Zdravie

Na ktorý deň cyklu je lepšie robiť kolposkopiu

Pin
Send
Share
Send
Send


Kolposkopické vyšetrenie je považované za jednu z najbežnejších metód diagnostiky ochorení ženského reprodukčného systému. Indikácie pre jeho správanie je akékoľvek podozrenie na abnormality. Tento postup je úplne bezbolestný a bezpečný. Náš článok vám povie, kedy je lepšie robiť kolposkopiu, pretože iba riadne vykonané vyšetrenie pomôže diagnostikovať mnohé ochorenia.

Čo je kolposkopia

Kolposkopia sa uskutočňuje pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré sa v podstate podobá mikroskopu, ktorý je vybavený osvetlením a optikou, čím sa zvyšuje skúmaná plocha takmer o polovicu. Tým prispieva k identifikácii menších patológií, ktoré nie sú viditeľné voľným okom. Okrem toho dnes existuje pokročilejšie zariadenie - video kolposkop, ktorý má digitálny fotoaparát.

Pomocou tohto zariadenia sa na monitore zobrazia všetky obrázky. Výsledky je možné uložiť a následne porovnať. Kolposkopia má širokú škálu indikácií na vykonávanie výskumu. V prvom rade je diagnostika predpísaná, keď je lekár nespokojný s výsledkami cytologie alebo pri diagnostikovaní bradavíc.

Okrem toho je táto skúška menovaná:

 • v prítomnosti dlhodobého nepohodlia v dolnej časti brucha,
 • intermenštruačné krvácanie,
 • s bolesťou, krvavým výbojom počas sexu.

Vlastnosti kolposkopie

Počas štúdie by mala byť žena pohodlnejšie sedieť na gynekologickej stoličke. Po rozšírení vagíny lekár zapne kolposkop a vykoná vizuálnu kontrolu. Pre lepší obraz gynekológ mení okuláre, čím zlepšuje kvalitu obrazu.

Je to dôležité! Ak žena má zlyhanie menštruačného cyklu, potom by mal byť lekár upozornený na to, len on môže skutočne posúdiť stav sliznice a vybrať si deň na diagnostiku. Ak sa počas kolposkopie zistia akékoľvek zmeny v epiteli, uskutoční sa ďalší výskum s použitím roztoku jódu. Lekár natiera jódom tie oblasti, ktoré spôsobili podozrenie. Ak tkanivá zmenia svoju farbu, potom sa považuje za absenciu patológií. Keď sa skúmaná plocha zmení na bielu, znamená to prítomnosť onkologických útvarov.

Kedy by sa mala diagnostikovať

Kolposkopická diagnóza je predpísaná tak pri indikáciách, ako aj pri profylaktickej metóde, ktorá umožňuje overiť absenciu patologických procesov. Na získanie čo najpresnejších výsledkov je dôležité odporúčané obdobie prieskumu. Pretože najväčšiu účinnosť možno dosiahnuť len v určitom období menštruačného cyklu.

Diagnóza krčka maternice sa najlepšie vykonáva výlučne v prvej fáze ženského cyklu. Optimálny čas, počas ktorého sa vykonáva kolposkopia, sa považuje za obdobie od 3 do 7 dní po ukončení menštruačného cyklu. Pretože je to možné len vtedy, keď je možné vykonať čo najpresnejšie vyšetrenie, získať čo najpresnejšie výsledky. Počas menopauzy je kolposkopia kedykoľvek povolená.

Samozrejme, že nie každý sa dostane cez výskum na najčastejší referenčný deň. Ak nebolo možné podstúpiť kolposkopiu tretí deň, potom je možné ju vykonať po ovulácii. Vzhľadom k tomu, že počas obdobia ovulácie je krčka maternice naplnená veľkým množstvom hlienu, ktorý zabraňuje prechodu kvalitatívneho výskumu.

Diagnostika v druhej fáze cyklu sa neodporúča. Pretože nebude možné získať presné výsledky. Okrem toho štúdia v tomto čase môže spôsobiť rozvoj niektorých komplikácií. Táto diagnóza často spôsobuje bolesť a krvácanie. Kontrola v druhej fáze menštruačného cyklu vedie k dlhodobému hojeniu drobných poranení.

Je možné vykonávať výskum počas menštruácie?

Nie je možné vykonávať kolposkopiu počas menštruačného obdobia, pretože je dosť ťažké vizualizovať patológiu počas tohto obdobia a navyše sa zvyšuje riziko infekcie v ženskom tele.

Samozrejme, ak je to naliehavé, a vyšetrenie by malo byť vykonané urýchlene, potom čakanie na najvhodnejšie obdobie nebude fungovať. Vždy musíme vykonať kolposkopiu.

Ak je plánovaná štúdia plánovaná, lekár skontroluje dátum poslednej menštruácie a predpíše deň štúdie. Počas menštruácie nie je možné vykonať vyšetrenie, pretože počas tohto obdobia dochádza k silnému krvácaniu a oddelený hlien sa vylučuje.

Gynekológovia zvyčajne neodporúčajú diagnózu počas menštruácie. Vzhľadom na to, že ak nie je kritický stav, odporúča sa naplánovať štúdiu takým spôsobom, aby sa jej dátum pohyboval medzi 3-7 dňami po ukončení menštruácie.

Ak existuje naliehavá potreba, je možné vykonať kolposkopické vyšetrenie 2-3 dni pred nástupom menštruácie. To platí najmä pre diagnózu uskutočňovanú pomocou terapeutických opatrení, ako je napríklad laserová koagulácia. Terapia môže vyvolať nástup menštruácie. Okrem toho, menštruácia po kolposkopii vedie k prirodzenému procesu odmietnutia pooperačnej strupy a urýchľuje hojenie tkanív.

výcvik

Ak chcete získať čo najpresnejšie výsledky, nie je len skúsenosť lekára dôležitá, ale aj správna príprava na štúdium. Ak chcete získať čo najviac informatívnu diagnostiku, mali by ste navštíviť lekára niekoľko dní pred vyšetrením a zistiť odporúčania týkajúce sa prípravy na kolposkopiu.

Keď žena dostane tento test, potrebuje:

 • 2-3 dni pred plánovanou štúdiou, aby sa úplne zdržali pohlavia,
 • počas týždňa pred kolposkopiou nevykonávajte žiadne výplachy,
 • nepoužívajte lokálne antikoncepcie
 • Všetky hygienické opatrenia by sa mali vykonávať len s pomocou vody, okrem čistiacich prostriedkov.

Účinky postupu 1. T

Po určitom čase po kolposkopickom vyšetrení môže byť žena narušená miernymi bolesťami ťahania a menším krvácaním. To platí najmä pre pokročilú kolposkopiu. Aby sa zabránilo rozvoju komplikácií, do 10 dní by sa mali dodržiavať nasledujúce odporúčania: t

 • nechodia do sauny a kúpeľa, neumývajú sa v kúpeľni, môžete sa len osprchovať,
 • nepoužívajte tampony, povolené sú len hygienické vložky,
 • vyhnúť sa akémukoľvek lieku, ktorý môže spôsobiť krvácanie.

Ak sa má vykonať kolposkopické vyšetrenie, závisí to od každého jednotlivého prípadu, pretože ide o individuálny prípad špecifického určenia diagnózy.

V ktorý deň cyklu sa vykoná kolposkopia krčka maternice

Vyšetrenie krčka maternice a pošvy kolposkopom sa môže uskutočniť v ktorýkoľvek deň menštruačného cyklu. Najlepší čas na dokončenie štúdia je 3 - 7 dní cyklu. V tomto čase sliznica ešte nebola aktualizovaná, čo umožňuje podrobnejší obraz o stave skúmanej oblasti (atypické bunky sa počas menštruácie nemenia). Keďže doba trvania cyklu pre každú ženu je individuálna, dátum kolposkopie určí lekár v každom prípade osobne po predbežnej konzultácii.

Počas menštruácie nie je určené kolposkopické vyšetrenie. Oblasti odtrhnutej sliznice a krvi bránia vizualizácii krčka maternice, čo robí diagnózu neinformačnou. Okrem toho prítomnosť častíc slizníc a krvi môže ovplyvniť výsledky reakcií, ktoré sa uskutočňujú s predĺženou kolposkopiou.

V strede cyklu, 3-4 dni pred a po ovulačnej fáze, sa tiež neodporúča skúmať maternicový krčok kolposkopom. Počas tohto obdobia sa v maternicovom krčku maternice tvorí mnoho hlienu, čo skresľuje výsledky diagnózy a interferuje so štúdiou. Je tiež nežiaduce predpísať kolposkopické vyšetrenie v druhej polovici cyklu, pretože sliznica maternice a pošvy počas tohto obdobia po vykonaných manipuláciách sa oveľa dlhšie zotaví.

U žien v menopauze sa kolposkopia vykonáva v ktorýkoľvek daný deň.

Aké odporúčania by sa mali dodržiavať pri kolposkopii

Pred predpísaním postupu na vyšetrenie maternicového krčka maternice kolposkopom vykoná lekár predbežnú konzultáciu, aby zistil možné obmedzenia.

Kolposkopické vyšetrenie sa neodporúča, ak bola pacientovi predpísaná lokálna liečba zápalu pohlavných orgánov alebo po jej ukončení neuplynul dostatočný čas (podľa odborníkov by to malo trvať aspoň týždeň po ukončení liečby).

Niekoľko dní pred stanoveným dátumom štúdie by sa mali zdržať sprchovania, kúpania a pohlavného styku. Neodporúča sa používať žiadne antikoncepčné prostriedky (spermicidy, krémy, sviečky).

Dodržanie uvedených odporúčaní a včasné vykonanie kolposkopie umožní získať spoľahlivé diagnostické výsledky a vybrať vhodnú liečbu.

Vlastnosti metódy

Treba poznamenať, že presnosť výsledkov výskumu je ovplyvnená nielen skúsenosťou lekára, ktorý výskum vykonáva, ale aj správnosťou prípravy pacienta na tento proces. Kolposkopia sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré sa podobá mikroskopu. Toto zariadenie je vlastne mikroskop, ktorý je dodatočne vybavený systémom osvetlenia a modifikovaným dizajnom. Žena potrebuje sedieť na gynekologickej stoličke, po ktorej lekár rozšíri vaginálnu dutinu obyčajnými zrkadlami. Potom sa zariadenie zapne, čo osvetlí dutinu vagíny a umožní vám vykonať vizuálnu kontrolu. V závislosti od skúmanej dutiny lekár vykonáva výmenu okulára, čo umožňuje zaostrenie na kvalitu obrazu.

Ak sa počas vyšetrenia stien pošvy alebo krčka maternice nachádzajú oblasti epitelu, ktoré sa líšia od normálnych, potom lekár dodatočne používa roztok jódu. S pomocou jódu sa uskutočňuje liečba podozrivých oblastí epitelu, a ak bunky poťahu zmenia svoju farbu, znamená to absenciu patológie. Ak sa bunky alebo epitel vyfarbia v bielej farbe, potom to indikuje prítomnosť rakoviny. Keď sa zistí patológia, vyžadujú sa vhodné liečebné opatrenia.

Kedy je lepšie vykonať kolposkopiu

Potreba kolposkopickej štúdie u žien nevzniká len vtedy, keď je gynekológ podozrivý z abnormalít. Každá žena by mala vedieť, že na kolposkopické vyšetrenie sa vyžaduje, aby sa podrobila, ak nie pravidelne, aspoň pravidelne. To sa robí na účely preventívneho výskumu, prostredníctvom ktorého môžete overiť prítomnosť alebo neprítomnosť patológií u žien.

Na získanie presných výsledkov sa vyžaduje, aby sa postup vykonával v špecifickom čase ženského menštruačného cyklu. Štúdium epitelu v dutine vagíny a maternice vyžaduje špeciálnu presnosť a starostlivosť. Takáto presnosť sa dá dosiahnuť len pri vykonávaní štúdie v určitom cykle menštruácie, ktorú musí lekár vopred upozorniť.

Kolposkopia krku vulvy by sa mala vykonať priamo v prvej polovici menštruačného cyklu. Lekári, ktorí štúdiu vykonávajú, informujú svojich pacientov, že optimálny čas na kolposkopiu je tretí deň po ukončení menštruácie. Toto obdobie je referenčným obdobím, pretože na tretí deň menštruácie je možné vykonať štúdiu s maximálnou presnosťou a získať spoľahlivé výsledky.

Kolposkopia je prísne zakázaná pre menštruáciu, pretože toto obdobie je charakterizované bohatým krvácaním a uvoľňovaním odmietnutého hlienu. Mesačne zabrániť lekárom vykonať štúdiu, takže chcete postup preniesť na inú dobu. Pri nedostatočnej viditeľnosti stien pošvy a krčka maternice môže lekár spôsobiť bolesť pri kolposkopickom vyšetrení.

Keď je ešte možné vykonať inšpekciu

Zistili sme, kedy je lepšie robiť kolposkopiu a v ktorý deň cyklu. Tretí deň po menštruácii je referenciou, ale nie vždy je možné sa dostať k lekárovi v tento deň. Po ovulácii môžete vykonať vyšetrenie krčka maternice. Počas ovulácie je cervikálny kanál naplnený významným množstvom hlienu, ktorý narúša vyšetrenie.

Na získanie dobrých a presných výsledkov sa odporúča, aby žena vykonala výskum v prvej polovici cyklu. Neodporúča sa vykonávať kolposkopiu v druhej polovici cyklu, čo je spôsobené vznikom komplikácií. Štúdie po ovulácii môžu spôsobiť rozvoj bolesti, pretože dutina vagíny po ovulácii sa dlho hojí. Ak urobíte fyzický vplyv vo forme kolposkopických štúdií v druhej polovici cyklu, potom to môže viesť k rozvoju bolesti a komplikácií.

Prítomnosť obmedzení

Je dôležité pochopiť, že presnosť získania výsledkov výskumu závisí od menštruačného cyklu. Kolposkopia môže byť vykonaná posledný deň v mesiaci, ale zároveň hlien a krv neumožní presnejší obraz.

Existujú dve kontraindikácie, pri ktorých sa kolposkopia neodporúča a pre ženy je lepšie odmietnuť:

 1. Obdobie menštruácie s ťažkým menštruačným krvácaním. Výskum menštruačného krvácania sa vôbec nerobí, pretože každá manipulácia povedie k zvýšeniu času hojenia sliznice.
 2. Štádium ovulácie. Pri ovulácii, keď vajíčko vstupuje do maternice, vzniká veľký objem hlienu. Tento hlien, podobne ako výtok počas menštruácie, skresľuje výsledky štúdie, takže ich presnosť nestojí za zmienku.

Po pochopení otázky, na akom konci menštruačného cyklu možno vykonať kolposkopiu, treba venovať pozornosť prípravnému procesu.

Účinky kolposkopie

Ak chcete zistiť, kedy je lepšie vykonať kolposkopiu, môžete sa poradiť s lekárom, ktorý vám predpíše smer vyšetrenia. Pri realizácii jednoduchej štúdie nemôžu vzniknúť žiadne následky. Pri rozsiahlej kolposkopii u ženy je možné zachrániť následky, ktoré sa prejavujú vo forme sekrétov tmavého odtieňa. Takýto výtok je vyvolaná reakcia pomocou rôznych medicínskych činidiel, medzi ktorými je jód.

Na konci štúdie môžu ženy po 2 až 3 dňoch pociťovať prietok krvi z pošvy, ktorá sa podobá menštruácii. Tieto sekréty sú tiež normálnym faktorom, ktorý rýchlo prechádza.

V tehotenstve môžu účinky kolposkopie a biopsie viesť k potratu alebo predčasnému pôrodu. Počas tehotenstva môže byť kolposkopia naplánovaná na začiatku alebo po narodení. Po 2 týždňoch štúdia sa odporúča vyhnúť sa sexuálnym vzťahom a tiež nepoužívať tampony a douching, ktoré môžu prispieť k rozvoju komplikácií.

Základné indikácie pre inštrumentálne vyšetrenie

Gynekológovia tvrdia, že vedenie tejto štúdie je preukázané každej žene, a to aj pri absencii sťažností na akúkoľvek patológiu na strane sexuálnej sféry.

Rozlišujú sa tieto hlavné indikácie použitia tohto typu endoskopie:

 • Ak počas vizuálneho vyšetrenia krčka maternice lekári objavili zmeny v štruktúre sliznice.
 • Táto diagnostická metóda je indikovaná v prítomnosti podozrivých buniek alebo iných patologických prejavov na časti tkanív v cytologických náteroch z vaginálnej dutiny.
 • Kolposkopia pred menštruáciou sa zvyčajne vykonáva, ak je žena pripravená na plánovanú operáciu maternice alebo vaječníkov.

Keďže endoskopické výskumné metódy dávajú špecialistom možnosť získať širší obraz o tejto chorobe, v poslednom čase stále rastie percento takýchto manipulácií.

Úlohy, ktoré môžu túto metódu vyriešiť

Odborníci identifikujú tri hlavné ciele pri aplikácii kolposkopie u žien. Patrí medzi ne:

 • Akupunktúrne šmuhy biopsie z krčka maternice a pošvy, čo zlepšuje kvalitu diagnostiky možných ochorení.
 • Diferenciálne vyšetrenia benígnych a malígnych nádorov v oblasti ženského genitálu. Na tom závisia taktiky liečby a odhadovaná prognóza.
 • Общая оценка состояния эпителиального слоя влагалища и шейки матки, локализация очага патологического процесса.

При решении подобных задач врачи применяют два основных типа исследований. Чаще всего специалисты останавливаются на проведении простой кольпоскопии. Táto metóda v 70% prípadov vám umožňuje presne vyhodnotiť miesto a závažnosť ochorenia u žien.

Táto výskumná metóda sa osvedčila dobre, keď naliehavosť situácie predstavuje gynekológa otázku, či je možné mať kolposkopiu na menštruáciu alebo nie. V núdzových prípadoch môže táto jednoduchá štúdia pomôcť určiť celkový obraz ochorenia u pacienta.

V závažnejšej situácii gynekológovia používajú techniku ​​rozšírenej kolposkopie. Pri vykonávaní takejto manipulácie sa odporúča na objasnenie diagnózy použiť špeciálne farbivá a špecifické farebné filtre. Najčastejšie sa lekári zastavia pri roztoku kyseliny octovej alebo nízkej koncentrácie lugolu.

Ďalšie znaky postupu

Okrem stanovenia presnej diagnózy pomocou endoskopického zariadenia je možné vykonávať aj liečbu identifikovaných patologických oblastí. Tieto postupy sú zvyčajne zamerané na zmiernenie zápalu, stimuláciu obnovy epitelovej vrstvy a odstránenie abnormálnych tkanivových oblastí krčka maternice a pošvy.

Ďalšie techniky, ktoré existujú v moderných gynekologických klinikách:

 • V prvom rade je to laserová koagulácia. Pomocou špeciálnej dýzy sa ožaruje podozrivá oblasť a stimuluje sa rast zdravých buniek.
 • Ak je krk ovplyvnený nízkymi teplotami, zvyčajne sa používa kryochirurgická metóda. Je založený na odstránení oblastí postihnutého tkaniva pomocou kvapalného dusíka.
 • Jedným z najúčinnejších spôsobov liečby takejto patológie je diatermoconizácia. V tomto prípade sa vykoná vyrezanie postihnutej oblasti v zdravom tkanive v tvare kužeľa. Účinnosť tejto endoskopickej liečby zvyčajne dosahuje 95%. Nevýhodou tejto metódy je skutočnosť, že po kolposkopii je oneskorenie menštruácie pozorované u 10 - 15% žien.

Existujú aj iné lekárske techniky pre takúto skupinu pacientov. Základom všetkých týchto metód je široké použitie kolposkopu.

Pozrite si video o postupe:

Čo odborníci odporúčajú

Mnohí odborníci považujú za dôležitý faktor kvality výskumu deň, kedy sa menštruácia vykonáva kolposkopiou.

Väčšina lekárov v tejto oblasti zastáva názor, že prvú polovicu cyklu možno považovať za optimálne obdobie pre takúto štúdiu. Najspoľahlivejšie výsledky sa zvyčajne získajú 3.-5.

Často však existujú situácie, keď z rôznych dôvodov takáto štúdia počas tohto obdobia nebola možná. A napriek tomu je často potrebné tento problém vyriešiť, či je možné urobiť kolposkopiu pred menštruáciou.

Vo väčšine gynekologických kliník v takejto štúdii nevidia veľký zmysel. Faktom je, že pred menštruáciou je cervikálny kanál zvyčajne husto upchatý veľkým množstvom hlienu. Toto je čisto fyziologický stav, ale môže významne narušiť celkový obraz stavu vnútorných pohlavných orgánov.

Kontraindikácie pre endoskopické vyšetrenie

Kolposkopia je jednou z najbezpečnejších a najbolestnejších metód inštrumentálneho vyšetrenia žien. Všetky možné obmedzenia sa týkajú výlučne menštruačného cyklu pacienta. Na získanie spoľahlivých výsledkov sa uprednostňuje, aby táto štúdia nepredpisovala:

 • V období zrenia vajíčka. Cervikálny kanál krčka maternice je v tomto okamihu úplne blokovaný veľkým množstvom hlienu, ktorý môže skresliť celkový obraz. Pod vplyvom pohlavných hormónov sa výrazne zvyšuje hustota a viskozita hlienu počas ovulácie, čo robí kolposkopiu absolútne bezvýznamným cvičením.
 • Neodporúča sa vykonávať takúto inštrumentálnu štúdiu uprostred menštruačného krvácania., Okrem toho, že prítomnosť krvi vo vagíne významne zníži pravdepodobnosť dosiahnutia adekvátneho výsledku, možné mechanické poškodenie vaginálnej steny počas manipulácie môže vyvolať zápal.
 • Okrem toho je akýkoľvek zápalový proces v oblasti vnútorných pohlavných orgánov sám o sebe kontraindikáciou takejto štúdie. Vyvolaná sliznica je vždy citlivejšia na baktérie a baktérie.

Na vykonanie endoskopických vyšetrení lekári zvyčajne odporúčajú čakať 2–3 týždne po ukončení liečby zápalových procesov vnútorných pohlavných orgánov ženy.

Odporúčame prečítať si článok o panvovom ultrazvuku počas menštruácie. Z neho sa dozviete o optimálnom čase zákroku, o indikáciách pre ultrazvuk, ako aj o dôvodoch, kedy ultrazvuk nie je možné odložiť.

Všeobecné pravidlá pre úspešný prieskum

Ideálnym riešením je kolposkopia po menštruácii. Pred nimi alebo v čase ovulácie, nie je neodporúča len odborníkmi, ale je dokonca zakázané. V klinickej praxi nie sú žiadne ochorenia, ktoré by vyžadovali vykonanie tejto štúdie počas kritických dní u ženy.

Väčšina odborníkov odporúča, aby ste pacienta používali od 3. do 7. dňa menštruačného cyklu pacienta na vyšetrenie krčka maternice a pošvy. Avšak vzhľadom na väčšiu individualitu trvania cyklu pre každú ženu sa rozhodnutie o dátume kolposkopie vykoná v každom prípade po vyšetrení a rozhovore gynekológa s pani.

Kolposkopia sa týka moderných metód diagnostiky a liečby ochorení ženského genitálu. Dôsledná implementácia všetkých inštrukcií lekára umožní žene, aby sa kvalifikovaná pomoc kvalifikovaných pracovníkov dostala v plnej miere.

Pin
Send
Share
Send
Send