Hygiena

Folikulárna fáza menštruačného cyklu

Normálny priebeh menštruačného cyklu je veľmi dôležitý pre život ženy. Znalosť všetkých fáz, prevalencia hormónov vám umožňuje plánovať svoj sexuálny život, pravdepodobnosť tehotenstva, najbezpečnejšie dni ochrany pred nechceným oplodnením. Kontrola kvality v priebehu menštruačného cyklu tiež pomôže žene určiť nástup možného ochorenia zo strany ženských pohlavných alebo hormonálnych systémov.

Menštruačný cyklus

Fázy menštruačného cyklu sú rozdelené do 3 období:

Normálny menštruačný cyklus trvá od 21 dní do 35 dní, Mnohí nevedia, na ktorý deň mesačného obdobia cyklu klesajú. Prvý deň nového cyklu sa považuje za začiatok menštruácie.

Fáza ovulácie delí folikulárne a luteálne periódy na polovicu. Hovorí, že telo je pripravené na oplodnenie. To môže byť rozpoznaný ostrým skokom v bazálnej teplote: prudký pokles nastane okamžite, potom zvýšenie. To všetko sa deje v rámci jedného dňa.

Folikulárna fáza

Follikulárna fáza, čo to je? toto obdobie mesačného cyklu začína prvým dňom menštruácie, To znamená, že v okamihu, keď vyjde staré vajíčko, ktoré zomrelo, pretože nemal čas na oplodnenie, začína sa objavovať nové opakované štádium. V tomto čase sa corpus luteum rozkladá, prestáva produkovať progesterón, čo prispieva k odmietnutiu vnútornej vrstvy maternice - endometria a potom začína krvácanie.

V tento deň vzniká nový folikul - primárny. Je tak malý, že ho nemožno vidieť na ultrazvuku. Nachádza sa vo vaječníku. A aby bolo možné začať pestovanie, je potrebná kontrola a regulácia určitých hormónov. Vo vaječníkoch folikuly nerastú jeden po druhom, ale už v tomto štádiu vládne prirodzený výber.

Prežije najsilnejší - ten, kto produkuje najväčšie množstvo estrogénu, Potom začne reťazová reakcia. Estrogény stimulujú hypotalamus. A začne hádzať Gonadoliberin do krvi. Tento hormón má pozitívny vplyv na hypofýzu, ktorá má primát pre rast folikulu, potom vajíčko a dostatočnosť hormonálneho systému všetkých orgánov reprodukčného systému.

Hormonálna antikoncepcia pre svoju produktívnu prácu používa rovnaký princíp v opačnom poradí. Tak, že žena nebude otehotnieť, tabletky inhibujú hypofýzu, pretože preto sa folikul nevyvíja.

Hypofýza produkuje folikuly stimulujúce a luteinizačné hormóny. Hormón stimulujúci folikuly má priame spojenie s estrogénom: čím viac hormónov sa folikuly uvoľňujú, tým viac hypofýza pôsobí na tvorbu folikuly stimulujúceho hormónu. Ten sa dostane do krvného obehu a prenesie sa do vaječníkov. Prispieva k správnemu a pohodlnému vývoju folikulu z primárneho na sekundárny a na konci fázy do terciárneho.

toto proces by mal byť zvyčajne 14 dní, ale môže sa pohybovať od 7 do 22 dní, Skončí v okamihu, keď folikul dosiahne svoju maximálnu veľkosť a prestane produkovať estrogény. Potom bude pripravený prasknúť, aby ho opustila vaječná bunka.

14. deň cyklu hypofýza uvoľní silný prúd luteinizačného hormónu do krvi a folikul sa zlomí. V tomto okamihu pozorujeme prudký pokles bazálnej teploty, ktorý bol opísaný vyššie. Týmto končí folikulárna fáza a začne luteinizácia. Odmerajte bazálnu teplotu v konečníku. Aby boli výsledky správne, postup by mal byť vykonaný v dopoludňajších hodinách v rovnakom čase, bez toho, aby sme sa dostali z postele.

Namiesto roztrhnutého folikulu sa organizuje žlté teloktoré v luteinizačnej fáze produkujú progesterón. Bude chrániť a rozvíjať budúcnosť postele pre vajíčko, priťahovať mužov a rozvíjať možné budúce tehotenstvo.

Príčiny zlyhania fázy

Folikulárna fáza by mala prejsť na svoj logický záver uprostred cyklu.ale niekedy sa to nestane. Ak sa nevyskytla ovulácia a prvá fáza pokračuje, znamená to, že telo zažíva porušenie regulovaného hormonálneho zásobovania.

Nedostatok luteinizačného hormónu hypofýzy zabraňuje prirodzenému prasknutiu a uvoľneniu vajíčka.

Príčiny narušenia normálneho priebehu môžu byť:

  • stres,
  • Nadmerná fyzická námaha
  • Perorálne kontraceptíva,
  • Hormonálna reštrukturalizácia,
  • Premenopauzálne obdobie
  • Tvorba menštruačného cyklu v prvých rokoch,
  • Nedávne potraty alebo pôrod,
  • Syndróm polycystických vaječníkov,
  • Zhubné nádory.

Dôsledkom predĺženia folikulárnej fázy a neprítomnosti ovulácie bude absencia mesačnej, pretože nie je čo ísť von. Alebo aj v prítomnosti menštruácie zostáva folikul s vajíčkom vo vaječníku. Napriek svojej prítomnosti sa vyvíja a rastie ďalší folikul.

Toto porušenie normálneho fungovania ženského reprodukčného systému povedie k vzniku folikulárnych cyst vo vaječníkoch. Ak sa proces opakuje a mesačne - diagnóza bude znieť ako polycystický vaječník.

Polycystika môže viesť k apoplexii (prasknutiu) vaječníkov, pelvioperitonitíde, vnútornému krvácaniu a ďalšej smrti.

Aby sa predišlo komplikáciám, je potrebné raz ročne navštíviť gynekológa a liečiť porušovanie akýchkoľvek funkcií v ranom štádiu.

Trvanie fázy a jej vlastnosti

Začiatok folikulárnej fázy cyklu sa považuje za prvý deň menštruácie a jeho trvanie závisí od času potrebného na dozrievanie jedného dominantného folikulu. V ženskom tele sa môže vyvinúť súčasne niekoľko folikulov, ale dominantný je len jeden z nich, ktorý je pred ostatnými. Môže byť niekoľko, ale takéto prípady sú dosť zriedkavé. Táto fáza končí ovuláciou.

Často je to toto obdobie, ktoré ovplyvňuje trvanie celého cyklu a spôsobuje oneskorenie menštruácie, napríklad keď folikul dozrieva pomaly alebo vôbec nevyzrel. Táto fáza trvá približne polovicu celého vývojového obdobia - približne 14 dní a vyznačuje sa zvýšením hladiny estrogénu, čo zvyšuje sexuálnu túžbu v období najpriaznivejšom pre počatie. Týmto rýchlym prebytkom estrogénových hormónov z normy je možné určiť, ktorý deň cyklu sa stane indikátorom vaječnej bunky, ktorá je zrelá a pripravená na oplodnenie. Zároveň je maternica zbavená bývalého endometria, ktoré je vyvedené menštruačnou krvou. Až potom sa v ňom začne tvoriť nové endometrium, pripravené na prijatie a pripojenie oplodnenej vaječnej bunky.

Ak sa hnojenie nestane, všetko sa opakuje. Táto folikulárna fáza cyklu sa považuje za prípravnú fázu ženského tela, aby bola možná koncepcia, a hladina progesterónu v tejto fáze je minimálna.

Progesterón vo folikulárnej fáze menštruačného cyklu

Ako sa dominantný folikul vyvíja vo vaječníkoch, zvyšuje sa množstvo progesterónu, ktoré zabraňuje vzniku folikulárnych cyst, ktoré majú tendenciu objavovať sa po ovulácii. Cysty sa tvoria z folikulu, ktorý sa vyvíjal normálne, ale počas ovulácie zlyhal. Takéto porušenie vo folikule sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku nedostatku progesterónu vo folikulárnej fáze cyklu.

Normy progesterónového hormónu a účinky odchýlok od nich

Normálna hladina hormónu progesterónu je v rozsahu 0,32 - 2,23 nmol / 1 a predovšetkým poukazuje na absenciu štruktúrnych porúch a správne sa vyskytujúcich procesov v ženskom tele. K rýchlemu nárastu dochádza len jeden deň pred samotnou ovuláciou a môže byť sprevádzaný miernou bolesťou hlavy a zvýšeným tlakom.

Poruchy hormonálnej hladiny vo folikulárnej fáze menštruačného cyklu sa najčastejšie vyskytujú v dôsledku neprofesionálneho použitia hormonálnych liečiv, ktoré môžu narušiť normálne zotavenie endometria a spôsobiť problémy s tehotenstvom. Umelým zvýšením množstva progesterónu je možné znížiť možnosť, že sa embryo pripojí k maternici a minimalizuje pravdepodobnosť tehotenstva.

Hodnota folikuly stimulujúceho hormónu v menštruačnom cykle

Počas folikulárnej fázy cyklu sa zvyšuje nielen produkcia estrogénu, ale aj hormón FSH. Čo je FSH? Je to folikuly stimulujúci hormón, produkovaný v mozgovej oblasti - hypofýze, ktorá reguluje fungovanie vaječníkov a zabezpečuje, že vaječná bunka je schopná včas zanechať folikuly. Miera tohto hormónu v ženskom tele nie je konštantná, jeho hladina sa mení počas menštruačného cyklu. Ak analýza žien odhalila nedostatočné množstvo folikuly stimulujúceho hormónu, potom je možná neplodnosť kvôli skutočnosti, že k ovulácii nedochádza. S nadbytkom možných porušení vo forme dysfunkcie vaječníkov, nádorov alebo krvácania z maternice.

Rôzne zdravotné problémy, klimatické zmeny, nadmerná fyzická námaha alebo športy, ktoré si vyžadujú veľké úsilie, stresové situácie, prudké kolísanie hmotnosti, môžu ovplyvniť trvanie folikulárnej fázy cyklu, čo vedie k nedostatočnému rozvoju folikulov alebo k predĺženej fáze. Ale tento účinok je dočasný a ak je to žiaduce, a eliminácia dráždivých látok, akékoľvek nezrovnalosti v menštruačnom cykle môžu byť normalizované.