Vitálny

Vymenovanie hormónov počas menopauzy

Pin
Send
Share
Send
Send


Zmeny súvisiace s vekom, ktoré sa vyskytujú v tele ženy, ktorá vstúpi do menopauzy, nikoho netešte. Koža sa stáva suchou a ochabnutou, na tvári sa objavujú vrásky. Nedostatok pohlavných hormónov vyvoláva tlakové špičky, pokles sexuálnej túžby. Hormonálna substitučná liečba pomáha vyrovnať sa s prejavmi menopauzy.

Aké hormóny nestačia s menopauzou

Hormóny počas menopauzy sú redukované na kritickú úroveň, po ktorej žena zastaví menštruáciu. V poslednom štádiu menopauzy vo všeobecnosti prestanú vystupovať, preto funkcia vaječníkov ustupuje. Zníženie hladiny pohlavných hormónov vedie k mnohým metabolickým poruchám, ktoré vyvolávajú takéto javy ako nevoľnosť, tinitus a zvýšenie krvného tlaku.

Existujú tri fázy menopauzy: premenopauza, menopauza, postmenopauza. Kombinuje ich proces klesajúcich hladín hormónov. V prvej polovici menštruačného cyklu prevláda estrogén (ženský hubbub), v druhej polovici - progesterón (muž). Premenopauza je charakterizovaná nedostatkom estrogénu, čo vedie k nepravidelnému mesačnému cyklu. Počas menopauzy sa hladiny progesterónu znižujú, čo koordinuje hrúbku endometria maternice. Pri postmenopauzálnej produkcii hormónov sa zastaví, vaječníky a maternica sa zmenšia.

Hormonálna terapia pre menopauzu

Zmeny vyskytujúce sa v ženskom tele počas menopauzy, prejavujúce sa ako: t

 • výkyvy nálady
 • nespavosť, úzkosť,
 • znížená elasticita a pevnosť pokožky,
 • zmena telesnej hmotnosti a polohy tela,
 • sa vyvíja osteoporóza,
 • inkontinencia,
 • opomenutie panvových orgánov,
 • rozvoj aterosklerózy, diabetes mellitus,
 • narušenie nervového systému.

Hormonálna substitučná liečba menopauzy pomáha udržiavať zdravie. V dôsledku eliminácie vyššie uvedených príznakov dochádza k všeobecnému omladeniu tela, zmeneniu tvaru a zabráneniu atrofie pohlavných orgánov. Hormonálna substitučná liečba počas menopauzy má však svoje nevýhody. Pri dlhodobom užívaní môže vyvolať infarkt myokardu, zvyšuje riziko mŕtvice. Okrem toho homonómová substitučná terapia podporuje intravaskulárnu koaguláciu krvi.

Je hormonálna substitučná liečba bezpečná počas menopauzy?

Pitie hormonálnych liekov počas menopauzy nie je pre každého. Po prvé, lekár predpisuje vyšetrenie terapeutom, gynekológom, kardiológom, hepatológom a flebologom. Hormonálna substitučná liečba menopauzy je kontraindikovaná, ak má žena tieto ochorenia:

 • krvácanie z maternice neznámeho pôvodu, t
 • zhubné nádory vnútorných pohlavných orgánov alebo prsných žliaz,
 • zlyhania obličiek alebo pečene
 • prítomnosť adenomyózy alebo endometriózy vaječníkov,
 • závažné štádium diabetu,
 • zvýšená zrážanlivosť krvi,
 • metabolizmus lipidov,
 • zhoršenie mastopatie, astmy, epilepsie, reumatizmu,
 • precitlivenosť na hormonálne substitučné lieky.

Hormonálne lieky na menopauzálny syndróm

Prípravky hormónov sa vyberajú počas vyvrcholenia novej generácie v závislosti od trvania a závažnosti stavu, ako aj od veku pacienta. Hormonálna substitučná liečba (HRT) je potrebná u žien, ktorých menopauza je ťažká. Predpísať lieky parenterálne alebo perorálne. V závislosti od porúch klimakterického syndrómu sa hormonálna substitučná liečba vyberá individuálne.

fytoestrogény

Počas menopauzy sa hladina estrogénu v ženskom tele prudko znižuje, takže sa začína tvoriť zlý cholesterol, metabolizmus tukov je narušený a imunitný systém je oslabený. Aby sa predišlo týmto príznakom, lekári predpisujú prírodné menštruačné hormóny počas menopauzy. Použitie týchto liekov neporušuje hormonálnu rovnováhu, ale zmierňuje symptómy. Potravinové doplnky s rastlinnými látkami pôsobia ako analógy prirodzených hormónov, ktoré sa nepredávajú za vysokú cenu. Fytoestrogény nahradzujúce hormóny zahŕňajú:

 1. Klimadinon. Účinnou zložkou je extrakt cimifugi-racimoza. S tým sa znižuje intenzita návalov horúčavy a eliminuje sa nedostatok estrogénu. Terapia zvyčajne trvá tri mesiace. Liek sa užíva 1 tableta denne.
 2. Femikaps. Prispieva k normalizácii estrogénu, koriguje psychický stav, zlepšuje rovnováhu minerálov a vitamínov. Obsahuje sójový lecitín, vitamíny, horčík, passiflora, primula. Vypite tablety 2 kapsuly denne. Lekári predpisujú vypiť liek najmenej tri mesiace.
 3. Remens. Neškodný homeopatický liek. Má tonizujúci účinok na ženské telo, eliminuje nedostatok estrogénu. Obsahuje sépia, lachesis, extrakt tsimifuga. Menovaný 2 kurzy na tri mesiace.

Bioidentické hormóny

Počas hormonálnej substitučnej liečby pre menopauzu sú predpísané bioidentické hormonálne prípravky. Sú súčasťou tabliet, krémov, gélov, náplastí, sviečok. Príjem týchto hormónov sa vykonáva po dobu 3-5 rokov, kým nezmiznú sekundárne klimakterické prejavy. Populárne bioidentické lieky na náhradu hormónov, ktoré sa predávajú za prijateľnú cenu:

 1. Femoston. Kombinované lieky, ktoré predlžujú mladosť ženy. Obsahuje v zložení estradiolu a didrogesterónu, ktoré sú identické s prírodnými. Tieto hormóny poskytujú terapiu psycho-emocionálnych a autonómnych symptómov. Priradené 1 karte. / Deň.
 2. Jeanine. Liek s nízkou dávkou kombinácie, ktorý potláča ovuláciu, znemožňuje implantáciu oplodneného vajíčka. Používa sa nielen na antikoncepciu. Počas menopauzy, lieky sú predpísané pre estrogén, aby sa zmiernili príznaky menopauzy.
 3. Duphaston. Je to derivát progesterónu. Odoláva negatívnemu účinku na endometrium estrogénu, znižuje riziko onkológie. Aplikuje sa podľa individuálneho liečebného režimu 2-3 krát denne.

Estrogénové prípravky pre ženy

V gynekológii sa na uľahčenie života počas menopauzy používajú syntetické estrogénové tablety. Ženské hormóny kontrolujú tvorbu kolagénu, stimulujú nervový systém. Produkty obsahujúce estrogén:

 1. Klimonormu. Kompenzuje nedostatok estrogénov, poskytuje liečbu slizníc urogenitálneho systému, znižuje riziko kardiovaskulárnych patológií. Aplikujte jeden dražé denne podľa schémy: 21 dní, po týždňovej prestávke a opakovanie kurzu.
 2. PREMARIN. Uľahčuje prejavy menopauzálneho syndrómu, zabraňuje vzniku osteoporózy. Cyklické použitie - 1, 25 mg / deň počas 21 dní, po - prestávke 7 dní.
 3. Ovestin. Obnovuje vaginálny epitel, zvyšuje odolnosť urogenitálneho systému voči zápalovým procesom. Priraďte 4 mg denne počas 3 týždňov. Priebeh liečby alebo jej predĺženie určuje lekár.

Ako si vybrať hormonálne pilulky pre menopauzu

Ak počas klimakterického obdobia žena nemá žiadne zdravotné problémy, potom nemusíte užívať lieky na náhradu hormónov. HRT sa vykonáva až po konzultácii s lekárom, pretože lieky majú vedľajšie účinky. Časté prípady individuálnej intolerancie a alergických reakcií. Najbezpečnejšie sú bylinné a homeopatické lieky. Ale nepomáhajú všetkým pacientom, takže klinické indikácie a konzultácie s lekárom sú povinné.

Všetky hormonálne lieky je možné zakúpiť v lekárenskom reťazci za rôzne ceny alebo zakúpené online (objednané z katalógu). V druhej verzii lieku bude stáť lacno. Ceny fytoestrogénov sa pohybujú od 400 rubľov (Klimadinon tablety 60 ks) až 2400 p. (Femikaps kapsuly 120 ks). Náklady na lieky s estrogénom sa pohybujú od 650 rubľov (Klimonorm dragee 21 ks) až 1400 p. (Ovestin 1 mg / g 15 g krému).

Čo robiť s menopauzou? Climax a hormonálna terapia

Hormóny ovplyvňujú všetky aspekty ľudského života, určujú fyzické a psychické vlastnosti. Priemerný vek menopauzy je 45 rokov. Tretia (niekedy polovica) života ženy je obsadená perimenopauzou, menopauzou a postmenopauzou.

Čo robiť s menopauzou? Nechajte všetko ísť do šance, dopriať nespavosť, návaly horúčavy, prírastok hmotnosti a ďalšie "krásy" menopauza? Alebo súťažiť o dobrý vzhľad, štíhlosť, dobrú náladu a zdravie?

 • Čo je menopauza?
 • Čo sa deje v tele?
 • Prejav menopauzálnych porúch
 • Čo robiť s menopauzou? Ako sa má preskúmať?
 • Čo je náhradná liečba menopauzy?
 • Kedy začať liečbu?
 • Čo robiť, ak existujú kontraindikácie?

Čo je menopauza?

Menopauza je pravidelné prerušenie menštruácie v dôsledku vyčerpania folikulárneho aparátu (zásob) vaječníkov. Vo vaječníkoch už nie sú žiadne vajíčka. Zásoby sú vyčerpané. Menopauza sa stanoví retrospektívne. S dôverou v poslednú menštruáciu, môžete hovoriť v neprítomnosti mesačne v priebehu roka.

 • vyskytuje v období 41 - 45 rokov,
 • predčasný (objavuje sa vo veku 37 - 40 rokov),
 • chirurgický - po ovariektómii - odstránenie vaječníkov.

Po 45 rokoch sa neznižuje význam kvality života, zdravia a vzhľadu. Dosiahnutie určitého sociálneho statusu, profesionálnej úrovne umožňuje čerpať inšpiráciu a vytvárať. Na vyrovnanie prejavov menopauzy umožňuje hormonálna terapia počas menopauzy. Prípravky by mali vymenovať gynekológa. Predbežne určené vyšetrenie.

Čo sa deje v tele?

Po ukončení menštruácie je inhibovaná syntéza estrogénu, progesterónu, androgénu.

Funkcie estrogénovej skupiny sú rôzne:

 • stimulovať rast prsných žliaz,
 • stimulovať proliferáciu (rast) endometria, vaginálnu sliznicu,
 • zodpovedný za ženskosť, krásu, jemnosť pokožky,
 • pozitívny vplyv na cievny tonus
 • prispievajú k zachovaniu kostnej hmoty.

Androgény sa syntetizujú čiastočne vo vaječníkoch a nadobličkách a významne prispievajú k zachovaniu stálosti práce vnútorných orgánov.

 • zvýšenie syntézy krvných bielkovín a pečene,
 • vám umožní budovať svalovú hmotu
 • zníženie koncentrácie glukózy v krvi, zabránenie nárastu hmotnosti,
 • sa podieľajú na syntéze estrogénu,
 • tvoria libido
 • ovplyvňujú agresiu a iniciatívu v správaní.

Nástup menopauzy znamená nedostatok hormónov.

Prejav menopauzálnych porúch

Prejavy menopauzy sú klasifikované podľa času výskytu. Prvými sú vegetatívne príznaky - návaly horúčavy, hyperhidróza - nadmerné potenie. Sú spojené psycho-emocionálnymi príznakmi - podráždenosť, poruchy spánku, znížené libido, depresia. Dopĺňa včasné prejavy metabolického syndrómu. Tam je zvýšenie tukovej hmoty a svalovej straty.

Strednodobé prejavy menopauzy zahŕňajú urogenitálne poruchy. Sliznica pošvy sa stáva tenkou, zraniteľnou, počas pohlavného styku sú nepríjemné pocity.

Neskoré príznaky menopauzy - osteoporóza a ochorenia srdca, cievneho aparátu.

Iné prejavy menopauzy:

 • bolesti hlavy
 • agresie,
 • poruchy spánku
 • vysoký konflikt,
 • redistribúcia tukových zásob, zvýšenie objemu viscerálneho tuku,
 • nerovnováha lipidov v krvi, zvýšenie hladiny cholesterolu,
 • nestabilný krvný tlak
 • vädnutie kože
 • vypadávanie vlasov
 • apatie a asténnych porúch,
 • bolesti kĺbov a kostí.

Čo robiť s menopauzou? Ako sa má preskúmať?

Ak máte podozrenie na prístup menopauzy, musíte prísť na konzultáciu s gynekológom. Je to dôležité - neodkladajte návštevu.

Náhradná liečba menopauzy bude účinná s včasným vymenovaním. S nedostatkom steroidov sa stratí citlivosť na receptor. Ak požiadate o pomoc po roku, lieky nebudú mať očakávaný účinok.

Vyšetrenia pred náhradnou menopauzou zahŕňajú:

 • US. Odhadovaná folikulárna zásoba.
 • Stanovenie folikuly stimulujúcej krvnej plazmy (zvýšenej deficitom estrogénu), anti-Müllerovho hormónu (charakterizuje ovariálnu rezervu) a estrogénu.
 • Meranie hlavných parametrov tela - hmotnosť, výška.
 • Definícia BMI - index telesnej hmotnosti.
 • Meranie obvodu brucha.
 • Meranie krvného tlaku (trikrát v pokoji).
 • Vyšetrenie kože, slizníc, hrudníka.
 • Gynekologické vyšetrenie.

Čo je hormonálna substitučná liečba?

Hormonálna substitučná terapia v menopauze je navodenie liečiv vyvolané obnovením hladín vaječníkových hormónov v tele na prevenciu alebo liečbu menopauzálnych porúch. Cieľom hormonálnej terapie je zachovať kvalitu života, predchádzať komplikáciám a účinkom hormonálneho deficitu.

Vymenovanie hormonálnych liekov na menopauzu má indikácie:

 • Akékoľvek vonkajšie prejavy menopauzy.
 • Pri absencii vonkajších príznakov sa liečba začína na základe laboratórnych, ultrazvukových príznakov hormonálnej insuficiencie, redukcie ovariálnej rezervy.

 • zhubné nádory,
 • anamnéza trombózy,
 • závažná obezita
 • rodinná anamnéza ischemickej choroby srdca, mŕtvica v ranom veku.

Tvorba trombu sa zvyšuje, ak žena fajčí, je obézna alebo trpí migrénami.

Hormonálna terapia pre menopauzu nemôže byť predpísaná pre rakovinu prsníka (v skutočnosti a v histórii) a rakovinu endometria v súčasnosti. Po chirurgickej liečbe rakoviny endometria môže byť predpísaná liečba za predpokladu, že ochorenie bolo v počiatočnom štádiu.

Kedy začať liečbu?

Na účely substitučnej liečby je potrebné dodržiavať nasledujúce pravidlá: t

 • príznaky nedostatku,
 • laboratórne potvrdenie hormonálneho deficitu,
 • liečba môže byť predpísaná najneskôr 1 rok po ukončení poslednej menštruácie, t
 • po 60 rokoch kompenzuje hormonálny deficit iracionálne, atrofiu hormónových receptorov.

Náhradná liečba menopauzy zahŕňa rôzne možnosti podávania lieku. Injekčné formy sa prakticky nepoužívajú kvôli nepríjemnostiam pri užívaní. Tabletované - pokračujte v nepretržitom režime. Transdermálne formy estrogénu sú dostupné vo forme gélov a náplastí. Pre operovaných pacientov (po odstránení maternice) sú prijateľné kombinované formy.

Predpísané lieky nemajú akumulačný účinok. Preto, so zlepšenou pohodou, nie je možné prerušiť liečbu.

Čo robiť, ak existujú kontraindikácie?

Čo robiť s menopauzou, ak existujú kontraindikácie menovania hormonálnej terapie? Pre tieto ženy sú poskytnuté alternatívne liečebné režimy. Pozostávajú z vitamínov, liekov, normalizujúcej hmotnosti, antioxidantov, homeopatie. Ak neexistujú kontraindikácie, môže sa použiť hirudoterapia a reflexoterapia.

Liečba bez hormónov je menej účinná, účinok je pomalší. Lieky sa musia užívať dlhodobo.

Hormonálna substitučná liečba v menopauze sa ukázala ako účinný spôsob, ako udržať zdravie a zabrániť dlhodobým účinkom.

Lieky obsahujúce hormóny na menopauzu: aké hormóny pijú počas menopauzy

Skôr alebo neskôr sa cyklické zmeny v živote každej ženy postupne nahrádzajú obdobím pomalého vymiznutia hormonálnej aktivity. Spravidla je táto ťažká doba sprevádzaná veľkým množstvom nepohodlia: poruchy chuti do jedla, výkyvy nálady, neustále návaly horúčavy, potenie. Celú dobu žena trpí nespavosťou a trpí periodickými migrénami.

Takýto fyziologický stav je veľmi zlý pre vzhľad pacienta aj pre jeho zdravie a libido.

Obsah: Prečo užívať hormonálne lieky na menopauzu Kontraindikácie užívania hormonálnych liekov Preskúmanie liekov obsahujúcich hormóny používané pri menopauze

Prečo sa hormonálne lieky na menopauzu

Medzitým, včasné odvolanie na gynekológ-endokrinológ a kompetentný výber liekov, ktoré môžu opraviť prechod do stavu menopauzy, alebo dokonca oneskorenie, môže výrazne pomôcť cítiť sa oveľa lepšie. Takéto úpravy vnútorného stavu veľmi priaznivý vplyv na zdravie, vzhľad, náladu a sexuálnu túžbu.

Vo väčšine európskych krajín sa dlhodobo vykonáva úplná blokáda všetkých možných prejavov klimakterického prechodu pomocou hormonálnej substitučnej terapie. Tieto pilulky obsahujú umelo odvodené ženské pohlavné hormóny, progesteróny a estrogény, ktoré sa užívajú v malých dávkach, a teda úplne kompenzujú nedostatok prirodzených ženských hormónov.

Predpísané lieky tohto druhu môžu byť len odborným lekárom po dôkladnej anamnéze v každom konkrétnom klinickom prípade.

Pred odporúčaním priebehu hormonálnej liečby Vám lekár predpíše niekoľko testov, ktoré ukazujú aktuálny stav prirodzeného hormonálneho pozadia pacienta, hodnotia, ktoré špecifické pohlavné hormóny nie sú v tele dostatočné a starostlivo vypočítajú potrebné dávky.

Kontraindikácie pri užívaní hormonálnych liekov

V niektorých prípadoch sa vymenovanie akéhokoľvek typu hormonálnej substitučnej liečby neuskutoční:

 • stav po infarkte a po mŕtvici,
 • endometrióza,
 • ochorenie pečene,
 • tromboflebitída,
 • stavy nádoru akéhokoľvek pôvodu.

Ak sa objaví niektorá z kontraindikácií, lekár môže navrhnúť nahradenie hormonálnej terapie fytopreparáciami obsahujúcimi slabé rastlinné analógy ženských pohlavných hormónov - fytoestrogénov. Ich účinok je o niečo slabší ako účinok konvenčných tabliet obsahujúcich estrogén a progesterón, ale život a zdravie pacienta sa významne nenaruší.

Prehľad liekov obsahujúcich hormóny v menopauze

V závislosti od kvantitatívneho zloženia hormónov obsiahnutých v jednej pilulke a priamo v internom stave humorálnej regulácie pacienta môžu byť predpísané nasledujúce typy liekov na nápravu jej vážneho stavu:

   Kombinované prípravky s umelými analógmi progesterónu a estrogénu (Divina, Trisequens, Klymene, Cyclo-Proginova). Úspešne zápasí so všetkými druhmi príznakov menopauzy a následkami menopauzy po menopauze. Sú dobrou prevenciou osteoporózy v dôsledku pozitívneho účinku na kostné tkanivo. Sú schopné významne znížiť riziko vzniku nádorových nádorov, zabrániť postupnej proliferácii endometria, znížiť atrofiu urogenitálneho systému.

  Použitie samozrejme cyklické hormonálne lieky pomáha vyhnúť sa srdcový infarkt alebo mŕtvica, vyvolané stresujúcim stavom a nemožnosť normálneho vaskulárneho fungovania v dôsledku hormonálnej insuficiencie.

 • Lieky používané v postmenopauzálnom období: krátke časové obdobie, keď pacient prestal krvácať mesačne, ale doposiaľ sa nevyskytol úplný nástup menopauzy (Kliogest, Divitren). Zabraňujú vzniku patológií, ktoré sa začínajú aktívne rozvíjať bez liečby počas tohto nebezpečného obdobia, úplne kompenzujú nedostatočnosť hormónu estrogénu v ženskom tele. Tieto lieky sú schopné vrátiť sexuálnu aktivitu, znížiť účinok stresových hormónov produkovaných organizmom. Depresia je teda významne znížená, objavuje sa sexuálna túžba a úroveň nálady je vypnutá.

 • Okrem liekov na perorálne podávanie pre úspešnejší boj so všetkými prejavmi menopauzy môžu lekárski špecialisti predpisovať tabletky a krémy na vonkajšie použitie, alebo hormonálne vaginálne čapíky (Vagifem, Ovestin). Úspešne pôsobia aj na prejavy menopauzálnej poruchy humorálnej regulácie, eliminujú vaginálnu suchosť, sprevádzajú starnutie žien, nedovoľujú, aby endometrium aktívne rástlo a vyvolalo rast nádorov.

Externé liečivá nie sú schopné vyvíjať aktívny systémový účinok na ženské telo a používajú sa výlučne integrovaným spôsobom na liečbu a prevenciu rôznych urogenitálnych porúch sprevádzajúcich menopauzu.

 • V niektorých prípadoch, keď má žena dedičnú predispozíciu k skorým prejavom menopauzy, alebo bola schopná sledovať, kedy bolo práve v spravodlivom sexe, že jej ženská produkcia hormónov sa zastavila, môže gynekológ ponúknuť vhodnú alternatívu k hormonálnej substitučnej terapii. Inštalácia do špeciálnej špirály (Mirena, Juno) obsahujúca malé dávky hormónov, ktoré sa postupne uvoľnia, významne oddiali nástup menopauzy a pomôžu telu dlhodobo zachovať ženské sexuálne funkcie bez obvyklého nepríjemného pocitu pri vädnutí. Po 4-5 rokoch je špirála nahradená novou, pretože v tom čase sa prísun hormónov obsiahnutých v nej úplne dostáva do krvného riečišťa a šíri sa po celom tele, čo zapĺňa nedostatok týchto účinných látok.

Užívanie hormonálnych liekov počas menopauzy schvaľuje veľký počet moderných lekárov na európskej úrovni. Tisíce žien sú vďačné farmakologickým úspechom za príležitosť žiť plný život bez prílivu, výkyvy nálady a únavu z pocitu vlastného rozpadu.

Kuznetsova Irina, lekárnik, lekársky pozorovateľ

Celkovo 30 zobrazení, 1 zobrazenie dnes

(37 hlasov. Stredná: 4.70 z 5) Download.

Použitie liekov novej generácie hormonálnej terapie pre menopauzu

Pre väčšinu žien je menopauza naplnená nepríjemnými príznakmi, ktoré narúšajú normálny tok života. Preto je pri včasnom odporúčaní špecialistom žena predpísaná hormonálna substitučná liečba s použitím liekov novej generácie. Ktorý je schopný zmierniť príznaky patologickej menopauzy a znížiť možné riziká komplikácií.

Klimonorm - jedna z novej generácie liekov hormonálnej terapie

Pôsobenie SGT v menopauze. Nová generácia liekov na odstránenie symptómov. Dôsledky užívania liekov

Lekári považujú používanie liekov na nahradenie hormónov za jediný spôsob, ako odstrániť príznaky patologickej menopauzy. Zgt sú analógy ženských pohlavných steroidných hormónov. Môžu byť rozdelené na:

 • Zgt, ktoré zahŕňajú iba estrogén.
 • Kombinovaný účinok Zgt, ktorý sa skladá z estrogénu a progesterónu.

Použitie gzt je možné nielen v období prirodzenej menopauzy, ale aj pri umelej menopauze. V každom z týchto prípadov musí byť užívanie liekov pod dohľadom špecialistu, pretože majú absolútne kontraindikácie:

 • Ak histologické vyšetrenie prsníka potvrdilo prítomnosť rakovinových buniek.
 • Kontraindikácie nie sú len rakovina prsníka, ale rakovina akéhokoľvek endometria.
 • Melanóm.
 • Ochorenie ciev horných alebo dolných končatín. Tromboflebitída.
 • Akékoľvek ochorenia, ktoré majú autoimunitný charakter.
 • Patologické zmeny v pečeni.
 • Choroby žlčových ciest.
 • Akékoľvek abnormality v kardiovaskulárnom systéme.
 • Prítomnosť nádorov závislých od estrogénu (endometrióza, myómy maternice).

Cyklo-Proginova, podobne ako iné lieky, má množstvo kontraindikácií

Ako fungujú lieky novej generácie?

Pretože všetky porušenia v období menopauzy v tele ženy sú spojené s nedostatočnou produkciou estrogénu a nadbytkom progesterónu, použitie gzt pomáha vyplniť nedostatok a normalizovať zdravie.

Použitie novej generácie gzt eliminuje príznaky patologickej menopauzy:

 • Tides. Krátkodobá horúčka hornej časti tela, sprevádzaná zvýšeným potením, búšením srdca a úzkosťou.
 • Suchosť všetkých slizníc. Počas menopauzy dochádza u žien k poklesu celkovej hladiny pohlavných hormónov v krvi, čo vedie k vzniku problémov v močovom systéme, vylučovacom systéme a reprodukčnom systéme. Sliznice vysychajú, stenčujú, čo vedie k vzniku nepríjemných príznakov (inkontinencia, svrbenie v hrádzi, zhoršenie zahojených pohlavne prenosných chorôb).
 • Vysoký krvný tlak, tachykardia.
 • Systémová porucha centrálneho nervového systému, výrazné výkyvy nálady.

Príliv - to je najvýraznejší príznak patologickej menopauzy, ktorý sa prejavuje ako porucha v termoregulácii tela hypotalamom. Toto zlyhanie prispieva k nedostatku estrogénu, ktorý je ľahko eliminovaný menovaním gzt.

Klymen normalizuje mesačný cyklus

Dôsledky používania liekov

Keďže lieky na hormonálnu substitučnú liečbu obsahujú vysoký obsah estradiolu, dlhodobé užívanie bez konzultácie so svojím lekárom je spojené so vznikom neoplaziem závislých od estrogénu.

Preto by ste v prípade akýchkoľvek príznakov patologickej menopauzy nemali predpisovať liečbu sami. Najsprávnejšie by bolo:

 • Absolvovať testy hladiny pohlavných hormónov v krvi.
 • Skontrolujte funkciu štítnej žľazy.
 • Vyhľadajte vhodnú liečbu gynekológom.

Aké lieky patria do liekov hormonálnej terapie. Obchodné názvy a aplikácie

V lekárňach nájdete viac ako 50 názvov liekov používaných ako hormonálna substitučná liečba pod rôznymi obchodnými názvami. Môžu byť rozdelené do niekoľkých skupín, ktoré sa líšia len spôsobom správy:

 • Ústne. Tablety na perorálne podávanie.
 • Intramuskulárne injekcie.
 • Transdermálne topické prípravky.
 • Intravaginálne podávanie.

Spôsob podávania liečiva do tela sa volí individuálne, pričom sa berie do úvahy závažnosť priebehu ochorenia alebo osobných preferencií. Najbežnejšou formou užívania lieku je perorálne podávanie.

Lekár Vám môže ponúknuť výber zo zoznamu liekov s rovnakými farmakologickými vlastnosťami, ale s rôznymi obchodnými názvami. Z tohto dôvodu si môžete nezávisle vybrať hormonálnu substitučnú liečbu na základe vlastného rozpočtu.

Femoston je dostupný vo forme tabliet.

Najbežnejšími prostriedkami na odstránenie symptómov patologickej menopauzy sú:

Čo je hormonálna substitučná liečba?

V klasickom zmysle je hormonálna liečba menopauzy liečbou liekmi, ktoré obsahujú pohlavné hormóny (väčšinou ženy). Cieľom liečby je eliminácia akútneho nedostatku estrogénu a progesterónu vyplývajúceho zo zníženia ich syntézy endokrinnými žľazami.

V medicíne existujú dva typy HRT:

 1. Krátkodobá hormonálna terapia je liečba, ktorá je namierená proti symptomatickým prejavom menopauzy, nie je komplikovaná ťažkými depresívnymi stavmi, vazomotorickými patológiami a zmenami funkcií iných orgánov a systémov. Obdobie, počas ktorého sa odporúča užívať lieky predpísané lekárom, sa pohybuje od 12 do 24 mesiacov.
 2. Dlhodobá hormonálna terapia je liečba, ktorá je zameraná proti zhoršeným závažným zmenám vo fungovaní centrálneho nervového systému, kardiovaskulárneho systému, žliaz s vnútornou sekréciou menopauzálnych porúch. Obdobie, počas ktorého musíte užívať hormóny, je od 2 do 4 a vo výnimočných prípadoch až po 10 rokov.

Podľa odporúčaní lekára je možné dosiahnuť výrazné zlepšenie stavu žien v menopauzálnom veku. Hormonálne lieky, najmä nová generácia, znižujú také javy ako návaly horúčavy a nervové vzrušenie, znižujú bolestivosť a obnovujú stav slizníc, kože, vlasov a nechtov. Stručne povedané, nedávajú telu ženy, aby rýchlo stárli.

Indikácie na použitie HSL

Komplexné opatrenia, vrátane HRT, sa používajú ako symptomatické a profylaktické činidlá. V prvom prípade je ich pôsobenie namierené proti už existujúcim symptómom menopauzy, v druhej - proti možným patológiám vyplývajúcim z hormonálnych zmien v neskorom štádiu menopauzy (osteoporóza, arteriálna hypertenzia a iné).

Zoznam bezpodmienečných indikácií použitia HRT zahŕňa:

 • prípady skorej menopauzy,
 • v anamnéze naznačujúce vysoké riziko osteoporózy, t
 • sprievodnej menopauzálnej patológie srdca a ciev,
 • vysoké riziko vzniku patológií kardiovaskulárneho systému (diabetes, hyperlipidémia, dedičná predispozícia k arteriálnej hypertenzii).

Príprava na hormonálnu substitučnú liečbu

Pred použitím HRT, ako metódy na prekonanie nepríjemných príznakov menopauzy, musíte vykonať dôkladné vyšetrenie, ktoré zahŕňa laboratórne a inštrumentálne štúdie zmien. Zoznam diagnostických opatrení zahŕňa:

 • ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny a štítnej žľazy,
 • externé a inštrumentálne vyšetrenie prsných žliaz (mamografia, ultrazvuk prsníka, atď.),
 • laboratórne vyšetrenie krčka maternice,
 • laboratórne krvné testy na hormóny (nastavenie hormonálneho stavu, stupeň sklonu k trombóze),
 • meranie krvného tlaku
 • všeobecné lekárske vyšetrenie.

Pri identifikácii chronických ochorení je potrebné zvoliť liečbu zameranú proti príčinám, ktoré vyvolali ich výskyt, ako aj odstrániť zmeny, ku ktorým došlo.

Hoci je veľmi ťažké úplne liečiť sprievodné ochorenia v menopauzálnom veku, odporúča sa minimalizovať ich vplyv na organizmus. Až po liečení chronických ochorení začínajú ženy vyberať lieky na HSL, ktoré účinne pôsobia proti starnutiu a hormonálnym zmenám.

Výber prostriedkov: typy a formy hormonálnych liekov na menopauzu

Existuje niekoľko typov a foriem liekov, ktoré možno použiť na implementáciu HRT. Po prvé, môžu byť organické (homeopatické) a syntetické. Prvé sú vyrábané na báze rastlín obsahujúcich fytohormóny, druhé sú vyrábané v laboratóriách z rôznych umelých chemických zložiek. Po druhé, drogy sú rozdelené do niekoľkých skupín v závislosti od spôsobu, akým aktívne zložky vstupujú do tela:

 • perorálna forma - tablety, pilulky, dražé, t
 • transdermálna forma - subkutánne implantáty alebo injekcie,
 • lokálna forma - sviečky, krémy a gély na aplikáciu na vaginálnu sliznicu alebo na kožu v oblasti brucha, stehien a hrudníka.

Každá dávková forma, ktorej názvy budú uvedené nižšie, obsahuje zoznam výhod a nevýhod, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri predpisovaní určitých liekov konkrétnemu pacientovi. Takže, hormonálne pilulky sú vhodné vziať, sú rýchlo vstrebáva a sú lacné. Avšak mnohé orálne hormonálne substitučné lieky majú negatívny vplyv na žalúdok a pečeň.

Ak má žena ochorenie týchto orgánov, odporúča sa používať miestne alebo transdermálne formy hormonálnych prípravkov. Na rozdiel od piluliek neovplyvňujú orgány gastrointestinálneho traktu a prakticky nereagujú s inými liekmi. Z tohto dôvodu môžu byť spolu s veľkým zoznamom liekov.

Hormonálne lieky na HRT - zoznam

Lieky obsahujúce hormóny v zložení HRT sú navrhnuté tak, aby eliminovali nedostatok progesterónu a estrogénu v ženskom tele, a tým znižovali príznaky, ktoré naznačujú ich nedostatok:

 • prílivy,
 • poruchy spánku
 • invazívne zmeny slizníc,
 • bolesti hlavy a závraty,
 • zvýšená nervová vzrušivosť,
 • bolesti v dolnej časti chrbta alebo v suprapubickej oblasti po sexuálnom kontakte.

Medzi najobľúbenejšie a najúčinnejšie lieky na menopauzu patria lekári nasledujúce hormonálne lieky:

 • Femoston je dvojfázový kombinovaný liek vo forme tabliet, t
 • Dermestil - jednozložkový prípravok obsahujúci estrogén vo forme náplasti, t
 • Klimara - kombinovaná hormonálna látka na vonkajšie použitie (náplasť), t
 • Klimonorm - kombinované prostriedky vo forme piluliek,
 • Estroferm - jednozložkové liečivo vo forme tabliet,
 • Trisequens - kombinovaný liek vo forme tabliet,
 • Ovestin - jednozložkový liek vo forme tabliet a čapíkov, t
 • Angelica - kombinované prostriedky vo forme tabliet,
 • Cyklo-Proginova - kombinovaná medicína vo forme tabliet,
 • Divigel je jednozložková lokálna gélová formulácia.

Všetky tieto lieky sú produktmi novej generácie, ktorá obsahuje hormóny v mikro dávke. Z tohto dôvodu si zachovávajú terapeutické vlastnosti, pretože spomaľujú prirodzený pokles hormonálnych hladín u žien. Avšak, na pozadí ich príjmu, nie je zmena vo funkciách vnútorných orgánov, ako je tomu v prípade užívania hormónov anabolík.

Pri menovaní HRT s užívaním hormonálnych liekov pre pacientov, ktorí vstúpili do menopauzy, sa zohľadnili podrobnosti získané počas predbežného vyšetrenia. Na základe údajov lekár vypočíta dávkovanie hormónov, ktoré je potrebné vziať so ženou. Pilulky na pitie a použitie krémov a čapíkov budú mať denne, najlepšie v rovnakom čase. Omietky a injekcie sa používajú menej často - raz týždenne alebo mesiac, v závislosti od koncentrácie hormónov v nich a rýchlosti ich uvoľňovania.

Napriek nedostatku zjavného poškodenia zdravia musí lekár zvážiť klady a zápory hormonálnych liekov. Ak existuje malé riziko, mali by byť nahradené liekmi s náhradami rastlinného hormónu.

Nie je dovolené samostatne meniť dávkovanie finančných prostriedkov z tejto skupiny. To môže viesť k významným zmenám v hormonálnom stave žien a zmenám funkcií endokrinných žliaz a orgánových systémov. Okrem toho systematické zvyšovanie dávok môže viesť k tvorbe nádorov, najmä ak sú ženám diagnostikované benígne nádory alebo existuje genetická predispozícia k ich výskytu.

Nehormonálne lieky na menopauzu

Okrem hormonálnych liekov lekári často predpisujú piť tabletky, medzi ktoré patria fytoestrogény - bylinné analógy ženských hormónov. Používajú sa, ak má žena kontraindikácie na používanie hormonálnych liekov počas HSL.Lieky tejto skupiny sú tiež zástupcami novej generácie liekov, ktoré obsahujú presne tie dávky, ktoré sú aktívne proti symptómom menopauzy, bez toho, aby spôsobili negatívne zmeny.

Medzi nehormonálne lieky vhodné na HRT patria:

 • Klimadinon a Klimadinon Uno vo forme tabliet,
 • Estrovel vo forme tabliet,
 • Kapsuly Menopace
 • Tablety Qi-Klim,
 • Červená kefa v kvapkách a vreckách na prípravu čaju,
 • Bonisan vo forme tabliet a gélu,
 • Remeslá vo forme tabliet, t
 • Klimakt Hel vo forme gélu,
 • Ladys Formula Menopauza kapsuly,
 • Climaxan vo forme kapsúl.

Uvedené fondy sú najviac zastúpené homeopatickými prípravkami a biologickými prídavnými látkami v potravinách. Ak chcete cítiť významný terapeutický účinok, budete ich musieť piť najmenej 3 týždne. V tomto ohľade priebeh HRT s nimi trvá dlhšie ako pri použití hormónov.

Zvlášť účinné prostriedky tejto skupiny, ak ich pijete dlhú dobu. V tomto prípade lekári odporúčajú ženám ísť na diétu bohatú na vlákninu. Vďaka tomu bude účinnosť HRT ešte vyššia.

Fytoestrogény nepôsobia proti symptómom veľmi rýchlo, ale majú kumulatívny účinok - po skončení tohto kurzu žena nepodstupuje tzv. „Abstinenčný syndróm“ a hladina hormónov sa udržiava na dosiahnutej úrovni. Odporúča sa piť lieky tohto typu denne v dávkach predpísaných lekárom. Neodporúča sa zvyšovať alebo meniť dávkovanie fytoestrogénov, pretože to môže zhoršiť stav ženy alebo vyvolať závažné komplikácie.

Kontraindikácie použitia HRT

V prítomnosti určitých patológií je použitie HRT prísne kontraindikované.

Tieto diagnózy zahŕňajú:

 • akútne a chronické pečeňové patológie - hepatitída, onkológia,
 • trombóza, tromboembolizmus,
 • onkológia prsných žliaz a / alebo genitálií a žliaz,
 • onkológia endometriálnej vrstvy vnútorných orgánov,
 • komplikovaný diabetes mellitus
 • krvácanie z genitálií neznámeho pôvodu,
 • estrogén-dependentné nádory
 • komplikované patológie srdca a krvných ciev.

Okrem toho kontraindikácia na použitie hormonálnej substitučnej terapie je tehotenstvo, ktoré sa môže vyskytnúť v ranom štádiu menopauzy.

Z videozáznamu zistíte, v ktorých prípadoch sa vyžaduje hormonálna liečba:

Ako prichádza menopauza?

Po 40 rokoch stúpa ženské telo na novú úroveň. Nová „úroveň“ má úplne medicínsky názov - menopauza (mimochodom „menopauza“ doslovne znamená „úroveň“). Toto obdobie priamo súvisí s procesom produkcie pohlavných hormónov, presnejšie s poklesom produkcie týchto hormónov - estrogénu a progesterónu. Kvôli ich nedostatku významných zmien v ženskom tele sa začínajú objavovať.

Reštrukturalizácia tela na menopauzu začína od 40-45 rokov a končí v 51-53 rokoch - v čase poslednej menštruácie.

Po tomto veku sa v ženskom tele naďalej vyskytujú hormonálne zmeny a neustále cíti všetky kúzla menopauzy. Stojí za to všetky tieto roky vydržať príliv a odliv, depresiu a bolesti hlavy, ak hormonálna terapia môže pomôcť? A čo ženy so skorou menopauzou?

Prečo má menopauza toľko príznakov?

Práca prsných žliaz, genitálií, mozgu, kardiovaskulárneho systému, stavu kože a vlasov, pečene, hrubého čreva a močového systému závisí od estrogénu - ženského pohlavného hormónu. Nedostatok tohto hormónu, ktorý sa pozoruje počas menopauzy, okamžite zasiahne všetky systémy v tele.

Existuje viac ako 30 príznakov, ktorým žena čelí v dôsledku menopauzy po 40 rokoch.

Najčastejšou chybou moderných žien je to, že sú zvyknutí nechať všetko, aby sa jej priebeh, najmä ak príznaky nie sú vyslovované. Rovnako ako a tak pôjdu. Ale v tejto dobe musí žena len podstúpiť prvú diagnózu, aby mohla včas pomôcť svojmu telu.

Prečo sa ženy boja HRT?

V našej krajine je "všeobecná hormofóbia". Lekári často predpisujú hormóny pre skorú menopauzu alebo po chirurgickom odstránení maternice, ale nemajú skúsenosti s používaním týchto liekov počas menopauzy, odmietajú ich používať. Mnohí z našich krajanov sa boja hormónov, veriac, že:

 1. Chémia tuhých látok
 2. Rozpor medzi ženskou povahou a rakovinou
 3. Pestujú silné a mužské,
 4. Ovplyvňujú pečeň a žalúdok,
 5. Príčina závislosti
Ukazuje sa teda, že obeť je kruhová: lekári nepredpisujú - ženy trpia. Ale prečo sa báť toho, čo sa v zahraničí vykonáva niekoľko desaťročí?

Ako funguje HRT?

Práca ženského tela môže byť rozdelená do dvoch období: prvá, keď má dostatok hormónov a druhá, keď hormóny prestanú produkovať, je ich nedostatok. Druhé obdobie sa nazýva menopauza (menopauza).

Produkcia hormónov sa zastaví, keď sa vajíčka vo vaječníkoch prestanú vyrábať, alebo po chirurgickom odstránení ženských orgánov. Nedostatok hormónov sa prejavuje rôznymi spôsobmi:

 • Prílivy u žien počas menopauzy naznačujú, že jej chýba estrogén.
 • Slabosť a malátnosť u žien s menopauzou sa vyskytujú v dôsledku nedostatku iného hormónu - progesterónu.

Princíp účinku liekov proti HSL počas menopauzy je pomerne jednoduchý - telo dostáva určitú dávku hormónov, takže tento nedostatok nemožno cítiť. To znamená, že telo dostane to, čo má prírodu. Prípravy novej generácie s tým vynikajúco pracujú. Po predpísanej diagnóze by mal byť včas predpísaný liek.

Kedy by som mal začať užívať hormóny?

Je lepšie predpísať hormonálnu terapiu, hneď ako začne chýbať estrogén, takže diagnóza by mala byť odoslaná do 40 - 45 rokov - na začiatku obdobia pred menopauzou.

Je tiež potrebné predpísať HSL pre skorú menopauzu - lekár vyberá drogy striktne po predbežnom vyšetrení a počas umelej menopauzy.

Ak od menopauzy uplynulo 5 rokov, je príliš neskoro na predpísanie hormónov - je takmer nemožné zastaviť proces starnutia ženského tela a pomôcť mu.

Môžem urobiť bez hormonálnych liekov?

Pripomeňme, že hlavnou úlohou hormonálnej terapie je zmierniť stav ženy počas menopauzy. Preto nemôžete brať hormóny, ale začať bojovať s každým príznakom menopauzy samostatne: brať lieky proti bolesti hlavy, antidepresíva, lieky na zlepšenie gastrointestinálneho traktu liečba je tiež účinná, ale v porovnaní s hormonálnym je to: t

 • vrúcne
 • obtiažny
 • nie vždy efektívne
 • psychologicky tvrdý („naozaj potrebujem toľko liekov v tomto veku, aby som sa cítil dobre?“)

Prečo užívať každý liek samostatne, ak HRT má komplexný účinok na príčinu, skôr než odstránenie individuálnych symptómov?

Predpisovanie novej generácie hormónov pre menopauzu pomôže predísť mnohým problémom súvisiacich so zdravím žien: znížiť riziko diabetu a osteoporózy, Alzheimerovej choroby, obezity a starnutia kože.

Samozrejme, môžete žiť menopauzu bez HRT. Počas tohto obdobia existujú alternatívne možnosti, ako postupovať bez hormónov.

 • Po prvé, musíte vážne premýšľať o zdravom životnom štýle: prestať fajčiť, jesť vyváženú stravu, sledovať spánok a bdelosť, obmedziť vystavenie slnku.
 • Po druhé, musíte neustále využívať služby modernej kozmetológie, vrátane drahého chirurgického zákroku na dotiahnutie pokožky a omladzovacích sedení.
 • No a, samozrejme, nesmieme zabúdať na homeopatické prípravky a potravinové doplnky, ktoré sú v modernom svete tak populárne.

Lieky novej generácie HRT

Lieky na HSL na menopauzu vždy spôsobovali kontroverzie pre a proti. Rozptýliť niekoľko mýtov o neprirodzených a nebezpečenstvách HRT pre zdravie žien.

 • Lieky na HRT majú dlhý spôsob testovania a výskumu. Môžeme predpokladať, že sme mali šťastie - do nášho pultu prichádzajú iba nové generácie liekov, ktoré môžu produkovať len vážne farmakologické kampane.
 • Lieky na nahradenie hormónov modernej generácie sú úplne prirodzené - majú hormonálnu kompozíciu identickú s tými, ktoré produkuje ženské telo.
 • Dávkovanie hormónov v lieku je minimálne. Závislosť od hormonálnych liekov sa nevyskytuje. To je len nástroj, ktorý pomáha prežiť hormonálne zmeny ženy. Po porade s lekárom môžete liek kedykoľvek zrušiť.
 • Počas obdobia menopauzy telo neprestáva produkovať mužské hormóny. Prírodné estrogény, ktoré sú súčasťou hlavného zloženia všetkých liekov ZGT - samica. Je to ich zastavenie výroby v období menopauzy. Akceptácia ženských hormónov neutralizuje pôsobenie samcov: zastaví rast vlasov na zbytočných miestach, umožní vám udržať ženské formy a proporcie, zlepšiť stav pokožky, zabrániť chrápaniu.
 • Hormóny, ktoré sú súčasťou HSL, nevedú k obezite. Naopak, v estrálnom tkanive suspendujú produkciu estrogénu. V období menopauzy, obezita neberie HRT, ale vekové predpoklady pre to: fyzická aktivita klesá, metabolizmus spomaľuje.
 • Mnohí sa bojí vziať HSL, veriac, že ​​sú zlé pre tráviaci trakt. Moderné hormonálne prípravky žiadnym spôsobom neovplyvňujú gastrointestinálny trakt a pre tých, ktorí sa veľmi obávajú o svoj žalúdok, sa uvoľňujú alternatívne formy lieku - náplasti, gély, masti a čapíky, ktoré sa vstrebávajú cez kožu.
 • Štruktúra HRT zahŕňa zložky, ktoré zabraňujú rakovine, ale nevyvolávajú ich. Hormonálna príčina rakoviny spôsobená užívaním HRT nie je dokázaná.

Ženy, ktoré užívajú hormonálne lieky počas menopauzy, musia byť pod dohľadom lekára: sledovať stav endometria a sliznice pošvy, prsných žliaz, hladiny hormónov atď.

Najlepšie lieky na HRT

Ak včera lekári považovali menopauzu za obdobie v živote ženy, ktorá sa má prežiť, menopauza sa považuje za obdobie nedostatku hormónov, ktoré sa môžu podať do tela. Predpísaná HRT by mala byť lekárom po predbežnej diagnóze, preto sympaty.net oboznámi len svojich čitateľov so zoznamom moderných liekov, ale nebudeme im radiť na prijatie. Všetky lieky novej generácie majú nízku dávku, čo vám umožňuje zvoliť si optimálnu bezpečnú dávku pre každú ženu. Môže byť znížená alebo zvýšená.

 • Dostali sme dobré recenzie o prípravách „Femoston“, „Angelik“, „Atarax“, „Grandaxin“, „Sigetin“ atď.

Samozrejme, medzi nami je mnoho, ktorí sa považujú za odporcov celého hormonálu. Homeopatické a bylinné prostriedky prídu k takýmto ženám, aj keď sú menej účinné ako moderné lieky na HST.

Menopauza je prirodzeným procesom v našom tele. Je veľmi dobré, že moderné ženy majú možnosť vybrať si prostriedky, ktoré pomôžu zlepšiť kvalitu života počas tohto obdobia.

Preto je morálna: každá zelenina má svoj čas

Starnutie, hoci prirodzené, nie je v žiadnom prípade najpríjemnejšou epizódou v živote každého človeka. Prináša so sebou také zmeny, ktoré nie vždy kladú ženu pozitívnym spôsobom a často aj opak. Preto, keď sú menopauza, lieky a lieky často potrebné.

Ďalšou otázkou je, ako bezpečné a účinné budú. Je to práve rovnováha medzi týmito dvoma parametrami, ktorá je najväčším problémom moderného farmaceutického priemyslu a praktickej medicíny: neodporúča sa strieľať na vrabca, ani riadiť slona s papučou a niekedy je to dokonca veľmi škodlivé.

Hormonálna substitučná liečba u žien je dnes veľmi nejednoznačne hodnotená a predpísaná:

 • Len u žien bez rizika rakoviny prsníka, vaječníkov, endometria.
 • Ak existujú riziká, ale neboli zaznamenané, vývoj rakoviny prsníka alebo vaječníkov bude veľmi pravdepodobný, a to najmä v prípade nulového štádia týchto rakovín.
 • Len u žien s minimálnym rizikom trombotických komplikácií je preto lepšie u nefajčiarov s normálnym indexom telesnej hmotnosti.
 • Je lepšie začať v prvých desiatich rokoch od poslednej menštruácie a nezačať u žien starších ako 60 rokov. Aspoň účinnosť u mladších ľudí je oveľa vyššia.
 • Väčšinou náplasti z kombinácie malej dávky estradiolu s mikronizovaným progesterónom.
 • Na zníženie vaginálnej atrofie môžu miestne sviečky s estrogénom.
 • Prínosy hlavných oblastí (osteoporóza, ischemické zmeny myokardu) neodolávajú konkurencii s bezpečnejšími liekmi, alebo nie celkom, mierne povedané.
 • Prakticky všetky uskutočnené štúdie majú jednu alebo iné chyby, ktoré zabraňujú tomu, aby sa jednoznačné závery o prevahe prínosov substitučnej liečby oproti jej rizikám.
 • Akékoľvek predpísanie liečby musí byť prísne individuálne a musí brať do úvahy konkrétnu situáciu konkrétnej ženy, pre ktorú je potrebné nielen vyšetrenie pred predpisovaním liekov, ale aj súčasné dispenzarizačné sledovanie počas celého trvania liečby.
 • Neuskutočnili sa domáce vážne randomizované štúdie s vlastnými závermi, národné odporúčania vychádzajú z medzinárodných odporúčaní.

Čím ďalej do lesa, tým viac palivového dreva. S nahromadením klinických skúseností v praktickom používaní náhradných hormónov sa ukázalo, že ani ženy s pôvodne nízkym rizikom rakoviny prsníka alebo sliznice maternice nie sú vždy bezpečné, pričom užívajú určité kategórie „večných piluliek mládeže“.

Aká je súčasná situácia a na ktorej strane je pravda: prívrženci hormónov alebo ich protivníci, pokúsme sa to zistiť tu a teraz.

Kombinované hormóny

Ako hormonálna substitučná liečba počas menopauzy môžu byť predpísané kombinované hormonálne lieky a čisté estrogény. Ktorý liek Vám lekár odporučí, závisí od mnohých faktorov. Patrí medzi ne:

 • veku pacienta
 • prítomnosť kontraindikácií
 • telesnej hmotnosti
 • závažnosť symptómov menopauzy,
 • sprievodná extragenitálna patológia.

Jedno balenie obsahuje 21 tabliet. Prvých 9 tabliet žltej farby obsahuje estrogénovú zložku - estradiolvalerát v dávke 2 mg. Zvyšných 12 tabliet je hnedých a obsahuje estradiol valerát v množstve 2 mg a levonorgestrel v dávke 150 mg.

Hormonálny liek sa má užívať 1 tabletu denne počas 3 týždňov, na konci balenia sa má užívať sedemdňová prestávka, počas ktorej sa začne menštruačný výtok. V prípade zachovaného menštruačného cyklu sa tablety začínajú 5. deň, s nepravidelnou menštruáciou v ktorýkoľvek deň s podmienkou vylúčenia tehotenstva.

Estrogénová zložka eliminuje negatívne psycho-emocionálne a vegetatívne príznaky. Často sa vyskytujú poruchy spánku, hyperhidróza, návaly horúčavy, suchosť vagíny, emočná labilita a ďalšie. Progestínová zložka zabraňuje vzniku hyperplastických procesov a rakoviny endometria.

 • prijateľnú cenu 730-800 rubľov,
 • eliminácia klimakterických symptómov,
 • žiadny vplyv na hmotnosť
 • normalizácia emocionálneho stavu.
 • pravdepodobnosť intermenštruačného výtoku krvi,
 • potreba denného príjmu lieku,
 • výskyt bolesti v prsných žľazách,
 • výskyt akné (u niektorých pacientov).

Cyklo-Proginova

V blistri je 21 tabliet. Prvých 11 bielych tabliet obsahuje len estrogénovú zložku - estradiolvalerát v dávke 2 mg. Nasledujúce 10 svetlohnedých tabliet pozostáva z estrogénových a progestínových zložiek: estradiol v množstve 2 mg a norgestrel v dávke 0,15 mg. Cyklo-Proginova sa má užívať denne počas 3 týždňov. Potom je potrebné dodržať týždennú prestávku, počas ktorej začne menštruačné krvácanie.

 • účinnosti pri odstraňovaní príznakov menopauzy,
 • rýchla normalizácia cyklu
 • prijateľnú cenu 830-950 rubľov,
 • obnovenie libida
 • zmiznutie bolesti hlavy.
 • potreba denného príjmu (pozitívny účinok len počas užívania lieku),
 • plynatosť,
 • opuch,
 • bolestivosť a prekrvenie prsných žliaz,
 • predaj na lekársky predpis.

Hormonálne pozadie

Pre ženu, estrogén, progestíny, a paradoxne, androgény môžu byť považované za základné pohlavné hormóny.

V hrubej aproximácii možno všetky tieto kategórie charakterizovať takto:

 • estrogény - hormóny ženskosti,
 • progesterón je hormón tehotenstva
 • androgény - sexualita.

estradiol, estriol, estrón sú steroidné hormóny produkované vaječníkmi. Ich syntéza mimo reprodukčného systému je tiež možná: kôra nadobličiek, tukové tkanivo, kosti. Ich predchodcovia sú androgény (estradiol - testosterón a estrón - androsténdión). Čo sa týka účinnosti, estrón je horší ako estradiol a po menopauze ho nahradzuje. Tieto hormóny sú účinnými stimulátormi nasledujúcich procesov:

 • созревания матки, влагалища, маточных труб, молочных желез, роста и окостенения длинных костей конечностей, развития вторичных половых признаков (оволосения по женскому типу, пигментации сосков и половых органов), пролиферации эпителия слизистой влагалища и матки, выделения влагалищной слизи, отторжения эндометрия при маточных кровотечениях.
 • Nadbytok hormónov vedie k čiastočnej keratinizácii a odlupovaniu vaginálnej výstelky, rastu endometria.
 • Estrogény zabraňujú resorpcii kostí, prispievajú k rozvoju prvkov krvných zrážacích a transportných proteínov, znižujú hladinu voľného cholesterolu a lipoproteínov s nízkou hustotou, znižujú riziko aterosklerózy, zvyšujú hladiny hormónov štítnej žľazy, tyroxínu v krvi,
 • upraviť receptory progestínov,
 • vyvolať opuch v dôsledku prenosu tekutiny z cievy do medzibunkových priestorov na pozadí retencie sodíka v tkanivách.

progestíny

predovšetkým zabezpečiť nástup tehotenstva a jeho vývoj. Sú vylučované kôrou nadobličiek, corpus luteum vaječníkov a počas gestácie plodu - placentou. Tieto steroidy sa tiež nazývajú gestagény.

 • U negravidných žien je estrogén vyvážený prevenciou hyperplastických a cystických zmien vo výstelke maternice.
 • U dievčat sa pomáha maturácii prsníka a u dospelých žien sa inhibuje hyperplázia prsníka a mastopatia.
 • Pod ich vplyvom klesá kontraktilita maternice a vajíčkovodov, znižuje sa ich citlivosť na látky zvyšujúce svalové napätie (oxytocín, vazopresín, serotonín, histamín). Vďaka tomu progestíny znižujú bolesť menštruácie a majú protizápalový účinok.
 • Znižujú citlivosť tkanív na androgény a sú antagonistami androgénov, čo inhibuje syntézu aktívneho testosterónu.
 • Zníženie hladín progestínu určuje prítomnosť a závažnosť predmenštruačného syndrómu.

Androgény, testosterón, na prvom mieste, doslova asi pred pätnástimi rokmi, boli obvinené zo všetkých smrteľných hriechov a boli v ženskom tele považované iba za predchodcov:

 • obezita
 • čierne bodky
 • zvýšená chlpatosť
 • hyperandrogenizmus bol automaticky rovný polycystickému vaječníku a bol predpísaný bojovať proti nemu všetkými dostupnými prostriedkami.

Ako však nadobudli praktické skúsenosti, ukázalo sa, že:

 • redukcia androgénu automaticky znižuje hladiny kolagénu v tkanivách, vrátane panvového dna
 • zhoršuje svalový tonus a vedie nielen k strate tónovaného vzhľadu ženy, ale tiež
 • problémy s inkontinenciou a
 • prírastok hmotnosti.

Aj ženy s nedostatkom androgénu majú jednoznačne pokles sexuálnej túžby a častejšie majú ťažké vzťahy s orgazmami. Androgény sa syntetizujú v kôre nadobličiek a vaječníkoch a predstavujú ich testosterón (voľný a viazaný), androsténdión, DHEA, DHEA-C.

 • Ich úroveň postupne začína klesať u žien po 30 rokoch.
 • S prirodzeným starnutím spastické pády, nedávajú.
 • Výrazný pokles testosterónu je pozorovaný u žien na pozadí umelej menopauzy (po chirurgickom odstránení vaječníkov).

klimakterický

Koncepcia menopauzy je známa takmer každému. Takmer vždy v každodennom živote má tento výraz podráždený tragický alebo dokonca urážlivý tón. Treba však chápať, že procesy reštrukturalizácie súvisiace s vekom sú úplne prirodzenými udalosťami, ktoré by sa normálne nemali stať verdiktom alebo znamenať zablokovanie života. Preto je termín menopauza správnejší, keď na pozadí zmien súvisiacich s vekom začínajú dominovať involučné procesy. Menopauza môže byť všeobecne rozdelená do nasledujúcich období:

 • Menopauzálny prechod (v priemere po 40-45 rokoch) - keď nie každý cyklus je sprevádzaný dozrievaním vajíčka, trvanie cyklov sa mení, nazývajú sa „zmätené“. Znižuje sa produkcia folikuly stimulujúceho hormónu, estradiolu, anti-Müllerovho hormónu a inhibínu B. Na pozadí oneskorenia sa už môže objaviť psychický stres, návaly krvi na kožu a urogenitálne príznaky nedostatku estrogénu.
 • Menopauza sa zvyčajne označuje ako posledná menštruácia. Vzhľadom k tomu, vaječníky vypnúť, po jej menštruácia už ísť. Táto udalosť je stanovená retrospektívne po roku absencie menštruačného krvácania. Načasovanie menopauzy je individuálne, ale je tu aj „priemerná teplota v nemocnici“: u žien do 40 rokov sa menopauza považuje za predčasnú, skorú - do 45 rokov, včas od 46 do 54 rokov, neskorú - po 55 rokoch.
 • Perimenopause sa nazýva menopauza a 12 mesiacov po nej.
 • Postmenopauza - obdobie po. Všetky rôzne prejavy menopauzy sú často spojené s predčasnou postmenopauzou, ktorá trvá 5-8 rokov. V neskoršej fáze postmenopauzy dochádza k výraznému starnutiu orgánov a tkanív, ktoré prevláda nad vegetatívnymi poruchami alebo psycho-emocionálnym stresom.

perimenopause

môže reagovať na ženské telo ako epizódy zvýšených hladín estrogénu a nedostatok dozrievania vajíčok (krvácanie z maternice, prekrvenie prsných žliaz, migréna) a prejavy nedostatku estrogénu. Toto možno rozdeliť do niekoľkých skupín:

 • psychické ťažkosti: podráždenosť, neurosisaptácia, depresia, poruchy spánku, zhoršený výkon,
 • vazomotorické javy: nadmerné potenie, návaly horúčavy,
 • urogenitálne poruchy: vaginálna suchosť, svrbenie, pálenie, zvýšené močenie.

postmenopause

poskytuje rovnaké príznaky kvôli nedostatku estrogénu. Neskôr sú doplnené a nahradené:

 • metabolické abnormality: hromadenie abdominálneho tuku, pokles citlivosti tela na inzulín, čo môže viesť k cukrovke 2. typu.
 • kardiovaskulárne: zvýšené hladiny ateroskleróznych faktorov (celkový cholesterol, lipoproteíny s nízkou hustotou), vaskulárna endotelová dysfunkcia,
 • muskuloskeletálna: zrýchlená resorpcia kostnej hmoty, ktorá vedie k osteoporóze,
 • atrofické procesy vo vulve a vagíne, inkontinencia moču, poruchy močenia, zápal močového mechúra.

Liečba menopauzálneho hormónu

Liečba hormonálnych liekov u žien s menopauzou má za úlohu nahradiť deficientné estrogény, vyvážiť ich progestínmi, aby sa zabránilo hyperplastickým a onkologickým procesom v endometriu a prsnej žľaze. Pri výbere dávok založených na princípe minimálnej dostatočnosti, v ktorej by hormóny fungovali, ale nemali vedľajšie účinky.

Účelom vymenovania je zlepšiť kvalitu života ženy a zabrániť neskorým metabolickým poruchám.

Toto sú veľmi dôležité momenty, pretože argument priaznivcov a oponentov náhrad za prirodzené ženské hormóny je založený na hodnotení prínosov a poškodení syntetických hormónov, ako aj na dosiahnutí alebo nedosiahnutí cieľov takejto terapie.

Princípy liečby - menovanie žien mladších ako 60 rokov s tým, že posledná nestimulovaná menštruácia bola pani nie skôr ako pred desiatimi rokmi. Výhodné sú kombinácie estrogénov s progestínmi, zatiaľ čo dávky estrogénov sú nízke, čo zodpovedá dávkam u mladých žien v proliferačnej fáze endometria. Je potrebné začať liečbu až po získaní informovaného súhlasu od pacienta, čím sa potvrdí, že je oboznámená so všetkými vlastnosťami navrhovanej liečby a je si vedomá jej kladov a záporov.

Kedy začať

Lieky na hormonálnu substitučnú liečbu sú indikované pre:

 • vazomotorické poruchy so zmenami nálady,
 • poruchy spánku
 • príznaky atrofie urogenitálneho systému,
 • sexuálnej dysfunkcie
 • predčasná a skorá menopauza,
 • po odstránení vaječníkov,
 • s nízkou kvalitou života na pozadí menopauzy, vrátane bolesti svalov a kĺbov,
 • prevencia a liečba osteoporózy.

Okamžite urobte rezerváciu, ktorá v podstate vyzerá ako tento pohľad na problém od ruských gynekológov. Prečo táto rezervácia, zvážte trochu nižšie.

Domáce odporúčania sa tvoria s určitým oneskorením na základe stanovísk Medzinárodnej spoločnosti pre menopauzu, ktorej odporúčania v zozname vydania za rok 2016 uvádzajú takmer rovnaké, ale už doplnené body, z ktorých každý je podporený úrovňou dôkazov, ako aj odporúčaniami Americkej asociácie klinických endokrinológov 2017, ktorí sa stretávajú o preukázanej bezpečnosti určitých variantov gestagénov, kombinácií a foriem liekov.

 • Podľa nich sa bude líšiť taktika proti ženám v období menopauzálneho prechodu av starších vekových skupinách.
 • Menovania by mali byť prísne individuálne a mali by zohľadňovať všetky prejavy, potrebu prevencie, prítomnosť komorbidít a rodinnú anamnézu, výsledky výskumu, ako aj očakávania pacientov.
 • Hormonálna podpora je len časťou všeobecnej stratégie normalizácie životného štýlu ženy, vrátane diéty, racionálneho cvičenia, vzdávania sa zlých návykov.
 • Substitučná liečba sa nemá podávať bez jasných príznakov nedostatku estrogénu alebo fyzikálnych účinkov tohto deficitu.
 • Pacient dostávajúci liečbu je pozvaný do gynekológa aspoň raz ročne.
 • Ženy, ktorých prirodzená alebo pooperačná menopauza je pred dosiahnutím veku 45 rokov, majú vyššie riziko osteoporózy, kardiovaskulárnych patológií a demencie. Preto by sa liečba mala vykonávať aspoň do stredného veku príchodu menopauzy.
 • O otázke pokračovania liečby sa rozhoduje individuálne, pričom sa berie do úvahy prínos a riziká pre konkrétneho pacienta bez kritických vekových obmedzení.
 • Liečba by mala byť najnižšou účinnou dávkou.

kontraindikácie

V prítomnosti aspoň jedného z nasledujúcich stavov, aj keď existujú indikácie na substitučnú liečbu, nikto nepredpisuje hormóny:

 • krvácanie z genitálneho traktu, ktorého príčina nie je jasná,
 • rakovina prsníka,
 • karcinóm endometria,
 • akútna hlboká žilová trombóza alebo tromboembolizmus,
 • akútnej hepatitídy
 • alergické reakcie na lieky.

Liečba menopauzy - hormonálna substitučná liečba (HRT)

Moderná medicína verí, že napriek fyziológii by mala byť menopauza liečená u mnohých žien. A najúčinnejšia a adekvátna liečba hormonálnych porúch je hormonálna substitučná liečba. To znamená, že nedostatok vlastných pohlavných hormónov zapĺňa hormonálne lieky.

Hormonálna substitučná terapia sa už úspešne masívne používa na celom svete. V Európe tak dostáva viac ako polovicu žien vstupujúcich do obdobia menopauzy. V našej krajine je táto liečba poskytnutá iba u 1 z 50 žien. A to nie je kvôli tomu, že náš liek za niečím zaostáva, ale z množstva predsudkov, ktoré nútia ženy opustiť navrhovanú hormonálnu liečbu. Mnohé štúdie však ukázali, že takáto liečba menopauzy je nielen účinná, ale aj úplne bezpečná.
Faktory, na ktorých závisí účinnosť a bezpečnosť hormonálnych prípravkov na liečbu menopauzy:

 • Načasovanie vymenovania a zrušenia hormónov,
 • zvyčajne používajú malé dávky hormónov,
 • vhodne vybraných liekov a ich dávok, pod kontrolou laboratórnych štúdií, t
 • používanie liekov obsahujúcich prirodzené pohlavné hormóny, ktoré sú identické s tými, ktoré produkujú vaječníky, a nie ich náprotivky, ktoré sú podobné len svojou chemickou štruktúrou,
 • adekvátne posúdenie indikácií a kontraindikácií, t
 • pravidelné lieky.

Hormonoterapia menopauza: klady a zápory

Väčšina ľudí zbytočne chráni pred liečbou hormónmi, každý má svoje vlastné argumenty a obavy z toho. Ale pre mnohé choroby je hormonálna liečba jedinou cestou von. Základným princípom je, že ak telo niečo chýba, musí byť naplnené požitím. Takže s nedostatkom vitamínov, mikroprvkov a iných užitočných látok sa človek vedome alebo dokonca na podvedomej úrovni snaží jesť jedlo s vysokým obsahom chýbajúcich látok, alebo berie liečivé formy vitamínov a mikroprvkov. To isté platí aj pre hormóny: ak telo z akéhokoľvek dôvodu nevytvára svoje vlastné hormóny, musia byť doplnené cudzími hormónmi, pretože viac ako jeden orgán a proces v tele trpia akýmkoľvek hormonálnym posunom.

Najčastejšie predsudky týkajúce sa liečby menopauzy ženskými hormónmi sú:
1. "Climax je normálny a jeho liečba je neprirodzená."vraj všetci naši predkovia ho zažili - a ja prežijem. Nedávno boli problémy menopauzy uzavreté a "hanebné" tému pre ženy, takmer ako sexuálne prenosné choroby, takže jeho liečba bola mimo otázku. Ženy počas menopauzy však vždy trpeli. A nezabudnite, že ženy tej doby sú výrazne odlišné od moderných žien. Minulá generácia starne oveľa skôr a väčšina ľudí túto skutočnosť akceptovala ako náležitú. V súčasnosti sa všetky dámy snažia vyzerať čo najlepšie a mladšie. Prijatie ženských hormónov nielen zmierni príznaky menopauzy, ale tiež predĺži mladosť tak vzhľadu, ako aj vnútorného stavu tela.
2. "Hormonálne lieky nie sú prirodzené." Nové trendy proti „syntetike“, zdravému životnému štýlu a bylinným prípravkom. Hormonálne lieky na liečbu menopauzy, hoci sú produkované syntézou, sú prirodzené, pretože ich chemická štruktúra je úplne identická s estrogénom a progesterónom, ktoré produkujú vaječníky mladej ženy. V rovnakej dobe, prírodné hormóny, ktoré sú extrahované z rastlín a krvi zvierat, aj keď podobné ľudské estrogén, ale stále kvôli prítomnosti rozdielov v štruktúre sú slabo absorbované.

3. "Hormonálna liečba je vždy nadváha." Climax sa často prejavuje ako nadváha, takže pri korekcii hormonálnych hladín sa môžete vyhnúť zvýšeniu telesnej hmotnosti. Na to je dôležité, aby sa vo vyváženej dávke užíval nielen estrogén, ale aj progesterón. Okrem toho mnohé štúdie ukázali, že pohlavné hormóny nezvyšujú riziko obezity, ale naopak. Kým rastlinné hormóny (fytoestrogény) nebudú bojovať nad váhou.
4. "Po hormonálnej terapii sa vyvíja závislosť." Hormóny nie sú drogy. Skôr alebo neskôr, v ženskom tele, dochádza k poklesu pohlavných hormónov, bez toho, aby ste museli žiť. Hormonálna terapia pohlavnými hormónmi iba spomaľuje a uľahčuje nástup menopauzy, ale nevylučuje ju, to znamená, že menopauza nastane v každom prípade.
5. "Z hormónov rastú vlasy na nežiaducich miestach." Vlasy na tvári rastú po mnohých menopauzách, a to kvôli nedostatku ženských pohlavných hormónov, takže užívanie HRT zabráni a oddiali tento proces.
6. "Hormóny zabíjajú pečeň a žalúdok." Medzi vedľajšími účinkami estrogénov a progesterónových liečiv skutočne existujú body týkajúce sa toxicity pre pečeň. Mikrodozové hormóny používané pri hormonálnej terapii zvyčajne neovplyvňujú prácu pečene, pri užívaní liekov na pozadí patologických stavov pečene sa môžu vyskytnúť problémy. Na obchádzanie toxických účinkov na pečeň môžete tablety meniť na gély, masti, iné dávkové formy aplikované na kožu. ZGT nemá žiadny dráždivý účinok na žalúdok.
7. "Hormonálna substitučná liečba pohlavnými hormónmi zvyšuje riziko rakoviny." Nedostatok pohlavných hormónov zvyšuje riziko rakoviny, ako aj ich nadbytok. Správne vybrané dávky ženských pohlavných hormónov normalizujú hormóny, čím sa toto riziko znižuje. Je veľmi dôležité nepoužívať samotnú terapiu estrogénom - progesterón neutralizuje mnohé negatívne účinky estrogénu. Dôležité je aj včasné zrušenie HRT, ktorá je po 60 rokoch naozaj nebezpečná pre maternicu a prsné žľazy.
8. "Ak mám dobrý klimakt, prečo potrebujem HRT?" Logická otázka, ale hlavným cieľom hormonálnej liečby menopauzy nie je toľko úľavy od návalu horúčavy, ako prevencia vzniku ochorení spojených s menopauzou, ako je osteoporóza, mentálne poruchy, hypertenzia a ateroskleróza. Práve tieto patológie sú nežiaduce a nebezpečné.

Nevýhody menopauzy hormonálnej terapie sú tu stále. Nesprávne zvolené, konkrétne vysoké dávky estrogénových prípravkov, môžu skutočne poškodiť.

Možné vedľajšie účinky užívania vysokých dávok estrogénu:

 • rozvoj mastopatie a zvýšené riziko rakoviny prsníka, t
 • bolestivá menštruácia a výrazný premenštruačný syndróm, nedostatok ovulácie,
 • môže prispieť k rozvoju benígnych nádorov maternice a príveskov, t
 • únava a emočná nestabilita,
 • opuch,
 • zvýšené riziko vzniku žlčových kameňov, t
 • krvácanie z maternice spôsobené rozvojom hyperplázie maternice,
 • zvýšené riziko hemoragických mozgových príhod.
Iné možné vedľajšie účinky HRT, ktoré nie sú spojené s vysokými dávkami estrogénu: t

 • tesnenie prsníka,
 • krvácanie z pošvy, nesúvisiace s menštruačným cyklom,
 • zvýšená tvorba plynu v črevách (nadúvanie),
 • ak sa používajú len estrogénové prípravky bez progesterónu alebo naopak, je možný nárast hmotnosti.
Správne predpísaná HRT však významne znižuje riziko všetkých vedľajších účinkov. Negatívny účinok estrogénu je neutralizovaný kombináciou s progesterónom. Preto je vo väčšine prípadov hormonálna substitučná liečba predpísaná vo forme týchto dvoch hormónov. Monoterapia s jedným liekom je zvyčajne indikovaná po odstránení maternice.

V každom prípade by sa substitučná liečba mala vykonávať pod dohľadom lekára.Ak sa zistí zvýšené riziko tohto alebo tohto vedľajšieho účinku, revidujú sa dávky, režim, spôsob podávania hormónov a vhodnosť ďalšieho použitia hormonálnej substitučnej terapie.

HRT s menopauzou - lieky novej generácie: recenzie, zoznam

S vekom sa hladina estrogénu v ženskom tele začína znižovať. To vedie k množstvu príznakov, ktoré spôsobujú nepohodlie. Ide o nočné potenie, zvýšenie mastnej podkožnej vrstvy, hypertenziu, suchosť sliznice pohlavných orgánov, inkontinenciu moču. Hormonálna substitučná terapia (HRT) pomôže vyhnúť sa takému nepríjemnému stavu. Lieky môžu odstrániť príznaky menopauzy a znížiť riziko komplikácií spojených s obdobím menopauzy. Medzi takéto lieky patrí "Klimonorm", "Klimadinon", "Femoston", "Angelic". Počas menopauzy sa má HRT vykonávať s mimoriadnou opatrnosťou. Prípravy novej generácie môžu vymenovať iba kvalifikovaného gynekológa.

Forma uvoľňujúca liek "Klimonorm"

Droga patrí medzi lieky proti menopauze. Vyrába sa vo forme dražé dvoch druhov. Prvý druh dražé má žltú farbu. Hlavnou látkou v kompozícii je estradiol valerát 2 mg. Druhý typ dražé - hnedý. Hlavnou zložkou je estradiol valerát 2 mg a levonorgestrel 150 mcg. Balené lieky v blistroch po 9 alebo 12 kusoch.

S pomocou tohto lieku sa HRT často vykonáva počas menopauzy. Prípravy novej generácie majú vo väčšine prípadov dobré hodnotenia. Vedľajšie účinky sa nevyvíjajú, ak dodržiavate odporúčania lekára.

Účinok lieku "Klimonorm"

"Klimonorm" - kombinovaný liek, ktorý je určený na odstránenie príznakov menopauzy a skladá sa z estrogénu a gestagénu. V tele sa látka estradiol valerát mení na estradiol prírodného pôvodu. Látka levonorgestrel pridaná do hlavného liečiva je prevencia rakoviny endometria a hyperplázie. Vďaka unikátnemu zloženiu a špeciálnemu rozvrhu príjmu je možné po liečbe obnoviť menštruačný cyklus u žien s maternicami.

Estradiol úplne kompenzuje prirodzený estrogén v tele v okamihu, keď nastane menopauza. Pomáha vyrovnať sa s vegetatívnymi a psychologickými problémami, ktoré vznikajú počas menopauzy. Je tiež možné spomaliť tvorbu vrások a zvýšiť obsah kolagénu v koži počas HSL počas menopauzy. Lieky pomáhajú znižovať celkový cholesterol a znižujú riziko črevných ochorení.

farmakokinetika

Pri požití sa liek absorbuje v krátkom čase v žalúdku. V tele sa liek metabolizuje na estradiol a estrol. Už počas dvoch hodín sa pozoruje maximálna aktivita činidla v plazme. Látka levonorgestrel sa takmer 100% viaže na krvný albumín. Vylučuje sa močom a trochu žlčou. S osobitnou pozornosťou stojí za to vyzdvihnúť lieky na vykonanie ZGT na vrchole. Lieky na úrovni 1 sa považujú za účinné a môžu významne zlepšiť stav ženy po 40 rokoch. Lieky z tejto skupiny zahŕňajú liek „Klimonorm“.

Indikácie a kontraindikácie

Liek sa môže používať v nasledujúcich prípadoch:

 • hormonálnu substitučnú liečbu menopauzy,
 • involučné zmeny kože a slizníc urogenitálneho systému,
 • nedostatok estrogénu počas menopauzy,
 • preventívne opatrenia proti osteoporóze, t
 • normalizáciu mesačného cyklu
 • terapeutického procesu s primárnou a sekundárnou amenoreou.

 • menštruačné krvácanie
 • dojčenie
 • prekancerózne a rakovinové stavy závislé od hormónov,
 • rakovina prsníka,
 • ochorenie pečene,
 • akútna trombóza a tromboflebitída,
 • precitlivenosť na zložky
 • hypotenzia,
 • ochorenia maternice.

HRT nie je vždy indikovaná počas menopauzy. Prípravky novej generácie (zoznam je uvedený vyššie) sa predpisujú len vtedy, ak je menopauza sprevádzaná výrazným zhoršením pohody ženy.

Ak pretrvávajú obdobia, liečba sa má začať v piaty deň cyklu. S amenoreou a menopauzou sa môže liečebný proces začať kedykoľvek počas cyklu, s výnimkou tehotenstva. Jedno balenie lieku Klimonorm je určené na 21-dňovú dávku. Nástroj je opitý podľa tohto algoritmu:

 • prvých 9 dní žene žena žlta
 • ďalších 12 dní sú hnedé dražé,

Po liečbe sa objaví menštruácia, zvyčajne druhý alebo tretí deň po užití poslednej dávky lieku. Sedem dní je prestávka a potom musíte vypiť ďalší balíček. Kvapky by sa mali užívať bez žuvania a piť vodu. Je potrebné, aby ste náradie odobrali v určitom čase, nechýbali.

Je nevyhnutné dodržiavať schému HRT s menopauzou. Prípravy novej generácie môžu mať negatívne hodnotenia. Nebude možné dosiahnuť požadovaný účinok, ak zabudnete včas užívať dražé.

V prípade predávkovania sa môžu vyskytnúť také nepríjemné javy, ako sú poruchy trávenia, vracanie a krvácanie, ktoré nie sú spojené s menštruáciou. Neexistuje žiadne špecifické antidotum. V prípade predávkovania je predpísaná symptomatická liečba.

Lekárstvo "Femoston"

Liek patrí do skupiny liekov proti menopauze. K dispozícii vo forme tabliet dvoch druhov. V balení nájdete pilulky bielej farby s filmovým krytom. Hlavnou látkou je estradiol v dávke 2 mg. Aj na prvý typ tabliet sú sivé. Kompozícia obsahuje 1 mg estradiolu a 10 mg didrogesterónu. Balený nástroj v blistroch po 14 kusoch. Druhý typ zahŕňa ružové tablety, ktoré obsahujú 2 mg estradiolu.

S týmto nástrojom sa často vykonáva náhradná liečba. Pri zvláštnej pozornosti sa vyberá, keď ide o HSL počas menopauzy, lieky. Recenzia "Femoston" má pozitívne aj negatívne. Stále prevládajú dobré výroky. Liek eliminuje mnohé klimakterické prejavy.

Femoston je dvojfázový kombinovaný liek na liečbu postmenopauzy. Obidve zložky liečiva sú analógy ženských pohlavných hormónov progesterónu a estradiolu. Posledný menovaný doplňuje zásobu estrogénu počas menopauzy, odstraňuje príznaky vegetatívnej a psycho-emocionálnej povahy, zabraňuje vzniku osteoporózy.

Didrogesterón je gestagén, ktorý znižuje riziko hyperplázie a rakoviny maternice. Táto látka má estrogénovú, androgénnu, anabolickú a glukokortikoidnú aktivitu. Keď sa uvoľní do žalúdka, rýchlo sa vstrebáva a potom sa plne metabolizuje. Ak je HSL indikovaná na menopauzu, má sa použiť „Femoston“ a „Klimonorm“.

Liek "Klimadinon"

Liek sa týka prostriedkov na zlepšenie pohody počas menopauzy. Má fytoterapeutické zloženie. K dispozícii vo forme tabliet a kvapiek. Tablety ružovej farby s hnedým odtieňom. Kompozícia obsahuje suchý extrakt cimicifuga 20 mg. Kvapky obsahujú tekutý extrakt cimicifuga 12 mg. Kvapky majú svetlohnedú farbu a vôňu čerstvého dreva.

 • vegetatívne-vaskulárne poruchy spojené so symptómami menopauzy.
 • nádorov závislých od hormónov
 • dedičná neznášanlivosť laktózy,
 • alkoholizmus,
 • precitlivenosť na zložky.

Pred začatím HSL s menopauzou si pozorne prečítajte pokyny. Prípravky (omietky, kvapky, dražé) by sa mali používať len na odporúčanie gynekológa.

Liek "Klimadinon" predpísal jednu tabletu alebo 30 kvapiek dvakrát denne. Odporúča sa súčasne vykonávať terapiu. Priebeh liečby závisí od individuálnych vlastností organizmu.

Drog "Angelic"

Týka sa prostriedkov, ktoré sa používajú na liečbu menopauzy. K dispozícii vo forme šedo-ružových tabliet. Liečivo obsahuje 1 mg estradiolu a 2 mg drospirenónu. Balený nástroj v blistroch, každý po 28 kusoch. Odborník vám povie, ako správne vykonávať HSL počas menopauzy. Lieky novej generácie sa nemôžu používať bez predchádzajúcej konzultácie. Hormonálna terapia môže byť prospešná aj škodlivá.

Liek má nasledujúce indikácie:

 • hormonálnej substitučnej liečby počas menopauzy, t
 • prevencia osteoporózy s menopauzou.
 • krvácanie z pošvy temného pôvodu,
 • rakovina prsníka,
 • diabetes mellitus
 • hypertenzia,
 • trombóza.

V období menopauzy mnohí gynekológovia odporúčajú vykonávať HSL počas menopauzy. Lieky novej generácie sú vynikajúcim riešením pre ženy staršie ako 45 rokov.

Dávkovanie liekov "Angelic"

Jedno balenie je určené na 28 dní. Užívajte jednu pilulku denne. Je lepšie piť liek súčasne, bez žuvania a pitnej vody. Mala by byť liečba bez medzier. Zanedbanie odporúčaní nielenže neprinesie pozitívny výsledok, ale môže tiež vyvolať vaginálne krvácanie. Iba správne dodržiavanie schémy pomôže normalizovať menštruačný cyklus v procese vykonávania HSL počas menopauzy.

Nová generácia liekov (Angelic, Klimonorm, Klimadinon, Femoston) má unikátne zloženie, ktoré pomáha obnoviť ženskú hormonálnu nerovnováhu.

Sadra "Klimara"

Tento liek je dostupný vo forme náplasti obsahujúcej 3,8 mg estradiolu. Nástroj oválneho tvaru je prilepený na povrch kože, skrytý pod oblečením. V procese používania náplasti sa uvoľní aktívna zložka, čím sa zlepší stav ženy. Po 7 dňoch sa musí náradie odstrániť a prilepiť na iné miesto.

Vedľajšie účinky užívania náplasti sa vyvíjajú veľmi zriedka. Napriek tomu by mal byť hormonálny liek použitý len po konzultácii s lekárom.

Recenzia HRT

Lieky novej generácie, ktoré sa používajú v hormonálnej substitučnej terapii, sú schopné obnoviť zdravie žien v období menopauzy. Majú dobré hodnotenie od žien nad 45 rokov. Lieky na krátke obdobie uľavujú pacientov od vegetatívnych a psycho-emocionálnych porúch, sú tiež vynikajúcou prevenciou osteoporózy. Všetky fondy sú dobre tolerované a nie návykové.

Odborníci poznamenávajú, že po ukončení liečby je menštruačný cyklus normalizovaný u žien, koža sa stáva zdravou a jemnou a jemnou. Hladiny cholesterolu v krvi sú znížené. Malé vrásky sú vyhladené na tvári, pacienti majú veľkú náladu a výbuch energie. Tablety a pilulky sa ľahko prijímajú podľa schémy. Všetky majú ochranný plášť, ktorý nedráždi žalúdočnú sliznicu. Populárna je aj hormonálna náplasť.

Na rozdiel od všetkých stereotypov: dievča so vzácnou genetickou poruchou ovláda svet módy Toto dievča sa volá Melanie Gaidos a rýchlo sa rozišla do sveta módy, šokujúcich, inšpirujúcich a ničiacich hlúpe stereotypy.

Neodpustiteľné chyby vo filmoch, ktoré ste si pravdepodobne nikdy nevšimli, pravdepodobne existuje len veľmi málo ľudí, ktorí by neradi sledovali filmy. Avšak aj v najlepšom filme sú chyby, ktoré si divák môže všimnúť.

9 slávnych žien, ktoré sa zamilovali do žien Záujem nie o opačné pohlavie nie je nezvyčajný. Ak sa priznáte, môžete sotva prekvapiť alebo zatriasť.

11 podivných znakov, ktoré naznačujú, že ste v posteli dobrí. Chcete tiež veriť, že vášmu romantickému partnerovi prinášate radosť v posteli? Aspoň nechcete červenať a ospravedlniť ma.

Čo hovorí tvar nosa o vašej osobnosti? Mnohí odborníci sa domnievajú, že pri pohľade na nos môžete veľa povedať o osobnosti človeka. Preto, keď sa prvýkrát stretnete, dávajte pozor na neznámy nos.

13 znamení, že máte najlepšieho manžela Manželia sú naozaj skvelí ľudia. Aká škoda, že dobrí manželia nerastú na stromoch. Ak vaša druhá polovica robí týchto 13 vecí, potom môžete s.

Predpísaná hormonálna terapia pre menopauzu

Climax, dokonca aj s ľahkým chodom, je vnímaný ako nevyhnutné zlo. Zdravotný stav sa zhoršuje av rôznych smeroch často navštevujú rušivé myšlienky. Ale len málo ľudí sa s tým snaží vyrovnať s pomocou drog, alebo žien, pretože nekompetentnosť, vybrať zlé prostriedky.

Medzitým je menopauzálna hormonálna terapia schopná vytvoriť zázrak a zmeniť starú, životom unavenú ženu na zdravú a plnú energiu.

Prečo potrebujeme SGT?

Mnohé ženy majú predsudky proti klimakterickej hormonálnej terapii, že jej poškodenie ďaleko prevyšuje pozitívny účinok. Obavy sú neopodstatnené, telo vďaka týmto komponentom funguje už mnoho rokov. Zabezpečili normálny metabolizmus, prácu všetkých systémov. Zlyhanie hormónov skôr spôsobuje výskyt ochorenia, čo nakoniec vedie k predčasnému starobe a dokonca k smrti.

To neznamená, že analógy látok sa môžu prijímať nezávisle a nekontrolovateľne. V každom prípade by mala byť voľba založená na rôznych telesných parametroch konkrétnej ženy. Záleží tiež na štádiu menopauzy.

V postmenopauze, to znamená rok od poslednej menštruácie a neskôr, sú potrebné iné prostriedky ako v počiatočnej fáze. Posledné štádium menopauzy možno opísať pomocou niekoľkých funkcií:

 • Práca kardiovaskulárneho systému sa zhoršuje. Krv necirkuluje cez telo, stáva sa viac viskóznym. Plavidlá sú menej odolné, na nich sa objavujú usadeniny. Príliv vyvoláva srdcové zlyhanie, približuje pravdepodobnosť srdcového infarktu a mŕtvice,
 • Je tu nespavosť. Vegeto-vaskulárne poruchy zapríčinené vymiznutím vplyvu pohlavných hormónov vedú k zvýšenej neuro-psychologickej vzrušivosti, rýchlej únave. Zabrániť spánku a prílivu a odlivu,
 • Vyvolávajú sa atrofické procesy genitálnych a urinárnych orgánov, ktoré vykazujú nepríjemné pocity, pálenie sliznice, svrbenie. To vyvoláva zápalové a infekčné gynekologické ochorenia, ako aj cystitídu. problémy s močením, inkontinencia,
 • Riziko poranení a zlomenín v dôsledku osteoporózy (oslabenie kostného tkaniva v dôsledku straty vápnika) sa zvyšuje, zmeny v kĺboch ​​sú pozorované.

Toto je všeobecný zoznam prejavov, s ktorými sa menopauza "darí". V tomto veku môžu byť zistené aj individuálne symptómy.

Po menopauze však postmenopauzálna dysfunkcia zlepšuje zdravie a kvalitu života a predlžuje ju. Prípravky na menopauzu:

 • Normalizovať lipidové spektrum krvi nie je horšie ako statíny určené na tento účel,
 • Znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení o 30%
 • Pozitívny vplyv na metabolizmus sacharidov,
 • Zasahuje do deštrukcie kostí.

Zobrazujú sa všetci?

Prostriedky použité na túto terapiu sú založené na estrogéne, progesteróne alebo len na prvej látke. Ovplyvňujú telo v komplexe. Estrogény umožňujú rozšíriť endometrium, progesterón tento účinok znižuje.

Pri niektorých chorobách môže boj s hormónmi viesť k rozvoju ochorení. ZGT preto nie je predpísané, ak sa diagnostikuje:

 • Akútna hepatitída,
 • trombóza,
 • Nádory prsných žliaz alebo reprodukčných orgánov, t
 • Meningiom.

Čo robiť pred užívaním hormonálnych liekov?

Vzhľadom na kontraindikácie a pravdepodobné neočakávané prejavy je liečba menopauzálneho hormónu potrebná na ochranu pred ochoreniami predpísaná len na základe výsledkov vyšetrenia. Mal by obsahovať:

 • Ultrazvuk reprodukčných orgánov,
 • Krvný test pre biochémiu,
 • Výskum onkocytológie materiálu odobratého z krčka maternice,
 • Ultrazvuk prsníka a mamografia,
 • Štúdium hormonálneho stavu s detekciou koncentrácie TSH, FSH, estradiolu, prolaktínu, glukózy, t
 • Test zrážanlivosti krvi.

Okrem týchto povinných pre všetky štúdie sa odporúča pre niektorých:

 • Lipidogram, tj analýza cholesterolu,
 • Denzitometria, odhaľujúca hustotu kostí.

Vlastnosti HRT v poslednom štádiu menopauzy

Postmenopauzálna hormonálna substitučná terapia je predpísaná nielen vzhľadom na existujúce príznaky stavu, ktorý je potrebné zastaviť a potenciálne hrozby. Dôležité vlastnosti ženského tela, ako prítomnosť reprodukčných orgánov.

Ak je maternica zachovaná, keď sú jej liečivá obsahujúce estrogén vystavené, je pravdepodobné, že rast sliznice je, to znamená, že vzniká nebezpečenstvo hyperplázie a rakoviny endometria. Preto v tomto prípade lekár uprednostní prostriedky s progestínmi a androgénmi na odstránenie hrozby. U niektorých žien sa maternica odstráni, ak sa v nej vyskytnú procesy nebezpečné pre zdravie. Substitučná terapia hormónmi za takýchto podmienok bude estrogén.

Trvanie liečby závisí od toho, aké príznaky menopauzy alebo pravdepodobné následky je potrebné odstrániť. Palpitácie, návaly horúčavy budú vyžadovať menej času na užívanie liekov. Na prevenciu a liečbu osteoporózy bude potrebná dlhšia liečba. Zakončenie je také nebezpečné ako štartovanie.

Predĺženie dávky nad rámec požadovanej doby je spojené so zvýšeným rizikom vzniku nádorov, výskytu trombózy, srdcového infarktu, mŕtvice. Celý proces terapie je preto sprevádzaný odbornou kontrolou.

Estrogénová terapia pre menopauzu

V takomto krehkom stave ako postmenopauza.drogy gzt musia byť zložené z nevyhnutného minima hormónov. Obsahujú len estrogén, vhodný na použitie 12 mesiacov od poslednej menštruácie a neskôr nasledujúce produkty:

 • PREMARIN. Okrem redukcie vegetatívno-vaskulárnych prejavov zápasí so stratou kostí vápnika a fosforu, znižuje lipoproteíny s nízkou hustotou v krvi, zvyšuje objem HDL a zlepšuje vylučovanie glukózy. Vezmite nástroj v cykloch 21 dní, potom urobte týždennú prestávku. Možné a dlhodobé používanie. Za deň sa predpisuje 0,3-1,25 µg, zníženie alebo zvýšenie dávky v závislosti od zdravotného stavu,
 • Proginova. V skutočnosti je to estradiol valerát, syntetický analóg toho, čo bolo predtým produkované vaječníkmi. Prípravok udržiava hustotu kostného tkaniva, zabraňuje osteoporóze, udržiava tón slizníc v urogenitálnej zóne. Vezmite 1 tabletu, bez mletia, cyklicky alebo kontinuálne,
 • Dermestril. Obsahuje niekoľko dávkovacích foriem (tablety, spreje, injekcie, náplasti). Eliminuje vazomotorické príznaky menopauzy, inhibuje vylučovanie vápnika z kostí a upchávanie cholesterolu v krvných cievach,
 • Climara. Omietka. obsahujúce estradiol gamygidrat, ktorý sa uvoľňuje a vstupuje do krvi po častiach po 50 ug. Jeho účinok sa rozširuje na úľavu od všetkých príznakov menopauzy, ale je potrebné opraviť liek na tele, nie v blízkosti panvových orgánov a prsných žliaz,
 • Estrofem. Hlavnou látkou je estradiol, ktorý neumožňuje rozvoj osteoporózy, kardiovaskulárnych ochorení a atrofickej vaginitídy. Vyžaduje kontinuálne podávanie 1 tableta denne. Ak po 3 mesiacoch používania je účinok zmiernenia závažných postmenopauzálnych prejavov nedostatočný, lekár môže zmeniť dávkovanie, t
 • Ovestin. Estriol, ktorý tvorí jeho základ, potláča vylúhovanie vápnika z kostí. Liek tiež znižuje možnosť zápalu pošvy a ďalších reprodukčných orgánov v dôsledku obnovy sliznice. Je vo forme sviečok, piluliek a vaginálneho krému. Perorálne užívané 4-8 mg denne. Dlhodobé užívanie vysokých dávok je nežiaduce, je potrebné usilovať sa o ich zníženie.

Ak sú uvedené finančné prostriedky predpísané žene s konzervovanou maternicou, kombinujú sa s gestagénmi obsahujúcimi alebo majúcimi androgény.

Kombinované lieky pre postmenopauzálny zgt

Kombinované postmenopauzálne lieky ukladajú v prípade potreby použitie prerastania endometria. Estrogény, ktoré obsahujú, plnia svoju úlohu, ako v monofázických liekoch. Ich negatívny vplyv je však neutralizovaný prácou gestagénov alebo androgénov. Odborníci si vyberajú z týchto prostriedkov:

 • Klimodien. V ňom je estradiol valerát kombinovaný s dienogestom. Ten prispieva k atrofii endometria, zabraňuje jeho zahusťovaniu, prenikaniu do svalovej vrstvy maternice a krvácaniu. Normalizuje pomer "zlého" a "dobrého" cholesterolu, čím sa odstraňuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Klimodien sa užíva nepretržite, kým je potrebná liečba, tabletka denne,
 • Kliogest. Toto je „tím“ estriolu a noretisterónacetátu. Liek je nevyhnutný pri prevencii a liečbe osteoporózy, zabraňuje vzniku srdcových a urogenitálnych ochorení. Možné problémy s užívaním estriolu s endometiom sa nevyskytujú vďaka noretisterónu, ktorý má progestogénne a mierne androgénne účinky. Na každodenné použitie kontinuálneho liečebného postupu postačuje 1 tableta. Podobne ako Cliogest z hľadiska zloženia a účinkov na telo sú Pauzogest, Evian, Activel, Revmelid,
 • Livial. Jeho účinnou zložkou je tibolón, ktorý má súčasne vlastnosti estrogénu, androgénov a gestagénov. Vďaka tomu nástroj udržiava endometrium pomerne tenké, pomáha šetriť vápnik a normalizuje stav ciev. Táto druhá kvalita znižuje riziko srdcových ochorení, obnovuje zásobovanie mozgu krvou,
 • Femoston 1/5. Nástrojom je kombinácia estradiolu a didrogesterónu. Úspory z osteoporózy, cievnych porúch, návratu libida, vďaka normalizácii slizníc genitálnych a močových orgánov. Nedovoľuje patologické zmeny v endometriu. Nízka dávka estrogénu umožňuje jeho dlhodobé použitie bez ohrozenia následkov. Užívajte Femoston raz denne.

Odporúčame prečítať si článok o liečbe včasnej menopauzy u žien. Dozviete sa o príčinách predčasnej menopauzy, metódach jej zaujatosti, menovaní drog.

homeopatie

Postmenopauzálna substitučná liečba môže byť nielen hormonálna. Fytopreparácie majú podobný účinok na symptómy menopauzy:

Sú veľmi účinné pri prevencii komplikácií menopauzy, nemajú takéto kontraindikácie ako hormóny. A napriek tomu sa musia uplatňovať len na odporúčanie lekára.

Menopauza, správne vybraná hormonálna terapia môže nielen zabrániť koronárnej chorobe srdca, osteoporóze a rakovine čriev. Bolo dokázané, že znižuje riziko poškodenia zraku súvisiaceho s vekom, Alzheimerovej choroby. Drogy prispievajú k zachovaniu vonkajšej mladosti.

Hormonálna substitučná liečba pre menopauzu - všetky výhody a nevýhody

U žien sa na prevenciu a nápravu patologických porúch spojených s menopauzou používajú rôzne neliekové, liečivé a hormonálne činidlá.

Počas posledných 15 - 20 rokov sa rozšírila špecifická hormonálna substitučná liečba menopauzy (HRT). Na rozdiel od skutočnosti, že po veľmi dlhú dobu sa viedli diskusie, v ktorých bol v tejto veci vyjadrený nejednoznačný názor, frekvencia ich využívania dosiahla 20 - 25%.

Hormonálna terapia - klady a zápory

Negatívny postoj jednotlivých výskumníkov a odborníkov je odôvodnený nasledujúcimi výrokmi:

 • nebezpečenstvo narušenia „tenkého“ systému hormonálnej regulácie, t
 • nedostatok schopnosti vyvinúť správne liečebné režimy,
 • zasahovaním do prirodzených procesov starnutia organizmu,
 • nemožnosť presného dávkovania hormónov v závislosti od potrieb tela,
 • vedľajšie účinky hormonálnej terapie vo forme možnosti vzniku malígnych nádorov, kardiovaskulárnych ochorení a vaskulárnej trombózy,
 • nedostatok spoľahlivých údajov o účinnosti prevencie a liečby neskorých komplikácií menopauzy.

Mechanizmy hormonálnej regulácie

Zachovanie stálosti vnútorného prostredia tela a možnosti jeho adekvátneho fungovania ako celku zabezpečuje samoregulačný hormonálny systém priamej a spätnej väzby. Existuje medzi všetkými systémami, orgánmi a tkanivami - mozgovou kôrou, nervovou sústavou, endokrinnými žľazami atď.

Periodicita a trvanie menštruačného cyklu, nástup menopauzálneho obdobia sú regulované hypotalamicko-hypofyzárno-ovariálnym systémom. Fungovanie jednotlivých väzieb, z ktorých hlavnými sú hypotalamické štruktúry mozgu, je tiež založené na princípe priamej a inverznej komunikácie medzi sebou a organizmom ako celkom.

Hypotalamus neustále uvoľňuje hormón uvoľňujúci gonadotropín (GnRg), ktorý stimuluje syntézu a uvoľňovanie prednej hypofýzy folikuly stimulujúcich a luteinizačných hormónov (FSH a LH)). Pod vplyvom posledných vaječníkov (hlavne) produkujú pohlavné hormóny - estrogény, androgény a progestíny (progestogény).

Zvýšenie alebo zníženie hladiny hormónov jedného spojenia, ktoré je tiež ovplyvnené vonkajšími aj vnútornými faktormi, znamená zvýšenie alebo zníženie koncentrácie hormónov produkovaných endokrinnými žľazami iných väzieb a naopak. Toto je všeobecný význam mechanizmu priamej a spätnej väzby.

Zdôvodnenie potreby HRT

Climax je fyziologické prechodné štádium v ​​živote ženy, charakterizované involútnymi zmenami v tele a zánikom hormonálnej funkcie reprodukčného systému. V súlade s klasifikáciou 1999 v období menopauzy, začínajúc od 39-45 rokov a trvajúcou do 70-75 rokov, existujú štyri fázy - premenopauza, menopauza. po menopauze a perimenopauze.

Hlavným východiskovým faktorom vo vývoji menopauzy je deplécia folikulárnej jednotky súvisiaca s vekom a hormonálna funkcia vaječníkov, ako aj zmeny v nervovom tkanive mozgu, čo vedie k zníženiu produkcie vaječníkov, v prvom rade k progesterónu a potom k estrogénu ak zníženiu citlivosti hypotalamu na ne, a teda k zníženiu citlivosti hypotalamu na ne. Syntéza GnRg.

Súčasne, v súlade so zásadou mechanizmu spätnej väzby, hypofýza „reaguje“ na zvýšenie FSH a LH v reakcii na tento pokles hormónov, aby sa stimulovala ich produkcia. V dôsledku tohto „posilnenia“ vaječníkov je zachovaná normálna koncentrácia pohlavných hormónov v krvi, ale už so stresovou funkciou hypofýzy a zvýšením krvného obsahu hormónov, ktoré syntetizuje, čo sa prejavuje v krvných testoch.

Avšak estrogén sa časom stáva nedostatočným pre zodpovedajúcu reakciu hypofýzy a postupne dochádza k vyčerpaniu tohto kompenzačného mechanizmu. Všetky tieto zmeny vedú k dysfunkcii iných žliaz s vnútornou sekréciou, hormonálnej nerovnováhe v tele s prejavmi vo forme rôznych syndrómov a symptómov, z ktorých hlavné sú:

 • menopauzálny syndróm vyskytujúci sa u premenopauzálnych žien u 37% žien, 40% v menopauze, 20% za 1 rok po jeho nástupe a 2% za 5 rokov po jeho nástupe, menopauzálny syndróm sa prejavuje náhlym návalom horúčavy a potením (50-80%), záchvaty s zimnicou, psychoemotická nestabilita a nestabilný krvný tlak (často zvýšený), rýchly srdcový tep, znecitlivenie prstov, brnenie a bolesť v srdci, porucha pamäti a poruchy spánku, depresia, iné príznaky bolesti hlavy E,
 • poruchy moču - zníženie sexuálnej aktivity, suchosť sliznice pošvy, sprevádzané pálením, svrbením a dyspareuniou, bolesť pri močení, inkontinencia moču,
 • dystrofické zmeny kože a jej príveskov - difúzna alopécia, suchá koža a zvýšená krehkosť nechtov, prehlbovanie vrások a záhybov kože,
 • metabolicko-metabolické poruchy, ktoré sa prejavujú zvýšením telesnej hmotnosti so zníženou apetítom, retenciou tekutín v tkanivách s výskytom pastosity tváre a opuchom nôh, zníženou toleranciou glukózy atď.
 • neskoré prejavy - pokles minerálnej hustoty kostí a rozvoj osteoporózy, hypertenzie a ischemickej choroby srdca, Alzheimerovej choroby atď.

Takže na pozadí zmien súvisiacich s vekom u mnohých žien (37-70%) môžu byť všetky fázy menopauzy sprevádzané jedným alebo iným dominantným komplexom patologických symptómov a syndrómov rôznej závažnosti a závažnosti. Sú spôsobené nedostatkom pohlavných hormónov s príslušným významným a trvalým zvýšením produkcie gonadotropných hormónov predného hypofyzárno-luteinizačného (LH) a folikuly stimulujúceho (FSH).

Hormonálna substitučná liečba menopauzy, berúc do úvahy mechanizmy jej vývoja, je patogeneticky zdravá metóda na prevenciu, elimináciu alebo výrazné zníženie dysfunkcie orgánov a systémov a na zníženie rizika vzniku závažných ochorení spojených s nedostatkom pohlavných hormónov.

Hormonálna terapia pre menopauzu

Hlavné zásady HRT sú:

 1. Používajte len lieky podobné prirodzeným hormónom.
 2. Použitie nízkych dávok, ktoré zodpovedajú koncentrácii endogénneho estradiolu u mladých žien do 5-7 dní menštruačného cyklu, to znamená v proliferačnej fáze.
 3. Použitie estrogénov a progestogénov v rôznych kombináciách, umožňujúce vylúčiť procesy hyperplázie endometria.
 4. V prípadoch pooperačnej neprítomnosti maternice - možnosť použitia len prerušovaných alebo nepretržitých estrogénov.
 5. Minimálne trvanie hormonálnej terapie na prevenciu a liečbu ischemickej choroby srdca a osteoporózy by malo byť 5-7 rokov.

Hlavnou zložkou liečiv na hormonálnu substitučnú terapiu sú estrogény a pridávanie gestagénov sa uskutočňuje za účelom prevencie hyperplastických procesov v sliznici maternice a kontroly jej stavu.

Tablety na substitučnú liečbu menopauzy obsahujú nasledujúce skupiny estrogénov:

 • syntetické, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou perorálnych kontraceptív - etinylestradiol a dietylstilbestrol,
 • konjugované alebo mikronizované formy (pre lepšiu absorpciu v tráviacom trakte) prírodných hormónov estriolu, estradiolu a estrónu, medzi ktoré patrí mikronizovaný 17 beta estradiol, ktorý je súčasťou takých liekov ako Clikogest, Femoston, Estrofen a Trisequens,
 • éterové deriváty - estriol-sukcinát, estrónsulfát a estradiolvalerát, ktoré sú zložkami prípravkov Klimene, Klimonorm, Divina, Proginova a Cycloproginova,
 • prírodné estrogény konjugované a ich zmes, rovnako ako éterové deriváty v prípravkoch Hormplex a Premarin.

Na parenterálne (kožné) použitie v prítomnosti závažných ochorení pečene a pankreasu sa používajú záchvaty migrény, hypertenzia viac ako 170 mm Hg, gély (Estragel, Divigel) a náplasti (Klimara) obsahujúce estradiol. Keď sa používajú a neporušená (konzervovaná) maternica s príveskami, je potrebné pridať prípravky progesterónu („Utrogestan“, „Duphaston“).

Substitučné liečivá obsahujúce gestagény

Progestín produkovaný s rôznymi stupňami aktivity a majú negatívny vplyv na metabolizmus sacharidov a lipidov. Preto sa používajú v minimálnej dávke potrebnej na reguláciu sekréciou endometria. Patrí medzi ne:

 • didrogesterón (Duphaston, Femoston), ktorý nemá metabolické a androgénne účinky,
 • Noretisterón acetát (Norkolut) s androgénnym účinkom - odporúča sa pre osteoporózu, t
 • Livial alebo Tibolon, vo svojej štruktúre blízko Norkolutu a považované za najúčinnejšie lieky na prevenciu a liečbu osteoporózy,
 • Diane-35, Androkur, Klymen, obsahujúci cyproterón acetát, ktorý má antiandrogénny účinok.

Lieky kombinovanej substitučnej terapie, ktoré zahŕňajú estrogény a progestogény, zahŕňajú Triaclim, Klimonorm, Angelik, Ovestin atď.

Spôsoby užívania hormonálnych liekov

Boli vyvinuté rôzne režimy a schémy hormonálnej terapie pre menopauzu, používané na elimináciu skorých a neskorých účinkov spojených s nedostatočnosťou alebo nedostatkom funkcie hormonálnych vaječníkov. Hlavné odporúčané systémy sú:

 1. Krátkodobé, zamerané na prevenciu menopauzálneho syndrómu - návaly horúčavy, psycho-emocionálne poruchy, urogenitálne poruchy, atď. Trvanie liečby podľa krátkodobej schémy je od troch mesiacov do šiestich mesiacov s možnosťou opakovaných kurzov.
 2. Dlhé - 5-7 rokov alebo viac. Jeho cieľom je predchádzať neskorým abnormalitám, medzi ktoré patrí osteoporóza, Alzheimerova choroba (riziko jej vývoja je znížené o 30%), ochorenie srdca a cievne ochorenia.

Existujú tri spôsoby užívania tabliet liekov:

 • monoterapia estrogénovými alebo progestogénnymi látkami v cyklickom alebo kontinuálnom t
 • bifázické a trojfázové estrogén-gestagénové prípravky v cyklickom alebo kontinuálnom režime, t
 • kombinácia estrogénu s androgénmi.

Hormonálna terapia pre chirurgickú menopauzu

Záleží na množstve vykonanej operácie a veku ženy:

 1. Po odstránení vaječníkov a konzervovanej maternice u žien mladších ako 51 rokov sa odporúča užívať cyklický režim 2 mg estradiolu s 1 mg ciprateronu alebo 0, 15 mg levonorgestrelu, 10 mg medroxyprogesterónu alebo 10 mg didprogesterónu alebo 1 mg estrodiolu. s 10 mg dydrogesterónu.
 2. Za rovnakých podmienok, ale u žien vo veku 51 rokov a starších a tiež po vysoko supravaginálnej amputácii maternice s príveskami, 2 mg estradiolu v monofázickom režime s 1 mg noretisterónu alebo 2,5 mg alebo 5 mg medroxyprogesterónu, alebo 2 mg alebo 2 mg Drosyrenonu alebo 1 mg estradiolu s 5 mg didrosterónu. Okrem toho je možné použiť Tibolon (označuje lieky skupiny STEAR) 2,5 mg denne.
 3. Po chirurgickej liečbe endometriózy s rizikom recidívy, jednofázový režim estradiolu s dienogestom 2 mg alebo 1 mg estradiolu s 5 mg didrogesterónu alebo s liečbou STEARom.

Nežiaduce účinky HRT a kontraindikácie na jeho použitie

Možné vedľajšie účinky hormonálnej liečby pri menopauze:

 • prekrvenie a citlivosť prsných žliaz, vývoj nádorov v nich,
 • zvýšená chuť do jedla, nevoľnosť, bolesť brucha, biliárna dyskinéza,
 • pastorácia tváre a dolných končatín v dôsledku zadržiavania tekutín v tele, prírastku hmotnosti, t
 • suchú sliznicu pošvy alebo zvýšenie hlienu krčka maternice, nepravidelného a menštruačného krvácania z maternice,
 • migréna, únava a slabosť,
 • svalové kŕče dolných končatín,
 • výskyt akné a seborrhea,
 • trombóza a tromboembolizmus.

Hlavné kontraindikácie pre hormonálnu liečbu menopauzy sú nasledovné:

 1. Zhubné nádory prsných žliaz alebo vnútorných pohlavných orgánov v histórii.
 2. Krvácanie z maternice neznámeho pôvodu.
 3. Ťažký diabetes.
 4. Pečeňové zlyhanie obličiek.
 5. Zvýšená zrážanlivosť krvi, sklon k trombóze a tromboembólia.
 6. Porušenie metabolizmu lipidov (možné použitie hormónov vonku).
 7. Prítomnosť endometriózy vaječníkov alebo adenomyózy (kontraindikácia použitia estrogénovej monoterapie).
 8. Precitlivenosť na lieky.
 9. Vývoj alebo zhoršenie takých ochorení, ako je mastopatia, autoimunitné ochorenia spojivového tkaniva, reumatizmus, epilepsia, bronchiálna astma.

Včasná a primerane použitá a individuálne zvolená hormonálna substitučná liečba zabraňuje závažným zmenám v ženskom tele počas menopauzy, zlepšuje nielen jej fyzický, ale aj psychický stav, a významne zlepšuje úroveň kvality.

Zmeny v tele žien počas menopauzy

V skutočnosti je menopauza výsledkom prirodzeného starnutia ženského tela, ktoré je spojené s postupnou inhibíciou funkcií reprodukčného systému a zabezpečuje produkciu hormónov.

Počas menopauzy sú v ženskom tele nasledujúce zmeny:

 1. Climakterický syndróm je vyjadrený špecifickými príznakmi: návaly horúčavy a potenie, nestabilita krvného tlaku a duševný stav, zimnica, tachykardia, nespavosť, znecitlivenie prstov, bolesť hlavy. U väčšiny žien sa takéto abnormality vyskytujú počas premenopauzy alebo menopauzálnej fázy, ale u niektorých sa syndróm môže vyvinúť len v ďalších fázach..
 2. Porušenia urogenitálneho systému sú charakterizované výrazným poklesom sexuálnej aktivity, nepohodlie v pošve, svrbením, pálením a bolesťou pri vyprázdňovaní močového mechúra, spontánnom močení.
 3. Dystrofia kože a príveskov sa prejavuje vo forme zvýšenej suchosti kože, lámavosti nechtov, alopécie, hromadnej tvorby vrások.
 4. Poruchy metabolizmu a metabolizmu vedú k nárastu hmotnosti so stratou chuti do jedla, opuchom tváre a dolnej časti nohy v dôsledku zadržiavania tekutín v tkanivách.
 5. V neskorom štádiu znižuje sa pevnosť kostí s tvorbou príznakov osteoporózy, rozvoja arteriálnej hypertenzie a ischemických procesov.

Aké hormóny chýbajú?

Vývoj menopauzy je prudký pokles schopnosti vaječníkov produkovať progesterón a následne estrogénov v dôsledku degeneratívneho oslabenia folikulárneho mechanizmu a zmien v tkanivách mozgových nervov., V tejto súvislosti sa znižuje citlivosť hypotalamu na tieto hormóny, čo vedie k zníženiu produkcie gonadotropínu (GnRg).

Reakciou je zvýšená práca hypofýzy pri produkcii luteinizačných (LH) a folikuly stimulujúcich (FSH) hormónov, ktoré sú určené na stimuláciu produkcie stratených hormónov. V dôsledku nadmernej aktivácie hypofýzy je hormonálna rovnováha počas určitého obdobia stabilizovaná. Potom nedostatok estrogénu ovplyvňuje a funkcie hypofýzy postupne spomaľujú.

Znížená produkcia LH a FSH vedie k zníženiu počtu GnRg. Vaječníky spomaľujú produkciu pohlavných hormónov (progestíny, estrogény a androgény) až do úplného zastavenia ich produkcie. Je to prudký pokles týchto hormónov a vedie k klimatickým zmenám v ženskom tele..

O norme FSH a LH s menopauzou si prečítajte tu.

Čo je hormonálna substitučná liečba?

Hormonálna substitučná liečba menopauzy (HRT) je liečebná metóda, pri ktorej sa podávajú lieky podobné pohlavným hormónom, ktorých vylučovanie sa oneskoruje. Ženské telo rozpoznáva tieto látky ako prirodzené a funguje normálne. To zaisťuje potrebnú hormonálnu rovnováhu.

Mechanizmus účinku lieku je určený kompozíciou, ktorá môže byť založená na skutočných (živočíšnych), rastlinných (fytohormónoch) alebo umelých (syntetizovaných) zložkách., Kompozícia môže obsahovať hormóny len jedného špecifického typu alebo kombináciu niekoľkých hormónov.

V mnohých produktoch sa estradiol valerát používa ako účinná látka, ktorá sa v ženskom tele mení na prirodzený estradiol, ktorý imituje presne estrogén. Častejšie sú kombinované varianty, kde okrem uvedenej zložky obsahuje zložky tvoriace gestagén - didrogesterón alebo levonorgestrel. Dostupné sú aj lieky s kombináciou estrogénu a androgénu.

Existujú 2 hlavné terapeutické režimy hormonálnej substitučnej liečby.:

 1. Krátka liečba, Kurz je určený pre 1,5-2,5 roka a je vymenovaný s ľahkým klimakterickým obdobím, bez zjavných porúch v ženskom tele.
 2. Dlhodobá liečba, Pri prejave výrazných porušení, vrátane v orgánoch vnútornej sekrécie, kardiovaskulárneho systému alebo psycho-emocionálnej povahy môže trvanie liečby dosiahnuť 10-12 rokov.

Za takéto okolnosti môžu slúžiť indikácie na vymenovanie HRT.:

 1. Akákoľvek fáza menopauzy. Tieto úlohy sú stanovené - premenopauza - normalizácia menštruačného cyklu, menopauza - symptomatická liečba a zníženie rizika komplikácií, postmenopauza - maximálne zmiernenie stavu a vylúčenie nádorov.
 2. Predčasná menopauza. Liečba je potrebná na zastavenie inhibície reprodukčných ženských funkcií.
 3. Po chirurgických zákrokoch spojených s odstránením vaječníkov. HRT pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu, ktorá zabraňuje drastickým zmenám v tele.
 4. Prevencia porúch a patologických stavov súvisiacich s vekom.
 5. Niekedy sa používa ako antikoncepčné opatrenie.

Argumenty pre a proti

Okolo HRT existuje mnoho mýtov, ktoré ženy vystrašujú, čo niekedy spôsobuje, že sú k takejto liečbe skeptickí., Ak chcete urobiť správne rozhodnutie, musíte sa zaoberať skutočnými argumentmi oponentov a priaznivcov metódy.

Hormonálna substitučná terapia zabezpečuje postupné prispôsobenie ženského tela prechodu na iné podmienky, čím sa predchádza vážnym poruchám vo fungovaní radu vnútorných orgánov a systémov..

V prospech HRT sa hovorí, že takéto pozitívne účinky:

 1. Normalizácia psycho-emocionálneho pozadia, vrátane eliminuje záchvaty paniky, výkyvy nálady a nespavosť.
 2. Zlepšenie fungovania močového systému.
 3. Inhibícia deštruktívnych procesov v kostných tkanivách v dôsledku zachovania vápnika.
 4. Predĺženie sexuálneho obdobia v dôsledku zvýšeného libida.
 5. Normalizácia metabolizmu lipidov, ktorá znižuje cholesterol. Tento faktor znižuje riziko aterosklerózy.
 6. Ochrana pošvy pred atrofiou, ktorá zabezpečuje normálny stav penisu.
 7. Významná úľava od menopauzálneho syndrómu, vč. zmäkčujúce prílivy.

Terapia sa stáva účinným preventívnym opatrením na prevenciu vzniku mnohých patológií - kardiologických ochorení, osteoporózy, aterosklerózy..

Argumenty odporcov HRT sú založené na takýchto argumentoch.:

 • nedostatočná znalosť zavedenia do systému regulácie hormonálnej rovnováhy,
 • obtiažnosť výberu optimálnej terapeutickej schémy,
 • zavedenie biologických tkanív do prirodzených procesov prirodzeného starnutia, t
 • neschopnosť stanoviť presný príjem hormónov organizmom, čo sťažuje ich dávkovanie v prípravkoch,
 • nedostatok dôkazov o skutočnej účinnosti v neskorých štádiách komplikácií, t
 • prítomnosť vedľajších účinkov.

Hlavnou nevýhodou HRT je riziko takýchto vedľajších účinkov - bolesť prsníka, tvorba endometriálneho nádoru, prírastok hmotnosti, svalové kŕče, gastrointestinálne problémy (hnačka, tvorba plynov, nauzea), zmeny v chuti do jedla, alergické reakcie (sčervenanie, vyrážka, svrbenie).

Základné drogy

Medzi lieky na vykonávanie HRT patrí niekoľko hlavných kategórií:

Výrobky na báze estrogénu, názvy:

 1. Etinyl Estradiol, Diethylstilbestrol, Sú to orálne antikoncepčné prostriedky a obsahujú hormóny syntetickej povahy.
 2. Clikogest, Femoston, Estrofen, Trisequens, Vychádzajú z prírodných hormónov estriolu, estradiolu a estrónu. Na zlepšenie ich absorpcie v gastrointestinálnom trakte sú hormóny prezentované v konjugovanej alebo mikronizovanej forme.
 3. Klymen, Klimonorm, Divina, Proginova, Prípravky zahŕňajú estrioly a estrón, ktoré sú esenciálnymi derivátmi.
 4. Hormplex, Premarin, Obsahujú iba prírodné estrogény.
 5. Estragel Gels, Divigel a Climar náplasti sú určené na vonkajšie použitie., Používajú sa pri závažných patologických stavoch pečene, chorobách pankreasu, hypertenzii a chronickej migréne.

Výrobky na báze progestagénu:

 1. Duphaston, Themason, Patria k didrogesteronamu a nedávajú metabolické účinky,
 2. Norkolut, Na báze noretisterónacetátu. Má výrazný androgénny účinok a je užitočný pri osteoporóze,
 3. Livial, Tibolon, Tieto lieky sú účinné pri osteoporóze a sú v mnohých ohľadoch podobné predchádzajúcemu lieku,
 4. Klymen, Andokur, Diane-35, Aktívna zložka je ziproterón acetát. Má výrazný antiandrogénny účinok.

Univerzálne prípravky obsahujúce oba hormóny. Najčastejšie - Angelic, Ovestin, Klimonorm, Triaklim.

Zoznam liekov novej generácie

V súčasnosti sa stále viac rozširuje nová generácia liekov. Majú také výhody - používanie zložiek, ktoré sú úplne identické so ženskými hormónmi, komplexný účinok, schopnosť používať menopauzu v akejkoľvek fáze, absencia väčšiny týchto vedľajších účinkov, Sú vyrábané pre pohodlie v rôznych formách - tabletách, krémoch, géloch, náplastiach, injekčných roztokoch.

Najznámejšie drogy:

 1. Klimonormu, Liečivo je kombinácia estradiolu a levonor-sterolu. Účinné na odstránenie príznakov menopauzy. Kontraindikované pri krvácaní ektopickej povahy.
 2. norgestrel, Je to kombinovaný nástroj. Dobre zvláda neurogénnu poruchu a autonómne poruchy.
 3. Cyklo-Proginova, Pomáha zvyšovať ženské libido, zlepšuje fungovanie močového systému. Nemôžu byť použité v patológiách pečene a trombózy.
 4. Klimov, Je založený na acetáte ziproterónu, valeráte, antiandrogéne. Plne obnovuje hormonálnu rovnováhu, zvyšuje sa riziko nárastu hmotnosti a depresie nervového systému. Možné sú alergické reakcie.

Bylinné liečivá

Významnou skupinou liekov na HRT sú rastlinné prípravky a liečivé rastliny samotné.

Takými rastlinami sú skôr aktívni dodávatelia estrogénu.:

 1. sója, S jeho použitím, môžete spomaliť nástup menopauzy, uľahčuje prejavy návaly horúčavy, znižuje srdcové účinky menopauzy.
 2. čierna cohosh, Je schopný zmierniť príznaky menopauzy, blokovať zmeny kostného tkaniva.
 3. Ďatelina červená, Má vlastnosti predchádzajúcich rastlín, a je tiež schopný znížiť cholesterol.

Na základe fytohormónov sa vyrábajú také prípravky.:

 1. Estrofel, Obsahuje fytoestrogén, kyselinu listovú, vitamíny B6 a E, vápnik.
 2. tibolón, Môže byť použitý na prevenciu osteoporózy.
 3. Inoklim, Feminal, Tribustan, Prostriedky sú založené na fytoestrogéne. Poskytujú postupne sa zvyšujúci terapeutický účinok v menopauze.

Hlavné kontraindikácie

V prípade akéhokoľvek chronického ochorenia vnútorných orgánov by mal lekár posúdiť možnosť vykonania HSL, berúc do úvahy vlastnosti ženského tela.

Táto terapia je pri takýchto patológiách kontraindikovaná.:

 • maternicové a ektopické krvácanie (najmä pre nevysvetliteľné príčiny),
 • tvorby nádorov v reprodukčnom systéme a prsnej žľaze,
 • choroby maternice a choroby prsníka,
 • závažné ochorenia obličiek a pečene, t
 • adrenálnej insuficiencie
 • trombóza,
 • anomálie metabolizmu lipidov,
 • endometrióza,
 • diabetes mellitus
 • epilepsie,
 • astma.

Ako odlíšiť krvácanie od menštruácie, prečítajte si v tomto článku.

Vlastnosti chirurgickej liečby menopauzy

Umelé alebo chirurgická menopauza dochádza po odstránení vaječníkov, čo vedie k zastaveniu produkcie ženských hormónov, Za takýchto podmienok môže HRT významne znížiť riziko komplikácií.

Terapia poskytuje takéto systémy.:

 1. Po odstránení vaječníkov, ale prítomnosti maternice (ak je žena mladšia ako 50 rokov) sa aplikuje cyklická liečba v takých variantoch - estradiol a cipraterón, estradiol a levonorgestel, estradiol a didrogesterón.
 2. U žien starších ako 50 rokov - monofázická liečba estradiolom. Môže sa kombinovať s noretisterónom, medroxyprogesterónom alebo drosirenónom. Odporúča sa Tibolon.
 3. Pri chirurgickej liečbe endometriózy. Na elimináciu rizika relapsu sa vykonáva liečba estradiolom v kombinácii s dienogestom, didgesterónom.

Odborné recenzie

Hormonálna substitučná liečba, so všetkými rizikami vedľajších účinkov, je zaslúžene považovaná za jeden z hlavných spôsobov, ako zmierniť stav ženy počas klimického obdobia., Droga poslednej generácie je zbavená mnohých nedostatkov a získala dôstojné hodnotenie, a to ako medzi špecialistami, tak aj medzi pacientmi. Ak sa ZTG vykonáva pod dohľadom špecialistu, môžete očakávať skutočné pozitívne výsledky.

Pin
Send
Share
Send
Send