Hygiena

Najlepšie nástroje pre PMS: zoznam liekov, ľudové metódy

Pin
Send
Share
Send
Send


Menštruačné cykly žien sú výsledkom komplexných interakcií reprodukčného hormónu, ktorých hladiny stúpajú a klesajú v rôznych obdobiach cyklu, ktorý trvá približne jeden lunárny mesiac (28 dní). Mnohé ženy žijú cyklicky, nevedia o týchto hormonálnych procesoch (nepočítajúc niekoľko dní krvácania). Avšak asi tretina všetkých žien trpí nepríjemnými príznakmi spojenými s fluktuujúcimi hladinami hormónov, najmä počas posledných 7-14 dní cyklu. Asi každý desiaty z týchto žien - tieto príznaky - nazývaný predmenštruačný syndróm (PMS) - sa objavujú takmer každý mesiac, iné len príležitostne. Čo je to predmenštruačný syndróm?

Syndróm sa vyskytuje v niekoľkých formách: mentálne poruchy - úzkosť, podráždenosť, nespavosť, depresia, zhoršená pamäť, zmätenosť a apatia, túžba po sladkostiach, zvýšená chuť do jedla, reakcia na cukor (bolesť hlavy, srdcová arytmia, únava, mdloba), prírastok hmotnosti, opuch ruky a nohy, opuch a citlivosť prsných žliaz, abdominálna distenzia. Niektoré ženy trpia všetkými týmito príznakmi, iné majú len niekoľko foriem. Ak máte predmenštruačný syndróm, môže náprava pomôcť správnej výžive? Pozrime sa.

Čo pomáha pri predmenštruačnom syndróme?

Správne formulovaná strava má priaznivý vplyv na celkové zdravie a zmierňuje príznaky. Odporúčania: vytvoriť diétu, ktorá vám poskytne denný príjem 100 gramov chudého proteínu (chudé mäso, hydina, ryby a vaječný bielok) na podporu aktivity svalov a vnútorných orgánov. Proteíny by mali tvoriť asi 30% kalórií, ktoré konzumujete, ak nemáte nadváhu. Ďalších 40% kalórií sa musí získať zo zeleniny a ovocia s nízkym obsahom škrobu a zvyšných 30% zo rastlinných a živočíšnych tukov. Dodržiavaním týchto pokynov môžete stabilizovať telesné tekutiny, predchádzať náhlym výkyvom hladín cukru v krvi a udržiavať normálne množstvo cholesterolu.

Esenciálne mastné kyseliny (Omega 3) sú prekurzory prostaglandínov tvorených v tele. Prostaglandíny hrajú dôležitú úlohu pri odstraňovaní príznakov pozorovaných u žien s PMS: akumulácia telesných tekutín, prírastok hmotnosti, bolesti hlavy, emocionálna nestabilita, atď. Odporúčania: na dosiahnutie lepších výsledkov pri konzumácii esenciálnych mastných kyselín začnite s hlavnou skupinou makrozložiek a na tomto základe pridajte kyselinu linolovú a rybí olej v pomere 1: 4. Tento doplnok by sa mal užívať jeden až trikrát denne. Dobrou náhradou je takáto kombinácia: 500 mg pupalkového oleja (zdroj kyseliny linolovej v kapsulách), 1000 mg rybieho oleja, 200 IU vitamínu E jeden až trikrát denne. (Pozor na diabetikov: niekedy rybí olej spôsobuje kolísanie hladiny cukru v krvi. Pozorujte tento indikátor pozorne pri konzumácii rybieho oleja a prestaňte ho používať, ak je ťažké kontrolovať hladinu cukru v krvi.)

Niektoré štúdie ukázali, že veľké dávky vitamínu A zmierňujú príznaky PMS. Avšak pri intenzívnej spotrebe (asi 300 000 IU denne), pretože telo uchováva vitamín A, sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky. Aby ste sa im vyhli a zároveň dosiahli priaznivý účinok vysokých dávok vitamínu A, môžete užívať beta-karotén, ktorý sa premení na vitamín A. Odporúčania: Užívajte 50 000 IU beta-karoténu denne počas dvoch menštruačných cyklov. Ak máte pocit, že symptómy ustúpia, pokračujte ďalej od 25 000 do 50 000 ME. Jediným vedľajším účinkom beta-karoténu je zožltnutie dlaní a chodidiel. Ak sa to stane, znížte dávku.

Ako sa ukázalo v dôsledku výskumu, vitamín B6 tiež pomáha s PMS. Odporúčania: Užívajte 50-100 mg vitamínu B6 denne. Upozornenie: nezvyšujte dávku vitamínu B6, pretože pri dennom príjme 250 mg počas niekoľkých rokov sa vyskytujú nervové poruchy.

U žien, ktoré mali PMS, s dodatočným príjmom vitamínu E, bola pozorovaná úľava od symptómov, ako je akumulácia tekutín, bolestivá citlivosť prsných žliaz, emocionálna nestabilita, únava a túžba po sladkostiach. Odporúčania: užívajte vitamín E (d-alfa-tokoferol sukcinát) v dávke 400-600 IU denne. Upozornenie: Vitamín E spôsobuje zvýšenie tlaku u niektorých ľudí. Prečítajte si popis tohto vitamínu a podľa vyššie uvedených odporúčaní postupne zvyšujte dávku.

Nedostatok horčíka môže viesť k významnému zníženiu hladiny určitých látok v mozgu. Tento nedostatok prispieva k rozvoju symptómov duševnej poruchy v PMS. Odporúčania: Užívajte 250-500 mg horčíka aspartátu denne (pozri nižšie pre mliečne výrobky a vápnik).

Nedostatok zinku v určitých fázach menštruačného cyklu znižuje syntézu a uvoľňovanie progesterónu, jedného z hlavných ženských reprodukčných hormónov. Odporúčania: spotreba zinku v iónovej forme môže viesť k nedostatku ďalších stopových prvkov, ako je meď, v dôsledku konkurenčnej absorpcie v čreve. Použitie komplexných zlúčenín zabraňuje takejto konkurencii a zaisťuje úplnú absorpciu všetkých stopových prvkov.

Čo sa zhoršuje?

Vyhnite sa jednoduchým sacharidov a cukrov, ktoré rýchlo zvyšujú hladiny inzulínu. Inzulín signalizuje obličkám, aby zadržiavali viac sodíka a v dôsledku toho sa tekutina akumuluje v tele. Inzulín tiež prispieva k ukladaniu tuku v tukovom tkanive, čo vedie k zvýšeniu telesnej hmotnosti. A nakoniec, s vysokým obsahom inzulínu sa tvoria viac „zlé“ prostaglandíny, ktoré zvyšujú bolesť a zápal, zvyšujú krvný tlak, spôsobujú nepohodlie v panvovej oblasti, kŕče maternice. Odporúčania: ak máte príznaky PMS pravidelne, zastavte alebo drasticky znížte spotrebu cukru, kukuričného sirupu, vysoko fruktózového sirupu, melasy a všetkých výrobkov z nich vyrobených. Obzvlášť dôležité je dodržiavať takéto obmedzenia v druhej polovici menštruačného cyklu.

Ženy, ktoré pijú nápoje obsahujúce kofeín štyrikrát denne (káva, čaj, nealkoholické nápoje, čokoláda), budú s väčšou pravdepodobnosťou trpieť PMS. Odporúčania: znížiť príjem kofeínu. Piť kávu a iné kofeínové nápoje nie viac ako trikrát denne. Tri dni pred zvyčajným nástupom príznakov znížte príjem kofeínu ešte viac (vypite nápoje obsahujúce kofeín nie viac ako dvakrát denne).

Nadmerný príjem vápnika alebo mliečnych výrobkov môže byť zjavne príčinou duševných porúch v PMS, pretože porušuje pomer vápnika a horčíka, ktorý zvyčajne pôsobí spolu s ním. Odporúčania: ak užívate doplnky vápnika, nezabudnite tiež vziať polovicu množstva horčíka. Obmedzte príjem mliečnych výrobkov asi týždeň pred nástupom príznakov.

Príčiny syndrómu

Počas menštruačného cyklu opúšťa vajíčko folikul. V procese uvoľňovania, folikuly praskne a objaví sa žlté telo. Toto malé telo má veľkú hormonálnu aktivitu. Na túto aktivitu reagujú časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za náladu, metabolizmus a cievne prejavy. Obvykle je syndróm dedený.

Predtým odborníci tvrdili, že syndróm sa prejavuje u žien, ktoré zlyhali v hormonálnom systéme. Dnes však lekári hovoria, že pacienti majú systematický ovulačný cyklus a sú úplne zdraví.

Počas predmenštruačného syndrómu dochádza k významnému zvýšeniu estrogénu a poklesu gestagénov. Estrogény sú zodpovedné za retenciu tekutín u ľudí a sodíka. Z tohto dôvodu, opuchy, bolesti hlavy, ťažkosti v hrudi. V dôsledku retencie tekutín dochádza k črevnému edému. Nevoľnosť, zápcha a ťažkosť v bruchu. Estrogény majú silný účinok na časť mozgu, ktorá je zodpovedná za limbický systém (tvorba emócií). Keď PMS je pokles glukózy a draslíka, čo vedie k oslabeniu tela a zníženiu aktivity. Počet gestagénov v tele určuje čas nástupu syndrómu, ako aj dobu trvania.

Vzhľad PMS tiež prispieva k nedostatočnému množstvu vitamínov a nasýtených kyselín. To vedie k zmene nálady, horúčky, problémov s črevami.

Existujú tri hlavné typy príznakov, ktoré určujú zložitosť stavu ženy:

 • Porucha nervového systému. Prejavuje sa podráždenosťou, depresiou, depresiou, zmenami nálady.
 • Poruchy vegetatívnych ciev. Spôsobujú bolesť srdca, nevoľnosť, horúčku, bolesti hlavy.
 • Zmena metabolizmu. Vyznačuje sa edémom, zvýšením prsných žliaz, dýchavičnosťou, smädom, zimnicou.

Ak žena dostane depresiu počas PMS, potom sa bude cítiť silnejšia iná bolesť a nepohodlie. Depresia často prechádza do migrény, ktorú je ťažké liečiť.

Existujú rôzne metódy, ktoré prispievajú k zlepšeniu celkového stavu žien.

 • Psychoterapia.
 • Power.
 • Využívanie drog a alternatívnej medicíny.

psychoterapia

Jedným z účinných prostriedkov PMS je psychoterapia. Pomocou tejto metódy vám umožní zbaviť sa depresie, výkyvy nálady, nadmernej agresivity. Na dosiahnutie výsledku sa použijú špeciálne relaxačné techniky. Táto technika sa často vykonáva v rodinnom kruhu, aby príbuzní mohli pochopiť zložitosť ženského stavu.

Na zlepšenie stavu PMS je potrebné konzumovať potraviny, ktoré obsahujú rastlinné vlákniny. Celulóza podporuje odoberanie tekutiny z tela, resp. Opuch klesá. Každý deň musíte jesť 70% komplexných sacharidov, 20% bielkovín a 10% tukov. Množstvo príjmu tuku sa musí znížiť, pretože pečeň sa bude podieľať na výmene estrogénu. Aj v tom čase je potrebné opustiť hovädzie mäso. Pretože zvyčajne obsahuje umelé hormóny.

Nie je potrebné jesť sladké a slané potraviny. Stojí tiež za to odmietnuť nápoje, ktoré obsahujú kofeín. Kofeín vedie k poruchám spánku, nervovým poruchám a podráždeniu.

Ak má žena mnoho príznakov PMS, mali by ste vyhľadať pomoc u špecialistu. Bude schopný poradiť pri užívaní drog. Existuje niekoľko typov finančných prostriedkov z ICP. Výber prostriedkov závisí od príčiny syndrómu. Preto je potrebné brať vážne výber lieku.

Liečba syndrómu sa často uskutočňuje pomocou hormonálnych látok. Použitie hormónov je najúčinnejšie, pretože PMS súvisí s nadmernou ovariálnou aktivitou. Hormonálne liečivá zahŕňajú: progestogény, antikoncepciu, androgény, agonisty. Tieto lieky predpisuje len lekár. Nezávislé užívanie hormonálnych liekov môže viesť ku komplikáciám.

Väčšina žien sa snaží vyhnúť liečbe hormónmi. V tomto prípade môžu na záchranu prísť nehormonálne produkty z PMS. Patria medzi ne vitamíny a minerály, bylinné lieky, vazoaktívne lieky, diuretiká, lieky s metabolickým účinkom, psychotropné látky, nesteroidné lieky. Priebeh liečby nehormonálnymi látkami je zvyčajne šesť až sedem mesiacov. Po ukončení liečby trvá účinok asi štyri až päť mesiacov. Po tejto dobe je potrebné opakovať priebeh liečby.

"Aminalon" alebo "Nootropil"

"Aminalon" a "Nootropil" sa používajú v rozpore s duševným stavom ženy. Tieto lieky sú účinným prostriedkom pre PMS. Liek predpisuje lekár, je zakázané ho užívať a používať bez konzultácie s odborníkom. Musia byť opití štrnásť dní od prvého dňa menštruácie. Okrem toho, aby sa dosiahol účinok, je potrebné opakovať priebeh liečby počas troch mesiacov.

Tento liek na PMS sa predpisuje v prípade zvýšenia množstva prolaktínu. Musíte piť liek dva týždne, kým musíte začať dva dni pred syndrómom.

Diuretiká sa používajú so silným edémom. Musia piť štyri dni pred ICP. Prvý deň menštruácie môžete prestať užívať. Ak je však edematózny stav sprevádzaný silnými bolesťami hlavy a zrakovými problémami, potom je predpísaný „Diacarb“.

"Diclofenac"

Ak je predmenštruačný syndróm charakterizovaný pretrvávajúcou silnou bolesťou, potom odborníci zvyčajne predpisujú liek Diclofenac. Liečba prebieha do troch mesiacov. Potom by ste mali prestať užívať lieky. Zvyčajne, tri mesiace po užití nápravy, sa symptómy syndrómu znovu objavia, ale stanú sa menej výraznými. Mnohí odborníci považujú najlepší liek na PIC "Diclofenac", pretože eliminuje mnoho príznakov a eliminuje syndróm po dobu šiestich mesiacov.

Afobazol a iné antidepresíva predpisuje psychiater. Afobazol je liek na PMS, na zmeny nálady a neurózy. Liek je denne, pretože neovplyvňuje dennú aktivitu. Ak chcete dosiahnuť účinok, musíte ho piť šesť mesiacov.

Vitamíny skupiny A a E majú pozitívny vplyv na ženské telo. Vitamíny môžu byť opité alebo podávané intramuskulárne. Priebeh liečby je tridsať dní. Ak neexistuje žiadny vplyv na vitamíny, potom musíte začať piť vitamíny B6 a horčík budúci mesiac.

Liečba ľudových prostriedkov PMS

Použitie alternatívnej medicíny je spôsobené jedinečnými vlastnosťami rastlinných prípravkov, ktoré môžu odstrániť bolesť, normalizovať fungovanie čriev a upokojiť nervový systém. Aby sa dosiahol výsledok z aplikácie, je potrebné neustále používať byliny a liečba by mala začať niekoľko dní pred objavením premenštruačného syndrómu. Výsledok nebude trvať dlho čakať, ak žena používa byliny mesačne.

mäta pieporná

Peppermint je sedatívum pre PMS. Aby bolo možné pripraviť liek, budete potrebovať dve polievkové lyžice listov, zalejeme vriacou vodou (500 ml) a nechajte ho variť dve hodiny. Potom musíte kmeň infúzie, rozdelené do štyroch častí a piť po celý deň.

Žihľava pomáha zbaviť sa opuchu a zmierňuje napätie a podráždenosť. Žihľava sa tiež považuje za sedatívum pre PMS. Vývar sa pripraví nasledovne: jedna veľká lyžica žihľavy sa naleje dvoma šálkami vriacej vody a varí sa pol hodiny. Je potrebné piť vývar ráno a večer pred jedlom.

Ako sa zbaviť príznaky predmenštruačného syndrómu pomôže infúziu starších kvetov. K tomu potrebujete dve veľké lyžice kvetov na naplnenie dvoma pohármi vriacej vody. Potom musíte infúziu opustiť hodinu. O hodinu neskôr, môžete piť liek sto gramov pred jedlom. Zvyčajne je chuť infúzie horká, takže ju možno konzumovať s dezertovou lyžičkou medu.

Jedným z najlepších sedatív pre PMS je podľa väčšiny žien malina. Malina zabraňuje depresii, znižuje bolesť. Ak chcete pripraviť vývar, musíte vziať dve veľké lyžice rozdrvených listov a naliať jeden liter vriacej vody. Výsledná zmes by mala byť privedená do varu, pretvorená a prikrytá vekom. Vývar by sa mal konzumovať trikrát denne pred jedlom.

záver

Príčiny PMS sú odlišné. Aby bola liečba úspešná, je potrebná pomoc špecialistu. Jedným z najlepších prostriedkov PMS sú podľa žien hormonálne látky. Hormóny pomáhajú v krátkom čase, aby sa zbavili choroby. Ale tieto drogy majú svoje negatívne stránky. Pri nesprávnom použití môžu nasledovať komplikácie.

Účinné sú aj nehormonálne lieky. Ale aby ste dosiahli výsledok liečby, potrebujete pravidelné užívanie drog.

Väčšina žien si tiež zvolí tradičnú medicínu pri liečbe predmenštruačného syndrómu. Pozitívnou stránkou tohto typu liečby je absencia nežiaducich reakcií na ženské telo. Ale aby sa úplne vyhli príznakom PMS, musíte neustále piť decoctions.

ČO VITAMÍNY POTREBUJÚ V PREMONSTRUKTÍVNOM SYNDROME?

 1. Vitamíny skupiny B

B vitamíny sú syntetizované črevnými baktériami a pomáhajú metabolizovať glukózu. To zabraňuje nadmernému zvýšeniu inzulínu, čo môže spôsobiť, že žena bude počas PMS podráždená.

Obzvlášť dôležité v tomto období je vitamín B6, ktorý pomáha premieňať potraviny na energiu a podieľa sa na tvorbe červených krviniek. Vitamín B6 tiež pomáha zmierniť príznaky PMS, vrátane takého častého príznaku ako náladovosť. Je to spôsobené tým, že pyridoxín hrá dôležitú úlohu pri syntéze neurotransmiterov, ktoré regulujú náladu. Одно из исследований, в котором участвовало 150 женщин, показало, что, по сравнению с плацебо и магнием, добавка магния в комплексе с витамином В6 оказалась наиболее эффективной для снижения симптомов ПМС.

Это витаминоподобное вещество чаще всего назначают женщинам при поликистозе яичников. Однако как минимум два исследования показали, что применение мио-инозитола также снижает дисфорические и депрессивные симптомы во время ПМС.

В сочетании с кальцием витамин D способен не только защитить здоровье костей, но и помочь уменьшить симптомы ПМС. Vitamín Slnko môže zohrávať kľúčovú úlohu v prevencii nestability nálady u niektorých žien. Niekoľko štúdií preukázalo prepojenie medzi nízkymi hladinami vitamínu D a zvýšeným rizikom štyroch rôznych porúch nálady, vrátane predmenštruačného syndrómu.

Niektorí lekári odporúčajú, aby ženy užívali vitamín E ako ochranu pred PMS. Vďaka dobre známym protizápalovým účinkom tokoferol pomáha zmierniť nepríjemné príznaky spojené s bolesťou a opuchom hrudníka. Vitamín E môže byť tiež účinný pri znižovaní úzkosti a depresie u niektorých žien trpiacich PMS. Ďalšia štúdia zahŕňajúca 120 žien, ktorá trvala 6 mesiacov, ukázala, že lieky, ktoré kombinujú rôzne esenciálne mastné kyseliny s vitamínom E, skutočne oslabujú príznaky PMS.

Vo väčšine prípadov môžete získať potrebné živiny zo zdravých, prirodzených potravín. B6 sa teda nachádza v škrobovej zelenine, ako sú zemiaky, ako aj v rybách a ovocí, obilninách, hovädzom mäse a hydine. Mastné ryby ako tuniak a losos, ako aj vajcia, syr, mlieko, jogurt a samozrejme pobyt na slnku pomôžu zásobiť sa vitamínom D. Najlepšími zdrojmi vitamínu E sú olej z pšeničných klíčkov, slnečnicové semená, mandle, slnečnicový olej a svetlicovité, lieskové orechy a arašidy. Inositol sa predáva v doplnkoch a nachádza sa aj v strukovinách, citrusových plodoch a obilninách.

RASTLINNÉ PROSTRIEDKY NA ZNÍŽENIE SYMPTOMOV ICP

Vitex alebo Prutniak sa nazýva referenčný rastlinný prípravok na zníženie príznakov PMS. Pri užívaní Vitexu po dobu troch alebo viacerých po sebe idúcich cyklov sa u približne 50% žien vyskytnú polovičné príznaky predmenštruačného syndrómu.

Najmenej 2 štúdie ukázali zníženie symptómov PMS u ginkga. Príznaky predmenštruačného syndrómu u žien sa znížili takmer o 25%.

Tento výkonný adaptogén znižuje stres v tele a zároveň dodáva energiu. Silný stres alebo nadmerne vysoký kortizol („stresový hormón“ produkovaný nadobličkami) spôsobuje, že telo skutočne „ukradne“ pregnenolon (predchodca pohlavných hormónov) na produkciu väčšieho množstva kortizolu, vyčerpanie prirodzenej produkcie pohlavných hormónov a vytvorenie nerovnováhy v tele. Rhodiola znižuje stres a pomáha vyrovnávať hormóny prirodzeným spôsobom.

PMS a jeho príznaky (citlivosť prsníkov, stres a podráždenosť) sa môžu znížiť aj pri užívaní krilového oleja (je podobný rybím olejom, ale je zbieraný z malých kôrovcov).

ĎALŠIE SPÔSOBY BOJU ICP V DIEVČKACH A ŽENÁCH

 • Dávajte si pozor na cukor

Snažte sa vyhnúť nadmernému príjmu cukru počas období, keď je nálada obzvlášť nestabilná. Jeho nadbytok môže zvýšiť teplotu a úroveň zápalu v tele, rovnako ako viesť k poklesu nálady. Počas PMS môže cukor skutočne narušiť rovnováhu inzulínu v tele. Keď žena konzumuje cukor, hladiny inzulínu sa môžu zvýšiť, čo ovplyvňuje množstvo estrogénu a testosterónu, ktoré telo produkuje.

Ak máte bolesť a zlú náladu, nechcete vždy ísť do športu Fyzická aktivita, vrátane jogy, pomáha uvoľňovať endorfíny, dopamín a serotonín, ktoré zabraňujú náladovosti a pomáhajú žene cítiť sa uvoľnene a spokojne.

Premenštruačný syndróm

Premenstruačný syndróm je v priemere vyjadrený nepríjemnými príznakmi jeden a pol týždňa pred menštruáciou. Symptómy môžu byť rôzne - od fyzickej až po mentálnu:

 • bolesť hlavy, bolesť žalúdka
 • zvýšenie telesnej hmotnosti a opuchnuté končatiny,
 • bolesť na hrudníku,
 • únava,
 • arytmia,
 • nespavosť,
 • zhoršenie alebo zvýšenie chuti do jedla,
 • výkyvy nálady
 • apatia alebo podráždenosť.

Príznaky sa objavujú v dôsledku kolísania hladiny hormónov, ktoré nielen regulujú cyklus, ale aj „porazia“ telo. Symptómy pre PMS sú čisto individuálne: môžu sa prejaviť v miernej alebo ťažkej forme, PMS ovplyvňuje niekoho emocionálne, svalová bolesť číha na niekoho spolu s náhlymi výkyvmi nálady.

Vedci veria, že správna výživa môže pomôcť zmierniť príznaky syndrómu.

Užitočné vitamíny

Na základe symptómov sa majú používať vitamíny. Je potrebné pripomenúť, že nadmerná konzumácia vitamínov neprinesie zdravotné výhody.

Provitamín A (karotén) uľahčuje priebeh PMS, ak sa užíva vo veľkých dávkach. Na vitamíny išiel do obchodu, beta-karotén príde na záchranu. Beta-karotén sa má užívať na 50 000 IU každý deň počas dvoch cyklov. Ak je PMS oslabený alebo sa vyskytnú vedľajšie účinky (koža na dlaniach a chodidlách sa zmenila na žltú), dávka sa má znížiť na polovicu. Denný príjem - 5 mg.

Výrobky, ktoré obsahujú karotén: mrkva, rakytník, šťovík, zelená petržlen, šípka, špenát a zeler.

B vitamíny stráviť glukózu a zabrániť inzulínu stúpa. Inzulín môže spôsobiť podráždenie ženy, spôsobiť opuchy končatín a kŕče maternice. Vitamíny skupiny B zápasia s podráždením a agresivitou, sú zodpovedné za procesy v nervovom systéme.

Vitamín B6 (pyridoxín) redukuje bolesť počas menštruácie, udržuje dobrú náladu a hrá rovnováhu pohlavných hormónov. Na zvýšenie efektívnosti stojí za to B6 spolu s horčíkom. Potreba pyridoxínu je 2 mg denne, s PMS by ste mali užívať 50100 mg denne. Medzi potraviny s vysokým obsahom pyridoxínu patria pistácie, slnečnicové semená, pšeničné otruby, cesnak, fazuľa, vlašské orechy, losos a makrela.

Vitamín B8 (inozitol) zvláda depresiu a dysforické symptómy. Osoba potrebuje 1,5 g B8 denne. Výrobky obsahujúce inozitol: pšeničné klíčky, ryžové otruby, jačmeň, ovsené vločky, pomaranč.

Vitamín D (kalciferol) na zvládnutie výkyvov nálady u žien. Jeho nedostatok vyvoláva štyri poruchy nálady. Dospelí potrebujú 15 mikrogramov denne. Potraviny s vysokým obsahom kalciferolu: rybí olej, makrela, losos, tuniak, vaječný žĺtok, červený a čierny kaviár.

Vitamín E (tokoferol) má protizápalový účinok, čo znamená, že zníži bolesť a opuch prsníkov. Taktiež pôsobenie tokoferolu znižuje úzkosť a prejavy depresie, zmierňuje únavu a túžbu po sladkostiach. Zvlášť účinné v kombinácii s esenciálnymi mastnými kyselinami. Denná potreba vitamínov pre ženy vo veku od 19 rokov je 15 mg. S PMS trvá 400 600 IU za deň. Potraviny s vysokým obsahom tokoferolu: olej z pšeničných klíčkov, slnečnicový a mandľový olej, slnečnicové semená, mandle a lieskové orechy.

Biologicky aktívne látky

Esenciálne mastné kyseliny eliminujú hromadenie tekutiny v tele, zápasia s emocionálnou nestabilitou a bolesťou hlavy s premenštruačným syndrómom. Jesť rybí olej znižuje menštruačné kŕče, čo výrazne znižuje počet menštruačných kŕčov. Enotera olej (500 mg), rybí olej (1000 mg) a vitamín E (200 ME) až 3 krát denne poskytne dobrý výsledok.

Mikro a makro prvky

Horčík podporuje metabolizmus tekutín a rovnováhu sodíka a draslíka. V kombinácii s vitamínmi B podporuje normálnu chuť do jedla a rovnováhu cukru. Pri použití s ​​vitamínom E sa dosiahnu dobré výsledky.

Horčík tiež zabraňuje vzniku duševných porúch v PMS. Užívajte až 500 mg denne.

Vápnik môže znížiť záchvaty, ale môže zvýšiť ďalšie nepríjemné príznaky. Pre rovnováhu by ste mali užívať také doplnky, kde vápnik je dvakrát väčší ako horčík. V kombinácii s vitamínom D vápnik posilní kosti a zníži záchvaty migrény.

Bylinné liečivá

Niektoré bylinné prípravky môžu tiež znížiť príznaky predmenštruačného syndrómu:

 • vitex (ak sa berie tri alebo viac cyklov),
 • Ginkgo biloba
 • Rhodiola (znižuje stres, podporuje hormóny),
 • krilový olej (znižuje stres, znižuje bolesť na hrudníku).

Správna výživa

Škodlivé stravovacie návyky nielen poškodzujú telo ako celok, ale môžu tiež zhoršiť priebeh PMS. Je možné zmierniť alebo dokonca zbaviť PMS bez použitia vitamínových komplexov - nasledujte svoj diétne aspoň týždeň a pol pred menštruačným cyklom:

 • nepite alkohol
 • nepiť veľa tekutín, najmä čaju alebo kávy,
 • obmedziť používanie cukru, soli a korenia, t
 • výrobky s umelými prísadami a príchuťami, t
 • obmedziť živočíšne tuky,
 • jesť viac ovocia a zeleniny.

Normalizovať jedlo, môžete ľahko získať takmer všetky potrebné vitamíny a živiny z produktov.

Premenštruačný syndróm môže byť porazený správnou výživou a zdravým životným štýlom. Jedlo bohaté na vitamíny a fyzickú námahu uľahčí priebeh PMS a žena sa môže cítiť pokojne a spokojne.

1. Hlavné metódy liečby

Moderné metódy liečby sú schopné korigovať všetky existujúce prejavy premenštruačného syndrómu v dôsledku širokého výberu skupín liekov.

 1. 1 Neléčebná terapia (diéta, psychoterapia, korekcia životného štýlu, cvičenie, príjem vitamínov a iné metódy).
 2. Patogenetická liečba zahŕňa nasledujúce skupiny liekov pre PMS:
  • Agonisty GnRH,
  • antigonadotropné lieky,
  • antiestrogénmi
  • monofázické kombinované perorálne kontraceptíva, t
  • progestíny,
  • estrogény.
 3. Symptomatickú liečbu poskytujú tieto skupiny liekov:
  • psychotropné lieky (anxiolytiká, antidepresíva),
  • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID),
  • diuretiká,
  • Dofaminomimetiki,
  • bylinné a homeopatické lieky, t
  • adaptogény.

2. Korekcia neléčiv

Je to tento typ liečby, ktorý by mal byť považovaný za prvý krok k úspešnému prekonaniu symptómov predmenštruačného syndrómu.

Jej neoddeliteľnou súčasťou je psychoterapia, zameraná na akceptovanie seba samého a cyklické zmeny, ktoré s ňou prebiehajú, čím sa zvyšuje sebakontrolu.

To platí najmä pre ženy s psycho-vegetatívnymi a kritickými formami syndrómu. Ich vlastníctvo situácie, ich vlastné emócie priamo závisí od závažnosti symptómov, preto je pravdepodobné, že pacient úplne prekoná záchvaty paniky a krízy.

V tomto prípade je mimoriadne dôležité dodržiavanie denného režimu, dobrý spánok a odpočinok. Dôležitým aspektom je zaradenie do režimu denného cvičenia - nabíjanie ráno a večer po dobu 30 minút na čerstvom vzduchu.

Ďalším typom nefarmakologickej terapie je diéta. Je potrebné eliminovať alebo výrazne znížiť množstvo spotrebovaných uhľovodíkov a cukru, kávy a alkoholu, soli, čaju, živočíšnych tukov, mlieka, najmä venovať mu pozornosť v druhej polovici menštruačného cyklu.

Odporúča sa vstúpiť do stravy viac ovocia a zeleniny. Fyzioterapia má pozitívny účinok, najmä elektrospánku a masáže (všeobecná oblasť krčka maternice).

Korekcia nealkoholových liekov nie je ideálna a nie je schopná úplne eliminovať výskyt syndrómu predmenštruačného napätia, aj keď zistí odpoveď v zahraničí.

Tu zohráva svoju úlohu rozdiel v mentalite žien v Rusku a napríklad v Európe. Ako viete, európske ženy sú citlivé na svoje duševné zdravie, preto sa tieto odporúčania plne vykonávajú.

Pre ruské ženy však tento prístup, žiaľ, nespôsobuje vážny postoj. Prevažná väčšina pacientov nemá túžbu radikálne zmeniť svoj životný štýl, pretože si vyžaduje veľa úsilia.

3. Vitamíny pre PMS

Pre normálne fungovanie sexuálnych a endokrinných systémov potrebuje žena dostatočný príjem vitamínov rozpustných v tukoch (Aevit, 1 kapsula raz denne alebo užívanie multivitamínov alebo korekcia diéty). Mali by zvážiť taký dôležitý stopový prvok ako horčík.

O jeho pozitívnom vplyve na priebeh cyklického syndrómu sa píše veľa práce, pričom sa vykonal dostatočný počet štúdií, aby sa prípravky na jeho základe široko používali v praxi gynekológa. Je pravda, že všetky existujúce štúdie boli vykonané v Rusku, čo trochu znižuje optimizmus rozumného človeka.

Treba mať na pamäti, že hovoríme o organických soliach tejto látky, ako je napríklad citrát, laktát, orotát, pidolat. Anorganické soli (síran horečnatý) sa používajú v pôrodnícko-gynekologickej praxi na liečbu preeklampsie a eklampsie, korekcie krvného tlaku.

Citrát horečnatý v kombinácii s vitamínom B6 má najvyššiu stráviteľnosť. Tieto požiadavky plne spĺňa liek "Magne B6 Forte" vyrábaný spoločnosťou Sanofi (Francúzsko).

Obrázok 1 - Magne B6 forte (citrát horečnatý + hydrochlorid pyridoxínu)

4.1. GnRH agonisty a antigonadotropné liečivá

Agonisty GnRH a antigonadotropné liečivá sa používajú výlučne na závažný menštruačný syndróm alebo ak nie je možný žiadny iný typ liečby.

Ich použitie je obmedzené na významné vedľajšie účinky, ako je napríklad rozvoj osteoporózy, zastavenie funkcie vaječníkov, aj keď v ich aplikácii poskytuje jednoznačne viditeľné výsledky.

S nevyhnutnosťou použitia tejto skupiny liekov je možná takzvaná "návratová" liečba estrogénom.

Liečebné režimy môžu byť nasledovné:

 1. 1 Buserelín 150 mg vo forme nazálneho spreja od druhého dňa cyklu, trvanie liečby je 6 mesiacov,
 2. Goserelín v roztoku subkutánne, 0,36 g raz za 28 dní, trvanie liečby je 6 mesiacov, t
 3. 3 Leuprorelín v roztoku 0,375 g raz za 28 dní 6 mesiacov, t
 4. 4 Triptorelín intramuskulárne 0,375 g raz za 28 dní.

4.3. Monofázický COCKI

Monofázické kombinované perorálne kontraceptíva sú najpopulárnejšou a najmodernejšou metódou liečby predmenštruačného syndrómu v Rusku aj v zahraničí.

Negatívny vplyv na telo tejto skupiny liekov je minimalizovaný, pravidelne sa zlepšujú, čo rozširuje možnosť použitia perorálnej antikoncepcie medzi ženskou populáciou.

Použitie tejto skupiny liekov je patogeneticky odôvodnené, pretože perorálne kontraceptíva by mali stabilizovať pomer estrogén / gestagén, ktorého nerovnováha sa najčastejšie pozoruje na základe predmenštruačného syndrómu.

Avšak predtým používané klasické progestogény (ako je levonorgestrel, norgestimat, noretisterón) nielenže nepotlačili symptómy, ale niekedy ich zhoršili, zvýšili ich agresivitu a podráždenosť a prispeli k ich prírastku hmotnosti, čo bolo spôsobené ich nedostatočnou anti-minerálnou aktivitou kortikoidov.

V súčasnosti sa inovatívne gestagén, drospirenón, ktorý bol nedávno zavedený do klinickej praxe, aktívne využíva a vykazuje vynikajúce výsledky, má výraznú anti-mineralokortikoidnú aktivitu. V dôsledku toho drospirenón eliminuje primárne symptómy, ako je opuch, mastodnie, mastalgia.

Drospirenón je syntetická látka, derivát spironolaktónu, ktorý mu poskytuje výraznú antimineralokortikoidnú a antiandrogénnu aktivitu.

Obrázok 2 - Angelique (Drospirenonum + Oestradiolum (rod Drospirenoni + Oestradioli)

Jeho použitie umožňuje eliminovať všetky estrogén-dependentné prejavy syndrómu premenštruačného napätia blokovaním receptorov androgénov.

Preto, keď sa používa, nie je pozorované žiadne zvýšenie telesnej hmotnosti, nervozita, podráždenosť, agresivita, výkyvy nálady, bolesti hlavy, opuchy, akné a seborrhea.

Pri liečbe cyklického syndrómu sa odporúča režim 24 + 4. Tento rytmus poskytuje najstabilnejšiu koncentráciu hormónov, a tým výraznejší pozitívny účinok.

Možné sú aj nasledujúce režimy monofázických perorálnych kontraceptív (tablety pre PMS): t

 1. 1 Etinylestradiol / gestoden perorálne 0,3 mg / 0,75 mg 1-krát denne, vopred zvolený čas od prvého do 21. dňa cyklu s pasážou 7 dní,
 2. 2 Etinylestradiol / dezogestrel perorálne 0,3 mg / 0,15 mg 1-krát denne, vopred zvolený čas od prvého do 21. dňa cyklu s pasážou 7 dní,
 3. 3 Etinylestradiol / dienogest perorálne 0,3 mg / 2 mg 1 krát denne v jednom, vopred zvolenom čase od prvého do 21. dňa mesačného cyklu s prechodom počas 7 dní,
 4. 4 Etinylestradiol / tsiproterón vo vnútri 0,35 mg / 2 mg raz denne v rovnakom, vopred zvolenom čase od prvého do 21. dňa cyklu s pasážou 7 dní,
 5. 5 Etinylestradiol / drospirenón perorálne vo forme tabliet 0,3 mg / 3 mg raz denne v jednom, vopred zvolenom čase od prvého do 21. dňa cyklu s pasážou počas 7 dní.

U všetkých uvedených kombinácií sa trvanie liečby všeobecne prijíma od 3 mesiacov do šiestich mesiacov, po ktorom nasleduje kontrola účinnosti.

4.4. progestíny

Progestíny sa používajú s nedostatočnou funkciou corpus luteum, najmä v ťažkých prípadoch, kombináciou predmenštruačného syndrómu a hyperplastických procesov endometria.

Ako bolo uvedené vyššie, použitie výlučne gestagénov je v súčasnosti významne znížené v dôsledku tvorby nových liekov s výraznejšou pozitívnou aktivitou na zmiernenie symptómov PMS.

Schémy liečby s gestagénom:

 1. 1 Дидрогестерон по 20 мг с 16го дня ежемесячного цикла в течение 10 дней, - медроксипрогестеронаацетат по 150 мг внутримышечно раз в 9 дней,
 2. 2 Левоноргестрел, внутриматочная система, вводится в полость матки на 4-6-й день ежемесячного цикла однократно.

Vnútromaternicový systém je tyč v tvare T so špeciálnou jednotkou, ktorá obsahuje 52 mg levonorgestrelu. Hormonálny pohon je pokrytý špeciálnou membránou, ktorá reguluje prietok levonorgestrelu do maternice a udržiava ho na úrovni 20 mikrogramov.

Obrázok 3 - Mirena - vnútromaternicový systém (Levonorgestrel * (Levonorgoestrelum))

Ďalšia a často jediná možná fáza liečby predmenštruačného syndrómu je symptomatická. V tomto prípade sú za pomoci nielen liečivých, ale aj homeopatických liečivých prípravkov zahalené len symptómy, ktoré narušujú život pacienta.

5. Symptomatická liečba

Psychotropné liečivá, ako sú anxiolytiká, antidepresíva, neuroleptiká, vyžadujú vážne odôvodnenie pre svoj účel. V tomto prípade sú tieto lieky predpisované spoločne gynekológom a neurológom alebo psychiatrom / psychoterapeutom, aby sa eliminovali všetky možné vedľajšie účinky charakteristické pre túto skupinu liekov.

5.1. Anxiolytiká a neuroleptiká

Anxiolytiká (alebo lieky proti úzkosti) sú predpísané pre neuropsychiatrické poruchy rôznej závažnosti.

Sú účinné pri takých prejavoch syndrómu premenštruačného napätia, ako sú úzkosť, podráždenosť, úzkosť, agresivita, náladovosť.

Pre monoterapiu depresie alebo depresie so zvýšenou úzkosťou nie je táto skupina liekov výhodná.

Štandardné liečebné režimy pre anxiolytiká sú nasledovné:

 1. 1 Alprazolam 0,1 g, trvanie liečby 3 mesiace,
 2. 2 Diazepam perorálne 5-15 mg denne až 3 krát denne,
 3. 3 klonazepam vo vnútri 0,5 mg raz denne,
 4. 4 mebicar vnútri 0,3-0,6 mg 3 krát denne,
 5. 5 Medazepam vo vnútri 10 mg raz denne.

Z neuroleptík sa liek thioridazín používa perorálne v dávkach 10 až 25 mg

5.2. antidepresíva

Antidepresíva pevne obsadili svoje miesto v živote moderného človeka a v súčasnosti sa používajú nielen na nápravu duševných porúch, ale aj na liečbu psychosomatických ochorení, s neuropsychiatrickými prejavmi, medzi ktoré patrí cyklické ochorenie.

Najmä antidepresívna liečba, rovnako ako orálna antikoncepcia, je populárna v Európe a USA. Populácia týchto krajín už dlho objavuje pozitívny vplyv drog z týchto skupín a nie je taká ostražitá, ako napríklad rezident Ruska.

Na liečenie predmenštruačného syndrómu antidepresív sa používajú selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (sertralín, paroxetín, fluvoxamín, fluoxetín).

Táto skupina liekov má skôr mierny Timoanaleptický účinok, zmierňuje úzkosť, napätie, zlepšuje všeobecné psycho-emocionálne pozadie a vyznačuje sa dobrou toleranciou.

S ich vymenovaním by sa však malo brať do úvahy aj charakter každého lieku. Napriek tomu, že patria do rovnakej skupiny, fluoxetín a sertralín sú charakteristickejšie pre takzvaný "sekundárny" účinok, zatiaľ čo paroxetín a fluvoskamín sú naopak sedatívne.

Veľmi dôležitý je aj správny výber dávkovania a liečebného režimu. Začnite s liečbou dávkou 1/4 ráno (pre lieky so stimulačným účinkom) alebo večer (pre lieky so sedatívnym účinkom).

Po 7 dňoch sa dávka zvýši na ½ a tak na 1-2 tablety, až kým pacient nepozoruje očakávaný účinok.

Zvyčajne sa jedna tableta denne stane dostatočnou dávkou, vzhľadom na to, že by sa mala pozorovať určitá cyklickosť: spravidla zníženie dávky lieku v prvej polovici cyklu a jeho postupné zvyšovanie v čase najväčšieho prejavu predmenštruačného syndrómu.

Pozitívny účinok liečby touto skupinou liekov by sa mal očakávať po 60-90 dňoch, trvanie liečby je 6-9 mesiacov, ale ak je indikované, môže sa predĺžiť až na 12 mesiacov.

Štandardné liečebné režimy s antidepresívami: t

 1. 1 Sertralin v 0,50 g raz denne, t
 2. 2 Tianeptín perorálne 0,125 g,
 3. 3 perorálne podávanie fluoxetínu 20-40 mgv ranných hodinách,
 4. 4 Citalopram perorálne 10 - 20 mg ráno.

5.3. Nesteroidné protizápalové lieky

Nesteroidné protizápalové lieky vo forme tabliet sú predpisované hlavne v cefalgickej forme PMS.

Účinok antiprostaglandínu, ktorý je obsiahnutý v tejto skupine liečiv, hrá dôležitú úlohu, pretože úloha prostaglandínov v patogenéze syndrómu premenštruačného napätia je známa. platí:

 1. 1 Ibuprofen vo vnútri 0,2-0,4 g,
 2. 2 indometacín 25-50 mg,
 3. 3 Naproxen vo vnútri 250 mg.

5.4. diuretiká

Diuretiká - používajú sa antagonisty aldosterónu, ktoré poskytujú draslík šetriace, hypotenzné a diuretické účinky. Diuretiká sú indikované na edematózne prejavy predmenštruačného syndrómu.

Aplikujte liek spironolaktón (Veroshpiron) v dávke 25 mg 3-4 dni pred nástupom očakávaných príznakov. Priebeh liečby je 1 mesiac.

5.5. Dofaminomimetiki

Dopaminomimetiká sa používajú v prítomnosti zvýšenia prolaktínu. Lieky tejto skupiny sa začali používať medzi prvými na liečbu príznakov premenštruačného syndrómu.

Najprv eliminujú takéto príznaky ako mastodynia a mastalgia.

Bežné lieky a liečebné režimy sú nasledovné:

 1. 1 bromokryptín perorálne 1,25-2,5 mg počas 3 mesiacov,
 2. 2 Kabergolín 0,25-0,5 mg 2-krát týždenne,
 3. 3 Hinagolid 75-150 mg.

Je potrebné pripomenúť, že táto skupina liekov sa predpisuje od 14. do 16. dňa mesačného cyklu, kedy sa pozorujú najvyššie koncentrácie prolaktínu.

5.6. Bylinné prípravky a homeopatia

Bylinné a homeopatické lieky sú v Rusku veľmi populárne a široko sa používajú na zmiernenie niektorých príznakov premenštruačného syndrómu.

Veľa výskumov bolo vykonaných na účinok týchto výživových doplnkov na telo ako celok a najmä na odstránenie potrebných symptómov.

Každý lekár má svoj názor a postoj k tejto skupine liekov, ale niekedy, s neznášanlivosťou na syntetické drogy, sú to práve látky tejto skupiny, ktoré prichádzajú na záchranu.

Napríklad liek Cyclodinone sa používa ako alternatíva k bromokryptínu. Existujú štúdie tohto lieku, ktoré naznačujú aj jeho účinnosť pri závažných a stredne závažných prejavoch cyklického syndrómu, majú dopaminergný účinok a znižujú hladinu prolaktínu. Liek Mastodinon má podobný účinok.

5.7. adaptogény

Sú to aj biologicky aktívne látky, ktoré zvyšujú schopnosť organizmu odolávať nepriaznivým faktorom vonkajšieho a vnútorného prostredia a zabezpečiť homeostázu v meniacich sa podmienkach prostredia.

Účelom použitia tejto skupiny liekov je vytvoriť zvýšenú rezistenciu na telo. Sú účinnejšie v komplexnej terapii a nie ako jediný možný prostriedok.

Keďže táto skupina, podobná homeopatickým liečivám, nie vždy rezonuje s lekármi, je zriedkavo predpísaná a pacienti ich často začnú užívať sami.

Pri použití adaptogénov je potrebné prísne dodržiavať denné biorytmy, pretože majú schopnosť zvýšiť hladinu katecholamínov v krvi.

Výhodne ich použitie ráno. Očakávaný účinok pri užívaní adaptogénov sa dosahuje len pri dlhodobom systematickom príjme (najmenej 6 mesiacov).

Podľa pôvodu sú adaptogény rozdelené do niekoľkých skupín:

 1. 1 Rastlinný pôvod (ženšen, Eleutherococcus, čínska citrónová tráva, Mandžuská arália, zamaniha atď.),
 2. 2 minerály rastlinného pôvodu (humínové látky), t
 3. 3 Analógy prirodzených ľudských hormónov (melatonín),
 4. 4 Syntetický (etyltiobenzimidazol monohydrát hydrobromidu).

5.8. Ako hodnotiť účinnosť liečby?

Pre úspešnejšiu liečbu je potrebné, aby si žena viedla denník, kde by si mala všimnúť závažnosť symptómov v bodoch:

 1. 1 0 bodov - bez príznakov,
 2. 2 1 bod - slabé rušenie,
 3. 3 2 body - v priemere rušiť, ale nemenia kvalitu života,
 4. 4 3 body - závažné príznaky, ktoré porušujú kvalitu života ženy.

V tomto prípade, so spoločnou prácou samotnej ženy a jej ošetrujúceho lekára, sa dosiahnu najefektívnejšie výsledky.

Existujú aj údaje o chirurgickej metóde liečby cyklického syndrómu - ooforektómii pre ťažké formy, ktoré nie sú prístupné konzervatívnej liečbe. Takáto operácia môže byť tiež celkom vhodná u žien po 35 rokoch s realizovanou reprodukčnou funkciou.

To zabezpečí nielen účinok eliminácie symptómov predmenštruačného syndrómu, ale aj spoľahlivú antikoncepciu. Nedostatok estrogénu v tomto prípade je opravený vymenovaním hormonálnej substitučnej terapie.

Odborníci hovoria: predmenštruačný syndróm môže zmierniť vitamíny. Prečo? A aké nuansy by sa tu mali zvážiť?

Lekár najvyššej kategórie pôrodník-gynekológ, kandidát lekárskych vied Olga Kusmartseva radí.

- Prečo sa vyskytuje predmenštruačný syndróm a ako sa najčastejšie prejavuje?

- Existuje obrovské množstvo hypotéz a teórií vzhľadu PMC. Hlavným dôvodom zmien v blahu pred začiatkom menštruácie sú však cyklické zmeny hladín hormónov. Je to hormonálna porucha, ktorá spôsobuje zmeny nálady a nepríjemné pocity.

S nástupom mesačného blahobytu sa vracia do normálu a v novom cykle sa situácia opakuje. To je hlavný rozdiel medzi PMS a zvyčajným zhoršením zdravia a nálady, ktoré môže žena pravidelne zažívať.

Existuje mnoho dôvodov pre hormonálnu nerovnováhu. Poznamenáva sa, že predmenštruačný syndróm je častejší u žien vo veku 30 rokov a starších. Rovnako ako tí, ktorí zažívajú emocionálny a psychický stres, angažujú sa v psychickej práci a trávia veľa hodín v počítači. Okrem toho fajčenie a nadváha často ovplyvňujú nástup PMS.

Niektorí výskumníci spájajú PMS s nedostatkom vitamínov B6 a A, ako aj s minerálmi horčíka a vápnika v druhej polovici menštruačného cyklu. V tomto prípade sa telo stáva zraniteľnejším a prejavy predmenštruačného syndrómu sa znásobujú.

- Ako často trpia moderné ženy nedostatkom týchto vitamínov?

- Bohužiaľ, stále viac a viac. Hlavnými dôvodmi sú moderný životný štýl, časté stresy, zlá výživa. Strava sa čoraz viac stáva nezdravou a odstraňuje sa od potrieb prírody.

Ak chcete obnoviť zásoby vitamínov a minerálov, musíte starostlivo premýšľať o svoje jedlo, pravidelne zahŕňať prírodné rastlinné produkty v menu. Bohužiaľ, nie každý to robí.

Nadmerná túžba po chudnutí žien môže tiež spôsobiť nedostatok vitamínov a minerálov. Tvrdá strava, použitie laxatív a diuretík sa často stávajú príčinou nedostatku životne dôležitých látok.

Bohužiaľ, dnes nie je možné adekvátne uspokojiť všetky potreby ženského tela len tradičnou výživou.

- Takže odstránenie nedostatkov vitamínov a minerálov pomáha zmierniť premenštruačný syndróm?

- Prijatie komplexov vitamínov a minerálov je dôležitou súčasťou integrovanej liečby PMS. Vedecké štúdie preukázali účinnosť tejto techniky.

Maximálny účinok sa zároveň dosahuje pri jednej dôležitej podmienke - kombinácia vitamínov, minerálov s prírodnými rastlinnými zložkami, ktoré normalizujú hormonálnu rovnováhu, majú upokojujúci a protikŕčový účinok. Všetky tieto body boli vzaté do úvahy pri vytváraní dámskeho vzorca „PMS premenštruačný syndróm“, ktorý je ruským ženám známy už viac ako 15 rokov.

Obsahuje horčík, vápnik, vitamín B6, „kráľovná ženských bylín“ - dong-qui, ktorý pomáha normalizovať hormonálnu rovnováhu, olej z pupalky, ktorý má upokojujúci a analgetický účinok, a množstvo ďalších rastlinných zložiek.

Po priebehu užívania vitamínov a minerálov u žien sa znižuje podráždenosť, agresivita, bolestivosť a preplnenie prsných žliaz. Sú menej znepokojení pocitom únavy, opuchu, nervozity, zmien nálady, zvýšenej chuti do jedla, nepridávajú hmotnosť.

- Budú tieto vitamíny stačiť alebo potrebujete nejaké iné lieky?

- Zvyčajne vyvážené vitamínovo-minerálne komplexy s prirodzenou rastlinnou zložkou pomáhajú normalizovať hormonálnu rovnováhu a priviesť nervový systém do poriadku. Účinok však bude ešte výraznejší, ak sa budete riadiť niektorými odporúčaniami.

Ženy, ktoré trpia predmenštruačným syndrómom, je žiaduce dodržiavať jasný denný režim, viesť meraný životný štýl, jesť správne. V dňoch pred menštruáciou by ste sa mali snažiť znížiť psychickú záťaž, najmä tvrdú prácu na počítači. Pred „kritickými dňami“ je lepšie znížiť fyzickú námahu. Na toto obdobie by ste nemali plánovať dôležité stretnutia a rokovania. Zdravý a dlhodobý spánok, normálna psychologická situácia v rodine a pri práci zmierňujú prejavy predmenštruačného syndrómu.

- Čo ak sú všetky tieto opatrenia neúčinné?

- V týchto prípadoch sa vyžaduje lekárske vyšetrenie a konzultácia. Výber liečby bude závisieť od výsledkov vyšetrenia.

Aké vitamíny pomôžu

Zmiernenie symptómov, priaznivý vplyv na zdravie môže správne formulovať diétu. Musíte urobiť diétu, ktorá je schopná zabezpečiť denný príjem sto gramov chudých bielkovinových produktov (hydina, chudé mäso, vaječný bielok, ryby). To je nevyhnutné na podporu aktivity vnútorných orgánov a svalov. Asi tretina spotrebovaných kalórií by mala spadať na bielkoviny, ak nemáte nadváhu. Ďalších štyridsať percent kalórií je potrebné získať z ovocia a zeleniny s nízkym obsahom škrobu a zvyšná tretina zo živočíšnych a rastlinných tukov.

Vitamín A pomôže

Vitamín A vo vysokých dávkach zmierni príznaky PMS. Ale v prípade intenzívnej konzumácie (asi tristo tisíc IU denne) sa môžu objaviť vedľajšie účinky. Aby ste sa im vyhli a zároveň získali priaznivý účinok vysokých dávok vitamínu A, vezmite beta-karotén, ktorý sa v tele zmení na vitamín A.

Vitamín E pomôže

U žien s PMS, v prípade doplnkového príjmu vitamínu E, bola pozorovaná úľava od symptómov, ako je bolestivá citlivosť prsných žliaz, akumulácia tekutín, emocionálna nestabilita, túžba po sladkostiach, únava. Vitamín E by ste mali užívať každý deň v dávke 4 až 6 000 ME. Ale majte na pamäti, že vitamín E u niektorých ľudí môže spôsobiť zvýšenie tlaku.

Aké vitamíny užívajte s PMS

Komplexy vitamínových doplnkov pri premenštruačnom syndróme zvyčajne zahŕňajú:

 1. Vitamíny B,
 2. Vitamíny D,
 3. Vitamíny skupiny E, t
 4. Bylinné doplnky (Vitex, Rhodiola, Krill Oil, atď.).

U dievčat, ktoré trpia premenštruačným syndrómom, hrá inositol užitočnú úlohu, t. vitamín b8. Táto látka pomáha ženám vyrovnať sa s depresívnymi symptómami a depresiami.

Určenie, ktoré vitamíny by sa mali piť s PMS, by malo byť založené na príznakoch, ktoré sa objavili. Pre komplexný účinok na syndróm predchádzajúci menštruačnému cyklu, asi sto gramov potravín obsahujúcich bielkoviny, ovocie a zeleninu, v ktorých by malo byť do stravy zavedené minimálne množstvo škrobu a živočíšnych a rastlinných tukov.

Príjem vitamínu B je zameraný na potlačenie agresivity a podráždenosti počas PMS. Látky z uvedenej skupiny sú syntetizované črevnými baktériami a prispievajú k lepšiemu metabolizmu glukózového monosacharidu. Užívanie vitamínu D je tiež dôležité, pretože môže stabilizovať náladu žien podstupujúcich predmenštruačný syndróm. Odporúča sa, aby sa vitamín E užíval počas kritických dní a na jeho prahu Tokoferol vytvára silný protizápalový účinok, znižuje bolesť v hrudníku a opuch.

Užitočné tipy pre ICP

Väčšina dievčat považuje telesnú výchovu v kritických dňoch za mimoriadne neproduktívnu a dokonca škodlivú. Toto je neopodstatnený stereotyp. Naopak, pravidelné cvičenie má blahodarné a liečivé účinky, pomáha sa zbaviť PMS. Uprednostniť by sa mali také druhy fyzických aktivít, ako je beh, aerobik, jóga. Výkon a nálada ženy sa zvýši aj po jednoduchej prechádzke, ak to urobíte počas 15 - 20 minút počas menštruačného cyklu.

Avšak, jednoducho nasýtenie tela endorfínmi nie vždy pomôže úplne sa zbaviť PMS. Štúdia vykonaná za účasti žien rôzneho veku ukázala, že milovníci nápojov obsahujúcich šokové množstvo kofeínu (káva, čaj, horúca čokoláda) majú väčšiu pravdepodobnosť, že počas menštruácie pocítia nepohodlie. V tomto ohľade by ste mali obmedziť príjem podobných produktov. Všetky vyššie uvedené nápoje (ako aj množstvo nealkoholických nápojov) možno konzumovať nie viac ako trikrát denne. Priamo počas PMS by sa ich spotreba mala znížiť na minimum. Подобная ситуация разыгрывается и вокруг углеводов и сахара, увеличивающих содержание инсулина в организме.

Názory gynekológov

Некоторые врачи рекомендуют женщинам, испытывающим при критических днях психологические расстройства, сократить употребление молочных продуктов. Повышая содержание в организме кальция, важно следить за балансом его с действующим с ним магнием. Gynekológovia odporúčajú obmedziť príjem mliečnych výrobkov asi týždeň pred predmenštruačným cyklom.

Na účely liečby a prevencie PMS sa odporúča venovať pozornosť aj rôznym integračným prístupom - masáži, akupunktúre, aromaterapii, bylinným doplnkom. Veľmi obľúbený je bylinný doplnok z bobúľ, rovnako ako chmeľové receptúry, medovka citrónová. Antidepresíva, ako je fluoxetín alebo sertralín, môžu tiež pomôcť normalizovať úzkosť.

Ťažké PMS, ako sa liečiť?

Prejavy premenštruačného syndrómu

Premenštruačný syndróm (PMS) postihuje väčšinu žien do určitej miery, v určitom okamihu počas celého reprodukčného veku. Ak existuje veľmi silný PMS, potom, samozrejme, existujú osvedčené a efektívne spôsoby, ako znížiť PMS.

Aké sú príznaky pred PMS? Zatiaľ čo väčšina ľudí okamžite myslí na PMS, akonáhle niečo spôsobí zmenu nálady, príznaky sa môžu líšiť od mentálnej zmeny až po fyzickú zmenu. Bežné príznaky PMS zahŕňajú zmeny nálady, depresiu, podráždenosť, podivné správanie, chuť k jedlu, nadúvanie, bolesť na hrudníku, únavu, kŕče, akné a bolesti hlavy.

Náprava PMS

Ako znížiť príznaky PMS

Zníženie účinkov PMS závisí od toho, aké príznaky máte. Ak máte problémy obdobia, potom, samozrejme, nie ste sami. Ženy často pociťujú rad menštruačných porúch. Obdobné problémy sa môžu pohybovať od predmenštruačného syndrómu (PMS) po predmenštruačnú dysforickú poruchu (PMDD) a majú silné bolesti a menštruačné kŕče v neprítomnosti menštruácie.

Príprava z PMS

Ak sú vaše príznaky čisto fyzické - abdominálna distenzia, citlivosť prsníkov, únava, potom lieky, ktoré berú do úvahy symptómy duševného zdravia PMS, pravdepodobne nepomôžu. Ak pociťujete fyzické a duševné príznaky, môžete zacieliť a liečiť každý symptóm samostatne alebo vyskúšať liečbu, ktorá môže pomôcť zmierniť rôzne príznaky.

Liečba PMDD (predmenštruačná dysforia) a PMS (predmenštruačný syndróm) spojená so zmenami nálady

Niektorí ľudia majú závažnejšiu formu predmenštruačného syndrómu, známeho ako premenštruačná dysforická porucha (PMDD).

PMDD môže spôsobiť veľmi vážne zmeny nálady, čo môže sťažiť normálne fungovanie v dňoch pred menštruáciou. Fyzické príznaky, ako tie, ktoré prichádzajú do PMS, ale môžu byť oveľa silnejšie a sprevádzané silnými zmenami nálady a bolesťou.

PMS - lieky

Over-The-counter liečby, ktoré môžu pomôcť patrí ibuprofen, naproxen, a ďalšie lieky špeciálne vyrobené na zmiernenie predmenštruačné príznaky. Aspirín nie je najlepšou voľbou, pretože má potenciál zvýšiť dĺžku a závažnosť menštruačného krvácania.

Ibuprofén je často účinný pri redukcii menštruačných kŕčov a rôznych bolestiach v období pred menštruáciou. Okrem toho, ibuprofen ponúka ďalšiu výhodu pre ženy, ktoré trpia ťažkým menštruačným tokom, môže pomôcť znížiť množstvo straty krvi, ku ktorej dochádza počas menštruácie.

Iné NSAID alebo nesteroidné protizápalové lieky, ako naproxen, tiež poskytujú účinnú úľavu menštruačných kŕčov.

Vitamíny pre PMS

Ženy, ktoré žiadajú cukor ako symptóm PMS, môžu nájsť úľavu doplnením svojej stravy o 300 až 500 mg horčíka. Horčík môže tiež pomôcť znížiť bolesť v hrudníku. U niektorých žien dochádza k zníženiu príznakov, pričom medzi 50 a 300 mg vitamínu B6 denne.

Uistite sa, že budete mať správne dávkovanie, príliš veľa vitamínu B6 môže spôsobiť necitlivosť a ďalšie negatívne vedľajšie účinky. Ženy, ktoré majú predmenštruačnú bolesť na hrudníku, môžu tento symptóm znížiť užívaním 600 IU vitamínu E denne.

Byliny s PMS

Medzi ďalšie liečby, ktoré môžu byť užitočné, patrí užívanie približne 1500 mg primrose oleja denne alebo použitie prírodného progesterónového krému.

Zatiaľ čo niektoré ženy tvrdia, že uľavili od príznakov PMS bylinnými doplnkami a prírodnými hormónmi, ako je napríklad pupalkový olej alebo prírodný progesterón, väčšina moderných vedeckých údajov nepotvrdzuje použitie žiadnej z týchto najčastejšie používaných bylín.

Prostriedky pre PMS (predmenštruačný syndróm)

Menštruačné kŕče, tiež známe ako dysmenorea, sa zvyčajne pociťujú ako tupá bolesť v dolnej časti brucha pred alebo počas menštruácie. Niekedy bolesť vyžaruje do dolnej časti chrbta alebo do oblasti stehien. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať nevoľnosť, stratenú stolicu, potenie a závraty.

Existujú dva typy menštruačných kŕčov: primárna a sekundárna dysmenorea. Primárna dysmenorea, ktorá zvyčajne začína niekoľko rokov po prvej menštruácii, nespôsobuje fyzické abnormality.

Predpokladá sa, že hormonálne látky nazývané prostaglandíny, ktoré sa prirodzene produkujú v tele, spôsobujú tieto menštruačné kŕče a sú zodpovedné za bolesť a zápal.

Na druhej strane, sekundárna dysmenorea má hlavnú fyzickú príčinu, ako je endometrióza, zápalové ochorenie panvy, myóm maternice alebo polypy maternice.

Keďže hormóny stúpajú a klesajú, niektoré ženy pociťujú PMS (predmenštruačný syndróm), skupinu fyzických a emocionálnych symptómov, ako sú abdominálna distenzia, citlivosť prsníkov, zmeny v chuti do jedla, únava, depresia a úzkosť počas týždňa alebo dvoch týždňov pred menštruáciou. obdobie.

Prírodné prostriedky na menštruačné kŕče

Ak pocítite príznaky menštruačných kŕčov, je dôležité, aby Váš lekár správne diagnostikoval príčiny. Aj keď niektoré prírodné prostriedky vykazujú určitú nádej, v súčasnosti nie je dostatok výskumu, aby sa dospelo k záveru, že sú účinné.

Tu sú niektoré z najčastejšie používaných nástrojov:

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sa nachádzajú v rybách, ako sú losos, makrela, sardinky a sardely. Sú tiež dostupné v kapsulách z rybieho oleja, ktoré môžu byť uprednostňovanou formou, pretože mnohé značky odfiltrujú všetky kontaminanty v rybách, ako je ortuť a PCB.

Aspoň osem štúdií, ktoré zahŕňali celkovo 1097 žien, skúmalo vzťah medzi diétou a menštruačnými kŕčmi a zistilo sa, že konzumácia rybieho oleja má pozitívny vplyv na menštruačné kŕče.

Štúdie na zvieratách ukazujú, že dve zlúčeniny v rybom oleji, kyseline eikosapentaénovej (EPA) a kyseline dokosahexaénovej (DHA) môžu znížiť hladiny prostaglandínov.

V jednej malej štúdii užívalo 21 mladých žien rybí olej (obsahujúci 1080 miligramov kyseliny eikosapentaénovej (EPA), 720 miligramov kyseliny dokozahexaénovej (DHA) a 1,5 miligramov vitamínu E) denne počas dvoch mesiacov, po ktorých užívali tablety s placebom počas dvoch mesiacov. , Ďalších 21 mladých žien užívalo placebo počas dvoch mesiacov, po čom dva mesiace nasledoval rybí olej. Výsledky ukázali, že ženy zaznamenali výrazne menej menštruačných kŕčov, keď si vzali rybí olej.

Kapsuly pre rybí olej sa predávajú v lekárňach, predajniach zdravej výživy a na internete. Pozrite sa na aktívne zložky EPA a DHA na štítku.

Kapsuly z rybieho oleja môžu interagovať s liekmi na riedenie krvi, ako je warfarín (kumadín) a aspirín. Vedľajšie účinky môžu zahŕňať dyspepsiu a krvácanie. Na zníženie rybej chuti sa má užívať bezprostredne pred jedlom.

Horčík je minerál, ktorý sa prirodzene nachádza v potravinách, ako je zelená listová zelenina, orechy, semená a celé zrná. Je tiež k dispozícii ako prídavné látky v potravinách. Horčík je potrebný pre viac ako 300 biochemických reakcií. Pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a je nevyhnutný pre normálnu funkciu svalov a nervov, srdcovú frekvenciu, imunitnú funkciu, krvný tlak a zdravie kostí.

V roku 2001 výskumníci z Cochrane Collaboration zhodnotili tri malé štúdie, ktoré porovnávali horčík a placebo pri liečbe dysmenorea.

Celkovo zistili, že horčík bol pri úľave od bolesti účinnejší ako placebo a potreba ďalších liekov bola nižšia pri použití horčíka.

V štúdiách nebol významný rozdiel v počte vedľajších účinkov alebo nežiaducich účinkov medzi horčíkom a placebom.

Vysoké dávky horčíka môžu spôsobiť hnačku, nevoľnosť, stratu chuti do jedla, svalovú slabosť, ťažkosti s dýchaním, nízky krvný tlak, nepravidelnú srdcovú frekvenciu a zmätenosť. To môže komunikovať s niektorými liekmi a chorobami, ako je osteoporóza, vysoký krvný tlak (blokátory kalciových kanálov), rovnako ako niektoré antibiotiká, svalové relaxanciá a diuretiká.

akupresúra

Akupresúra je tradičná lekárska prax založená na rovnakých princípoch ako akupunktúra. Namiesto aplikácie ihiel sa tlak aplikuje na akupunktúrne body.

Bod, ktorý je často odporúčaný akupunkturistami pre menštruačné kŕče, sa nazýva bod 6. Hoci existujú len predbežné štúdie o akupresúre pre menštruačné kŕče, to je jednoduchý domáci liek, ktorý je často odporúča alternatívni lekári.

Ak chcete nájsť bod, akupunkturisti ponúkajú cítiť kostný bod vnútorného členku. Od tohto bodu nakreslite imaginárnu čiaru od kolena k vnútornému členku. To je asi štyri šírky prstov od vnútorného členka. To nie je na kosti nohy, ale len vedľa nej k zadnej časti kolena.

Postupne zvyšujte tlak palcom alebo prostredným prstom pod uhlom 90 stupňov k pokožke. Počkajte tri minúty. Tlak by nemal byť bolestivý alebo nepríjemný.

Akupresúra sa nemá robiť, ak ste tehotná. To by sa tiež nemalo robiť s poškodenou alebo infikovanou kožou.

Iné prírodné prostriedky na menštruačné kŕče:

Hoci bolo navrhnutých mnoho doplnkov na zmiernenie symptómov PMS, v súčasnosti iba kalcium preukázalo konzistentné terapeutické prínosy.

V jednej z najväčších štúdií vápnika pre PMS, publikovaných v časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology, sa suplementácia vápnika skúmala u žien so stredne ťažkými až ťažkými premenštruačnými symptómami. Účastníci štúdie užívali kalcium alebo placebo počas troch mesiacov.

Výskumní pracovníci zistili, že ženy, ktoré užívali vápnik, mali o 48% nižší celkový počet symptómov.

V ďalšej analýze publikovanej v Archives of Internal Medicine výskumníci analyzovali údaje od 1057 žien, ktoré vyvinuli PMS počas 10 rokov pozorovania a 1968 žien bez PMS. Zistili, že ženy, ktoré mali vysoký príjem vápnika z potravinových zdrojov, mali výrazne nižšie riziko PMS.

Približne štyri porcie denne (čo zodpovedá približne 1200 mg vápnika) nízkotučného tvarohu alebo mlieka, obohatená pomarančová šťava alebo odtučnené iné mliečne výrobky, ako napríklad jogurt, boli spojené s nižším rizikom PMS.

Je zaujímavé, že vápnik z doplnkov nebol spojený s rizikom PMS.

Potraviny s vysokým obsahom vápnika zahŕňajú:

 1. Mliečne výrobky
 2. Sezamové semená
 3. mandle
 4. Listová zelená zelenina

Štúdia tiež ukázala, že ženy, ktoré mali vysoký príjem vitamínu D (vitamín, ktorý reguluje absorpciu vápnika a metabolizmus) z potravinových zdrojov zodpovedajúcich približne 400 IU denne, mali nižšie riziko PMS.

Neskoršia štúdia, publikovaná v časopise BMC Women's Health, hodnotila hladiny vitamínu D v krvi (25-hydroxyvitamín D) a zistila, že hladiny vitamínu D nie sú vo všeobecnosti spojené s rizikom PMS, ale boli nepriamo úmerné riziku špecifických menštruačných symptómov, ako sú napr. citlivosť prsníkov, hnačka alebo zápcha, únava a depresia.

Najbežnejšími odporúčaniami pre diétu je obmedziť príjem cukru a zvýšiť spotrebu komplexných sacharidov. Niektorí ľudia môžu mať prospech zo zníženia príjmu sodíka, čo môže pomôcť znížiť nadúvanie, zadržiavanie vody a opuch prsníkov.

Obmedzenie kofeínu je ďalšou častou zmenou v strave v dôsledku asociácie medzi symptómami kofeínu a PMS, ako je podráždenosť a nespavosť.

Byliny z PMS

Časté lesné plody (Vitex agnus-castus) sa často odporúčajú ako bylinný doplnok na pomoc pri premenštruačnom syndróme (PMS).

Štúdia publikovaná v Phytomedicine skúmala napríklad použitie agnus castus (v troch rôznych dávkach) alebo placeba u 162 žien s PMS. Po trojmesačnom období ženy, ktoré užívali 20 mg denne, zlepšili príznaky v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo alebo 8 mg.

V štúdii publikovanej v Planta Medica v roku 2013 výskumníci zhodnotili predtým publikované štúdie o používaní tohto doplnku pre ženské reprodukčné podmienky.

Zistili, že päť zo šiestich štúdií ukázalo, že doplnky agnus castus sú účinnejšie ako placebo.

Napriek tomu môžu byť vedľajšie účinky, a to môže byť neprijateľné pre niektorých ľudí (napríklad, ľudia s určitými zdravotnými stavmi alebo ľudia užívajúci lieky), takže ak máte v pláne vziať agnus castus, je dôležité poradiť sa so svojím lekárom ako prvý.

Integračné prístupy

Ak máte PMS, mali by ste urobiť určité zmeny životného štýlu, aby ste zlepšili svoje príznaky a pomohli vrátiť vaše hormóny do rovnováhy. Porozprávajte sa so svojím lekárom, ktorý vám môže pomôcť vybrať si prístup, ktorý vám vyhovuje.

Vzhľadom na nedostatok podpory výskumu, je príliš skoro odporučiť akékoľvek prírodné liek ako liečba menštruačných kŕčov. Doplnky neboli testované z hľadiska bezpečnosti a vzhľadom na to, že potravinárske prídavné látky väčšinou nie sú regulované, môže sa obsah niektorých výrobkov líšiť od obsahu uvedeného na etikete výrobku. Tiež majte na pamäti, že bezpečnosť alternatívnej medicíny u tehotných žien, dojčiacich matiek, detí a ľudí s chorobami alebo pri užívaní liekov nebola stanovená.

Okrem toho, ako znížiť ICP:

- Jedlo - diéta bohatá na komplexné sacharidy

- Vylúčenie výrobkov, ktoré môžu zhoršiť príznaky, ako je kofeín, alkohol, nikotín, soľ a rafinovaný cukor

- Užívanie doplnkov a / alebo zvýšenie príjmu vitamínov a minerálnych látok v potrave, ako je vápnik, horčík, B6 a vitamín E

- Antidepresíva, ako je fluoxetín alebo sertralín, ako aj rad ďalších

- Lieky "Anti-alarm"

- Diuretiká, ako je spironolaktón na zadržiavanie tekutín a / alebo nafúknutie brucha

- Krátkodobá liečba trvajúca maximálne šesť mesiacov s agonistami GnRH (antiestrogénové lieky), ako je lupron v kombinácii s estrogénom alebo estrogén-progestínovou terapiou.


Nakoniec, zatiaľ čo cvičenie nie je liečbou abnormálneho krvácania z maternice, často účinne zmierňujú príznaky PMS a PMDD a tiež pomáhajú znižovať menštruačné kŕče, ako bolo uvedené vyššie. V skutočnosti sa uchyľovanie k 20- až 30-minútovej chôdzi len trikrát týždenne poskytuje množstvo výhod, vrátane vášho zdravia v ICP.

Pin
Send
Share
Send
Send