Zdravie

Príčiny a typy krvácania v menopauze

Pin
Send
Share
Send
Send


Krvácanie z maternice, ktoré sa vyskytuje počas menopauzy a žien po menopauze, je krvácanie alebo zrazenina ženského penisu, ktorá je cyklická alebo acyklická. Krvácanie maternice je jedným z najčastejších problémov, ktoré sa vyskytujú počas menopauzy a núti ženy hľadať pomoc od gynekológa. Tento patologický stav sa vyskytuje u 35% pohlavného styku v období menopauzy a postmenopauzy. Aby sa tento problém odstránil, žena je často hospitalizovaná v gynekologickej nemocnici, pretože na jej odstránenie je často potrebný chirurgický zákrok. Táto podmienka by sa nemala ignorovať, pretože je veľmi nebezpečná pre zdravie ženy a môže viesť k veľmi smutným následkom, dokonca aj smrti. Veľká strata krvi vedie k anémii, ako aj k porušeniu sexuality, spôsobuje obrovské nepohodlie a zároveň znižuje kvalitu života.

Výskyt krvácania v období menopauzy, niektoré ženy sú mylne považované za normálnu menštruáciu, ale to nie je tento prípad. Je potrebné pripomenúť, že tvorba akýchkoľvek abnormálnych zmien v tomto veku je prvým signálom, čo naznačuje, že je potrebné čo najskôr konzultovať s lekárom, pretože krvácanie môže byť nielen fyziologickým, ale aj patologickým javom.

Klasifikácia krvácania

Pre veľkú ľútosť veľký počet zástupcov krásnej polovice obyvateľstva nemá informácie o všetkých príznakoch charakteristických pre obdobie menopauzy. Musíte vedieť, že po 45 rokoch musíte venovať osobitnú pozornosť vášmu zdraviu a monitorovať ho. V tomto ohľade je výskyt akýchkoľvek zmien, ktoré nie sú charakteristické pre normálny stav, dôvodom návštevy lekára.

Trvanie, početnosť, faktory a následky krvácania z dutiny maternice vo veľkej miere závisia od určitého obdobia menopauzy:

 1. Premenopauza je začiatkom hormonálnej zmeny v ženskom tele, počas ktorej vaječníky fungujú, ich perióda prestáva byť pravidelná a stávajú sa buď hojnými, alebo naopak skromnými.
 2. Menopauza je obdobie, počas ktorého sa menštruácia zastaví. V prípade, že menštruácia nepôjde 12 mesiacov v rade, znamená to nástup menopauzy a koniec menštruačného cyklu.
 3. Postmenopauza - toto obdobie začína, keď sa menštruácia úplne zastaví. V tomto okamihu je výskyt akéhokoľvek krvácania a zrazenín z maternice považovaný za anomáliu.

Druhy krvácania

Na základe faktorov, ktoré vyvolávajú výtok krvi z maternice, je takáto klasifikácia známa, a to: t

 • organické - vyvolané rôznymi chorobami reprodukčných orgánov, ako sú myómy, endometrióza, hyperplázia, endometritída,
 • anorganický - tento typ krvácania je spôsobený výskytom hormonálnej úpravy, ktorá zahŕňa patologické zmeny v orgánoch reprodukčného systému alebo skôr endometria, maternice, vaječníkov a podobne,
 • iatrogénne - vyskytujú sa ako dôsledok dlhodobého užívania liekov patriacich do skupiny antikoagulancií alebo hormonálnych liekov,
 • extrageneratívne - v tomto prípade sú krvácania vyvolané sprievodnými ochoreniami, ktoré sa vyskytujú v ženskom tele, ako je cirhóza pečene, hemofília, hypotyreóza.

Druhy krvácania

Výskyt hormonálnej nerovnováhy u ženy počas menopauzy spôsobuje, že je veľmi ťažké diagnostikovať ochorenia a často sa špinenie a zrazeniny z maternice dajú ľahko zamieňať s obvyklými obdobiami. Keď sa objavia, žena by mala venovať zvýšenú pozornosť prítomnosti neobvyklých abnormalít počas normálneho obdobia. Na základe trvania a množstva výboja je krvácanie rozdelené do niekoľkých typov, ako napríklad:

 1. Menorágia je pomerne dlhotrvajúce a veľmi ťažké krvácanie z maternice, ktoré má cyklický vzor. Ich trvanie je hlavne 7 dní alebo viac, s dennou stratou krvi sa môže rovnať 80 ml.
 2. Metroragia je menšie krvácanie, ktoré je nepravidelné.
 3. Manometroragia je dostatočne dlhý krvný výtok z penisu, sprevádzaný zvýšenou hojnosťou a úplným nedostatkom pravidelnosti.
 4. Polymenorea - cyklické krvácanie je extrémne podobné menštruačnému krvácaniu, ktoré má cyklus len za 21 dní.

Krvácanie z menopauzy

Obrázok prevzatý z drlady.ru

Najviac nepohodlný a ťažký čas na diagnostikovanie ochorení je štádium premenopauzy. Počas tohto obdobia sa žena začne rozbíjať predchádzajúci a už dokončený mesačný cyklus, ktorý sa prejavuje vo forme ich neprítomnosti niekoľko mesiacov v rade a potom sa znovu vracia. Hojnosť týchto sekrétov môže byť malá aj veľmi významná.

Ak sa vyskytnú nasledujúce príznaky, žena sa jednoducho musí poradiť s kvalifikovaným odborníkom:

 • výtok z maternice je veľmi bohatý, že žena musí každú hodinu meniť hygienické vložky,
 • existuje obrovské množstvo krvavých zrazenín,
 • krvácanie sa objavuje bezprostredne po intímnych vzťahoch,
 • krvácanie začína niekoľko dní po ukončení menštruácie,
 • mesačný cyklus trvá menej ako 21 dní,
 • trvanie krvácania je viac ako 7-8 dní,
 • Počas obdobia krvácania dochádza k ďalším zmenám vo forme bolestí hlavy, závratov, zhoršenia celkového stavu tela, poklesu krvného tlaku, blanšírovania kože, nevoľnosti a následného zvracania.

Krvácanie po menopauze

Po úplnom ukončení menštruácie začína obdobie menopauzy. Výskyt akéhokoľvek výtoku vo forme zrazenín a krvácania počas tohto obdobia je patologickým procesom. Jedinou výnimkou je hormonálna liečba. V prípade, že žena používa lieky, ktoré zahŕňajú hormóny ako estrogén a progesterón, môže mať krvácanie z maternice.

Vo fáze postmenopauzálnej diagnózy je oveľa jednoduchšie, za predpokladu, že pacient čo najrýchlejšie vyhľadajte pomoc špecialistu v prípade prvých príznakov. Najväčším nebezpečenstvom pre ženu je výskyt nádoru endometria, ktorý má malígny charakter. Tento nádor často vyvoláva veľmi silné a silné krvácanie z maternice. Benígne výrastky, patologické zmeny, ako aj rôzne ochorenia panvových orgánov môžu tiež vyvolať akýkoľvek výtok.

Aby sa zabránilo vzniku extrémne nepríjemných a nebezpečných následkov, je potrebné pravidelne navštevovať svojho gynekológa, ktorý vykoná vyšetrenie na gynekologickej stoličke av prípade potreby nariadi odovzdanie potrebných testov a dodatočný súbor štúdií. Táto manipulácia pomôže čo najskôr identifikovať chorobu a potom ju odstrániť.

Príčiny krvácania

Keď žena má obdobie menopauzy, jej telo sa stáva náchylnejšie na rozvoj rôznych ochorení reprodukčného systému. Okrem toho sa zhoršuje exacerbácia chronických ochorení, ktoré už existujú v dejinách, na pozadí ktorých vznikajú nové choroby.

Hlavné príčiny silného krvácania z maternice, ktoré sú sprevádzané zrazeninami, sú:

 1. Hormonálne zlyhanie. V tomto čase dochádza k poklesu fungovania vaječníkov, úplné dozrievanie samičej zárodočnej bunky je extrémne zriedkavé v súvislosti s týmto mesačným prietokom nepravidelne. Okrem toho existuje aktívna proliferácia endometriálnych buniek mimo maternice, tento jav zvyšuje vylučovanie z neho. Keď sa rast endometria vyskytuje veľmi rýchlo, zvyšuje sa riziko vzniku formácií, ktoré majú malígny charakter.
 2. Maternice myómy. Myoma sa považuje za benígny novotvar, často sprevádzaný extrémne ťažkou menorágiou. Krvácanie je v tomto prípade veľmi hojné a vyplýva zo zníženia kontraktilnej funkcie maternice, čo vedie k aktívnemu rastu myómov.
 3. Polypy - benígna tvorba, ktorá sa vyskytuje na sliznici sliznice maternice. Hoci polypy nie sú malígne, musia byť odstránené pomocou chirurgického zákroku, pretože proliferácia polypov vyvoláva výskyt hojných, ale nie pravidelných sekrétov.
 4. Hyperplázia. Keď sa toto ochorenie vyskytne, objaví sa významná proliferácia endometria, ktorá sa v lekárskej praxi považuje za prekancerózny stav.
 5. Intrauterinná antikoncepcia. Často je špirála, ktorá je umiestnená v ženskom pohlavnom orgáne, a vyvoláva výskyt zrazených sekrétov.
 6. Prijatie liekov na antikoncepciu. Keď žena začne užívať tieto lieky, množstvo výtoku sa výrazne zníži, ale na konci krvácania začne znovu.

Presnú príčinu vyvolávajúcu krvácanie zo zrazenín z dutiny maku môže určiť len skúsený gynekológ po správnej diagnóze.

diagnostika

Výskyt akéhokoľvek abnormálneho krvácania je prvým znakom toho, že žena potrebuje vidieť špecialistu. V tomto prípade je to gynekológ. Prvá vec, ktorú lekár urobí, je vykonať vyšetrenie na stoličke s cieľom určiť zdroj krvácania, zhodnotiť jeho intenzitu a frekvenciu.

Tiež na identifikáciu príčin provokácie krvácania s zrazeninami v rôznych štádiách menopauzy pomocou nasledujúcich diagnostických metód, ako sú:

 • krvný test, s ktorým môžete hodnotiť výkon pečene a úplne eliminovať prítomnosť anémie,
 • test zrážania krvi,
 • stanovenie hladiny hormónov v tele, najmä ľudského chorionického gonadotropínu,
 • vyšetrenie na prítomnosť nádorových markerov v krvnej plazme,
 • transvaginálny ultrazvuk, ktorý pomôže plne zhodnotiť stav panvových orgánov,
 • zobrazenie magnetickej rezonancie ženského reprodukčného orgánu, t
 • farebný Doppler, ktorý pomáha hodnotiť cievy obklopujúce genitálny orgán,
 • cytologický náter z krčnej sliznice, s ktorým môžete určiť prítomnosť malígnych buniek v sliznici krčka maternice,
 • štúdium endometria ako biomateriálu.

Keď vznikne určité podozrenie, že faktor spôsobujúci krvácanie z maternice je ochorenie orgánov, ktoré nie sú spojené s orgánmi malej panvy, je potrebné poradiť sa s inými lekármi, ktorí sú špecializovanými špecialistami.

Okrem uvedených diagnostických metód sa často používa aj diferenciálna diagnostika. Je to metóda, ktorá umožňuje vylúčiť choroby, ktoré nie sú vhodné pre fakty a symptómy, aby sa presne určila príčina, ktorá v tomto prípade spôsobuje uvoľňovanie zrazenín a krvácania. Táto metóda pomôže eliminovať ochorenia, ktoré spôsobujú krvácanie počas menopauzy a po menopauze, konkrétne:

 • prítomnosť endometriálnych polypov,
 • hyperplastické procesy endometria,
 • karcinóm endometria,
 • rakovina dolného segmentu maternice,
 • submukózny myóm dutého orgánu
 • sarkóm maternice,
 • vnútorná endometrióza.

Na základe hojnosti a intenzity krvácania z genitálneho orgánu by mala žena nezávisle posúdiť svoj stav. Keď je krvácanie počas menopauzy a po menopauze stredne závažné, môžu byť zastavené doma pomocou nasledujúcich metód, ako sú:

 1. Chill. Na zastavenie krvácania sa často používa studený obklad. Ak chcete, musíte si vziať tašku a naliať veľa ľadu tam, alebo naliať veľmi studenú vodu do vykurovacej fľaše potom, dať nachladnutie na spodnej časti brucha a držať po dobu 10 až 15 minút. Aby nedošlo k chybe panvových orgánov, ľadový obklad alebo vyhrievaná podložka je zabalená do uteráka alebo iného kusu látky. Prestávky medzi manipuláciami musia byť najmenej päť minút. Trvanie používania chladu je od pol hodiny do dvoch.
 2. Aby sa zabezpečil najlepší odtok krvi z penisu do panvy, musíte dať vankúš alebo prikrývku zloženú vo forme valčeka.
 3. Obnova vodnej bilancie. Keď nastane krvácanie, telo stráca nielen krv, ale aj tekutinu. V dôsledku toho sa krv zahustí a zvyšuje sa riziko vzniku krvných zrazenín. V tomto ohľade sa odporúča piť veľké množstvo tekutiny s cukrom.
 4. Lieky, ktoré zastavujú krvácanie. Tieto lieky sa majú užívať doma len po konzultácii s lekárom.

V tomto okamihu je zakázané vykonávať procedúru sprchovania, teplého kúpeľa alebo aplikovania tepelného obkladu na žalúdok. Tieto manipulácie naopak zvyšujú krvácanie a zhoršujú celkový stav ženy.

Keď je stav ženy veľmi ťažký, je sprevádzaný ďalšími príznakmi vo forme závratov, nevoľnosti, potrebuje rýchlo zavolať sanitku, ktorá ju odvezie do nemocnice. V nemocnici pacient dostane lieky na zastavenie krvácania. Potom bude priradený komplex štúdií na určenie príčiny, ktorá ho vyvolala, a zodpovedajúcej terapie.

Liečba môže pozostávať z nasledujúcich metód: t

 1. Chirurgický zákrok. Často sa používa na odstránenie nádorov a polypov. Spôsob a povaha operácie do značnej miery závisí od miesta, kde sa nádor nachádza, ako aj od jeho veľkosti.
 2. Endometriálna kyretáž. Tento postup sa vykonáva, keď krvácanie nemožno zastaviť. Potom sa biomateriál odoberie na laboratórne testy.
 3. Použitie hormonálnych liekov. Tieto lieky sa predpisujú v neprítomnosti výrazných faktorov, ktoré spôsobujú krvácanie. Pred ich vymenovaním musí prejsť krvným testom na hormóny.

Aby sa znížilo riziko krvácania počas menopauzy, je potrebné navštíviť lekára každých šesť mesiacov a podstúpiť vyšetrenie na gynekologickej stoličke.

pred menopauzou

Počas tohto obdobia, hormonálne zmeny, vaječníky sú nestabilné, ovulácia sa vyskytuje menej často. Medzi príčiny zvýšenia krvného výtoku v tomto čase patria:

 1. Hyperplázia endometria v menopauze: menštruačný cyklus sa stáva nepravidelným, čo vedie k zvýšeniu endometria. Počas menštruácie počas tohto obdobia sa môže zvýšiť objem výtoku.
 2. Endometrióza v menopauze: klíčenie endometria mimo maternice, na susedné orgány. V sprievode intermenštruačného krvácania.
 3. Fibroids v maternici: táto patológia spôsobuje porušenie kontraktility maternice, čo spôsobuje rozvoj krvácania.
 4. Endometriálne polypy: rast endometria vyvoláva zvýšenú sekréciu krvi.
 5. Ovariálna dysfunkcia: zápal a hormonálne poruchy spôsobujú oneskorenia, intenzita menštruačného toku sa čas od času mení.
 6. Použitie IUD: vnútromaternicové zariadenie spôsobuje zvýšenie množstva výtoku počas menštruácie.
 7. Perorálne kontraceptíva (v prípade prudkého zrušenia).
 8. Ochorenia štítnej žľazy: prudké kolísanie hladiny hormónov štítnej žľazy môže spôsobiť krvácanie z maternice.
 9. Porucha zrážanlivosti krvi: môže byť prirodzená, ale môže byť spôsobená liekmi, najmä antikoagulanciami.

Menopauza a postmenopauza

Menopauza je charakterizovaná úplnou absenciou ovulácie, menštruácia sa nevyskytuje. V menopauze môžu byť príčiny pravidelného krvácania spojené s užívaním hormonálnych liekov s progesterónom. Ženy, ktoré chcú znovu získať svoju mládež, začínajú používať hormóny, ktoré spôsobujú návrat menštruácie.

Krvácanie je možné aj pri použití hormonálnej substitučnej liečby menopauzálneho syndrómu v ťažkej forme. Takáto terapia je možná len za neprítomnosti závažných patológií a pod dohľadom gynekológa.

Po úplnom ukončení ovulácie a menštruácii v priebehu jedného roka môžeme hovoriť o nástupe postmenopauzálnych žien. Akékoľvek krvácanie alebo krvácanie počas menopauzy indikujú zdravotné problémy. Najčastejšie je krv možná z nasledujúcich dôvodov:

 • porušenie integrity vaginálnej sliznice (poškodenie spôsobené zvýšeným suchom, napríklad v dôsledku pohlavného styku) prispieva k rozvoju rôznych infekcií vnútorných pohlavných orgánov,
 • развитие доброкачественных опухолей шейки матки, рака, миомы.

Hojné obdobia počas menopauzy v ktoromkoľvek z jej štádií sú dôvodom na okamžitú návštevu gynekológa, pretože myómy a polypy, ako aj onkologické patológie sa môžu objaviť v každom veku.

Typy patologických sekrétov v menopauze

U žien sa môže kedykoľvek objaviť krvácanie z maternice rôznej intenzity. V gynekológii sú rozdelené do hlavných typov:

 • menorágia - predĺžené (dlhšie ako 7-krát) alebo ťažké (nad 80 ml) pravidelné krvácanie,
 • metrorrhagia - časté, skvrnité a nepravidelné výtoky škvrnitosti,
 • menometerorágia - nepravidelné krvácanie, predĺžené v čase a (alebo) ťažké,
 • polymenorea - krvácanie sa vyskytuje pravidelne, menštruačný cyklus je kratší ako 21 dní.

V období pred menopauzou má krvácanie zvyčajne charakter menometer a menopauzálne krvácanie má vlastnosti metrorágie. Tmavo hnedý výtok počas menopauzy - signál vývoja patológie. Vaginálne mikrotraumy vznikajúce z nadmernej suchosti jeho sliznice (klimakterická atrofia vagíny) môžu spôsobiť krvavý výtok krvi.

Ak máte podozrenie na patológiu a poraďte sa s lekárom

Krvácanie s menopauzou môže mať inú povahu a frekvenciu, to všetko závisí od štádia. Počas obdobia pred menopauzou sa má žena poradiť s lekárom, ak: t

 • menštruácia je príliš dlhá, ale nepravidelná a množstvo výtoku nestabilné (menometroragiya),
 • v sekrétoch sú zrazeniny, fragmenty tkaniva, sú sprevádzané nepríjemným zápachom,
 • menštruácia sa vyskytuje častejšie ako raz za 3 týždne (polymenorea),
 • menštruácia je krátka a je charakterizovaná slabou intenzitou (metrorrhagia).

Ak krvácanie začne, v období menopauzy dochádza k hnedému výtoku, v prvom rade musíte byť vyšetrený na rakovinu., Akýkoľvek výtok v období menopauzy, obsahujúci krv, môže naznačovať závažnú patológiu.

Krvný výtok počas menopauzy v rôznych štádiách môže naznačovať rôzne problémy vnútorných pohlavných orgánov, ale nemali by sme zabúdať na hlavné príznaky dysfunkčného uterinného krvácania (DMK), ktoré si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu:

 • vypúšťanie má kvapalnú konzistenciu,
 • krv je jasná šarlátová
 • krv vytečie rýchlo, krvácanie nezmizne pri ležaní.

Takáto podmienka môže byť odstránená len v nemocnici, s použitím núdzových opatrení.

Ako zastaviť krvácanie doma

Krvácanie maternice počas menopauzy je obzvlášť nebezpečné, pretože nepravidelná menštruácia a rôzne množstvá výtoku môžu byť pre ženu mätúce. Môžete zastaviť krvácanie s liekmi (pilulky, injekcie hemostatických liekov), a po ceste, po porade s lekárom, používať metódy tradičnej medicíny.

Krvácanie po menopauze s maximálnou pravdepodobnosťou znamená prítomnosť závažných onkologických ochorení v tele. Je kategoricky nemožné liečiť sa doma, v nemocničnom prostredí je potrebné urgentné vyšetrenie, pretože môže byť potrebné urgentné chirurgické zákroky.

Zvyčajne sa hemostatické lieky používajú na prerušenie neexprimovaného krvácania:

 • glukonátu vápenatého - znižuje priepustnosť kapilár,
 • Vikasol (umelý analóg vitamínu K) - stimuluje produkciu protrombínu a prokonvertínu, t
 • Dicynone - znižuje priepustnosť stien ciev a stimuluje tvorbu tromboplastínu,
 • kyselina aminokaprónová - inhibuje fibrinolýzu.

Ak sa zistí príčina a pravidelne sa objavuje krvácanie z maternice, potom ošetrujúci gynekológ predpisuje pilulky v kombinácii s tradičnými liečebnými metódami. Tiež tieto lieky sú predpísané na ťažké obdobia, čo spôsobuje stratu krvi.

Lekári odporúčajú použitie hemostatických bylín na krvácanie z maternice počas menopauzy. Patria sem tieto liečivé rastliny: t

 • žihľava: nasekané suché suroviny v množstve 4 polievkových lyžíc umiestnite do vriacej vody (0,25 l) a varíme na nízkom ohni 0 minút. Ochladiť, napnúť a vypiť jednu polievkovú lyžicu 5 krát denne,
 • pastierska taška: Sušené suroviny (polievková lyžica) nalejeme vriacou vodou (0,25 l) a urobíme 1 hodinu. Napravte a pite jednu polievkovú lyžicu 4 krát denne pred jedlom,
 • kalina: mix čerstvých plodov s cukrom (podľa chuti), mletie. Pridajte prevarenú vodu a sledujte pomer 1: 1. Pite lyžicu 3 krát denne,
 • rebríček: varíme 2 lyžičky surovín vo vriacej vode (0,25 l), trváme na tom. Po hodine, kmeň a piť 4 krát denne po dobu štvrť šálky infúzie.

Menštruácia počas menopauzy (zvyčajne vo veku od 45 rokov) by mala byť pod neustálym dohľadom ženy. Zmena charakteru vypúšťania, ich frekvencia môže naznačovať nástup choroby, ktorá sa musí okamžite identifikovať a vyliečiť.

Postmenopauzálna depresia upozorňuje na potrebu podstúpiť skríning na onkologické ochorenia a výskyt krvácania po menopauzálnom období môže vyžadovať urgentnú operáciu. Starostlivá pozornosť k vášmu zdraviu počas menopauzy môže zabrániť nežiaducim účinkom na zdravie.

Hlavné príčiny patologického krvácania

Najčastejšie v počiatočných štádiách menostázy je krvácanie počas menopauzy fyziologické a je spôsobené hormonálnou adaptáciou organizmu. Avšak, často v diagnostike lekárov môže odhaliť choroby, ktoré predtým neboli diagnostikované. Najčastejšie nefyziologické príčiny krvných známok na spodnom prádle v menopauze:

 • myóm, Toto je benígny novotvar. Nádor sa vyskytuje prevažne v premenopauze v dôsledku hormonálneho zlyhania. Spravidla, s rastom nádoru, charakter regul. Jasný príznak myómov - predĺžená menštruácia pred menopauzou. Myoma rastie až po prechod do postmenopauzálneho štádia. Ďalej nie je pozorovaný rast nádoru.
 • polypy, V počiatočnom štádiu vývoja sa endometriálne polypy považujú za benígne neoplazmy. Haly môžu byť jednotné alebo početné. Nádor vyzerá ako zrazenina endometriálnych buniek, ktorá je pripojená k stene pediklu. V týchto nohách je veľké množstvo ciev, ktoré pri poranení spôsobujú menšie krvácanie. Prideľovanie endometriálnych polypov často znižuje množstvo pľúc, ku ktorým dochádza v intervaloch medzi menštruáciou. Hlavným nebezpečenstvom polypov je možnosť transformácie neoplazmatických buniek na rakovinové bunky.
 • hyperplázia, Nezvyčajné zvýšenie sliznice maternice v dôsledku nerovnováhy hormónov. V štádiu predchádzajúcom menostáze sa množstvo estrogénu dramaticky zvyšuje, čo vyvoláva zhrubnutie endometria. Výsledkom odchýlky je závažné a dlhotrvajúce krvácanie počas menopauzy. Hyperplázia sa často začína prejavovať po dlhšej neprítomnosti kritických dní v druhej a tretej fáze menopauzy. Akékoľvek krvácanie v tomto štádiu by malo byť dôvodom na konzultáciu s lekárom.
 • Endometrióza. Ochorenie je charakterizované zavedením endometria do priľahlých orgánov a svalového tkaniva. Keď sa ochorenie zanedbáva, stopy vo endometriu možno pozorovať vo vaječníkoch, vajíčkovodoch a dokonca aj v črevách. Hlavným nebezpečenstvom je riziko transformácie patologických buniek na rakovinové nádory. Charakteristickým znakom endometriózy je intermenštruačný rozmazanie sprevádzaný bolestivým symptómom.
 • Ovariálna dysfunkcia, Najčastejšie je narušenie vaječníkov spojené so zápalovými ochoreniami a hormonálnou nerovnováhou. S touto chorobou, regulátor príde náhodne, s rôznou intenzitou.
 • Onkológia maternice, Ako každá rakovina, rakovina maternice môže byť takmer asymptomatická po dlhú dobu. Dôvodom okamžitej návštevy gynekológa by malo byť akékoľvek krvácanie v postmenopauze. Práve v tomto období je onkológia ženských orgánov najčastejšie diagnostikovaná. Osobitná starostlivosť by sa mala venovať ženám, ktorých rodina už mala podobné choroby. Pri rakovine môže byť počas menopauzy krvácanie aj krvácanie.

Príznaky patológie

V neskorom štádiu menopauzy, keď je regulátor preč viac ako rok, je nemožné, aby si tento jav nevšimol. Vzhľad akéhokoľvek počtu krvných zrazenín na bielizni počas tohto obdobia vyžaduje radu špecialistu.

Mnohé ženy s krvácaním z maternice zaznamenávajú všeobecné zhoršenie zdravia. Patológia môže byť sprevádzaná otravnou bolesťou v dolnej časti brucha, závratmi, pocitom plnosti v žalúdku, bolesťou pri prechode na záchod. Avšak strata krvi môže prejsť bez sprievodných príznakov, tento stav je najnebezpečnejší, pretože bez pocitu bolesti žena neponáhľa ku gynekológovi a choroba sa ďalej vyvíja.

S bohatým krvácaním musíte zavolať sanitku. Sanitku je potrebné zavolať, ak je krv z maternice v menopauze sprevádzaná:

 • Ostrá bolesť v spodnej časti brucha,
 • Zvýšenie teploty
 • závraty,
 • Častá slabosť
 • Nevoľnosť alebo zvracanie
 • Bledá koža
 • Horúčka.

Ak je výtok zdanlivo mesačný, a rok ešte nevyšiel od posledných kritických dní, funkcie vaječníkov s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nezaniknú. Ak je v neskorom štádiu menopauzy výtok s zrazeninami - to je alarmujúce znamenie. S najväčšou pravdepodobnosťou zrazeniny indikujú intrauterinnú koaguláciu plazmy. Tento jav nastáva, keď sa plazma akumuluje v maternici.

Typy straty krvi v menopauze

Krvácanie maternice počas menopauzy sa môže líšiť. Rozsah, intenzita a prítomnosť súvisiacich symptómov závisí od príčiny patológie. Dnes odborníci identifikujú niekoľko typov porušení, ktoré sa môžu vyskytnúť počas rôznych období menopauzy:

 • Organic. Tento typ krvácania z maternice počas menopauzy môže byť výsledkom rôznych ochorení ženských reprodukčných orgánov alebo hormonálnej nerovnováhy. Príčinou tohto javu môže byť aj dysfunkcia pečene alebo patologické stavy.
 • Iatrogénna. Vyskytujú sa na pozadí hormonálnej substitučnej terapie, liečby antikoagulanciami alebo pri použití námorníctva, plazma je červená, tekutá.
 • Dysfunkčné. Táto patológia je spojená s hormonálnym poškodením v tele.

Ženy majú najčastejšie dysfunkčné abnormality, ktoré môžu mať inú povahu. Moderná medicína rozlišuje 4 typy DMK:

 1. Menorágia. Táto porucha je charakterizovaná pravidelnosťou veľkej menštruácie. Takéto obdobia trvajú viac ako týždeň, výtok je bohatý a často bolestivý.
 2. Metrorágia. Toto porušenie sa prejavuje vo forme vzácneho krvácania v intervaloch medzi menštruáciou.
 3. Menometrorrhagias. Nepravidelné, spontánne krvácanie, charakterizované veľkým množstvom straty krvi.
 4. Polimenoreya. Tento termín sa vzťahuje na pravidelné obdobia s malými intervalmi (menej ako 21 dní).

Príčiny krvácania počas menopauzy

Krvácanie z genitálneho traktu ženy počas menopauzy môže byť veľmi nebezpečné, pretože môže ísť o nebezpečné ochorenia. Správne stanovenie príčiny krvácania počas menopauzy je možné len po komplexnom vyšetrení.

Obdobie začiatku menopauzy u každej ženy je iné. Premenopauza môže byť 30, ale často sa tento stav vyskytuje vo veku 40-45 rokov. Približne za 4-5 rokov začína samotný vyvrcholenie, ktoré sa vyznačuje tým, že:

 • hormonálne pozadie je rozbité,
 • krv z maternice sa nevylučuje
 • neexistuje žiadny proces odmietnutia endometria.

Ak nedôjde k umelému predĺženiu menštruácie pomocou perorálnych kontraceptív, krvácanie maternice v premenopauze sa považuje za nebezpečnú patológiu. Podobne, porušenie je výskyt krvácania po menopauze. Hlavné príčiny krvácania pri menopauze sú:

 • hormonálne zmeny,
 • lekársky zásah alebo užívanie určitých liekov, t
 • ochorenia pohlavných orgánov alebo iné patologické procesy.

Na zastavenie krvácania je potrebné určiť, čo presne to vyprovokovalo, preto je potrebné vykonať komplexné vyšetrenie, ktoré zvolí ošetrujúci lekár.

Poruchy v tele

Príčiny krvácania v menopauze sú často zakorenené v tvorbe benígnych a malígnych nádorov v rôznych oblastiach maternice a ďalších pohlavných orgánov. Liečba sa volí individuálne v závislosti od typu patologického procesu a stupňa jeho šírenia. Často výskyt ochorenia vyvoláva patologické stavy, ako napríklad:

 • myóm,
 • endometriálne polypy,
 • hyperplázia endometria.

Myoma je benígny nádor maternice tvorený svalovým tkanivom. Tento novotvar, ako aj jeho vývoj, do značnej miery závisí od hormonálnej rovnováhy ženy. Rýchly rast myómov maternice je možné pozorovať počas obdobia dramatických zmien hormonálnych hladín. Doterajší stav techniky Dlhotrvajúce maternicové myómy nespôsobujú žiadne významné nepríjemnosti, kým sa ich veľkosť nestane významnou. V prítomnosti významných myómy, telo maternice stráca schopnosť zmluvne normálne, čo vedie k výskytu predĺženého krvácania.

Endometriálne polypy sú tkanivová proliferácia na povrchu endometria. Toto ochorenie po dlhú dobu prebieha bez závažných príznakov a môže spôsobiť závažné krvácanie. Polypy sa určite musia liečiť včas, pretože sa môžu degenerovať na zhubné nádory.

Hyperplázia endometria sa môže vyskytnúť samostatne alebo na pozadí polypov. Toto ochorenie je prekancerózny stav a môže spôsobiť krvácanie počas menopauzy. Takýto stav si vyžaduje včasný lekársky zásah.

Systémové patológie

Krvácanie maternice počas menopauzy sa môže vyskytnúť v dôsledku systémového zlyhania v tele v dôsledku hormonálnych porúch, zrážania krvi a mnohých ďalších metabolických procesov.

Najčastejšie sa takéto porušenia vyskytujú v dôsledku hypotyreózy. Zhoršenie aktivity štítnej žľazy môže byť spôsobené jej poškodením, prítomnosťou malígnych novotvarov alebo zápalovým procesom. Symptómy sa neobjavujú okamžite, preto je choroba často diagnostikovaná v neskorších štádiách.

Okrem toho krvácanie z maternice s menopauzou môže byť vyvolané poruchou krvácania. Diagnóza tohto ochorenia je pomerne zložitá a vyžaduje určité technické možnosti. Normalizovať pohodu v tomto prípade pomôže hemostatické lieky alebo krvné transfúzie.

Iatrogénne krvácanie

Iatrogénne krvácanie nastáva, keď nesprávne vykonaná operácia alebo užívanie určitých liekov. V prvom rade ide o lieky, ktoré podporujú riedenie krvi, ako aj lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.

Krvácanie sa vyskytuje veľmi ostro a trvá niekoľko dní. Môže to byť veľmi silné a žena stráca veľa krvi. V tomto prípade sa vyžaduje zrušenie liečiva, ktoré vyvolalo krvácanie. Na zlepšenie pohody sú navyše predpísané hemostatické činidlá.

Predmenopauzálne krvácanie

Predmenopauzálne obdobie sa vyznačuje tým, že sa v tele vyskytujú hormonálne zmeny. To vedie k tomu, že môže dôjsť k náhlemu špineniu.

Počas tohto obdobia je veľmi dôležité pozorovať všetky prebiehajúce zmeny. Je povinné konzultovať s odborníkom, ak:

 • nadmerné vypúšťanie
 • sú tu zrazeniny
 • po sexuálnom kontakte,
 • nie je menštruácia po dobu niekoľkých mesiacov.

Krvácanie môže indikovať prítomnosť polypov v maternici. Okrem toho môžu benígne a malígne nádory vyvolať podobný stav. Okrem krvácania, v tomto prípade je silná bolesť v spodnej časti brucha. Hojné krvácanie vedie k zhoršeniu fyzickej aktivity a rozvoju mnohých rôznych patológií.

Krvácanie po menopauze

Výskyt krvácania počas tohto obdobia by mal veľmi upozorniť ženu. Vaječníky v tomto období už nefungujú, preto sa postmenopauzálne krvácanie v normálnom stave môže objaviť len pri použití liekov obsahujúcich hormóny. Všetky ostatné prípady naznačujú vývoj patologického procesu v genitálnej oblasti ženy.

Postmenopauzálne dysfunkčné maternicové krvácanie sa môže vyskytnúť z týchto dôvodov: t

 • hormonálne poruchy,
 • tvorba myómu,
 • polypy,
 • vaginitída,
 • hyperplastické procesy endometria,
 • narušenie endokrinného systému

Okrem toho tento stav môže indikovať prítomnosť nádorov vaječníkov alebo maternice. Krvácanie pozorované po nástupe menopauzy môže byť vyvolané atrofiou svalových vlákien, čo má za následok, že sliznice sú veľmi tenké a majú vysoký stupeň traumy.

Hlavné príznaky

Symptómy menopauzy sa prejavujú ako choroba. Je možné zvážiť hlavné znaky:

 • búšenie srdca
 • ťažká nevoľnosť a vracanie
 • slabosť celého organizmu.

To naznačuje, že žena s vekom sa objavuje veľa porúch v tele. Prudký pokles tlaku, anémia sa považuje za najčastejší prejav, ktorý negatívne ovplyvňuje celkový zdravotný stav. Okrem toho, príznaky menopauzy sú vyjadrené v neustálom potení, pocite zimnice. Počas tohto obdobia dochádza k poklesu hladiny hemoglobínu, čo naznačuje pokles množstva produkovaných hormónov.

Akékoľvek krvácanie z pozadia všetkých týchto príznakov je veľmi znepokojujúcim signálom a dôvodom návštevy lekára. Mnohí lekári tvrdia, že krvácanie sa môže vyskytnúť v dôsledku nestability vegetatívneho systému v dôsledku prítomnosti charakteristických znakov. Krvácanie môže byť spojené s mnohými gynekologickými ochoreniami, ktoré sa počas menopauzy zhoršujú.

Čo robiť v prípade silného krvácania

Je veľmi dôležité vedieť, ako zastaviť krvácanie počas menopauzy, pretože značná strata krvi môže viesť k nebezpečným komplikáciám a prudkému zhoršeniu zdravia. S náhlym výskytom veľkého množstva krvi by ste mali okamžite zavolať sanitku.

Účinnosť liečby závisí do značnej miery od príčiny ochorenia. V prípade silného krvácania je potrebné pred príchodom sanitky zaujať vodorovnú polohu. Najlepšie je ležať na vašej strane a položiť si nohy pod seba. Pod oblasťou pupka musíte položiť studenú podušku, obrúsok s kockami ľadu alebo fľašu s vodou. Pri silnej bolesti si vezmite anestetikum.

V prípade krvácania je indikované dodržiavanie lôžka a používanie lekárskych prípravkov predpísaných lekárom. V podmienkach nemocničnej prehliadky a kyretáže sa vykonáva. Pri absencii viditeľných príčin krvácania počas menopauzy sú predpísané hemostatické činidlá.

Existujúce ochorenia sa liečia liekom alebo chirurgickou metódou, to všetko závisí od príčin, ktoré vyvolali krvácanie.

prehľad

Pretože existujú rôzne typy krvácania z klimaktérneho maternice, je nevyhnutné určiť, z akého dôvodu vznikajú, aby sa predpísala primeraná liečba. Počas vyšetrenia lekár najprv vyšetrí pacienta a pohovorí s ním. Okrem toho sa nevyhnutne vyhodnocuje množstvo krvi a prítomnosť nečistôt. Uskutočnite tieto typy štúdií:

 • o zrážaní krvi,
 • hormonálnych štúdií
 • hysteroskopia,
 • biochemický krvný test,
 • biopsia,
 • diagnostická kyretáž
 • ultrazvuk
 • imaging.

Použitie mnohých výskumných metód umožňuje v najkratšom čase určiť prítomnosť ochorenia. Potom boli vymenovaní kompetentní ošetrení. Kontakt pre pomoc by mal byť okamžite a okamžite prerokovať so špecialistom akékoľvek rušivé príznaky.

Metódy spracovania

Liečba krvácania v menopauze závisí do značnej miery od príčiny, ktorá ho vyprovokovala. V podstate sú predpísané hemostatické lieky. Lekár po vykonaní komplexnej diagnostiky a získaní výsledkov určí metódy liečby krvácania z maternice. Vykonávané najmä:

 • protidrogová liečba,
 • chirurgia
 • komplexná korekcia.

Pacienti často potrebujú operáciu, po ktorej sa vyžaduje dlhá doba zotavenia. Ak je príčinou hormonálna nerovnováha, potom lieky predpísané na normalizáciu produkcie hormónov. Okrem toho sú potrebné lieky na zlepšenie zrážania krvi.

V prítomnosti maternicových fibroidov sa vykonáva operácia na odstránenie existujúcich štruktúr, najmä resekcia alebo ultrazvuková ablácia. Resekcia zahŕňa odstránenie myómov a abráziu ultrazvuku - kŕmenie nádorov pomocou ultrazvuku. Môže byť tiež použitá embolizácia. Táto operácia zahŕňa zavedenie určitých látok, ktoré blokujú prístup krvi do maternice, čo má za následok, že po určitom čase sa myómy sami vyriešia.

Ak má lekár diagnostikovanú endometriálnu hyperpláziu, potom sa operácia vykonáva pálením alebo zničením tkanív endometria laserom. Ukázalo sa, že škrabanie odstraňuje polypy alebo keď endometrium významne rastie. V prítomnosti adenomyózy je indikovaná resekcia postihnutej oblasti tkaniva maternice. Ak je nádor malígny, potom môže byť uskutočnené úplné odstránenie maternice.

Lieky na krvácanie z maternice

Na zastavenie krvácania počas menopauzy sú predpísané určité lieky, najmä:

Keď je krvácanie z maternice často predpísané syntetické drogy, ktoré majú pozitívny vplyv na sliznicu maternice. Tieto lieky zahŕňajú "Ditsinon". Tento liek sa vyznačuje tým, že:

 • aktivuje tvorbu proteínového tromboplastínu,
 • normalizuje zrážanie krvi,
 • zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.

Po užívaní lieku sa terapeutický účinok pozoruje len za niekoľko hodín. Môže sa podávať intravenózne alebo vo forme tabliet.

To je predpísané pre krvácanie maternice "Tranexam", pretože tento nástroj pomáha veľmi rýchlo vyrovnať sa s existujúcim problémom. Tento liek má vplyv na proces zrážania krvi.

Podľa návodu na použitie, "Tranexam" má veľmi rýchly terapeutický účinok, a doslova po chvíli si môžete všimnúť zlepšenie a stabilizáciu stavu. Tento liek je dostupný vo forme tabliet a vo forme injekcií.

V prípade miernej straty krvi je indikované použitie tabliet. Pri určovaní dávky sa berie do úvahy závažnosť ochorenia a hmotnosť pacienta. Podľa návodu na použitie sa Tranexam často predpisuje na prevenciu krvácania z maternice, najmä pri príprave pacienta na operáciu.

Keď sa krvácanie z maternice často predpisuje liek "Oxytocin", pretože je schopný rýchlo poskytnúť potrebnú pomoc. Tento liek má selektívny účinok na maternicu. Po užití lieku dochádza k zvýšenej excitabilite svalových vlákien v ženskom tele, na pozadí ktorých začínajú kontrakcie maternice.

Ľudové techniky

Krvácanie s menopauzou môže byť zastavené pomocou ľudových prostriedkov. Dobre pomôcť žihľava, pastiersky vak, kalina, tinktúra z vodného korenia.

Všetky tieto nástroje prispievajú k redukcii maternice, zlepšujú zrážanlivosť krvi a tiež zastavujú krvácanie. Pred použitím akéhokoľvek prostriedku musíte konzultovať so svojím lekárom.

Pin
Send
Share
Send
Send