. Vo väčšine prípadov sa za diagnostickú nepresnosť považuje nízka úroveň kvalifikácie zdravotníckeho personálu. Preto všetky zistené patologické zmeny v tejto diagnóze (polyp, erózia, leukoplakia, iné) sú zvyčajne potvrdené výsledkami histologického vyšetrenia bioptického materiálu. Keď sa závery zhodujú, presnosť diagnózy stúpa na 99%, čo má veľký význam pre úspešnú liečbu. Napriek falošne pozitívnym alebo falošne negatívnym výsledkom je dnes kolposkopia najpodstatnejším a najlepším postupom pri diagnostike gynekologických ochorení.

definícia

Čo je teda kolposkopia v gynekológii a prečo sa vykonáva? Kolposkopia sa nazýva gynekologické vyšetrenie, ktoré je dôkladným vyšetrením ženských pohlavných orgánov (vulva, krčka maternice, pošvy). Je menovaná pri zisťovaní zmien v cytologickej analýze.

Ak sa počas kolposkopie zistia niektoré abnormálne útvary, lekár môže bezodkladne odobrať materiál na biopsiu. Otázkou zostáva: čo štúdia ukazuje a prečo je predpísaná kolposkopia?

Indikácie pre štúdiu

Tento postup sa vykonáva na zistenie alebo potvrdenie niektorých gynekologických ochorení. Medzi ochoreniami, ktoré vykazujú kolposkopiu, sa rozlišujú:

 • bradavičnaté formácie na genitáliách,
 • erózia, malígne procesy v krčku maternice,
 • zápal krku, to znamená cervicitída,
 • rakovina vulvy, vagíny,
 • prekanceróznych zmien v genitáliách.

Kolposkopia sa vykonáva len za prísnych indikácií pomocou špeciálneho zariadenia nazývaného kolposkop. To môže pomôcť preskúmať všetky potrebné tkanivá ženských genitálií. Štúdia pozostáva predovšetkým z úplného vyšetrenia samotnej sliznice vagíny a skúmania vlastností štruktúry a stavu krčka maternice.

Tu sú niektoré indikácie pre kolposkopiu:

 • diagnostika sliznice pošvy a krčka maternice,
 • detekcie niektorých gynekologických ochorení, t
 • potvrdenie predtým vykonanej diagnózy.

Hlavným účelom kolposkopie je detekcia zmenených vaginálnych tkanív a určenie, koľko postihnutej časti zaberá. Štúdia pomáha rýchlo rozlíšiť benígne a malígne nádory. Pomocou tejto štúdie sa vykoná ďalšia diagnostika a vyhodnotia sa výsledky liečby. Indikácie kolposkopie, aj keď je to celkom špecifické, ale existujú určité kontraindikácie pre jej implementáciu.

Kontraindikácie pre kolposkopiu

Pre tento postup nie sú žiadne absolútne kontraindikácie. To možno vysvetliť skutočnosťou, že štúdia je pomerne jednoduchá a ženskému telu neprináša žiadnu škodu. Hlavná a jediná indikácia, kvôli ktorej sa postup môže odložiť, sa považuje za menštruačné krvácanie. Preto sa kolposkopia zvyčajne vykonáva po úplnom ukončení menštruácie. Tehotenstvo nie je kontraindikáciou.

Kolposkopia počas tehotenstva

Pre tehotné ženy tento postup nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. Lekár však musí nevyhnutne vedieť o situácii pacienta. Ak sa zistia akékoľvek zmeny, potom sa všetky potrebné liečby odložia až do úplného narodenia dieťaťa a obnovenia ženy, ktorá porodila.

Aj pri vývoji akýchkoľvek útvarov, keď je potrebné odobrať materiál na biopsiu, nie je kolposkopia nebezpečná pre tehotné ženy. Liečba sa odkladá len z toho dôvodu, že akýkoľvek zásah počas tehotenstva môže vyvolať náhle krvácanie.

Colposcopy postup sa vykonáva pre tehotné ženy, keď je podozrenie na rakovinu v krčku maternice. Vzhľadom k tomu, že počas tehotenstva dochádza k určitým zmenám v krčku maternice av štruktúre samotného krčka maternice, postup by mal vykonávať špecializovaný špecialista s rozsiahlymi skúsenosťami, ktorý dokáže presne určiť, či sa u ženy vyskytujú nejaké zmeny. Silný výtok po kolposkopii sa považuje za patologický a vyžaduje okamžitú liečbu v zdravotníckom zariadení.

Je štúdia nebezpečná?

Kolposkopia je úplne bezpečný, bezbolestný postup. Len v extrémne zriedkavých prípadoch dochádza k pocitu pálenia s priamym kontaktom kyslého činidla so sliznicou. Zriedkavo sa však stáva, že v dôsledku postupu môžu vzniknúť niektoré komplikácie:

 • bolesť v spodnej časti brucha,
 • nozokomiálna infekcia,
 • nadmerné krvácanie.

Ak krvácanie trvá 2 - 3 dni po kolposkopii, ako aj horúčka, zimnica a silná bolesť brucha, okamžite vyhľadajte kvalifikovanú lekársku pomoc.

Čo je to kolposkop?

Mnohé ženy nevedia, čo je kolposkopia v gynekológii, napriek tomu, že ide o jednoduchý a spoločný postup, odporúčaný aj na profylaktické účely. Kolposkopia je postupnosť činností zameraných na štúdium stavu pošvy, krčka maternice so špeciálnym zariadením - kolposkopom (pozri fotografiu).

Je to špeciálny mikroskop, ktorý umožňuje zobraziť povrch sliznice vo zväčšenom zobrazení až 300-krát.
Ale je tu aj kolkoskop, ktorý vysiela obraz na video v reálnom čase. Tak, na posúdenie stavu orgánov ženy môže niekoľko lekárov, umiestnených pred monitorom. Jeho zväčšenie a presnosť sú také vysoké, že metóda odhaľuje zmeny aj na bunkovej úrovni.
Toto gynekologické vyšetrenie umožňuje včasnú detekciu mnohých ochorení žien vrátane rakoviny krčka maternice. A čím skôr je výsledok známy, tým skôr môžete začať liečbu. Existuje teda väčšia šanca, že tento proces skončí úplným obnovením.
Počas kolposkopie často berte biopsiu - malý kúsok tkaniva na analýzu. Ukáže, či malígny proces ide alebo je benígny, as vysokou pravdepodobnosťou umožní odhaliť nástup rakoviny.
Ako a kedy je potrebné robiť kolposkopiu, nastaví lekár individuálne. Ako preventívne opatrenie by však bolo dobré, aby sa to robilo raz za rok všetkým sexuálne aktívnym ženám. A viac ako 35 rokov - každých šesť mesiacov. Ako často je možné a nevyhnutné vykonávať kolposkopiu pri kontrole rôznych ochorení, lekár určí na individuálnom základe. Ktorý deň cyklu je v tomto prípade tiež lepší.

Dôležité a potrebné postupy

Gynekológ odporúča kolposkopiu, ak má podozrenie, že žena má určité ochorenia, a štandardné vyšetrenie to neumožňuje s vysokou dôverou určiť. To je to, čo je kolposkopia a aké choroby ukazuje:

 • Ektopia, je to erózia. Jeden z najčastejších problémov v gynekológii. V tejto patológii epitelium výstelky krčka maternice vstupuje do vaginálnej časti krčka maternice. V niektorých prípadoch prechádza samostatne, ale väčšina si vyžaduje liečbu. Výrazne zhoršuje kvalitu sexuálneho života ženy - bolesti sa vyskytujú počas intimity a potom často dochádza k krvi.
 • Neoplázia alebo dysplázia krčka maternice. Pre tento proces je charakteristická patologická proliferácia bunkového tkaniva. Dysplázia sa spravidla týka rakoviny a je považovaná za prekancerózny stav. Ak nezačnete s jej liečbou, výsledky môžu byť katastrofálne.
 • Polypy. Benígny novotvar krčka maternice, vagíny. Po zistení sa ihneď zobrazí postup demontáže.
 • Bradavice. Malé výrastky na sliznici. Sexuálny život ženy sa zhoršuje a ak sú zranené, môže sa vyskytnúť krvácanie. Spôsobený ľudským papilomavírusom, ktorý je najčastejšou príčinou rakoviny krčka maternice.
 • Endometrióza. Časté ochorenie. To môže ovplyvniť aj maternice, vaječníkov a krčka maternice, pošvy, ktorá ukazuje kolposcopy. Predstavuje rast a vrastanie endometria - vnútornú sliznicu, ktorá lemuje maternicu. S endometriózou často bolí žalúdok, najmä pred menštruáciou, zvyšuje sa objem a trvanie menštruačného krvácania.
 • Cervicitída. Je to zápal maternice, krčka maternice alebo jeho kanála. Často v kombinácii s eróziou. Vzniká vstupom patogénnych mikroorganizmov do ženského genitálneho traktu.
 • Leukoplakia. Ovplyvňuje sliznice a spôsobuje keratinizáciu jednotlivých častí ich epitelu.
  Rakovina krčka maternice. Malígna proliferácia cervikálnych buniek. V raných štádiách môžu lekárske zákroky priniesť pozitívny výsledok, v závažných prípadoch je potrebné odstrániť postihnutý orgán.

To je dôvod, prečo musíte urobiť colposcopy, a v žiadnom prípade by nemal odmietnuť, ak predpísané lekárom. Závažné závažné ochorenia, ktoré vedú k smutným výsledkom, sa úspešne detegujú kolposkopicky v počiatočných štádiách, kedy liečba bude čo najúčinnejšia.

Postup pre

Pomôže to znížiť strach z kolposkopie, že táto štúdia sa vykonáva v pravidelnom gynekologickom kresle. A samotný proces sa príliš nelíši od štandardnej kontroly. Príprava na zákrok je, že žena je umiestnená na stoličke a do vagíny je vložené bežné gynekologické zrkadlo. Naopak, kolposkop je nainštalovaný s podsvietením. Lekár sa pozrie na stav slizníc prostredníctvom mikroskopu alebo na monitore, ak ide o video kolposkop.


Zvyčajné vyšetrenie vagíny a krčka maternice je obvyklá kolposkopia. Existuje však aj rozšírená kolposkopia. Aký je tento postup a ako sa líši od zvyčajného? Nebojte sa, zariadenie zostane na svojom mieste a nebude pridané žiadne nové nepohodlie. Vykonáva sa rovnakým spôsobom, ale s použitím činidiel. Sú to roztok kyseliny octovej - tri percentá, rovnako ako roztoky jódu alebo lugolu.
Rozšírená kolposkopia odhalí neviditeľné zmeny tkaniva voľným okom. Takže liečba octom pomáha posúdiť stav ciev. Jód tiež maľuje zdravé tkanivá v jednotnej farbe, zatiaľ čo choré tkanivá zostávajú nezafarbené. Postup ošetrenia činidla je úplne bezbolestný. Jediná vec, ktorá môže spôsobiť miernu okamžitú bolesť, je odber vzoriek z biopsie. Vyrába sa pomocou malých pinziet. Ak sa žena obáva, že tento proces bude príliš bolestivý, mala by požiadať lekára o liečbu tkaniva anestetikom.
Ako dlho kolposkopia trvá v čase závisí od toho, či je normálna alebo predĺžená. V prvom prípade spravidla stačí 10 - 15 minút, v druhom procese bude maximum trvať pol hodiny.

Indikácie a kontraindikácie

Môžete robiť kolposkopiu pre všetky ženy v reprodukčnom veku, sexuálne aktívne. Kolposkopia po pôrode sa určite prejavia po 1,5–2 mesiacoch. A tiež indikácie pre tento diagnostický postup sú:

 1. bolesť pri pohlavnom styku,
 2. krvácanie medzi menštruáciou,
 3. krvácanie po sexe
 4. krvácanie po menopauze,
 5. bolesť brucha obskurnej povahy,
 6. po pôrode a odložených gynekologických operáciách.

Kolposkopia sa neodporúča pre menštruáciu, pretože krvácanie spôsobí, že výsledok bude nespoľahlivý. Relatívna kontraindikácia je tehotenstvo pacienta. Povedať, že to nie je počas tohto obdobia vôbec možné, bude nepravdivé. Ak je štúdia nevyhnutná, zatiaľ čo plod sa nachádza správne a neexistuje riziko potratu, postup sa vykonáva, ale iba obvyklý - bez použitia činidiel. Pri najmenšom riziku by sa to nemalo robiť, pretože zásah do ženských orgánov počas tehotenstva môže viesť k jeho prerušeniu.
Nevykonávajte kolposkopiu ihneď po pôrode, potratoch, operáciách na ženských orgánoch. Potom by mal uplynúť aspoň mesiac a pol. Nie je nutné vykonávať len kolposkopiu počas menštruácie, ale aj počas ovulácie, pretože v tomto období je krčka maternice naplnená hlienom, čo sťažuje jeho vyšetrenie. A aj lekár musí rozhodnúť, kedy je lepšie urobiť tento postup, a keď iný - napríklad hysteroskopia.

Prečo vymenovať kolkopkopiyu

Častým testom je kolposkopia v gynekológii. Jej podstata spočíva v vyšetrení krčka maternice kolposkopom - špeciálnym binokulárnym mikroskopom vybaveným podsvietením. Kolposkopické vyšetrenie zahŕňa štúdium štruktúry sliznice sliznice vulvy, pošvy a krčka maternice pod zväčšením.

Ženy podstúpia kolposkopiu krčka maternice, aby zistili onkopatológiu, ako aj prekancerózne ochorenia alebo benígne stavy.

Počas kolposkopie sa odoberajú výtery z krčka maternice, odoberie sa biopsia na následné cytologické vyšetrenie. Okrem toho tento postup umožňuje získať fotografie lézií patologického procesu pri požadovanom zväčšení.

Pomocou kolposkopu môžete priblížiť 6-40 krát. S malým nárastom špecialista určuje prítomnosť lézií patológie, hodnotí ich farbu, povrch, umiestnenie, tvar. Potom, s vysokým zväčšením, lekár skúma podozrivé oblasti sliznice. Ak je to potrebné, lepšia vizualizácia ciev špecialistu mikrovaskulatúry používa zelený filter. Tento prístup je nevyhnutný na identifikáciu invazívneho karcinómu krčka maternice.

Lekár upraví kolposkop

Kolposkop pozostáva z optických a osvetľovacích systémov. Zariadenie je prispôsobené na vykonávanie postupu bezkontaktnou metódou. Konštrukcia kolposkopu zahŕňa optickú hlavu, statív a základňu. Toto je nevyhnutné pre jednoduchú inštaláciu a používanie zariadenia. Optická hlava obsahuje prizmatické ďalekohľady vybavené okulárom, ktoré umožňujú skúmať študované tkanivá. Hlava obsahuje aj iluminátor, ktorý vytvára svetlo potrebné na prevádzku.

Kolposkopické vyšetrenie krčka maternice môže byť jednoduché a pokročilé.

 • Počas jednoduchého postupu sa študuje sliznica krčka maternice priamo bez použitia ďalších činidiel.
 • Rozšírená kolposkopia krčka maternice zahŕňa vyšetrenie krčka maternice po ošetrení 3% roztokom kyseliny octovej. Táto manipulácia je nevyhnutná pre jasnejšiu identifikáciu patologických zmien v štruktúre tkanív. To je vysvetlené skutočnosťou, že kyselina octová spôsobuje krátkodobý edém sliznice a cievnu kontrakciu.

Tiež s predĺženou mikroskopiou sa môže vykonať liečba Lugolovým roztokom na stanovenie glykogénu v bunkách. Táto manipulácia sa nazýva Schillerov test. Pri prekanceróznych stavoch bunky slizničného epitelu obsahujú malý glykogén, takže nie sú zafarbené Lugolovým roztokom. V štúdii vyzerajú ako belavé škvrny na pozadí zdravých tkanív, rovnomerne sfarbené hnedo. Liečba Lugolovým roztokom uľahčuje výber miesta pre následnú biopsiu krčka maternice.

Indikácie na kolposkopické vyšetrenie krčka maternice

Odporúčanie na kolposkopiu je potrebné, ak existujú takéto klinické indikácie:

 1. Detekcia chorých buniek v nátere z krčka maternice.
 2. Podozrenie na rakovinu a množstvo ďalších patológií (napríklad genitálne bradavice).
 3. Pozitívny výsledok testu na prítomnosť ľudského papilomavírusu v tele.
 4. Extra menštruačné krvácanie.
 5. Chronický zápal krčka maternice.
 6. Patologický výtok.
 7. Svrbenie a nepohodlie.
 8. Dlhé bolesti kňučanie charakter v dolnej časti brucha.

Tieto stavy sú odpoveďou na otázku, kedy potrebujete urobiť kolposkopiu.

Účel kolposkopie

Na čo je potrebná kolposkopia a prečo sa to robí? Ciele tohto postupu sú: t

 • stanovenie prekanceróznych patológií a rakovín u pacientov s pozitívnym Pap sterom,
 • podrobné vyšetrenie krčka maternice a pošvy,
 • monitorovanie účinnosti liečby neoplastických procesov.

Lekár musí pacientovi vysvetliť, prečo robia kolposkopiu a ako sa na ňu správne pripraviť.

Pravidlá prípravy na postup

Pri príprave na kolposkopické vyšetrenie nie je potrebné upravovať diétu. Existujú určité obmedzenia, a to:

 1. Dva dni pred kolposkopiou nie je možné vykonávať douching.
 2. Dva dni pred testom nie je možné použiť intímnu hygienu.
 3. Počas pohlavného styku používajte kondóm.
 4. Niekoľko dní nepoužívajte vaginálne tablety, čapíky a iné lokálne lieky.

Dodržiavanie jednoduchých odporúčaní vám umožňuje získať čo najvhodnejšie výsledky.

Ako sa vykonáva kolposkopia

Kolposkopia sa vykonáva mimo menštruácie. Častejšie je postup predpísaný na 7 - 10 dní cyklu. Это объясняется тем, что в данный период слизь в цервикальном канале прозрачная и не провоцирует никаких затруднений при проведении обследования.

Čo je klinické, čo je to krčka maternice? Procedúra sa vykonáva ako v ambulantnom tak aj v pacientovom stave. Pri predpisovaní tejto manipulácie by mal lekár pacientovi vysvetliť, prečo je kolposkopia potrebná v danej klinickej situácii, aké informácie jej umožňujú prijímať. Potom sa žena dozvie o pravidlách prípravy na postup. Pacient by mal byť tiež informovaný, že počas realizácie štúdie môže vyžadovať biopsiu biomateriálu na následné cytologické vyšetrenie.

Žena môže byť obťažovaná, ak to bolí alebo nie - vykonávať kolposkopiu. Zvyčajne postup prináša ľahké nepohodlie a nevyvoláva bolesť. Avšak s cervicitídou, s drozdom a niektorými ďalšími patologickými stavmi sú stále možné bolestivé pocity. Bolesť sprevádza biopsiu. Tiež po nepohodlie, môže nepohodlie pretrvávať na krátky čas, ale to by malo prejsť rýchlo.

Často sa tiež pýta, či sa kolposkopia vykonáva na pannách. Odpoveď môže byť iba kladná, ak sú podozrivé vážne gynekologické patológie. Ak pre pacienta nie sú žiadne riziká, postup sa nevykonáva u dievčat.

Vedenie výskumu

Aký je tento postup, ak zvážime priamo postupnosť krokov počas jeho implementácie? Mali by ste venovať pozornosť takýmto chvíľam:

 • počas vykonávania postupu je žena umiestnená na gynekologickej stoličke,
 • najprv zavedenie zrkadiel, potom kolposkop,
 • potom skúmajú cervikálny kanál a vagínu s malým zvýšením, v prípade potreby vypustia výtok vatovým tampónom,
 • po vyšetrení odborník hodnotí prítomnosť, veľkosť, množstvo, povahu, farbu patologických nálezov,
 • pomocou zeleného filtra lekár vyhodnotí stav cievnej siete,
 • v prítomnosti útvarov odborník uvádza ich charakter: polypy, kondylomy, cysty atď.,
 • ak je to potrebné, rozšírené vyšetrenie, na krk sa pôsobí roztokom kyseliny octovej, po desiatich sekundách sa hlien odstráni,
 • potom stanovenie ložísk patológie na povrchu sliznice,
 • Uskutočňuje sa Schillerov test (ošetrenie Lugolovým roztokom obsahujúcim 2% jodid draselný, 1% jódu) a detekcia miest negatívnych na jód, ktoré sa podrobnejšie skúmajú s použitím veľkého nárastu,
 • v prípade potreby sa odoberie biopsia, ktorá sa následne pošle do laboratória na histologické vyšetrenie.

Existuje potreba počas tehotenstva?

Je kolposkopia urobená počas tehotenstva? V počiatočných štádiách sa vykonáva v prípade pochybných alebo zlých výsledkov rozmazania onkocytológie z krčka maternice. Čo dáva manipulácia v tomto prípade? Je nevyhnutné pre včasnú diagnostiku onkopatológie a stanovenie taktiky pacienta počas tehotenstva pred pôrodom. Treba poznamenať, že obyčajná kolposkopia sa zvyčajne používa skôr ako rozšírená. V neskorších obdobiach nie je kolposkopické vyšetrenie určené z dôvodu nebezpečenstva provokácie infekcie a krvácania.

Čo robiť po zákroku

Po manipulácii neexistujú žiadne obmedzenia, pacient vedie pre ňu obvyklý spôsob života. Jeden alebo dva dni by mali byť použité denné podložky - možné prepustenie.

 • Ak sa počas zákroku vykonala biopsia, je zakázané užívať si kúpele, chodiť do sauny a kúpeľa, používať tampony a výplachy, mať sexuálny život, užívať lieky obsahujúce aspirín počas 10 dní.
 • Nasledujúci deň musíte odstrániť tampón, ktorý bol podaný na zastavenie krvácania.
 • V zriedkavých prípadoch sa po zákroku pozorujú také komplikácie ako cervicitída a vaginitída, krvácanie, alergické reakcie na jód a ďalšie činidlá.

Ak sa po manipulácii počas dňa nezastaví hojné krvavé výboje alebo sa objaví hnisavý výtok, telesná teplota sa zvýši, dolná časť brucha bolí a slabosť a závraty sa pozorujú - okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Môžete sa tiež zoznámiť s tým, čo na videu zobrazuje kolposkopia:

Pin
Send
Share
Send
Send