Hormóny

FSH u žien: norma a dekódovanie podľa veku v tabuľke

Hormonálny systém u žien je jasná vertikálna s hlavným centrom regulácie v špecifických oblastiach mozgu - hypotalamus a hypofýza. Syntetizujú a akumulujú látky, ktoré potom vstupujú do krvného obehu a stimulujú produkciu pohlavných hormónov. Ten zase reguluje prácu reprodukčných orgánov a je zodpovedný za celkový stav tela.

Biochémia hormónov

Hypotalamus je hlavným centrom kontroly sekrécie všetkých hormonálnych zlúčenín. Vo svojich bunkách sa tvorí hormón uvoľňujúci gonadotropín, známy tiež ako GnRH. Akonáhle je v bunkách prednej hypofýzy, stimuluje vylučovanie folikuly stimulujúce a luteinizačný hormón. To však nie je v konštantnom režime, ale cyklicky. U žien vo fáze folikulárneho cyklu každých 15 minút av luteálnej fáze au tehotných žien po 45 minútach.

Zaujímavý fakt. Melatonín, ktorý sa syntetizuje počas spánku, ovplyvňuje GnRH. Zvýšenie denného svetla a bdelosti vedie k zníženiu supresívneho účinku melatonínu a zvýšeniu funkcie pohlavných žliaz. To je obzvlášť zreteľné na jar.

Syntéza folitropínu je inhibovaná proteínovou substanciou inhibín. Samotný hormón stimulujúci folikuly je glykoproteín pozostávajúci z dvoch podjednotiek. U ľudí a zvierat je väčšina molekuly rovnaká v štruktúre, ale rozdiely v jednej z podjednotiek neumožňujú použitie živočíšnych látok na lekárske účely. Získava sa z moču žien menopauzálneho obdobia, ktoré sa majú používať na lekárske účely.

Čo je FSH zodpovedné za ženy, je spoľahlivo známe:

 • dozrievanie a ovulácia folikulov,
 • zvýšený estrogén
 • konverzie androgénov na estrogény
 • regulácie menštruačného cyklu.

Folitropín je tiež vylučovaný u samcov, iba jeho vplyv sa vzťahuje na dozrievanie spermií.

Fázový cyklus a koncentrácia hormonálnych zlúčenín

Koncentrácia pohlavných hormónov v sére sa líši podľa dní mesačného cyklu. Od prvého dňa krvácania sa počíta začiatok cyklu a folikulárna fáza alebo estrogénová fáza. Počas tohto obdobia došlo k nárastu hormónu stimulujúceho folikuly. Zároveň zvyšuje koncentráciu estrogénu. Pod vplyvom folitropínu vo vaječníkoch na piaty deň cyklu sa dominantný folikul uvoľní, je to ten, kto prechádza všetkými štádiami zrenia a vaječná bunka je pripravená na oplodnenie. Účinok estrogénu sa rozširuje na sliznicu maternice - zvyšuje proliferačné procesy, rast mikrociev a rast epitelu. To pripravuje maternicu na pravdepodobné tehotenstvo.

Vrchol uvoľňovania FSH a LH zodpovedá prasknutiu puzdra folikulu a nástupu ovulácie. Koniec folikulárnej fázy, luteálna fáza začína, keď corpus luteum, ktoré sa tvorí na mieste folikulu, ovplyvňuje hormonálnu hladinu. Syntetizuje veľké množstvo progesterónu, ktorý na základe spätnej väzby potláča tvorbu hormónov v hypofýze. Ak sa gravidita nevyskytne, korpus luteum sa vráti, steroidy sa znížia a FSH opäť začne cyklický nárast.

V priemere mesačný cyklus trvá 28 dní, z ktorých 14 je pridelených do folikulárnej fázy. U dievčat je obsah folikulínu nízky pred nástupom puberty.

FSH testy

Existujú indikácie, keď je potrebné urobiť analýzu folikuly stimulujúceho hormónu, aby ste urobili diagnózu alebo hľadali príčinu patológie:

Analýza umožňuje určiť fázu menštruačného cyklu a obdobie menopauzy. V dievčatách sa počas puberty v noci zvyšuje folikuly stimulujúci kinín. To vám umožní presne diagnostikovať začiatok reštrukturalizácie tela a určiť jeho aktuálnosť.

Analýza FSH je nevyhnutná pre diferenciálnu diagnostiku primárnych alebo sekundárnych hormonálnych porúch. Ak je príčina v pohlavných žliaz, potom je stanovená primárna porucha hormonálnej regulácie. Ak existuje patológia hypofýzy, potom sú to sekundárne poruchy.

Odber vzoriek venóznej krvi na analýzu FSH

V izolácii sa zriedka používa definícia FSH. Často sa určuje súčasne s luteinizačným kinínom, ktorý pomáha stanoviť diagnózu neplodnosti a zvoliť taktiku liečby. Analýza je tiež potrebná na kontrolu hormonálnej terapie určitých ochorení.

Aby boli výsledky štúdie spoľahlivé, musíte dodržiavať určité pravidlá prípravy. Niekoľko dní pred testom, po konzultácii s lekárom, prestali užívať hormonálne lieky. Ťažké fyzické námahy a emocionálny stres môžu tiež skresliť výsledky, mali by sa im vyhnúť počas dňa pred štúdiou.

Analýza prechádza na prázdny žalúdok. Študovaný materiál je venózna krv. Jesť a fajčenie nemôže byť do 3 hodín pred analýzou.

U žien závisí rýchlosť hormónu stimulujúceho folikuly od veku a dňa cyklu. Pre výskum označte FSH od 3. dňa cyklu a do 6 vrátane. V niektorých prípadoch vykonajte štúdiu na konci cyklu v 19-21 dňoch.

Normálne hodnoty počas menštruácie a do 6 dní 3,5-12,5 mMe / ml. Na tejto úrovni trvá FSH až 14 dní s cyklom 28 dní. V čase ovulácie.

Hormon stimulujúci folikuly sa zvyšuje alebo znižuje - čo to znamená?

Pochopiť to je jednoduché, založené na znalosti normálneho cyklu. Od 13 do 15 dní dochádza k ovulácii, zatiaľ čo koncentrácia hormónu dosahuje 4,7-21,5 mMe / ml. Potom nasleduje luteálna fáza, pri ktorej folikuly stimulujúci hormón klesá na 1,2-9 mM / ml.

Ak sa prieskum vykonáva s cieľom určiť príčiny neplodnosti, potom obaja manželia vykonajú testy. Muži nemajú počas mesiaca žiadne výkyvy v hladine follitropínu, takže krv môže byť užívaná v daný deň. Normálne hodnoty sú medzi 1,5 a 12,4 mM / ml. Aj pri diagnostike neplodnosti sa berie do úvahy pomer FSH a LH.

Rýchlosť FSH u žien v menopauze je významne odlišná. Počas tohto obdobia vaječníky prestanú fungovať, koncentrácia estrogénu klesá, čo vedie k zvýšeniu odpovede pri folikuly stimulujúcich a luteinizačných kinínoch. U žien počas menopauzy sa 25,8-134,8 mmol / ml považuje za normálne.

Zvýšená koncentrácia

Dekódovanie výsledkov štúdie je spojené s klinickým obrazom konkrétneho pacienta. Koncentrácia folikuly stimulujúceho hormónu nad normou sa pozoruje pri rôznych patologických stavoch.

Čoskoro Thelarch a Menarche

V detstve to bude príznak predčasnej puberty. Výskyt druhotných pohlavných znakov vo forme ochlpenia ochlpenia a v podpazuší sa považuje za nómu už od 9 rokov. Ešte neskôr sa prsné žľazy zvyšujú a až potom prichádza menarche - prvá menštruácia. Výskyt týchto príznakov vopred stanoveného obdobia umožňuje podozrenie na predčasnú pubertu, čo možno potvrdiť analýzou folitropínu.

Primárne zlyhanie vaječníkov

Pozoruje sa pri syndróme predčasnej deplécie vaječníkov (predčasná menopauza), keď žena mladšia ako 40 rokov neprodukuje dostatok estrogénu, folikuly nevyzrievajú a ovulácie sa zastavia. Tento stav sa vyvíja po silnom strese, autoimunitných a infekčných ochoreniach, ako aj pri resekcii vaječníkov. Žiarenie a chemoterapia, zneužívanie alkoholu ovplyvňujú vaječníky a tiež vedú k ich zlyhaniu.

Vaječníkové neoplazmy a vrodené chromozomálne patológie

Nádory a cysty vaječníkov tiež vedú k zvýšeným hladinám FSH. Rovnaký stav sa pozoruje pri vrodených chromozomálnych patológiách:

 • Shereshevsky-Turnerov syndróm,
 • Swayerov syndróm.

V obidvoch prípadoch kongenitálne abnormality chromozomálneho aparátu vedú k nedostatočnému rozvoju vaječníkov, a teda k nedostatočným úrovniam pohlavných steroidov. Puberta je poškodená, dievčatá zostávajú sterilné.

U chlapcov sa pri kongenitálnych chromozomálnych abnormalitách - Klinefelterov syndróm - nachádza testikulárna insuficiencia, a teda zvýšený FSH. Izolovaný testikulárny feminizačný syndróm sa vyskytuje pri vrodenej absencii citlivosti tkaniva na androgény, zatiaľ čo citlivosť na estrogény je zachovaná. Preto sa vyvíja falošný mužský hermafroditizmus: vonkajšie genitálie sú tvorené podľa ženského typu, ale nie je maternica a vaječníky. Pri miernom syndróme budú vonkajšie genitálie mužské, ale spermatogenéza a virilizácia sú narušené, čo sa prejavuje neplodnosťou. Hladina FSH v tomto prípade bude zodpovedať samici, ktorá sa považuje za zvýšenie koncentrácie u mužov.

Prítomnosť nádorových formácií

Nádory tiež vedú k zmenám vo folitropíne. Malignity v pľúcach môžu priamo vylučovať vlastný hormón. Nádory hypofýzy a hypotalamu zvyšujú sekréciu FSH v dôsledku dodatočnej stimulácie.

endometrióza

U žien vedie endometrióza k zvýšeniu FSH. Zvýšenie kinínu sa považuje za normálne len počas menopauzy.

Nízka koncentrácia

K poklesu FSH môže dôjsť v nasledujúcich prípadoch:

 • syndróm polycystických vaječníkov,
 • zlyhanie hypofýzy a trpaslík,
 • Sheehanov syndróm,
 • Nedostatok gonadoliberínu je vrodený Kallmannov syndróm,
 • zvýšenie množstva prolaktínu
 • nádory vaječníkov, semenníky u mužov, nadobličky, ktoré produkujú nadbytok estrogénov a androgénov,
 • anorexia alebo hladovanie, vyčerpávajúce diéty,
 • hemochromatóza.

Hladina hormónov vo fázach menštruačného cyklu

Kedy môžu byť výsledky analýzy nesprávne?

V niektorých prípadoch môžu byť výsledky analýzy skreslené pod vplyvom vonkajších faktorov. Prijatie rádioizotopových látok, hormonálnych liekov, tehotenstva, MR a fajčenia pred štúdiou skreslí jeho výsledky. Nesprávny odber krvi, ktorý vedie k hemolýze, tiež poskytne nesprávne výsledky testov.

Nasledujúce lieky zvyšujú FSH:

 • bromokriptín,
 • danazol,
 • Tamifen,
 • hydrokortizón,
 • ketokonazol,
 • metformín,
 • tamoxifen,
 • Biotín.

Lieky s nižším počtom folitropínov:

 • anabolické steroidy,
 • antikonvulzíva,
 • prednizolón,
 • kortikotropín,
 • kombinovaných perorálnych kontraceptív.

Ak sa počas štúdie dosiahne nízky výsledok, potom sa táto analýza opakuje. Kvôli cyklickému uvoľňovaniu hormónu je možné uskutočniť analýzu v období zníženej koncentrácie. So zvýšenou hladinou folikuly stimulujúceho hormónu nie je opakovanie analýzy nevyhnutné.

Spôsoby ovplyvnenia FSH

Pre nástup tehotenstva vyžaduje normálnu koncentráciu hormónov.

Ako zvýšiť folikuly stimulujúci hormón bez liekov?

Potrebujete prehodnotiť svoj životný štýl a výživu. Diéta by mala byť dostatočné množstvo zelenej zeleniny a morských plodov, rovnako ako morské ryby, bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Odporúča sa normalizovať váhu: s obezitou stratiť aspoň 10% nadváhy, s nedostatkom - lepšie.

Liečba zvýšených hladín folikuly stimulujúceho hormónu závisí od príčiny:

 • S nadbytkom prolaktínu sa predpisujú lieky na jeho zníženie (bromokriptín).
 • Pri nádoroch hypofýzy sa chirurgická liečba vykonáva s odstránením patologického zaostrenia. Ovariálne cysty sa liečia medikáciou alebo operáciou. Liečba endometriózy závisí od jej veľkosti a umiestnenia. Môžete užívať lieky, ktoré spôsobujú lekársku kastráciu (Zoladex, Buserelin) a následné chirurgické odstránenie lézií, ktoré prežili. Alebo sa používa len chirurgická liečba.
 • Pri zlyhaní vaječníkov a zhoršenej puberte sa môže zvýšenie FSH upraviť hormonálnou substitučnou liečbou, keď sa syntetické estrogénové lieky predpisujú v kombinácii s progesterónom. Rovnaká liečba sa používa na predčasnú menopauzu.

Folitropín a jeho vplyv na reprodukčný systém žien

U žien je analýza hormónu follitropín často rozhodujúca vo fáze plánovania tehotenstva, najmä ak ide o otázku o koncepcii prostredníctvom IVF. Takže folikuly stimulujúci hormón sa podieľa na tvorbe a dozrievaní vajíčka, ovplyvňuje proces ovulácie a produkciu estrogénu. Analýzu môžu vymenovať špecialisti v týchto oblastiach:

V skutočnosti sa reprodukčný ženský systém skladá z niekoľkých dôležitých orgánov:

Každý z týchto orgánov produkuje kontinuálnu aktivitu, produkujúc špecifické hormonálne chemikálie. V dôsledku nepretržitej produkcie hormónov v tele dochádza:

 • proces ovulácie (dozrievanie a uvoľňovanie vajíčka), t
 • oplodnenie vajíčka,
 • gestacie (placenta sa tvorí atď.),
 • generickú aktivitu
 • po narodení, kŕmenie materského mlieka.

Biologické vlastnosti folitropínu možno pripísať: t

 • udržanie rastu vo vaječníkoch folikulov,
 • spúšťanie proliferácie buniek granulosy vo folikuloch,
 • zvýšená produkcia estradiolu
 • zvýšená syntéza enzýmu aromatázy, transformujúceho testosterón na estrogén,
 • zlepšuje citlivosť dozrievajúcej bunky na PH.

LH látka interaguje s FSH, som tiež reprodukčný hormón. V tele sú iba 3 dôležité hormóny zodpovedné za reprodukčnú činnosť, ktoré vzájomne pôsobia:

V procese predgravidného štádia prípravy na tehotenstvo nie je zriedkavé, aby sa vykonalo komplexné vyšetrenie koncentrácie týchto troch látok. Osobitná pozornosť je venovaná FSH a LH, ktoré odhaľujú všeobecné reprodukčné zdravie žien. Je pozoruhodné, že počas obdobia ovulácie sa hladina LH zvyšuje a koncentrácia FSH klesá a je udržiavaná pri tejto rýchlosti až do novej fázy rastu a dozrievania folikulov. Počas gravidity zostávajú hladiny folitropíny nízke a nemenia sa.

FSH: indikácie na dodanie analýzy

Ženský organizmus počas života, bez ohľadu na to, koľko rokov, vyžaduje pozornosť a kontrolu hormonálnych hladín. Takže v detstve môžu poruchy viesť k oneskorenému sexuálnemu vývoju. V období neskorších rokov sa analýza stáva pomocnou pre ženy z hľadiska udržania libida a rovnomerného vzhľadu.

Odporúča sa prejsť analýzou koncentrácie FSH a LH v žilovej krvi, ak existuje niekoľko typických odchýlok:

 • oneskorená puberta,
 • puberta čoskoro
 • príznaky neplodnosti (problémy s koncepciou, atď.),
 • prerušenie menštruačného cyklu
 • gynekologické ochorenia
 • endokrinné ochorenia
 • nástupu menopauzy.

Okrem hlavných indikácií, bez ohľadu na to, aká stará je žena, by sa hladina hormónov mala kontrolovať na tieto účely:

 • určiť nástup menopauzy,
 • diagnostikovať cyklickú povahu menštruačnej fázy
 • monitorovať účinnosť hormonálnej liečby, t
 • na výber vhodného orálneho antikoncepčného prostriedku na prevenciu tehotenstva.

Analýza folikuly stimulujúceho hormónu: príprava a rýchlosť

U žien závisí koncentrácia FSH na dni menštruačného cyklu. Analýza sa predloží podľa pokynov lekára. Ak však neexistuje, potom by sa analýza mala vykonať na začiatku prvej fázy cyklu (od 2. do 4. dňa). V súlade s tým, ako je pacient starý a za osobitných okolností, analýza sa musí predložiť v ktorýkoľvek z dní, ak:

 • nepravidelný cyklus
 • nie je menštruačný cyklus - u dievčat pred pubertou,
 • pacient má amenoreu,
 • príde obdobie menopauzy.

Súčasne sa hladiny FSH v krvi líšia podľa:

 • fázy cyklu (tabuľka)
 • vekových kategórií pacienta, t
 • trimester počas tehotenstva.

V tabuľke je uvedená koncentrácia folitropínu v krvi, ktorá je závislá od rozdielu v rokoch.

Vzťah hormónov a menštruačného cyklu

V tele existuje niekoľko centier regulácie hormónov.

Celkovo existujú tri úrovne:

 • Prvým z nich sú vaječníky. Produkujú pohlavné hormóny, ktoré poskytujú priamu reguláciu funkcií reprodukčného systému.
 • Druhou úrovňou je hypofýza. Produkuje gonadotropné hormóny. Regulujú aktivitu pohlavných žliaz - teda vaječníkov.
 • Nakoniec tretia úroveň je hypotalamus. Zdôrazňuje uvoľňujúce faktory. Sú to statíny a liberíny - hormóny, ktoré potláčajú alebo zvyšujú vylučovanie gonadotropínov a iných biologicky aktívnych látok v hypofýze.

Tento orgán obsahuje viac ako 20 typov glandulárnych buniek, ktoré sú zodpovedné za vylučovanie určitých hormónov. Napríklad rastový hormón (somatotropný hormón) je produkovaný somatotropocytmi, prolaktínom - laktotropnými bunkami, TSH - tyrotropnými bunkami, FSH a LH - gonadotropnými bunkami.

Väčšina hormónov tak či onak ovplyvňuje menštruačný cyklus ženy, proces zrenia a prasknutie folikulu, stav endometria. Pretože všetky hormonálne procesy sú vzájomne prepojené. Úroveň vylučovania pohlavných hormónov závisí nielen od funkcie pohlavných žliaz. Sú tiež ovplyvnené prolaktínom, tyroxínom a trijódtyronínom, aldosterónom, kortizolom a inými látkami.

Menštruačný cyklus však reguluje len niekoľko hormónov. Tieto zahŕňajú LH, FSH, estradiol, progesterón.

В зависимости от уровня гормонов, концентрация которых возрастает в организме, а также от происходящих в репродуктивной системе процессов, выделают такие фазы овариального цикла:

Продолжительность её существенно отличается у разных женщин. Dĺžku celého cyklu určuje folikulárna fáza, pretože ostatné fázy sú stabilnejšie. V tomto okamihu dochádza k dozrievaniu folikulov a vytváraniu endometria, čo je nevyhnutné na výrobu vaječnej bunky. Pokračuje vo folikulárnej fáze v normálnom čase od 1 do 3 týždňov. V priemere trvá 2 týždne. Pri porušení menštruačného cyklu sa môže významne predĺžiť trvanie fázy.

V tomto čase dominantný folikul dozrieva a praskne. Z nej vychádza a postupuje cez vajíčko vajíčkovodov, ktoré môžu byť oplodnené spermiami. V tomto prípade príde tehotenstvo. Ovulačná fáza je charakterizovaná zvýšenými hladinami FSH a LH. Toto obdobie trvá približne 5 dní.

Vyznačuje sa transformáciou Graafovej bubliny do žliaz s vnútorným vylučovaním, produkujúcich progesterón. Nazýva sa corpus luteum. Progesterón poskytuje podmienky pre úspešnú implantáciu embrya, prípravu endometria a zníženie celkovej reaktivity tela. Ak sa gravidita nevyskytne, koncentrácia LH a progesterónu sa postupne znižuje, čo vedie k degeneratívnym zmenám v cievach endometria a vzniku nekrózy v hrúbke jeho hĺbky, po ktorej nasleduje rejekcia (menštruácia).

Menštruačný cyklus je ovplyvnený prolaktínom. Tento hormón je produkovaný počas laktácie. Inhibuje syntézu FSH a faktoru uvoľňujúceho hypotalamus gonadotropínu. V dôsledku toho nedochádza k dozrievaniu folikulov a dochádza k laktačnej amenorei.

Normálne hodnoty pohlavných hormónov v krvi

Úroveň FSH

 • Folikulárna fáza - 1,3-9,9 IU / ml
 • Ovulačná fáza - 6.16-17.2 MED / ml.
 • Luteálna fáza je 1,1-9,2 MDU / ml.

Úroveň LH

 • Folikulárna fáza - 1,67 - 15,0 MDU / ml.
 • Ovulačná fáza je 21,8 až 56,5 IU / ml.
 • Luteálna fáza je 0,60-6,12 MDU / ml.

Hladina estradiolu (E2)

 • Folikulárna fáza - 67-1270 pmol / l.
 • Ovulačná fáza - 130-1650 pmol / l.
 • Luteálna fáza je 90-860 pmol / 1.

Úroveň progesterónu

 • Folikulárna fáza - 0,3-2,1 nmol / l.
 • Ovulačná fáza - 0,6 - 9,3 nmol / l.
 • Luteálna fáza je 7,1-56,5 nmol / 1.

Hladina TSH zostáva konštantná, bez ohľadu na vek a fázu cyklu. Rýchlosť je 0,4-4,0 uMU / ml.

Stanovte tiež pomer LH / FSH. Normálne je získaný koeficient v rozsahu 1,5 až 2,0. Prebytok LH / FSH pomeru o viac ako 2,5 znamená možný vývoj polycystického ochorenia vaječníkov alebo nádoru v hypofýze.

Testy na gonadotropné hormóny

Najdôležitejšou diagnostickou hodnotou je stanovenie hladín FSH a LH v krvi.

Folikuly stimulujúci hormón má nasledujúce fyziologické účinky:

 • urýchľuje vývoj folikulov vo vaječníkoch,
 • stimuluje tvorbu estrogénu,
 • u mužov stimuluje dozrievanie spermií.

Luteinizačný hormón hrá rozhodujúcu úlohu v druhej fáze cyklu. Nazýva sa: luteálna fáza. Hormon je zodpovedný za nástup ovulácie. Uvoľňuje vajíčko z folikulu a začína tvoriť corpus luteum vo vaječníku - žľazu, ktorá syntetizuje hormóny.

LH, FSH a estradiol regulujú reprodukčnú funkciu. Úroveň týchto hormónov môže byť posudzovaná podľa plodnosti žien.

Hormóny FSH a LH môžu byť podľa laboratórnych testov normálne, zvýšené alebo znížené. Stručne zvážte, čo môže znamenať zvýšenie alebo zníženie koncentrácie týchto látok v krvi.

Hladiny gonadotropínu sa môžu znížiť, ak:

 • vysoké hladiny estrogénu, progesterónu a prolaktínu dávajú hypofýze „signál“, že je čas zastaviť sekréciu FSH a LH,
 • hypofýza nie je schopná syntetizovať tieto hormóny v dostatočnom množstve, aj keď telo cíti potrebu.

Prvá možnosť sa zistí pri užívaní hormónov obsahujúcich estrogén a progesterón. Estrogény sú často zahrnuté v perorálnych kontraceptívach. Progesterón sa predpisuje na podporu tehotenstva v druhej fáze cyklu. Hladina hormónov sa môže zvýšiť v dôsledku prítomnosti nádorov produkujúcich hormóny.

Niekedy hypofýza jednoducho nemôže vylučovať FSH, prolaktín a LH. To sa stáva, keď je poškodený. Nekróza tkaniva hypofýzy sa môže vyskytnúť v dôsledku nádorového procesu, autoimunitného zápalu, rádioterapie. Hypofýzu možno chirurgicky odstrániť.

Jednou zo spoločných príčin jeho nekrózy je Sheehanov syndróm. Toto ochorenie sa vyskytuje po pôrode. Počas tehotenstva sa hypofýza zvyšuje, ale jej krvný prívod zostáva rovnaký. V dôsledku toho sa môže vyvinúť smrť tkanív vaskulárneho pôvodu. Výsledkom je hypopituitarizmus - tvorba hormónov hypofýzy sa znižuje.

Gonadotropné hormóny v krvi sa môžu zvýšiť z nasledujúcich dôvodov:

 • vrodené ochorenia spojené s nedostatkom pohlavných žliaz
 • menopauza,
 • nízka zásoba vaječníkov (predčasná deplécia vaječníkov, odložená ooforektómiia)
 • lieky (klomifén),
 • hormón produkujúci hypofyzárne nádory.

Podľa úrovne FSH v kombinácii s inými kritériami hodnotiť:

 • ovariálna rezerva
 • predpovedaná odpoveď vaječníkov na stimuláciu liekmi.

Vyžaduje sa vyhodnotenie rezervy vaječníkov, aby sa zvolila optimálna metóda na prekonanie neplodnosti. Ak je veľmi nízka, darcovské vajíčka sa musia použiť na oplodnenie. Ak je redukovaný, ale stále je možné získať vlastné oocyty, často sa používajú programy s minimálnou stimuláciou, alebo sa v prirodzenom cykle vykonáva umelá inseminácia.

Spolu s hladinou FSH, na posúdenie rezervy vaječníkov, sa hodnotí koncentrácia AMH v krvi a pomocou ultrazvuku sa vypočíta aj počet antrálnych folikulov vo vaječníkoch na začiatku menštruačného cyklu. Pri vysokom FSH je prognóza na získanie vlastných vajíčok nepriaznivá, najmä v kombinácii s nízkym AMH a nízkym počtom folikulov podľa ultrazvuku.

Je tiež dôležité určiť pomer LH a FSH. Ideálny pomer je 1,5 až 2,0. Najhoršia prognóza pre reprodukčnú funkciu je charakterizovaná zvýšením pomeru nad 2,5 alebo jeho redukciou na 0,5 a menej.

Dôvody zvýšenia pomeru LH a FSH:

 • polycystické vaječníky,
 • nádor hypofýzy
 • endometrióza.

Dôvody poklesu pomeru LH / FSH sú najmä v tom, že FSH je veľmi vysoká. Takéto zmeny sú charakteristické pre menopauzu alebo predčasné vyčerpanie vaječníkov.

Narušenie normálnej koncentrácie hormónov v krvi vedie k neplodnosti, ktorá sa nazýva endokrinné. V prípade nepravidelnej menštruácie alebo dlhodobej nemožnosti počatia dieťaťa sa obráťte na kliniku AltraVita. Naši lekári sa špecializujú na riešenie tohto druhu problémov. Majú obrovské úspešné skúsenosti v liečbe endokrinnej neplodnosti.

FSG u žien: norma podľa veku v tabuľke, príčiny odchýlok

Hormon stimulujúci folikuly je známy každej žene, ktorá plánuje tehotenstvo. Test na tento ukazovateľ predpisuje gynekológ, endokrinológ a špecialista na reprodukčné zdravie.

Je dôležité pochopiť, aká úroveň sa považuje za normálnu, a poznať dôvody, prečo sa FSH (folikuly stimulujúci hormón) u žien zvyšuje alebo znižuje.

Čo je to za follitropin?

Folikuly stimulujúci hormón (folitropín) t - Látka, ktorá sa vytvára v hypofýze. V tele ženy patrí medzi látky, ktoré poskytujú dozrievanie vajíčok a ovuláciu.

Syntéza folikuly stimulujúceho hormónu sa vyskytuje v mozgu.

Hypofýza vylučuje FSH a vylučuje ho pod kontrolou hypotalamu. S krvou sa táto látka šíri telom a dosahuje svoj cieľ - vaječníky.

Vo vaječníkoch pod vplyvom zrelých folikulov FSH, V zrelom folikule obsahuje vajíčko, pripravené na oplodnenie.

Po ovulácii tehotenstva.

Normálna úroveň

V závislosti od fázy menštruačného cyklu, množstvo folikuly stimulujúceho hormónu u zdravej ženy v rozmedzí od 1,7 do 25,0 mIU / ml, vrcholenie počas ovulácie.

Po ovulácii táto hodnota klesá, kým nezačne nový cyklus.

V dievčatách pred pubertou Hodnota FSH je nízka - od 1,5 do 4,0 mM / ml. S nástupom puberty sa množstvo folitropínu postupne zvyšuje a rok po nástupe menštruácie sa stanovuje na úrovni dospelej ženy.

S vekom sa zvyšuje množstvo FSH - počas menopauzy sa jeho hodnota zvyšuje na 140-150 mMe / ml.

Norma hormónu FGS u žien podľa veku v tabuľke (u fertilných žien a počas menopauzy):

Pomer s LH

Luteinizačný hormón je ďalšou látkou., ktorá reguluje prácu ženského reprodukčného systému. V prvých 15 dňoch menštruačného cyklu je podiel FSH vyšší, v druhej polovici LH.

Na stanovenie plodnosti (schopnosť otehotnieť) je potrebné získať výsledky krvného testu pre obsah oboch látok a potom určiť ich pomer.

Pre dospelú dámu normálny pomer LH / FSH je 1,3-2,5 až 1.

Pomer menší ako 0,5 hovorí o porušení dozrievania vajec, a spôsobí zvýšenie o viac ako 2,5 syndróm polycystických ovárií.

Odchýlka smerom nahor alebo nadol je dôvodom na hĺbkové preskúmanie.

Čo to je a aké hormóny FSH a LH sú zodpovedné za ženy, aké sú ich normy, ako absolvovať krvný test na určenie úrovne, video vám povie:

Dôkazom toho je pokles

Nízky FSH u žien neznamená vždy abnormality. v zdravotnom stave. S najväčšou pravdepodobnosťou lekár predpíše opätovné vyšetrenie.

Lieky môžu spôsobiť zníženie množstva FSH u ženy, Patrí medzi ne:

 • anabolické steroidy (Nerobol, Retabolil),
 • antikonvulzíva (karbamazepín, depakín),
 • glukokortikosteroidy (prednizón),
 • lieky na orálnu antikoncepciu (Regulon, Janine, Novinet a ďalšie).

Hodnota folitropiny sa s nástupom gravidity vždy znižuje., U gravidných žien zostáva hodnota FSH nízka až do pôrode a po pôrode. Okrem toho sa množstvo tejto látky znižuje nízkokalorickou diétou.

V oveľa vzácnejších prípadoch pokles FSH spôsobený patologickými procesmi, Tieto ochorenia zahŕňajú poruchy hypotalamu a hypofýzy, nadbytok prolaktínu, cyst a ovariálnych nádorov.

Znepokojujúce predčasne však nestojí za to - tieto ochorenia sú zriedkavé.

Na vylúčenie nebezpečných chorôb lekár predpíše ďalšie štúdie (stanovenie hormónov v krvi, ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov a iné).

Ako zvýšiť obsah

Ak je hodnota nízka, môžete analýzu vykonať nasledujúci mesiac. Na nápravu situácie by mali venovať pozornosť potravinám, Hlad a anorexia inhibujú syntézu folitropínu.

Patrí medzi ne:

 • Sea Kale,
 • listový šalát,
 • morská ryba (losos, pstruh),
 • orechy, semená,
 • avokádo.

Okrem toho by sa mali vyhnúť stresovým situáciám, nadmernému cvičeniu, Všeobecná masáž, kúpeľ s éterickými olejmi (jazmín, neroli, šalvia, levanduľa) pomôže relaxovať.

Denný nočný spánok je dôležitý najmenej osem hodín, Pri zdravej výžive a režime spánku a odpočinku je pravdepodobné, že nasledujúci test bude normálny.

Dôvody na zvýšenie

Niektoré lieky môžu spôsobiť zvýšenie množstva hormónu., Patrí medzi ne:

 • antiparkinsoniká (bromokriptín, levodopa),
 • lieky na liečbu žalúdočných vredov (cimetidín, ranitidín),
 • antifungálne lieky (flukonazol, ketokonazol),
 • antidiabetiká (metformín),
 • lieky na zníženie cholesterolu (Pravastatín, Atorvastatín), t
 • B vitamíny (Biotin).

Patologicky zvýšené hladiny FSH u žien po závažných infekciách a intoxikáciách, s endometriózou, ovariálnymi cystami, ako aj s nádormi vaječníkov a hypofýzy.

Okrem toho sa zvyšuje počet hormónov stimulujúcich folikuly pri chronickom alkoholizme.

Ako znížiť sumu

Ako znížiť FSH u žien? Pred opakovaným testovaním je potrebné vykonať zmeny v strave, Rastlinný olej, mastné ryby (makrela, saury, sleď, šprota, halibut) by mali byť vylúčené zo stravy.

mušt prestať piť úplne.

telesná nadváha u ženy spôsobuje odchýlky v endokrinnom systéme a, samozrejme, ukazuje výsledok analýzy na FSH nad normálne.

Ak je hodnota indexu telesnej hmotnosti 24 alebo viac, musíte prijať opatrenia na zníženie hmotnosti: zvýšiť fyzickú aktivitu, znížiť kalorickú diétu.

Kedy navštíviť lekára

Ak lekár predpísal folitropínový test, môže byť potrebné odborné poradenstvo. Potrebujete si dohodnúť schôdzku ak štúdia odhalila zvýšenie FSH.

Ak je množstvo tejto látky znížené, môžete počkať a urobiť ďalšiu analýzu. Dôvodom pre kontaktovanie špecialistu je zníženie folitropínu v opakovaných testoch.

Na niektorých klinikách je lekárka pre plodnosťktoré pomôžu v prípade, že žena plánuje tehotenstvo.

Zníženie alebo zvýšenie obsahu folikuly stimulujúceho hormónu môže byť spôsobené prirodzenými príčinami (stres, konzumácia alkoholu, diétne poruchy) a závažné ochorenia.

FSH je kľúčovým článkom v hormonálnom systémeposkytujúce ženské reprodukčné zdravie.

Ak sa vyskytnú odchýlky v obsahu tejto látky, je potrebné včas konzultovať s lekárom, aby sa v budúcnosti zachovala plodnosť, otehotneli a vybrali zdravé dieťa.

FSG u žien: norma a dekódovanie podľa veku v tabuľke

FSH (folikuly stimulujúci hormón) u žien v reprodukčnom veku sa nachádza v krvi. So zmenou veku sa indikátory menia, čo ovplyvňuje reprodukčnú funkciu.

Folikuly stimulujúci hormón (FSH alebo folitropín) sa reprodukuje v malej časti mozgu nazývanej hypofýza. U žien v reprodukčnom veku je koncentrácia FSH cyklická a zmeny s nástupom určitej fázy menštruačného cyklu.

Na štúdium hladiny folitropínu sa používa venózna krv, ktorá ukazuje koncentráciu látky, ktorá je dôležitá pre reprodukčnú a sexuálnu sféru zdravého človeka.

Norma koncentrácie FSH v krvi je závislá na mnohých faktoroch, ako aj na poruchách normy, ku ktorým dochádza v dôsledku mnohých okolností, ktoré stoja za pochopenie.

Psg v krvi žien: norma podľa veku

Zdravie ženy a jej schopnosť niesť a porodiť zdravé dieťa sú regulované veľkým množstvom rôznych hormónov. Jeden z týchto hormónov je známy ako folikuly stimulujúci hormón alebo FSH.

Je zaujímavé, že mnohé ženy o tejto biologicky aktívnej látke počuli, ale nie každý vie, aké sú jej funkcie, a čo sa stane s telom, ak je hladina hormónu príliš nízka alebo príliš vysoká.

Prečo potrebujete FSH

Folitropín, FSH alebo folikuly stimulujúci hormón je biologicky aktívna látka, ktorej produkciu zabezpečuje hypofýza. Dostať sa do krvného obehu ženy, hormón zabezpečuje normálne zrenie vajíčka a následný proces ovulácie.

FSH ovplyvňuje počiatočné obdobie menštruácie. Pod jeho vplyvom:

 • dochádza k zvýšeniu veľkosti folikulu,
 • začína aktívna syntéza estradiolu,
 • S pomocou luteinizačného hormónu začína uvoľňovanie vajíčka z folikulu,
 • aktivuje sa dozrievanie corpus luteum.

FSH tiež poskytuje syntézu progesterónu v luteálnej fáze menštruačného cyklu. Kvôli rytmickým zmenám hladiny tohto hormónu vyskytujúceho sa v ženskom tele sa objavuje menštruácia pravidelne, bez zlyhania.

Okrem kontroly menštruačného cyklu, folikuly stimulujúci hormón tiež ovplyvňuje rast endometria v stenách maternice. Vďaka svojmu účinku sa znižuje počet patologických delení, znižuje sa riziko endometriózy alebo patológie endometriálneho nádoru.

Emisie FSH z hypofýzy do krvi sú rytmickým procesom, ktorý sa opakuje v intervale 3-4 hodín. Každé vydanie trvá v priemere 15 minút. Hneď po uvoľnení hormónu do krvi sa jeho hladina môže okamžite zvýšiť o 1,5-2 krát, čo sa považuje za normálne.

Norm FSH u žien

Hormón stimulujúci folikuly je látka, ktorej hladina v ženskom tele je veľmi variabilná. Množstvo hormónu v krvi závisí od fázy menštruačného cyklu. Počas celého cyklu možno pozorovať kolísanie od 1,7 mMe / ml do 25 mMe / ml.

Najvyššie hodnoty FSH sa zaznamenávajú počas obdobia ovulácie a ich maximálny pokles sa pozoruje takmer okamžite po ovulačnej fáze cyklu.

Je dôležité si uvedomiť, že dievča pred pubertou a nástup menštruácie, hladina FSH je nízka a nemení sa cyklicky. Pred pubertou je minimálna normálna hodnota 1,5 mMe / ml a maximum je 4 mg / ml.

Rast folitropínu a jeho cyklické výkyvy začínajú až po prvej menštruácii.

Normálne, ak sa dievčenské telo vyvinulo správne a nie sú žiadne patologické stavy, hladina FSH je nastavená na hodnoty dospelej ženy pre druhú menštruáciu.

Na kontrolu výkonnosti dospelej ženy dnes existuje špeciálna tabuľka, ktorá uvádza referenčné hodnoty pre FSH v závislosti od fázy menštruačného cyklu.

Počas menopauzy hladina FSH dosahuje svoju maximálnu hodnotu. Norma nie je vždy obmedzená na 100 mMe / ml, ale môže dosiahnuť 140 a 150 mM / ml.

Keď hladiny FSH klesajú

Folikuly stimulujúci hormón musí byť vždy v normálnom rozsahu pre ženské telo, aby pracovalo tak, ako má. Všetko však nie je vždy dokonalé. V niektorých prípadoch došlo k poklesu ukazovateľa FSH.

Príznakom poklesu hladiny FSH v krvi môže byť nedostatok menštruácie alebo jej úplná absencia. Je to s takýmito príznakmi, že spravodlivý sex najčastejšie ide darovať krv na úroveň folikuly stimulujúceho hormónu.

Ak žena darovala krv a dostala výsledky, ktoré naznačujú pokles hladín FSH, odporúča sa, aby nebola panická, ale aby znovu testovala. V niektorých prípadoch má diagnóza veľmi odlišné výsledky. Ak zníženie hladiny FSH nie je potvrdené aspoň dvoma štúdiami, nemôže sa považovať za spoľahlivé.

Vo väčšine prípadov je nedostatok FSH spôsobený poruchou hypofýzy, ktorá poskytuje tomuto hormónu telo. Nasledujúce ochorenia môžu viesť k nedostatku hormónov:

 • Kallmannov syndróm (dedičný súbor abnormalít, sprevádzaný porušením produkcie mnohých hormónov a absenciou alebo znížením zápachu)
 • izolované porušenie sekrécie FSH,
 • Sheehanov syndróm (akútne poruchy krvného obehu v hypofýze, ktoré sa vyskytujú počas pôrodu),
 • hemochromatóza,
 • nádorové neoplazmy vo vaječníkoch,
 • nanizmus,
 • anorexia alebo dlhotrvajúce nútené hladovanie.

Zníženie hladín FSH je možné pozorovať aj pri otrave olovom. Ak je práca ženy spojená s kontaktom s touto látkou, odporúča sa, aby bol lekár informovaný, aby mohol vziať do úvahy možné účinky olova na proces výroby hormónov.

Niektoré typy liekov môžu viesť k zníženiu hladín FSH. Žena by mala informovať lekára o pravidelnom užívaní perorálnych kontraceptív, anabolických steroidov, liekov fenotiazínovej skupiny.

Je tiež dôležité si uvedomiť, že v tehotenstve je hladina folikuly stimulujúceho hormónu na veľmi nízkych hodnotách. To sa považuje za normálne a nevyžaduje terapiu!

Keď dôjde k zvýšeniu FSH

Hladina FSN sa môže nielen zvýšiť, ale aj znížiť. Podozrenie na abnormálne vysoké hodnoty tejto biologicky aktívnej látky v krvi pomôžu ženám sťažovať sa na výskyt krvácania mimo menštruácie. Pri nadbytku folitropiny môže menštruácia úplne zmiznúť.

Často sa hladina FSH v krvi ženy zvyšuje s patológiou vaječníkov spojenou s porušením ich hormonálnej aktivity. Mechanizmus takýchto porušení je veľmi jednoduchý. Vaječníky, podliehajúce FSH, produkujú určitú úroveň pohlavných hormónov.

Akonáhle vaječníky prestanú zásobovať telo správnym množstvom hormónov, hypofýza vylučuje FSH, čo by malo stimulovať ich prácu.

Čím viac hormonálnej funkcie vaječníkov klesá, tým viac FSH je vylučované hypofýzou, aby sa zachovala normálna úroveň biologicky aktívnych látok v tele.

Lekári dávajú pozor na skutočnosť, že je chybné domnievať sa, že FSH sa zvyšuje len v patológii vaječníkov. Skok v hladine hormónu možno pozorovať aj počas radiačnej terapie alebo pravidelného röntgenového žiarenia. U žien so závislosťou od fajčenia sa môžu tiež zvýšiť hladiny FSH.

Nasledujúce ochorenia môžu viesť k zvýšeniu koncentrácie hormónov stimulujúcich folikuly v krvi:

 • primárneho zlyhania vaječníkov
 • výrazná endometrióza,
 • hyperfunkcia hypofýzy,
 • Shereshevsky-Turnerov syndróm,
 • diabetes mellitus 2. typu
 • chronický alkoholizmus.

Pri užívaní viacerých liekov u žien možno tiež zvýšiť hladinu FSH v krvi. To môže viesť k liekom obsahujúcim levodopu, extrakt z náprstníkov, ako aj klomifén, cimetidín a niektoré ďalšie lieky.

Spojenie s luteinizačným hormónom

Hodnotenie hladiny hormónu stimulujúceho folikuly sa často uskutočňuje v spojení s hodnotením hladiny luteinizačného hormónu (LH). Tento hormón, podobne ako FSH, kontroluje ženský reprodukčný systém. Nástup tehotenstva závisí od správneho pomeru LH a FSH.

U dospelej ženy so zachovanou schopnosťou niesť deti je pomer FSH a LH 1: 1,3-2,5. Ak je diagnostikovaný pomer menší ako 0,5, znamená to, že vajíčko nevyzrel. Ak je pomer väčší ako 2,5, potom je vhodné hľadať syndróm polycystických ovárií.

Hormón stimulujúci folikuly je dôležitou látkou, ktorá je v ženskom tele potrebná na zachovanie hlavnej reprodukčnej funkcie. Akonáhle si žena v nej všimne akékoľvek príznaky naznačujúce zmenu hladiny FSH, mala by sa poradiť s lekárom, aby diagnostikovala a začala liečbu patológie.

Normálny hormón FSH u žien


Načítava sa ...

Človek je živý organizmus, v ktorom sa odohrávajú rôzne procesy, organizmus sa neustále vyvíja a pracuje, aj keď je človek vo fáze spánku, každý to vie.

Je veľmi dôležité, aby v ľudskom tele neboli žiadne poruchy v endokrinnom systéme, endokrinný systém je zodpovedný za hormóny, ich produkciu a množstvo.

Ak sa hormóny vylučujú v menších alebo väčších množstvách, táto zmena môže spôsobiť hroznú deštrukciu v práci vnútorných orgánov, ak je žena v tomto momente tehotná, potom takéto zmeny môžu viesť k smrti plodu, preto je dôležité udržiavať normalizáciu tohto systému v ľudskom tele. ,

Hladina hormónov cyklu

U ženy s mesačnou menštruáciou sa uskutočňujú cykly, počas ktorých sa vytvára myšlienka produkcie hormónov, ktoré vytvárajú správny priebeh ovulácie.

V prvý deň menštruačného cyklu má dievča v krvi veľké množstvo estrogénu, na čo je? Na stimuláciu dozrievania folikulu.

Prvý deň sa tiež produkuje enzým stimulujúci folikuly, ale v spočítateľnom množstve, ale druhý a tretí deň hladina FSH stúpa na maximálnu značku. Postupne klesá jeho množstvo do stredu cyklu.

Normy FSH vo fázach:

 1. Ak má dievča menštruačnú fázu, potom je rýchlosť folikuly stimulujúceho hormónu od 2,7 do 11,4 mU / l. Menštruačná fáza prebieha od prvého do šiesteho dňa cyklu.
 2. Obdobie ovulácie trvá od trinásteho do pätnásteho dňa od začiatku menštruačného cyklu. V tomto čase je norma hormónu FSH 5,8 až 23 mU / l.
 3. Keď je dievča v luteálnej fáze, rýchlosť folikuly stimulujúceho hormónu je - od 1,3 do 9 mU / l.

To znamená, že normy FSH u žien, berúc do úvahy skutočnosť, že je zdravá, sa pohybujú od 1,2 do 25,0 mU / l. FSH je normou u žien - stabilizuje prácu reprodukčného systému a poskytuje možnosť reprodukčnej funkcie.

Norma FSH u mužov je zodpovedná za dozrievanie spermií, správny vývoj semenníkov, to znamená, že tento hormón má veľkú úlohu v reprodukčnej práci. Hormón stimulujúci folikuly u mužov sa normálne pohybuje od 1,37 do 13, 55 mU / L.

Ak existujú nejaké odchýlky v hladine enzýmu, tento jav by mal byť liečený endokrinológom.

FSG nad normálne

Enzým je vylučovaný žľazou, ktorá kontroluje jeho produkciu, ak orgán, ktorý vylučuje enzým, sa s prácou vyrovná, potom sa v tele vyskytnú problémy. Spôsobuje FSG nad normálne:

 1. Príčinou zvýšeného množstva hormónov môže byť liečba: antiparkinsonika, vredy, antifungálne, antidiabetiká, lieky znižujúce cholesterol v krvi, vitamíny zo skupiny B.
 2. V akomkoľvek organizme, skôr či neskôr dochádza k zlyhaniu, keď človek má nejaký problém, telo reaguje - niektoré ďalšie orgány tiež prestanú pracovať v požadovanom objeme alebo zvyšujú svoju prácu. Napríklad pri ťažkých poraneniach: hypofýzový nádor, ťažká infekcia, ťažká intoxikácia, malígne nádory v hlave, krku a pohlavnom ústrojenstve dievčaťa, tiež s cystou - hladina FSH sa môže zvýšiť v množstve.

Zvýšenie FSH môže byť tiež spôsobené prítomnosťou zlyhania obličiek u ženy. Je možné zistiť, že hladina sa zvýšila pomocou analýzy, pretože lekár predpíše liečbu. Zlepšenie tohto enzýmu sa nelieči, ale koriguje sa zmenou stravy a životného štýlu.

Je potrebné odmietnuť alkoholické nápoje, vylúčiť z potravín - rastlinný olej, ryby a mäso z tuku. Fyzická aktivita pacienta je nevyhnutná, mali by ste tiež sledovať počet spotrebovaných kalórií.

FSG pod normálnou hodnotou

Ak analýza ukázala, že enzým je pod normálom, potom by ste sa nemali ponáhľať k záverom, FSH sa uvoľňuje do krvi každé 2 až 4 hodiny, ale vysoká úroveň trvá len 30 minút. Keď analyzujete nízku hladinu enzýmu, mali by ste vykonať analýzu znova a ak je nízka, lekár vám predpíše liečbu. Príčiny zníženého hormónu stimulujúceho folikuly môžu byť:

 1. Príjem liekov: anabolické steroidy, antikonvulzíva, perorálne kontraceptíva v prípravkoch.
 2. Tehotenstvo je čas, keď sa v tele vyskytujú najvýraznejšie zmeny, hormóny sa menia počas tehotenstva, ale FSH sa znižuje od prvých dní a nenarastá.
 3. Problémy funkcie hypofýzy, nadbytku prolaktínu, mozgového nádoru, ovariálnych nádorov a ovariálnej cysty.

Liečba nízkych hladín FSH je tiež predpísaná lekárom, liečba pozostáva zo správnej diéty, zdravého životného štýlu a absencie zlých návykov.

Ak má dievča nízku hladinu tohto enzýmu, potom mesačné sekréty zmenia svoj charakter - stanú sa vzácnymi a príťažlivosť pre muža zmizne.

Ak problém už dosiahol komplikácie, potom môžu byť: nedostatok ovulácie, neplodnosť a najhoršia atrofia ženských pohlavných orgánov.

Enzým môže klesať v prítomnosti takých ochorení, ako sú: hypogonadotropný hypogonadizmus, Sheehanov syndróm, hemochromatóza, trpasličie ochorenie, anorexia.

U dievčat, ktoré nemajú obdobie ovulácie, je tiež vylučovaný folikuly stimulujúci hormón, norma množstva enzýmu v krvi je nižšia ako u dospelej ženy v rozsahu od 1,5 do 4,3 mU / l.

Môžete zvýšiť FSH pomocou diéty, nemusíte sa obmedzovať na jedlo, ale naopak - zahrnúť nasledujúce potraviny do vašej stravy:

 • Sea Kale,
 • listový šalát,
 • morské ryby.

Pri korekcii nízkej hladiny FSH sa odporúča nepreťažiť telo fyzickou námahou, okrem toho, že je v stabilnom emocionálnom stave - aby sa zabránilo stresujúcim stavom. Spánok denne by mal byť najmenej 8 hodín.

Climax alebo menopauza je čas, keď žena zastaví obdobie sexuálnej aktivity a menštruácie, toto obdobie začína po 40-50 rokoch. V tomto období v tele ženy sú globálne zmeny, niektoré ženy majú ťažkosti s prechodom z jedného obdobia do druhého. Zmeny ovplyvnia priamo a hormonálnu hladinu.

U žien, ktoré vstúpia do menopauzy, hladina hormónu v krvi stúpa na maximálne hodnoty. Treba si uvedomiť, že okrem FSH sa na reprodukčnej funkcii podieľajú aj hormóny - estrogén, luteinizačný hormón a progesterón.

Pri skúškach hladín hormónov, konkrétne folikuly stimulujúceho hormónu, bude norma u žien od 19,3 do 120 mU / l. Keď sa menopauza FSH zvýši na maximálnu úroveň niekoľkých rokov, potom sa tento enzým v krvi opäť zníži na úroveň 18 - 54,8 mIU / L.

Ženy nemajú žiadne príjemné príznaky, keď sú v menopauze, počas menopauzy sa v tele vyskytujú hormonálne zmeny - to je dôvod týchto prejavov.

Klinický sprievodca

„Správna voľba kliniky a ošetrujúceho lekára je dôležitou súčasťou úspechu“

Na štyridsiate výročie narodenia prvého dieťaťa „z trubice“ od Louise Brownovej, VTsIOM uskutočnil anketu medzi Rossom

Ovariálny hyperstimulačný syndróm (OHSS) je nebezpečná komplikácia, ktorá je charakterizovaná súčasne

Punkcia folikulov - manipulácia, počas ktorej sa vajcia extrahujú z ženských vaječníkov pre n

U mužov s diagnózou neplodnosti existuje jedna veľká výhoda oproti ženám: vyšetrenie

Ako si vybrať IVF kliniku, kde vám určite pomôžu - jedna z mnohých otázok, ktoré vznikajú

Jedným z hlavných nebezpečenstiev chorôb reprodukčného systému je, že sú veľmi

Skúmavka tv

Prečítajte si tiež

 • neplodnosť
  • Diagnóza neplodnosti
  • Žena neplodnosť
  • Mužská neplodnosť
  • laparoskopia
 • Všetko o IVF
  • ECO pre OMS
  • IVF kvóta
  • Technológie a programy
  • ICSI
  • štatistika
  • embryológie
  • psychológie
  • Osobné príbehy
  • Eko a náboženstvo
  • zámoria
  • Kliniky: tehotenstvo po IVF
  • Tehotenstvo a pôrod po IVF
 • Programy darcov
  • Darcovstvo oocytov
  • Darcovstvo spermií
 • Náhradné materstvo
 • Umelé oplodnenie
 • Spôsob života
  • Výživa a diéty
  • Krása a zdravie
  • Slávni ľudia
 • farmakológia
 • deti
  • zdravie
  • Psychológia a vývoj
  • prijatie
 • legislatíva
  • normatívnych aktov
  • Vzorové náhradné dokumenty
 • Užitočné informácie
  • glosár
  • Príručka chorôb
  • Hodnotenie kliniky
  • kalkulačky
  • zaujímavý
  • Ankety

Odborné poradenstvo

O "hlavnom" mužskom hormóne testosterónu počuli mnohí.

Generálny riaditeľ Spolkovej siete reprodukčných kliník "Centrum ECO"

Vedúci expert v technológii asistovanej reprodukcie

Osobné príbehy

30-ročná Julia žije so svojím manželom 11 rokov. Oženili sa v roku 2013 a dieťa začalo plánovať skôr.

Bolo päť hodín ráno. Tehotenský test bol pozitívny. Ako som o tom chcel povedať svojmu manželovi!

Začiatok septembra je na dvore, a ja som na 38. týždeň. Čakanie na chlapca, Andreja Ivanoviča.

Evgeny a Evgenia nikomu nehovoria, že obe dcéry sa narodili po IVF procedúre. Výnimku urobili len pre nás.

Skúšobná trubica je informačný portál venovaný liečbe neplodnosti pomocou ART. Tu môžete:

- dozvedieť sa o tom, ako sa narodia deti z testovacích skúmaviek,
- čítať populárne vedecké články o príčinách neplodnosti u žien a mužov,
- čítať, ktoré technológie asistovanej reprodukcie sa používajú pri liečbe neplodnosti, t
- Fórum „Test Tubes“ vám poskytne príležitosť hovoriť s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi a získať online odborné poradenstvo.

In vitro oplodnenie

Hnojenie in vitro je metóda ART, ktorej podstatou je oplodnenie materského vajíčka otcovými spermiami „in vitro“ a následná implantácia embrya do tela matky. Tehotenstvo a pôrod po IVF sa nelíšia od normálu. Skúmavky deti sa nelíšia od normálnych detí. Táto metóda v Rusku a na celom svete pomáha tisícom rodín nájsť požadované dieťa. Na "Test Tube" si môžete prečítať podrobne o IVF postup a klásť otázky.

Neplodnosť je diagnóza, ktorá sa robí manželskému páru, ak sa tehotenstvo nevyskytlo po aspoň jednom roku sexuálnej aktivity bez použitia akýchkoľvek liekov a metód ochrany pred tehotenstvom. Ako vykonávať liečbu neplodnosti? Reprodukčné technológie v súčasnosti umožňujú liečenie neplodnosti rôzneho pôvodu. O možných príčinách neplodnosti ao tom, ako s ňou zaobchádzať, sa môžete dozvedieť pomocou ART na „Test Tube“.

Asistované reprodukčné technológie sú komplexom terapeutických opatrení, ktorých účelom je vznik zdravého dieťaťa v manželskom páre s diagnózou „neplodnosti“. ART v súčasnosti zahŕňa IVF, ICSI, intrauterinnú insemináciu, darcovstvo spermií a vajec a programy náhradného materstva. Na stránkach „Test Tube“ si môžete prečítať o každej z týchto metód a klásť otázky špecialistom.

Úloha FSH v tele

Počas menštruačného cyklu sú postupne nahradené procesy, ktoré sú regulované estrogénom a progesterónom. Preto sa rozlišujú tieto fázy cyklu: t

 • folikulárna - fáza dozrievania vajíčka,
 • ovulácia - uvoľnenie vajíčka pripraveného na oplodnenie zo zrelého folikulu,
 • luteal - fáza tvorby corpus luteum a možné oplodnenie vajíčka.

Na druhej strane, produkcia estrogénu v prvej fáze cyklu a progesterón v druhej fáze je riadená mozgom. Špeciálne látky sa vyrábajú v hypofýze (FSH, LH, prolaktín), ktoré ovplyvňujú tvorbu ženských pohlavných hormónov vo vaječníkoch.

Úloha folikuly stimulujúceho hormónu (FSH) v ženskom tele spočíva v tom, že estrogén sa pod jeho vplyvom syntetizuje z testosterónu v prvej fáze cyklu. Vďaka účinku FSH dozrievajú folikuly, z ktorých najväčší (dominantný) obsahuje zrelé vajíčko v čase ovulácie.

Zmeny hladiny hormónu v rôznych obdobiach života

Produkcia FSH začína u detí bezprostredne po narodení. Pred pubertou sú hladiny hormónov nízke. S nástupom puberty začína rásť.

Počas reprodukčného obdobia nie je obsah hormónu konštantný: zvyšuje sa v prvej fáze na maximum počas ovulácie, potom v druhej fáze klesá. Faktom je, že intenzita produkcie hormónov v hypofýze závisí od potreby tela estrogénov v okamihu cyklu: ak je potrebné zvýšiť ich obsah (vo fáze 1), produkcia sa zvyšuje, ak je estrogén dostatočný (vo fáze 2), potom oslabuje. S nástupom menopauzy hladina výrazne stúpa a zostáva konštantne vysoká až do konca života.

Hladina hormónov kolíše nielen v rôznych obdobiach života alebo vo fázach cyklu, mení sa niekoľkokrát aj počas jedného dňa. Táto látka sa vyrába v hypofýze v oddelených dávkach po dobu 15 minút každé 1 až 4 hodiny. В момент выброса происходит скачок уровня гормона, а затем он опять снижается.

Existujú priemerné ukazovatele obsahu tejto látky v krvi, ktoré zodpovedajú normálnemu fungovaniu tela. Pre každú ženu sú individuálne. Koncentrácia látky sa meria v medzinárodných jednotkách na 1 liter krvi (IU / l alebo mIU / ml).

Ukazovatele FSH v rôznych obdobiach cyklu a života

Obdobie životnosti a fáz cyklu

Norm FSH, mIU / ml krvi

Reprodukčné obdobie

Nízka úroveň

Znížené hladiny FSH môžu hovoriť o nasledujúcich patológiách:

 1. Hyperprolaktinémia. Hypofýza produkuje nadmerné množstvo prolaktínu, ktorý potláča produkciu hormónu.
 2. Polycystická ovária - narušenie vaječníkov vedie k nadmernej produkcii estrogénov (hyperestrogenizmus), v dôsledku čoho sa vyvíjajú cysty vaječníkov. Vysoká koncentrácia estrogénu vedie k zníženiu potreby tela na produkciu FSH.
 3. Obezita. Tukové tkanivo je schopné produkovať estrogény. Zároveň je potlačená produkcia FSH.
 4. Choroby hypofýzy.

Dôvodom na zníženie hladiny FSH môžu byť aj hormonálne lieky s vysokým obsahom estrogénu. Počas tehotenstva sa rýchlosť znižuje (vracia sa do normálu len niekoľko týždňov po pôrode). Nízka hladina sa vyskytuje u žien, ktoré sa uľavili, alebo u hladovej stravy. Stres prispieva k jeho pádu.

Symptómy nedostatočnej produkcie hormónov sú menštruačné oneskorenia, nedostatok ovulácie, neplodnosť alebo potraty. Ak je príčinou poklesu hyperprolaktinémia, potom žena produkuje mlieko v prsných žľazách, čo nie je spojené s popôrodnou laktáciou, poruchami cyklu, neplodnosťou.

Na zvýšenie hladiny hormónu je potrebné normalizovať telesnú hmotnosť, aby sa zabránilo užívaniu liekov obsahujúcich estrogén. V niektorých prípadoch sa predpisujú činidlá na báze progesterónu (napríklad duphaston). Najprv sa uskutočňuje liečba ochorení vaječníkov a hypofýzy.

Poznámka: Ak neexistujú žiadne zjavné príznaky chorôb a analýza ukázala pochybné výsledky, potom to môže byť vykonané znova za mesiac. Súčasne, aby bola analýza presná, je potrebné upustiť od akejkoľvek stravy, fajčenia, konzumácie alkoholu, drog, športu. Je potrebné jesť viac morského kale a rýb, rovnako ako orechy a avokádo, ak chcete zvýšiť rýchlosť. Pomôcť vám môže aj relaxačná masáž a kúpele so šalviou, jazmínom a levanduľou v predvečer testu.

Vysoká úroveň

Prebytok FSH je patológia vo všetkých prípadoch okrem nástupu menopauzy. Dôvody môžu byť:

 • vrodená hypoplazia vaječníkov, genetické poruchy mozgu,
 • endometrióza, ochorenie alebo odstránenie vaječníkov,
 • nádor hypofýzy
 • ochorenia obličiek, štítnej žľazy,
 • vysoké hladiny testosterónu.

Norma FSH u žien môže byť prekročená v dôsledku vystavenia organizmu röntgenového žiarenia, pričom sa berú určité lieky (hormóny, antidepresíva, antidiabetiká a iné). Fajčenie a alkoholizmus tiež prispievajú k odchýlke FSH v krvi od normálnej hodnoty.

U detí táto anomália vedie k predčasnému nástupu sexuálneho vývoja. Symptómy patológie u zrelých žien sú absencia menštruácie alebo ovulácie, krvácanie z maternice, potraty alebo neplodnosť. Keď je hladina hormónu FSH vyššia ako 40 mIU / ml, tehotenstvo nie je možné.

Na zníženie obsahu tohto hormónu v krvi sa často používa hormonálna substitučná liečba, ktorá stimuluje ovuláciu.

Analýza pre FSH

Analýza FSH je predpísaná v prípadoch, keď je potrebné zistiť príčinu amenorey alebo neplodnosti, stanoviť fázu menštruačného cyklu, prítomnosť ovariálnej alebo hypofyzárnej dysfunkcie. Pomocou tejto analýzy môžete kontrolovať proces puberty (potvrdiť jej skorý alebo neskorý nástup). Analýza umožňuje overiť účinnosť liečby hormonálnymi liekmi. To je predpísané pediater, gynekológ alebo endokrinológ.

Analýza je predpísaná pre neplodnosť, postúpenie na IVF, stanovenie príčin zhoršeného rastu a sexuálneho vývoja dievčat, ako aj podozrenie na nádorové ochorenia endokrinného systému. V reprodukčnom veku sa postup vykonáva v 3-8 dennom cykle.

Presnosť výsledkov môže ovplyvniť faktory ako cvičenie, stres, fajčenie a pitie. Preto, žena už niekoľko dní pred zákrokom by mala viesť k uvoľnenému životnému štýlu, relaxovať viac, odmietnuť užívať určité lieky. Analýza sa vykonáva nalačno.

Pomer FSH a LH v tele

S cieľom zistiť, aká veľká je pravdepodobnosť tehotenstva ženy, určte pomer oboch týchto látok. Počas cyklu sa dôsledne nahrádzajú a stimulujú priebeh jej procesov. Koeficient sa stanoví vydelením obsahu LH pomocou FSH.

V závislosti od veku ženy má tento indikátor iné hodnoty. Pre ženy v reprodukčnom veku tabuľka uvádza priemernú normálnu rýchlosť počas celého cyklu.

Tabuľka korelácie FSH a LH

Obdobie života

Normálny pomer LH / FSH

Folikuly stimulujúci hormón: norma u žien.

Hladiny FSH nie sú statické, líšia sa podľa dňa menštruačného cyklu. Najmenšie zmeny v stave tela, vonkajšie faktory môžu vyvolať dočasné poklesy hladiny FSH.

Maximálny obsah folitropínu v krvi ženy klesá na ovuláciu, ktorá sa zvyčajne vyskytuje v strede cyklu. Po uvoľnení vajíčka klesá hladina hormónov až do nástupu nového cyklu. Počas mesiaca sa môže obsah FSH u žien normálne meniť v rámci nasledujúcich limitov: od 1,7 do 25 m / ml.

Pred pubertou začína v dievčenskom tele, obsah FSH je pomerne nízky - 1,5 - 4 m / ml. Počas puberty sa zvyšuje koncentrácia hormónu stimulujúceho folikuly a dosahuje normálnu úroveň dospelej ženy rok po nástupe menštruácie.

V období menopauzy u žien sa hladina FSH zvyšuje na 145 m / ml, postupne sa zvyšuje s vekom.

Ako znížiť FSH u žien ľudových prostriedkov.

Jedným z najbežnejších spôsobov, ako znížiť úroveň FSH v ľudovom je apitherapy - liečba včelím bodnutím. K tejto metóde by sa malo pristupovať s opatrnosťou, pričom by sa mali preskúmať možné kontraindikácie.

Ak chcete znížiť folitropín v krvi, v prvom rade by ste mali prehodnotiť svoju diétu. Konkrétne: obmedziť alebo odstrániť také produkty, ako sú rastlinné oleje a mastné ryby, aby sa vzdali alkoholu.

Príčiny poklesu FSH.

Nedostatočná produkcia hormónu FSH ohrozuje celý reprodukčný systém žien. Tu sú niektoré faktory, ktoré spôsobujú, že follitropin sa znižuje:

 • Stresové stavy tela
 • Pôst a anorexia
 • Nízkokalorické potraviny
 • obezita
 • Stein-Leventhal syndróm
 • Nedostatok gonadotropínu
 • Zlyhanie hypotalamu
 • Nadmerné hladiny prolaktínu v krvi
 • apituitarism
 • Čuchová dysplázia
 • Sklerocystické vaječníky
 • Nádorové procesy

Patologicky nízke hladiny FSH môžu vyvolať nedostatok ovulácie, čo zase robí koncepciu nemožnou.

Zvyčajne, ak má žena nízky folitropín, je indikovaná následná štúdia. Počas dňa hladina tohto hormónu kolíše. FSH je produkovaný hypofýzou každé 2-3 hodiny, ale maximálna hodnota je monitorovaná v krvi len v prvých 20-30 minútach, po ktorých sa množstvo znižuje.

Dôvodom pre dočasné zníženie FSH u žien môže byť užívanie určitých liekov. Ide o antikonvulzíva, steroidy, glokortikoidy a perorálne kontraceptíva.

Počas tehotenstva sa hladina tohto hormónu vždy znižuje a je na najnižšej úrovni pred samotným pôrodom a dokonca aj v období po pôrode.

Ako zvýšiť hladinu FSH.

Pred spustením alarmu sa odporúča zopakovať analýzu folitropínu za mesiac. Ak je pokles hormónu znovu stanovený, mali by ste konať.

 • V prvom rade si prezrite svoju stravu. Úmyselný hlad a odmietnutie potravy inhibujú produkciu hormónu stimulujúceho folikuly. Diéta by mala zahŕňať potraviny, ktoré pomáhajú syntéze FSH: avokádo, orechy, semená, morské riasy, šalát a morské ryby, ako je pstruh a losos.
 • Vyhnite sa stresu
 • Nedovoľte príliš veľa fyzickej námahy.
 • Veľký význam má režim spánku. Je potrebné, aby ste spali (aspoň 8 hodín denne).
 • Vezmite si relaxačný kúpeľ, môžete pridať niekoľko kvapiek esenciálneho oleja (levanduľa, šalvia, jazmín)
 • Vykonať všeobecnú masáž tela

Ak sú splnené vyššie uvedené podmienky, je vysoká pravdepodobnosť, že nasledujúci test folitropínu ukáže normálny výsledok.

Kto ukazuje analýzu FSH.

Darcovstvo krvi pre folikuly stimulujúci hormón je jednou z hlavných analýz v štúdii problémov reprodukčného systému. Existuje pomer pomer FSH a LH (luteinizačný hormón). Takže u dievčat v detstve by mala byť 1. Rok po objavení sa menštruácie - 1.5. O rok neskôr a až do nástupu menopauzy by toto číslo nemalo prekročiť 2.

V prvej fáze cyklu prevláda FSH, zatiaľ čo v druhej polovici - LH. Pre správnu diagnózu je zvyčajne predpísaná štúdia o oboch látkach.

Dôvodom stanovenia hladiny FSH je:

 • Neplodnosť (nedostatok tehotenstva s pravidelným pohlavným stykom za rok alebo viac)
 • Krvácanie maternice rôznej etymológie
 • Hyperplázia endometria
 • Znížená túžba alebo nedostatok
 • Nie mesačne
 • Dlhá a bohatá menštruácia (viac ako 7 dní)
 • Opakované anovulačné cykly
 • Prírodný potrat
 • Opakované potraty
 • Blednutie tehotenstva
 • Oneskorený sexuálny vývoj
 • Skorá puberta
 • Stunt v dospievaní
 • Zápaly panvových orgánov, ktoré sú chronické a ťažko liečiteľné.
 • Kontrola pri liečbe hormonálnych liekov

Podmienky darovania krvi pre FSH.

Deň analýzy predpisuje lekár individuálne pre každého pacienta. Existujú však všeobecné kritériá. Štandardne sa test na folitropín užíva v 6-7 dňoch menštruačného cyklu.

3-4 dni pred príchodom do laboratória je potrebné obmedziť fyzické aktivity vrátane športu. 12 hodín pred tým by ste mali prestať jesť a fajčiť. Aspoň týždeň - z alkoholu.

Pretože hormóny v tele sú veľmi citlivé, odporúča sa sedieť aspoň 15 minút pred darovaním krvi, aby sa upokojil. Odber krvi sa vykonáva 3-krát v intervaloch pol hodiny. To sa robí s cieľom získať presnejší výsledok, pretože folitropín sa uvoľňuje do krvného obehu nerovnomerne.

Čo môže ovplyvniť výsledok analýzy.

 • Použitie antikoncepcie
 • Liečba hormonálnymi liekmi na báze estrogénu, testosterónu, progesterónu
 • Iné lieky, ako napríklad tinktúra digitalisu, klomifén, cimetidín
 • Výsledný stres v predvečer analýzy (aj radostná udalosť)

Keď užívate vyššie uvedené lieky, mali by ste prerušiť priebeh liečby počas 5-7 dní pred zamýšľaným testom na hladiny FSH.

Hormón FSH pri liečbe neplodnosti.

V niektorých prípadoch, aby sa umelo stimulovalo dozrievanie folikulu, je podávaný folitropín. Takéto postupy umožňujú kontrolu procesu a spravidla poskytujú výsledok vo forme aspoň jednej životaschopnej vaječnej bunky. Niekedy musí byť priebeh injekcie uskutočňovaný opakovane, aby sa dosiahol cieľ. Ale toto je len jedna z fáz liečby neplodnosti.

Cyklické fázy a hladiny FSH v tele

Fázy menštruačného cyklu a úroveň produkcie hormónov

Na prvý deň menštruácie príde folikulárna fáza (v niektorých zdrojoch sa nazýva estrogén). Počas tohto obdobia sa tento hormón uvoľňuje. Stimuluje vývoj folikulov na vaječníkoch.

Pod vplyvom iného hypofyzárneho hormónu - luteinizácie - bunky folikulov začínajú vylučovať estrogény.

Estrogény sú steroidné hormóny, ktoré ovplyvňujú chémiu a fyziológiu tela, vrátane rastu tkanív a sexuálnych funkcií.

Keď sa hladina estrogénu v tele zvýši uprostred cyklu, hypofýza vylučuje veľké množstvo LH a teraz v malom množstve - folikuly stimulujúci hormón, ktorého rýchlosť sa v týchto dňoch znižuje.

Druhá fáza cyklu je ovulácie - začína, keď koncentrácia LH dosiahne určitý bod.

Folikul praskne a z nej vychádza vaječná bunka, pripravená na oplodnenie. Vaječná bunka je poslaná do maternice - "aby sa stretla" so spermiami a roztrhnutý folikul sa stáva žltým telom.

Ihneď po príchode fázy ovulácie luteálnej, Počas tohto obdobia sa prasknutý folikul zmení na žlté telo.

Korpus luteum začína produkovať progesterón (steroidný hormón). Vysoká hladina steroidov blokuje produkciu hormónov hypofýzy. Ak sa počas ovulácie nevyskytne oplodnenie, corpus luteum sa zničí. V dôsledku toho sa znižuje hladina steroidných hormónov. Keď sa hladina steroidov v tele zníži, hypofýza začne uvoľňovať hormón stimulujúci folikuly a folikulárna fáza začne znova a opakuje sa menštruačný cyklus.

Ak sa vyskytla koncepcia, hypofýza vylučuje hormón horiogonín. Choriogonín sa tiež nazýva hCG (ľudský choriový gonadotropín). Na to odpovedá tehotenský test. Choriogonín začína vyniknúť dva týždne po ovulácii a stimuluje vývoj corpus luteum. Hormón progesterón, ktorý produkuje corpus luteum, pripravuje maternicu na tehotenstvo. Úroveň steroidných hormónov - estrogénu a progesterónu - sa počas tehotenstva výrazne zvyšuje.

Folikulárna fáza menštruačného cyklu

Folikulárna fáza je tak pomenovaná, pretože počas tohto obdobia sa začína vyvíjať niekoľko folikulov. Prísť folikulárnej fázy, hypofýzy vylučuje FSH hormón.

Približne v 6. až 7. deň folikulárnej fázy sa uvoľňuje jeden folikul, ktorý pokračuje v raste a rozvoji. Asi dva týždne v ňom dozrieva vaječná bunka, ktorú spermie musia oplodniť.

Od začiatku folikulárnej fázy do ovulácie sa množstvo estrogénu postupne zvyšuje. Koniec folikulárnej fázy. Ak majú ženy od prvého dňa menštruácie do začiatku nasledujúcej menštruácie 28 dní, potom folikulárna fáza trvá 14 dní. Ak je menštruácia dlhšia, potom folikulárna fáza cyklu prichádza neskôr.

V laboratóriách sa hormóny LH a FSH merajú v medzinárodných jednotkách na liter. Ak chcete prejsť analýzou FSH, prolaktínu, LH a iných hormónov, musíte hladovať. Analýza hormónu stimulujúceho folikuly sa uskutočňuje na 3. až 5. deň cyklu (obdobie folikulárnej fázy).

Miera FSH u žien sa mení počas celého menštruačného cyklu:

folikulárna fáza cyklu - 2,8 - 11,3 mU / l,

ovulačná fáza cyklu je 5,8–21 mU / l,

luteálna fáza cyklu - 1,2–9 mU / l.

Normálna hladina FSH u mužov by mala byť v rozsahu 1,37–13,58 mU / L. Pri zníženej hladine FSH u dieťaťa môže byť puberta spomalená.

Ak analýza u ženy zistí nedostatočné množstvo tohto hormónu, môžu sa vyskytnúť nasledujúce príznaky: t

 • skrátené obdobia
 • nedostatok ovulácie
 • neplodnosť,
 • atrofiu prsných žliaz a genitálií.

Príčiny znížených hladín FSH u žien môžu byť obezita a syndróm polycystických ovárií, ako aj poruchy v práci hypotalamu.

Nízky FSH u mužov označuje:

 • impotencia,
 • neprítomnosť spermií v sperme,
 • atrofia semenníkov.

U mužov môže byť nízka hladina tohto hormónu spôsobená nedostatkom funkcie hypofýzy.

S nízkou hladinou FSH, muži aj ženy majú zníženú sexuálnu túžbu, znížený rast vlasov na tele (sekundárne sexuálne charakteristiky), vrásčitú pokožku.

Keď je FSH zvýšené, ženy môžu:

 • krvácanie z maternice nesúvisiace s menštruáciou,
 • mesačne.

Zvýšený FSH je normou u žien počas menopauzy.

 • nedostatok funkcie vaječníkov,
 • nádor hypofýzy
 • alkoholizmus,
 • endometriálne cysty,
 • Expozícia rôntgenovým žiarením.

Muž môže mať zvýšený FSH s:

 • zhoršená práca pohlavných žliaz (vrátane zápalu semenníkov),
 • zvýšené množstvo mužských hormónov,
 • Rôntgenové žiarenie
 • zlyhanie obličiek
 • alkoholizmus,
 • nádory hypofýzy,
 • užívanie určitých liekov.

Čo je FSH zodpovedné v ženskom tele?

Je dôležité vedieť, že FSH priamo ovplyvňuje:

 • rast folikulov,
 • zvýšená produkcia estradiolu
 • zvýšiť citlivosť dozrievajúcej bunky na PH,
 • produkciu estrogénu
 • dozrievanie a formovanie vajíčka.

Preto je pred plánovaným tehotenstvom veľmi dôležité navštíviť kvalitného špecialistu, ktorý v prípade potreby vypracuje odporúčanie pre tri najlepšie súvisiace testy: hladinu prolaktínu, FSH a LH u ženy. To poskytne čas na stanovenie zrelosti alebo existujúcej choroby. Potom lekár predpíše najúčinnejšiu liečbu.

Indikácie na dodanie analýzy na úrovni FSH

U žien vo veku hormonálne zmeny. Pre neho je veľmi dôležité starostlivo sledovať a jasne kontrolovať. V opačnom prípade už v plodnom veku môže nastať oneskorenie v puberte. A vo vyššom veku - dochádza k strate libida a ženskej krásy.

Odborníci dôrazne odporúčajú, aby ste vykonali analýzu na stanovenie koncentrácie folitropínu v krvi v nasledujúcich prípadoch:

 • keď nastane menopauza,
 • s exacerbáciou endokrinných ochorení,
 • s gynekologickými abnormalitami,
 • s nepravidelným menštruačným cyklom,
 • počas neplodnosti,
 • s predčasnou pubertou,
 • s oneskorenou pubertou.

Táto analýza sa tiež odporúča na identifikáciu prvých príznakov prístupu poslednej menštruácie v živote ženy a na overenie účinnosti hormonálnej liečby.

Príprava na testovanie

Pred darovaním krvi na LH a FSH musíte presne určiť deň menštruačného cyklu, keď sa plánuje testovanie. Pred postupom by sa malo:

 • prestať fajčiť a piť alkohol na jeden deň,
 • dôrazne sa vyhnúť stresu a nadmernému cvičeniu,
 • vziať jedlo krátko pred testovaním,
 • po dobu 5 dní - prestať užívať antibiotiká.

Tento postup je možné vykonať niekoľkokrát. Zvyčajne sa vyskytuje od 3 do 6 dní menštruácie.

Normy výsledkov analýzy folikuly stimulujúceho hormónu

FSH - norma u žien, podľa výsledkov analýzy, závisí od fáz cyklu. Odborník zároveň určuje vek pacienta, jeho gestačný vek a prípadné gynekologické abnormality. Ak má teda pacient: cyklické zlyhanie, amenoreu, menopauzu alebo vek dieťaťa pred nástupom menštruácie, odber krvi na FSH sa vykonáva v ktorýkoľvek deň. Ak žena nemá tieto body, dátum odberu krvi pripadne na 3. deň cyklu. Pretože tento deň je považovaný za najpriaznivejšie a nasýtené hormónmi.

Ako vypočítať pomer LH k FSH: prvé laboratórne údaje by mali byť rozdelené do druhej.

Tabuľka noriem výsledkov analýzy podľa vekového kritéria: