Hygiena

Ako sa správať, keď sa cyklus vypne?

Pin
Send
Share
Send
Send


S takýmto problémom ako porušenie menštruačného cyklu, ktorým čelí veľa žien. Okrem toho tento jav nie je závislý od veku, možno ho pozorovať u mladých dievčat, v ktorých práve začala menštruácia, au dospelých žien v dôsledku hormonálneho zlyhania, traumy, výskytu ochorenia.

Zvyčajne prvé obdobia v živote dievčatá prísť asi 12-14 rokov. Počas prvého roka je menštruačný cyklus len stanovený. V priemere za 12 mesiacov má dievča aspoň osem cyklov. Ak dievča vo veku nad 14 rokov nezačne svoje obdobie, mala by navštíviť lekára na vyšetrenie.

Normálne trvanie menštruačného cyklu je 21-33 dní. Je potrebné začať počítať od prvého dňa nasledujúceho mesiaca pred začiatkom ďalšieho. Pravidelný cyklus je indikátorom zdravia ženy. Krvácanie by nemalo trvať dlhšie ako týždeň a objem stratenej krvi by nemal byť väčší ako 100 mililitrov. Menštruácia, ktorá nespĺňa túto normu, je porušením.

Bez ohľadu na povahu menštruačnej poruchy to môže spôsobiť problémy s fungovaním reprodukčného alebo endokrinného systému. Z tohto dôvodu by akékoľvek zlyhanie cyklu malo byť dôvodom na okamžitú liečbu gynekológa a podstúpiť potrebné vyšetrenia.

Tento jav by sa mal brať veľmi vážne, pretože ak nedostanete liečbu včas, v budúcnosti sa môžete stretnúť s nemožnosťou otehotnieť a porodiť zdravé dieťa.

Možné príčiny

Vo väčšine prípadov menštruačné poruchy spôsobené zmenami hormonálnych hladín. A nie je to tak, že dôvod spočíva práve vo vaječníkoch: faktorom, ktorý môže spôsobiť rušivý účinok vo funkcii štítnej žľazy alebo nadobličiek, môže byť spúšťací faktor.

Podľa štatistík WHO sú najčastejšími príčinami menštruačných porúch:

 • Zápal alebo iné poškodenie hypotalamicko-hypofyzárnej oblasti.
 • Porucha vaječníkov.
 • Abnormality maternice.
 • Onkológie.
 • Zvýšené hladiny prolaktínu v krvi.

Okrem toho spôsobujú zápal menštruačného cyklu, ktorý postihuje panvové orgány. Keď sa eliminuje provokujúci faktor, cyklus sa normalizuje. To isté platí pre pohlavne prenosné choroby.

Takéto bežné ochorenia, ako je rubeola alebo ovčie kiahne, nepriaznivo ovplyvňujú proces tvorby folikulov vo vaječníkoch. Výsledok môže byť po niekoľkých mesiacoch a niekedy aj rokoch po uzdravení.

Narušenie menštruačného cyklu niekedy poukazuje na prítomnosť závažných patológií:

 • endometrióza,
 • adenomyóza,
 • polypy,
 • myómy maternice,
 • onkológia panvových orgánov.

Okrem toho môže byť zvyčajný cyklus menštruácie zostrelený kvôli nepriaznivým podmienkam, medzi ktoré patria:

 • dodržiavanie prísnych diét
 • zmena klímy,
 • fyzické preťaženie
 • psycho-emocionálny stres
 • nadmerné nadšenie pre alkoholické nápoje,
 • sexuálna abstinencia
 • používanie určitých liekov.

Je potrebné pripomenúť, že problémy so stabilitou menštruačného cyklu môžu byť spôsobené dedičným faktorom.

Je to nebezpečné?

V každom prípade by takýto problém ako zlyhanie menštruačného cyklu nemal zostať bez náležitej pozornosti, pretože tento jav môže viesť k extrémne nepriaznivým následkom:

 • neschopnosť otehotnieť a niesť dieťa,
 • výskyt anémie z nedostatku železa, t
 • zmeny hladín hormónov, čo môže viesť k rozvoju iných patológií,
 • vzdelávanie v maternici benígnych a malígnych nádorov.

Ako obnoviť a obnoviť zlomený menštruačný cyklus

Liečbu by mal vymenovať kompetentný špecialista. Terapeutické opatrenia budú závisieť od zistenej príčiny zlyhania cyklu. Pre presnú diagnostiku sa vykonajú tieto opatrenia: t

 1. Prieskum ženy, v ktorej sa ukáže, aký druh životného štýlu vedie, aké choroby trpí, atď.
 2. Vyšetrenie gynekológom, ktoré zahŕňa aj analýzu pohlavne prenosných chorôb a rozmazanie flóry.
 3. Ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov a štítnej žľazy.
 4. HSG (hysterosalpingography) je metóda röntgenovej diagnostiky chorôb maternice a vajíčkovodov, ktorá je založená na zavedení kontrastných látok do nich.
 5. Hormonálny skríning, ktorý určuje hladinu pohlavných hormónov v tele pacienta.
 6. Rádiografia hlavy (vrátane tureckého sedla), tento postup pomôže identifikovať hypotalamicko-hypofyzárne poruchy.

Na základe výsledkov získaných počas vyšetrení lekár predpíše vhodnú liečbu, ktorá sa môže skladať z nasledujúcich:

 • korekcia životného štýlu,
 • terapia pomocou hormónov,
 • fyzioterapia,
 • bylinné medicíny,
 • užívanie liekov - uterotonika, ktoré znižujú stratu krvi,
 • kyretáž maternice,
 • Prevádzka.

Ak je včas hľadať lekársku pomoc, šanca, že menštruačný cyklus je plne obnovená, a následne choroba ustúpi, bude dosť vysoká.

Treba poznamenať, že aj pri zlomenom menštruačnom cykle môže žena otehotnieť a vykonávať dieťa. Lieky s použitím liekov, ktoré stimulujú ovuláciu, pomôžu otehotnieť.

Čo robiť, ak má dievča problém v mladistvom veku

Keď dospievajúce dievča má zlyhanie cyklu, sprevádzané mladistvým krvácaním, dysfunkčným výtokom z maternice, liečba sa vykonáva v dvoch fázach.

Najprv sa používajú hormonálne lieky, ako aj hemostatické lieky - Ditsinon, Vikasol.

Ak je krvácanie stále dosť silné a dlhé, a dievča sa obáva príznakov, ako sú zjavné závraty, pasivita a letargia, zníženie hladiny hemoglobínu, a môže byť predpísaný kyretáž postup. Potom sa vykoná histologické zoškrabanie.

Lekár môže predpísať hormonálne lieky (Novinet, Mersilon), ale len vtedy, ak hladina hemoglobínu nie je nižšia ako 80 g / l.

V prípade potreby budú liečení proti anémii nedostatku železa (transfúzia krvi, červené krvinky, reopolyglukín). Železné doplnky sa vypúšťajú.

V adolescencii by trvanie hormonálnych liekov nemalo prekročiť tri mesiace. Liečba anémie sa vykonáva, kým sa hodnoty hemoglobínu normalizujú.

S miernym stupňom poškodenia sa aplikuje liečba s použitím vitamínov vo fázach cyklu. Fondy v tomto prípade berú lekára predpísaného systému na stimuláciu produkcie hormónov vo vaječníkoch. Takáto liečba zahŕňa prijímanie vitamínov skupiny B v prvej fáze vitamínov A, C, E, kyseliny listovej.

Čo by malo dievča robiť, ak sa vyskytne problém v plodnom veku

V tejto situácii bude liečebný režim podobný liečbe menštruačných porúch u adolescentov. Bez ohľadu na vek, so silným krvácaním, sa vykonáva kyretáž. To sa robí tak na účely diagnostiky, ako aj liečby.

Potom sa terapia vykonáva pomocou hormonálnych látok. Žena bude musieť užívať kombinované perorálne kontraceptíva podľa štandardnej schémy. Priamo v prípade poruchy druhej fázy cyklu môže lekár predpísať lieky obsahujúce progesterón - Duphaston alebo Utrogestan.

Keďže poruchy cyklu môžu viesť k nemožnosti počatia, ženy v reprodukčnom veku sú niekedy predpisované ako Pergonal alebo Choriogonin, lieky, ktoré sú zamerané na stimuláciu tvorby aktívnych folikulov. Clomiphene sa predpisuje na stimuláciu ovulácie.

Ako liečiť krvácanie s menopauzou

Ak sa počas menopauzy pozoruje závažné krvácanie, žena musí nutne zoškrabať maternicu, pretože tento jav môže signalizovať nebezpečné ochorenia, vrátane nástupu atypickej hyperplázie, ako aj vývoja rakovinového nádoru.

V závažných prípadoch sa lekár môže rozhodnúť vykonať hysterektómiu - gynekologickú operáciu, počas ktorej sa maternica odstráni. Tento postup sa zvyčajne vykonáva so zhubným nádorom maternice, ako aj krčka maternice alebo vaječníkov.

Ľudové prostriedky

V prípade porúch menštruačného cyklu je možná liečba pomocou tradičnej medicíny. Pred použitím by ste sa však mali poradiť s lekárom.

Voľba nápravy závisí od typu poruchy:

 1. Pri zriedkavej menštruácii (oligomenorea) sa používa prostriedok, ktorý sa pripravuje nasledovne: ½ lyžičky. rozdrvte semená petržlenu na prášok. Pite trikrát denne s pol šálky čistej vody, do ktorej sa pridá trochu medu.
 2. Pri dlhodobej neprítomnosti menštruácie, napríklad pri niekoľkých menštruačných cykloch (amenorea), sa používa prostriedok na báze paliny, ktorý sa musí dôkladne rozdrviť. Výsledné suroviny nalejte jeden šálku vriacej vody a potom ich vložte do vodného kúpeľa. Po 20 minútach odstráňte z tepla, vychladnite a namáhajte. Pripravené na pitie vývar 100 ml trikrát denne pred jedlom.
 3. Ak mesačne predlžuje (viac ako 7 dní) a hojne (nad 100 ml), môžete použiť nasledujúci recept: vezmite nasledujúce liečivé rastliny v rovnakom množstve: malinové lístky, dubová kôra, striebristka, jahodové listy, rebrík. Ďalej budete potrebovať lyžicu výslednej kolekcie nalejte pohár studenej prevarenej vody. Zostáva trvať na tom, aby droga trvala štyri hodiny. Potom dajte na sporák, priveďte do varu, po 5-7 minútach, vyberte z tepla, nechajte vychladnúť a namáhajte. Pripravený na pitie počas dňa. Trvanie terapie je najmenej päť dní.
 4. Prostriedky pripravené na základe prasličky pomôžu normalizovať dlhý cyklus a znížiť stratu krvi. Táto rastlina sa už dlho používa na lekárske účely vďaka svojim hemostatickým vlastnostiam. Lyžica surovín by mala byť naliata 500 ml vriacej vody, trvať a naďalej piť len polievkovú lyžicu s intervalom dvoch hodín, kým sa krvácanie nezastaví. Potom, na terapeutické účely, lyžica trikrát denne.
 5. Keď nadmerne bolestivá menštruácia pomáha bylinnému zberu, ktorý sa skladá z listov brezy, koreňa valeriánov, mäty, kôry rakytníkov, listov ostružiny, rebríčka. Tak, polievková lyžica kompozície nalejte 250 ml vriacej vody, najmenej 20-30 minút. trvať na tom, dobre sa napiť, trochu piť počas dňa.

Chirurgická liečba

Pre chirurgické zákroky pri liečbe menštruačných porúch extrémne zriedkavo a len v takýchto prípadoch:

 • keď je ťažké krvácanie, ktoré sa nedá zastaviť inými prostriedkami,
 • ak je pacient starší ako 35 rokov.
 • V tejto situácii je postup kyretáž maternice.

Preventívne opatrenia

 1. Navštívte gynekológa na rutinné vyšetrenie aspoň raz za šesť mesiacov.
 2. Starostlivo dodržiavajte pravidlá osobnej hygieny.
 3. Dodržujte harmonogram dňa (včas si odpočiňte, nenechajte zvýšené zaťaženie, zjedzte vyváženú stravu).
 4. Udržať menštruačný kalendár - to umožní včas odhaliť zlyhanie.
 5. Žiť mobilný životný štýl (cvičenie, chodiť viac na čerstvom vzduchu).
 6. Včas liečiť vzniknuté ochorenia iných systémov a vnútorných orgánov.

Trochu o mesačnom cykle žien

V podstate nastáva menštruácia u dievčat vo veku 12-14 rokov. Je však možné skoré dozrievanie a menštruácia je vo veku 9-11 rokov. Ak mesačne začal skôr ako 9 rokov, potom to naznačuje prítomnosť choroby a mal by ukázať dieťaťu špecialistovi. Je tu tiež možnosť patológie, ak sa v priebehu 15 rokov ešte nevykonalo žiadne vaginálne krvácanie.

Klimakterické obdobie u žien je charakterizované postupným ukončením menštruácie a znížením funkcie vaječníkov. Obdobie menopauzy začína v priemere 45-55 rokov. Oneskorenie menštruácie počas menopauzy je prvým príznakom, ktorý vás robí premýšľaním o starobe.

Mesačný cyklus pre ženy je možné rozdeliť do troch fáz:

 1. Folikulárna fáza - počas tejto doby sa produkujú estrogény, ktoré ovplyvňujú dozrievanie folikulov.
 2. Ovulácia - trvá len asi jeden deň, v tomto čase dochádza k uvoľneniu vajíčka.
 3. Luteálna fáza - ak je vajíčko oplodnené, endometrium je pripravené na štep. Ak nedošlo k oplodneniu, produkcia progesterónu padá, endometrium sa začína odtrhávať.

Priebeh menštruácie je ovplyvnený fyziológiou a všeobecným zdravím ženy.

Nepravidelná menštruácia je jedným z hlavných príznakov väčšiny gynekologických ochorení. Nie je potrebné ignorovať signály, ktoré vám telo dáva, pretože to môže viesť k rozvoju závažnej patológie.

Prečo je menštruácia narušená?

Mesačný cyklus je často narušený z dôvodu výskytu chorôb, hormonálnej nerovnováhy a tiež v prípade, že žena je pod tlakom a prepracovaná. Všetky dôvody sú zvyčajne rozdelené na interné a externé.

Vnútorné príčiny menštruačných porúch sú nasledovné:

 • infekcie genitálií
 • rôznych chorôb reprodukčných orgánov, t
 • patologických stavov endokrinného systému, t
 • vrodené chyby pohlavných orgánov,
 • ochorenia mozgu
 • nadváha
 • tehotenstvo,
 • hormonálnej nerovnováhy
 • lieky a chirurgia.

Najčastejšou vnútornou príčinou je hormonálne zlyhanie, ktoré môže byť aj vrodené. Hormonálna nerovnováha sa môže vyskytnúť v dôsledku predchádzajúcich infekčných chorôb.

Hladiny hormónov môžu ovplyvniť aj endokrinné ochorenia, častý stres a neustála únava. Veľmi silno na hormonálnom pozadí ženského tela sú postihnuté potraty, ktoré sa vykonávajú kyretážou maternice.

Vonkajšie príčiny sú:

 • diéty - zatiaľ čo chudnutie, telo nedostáva potrebné vitamíny, užitočné prvky a je pod silným stresom,
 • zvýšená fyzická aktivita, únava a nedostatok spánku,
 • nervového vyčerpania a depresie
 • životného prostredia
 • klimatických zmien.

Ak je príčina poruchy vonkajšia, vo väčšine prípadov, na stabilizáciu cyklu, musíte odstrániť faktor, ktorý ovplyvňuje kritické dni a piť vitamín E.

Symptómy menštruácie

Klasifikácia menštruačných porúch:

 1. Hyperpolymenorea - cyklus zostáva rovnaký, ale počas kritických dní sa pozoruje závažné krvácanie.
 2. Amenorea - keď nie sú žiadne obdobia dlhšie ako šesť mesiacov. Môže to byť primárne a sekundárne. Primárny cyklus je charakterizovaný porušením cyklu od začiatku prvého menštruačného cyklu a sekundárneho cyklu, po vytvorení normálneho mesačného cyklu. Aj amenorea je fyziologická - pozorovaná počas tehotenstva, dojčenia a počas menopauzy.
 3. Opsomenorea - uvoľňuje sa malé množstvo výtoku a menštruácia sa zastaví po 1-2 dňoch.
 4. Oligomenorea - menštruácia sa vyskytuje 1 krát za 3-4 mesiace.
 5. Dysmenorrhea - v kritických dňoch sú oneskorenia, alebo začínajú skôr.
 6. Menorágia - menštruácia sa vyskytuje viac ako 10 dní a vyznačuje sa silným krvácaním.
 7. Algomenorea - menštruačné zlyhanie, ktoré je sprevádzané bolesťou, nevoľnosťou a črevnými problémami.
 8. Proomenorea - mesačný cyklus je kratší ako 21 dní.
 9. Metroragia - výskyt krvácania počas menštruácie aj uprostred cyklu.
 10. Algomenorea - pravidelnosť menštruácie sa nemení, ale počas kritických dní žena zažíva veľmi silnú bolesť a krvácanie, ktoré spôsobuje zhoršenie zdravia a zníženie pracovnej schopnosti.

Ak máte príznaky menštruačných nepravidelností, mali by ste navštíviť lekára a mali by ste byť vyšetrení na stanovenie presnej diagnózy.

Ako sa diagnostikuje

Je dosť ťažké určiť skutočnú príčinu menštruačných nepravidelností. Na správne určenie príčiny tohto problému potrebujete:

 • zber a analýza lekárskej histórie, t
 • všeobecné a gynekologické vyšetrenie
 • všeobecnú analýzu krvi a moču
 • cervikálny náter,
 • stanoví sa hladina hormónov v krvi, vykoná sa krvný test na infekcie a biochemická analýza,
 • Ultrazvuk panvy,
 • biopsia endometriálnej aspirácie - vedenie biopsie potrubia umožňuje získať vzorku tkaniva z ktorejkoľvek časti maternice, počas procedúry prakticky neexistuje žiadna bolesť, avšak po rúre môžete mať miernu bolesť v dolnej časti brucha,
 • hysteroskopia.

Prostredníctvom kombinácie lekárskej anamnézy, klinických prejavov a výsledkov analýz môže ošetrujúci lekár presnejšie určiť príčinu menštruačných porúch, ako aj vybrať správny liek.

Liečba porúch u adolescentov

Dokonca aj väčšina "desivé" menopauzy môže byť porazený doma! Len nezabudnite dvakrát alebo trikrát denne.

Vo väčšine prípadov sú nepravidelné obdobia u adolescentov regulované výlučne správnym životným štýlom a diétou. Existujú však zriedkavé výnimky.Najnebezpečnejšími poruchami menštruačného cyklu adolescentov sú juvenilné krvácanie, založené na nerovnováhe v synchronizácii systémov hypotalamu, hypofýzy a ovárií. Takéto poruchy sa musia riešiť.

Ide spravidla o komplexnú liečbu, v ktorej môže lekár predpísať:

 • homeostázy,
 • používanie antikoncepcie
 • chirurgické odstránenie cyst, ktoré sprevádzajú ochorenie v 99%
 • antianemickú terapiu.

Ako dlho bude liek trvať, závisí od typu liečby. Hormonálna terapia trvá najmenej 3 mesiace a nehormonálne lieky na anémiu sa používajú len na stabilizáciu hladín hemoglobínu.

Liečba menštruačných porúch u žien vo fertilnom veku

Ženy v tejto vekovej kategórii sa často zaoberajú ťažkými obdobiami, sprevádzanými bolesťou a krvácaním uprostred cyklu. Pacient musí byť zoškrabaný, čo zastaví krvácanie a určí príčinu porušenia.

Po získaní výsledkov histológie ošetrujúci lekár predpisuje liečbu menštruačných porúch:

 • hormonálnej terapie
 • ak ide o poruchu v prvej fáze cyklu, lekár predpisuje progesterón,
 • ak škrabanie neposkytlo pozitívne výsledky, vykoná sa pálenie endometria alebo hysterektómia,
 • užívať doplnky železa a vitamíny
 • keď sú menštruačné nepravidelnosti u žien sprevádzané neplodnosťou, predpisujú sa hormonálne prípravky.

Liečba počas menopauzy

Porušenie menštruačného cyklu s menopauzou je prirodzený proces, ale môže byť aj znakom závažnej patológie.

Môžu sa objaviť rôzne neoplazmy, ktoré sú sprevádzané krvácaním, zároveň sa vyžaduje pomerne často kyretáž a po zákroku sa výsledný materiál posiela na histologickú analýzu.

U žien s menopauzou sa väčšina problémov rieši hormonálnou liečbou.

Lekári často počas vyvrcholenia predpisujú tieto opravné prostriedky:

Liečba homeopatickými liekmi

Homeopatické lieky v rozpore s menštruačným cyklom sa uplatňujú 2-3 mesiace. Počas liečby sa rovnováha hormónov stabilizuje, aktivuje sa imunitná ochrana a eliminuje sa riziko neplodnosti.

Výsledok využívania týchto prostriedkov je dlhší a hlbší. Homeopatia nelieči príznaky a prejavy ochorenia, ale pomáha telu regulovať samotný proces.

Napriek prirodzeným zložkám homeopatických liečiv vyberie liek len ošetrujúci lekár a zostaví liečebný režim.

Liečba ľudových prostriedkov

V ľudovom liečiteľstve existuje veľká skúsenosť s liečbou porúch ženského cyklu pripravenými infúziami a odvarmi rastlín. V podstate sú tieto výrobky miernejšie ako lieky na lekárske účely, môžu byť užívané po dlhú dobu a vykazujú dobrý výsledok. Je veľmi dôležité, s použitím tradičných metód liečby - nemýliť sa pri výbere rastliny, ktorá pomôže a nezhorší situáciu.

Tradičná medicína pre amenorea a opsomenorrhea odporúča použitie rastlín, ktoré pomáhajú zlepšiť metabolizmus a obnoviť imunitu. Tieto vlastnosti sú ľubovník bodkovaný, milujúci, koreň tenla.

Ak je diagnostikovaná oligomenorea, semená petržlenu pomáhajú. S ťažkou menštruáciou sa používa infúzia rebríčka, dubovej kôry, malinového lístia, hrebeňa škvrnitej a lístkov jahôd.

Prúd bobra obnovuje ženský cyklus, odstraňuje bolesť a kŕče počas kritických dní, stabilizuje hormonálnu rovnováhu a rieši cysty. Pri vaginálnom krvácaní a ťažkej menštruácii, ktorá sa vyskytuje viac ako 10 dní, je účinné aplikovať prasličky.

Prevencia menštruačných porúch

Každej chorobe je vždy ľahšie predchádzať ako liečiť. Veľmi často pomáha vitamín E vyriešiť problém s nepravidelnými periódami. Akékoľvek pilulky sú škodlivé pre zdravie žien.

Prevencia menštruačných porúch obsahuje najjednoduchšie opatrenia:

 • dvakrát ročne navštíviť gynekológa,
 • dodržiavať osobnú hygienu,
 • dodržiavať denný režim, jesť správne, jesť vitamíny, eliminovať zvýšené zaťaženie, oddýchnuť si v čase,
 • viesť aktívny životný štýl
 • včasné liečenie iných chorôb.

Porušenie menštruačného cyklu nastáva, keď sa objavia najmenšie negatívne faktory. Niekedy sa dostatočne eliminovať piť vitamín E, a niekedy vyžaduje vážne zaobchádzanie. Dokonca aj s malými porušeniami, mali by ste kontaktovať špecialistu, nemusíte bezmyšlienkovite brať tabletky odporúčané vašimi priateľmi, alebo len čakať a dúfať, že všetko samotné sa normalizuje.

Mimo klimakterického obdobia je porušenie menštruačného cyklu dôsledkom ochorenia, preto je dôležité okamžite stanoviť a predpísať liečbu základného ochorenia.

Iba odstránením príčiny porušenia menštruácie môže ženský cyklus stabilizovať.

A aké metódy regulácie menštruačného cyklu ste použili?

Najlepší nehormonálny liek na menopauzu Čaj na menopauzu Tento liek zmierni príliv, časté zmeny nálady a zvýši hladinu estrogénu vďaka 30 bylinkám! Povedzte na vrchol - STOP!

Rôzne porušenia menštruačného cyklu

Narušenie menštruačného cyklu, koncepcia je viac ako široká, zahŕňa niekoľko typov a stupňov.

 1. Hypomenorea - znížené množstvo menštruačnej krvi.
 2. Hypermenorea - nadmerné množstvo výboja.
 3. Oligomenorea - mesačne menej ako tri dni.
 4. Polymenorea - pokračovanie menštruácie dlhšie ako sedem dní.
 5. Opsomenorea - pravidelné obdobia, ale menej ako 35 dní.
 6. Proomenorea - menštruácia častejšie ako po 24 dňoch.
 7. Menorágia - cyklus je zachovaný, ale veľké množstvo menštruačnej krvi sa stráca.
 8. Metrorrhagia - nepravidelné, chaotické krvácanie z maternice.
 9. Menometroragiya - nadmerné a dlhotrvajúce nepravidelné krvácanie z maternice, ktoré je dôsledkom akejkoľvek organickej lézie genitálneho traktu.
 10. Amenorea - úplná absencia menštruácie.

Stále existujú rôzne stupne závažnosti, prítomnosť alebo neprítomnosť bolesti a ďalšie súvisiace symptómy. Cyklus sa môže prerušiť kvôli rôznym faktorom.

Príčiny menštruačných porúch:

 • ochorenia iných orgánov a systémov (obličky, pečeň, endokrinné žľazy), t
 • Zaťažená rodinná anamnéza
 • nepriaznivá perinatálna história,
 • infekcie a intoxikácie, ktoré spôsobujú,
 • poranenia hlavy (modriny, poranenia hlavy),
 • nedostatok vitamínov
 • stres a emocionálny stres
 • užívanie určitých skupín liekov (hormóny, trankvilizéry),
 • aklimatizácia,
 • anomálie
 • nedostatok telesnej hmotnosti.

Porušenie menštruačného cyklu je najčastejšie sprevádzané hormonálnymi zmenami v dôsledku zmien v regulácii vaječníkov hypofýzy-hypotalamu-vaječníkov.

Amenorea je považovaná za najzložitejšiu formu menštruačnej dysfunkcie, čo znamená úplnú absenciu menštruácie počas šiestich mesiacov. Môže k tomu dôjsť v dôsledku rôznych faktorov.

Príčiny amenoria môžu byť:

 • infekcie a zápalové procesy,
 • genetické abnormality
 • malformácie
 • predĺžená intoxikácia,
 • rôznych škodlivých faktorov.

Zlyhanie menštruačného cyklu sprevádzané syndrómom bolesti sa nazýva dysmenorea. Frekvencia výskytu je sedemdesiat percent a je pozorovaná všade, bez ohľadu na sociálne postavenie ženy a rasy. Dôvodom môže byť mnoho faktorov, od zápalových ochorení panvy až po patológiu rakoviny, s myómy.

Najčastejšie pacienti trpia hormonálnymi poruchami. Spravidla táto patológia narušuje ich vzťah, v dôsledku čoho je množstvo estrogénu príliš vysoké a nie je dostatok progesterónu. Takýto problém môže zaniknúť v prípade ženy, ktorá vykonáva funkciu plodnosti.

Normálna menštruácia

Menštruácia začína obdobím puberty, od 11 do 15 rokov a pokračuje vo fertilnom veku 50 rokov. Normálny mesačný cyklus je 21-35 dní, samotné mesačné obdobia trvajú 3-7 dní a počas celého obdobia neprekračujú objem 120 ml. Porušenie menštruačného cyklu vo veku 40 a viac rokov možno vnímať ako prípravu na zánik tejto funkcie.

Pre správny výpočet a ľahšiu orientáciu sa odporúča ponechať si kalendár, v ktorom je potrebné vyznačiť začiatok a trvanie mesiaca. Ovulácia podmienene trvať 14 dní, za predpokladu, že cyklus je 28 dní. Ovulácia znamená obdobie najpravdepodobnejšej koncepcie. Ale môže sa posunúť v závislosti od rôznych faktorov, ktoré ovplyvňujú ženu.

Ak chcete jasne určiť, môžete urobiť ovulačné testy, pracujú na princípe tehotenských testov. Ďalšou, viac rozpočtovou možnosťou je meranie bazálnej teploty počas celého mesiaca. Toto sa vzťahuje na teplotu v konečníku, ktorá stúpa počas ovulácie a je vyššia ako 37 stupňov. Pri grafovaní do mesiaca je jasne viditeľná doba ovulácie a šanca na tehotenstvo.

Patologická diagnostika

Na zistenie, prečo dochádza k zlyhaniu, sa používajú rôzne techniky, od merania bazálnej teploty a vyšetrenia hlienu krčka maternice až po modernejšiu laparoskopiu a hysteroskopiu. Okrem toho určujú hladinu hormónov v krvi a vykonávajú rôzne hormonálne testy. Na nápravu diagnózy je potrebné poradiť sa s gynekológom.

Na vylúčenie niektorých patológií sa používajú inštrumentálne metódy ako ultrazvuková diagnostika, MRI a počítačová tomografia. Sú úplne bezpečné pre zdravie žien a nemajú žiadne dôsledky.

Rôzne liečby

Samotný proces liečby je zameraný na vyriešenie primárnej choroby, ktorá spôsobila následný rozpad menštruačnej funkcie. Preto sa táto alebo iná terapia môže líšiť od seba, takže neexistuje jediný všeliek.

Terapia je podmienene rozdelená na protidrogovú liečbu, fyzioterapiu, homeopatiu a chirurgickú liečbu. Chirurgický zákrok sa spravidla využíva v prípadoch, keď iné techniky nemali očakávaný účinok.

Liečba liekmi zahŕňa korekciu hormonálnych liekov. V lekárskej praxi s použitím rôznych liekov.

 1. Duphaston ovplyvňuje endometrium, pripravuje ho na normálnu funkciu.
 2. Utrozestan zvyšuje množstvo hormónov hypofýzy a má priaznivý vplyv na ďalšiu tvorbu endometria maternice.
 3. Lindinet je jednou z perorálnych kontraceptív, ktoré sa tiež používajú na úpravu menštruácie. Jeho mechanizmom je zvýšenie viskozity hlienu krčka maternice, čo je dôvod, prečo sa hnojenie pri príprave endometria na odmietnutie stane nepravdepodobné.
 4. Buserelín znižuje hladinu estrogénových hormónov.

Všetky lieky sa vyberajú individuálne v závislosti od faktora, ktorý spôsobuje problém narušenia cyklu. Dávky a liečebné režimy sa tiež vyberajú s odkazom na históriu, diagnózu a príčinu, prečo menštruačný cyklus zlyhá.

Nesteroidné protizápalové lieky sa môžu použiť v dvoch prípadoch. Po prvé, v komplexnej liečbe sprievodných možných pohlavne prenosných chorôb. Po druhé, s cieľom odstrániť bolesť, ktorá môže sprevádzať porušenie menštruácie. Okrem toho lieky v tejto skupine znižujú tón maternice a znižujú jej redukciu. Takéto liečivá zahŕňajú aspirín, paracetamol, ibuprofén, naproxén.

Dôležitým bodom pri systematickom užívaní takýchto liekov je, že nepriaznivo ovplyvňujú stav žalúdka. S chaotickým nadmerným príjmom sú možné komplikácie vo forme peptického vredu, perforácie vredu, penetrácie, malignity. Preto je potrebné dodržiavať terapeutické dávky a liečebné režimy.

Fyzioterapeutické metódy liečby

Najväčšou výhodou takejto liečby je ich bezpečnosť a posilnenie celkového zdravia ženy. Liečba porúch cyklu je odporúčaná balneoterapia, ktorá spočíva v tom, že sa kúpa podľa špeciálne vyvinutých techník, okrem toho dáva pozitívne emócie, čo je dôležité.

Galvanizácia zahŕňa použitie elektrického prúdu na terapeutické účely s minimálnou silou pomocou elektródy. Tento postup zlepšuje krvný obeh a lymfatický odtok, bojuje proti zápalovým reakciám v tele.

Opaľovanie alebo helioterapia je použitie slnečného žiarenia v terapeutických dávkach, dočasných oblastiach. Odporúča sa užívať takéto kúpele až do desiateho rána a po piatich večerných hodinách.

Ultratonoterapia je technika založená na použití vysokofrekvenčného prúdu s minimálnou pevnosťou a vysokým napätím. Priaznivý účinok na cievy celého tela, zlepšuje ich tón. Táto technika sa môže aplikovať intravaginálne a povrchovo.

Elektro-stimulácia krčka maternice je metóda fyzioterapie, ktorá využíva impulzy pripomínajúce vibrácie. Procedúra netrvá dlhšie ako päť minút a priebeh liečby trvá približne dva mesiace. V niektorých prípadoch to môže trvať rok.

Zhrnutie

Menštruačný cyklus môže byť vnímaný ako špecifický ukazovateľ zdravia žien. Jeho porušenia môžu signalizovať rôzne patológie nielen genitálneho traktu, ale aj iných orgánov a systémov. Problém narušenej menštruácie zostáva relevantný v pediatrickej a dospelej gynekológii. Keď sa objavia príznaky úzkosti, je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc, aby sa dosiahla primeraná a účinná liečba a stabilizácia stavu.

Pin
Send
Share
Send
Send