Zdravie

Liečba algomenorrhea: je život možný bez bolesti na "v týchto dňoch"

Pin
Send
Share
Send
Send


Viac ako polovica pacientov, ktorí sa odvolávajú na zdravotnícke zariadenia kvôli bolestivým obdobiam, je zistená dysmenorea. Čo je to? Dysmenorea (synonymá: algomenorea, bolestivá menštruácia) doslova z gréčtiny znamená „ťažkosti menštruačného toku“. Toto ochorenie pokrýva všetky problémy spojené s nepohodlím počas menštruačného krvácania u žien. To je častejšie u ľudí tenkých stavať, náchylné k mdloby, s chorobami cievneho systému.

Prideliť 2 typy patlogiya:

 1. Primárna dysmenorea (vyskytuje sa u dievčat a žien od prvej menštruácie do veku 30 rokov a je častejšie výsledkom hormonálnych porúch).
 2. Sekundárna dysmenorea (Diagnóza je určená pre ženy od 30 rokov alebo mladšie, so sprievodnými ochoreniami gynekologickej sféry).

Aké sú príčiny algomenorea

Primárna dysmenorea u dospievajúcich dievčat a žien mladších ako 30 rokov sa môže vyskytnúť z 3 typov dôvodov:

 1. Hormonálne poruchy.
 2. Fyziológia pacienta.
 3. Psychologické očakávanie bolesti.

U adolescentov je bolestivá menštruácia často spôsobená zvýšenou produkciou hormónu. V prípade nadmerného množstva dopamínu, adrenalínu alebo norepinefrínu sa stanoví adrenergný typ ochorenia, ak prevláda serotonín, potom sa diagnostikuje typ parasympatiku. Nadbytok hormónov vedie k redukcii maternice, ktorá spôsobuje bolesť brucha.

Možné fyziologické príčiny nepohodlia počas menštruácie možno nazvať úzkym kanálom maternice (môže byť spôsobený ochorením) alebo fyziologickou abnormalitou krčka maternice (retroverzia maternice). Súčasne dochádza k zvýšeniu bolesti pri priechode tkaniva endometria odmietnutého cez kanál krčka maternice. Často je tento proces zložitý a maternica prežíva stres v dôsledku jeho preplnenia menštruačnou krvou, ktorá vyvoláva bolesť.

Akonáhle sa cíti nepohodlie počas obdobia menštruačného krvácania, žena sa začne báť ďalšieho cyklu. To môže vyvolať silnejšie vnímanie malej bolesti. Často dochádza k zvýšenému bolestivému záchvatu počas stresových situácií.

Príčiny sekundárnej dysmenorey sú skryté u existujúcich alebo predtým prenesených gynekologických ochorení. Môže existovať niekoľko patológií, ktoré spôsobujú nepríjemné pocity počas menštruačného krvácania:

Adhézie v maternici, Často sa vyskytujú v prítomnosti zápalových ochorení v histórii žien. Synechie môžu pokryť nielen maternicu, ale aj väzivový aparát. Bolestivé pocity sú spôsobené mechanickým tlakom na steny maternice, keď je preplnený odmietnutými endometriálnymi tkanivami, v dôsledku čoho je jeho kontrakcia zvýšená.

Jazvy na krku maternice alebo zúženie krčka maternice, Pri niektorých chirurgických alebo mechanických manipuláciách vykonaných intravaginálne (kyretáž, účinky na cervikálny kanál pre jeho expanziu, odstránenie erózie, chirurgické zákroky) sa vytvárajú jazvy. Takéto tkanivá sú menej elastické ako normálne tkanivo krčka maternice a sťažujú pohyb endometria do pošvy. V dôsledku toho je pre ich vylučovanie z tela maternice potrebná väčšia intenzita kontrakcie, čo spôsobuje bolesť.

Submukózne uzly (benígne rasty rastúce v maternici). Často uzly dosahujú veľké veľkosti a bránia výstupu endometria. Svaly reagujú s intenzívnymi kontrakciami, ktoré spôsobujú bolesť.

endometrióza, Tkanivá lemujúce maternicu sa môžu rozšíriť do ovariálnej oblasti, orgánov peritoneu, vagíny. Pri pôsobení hormónov sa cyklicky zvyšujú s rastúcim tlakom na steny orgánu, čo spôsobuje bolesť v dolnej časti brucha.

varicocele, Choroba spôsobená kŕčovými žilami umiestnenými v panve. S týmto ochorením môže byť bolesť prítomná neustále a zintenzívnená s nástupom menštruácie.

Intrauterinálne zariadenie, Ak je inštalácia nekvalitná alebo špecifická individuálna reakcia tela môže spôsobiť nepríjemné pocity počas menštruačného krvácania.

Prvá etapa

Algomenorea u tohto typu sa vyskytuje u asi 30% všetkých žien. 12 hodín pred nástupom mesačného krvácania, dievčatá začnú pociťovať nepríjemné pocity v dolnej časti brucha (dusivé alebo boľavé bolesti). Pri nástupe menštruácie sú bolesti výraznejšie krehké v prírode, je možné šíriť pocity na konečník, dolnú časť chrbta alebo močového mechúra. Takéto príznaky pretrvávajú prvý alebo dva dni od začiatku krvácania, v nasledujúcich dňoch nie je žena ničím rušená. Dysmenorea môže mierne ovplyvniť výkon alebo aktivitu ženy.

Druhá etapa

V neprítomnosti liečby v prvom štádiu sa choroba môže presunúť do druhej fázy vývoja alebo sa môže prejaviť v tomto štádiu. Symptómy silnej bolesti sú doplnené príznakmi všeobecnej malátnosti. Tam je slabosť, únava, telesná teplota môže zvýšiť na 38 stupňov, z gastrointestinálneho traktu, nevoľnosť je možné. Je tu bolesť hlavy, zimnica. Nervový systém reaguje poruchou spánku (z nespavosti na zvýšenú ospalosť počas dňa), bulímiou, zvýšenou podráždenosťou a dokonca depresívnymi stavmi. Títo pacienti sú často prenasledovaní intoleranciou voči určitým pachom a pocitom hladu alebo úplným nedostatkom chuti do jedla. Takáto dysmenorea výrazne znižuje výkon a narúša obvyklý spôsob života.

Tretia etapa

Môže sa vyvíjať nezávisle alebo rozvíjať od prvej alebo druhej fázy. Je to najčastejší prípad dysmenorey a vyskytuje sa u približne 15% žien. Bolesti brucha sa stávajú neznesiteľnými, dávajú bedrovej chrbtici, sprevádzané bolesťami hlavy a celkovou slabosťou počas celého menštruačného cyklu. Súbežné príznaky sú podobné otrave jedlom (horúčka, hnačka, vracanie a nevoľnosť) alebo srdcové ochorenia (tachykardia, bolesť v oblasti srdca).

Často dochádza k strate vedomia. Znakom tejto závažnosti dysmenorey je nedostatok účinku konvenčných analgetík (liekov proti bolesti). Pacienti úplne strácajú svoju výkonnosť počas obdobia menštruácie.

Nepríjemné pocity môžu byť doplnené prírastkom hmotnosti v období pred nástupom menštruácie, abdominálnej distenzie a zápchy. Keď krvné zrazeniny opustia maternicu, zvyšuje sa bolesť.

V prípade sekundárnej dysmenorey, pocit bolesti sa zvyšuje so sexuálnym kontaktom a symptómy sú doplnené príznakmi ochorení genitálneho alebo peritoneálneho orgánu spôsobujúceho ochorenie.

Patologická diagnostika

Pri stanovení diagnózy je potrebné stanoviť presnú príčinu ochorenia. Na to musíte vykonať podrobné všeobecné a gynekologické vyšetrenie (pomocou zrkadiel), aby ste vykonali sériu testov:

 • Krvný test na stanovenie hormonálneho stavu (niekoľkokrát počas jedného cyklu).
 • Analýza pohlavne prenosných chorôb (pohlavných chorôb).
 • Vaginálny náter.

Je tiež potrebné vykonať komplexné ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov, vrátane maternice, vaječníkov a močového mechúra. V nemocnici sa vykonáva niekoľko špeciálnych vyšetrení:

 • Laparoskopia (jedna z metód menšieho chirurgického zákroku, ktorá umožňuje študovať všetky orgány zvnútra cez niekoľko malých vpichov brušnej steny).
 • Hysteroskopia (štúdium vnútorných stien maternice sa vykonáva špeciálnym zariadením).

Na určenie zdroja bolesti hlavy a určenie patológií v práci CNS je predpísaná štúdia encefalografie. Ak máte podozrenie na prítomnosť nádorov, benígnych alebo malígnych, štúdia sa vykonáva pomocou magnetickej rezonancie.

Aké komplikácie môže tento stav spôsobiť?

Ak nie je liečená dysmenorea, potom existujú 2 možné typy komplikácií:

 1. Komplikácie sexuálnej sféry. Zahŕňajú vývoj nasledujúcich štádií samotnej patológie, čo vedie k zintenzívneniu už existujúcich príznakov, k rozvoju chorôb spôsobujúcich sekundárnu dysmenorea a v dôsledku toho k sterilizácii, k proliferácii benígnych porastov ak ich transformácii na malígne.
 2. Komplikácie psychologickej povahy (dlhodobá depresia, psychóza, neuróza)

Ako sa liečiť?

Liečbu primárnej dysmenorey vykonávajú 3 skupiny liekov:

 • Progestínové lieky.
 • Perorálna a injektovateľná antikoncepcia hormonálnej povahy.
 • Nesteroidné protizápalové lieky.

Prvou skupinou liekov sú prírodné hormóny alebo ich syntetické produkčné analógy, ktoré oslabujú kontrakcie maternice, prispievajú k tvorbe estrogénov. Lieky normalizujú trvanie menštruačného cyklu.

Vnútorná antikoncepcia sa používa pri liečbe žien, ktoré majú sex. Obsahujú tiež estrogén alebo jeho syntetický náprotivok. Mechanizmus účinku je rovnaký ako mechanizmus pregestínových liekov. Vďaka ich použitiu sa znižuje riziko vzniku neoplaziem v maternici, výskyt mimomaternicového tehotenstva a likvidácia akné a iných kozmetických defektov pokožky. Je možné použiť injekčné liečivá s rovnakými vlastnosťami.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) zmierňujú bolesť a používajú sa priamo počas menštruácie. Platné od 2 do 6 hodín. Používa sa u pacientov, ktorí nechcú používať hormóny alebo ženy, ktoré majú kontraindikácie na používanie hormónov.

Na liečbu sekundárnej dysmenorey je potrebné sa zbaviť ochorenia, ktoré spôsobilo vznik bolesti. Po zistení príčiny patológie vykonávajú lekársku alebo chirurgickú liečbu. V tomto štádiu je pacientovi predpísané NSAID na zmiernenie príznakov algomenorea.

Nemôžete tolerovať bolestivú menštruáciu a nekontrolovane užívať analgetiká. Pre každý liek existujú kontraindikácie pre prijatie, rovnako ako zoznam vedľajších účinkov. Množstvo hormónov produkovaných ženským telom ovplyvňuje dávkovanie hormonálnych liekov (v prípade primárnej dysmenorey) a ich režimu, preto je mimoriadne dôležité navštíviť lekára, ktorý vám predpíše správnu liečbu.

Čo je algomenorea a klasifikácia patológie

Dysmenorea môže nastať z obdobia menarche - vzniku menštruácie. Ale častejšie, dievčatá začnú všímať si výskyt bolestivej menštruácie vo veku 17-19. Klasifikácia patológie je nasledovná: t

 • primárna (spazmická) - bolesť nie je spojená s inými ochoreniami, ktorá je dôsledkom narušenia systému hypotalamus-hypofýza-vaječník-maternica, ako aj v dôsledku abnormálnej biosyntézy prostaglandínov,
 • sekundárna (organická) - vyskytuje sa na pozadí iných ochorení, ako je endometrióza, myóm.

V závislosti od závažnosti bolesti je obvyklé rozlišovať tri štádiá dysmenorey. Údaje uvedené v tabuľke.

Tabuľka - Stanovenie stupňa algomenorea

Primárna dysmenorea ...

Až do konca neboli stanovené patofyziologické aspekty primárnej dysmenorey. Predpokladá sa, že porušenie vzťahu medzi hypotalamom, hypofýzou a pohlavnými orgánmi vedie k nerovnováhe hormónov. To znamená zvýšenie prostaglandínov, oxytocínu a iných účinných látok. Všetky stimulujú kontrakcie maternice, čo vedie k svalovému spazmu, podráždeniu nervových zakončení a tým k zvýšeniu citlivosti.

Osobitná úloha je venovaná prostaglandínom, ktorých úroveň sa zvyšuje v druhej fáze.
V prípade nerovnováhy medzi estrogénmi a gestagénmi sa zvyšuje ich tvorba. To znamená vznik bolesti. Prostaglandíny postihujú nielen tkanivá maternice, ale aj iné orgány. Spôsobuje systémové reakcie, ako sú bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, mdloby.

Primárna dysmenorea sa vyskytuje častejšie u dievčat s astenickou postavou, s nízkou telesnou hmotnosťou, s vegetatívnymi dysfunkciami a v tých, ktoré sú imúnne.

... a sekundárne

U žien staršej vekovej skupiny môžu byť príčiny algodimenorrhea skryté pri iných ochoreniach. Najčastejšie bolesť počas menštruácie spôsobuje nasledujúce stavy.

 • Maternice myómy. Bolestivosť sa pozoruje pri veľkých nádoroch (viac ako 4-5 cm), s podradným umiestnením, s malnutríciou myómov, ako aj s "rodiacim" uzlom. Žena si všimne nagging bolesť v spodnej časti brucha, v dolnej časti chrbta bez jasnej lokalizácie.
 • Endometriálne ložiská. Akákoľvek lokalizácia endometriózy vedie k bolesti, okrem miesta na krčku maternice. Keď je do procesu zapojené panvové peritoneum (dokonca o 1-2 mm), žena sa cíti otravne a na mieste rastu v pravouhlej dutine maternice, ostrej dýke v hrádzi.
 • Tvorba vaječníkov. Nádory vedú k kompresii tkaniva, podráždeniu nervových zakončení. Bolesť môže nastať počas pohlavného styku av určitých polohách. Malé vzdelávanie môže byť asymptomatické.
 • Malformácie genitálií. Prítomnosť prepážky v dutine, úplné alebo čiastočné zdvojenie orgánov vedie k abnormálnej kontrakcii maternice, čo spôsobuje bolesť.
 • Proces lepenia. Vytvorené po utrpení zápalu pohlavných orgánov, rovnako ako po chirurgických zákrokoch, napríklad odstránenie cyst, mimomaternicové tehotenstvo, myomatózne uzliny, po cisársky rez.
 • Zápal genitálií. Zároveň ženy zaznamenávajú bolesť počas celého cyklu, ale ich zlepšenie je presne počas menštruácie. Tiež sprevádzané sťažnosťami na ťažký výtok a ich nepríjemný zápach.
 • Nainštalované námorníctvo. Cudzí organizmus spôsobuje chronickú aseptickú zápalovú reakciu a zvýšenie obsahu prostaglandínov v myometriu. To vedie k nadmernej kontraktilnej aktivite a bolesti. Okrem toho sa môže objaviť nepohodlie, keď sa IUD vytesní alebo čiastočne vyzráža, počas menštruácie sa to stáva častejšie kvôli určitému otvoreniu krčka maternice.

Ženy trpiace algodysmenorrhea sú náchylné na hypochondriu, depresiu, hystériu. Často odmietajú myšlienky o menštruácii. Takéto poruchy centrálneho nervového systému sú tiež dôsledkom nerovnováhy pohlavných hormónov, porúch syntézy prostaglandínov. Sekundárna dysmenorea sa často vyskytuje u žien po 35-40 rokoch na pozadí existujúcej gynekologickej patológie.

Napriek rôznym príčinám a patogenetickým mechanizmom bolesti sú príznaky algomenorea u žien podobné.

Toto je hlavná sťažnosť na dysmenorea. Pre bolesť si môžete vybrať z nasledujúcich charakteristík:

 • vznikajú - v predvečer menštruácie alebo počas prvých 24 - 48 hodín,
 • najviac bolestivé sú prvé dni
 • charakter - ostrý alebo matný, paroxyzmálny,
 • lokalizovaný - často v spodnej časti brucha, pod pupkom,
 • tam môže byť bolesť chrbta - rovnako ako kríž a dolná časť chrbta.

Iné prejavy

Príznaky algomenorea u žien zahŕňajú sťažnosti z autonómneho nervového systému, narušenie endokrinného systému a psychoemotického stavu.

 • Duševné poruchy. Podráždenosť, sklon k depresii, poruchy spánku, zmena chuťových preferencií a zvláštne vnímanie pachov.
 • Výmena a endokrinné symptómy. Ženy uvádzajú celkovú slabosť, „vadené nohy“, opuch tváre a tela, svrbenie kože, zvýšenie frekvencie a objemu močenia.
 • Vegetatívne poruchy. Medzi ne patria abnormálne stolice (hnačka alebo zápcha), suché sliznice, nadúvanie, časté nutkanie na defekáciu a močenie, nauzea, vracanie, chilliness, zvýšené potenie.
 • Vegetovaskulárne zmeny. Bolesť hlavy a dokonca migrény, narušenie citlivosti podľa typu parestézie ("bežiaci mravce"), bolesť v oblasti srdca a pocit prerušenia jeho práce, pokles krvného tlaku.

Ak je urgentný pre lekára

Zvyčajne dievčatá s bolestivými obdobiami vopred vedia, čo očakávať. Nasledujúce situácie by však mali upozorniť a stať sa dôvodom na návštevu u lekára:

 • predtým nebola taká bolesť
 • Je známe, že existujú nádory (cysty vaječníkov)
 • závraty, slabosť, pokles tlaku,
 • bolesti na pozadí silného krvácania.

príčiny

Príčiny algomenorea majú iný charakter. Primárna algomenorea môže vzniknúť v dôsledku:

 1. Mechanické poruchy. Patrí sem akýkoľvek stav, ktorý zabraňuje zdravému odtoku menštruačnej krvi.
 2. endokrinné - aktívna syntéza, oneskorené odbúranie prostaglandínov, ktoré sú zodpovedné za kontrakciu svalov maternice. Zvyšuje sa počet kontrakcií svalov maternice, objavuje sa arteriolálny spazmus, zhoršuje sa prívod krvi do myometria, zvyšuje sa citlivosť maternice na bolesť. V dôsledku toho sa vyvinie syndróm bolesti, hnačka, nevoľnosť, tachykardia, triaška, hyperhidróza, závraty.
 3. etiológie neuropsychiatrických príčin кроется в индивидуальном снижении болевого порока, неприятии женской сущности, отрицание сексуальной жизни и себя в качестве женщины, матери.
 4. Medzi ústavné dôvody patrí - nedostatočne vyvinuté myometrium, hypoplázia maternice, jej slabé svaly sa nemôžu natiahnuť do správneho rozsahu tak, aby všetky menštruačné krv zapadali do orgánovej dutiny. Spôsobuje podráždenie a bolesť.

Sekundárna algomenorea sa vyvíja u žien v dôsledku gynekologických ochorení, predchádzajúcej chirurgickej liečby, patologických stavov maternice, jej poškodenia v dôsledku komplikovanej práce, kyretáže. Najčastejšou príčinou vzniku sekundárneho stavu je adenomyóza, externálna endometrióza.

Proces separácie funkčnej vrstvy je sprevádzaný dráždivým procesom, ktorý vyvoláva aktívny nárast počtu prostaglandínov. Výsledkom je, že žena čelí intenzívnej bolesti, všeobecnej malátnosti. V niektorých prípadoch fibroidy interferujú s prúdením menštruačnej krvi, a preto sa vyvíja syndróm silnej bolesti.

Patogenéza sekundárnej formy je často spojená s rozvojom chronických zápalových ochorení. Zápalové procesy vyvolávajú adhézie, ktoré narúšajú umiestnenie maternice, vytvárajú prekážky pre odtok menštruačnej krvi. Zápalové procesy spôsobujú výskyt edému tkanív, ktoré stláčajú nervové vlákna, čím zhoršujú kontrakcie maternicového svalu.

Odborníci neustále hovoria o dôležitosti včasnej liečby vznikajúceho zápalu. Spustený proces spôsobí početné komplikácie vrátane patológie ako algomenorea.

Klinická algomenorea vyžaduje zvýšenú pozornosť ženy a ošetrujúceho lekára. Najčastejšie príznaky ochorenia - bolesť pred, počas a po menštruácii. Zvyčajne dosahujú najvyšší stupeň počas menštruácie. Pomerne často sa vyskytujú nepríjemné pocity, bolesť, celková slabosť.

Primárna forma patológie je spravidla diagnostikovaná u mladých dievčat, ktoré práve začínajú vytvárať menštruačný cyklus. Mnohí majú viditeľný nedostatok telesnej hmotnosti, psychika môže byť labilná. Bolesť počas menštruácie sekundárneho typu sa vyskytuje častejšie u žien, ktoré prekonali 40. výročie. Pri pohovore lekár zistí, že žena v minulosti mala umelý potrat, patológiu sprevádzajú existujúce gynekologické ochorenia. Mnoho žien trpí neplodnosťou.

V primárnych formách algodismenorea je dievča vystavené nasledujúcim prejavom:

 • bolesti hlavy
 • synkopa,
 • bolesť v srdci,
 • zvracanie,
 • poškodenie pamäte
 • poruchy príjmu potravy
 • depresie
 • nespavosť,
 • konštantná ospalosť,
 • nestabilný emocionálny stav.

Často je choroba sprevádzaná bolesťou v kĺboch, plynatosťou, sucho v ústach, kožnými vyrážkami, svrbením.

Keď sa žena stretne so sekundárnou formou patológie, môže pociťovať nasledujúce príznaky:

Žena by mala vedieť, že pretrvávajúca bolesť počas menštruácie nie je normálny stav, ale symptóm vyvíjajúcej sa patológie.

Bolesť naznačuje problém, prejavuje sa pred nástupom menštruácie po dobu 12 hodín. Postupne rastú impulzy, ktoré pokrývajú spodnú časť brucha, bedrovej oblasti. V prvej fáze vývoja patológie sa bolesť pozoruje niekoľko hodín, potom ustúpi. Pravidelne sa vyskytuje v prvých dňoch menštruácie, bez toho, aby spôsobovala veľa problémov, žena naďalej žije ako obvykle. Sekundárny stupeň sa vyznačuje konštantnou bolesťou počas celej menštruácie. Negatívne ovplyvňuje život ženy, znižuje sa jej pracovná kapacita.

Primárna Algomenorea

Etiológia tejto formy patológie nie je úplne objasnená, ale klinická prax ukazuje, že najčastejšie sa bolestivý syndróm vyskytuje u mladých dievčat tenkej stavby, emocionálne excitabilných a niekedy diagnostikovaných vegetatívnej dystónie.

Podľa najnovšieho vedeckého výskumu existujú dva typy primárnych foriem dysmenorea:

 • adrenergné, spôsobené zmenou hormonálnych hladín, zvýšením hladín adrenalínu a dopamínu v krvi, čo vedie k tachykardii, problémom s gastrointestinálnym traktom,
 • Parasympatikum, vyplývajúce zo zvýšených hladín serotonínu, je charakterizované edémom, hnačkou, závažnou bolesťou dolnej časti brucha.

A tu viac o skrytých genitálnych infekciách.

Sekundárna algomenorea

S vekom sa bolestivá menštruácia zvyčajne spája s existujúcimi problémami v orgánoch urogenitálneho systému. Medzi najčastejšie príčiny algodysmenorea patrí:

 • Maternice myómy. Typicky, sťažnosti pacientov sú spojené s otravnou bolesťou v spodnej časti brucha vyžarujúcou do bedrovej oblasti. Bolestivý syndróm sa vyskytuje s významnou veľkosťou nádoru, keď presahuje 5 cm, s jeho poddimenzovaným umiestnením, s porušením krvného zásobenia na tvorbu, ako aj v počiatočnom štádiu vzhľadu myómového uzla.
 • Endometrióza. Bolesti sú lokalizované v hrádzi a ženy ich charakterizujú ako akútne a „dýky“. Súčasne sa v spodnej časti brucha ťahajú.
 • Novotvary vo vaječníkoch. Bolestivý syndróm sa vyskytuje s významnou veľkosťou nádoru, malé nespôsobujú žiadne nepríjemné pocity. Bolesť vzniká v dôsledku tlaku formácií na tkanivo a je narušená počas pohlavného styku alebo v určitej polohe tela.
 • Prítomnosť adhézií vyplývajúcich zo zápalového procesu v maternici alebo vajíčkovodoch, ako aj po chirurgických zákrokoch, napríklad mimomaternicové tehotenstvo, potrat, cisársky rez.
 • Zápalové ochorenia. Zvyčajne, s takýmito patológiami, bolesť v dolnej časti brucha je neustále prítomná, ale počas menštruácie sú významne zvýšené.
 • Vnútromaternicové zariadenie môže vyvolať vznik zápalu a zvýšenie hladiny prostaglandínov, čo spôsobuje kontrakciu maternice a bolesť.

Sekundárna algomenorea je často výsledkom hormonálnej nerovnováhy, ktorá ovplyvňuje stav ženského nervového systému. S takou patológiou sú často náchylné na depresiu, hystériu, nedostatočné reakcie na nástup kritických dní.

Príčiny algomenorea sú uvedené v tomto videu:

Príznaky u adolescentov a dospelých žien

Prejavy algomenorrhea sú podobné v oboch typoch patológie, ale u dievčat sú zvyčajne obmedzené na ťažké periodické kŕče v dolnej časti brucha s konštantnou ťahovou bolesťou v suprapubickej oblasti. Niekedy sa nepohodlie prenáša do bedrovej oblasti. Syndróm bolesti sa objavuje v prvých 1 - 3 dňoch menštruácie, zvyšuje sa pri silnom krvácaní.

U dospelých žien môže mať bolesť algomenorrhea iný charakter: môžu byť akútne, paroxyzmálne, rezné, ťahajúce, matné.

Okrem bolesti a kŕčov sa ženy v reprodukčnom veku často sťažujú na poruchy endokrinného a nervového systému, zmeny v emocionálnom a mentálnom stave.

Všeobecne je algodysmenorea charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • Problémy s psychikou a emocionálnym stavom. To sa prejavuje zvýšenou podráždenosťou, neschopnosťou kontrolovať emócie, depresiou, poruchami spánku, zvýšenou citlivosťou na pachy, výskytom nezvyčajných stravovacích návykov.
 • Endokrinné poruchy. Prejavuje sa v opuchu v prvých dňoch menštruačného cyklu, celkovej slabosti tela, častom močení, kožných problémoch.
 • Vegetatívne zmeny. Sú zaznamenané problémy s črevnými problémami, nadúvaním, nadúvaním, nevoľnosťou, potením, horúčkou nízkeho stupňa a inými.
 • Vegetovaskulárne poruchy. Nepretržitá bolesť hlavy, ktorá sa môže zmeniť na migrény, poruchy srdcového rytmu, tachykardiu, nárast krvného tlaku.

Ako sa diagnostikuje algodismenorea

Metódy vyšetrenia s charakteristickými ťažkosťami by mali byť zamerané na identifikáciu presných príčin silnej bolesti v spodnej časti brucha v prvých dňoch menštruačného cyklu. Na tento účel sa vykonáva komplexný klinický a laboratórny výskum vrátane nasledujúcich metód diagnostiky algomenorea: t

 • Vykoná sa história, počas ktorej sa špecifikuje čas výskytu, povaha a trvanie bolesti, vzťah ich výskytu s obdobím menštruačného cyklu.

 • Diagnostický test so zavedením nesteroidných protizápalových liekov: ak sa bolesť zastaví ihneď po ich zavedení, môžeme hovoriť o primárnej forme patológie spôsobenej vysokou koncentráciou eikosanoidných hormónov.
 • Posúdenie vegetatívneho stavu žien na určenie typu reakcie na bolesť.
 • Analýza na bacposev na identifikáciu možného pôvodcu infekcie, ktorá spôsobila zápalový proces.
 • Všeobecný a biochemický krvný test, ktorý je určený počtom leukocytov, ESR a možným nedostatkom horčíka.
 • Analýza hormonálneho pozadia v druhej fáze menštruačného cyklu na štúdium rovnováhy mužských a ženských pohlavných hormónov.
 • Ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov na elimináciu prítomnosti nádorov, abnormalít štruktúry pohlavných orgánov, zápalu alebo adhézií sa vykonáva v 7. - 10. deň cyklu.
 • CT vyšetrenie alebo MRI v prípade pochybností o výsledkoch ultrazvuku.
 • Hysteroskopia pre podozrenie na myómy maternice, endometritídu alebo polypy.

Diferenciálna diagnóza je veľmi dôležitá, pretože algodimenorea sa musí odlišovať od nasledujúcich patológií ženského tela:

 • krútenie nôh cysty vaječníkov,
 • záchvat zápalu slepého čreva,
 • ochorenia hrubého čreva.

Správna a včasná diagnóza určuje primeraný liečebný režim, ktorý je vybraný na základe príčin dysmenorea.

Liečba algomenorea je primárne spojená s úľavou od bolesti. Na tento účel sa používa široká škála liekov, pričom ošetrujúci lekár pomôže pri výbere:

 • No-spa a jeho analógy: môžu byť použité vo forme tabliet (20-30 mg 2 až 3 krát denne), injekcií (až 200 mg denne) alebo čapíkov 2-3 krát denne.
 • Ketorol (Ketanov) - 1 tableta denne.
 • Diklofenak a jeho analógy (Voltaren, Naklofen a ďalšie) - môžu byť tiež použité v rôznych dávkových formách.
 • Ibuprofen - pilulky alebo sviečky.

Lekárne teraz majú veľa liekov proti bolesti, ale mnohé z nich majú vedľajšie účinky a nepríjemné následky, takže žena by si nemala vybrať liek sama.

V sekundárnej forme algomenorea je dôležité vykonávať priebeh liečby základného ochorenia, ktoré spôsobilo bolesť počas menštruácie.

Antikoncepčné pilulky

Perorálne kontraceptíva sú predpísané na reguláciu menštruačného cyklu a na zníženie bolesti počas menštruácie. Voľba lieku je založená na hormonálnom pozadí ženy a jej fenotype. Najúčinnejšie sú Regulon, Jess, Novinet a ďalší.

Liečebný režim nevyhnutne zahŕňa vitamíny:

 • kyselina listová - 1 tableta 3-krát denne počas mesiaca,
 • vitamín E - jedna kapsula denne v posledných 2 týždňoch cyklu počas štyroch cyklov,
 • kyselina askorbová - 2 tablety 2-krát denne.

Fyzioterapia atď.

Terapia bolestivej menštruácie sa vykonáva nielen pomocou liekov, ale aj inými metódami. Takže pozitívny účinok je daný fyzioterapiou a liečba by sa mala začať čo najskôr. Fyzioterapeutické metódy dobre pomáhajú s primárnou formou patológie, na začiatku adolescencie.

Najúčinnejšie nasledujúce metódy:

 • magnetická terapia maternice a príveskov,
 • amplipulse, menovaný pred a počas mesačného krvácania v panvovej oblasti, t
 • anestetická elektrostimulácia,
 • ultrazvuk na bedrovej oblasti.

Po konzultácii s lekárom pre ľahko vyjadrenú patológiu, môžu byť použité aj ľudové prostriedky, ale len v spojení s inými metódami terapie: môže to byť odvar z prasličky, eleganátu a rôznych rastlinných prípravkov.

Prevencia NMC na type algomenorea

V prevencii algomenorey, korekcie životného štýlu, odmietnutia zlých návykov a revízie diéty sú dôležité:

 • žena, ktorá trpí opakovanou bolesťou, by mala úplne prestať fajčiť,
 • je potrebné regulovať pohybové aktivity a šport, vyhýbať sa nadmernému nárastu v druhej polovici cyklu,
 • pozorovať režim práce a odpočinku,
 • obmedziť počet šálok kávy za deň,
 • normalizovať spánok
 • hmotnosť trate
 • zahrnúť do stravy viac rastlinných potravín bohatých na vitamíny a vlákninu,
 • viesť aktívny životný štýl, ísť do bazéna, plávať, vodný aerobik a iné vodné procedúry,
 • snažte sa vyhnúť nervovému a emocionálnemu preťaženiu.

A tu je viac o tom, ako liečiť bakteriálnu vaginózu.

Algomenorea, ktorá nie je systémovým ochorením, môže mať pre ženu veľmi nepríjemné následky. Trvalé cyklické záchvaty bolesti môžu viesť k závažným nervovým poruchám, hormonálnej nerovnováhe. Okrem toho, bolestivé obdobia môžu byť príznakom závažných patológií urogenitálneho systému, preto by sa pri prvých záchvatoch bolesti mali poradiť s odborníkom.

Užitočné video

Príznaky a liečbu algomenorey pozri v tomto videu:

Takmer nepostrehnuteľné, akútna cervicitída môže spôsobiť veľa problémov. Dôvodom sú infekcie, oslabená imunita, ako aj nedodržiavanie hygienických pravidiel. Symptómy sa objavia, ak je cervicitída odrazom inej choroby. Liečba je zložitá.

Pretože 90% ľudí má herpes sám, je prenášané pohlavne alebo cez hlien, exacerbácia môže nastať kedykoľvek. Ak je genitálny herpes diagnostikovaný u žien, nemôže dôjsť k úplnému vyliečeniu. Napriek tomu stojí za to robiť všetko tak, aby sa nezopakovalo.

Akútna adnexitída sa vyvíja v dôsledku podchladenia, baktérií a iných príčin. Symptómy môžu byť skryté aj zjavné. Liečba sa môže vykonávať v nemocnici a doma.

Liečba kvapavky u žien v závislosti od formy - počiatočná, chronická. Niekedy sa naozaj zbavíte len jednej pilulky. V chronickej forme je schéma vybraná z rôznych antibiotík - ceftriaxónu, azitromycínu, bicilínu a iných liekov.

Príčiny dysmenorea

Takýto normálny stav pre dospelú ženu ako menštruáciu sa môže stať nielen nepríjemným zdravotným problémom, ale aj spoločenským významom. Zhoršenie kvality života spojené s dysmenoreou vedie k dočasnej invalidite v 80-85% ženskej populácie, ktorá začína v škole. Medzi mladistvými sa prejavuje výrazný syndróm bolesti počas menštruácie v 40-75% prípadov a každoročne rastie. Takmer každá druhá žena v mladom veku má prejavy dysmenorey, ktorá sa postupne znižuje s vekom alebo úplne zmizne po pôrode. V dospelosti je menštruačná bolesť najčastejšie spojená so získanou patológiou genitálií.

Závažnosť prejavov ochorenia závisí od životných a pracovných podmienok. Ženy, ktoré nedostávajú primeranú výživu a sú zapojené do ťažkej fyzickej práce, vrátane športovkýň, trpia menštruačnou bolesťou oveľa častejšie ako iné. Nepriaznivé vonkajšie faktory môžu tiež viesť k rozvoju patologického procesu. Hypotermia, infekčné ochorenia, zranenia, stresové situácie, operácie na genitáliách často prispievajú k výskytu ochorenia. Škodlivé návyky, najmä závislosť na nikotíne, viackrát zvyšujú riziko dysmenorey v mladom veku.

Existuje genetická predispozícia k rozvoju menštruačných porúch, u asi 30% žien s dysmenorrhea, dcéra trpí rovnakým ochorením. Dôležitú úlohu pri výskyte menštruačnej bolesti zohráva emocionálna zložka. Dievčatá a ženy náchylné na ťažkú ​​depresiu trpia väčšou pravdepodobnosťou dysmenoreou a premenštruačným syndrómom.

Klinické formy

Menštruačné krvácanie veľmi často mení rytmus každodenného života. Niekedy sú „kritické“ dni také kritické, že nútia ženu stráviť niekoľko dní v posteli a trpia bolesťou. V závislosti od intenzity bolesti existujú tri formy ochorenia:

 • Ľahké menštruačné bolesti rušia ženu len prvý deň od začiatku menštruácie, nie sú sprevádzané poruchami autonómie a nevedú k narušeniu vitálnej aktivity. Táto forma ochorenia je najčastejšia u ženskej populácie a napriek pomerne miernemu priebehu, pri absencii náležitej pozornosti na svoje zdravie, sa môže časom zhoršiť.
 • Mierne menštruačné kŕče sa pozorujú niekoľko dní od začiatku menštruácie a sú sprevádzané systémovými poruchami (bolesti hlavy, mdloby, kŕče, nevoľnosť, vracanie, hnačka, časté močenie, nadúvanie, nervozita, nespavosť). Výkonnosť je výrazne znížená a zvyčajne je potrebná medikácia na udržanie plnej aktivity.
 • Ťažké menštruačné bolesti sa vyvíjajú od začiatku menštruácie a trvajú až 5-7 dní, majú výrazný oslabujúci charakter, sprevádzaný celým radom systémových porúch. Účinnosť sa zvyčajne úplne stráca, dokonca aj pri užívaní liekov proti bolesti.

V klinickej praxi sa rozlišuje primárna (spastická) a sekundárna (organická) dysmenorea, ktorá sa vyznačuje vývojovým mechanizmom.Pri primárnej dysmenoree zvyčajne chýba organická gynekologická patológia. Príčinou panvovej bolesti pri sekundárnej dysmenorey sú zápalové alebo neoplastické ochorenia pohlavných orgánov: endometrióza, cysty vaječníkov, chronická salpingitída, oophoritída, adnexitída, adenomyóza, polypóza, cervikálna stenóza, genitálne malformácie, bakteriálne, vírusové a plesňové infekcie. Často tiež vyvoláva vnútromaternicovú antikoncepciu.

Sekundárna dysmenorea

Najčastejšími príčinami sekundárnej dysmenorey sú genitálna endometrióza a chronické zápalové ochorenia reprodukčných orgánov (adnexitis, salpingoophoritis). Mechanizmus bolesti pri sekundárnej dysmenorea nie je veľmi odlišný od mechanizmu primárnej. Hlavným rozdielom je zhoršenie priebehu ochorenia pôsobením morfofunkčných porúch orgánov reprodukčného systému.

Pri zápalových ochoreniach sa uvoľňujú zápalové mediátory, ktoré navyše ovplyvňujú nervové zakončenia počas menštruačného cyklu. So zapojením okolitých orgánov do patologického procesu, adhéznou formou dochádza k fibróze tkaniva, ktorá spôsobuje bolestivosť počas ich vytesňovania a napätia. Počas nádorových procesov a cystických zmien sa okolité tkanivá stláčajú rastúcimi rastmi. Tvorba prekážok v ceste menštruačnej krvi prispieva k jej akumulácii v maternici a spätný tok prebieha cez vajíčkovody s výtokom do dutiny brušnej. Obdobie menštruačného krvácania môže sprevádzať pocit prasknutia, pálenie v dolnej časti brucha a vo vonkajších pohlavných orgánoch, zvýšená bolesť pri zmene polohy tela, ožarovanie dolnej časti chrbta, obličiek, močového mechúra, epigastria, a dokonca aj niekoľko dní po ňom. Mesačne zvyčajne hojné, s veľkým počtom zrazenín, dlhé. Bolesť je častejšie acyklického charakteru a počas celého cyklu sa obáva, zvyšuje sa počas ovulácie as nástupom menštruácie. Vo zvyšku času, neustále ťahanie bolesti v dolnej časti chrbta a dolnej časti brucha, sprevádzané abnormálnymi sekrétmi z genitálneho traktu, do značnej miery vyčerpávajú ženu a pomáhajú znižovať prah bolesti. Jedným z prejavov sekundárnej dysmenorey môže byť dyspareunia (bolesť pri pohlavnom styku), ktorá nepriaznivo ovplyvňuje nielen fyzické, ale aj duševné zdravie ženy.

V prípade chronického recidivujúceho zápalu sa syndróm bolesti môže v predmenštruačnom období mnohonásobne zvyšovať a ustupovať s nástupom menštruácie. Okrem bolesti môže byť pacient znepokojený zvýšením telesnej teploty a účinkami intoxikácie spojenej s exacerbáciou zápalového procesu.

U žien v dospelosti, ktorí trpia dysmenoreou, závisia súvisiace symptómy od jej fyzického stavu a najčastejšie sa týkajú kardiovaskulárneho a nervového systému. Okrem toho sú tieto ženy náchylnejšie na depresívne poruchy a majú výraznú nestabilnú psycho-emocionálnu náladu.

Liečba dysmenorrhea

Liečba bolestivej menštruácie je hlavne farmakologická a je zameraná na korekciu hormonálnych porúch. Bolesť pri dysmenorey je účinne eliminovaná použitím inhibítorov syntézy prostaglandínov a perorálnych kontraceptív. Kombinované hormonálne lieky vytvárajú potrebné zvýšené hladiny progesterónu, ktoré blokujú syntézu prostaglandínov počas menštruačného krvácania. Použitie perorálnych kontraceptív má pozitívny vplyv na rôzne porušovanie menštruačného-ovariálneho cyklu, prispieva k jeho normalizácii, znižuje silu a frekvenciu kontrakcií maternice, znižuje vnútromaternicový tlak, na pozadí ktorého sa zlepšuje prietok krvi do panvových orgánov a dysmenorea zmizne alebo sa stane menej výraznou. Pri predpisovaní liečby mladým ženám však zvážte túžbu otehotnieť v blízkej budúcnosti.

Patogénne liečivá na liečbu dysmenorey sú nesteroidné protizápalové liečivá. Ich pôsobenie je založené na prerušení hlavného spojenia syndrómu bolesti - blokády tvorby prostaglandínov a prozápalových cytokínov. Účinnosť užívania liekov v tejto sérii dosahuje 80%. Okrem toho sa osvedčili celkom dobre ako integrovaná liečba chronických zápalových ochorení. Nedávno sa uprednostňujú selektívne blokátory cyklooxygenázy (nimesulid) pred neselektívnymi blokátormi. Dávkovanie a trvanie liečiva závisí od závažnosti ochorenia a závažnosti symptómov, liečba je predpísaná na prevenciu (niekoľko dní pred nástupom menštruácie) alebo na zmiernenie symptómov (s výskytom bolesti).

Na zníženie kontraktilnej aktivity myometria sa používajú antispazmodiká (no-spa), blokátory kalciových kanálov (verapamil) a horčíkové prípravky (horčík B6). K uvoľneniu hladkých svalov pôsobením týchto liečiv dochádza nielen v maternici, ale aj v iných orgánoch, najmä v žalúdku a črevách, čo vedie k oslabeniu sprievodných príznakov dysmenorey a pozitívneho polysystémového účinku. Vitamíny B majú pozitívny vplyv na nervový systém, zvyšujú odolnosť voči stimulom bolesti.

Metódy psychoterapie a psychocorrection sú pomerne účinné, ovplyvňujú emocionálnu sféru a eliminujú psychologický faktor bolesti. Fyzioterapeutické metódy sú tiež veľmi populárne.

Pri liečení sekundárnej dysmenorey je okrem všetkých vyššie uvedených spôsobov nevyhnutné, aby sa prijali terapeutické opatrenia týkajúce sa základného ochorenia.

Pre prevenciu dysmenorea, mali by ste správne organizovať režim spánku a odpočinku, vyhnúť sa ťažkej fyzickej námahe v druhej polovici menštruačného cyklu, vzdať sa zlé návyky, nie preťaženie, vyhnúť sa nadmernej fyzickej a psychickej záťaži. Dobrá výživa s prevahou potravín obsahujúcich vitamíny B1, B6 a E je jednou z dôležitých zložiek prevencie dysmenorey. Počas mesiaca by sa mali zdržať používania tonických nápojov, čokolády a ťažkých tukových a slaných potravín. Niekoľko dní pred menštruáciou, môžete variť bylinné diuretiká a upokojujúce čaje, oregano, medovka, mäta a harmanček majú dobrý účinok. Triedy s miernou fyzickou námahou, ako je jóga alebo tanec, prispievajú k harmonickému telesnému vývoju, zvyšujú krvný obeh v panve a zabraňujú vzniku hypoxie.

Čo spúšťa / Príčiny Algodysmenorei sekundárne:

Jednou z najčastejších príčin je endometrióza. Bolesť v tejto patológii je však možná počas celého menštruačného cyklu a môže sa zvýšiť 2-3 dni pred menštruáciou. Často nie sú kŕče, ale boľavé ožarovaním rektálnej oblasti. Bolesť nie je sprevádzaná „vegetatívnou búrkou“ (vracanie, nevoľnosť, potenie, hnačka). Gynekologické vyšetrenie, v závislosti od umiestnenia a distribúcie endometrioidných heterotopií, určuje zahusťovanie a bolestivosť sakro-uterinných väzov, bolesť, keď je maternica vytesnená, zväčšenie maternicových príveskov, zmenu v maternici a vaječníkoch pred menštruáciou a ich pokles po jej ukončení.

Ak bežné formy endometriózy nepredstavujú žiadne osobitné ťažkosti pri diagnostike, potom sa takzvané malé formy môžu diagnostikovať len počas laparoskopického vyšetrenia. Frekvencia algomenorea s malými formami endometriózy dosahuje 72%. Táto forma endometriózy má veľmi málo klinických príznakov. Bolesť počas menštruácie je mierna a ženy im často nedávajú veľký význam. Najmä táto forma endometriózy bola diagnostikovaná v posledných rokoch pri skúmaní žien trpiacich neplodnosťou.

Algomenorea sa môže vyskytnúť u žien užívajúcich vnútromaternicové antikoncepcie (IUD). U týchto žien je koncentrácia prostaglandínov v endometriu významne zvýšená a jasne koreluje s obsahom makrofágov v endometriu pri použití IUD. Keď IUD obsahujúca progesterón (napríklad progestagén), nie je pozorovaná algomenorea. To je vysvetlené znížením kontraktilnej aktivity maternice pod vplyvom hormónu žltého tela.

Menštruácia je sprevádzaná ostrou kŕčovou bolesťou v submukóznom myóme maternice. Bolesť sa tiež vyskytuje v tzv. Nazálnych myomatóznych uzlinách, keď uzol dosiahne vnútorný os a kontrakcie maternice sú tlačené cez kanál krčka maternice.

Príčinou bolesti počas menštruácie môžu byť slzy chrbta širokého väziva maternice (Alain-Masters syndróm) a panvové kŕčové žily. Slzy zadného letáku širokého väziva sa vyskytujú počas traumatickej práce (veľký plod, rýchle dodanie, uloženie pôrodníckych klieští), s hrubým rozšírením krčka maternice počas artifactual potratu alebo diagnostickej kyretáže maternicovej sliznice. Kŕčové žily panvy môžu byť výsledkom zápalových a adhezívnych procesov a tehotenstva, ktoré porušujú krvný obeh v panvových orgánoch. Systémový proces je možný, pretože ženy s kŕčovými žilami panvy majú často rozšírené hemoroidné žily a žily dolných končatín.

Sekundárna algomenorea je pozorovaná u žien s genitálnymi malformáciami, ktoré bránia prúdeniu menštruačnej krvi (dodatočný uzavretý maternicový roh, dodatočná uzavretá vagína atď.). S malformáciami genitálií sa s menštruáciou zvyšuje bolesť menštruácie, pacienti sú zvyčajne v mladom veku.

Chronické zápalové procesy v malej panve s tvorbou adhézií medzi peritoneálnym krytom maternice a priľahlými orgánmi môžu byť jednou z príčin sekundárnej algodimenorrhea. Vaginálne vyšetrenie panvových orgánov môže odhaliť citlivosť, zvýšenie maternice a jej obmedzenú pohyblivosť.

Diagnóza sekundárnej Algodismenorea:

Príčiny bolestivej menštruácie sú stanovené starostlivo zozbieranou históriou, pričom sa berie do úvahy vek pacienta a prenášajú sa gynekologické ochorenia.

V diferenciálnej diagnostike primárnej a sekundárnej algodimenorrhea je dôležitý ultrazvuk, ktorý umožňuje diagnostikovať rôzne vnútromaternicové patológie. Použitie kontrastnej látky pri transvaginálnej ultrasonografii (hydrosonografia) pomáha diagnostikovať intrauterinnú patológiu. Presnejšia diagnostika malformácií maternice, ktoré bránia prúdeniu menštruačnej krvi, poskytuje röntgenové vyšetrenie maternice so zavedením kontrastnej látky - hysterosalpingografie.

Hysteroskopia a laparoskopia sa používajú nielen na diagnostické účely, ale aj na terapeutické účely. Laparoskopia je často jedinou metódou diagnostiky malých foriem vonkajšej endometriózy, kŕčových žíl panvy, adhézií, prasknutia listov širokých väzov.

Liečba sekundárnej sekundárnej krvácania:

Liečba sekundárnej algomenorea je určená organickou patológiou reprodukčného systému, čo má za následok sekundárnu algomenorea.

Organické ochorenia reprodukčného systému, ktoré vedú k sekundárnej dysmenoree, často vyžadujú chirurgickú liečbu.

Liečba malformácií maternice a pošvy. Včasná detekcia a liečba malformácií maternice a pošvy zabraňujú retrográdnemu odlievaniu menštruačnej krvi do brušnej dutiny a vzniku endometriózy. Endoskopia (hysteroskopia) umožňuje chirurgickú disekciu vnútromaternicového septa transcervikálne, cez operačný kanál endoskopu alebo hysteroresectoskop.

Pri nešpecifikovanej diagnóze je dlhodobé užívanie analgetík a sedatív neprijateľné.

Ktorí lekári majú byť konzultovaní, ak máte sekundárnu Algodysmenorrhea:

Trápi vás niečo? Chcete vedieť podrobnejšie informácie o sekundárnej Algodysmenorrhea, jej príčinách, symptómoch, spôsoboch liečby a prevencie, priebehu choroby a diéte po nej? Alebo potrebujete inšpekciu? Môžete dohodnúť sa s lekárom - klinika eurolaboratórium vždy k vašim službám! Najlepší lekári vás preskúmajú, preskúmajú vonkajšie znaky a pomôžu vám identifikovať chorobu podľa príznakov, konzultujú vás a poskytnú vám potrebnú pomoc a diagnostiku. Môžete tiež zavolajte lekára doma, klinika eurolaboratórium otvorené pre vás nepretržite.

Ako kontaktovať kliniku:
Telefónne číslo našej kliniky v Kyjeve: (+38 044) 206-20-00 (multikanálové). Tajomník kliniky si vyberie vhodný deň a čas návštevy u lekára. Tu sú zobrazené naše súradnice a smery. Podrobnejšie sa pozrite na všetky služby kliniky na jej osobnej stránke.

Ak ste dokončili akýkoľvek výskum Uistite sa, že ich výsledky konzultujete s lekárom. Ak štúdie neboli vykonané, urobíme všetko potrebné na našej klinike alebo s našimi kolegami na iných klinikách.

Myslíte si? Musíte byť veľmi opatrní na svoje celkové zdravie. Ľudia nevenujú dostatočnú pozornosť príznaky ochorenia a neuvedomujú si, že tieto choroby môžu byť život ohrozujúce. Existuje mnoho chorôb, ktoré sa najprv v našom tele neprejavujú, ale nakoniec sa ukazuje, že sú nanešťastie už príliš neskoro na to, aby sa mohli liečiť. Každá choroba má svoje špecifické príznaky, charakteristické vonkajšie prejavy - tzv príznaky ochorenia, Identifikácia symptómov je prvým krokom v diagnostike ochorení všeobecne. K tomu stačí niekoľkokrát ročne. vyšetriť lekáromnielen na zabránenie strašnej chorobe, ale aj na udržanie zdravej mysle v tele av tele ako celku.

Ak chcete položiť otázku lekárovi - použite sekciu online konzultácie, možno nájdete odpovede na vaše otázky a prečítajte si ich tipy pre vlastnú starostlivosť, Ak máte záujem o recenzie o klinikách a lekároch - skúste nájsť informácie, ktoré potrebujete v časti Všetky lieky. Zaregistrujte sa aj na lekárskom portáli. eurolaboratórium, aby boli neustále aktualizované najnovšími správami a aktualizáciami na stránke, ktoré vám budú automaticky zaslané poštou.

Príčiny Algomenorea

Menštruačný cyklus je tvorený za účasti všetkých najdôležitejších systémov tela, takže príčina algomenorrhea môže byť ako v maternici a prívesky, a ďaleko za genitálií.

Sekundárna algomenorea sa objavuje po období normálnych období a je vždy spojená s gynekologickou patológiou. Nachádza sa medzi príznakmi vonkajšej alebo vnútornej endometriózy, infekčných zápalových procesov panvovej oblasti (endometritída, salpingo-oophoritída), submukóznych (submukóznych) maternicových fibroidov, endometriálnych polypov, adhézií a iných ochorení. Sú príčinou menštruačnej bolesti. Existujú prípady algomenorea na pozadí vnútromaternicového zariadenia.

Algomenorea u adolescentov má primárny charakter, objavuje sa v prvých menštruačných obdobiach so „zdravou“ maternicou a príveskami. Jeho príčiny sa zvyčajne klasifikujú do skupín:

- Mechanické: menštruačná bolesť môže byť spojená s malformáciami genitálií: čiastočná alebo úplná fúzia (atresia) krčka maternice, nesprávna poloha maternice alebo jej zaostalosť. Prítomnosť abnormalít vo vývoji genitálií vedie k obtiažnosti voľného toku menštruačnej krvi, akumuluje sa v dutine maternice, napína sa a vyvoláva bolesť.

- Endokrinné: nadmerné zníženie svalov maternice, ktoré vedie k ischémii, je spojené so zhoršenou syntézou prostaglandínov, biologicky aktívnych zlúčenín, ktoré regulujú kontraktilitu hladkých svalov.

- Hormonálne: algodysmenorea sa často objavuje na pozadí hormonálnej dysfunkcie v prípade nedostatočnosti druhej (luteálnej) fázy. Výskyt bolesti je spôsobený nadmerným vplyvom estrogénu s nedostatočnou koncentráciou progesterónu.

- Ústavné: so sexuálnym infantilizmom je maternica hypoplastická a jej svaly sú nedostatočne vyvinuté a zle sa natiahnu kvôli hromadeniu menštruačnej krvi.

- Neuropsychogénne: bolestivá menštruácia sa často objavuje u dievčat s labilnou psychikou a nízkym prahom bolesti.

Treba poznamenať, že koncepcia bolesti počas menštruácie u rôznych pacientov nie je rovnaká. Je určený individuálnym prahom bolesti. Ak vyšetrenie pacienta s algodimenorrhea neodhalili organickú patológiu, žiadne súvisiace systémové príznaky a progresiu intenzity bolesti, môžeme hovoriť o fyziologických vlastnostiach vnímania bolesti.

Symptómy a príznaky algomenorea

Primárna algomenorea je častejšie diagnostikovaná u mladých žien a dievčat astenickej fyziky, ktorí majú podváhu a labilitu. Sekundárne menštruačné bolesti sú viac charakteristické pre pacientov, ktorí prekonali 40-ročnú hranicu, ktorá má v anamnéze potraty, gynekologické ochorenia a operácie, ktoré dlhodobo trpia neplodnosťou.

Ako už bolo uvedené, primárna a sekundárna algodysmenorea majú niekoľko významných rozdielov pre diagnózu:

- Čas vzhľadu a veku pacientov.Menštruačná bolesť primárnej genézy nastáva v období od prvej menštruácie až do vytvorenia úplného dvojfázového cyklu s ovuláciou. Toto obdobie zvyčajne nepresahuje jeden a pol roka.

Sekundárna algomenorea sa prejavuje u viac dospelých žien a vždy predchádza obdobie normálnych menštruačných cyklov.

- Prítomnosť sprievodnej gynekologickej patológie. Primárna algomenorea označuje funkčné stavy a nemá žiadne organické príčiny. Pri skúmaní dievčat s primárnymi menštruačnými bolesťami sa nezistia gynekologické ochorenia, ale diagnostikujú sa početné systémové (negenitálne) poruchy funkčnej povahy. Pre každého druhého pacienta je charakteristická kombinácia menštruačnej bolesti a symptómov predmenštruačného syndrómu (PMS).

Sekundárna algomenorea je vždy sprevádzaná príznakmi organickej lézie genitálií a je považovaná za jeden z jej symptómov.

- Známky systémovej dysfunkcie. Primárna algomenorea je vždy spojená s klinickými prejavmi narušenia metabolických, endokrinných, nervových, vegetatívnych a psychoemotívnych systémov. Sekundárna algesmenorea môže byť tiež sprevádzaná takýmto porušovaním, ale vždy sa objaví na pozadí hlavného gynekologického ochorenia.

Vedúcim, stálym klinickým príznakom algomenorey akéhokoľvek pôvodu je menštruačná bolesť. Spravidla začínajú v predvečer (12 hodín) nasledujúcej menštruácie alebo sa zhodujú s nástupom menštruačného krvácania. Trvanie bolesti sa zvyčajne líši v priebehu dvoch hodín a dvoch dní, niekedy bolesť sprevádza celú menštruáciu.

Bolestivý syndróm môže udržiavať intenzitu a trvanie mnoho rokov bez progresie, v takom prípade sa algodismenorea považuje za kompenzovanú.

Niekedy sa charakter bolesti v priebehu času zhoršuje, objavujú sa sprievodné patologické klinické symptómy a potom sa algomenorea mení na výtok dekompenzovanej choroby.

Menštruačné bolesti sú tiež klasifikované podľa závažnosti.

Prvý, ľahký stupeň algomenorea je charakterizovaný miernou bolesťou panvy počas menštruačného krvácania. Bolestivé pocity pacientov sú zvyčajne charakterizované ako ťahanie, boľavé a krátke trvanie, niekedy sú spojené s obvyklým nepohodlím počas menštruačného obdobia, ktoré nenarušuje obvyklý rytmus života. Anestetiká tablety s algomenorrhea prvého typu nie sú potrebné. Tento stupeň ochorenia často nemá tendenciu napredovať. Pacienti často vnímajú takúto algodismenorea ako pravidelnú menštruáciu a ak sa ich symptómy časom nezhoršia, nehľadajte pomoc špecialistu.

Mierny, druhý stupeň stupňa algomenorea sa prejavuje intenzívnejšou bolesťou panvy v kombinácii s inými systémovými príznakmi. Ak je algomenorea sekundárna, spolu s panvovou bolesťou, objavia sa príznaky základného ochorenia. Bolesť ovplyvňuje blaho pacienta, a preto si vyžaduje lekársku opravu. Konvenčné lieky proti bolesti algodmenorea druhého stupňa rýchlo zmierňujú bolesť a majú pozitívny vplyv na celkovú pohodu.

Tretí, závažný stupeň algomenorea je charakterizovaný neznesiteľnými menštruačnými bolesťami na pozadí závažných systémových porúch. Pacient stráca možnosť viesť známy život, je nútený stráviť celý čas v posteli. Nezávisle užívané tabletky s algomenorrhea ťažké neprináša úľavu.

Diagnóza príčin algomenorrhea začína hľadaním organických príčin. Po štúdiu sťažností a gynekologických vyšetrení sa uskutočnil laboratórny výskum. Zahŕňa testy (šmuhy, plodiny a iné) na prítomnosť infekcie a štúdium obsahu hlavných hormónov (FSH, LH, estrogény, progesterón a ďalšie). Za účelom zhodnotenia stavu maternice a príveskov, ako aj zhodnotenia stavu priľahlých panvových orgánov sa vykonávajú ultrazvukové vyšetrenie a hysteroskopia. V ťažkých klinických situáciách sa vyžaduje diagnostická laparoskopia.

Ak sa po úplnom diagnostickom vyhľadávaní nezistí žiadna organická gynekologická patológia, algodismenorea súvisí s fyziologickou poruchou a považuje sa za primárnu.

Liečba Algomenorea

Prístup k liečbe primárnej a sekundárnej algomenorey je nerovnomerný. Aby sa eliminovala sekundárna algodysmenorea, je nevyhnutné liečiť základné ochorenie, počas obdobia liečby sa menštruačné bolesti zmierňujú liekmi proti bolesti.

Primárna liečba algodimenorea zahŕňa korekciu všetkých existujúcich systémových porúch, preto je to dlhý proces. Univerzálny liečebný režim neexistuje, pre každého pacienta sa zostavuje osobne podľa stupňa bolesti a povahy sprievodných systémových prejavov.

Na liečbu primárnej algomenorea používajte:

- Nesteroidné protizápalové lieky: Nimesil, Naproxen, Indometacin, Ibuprofen, Aspirín a podobne. Blokujú nadmernú syntézu prostaglandínov, čím znižujú intenzitu bolesti. V prípade intenzívnej bolesti sa odporúča predpísať tieto prostriedky dva dni pred začiatkom mesiaca, aby sa zabránilo silnej bolesti.

- Analgetiká a antispasmodiká na priame účinky na maternicové svaly: No-shpa, Baralgin, Spazmalgon a analógy.

- Vitamíny "Unicap", "Multitabs", "Dekamevit".

- Upokojujúce a sedatíva: Tazepam, valeriánska tinktúra a iné.

- Antioxidanty: vitamín E v nepretržitom režime na dlhú dobu.

- Prípravky na báze horečnatých solí: Magne-B6 a analógy. Je dokázané, že horčík sa podieľa na prenose nervových impulzov a na vzniku mechanizmu svalovej kontrakcie av primárnej algomenorey je nedostatok.

- Hormonálne lieky. Určený pre dievčatá s príznakmi hormonálnej dysfunkcie a nedostatočnosťou luteálnej fázy cyklu. Najprv sa vykoná hormonálne vyšetrenie a menštruačný cyklus sa upraví podľa jeho záveru.

Ak množstvo estrogénu zostáva v normálnom rozmedzí, nedostatok luteálnej fázy je kompenzovaný gestagénmi. Ťažká algomenorea na pozadí nadmerného estrogénu vyžaduje menovanie monofázických hormonálnych látok: Logest, Lindinet, Janine a podobne.

Popularita homeopatickej liečby primárnej algomenorey rastie. Fyzioterapia sa tiež používa v spojení s liekmi.

Správne zvolená taktika liečby pomáha pacientom zmierniť menštruačnú bolesť.

Pin
Send
Share
Send
Send