Vitálny

Účinná liečba zápalu príveskov

Pin
Send
Share
Send
Send


V poslednom čase sa fyzioterapia vo zvýšenej miere používa pri zápalových ochoreniach ženských pohlavných orgánov. Mnohé ženy si ani neuvedomujú terapeutické účinky fyzioterapie v gynekológii. Kvalifikovaný fyzioterapeut môže úspešne liečiť mnohé ochorenia ženských pohlavných orgánov.

Viac o fyzioterapii

Fyzioterapia je oblasť medicíny, ktorá skúma terapeutické účinky umelo vytvorených a prirodzených fyzikálnych faktorov na ľudský organizmus. Mimochodom, fyzioterapia je jednou z najstarších preventívnych a terapeutických oblastí medicíny. Zahŕňa: liečbu laserovou terapiou, myostimuláciu, tepelné žiarenie, ultrafialové žiarenie, vystavenie prúdom a iné metódy. Úlohou fyzioterapie je dosiahnuť čo najlepší účinok pri liečbe ochorení s najnižšou záťažou na orgány pacienta. V niektorých prípadoch fyzioterapeutické metódy úspešne nahrádzajú liekovú terapiu, diétu, fyzioterapiu a dokonca aj operáciu.

V gynekológii, tak ako v iných oblastiach medicíny, fyzioterapia môže byť aj ďalšou liečebnou metódou aj hlavnou. A pri niektorých chorobách - jediný spôsob, ako liečiť. Napríklad v prípade chronickej panvovej bolesti spôsobenej adhéziou alebo neuralgiou panvových nervov, keď liečba nie je schopná liečiť ochorenie vôbec. Liečba ochorenia u niektorých chorôb je komplikovaná len kvôli nedostatočnému krvnému obehu a tento problém môže vyriešiť len málo liekov. Práve na to je však zameraná fyzioterapia zápalových ochorení ženských pohlavných orgánov.

Fyzioterapia okrem toho prispieva k redukcii pooperačného obdobia, zabraňuje tvorbe adhézií, pomáha obnoviť poškodenú sliznicu maternice (endometrium). Nepochybnou výhodou fyzioterapie je absencia vedľajších účinkov a zníženie záťaže liečivom. A niekedy úplne odmietnutie drog. Fyzioterapia, tak ako každá iná liečba, sa vyberá individuálne.

Ciele fyzioterapeutickej liečby:

• redukciu termínov opravy tkanív,

• normalizácia hormonálneho metabolizmu,

• stabilizácia autonómneho nervového systému,

Účinnosť fyzioterapie je založená na skutočnosti, že fyzikálna (elektrická, radiačná, magnetická) energia absorbovaná tkanivami tela sa premieňa na vhodné biologické reakcie. Výsledok liečby samozrejme závisí od špecifických metód, jednej dávky a celkového počtu získaných postupov. Najoptimálnejší terapeutický účinok pochádza skôr z komplexu procedúr než z jednej expozície.

Ak je predpísaná fyzioterapia:

• subakútne a chronické ochorenia panvových orgánov (chronický zápal maternice),

• neplodnosť spôsobená obštrukciou vajíčkovodov,

Pooperačná rehabilitácia pre kyretáž maternice, spontánny potrat, po potrate, po obnovení priechodnosti vajíčkovodov,

• príprava žien na tehotenstvo, ktoré vynechali tehotenstvo a spontánne potraty,

• Pred IVF programom je potrebné pripraviť maternicovú výstelku (fyzioterapia výrazne zvyšuje účinnosť IVF).

Aké sú liečby?

Ktorý spôsob predpísania závisí od mnohých faktorov. Od diagnostiky, veku, dostupnosti kontraindikácií k rôznym fyzikálnym faktorom, hormonálnym hladinám, od individuálnej tolerancie postupov. A v niektorých prípadoch z predtým prenesených chorôb. Dnes sa v gynekológii používajú nasledujúce metódy:

• magnetická terapia (má protizápalový účinok),

• elektroliečba (elektroforéza, elektrostimulácia a iné). Napríklad účinne zmierňuje kŕče hladkých svalov a krvných ciev pulzujúcimi prúdmi. Tento postup zlepšuje zásobovanie tkanív krvou a pôsobí ako analgetikum,

• ultrazvuková terapia (zlepšuje prekrvenie orgánov a tkanív, zjemňuje adhézie, poskytuje anestetický účinok, zvyšuje hormonálnu aktivitu vaječníkov),

• fototerapia a svetelná terapia (pomocou UV, infračervených lúčov) - majú baktericídny účinok,

Fyzioterapia a tehotenstvo

Pre budúcu matku je nebezpečné brať veľa liekov, pretože postihujú nielen jej telo, ale aj telo dieťaťa. Preto je počas tehotenstva veľmi dôležité používať fyzioterapiu. A aj keď je niekedy nemožné robiť bez liekov, je to fyzioterapia, ktorá môže dosiahnuť pozitívny účinok pri nižších dávkach liekov. Tým sa znížia nepriaznivé účinky na plod.

Fyzioterapia sa používa pomerne účinne s včasnou toxikózou, s hrozbou ukončenia tehotenstva (na zníženie tonusu maternice). Fyzická terapia je potrebná aj v období po pôrode. Podporuje hojenie stehov po cisárskom rezu alebo stehov na hrádzi, používa sa na liečbu prasklín bradaviek a na prevenciu mastitídy, pomáha s laktostázou, uľahčuje výtok mlieka. A darsonvalization je dobrý liek na popôrodné hemoroidy.

kontraindikácie

Fyzioterapia zápalových ochorení ženských pohlavných orgánov má svoje kontraindikácie. Pravda, je ich málo. Bežné kontraindikácie sú rakovina, mentálne poruchy a krvácanie z maternice. Ale metódy ako otepľovanie, napríklad, sa neodporúča pre endometriózu, nádory maternice. Hoci dnes existujú netermálne faktory, ktoré môžu a mali by byť použité na endometriózu, myóm a iné problémy, pri ktorých je prehriatie zakázané.

Všeobecné indikácie liečby

Pri správnej liečbe zápalového procesu v končatinách príznaky vymiznú po niekoľkých dňoch. Ale to nie je dôvod na zastavenie liečby. Musí byť vyplnený.

V počiatočnom štádiu je potrebné identifikovať faktor vyvolávajúci ochorenie. Potom si môžete vziať protizápalové, antimikrobiálne lieky a vykonávať postupy na obnovenie tela. Ošetrenie sa vykonáva po dlhú dobu.

Terapia, pri ktorej sa lieči salpingooporitída, zahŕňa niekoľko bodov:

 • Počas obdobia liečby sa pozoruje úplný sexuálny odpočinok. Je dôležité venovať osobitnú pozornosť príprave stravy, odpočinku, psychologicky a fyzicky.
 • Na odstránenie bolesti a opuchu tkanív sa používajú nesteroidné protizápalové lieky. Účinný účinok na telo je Ibuprofen, indometacín.
 • Je potrebné zvýšiť obranyschopnosť organizmu. Na to lekár predpíše príjem multivitamínov, ktoré musia nevyhnutne obsahovať vitamíny B, C, E.
 • Ak sa pozoruje alergická reakcia, indikuje sa antihistaminikum. Lekár Vám môže predpísať Suprastin, Cetirizin, Claritin, Zyrtec a iné.
 • Fyzioterapia bude užitočná pre ženy. Na zlepšenie imunitnej obrany, odstránenie toxínov z krvi a odstránenie škodlivých účinkov mikroorganizmov sa vykonáva UV. V oblasti vaječníkov a vajíčkovodov sa tiež odporúča absolvovať priebeh ultrafrekvenčnej terapie, elektroforézu.

chronický

Chronické štádium je charakterizované obdobiami remisie a exacerbácie. Keď sa symptómy zvýšia, liečba sa vykonáva analogicky s akútnym štádiom.

Terapia zahŕňa povinnú hospitalizáciu s využitím:

 • antibakteriálne lieky
 • infúzne injekcie,
 • znecitlivenie,
 • vitamínov.

Po skončení obdobia exacerbácie začína druhá fáza liečby chronickej adnexitídy. Zahŕňa:

 • autohemotherapy,
 • aloe zábery
 • fyzioterapia (ultrafialová, elektroforéza s lidazy, draslík, jód, horčík, zinok, ultrafrekvenčná terapia, vibračná masáž, ultrazvuk).

Okrem toho musí lekár neustále monitorovať klinické ukazovatele.

Fyzikálna terapia je zameraná na zníženie tvorby exsudátu, resorpciu nádorov, elimináciu bolesti a adhézií. Okrem vyššie uvedených spôsobov sa používajú terapeutické bahno, parafín, kúpele. Ženy sa vyzývajú, aby vagínu zavlažovali chloridom sodným, sulfidovými vodami. Keď sa choroba dostane do stabilnej remisie, potrebujete kúpeľnú liečbu.

Keď dôjde k akútnemu štádiu adnexitídy, liečba sa vykonáva len v nemocnici. V zariadení sú ženy v pokoji, diéte a konzumujú dostatok tekutín. Lekári sledujú orgány vylučovacieho systému.

Akútna salpingooporitída sa lieči:

 • širokospektrálne antibiotiká
 • lieky proti bolesti
 • protizápalové lieky
 • znecitlivenie.

Dôležitou fázou liečby je príjem antibakteriálnych liekov. Vyberajú sa po identifikácii patogénu a stanovení jeho citlivosti na antibiotikum. Dávkovanie sa má predpisovať tak, aby sa účinná látka úplne koncentrovala v zápale.

Liečba adnexitídy sa vykonáva:

Vo väčšine prípadov sa liečba uskutočňuje s použitím prostriedkov, ktoré majú dlhý polčas a pomaly sa vylučujú z tela. Ak je priebeh ochorenia komplikovaný a zvyšuje sa riziko sepsy, potom je potrebná kombinácia niekoľkých antibakteriálnych látok.

V prítomnosti anaeróbnych baktérií sa predpisuje metronidazol. Môže sa užívať perorálne, ako aj do žily.

V prípade intoxikácie sa podáva infúzia: t

 • roztok glukózy
 • roztok dextránu,
 • liečiv na báze proteínov
 • roztoky na báze vody a soli.

Hnisavá adnexitída je liečená chirurgicky.

Lekári sa snažia používať minimálne invazívne metódy operácií:

 • Akútne štádium môže byť eliminované pomocou laparoskopie, počas ktorej je hnis odčerpaný, použitie antiseptík a antibiotík v centre zápalu.
 • Počas punkcie vaginálneho fornixu môže byť hnis tiež odstránený zo sakulárneho nádoru. Potom sa pacientovi podajú antibiotiká.
 • Ak sa prívesky topia pod vplyvom hnisu, pacient má zlyhanie obličiek, pravdepodobnosť úniku hnisu do dutiny alebo rozvoj sepsy, môžu byť odstránené.

Ak sú akútne príznaky eliminované, fyzioterapia sa indikuje pomocou:

 • ultrazvuk
 • elektroforéza s použitím horčíka, draslíka, zinku,
 • vibračná masáž
 • biostimulačný.

Ak sa akútne štádium nevylieči v čase a do konca, objaví sa chronické ochorenie.

Pri liečbe ochorení ženského reprodukčného systému zohráva dôležitú úlohu imunitná obrana tela. Môžete ju zvýšiť pomocou správne formulovanej stravy. Takže telo môže viac odolávať infekčnej lézii. Okrem toho, strava pomáha zlepšiť metabolické procesy v zápalovom zameraní.

Zo stravy počas obdobia choroby je potrebné vylúčiť alergénne produkty:

Je tiež potrebné kontrolovať množstvo sacharidov a soli, čo znižuje ich spotrebu.
Vyprážané potraviny je potrebné odmietnuť. Potraviny by sa mali variť počas varenia, dusenia a dusenia. Za deň je potrebné použiť 2300 kcal.

Počas remisie je potrebná diéta. Potraviny by mali obsahovať množstvo vitamínov a proteínov.

Základom liečby zápalu príveskov sú antibiotiká. V počiatočnom štádiu sú preto ženy často podávané injekčne trikrát denne. Ďalšia liečba sa vykonáva s antibakteriálnymi tabletami.

Okrem toho sa používajú injekcie s použitím vitamínov, protizápalových liekov, ako aj intravenóznej kvapkovej glukózy.

Injekcie sa nepodávajú všetkým pacientom. Ak sa príznaky vymažú, môžu sa použiť perorálne lieky.

Preventívne opatrenia

Niektoré ženy sú náchylnejšie na výskyt adnexitídy. Týka sa to pacientov s genitálnymi infekciami, vnútromaternicovými zariadeniami. Negatívny vplyv majú aj činnosti na orgánoch reprodukčného systému, potratoch spontánnej alebo lekárskej povahy.

Aby ste sa vyhli zápalovému procesu v príveskoch, musíte dodržiavať preventívne odporúčania:

 • Je potrebné vylúčiť faktory, ktoré môžu viesť k akútnemu štádiu ochorenia a vypuknutiu symptómov chronickej adnexitídy. Medzi nimi sa rozlišujú stresové situácie, hypotermia, nechránený sex, zneužívanie alkoholu a nezdravá strava.
 • Je dôležité zvoliť správnu antikoncepciu, aby ste nemuseli prerušiť neplánované tehotenstvo.
 • Ak sa vyžaduje potrat, je najlepšie mať lekárske prerušenie alebo mini-potrat.
 • Liečba zápalových ochorení panvových orgánov a iných systémov by mala byť včasná. Je dôležité zvážiť typ patogénu.
 • Každých šesť mesiacov musíte navštíviť gynekológa na vyšetrenie.

Fyzioterapia bez antibiotík

Mnoho žien trpiacich adnexitídou je predpísané fyzioterapia. Ukazuje sa to v prípade exacerbácie chronickej formy po zastavení zápalového procesu a pri remisii ochorenia.

Bez antibiotík je možné vyrovnať sa so symptómami zápalu v nemocničných a ambulantných prostrediach. V počiatočnom štádiu sa vykoná externá expozícia a potom sa vykoná intravaginálna liečba.

Vo väčšine prípadov sa terapia vykonáva v komplexe. Každá metóda je potrebná na ovplyvnenie určitých oblastí.

Je potrebné pripomenúť, že fyzioterapia je kontraindikovaná v prípade exacerbácie ochorenia, prítomnosti rakoviny, endometriózy, veľkých fibromov, krvácania z maternice, polycystických vaječníkov.

Aké fyzioterapeutické metódy sa používajú pri liečbe

Moderná fyzioterapia je vynikajúca pri liečbe adnexitídy a jej účinkov. Medzi vysoko účinnými metódami:

 • elektroforéza,
 • ultrazvuk,
 • efekt UHF s nízkou intenzitou,
 • nízkointenzívna UHF terapia,
 • infračervená laserová terapia
 • parafínová terapia
 • ošetrenie bahna
 • používanie minerálnych vôd vo forme kúpeľov.

Vlastnosti liečby

Počas exacerbácie adnexitídy počas zvyšovania infekčného faktora je pacient poslaný do nemocnice na účinnú liečbu, ktorá je v takýchto prípadoch poskytovaná lekárskou praxou. Každý pacient je liečený individuálne, berúc do úvahy zvláštnosti priebehu ochorenia.

Počas remisie alebo exacerbácie, ktorá nie je sprevádzaná zvýšeným zápalom, sa liečba vykonáva na klinike, kde je možnosť získať fyzioterapeutické procedúry. Fyzikálna terapia adnexitídy má dobrý terapeutický účinok, je potrebné používať tieto postupy v správnom čase, ak je to indikované, a pod dohľadom špecialistu.

Ultrazvuk je účinný počas remisie. Tento postup má fibrinolytické a analgetické účinky. Vysokofrekvenčné diadynamické, sinusové, modulované a fluktuujúce prúdy majú dobrý účinok.

V určitom štádiu sa odporúča magnetické pole pre ženy do 35 rokov, aplikácie a vaginálne tampóny využívajúce bahno sú účinné. Použitie zavlažovania sulfidom, vodou chloridu sodného je veľmi účinné. Magnetoterapia adnexitídy sa v liečbe gynekologických ochorení rozšírila. Táto metóda je založená na niekoľkých princípoch: zlepšenie krvného obehu, obnovenie normálnej polarity buniek. Liečba adnexitídy pomocou magnetickej terapie pomôže zbaviť sa bolesti spôsobenej hrotmi v rúrach, ako aj normalizovať menštruačný cyklus.

Špeciálny prístup k menovaniu fyzioterapie vyžaduje pacientov, ktorí majú chronickú adnexitídu v kombinácii s poruchou funkcie vaječníkov.

Pacienti s adnexitídou s relatívnym hyperestrogénom potrebujú elektroforézu s jódom. Užitočné radón a brómová voda. Elektroforéza zinku je účinná, ak je nedostatočná luteálna fáza cyklu. Elektroforéza s adnexitídou sa používa ako v období remisie tohto ochorenia, tak v akútnej fáze. Je potrebné dbať na to, aby nedochádzalo k hnisavým procesom v končatinách maternice, aby sa vyliečila chronická adnexitída v spojení s liečivou látkou. V tomto čase sa 10% liečiva požíva.

Mimoriadne účinná masáž pri adnexitíde. Zmyslom aplikácie je oblasť vaječníkov, ktorá sa premieta do oblasti sakroiliakálnej artikulácie, je potrebné túto oblasť hladko masírovať, bez toho, aby spôsobovala silnú bolesť. Stačí raz týždenne urobiť masáž. Niekedy po začiatku masáže by mali zmiznúť bolestivé tesnenia pod kožou v oblasti sakroiliakálnych kĺbov a priebeh liečby možno považovať za úplný.

LFK s adnexitídou (fyzikálna terapia) je zameraná na redukciu brušných svalov, ako aj na posilnenie svalov panvového dna a pohybujúcich sa orgánov v panvovej dutine. Tento fiz.nagurzka pomáha zlepšovať mikrocirkuláciu v oblasti panvových orgánov, čím zabraňuje vzniku stagnácie.

Аднексит, сопровождающийся гипофункцией яичников и сальпингоофоритом , нуждается в назначении разных физиопроцедур и лечится:

 • вибрационным массажем,
 • ультразвуковыми процедурами,
 • высокочастотными импульсными токами,
 • электрофорезом меди,
 • Bahenné kúpele, minerálne kúpele a vaginálne zavlažovanie.

Stručne o anatómii a fyziológii

Vaječníkov a vajíčkovodov sú ženské genitálie umiestnené v panve. Ich druhé meno je maternicové prívesky.

Vaječníková trubica, vajcovod, je párový dutý orgán rúrovitého tvaru s dĺžkou 11 - 12 cm, telesná dutina maternice prechádza do dutiny vajíčkovodu, ktorej veľkosť je veľmi malá - iba 1-2 mm v priemere. Na koncoch rúrok sa nachádzajú špeciálne kliny.

To je vo vajcovode, že vajcia stretáva so spermiami. Takže ak je potrubie rozbité (napríklad v dôsledku zápalového procesu), hnojenie je takmer nemožné, a ak áno, potom je riziko mimomaternicového tehotenstva veľmi vysoké.

Vaječníky sú párový orgán oválneho tvaru s veľkosťou 2 x 3 cm, ktorý má glandulárnu štruktúru. Produkujú ženské pohlavné hormóny a obsahujú aj vajcia. Každý mesiac uprostred menštruačného cyklu ženy opúšťa vaječník 1 vajíčko (tento jav sa nazýva „ovulácia“), ktorý je zachytávaný fimbriou uterinnej trubice a vstupuje do jej dutiny, kde sa stretáva so spermatickou bunkou a oplodňuje, alebo prechádza celým vajcovodom a vstupuje do nej do dutiny maternice a potom sa vylučuje z tela počas menštruácie.

Izolovaný zápal vajíčkovodov (salpingitída) alebo vaječníkov (ooporitída) je extrémne zriedkavý - spravidla sú tieto dva orgány postihnuté súčasne - vyvíja sa salpingo-oophoritída alebo adnexitída.

Príčiny chronickej adnexitídy

Hlavnou príčinou zápalu v vajíčkovodoch a vaječníkoch je infekcia. V úlohe patogénu môže byť:

 • nešpecifická mikrobiálna flóra - stafylo-, strepto- a enterokoky, E. coli, mycobacterium tuberculosis,
 • patogény pohlavne prenosných chorôb - Neisseria, chlamydia, ureaplasma, huby rodu Candida, mykoplazmy a iné,
 • niektoré patogénne vírusy.

Existujú aj dôkazy o alergickej zložke salpingooporitídy.

Spôsoby šírenia infekcie na tkanivo maternice sú nasledovné:

 • intracanalicularis alebo vzostupne (od pošvy a krčka maternice k sliznici jej tela a vajíčkovodov, odtiaľ k vaječníkom),
 • lymfatické (lymfatické cesty krčka maternice z akéhokoľvek dôvodu priamo na tkanivo uterinnej trubice),
 • hematogénne (s krvou z chronických alebo akútnych ohnisiek infekcie akéhokoľvek miesta - s kazmi, angínou, pyelonefritídou a inými ochoreniami),
 • kontakt (z priľahlých miest maternice - slepého čreva, močového mechúra a iných).

Rizikové faktory pre adnexitídu sú:

 • menštruácie,
 • po pôrode
 • potrat (samotná manipulácia a obdobie po nej),
 • gynekologické vyšetrenie bez asepsy,
 • nedodržiavanie intímnej hygieny,
 • pohlavný styk bez použitia bariérovej antikoncepcie, t
 • fyzické preťaženie
 • psycho-emocionálny stres
 • hypotermia,
 • dlhé opaľovanie
 • prehriatiu
 • chronické ložiská infekcie akéhokoľvek miesta,
 • imunodeficiencie,
 • vitamínové nedostatky.

Mechanizmus vývoja ochorenia

Zvyčajne sa vyvíja akútna alebo subakútna adnexitída, ktorá, ak je liečba nedostatočná a / alebo predčasne, ako aj zníženie imunitnej reaktivity tela, stáva sa chronickým.

Infekčné agens vstupuje do ovariálneho tkaniva z vajíčkovodov - v nich sa vyvíja zápalový proces: objavuje sa edém, objavujú sa zápalové konsolidácie - infiltráty, adhézia. Ak sú obidva otvory vajíčkovodu uzavreté adhéziami, nahromadenie hlienu v jeho lúmene, zväčšenie veľkosti trubice - vznik hydrosalpinxu.

Chronický zápal tkanív vaječníkov spôsobuje v nich vznik dystrofických zmien. Výsledkom porušenia mikrocirkulácie v nich je zníženie produkcie pohlavných hormónov, čo vedie k sexuálnym poruchám, menštruačným poruchám a neplodnosti.

Proces adhézie sa vyvíja nielen vo vnútri vajíčkovodu, ale aj v malej panve - medzi trubicami a vaječníkmi, stenami panvy, maternice, močového mechúra, čriev a omentu sa tvoria zrasty. Postupne sa spojivové tkanivo adhézií stáva hustejším a menej elastickým, pevne spájajúcim orgány navzájom.

Príznaky chronickej adnexitídy

Táto patológia prebieha vo vlnách - s periodickým striedaním období remisie a exacerbácie.

Ženy trpiace chronickou adnexitídou, dokonca aj v remisii, sa sťažujú na tupú, boľavú, otravnú bolesť lokalizovanú v spodnej časti brucha. Intenzita bolesti sa mení od nízkej po ťažkú. U mnohých pacientov bolesť spôsobuje rekta, dolnej časti chrbta alebo stehna a je tiež sprevádzaná porušením psycho-emocionálneho stavu (ženy sa stávajú podráždenými, slznými, nervóznymi, niektoré dokonca trpia depresívnymi poruchami).

Bolesť sa zvyšuje počas pohybu, počas menštruácie, po hypotermii alebo psycho-emocionálnom strese.

Tam sú tiež vegetatívne poruchy - potenie, búšenie srdca, a ďalšie.

Aj pri chronickej adnexitíde sa pacienti sťažujú na nepravidelnú menštruáciu. Menštruácia sa stáva bohatou a dlhodobou, predmenštruačný syndróm je vyslovovaný. Počas pohlavného styku ženy často pociťujú bolesť a pre niektorých sa výrazne znižuje sexuálna túžba. Pacienti s touto patológiou často nemôžu otehotnieť a niekedy majú mimomaternicové tehotenstvo.

Počas obdobia exacerbácie môže nastať zvýšenie telesnej teploty a bazálnej teploty na subfebrilné hodnoty.

Princípy diagnostiky chronickej adnexitídy

Na základe pacientových sťažností, histórie ochorenia a života, gynekológ bude mať podozrenie na prítomnosť zápalového procesu v oblasti vnútorných pohlavných orgánov. Palpácia brucha v jeho spodných častiach môže byť určená bolesťou.

Počas gynekologického vyšetrenia lekár zistí výtok serózneho hnisavého alebo hnisavého charakteru z krčka maternice, ako aj zväčšené a bolestivé vajcovody a vaječníky.

Ak sa v oblasti týchto orgánov vytvoril absces alebo pyosalpinx, sú definované pod prstami špecialistu ako husté útvary bez jasných kontúr, charakterizované výraznou bolesťou, nehybnou.

V periférnej krvi (prstový test) sa zistia klasické príznaky zápalového procesu - zvýšený počet ESR a počet leukocytov, posun leukocytov doľava.

Na ultrazvuku, špecialista uvidí zvýšenie veľkosti príveskov, zhrubnutie sliznice týchto orgánov, nerovnomerný obrys.

Zásady liečby

V období exacerbácie pacienta môžu byť predpísané antibakteriálne, protizápalové, lieky proti bolesti a antihistaminiká. Nebudeme sa zaoberať liečbou drogami, ale podrobnejšie zvážime terapiu fyzikálnymi faktormi, ktoré sa pri chronickej adnexitíde ukážu ako veľmi účinné.

fyzioterapia

Liečba fyzikálnymi faktormi môže byť vykonaná ako v prípade exacerbácie chronickej adnexitídy (samozrejme, keď bol hlavný zápalový proces už zastavený), tak aj v období remisie, a to v ambulantnej ambulancii. Po prvé, použiť externé techniky, as minimálnymi prejavmi zápalového procesu nahradiť ich intravaginálne.

Zriedka predpisuje len jednu metódu fyzioterapie - spravidla je to zložité, pretože rôzne metódy majú na tele ženy ako celku a najmä na maternicových príveskoch, najmä rôzne účinky, ktorých kombinácia vedie k želanému výsledku.

Kontraindikácie fyzioterapie sú:

 • akútne obdobie ochorenia
 • zhubné nádory,
 • endometrióza,
 • myómy maternice s veľkosťou viac ako 6 týždňov,
 • krvácanie z maternice,
 • polycystických vaječníkov.

Fyzioterapeutické metódy zamerané na odstránenie zápalového procesu

 • Elektroforéza liečiva. Pri tejto metóde lieky rýchlo a účinne prenikajú do postihnutého tkaniva, kde pôsobia. Na tento účel sa môžu použiť také činidlá, ako sú antibiotiká, sulfónamidy a protizápalové liečivá. Je dôležité vedieť, že nie je možné elektroforézu antibiotík priamo po ich užívaní iným spôsobom - aspoň jeden a pol hodiny uplynúť od momentu užívania tabletky a po injekcii - 30 minút. Prúdová hustota počas lekárskej elektroforézy je 0,05 mA / cm2. Vykonajte postup by mal byť každý deň pol hodiny. Priebeh liečby je 10 procedúr.
 • UHF terapia (nízka intenzita). UHF-pole pomáha znižovať škodlivé účinky baktérií na sliznici príveskov, znižuje permeabilitu kapilár, inhibuje proces vylučovania látok, ktoré vyvolávajú zápal. Počas procedúry pole UHF 27,12 MHz ovplyvňuje oblasť rozkroku po dobu 10 minút. UHF terapia sa uskutočňuje denne počas 8-10 dní.
 • Stúpajúca sprcha. Počas tejto fyzioterapie sa zlepšuje mikrocirkulácia v panvovej oblasti a metabolické procesy priamo v maternicovom prívode. Postihnuté tkanivá sa rýchlejšie obnovujú. Stúpajúca sprcha s teplotou 35-37 ° C a tlakom vody 1-1,5 atm. užívajte do 3 minút 1 každé 1-2 dni. Priebeh liečby je 10 procedúr.
 • UHF terapia (nízka intenzita). Táto fyzioprocedúra stimuluje metabolické procesy v maternicových príveskoch a podporuje rýchlu regeneráciu postihnutých tkanív. Použite valcový žiarič, uložte jeho kontakt v oblasti premietania príveskov na prednej brušnej stene (spodná časť brucha). Výkon žiarenia je menší ako 10 wattov. Trvanie procedúry je 10 minút, frekvencia je denne, priebeh liečby je 10 procedúr.
 • Infračervená laserová terapia. Účinky tejto metódy fyzioterapie sú podobné účinku UHF-terapie - laserová terapia zlepšuje metabolizmus v sliznici postihnutých orgánov a tiež stimuluje regeneračné procesy v poškodených tkanivách. Okrem toho pomáha zvyšovať aktivitu lokálnej imunity, ktorá pomáha telu účinnejšie bojovať proti infekcii. Odporúčaná vlnová dĺžka žiarenia je 0,89-1,9 mikrónov, výkon - 100 mW, režim - pulzný, 50 impulzov / s. Trvanie procedúry je 10 minút, frekvencia procedúry je každý deň, priebeh liečby je 10 účinkov.
 • Liečivé kúpele. Pri chronickej adnexitíde sú obzvlášť účinné jód-bróm a sírovodík. Jódové ióny sa hromadia v tele, zlepšujú metabolizmus, znižujú zápalové procesy a stimulujú obnovu poškodených tkanív. Teplota vody je 37 ° C, obsah iónov jódu je 10 mg / l, bróm je 25 mg / l. Kúpeľ by sa mal užívať do 10-15 minút 1 krát za 1-2 dni. Priebeh liečby je 10-12 procedúr. Kúpeľy sírovodíkov zlepšujú reparatívne procesy v zápalovom tkanive. Teplota vody je - 35-36 ° C, obsah sírovodíka - 50-100 mg / l. Trvanie kúpeľa je 10 minút. Priebeh liečby je 10-12 dní.
 • Parafínová terapia. Táto tepelná fyzioterapia pomáha zlepšiť mikrocirkuláciu a metabolické procesy v postihnutých tkanivách. Lekárska parafínová teplota 45-50 ° C ukladá na hrádzu alebo dolnú časť chrbta. Trvanie aplikácie - 15-20 minút. Frekvencia procedúr je 1 každé 1-2 dni, priebeh liečby je 10 vplyvov.
 • Bahenná terapia Terapeutické bahny znižujú množstvo zápalových sekrétov vylučovaných postihnutou sliznicou, stimulujú procesy opravy a regenerácie. Aplikácie bahna s hrúbkou 4-6 cm s teplotou 40-42 ° C ukladajú na spodnej časti brucha. Trvanie procedúry je až 20 minút, posunie sa 10 - 15 krát za deň.

Metódy, ktoré prispievajú k zničeniu zrastov v panve

 • Ultrazvuková terapia. Používa sa pulzný ultrazvukový režim s intenzitou 0,4–0,6 W / cm2. Oblasť dopadu - projekcia vajíčkovodov a vaječníkov na prednej brušnej stene. Trvanie procedúry je 10 minút, frekvencia je 1 čas v 1-2 dňoch, priebeh liečby je 10 expozícií.
 • Ultrafonoforez jód alebo lidz. Tieto lieky prispievajú k resorpcii jaziev. Intenzita kontinuálnej fonoforézy v oblasti dolnej časti brucha je 0,4 Slnko / cm2, trvanie procedúry je 10 minút každý deň počas 10-14 dní.

Metódy, ktoré prispievajú k obnoveniu funkcie vaječníkov

 • Mesodiencephalic modulácia. Táto fyzioterapia pomáha stimulovať jadrá hypofýzy a hypotalamu a stimuluje produkciu hormónov, ktoré aktivujú funkciu vaječníkov. Impulzné prúdy (60-80 imp / s) ovplyvňujú mozog počas 20 minút 1 krát za 2 dni. Priebeh liečby je 10 procedúr.
 • Transcerebrálna UHF terapia. Účinky sú podobné účinkom predchádzajúcej metódy fyzioterapie. Frekvencia aplikovaných oscilácií je 27,12 MHz, výkon - 30 wattov. Trvanie procedúry je 10 minút, vykonáva sa denne, priebeh liečby je 10 krát.

Imunostimulačné metódy

 • Vzostupné a kruhové duše. Teplota vody je 37 ° C, tlak prúdu je 100-150 kPa, trvanie expozície je 3 - 5 minút, frekvencia je 1 krát denne, priebeh liečby je 10 spŕch.
 • Perlové kúpele. Teplota vody je 36 ° C, koncentrácia vzduchu je 50 mg / l, dĺžka kúpania je 10-15 minút, frekvencia je každý deň, priebeh liečby je 10 procedúr.
 • Lekárska masáž chrbta. Trvanie - 20 minút denne. Priebeh liečby je 15 procedúr.

Sedatívne metódy

 • Dusíkaté kúpele. Teplota vody je 36 ° C, koncentrácia dusíka je 20 mg / l, trvanie kúpeľa je 10 minút denne, priebeh liečby je 10 účinkov.
 • Electro. Trvanie obdĺžnikových impulzov je 0,2 ms, ich frekvencia je 5-10 Hz, prúdová intenzita je až 8 mA. Trvanie procedúry je 25-40 minút, frekvencia je každý deň, priebeh liečby je 10 účinkov.

Kúpeľná liečba

Povolené pacientmi 2 mesiace po poslednej exacerbácii. Odporúčané strediská s jodidom-bróm, radón, sírovodík a chlorid sodný vody.

Výsledkom je, že fyzioterapia chronickej adnexitídy u pacientov je správne a včas sprevádzaná bolesťou, normalizujú sa menštruačné, sexuálne a reprodukčné funkcie, a preto sa výrazne zlepšuje kvalita života ženy a jej rodiny.

Vlastnosti vplyvu fyzioterapie na telo

Takúto liečbu používajú špecialisti len zriedka na boj proti akútnej patológii. Ak je žena diagnostikovaná s ťažkým zápalom, sprevádzaná vysokou horúčkou, silnou bolesťou a možným postihnutím susedných brušných orgánov, potom sa fyzioterapia odporúča len ako pomocná metóda.

Táto metóda vám umožňuje:

 • Výrazne posilňujú protizápalové a analgetické účinky konvenčných liekov.
 • Normalizovať metabolizmus nielen v bunkách a tkanivách postihnutého orgánu, ale aj v iných telesných systémoch pacienta.
 • Fyzioterapeutické liečby prispievajú k obnoveniu imunitných síl žien, ktoré boli premrhané v boji proti chorobe.
 • Táto terapia je široko používaná na obnovenie ovariálnej a menštruačnej funkcie žien, ktorá je vždy dôležitá pri chronických procesoch vo vaječníkoch a vajíčkovodoch.

Okrem toho väčšina expertov poukazuje na priaznivý účinok fyzicky aktívnych faktorov na normalizáciu hormonálnej sféry ženy. Takýto účinok metódy na telo je vynikajúcou náhradou väčšiny hormonálnych liekov, ktoré sa používajú na liečbu adhézií a stagnácie v panve.

Odporúčame čítať článok mesačne s adnexitídou. Z neho sa dozviete o chorobe a jej účinkoch na menštruačný cyklus, príčiny bolesti, liečebného a regeneračného cyklu.

A tu viac o vaječníkoch počas menštruácie.

Mnohí gynekológovia s veľkým úspechom využívajú fyzioterapiu na zvýšenie terapeutického účinku pomocou štandardných techník pri liečbe ochorení ženských pohlavných orgánov. Experti identifikujú nasledujúce pozitívne výsledky:

 • Fyzioterapeutické techniky nemajú ostrý účinok, takže ich možno používať dlhú dobu. Mimochodom, výsledok získaný kombinovaným ošetrením môže byť zrejmý od 2 do 9 mesiacov.
 • Čas potrebný na úplné víťazstvo nad chronickými ochoreniami alebo aspoň na dosiahnutie stabilnej remisie sa znižuje približne o 30 - 40%.
 • Fyzioterapeutické procedúry môžu byť použité v kombinácii. Sú dobre kombinované nielen so štandardnou terapiou, ale aj s inými technikami, napríklad akupunktúrou.
 • Uvažovaná metóda fyzikálneho vplyvu na bunky a tkanivá vnútorných pohlavných orgánov ženy sa často používa ako prostriedok na zabránenie možným opakovaným zápalom a ako spôsob zotavenia po gynekologických operáciách.

Napriek tomu, že tento spôsob liečby je svojou povahou veľmi agresívny, lekári sa domnievajú, že s praktickým využitím fyzioterapie má liečebný, tonizujúci, stimulačný a regeneračný účinok na telo pacienta. Prakticky všetky techniky zahrnuté v komplexe aktívnych fyzikálnych faktorov sú široko používané vo všetkých moderných gynekologických klinikách.

Používa sa na ošetrenie špeciálnych zariadení

Pre fyzioterapeutov používajú:

 • Fototerapia alebo fototerapia.Táto metóda umožňuje dosiahnuť dobré výsledky pri ochoreniach vaječníkov, vagíny a vonkajších pohlavných orgánov. Najčastejšie používané účinky na tkanivové infračervené lúče, ale na dosiahnutie protizápalového a antimikrobiálneho účinku, odborníci uprednostňujú krátke ultrafialové žiarenie alebo KUF. V poslednej dobe sa do gynekologickej praxe čoraz viac zavádza laserové žiarenie.
 • Magnetická terapia sa ukázala ako vynikajúca pri odstraňovaní edému a na zmiernenie symptómov chronického zápalu v panve.
 • Nezabudnite na pravidelné používanie pri liečbe zrastov vaječníkov a vajíčkovodov ultrazvuku. Pod vplyvom ultrazvukových vibrácií dochádza k lokálnej mikromasáži poškodených tkanív, čo zvyšuje ich metabolické procesy, stimuluje intenzitu oxidačných mechanizmov a zvyšuje priepustnosť bunkových membrán.

Okrem toho, ultrazvuková expozícia prispieva k zvýšenej sekrécii ženských pohlavných hormónov, ktoré nemôžu mať pozitívny vplyv na menštruačnú funkciu pacienta.

Najbežnejšou metódou fyzioterapie sú rôzne spôsoby aplikácie elektrického prúdu. Najznámejšie z nich je elektroforéza. S ním môžete napríklad vstúpiť do ženského tela liečivé látky, ktoré obchádzajú gastrointestinálny trakt a vstupujú priamo do krvného obehu.

Uvažovaná metóda umožňuje minimalizovať koncentráciu liečiva, čo znižuje pravdepodobnosť rôznych patologických reakcií. Ale v gynekológii sa široko používajú iné spôsoby liečby elektrinou.

Takéto metódy zahŕňajú vymenovanie pacientov galvanických a diadynamických prúdov, vysokofrekvenčných prúdov Darsonval. Tieto spôsoby liečby zlepšujú prietok krvi v panvovej oblasti, zvyšujú metabolizmus tkaniva, urýchľujú resorpciu a vylučovanie exsudátu.

Okrem týchto metód riešenia chronických procesov u žien lekári používajú aj vysokofrekvenčné prúdy a krátkovlnnú diatermiu. Toto použitie elektriny môže výrazne zvýšiť prenos tepla v postihnutej oblasti, čo povedie k zmäkčeniu jaziev a zrastov v panve.

Pozrite si video adnexitis:

Iné druhy fyzioterapie

Akýkoľvek vonkajší vplyv na telo pacienta, aby sa zbavil chronického zápalu v panvovej oblasti, možno považovať za fyzioterapiu. Odborníci poukazujú na tieto metódy gynekologickú masáž, špeciálne vodné procedúry, rôzne komplexy fyzikálnej terapie.

Nezabudnite na veľké výhody kúpeľov. Na liečbu takýchto ochorení existuje celá sieť sanatórií, kde skúsené ženy pomôžu ženám vybrať si typ fyzického efektu, ktorý je najvhodnejší na liečbu určitého ochorenia.

Fyzioterapeutické metódy pre salpingooporitídu

Salpingo-ooporitída alebo, ako hovorí väčšina gynekológov, adnexitída je zápalový proces vo vaječníkoch a vajíčkovodoch. Ochorenie sa zvyčajne predlžuje a často vedie k neplodnosti u žien.

Ak je proces v akútnom štádiu, potom metódy fyzikálnej expozície sú primárne zamerané na zníženie zápalu tkanív, zníženie edému ovárií, zmiernenie syndrómu bolesti. Keď sa proces dostane do chronickej fázy, potom s pomocou fyzioterapie sa lekári snažia znížiť počet adhézií a obnoviť priechodnosť vajíčkovodov.

Na zmiernenie zápalu a opuchu tkanív najčastejšie ženy dávajú elektroforézu so špecifickými liekmi a UHF terapiou s nízkou intenzitou. Ak chcete obnoviť plnohodnotný metabolizmus v postihnutých orgánoch, výsledkom bude predovšetkým aplikácia tepelných postupov, najčastejšie sa na bruchu používa parafín a ozocerit.

Na zlepšenie imunitného systému ženy, odborníci odporúčajú opaľovanie pre pacienta, UV žiarenie v problémových oblastiach, bróm a sírovodíkové kúpele. Dobrý výsledok sa dá dosiahnuť použitím diadynamických prúdov v oblasti príveskov a krížovej kosti. Počet zasadnutí by nemal byť menší ako 10.

Jednou z najmodernejších metód liečby salpingooporitídy je použitie infračerveného laserového žiarenia. Táto metóda zvyšuje metabolické procesy v bunkách vaječníkov a vajíčkovodov, pomáha obnoviť zdravé tkanivá. Samotný liečebný postup trvá 10 minút.

Kontraindikácie fyzioterapie pri ochoreniach panvy

Napriek zdanlivo úplnej bezpečnosti použitia fyzioterapeutických metód liečby v patológii panvových orgánov u žien majú tieto techniky aj niekoľko kontraindikácií.

Lekári neodporúčajú predpisovať sedenia pre nasledujúce patológie:

 • Po prvé, fyzioterapeutické metódy sa nepoužívajú v akútnom období ochorenia, alebo sa používajú s veľkými obmedzeniami.
 • Fyzické účinky na telo ženy sú zakázané v prítomnosti patológie rakoviny, tuberkulózy, problémov s krvnou zrážanlivosťou.
 • Kontraindikácie sú akútne a chronické zlyhanie obličiek a pečene, vyčerpanie tela, závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému.
 • Neodporúčame takéto metódy liečby v prítomnosti pacienta diagnostikovaného s endometriózou, krvácaním z maternice, rôznymi benígnymi formáciami vonkajších a vnútorných pohlavných orgánov.

Odporúčame prečítať si článok o adnexitíde: kód ICD 10. Z neho sa dozviete o chorobe a príčinách jej výskytu, príznakoch akútneho a chronického priebehu, metódach liečby.

A tu viac o bolesti v spodnej časti brucha počas menštruácie.

Fyzioterapia, rovnako ako každá metóda liečby, sa môže vykonávať len pod dohľadom špecialistov. Sú to tí, ktorí musia určiť, ktorá metóda fyzickej expozície je vhodná pre konkrétneho pacienta, a posúdiť úroveň jej ohrozenia zdravia ženy.

Prečo je fyzioterapia dôležitá?

Pacienti aj lekári často a veľmi nespravodlivo ignorujú fyzioterapiu. Vizuálny a okamžitý účinok nie je viditeľný a je príliš pracné chodiť na kliniku v priebehu 10-15 dní na procedúry na klinike. Ruku na srdce, ľudia často len príliš leniví, aby sa zúčastnili postupu a strávili na nich drahocenný čas, ktorý možno stráviť doma pri sledovaní televízie alebo počítača.

Chcel by som vyvrátiť tieto predsudky, pretože fyzioterapia v gynekológii je nevyhnutná, jej výsledky sa môžu vyrovnať s problémami, ktoré nie sú prístupné drahým liekom.

Fyzioterapia je schopná vyliečiť hlboko skryté patológie, ako sú rozsiahle zrasty v panvových orgánoch, amenorea, anovulácia alebo pokročilý chronický zápal príveskov.

V gynekológii môžu fyzioterapeutické postupy v niektorých prípadoch úplne nahradiť chirurgické zákroky, farmakoterapiu, terapeutické cvičenia alebo masáž.

Aj keď tieto postupy nemôžu byť použité na nahradenie vymenovania jedného z vyššie uvedených spôsobov liečby, môžu tento účinok významne dopĺňať a zvyšovať.

Kedy je potrebná fyzioterapia?

Začnime skôr impozantným zoznamom podmienok, za ktorých sú tieto postupy priradené gynekológii:

 1. Menštruačné poruchy,
 2. Nedostatok ovulácie alebo jej nepravidelnosť,
 3. Chronický zápal maternice alebo jej prírastkov,
 4. Lepidlá, upchávanie rúrok,

 5. Syndróm bolesti
 6. Mastopatia a niektoré ďalšie problémy s prsnými žľazami,
 7. Príprava na IVF protokol a na normálne tehotenstvo,
 8. Choroby a zápaly nervov v panvovej oblasti,
 9. Hypoplazie maternice, poruchy vývoja pohlavných orgánov,
 10. Urologické ochorenia
 11. Po každej operácii genitálií

Zostaňme na poslednom odseku. Absolútne každá operácia genitálií, dokonca aj tých najmenších (ako je čistenie alebo potrat), môže viesť k tvorbe adhézií.

Vymenovanie fyzioterapie po operácii je absolútne nevyhnutné, pretože nielen urýchľuje proces hojenia a regenerácie, ale tiež znižuje riziko nepríjemných následkov a neplodnosti v budúcnosti.

Aké sú postupy?

Pri liečbe gynekologických ochorení sú fyzioterapeutické metódy rozdelené do troch všeobecných skupín:

 1. Umelá alebo hardvérová metóda. To zahŕňa postupy využívajúce rôzne nástroje a zariadenia. Ako prostriedok ovplyvnenia sa používajú tieto fyzikálne faktory:
  • elektrický prúd rôzneho napätia (UHF, elektroforéza atď.),
  • magnetické pole
  • svetlo (ultrafialové žiarenie), t
  • ultrazvuk,
  • laserové žiarenie
  • ozónovú terapiu
  • vákuum (vákuová masáž),
 2. Prírodné (prírodné) faktory - blato, úprava vody.


  Neoceniteľné výhody v boji proti zrastom, zápalu panvových orgánov a iných patológií majú terapeutické bahno. Vo fyzioterapii sa používajú v spojení s hardvérovou metódou (napríklad elektroforézou s bahnom) a vo forme zábalov, bahenných kúpeľov a tampónov s lekárskym bahnom. Liečebná voda pri liečbe gynekologických problémov sa používa z hľadiska chemického zloženia (kúpeľ, douching, požitie). Využívajú tiež mechanické vlastnosti vody v procedúrach hydromasáže, sprchy Charcot a sprchy ventilátora. Tepelné vlastnosti vody sa používajú v kontrastných alebo ohrievacích sprchách a kúpeľoch, ktoré aktivujú prácu vnútorných orgánov.

 3. Na fyzioterapiu sa vzťahuje aj gynekologická masáž a špeciálne cvičenia. Masáž je indikovaná pre rozsiahle adhézie, obštrukciu trubíc a patológiu maternice. Masáž vykonáva iba gynekológ, počet procedúr je určený na základe diagnózy pacienta. Cvičenie vykonáva pacient samostatne, táto časť cvičebnej terapie je zvyčajne indikovaná po chirurgických zákrokoch ako metóda prevencie zrastov alebo na zlepšenie krvného obehu v malej panve.

Výhody a nevýhody

Výhody fyzioterapie zahŕňajú nasledujúce body:

 • Nízke náklady. Väčšina procedúr je k dispozícii aj na najbežnejších klinikách a nákladoch iba na haliere. S vedením ošetrujúceho lekára sú postupy najčastejšie úplne zadarmo. Možno budete musieť kúpiť účinné látky, ktoré sa zavádzajú do tela pomocou fyzioterapie (gély, masti, terapeutické bahno, ampulky). Ale všetky tieto nástroje sú lacné.
 • Žiadne vedľajšie účinky. Postupy využívajúce prúd alebo magnetické pole môžu a môžu mať malý vplyv na susedné orgány, ale pravdepodobne budú pozitívne. A ak porovnáte s liekmi, ktoré ovplyvňujú nielen gynekologickú oblasť, ale aj kladú pečeň, obličky, gastrointestinálny trakt a Boh vie, čo iné, fyzické postupy sú absolútne neškodné.
 • Vysoká účinnosť a celkový prínos pre telo. Prínosy fyzioterapie boli opakovane preukázané vo všetkých krajinách sveta. Môžete mať pocit, že po ležaní 15 minút na gauči s doskami na žalúdku, necítite žiadne zmeny v tele.

  Verte však, že tisíce výskumov a hodnotení spokojných pacientov - účinok týchto postupov je a je veľmi významný. To sa prejavuje až po úplnom priebehu liečby a možno ho pozorovať po opakovanom vyšetrení lekárom a nie „očným“.

 • Fyzikálna terapia znižuje trvanie liečby ochorenia, zvyšuje terapeutický účinok akéhokoľvek lieku a znižuje ich dávkovanie, urýchľuje proces hojenia a regeneráciu tkaniva po operácii, zabraňuje prechodu z akútneho stavu ochorenia na chronický, ktorý je oveľa ťažšie liečiť. Môžete byť vyliečení bez účasti na procedúrach, ale s nimi bude liečba oveľa rýchlejšia, efektívnejšia as minimálnymi následkami.
 • V gynekológii je fyzioterapia absolútne nevyhnutná. Chronické chronické zápaly, poruchy reprodukčných orgánov, dysfunkcia vaječníkov, syndróm chronickej panvovej bolesti, poškodenie trubíc a iných orgánov adhéziou nereagujú dobre na liekovú terapiu. Ale postupy, najmä v kombinácii s drogami, zázraky v tejto oblasti.

Nevýhodou fyzioterapie je toľko, že je ťažké ich nájsť. Jedinou vecou, ​​ktorú možno považovať za nevýhodu, je potreba navštíviť kliniku alebo nemocnicu, aby ste podstúpili procedúry. Jedna vec je, ak je žena predpísaná fyzioterapia po operácii a môže sa zúčastniť zákroku v nemocnici alebo v nemocnici. Ale pracujúce ženy sa môžu zdať ťažké nájsť čas a túžbu ísť na kliniku. Po väčšine procedúr sa odporúča sedieť alebo ležať na gauči 15 - 20 minút pred odchodom. Toto odporúčanie je obzvlášť dôležité počas chladného obdobia.

Gynekológovia však najčastejšie predpisujú fyzioterapiu pacientom s chronickým zápalom,

čo vedie k zrastom v panve alebo u tých, ktorí už boli diagnostikovaní s adhezívnym ochorením. Je potrebné pripomenúť, že zrasty v vajíčkovodoch - jedna z najčastejších príčin neplodnosti v našej dobe. U väčšiny pacientov sa javia ako dôsledok nedostatočného zápalu, zatiaľ čo fyzioterapia počas zápalu môže minimalizovať riziko adhézií.

Preto stojí za to premýšľať o budúcnosti a rozhodnúť sa: stojí za to obetovať hodinu svojho času asi 10 dní kvôli tomu, aby ste mohli bez problémov počať a niesť dieťa?

Liečba chronickej adnexitídy

Liečba adnexitídy v chronickej forme je pomerne ťažká, najmä preto, že chronický zápal prebieha pomaly. V obdobiach remisie pokračovať v liečbe antibakteriálnymi liekmi nie je odôvodnené.

Ak chronická adnexitída spôsobila neplodnosť, potom sa používa chirurgia.

Liečba exacerbácie chronickej adnexitídy

Liečba adnexitídy, ktorá nadobudla chronickú formu, je zložitá, najmä preto, že príčina ochorenia (ktorá môže byť odlišná) je pomerne ťažké identifikovať a nie vždy funguje.

Pri chronickom zápale v nástavcoch sa používajú farmakoterapia, fyzioterapeutické procedúry, liečba v liečebných zariadeniach, špeciálne fyzioterapeutické cvičenia atď.

Ľahká gymnastika pomáha posilňovať imunitný systém, prechádzky na čerstvom vzduchu, zdravá výživa tiež prispieva k obrane tela.

Pri exacerbácii chronickej adnexitídy (bolesť, nevoľnosť, atď.) By ste sa mali poradiť so špecialistom a začať liečbu.

Počas exacerbácie procesu sa používajú antibiotiká, protizápalové lieky, sedatíva, vitamíny. V období remisie je indikovaná fyzioterapeutická liečba - akupunktúra, elektroforéza, liečba bahna.

Ženy s chronickou adnexitídou sú odporúčané v sanatóriách, terapeutických cvičeniach, psychoterapii atď.

Počas exacerbácií, vyprážané, mastné, údené výrobky sú vylúčené zo stravy, spotreba soli je znížená čo najviac.

Pri častých exacerbáciách chronickej adnexitídy sa môžu vyskytnúť nevratné zdravotné následky, preto sa odporúča, aby sa choroba nevyvolala: vyhnite sa podchladeniu, ťažkým záťažiam (fyzickým a emocionálnym).

Liečba akútnej adnexitídy

Liečba adnexitídy v akútnej forme sa zvyčajne uskutočňuje v nemocnici, inak sú možné závažné komplikácie (tvorba hnisu, peritonitída atď.). Počas liečby je dôležité dodržiavať pokoj na lôžku.

Po prvé, v prípade akútnej adnexitídy, liekov proti bolesti, sú predpísané protizápalové (antibakteriálne, antimikrobiálne, ak je potrebné) lieky.

Pri predpisovaní antibiotík sa musí brať do úvahy citlivosť patogénu na liek. Najčastejšie pri akútnej adnexitíde menovaný apmicilín, tetracyklín, ofloxacín, erytromycín, gentamicín, metronidazol, klindamycín.

Pri akútnom zápale lekári uprednostňujú antibakteriálne lieky s dlhým polčasom rozpadu. V prípade závažného procesu alebo podozrenia na hnisavé komplikácie sú predpísané antibakteriálne liečivá rôznych skupín, napríklad aminoglykozidy a penicilíny (oxacilín a kanamycín). Liečivá môžu byť podávané ako intravenózne, tak orálne, spravidla na začiatku liečby, používa sa intravenózne podávanie antibiotík, nasledované nahradením tabletami.

Akútna adnexitída často vedie k intoxikácii tela. V tomto prípade sa do terapie pridá intravenózna glukóza, proteínové liečivá, reopiglugín atď.

Keď sa začne hnisavý proces, operácia je povinná - laparoskopia, počas ktorej sa z postihnutých miest odstráni hnis a do postihnutej oblasti sa vstrekne antibakteriálne činidlo. Táto metóda je menej traumatická a pomerne účinná.

Ak nevykonávate liečbu akútnej adnexitídy, postupne sa stáva chronickou s periodickými exacerbáciami.

Liečba subakútnej adnexitídy

Liečba adnexitídy v subakútnej forme po odstránení akútnych symptómov spočíva vo fyzioterapeutických procedúrach (ultrazvuk, liečba bahna, atď.).

Stojí za zmienku, že včasné odhalenie príčiny zápalu umožňuje lekárovi predpísať účinnú liečbu. Čím skôr sa začne liečba adnexitídy, tým menšia je pravdepodobnosť zjazvenia v končatinách maternice. Subakútna adnexitída sa spravidla vyskytuje ako dôsledok mykózy alebo infekcie tuberkulózy (je extrémne zriedkavá). Главным принципом лечения подострой формы аднексита является устранение основного заболевания и симптоматическое лечение.

Лечение двухстороннего аднексита

Лечение аднексита обычно проводится в условиях стационара. Bilaterálny zápal vyžaduje integrovaný prístup. Pri akútnom priebehu ochorenia sa predpisujú antibakteriálne lieky (ampicilín, amoxiccyklín) alebo kombinácia niekoľkých skupín antibiotík (zvyčajne v obzvlášť závažných prípadoch). Ak sa chlamýdie stali pôvodcom zápalu, sú predpísané tetracyklínové antibiotiká, anaeróbne baktérie - metronidazol. Priebeh liečby a dávkovanie predpisuje ošetrujúci lekár, zvyčajne trvá až 10 dní.

Okrem antibiotickej liečby sú predpísané sedatíva, protizápalové a anestetiká. Žena počas tohto obdobia je pripísaná na lôžko, diétne jedlo.

Pri chronickom bilaterálnom zápale sa používajú fyzioterapeutické metódy, v niektorých prípadoch nie je možné bez chirurgického zákroku, najmä môže byť nevyhnutné odstrániť vajíčkovody alebo vaječníky.

Liečba pravej adnexitídy

Pravostranná adnexitída vo svojich symptómoch pripomína apendicitídu a v tomto prípade nie je možné bez odborného poradenstva. Lekár po vyšetrení, vyšetrení a ultrazvukových dátach môže určiť diagnózu, ale v niektorých prípadoch môžu všetky údaje naznačovať adnexitídu a apendicitídu.

Ak získané údaje nie sú dostatočné na diagnostiku, je potrebné určiť lokalizáciu bolesti - keď apendicitída postihuje iliakálnu oblasť, s adnexitídou - bolesť sa koncentruje v dolnej časti brucha a dáva dolnej časti chrbta. Tiež by sa nemala úplne vylúčiť možnosť exacerbácie týchto dvoch chorôb, v tomto prípade presná príčina môže byť zistená až po operácii.

Liečba ľavej adnexitídy

Ľavostranná adnexitída sa zvyčajne vyskytuje z rovnakých dôvodov ako iný zápal v končatinách, takže princíp liečby v tomto prípade sa drasticky nemení.

Často vedie adnexitída k neplodnosti, takže liečba adnexitídy sa nemôže vykonávať nezávisle. Okrem toho nie je možné diagnostikovať len na základe pocitov, je potrebné vykonať niekoľko ďalších štúdií na určenie pôvodcu zápalu a predpísať účinnú liečbu. Pri adnexitíde je otepľovanie brucha kontraindikované, aby nevyvolalo ešte väčší zápalový proces a silnú bolesť (v niektorých prípadoch sa odporúča kompresia ľadu).

Pri ľavostrannom zápale sú predpísané lieky proti bolesti, antibakteriálne a iné lieky. Po znížení akútnych symptómov začínajú liečbu pomocou fyzioterapeutických postupov - elektroforézou, ultrazvukom, parafínovými aplikáciami.

Liečba adnexitídy počas tehotenstva

Zápal príveskov u tehotných žien sa lieči len v nemocnici. Po prvé, liečba adnexitídy počas tehotenstva nie je zameraná len na potlačenie infekcie a zápalového procesu v tele, je veľmi dôležité zabrániť šíreniu infekcie placentárnou bariérou, čo je najväčší problém pri liečbe tehotných žien. Ak sa však liečba adnexitídy začne včas, potom sa zvyšuje pravdepodobnosť normálneho vykonávania a porodenia zdravého dieťaťa.

Na liečbu adnexitídy sú predpísané antibakteriálne lieky, ktoré môžu byť použité počas tehotenstva (je dôležité testovať citlivosť mikroorganizmov pred použitím lieku). Účinná terapia zahŕňa aj posilňujúce protizápalové lieky.

Metódy liečby adnexitídy

Liečba adnexitídy obsahuje niekoľko základných princípov:

 1. Liečba adnexitídy antibiotikami, protizápalovými, atď. terapia
 2. fyzioterapia
 3. Endoskopia, cez ktorú sú vyrezané zvárané vajcovody
 4. Liečba v sanatóriách

Tiež, spolu so všeobecnou liečbou je široko používaný lokálne: masti, tampóny s protizápalovými roztokmi, kúpele.

V závislosti od pôvodcu zápalu môže byť antibiotická terapia predpísaná sexuálnemu partnerovi.

Zápal príveskov môže byť spojený so sprievodnými gynekologickými ochoreniami (myómy maternice, endometritídy, atď.).

Súbežne s liečbou antibiotikami sa predpisuje imunostimulačná, analgetická a protizápalová liečba. Na zníženie zápalového procesu v príveskoch sú spravidla zahrnuté rektálne čapíky, ktoré zahŕňajú diklofenak.

Po odstránení akútnych príznakov ochorenia a prechode do remisie je predpísaná fyzioterapia: liečba bahna, elektroforéza na spodnej časti brucha, dolná časť chrbta, tampóny s liečivými bylinkami, ultrazvukové ošetrenie a n. V poslednom čase sa hirudoterapia stala populárnou, čo vykazuje celkom dobré výsledky.

Adnexitis injekcie

Liečba adnexitídy je založená na antibiotickej liečbe. Na začiatku ochorenia môže lekár predpísať antibiotiká ako injekcie 3-krát denne, potom sú predpísané tabletky s antibiotikami. Okrem toho, že žena je predpísaný priebeh vitamínov, glukózy, protizápalové lieky.

V prípade, že nie je v každom prípade priradený zápal doplnkových injekcií. Napríklad, ak je priebeh ochorenia vymazaný, potom je možné použiť antibiotiká vo forme tabliet.

Adnexitis douching

Liečba adnexitídy, ako už bolo uvedené, by mala byť komplexná. Ako adjuvantnú terapiu na liečbu drogových závislostí, môžete použiť zdvojenie odvarov niektorých bylín, ktoré majú protizápalové, anti-edémové, hojivé účinky atď. akcie. Pre douching sa odporúča použiť harmanček, dubovú kôru, lipu, rebrík, eukalyptové extrakty.

Liečba adnexitídy s homeopatiou

Skúsený homeopat vám pomôže vyrovnať sa s takmer akoukoľvek chorobou bez použitia chémie. Pomerne často chronická adnexitída trápi ženy na dlhú dobu, občas sa zhoršuje a prináša veľa nepríjemností a ruší kvalitu života.

Homeopatická liečba adnexitídy je niekedy oveľa účinnejšia ako tradičná, pretože ovplyvňuje celé telo a nemá vedľajšie účinky.

Vymenovanie homeopatických liekov by však mal vykonávať len skúsený lekár, ktorý zohľadňuje individuálne vlastnosti ženského tela.

Liečebný režim adnexitídy

Pre účinnú terapiu je nevyhnutná úplná diagnóza, aby sa identifikovala príčina zápalu a stupeň zapojenia orgánov do zápalového procesu.

Liečba adnexitídy zvyčajne zahŕňa:

 • širokospektrálne antibiotiká (hlavne s dlhou dobou účinku)
 • liekov s drogami
 • sviečky (rektálne, vaginálne)
 • imunostimulačné, anestetiká, protizápalové lieky

Po ukončení akútneho zápalového procesu sú predpísané fyzikálno-terapeutické postupy. Pri tvorbe adhézií sa odporúča chirurgická liečba.

Prípravky na liečbu adnexitídy

Liečba adnexitídy je možná pomocou rôznych antibakteriálnych liekov. Pre efektívnejšie liečenie, pred vymenovaním lieku je test na stanovenie citlivosti mikroorganizmov, ktoré spôsobili zápal v končatinách. Lekár tiež predpisuje lieky proti bolesti a protizápalové lieky, fyzioterapiu. V prípade akútneho ochorenia môže lekár požiadať o povinnú hospitalizáciu.

Najznámejšie antibakteriálne liečivá na liečbu zápalových procesov v príveskoch sú nasledovné:

 • Erytromycín - najúčinnejší liek, ktorý ničí chlamydiu a mykoplazmózu. Trvanie dávky a dávka určená lekárom vzhľadom na závažnosť ochorenia a stav pacienta. V niektorých prípadoch je erytromycín nahradený ofloxacínom, azitromycínom, dioxycilínom.
 • metronidazol - používa sa na trichomoniázu (ako aj na všetky pohlavne prenosné choroby). Na základe diagnostických údajov určí lekár dĺžku trvania a dávkovanie (liek je dostupný vo forme tabliet).
 • ceftibuten - antibiotikum, ktoré je účinné proti veľkému počtu mikroorganizmov, je dostupné v kapsulách. Tento liek môže byť nahradený podobnými liekmi: cefaclor, cefuroxím.
 • Azitromycín (Zamax) - sa predpisuje pri ochoreniach genitourinárneho systému, uretritíde (kvapavka a kvapavka), cervicitíde, atď.

Vaginálne čapíky s antibiotikami (fluomizín, movalis atď.) Sa môžu použiť na topickú liečbu. V kombinácii so všeobecnou liečbou lieky urýchľujú proces hojenia a znižujú bolesť.

Účinná látka lieku Trichopolum je mitranidazol, ktorý má antimikrobiálny a antiprotozoálny účinok. Liečba adnexitídou trichopolisom nastáva, keď sa detegujú anaeróbne baktérie. Liek sa nepoužíva na závažné porušenie funkcie obličiek a pečene, kostnej drene, nervového systému. Priebeh liekovej terapie zvyčajne trvá najviac 10 dní, ak sa lekár rozhodne pokračovať v liečbe liekom Trichopol, potom sa má sledovať funkcia pečene a periférna krv.

Dimexid sa týka protizápalových liečiv, má tiež lokálny anestetický účinok.

Liek preniká dobre cez sliznice, zvyšuje citlivosť baktérií na antibakteriálne lieky. Dimexid má nízku toxicitu.

Komplexná liečba adnexitídy spolu s antibiotikami, protizápalovými a inými prostriedkami zahŕňa tampóny s dimexidiom a novokaínom (1: 4).

Biseptol je kombinovaný baktericídny prostriedok, vyrobený vo forme tabliet alebo intravenóznych injekcií. Liečba adnexitídy musí nevyhnutne zahŕňať antibakteriálne liečivo, ktoré potláča a ničí patogénnu mikroflóru. Biseptol je indikovaný pre anaeróbne grampozitívne a gramnegatívne mikroorganizmy, chlamýdie atď.

Wobenzym má všeobecný účinok na organizmus: znižuje zápal, opuchy, zlepšuje imunitu a zlepšuje krvný obeh. To všetko robí liek v liečbe mnohých gynekologických ochorení. Wobenzym je často zahrnutý v komplexnej liečbe adnexitídy. Jedným z charakteristických znakov vobenzýmu je, že liek má schopnosť inhibovať rast spojivového tkaniva (zabraňuje tvorbe adhézií).

Pri vírusovej infekcii sa predpisuje Viferon, ktorý v komplexnej terapii blokuje rast a reprodukciu vírusov. Liečba adnexitídy spôsobenej vírusom herpes simplex, papilloma sa často vyskytuje u wiferonu, ktorý vykazuje dobrú účinnosť. Jednou z výhod tejto drogy je, že robí zdravé bunky imunitné voči vírusom.

metronidazol

Liečba adnexitídy spôsobenej anaeróbnymi mikroorganizmami sa uskutočňuje pomocou nitroimidazolov. Metronidazol je liečivo tejto skupiny a má schopnosť zničiť väčšinu anaeróbnych baktérií. Liek je dobre zavedený v liečbe genitourinárneho systému. Metronidazol je dostupný vo forme tabliet, priebeh liečby je určený ošetrujúcim lekárom.

Adnexitis hexicon

Sviečky hexicon sú často používané v zápalových ochoreniach v príveskoch. Liek má minimálne množstvo nežiaducich reakcií a zložky liečiv sa neabsorbujú do krvi. Liečba adnexitídy hexicon je zvyčajne vykonáva desať-dňový kurz, v niektorých prípadoch liek môže vyvolať svrbenie a ťažké alergie.

Kedy musím predpísať fyzioterapiu?

Spektrum gynekologickej patológie vyžadujúcej priebeh fyzioterapie je veľmi veľké. Fyzikálne faktory sa tradične používajú pri liečbe subakútnych a chronických ochorení panvových orgánov (chronický zápal maternice) a neplodnosti. Zavedením operácií na obnovu priechodnosti tubálu do všeobecnej praxe fyzioterapia nestratila význam ako metóda pooperačnej rehabilitačnej liečby. Použitie protizápalových faktorov v prvej fáze bezprostredne po operácii zlepšuje pooperačné obdobie a zabraňuje tvorbe adhézií.

V druhej etape budúceho menštruačného cyklu je žiaduce uskutočniť plnohodnotný kurz s použitím faktorov, ktoré obnovia funkčnú užitočnosť vajíčkovodov. Mimoriadne dôležitá je rehabilitácia žien po umelom potrate, spontánnom potrate alebo kyretáži maternice v prípade nerozvíjajúceho sa tehotenstva. Nevyhnutná trauma maternicovej výstelky za týchto podmienok môže mať v budúcnosti rôzne účinky na ich reprodukčnú funkciu.

Mnohé štúdie ukázali, že u prevažnej väčšiny žien, ktoré podstúpili umelý alebo spontánny potrat, sa menštruačné poruchy a iné problémy v sexuálnej sfére nevyvíjajú okamžite, ale niekoľko rokov po intervencii. Preto je jasné, prečo je rehabilitačná liečba zameraná na budúcnosť taká dôležitá. Je to sľubnejší ako dlhý a tvrdý boj so starým, zanedbávaným chronickým zápalom pohlavných orgánov a adhézií.

Komplexné programy, ktorých hlavnou zložkou je fyzioterapia spolu s drogovou terapiou, sú zamerané na prevenciu neplodnosti, menštruačnej dysfunkcie a reprodukčných strát počas nasledujúcich tehotenstiev.

V poslednej dobe sa veľká pozornosť venovala liečbe neplodnosti maternice. Sliznice maternice (endometritída), ktoré boli prenesené v minulosti, môžu viesť k jej funkčnej nižšej kvalite. Oplodnené vajíčko alebo nemôže preniknúť do endometria, alebo tehotenstvo "zamrzne" v ranom štádiu vývoja, pretože neexistuje kompletné zásobovanie krvou a výživa vyvíjajúceho sa embrya. K spontánnemu potratu alebo zmeškaniu potratu dôjde. Tieto stavy vyžadujú následnú kyretáž maternice, ktorá sama o sebe predstavuje dodatočnú traumu sliznice.

Preto po intervencii je dôležitým bodom rehabilitačného kurzu terapia pomocou fyzikálnych faktorov. Súčasne sa s antibiotikami a hormónmi liečia podľa indikácií, vrátane. vymenovanie krátkych kurzov hormonálnej antikoncepcie. To prispieva k štrukturálnej a funkčnej obnove endometria a priaznivému priebehu nasledujúcich tehotenstiev.

Pri diagnostikovaní patológie vedúcej k neplodnosti alebo potratu môže zahrnutie neléčebnej terapie fyzikálnymi faktormi do liečebného komplexu významne zvýšiť počet získaných tehotenstiev a znížiť reprodukčné straty. V posledných rokoch, tzv. asistovaná reprodukčná technológia - in vitro fertilizačné programy (IVF) alebo "testovacie skúmavky". V rámci tohto programu sa oplodnené vajíčko prenesie priamo do maternice ženy. A tu sú maternicové faktory neplodnosti a potratu (napríklad chronická endometritída) ešte viac, ak nie rozhodujúce.

V mnohých zdravotníckych centrách je preto vplyv fyzikálnych faktorov na sliznicu maternice dôležitým krokom pri príprave ženy na nadchádzajúci pokus o oplodnenie in vitro a prenos embrya. To je obzvlášť dôležité pre pacientov, ktorí v minulosti zlyhali pri IVF pokusoch.

Fyzioterapia je teda indikovaná za nasledujúcich podmienok:

 • rehabilitačná liečba po gynekologických operáciách
 • rehabilitácia po potratoch a kyretáži maternicovej výstelky
 • príprava na tehotenstvo žien so spontánnymi potratmi a vynechanými potratmi v minulosti
 • príprava výstelky maternice pred IVF programom
 • tradičné indikácie pre použitie fyzikálnych faktorov - chronický zápal uterinných príveskov
 • sterility v dôsledku upchatia vajíčkovodov

Čo si vybrať?

Voľba účinnej látky, ako je to pri predpisovaní liekovej terapie, sa uskutočňuje na základe diagnózy, veku, hormonálneho pozadia, prítomnosti kontraindikácií určitých fyzikálnych faktorov, individuálnej znášanlivosti postupov a špecifických úloh, ktorým lekár čelí v súvislosti so zachovaním a obnovením reprodukčnej funkcie tejto ženy v klinickej praxi. budúcnosti. Samozrejme, že program liečby pre pacienta v neskorom reprodukčnom veku, ktorý neplánuje tehotenstvo, a absolvovanie procedúry po potrate u mladej ženy sa bude výrazne líšiť.

V gynekológii sa najčastejšie používajú nasledujúce faktory fyzikálneho aparátu:

 • elektrické a magnetické polia. Faktorom prúdu elektromagnetického poľa môže byť hlavne jeho elektrická alebo magnetická zložka. Magnetoterapia je charakterizovaná hlavne protizápalovým účinkom, ktorý je spojený s anti-edémovým účinkom faktora. To vám umožňuje široko používať magnetické pole v gynekológii v skorom pooperačnom období po chirurgických zákrokoch.
 • elektroliečba (použitie elektrického prúdu). Je možné použiť jednosmerný prúd (galvanizácia, medicínska elektroforéza), pulzné prúdy (interferenčná terapia, elektrická stimulácia atď.). Лечение импульсными токами снимает спазм сосудов и гладкой мускулатуры, что способствует улучшению кровоснабжения тканей, оказывает обезболивающий эффект.
 • действие факторов механической природы (ультразвуковая терапия). Účinky ultrazvuku (US) poskytujú akúsi mikro-masáž buniek a tkanív, sprevádzanú výskytom tepla, a poskytujú anestetický účinok, „zmäkčovanie adhézií“, zlepšenie prekrvenia tkanív a zvýšenie hormonálnej aktivity vaječníkov.
 • fototerapie. Svetelné ošetrenie - použitie ultrafialových (UV) lúčov, infračervených a viditeľných lúčov. Krátkovlnné UV lúče, napríklad, keď sú priamo vystavené patogénnym mikroorganizmom, ktoré sú priamo na koži alebo sliznici, spôsobujú výrazný baktericídny účinok a používajú sa pri liečbe zápalu sliznice vonkajších pohlavných orgánov a vagíny. Fototerapia tiež zahŕňa použitie laserového žiarenia. Laserové žiarenie s nízkou intenzitou zahŕňa komplexnú liečbu endocervicitídy (zápal krčka maternice), kolpitídy (zápal sliznice pošvy) a zápalových ochorení panvových orgánov.

Samostatne je potrebné zdôrazniť problematiku kontraindikácií fyzioterapie gynekológie. Mnohé ženy, vzhľadom na dlhú históriu ochorenia a veku, zaťažené komorbiditami. Najmä postupy tepelného tvárnenia sú kontraindikované pri endometrióze a myómom maternice. V súčasnosti existujú faktory a existuje mnoho rokov skúseností s ich používaním na liečbu žien s takýmito komorbiditami (napríklad interferenčné prúdy). Dôležitým postulátom pre každého lekára je príslovie „neubližovať“, preto výber individuálneho liečebného programu pre takýchto pacientov vyžaduje osobitnú starostlivosť.

(Umožním si to vysvetliť - fyzioterapia urobila krok vpred a vo svojom arzenále nie sú len termálne (teplo generujúce) faktory, to znamená, že fyzioterapia nie je len, ale teraz a nie taká „zahrievacia“, ako bola pred 20 rokmi. miesta a ešte viac pacientov si to nie je dobre vedomých, kliniky sú vybavené starými zariadeniami na termálne procedúry a mýtus, že "mám myómy, fyzioterapia (rozcvička) je pre mňa nemožná" je veľmi trvanlivý. Medzitým je to už dlho mýtus. neftermálne faktory, ktoré sa môžu a mali by sa používať s myómom a endometriózou zatiaľ čo iné problémy, v ktorom zakázané prehriatia. Všeobecne kontraindikácie pre fyzioterapiu boli iba rakovina, akútne krvácanie neznámeho pôvodu a psychiatrie).

Existujúce techniky vo fyzioterapii

Po vyšetrení a diagnostike ochorenia, ktorého liečba vyžaduje vymenovanie fyzioterapie, je potrebné individuálne zvoliť postup zákroku. Z dutiny môže byť množstvo techník, t.j. externé s lokalizačnými účinkami na určité oblasti kože ženy, intrakavitárne (rektálne, vaginálne) a ich kombinácie. Intracavitálne techniky v gynekológii sú spravidla účinnejšie ako extravigitálne postupy. Pri gynekologických ochoreniach zohráva dôležitú úlohu voľba dňa menštruačného cyklu na začatie fyzioterapie. Koincidencia v čase začatia procedúr s preovulačným obdobím alebo ovuláciou, druhá fáza menštruačného cyklu je často sprevádzaná rôznymi lokálnymi a všeobecnými nežiaducimi reakciami (bolesť, narušenie rytmu menštruácie, atď.). V neprítomnosti urgentných indikácií je teda optimálny čas na začatie priebehu fyzioterapie gynekologických ochorení 5-7 dní menštruačného cyklu, t.j. okamžite po ukončení menštruácie. V dňoch ovulácie a na konci cyklu sa musí intenzita a trvanie pôsobenia faktora znížiť v dôsledku zvýšenej citlivosti na podnety v týchto dňoch.

Je možné vykonávať intenzívny priebeh liečby, ktorý pozostáva z 3 procedúr denne na základe špecializovaných pracovísk, kde fyzioterapeuti a pôrodníci - gynekológovia spolupracujú, čo umožňuje priame dynamické monitorovanie stavu každého konkrétneho pacienta nielen fyzioterapeutom, ale aj pôrodníkom-gynekológom. , Zavedenie spätnoväzbových kanálov pre pacienta do fyzioterapeutického zariadenia tiež umožňuje, aby sa charakteristiky výkonu automaticky korigovali počas postupov na zvýšenie klinickej účinnosti liečby.

Predpokladom pre úspešnú liečbu je vytvorenie pozitívneho emocionálneho stavu u pacientov, udržiavanie pohodlia v oddelení, citlivosť personálu a využívanie psychoterapie.

obsah

Aká je úloha fyzioterapie v gynekológii s neplodnosťou? Fyzioterapia je neoddeliteľnou súčasťou liečby a prevencie gynekologických ochorení. Fyzioterapeutické postupy sú vysoko účinné a bezpečné. Dnes, široko používaný: elektroforéza, magnetoterapia, fototerapia, masáž, laserová terapia a ultrazvuk.

Kedy je poskytnutá fyzioterapia?

Hlavné indikácie pre aplikáciu tejto techniky sú:

 • gynekologické chirurgické zákroky,
 • abnormálny vývoj genitálií,
 • hypoplazie maternice,
 • zápal nervov v oblasti bedra,
 • príprava na tehotenstvo alebo protokol oplodnenia in vitro, t
 • ochorenia prsníka,
 • upchatie rúrok
 • zápalové procesy v maternici,
 • nedostatok ovulácie
 • čistenie maternice,
 • neplodnosť,
 • hormonálne zlyhanie.

Keď neplodnosť tubusu narúša prácu a štruktúru príveskov. Príčiny patológie sú: infekčné a zápalové procesy, endometrióza, operácia panvových orgánov. Obštrukcia rúrok je najčastejšie spojená s prítomnosťou infekcií. Tak, chlamýdie, ktoré spôsobujú zápal, vedie k zničeniu fimbrií a vzniku hydrosalpinx. Mykoplazmy, usadzujúce sa na bunkách, sa pripájajú k spermiám a spomaľujú. Ureaplasma pomocou spermií preniká do skúmaviek, čo spôsobuje ich obliteráciu. Tiež patogény tohto ochorenia majú toxický účinok na riasovitý epitel, čo vedie k významnému poklesu rýchlosti prechodu vajíčka do maternice. Okrem toho vírusy vedú k zníženiu imunitného systému.

Peritoneálna neplodnosť sa vyskytuje u 39% žien s patológiou. Ochorenie je spôsobené adhéziami vyskytujúcimi sa v príveskoch. Príčiny vývoja sú chirurgické zákroky, endometrióza, zápalové procesy.

Akýkoľvek chirurgický zákrok vykonaný v gynekológii môže vyvolať výskyt adhézií. Fyzikálna terapia v pooperačnom období urýchľuje regeneráciu tkanív, podporuje regeneráciu, znižuje riziko nežiaducich účinkov.

Technika a pozitívne aspekty fyzioterapie

Väčšina gynekologických ochorení spojených so stagnujúcimi procesmi v panvovej oblasti. Podobná patológia narúša liečbu iných ochorení u žien. Použitie tabletiek v tomto prípade je neúčinné. Aby sa zabránilo operácii, lekári predpisujú fyzioterapiu.

Fyzioterapia má niekoľko výhod:

 • odstrániť symptómy bolesti,
 • regenerovať postihnuté tkanivo
 • odstrániť zápal
 • normalizovať metabolizmus
 • zlepšenie krvného obehu
 • umožní rýchlejšie zotavenie po chirurgických zákrokoch,
 • znížiť pravdepodobnosť komplikácií alebo relapsu
 • môžu byť podávané súčasne s antibiotickou liečbou, t
 • znížiť zaťaženie tela pri užívaní liekov.

Existujú určité metódy vykonávania postupov:

 • Terapia sa uskutočňuje ošetrením kože, ako aj rektálne alebo vaginálne. Intracavitálne postupy sú účinnejšie, pretože priamo ovplyvňujú miesto ochorenia.
 • Ak nie sú urgentné indikácie na použitie terapie, priebeh sa vykonáva od 6. dňa cyklu. Ak sa začiatok procedúry zhoduje s ovuláciou, potom sa významne zvyšuje pravdepodobnosť vedľajších účinkov. Liečba počas kritických dní vedie k zvýšenému krvácaniu.
 • postupy sa vykonávajú len na prázdnom mechúre. Po ukončení liečby by nemali okamžite odísť. Trvá nejaký čas, kým zostane doma. Akákoľvek hypotermia počas liečby môže viesť k exacerbácii ochorenia.

Mnohé ženy, ktoré čelia neplodnosti, sú na dlhej ťažkej ceste boja proti tejto chorobe. V niektorých prípadoch pomáha bežná medikamentózna liečba, v iných je potrebné kombinovať rôzne prostriedky. Elektroforéza a iné metódy, spolu s lekárskym ošetrením, môžu obnoviť zdravie žien, pomôcť zbaviť sa neplodnosti a gynekologických ochorení. Lekár po preskúmaní a preskúmaní testov stanoví postup, ktorý najlepšie vyhovuje konkrétnemu prípadu. Príležitosť na obnovenie zdravia poskytne len dodržiavanie špecialistu.

Adnexitis lieky proti bolesti

Lieky proti bolesti sú predpísané pre silnú bolesť. Lokálne anestetiká (čapíky, masti) majú dobrý účinok. Rektálne čapíky diklofenak pomôže znížiť zápal a bolesť, ktorých absorpcia po injekcii nastáva pomerne rýchlo. Keď sa diklofenak vstrekne do krvi, má všeobecný účinok na telo, zmierňuje bolesť, znižuje zápal a znižuje horúčku.

Indometacín s adnexitídou

Indometacín je nesteroidné protizápalové liečivo, ktoré je dobre zavedenou liečbou gynekologických ochorení.

Liečivo je dostupné vo forme rektálnych čapíkov.

Indometacín zmierňuje a zmierňuje zápal, má antipyretický účinok. Indometacín je kontraindikovaný v prípade vredu, abnormálnej funkcie pečene, funkcie obličiek, počas tehotenstva.

Komplexná liečba adnexitídy zahŕňa použitie protizápalových čapíkov, najmä indometacínu.

Liečba adnexitídy doma

Liečba adnexitídy, presnejšie povedané, prevencia chronickej formy sa môže uskutočniť pomocou tradičnej medicíny.

V tomto prípade je účinná aloe a kapustová šťava. Tampon je impregnovaný šťavou rastlín a umiestnený do vagíny cez noc, priebeh terapie je dva týždne. Pomáha tiež vyhnúť sa exacerbácii tampónov s masťou Vishnevsky (dvojtýždňový cyklus liečby).

Liečba adnexitídy za predpokladu, že ochorenie je zistené v ranom štádiu, nie je ťažké. V tomto prípade je dôležité podrobiť sa diagnóze a určiť príčinu ochorenia a neopustiť liečbu po akútnych prejavoch ochorenia. Inak sa môže adnexitída stať chronickou, čo môže viesť k vážnym zdravotným problémom.

S rozvojom chronickej formy adnexitídy sa odporúčajú rôzne fyzioterapeutické postupy (UHF, ultrazvuk, elektroforéza atď.).

Pri častých exacerbáciách sa odporúča kúpeľná liečba (minerálne kúpele, bahenná terapia atď.).

Okrem prevencie je dôležité jesť správne a plne, udržať aktívny životný štýl, nie zamrznúť.

Adnexitis elektroforéza

Počas elektroforézy pod vplyvom jednosmerného prúdu sa pod kožu vstrekuje špecifická liečivá látka. Až 10% liečiva (v závislosti od veku, hustoty prúdu, použitého rozpúšťadla atď.) Vstupuje do tela cez podložku nasiaknutú v roztoku.

Liečba adnexitídy elektroforézou sa odporúča po zmiernení akútneho procesu zápalu. Tento postup má absorbovateľné, analgetické a anti-edematózne vlastnosti.

Magnetoterapia pre adnexitídu

Magnetoterapia sa široko používa pri liečbe gynekologických ochorení. Táto metóda je založená na niekoľkých princípoch: zlepšenie krvného obehu, obnovenie normálnej polarity buniek.

Liečba adnexitídy pomocou magnetickej terapie pomôže zbaviť sa bolesti spôsobenej hrotmi v rúrach, ako aj normalizovať menštruačný cyklus.

Fyzické faktory a tehotenstvo

Počas tehotenstva sa môžu použiť aj liečebné fyzikálne faktory. Lieky môžu preniknúť do vyvíjajúceho sa plodu a nie vždy majú naň pozitívny vplyv. Bez liekov je často potrebné. Fyzikálna terapia tiež umožňuje dosiahnuť rovnaký účinok pri nižších dávkach liekov a znížiť nepriaznivý vplyv na plod.

Fyzické faktory sa používajú pri včasnej toxémii tehotných žien, čo má pozitívny vplyv na emetické vegetatívne centrum v mozgu. S hrozbou potratu je možné znížiť tón maternice, napríklad použitím horčíkovej elektroforézy s obdobím gravidity dlhším ako 8 týždňov, pretože horčík znižuje citlivosť maternice na oxytocín (hormón, ktorý spôsobuje kontrakciu svalov maternice).

V popôrodnom období je fyzioterapia jednoducho nevyhnutná:

 • lepšie pooperačné obdobie po cisárskom rezu, hojenie stehu
 • hojenie švíkov na hrádzi,
 • liečba praskania bradaviek a profylaxia mastitídy (zápal prsnej žľazy)
 • fyzioterapia dokonale pomáha s laktostázou, uľahčuje výtok mlieka a zabraňuje vzniku zápalového procesu. V oddelení po pôrode je to veľmi užitočná vec, ktorá môže uľahčiť tvrdú fyzickú prácu manuálneho prerazenia :)
 • fyzioterapia (darsonvalizácia) je vynikajúcim liekom na popôrodné hemoroidy.
 • impulzné prúdy zlepšujú črevnú peristaltiku a kontrakcie maternice - môžu vyriešiť problém jeho zlej kontrakcie, oneskorenia krvných zrazenín v dutine, najmä pri krčnej spazme, poporodnej črevnej paréze
 • Použitie fyzioterapie v období po pôrode dramaticky znižuje pravdepodobnosť vzniku popôrodnej endometritídy. (MMM)

Pin
Send
Share
Send
Send