Zdravie

Srdce bolí (tlaky) pred menštruáciou - fyziológia alebo nebezpečný symptóm, čo má robiť

Pin
Send
Share
Send
Send


Procesy vyskytujúce sa v ženskom tele sú do značnej miery určené hormonálnou aktivitou pohlavných žliaz. Rôzne fázy menštruačného cyklu určujú celkové zázemie pre fungovanie orgánov a systémov, meniace sa ako koncentrácie estrogénu a progesterónu. Slabosť, závraty, bolesti hlavy a bolesti srdca počas menštruácie sú pravdepodobne príznakmi hormonálnej nerovnováhy v tele, ktorá sa musí odlišovať od iných organických ochorení kardiovaskulárneho systému.

Komunikácia bolesti v srdci a menštruačnom cykle

Menštruačný cyklus ženského tela je charakterizovaný periodickými zmenami tkanív a orgánových systémov, spôsobenými postupným zvyšovaním a znižovaním koncentrácie pohlavných hormónov. Existujú dve fázy cyklu:

 • folikulárnej (od prvého dňa menštruácie k ovulácii, 14-15 dní), ktorá je charakterizovaná minimálnym množstvom estrogénu a progesterónu v krvi. V tomto čase dochádza k proliferácii endometria maternice pre budúcu implantáciu vajíčka. V strede folikulárnej fázy stúpa hladina estrogénu, ktorá dosahuje maximum v čase ovulácie,
 • luteálnej (od okamihu ovulácie do prvého dňa menštruácie) - nastáva zvýšená syntéza progesterónu korpus luteum vo vaječníkoch.

Výskyt kardialgie (bolesti v srdci) počas menštruácie alebo v prvých dňoch po ňom je spojený s nízkou koncentráciou estrogénu a progesterónu. Estrogény poskytujú vazoprotektívnu funkciu ("ochrana ciev") proti tvorbe aterosklerotických plakov, ktoré vyvolávajú koronárnu chorobu srdca (CHD).

Hormonálne pôsobenie, zamerané na prevenciu spazmu cievnych svalov, je realizované blokádou kanálov, ktoré transportujú ióny vápnika do svalových vlákien pre adekvátnu redukciu.

Okrem toho sa dokázala prítomnosť špeciálnych estrogénových receptorov v srdci, ktoré určujú aktivitu dusíkatogénnej syntázy. Posledne menovaný je enzým, ktorý poskytuje uvoľňovanie oxidu dusnatého, ktorý rozširuje patologicky zúžené cievy orgánu. Nízka koncentrácia týchto látok prispieva k ischémii myokardu v stresových situáciách a k rozvoju kardialgie. Charakteristika bolesti v srdci po menštruácii:

 • dlhšie ako 10 minút
 • žmýkací charakter
 • sprevádzaný záchvatom paniky s nedostatkom vzduchu,
 • srdcové palpitácie (frekvencia nad 90 úderov za minútu), pocit srdcového zlyhania.

Výskyt bolesti v srdci v druhej fáze menštruačného cyklu je zriedkavejšie, pretože dostatočné množstvo estradiolu a estriolu poskytuje kardioprotektívny účinok.

Čo robiť, keď nepríjemné pocity na hrudi v kritických dňoch?

Výskyt intenzívnej bolesti v srdci v ktorejkoľvek fáze menštruačného cyklu je alarmujúcim symptómom, ktorý vyžaduje pohotovostnú lekársku starostlivosť.

S výskytom srdcovej bolesti v prvej fáze menštruačného cyklu (prvých 15 dní po menštruácii) je vylúčený vývoj ischemickej choroby srdca. Najčastejším provokatívnym faktorom pri angine pectoris (jedna forma CHD) je fyzická námaha. Kardialgia na pozadí hormonálnych zmien spôsobuje:

 • emocionálny zmätok
 • akútne stresové faktory
 • fajčenie,
 • príjem alkoholu.

Najúčinnejšou metódou prevencie vzniku bolesti je modifikácia životného štýlu a prevencia situácií spôsobujúcich kardialgiu.

Aby sa eliminovali nepriaznivé účinky lability nervového systému, používa sa spazmus hladkých svalov koronárnych ciev:

 • dusičnany ("Nitroglycerín", "Isoket", "Nitrosorbid") - lieky, ktoré zastavujú angínu pectoris, obnovujú adekvátny prietok krvi cez koronárne cievy do svalových vlákien srdca,
 • blokátory kalciového kanála ("Pharmadipine", "Amlodipin") - používa sa výlučne na elimináciu vaskulárneho spazmu,
 • sedatíva ("Valeriana Extract", "Glitsised", "Novo-Passit") - používa sa v stresujúcej etiológii bolesti,
 • kardioprotektívne lieky ("Mildronat", "Asparkam", "Ritmokor", "Corvitin") - látky, ktoré zvyšujú odolnosť myokardu voči nedostatku kyslíka.

Okrem toho pravidelné opakovanie epizód bolesti v srdci pred nasledujúcimi mesiacmi vyžaduje podrobné vyšetrenie kardiológa, aby sa vylúčila organická patológia. Odporúčame tiež laboratórnu diagnostiku koncentrácie pohlavných hormónov v rôznych fázach menštruačného cyklu.

Výskyt bolesti v srdci u žien v reprodukčnom veku je spojený s funkčnými fluktuáciami v koncentrácii estrogénu v krvi počas rôznych fáz menštruačného cyklu. Periodická recidíva epizód kardialgie indikuje pretrvávajúce zmeny pohlavných žliaz ženského tela alebo kardiovaskulárnych ochorení, preto sa odporúča konzultácia s úzkymi špecialistami. Liečba bolesti syndróm po diagnostike, ako je predpísané lekárom.

Príčiny bolesti pred kritickými dňami

Premenštruačný syndróm sa u každej ženy prejavuje rôznymi spôsobmi. Odborníci identifikovali asi 100 všetkých druhov prejavov, niekoľko typov. Hlavnou príčinou PMS je hormonálna úprava. Prejavuje sa v dôsledku nadmernej nervozity, zmien v metabolizme, narušenia kardiovaskulárneho systému.

Nie je ťažké odhadnúť, že práca centrálneho nervového systému, srdce je prepojená. Často počas stresu, nervový šok začne pichať v oblasti hrudníka. Keďže nervový systém je pred menštruáciou v vzrušenom stave, ovplyvňuje to činnosť hlavného ľudského orgánu. Psychosomatické prejavy PMS sú vyjadrené vo vzhľade:

 1. podráždenosť,
 2. plačlivosť,
 3. agresivita,
 4. Depresívny stav
 5. slabosť
 6. Bolesť srdca.

Vegetovaskulárne prejavy PMS sú spojené so zhoršenými metabolickými procesmi, edémom. Zvyšuje sa množstvo cirkulujúcej krvi, zvyšuje sa tlak v cievach, nahromadená tekutina v tkanivách tlačí na nervové zakončenia. Výsledkom je:

 • Bolesti hlavy,
 • nevoľnosť,
 • Opuchy končatín, tváre,
 • Vzhľad bruška
 • Tupé boľavé srdce
 • Búšenie srdca,
 • závraty,
 • Pokles krvného tlaku.

Srdcové bolesti sú súčasťou somatických, vegetatívnych prejavov PMS. Hlavný dôvod - hormonálne výkyvy.

Vplyv hormónov na srdce

Výmena endokrinných prejavov spojených s poškodením nadobličiek. Po ovulácii, syntéze steroidných hormónov zodpovedných za soľ, sa metabolizmus glukózy spomaľuje. Zvyšuje sa hladina prolaktínu, čo spôsobuje zvýšenie krvného tlaku, opuch, mení normálny srdcový rytmus. Ióny solí - draslíka, sodíka, chlóru, fosforu atď. - sa v tele začínajú zotrvávať a predlžujú excitačnú fázu počas sťahov srdca. Výsledkom je pocit zúžení hrudníka, ostrá bolesť, ktorá prechádza po 15 sekundách. Hovoria, že drví, pichne srdce.

Bezprostredne pred menštruáciou sú hladiny estrogénu a progesterónu na nízkej úrovni. Majú mierny sedatívny účinok. Namiesto toho zvyšujú hladinu oxytocínu s anestetickým účinkom, ktorý stimuluje. Tep sa stáva častým, nepríjemné pocity sa objavujú v oblasti srdca.

V tejto situácii nie je nič nebezpečné, ak sú bolestivé pocity cyklické. Neobťažujte sa v ostatných dňoch mesačného cyklu. Opakujte každý mesiac alebo pravidelne.

Faktory ovplyvňujúce výskyt bolesti

Každá žena má svoj vlastný súbor predmenštruácie

príznaky. Závisia od životného štýlu, výživy, prítomnosti chronických ochorení.

Nasledujúce faktory vyvolávajú vznik bolesti v srdci:

 1. Stres, úzkosť,
 2. Nervové vyčerpanie
 3. depresie
 4. Nepriaznivá psycho-emocionálna situácia
 5. Zneužívanie alkoholu,
 6. cigarety,
 7. Nadmerná fyzická aktivita
 8. Zlý spánok, chybný odpočinok,
 9. Závislosť na káve, silný čaj,
 10. Podvýživa s nedostatkom tuku,
 11. Nedostatok minerálov,
 12. Zriedkavý pobyt na čerstvom vzduchu.

Aby sa zabránilo opätovnému výskytu nepríjemných bolestivých symptómov, stačí prejsť všetkými bodmi nepriaznivých faktorov, prijať vhodné opatrenia na odstránenie negatívneho vplyvu.

diagnostika

Bez bolesti v mojom srdci. Ak sa objavuje neustále pred každou menštruáciou, mali by ste sa poradiť s odborníkmi. Najprv choďte na kardiológa. Lekár kontroluje tep, tlak, robí kardiogram. Pri absencii zjavných patológií pošle neurológovi. Tento lekár sa špecializuje na prácu nervového systému. Veľmi často, bolesť v oblasti hrudníka indikuje neuralgiu, myalgiu, väčšie obavy z ciev ako samotné srdce.

Ak neuropatológ na svojej strane nič nevidel, odporúča, aby ste sa s týmto problémom obrátili na gynekológa. Špecialista skúma hormonálne pozadie žien. Na to musíte darovať krv zo žily v určitých dňoch cyklu. Je potrebné naladiť, že postup sa bude predĺžiť na niekoľko mesiacov.

V niektorých prípadoch spočíva príčina všetkých neduhov v práci nervového systému. Koordinuje produkciu hormónov, ovplyvňuje prácu vnútorných orgánov, stanovuje rytmus srdca. Pomoc psychológa, psychiatra môže byť nevyhnutná.

Diagnóza srdcovej bolesti pred menštruáciou je založená na analýze každodenných faktorov, laboratórnych testoch, štúdiách srdca. Diagnóza by mala byť komplexná, jediný spôsob, ako nájsť účinnú liečbu.

Lieky proti bolesti srdca

Terapeutické opatrenia závisia od závažnosti prejavov. Ak bolesť spôsobuje úzkosť, musíte použiť lieky.

 • S menšou bolesťou si vezmite sedatíva vo forme tinktúry valeriánu, motherwort, glode. Môžete piť pilulku alebo kvapku Novo-Passit, Afobazol.

 • S výskytom slabosti, závratov, je potrebné dať tabletu Validol pod jazyk, kvapky kvapiek Corvalol, Valocordin, Barboval. Tieto lieky sa berú za nespavosť, akútnu, tupú bolesť v srdci. Sedatíva normalizujú krvný tlak, uvoľňujú svaly, znižujú srdcovú frekvenciu.
 • Ak sa vyskytne bolesť srdca v dôsledku silného opuchu, sú predpísané diuretiká. Veroshpirol, Triamteren, Hlortalidon, Manitol. Z ľudových prostriedkov v takýchto prípadoch sa odporúča, aby sa odvar z lopúcha, kupyr lesa, breza listy. Dobrý pomáha zelený čaj.
 • Keď je narušená nerovnováha hormónov, predpísané sú hormonálne prípravky obsahujúce estrogén a progesterón. Najčastejšie je to Yarin, Regulon, Janine.

Hormonálne lieky sú prijímané špecialistom na vymenovanie. Kurz trvá v priemere 3 mesiace.

Príčiny bolesti hlavy PMS

Príčiny bolesti hlavy s menštruáciou môže byť niekoľko. Najbežnejšie sú:

Zlé plavidlá, S nástupom pravidelných, krvné cievy sú pod veľkým tlakom. A preto, ak nie sú v poriadku, môžu existovať silné negatívne pocity. S pravidelnými menštruačnými bolesťami hlavy skúmajte cievy - to vám ušetrí v budúcnosti z obrovského množstva iných „vredov“, ktoré významne zhoršujú kvalitu života (zhoršenie pamäti, rýchlosť reakcie, videnie), ako aj smrteľné následky. Cervikálna osteochondróza, Pripnuté krvné cievy na krku neumožňujú zrýchlený prietok krvi, aby mozog poskytol vysokokvalitný kyslík. Pri silnej osteochondróze krčka maternice sa počas regulácie pozoruje závrat a mdloby sú možné. Nerovnováha vo vode a soli, Pre mnoho žien je PMS charakterizovaný edémom, ktorý je spojený so zvýšenými hladinami estrogénu. Edém vedie ku kompresii krvných ciev a v dôsledku toho k nedostatočnému prekrveniu mozgu. Ak je menštruácia sprevádzaná edémom, bolesť hlavy zníži diétu, pričom užíva diuretiká. Upchaté črevá, Ako viete, mesačne - čas "všeobecného čistenia" v tele. Zrýchlený prietok krvi vrhá odpad do čreva. Ak existuje tendencia k zápche, dochádza k reverznej absorpcii trosky, intoxikácii tela. Okrem bolesti hlavy, tento jav môže spôsobiť bolesti v celom tele, podobne ako v chrípke podobnom stave. Možno neviete, ale v procese vitálnej činnosti u dospelých s pravidelnou zápchou, a dokonca aj bez nich, draslíkové kamene sa tvoria v črevách. Preto sa odporúča pravidelné čistenie čriev. anémia, Strata krvi počas regulácie u žien so zníženým počtom červených krviniek v krvi vedie k zníženiu prívodu kyslíka do mozgového tkaniva. Telo signalizuje jeho hladovanie kyslíkom bolesťou. V tomto prípade sa negatívne pocity začnú po začiatku „krviprelievania“. Použitie perorálnej antikoncepcie, Bolesť hlavy je jedným z najčastejších vedľajších účinkov užívania tohto typu pilulky. Zvyčajne sa príznak najvýraznejšie prejavuje v prvých troch cykloch príjmu, postupne sa znižuje citlivosť organizmu. Dysplázia, endometrióza, zápal v genitáliách. To všetko je sprevádzané bolesťou hlavy spolu s bolesťou v dolnej časti brucha, nevoľnosťou.

Je potrebné poznamenať, že vo veku 30 rokov je ako primárna definovaná dysmenorea (bolestivá menštruácia, výrazná PMS). Najčastejšie prechádza po prvom narodení. Sekundárna dysmenorea a jej symptóm, ako je pravidelná a silná bolesť hlavy, sú zvyčajne spôsobené vážnymi poruchami v práci orgánov reprodukčného systému a vyžadujú si väčšiu pozornosť pri hľadaní príčin vzhľadu.

S bolesťou hlavy pred menštruáciou, je tiež potrebné merať krvný tlak, pretože často PMS tiež zahŕňa zvýšenie alebo zníženie jeho hladiny. Aby sme dospeli k záveru o úrovni krvného tlaku na základe pocitov, nie je to potrebné, pretože nízky a vysoký krvný tlak sa často pociťuje rovnako.

Menštruačná migréna

Najsilnejší a najnepríjemnejší typ bolesti hlavy počas menštruácie. Pri migréne je pulzujúca bolesť lokalizovaná v jednom z chrámov. Môže sa vyskytnúť neznášanlivosť hlasných zvukov a jasné svetlo. Akékoľvek úsilie, pohyby zvyšujú nepohodlie.

Je takmer nemožné robiť čokoľvek, chcem len ležať v tme. Útok trvá 4 hodiny až 3 dni, zvyšuje sa bolesť, začína nevoľnosť. Pre migrény je dôležité piť lieky proti bolesti predtým, ako sa vyvíja nevoľnosť, inak bude ťažké vziať liek z dôvodu reflexu rán. Intenzita bolestivých pocitov migrény je od strednej až po vysokú.

"Umiestnenie, ak sa vyskytne v 2 cykloch z troch, 2-3 dní pred začiatkom regulácie, trvá až 3 dni po začiatku menštruácie." Menštruačná migréna je často charakterizovaná nedostatkom aury. Aby sa zabránilo záchvatom tohto ochorenia, odporúča sa 5 dní pred možným záchvatom horčík.

Liečba bolesti hlavy pre PMS

Čo robiť, keď bolesť hlavy počas menštruácie? Ak žena alebo dievča spája pravidelné bolesti hlavy s nástupom menštruácie, je potrebné diagnostikovať príčinu tohto javu, najmä ak sú negatívne pocity silne vyslovované. V závislosti od dôvodu sa liek vyberie z nasledujúcich skupín:

Nesteroidné protizápalové lieky - zmierňujú bolesť. Patrí medzi ne nurofen, aspirín, ketorol a ďalšie. Kombinované perorálne kontraceptíva s estrogénom. Progestíny sú syntetické analógy pohlavných hormónov, najčastejšie progesterón (liekový duphaston).

Prípravky z prvej skupiny sa môžu používať bez lekárskeho predpisu, zatiaľ čo liečba drogami druhej a tretej skupiny sa vykonáva len s vymenovaním špecialistu. Druhá a tretia skupina liekov neposkytujú okamžitú úľavu od bolesti, sú navrhnuté tak, aby zabránili vzniku nežiaduceho príznaku.

Okrem použitia piluliek v boji proti menštruačné bolesti hlavy pomáha diétu. Potravinárske provokatúry zahŕňajú kávu, čokoládu, silný čierny čaj, nikotín, alkohol, slané, mastné a údené potraviny, nápoje sýtené oxidom uhličitým. Pre potraviny v dňoch pred mesačne odporúčané nízkotučné odrody mäsa a rýb, tvaroh, jogurt, pohánka a ovsené vločky, veľké množstvo zelených.

Keď je slabá bolesť hlavy dosť krátka denná, relaxačná masáž, teplý kúpeľ s levanduľovým olejom alebo rozmarínom. Osvedčená technika samo-masážneho bodu.

Video s vlastnou masážnou technikou:

Bolesť hlavy počas menštruácie je bežným príznakom charakteristickým pre 60% žien. V prípade slabých a stredne silných bolestí sa odporúćajú neliećivé metódy úľavy od bolesti, bolesti stredne ťažkej až silnej intenzity si vyžadujú úlevu od liekov. Ak máte pred menštruáciou pravidelné bolesti hlavy, mali by ste hľadať príčinu tohto javu, pretože to môže byť signál závažných ochorení.

Takmer každá druhá žena je oboznámená s takýmto konceptom ako syndróm premenštruačného napätia alebo len PMS. V niektorých prípadoch sú príznaky tohto komplexu príznakov takmer nepostrehnuteľné (mierna podráždenosť, mierne nepohodlie v dolnej časti brucha alebo prírastok hmotnosti o 1-2 kg), ale v iných sú príznaky PMS také výrazné, že žena nemôže ani robiť svoje každodenné činnosti, výkon je úplne stratený niekoľko dní.Okrem toho existuje mnoho príznakov, ktoré môžu zničiť ženské telo (viac ako 150 rôznych syndrómov, ktoré môžu spôsobiť PMS sú opísané v lekárskej literatúre), ale najťažšie, možno bolesť hlavy.

Syndróm predmenštruačného napätia

Premenstruačný syndróm je komplexný príznak neuropsychiatrických, vegetovaskulárnych, endokrinných metabolických porúch, ktoré sa vyskytujú v predmenštruačných dňoch a prestávajú s nástupom menštruačného krvácania. Mnohí výskumníci sa domnievajú, že PMS je fyziologická norma ženského tela a tvrdí, že liečba tohto stavu nie je potrebná. Ak sa však príznaky prejavia do značnej miery, liečba sa nedá uskutočniť.

Video o príčinách bolesti hlavy:

Žite skvele! : Čo skrýva bolesť hlavy 12.11.12

Ako už bolo spomenuté, existuje mnoho znakov PMS, ktoré možno rozdeliť do dvoch skupín:

Psychoneurologické prejavy - labilita nálady, podráždenosť, slznosť, depresia, neschopnosť sústrediť sa, agresivita, únava, nespavosť, zmeny v chuti do jedla a libido. Somatické prejavy - abdominálna distenzia, citlivosť a citlivosť prsných žliaz, prírastok hmotnosti, bolesť brucha, edém, bolesť hlavy s rôznou intenzitou (hlavne typ migrény), bolesť svalov a kĺbov, nevoľnosť a zvracanie, objavenie sa erupcií na tvári, poškodenie fyziologických funkcií zásielky.

Tu sú uvedené len najbežnejšie znaky PMS. V diagnóze tohto stavu nie sú hlavnými úlohami klinické prejavy, pretože sú nešpecifické a môžu sa vyskytovať pri veľkom počte iných stavov, ale ich pravidelnosť a súvis s menštruáciou (začínajú v druhej polovici ženského cyklu, dosahujú vrchol deň pred pravidelným krvácaním a vymiznú z tela). počiatok). Trvanie PMS závisí od individuálnych charakteristík organizmu a od dĺžky druhej (luteálnej) fázy cyklu.

Dôvody vývoja PMS až do súčasnosti nie sú presne stanovené. Existuje mnoho teórií a hypotéz o vývoji predmenštruačných porúch v tele, ale žiadny z nich nedostal adekvátne potvrdenie. Medzi hlavné etiologické a patogenetické väzby vývoja predmenštruačného napätia možno pozorovať:

spúšťajú účinok nepriaznivých vonkajších a vnútorných faktorov, vrodenej alebo získanej menejcennosti hypotalamicko-hypofyzárneho systému, kolísania hladiny pohlavných hormónov v ženskom tele, ich nerovnováhy, hypotézy „intoxikácie vodou“, zvýšenia koncentrácie prostaglandínov v krvi, zhoršeného metabolizmu neuropeptidov.

V závislosti od prevalencie symptómu v klinickom obraze PMS existujú 4 hlavné formy:

Neuro-psychické. Opuchy. Krizovoe. Cephalgic.

Je to o tom druhom a bude sa o ňom diskutovať nižšie.

Najčastejším a zároveň závažným príznakom PMS je bolesť hlavy, ktorá vo väčšine prípadov prebieha ako migréna.

Príčiny a typy bolesti hlavy pred menštruáciou

Cefalgická forma PMS nie je len najčastejším typom tejto poruchy, ale aj taká, ktorá vedie k strate výkonu ženy pred začiatkom menštruačného cyklu. Mnohé ženy sa dokonca ani sťažujú na bolesť hlavy pred menštruáciou, ak sa nestane migrénou. V takýchto prípadoch je veľmi ťažké znášať symptómy, čo vyžaduje tak lekársku, ako aj nelekárnu korekciu.

Migrénová bolesť hlavy, ktorá zahŕňa PMS, sa nazýva menštruačná migréna. Trvá 50% všetkých prípadov migrény, ktoré sa vyskytujú u žien. Vývoj takejto bolesti, výskumníci pripisovali dva hlavné faktory:

so zvýšenou koncentráciou látok v tele, ako sú prostaglandíny (vzniknuté v endometriu maternice, odkiaľ vstupujú do systémového obehu), v druhej fáze mesačného cyklu, s rýchlym poklesom koncentrácie hormónov estrogénu a progesterónu v druhej časti luteálnej fázy cyklu.

ICD 10 zabezpečuje prítomnosť 2 foriem menštruačnej migrény:

Ide o epizódu silnej bolesti hlavy u ženy vo fertilnom veku, ktorá klinicky zaviní ako migréna bez aury, ktorá sa vyvíja v časovom období 2 dni pred nástupom krvácania alebo 3 dni po ňom. Opakuje sa aspoň v dvoch z ich troch mesačných cyklov a nevyskytuje sa v iných obdobiach. Migréna, ktorá je spojená s menštruáciou (migréna spojená s menštruáciou) - epizóda silnej bolesti hlavy u ženy vo fertilnom veku, ktorá sa klinicky zatvára ako migréna bez aury, sa vyvíja počas obdobia 2 dní pred nástupom krvácania alebo 3 dní po ňom. Opakuje sa aspoň v dvoch z ich troch mesačných cyklov a môže sa pozorovať aj v iných intervaloch.

Ak bolesť hlavy nespĺňa tieto kritériá, potom s najväčšou pravdepodobnosťou hovoríme o normálnej migréne, ktorá sa časovo zhodovala s menštruačným krvácaním.

Menštruačné video migrény

Klinické príznaky menštruačnej migrény

Menštruačná migréna je trochu odlišná od normálnej. Útoky hlavy sú spravidla silnejšie a trvajú dlhšie (v priemere 72 hodín), ataky sa vyskytujú častejšie (pre niektoré ženy, každý cyklus), takmer nikdy nie aura pred migrénou. Aj taká bolesť hlavy je horšia prístupná špeciálnej a nešpecifickej liečbe. Migréna je príčinou bolesti v celom tele, únava.

Charakteristickým znakom menštruačnej migrény je, že prechádza počas tehotenstva. Ale niektoré ženy môžu pretrvávať až do konca prvého trimestra tehotenstva - obdobie ukončenia tvorby placenty a eliminácia nedostatku progesterónu, ak existuje.

Útok hlavy má inú dĺžku trvania: od 4 hodín do 72 hodín, ak sa neprijmú žiadne opatrenia na odstránenie bolesti. Povaha bolesti hlavy je nasledovná. Je pulzujúca, často s jednostrannou lokalizáciou, jej sila vychádza z priemerov až po vysoko vizuálnu analógovú stupnicu bolesti (VAS). Bolestivosť sa zhoršuje po každom fyzickom cvičení, dokonca aj pri normálnej chôdzi. Súbežne môžete pozorovať nevoľnosť alebo dokonca nutkanie na zvracanie, zvýšenú citlivosť na vonkajšie podnety (svetlo, zvuk).

Ak chcete diagnostikovať menštruačnú migrénu, musíte odpovedať na 3 otázky:

Bojíte sa bolesti hlavy, ktorá je spojená s menštruáciou, ktorá sa vyvíja v období 2 dní pred - 3 dni po nástupe krvácania počas 2 z 3 cyklov? Bolesti hlavy spojené s menštruáciou sú silnejšie ako iné typy, ktoré máte? Sú bolesti hlavy spojené s menštruáciou sprevádzané zvýšenou citlivosťou na vonkajšie podnety?

Diagnózu možno považovať za spoľahlivú s pozitívnou odpoveďou na prvú otázku a niektorú z nasledujúcich dvoch otázok.

S pomocou vizuálne analógovej stupnice bolesti Vám lekár primerane predpíše liečbu bolesti.

Liečba bolesti hlavy pred menštruáciou

Terapia menštruačných bolestí hlavy zahŕňa tak lekárske korekčné metódy, ako aj opatrenia, ktoré nie sú protidrogové, av niektorých prípadoch sa dokonca môžu stať alternatívou užívania tabletiek. Liečba v čase je rozdelená na 2 obdobia - zastavenie útoku a jeho prevencia.

Úľava od útoku

Ak trpíte menštruačnou migrénou, potom si pamätajte, čo je potrebné, čo najskôr, ako je to možné, úľavu od bolesti hlavy. S každou minútou sa bolesť len zintenzívni a správanie „budem trpieť - bude prechádzať samo o sebe, pretože drogy sú škodlivé“ v tomto prípade je nevhodné a bude s vami hrať krutý vtip.

Na elimináciu migrény sa používajú lieky z viacerých skupín:

nesteroidné protizápalové lieky alebo narkotické analgetiká - kyselina acetylsalicylová (do 1000 mg denne), ibuprofén (400 mg denne), paracetamol (do 1000 mg denne), diklofenak (50 mg denne), dokonale dopĺňa terapeutický účinok kofeínu (prípravok Ascofen , Sedalgin). Ak má pacient zvracanie a nevoľnosť, potom sa NSAID môžu kombinovať s liekmi, ako je metoklopramid (10 mg 3-krát denne), domperidón (10 mg trikrát denne), ergotamínové prípravky (Digidergot, Cincapton) - liek syntetizovaný špecificky migrénová bolesť, zúženie ciev expandovaných v migréne v mozgu, užívanie 1-2 mg perorálne vo forme tabliet alebo 10-20 kvapiek 0,1% roztoku, je tu aj dávková forma vo forme nazálneho spreja, agonistov serotonínu - sumatriptan 100 mg ( Imigrant), zolmitriptan 2,5 mg (Zomig), narat 2,5 mg ptan (Naramig).

V žiadnom prípade neberte drogy z týchto skupín na vlastnú päsť, najmä špecifické lieky proti migréne. Majú veľa kontraindikácií a rôznych vedľajších účinkov, pretože by mali byť predpísané len na lekársky predpis a pod starostlivým dohľadom lekára.

Pri výbere lieku na zmiernenie migrény zvážte nasledujúce odporúčania. Ak pacient hodnotí svoju bolesť ako stredne ťažkú, potom sa má liečba začať s NSAID, ale nie viac ako 10 dní v mesiaci. Ak sa ženská bolesť hlavy neuvoľní narkotickými analgetikami alebo trvá viac ako 10 dní v mesiaci, alebo sa na začiatku hodnotí ako závažná pre VAŠE, liečba sa má začať okamžite agonistami serotonínu alebo liekmi na báze ergotamínu.

Agonisty serotonínu, najmä liek Sumamigren a jeho analógy, sú liekmi voľby na zmiernenie menštruačného záchvatu migrény

Človek by mal byť opatrný pri predpisovaní kombinovaných anestetík (obsahujú NSAID, slabé opioidné látky, kofeín, deriváty kyseliny barbiturovej), pretože takéto lieky výrazne zvyšujú možnosť vzniku abususovej bolesti (spôsobenej užívaním liekov), ktorá môže mať opačný účinok ako plánovaná.

Nedávne klinické štúdie v oblasti menštruačnej migrény ukázali, že agonisty serotonínu sú účinnejšie na elimináciu tohto patologického symptómu ako ergotamínové prípravky.

Dôležitým bodom je tiež použitie zvoleného lieku v primeranej dávke, a nie na minimálnej úrovni, a na samom začiatku záchvatu migrény.

Preventívna liečba

Aby sa rozhodlo o potrebe profylaktickej lekárskej liečby menštruačnej migrény, musí každý pacient najskôr dokončiť kalendár bolesti hlavy. V kalendári by mala žena označiť dni menštruačného krvácania, dni migrenóznej bolesti hlavy a obvyklé bolesti hlavy po dobu najmenej troch mesiacov. Takýto denník pomôže lekárovi nadviazať spojenie medzi bolesťou a menštruáciou, stanoviť frekvenciu nástupu záchvatov a vyvodiť závery o potrebe preventívnej liečby migrény.

Dnes lekári používajú 3 schémy na prevenciu menštruačnej bolesti hlavy.

prvý používa sa v prípade častých bolestí hlavy, ak sa vyskytujú aj bolesti, ktoré nesúvisia s menštruáciou av prípade, že úľava od útoku neprináša pozitívny výsledok. Nasledujúce lieky sa predpisujú denne v denných dávkach:

amitriptylín - 100 mg (zo skupiny antidepresív), topiramát - 100 mg (zo skupiny antikonvulzív), propranolol - 80 mg (zo skupiny betablokátorov), verapamil - 80 mg (zo skupiny blokátorov kalciových kanálov), horčíkové prípravky - 350 mg (zo skupiny základných stopových prvkov).

Druhý Metóda profylaxie spočíva v užívaní liekov ženských pohlavných hormónov - kombinovaných perorálnych kontraceptív alebo estrogénových prípravkov. Ženy, ktoré potrebujú antikoncepciu, ako aj z iných zdravotných dôvodov, napríklad dysfunkčné krvácanie z maternice, endometrióza, sú predpísané COC. Treba mať na pamäti, že tieto hormonálne antikoncepcie zvyšujú riziko mŕtvice u žien s migrénou s aurou, takže pred začatím liečby musíte presne určiť typ migrény. Ak antikoncepcia nie je potrebná, môžu sa použiť estrogénové prípravky.

tretina Schéma sa nazýva krátkodobá prevencia. Pretože počas menštruačnej migrény je možné predvídať budúcu bolesť hlavy s veľkou presnosťou, je možné predpísať preventívnu liečbu deň pred možnou migrénou. Na tieto účely sa používajú narkotické analgetiká, serotonínové agonisty a hormonálne estrogénové liečivá.

Vedenie denníka bolesti hlavy - cesta k správnej diagnóze a primeranej liečbe

Neléčebná liečba

Tento typ terapie zahŕňa rôzne metódy vedecky uznávanej a alternatívnej medicíny. Môžu byť použité ako komplementárna zložka hlavnej terapie av niektorých prípadoch môžu úplne nahradiť tablety. Medzi najúčinnejšie metódy patrí:

psychoterapia, zbavenie sa rizikových faktorov pre provokáciu migrény (optimálna výživa, primeraný spánok, eliminácia vonkajších nepriaznivých faktorov, práca na vlastnej stresovej tolerancii), rôzne metódy fyzioterapie, reflexná terapia a akupunktúra, sugestívna terapia, terapeutická gymnastika a masáž, tradičná medicína.

Prevencia menštruačných bolestí hlavy

Je oveľa ľahšie predísť akémukoľvek ochoreniu, než následne sa zapojiť do jeho liečby. Toto tvrdenie sa vzťahuje na menštruačnú migrénu. Niekedy profylaxia drog nestačí na zvládnutie patológie. V takýchto prípadoch je nevyhnutné doplniť liečbu non-drogovou profylaxiou. Možno, že v budúcnosti, vďaka jednoduchým odporúčaniam o správaní a životnom štýle, budete dokonca schopní opustiť veľmi "neškodné" pilulky proti bolesti hlavy pred menštruáciou.

Základné preventívne opatrenia

racionálne rozloženie pracovného dňa so striedaním aktívneho pracovného času a odpočinku, pozorovanie spánkových modelov, predchádzanie stresovým situáciám, fyzickým a psychickým nárazom, odstránenie spúšťačov migrény z vašej stravy - čokoláda, alkohol, orechy, príliš slané jedlá, obohatenie menu čerstvou zeleninou a ovocím , morské plody, sušené ovocie, zbaviť sa zlých návykov (najmä fajčenie, ktoré zvyšuje riziko cievnej mozgovej príhody u pacientov užívajúcich COC), udržiavať normálnu telesnú hmotnosť (ak máte t Existujú extra váhu, pokúste sa ich obnoviť), pravidelné cvičenie, prechádzka na čerstvom vzduchu.

Ako vidíte, v profylaktických odporúčaniach nie je nič výnimočné. Zodpovedajú správnemu a zdravému životnému štýlu a pomôžu nielen zbaviť sa bolesti hlavy, ale aj zostať zdravou, krásnou a aktívnou ženou po mnoho rokov.

Premenštruačný syndróm

Premenštruačný syndróm je cyklický komplex symptómov, ktorý sa prejavuje u niektorých dievčat pred menštruáciou. Je charakterizovaná psychosomatickými, vaskulárnymi a metabolickými a endokrinnými poruchami, ktoré sú obnovené na začiatku nového cyklu.

PMS sa vyskytuje z niekoľkých dôvodov: nervové nadmerné vzrušenie, zmeny metabolických procesov v tele, narušenie kardiovaskulárneho systému, ale sú založené na jednom z hlavných faktorov - hormonálnej zmene.

Vegetovaskulárne prejavy

Vegetatívne príznaky PMS sú takéto prejavy:

 • bolesť hlavy,
 • tupá, boľavá bolesť v srdci,
 • opuch,
 • tep, ktorý sa môže zvýšiť alebo spomaliť
 • závraty spôsobené dysfunkciou mozgových ciev,
 • vysoký krvný tlak
 • nevoľnosť.

prostaglandíny

Prostaglandíny sú látky, ktoré spôsobujú zápal a bolesť. Vystupujú väčšinou

Keď sa endometrium začne na začiatku menštruačného cyklu odmietať, bunky matrice sliznice maternice a prostaglandínov sa vylučujú. To spôsobuje bolesť nielen v genitálnom systéme, ale aj v korpusových orgánoch: srdci, pečeni, slezine, črevách.

Srdce začne náhle ubližovať, nepohodlie má matný, boľavý charakter a trvá 2-3 minúty, najmä ak je dievča v tomto čase úplne pokojné.

Faktory vývoja PMS

PMS sa neprejavuje vo všetkých dievčatách, takže sa dá predpokladať, že na vzniku premenštruačného syndrómu sa podieľajú nielen hormonálne zmeny, ale aj ďalšie ďalšie faktory:

 • konštantné nervové napätie
 • nedostatok minerálov, najmä draslíka a vápnika,
 • zvýšená fyzická aktivita na pozadí ovulácie a menštruácie,
 • chudobná strava s nízkym obsahom tuku
 • zlý spánok
 • zneužívania kofeínu a cigariet.

Tieto faktory výrazne zvyšujú účinok hormonálnych zmien, ako aj prispievajú k rozvoju bolesti v oblasti srdcového svalu.

Pomôžte si

Mnohé počas PMS pomáhajú bylinné čaje z medovky, harmančeka, mäty alebo špeciálne upokojujúce poplatky, rovnako ako odmietnutie prísne diétne obmedzenia. Napríklad, pitie 20-30 gramov čokolády denne nebude pokaziť tvar, ale spôsobí uvoľňovanie serotonínu, ktorý zmierňuje bolesť a upokojuje nervový systém.

Bolesť v srdci s PMS trápi veľa dievčat. Je to spôsobené porušením hormonálneho pozadia a iných faktorov. Ak chcete tolerovať nepohodlie by nemala byť dlhšia ako 2 mesiace, je lepšie kontaktovať odborníkov a zistiť príčinu nepohodlia.

Pin
Send
Share
Send
Send