Hygiena

Čo fytoestrogény najlepšie pomáhajú žene prežiť menopauzu

Pin
Send
Share
Send
Send


Mnohé rastliny obsahujú látky, ktoré majú podobnú štruktúru a molekulovú hmotnosť ako estrogén, ale ich účinnosť je 500-1000 krát nižšia.

Dôležitou látkou pre normálne fungovanie ženského tela je pohlavný steroidný hormón estrogén. Táto skupina štruktúr, ktorá má podobnú štruktúru a vlastnosti, sa skladá z troch zložiek:

 • Estradiol. Táto látka je najväčšia v tele. Je syntetizovaný ovariálnymi folikulami v procese konverzie testosterónu.
 • Estrón. Druhý najdôležitejší hormón syntetizovaný vaječníkmi, nadobličkami. Premieňa sa z androsténdiónu.
 • Estriol. Sekundárna látka, jej koncentrácia, je zanedbateľná. Zvyšuje sa počas tehotenstva, je to estriol, ktorý je zodpovedný za rast maternice, a preto je navyše produkovaný placentou.

Podobná štruktúra, molekulová hmotnosť, účinok na ženské telo sú látky obsiahnuté v rastlinách. Nazývajú sa fytohormóny alebo fytoestrogény.

Vlastnosti fytohormónov

Je potrebné pochopiť, že fytoestrogény nie sú steroidné hormóny (rastliny nemôžu obsahovať ľudský hormón), existuje len podobnosť týchto látok. V rôznych koncentráciách rastlinných fytohormónov nachádzajúcich sa vo väčšine bylín, potravín.

Hlavnými aktívnymi fytoštruktúrami sú izoflavóny, kumestány, lignany, v malom množstve flavónov. V rastline sú zodpovedné za rast, reprodukciu, ochranu pred negatívnymi účinkami životného prostredia, ako je ultrafialové žiarenie.

Climacteric syndróm: štádiá, znaky

Climax je zníženie hladín estrogénov v dôsledku vyrovnania ovariálnych funkcií. Je to nevyhnutné pre každú ženu, takže by ste sa mali starať o svoje blaho. Tento hormón je zapojený do veľkého počtu procesov, jeho nedostatok vedie k vzniku určitých chorôb.

Hlavný zoznam príznakov menopauzálneho syndrómu je nasledovný:

 • Tides. Je to ostrý pocit tepla, sčervenanie tváre, rúk, krku, hrudníka. Útok trvá od niekoľkých sekúnd do 5-6 minút. Toto končí zimnicou, zvýšeným potením.
 • Vaginálna suchosť. Hypoestrogenizmus vedie k nedostatočnej sekrécii, čo má za následok pocit pálenia, zvýšenú traumu a nepohodlie počas sexu.
 • Vývoj hypertenzie. Cholesterol sa ukladá na cievy, čím sa znižuje ich priemer.
 • Zvýšená telesná hmotnosť. Syntéza estrogénu sa tiež vyskytuje v tukovom tkanive. S poklesom aktivity vaječníkov začína rásť množstvo podkožného tkaniva. Výsledkom je, že v priebehu niekoľkých mesiacov sa hmotnosť môže zvýšiť o 5-7 kg.
 • Osteoporóza. Hypoestrogenizmus vyvoláva zlú absorpciu vápnika. Jeho nedostatok vedie k rednutiu kostného tkaniva. Počet zlomenín sa zvyšuje aj pri malom zaťažení.

Najlepší fytoestrogén nemôže zodpovedať koncentrácii hormonálnych látok so syntetickými formami.

Štádiá menopauzy

Klimakterické obdobie trvá niekoľko rokov, je charakterizované nasledujúcimi štádiami:

 • Pred menopauzou. Začína po 45 rokoch, zmena frekvencie a intenzity menštruačného cyklu indikuje jeho výskyt. Dozrieva omnoho menej vajíčok, ale je tu možnosť otehotnieť.
 • Menopauza. Dodáva sa po poslednom menštruačnom období, ktoré nie je potom 12 mesiacov. Tento stav možno potvrdiť po 6 mesiacoch testovaním na koncentráciu FSH.
 • Postmenopause. Počas tohto obdobia, vaječníky úplne atrofiu, syntéza hormónov úplne zastaví.

Fytoestrogény v menopauze: princíp účinku rastlinných látok

Fytohormóny vo svojej molekulárnej štruktúre sú identické so ženskými steroidnými hormonálnymi látkami. Akonáhle sú v ženskom tele, zaberajú priestor na voľných receptoroch, produkujúc rovnaký proteín.

V dôsledku toho môžu mať fytoestrogény účinok smerom nahor a nadol. Ak má pacient hypoestrogenizmus, potom sú voľné receptory spojené s fytohormónmi. Výsledkom je zvýšenie koncentrácie estrogénu.

Ak sa množstvo hormónu zvýši alebo je normálne, začne konkurencia medzi rastlinnými a prírodnými látkami. V dôsledku toho sa počiatočná koncentrácia znižuje.

Spory, či sú rastliny účinné pri liečbe hypo- a hyperestrogénov, stále prebiehajú. Zástancovia tejto terapie sú založené na štúdiách, ktoré sa uskutočnili v ázijských krajinách. Výskumníci zistili, že ženy v týchto krajinách významne znížili prejavy menopauzálneho syndrómu. To súvisí s osobitosťami výživy, v ktorej bolo veľké množstvo jedál zo sóje. Tento produkt obsahuje vysokú koncentráciu izoflavónov.

Fytohormóny pre menopauzu: lieky a ich účinnosť

Každá žena, ktorá vstúpila do menopauzálneho veku, čelí otázke, ako zmierniť vedľajšie účinky syndrómu. Na to existujú dve metódy: užívanie hormonálnej substitučnej liečby, užívanie nehormonálnych liekov.

Prvá možnosť sa vyznačuje preukázanou účinnosťou, ale často ju sprevádza veľké množstvo mýtov, obáv, predsudkov. Patrí medzi ne prítomnosť vedľajších účinkov, prírastok hmotnosti. Najlepšou možnosťou je kontaktovať gynekológa. Pomôže vám vybrať správne spôsoby dávkovania. Účinnosť HRT závisí od toho. Ak sa chcete dohodnúť s lekárom akéhokoľvek profilu, získajte bezplatnú odbornú konzultáciu, použite odkaz http: //45plus.rf/registration/.

Mnohé rastliny obsahujú fytoestrogény, ktoré niektorí lekári odporúčajú ako doplnok k primárnej terapii.

Vzhľadom k tomu, že fytohormóny sú mnohonásobne menej účinné ako prírodné estrogény, môžu pomáhať iba v prípade miernejších foriem menopauzálneho syndrómu, čo znižuje závažnosť návalov horúčavy. Nie sú schopní riešiť iné problémy hypoestrogénie (napríklad osteoporóza, výskyt vrások, vývoj kardiovaskulárnych ochorení). Je tiež potrebné zvážiť, že lekár by mal predpísať lieky aj po podrobnom vyšetrení. Tieto nástroje majú tiež vedľajšie účinky, obmedzenia pri prijímaní (napríklad epilepsia).

Všeobecné informácie

Fytoestrogény sú prírodné zložky. Možno ich nájsť v mnohých druhoch ovocia, zeleniny a bylín. Na udržanie normálnej hormonálnej hladiny denne potrebuje žena aspoň 64 gramov. fytoestrogény. Tým sa zabráni progresii nebezpečných patologických procesov, ako aj zlepšeniu fyzickej a duševnej pohody počas menopauzy.

Tieto zložky nie sú hormóny, ale ich účinok je takmer rovnaký. Nepredstavujú nebezpečenstvo pre ženské telo a neprispievajú k porušovaniu ich vlastnej hormonálnej úrovne. Vzhľadom na to, že fytoestrogény pomáhajú normalizovať krvný tlak a zastaviť vývoj neoplaziem závislých od hormónov, často sa predpisujú počas menopauzy.

výhody

Fytohormóny s menopauzou sú určené na vykonávanie náhradnej úlohy. Ich prijímanie výrazne zlepšuje kvalitu života žien. Medzi hlavné funkcie fytoestrogénov patria:

 • stanovenie metabolických procesov, t
 • úľavu od stresu
 • zlepšenie kvality spánku
 • eliminácia prílivu,
 • normalizácia srdca a krvných ciev,
 • normalizácia krvného tlaku
 • zlepšenie imunity
 • prevencia vývoja niektorých novotvarov.

Pod vplyvom bylinných prípravkov sa starnutie pokožky spomaľuje a stav nervového systému sa stabilizuje. Žena vyzerá sviežejšia a mladšia. Takéto lieky sa používajú nielen na liečbu - sú predpísané na prevenciu osteoporózy a ischémie.

Vedľajšie účinky

ZFT má významné nevýhody. Fytopreparácie majú na organizmus oslabený účinok. Ak je menopauzálny syndróm veľmi jasne vyjadrený, neodporúča sa užívať ho. Niektoré z mladých žien na pozadí používania bylinných prípravkov majú vedľajšie účinky:

 • silný prírastok hmotnosti,
 • vývoj patologických stavov pečene,
 • alergií
 • podráždenie zažívacieho traktu,
 • tesnenie prsníka,
 • vzhľad sliznice krvného vaginálneho výtoku.

Vedľajšie účinky sa vyskytujú, keď žena berie bylinné prípravky bez dohľadu lekára. Okrem toho môžu byť nežiaduce účinky výsledkom ich dlhodobého používania. Po nájdení aspoň jedného alarmujúceho príznaku by ste mali okamžite prestať užívať drogy a vyhľadať pomoc u lekára.

Aké sú fytoestrogénne lieky?

Fytopreparácie s menopauzou sa uvoľňujú bez lekárskeho predpisu. Ženy majú najčastejšie právo používať takéto nástroje:

Remens je homeopatický liek a úplne neškodný. Je schopný mať regeneračný účinok a potláča nedostatok estrogénov. Take Remens potrebujú po dobu troch mesiacov. Dva kurzy v rade sú veľmi zriedkavé.

Použitie Klimadinonu pomáha znižovať nedostatok estrogénov a znižuje intenzitu návalov horúčavy. Je menovaný na 3 mesiace, ale v prípade potreby je možné opakovať priebeh liečby. V deň, kedy sa odporúča vypiť 1 tabletu.

Činnosť Qi-Klima je zameraná na odstránenie prílivu a odlivu estrogénu. Odporúča sa phytopreparáciu vypiť do 3 mesiacov. Musíte vypiť 1 tabletu dvakrát denne.

Qi-Klim sa má užívať s jedlom.

Estrovel je predpísaný na odstránenie návalov horúčavy a správneho emocionálneho stavu. Okrem toho môže tento bylinný liek zastaviť vývoj benígnych nádorov. Je menovaný na prevenciu avitaminózy a osteoporózy. Vezmite si ho 2 mesiace, v prípade potreby sa priebeh liečby predlžuje. Feminal má podobný účinok.

Femivell je najúčinnejším posilňujúcim činidlom. Vezmite ju do 1 tablety za 24 hodín.

Ladys formule-menopauza obsahuje minerály potrebné pre ženské telo. Použitie takéhoto komplexu pomáha posilniť imunitný systém a doplňuje nedostatok estrogénu. Má sa užívať v trojmesačnom cykle 1-3 tabliet / 24 hodín.

Aké bylinky môžete piť počas menopauzy

Bylinná terapia pomáha zmierniť neznesiteľné príznaky menopauzy. Rastliny majú pozoruhodný sedatívny účinok a pomáhajú mobilizovať imunitné sily. Pre ženu, ktorá vstúpila do tohto ťažkého obdobia, sa často odporúča použitie takýchto bylín:

 • šalvia,
 • mäta,
 • motherwort,
 • karmínové listy,
 • ďatelina červená
 • calamus,
 • žeriav.

Šalvia je nevyhnutná v boji proti prílivu a odlivu, ale aj táto rastlina reguluje potenie a normalizuje psycho-emocionálny stav. Pravidelná konzumácia šalátovej infúzie pomáha zbaviť sa opuchov a obnoviť krvný obeh v genitáliách. To zase znižuje riziko atrofických udalostí.

Zo šalvie často pripravuje bylinný čaj s menopauzou. Na tento účel sa rastlina zmieša s koreňom valeriánskym, mätovým a mätou. 200 ml. vriacej vody je potrebné vziať 1 lyžičku. lyžice kolekcia. Pitie takéhoto bylinného čaju je žiaduce pred raňajkami. Ak žena trpí nespavosťou, môžete si ju vziať pred spaním.

Calamus root pomáha zbaviť sa vazomotorických symptómov. Tento liek sa používa na bolestivé bolesti hlavy alebo migrény. S výrazným sedatívnym účinkom je kalamový koreň nevyhnutný v boji proti nespavosti a stresu.

Oregano pomáha vyrovnať sa so silnými a častými prílivmi a odlivmi. Okrem toho pomáha zbaviť sa nespavosti, stabilizovať psycho-emocionálny stav.

Čo zahrnúť do stravy s menopauzou

Fytoestrogény sa nachádzajú v mnohých potravinách. Väčšina z nich je v cibuli, cesnaku, ľanovom semene a fazuľovom oleji. Ženám, ktoré sa blížia k „nebezpečnému“ veku, sa odporúča, aby jedli jedlá s hráškom a fazuľou čo najčastejšie. Ak sa však vyskytnú problémy so žalúdkom, tieto produkty by sa mali zlikvidovať.

Veľmi užitočná čerstvá mrkva. Môže byť súčasťou zemiakovej kaše, rôznych šalátov a občerstvenia. Mrkva ide dobre s červeným hroznom, zelenými jablkami a čerstvou kapustou. Veľký prínos pre telo prináša špenát, ktorý možno použiť pri príprave šalátov. V malom množstve je povolené jesť dáta.

Ak nie sú žiadne patologické stavy gastrointestinálneho traktu, môžete jesť granátové jablká, čerešne, hrušky. Osobitná pozornosť sa odporúča platiť čerstvé zelené. Pre menopauzu je dobré pre ženy jesť zeler a petržlen. Najlepšie je piť kvalitné červené víno a zelený čaj.

Káva by sa mala znížiť vždy, keď je to možné. Zneužívanie alkoholu tiež nestojí za to. Suché červené víno sa odporúča piť v malých množstvách. Za jeden deň potrebuje žena 150-200 mililitrov. Pitie červeného suchého vína by nemalo byť každý deň, ale asi dvakrát až trikrát týždenne. V opačnom prípade môže existovať riziko vzniku pankreatitídy, ktorá sa veľmi ťažko lieči.

Pin
Send
Share
Send
Send