Vitálny

Mesačne po apoplexii

Pin
Send
Share
Send
Send


Celkový počet správ: 160

03/07/2009, Elmira
Dobrý večer, Dr. Sikirin! Moja dcéra, 13-ročná, mala diagnostikovanú apoplexiu pravého vaječníka, bolesť v dolnej časti brucha na pravej a dolnej časti chrbta. Je v nemocnici dva dni, je pozorovaná a znecitlivená. O OK Yarin, som si uvedomil, že by bolo potrebné piť, aby sa zabránilo, a čo iného, ​​aby bolesť ťahania je preč, a prečo centrálny nervový systém a prolaktín s nami hrajú taký krutý vtip, možno sa obávam, že sa nestane babička? Ďakujem!

03.12.2009, Dr. Sikirina
Vaječníková apoplexia je výsledkom explozívnej ovulácie s roztrhnutým ovariálnym tkanivom a krvácaním do nej. Šťastie, že vaša dcéra nebola prevádzkovaná na to! Nechajte ich uľaviť od bolesti, nie je škodlivé. Nie je potrebné, aby Yarin, je to príliš vysoké dávkovanie pre ňu. Teraz, v marci, mikrodose "dedič" Yarin, OK Jaz (Yaz) by sa mal objaviť na ruskom farmaceutickom trhu, s rovnakým účinkom proti prolaktínu a zárukou, že hmotnosť sa nezvýši, pretože v kompozícii je nepatrné diuretikum, ktoré nepostrádateľne odstraňuje prebytok. kvapalina. Ak chcete znížiť počet adhézií, po krvácaní vo vaječníku, odporúčam pripojenie fyzioterapia k liečbe. Najlepšie zo všetkých zariadení MILTA alebo RIKTA. Toto je kvantová terapia, ktorá má výrazný protizápalový a resorbujúci účinok. Je potrebné vykonať 10 zasadnutí. Na druhom mieste je bahenná terapia. Okrem toho nemôžete ísť do bahna strediska. Stačí použiť produkty spoločnosti "Dr. Nona", bahenná maska ​​pre telo. Nečistoty sa prekrývajú vo forme blatníkových nohavíc na spodnej časti brucha, krížovej kosti a dolnej časti chrbta. A ak je dievča už sex, potom bahno tampon je vložený do vagíny, na 2 hodiny.

09.02.2009, Oksana
Mal som ovariálnu apoplexiu pred 5 rokmi. Menšia menštruácia je veľmi skromná a veľmi tmavá. Bolo to päť lekárov. Všetky predpisujú inú liečbu - od hormonálnej terapie až po operáciu na odstránenie cystickej formácie. Chcem otehotnieť, nefunguje. Neviem, čo mám robiť. Hovorí sa, že neprevádzkuje plávajúcu cystu. Čo robiť, unavený lekárov a testov. Neexistuje žiadna infekcia, mierny zápal.

28/01/2009, Elena
Ahoj minulý mesiac, moja dolná časť brucha sa chovala, akoby moje obdobie začalo, ale ešte pred nimi boli dva týždne. Išiel som k lekárovi a okamžite som urobil ultrazvuk: pravý vaječník bol normálny a na ľavej strane bola heterogénna formácia 21,0 mm „siete“, v panve nebola žiadna tekutina. Záver: obraz nie je vylúčením ľavice. Vrátila sa k lekárovi s výsledkom, povedala nič hrozné, predpísané sviečky s indometacínom a tampóny s masťou Veshnevsky. Vysvetlite, čo sa mi skutočne deje?

02.02.2009, Dr. Sikirina
Toto nie je apoplexia (krvácanie do ovariálneho tkaniva), ale folikulárna cysta. Nebojte sa, nie je to taká cysta, ktorú treba vymazať. Ide o dočasné, funkčné vzdelávanie, ktoré prejde samo po menštruácii. Vishnevsky masť nie je nutné aplikovať, a sviečky Diclofenac, lepšie ako indometacín, vstúpiť do konečníka, v noci. Majú analgetické a protizápalové účinky.

01/08/2009, Svetlana
Pred dvomi rokmi po pohlavnom styku som mal apoplexiu pravého vaječníka, bolesť bola prudká. Zostala doma dva dni, potom bola sanitkou prevezená do nemocnice. Pri vchode už strácala vedomie, podstúpila laporoskopiu, kanalizáciu, drenáž brušnej dutiny a malú panvu, odčerpala asi 450 ml tekutiny. Potom som ležal 2 dni pod kvapkaním a potom ďalší týždeň v nemocnici. Po prepustení strávila týždeň doma a potom išla do nemocnice s akútnou tromboflebitídou v.cepalica ľavej hornej končatiny (ako povedali lekári, zrejme z kvapkadla, drogy spálili steny ciev). Ležala tam ďalší týždeň, na ľavom predlaktí dávala antikoagulanciá, disagreganty, protizápalové terapie a fyzioterapiu. Po prepustení vzala warfarín (1 mesiac) a detralex (1 mesiac). Po 3 týždňoch bola opäť v nemocnici - pretože ťahanie bolesti po celú dobu sa nezastavilo a následne sa zintenzívnilo. Po ultrazvukovom vyšetrení bola zaznamenaná voľná tekutina v panvovej dutine (70 ml). Malé maternice. Na oddelení bola vykonaná protizápalová, symptomatická liečba: no-shpa, indometacín.

Perorálne kontraceptíva nikdy neboli akceptované, kvôli zväčšenej štítnej žľaze (státie pod kontrolou endokrinológa, žiadne uzliny, chronická autoimunitná tyreoiditída (od roku 1990), mierna hypotyreóza v štádiu lekárskej kompenzácie, užívam l-tyroxín 50 μg od roku 2005).

Za posledné 2 mesiace som sa cítil konštantné otravné bolesti v dolnej časti brucha, bolestivé menštruácia je konštantná (vždy, vždy piť lieky proti bolesti), spať zle, konštantná únava. Pravá strana chrbta tiež začala bolieť. Neustále bolí dolná časť chrbta. Snažím sa vypiť asi 2 litre vody denne. Zdá sa, že potraviny nie sú solené.

Povedz mi - ktorí lekári a čo mám skontrolovať? Vďaka vopred.

15.01.2009, Dr. Sikirina
Po ovariálnej apoplexii, laparoskopii, drenáži, tromboflebitíde kubitálnej žily, slovom, po všetkých šokoch, ktoré boli prenesené, sa začali šoky šokového hormónu prolaktínu. Myslím, že nemáte AIT, jednoducho, prolaktín a TSH majú jeden spúšťací mechanizmus - stres. TSH stúpa, „urýchľuje“ štítnu žľazu, preto sa vytvárajú protilátky (imunoglobulíny, Ig) do tyreoglobulínu (TG), ktorý transportuje hormóny štítnej žľazy do krvi a enzým tyroidnej peroxidázy (TPO), ktorý konvertuje T3 na T4 - tyroxín. Protilátky môžu úplne "zadolbat" štítnej žľazy, čo spôsobuje hypotyreózu. Na stanovenie diagnózy AIT musíte vykonať krvný test na prítomnosť protilátok proti tyrozocytovým mikrozómom (bunky štítnej žľazy). A mikrozómy sú mitochondrie, ak si spomeniete, zo školského kurzu biológie, intracelulárnej energie "stanice". Táto analýza sa môže nazvať anti-MAG alebo anti-MSTC. A postriekanie prolaktínom spôsobuje skreslenie cyklu v smere prínosu estrogénov, hormónových zložiek, ktoré spôsobujú reprodukciu buniek a rast biologických tkanív. Preto rast myómového uzla.
Tiež prolaktín ovplyvňuje celkový zdravotný stav, môže spôsobiť depresiu, chronickú únavu. Nízka bolesť chrbta spojená s poškodením krvného obehu v mieste myómov.
Odporúčam:
1) Na ukončenie užívania L-tyroxínu na štúdium hormonálnej funkcie vaječníkov sa používa metóda merania bazálnej teploty. Bazálnu teplotu je potrebné merať najmenej 3 cykly. Toto je najspoľahlivejšia a najlacnejšia metóda štúdia všetkých jemností práce vašich vaječníkov. Ak chcete diagnostikovať a prijímať odporúčania, pošlite mi svoj BT, keď sú pripravené minimálne 3 plány.
2) Ukončenie príjmu tyroxínov je tiež potrebné, pretože myómy maternice vyžadujú liečbu iným hormonálnym liekom - Ginestryl, 50 mg v noci, začatie 1. dňa nasledujúceho menštruačného cyklu a užívanie bez prerušenia, pod kontrolou ultrazvukom, pred koncom každého 30-tabletového balenia , Po prvé, 3-cyklus BT, potom - recepcia Ginestril.

24.12.2008, Alexandra
Mesiac prešiel po apoplexii ľavého vaječníka (apoplexia bola bez krvi, len čerpanej voľnej tekutiny), predpísal Novinet. Pili 21 piluliek, niekedy zabudli piť večer, pili ráno. Už 2 dni, ako má začať menštruácia, ale zatiaľ nie sú tam, plus dnes večer bola bolesť v bruchu vľavo, všeobecná závažnosť, možno teplota bola počas dňa (nebolo možné merať). Z nervóznych dôvodov (veľmi zložité sedenie) som začal znovu fajčiť, včera a dnes som fajčil asi 5-6 cigariet. Fyzický stres nie je, až na to, že idem rýchlo (ale vždy pôjdem rýchlo). Čo to mohlo byť, je možné recidívu (vzhľadom na to, že som si vzal novosť), alebo čo by mohlo byť príčinou bolesti? Veľmi sa obávam opakovania, najmä preto, že lekár povedal, že ak sa bude musieť opäť znížiť.

30.12.2008, Dr. Sikirina
Je potrebné pokračovať v užívaní lieku Novinet, o týždeň neskôr, po ukončení prvého balenia. Antikoncepcia bude chrániť pred prasknutím vaječníkov, zachráni vajíčka pre budúce tehotenstvo. Nedostatok období by vás nemal znepokojovať. Ak ste pilulky užívali každý deň, bez priechodu (ranná recepcia, namiesto večernej, je to úplne prijateľné), potom sa nič nebába. Tehotenstvo nemôže byť. A s fajčením, radím vám, aby ste prestali, alebo dramaticky znížiť počet cigariet údených na 1-2 denne. Kombinovaný účinok cigariet a antikoncepcie vytvára ideálne podmienky pre vaskulárnu trombózu.

12/20/2008, Margo
Vitajte! V máji tohto roku som mal ovariálnu apoplexiu. Vyrobil laproskopiu. Po operácii, lekár povedal OK muži piť 6. Začal som piť Yarina, pretože anotácia hovorí, že nemá vplyv na hmotnosť. V priebehu 4 mesiacov bolo všetko v poriadku a potom som sa začal dramaticky zotavovať. V dôsledku toho sa vyťažilo o 5 kg. Potom pilulky prestali piť, pretože hmotnosť rástla ako kvasinky. Namiesto toho, posledný mesiac sa vitamíny - a kyseliny listovej, a potom E a C. Menštruácia neprišla, meškanie je už týždeň. Tehotenský test ukázal nie. Ale teraz sa obávam, bez ohľadu na to, ako príde ďalšia apoplexia, okrem tohto prípadu v máji, už som ho mal v roku 2006. Lekári mi povedali, že sa to stane každý mesiac. A v nemocnici 31, kde na mňa pôsobili, jeden lekár povedal, že som potreboval preskúmať mozgovú kôru (alebo niečo, čo som si zamenil, ale spojené s mozgom), a vziať pilulku - nootropil, kyselinu listovú .. Nepamätám si presne, pretože to nebolo predpísanej liečby. Neviem, čo mám robiť teraz. Existujú nejaké spôsoby, ako zabrániť apoplexii, s výnimkou hormonálneho OK, ak som dokonca začať priberať na váhe z Yarina?

05.02.2010, Elena
Dobré popoludnie! Tiež som mal operáciu o tom, akceptujem OK REGULON, nepridávam váhu, cítim sa dobre.

9. 9. 2009, Natali
ahoj Pred rokom bola operácia - apoplexia pravého vaječníka. potom, pol roka pil na Diane-35. Teraz som pol roka nič nepil a bolesť začala v polovici cyklu od 12 do 16 dní. Prečo? a povedz mi, aké hormóny môžem darovať na kontrolu hormónov. Ďakujem.

03.10.2009, Dr. Sikirina
Vaječníková apoplexia je super ovulácia s ruptúrou vaječníkov a krvácaním do ovariálneho tkaniva. Užívaním Diane-35 ste prestali dozrievať folikuly a ovuláciu. A teraz, dozrievanie folikulov (vezikuly s vajcami) začalo novou silou, možno vytvorením folikulárnej cysty. Je to zarastený folikul. Potrebujeme urobiť ultrazvuk a darovať krv pre LH, FSH, estradiol, testosterón, uprostred cyklu, od 12 do 16 dní, lepšie za 13-14 dní. Ak žijete v Moskve alebo v blízkosti Moskvy, môžete ma kontaktovať, ultrazvuk je vám k dispozícii, testy sú pripravené na ďalší deň.

21/03/2009, Natali
ahoj Ako ste povedali, prešiel som ultrazvukom na 4. deň začiatku cyklu - neexistuje žiadna tvorba folikulárnej cysty. Ale pravý (orezaný) vaječník (veľkosť 49 o 28) je 2-krát väčší ako ľavý celok (veľkosť 28 o 19). inak je všetko v poriadku, veľkosti zodpovedajú. Povedz mi, môže to byť alebo má nejaká patológia už preč? Vďaka, veľa mi pomáhate.

25/03/2009, Dr. Sikirina
Po resorpcii cysty nemal vaječník čas na zníženie. Odporúčam vám začať užívať OK a stráviť ho aspoň rok, aby sa potlačila tendencia tvoriť cysty vo vaječníkoch. Ak ste porodili - OK Yarin (Yarina), ktorá zlepšuje kvalitu pokožky a vlasov. A ak ešte neboli narodené - mikro-dávkovaný analóg Yarin je nový OK Jess (Yaz), ktorý by sa mal objaviť v lekárňach v apríli až máji.

  25/03/2009, Natali
  Dobré popoludnie Chápem, že nemám iné možnosti? je potrebné piť hormóny? Plánujeme dieťa, nedala som a nikdy som nebola tehotná a čoskoro budem mať 28 rokov.

26/26/2008, olga888888
V decembri bola vykonaná resekcia oboch vaječníkov (na ľavej strane je dermoidná cysta, na pravej strane je prasknutie v dôsledku ovulácie) na novaringa zostala až do októbra. Počas tejto doby som sa zotavil o 5 kg (s výškou 158 cm pred novaring, vážil som 54-55 kg). Predtým som pil rôzne pilulky (môj hrudník bolí z logestu, od regullonu som získal veľa hmotnosti od 45kg do 58kg, od ostatných som si vzal bar off). Ovulácia je bolestivá od začiatku lokomócie (začala vo veku 12 rokov) a prestávky boli viac ako raz (liečba bola konzervatívna až do určitého bodu). Môj lekár povedal, že po operácii tieto problémy zmiznú, ale bohužiaľ. Je to naozaj nutné sedieť na hormóny celý život?

Mosin Alexey Viktorovich

Psychológ, klinický psychológ. Špecialista z webovej stránky b17.ru

Toto je mesačná a je to norma. Bol som vo vašej situácii, ak po chirurgickom zákroku o niekoľko dní neskôr začnú menštruačné obdobia - to znamená, že operácia bola úspešná a vaječníky pracujú normálne, spravidla sú tieto obdobia horšie ako obvykle, pretože ste v normálnych obdobiach dostatočne nepestovali. pokojne piť antikoncepciu. Dobre

Oh, a ja som trpel touto apoplexiou naraz a teraz trpím antikoncepciou!
Ako vám bolo povedané piť, tak pite.
Ale boli ste v nemocnici len 5 dní a ja som dva týždne paril.

Áno, to je vec, nič nepovedali, ako piť. Po vyhlásení som bol len za 2 dni, tak som sedel a myslel, ale urobil som správne, že som začal piť z tohto nie celkom prirodzeného začiatku cyklu. Keby som nezačal piť Regulon, začali by ma nasledovať. mesiac alebo týždeň, ako by mali byť porazení pred operáciou. To mi nie je jasné.

Bohužiaľ, v nemocnici, kde ma priviedli do sanitky, bolo oddelenie plné, dlhú dobu nikoho nedržali a som rád, že sa doma zotavujete rýchlejšie.

nebojte sa, pokojne pite, všetko je v poriadku. keď príde čas na prestávku v regulácii, menštruácia jednoducho začne, len zablokujete ovuláciu, aby sa to opäť nestalo. v zásade je dôležité začať piť antikoncepciu od 1 do 5 dní, takže I / c nie je zrelé. zrušenie krvácania pred dokončením balenia tak ako tak.

Ahoj Dievčatá! Pomoc 09.12.2015 prevádzkované, prevádzka na jazdnom pruhu pravého vaječníka, po operáciách po 5 dňoch boli prepustení z nemocnice a povedali, že všetko je v poriadku, nič som nepil, žiadne dve bunky, už dva mesiace nie sú žiadne obdobia, som v panike, čo mám robiť?

Súvisiace témy

Moja ľavá ovariálna apoplexická operácia bola 4/22/2016 mesačne 04/24. Trvalo 3 dni. 29 vydaný. Vzal som si regullon, ale na dva dni som na neho zabudol tri dni, teraz sa zdá, že to začína znova, je to liek, ktorý som nebral pravidelne, alebo sa niečo stalo? Prosím, povedzte mi, a tak som na nervoch alebo neviem nič o anestézii. Pre každú malú vec sa zlomí.

Dobré popoludnie, povedzte mi, prosím, 28. septembra som mal apoplexiu oboch vaječníkov, operáciu v jazdnom pruhu, menštruáciu sa nedostal na štvrtý deň, už to bolo 13 dní a ešte stále neprestávajú.

3. marca som ukončil svoju mesačnú 9 operáciu na vaječníku legálne apoplexy 10 mesačných lekárov prišiel povedal, že prešiel normálne a dnes 21 mesiacov mesačnej pamäte prišiel tretí krát za mesiac, povedzte mi, je to, ako by to malo byť a nie je možnosť ísť do nemocnice

Ahoj Dievčatá! Pomoc 09.12.2015 prevádzkované, prevádzka na jazdnom pruhu pravého vaječníka, po operáciách po 5 dňoch boli prepustení z nemocnice a povedali, že všetko je v poriadku, nič som nepil, žiadne dve bunky, už dva mesiace nie sú žiadne obdobia, som v panike, čo mám robiť?

Fórum: Zdravie

Novinka pre dnešok

Populárna dnes

Užívateľ stránky Woman.ru chápe a akceptuje, že nesie výhradnú zodpovednosť za všetky materiály, ktoré čiastočne alebo úplne zverejnil prostredníctvom služby Woman.ru.
Užívateľ stránky Woman.ru zaručuje, že umiestnenie materiálov, ktoré im boli predložené, neporušuje práva tretích osôb (vrátane, ale nie výlučne, autorských práv), nepoškodzuje ich česť a dôstojnosť.
Užívateľ stránky Woman.ru zasielaním materiálov má teda záujem o ich uverejnenie na stránke a vyjadruje svoj súhlas s ich ďalším používaním redaktormi stránky Woman.ru.

Použitie a dotlač tlačených materiálov na stránke woman.ru je možné len s aktívnym odkazom na zdroj.
Použitie fotografických materiálov je povolené len s písomným súhlasom správy lokality.

Umiestnenie duševného vlastníctva (fotografie, videá, literárne diela, ochranné známky atď.)
na stránkach woman.ru je povolené len osobám, ktoré majú všetky potrebné práva na takéto umiestnenie.

Copyright (c) 2016-2018 Hurst Shkulev Publishing LLC

Vydanie siete "WOMAN.RU" (Woman.RU)

Certifikát o registrácii hromadných médií EL č. FS77-65950, vydaný Federálnou službou pre dohľad v oblasti komunikácie,
Informačné technológie a masové komunikácie (Roskomnadzor) 10. júna 2016. 16+

Zakladateľ: Spoločnosť s ručením obmedzeným “Hurst Shkulev Publishing”

Vaječníková apoplexia

Vaječníková apoplexia je krvácanie do dutiny alebo prasknutia orgánu, ktoré je sprevádzané vnútorným krvácaním do retroperitoneálneho priestoru. Takáto patológia sa vyskytuje pomerne zriedkavo, predstavuje asi 15% z celkového počtu gynekologických ochorení. Všetky ženy vo veku od 18 do 43 rokov sú vystavené riziku ovariálnej apoplexie.

Táto patológia sa vyvíja uprostred cyklu s alebo po ovulácii niekoľko dní pred nástupom menštruácie. Podľa všeobecne uznávanej klasifikácie ovariálnej apoplexie, ICD č. 10 kód č. 83 „Boli priradené nezápalové lézie vaječníkov, vajcovodov a širokého väziva maternice“. Vzhľadom k určitému rozdielu v intenzite zásobovania krvou je apoplexia ľavého vaječníka menej častá ako apoplexia pravého vaječníka.

Ako sa vyvíja ovariálna apoplexia

Pri absencii patológií, každých 28 až 30 dní, jeden z folikulov rastie - „inkubátor“ pre vaječnú bunku. Približne dvanásty až štyri dni po nástupe menštruácie folikuly rastú na maximum (asi 20 mm), prestávky, uvoľňujúca ženskú reprodukčnú bunku. Jej životný cyklus je asi dva dni.

Vo vaječníku zostáva corpus luteum, ktoré produkuje množstvo hormónov na prípravu ženského tela na možné tehotenstvo. Ak sa koncepcia nevyskytla, potom maximálne dve týždne po ovulácii začne ďalšia menštruácia.

Každý vaječník je husto zapletený sieťou krvných ciev. Kvôli porušeniu dozrievania folikulu sa stávajú krehkejšie, horšie znížené. Po prvé, vo vnútri vaječníkov sa vytvorí apoplexia cysty, ktorá môže prasknúť a spôsobiť masívne vnútorné krvácanie.

Preto je životne dôležité, aby žena zasiahla vysoko kvalifikovanými lekármi, ktorí poskytujú pomoc v ústavných podmienkach. Zvýšené krvácanie z prasknutého cievneho lôžka vyvoláva rýchle zhoršenie zdravia a v niektorých prípadoch smrť.

Presné stanovenie príčiny ovariálnej apoplexie má veľký význam pre prevenciu opakovaného krvácania. Nie je to však vždy možné identifikovať. Niekedy sa môže patológia náhle vyvinúť u žien so „železným“ zdravím počas úplného odpočinku. Častejšie, ovariálna apoplexia začína pod vplyvom nasledujúcich dôvodov:

 1. Hormonálne endokrinné patológie. Čo je to? Menštruačný cyklus ženy je regulovaný množstvom gonadotropných hormónov, ktoré sú produkované hypofýzou, vrátane folikuly stimulujúcich a luteinizačných hormónov, prolaktínu. Ak je sekrécia týchto biologicky aktívnych zlúčenín narušená, postup zrenia folikulu a následné uvoľňovanie vajíčka postupujú nesprávne. Takéto stavy môžu byť dôsledkami takej závažnej patológie ako apoplexia hypofýzy.
 2. Cievne ochorenia, napríklad varikózna dilatácia, sklerotické zmeny, hyalinóza.
 3. Zápalové ochorenia reprodukčných orgánov.
 4. Cystické lézie na vaječníkoch.
 5. Dlhý priebeh užívania liekov, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi.
 6. Lekárska stimulácia ovulácie.
 7. Komplikácie po potrate.
 8. Nádor alebo cystóm, stláčanie prívesku alebo cievy, ktoré ho kŕmia.
 9. Rôzne adhézie.

Ak je prítomný jeden alebo viac z vyššie uvedených faktorov, môže sa spustiť ovariálna apoplexia:

 • Vzpieranie
 • Intenzívna nadmerná fyzická námaha.
 • Brušná trauma.
 • Stormy coitus.

Stojí za zmienku, že malá medzera s veľkosťou 7 až 10 mm postačuje na nástup hojného vnútorného krvácania. V štatistikách sú zdokumentované klinické prípady, keď lekári odstránili z brušnej dutiny viac ako 2 litre krvi.

Formy a symptómy

Choroba je diagnostikovaná v dvoch hlavných formách: bolesť a krvácanie.

Bolestivá forma apoplexie vaječníkov je krvácanie, ktoré nepresahuje hranice postihnutého orgánu. Krv takmer nespadá do oblasti brucha. V komplexe príznakov ochorenia v prvom rade bolesť, ktorá je paroxyzmálna v prírode.

Jej charakteristickým znakom je absencia ožiarenia. Bolesť sa nachádza na strane ľavého alebo pravého vaječníka. Niekedy sú impulzy bolesti pociťované v tandeme s veľkou nevoľnosťou alebo zvracaním, ktoré neprináša úľavu.

Symptómy ovariálnej apoplexie vyskytujúce sa v hemoragickej forme zahŕňajú klinický obraz nadmernej straty krvi. Silná slabosť sa vyvíja, koža a viditeľné sliznice sa blednú, chladné, lepkavé potenie sa prejavuje. Nasolabial trojuholník a nechty získať modrastý odtieň.

Vertigo začína, tachykardia, pokles krvného tlaku. Súbežne, žena sa obáva silnej bolesti, ktorá začína v spodnej časti brucha a dáva konečník, hrádzu alebo nohy. Niekedy sa vyskytujú príznaky ako abnormálne krvácanie z pošvy, nevoľnosť alebo vracanie. Symptomkomplex je doplnený o jeden skutočnejší príznak ovariálnej apoplexie - zvýšenie teploty na 37,5 ° - 38 °.

diagnostika

Podobný stav s bohatou stratou krvi vážne ohrozuje zdravie ženy. Preto je veľmi dôležité včas identifikovať diagnostické príznaky ovariálnej apoplexie a začať liečbu.

Príznaky apoplexie vaječníkov sú obrazom zakrytým perforáciou vaječníkov počas tehotenstva v tubeloch. Preto, ak to stav ženy dovolí, vykoná sa test na ľudský krvný choriogonadotropín (hCG).

Vykonajte dôkladnú diferenciálnu diagnózu ovariálnej apoplexie, okrem zápalu slepého čreva (slepého čreva), skrútenia nôh na spodnej strane cysty, črevnej obštrukcie, perforovaného žalúdočného vredu, pankreatitídy (zápalové ochorenie pankreasu). Okrem toho, bolesť impulzov, ktoré sprevádzajú ochorenie, pripomínajú známky renálnej koliky. Pre konečnú diagnózu bude potrebné niekoľko povinných krokov, ktoré nemožno ignorovať. Uvádzame ich:

 1. Zber sťažností.
 2. Externá skúška. Pri anemickej forme ovariálnej apoplexie sa pozorujú nasledujúce príznaky: ťažká bledosť, bolestivosť postihnutého vaječníka, napätie v brušnej stene. Ak chcete zistiť prítomnosť krvi v brušnej dutine, môžete použiť perkusie: počas ťuknutia v oblasti brucha odhalili voľnú tekutinu.
 3. Gynekologické vyšetrenie. Ak nie je krvácanie v brušnej dutine, potom počas panvového vyšetrenia majú vaginálne steny normálny odtieň. Inak sú bledé. Maternica má normálnu veľkosť. S anemickou formou apoplexie visia vaginálne steny. Je takmer nemožné cítiť veľkosť vaječníkov kvôli silnému syndrómu bolesti.
 4. Klinická analýza krvi. V prípade vnútorného krvácania sa môže pozorovať zníženie koncentrácie hemoglobínu vo výsledkoch klinického krvného testu, ale v niektorých prípadoch tento ukazovateľ zostáva nezmenený alebo naopak je zvýšený v dôsledku zvýšenia viskozity krvi. Počet leukocytov sa zvýšil na 9,5 - 15 × 109. Hodnota hematokritu sa mení. To spadá do 18.
 5. Ultrazvuk panvových orgánov. Pri bolestivej forme apoplexie je jasne vidieť prasknutie vaječníkov a malé nahromadenie tekutiny s jemnou suspenziou. Toto je folikulárna tekutina zmiešaná s krvou. Keď je hemoragická forma v brušnej dutine určená veľkým množstvom tekutiny s echogénnymi inklúziami. Sú to krvné zrazeniny.
 6. Diagnostická laparoskopia. Predtým sa to uskutočnilo prepichnutím cez zadný povrch vaginálnej steny. Teraz sa však tomuto postupu možno vyhnúť. Laparoskopia vám umožňuje urýchlene vykonať potrebné terapeutické manipulácie na elimináciu krvácania.

Diagnostika a terapia sa vykonávajú len v nemocnici. Je potrebné zdôrazniť, že domáca liečba s rôznymi ľudovými liekmi je spojená s rizikom vzniku život ohrozujúcich komplikácií.

Operatívny zásah

Minimálne invazívna laparoskopická operácia ovariálnej apoplexie má niekoľko výhod. V prvom rade je to minimálne riziko vedľajších účinkov, relatívne krátke obdobie zotavenia (len asi týždeň), absencia jaziev.

Počas laparoskopie sa chirurg vždy snaží zachovať integritu orgánu. Odstránenie vaječníka je indikované len ako posledná možnosť. Počas operácie sú cysty odstránené, orgán je zošitý, brušná dutina je zbavená krvi, zrazenín a tkanivových zvyškov, aby sa zabránilo rozvoju komplikácií.

Niekedy je počas tehotenstva možná aj apoplexia. V tomto prípade sa laparoskopia vykonáva bez odstránenia luteum corpus luteum. Ak nie je masívne vnútorné krvácanie, potom je celkom možné zachrániť tehotenstvo. Ak je to žiaduce, operácie s fotografiami a videom sa dajú nájsť na internete na špecializovaných stránkach.

Ak je laparoskopia z akéhokoľvek dôvodu nemožná, potom sa vykoná núdzová laparotómia (abdominálna chirurgia).

Obdobie vymáhania

Počas jedného až dvoch týždňov po operácii je pacient prepustený z domu a odporúča sa, aby ho pravidelne vyšetroval gynekológ. Na zabránenie vzniku adhézií je predpísaná fyzioterapia (ultrazvuk, striedavé magnetické pole, nízkofrekvenčné impulzy, elektroforéza, ultrazvuková terapia, UHF).

Mesačne po apoplexii začnite niekoľko dní po operácii. Vypúšťanie môže byť horšie ako obvykle. Oneskorená menštruácia môže znamenať komplikácie.

Tehotenstvo po ovariálnej apoplexii je kontraindikované do šiestich mesiacov po chirurgickom zákroku alebo po ukončení liečby liekmi. Pre antikoncepciu predpísané hormonálne antikoncepčné lieky. Okrem toho tieto tabletky pomáhajú normalizovať menštruačný cyklus a hormonálne hladiny. Na tento účel sa zvyčajne používajú estrogén - progestínové tablety s minimálnou dávkou hormónov. Toto sú úžasné, mercilon, regulon, janin, femoden, logest.

Na zlepšenie krvného obehu sú preukázané nootropné lieky (nootropil, coventon) so zvyšujúcim sa krvným tlakom - diuretikami. Niekedy predpísané sedatíva alebo silnejšie sedatíva na odstránenie psychického nepohodlia.

Pred počatím sa odporúča vykonať diagnostickú laparoskopickú operáciu a ultrazvukové vyšetrenie na vyhodnotenie účinkov ovariálnej apoplexie: stavov zošitého vaječníka a endometria maternice, priechodnosti vajíčkovodov, neprítomnosť adhézií a zápalu.

Etiológia ochorenia

Príčiny ruptúry vaječníkov sú dosť rôznorodé, ale väčšina z nich je spojená s patológiami, ktoré sa vyskytujú v štruktúre orgánu. Medzi najčastejšie dôvody treba vyzdvihnúť:

 • prítomnosť zápalov tkanív vaječníkov, ktorých príčinou môžu byť sexuálne prenosné infekcie, poruchy mikroflóry, ťažká hypotermia,
 • kŕčové žily vaječníkov - vyskytujú sa v dôsledku ťažkej fyzickej práce, opakovaného tehotenstva, endometriózy, zvýšených hladín estrogénov, dlhodobého užívania hormonálnych kontraceptív,
 • polycystický vaječník - patológia, ktorá prerušuje tok menštruačného cyklu a spôsobuje neplodnosť,
 • stimulácia dozrievania vajíčka liekovou metódou - ako vedľajší účinok tohto postupu dochádza k prasknutiu orgánu,
 • abnormality v štruktúre susedných orgánov, prítomnosť nádorov vyvíjajúcich tlak na vaječník,
 • prítomnosť adhézií,
 • porušenie systému zrážania krvi.

Choroba je spôsobená silným prietokom krvi do pohlavných žliaz, čo vyvoláva prasknutie. Intenzívnejšia dodávka krvi do pravého vaječníka spôsobuje, že sa častejšie rozbije ako ľavá. Choroba je zvyčajne akútna, môžu ju vyvolať rôzne vonkajšie faktory, ako napríklad:

 • intenzívny styk,
 • zbytočne ťažká fyzická aktivita spojená so vzpieraním,
 • jazda na koni
 • podliatiny a poranenia brucha,
 • dlhý pobyt v saune alebo vani,
 • hrubé gynekologické vyšetrenie.

V niektorých prípadoch sa ovariálna apoplexia môže vyskytnúť bez účasti provokujúcich faktorov, keď je žena v stave fyzickej nečinnosti.

Symptómy ovariálnej apoplexie

Hlavným príznakom je náhla prudká bolesť v spodnej časti brucha. Bolesť je umocnená ťažkými kŕčmi, závratmi, nevoľnosťou, vracaním a celkovou slabosťou tela.

Príčinou silnej bolesti je tlak nahromadenej krvi na receptory bolesti okolitých tkanív. Môžu dať pupku, dolnej časti chrbta, konečníka, nohy. Ťažká strata krvi spôsobuje všeobecné zlé zdravie, pretože telo trpí akútnym nedostatkom kyslíka.

Typická je aj ovariálna apoplexia:

 1. Prudký pokles krvného tlaku, zvýšená srdcová frekvencia, búšenie srdca, blanšírovanie kože. Pacient si všimol silný smäd, koža je pokrytá studeným potom.
 2. Vaginálne krvácanie, pripomínajúce menštruáciu, ale nie tak hojné a vyskytujúce sa uprostred cyklu. Niekedy ruptúre predchádza oneskorená menštruácia.
 3. Časté močenie a falošné nutkanie na defekáciu. Je to spôsobené natiahnutím stien močového mechúra pod vplyvom určitých hormónov a tiež vplyvom tlaku krvi na konečník.

Formy ochorenia

Choroba sa môže vyskytovať v niekoľkých formách. Existujú bolesti, anemické a zmiešané formy.

Bolestivá forma apoplexie vaječníkov je sprevádzaná silnou bolesťou, nevoľnosťou a vracaním. Pacient nemá žiadne známky vnútorného krvácania a anémie. Nie je nezvyčajné, že sa ruptúra ​​vaječníkov bez krvácania mýli s apendicitídou spôsobenou podobnými príznakmi ochorenia.

Keď je pacient anemický, objavia sa všetky príznaky vnútorného krvácania. Veľká strata krvi vedie k vzniku príznakov anémie. Sú to slabosť, bledosť kože, tmavé kruhy pod očami, sucho v ústach, závraty a mdloby.

Stupeň straty krvi môže byť odlišný. Je klasifikovaný ako:

 • ľahké (množstvo stratenej krvi nepresahuje 150 ml),
 • médium (telo stráca až 300 ml krvi),
 • závažná (strata krvi dosahuje 500 ml a viac).

S rozvojom zmiešanej formy sú príznaky oboch foriem ochorenia: bolesť brucha a príznaky anémie.

Konzervatívna terapia

Konzervatívna liečba ovariálnej apoplexie sa predpisuje vtedy, keď pri prasknutí nedochádza k žiadnemu vnútornému krvácaniu alebo s jeho nevýznamným objemom (do 150 ml). Pacient musí dodržiavať pokoj na lôžku, je zakázané aj najmenšie cvičenie. Hemostatická terapia, antispasmodiká a vitamíny sú predpísané na stabilizáciu stavu, odstránenie bolesti a celkové posilnenie tela.

Úlohou antispasmodík je eliminovať svalové kŕče a zmierniť bolesť brucha. Prostriedky vyrobené vo forme intramuskulárnych injekcií alebo tabliet na orálne podávanie. Znižujú svalový tonus, uvoľňujú svaly vnútorných orgánov, urýchľujú tok kyslíka do tkanív. Účinné lieky Buscopan, Papaverine, No-shpa.

Hemostatické alebo hemostatické lieky môžu znížiť objem stratenej krvi a urýchliť proces tvorby krvných doštičiek. Podávajú sa intramuskulárne a intravenózne. Malo by zdôrazniť drogy Etamzilat, Tranexam, Amben.

Vitamínová terapia je nevyhnutná na normalizáciu vitálnych funkcií tela, zníženie intenzity krvácania a normalizáciu fungovania jednotlivých vnútorných orgánov. Zvyšujú schopnosť zrážania krvi. Je znázornený účel vitamínov B1, B6, B12.

Odporúčané uchytenie ľadu do spodnej časti brucha, výplach s pridaním jódu, sviečky s antipyrínom. Na prevenciu anémie sú predpísané prípravky železa (Sorbifer, Fenuls).

Údaje z lekárskych štúdií ukazujú, že liečba apoplexie bez chirurgického zákroku často nie je dostatočne účinná a vedie k tvorbe adhézií v panve alebo k rozvoju sekundárnej neplodnosti. Často sa vyskytujú prípady opakovaných ruptúr, pretože konzervatívne metódy úplne neuvoľňujú brušnú dutinu z nahromadenej krvi a zrazenín.

Chirurgická liečba

Vzhľadom na všetky rizikové faktory lekári vo všeobecnosti predpisujú konzervatívnu liečbu žien, ktoré už porodili. Pacienti, ktorí ešte plánujú tehotenstvo, je znázornená laparoskopia.

Výhody laparoskopie sú zrejmé: je to inovatívna a zároveň šetrná technika, ktorá vám umožňuje úplne vyčistiť brušnú dutinu z nahromadených krvných zrazenín a krvných zrazenín. Jeho cieľom je zachovať vaječník. To je dôležité najmä pre ženy, ktoré sa v budúcnosti ešte plánujú stať matkami.

Ďalšie výhody metódy:

 • jemná prevádzka,
 • absencia intenzívnej bolesti a hrubých kozmetických defektov v mieste rezu, t
 • menšie užívanie liekov proti bolesti
 • minimálne riziko vzniku adhézií a iných komplikácií,
 • krátke obdobie zotavenia po operácii,
 • psychologický komfort
 • zachovanie plného fungovania tela.

Chirurgický zákrok pri ovariálnej apoplexii zahŕňa starostlivú opravu poškodených tkanív. Odstránenie vaječníkov sa uskutočňuje iba v prípade nadmernej straty krvi, keď nie je možné zachovať integritu poškodených tkanív a ciev. Množstvo krvi nahromadené v brušnej dutine vám umožňuje určiť čas prasknutia tela.

Laparoskopia pre ovariálnu apoplexiu

Ak došlo k prasknutiu počas nosenia dieťaťa, chirurgický zákrok zabráni potratu a zachová tehotenstvo.

Existuje rad kontraindikácií, pri ktorých sa laparoskopia nevykonáva:

 • hypertenzia,
 • závažných patológií pečene a obličiek,
 • bronchiálna astma,
 • infarktu myokardu alebo mŕtvice
 • prítomnosť veľkých nádorov (s priemerom viac ako 10 cm),
 • obezita, ktorá zasahuje do postupu,
 • prítomnosť hnisavého procesu (peritonitída),
 • narušenie systému zrážania krvi,
 • brušnej prietrže
 • výrazná strata krvi a závažné vyčerpanie tela.

Laparoskopia je nežiaduca, ak má pacient zápal brušnej dutiny alebo malígny nádor pohlavných orgánov. Neodporúča sa postup a alergie na lieky, ako aj v druhej polovici tehotenstva.

При наличии противопоказаний к лапароскопии проводят лапаротимическую операцию. Počas jej držania sa v oblasti suprapubickej oblasti vykoná rez až 10 cm dlhý, po chirurgickom zákroku je potrebná ďalšia antibakteriálna liečba.

Obdobie po operácii

Po laparoskopii trvá obdobie zotavenia od niekoľkých týždňov do jedného alebo dvoch mesiacov. Do týždňa po operácii by mal byť pacient v nemocnici. Po prepustení sa musí podrobiť pravidelným vyšetreniam gynekológa a všeobecného lekára. Všetky ženy, ktoré podstúpili ovariálnu apoplexiu, by mali byť zaregistrované na pôde pred pôrodom počas jedného roka. Rutinné inšpekcie sa vykonávajú každé tri mesiace.

Úspešné uzdravenie po utrpení apoplexy vylučuje rozvoj negatívnych dôsledkov. S preventívnym účelom, aby sa zabránilo vzniku adhézií, predpíšte fyzioterapiu (ultrazvuk, elektroforézu, UHF).

Približne 5-6 dní po operácii by mala začať menštruácia. Uskutočňuje sa ako obvykle, niekedy je výtok horší ako obvykle. Ak neexistujú mesačné obdobia, je potrebné informovať ošetrujúceho lekára, aby sa predišlo riziku komplikácií.

Po laparotómii musíte nosiť špeciálny kompresný odev alebo obväz na dva mesiace. Sexuálny život počas celého obdobia zotavenia by mal byť úplne vylúčený.

Plánovanie tehotenstva

Väčšina žien sa obáva o otázku, kedy bude ich telo znovu získať schopnosť niesť dieťa a kedy je možné tehotenstvo po ovariálnej apoplexie?

Po včasnom chirurgickom zákroku zostáva schopnosť oplodniť a porodiť dieťa. Aj keby bol vaječník úplne odstránený, nemal by znieť ako veta. Vajcia budú dozrieť v inom orgáne a žena bude schopná realizovať svoj sen stať sa matkou.

Avšak, plánovanie tehotenstva po operácii, musíte dodržiavať niektoré pravidlá. Koncepcia by sa teda nemala vyskytovať skôr ako šesť mesiacov po operácii, keď priebeh úplného uzdravenia ešte nebol ukončený. Pre prevenciu vzniku adhézií sú potrebné preventívne opatrenia, pretože hlavnou prekážkou výskytu tehotenstva môže byť prítomnosť adhézií.

Okrem pravidelných fyzioterapeutických sedení sú predpísané hormonálne antikoncepcie. Chránia nielen pred koncepciou, ktorá je príliš skoro po operácii, ale tiež pomáha telu obnoviť hormóny a minimalizovať riziko komplikácií. Odporúčané lieky - Novinet, Regulon, Yarin. Keďže hormonálna antikoncepcia má niekoľko kontraindikácií, ich príjem je možný len po lekárskom predpise.

Dôsledky a komplikácie

Následky apoplexie vaječníkov sú podmienečne rozdelené na skoré a vzdialené. Medzi skoré komplikácie patria komplikácie, ku ktorým dochádza počas liečby a priamo počas rehabilitačného obdobia.

Je potrebné pripomenúť, že prasknutie vaječníkov je veľmi nebezpečná choroba. Ak pacient neposkytuje lekársku starostlivosť včas, s veľkou stratou krvi, môže byť smrteľný. Vlastné ošetrenie alebo používanie ľudových prostriedkov je prísne zakázané. Oneskorené núdzové volanie je spojené s rozvojom hemoragického šoku.

Oneskorené komplikácie sa vyskytujú po určitom čase po operácii alebo komplexnej liečbe.

 1. Vývoj adhézií v panvových orgánoch. Vznikajú ako dôsledok neúplného čistenia brušnej dutiny z nahromadených krvných zrazenín a krvných zrazenín. Môžu byť tiež tvorené, keď žena odmietne podstúpiť operáciu, keď sú počas liečby obmedzené na metódy komplexnej terapie.
 2. Neplodnosť. Zvyčajne sa pozoruje po odstránení vaječníkov. Hoci pravdepodobnosť otehotnenia je dosť vysoká, takéto následky sa môžu vyskytnúť, ak sa vyskytnú adhézie alebo hormonálna dysfunkcia.
 3. Mimomaternicové tehotenstvo. Výsledné zrasty bránia oplodnenému vajíčku voľne sa pohybovať do maternice. Vajcia uviazne v hrúbke vajíčkovodu, čo vytvára mimomaternicové tehotenstvo.
 4. Riziko prasknutia. Môže byť spôsobená patologickými zmenami v hormonálnom pozadí. Riziko relapsu sa zvyšuje, ak je liečba obmedzená na konzervatívne metódy.

Komplikáciám po operácii sa možno vyhnúť, ak žena vykonáva všetky nastavenia lekára a pravidelne sa podrobuje vyšetreniu gynekológom.

Fyzická aktivita

Prenesená operácia vôbec neznamená, že pacient pre ňu nemôže viesť zvyčajný spôsob života. Mierna fyzická aktivita má pozitívny vplyv na regeneráciu organizmu počas rehabilitačného obdobia.

Po laparoskopii môžete vstať a postupne sa pohybovať po oddelení na konci prvého dňa. V prvých dňoch sú zobrazené špeciálne cvičenia určené pre jednotlivcov, ktorí podstúpili gynekologickú operáciu.

Takéto cvičenia pomáhajú zabrániť zrastom, posilňujú brušnú stenu a postupne obnovujú normálne fungovanie vaječníkov. Okrem toho prispievajú k zlepšeniu endokrinného a tráviaceho systému, majú pozitívny vplyv na celkový psycho-emocionálny stav.

Pravidelná chôdza s postupným zvyšovaním vzdialenosti, dychové cvičenia, cvičenia na otáčanie tela a napodobňovanie chôdze pri ležaní prispievajú k úspešnému uzdraveniu.

Opatrnosť je potrebná pri vykonávaní cvičenia v prítomnosti nasledujúcich ochorení:

 • zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín,
 • závažná anémia
 • poruchy kardiovaskulárneho systému, poruchy dýchania,
 • prítomnosť zhubných nádorov,
 • rozvoj pooperačných komplikácií.

Ako oprávnené sú športy po ovariálnej apoplexii?

Môžete sa vrátiť k pravidelným cvičeniam v posilňovni po ukončení obdobia zotavenia, to znamená nie skôr ako 2-3 mesiace. Mala by zohľadňovať individuálne charakteristiky tela a celkový zdravotný stav.

prevencia

Bohužiaľ, ani riadne vykonaná liečba neposkytuje plnú záruku, že sa prasknutie vaječníkov nebude opakovať. Preto všetci lekári odporúčajú dodržiavať určité pravidlá, ktoré pomôžu zabrániť relapsu.

Prevencia ovariálnej apoplexie sa má začať ihneď po chirurgickom zákroku. Jej hlavnou úlohou je zabrániť vzniku adhézií a postupne normalizovať narušený menštruačný cyklus. Pacientovi sa odporúča fyzioterapia a hormonálne lieky.

Preventívne opatrenia sa vyvíjajú individuálne a mali by zohľadňovať vek ženy, celkový zdravotný stav, podmienky, v ktorých sa liečba uskutočňovala, prítomnosť komplikácií v pooperačnom období.

Pri vypracovaní súboru preventívnych opatrení by sa malo zohľadniť: t

 • množstvo operácie
 • predošlé medzery a iné gynekologické ochorenia,
 • hormonálny stav,
 • podmienok zotavenia.

Odporúčame tiež dodržiavanie niektorých všeobecných preventívnych opatrení pri gynekologických ochoreniach:

 • včasná liečba rôznych infekcií a zápalov,
 • pravidelné vyšetrenie gynekológom,
 • hormonálnu antikoncepciu medzi tehotenstvami,
 • Prechod ultrazvukom aspoň raz ročne
 • vyhnúť sa podchladeniu, ťažkej fyzickej práci, vzpieraniu,
 • dodržiavať diétu, bojovať s nadváhou,
 • viesť aktívny zdravý životný štýl.

Ovariálna apoplexia je závažné ochorenie nielen jedného orgánu, ale celého reprodukčného systému. Jeho diagnostika a liečba by sa mala vykonávať výlučne v nemocnici pod dohľadom skúsených lekárov. Dodržiavanie všetkých pravidiel liečby zachová schopnosť žien niesť deti a eliminovať možnosť relapsu ochorenia.

Príčiny choroby

Patológia je spojená so štrukturálnymi vlastnosťami ovariálneho tkaniva. Predchádzajúce faktory zahŕňajú zmeny vaskulárnej permeability v závislosti od fázy menštruačného cyklu. S ich expanziou v dôsledku naplnenia krvou môže byť porušená integrita vaječníkov. To vedie k prenikaniu krvnej tekutiny do zadnej dutiny.

Najčastejšie sa vaječníková apoplexia vyskytuje v prítomnosti cystických útvarov alebo zrelých folikulov. V tomto prípade spadajú medzery do druhej polovice menštruačného cyklu. Tento jav je často sprevádzaný oneskorením menštruácie. Viac šikmý pravý vaječník, pretože sa vyznačuje bohatým prísunom krvi a vyprázdňovaním tepien z hlavnej aorty.

Príčiny ochorenia zahŕňajú:

 • zápalových procesov
 • ovariálny hyperstimulačný syndróm,
 • kŕčové žily,
 • polycystických.

Zápalové procesy

Zápal príveskov v medicíne sa nazýva ooforitída. Vyvíja sa v dôsledku vstupu patogénov do dutiny zrelého folikulu. To vedie k naplneniu prívesku krvou a hnisavou tekutinou. Vaječník sa stáva edematóznym, bolestivé pocity sa objavujú v mieste jeho lokálneho umiestnenia.

Keď sa ochorenia zápalového charakteru vaječníkových stien stanú zraniteľnými. Príčiny patológie zahŕňajú hypotermia príveskov, abnormálna štruktúra orgánov, infekčné choroby a zanedbávanie hygieny, Pri apoplexii spôsobenej zápalom sa môže objaviť bolesť v ktoromkoľvek štádiu menštruačného cyklu.

Kŕčové žily vaječníkov

Patológia štruktúry žíl je indikovaná bolestivosťou počas intimity a ťahaním pocitov v dolnej časti brucha, ktoré sa objavujú bez ohľadu na dni menštruačného cyklu. Príčiny ochorenia zahŕňajú infekcie maternice, dlhodobé užívanie perorálnych kontraceptív, fyzické prekrvenie a rôzne novotvary v panvovej oblasti. Vo väčšine prípadov sa pozoruje venózna dilatácia. u žien, ktoré nedali pôrod, Niekedy príčinou jeho vývoja je zvýšenie hladiny estrogénu v tele. Spolu s kŕčovými žilami môžu byť polypy prítomné v maternici, endometrióze a myómy.

Dôsledky ochorenia zahŕňajú nielen apoplexiu, ale aj trombózu. Patológia výrazne znižuje plodnosť a je prekážkou pri nosení dieťaťa. Varixy vaječníkov sú často sprevádzané hemoroidmi a kŕčovými žilami dolných končatín.

Drogová ovulácia Stimulácia

Jednou z príčin apoplexie je hyperstimulácia ako výsledok liečenia liekmi, To sa vykonáva v neprítomnosti ovulácie ženy, aby sa úspešne otehotnieť. Určené hormonálne lieky, ktoré podporujú rast folikulov. Fyziologickou normou je dozrievanie jednej alebo dvoch vajec. Výsledkom umelej stimulácie je vizualizácia niekoľkých dominantných folikulov. Tento jav sa nazýva nadmerná stimulácia. Je mimoriadne nebezpečná pre zdravie žien.

Výsledkom tohto stavu je viacnásobná ovulácia, V intervaloch 12-24 hodín prasklo niekoľko folikulov. V tom čase žena cíti intenzívnu bolesť. Folikulárna tekutina vypĺňa oblasť zadného priestoru, dráždi pobrušnicu a spôsobuje kŕče. Pri viacnásobnej ovulácii môže vaječník odolať veľkému zaťaženiu, takže kedykoľvek môže byť porušená jeho integrita. Medzi provokatívne faktory hyperstimulácie patria:

 • syndróm polycystických vaječníkov,
 • veku nad 35 rokov
 • prekročenie dávky klomifénu alebo choriového gonadotropínu, t
 • vysoké hladiny estradiolu v tele.

Polycystický vaječník

Nastáva choroba v dôsledku hormonálneho zlyhania, infekčných chorôb alebo dedičná predispozícia, Patológia je charakterizovaná tvorbou viacerých cyst na vaječníkoch. Majú tendenciu rásť, čo vedie k nárastu objemu prívesku a jeho roztrhnutiu. Pre polycystické charakterizované zvýšenou produkciou mužských hormónov. Medzi príznaky ochorenia patria:

 • akné,
 • prírastok hmotnosti
 • neplodnosť,
 • rast vlasov typu mužského typu
 • pokles sexuálnej túžby.

Dôvodom vzniku cyst je príliš hustá ovariálna membrána. Zrelý folikul sa vracia, pretože vajíčko nemôže odísť. Tehotenstvo sa v tomto prípade nevyskytuje. V dôsledku toho sa dominantný folikul vyvíja do cysty, ktorá môže prasknúť pod vplyvom určitých faktorov.

Formy patológie

Vzhľadom na príznaky apoplexie hemoragická, bolesť a zmiešaný formulár. V prvom prípade hovoríme o intenzívnom syndróme bolesti s hojným krvácaním do brušnej dutiny. Druhý typ je sprevádzaný silnou bolesťou. V závislosti od množstva stratenej krvi sa uvoľňujú mierne, stredné a závažné stupne ochorenia.

Intenzita prejavu príznakov patológie závisí od zanedbávania ochorenia na pozadí. Uveďte vnútorné krvácanie bledosť povrchu kože, zimnica, sucho v ústach a zníženie krvného tlaku, Ale aj prítomný nevoľnosť a zvracanie, štát sa blíži podvedomiu. Možno menší zvýšenie brucha, Z prsných žliaz možno prideliť serózna tekutina.

Bolesti brucha

Bolesť je sústredená v dolnej časti brucha av bedrovej oblasti. Môžu dať do konečníka a nôh. Počas gynekologického vyšetrenia sa syndróm bolesti zvyšuje s hmatom vaječníkov. Povaha bolesti je ostrá, kŕčovitá alebo ťahaná. Počas jazdy narastá nepohodlie. Niekoľko dní pred prasknutím prívesku sa pozoruje tupá bolesť.

Všeobecná slabosť

Na pozadí nedostatku kyslíka do tkanív sa objavuje bezmocnosť. Pri silnom krvácaní sa funkcia nervových buniek mozgu spomaľuje, v dôsledku čoho sa vyvíja apatia. S hladkým kyslíkom myocytov je pozorovaná svalová slabosť. Čím viac krvi žena stráca, tým horšie bude jej zdravie.

Porušenie menštruačného cyklu

Na pozadí apoplexie sa často pozorujú mesačné poruchy. Súčasne dochádza k intermenštruačnému krvácaniu. V niektorých prípadoch ruptúra ​​vaječníkov padá na obdobie kritických dní, čo komplikuje diagnostiku patológie. Žena nevenuje pozornosť príznakom, ktoré sa objavujú, a spája ich s nástupom menštruácie. V zriedkavých prípadoch zostáva cyklus pravidelný.

Časté močenie

V dôsledku tlaku na steny močového mechúra sa zvyšuje proces od-močenie. Počet nutkaní za deň presahuje 10-krát. Niekedy časté výlety na toaletu spôsobené užívaním diuretík lieky predpísané lekárom. Pri infekčných procesoch možno pozorovať nepohodlie a pálenie v močovej trubici.

Komplikácie a prognóza

Pri absencii kvality a včasnej pomoci môže spôsobiť hemoragický šok spôsobený nárastom tlaku k smrti, Komplikácie apoplexie zahŕňajú pokles plodnosti žien a vysoká pravdepodobnosť tvorba adhézií, Ak bola liečba vykonaná včas, môžete uložiť dodatky a obnoviť reprodukčnú funkciu.

Mesačná a ovariálna apoplexia

Povaha menštruácie po prechode ochorenia sa mení aj v prípade úspešnej liečby. Objem krvi v kritických dňoch môže zvýšiť, stúpa a intenzita bolesti, V niektorých prípadoch existujú dlhé oneskorenia, Ich vzhľad je spôsobený hormonálnymi zmenami po operácii. Ak bol jeden z príveskov odstránený, dĺžka menštruačného cyklu sa zvýši. Kompletná práca reprodukčného systému je obnovená za 6-12 mesiacov.

Schopnosť otehotnieť

Schopnosť počať sa zachováva v prípade, že sa opatrenia prijali včas. Zvyčajne sa počas operácie odstráni len časť vaječníkov. Nemá vplyv na dozrievanie folikulov. Pri vývoji adhézií môžu vzniknúť ťažkosti. Je to prekážka pre oplodnené vajíčko. V prítomnosti adhézie zvyšuje riziko vzniku mimomaternicového tehotenstva.

Gynekologické vyšetrenie

Najčastejšie pre verdikt stačí vykonať vizuálnu kontrolu genitálií. Najprv sa hodnotí vzhľad malých a veľkých stydkých pyskov. Potom sa skúma povrch sliznice špeciálnym expandérom a zrkadlom. Charakteristické znaky apoplexie zahŕňajú bledosť vnútorného povrchu vagíny a opuch peritoneu. Môže však existovať aj krvavý výtok rôznej intenzity. Počas palpácie jedného z vaječníkov sa pozorujú silné bolestivé pocity.

Ultrazvuk panvových orgánov

Najspoľahlivejším spôsobom diagnostiky patológie je ultrazvukové monitorovanie. Počas apoplexie lekár zaznamená zvýšenie objemu vaječníkov, prítomnosť corpus luteum alebo cyst, ako aj tekutinu v zadnom priestore. Objem označuje intenzitu straty krvi. Ultrazvukové zariadenie diagnostiky sa vykonáva s mimoriadnou opatrnosťou, aby nedošlo k zhoršeniu existujúcej situácie.

laparoskopia

Tento spôsob chirurgického zákroku sa vykonáva nielen na diagnostiku, ale aj na účely liečby. Operácia sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Brušná dutina je naplnená plynom, aby boli prívesky lepšie viditeľné. V oblasti pupku a vaječníkov sa vykonávajú rezy, ktorými sa vkladajú nástroje. Na jednom z nich je kamera, ktorá fixuje stav genitálií.

Počas laparoskopie sa poškodená oblasť vaječníkov odstráni. Všeobecne platí, že prevádzka trvá 30-40 minút. Niekedy po zásahu je žena oprávnená vykonávať fyzickú aktivitu.Po siedmich hodinách sa odoberie prvé jedlo. 2-4 dni po chirurgickom zákroku je pacient prepustený.

Konzervatívna liečba patológie

Lekárske metódy Terapie sa používajú ako doplnok k operácii. Predpísať lieky, ktoré znižujú bolesť a zastaviť krvácanie. Pacient je indikovaný odpočinok a použitie fliaš na teplú vodu na spodnej časti brucha. Počas obdobia zotavenia môže byť predpísané hormonálne lieky, Prispievajú k regulácii menštruačného cyklu.

spazmolytiká

Úlohou antispazmodických liekov je relaxovať hladké svaly, čo umožňuje zastaviť syndróm bolesti. Prostriedky predpísané na vnútorné použitie a intramuskulárne podanie. Účinné lieky zahŕňajú No-silo, Buscopan a papaverín, Liečebný režim je predpísaný individuálne.

Hemostatiká

Tieto prostriedky urýchľujú proces tvorby krvných doštičiek a zastavujú krvácanie. Takéto lieky sa podávajú intravenózne alebo intramuskulárne. Patrí medzi ne ambenom, etamzilat a Tranexam, U žien s poruchami krvácania je indikovaná vhodná liečba.

Sú nevyhnutné na obnovenie obranyschopnosti tela. Keď apoplexy predpísané vitamíny skupín B12, B6, B1, Majú posilňujúci účinok na cievy a zvyšujú zrážanlivosť krvi. Injekcie sa podávajú intramuskulárne, niekedy v kombinácii s injekciami aloe.

Chirurgická liečba

Operáciu možno vykonávať ako tradičným spôsobomtak s laparoskopia, V prvom prípade sa v suprapubickej oblasti urobí rez skalpelom. Prostredníctvom neho otvára prístup do brušnej dutiny. Laparoskopia neznamená abdominálnu incíziu kože. Oba typy chirurgických zákrokov môžu odstrániť poškodené tkanivo, zošívať vaječník a vypustiť prebytočnú krv.

Výber spôsobu chirurgickej liečby je založený na závažnosti ochorenia. S miernou formou apoplexie nie je potrebná tradičná operácia. Do úvahy sa však berie aj prítomnosť adhézií, blahobyt pacientov, komorbidita a ďalšie faktory. Najčastejšie sa vykonáva laparoskopická chirurgia.

záver

Apoplexy je stav, ktorý si vyžaduje osobitnú pozornosť od zdravotníckych pracovníkov. Liečba je možná len v nemocnici. Záleží na žene, ako rýchlo sa telo zotavuje. Starostlivý prístup k vášmu zdraviu znižuje riziko vzniku patologických procesov v panvovej oblasti v budúcnosti. S pozitívnou dynamikou môže žena otehotnieť a úspešne nosiť dieťa. Existuje však aj pravdepodobnosť zníženej plodnosti v dôsledku adhéznych a zápalových procesov v panvovej oblasti.

Dôvody zmien menštruačného cyklu po apoplexii

Tento stav je sprevádzaný radom zmien v tele ženy. Veľa záleží na tom, aká forma apoplexie bola založená.

S bolestivou formou na prvom mieste sú paroxyzmálne bolesti v spodnej časti brucha na pozadí malej straty krvi. V tomto prípade je konzervatívna liečba dostatočná na zmiernenie symptómov. V tomto okamihu sa vo vaječníku vyskytuje nasledovné: - jeho tkanivo sa v určitom mieste náhle zlomí (zvyčajne lineárny defekt nie dlhší ako 1 cm), môže uvoľniť malé množstvo krvi.

V reakcii telo reaguje s kŕčmi hladkého svalstva, nervové zakončenia sú podráždené, čo spôsobuje bolesť.

V rovnakom čase, tkanivá vaječníkov trpia mierne - nie je hematóm, žiadne veľké slzy, nie je potrebné pre operáciu. Preto menštruačné poruchy nie vždy.

Anemická forma apoplexie charakterizované ruptúrou poškodenia vaječníkov a ciev, ktoré spôsobuje intraabdominálne krvácanie. Bolesť je tiež prítomná, avšak prevláda klinický obraz straty krvi. Tento stav si vždy vyžaduje chirurgickú liečbu, inak hrozí ohrozenie života ženy. Počas manipulácie je možné vykonať nasledovné:

 • bod roztrhnutia je spálený elektródami,
 • je potrebné odstrániť časť vaječníka v dôsledku vytvoreného hematómu alebo jeho zvýšeného krvácania,
 • objaví sa cysta a musí sa odstrániť.

To vedie k tomu, že corpus luteum, ktoré vzniká po ovulácii, je takmer vždy odstránené. Konkrétne syntetizuje progesterón, ktorý „podporuje“ druhú fázu ženského cyklu počas ďalších 14 dní. Prudký pokles jeho hladiny vedie k menštruačnej reakcii - 2 - 5 dní po operácii ženy hlásia výskyt krvácania z genitálneho traktu, ktorý by mal byť považovaný za začiatok nového cyklu.

Mali by ste zvážiť aj to, čo bolo provokované. Stres, psycho-emocionálny stres, fyzická námaha môžu tiež nepriamo ovplyvniť funkciu vaječníkov.

A tu viac o vlastnostiach menštruácie s cysty vaječníkov.

Čo sú mesačné

Ak je liečba apoplexie iba konzervatívna, menštruačný cyklus nemusí byť narušený. Mierne oneskorenie môže byť spôsobené stresom, liekmi.

Ak existuje potreba chirurgickej liečby, väčšina žien v tomto prípade zaznamená výskyt krvácania 3-10 dní po zákroku. Najčastejšie ide o menštruačnú reakciu:

 • nie je bohatý,
 • môžu byť sprevádzané škvrnami pred a po
 • niekedy je v dolnej časti brucha mierna bolesť, aj keď predchádzajúce obdobia boli bezbolestné,
 • zvyčajne výtok trvá o niečo menej ako obvykle - dva alebo tri dni.

Menej často dievčatá oslavujú ťažké obdobia. Niekedy je tam len malá špina.

Niektoré dievčatá s nepravidelným cyklom si všimnú, že po operácii sa obdobia stávajú „ako hodiny“ a to môže trvať viac ako jeden mesiac. Zvlášť často sa to stáva, keď polycystické vaječníky. To je normálne. Manipulácie vaječníkov v tomto prípade sú podobné tým, ktoré sa uskutočnili počas chirurgického zákroku pri polycystickom ochorení. Toto sa niekedy označuje ako "vaječníky rozrušené". Pravdepodobnosť tehotenstva sa v tomto prípade tiež zvyšuje.

Ak počas operácie musela byť odstránená veľká časť vaječníkov, mohlo by to viesť k ich skorému vyčerpaniu. V tomto prípade bude dievča oslavovať skromné ​​a niekedy aj zriedkavé menštruácie.

Niekedy po ovariálnej apoplexii sa odporúča perorálna antikoncepcia. Menštruácia na tomto pozadí môže byť skromná, ale sú vždy pravidelné a mierne bolestivé. V prvých troch mesiacoch sa na liek môže zvyknúť vo forme ťažkých acyklických sekrétov.

Bolesť po ovariálnej apoplexii

Ruptúra ​​vaječníkov je v každom prípade sprevádzaná stratou krvi - malou alebo veľkou, ktorá určuje ďalšiu taktiku liečby. Okrem krvi sa v panvici počas apoplexie aktivujú rôzne proteolytické enzýmy a fibrín sa ukladá na tkanivá. To všetko prispieva k tvorbe adhézií v panve, ktoré sa môžu neskôr stať príčinou bolesti počas menštruačného cyklu aj v iných dňoch.

Okrem toho sa môžu bezprostredne po operácii vytvoriť adhézie, najmä ak sa vykonali laparotomicky - priečnym alebo pozdĺžnym rezom na koži brucha.

V priemere prvé dva alebo tri cykly môžu byť bolestivejšie, po čom by sa malo všetko stať tak, ako bolo. Ak sa bolesť bude naďalej báť, mali by ste podstúpiť komplexné vyšetrenie.

Tehotenstvo po zákroku

Ovariálna apoplexia neznižuje šance na počatie. A v niektorých prípadoch aj opačný, napríklad, keď polycystický alebo náchylný na cysty na vaječníkoch. ale Je lepšie plánovať tehotenstvo nasledujúcim spôsobom:

 • nie skôr ako za mesiac - ak bola bolestivá forma apoplexie,
 • počas 3 - 4 mesiacov - ak bola vykonaná chirurgická liečba, ale strata krvi bola malá,
 • nie skôr ako o šesť mesiacov neskôr - v prípade, že hemoragická forma apoplexie bola závažná, bola zaznamenaná veľká strata krvi a boli potrebné krvné transfúzie.

Telo potrebuje čas na zotavenie. Aby sme neboli nervózni z možného tehotenstva (a pohlavia sa vyriešia v priebehu dvoch až troch týždňov, v závislosti od liečby), odporúča sa začať užívať perorálnu antikoncepciu počas troch mesiacov.

A tu viac o vlastnostiach obnovy menštruácie po Difereline.

Apoplexy, v závislosti od jej formy, môžu vyžadovať rýchlu alebo konzervatívnu liečbu. Toto ovplyvňuje menštruačný cyklus dievčat a často vedie k poruchám. Ak máte akékoľvek pochybnosti alebo podozrenie na akúkoľvek chorobu, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom na ďalšie vyhodnotenie.

Užitočné video

V tomto videu nájdete informácie o tom, čo je ovariálna apoplexia, príznaky a komplikácie patologického stavu:

Obdobia začínajú po Postinore, často s týždenným oneskorením. Môže ísť len tri dni. Všeobecne platí, že všetko závisí od obdobia, kedy boli pilulky odobraté. Ak nie je menštruácia, prišlo tehotenstvo.

Často mesačne s cysty vaječníkov prísť s meškania, zlyhania, zrazeniny. Ich charakter je však ovplyvnený typom vzdelávania, ako aj faktormi, ktoré viedli k jeho vzniku.

Často sa menštruácia s adnexitídou mení - zvyšuje sa bolesť, môže byť dokonca teplota, nepríjemný zápach. Ale pre niektorých zostávajú nezmenené. Po ošetrení sa musí doba zotaviť.

Diferelín - vážny liek. Zavádza ženu do umelej menopauzy. V dôsledku toho mesačne prakticky prestať. Ako pôjdu a kedy sa menštruácia zotaví po Difereline?

Aké sú vaječníky a na čo sú určené?

vaječníky - Je to orgán (spárovaný), ktorý sa nachádza v panve na oboch stranách maternice. Jeho priemerná veľkosť: šírka - cca 2 cm, dĺžka - 3 cm, hrúbka –1 cm, ale treba mať na pamäti, že tieto rozmery sa môžu líšiť v závislosti od menštruačnej fázy. Vaječníky hrajú úlohu ženských gonád, v ktorých sa produkujú progesterón a estrogén (pohlavné hormóny) a vytvára sa vaječná bunka (mesačne). Pripojia sa k maternici so špeciálnymi zväzkami.

Príčiny ovariálnej apoplexie

 • Zapálené sú panvové orgány (vaječníky, maternica, vajcovody). Tkanivo a kŕmne cievy vaječníkov sú modifikované, čo vedie k prasknutiu.
 • Expanzia (kŕčové žily) vaječníkových žíl a ich zmena.
 • Porušenie pomeru hormónov v tele.
 • Prijatie určitých liekov, ktoré prispievajú k riedeniu krvi.
 • Porucha zrážanlivosti krvi.

Faktory vyvolávajúce chorobu

 • Brušná trauma.
 • Ťažká defekácia.
 • Brušný kmeň.
 • Jazda na koni
 • Sexuálny styk počas menštruácie.
 • Gynekologické vyšetrenie.

 • Tvorba zrastov v panve.
 • Nesprávna poloha maternice.
 • Narušenie prietoku krvi v cievach vaječníkov.
 • Myóm alebo nádor maternice, stlačenie na vaječník.

Tehotenstvo po ovariálnej apoplexii

Proces prasknutia vaječníkov neovplyvňuje budúcu možnosť koncepcie. Faktom je, že počas operácie na liečbu apoplexie vaječníkov sa uskutočňuje jeho čiastočné odstránenie, zatiaľ čo zdravé tkanivá zostávajú. Aj keď bolo úplne odstránené, vajíčko môže rásť a dozrieť v druhom neporušenom vaječníku..

Jediným problémom pri koncepcii môžu byť zrasty v brušnej dutine, ktoré sa v niektorých prípadoch vytvárajú po operácii.

Počas tehotenstva sa môže vyskytnúť ruptúra ​​ovariálnej cysty. V takýchto prípadoch je nutná operácia laparotómiou. Tehotenstvo zostáva, ale riziká prerušenia sa zvyšujú.

Čo je ovariálna apoplexia

Vaječníková apoplexia je náhla hemorágia vo vaječníku, keď sa cievy pretrhnú graafového močového mechúra, ovariálna strómia, folikulárna cysta alebo cystická luteum corpus luteum, sprevádzané porušením integrity tkaniva a krvácaním do brušnej dutiny.

Podliehajú tejto chorobe, ženy všetkých vekových skupín na hranici za 45-50 rokov. Diagnóza ovariálnej apoplexie predstavuje 1-3% z celkového počtu gynekologických ochorení. Vyvoláva ochorenie v 42-69% prípadov.

U väčšiny pacientov (90%) sa ovariálna apoplexia vyskytuje v strede alebo v druhej fáze menštruačného cyklu. Je to spôsobené zvláštnosťami ovariálneho tkaniva, najmä zvýšenou permeabilitou ciev a zvýšením ich krvného zásobovania, ktoré sa vyskytujú počas ovulácie a pred menštruáciou.

Symptómy ovariálnej apoplexie

Bolesť môže niekedy sprevádzať zvracanie a nevoľnosť, ale neexistuje dôkaz o intraabdominálnom krvácaní.

 • Pri vyšetrení sa zistí obvyklá farba slizníc a kože.
 • Rýchlosť je tiež pozorovaná pri meraní krvného tlaku a tepovej frekvencie.
 • Pri pozorovaní očistite a navlhčite jazyk.
 • Pri pozorovaní je povolená mierna stuhnutosť svalov dolnej časti prednej brušnej steny, brucho je mäkké.
 • Peritoneálny symptóm sa neobjaví, len slabé nepohodlie je možné v oblasti bedrovej kosti.
 • Prítomnosť tekutiny bez perkusie nie je v brušnej dutine detegovaná.
 • Gynekologické vyšetrenie ukazuje maternicu normálnej veľkosti, vaječník mierne zväčšený, bolestivý.
 • Pacientova vagína je tiež voľná a hlboká.
 • Keď ultrazvuk panvových orgánov, je vaječníková apoplexia veľmi zriedka vizualizovaná, častejšie sa v Douglasovom priestore nachádza malý objem tekutiny a malá dispenzačná zmes - folikulárna tekutina s krvnými nečistotami.
 • Klinická analýza krvi pre malé leukocytózy nemá posun vľavo, žiadne výrazné zmeny.

Symptómy intraabdominálneho krvácania sa pozorujú pri hemoragickej forme ovariálnej apoplexie stredne ťažkej a závažnej závažnosti.

Ožarovanie prebieha v konečníku, nohe, krížovke, vonkajších genitáliách a bolesť je často lokalizovaná v spodnej časti brucha. Choroba je spravidla sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

 • slabosť
 • závraty,
 • nevoľnosť,
 • zvracanie,
 • mdloby.

Množstvo intraabdominálnej straty vyjadruje tento symptóm.

 • Koža pacienta je bledá, viditeľné sú aj sliznice.
 • Tam je lepkavý studený pot.
 • V štúdii kardiovaskulárneho systému je pozorovaná tachykardia a zníženie krvného tlaku.
 • Suchý jazyk, intenzívny žalúdok, je sprevádzaný miernym opuchom.
 • Palpácia odhaľuje ostrú bolesť v hypogastriu alebo v určitej oblasti ilia.
 • Peritoneálny symptóm v dolných častiach.
 • Je možné jednoznačne identifikovať voľnú tekutinu v šikmom bruchu (pravý a ľavý kanál).

Gynekologické vyšetrenie ukazuje sliznicu pošvy sfarbenú v normálnej alebo svetlej farbe. Predná brušná stena sťažuje kontrolu dvojručného štúdia. Maternica je bolestivá, normálnej veľkosti, na apoplexickej strane, vaječník je detekovaný, zväčšený, tiež bolestivý. V klinických testoch krvi sa pozoruje anémia. V počiatočných fázach ochorenia sa krv pacienta zahusťuje av dôsledku toho sa zvyšuje hladina hemoglobínu. Leukocyty sa mierne zvyšujú, ale indikátor sa nepohybuje doľava.

Hemoragická ovariálna apoplexia je diagnostikovaná ultrazvukom. Keď ukazuje prítomnosť významného množstva voľnej tekutiny, ktorá sa nachádza priamo v brušnej dutine so štruktúrou patologickej formy a krvných zrazenín.

Prečo môže byť porušená menštruácia?

Vaječníky znamenajú veľa pre menštruačné funkcie. Tieto orgány striedavo produkujú pohlavné bunky, ktorých degradácia mimo koncepcie vedie k nahradeniu hornej endometriálnej oblasti. Produkujú hormóny, ktoré sú nevyhnutné pre jeho rast.

Keď zlomíte cievy jedného z orgánov, krv uniká do tkaniva alebo dutiny brušnej. To vyvoláva narušenie vaječníkov, bolesť, vyžaduje lieky av niektorých prípadoch aj operáciu.

Poškodenie ciev je často vyvolané inými gynekologickými ochoreniami. Všeobecne platí, že pre menštruácie, ktoré prišli po ovariálnej apoplexie, aby sa na iný vzhľad, existuje niekoľko dôvodov:

 • Hormonálne a funkčné poškodenie spôsobené zjavnou príčinou a súvisiacimi chorobami,
 • stres,
 • bolesť,
 • Užívanie drog.

Všetky okolnosti narúšajú správnu tvorbu endometria, a preto sa množstvo menštruačného prúdu môže meniť akýmkoľvek smerom.

Ruptúra ​​ciev vaječníkov alebo apoplexia v dôsledku cysty vyvoláva poruchu normálneho fungovania orgánu

Porušenie cyklu

Často sa po stanovení diagnózy v priebehu liečby vyskytnú kritické dni včas. Ruptúra ​​ciev vaječníkov sa často prejavuje na pozadí ovulácie a keď menštruácia nie je neskoro, znamená to rýchlu obnovu funkcií orgánov a absenciu iných gynekologických problémov.

Po ovariálnej apoplexii sa tiež oneskoruje menštruácia. Najdôležitejším vinníkom je zlyhanie hormónov, čo je nedostatok nevyhnutných zložiek na realizáciu menštruačnej funkcie, často progesterónu. A naopak, množstvo estrogénu je vysoké v dôsledku zvýšenia produkcie FSH, LH a prolaktínu.

Dôvody, ktoré tu boli uvedené, sú tiež schopné oddialiť kritické dni. Bolesť, drogy, stres inhibujú cyklický vývoj nielen reprodukčného systému, ale aj procesov prebiehajúcich v hypofýze. Organizuje však hladké fungovanie vaječníkov. Podporovať ich prácu, minimalizovať porušovanie cyklu, po poskytnutí pohotovostnej starostlivosti predpísal hormonálne lieky.

Menštruácia u pacientov s ovariálnou apoplexiou

Obdobia skenovania po ovariálnej apoplexii

Ako sa objavujú prvé menštruačné obdobia po apoplexii, závisí od stupňa poškodenia orgánu, zvoleného spôsobu liečby a rôznych súvisiacich faktorov. Výtok v tomto čase môže byť vzácnejší z dôvodu nedostatočného vývoja endometria, prerušeného náhlou malátnosťou.

Ak je spôsobená zápalovými ochoreniami, polycystickými cystami, cystami, takáto menštruácia môže zostať v budúcnosti až do ich odstránenia. Ale pri absencii takýchto ochorení sa menštruačné obdobia po apoplexii vracajú k obvyklým parametrom, ktoré sú charakteristické pre konkrétny organizmus.

Vniknutie tekutiny do brušnej dutiny núti operáciu, počas ktorej je vaječník zošitý, krv je odstránená. Ide o zložitejší test pre organizmus ako celok, najmä pre reprodukčné orgány. Mesačne po apoptóze v jazdnom pruhu sa preto môže oneskoriť o viac ako 1,5-2 mesiacov.

Je to spôsobené závažnejším stavom ženy počas choroby, prípadne stratou krvi. Keď prídu kritické dni, vypúšťanie je horšie ako obvykle.

V prípade vážneho poškodenia vaječníkov sa čiastočne alebo úplne odstráni. V prvom prípade orgán zostáva funkčný, folikuly sa v ňom naďalej formujú a vajíčka dozrievajú, to znamená, že menštruácia má rovnaký vzhľad. Odstránenie jedného z vaječníkov predĺži cyklus, ale zachová menštruačné obdobie a schopnosť niesť deti. Alokácie sa môžu kvantifikovať.

Odporúčame prečítať si článok o menštruácii s cysty vaječníkov. Dozviete sa o cysty folikulárnej a endometriálnej príčiny, príčinách ich vzniku, následkoch po prasknutí cysty, ako aj o zmene menštruačného cyklu po operácii.

Bolesť počas menštruácie po ovariálnej apoplexii

Bolesť po ovariálnej apoplexii počas menštruácie a úspešná liečba 1-2 cyklov môže byť výraznejšia ako predtým. To je spôsobené pohybmi hladkých svalov maternice v procese zbavenia sa prerastených tkanív endometria. Môžu vytvárať vibrácie, ktoré budú reagovať v poškodenom, hojivom orgáne.

Ak sú však pocity veľmi silné a výtok je intenzívny, je pravdepodobné, že existujú aj iné gynekologické problémy, ktoré vyvolali vznik apoplexie:

 • adenomyóza

  ,

 • Hyperplázia endometria,
 • Endometriálne polypy,
 • Ovariálna cysta.

Bolesť v kritických dňoch po prasknutí ciev môže byť jedným z dôsledkov tvorby adhézií v postihnutom orgáne, vajíčkovodoch. Sú tvorené v dôsledku rozliatia krvi a poškodenia touto regeneráciou tkaniva.

Aby nebola žena nútená znášať bolesť a hádať o jej pôvode, nejaký čas po liečbe je predpísaný ultrazvuk.

Je potrebné sledovať mesačné periódy po ovariálnej apoplexii, a to nielen preto, že nám umožňujú poznať úroveň regenerácie reprodukčného systému.

A to je zníženie šancí na bezpečné tehotenstvo a samotnú koncepciu.

Rehabilitácia po operácii

Po operácii nasleduje rehabilitačný kurz. Hlavnými úlohami, ktoré majú odborníci v tomto období riešiť, sú prevencia vzniku adhézií a obnova reprodukčnej funkcie. Proti zrastom v panve aplikujte metódy fyzioterapeutického charakteru. Pacient bude podrobený stimulácii s použitím nízkofrekvenčného magnetického poľa, nízkofrekvenčného ultrazvuku, prúdov a laserov s nízkou intenzitou. Všetky tieto kroky sú pre zdravie žien absolútne neškodné.

V budúcnosti odporúčané použitie antikoncepcie po dobu 1 mesiaca po ukončení regeneračných postupov. Hormonálna antikoncepcia môže dosiahnuť 6 mesiacov.

Ak je operácia úspešná a rehabilitačný kurz je úspešne ukončený, pacient môže mať otázky týkajúce sa plánovania ďalšieho tehotenstva. Plánovanie je možné, ale najprv sa lekári budú musieť uistiť, že všetky následky apoplexie ovárií sú bezpečne prekonané. Za týmto účelom sa pacient podrobuje kontrolnej laparoskopii.

Odborníci hodnotia stav, v ktorom sa v súčasnosti nachádzajú vajíčkovody a iné orgány reprodukčného aparátu. Ak sa na základe výsledkov laparoskopie urobia pozitívne závery (úplná absencia účinkov ovariálnej apoplexie), pacient bude môcť v budúcnosti otehotnieť bez rizika a akéhokoľvek zdravotného ohrozenia.

Dôsledky apoplexie vaječníkov

Ak ovariálna apoplexia mala nevyjadrené klinické príznaky alebo bola vykonaná nesprávna diagnóza, alebo liečba bola nedostatočná, môžu sa vyvinúť adhézie, to znamená, že vaječník je pripojený k črevným slučkám alebo iným orgánom.

Pravdepodobne v prítomnosti syndrómu bolesti je zotavenie ženy úplné, pretože včas vidí lekára.

Ale v prítomnosti anemickej formy ovariálnej apoplexie sa môžu vyvinúť závažné následky v dôsledku vnútorného krvácania, ktoré nemusí byť rozpoznané, alebo môže byť rozpoznané neskoro, keď dôjde k významnej strate krvi.

Klasifikácia ovariálnej apoplexie

Klasifikácia foriem apoplexie v súlade s prevládajúcimi príznakmi sa vykonáva na:

 • hemoragická alebo anemická forma (s prevahou príznakov charakteristických pre krvácanie v dutine brušnej),
 • bolesť alebo pseudoapppendikulárna forma (s prevahou symptómov bolesti, sprevádzaná zvýšenou telesnou teplotou a nevoľnosťou)
 • zmiešaná forma (rovnako výrazné príznaky bolesti a anemické formy apoplexie).

Prevažujúci počet hlásených prípadov apoplexie je sprevádzaný krvácaním. Podľa stupňa ich intenzity sa apoplexia klasifikuje podľa závažnosti:

 • svetlo (objem krvi 100 - 150 ml),
 • priemer (objem krvi 150 - 500 ml),
 • ťažké (objem krvi nad 500 ml).

Diferenciálna diagnostika

Najčastejšie je potrebné rozlišovať apoplexiu s akútnou apendicitídou a mimomaternicovým tehotenstvom.

Niekedy je potrebné rozlišovať ovariálnu apoplexiu s tehotenstvom maternice, cysty vaječníkov. Literatúra opisuje prípady kombinácie ovariálnej apoplexie, akútnej apendicitídy a mimomaternicového tehotenstva. Diferenciálna diagnóza je veľmi ťažká, ale nevyhnutná, ako pri akútnej apendicitíde alebo mimomaternicovom tehotenstve je nutná operácia, potom v apoplexii - nie vždy.

Pozrite si video: Traja ľudia žijú z 80 eur mesačne V SIEDMOM NEBI (August 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send