Zdravie

Zasahuje endometritída do počatia a nosenia dieťaťa

Pin
Send
Share
Send
Send


Endometritída je bežné zápalové ochorenie maternice.

Existuje niekoľko foriem tohto ochorenia.

Akútna forma je sprevádzaná vysokou horúčkou a ostrou bolesťou brucha, nadúvaním.

Priebeh endometritídy však nie je vždy búrlivý, najčastejšie je choroba pomalá, nevykazuje žiadne zjavné príznaky.

Tento pomalý proces je bežnou príčinou neplodnosti medzi mladými ženami.

Podstata patológie a príčiny

Chronická endometritída - to je nepretržitý zápal vo vnútornej vrstve maternice - endometrium.

Po prvé, zápalový proces môže byť lokalizovaný len v pošve a na krčku maternice, potom vzostup, zápal ovplyvňuje endometrium.

Možné príčiny chronickej endometritídy:

 • pohlavne prenosných infekcií, ktoré neboli liečené včas,
 • úplná absencia liečby akútnej formy ochorenia alebo samoliečby, t
 • rádioterapia panvových orgánov,
 • zúženie krčka maternice,
 • potrat alebo iné vnútromaternicové intervencie, v dôsledku čoho boli infekčné patogény zavedené do tkaniva orgánu.

Príznaky ochorenia

Chronická forma ochorenia je charakterizovaná nepravidelným menštruačným cyklom, neustálym bolestivým stavom a ťahaním bolesti v spodnej časti brucha, ktorá nie je spojená s menštruáciou.

Tiež ochorenie spôsobuje porušenie cyklu, provokuje krvácanie medzi obdobiami.

Odhaduje sa, že v 70% prípadov sa vyskytuje chronická endometritída prakticky asymptomatická a prejavuje sa vo forme dlhodobých účinkov, ako sú problémy s počatím a prenášaním plodu.

Môžem otehotnieť?

Chronická forma tohto ochorenia je nebezpečná, pretože žena nie je v zhone, aby navštívila lekára bez akútnych bolestivých príznakov..

Takéto oneskorenie vedie k rozvoju patológií vnútornej vrstvy maternice, endometrium už nie je schopné plniť svoje funkcie v plnom rozsahu.

Predpokladá sa, že ženy trpiace chronickou endometritídou majú malú šancu na počatie dieťaťa a na to existujú dva hlavné dôvody.:

 • Vnútorná vrstva maternice v procese ochorenia mení svoju štruktúru, je zbavená normálneho krvného obehu a je znovuzrodená. Zmenené tkanivá nie sú schopné prijať oplodnené vajíčko. Aj keď je možné embryo implantovať, existuje mimoriadne vysoké riziko potratu, ktoré pretrváva počas celého obdobia gravidity.
 • Zápalový proces počas tehotenstva neprechádza a neoslabuje. Zároveň patogény zápalu postihujú nielen maternicu, ale aj embryo. V dôsledku toho je embryo odmietnuté a v dôsledku toho dochádza k potratu.

Chronická endometritída je jednou z najčastejších príčin neplodnosti..

Je spoľahlivo známe, že v takmer polovici prípadov neschopnosti mať deti je príčinou práve chronická endometritída.

Ako to ovplyvňuje priebeh tehotenstva?

Toto ochorenie môže spôsobiť vážne komplikácie počas tehotenstva.:

 • Takzvaný obvyklý potrat, keď pacient stráca dieťa až 28 týždňov od 2-krát za sebou. Chronická endometritída vytvára veľmi vysoké riziko potratu v ktoromkoľvek štádiu tehotenstva.
 • Narušenie vývoja embrya. Je to spôsobené tým, že poškodené endometrium nemá dostatočný krvný obeh. Ovocie nedostáva potrebné množstvo kyslíka, živín a vitamínov. Dieťa sa môže narodiť s rôznymi patológiami vnútorných orgánov.

Liečebný režim

V počiatočnom štádiu je potrebné identifikovať príčinu lézie maternice, určiť pôvodcu zápalu a znížiť jeho aktivitu. Za týmto účelom lekár predpíše antibiotiká, pričom zohľadní citlivosť identifikovaných mikroorganizmov na ne.

Súčasne sa prijímajú opatrenia na nápravu imunity pacienta.

V druhej fáze sa obnoví štruktúra a funkcie endometria a odstránia sa následky jeho poškodenia.:

 1. Fyzikálne postupy sú predpísané na obnovenie krvného obehu v endometriu, obnovu buniek a zvýšenie citlivosti na hormóny.
 2. Hormonálna substitučná terapia sa uskutočňuje na potlačenie patologickej proliferácie spojivového tkaniva a stimuláciu funkčnej aktivity endometria.
 3. Určené lieky na metabolickú liečbu. Je zameraný na zvýšenie metabolizmu v tkanivách endometria a elimináciu účinkov hladovania kyslíkom.

Účinnosť liečby sa hodnotí nasledujúcimi parametrami.:

 • vymiznutie alebo oslabenie aktivity pôvodcu zápalu,
 • obnova echografického obrazu endometria,
 • vymiznutie alebo zníženie klinických prejavov ochorenia, t
 • obnovenie štruktúry endometriálneho tkaniva.

Liečba endometria by mala byť organizovaná v počiatočných štádiách, pretože zanedbávané ochorenie môže viesť k nezvratným následkom, ako je hrozba potratu, placentárna nedostatočnosť, tvorba adhéznych procesov a polypy v maternici.

Chronická endometritída a IVF

Neexistuje jasný algoritmus pre prácu s pacientmi trpiacimi chronickou endometritídou.

Existujú však všeobecné odporúčania.:

 • Odporúča sa nevykonávať lekársku stimuláciu cyklu na prenos embrya do maternice, pretože počas stimulácie chronickou endometritídou sa môže tekutina zhromažďovať v dutine maternice,
 • v chronickej forme ochorenia je endometrium veľmi krehké, prenos viac ako jedného embrya a ich úspešná implantácia môže viesť k problémom s tehotenstvom a neustálej hrozbe potratu,
 • Po prenesení embrya do maternice je pacientovi predpísané lieky, ktoré inhibujú zrážanie krvi a vitamíny.

Tieto pracovné kritériá prispievajú k úspešným výsledkom. o programe IVFa tiež prispieť k logickému záveru tehotenstva.

Môžem sa po liečbe stať matkou?

Po úspešnej liečbe chronickej endometritídy približne 70% pacientov úspešne získalo deti.

Tehotenstvo po liečbe tohto ochorenia by sa malo obzvlášť pozorne sledovať najmenej 2-krát mesačne.

Ak existuje hrozba predčasného ukončenia liečby, predpisujú sa lieky na báze progesterónu, ktoré zachovávajú tehotenstvo.

Tehotné ženy s chronickou endometritídou by mali byť veľmi opatrné, pokiaľ ide o ich zdravie a pohodu.

Vlastnosti ochorenia

Maternica je dôležitým prvkom reprodukčného systému, kde počas cyklu je pôda pripravená na osvojenie embrya a po počatí sa vyvíja nový život. Vnútri genitálneho orgánu musí zostať čo naj sterilnejší. Neexistuje taká rôznorodosť mikroorganizmov ako vo vagíne alebo črevách. Prirodzenou ochranou maternice je krk. Počas menštruačného cyklu vytvára hlien, ktorý blokuje vstup do baktérií a vírusov. Príčinou zápalu uterinnej výstelky je často sex počas menštruácie. Endometritída môže byť spôsobená aj intervenciami (potraty, inštalácia IUD, pôrod, cisársky rez, hysteroskopia) alebo infekcia pohlavnými chorobami.

Existujú dve formy endometritídy: akútna a chronická. Rozlišuje ich intenzitu znakov a trvanie prúdenia. Pri primárnom zápale dochádza k akútnej endometritíde. Avšak jeho prejavy (hypertermia, zimnica, bolesť brucha, dlhé obdobia) sú často zamieňané s predĺženou menštruáciou a chladom. Byť bez náležitej pozornosti, choroba trvá chronickú formu po 1-2 týždňoch. Zvláštnosťou tejto patológie je, že je ťažké rozpoznať symptómy a môže byť diagnostikovaná len počas vyšetrenia. V tomto prípade choroba pokračuje, narúša funkčnosť reprodukčných orgánov a spôsobuje nevratné zmeny.

Pacienti často zamieňajú pojmy ako endometrióza a endometritída, ich rozdiel v povahe ochorenia. Endometrióza je hormonálne závislá patológia, pri ktorej endometrium rastie na nepredvídanom mieste. S endometritídou nerastie sliznica, ale stáva sa zapálenou.

Príznaky a diagnostika

Keď choroba ide od akútnej k chronickej, jej príznaky zmiznú. V tomto momente sa vytvára ilúzia uzdravenia, ktorú ženy zvyčajne prijímajú na zlepšenie svojho blahobytu. Patológia je sprevádzaná nevýznamným žltkastým vaginálnym výtokom, ktorý nespôsobuje veľa nepohodlia.

Počas menštruácie a pohlavného styku sa pociťuje bolesť, ktorá sa zvyčajne nevenuje pozornosť. Postupom času, progresívne ochorenie narúša menštruačný cyklus, spôsobuje skromné ​​menštruácie, striedavo s veľkým krvácaním. Neplodnosť kulminuje v patológii, čo núti pacienta, aby stále hľadal lekársku pomoc.

Ak chcete včas diagnostikovať endometritídu, musíte pravidelne navštevovať gynekológa s preventívnymi návštevami. V počiatočnom štádiu je patológia sotva pozorovateľná. Je dôležité poradiť sa s lekárom už s malými sťažnosťami. Gynekológ zhromažďuje anamnézu a manuálne vyšetrenie. Počas palpácie je potrebné poznamenať, že maternica je utesnená a zväčšená. Na potvrdenie diagnózy je potrebné vykonať diagnostické operácie:

 • definícia vaginálnej mikroflóry,
 • enzýmový imunotest,
 • Ultrazvuk panvy,
 • hysteroskopia a biopsia
 • PCR diagnostika.

Na spoľahlivé zistenie, že je zapálená uterinná výstelka, pomôže biopsia rúry. Výsledné bunky sa odosielajú na histologické vyšetrenie, ktoré poskytuje presný výsledok.

Ako ovplyvňuje zápal endometria koncepciu?

Pri plánovaní tehotenstva je dôležité, aby bol reprodukčný orgán zdravý. Samozrejme, že vaječníky, vajcovody a krčka maternice sú v tomto procese dôležité. Nosenie plodu, jeho výživa a rast sa však vyskytujú v maternici. Pri narodení zdravého dieťaťa musí mať funkčná vrstva určitú hrúbku a štruktúru. Patológie uterinnej výstelky môžu spôsobiť zmeny v štruktúre placenty alebo priamo ovplyvniť rastúce telo.

 1. Neplodnosť s endometritídou sa vysvetľuje tým, že sliznica nemôže prijať embryo. Dokonca aj pri prenikaní spermií a oplodnení vajíčka, ako aj priechodných vajíčkovodov, sa fetálne vajíčko nemôže pripojiť k stene maternice. Zapálená sliznica zahusťuje, expanduje, je nahradená spojivovým tkanivom. Často sa tu tvoria polypy, adhézie, cysty. Za takýchto podmienok je implantácia nemožná.
 2. Ak sa koncepcia stala a embryo sa podarilo nájsť najpriaznivejšiu oblasť sliznice maternice na upevnenie, neexistuje žiadna záruka, že tehotenstvo skončí pôrodom. S nárastom svalového orgánu môže časť miesta dieťaťa spadnúť do nepriaznivej zóny pokrytej spojivovým tkanivom. V dôsledku porúch krvného obehu a výživy nastane potrat.
 3. Ak otehotniete endometritídou, musíte byť ostražití. Existuje riziko, že infekčný predmet z maternice vstúpi do membrán plodu. V dôsledku infekcie embrya budú narušené prirodzené procesy jeho rastu a vývoja.

Liečba pri plánovaní tehotenstva

Počas diagnostiky endometritídy sa paralelne vykonáva analýza, ktorá určuje citlivosť patogénových mikroorganizmov na lieky. Vo väčšine prípadov je pacientovi predpísané širokospektrálne antibiotiká, antivírusové, antiprotozoálne a imunomodulačné lieky.

Na prevenciu adhézií sa odporúčajú vstrebateľné lieky a normalizovať hormonálne hladiny - perorálne kontraceptíva. Výhodou rozsiahlej liečby je, že sa môže vykonávať ambulantne. Len v niektorých zanedbávaných prípadoch môže žena potrebovať chirurgický zákrok vyžadujúci hospitalizáciu.

Počas liečby chronickej endometritis tehotenstva plánovanie je nemožné. Po prvé, koncepcia, ktorá sa odohrala, môže byť zložitá a po druhé, väčšina používaných liekov je nezlučiteľná s nosom plodu.

Môžem otehotnieť s chronickou endometritídou?

Vlastná choroba nie je prekážkou koncepcie. V počiatočných štádiách ochorenia prebiehajú vaječníky hladko a niektoré časti sliznice sú stále pripravené na prijatie embrya. Lekári však kategoricky neodporúčajú plánovať tehotenstvo na chronickú endometritídu, pretože koncepcia môže viesť k potratu, narodeniu plodu, oddeleniu placenty, vrodeným anomáliám plodu a iným nepríjemným následkom.

U 10% pacientov vedie chronická metroendometritída, v ktorej sa myometrium podieľa na zápalovom procese, k neplodnosti. Táto pokročilá forma ochorenia sa však vyskytuje zriedkavo. Po ukončení liečby je bezpečnejšie a obozretnejšie plánovať tehotenstvo po chronickej endometritíde.

Môžem otehotnieť po liečbe endometritídy?

Okolo 60-70% žien, u ktorých bola po liečbe liečená endometritída, pociťujú problémy s koncepciou. Ľahko otehotnejú, znášajú a môžu rodiť prirodzene, ak na to neexistujú žiadne iné prekážky. Ochorenia súvisiace s endometritídou sa vyskytujú u mnohých pacientov, po ktorých sa tiež vyskytuje dlho očakávaná koncepcia.

S komplikáciou zápalového ochorenia a tvorbou adhézií v ústach vajíčkovodov vajíčok prirodzene nebude fungovať. Tento stav sa chirurgicky koriguje av prípade potreby sa používajú technológie asistovanej reprodukcie.

Je možné plánovať tehotenstvo po endometritíde v prípade, že opakovaná štúdia ukáže, že žena je zdravá. Môžete vykonať testy a vykonať biopsiu nie skôr ako 2 týždne po ukončení liečby antibiotikami. Odporúča sa začať počatie až po úplnom odstránení aktívnej zložky liečiv z tela.

IVF po liečbe

Zápal sliznice maternice nie je indikáciou použitia techník asistovanej reprodukcie. IVF a endometritída sú vzájomne sa vylučujúce koncepty. Pri vykonávaní in vitro fertilizačného protokolu musí byť sliznica maternice nielen zdravá, ale musí mať aj určitú hrúbku. Ak je zapálený, ani ten najlepší embryo v testovacej skúmavke sa nebude môcť pripojiť.

Liečba chronickej endometritídy pred IVF je povinná. Po uzdravení má žena šancu prirodzenej koncepcie, ktorej pravdepodobnosť nie je menšia ako u IVF (ak neexistujú žiadne iné problémy). Po liečbe je preto pacientovi poskytnutá doba na tehotenstvo nezávisle.

V niektorých prípadoch je postup IVF po liečbe endometritídy jedinou možnosťou implementácie reprodukčnej funkcie. To sa deje, keď sú v zápalovom procese zapojené prívesky. Zápal vajcovodov môže byť komplikovaný tvorbou adhézií, atrofiou fimbrií, tvorbou hydrosalpinxov a sactosalpinxov. V tomto prípade sa vykoná operácia, po ktorej sa uskutoční oplodnenie in vitro.

Čo je endometritída

Vnútorný povrch maternice je pokrytý sliznicou - endometrium. Množstvo patologických príčin môže viesť k vytvoreniu zápalového procesu na ňom - ​​endometritídy, ktorý môže byť akútny alebo sa môže vyskytnúť v chronickom štádiu.

Preniknutie infekcie pozdĺž stúpajúcich ciest do dutiny maternice môže byť vyvolané nasledujúcimi okolnosťami:

 • Pôrod, pooperačné chirurgické zákroky,
 • Cisársky rez
 • Potraty alebo umelé potraty,
 • Dôsledky všeobecného infekčného ochorenia tela s prenosom infekcie krvou alebo lymfou,
 • Diagnostické alebo terapeutické lekárske manipulácie s prenikaním do maternice,
 • Sexuálny život počas menštruácie,
 • Použitie vnútromaternicových kontraceptív, t
 • Sexuálne prenosné infekcie.

Počuli ste o bakteriálnej vaginitíde? Dnes je to celkom bežná choroba, detaily tu.

Akútna endometritída

Nevšimnúť si nástup tohto ochorenia je jednoducho nemožné - je sprevádzaný prudkým nárastom teploty, zimnicou, ostrými bolesťami v dolnej časti brucha. Bolesť sa často podáva aj v slabinách alebo v sakrálnej oblasti. Z vagíny je serózny hnisavý výtok, v ostrom nepríjemnom zápachu, niekedy zmiešaný s krvou.

S porážkou uterus mucous gonorrheal patogény možné predĺžené krvácanie, ktoré je často zamieňané s nadmerne predĺženej menštruácie.

Akútna fáza ochorenia môže trvať týždeň alebo viac, najčastejšie vyžaduje hospitalizáciu. Toto ochorenie spravidla vedie k odmietnutiu už existujúceho plodu alebo jeho fetálnej smrti. Otázka, či je dokonca možné otehotnieť s endometritídou v akútnej fáze, je pohlavný styk, kým nie je vyliečená, je prísne zakázané.

Včasný nástup a kvalitná liečba, najčastejšie vedie k uzdraveniu. Jednou z najdôležitejších úloh v tomto štádiu je zabrániť tomu, aby sa choroba stala chronickou.

Existuje nejaká šanca na zdravé tehotenstvo s endometritídou?

Môže žena trpieť chronickou formou choroby, dúfať v úspešné počatie a pôrod? Lekári sú v tomto bode jednomyseľní - chronická endometritída a plánovanie tehotenstva nie sú v žiadnom prípade spojené, existuje len veľmi málo šancí znášať a porodiť zdravé dieťa.

Po prvé, znovuzrodená sliznica maternice sa nemôže stať spoľahlivým základom pre ukotvenie plodu, aj keď dôjde k oplodneniu. Stáva sa, že vajíčko môže zostať na postihnutej oblasti endometria, ale riziko potratu je extrémne vysoké a bude pokračovať počas celého obdobia gravidity.

Najčastejšie sa to deje v počiatočnom štádiu, zatiaľ čo niektoré ženy ani nevedia, že by sa už mohli stať matkou. Preto, ak niekto hriechy na jeho "neplodnosť" - to je ďalší dôvod, aby podstúpili dôkladné vyšetrenie špecialistom.

Druhá vážna hrozba - so začiatkom tehotenstva, zápalový proces nezmizne, ale pokračuje v aktívnom vývoji, pričom ovplyvňuje nielen steny maternice, ale aj prenos na rastúci plod. Najčastejšie to tiež končí potratom v rôznych obdobiach, nie sú vylúčené prípady intrauterinnej intoxikácie a smrti plodu.

Choroba, ako je kolpitis, má mnoho variácií, z ktorých jeden sa nachádza v našom článku.

Môže mať žena po mimomaternicovom tehotenstve deti? Pod odkazom nájdete odpoveď.

Nestrácajte srdce - všetko je opraviteľné!

Po takýchto závažných záveroch by ženy mali byť ubezpečené - t Prevažný počet prípadov chronickej endometritídy sa dá vyliečiť úplne, po čom môžete plánovať zvýšenie rodiny.

Liečba ochorenia sa zvyčajne vykonáva bez hospitalizácie na ambulantnom základe a zahŕňa priebeh terapeutických postupov s použitím antibiotík, starostlivo vybraných lekárom, pričom sa berie do úvahy patogénna mikroflóra pohlavných orgánov.

Príjem protizápalových liekov v kombinácii s liekmi, ktoré zvyšujú imunitný systém. V niektorých prípadoch sa uskutočňuje intrauterinálne podávanie liečiva. Chirurgické zákroky sú mimoriadne zriedkavé, s nadmerne pokročilými formami ochorenia a nedostatkom terapeutického účinku na lieky.

S pozitívnou dynamikou liečby, odstránením zápalového procesu, vykonaním regeneračných postupov (fyzioterapia a fytoterapia), ktoré podporujú regeneráciu endometriálnych buniek a obnovenie jej pôvodných vlastností.

Všeobecný priebeh liečby môže byť až štyri mesiace, prvé významné zistenia sa vykonajú po prvých dvoch. Možno sa to môže zdať príliš dlhé, ale výsledky stoja za to: tehotenstvo po endometritíde, zistené a liečené včas, nie je len možné, ale aj úplne bezpečné pre budúcu matku a dieťa.

Prevencia chorôb, pravidelné prehliadky s odborníkmi, zdravý životný štýl, optimizmus a viera v ich nevyčerpateľné ženské príležitosti sú kľúčom k budúcemu šťastnému materstvu.

1. Úvod do terminológie

Endometritída je infekčné zápalové ochorenie vnútorného povrchu maternice so zapojením funkčnej a rastovej (bazálnej, kambialnej) vrstvy endometria v procese. S rozšírením infekcie cez cievy (krv, lymfatický) vo svalovej vrstve sa vyvíja metroendometritída (akútna alebo chronická).

2. Epidemiológia

V štruktúre zápalových ochorení panvových orgánov (PID) Ruskej federácie je podiel endometritídy okolo 34% a maximálna frekvencia tejto patológie sa vyskytuje vo veku 26-35 rokov, čo je vrchol reprodukčnej funkcie modernej ženy.

V tomto prípade je chronická endometritída príčinou neplodnosti, podľa rôznych údajov, až do 68% prípadov a u žien s opakovaným potratom - až do 70%. V 37% prípadov neúspešných IVF pokusov je ich príčinou práve táto patológia. Pri neúspešných pokusoch o IVF sa riziko vzniku zápalu v dutine maternice zvyšuje o 60%.

Výskyt endometritídy po spontánnej urgentnej fyziologickej práci je 1-2%, po patologickom a predčasnom štádiu, toto číslo stúpa na 6% po cisárskom rezu na 12%.

Ak má žena chorioamnionitídu, každých 5 prípadov je sprevádzaných popôrodnou endometritídou. Štatistické ukazovatele teda naznačujú prevládajúcu úlohu endometriálnych lézií ako príčiny zhoršenej ženskej reprodukčnej funkcie.

3. Etiológia

Hlavnou príčinou endometritídy / metroendometritídy je infekcia, ktorá vstupuje do sterilnej dutiny maternice rôznymi spôsobmi, o čom bude diskutované nižšie.

Podľa etiológie je izolovaná endometritída:

 1. 1 Nešpecifické patogény, ktoré sú podmienečne patogénne.
 2. 2 Špecifické patogény, ktoré sú: t
  • Vírusy - HSV, TsMV, VEB.
  • Baktérie - Mycobacterium tuberculosis, Neisseria gonorrhoeae, mykoplazma, chlamydia - Chlamydia trachomatis.
  • Huby - Candida, Blastomyces dermatitidis, Coccidioides immitus, Cryptococcus glabratus,
  • Protozoi - Toxoplasma gondii, Schistosoma haemotobium,
  • Parazity - Enterobius vermicularis.
 3. 3 Zmiešaná infekcia, polymyrobické asociácie (2-3 druhy baktérií a vírusov). Najčastejšia možnosť v praxi.

Spôsoby infekcie endometritídou a metadetometritídou môžu byť:

 1. 1 Vzostupne (akútna vulvovaginitída, cervicitída).
 2. 2 Hematogénna, lymfatická dráha, pri ktorej infekčné látky vstupujú do endometria krvou a lymfou.

4. Predispozičné faktory

Rizikové faktory ochorenia zahŕňajú:

 1. 1 Invazívne (diagnostické a terapeutické) postupy v maternicovej dutine, ako je potrat, hysteroskopia, hysterosalpingografia, biopsia endometriálnej aspirácie, oplodnenie in vitro, diagnostické zoškrabanie.
 2. 2 Zápalové ochorenia (kolpitída, cervicitída, salpingooporitída, infekcie genitálií).
 3. 3 Intrauterinálne zariadenie.
 4. 4 Sexuálne kontakty počas menštruačného cyklu, pohlavne prenosné choroby.
 5. 5 Nedodržiavanie pravidiel osobnej hygieny, najmä v období po pôrode.
 6. 6 Znížená imunita (infekcia HIV, AIDS, častá hypotermia, chronická extragenitálna, endokrinná patológia, cytotoxické lieky, glukokortikosteroidy).

Morfologické varianty chronickej endometritídy (Smetnik V.P.)

 1. 1 Atrofické - sprevádzané poklesom hrúbky endometria, proliferáciou spojivového tkaniva.
 2. 2 Cystic - charakterizovaný tvorbou viacerých cyst s kompresiou spojivového tkaniva žliaz endometria, cysty sú naplnené hrubým obsahom.
 3. Hypertrofia je sprevádzaná nadmerným rastom a hyperpláziou endometria.

5. Endometritída ako príčina neplodnosti.

Ako už bolo uvedené, najčastejšou komplikáciou patológie je potrat, vrátane zvyčajného potratu.

Chronická endometritída nezasahuje do oplodnenia, žena môže otehotnieť, ale potom sa tehotenstvo zastaví. V patogenéze hlavnej úlohy, ktorú zohrávajú:

 • Zápalové zmeny v endometriu. Jedným alebo druhým spôsobom sa blastocysta viaže na modifikované endometrium, ktoré nie je vždy schopné poskytnúť primeranú výživu a ochranu vajíčka.

Často sa nachádzajú ložiská nekrózy v uteroplacentálnej oblasti, silná zápalová infiltrácia, samotný endometrium zažíva stav hypoxie a ischémie a narušuje sa zásobovanie krvou.

 • Zmenená imunitná reakcia organizmu. Interakcia plodu a matky zahŕňa mnoho väzieb, z ktorých jedným je smer „práce“ bunkovej imunity iným spôsobom.

Výsledkom je, že plod nie je vnímaný materským telom ako mimozemský agent a je po celú dobu bezpečne ošetrovaný.

Pri chronickom zápale na pozadí dlhodobého podráždenia endometria je vajíčko vnímané ako faktor agresie.

 • Porušenie sekrečnej funkcie. S týmto ochorením dochádza k poklesu množstva špecifických proteínov produkovaných žľazami endometria, zameraných na úplnú dekidualizáciu endometria (to znamená jeho prípravu na prijatie vajíčka).
 • Pri chronickom zápale nie sú endometriálne a stromálne receptory schopné plne vnímať zmeny hladín estrogénu a progesterónu.

To tiež zhoršuje priebeh tehotenstva. Výsledná blastocysta (budúci plod) sa snaží pripojiť k nezdravému endometriu (so zlou výživou, malou hrúbkou, s ohniskami nekrózy).

Po pripojení vajíčka plodu začína chýbať živiny, je napadnutý imunitnými bunkami tela matky a snaží sa ho zbaviť ďalšieho podráždenia. Najčastejším výsledkom všetkých týchto patologických procesov je spontánny potrat.

Pacienti majú niekoľko možných výsledkov tehotenstva:

 1. 1 Spontánne potraty.
 2. 2 Neúplný potrat (zmeškaný potrat).
 3. 3 Predĺženie a normálne tehotenstvo.

6. Endometritída a tehotenstvo

Nie vždy je výsledok taký smutný. Tehotenstvo s chronickou endometritídou je celkom možné. Pre jeho výskyt, intenzitu zápalového procesu, hĺbku lézie endometria a myometria, imunitný a hormonálny stav ženy je dôležité trvanie ochorenia. Za relatívne priaznivých podmienok sa tehotenstvo predlžuje a dieťa sa vyvíja.

Najčastejšie komplikácie počas gravidity sú:

 1. 1 Chorioamnionitída.
 2. 2 Predčasný pôrod.
 3. 3 Malovodie.
 4. 4 Polygonum.
 5. 5 Predčasné (prenatálne) vypustenie plodových vôd.
 6. Chronická intrauterinálna hypoxia.
 7. 7 Porušenie placenty (centrálna, regionálna prezentácia).
 8. 8 Chronické poruchy placenty.
 9. 9 Fetálna hypotrofia.
 10. 10 Po pôrodnej endometritíde.
 11. 11 Intrauterinálna infekcia plodu.

V patogenéze vyššie uvedených komplikácií ide o:

 1. 1 Deštruktívny účinok toxínov uvoľnených počas života mikroorganizmov. Je zvyčajne ťažké identifikovať akýkoľvek patogén, najčastejšie je to asociácia mikroorganizmov, takže je pomerne ťažké predvídať ich vplyv na vyvíjajúci sa plod.
 2. Nedostatočný rozvoj štruktúr, ktoré poskytujú výživu plodu. Ako si spomíname, tehotenstvo na pozadí chronickej endometritídy sa vyvíja na pozadí nedostatočnej väzby, hypoxie. To ovplyvňuje kvalitu placenty, čím poskytuje plodu živiny a kyslík. Vytvoria sa podmienky pre hypoxiu.
 3. 3 Infekcia plodovej vody, prehltnutie, ktoré dieťa dostáva svoj podiel mikroorganizmov.
 4. 4 Amniotické membrány sa spravidla riedia, normálna výmena plodovej vody chýba (porušenie vaskulárnej permeability) - výsledkom sú polyhydramnios alebo nízka voda, predčasné prasknutie plodovej vody.

Pri prevencii týchto komplikácií zohráva hlavnú úlohu pregravidový prípravok.

7. Klinické prejavy

Prejavy ochorenia pred tehotenstvom a počas neho sú vzácne.

Hlavné príznaky chronickej endometritídy sú:

 1. 1 Nepríjemné pocity, mierna bolesť brucha, často ťahového charakteru. Niekedy syndróm bolesti spôsobuje úzkosť, je pomerne výrazný, vyžaruje do oblasti slabín, hrádze, krížovej kosti.
 2. 2 Skenovaný mukopurulentný výtok, často serózneho charakteru z genitálneho traktu, ktorý spôsobuje svrbenie a pálenie v oblasti genitálií.
 3. 3 Dlhý subfebrilný stav, slabosť na pozadí.
 4. 4 Žena môže pociťovať rôzne menštruačné nepravidelnosti, ťažkú ​​menštruáciu alebo naopak veľmi zriedkavé, zriedkavé. Môže sa vyskytnúť intermenštruačné krvácanie.

Neexistujú žiadne špecifické príznaky, pre ktoré by žena mohla nezávisle podozrievať endometritídu / metroendometritídu. Najčastejšie sa zisťuje náhodne alebo pri diagnostikovaní príčin neplodnosti, obvyklého potratu u ženy.

8. Diagnostické opatrenia

Ak sú počas obdobia predgravidnej prípravy diagnostické možnosti moderného lekára široké, potom sa v období tehotenstva ich zoznam výrazne skracuje.

Záujmy lekára a ženy nie sú zamerané priamo na diagnózu, ale na úspešné zavedenie nového tehotenstva na 14-16 týždňov, po ktorom nasleduje cyklus antibiotickej liečby.

Diagnostické opatrenia počas tohto obdobia zahŕňajú:

 • Anamnéza je dôležitá. Lekár určí, či žena mala pred graviditou endometritídu alebo či bola liečená.
 • Mikroskopické vyšetrenie šmuhy (šmuhy na flóre a GN) je nešpecifická metóda laboratórnej diagnostiky, ktorá umožňuje vyhodnotiť prevládajúcu flóru vaginálneho obsahu, obsah krčka maternice.
 • Všeobecný krvný test. V OAK sa môže pozorovať mierna leukocytóza a zvýšená ESR.
 • PCR v reálnom čase, skríning PCR pre STI.
 • Serodiagnosis.
 • Ultrazvukové vyšetrenie je viac informatívne počas prípravného obdobia. V tehotenstve možno charakter endometria a jeho zmeny hodnotiť len v prvom trimestri v raných štádiách. Je možné zistiť jeho heterogenitu, nerovnomerné kontúry, hyperechoické oblasti, difúzne fokálne a cystické zmeny. Lekár sa zameria na stav vajíčka a plodu.
 • Histologické vyšetrenie materiálu získaného hysteroskopiou, biopsiou endometriálnej trubice je zlatým štandardom pre diagnostiku chronickej endometritídy a metadetometritídy. Táto štúdia je možná len s prípravkom pregravid. Ak sa tehotenstvo nevykonáva.

9. Príprava na tehotenstvo

Príprava na tehotenstvo u žien s chronickou endometritídou / metastetometritídou zahŕňa:

 1. 1 Potvrdenie diagnózy - histologické vyšetrenie materiálu získaného hysteroskopiou, biopsia endometriálneho potrubia (typickými príznakmi sú prítomnosť plazmatických buniek, zápalových lymfatických infiltrátov, fibrózy, sklerózy artérií).
 2. Kombinovaná liečba, vrátane antibakteriálnych, antivírusových, antifungálnych liekov, pomocných metód. Terapia sa začína prvým dňom menštruácie.
 3. 3 Účel COCOV, progesterón lieky na najmenej 3 mesiace.
 4. 4 Ak je indikovaná, chirurgická liečba (kyretáž, hysteroresectoskopia).
 5. 5 V prípade absencie účinku sa uvažuje o otázke IVF.

Najbežnejšie kombinácie antibiotík sú:

 1. 1 Josamycin + metronidazol,
 2. 2 Amoxicilín klavulanát + ofloxacín,
 3. 3 Amoxicilín klavulanát + josamycín,
 4. 4 Amoxicilín klavulanát + doxycyklín,
 5. 5 Ofloxacín + metronidazol,
 6. 6 ceftriaxón + azitromycín + metronidazol,
 7. 7 Levofloxacín + metronidazol,
 8. 8 Moxifloxacín (monoterapia).

Výber antibiotík závisí od typu patogénov identifikovaných pomocou PCR, s bacpozou a jednoduchou mikroskopiou. Chlamydia, vírus herpes simplex, mykoplazma, CMV, HPV sa najčastejšie vyskytujú u pacientov.

Klinické prejavy endometritídy

Choroba je nebezpečná, pretože najprv môže byť úplne asymptomatická alebo taká ľahká, že nepritiahne pozornosť ženy.

Medzi príznaky zákernej choroby patria:

 • bolesť v slabinách (po námahe alebo v pokoji),
 • vypúšťanie so špecifickým zápachom (farba sa mení od bielej po hnedú),
 • problémy s menštruačným cyklom (oneskorenie, menštruácia príliš dlhá).

Plánovanie tehotenstva po liečbe

Začať plánovať tehotenstvo by nemalo byť skôr ako v čase, keď sa bude vykonávať opakovaný výskum. Po tom, čo nastávajúca matka podstúpi priebeh liečby, je potrebné udržiavať niekoľko dôležitých štúdií:

 • biopsia výstelky maternice,

 • Ultrazvuk genitálií
 • škvrna na flóre,
 • krvný test.

Ak sa v dôsledku vyšetrenia ukáže, že sliznica maternice je obnovená a pripravená na implantáciu embrya, mladá rodina sa môže začať snažiť o počatie dieťaťa. Veľa šťastia!

Príznaky endometritídy

Toto ochorenie sa prejavuje počas tehotenstva nasledovne:

 1. Bolesti brucha
 2. Zvýšená telesná teplota
 3. opojenie
 4. Hnisavý výtok a vagína,
 5. Bolesť počas pohlavného styku,
 6. krvácajúce

Veľa závisí od typu progresie ochorenia. Chronická endometritída môže mať iba 1-2 slabé príznaky. Zatiaľ čo počas akútneho priebehu sa vytvára typický klinický obraz, ktorý núti pacienta, aby sa poradil s lekárom. Chronická forma je často diagnostikovaná náhodne.

Je koncepcia a tehotenstvo možné?

Môžem otehotnieť s endometritídou? Ako bolo uvedené vyššie, potenciálne táto diagnóza vedie k neplodnosti. Ale v skorých štádiách vývoja patológie, otehotnenie je stále možné, ale to by nemalo byť vykonané z mnohých dôvodov, ktoré budú diskutované nižšie. Obzvlášť pravdepodobné je tehotenstvo s chronickou endometritídou, pretože počas liečby je potrebné používať antikoncepčné metódy.

Môžem porodiť?

Neexistujú žiadne absolútne kontraindikácie pre pôrod ako taký s touto diagnózou. Tento proces však môže byť komplikovaný rôznymi vlastnosťami. Najmä prasknutie stien maternice, pretože sú zriedené. Existuje tiež možnosť významného krvácania. Existuje tiež vysoké riziko infekcie počas pôrodu, pretože v tele je infekcia. Preto je potrebné liečiť ochorenie pred plánovaním.

Faktory reprodukčného rizika

Ako choroba postupuje, pravdepodobnosť počatia sa výrazne znižuje. V priebehu času sa vyvíja neplodnosť. Prečo sa to stalo a aké mechanizmy má neplodnosť s danou diagnózou?

 1. Nedostatok ovulácie
 2. Невозможность прикрепления эмбриона к измененному или неподготовленному в результате гормонального сбоя эндометрию,
 3. Замирание беременности,
 4. Выкидыши на ранней стадии ввиду гипертонуса матки.

Hoci je tehotenstvo možné, len zriedka prebieha normálne.

Vlastnosti prenášania

Hlavnou črtou gestácie s touto diagnózou je, že po počatí sa proces ďalej vyvíja. Ovplyvňuje nielen tkanivá orgánov, ale aj plod. Preto, aj keď je možné otehotnieť s endometritídou, nie je možné porodiť zdravé dieťa. Táto funkcia vedie buď k potratom v skorom štádiu, alebo k predčasnému pôrodu s patológiami (zriedkavo).

Tehotenstvo po liečbe

Tehotenstvo po liečbe chronickej endometritídy by sa malo naplánovať najskôr 2-3 mesiace po absolvovaní vyšetrení potvrdzujúcich vyliečenie. Pred plánovaním koncepcie je potrebné absolvovať sériu štúdií:

 1. Ultrazvuk maternice a panvových orgánov,
 2. Biopsia endometriálneho tkaniva,
 3. Rozmazať na mikroflóre,
 4. Krvný test na hormóny.

Ak sú všetky testy a indikátory normálne, môžete pokračovať v plánovaní tehotenstva. Nezávislé koncepcia je zvyčajne možná, ale v niektorých prípadoch je to komplikované, potom sa progesterónové lieky predpisujú 3-6 mesiacov. V dôsledku toho sa normalizuje hrúbka endometria a frekvencia jeho obnovy.

Niekedy sa uplatňujú dodatočné opatrenia, ako je elektroforéza, fyzioterapia, UHF. Tým sa zabráni vzniku adhézií a rýchlo sa normalizuje stav sliznice.

Neplodnosť ako komplikácia ochorenia

Najčastejšou komplikáciou endometritídy je šírenie infekcie mimo maternice. Ak sa nelieči, infikujú sa tieto orgány:

 • vajcovody,
 • vaječníky:
 • panvových orgánov.

Purulentná endometritída vyvoláva rozvoj peritonitídy a v niektorých prípadoch sepsu.

Endometritída je dôsledkom zrastov v maternici, malej panve, črevách, ktoré bránia rozvoju tehotenstva, ktoré sa nemôže vyskytnúť pri vývoji vyššie uvedených komplikácií.

Endometritída vedie k rozvoju adhézií v maternici

Príčiny chronickej endometritídy

Dutina maternice by v ideálnom prípade mala byť sterilná, to znamená bez patogénnych mikroorganizmov. Ochranná "brána" je krčka maternice.

Endometritída a tehotenstvo sú pojmy, ktoré idú zle, a každá žena, ktorá sa s týmto stretne, sa týka, čo má za následok ochorenie.

 1. Generické aktivity alebo popôrodné javy.
 2. Cisársky rez.
 3. Potraty, potraty.
 4. Infekcie genitálneho traktu.
 5. Lekárske manipulácie spojené s prenikaním do dutiny maternice.
 6. Sex počas menštruácie.
 7. Použitie vnútromaternicových kontraceptív.

Tehotenstvo je možné len vtedy, ak je ochorenie v ranom štádiu vývoja. Žena, ktorá má chronickú endometritídu a ktorej sa podarilo otehotnieť dieťa, by mala byť veľmi opatrná, pokiaľ ide o jej blaho a zdravie budúceho dieťaťa. Okrem hrozby potratu stále čelí mnohým nebezpečenstvám. Pri chronickej endometritíde sú poškodené embryonálne tkanivá, čo vytvára ďalšie riziko vývojových abnormalít.

Zápal maternice vedie k tomu, že plod ho nemôže pevne držať. Ak choroba postihuje vajcovody a vaječníky, výsledkom môžu byť tieto javy:

 • ukončenie ovulácie
 • neprijatie oplodneného vajíčka maternicou,
 • ukončenie vývoja plodu v ranom štádiu,
 • predčasného ukončenia tehotenstva.

Žena pociťuje bolesť v slabinách, vyskytujú sa problémy s mesačným cyklom (menštruácia je oneskorená alebo trvá dlho), belavý výtok (alebo žltá, hnedá) so špecifickým zápachom.

Tehotenstvo v zápalovom procese v maternici môže viesť k abnormalitám u dieťaťa, ktoré sa narodilo, čo je spojené s vnútromaternicovou infekciou.

Diagnóza a príznaky ochorenia

Ak včas diagnostikujete ochorenie, žena bude mať možnosť plne sa zotaviť a začať plánovať tehotenstvo.

Existujú akútne a chronické formy endometritídy. Prvá sa vyvíja 3-4 dni po preniknutí infekcie. Pre jej indikatívne:

 • vysoká teplota
 • bolesť brucha
 • krv alebo sérum hnisavý výtok s charakteristickým zápachom,
 • bolesť pri pokuse o močenie,
 • zimnica,
 • rýchly impulz.

Keď choroba vstúpi do chronického štádia, mesačný cyklus je narušený, počas pohlavného styku sa objavujú nepríjemné pocity a bolesť brucha. Maternica je zhrubnutá a mierne zväčšená. Tieto príznaky nemusia byť, takže žena nie je v žiadnom zhone vidieť gynekológa, ešte viac spúšťa ochorenie.

Tehotenstvo s endometritídou je možné v malom percente prípadov, ale ak sa ochorenie nezistí v skorom štádiu a nezačnú sa potrebné terapeutické postupy, riziko pre zdravie a život dieťaťa zostáva vysoké.

Tehotenstvo sa má uskutočniť pod prísnym dohľadom lekára, ktorý predpisuje tento postup: t

 1. Meranie teploty Pre mierne ochorenie je to 37 stupňov, pre ťažké - 39 a vyššie.
 2. Stanovenie počtu leukocytov a rýchlosti sedimentácie erytrocytov prechodom celého krvného obrazu. Čím vyššie sú tieto ukazovatele, tým ťažšia je forma ochorenia.
 3. Bakposevove materiály izolované z dutiny maternice - identifikujú patogén, jeho citlivosť na antibiotiká.
 4. Detekcia protilátok v krvi - umožňuje zistiť prítomnosť aktívnej infekcie.
 5. Identifikácia génov patogénov zápalu pomocou štúdií PCR materiálu.
 6. Tampóny na flóre - umožňujú určiť, ktoré orgány boli vystavené infekcii.
 7. Ultrazvuk reprodukčných orgánov.
 8. Hysteroskopia, ktorá určuje 1 z 3 variantov priebehu endometritídy (normálne, s nekrózou decidálneho tkaniva, s oneskoreným placentárnym tkanivom).
 9. Štúdium acidobázickej rovnováhy. S pH endometritídy

Dôležitou podmienkou je úplne sa zbaviť choroby, aby nedošlo k infekcii najmenšiu šancu presunúť z matky na dieťa.

Počas prenášania dieťaťa by sa mal vypiť priebeh vitamínov a doplnkov stravy odporúčaných lekárom, viac relaxovať, vyhnúť sa stresu a stresu, vrátane psychologického. Pre normalizáciu mikroflóry, predpísané probiotiká.

Často je žena, ktorá je v zaujímavej pozícii, poslaná do nemocnice, aby zachovala tehotenstvo, najmä v počiatočných štádiách.

Stáva sa, že endometrium preniká do dutiny brušnej a rastie tam, pripája sa na vaječníky, vajíčkovody, močový mechúr a dokonca aj konečník. Krv sa z neho vylieva, dochádza k zápalu a zanecháva za sebou jazvu. Tieto oblasti sliznice je veľmi ťažké pripojiť k embryu po počatí, takže v mnohých prípadoch dochádza k potratu, je potrebné IVF.

Prírodné tehotenstvo po liečbe

Po uzdravení môže žena prirodzene plánovať tehotenstvo. Poponáhľajte si s koncepciou nie je nutné. Mali by ste najprv zlepšiť telo: ak je to možné, prejsť fyzioterapiou, balneoterapiou, nebude zbytočné mať gynekologickú masáž, ktorá zlepšuje prekrvenie malej panvy. Telo musí obnoviť všetky svoje funkcie.

Pred počatím by ste mali absolvovať všetky testy, podstúpiť lekárske vyšetrenie, vrátane ultrazvukového vyšetrenia.

Liečba počas tehotenstva zahŕňa užívanie posilňujúcich komplexov vitamínov a antibakteriálnych látok (podľa odporúčania lekára). Účinné podávanie liekov do výstelky maternice.

Žena by mala byť monitorovaná gynekológom a navštívená aspoň 1 krát za 2 mesiace.

Liečba chorôb

Ak lekár diagnostikoval endometritídu, nezúfajte. Je potrebné splniť všetky úlohy, ktoré (podľa štandardnej schémy) zahŕňajú:

Niekedy sa konzervatívna terapia kombinuje s kyretážou na obnovenie endometriálnej vrstvy. Ak liečba priniesla ovocie - zápal zmizol, hormonálna rovnováha sa normalizovala, menštruácia sa vrátila do normálu - môžete začať plánovať tehotenstvo, ale nie skôr ako 2-3 mesiace po vymiznutí všetkých príznakov ochorenia.

Niekedy sa používa liečba endometritídy ľudovými prostriedkami, preto odporúčame prečítať si ďalšie informácie k tejto téme.

Preventívne opatrenia

Endometritída sa často vyvíja na pozadí poklesu lokálnej a všeobecnej imunity. Činnosti prevencie chorôb by mali zahŕňať: t

 1. Zdravý životný štýl.
 2. Osobná hygiena.
 3. Stabilný sexuálny život s 1 partnerom.
 4. Použitie kondómu.
 5. Eliminácia potratov.

Na liečbu ochorenia nie je potrebné chodiť na lôžkové oddelenie kliniky. Dostatok ambulantnej liečby.

Pri plánovaní tehotenstva by ste mali vziať do úvahy výsledky vykonaných vyšetrení, aby ste sa uistili, že liečba bola úspešná, cyklus sa vrátil do normálu.

Môžem otehotnieť s touto chorobou

Odpoveď lekárov na túto otázku je jednoznačná: s nezahojenou chronickou endometritídou by sa žena nemala rozhodovať o koncepcii, pretože šance na jej nosenie a nosenie zdravého dieťaťa v tomto prípade sú minimálne. Reborová sliznica maternice nemôže byť spoľahlivým základom pre zabezpečenie embrya v prípade úspešného oplodnenia.

Gravidita a endometritída sú nekompatibilné

Počas tehotenstva s ochorením

Niekedy sa vajíčko drží v postihnutej oblasti endometria, ale potrat sa môže vyskytnúť kedykoľvek. Najčastejšie k tomu dochádza na začiatku tehotenstva, keď žena ešte nevie o svojej pozícii. Okrem toho, so začiatkom tehotenstva, zápalový proces sa aktívne vyvíja, ovplyvňuje steny maternice a pohybuje sa na rastúce dieťa. Zvyčajne končí potratom, intrauterinnou intoxikáciou a smrťou embrya.

prevencia

Aby sa zabránilo endometritíde, žena by sa mala riadiť nasledujúcimi pokynmi:

 • udržujte genitálie čisté
 • praktizovať chránený sex,
 • včas liečiť akúkoľvek infekciu, najmä v súvislosti so sexuálnou sférou,
 • brať antibiotiká po cisárskom reze, potraty a iné komplexné intervencie,
 • absolvovať úplné vyšetrenie po pôrode,
 • raz ročne navštíviť gynekológa,
 • včas nahradiť vnútromaternicové zariadenia.

Video: užitočné informácie o chronickej endometritíde

Niekedy žena na dlhú dobu nemôže urobiť dieťa, alebo dokonca otehotnieť. Príčinou je často endometritída, ktorá neumožňuje vajíčko získať oporu na sliznici maternice. Avšak liečba tohto ochorenia často rieši problém a umožňuje počať, niesť a porodiť zdravé dieťa.

Pin
Send
Share
Send
Send