Zdravie

Príčiny krvácania v menopauze

Pin
Send
Share
Send
Send


Krvácanie maternice s menopauzou je výtok krvavej prírody z vaginálnej oblasti, ktorá má rôzne stupne intenzity, ktoré sa tvoria spolu s vymiznutím reprodukčnej funkčnosti, sprevádzanej zastavením menštruačného cyklu. Krvácanie maternice počas menopauzy môže mať rôzne trvanie, frekvenciu, stratu krvi a povahu priebehu (to znamená s krvnými zrazeninami alebo bez nich). Môžu byť tiež nefunkčné alebo organické.

Prečítajte si viac o krvácaní z maternice.

Krvácanie s menopauzou a jej príčiny sú stanovené podľa nasledujúcich typov vyšetrení:

 • gynekologické vyšetrenie
 • ultrazvuk
 • biopsia alebo RDV (samostatná diagnostická kyretáž), v ktorej sa časť povrchovej vrstvy endometria odstráni na štúdium a stanovenie presnej diagnózy,
 • histologická analýza.

Liečba krvácania počas menopauzy závisí od skutočnej príčiny jej výskytu. Môže byť zvolený konzervatívny spôsob liečby s medikáciou alebo chirurgickým zákrokom.

Výskyt dysfunkčného maternicového krvácania v menopauzálnom období je charakterizovaný ako neočakávaný nástup krvácania z vaginálnej oblasti, ktorý sa môže vyskytnúť v akomkoľvek štádiu menopauzy: v premenopauze, v menopauze alebo v menopauze.

Hojné krvácanie je jedným z najčastejších dôvodov, prečo sú zrelé ženy, ktoré dosiahli vek 45 - 50 rokov, hospitalizované v gynekológii. Faktory, ktoré prispievajú k výskytu takýchto patologických prejavov, vo väčšine prípadov závisia od štádia menopauzy.

Podľa štatistík je krvácanie v menopauze v štvrtine všetkých prípadov kombinované s patológiou, ako sú myómy. Zaznamenali sa až 20% prípadov krvácania s endometriózou a až 10% s vývojom polypov v endometriálnej vrstve.

Bez ohľadu na hojnosť prietoku krvi, ako aj trvanie a úroveň straty krvi, dysfunkčné krvácanie z maternice sa musí nevyhnutne vykonávať pod prísnou kontrolou kvalifikovaného gynekologického špecialistu. Dôvodom je skutočnosť, že všetky prefíkané a nebezpečenstvo takýchto prejavov je, že sa môžu vyskytnúť nielen spolu s vývojom hormonálnych zmien v tele alebo benígnym novotvarom v dutine maternice, ale aj ako dôkazom vývoja malígneho novotvaru.

Príčiny krvácania v rôznych fázach menopauzy

V procese inštalácie skutočných príčin, ktoré prispievajú k vzniku dysfunkčného maternicového krvácania, patrí hlavná úloha do obdobia menopauzálneho obdobia, počas ktorého sa začalo ne-charakteristické krvácanie z vaginálnej oblasti. Celé klimakterické obdobie je rozdelené do 3 hlavných fáz toku:

 1. pred menopauzoupočas ktorých dochádza k zmene menštruačného cyklu a tehotenstvo je stále možné,
 2. menopauzas posledným menštruačným cyklom
 3. postmenopausepočas ktorého je zaznamenané úplné zastavenie reprodukčnej funkcie ženského tela a atrofia vaječníkov.

Krvácanie maternice v menopauze sa môže vyskytnúť počas akéhokoľvek časového obdobia. Preto pri diagnóze špecialista berie do úvahy fázu vývoja menopauzálneho obdobia.

Krvácanie počas menopauzy môže byť spôsobené pôsobením nasledujúcich faktorov alebo príčin:

 • Porušenie funkčnosti reprodukčného systému. Aj keď ženský reprodukčný systém orgánov mal stopercentnú pracovnú kapacitu, tento faktor by sa nemal vyhodiť, pretože maternica s maternicovým čapom, endometriálna vrstva a vaječníky môžu prispievať k tvorbe krvácania.
 • Hormonálna reštrukturalizácia organizmu. Climax, zahŕňa inherentné procesy zmeny metabolizmu, so zameraním na redukciu. Počas vývoja každej fázy klimakterického obdobia sa však môžu vyskytnúť hormonálne poruchy sprevádzané skokom pri produkcii pohlavných hormónov, čo vedie k reakcii na krvnú reakciu reprodukčného systému orgánov.
 • Užívanie drog. V menopauze, na zníženie prejavu menopauzálneho syndrómu, môžu odborníci predpísať použitie liekov obsahujúcich hormóny, ktorým môže nasledovať podobná reakcia tela.
 • Prítomnosť patologických procesov v rôznych stupňoch existencie, ktoré nie sú spojené s reprodukčnými orgánmi.

Druhy krvácania

Dysfunkčné krvácanie z maternice v menopauze sa môže líšiť v počte strát, stupni trvania a súvisiacich symptómoch. Všetky DMK sú rozdelené na:

 1. menorrhagický výtokcharakterizované týždenným trvaním, bohatou intenzitou a cyklickým charakterom toku, t
 2. metroragické krvácaniecharakterizované výskytom krvavého výtoku s malými objemami výtoku krvi a sliznice. Mať chaotický charakter toku, môže nastať kedykoľvek
 3. menorrhagický výtokcharakterizované kombináciou charakteristických znakov predchádzajúcich typov krvácania a pomerne častej tvorby, s veľkým množstvom straty krvi, t
 4. polimenoreynye krvácanie - Tento menštruačný krvavý výtok, objavujúci sa cyklicky, každé 3 týždne.

Všetky uvažované typy MQD sa týkajú všeobecných charakteristík prezentovaného patologického stavu žien. Na presnú diagnostiku je potrebné presne určiť skutočnú príčinu patológie, ktorá určuje vývoj nasledujúcej schémy lekárskej terapie.

Krvácanie maternice v premenopauze

Predmenopauzálne obdobie v živote ženy je odlišné v tom, že telo už má hormonálne zmeny. Reprodukčné orgány (vaječníky) stále fungujú, ale ich účinnosť sa výrazne znižuje. To vedie k tomu, že krvácanie môže mať absolútnu nepredvídateľnosť svojho charakteru prejavu a vývoja.

Je veľmi dôležité dodržiavať všetky ich vlastnosti. Ak sa objavia nasledujúce body, je potrebný apel na gynekologický profil špecialistov:

 • Vysoká hojnosť výtoku, prejavujúca sa častou výmenou tesnení, viac ako 1 krát za 2,5-3 hodiny.
 • Prítomnosť zrazenín, hrudiek a tkaninových vlákien na povrchu pásu.
 • Výskyt postkoitálneho výtoku, inými slovami, po sexuálnom kontakte s partnerom.
 • Vysoký výskyt krvácania, tvorený každých 21 dní a kratších časových intervaloch.
 • Absencia menštruácie viac ako 2,5-3 mesiace.

Prvá etapa vývoja klimakterického obdobia je tiež poznačená vývojovým modelom, ktorý je pre neho charakteristický. Metroragické krvácanie sa objavuje vo väčšine predstaviteľov krásnej polovice ľudstva. Malé množstvo menštruácie neznamená pokles objemu reprodukčných orgánov. To môže byť spôsobené vývojom polypov v dutine maternice, ktoré počas aktívneho rastu prispievajú k separácii epiteliálnej vrstvy krvavými sekrétmi.

Takéto krvácanie môže byť tiež spôsobené vývojom nádoru rôznej povahy, ktorý spolu s tvorbou krvácavého javu môže tiež spôsobiť bolestivé symptómy v spodnej časti brucha.

Výskyt menometera v období pred menopauzou môže spôsobiť úplný pokles fyzickej aktivity, ktorej príčinou bude veľké množstvo stratenej krvi. Dôvodom pre rozvoj takéhoto krvácania môžu byť nielen hormonálne poruchy v ženskom tele, ale aj dôsledky vývoja týchto patológií, ako sú:

 • endometrióza,
 • myóm,
 • hyperplázia,
 • rast a vývoj polypov,
 • polycystických vaječníkov.

Hlavným a dôležitým aspektom je otázka, ako sa patologické krvácanie líši od menštruačného cyklu, ktorý s nástupom premenopauzálneho obdobia začína strácať svoju cyklickú povahu a pravidelnosť prejavu.

Rozdiely spočívajú v tom, že menštruačný tok môže mať hrubú textúru, vrátane malých pruhov tkaniva endometria a tmavého odtieňa. Patologické krvácanie sa vyznačuje jasnejšou farbou, má tekutejšiu konzistenciu, ktorá veľmi rýchlo opúšťa vaginálnu oblasť, dokonca aj v polohe na chrbte.

Krvácanie a tehotenstvo

V klimakterickom období, v počiatočných štádiách jeho vývoja, je funkcia vaječníkov stále zachovaná, a teda pravdepodobnosť zrenia vajec. Procesy ovulácie však strácajú rovnakú cyklickosť, aby sa zabránilo výskytu nežiaducich tehotenstiev vo veku 44-50 rokov, sa odporúča používať antikoncepciu.

Dysfunkčné krvácanie z maternice môže byť spôsobené použitím akéhokoľvek druhu antikoncepčných liekov, pretože tiež ovplyvňujú hormonálne zmeny.

V prípadoch, keď ženy nie sú chránené, môže sa vyskytnúť tehotenstvo, ktoré sa môže prejaviť krvavým špinením a súvisiacimi príznakmi.

Krvácanie po menopauze

Výskyt krvácania v postmenopauzálnom období by mal silne upozorniť ženu a spôsobiť prioritnú otázku: „Čo to je? Norm alebo patológia? "

Vaječníky v tomto štádiu menopauzy už nefungujú, preto jediným dôvodom súvisiacim s normami je použitie liekov obsahujúcich hormóny zamerané na odstránenie menopauzálneho syndrómu. Všetky ostatné prípady výskytu takýchto prejavov súvisia s rozvojom patologických procesov v oblasti reprodukčných a iných orgánov v ženskom tele.

Dysfunkčné krvácanie z maternice v postmenopauzálnom období sa môže vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov: t

 • vznik zlyhania v hormonálnom systéme tela,
 • vývoj myómov v dutine maternice,
 • tvorby polypov
 • zápal pošvy
 • výskyt hyperplastických procesov v endometriálnej vrstve dutiny maternice,
 • vznik nesprávnej funkcie orgánov endokrinného systému tela.

Postmenopauzálna metroragia je tiež nebezpečným javom, ktorý môže naznačovať:

 1. O výskyte malígneho nádoru v krčku maternice.
 2. O vývoji rakoviny v endometriálnej vrstve dutiny maternice.
 3. O prítomnosti nádorového stavu vo vaječníkoch.

Krvácanie po menopauze môže byť spôsobené atrofickými procesmi slizníc a svalových vlákien vo vaginálnej oblasti, v dôsledku čoho sa povrchy slizníc stávajú veľmi tenkými a majú vysoký stupeň traumy. Pri najmenšom poškodení ich integrity sú pozorované krvavé vetvy. V každej situácii je však potrebné zistiť pravú príčinu krvavých prejavov spolu s kvalifikovaným odborníkom.

Liečba krvácania z maternice s menopauzou

Liečba tejto patológie v období menopauzy závisí od diagnózy. S výrazným stupňom hojnosti krvácania tablety môžu byť použité na zastavenie krvácania, medzi ktorými sú najúčinnejšie:

Ak príjem týchto liekov nedosiahne požadovaný účinok, potom sa vykoná kyretáž maternicovej dutiny, ktorá umožňuje nielen zastaviť krvácanie z maternice, ale aj poslať získané biologické materiály na biopsiu a stanoviť presnejšiu príčinu ich výskytu.

Ako doplnková liečba krvácania v menopauze, ako napríklad: t

Ale nezabudnite, že pred použitím decoctions z byliniek prezentované, mali by ste sa poradiť s odborníkom.

Mnohé ženy, berúc na vedomie, že majú krvavé, netypické sekréty, neponáhľajú hľadať lekársku pomoc a pomoc, čo predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ženské telo. Preto, aby sa zabránilo rozvoju závažných patológií a následnej chirurgickej liečbe s elimináciou reprodukčných orgánov, je potrebné včas konzultovať s odborníkmi, včas zastaviť patologické krvácanie a eliminovať príčiny, ktoré prispievajú k ich vzniku.

Zaujímavé video na túto tému:

Zánik reprodukčnej funkcie

Climax - fyziologický fenomén v živote ženy, prichádza úplne inak, v priemere je to vek 45–52 rokov. Nemyslite si, že krvácanie maternice v tomto veku, prirodzený jav. Tento stav môže byť znakom vážnej choroby a vyžaduje dohľad lekára.

Dokončenie reprodukčnej funkcie nie je jednorazový biznis, reprodukčný systém sa pomaly prestavuje. Toto obdobie môže trvať až 10 rokov. Postupne znižujú veľkosť vaječníkov, znižuje sa množstvo produkovaných pohlavných hormónov. Spojivové tkanivo rastie a zaberá priestor žľazy, znižuje sa počet uvoľnených a zrelých vajíčok.

Menštruačný cyklus zlyhá, intervaly medzi obdobiami rastú. Rovnováha hormónov je narušená, ich výkyvy vedú k „prílivom“. Tam je pocit horúcej vlny na tvári v hrudníku a krku, potom je tu silné potenie, únava, bolesť hlavy, zimnica.

Príčiny krvácania

Zásoba vajec je predurčená s narodením dievčaťa, s každou ovuláciou, ktorú strávia. Keď sa ich zásoby znížia na minimum, menštruácia sa zastaví. Reprodukčná zánik má tri obdobia. V premenopauze je cyklická povaha menštruácie narušená, objavujú sa zriedkavo a spontánne. Nástup menopauzy je poslednou menštruáciou, ďalšou fázou je postmenopauza.

Výtok môže narušiť ženu v akomkoľvek období menopauzy. Návšteva u lekára vám poskytne možnosť zistiť príčiny, stanoviť diagnózu a predpísať potrebnú liečbu v súlade so štádiom menopauzy. Príčiny krvácania u ženy po menopauze môžu byť nasledovné: t

 • reakcia tela na hormonálne skoky,
 • ochorenia ženských pohlavných orgánov a reprodukčných orgánov,
 • používanie určitých liekov
 • chorôb iných orgánov a systémov.

Počas obdobia pred menopauzou začínajú reprodukčné funkcie len slabnúť. Krvácanie maternice v tomto čase môže byť spojené s používaním perorálnych kontraceptív alebo prítomnosťou špirály v maternici. V tomto čase sa môže vyskytnúť mimomaternicové tehotenstvo s následným krvácaním.

Druhy krvácania

Krvácanie s menopauzou má rozdielne trvanie a počet prepustení, charakterizovaný inými príznakmi. Viac ako polovica všetkých žien má prelomovú ovuláciu. Vyskytuje sa počas premenopauzy. Je to spôsobené tým, že v určitom bode sa dramaticky zvyšuje uvoľňovanie hormónov, čo prispieva k rastu folikulu, ovulácii a následnému krvácaniu. Ale u postmenopauzálnych žien je takýto fenomén zriedkavý, takže diagnóza krvácania je ľahšia, pretože menštruácia už nie je pozorovaná.

Polymenorea - krvácanie, ktoré sa vyskytuje pravidelne, s intervalom kratším ako 21 dní. Vyskytujú sa u žien vstupujúcich do obdobia menopauzy. Abnormálne krvácanie - menorágia - trvá viac ako týždeň s objemom krvi približne 80 ml. Menometroragia je charakterizovaná trvaním hojného krvácania v nepravidelných intervaloch. Častejšie pozorované v premenopauzálnej fáze.

S metrorrhagickým výtokom je v postmenopauzálnom období charakteristickejšie, často pozorované a nepravidelne pozorované. Všeobecné charakteristiky neposkytujú jasný obraz o patológii, možné príčiny a diagnóza sú individuálne pre každého pacienta, pričom sa berie do úvahy súčasné obdobie menopauzy.

Kolísanie hormónov

Hladiny hormónov chmeľu v menopauze ovplyvňujú nielen menštruačný cyklus. Ovplyvňuje nervový systém, gastrointestinálny trakt. Zmeny pohybového aparátu, orgánov kardiovaskulárneho systému.

Keď nastane menopauza, dôjde k involúcii hypotalamu, zníži sa jeho citlivosť na hormóny a regulačná funkcia. Pri nedostatočnom vystavení hypofýze sa znižuje uvoľňovanie látok zodpovedných za dozrievanie a uvoľňovanie vajíčka. Endometriálna funkcia je zhoršená, predčasne sa odlupuje, u postmenopauzálnych žien sa objavuje krvácanie z maternice.

Nerovnováha pohlavných hormónov - prevaha estrogénu - vedie k zvýšenej proliferácii endometria, čo vyvoláva abnormálne menštruačné krvácanie. Počas postmenopauzálnych vaječníkov sa už vyvinuli ich zdroje, takže nerovnováhu hormónov a krvi možno vysvetliť užívaním hormonálnych liekov na odstránenie nepríjemných príznakov menopauzy.

Tak hypo-, ako aj hypertyreóza vyvolávajú porušenie cyklu. При недостаточной выработке гормона щитовидной железы часто возникают кровотечения, или наблюдается полное отсутствие месячных.Hormonálne zlyhanie v ženskom tele často vedie k ochoreniam panvových orgánov.

Močoviny maternice sa môžu vyskytovať v akomkoľvek veku, často u žien bližšie k menopauze. Ide o benígny svalový nádor. V maternici sa javí zhutnená veľkosť myómového uzla od milimetrov po desať centimetrov. S rýchlym rastom a tvorbou niekoľkých uzlín sa objavuje bolesť a krvácanie. Niekedy po menopauze nádor úplne zmizne.

Vnútorná vrstva maternice je veľmi citlivá na hormonálne zmeny. Rast endometria sa často nachádza v období nástupu menopauzy. Podľa mechanizmu výskytu sa rozlišuje niekoľko typov hyperplázie - glandulárna, cystická, glandulárna cystická. Hlavným dôvodom vzniku hyperplázie je nedostatok hormónu progesterónu a nadbytok estrogénu.

Polypózna hyperplázia je charakterizovaná nadmernou proliferáciou spojivového tkaniva maternice. Polypeptid sa skladá z tela a nôh, je pripevnený vnútri tela, často na dne maternice. Polypy môžu byť jednoduché alebo viacnásobné. Patológia je charakterizovaná silnou bolesťou a krvácaním po menopauze. Hyperplázia polypoidov sa blíži prekanceróznemu stavu.

Vaječníková cysta je vak naplnený tekutinou. Príčiny vzhľadu sú spojené s produkciou veľkého množstva mužských hormónov. Keď polycystický vo vaječníkoch hromadí veľa folikulov. Pestujú, ale nevyzrievajú, menia sa na funkčné cysty. Vaječník nevychádza a ovulácia sa vyskytuje veľmi zriedka, takmer chýba. Po menopauze sa zvyšuje riziko vzniku onkológie.

Iné dôvody

Po ukončení menštruácie môže byť rakovina krčka maternice a vaječníkové nádory bežnou príčinou krvácania. Vzhľadom k tomu, krvácanie je jedným z prvých príznakov patológie, je nemožné ignorovať tento príznak a okamžite konzultovať s gynekológom o pomoc.

U menopauzálnych žien má žena slabé vaginálne svaly, slizničnú atrofiu, ktorá sa stáva tenšou a krehšou. Ak je poškodená sliznica a dochádza k poškodeniu ciev, môže maternica krvácať

Niekedy sa môže vyskytnúť krvácanie po menopauze v dôsledku nízkych hladín krvných doštičiek v krvi. Tento fakt pomôže potvrdiť laboratórny výskum. V tomto prípade vykonajte nastavovacie funkcie obehového systému.

Terapia maternicového krvácania

Pri silnom krvácaní musíte zavolať sanitku. Pre ženu je lepšie, aby si ľahla, nachladla na bruchu. Môžete si vziať tablet Vikasol, nemôžete použiť kúrenie podložka, vziať horúcu kúpeľ, sprcha. Aj pri miernom vyprázdnení krvi by sa mal problém riešiť na úrovni odbornej pomoci.

Vyšetrenie skúma pacientovu hladinu hormónov, zrážanlivosť a biochemické zloženie. Biopsia a šmuhy pre nádorové markery. Vykonajte transvaginálny ultrazvuk alebo MRI reprodukčných orgánov.

Liečba krvácania z maternice závisí od diagnózy. V prvej fáze sú injekcie predpísané na zastavenie krvácania, ako aj na lieky, ktoré zmierňujú tón maternice. V neprítomnosti účinku je znázornená kyretáž, pretože to urýchli uvoľňovanie výboja, umožní vykonať analýzu tkanív.

Ak nie sú žiadne patologické príčiny a krvácanie počas menopauzy je spojené s nerovnováhou hormónov, liečba sa uskutočňuje pomocou hormonálnych prostriedkov. Pri riziku vzniku rakoviny je liečba radikálna. Niekedy, aby zachránil život ženy, lekár musí odstrániť aj maternice a vaječníkov.

Pin
Send
Share
Send
Send