Zdravie

VÝŽIVA POČAS POLYCYSTÓZY PREARIÁNOV: AKO ZNÍŽIŤ HMOTNOSŤ POČAS PCOS

Pin
Send
Share
Send
Send


Polycystický vaječník je jednou z najzávažnejších ženských chorôb, ktoré môžu viesť k neplodnosti. A rovnako ako väčšina z týchto ochorení sa lieči hlavne liekmi.

Avšak, mnoho žien, ktoré požiadali o lekára o tom ani podozrenie, že boj proti chorobe môže byť tiež vykonaná s pomocou správnej výživy. Diéta pre polycystické vaječníky je neoddeliteľnou súčasťou modernej liečby tohto ochorenia.

Môže sa vyliečiť a ako?

Moderná medicína však nie je schopná úplne vyliečiť ženu z tohto ochorenia. Je však celkom možné pomôcť mu tlmiť a vrátiť prirodzenú funkciu pôrodu. Lekárska pomoc Ukazuje sa v niekoľkých smeroch:

 • hormonálne lieky - najčastejšie sú to lieky, ktoré stimulujú ovuláciu,
 • látky znižujúce cukor - teda hladina inzulínu v krvi klesá a už neaktivuje zvýšenú aktivitu nadobličiek, čo vedie k tvorbe cyst,
 • vymenovanie vitamínov.

V prípadoch neproduktivity uvedených metód liečby môže byť predpísaný laparoskopický chirurgický zákrok. Operácia však nejakú dobu trvá odstraňuje len následky ochoreniaale nie samotná choroba.

Ako laparoskopia vaječníkov, prečítajte si náš článok.

Ale diéta, ak je dlhodobo sledovaná, je tiež schopná dlhodobo potlačiť chorobu, ako sa hovorí.

Zásady výživy

Základným pravidlom je, že menu by malo mať rovnaké množstvo bielkovín a sacharidov, čo normalizuje metabolizmus.

Sacharidy by mali byť pomaly stráviteľné (banány sú v tomto ohľade dobré), je lepšie úplne vylúčiť koláče. Pomalé štiepenie sacharidov prispeje k rovnomernej produkcii inzulínu v optimálnych množstvách.

Hlavné smerovanie takejto diéty - normalizácia glukózy v krvi a úbytok hmotnosti.

Existuje tabuľka potravín s glykemickým indexom. Ak majú index nižší ako 50, používajte ich bez obmedzenia až do výšky 70 - doprajte si iba príležitostne, nad 70 - takéto výrobky úplne odmietnuť.

Pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať každý deň, sú jednoduché:

 1. je žiaduce, aby sa po prebudení mali raňajky
 2. neľutujte čas na druhé raňajky. Mať trochu podporované telo v prestávke medzi obedom a raňajkami, budete sa zbaviť prejedania v popoludňajších hodinách,
 3. obed môže byť rôzny, ale nie bohatý,
 4. Nezabudnite na popoludňajšie občerstvenie, najlepšie z ovocia,
 5. večera je vhodnejšia ako zelenina alebo ryby,
 6. pred spaním vypite pohár čerstvého kefíru alebo varentsy. Predpokladá sa, že včerajšie varenety strácajú väčšinu svojich prospešných vlastností.

V prípade polycystického ochorenia je obmedzenie potravy po 18 hodinách škodlivé.

Toto narušuje metabolické procesy a môže spúšťať uvoľňovanie inzulínu. ale niekde hodinu pred spaním je žiaduce odmietnuť jedlo.

Čo možno jesť?

zoznam pomerne rozsiahle aj pre gurmánov:

 • ryby sú chudé, morské, - v sladkovodných obyvateľoch, dokonca aj v malom rúchu, obsahuje veľa tuku,
 • tzv. chudé mäso - hovädzie a kuracie mäso,
 • zelenina - paradajky, uhorky, paprika, cibuľa, cesnak, kapusta - všetko, čo rastie v ruských zeleninových záhradách, ale nie v iných klimatických zónach,
 • to isté platí aj pre greeny
 • nízkotučné mliečne výrobky vrátane jogurtov, ale bez prísad, t
 • ovocie - do našich jabĺk a hrušiek sa môže pridávať kivi, pomaranč a grapefruit,
 • obilniny okrem prosa a krupice, t
 • strukoviny,
 • huby,
 • sladkostí, malo by sa uprednostniť želé, kompót zo sušeného ovocia bez cukru. Sušené ovocie samotné je tiež užitočné.

 • zemiaky,
 • rafinované oleje rastlinného pôvodu, t
 • biely chlieb, najmä z prvotriednej múky,
 • proso a krupica,
 • sadlo, tuky, margarín,
 • tuky a najmä údené klobásy,
 • med
 • pečené,
 • čokoláda,
 • výrobky rýchleho občerstvenia.
 • na obsah ↑

  Vzorové menu pre daný deň

  raňajky:

  • sendvič s čiernym chlebom s tvarohom a zelenými,
  • paradajkový a zeleninový šalát
  • odvar z divokej ruže.

  2. raňajky: jablko, hruška alebo grapefruit, môžete niekoľko stredne veľkých sliviek.

  obed:

  • chudý boršč s fazuľou,
  • kuracie alebo morčacie karbonátky,
  • pohánková kaša varená,
  • čaj bez cukru.

  Čas na čaj: bez bobúľovej peny.

  večera:

  • pilaf s morskými plodmi a leštenou ryžou,
  • kompot zo sušeného ovocia bez cukru.

  Pred odchodom do postele - pohár kefíru.

  Ako schudnúť s polycystic?

  Diéta, ktorú ste už čítali, môže mať požadovaný účinok. už v prvom týždni, Ak sa však pokúsite schudnúť, nezabudnite dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • nesnažia sa vyhladovať hladom, len zhoršia priebeh choroby, aj keď môžete schudnúť,
 • konzumovať vyváženým spôsobom. Odmietnutie uhľohydrátov, ktoré poskytujú mnoho diét na zníženie hmotnosti, s polycystickým je prísne zakázané,
 • viesť záznamy o potravinách konzumovaných denne, ich kalóriách a počte glykemického indexu. Je lepšie mať na to špeciálny notebook.
 • Skombinujte svoju stravu s dostupným cvičením.

  Ľanové semeno - liečiteľ choroby

  Z ľudových prostriedkov pre polycystických vaječníkov, je najefektívnejšie ľanové semeno, Pite dve polievkové lyžice ľanového oleja deň za týždeň, a zlepšenie príde. Pomáha a odvar zo semien v kvalite čaju, ale musí byť dobre filtrované.

  Bolo dokázané, že tento liek, okrem iného, ​​posilňuje imunitný systém a účinne bojuje s depresiouktorý niekedy sprevádza túto chorobu.

  Pred začatím liečby touto metódou sa poraďte so svojím lekárom. Je nežiaduce používať ľanové semeno v niektorých štádiách ochorenia.

  Takže ženy si musia pamätať: toto ochorenie nie je trestom pre konečnú bezdetnosť. Je len potrebné veriť v liečenie, dodržiavať odporúčania lekára a nezanedbávať diétu. Ako vidíte, jeho dodržiavanie je jednou z dôležitých etáp na ceste k obnove.

  Či je nutná operácia v prípade polycystických vaječníkov, ktoré sa dozvedáme z videa:

  AKO POŠKODIŤ PRI POLYKYSTÓZI OVARIÁNOV: PRÍČINY OBESNOSTI

  Endokrinológovia ako prvý poradia pacientom s PCOS a nadváhou schudnúť. Nie je to však vždy jednoduché z niekoľkých dôvodov.

  1. Inzulín a cukor by mali byť normálne.

  Vysoký testosterón, ktorý sa často nachádza v PCOS, je často spojený s inzulínovou rezistenciou. Takáto hormonálna nerovnováha môže viesť k hromadeniu tuku v bruchu. Ďalší nárast telesnej hmotnosti ďalej zvyšuje toleranciu na inzulín, čo prispieva k zvýšeniu produkcie testosterónu. Výsledkom je začarovaný kruh, ktorý môže viesť k cukrovke. Aby mohlo dôjsť k takémuto závažnému narušeniu endokrinného systému, je potrebné pravidelne merať glukózu a inzulín v krvi a v prípade potreby glykovaný hemoglobín. Ak je pre ženu s polycystickými vaječníkmi ťažké schudnúť práve z tohto dôvodu, lekár môže predpísať liek s metformínom alebo špeciálnymi doplnkami, ako je inozitol. Okrem toho sú užitočné niektoré rastlinné látky, ako je škorica, ako aj určité vitamíny a minerály (vitamín D, chróm).

  PCOS sa často kombinuje s pomalším metabolizmom. Tieto dievčatá potrebujú v priemere 400 kalórií denne menej ako zdravé ženy. "Všetky extra kalórie budú uložené a uložené vo forme telesného tuku," hovoria odborníci. Diéta bohatá na potraviny s nízkym glykemickým indexom nebude dramaticky zvyšovať hladinu cukru v krvi a spôsobí chuť na jedlo čoskoro po jedle. To je jeden z najlepších spôsobov, ako sa vyrovnať s prírastkom hmotnosti.

  Cvičenie tesne pred jedlom môže tiež zlepšiť metabolizmus, niektorí odborníci hovoria. Odporúčajú tréning pred alebo po jedle, pričom venujú osobitnú pozornosť intervalovému zaťaženiu, pri ktorom sa vykonávajú krátke, intenzívne cvičenia.

  To je veril, že telo zdravej ženy po prebudení v dopoludňajších hodinách začne spaľovať tuk získať potrebnú energiu. V prípade polycystických vaječníkov je telo naprogramované tak, aby sa zachovalo a to sa nevyskytuje. V dôsledku toho musí žena aplikovať dvakrát viac úsilia na spaľovanie tukov a schudnúť.

  Dva málo známe hormóny ghrelín a leptín ovplyvňujú chuť do jedla a pocit plnosti, zlyhania v ich práci môžu tiež narušiť schudnutie. Leptín je produkovaný tukovými bunkami tela a potláča chuť do jedla. Čím vyššia je hmotnosť a množstvo tuku, tým vyššia je hladina tohto hormónu. Zdá sa, že veľké množstvo leptínu je dobré, pretože táto látka kontroluje a potláča pocit hladu. Mnohí ľudia s nadváhou však prestanú reagovať na signály leptínu a v skutočnosti sa na ne stanú necitliví. Toto je potvrdené experimentmi na zvieratách. Takže v jednej štúdii vedci poskytli leptín krysám, čo skutočne viedlo k tomu, že hlodavce jedli menej - hormón pracoval. Tento efekt však trval len asi dva týždne. Potom sa u potkanov vyvinula rezistencia na leptín potlačujúci chuť do jedla.

  Niektorí výskumníci tiež veria, že leptín pomáha regulovať iný hormón, ghrelín. Táto látka zvyšuje chuť do jedla. Keď žena s polycystickými vaječníkmi chce schudnúť a začne jesť menej, tento hormón stúpa. Pri prejedaní sa naopak začína klesať. Najvyšší ghrelín sa zvyčajne pozoruje s anorexiou a najmenší s obezitou. Nemeckí vedci navrhli, že úroveň tejto látky zohráva veľkú úlohu v tom, ako rýchlo sa hlad po návrate do jedla vracia. Typicky, obsah ghrelínu prudko stúpa pred jedlom a potom po nasýtení klesne asi o tri hodiny.

  Ako môžete ovplyvniť hormóny hladu? Výskumníci zistili, že strava bohatá na „dobré“ sacharidy (ako sú celé zrná) a diéta s vysokým obsahom bielkovín potláčajú ghrelín účinnejšie ako diéta s veľkým množstvom tuku. Častejšie, ale menšie jedlá počas dňa tiež pomáhajú udržiavať cukor a inzulín a ghrelín s leptínom pod kontrolou.

  Okrem toho hladiny týchto dvoch hormónov môžu ovplyvniť nielen jedlo, ale aj spánok. Keď je človek hore, leptín kvapky. V dôsledku toho, nasledujúci deň, hlad je viac akútny ako obvykle, a spokojnosť po jedle je vyššia. To môže ľahko viesť k prejedaniu a spotrebovaniu väčšieho množstva potravy, než je potrebné na udržanie energie. Tiež, keď človek nemá dostatok spánku, ghrelín hormón stúpa, čo stimuluje chuť k jedlu. Kombinácia týchto dvoch účinkov - zníženie leptínu a zvýšenie ghrelínu - v kombinácii s nedostatkom spánku môžu vytvoriť predpoklady pre trvalý prírastok hmotnosti.

  SPRÁVNE POTRAVINY S POLYCYSTICKÝMI OVARRMI

  Ak chcete schudnúť, PCOS odporúča jesť celé organické potraviny a nahradiť rafinované sacharidy komplexné, vláknité. Príkladmi komplexných sacharidov sú pšenica, celé zrná, hnedá ryža a ovos. Strava bohatá na tieto potraviny pomáha znižovať krvný tlak, hmotnosť a hladinu cukru v krvi. Z rovnakého dôvodu by ženy so syndrómom polycystických vaječníkov mali jesť veľa ovocia a zeleniny.

  Takmer každý produkt, ktorý môže zhoršiť stav, má zdravší, výhodnejší náprotivok. Napríklad typický sendvič s maslom alebo margarínom môže byť nahradený celozrnným chlebom s olivovým olejom alebo avokádom.

  Čo môžete jesť s polycystickými vaječníkmi: správna výživa

  Protizápalové potraviny, ako sú listové zelené a zdravé omega-3 tuky, ako napríklad chia a ľanové semená, vlašské orechy, losos a tuniak, môžu znížiť zápal spôsobený prebytkom inzulínu.

  Diéta, ktorá obsahuje príliš veľa nasýtených a trans tukov, môže viesť k nárastu hmotnosti, zvýšenému krvnému tlaku a vysokému cholesterolu. Zlé potraviny by sa mali nahradiť zdravými nenasýtenými tukmi, ako je olivový olej, avokádo, orechy. Celkovo je potrebné konzumovať od 30 do 45 ml (2-3 lyžice) zdravých tukov každý deň.

  Jesť viac vlákniny môže udržať hladinu cukru v krvi normálne a znížiť hladinu cholesterolu. Okrem toho vytvára pocit plnosti, ktorý pomáha zabrániť prejedaniu. Norm - 21 - 25 gramov vlákniny denne. Príklady užitočných produktov:

  1. Ovocie - bobule, figy, hrušky, pomaranče, kivi.
  2. Zelenina - hrášok, cuketa, špenát, kapusta, brokolica.
  3. Celé zrná - ovos, hnedá ryža, jačmeň, pohánka.
  4. Strukoviny - šošovica, cícer, fazuľa.
  5. Orechy a semená - mandle, ľan, slnečnica.
  • proteín

  Podobne ako vláknina, aj bielkovina vám pomáha cítiť sa dlhšie. To je skvelý spôsob, ako schudnúť a kontrolovať hmotnosť s PCOS. Každé jedlo by malo obsahovať malú časť bielkovín - kuracie, morčacie, hovädzie mäso alebo ryby. Ak je to potrebné, alebo pre rôzne diéty, živočíšne bielkoviny môžu byť nahradené rastlinnými - strukovinami, sójovými bôbmi, orechmi, semenami. Mlieko a jogurt sú tiež zdrojom bielkovín.

  Vzorové menu (možnosť) pre PCOS:

  • Raňajky: 2 vajcia, zelenina, celozrnný chlieb,
  • Snack: syr alebo jogurt, ovocie,
  • Obed: kus rybej a zeleninovej polievky,
  • Snack: časť orechov,
  • Večera: 120 g lososa, zeleniny s olivovým olejom.

  Aj počas dňa musíte piť dostatok vody a tekutín. Okrem toho to pomôže kontrolovať hlad.

  Čo nie je jesť s polycystickými vaječníkmi: jedlo, ktoré bolí

  Telo nepremieňa potraviny na energiu v dôsledku inzulínovej rezistencie, čo vyvoláva zvýšenie chuti do jedla a túžby po jedle. Potraviny bohaté na rafinované sacharidy a cukry môžu spôsobiť rýchly nárast inzulínu v krvi, čo tiež zvýši hmotnosť, čo sťažuje schudnutie. Okrem toho, v prípade polycystických vaječníkov by ste mali vylúčiť spracované potraviny, ktoré môžu obsahovať rafinované sacharidy, ako je mäso v konzervách, rýchle občerstvenie, hranolky a cukríky. Aby ste dodržiavali princípy správnej výživy, mali by ste sa tiež vyvarovať nasýtených tukov a trans-tukov, ktoré môžu tiež zvýšiť cholesterol, hmotnosť a riziko vzniku srdcových ochorení. Škodlivé je aj jedlo z múky a veľké množstvo soli.

  Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť polycystickými vaječníkmi:

  1. Spracované potraviny, ktoré obsahujú veľa rafinovaných sacharidov: všetko vyrobené z bielej rafinovanej múky.
  2. Nápoje, dezerty, občerstvenie s množstvom cukrov alebo sladidiel (sacharóza, dextróza, fruktóza, náhrady).
  3. Výrobky, ktoré vyvolávajú zápal (napríklad klobása, margarín, rýchle občerstvenie).

  Všetko, čo sa nehodí, môže byť nahradené zdravším jedlom. Napríklad namiesto cestovín z pšeničnej múky použite šošovkovú pastu.

  Nie je potrebné úplne sa vzdať sacharidov

  Sacharidy sú nevyhnutné pre telo na kŕmenie svalov a spaľovanie tukov. Ak chcete schudnúť, ženy s polycystickými vaječníkmi ich nemusia úplne vylúčiť zo svojej stravy. Nedostatok týchto látok môže znížiť hladinu energie a spomaliť metabolizmus. 30 - 40% sacharidov v celkovom množstve kalórií alebo približne 100 - 140 gramov denne, v závislosti od veku a úrovne aktivity, podporí trvalú stratu tuku. V potravinovom vyjadrení to možno preložiť do 20 - 30 g sacharidov na raňajky a obed, zatiaľ čo je lepšie večer užívať bielkoviny a zeleninu, vyhýbať sa ťažkým jedlám, ako je ryža a cestoviny.

  NAPÁJANIE PRI SPEAKOVANÍ: AKO ZNÍŽIŤ HMOTNOSŤ

  Diéta pre polycystické vaječníky: 7 dôležitých pravidiel pri príprave menu.

  Diéta s nízkym glykemickým indexom (GI, GI) pomáha schudnúť a udržiava inzulín na normálnej úrovni. GI je indikátorom toho, ako rýchlo sa hladina cukru v krvi zvýši po jedle. Nízka GI diéta sa skladá z potravín, ktoré pomaly zvyšujú cukor, ktorý pomáha predchádzať náhlym inzulínovým hrotom. To je dôležité najmä u žien s polycystickými vaječníkmi a inzulínovou rezistenciou.

  Diéta s nízkym glykemickým indexom sa zvyčajne skladá z ovocia a zeleniny, celých zŕn, bielkovín a zdravých tukov. Väčšina spracovaných potravín je vylúčená, vrátane sladkých nápojov.

  Jedna štúdia ukázala, že u 95% žien s diétou s nízkym GI sa menštruácia stala pravidelnejšou a úbytok hmotnosti bol väčší. Táto diéta je účinnejšia v porovnaní s bežnou diétou na chudnutie. Ďalšia štúdia zahŕňajúca 60 žien s nadváhou a PCOS ukázala, že nízka GI výživa môže pomôcť obnoviť nepravidelné obdobia, znížiť zápalové markery a zlepšiť citlivosť na inzulín.

  Výskum ukázal, že výdatné, bohaté raňajky a ľahký obed a večera môžu vyvážiť hormóny a zlepšiť priebeh ochorenia. Ženy s PCOS a normálnym BMI, ktorí konzumujú takmer polovicu denných kalórií pri raňajkách, znižujú hladiny inzulínu o 8% a hladiny testosterónu o 50% počas 90 dní. Okrem toho sú o 30% pravdepodobnejšie, že ovulujú ako ženy, ktoré jedia málo na raňajky a majú plné jedlo.

  Zvýšenie veľkosti raňajok bez zníženia množstva večere, pravdepodobne povedie len k priberaniu na váhe a nepomôže schudnúť.

  Tieto pozitívne výsledky ukázala iba jedna štúdia s účasťou 60 žien. Ak chcete dokázať výhody vysokokalorických raňajok z vedeckého hľadiska, možno budete potrebovať ďalšie pokusy.

  1. Zdravé tuky

  Адекватный запас здоровых жиров, включая жирные омега-3 кислоты, помогает сбалансировать гормоны и улучшить уровень инсулина у женщин с СПКЯ. Medzi tieto zdravé a vhodné tuky patria mastné ryby, avokádo, olivový olej a nesolené orechy a semená.

  V jednom experimente, na ktorom sa zúčastnilo 61 žien s polycystickým ovariálnym karcinómom, sa zistilo, že pridanie omega-3 mastných kyselín počas ôsmich týždňov zvýšilo citlivosť na inzulín približne o 22%. Aj bez užívania špeciálnych doplnkov môže adekvátny príjem zdravých tukov znížiť inzulínovú rezistenciu. V jednej štúdii sa zistilo, že nahradenie niektorých sacharidov nenasýtenými tukmi spôsobuje pokles inzulínu v krvi dievčat s obezitou a polycystických vaječníkov.

  Aby sa zabránilo hromadnému zisku, odporúča sa nahradiť nezdravé tuky zo spracovaných alebo vyprážaných potravín zdravými, namiesto toho, aby ste do stravy pridávali ďalšie.

  Zníženie príjmu sacharidov môže zlepšiť hormóny a urýchliť chudnutie u žien so syndrómom polycystických ovárií.

  Jedna štúdia ukázala, že mierne zníženie príjmu sacharidov znižuje koncentráciu inzulínu v PCOS. Časom to môže znížiť nástup symptómov. Okrem toho v skupine 30 žien s polycystickými vaječníkmi malo mierne zníženie sacharidov pozitívny vplyv na hladiny hormónov. Znížil sa cukor, testosterón a inzulín v krvi a zlepšila sa citlivosť na druhú. Pomáha tiež urýchliť proces chudnutia. Takže ženy na diéte s nízkym obsahom sacharidov strácajú o niečo väčšiu váhu ako na pravidelnej strave. To môže viesť k ďalšiemu úbytku hmotnosti o 1-5% u žien s polycystickými vaječníkmi.

  1. Rastlinný a zdravý proteín

  V jednom experimente sa zistilo, že hladiny voľného androgénu u žien s PCOS boli významne nižšie, keď nasledovali diétu s vysokým obsahom proteínov (30% proteín) v porovnaní s diétou s nízkym obsahom bielkovín (15% proteín). V porovnaní s potravinami s vysokým obsahom sacharidov potraviny s vysokým obsahom bielkovín nespôsobujú významné zvýšenie inzulínu.

  V porovnaní s sacharidmi, vysoký príjem bielkovín potláča hormón hladu ghrelin oveľa dlhšie, čo navyše pomáha schudnúť.

  Takáto zdravá strava by mala obsahovať zdravé zdroje bielkovín: chudé mäso, ryby, vajcia, fazuľa a niektoré mliečne výrobky.

  Pravidelné cvičenie je prospešné pre ženy s polycystickými vaječníkmi a pomáha schudnúť, zlepšiť ovuláciu, znížiť toleranciu na inzulín (až o 30%), zvýšiť chudnutie (až o 10%). Účinok je výraznejší, ak kombinujete šport s vhodnou výživou.

  Tri hodiny cvičenia týždenne znižujú inzulínovú rezistenciu a znižujú množstvo tuku na bruchu u žien s PCOS. Pri pravidelných cvičeniach (od troch mesiacov) sa zápalové markery redukujú v testoch (CRP, ESR, atď.). Stres sa tiež znižuje, najmä pri praktizovaní jogy a meditácie. Odborníci odporúčajú postupne zvyšovať zaťaženie a priviesť ho na najmenej 150 minút fyzickej aktivity týždenne.

  Užívanie určitých vitamínových doplnkov môže zmierniť príznaky PCOS, najmä u žien s nízkou hladinou týchto živín.

  Nedostatok vitamínu D je spojený s niektorými negatívnymi vedľajšími účinkami polycystických vaječníkov, ako je obezita, inzulínová rezistencia a znížená ovulácia. Nedostatok vitamínu D je jedným z najbežnejších na svete. Avšak, zatiaľ čo neexistuje žiadny presný dôkaz, že doplnky s ním môže zbaviť hlavných príznakov PCOS. Ak je však hladina vitamínu D u ženy nízka a neexistuje spôsob, ako ho dostať z prírodného zdroja - slnko - môže byť užitočná ďalšia dávka.

  Chróm je ďalšia živina, ktorá môže zlepšiť príznaky PCOS. Zvyčajne je jeho nedostatok menej častý. Chróm bohaté potraviny zahŕňajú mušle, mušle, pečeň, hovädzie mäso, orechy, a niektoré zeleniny a ovocia, ako sú hrušky, paradajky, brokolica. Experiment ukázal, že príjem 1000 μg chrómu počas dvoch mesiacov zvyšuje citlivosť na inzulín až o 38% u žien s obezitou a polycystickými vaječníkmi.

  Denná aktivita, správna výživa s nízkym obsahom cukrov a zápalových potravín, ako aj suplementácia vitamínom D, chrómom, horčíkom, inozitolom pomôžu ženám s PCOS a nadváhou schudnúť, znížiť chuť k jedlu a znížiť inzulínovú rezistenciu.

  Prečo potrebujete schudnúť s PCOS?

  Chudnutie je základom nefarmakologickej liečby syndrómu polycystických ovárií. Gynekológovia varujú: hormonálne lieky nebudú polovične účinné, ak sa žena nebude starať o svoje zdravie a schudnúť.

  S normalizáciou metabolických procesov, ktoré sa vyskytujú počas úbytku hmotnosti, sa ženské telo bojuje s polycystickými a sprievodnými príznakmi.

  Mechanizmy vývoja ochorenia sú spojené s metabolickými poruchami a predovšetkým s metabolizmom glukózy. Nie je náhodou, že PCOS často ide spolu s obezitou, diabetes mellitus 2. typu a tiež zvyšuje riziko vzniku srdcového infarktu a mŕtvice.

  Polycystický vaječník sa tiež nachádza v normálnej hmotnosti, ale to nezrušuje iné endokrinné poruchy. Z tohto dôvodu je diéta zahrnutá do liečebného režimu PCOS bez zlyhania, aj keď je hmotnosť ženy v normálnom rozsahu. Cieľom správnej výživy v tomto prípade nie je chudnutie, ale normalizácia metabolizmu a prevencia jeho porúch.

  Môžem schudnúť s polycystickými vaječníkmi? Samozrejme, pre to musíte dodržiavať určité pravidlá a dodržiavať odporúčania lekára. Na internete existuje dojem, že je k ničomu pre diétu na PCT. Na fórach nájdete veľa recenzií, že správna výživa nepomohla a hmotnosť sa neznížila. Gynekológovia a endokrinológovia nesúhlasia s takýmito negatívnymi poznámkami a naznačujú, že môžete schudnúť v prípade patológie ovárií. Len nebude, a na chudnutie bude musieť urobiť veľa úsilia, ale výsledok stojí za to. Po normalizácii metabolických procesov žena očakáva veľa príjemných prekvapení:

  • Zlepšenie celkového zdravia s chudnutím
  • Zvýšená sexuálna túžba
  • Obnovenie menštruačného cyklu
  • Normalizácia reprodukčnej funkcie: je možné počať, niesť a porodiť dieťa
  • Zlepšenie stavu pokožky, zbavenie sa akné (akné na tvári a tele, ktorého vzhľad je spojený s nerovnováhou hormónov).

  Správna výživa normalizuje metabolizmus a hormóny ženy.

  Normalizácia metabolizmu spúšťa reťazec určitých udalostí, ktoré vedú k obnoveniu hormonálnych hladín a pomáhajú žene vyrovnať sa s dôsledkami chronickej patológie.

  Úloha diéty pri neliečebnej terapii ochorenia polycystických ovárií

  PCOS u obéznych žien znamená povinný úbytok hmotnosti. Problém je v tom, že je veľmi ťažké dosiahnuť požadovaný výsledok na vlastnú päsť. Nestačí len prestať jesť po šiestich večer alebo znížiť objem porcií. Účinok nebude, ale poškodenie tela môže byť obrovské. Zmena diéty v prípade polycystických vaječníkov by sa mala vykonávať pod vedením skúseného dietológa, inak môžu byť dôsledky nepredvídateľné.

  Nadmerná hmotnosť s PCOS nie je výsledkom nočných bdelok v chladničke, ale výsledkom vážnych metabolických porúch v tele. Správne zvolená strava by mala zohľadňovať všetky tieto faktory a pôsobiť presne na určité časti metabolizmu.

  Nadmerná hmotnosť - jeden zo znakov metabolických porúch, takže dobre navrhnutá strava pomôže v boji proti polycystickým látkam.

  Prečo ženy trpia polycystickými vaječníkmi tak ťažké dosiahnuť chudnutie? Na to existuje niekoľko dôvodov a všetky sú spojené s patogenézou ochorenia:

  1. Inzulínová rezistencia je stav, pri ktorom bunky v tele prestanú reagovať na inzulín. Hormon je produkovaný dostatočne, ale tkanivá ho nemôžu asimilovať a metabolické poruchy. Toto nie je diabetes, ale jeho predchodca. Inzulínová rezistencia vedie k ukladaniu tukového tkaniva v oblasti brucha, čo ohrozuje nielen nárast telesnej hmotnosti. Prebytok inzulínu vyvoláva zvýšenú produkciu androgénov, čo vedie k zvýšeným hladinám estradiolu a rozvoju všetkých symptómov ochorenia. Je ťažké znížiť hmotnosť s inzulínovou rezistenciou a niekedy sú lieky na zníženie glukózy spojené s diétou.
  2. Pomalý metabolizmus je charakteristickým príznakom PCOS. V tejto situácii je potrebné znížiť obsah kalórií v potravinách a diéta pomáha udržiavať správnu rovnováhu,
  3. Hormóny hladu (leptín a ghrelín). Pri PCOS dochádza k poruche v ich práci. Ženy s nadváhou nereagujú dobre na hladiny hormónov v krvi a neustále zažívajú hlad. Koncentrácia týchto látok určuje, ako rýchlo sa hlad po návrate do jedla, čo ovplyvňuje frekvenciu príjmu potravy. Diéta pomáha kontrolovať tieto procesy a zabraňuje narušeniu.

  Diéta pomáha predchádzať nerovnováhe hladových hormónov.

  Princípy správnej výživy pre PCOS

  V srdci diéty v polycystických vaječníkoch je 5 dôležitých pravidiel:

  1. Spotreba potravín s nízkym glykemickým indexom. Nízka sacharidová strava - základ nealkoholickej terapie polycystických. Na základe glykemického indexu sa zostaví približné menu za týždeň a každý deň. Takáto diéta vám neumožňuje schudnúť rýchlo, ale ostré chudnutie nie je uvedené. Extra kilá by mali ísť pomaly, a čím viac času strávite na tomto procese, tým spoľahlivejší bude výsledok. Okrem priameho účinku na hmotnosť, diéta s nízkym obsahom sacharidov pomáha znižovať hladinu cholesterolu, zabraňuje vzniku cukrovky a ochorení pankreasu,
  2. Diéta s PCOS neznamená úplné odmietnutie cukrov, ale priorita sa dáva pomalým sacharidom. Množstvo sacharidov v jedálnom lístku na každý deň by malo korelovať s množstvom bielkovinových potravín,
  3. Správna výživa s polycystickými vždy zlomkovými. Je potrebné jesť často, 5 krát denne, ale porcie by mali byť malé (1 / 2-2 / 3 obvyklé). Nemôžete dovoliť pocity hladu. Ak ešte nenastal čas plného jedla, môžete obmedziť ľahké občerstvenie,
  4. V strave chudnutie ženy, množstvo živočíšneho tuku znižuje. Nadbytok týchto látok vedie k zvýšeniu koncentrácie cholesterolu v krvi, a tým k zvýšenej syntéze pohlavných hormónov. Čím vyššia je hladina cholesterolu, tým viac sa vytvorí androgén a estrogén, čo určuje celú kliniku PCOS.
  5. Rastlinné potraviny bohaté na vlákninu sú určite pridané do stravy. Vláknina rýchlo a trvalo nasýti a proces chudnutia nebude pre ženu príliš bolestivý.

  Frakčná výživa v polycystickom tkanive je kľúčom k úspechu v liečbe patológie.

  Pri syndróme polycystických ovárií sú zakázané prísne potravinové obmedzenia a diéty nalačno.

  Frakčná schéma kŕmenia polycystických vaječníkov zahŕňa jesť každé 3 hodiny. Odporúča sa dodržiavať režim tak, aby sa organizmus rýchlejšie prispôsoboval novým podmienkam a zvykal si na fungovanie v správnom rytme. Malé odchýlky sú povolené, ale výhodne nie viac ako 30-60 minút. Všeobecne platí, že odborníci na výživu odporúčajú počúvať signály vášho tela a jesť, keď chcete, ale v rámci navrhovanej stravy.

  Vzorka jedál počas celého dňa:

  • Prvé raňajky sú od 7 do 9 hodín, ale najneskôr hodinu po prebudení.
  • Druhé raňajky - od 10 do 12 hodín,
  • Obed - od 13 do 15 hodín,
  • Večera - od 16 do 18 hodín,
  • Neskorá večera - od 18 do 20 hodín, ale najneskôr 1,5 hodiny pred spaním.

  Čas je približný a žena by sa mala riadiť podľa vlastného plánu. Ak k prebudeniu dôjde za 10-12 hodín, čas jedla sa posunie. Je dôležité zabezpečiť, aby interval nebol dlhší ako 3 hodiny.

  Hlavná záťaž v navrhovanej schéme pripadá na prvé raňajky a obed. To je v tejto dobe budú najťažšie jedlá a najväčšie porcie. Prvá večera by mala byť ľahká, väčšinou z ľahko stráviteľných potravín. Obed a neskorá večera sú občerstvením určeným na zníženie hladu a rovnomerné rozloženie jedla po celý deň.

  Frakčná diéta zahŕňa jesť každé 3 hodiny.

  Recenzia žien praktizujúcich podobnú diétu je veľmi pozitívna. Tento prístup vám umožní jesť po celý deň, ale kúsok po kúsku, bez pocitu hladu. Prax ukazuje, že navrhovaná schéma je veľmi efektívna a pomáha nezlyhať v procese, ale priniesť záležitosť až do konca a dosiahnuť výrazný úbytok hmotnosti. Odborníci na výživu odporúčajú dodržiavať takýto systém a po dosiahnutí požadovaného výsledku.

  Zoznam povolených a zakázaných výrobkov

  Čo môžete jesť s polycystickými vaječníkmi? Nižšie sú produkty, ktoré podporujú chudnutie, normalizáciu hormonálnych hladín a eliminujú negatívne účinky ochorenia. Zoznam je približný a lekár ho môže upraviť s prihliadnutím na somatickú patológiu pacienta.

  • Nízkotučné odrody mäsa a hydiny: hovädzie, kuracie, morčacie, t
  • Nízkotučné ryby: treska, treska, merlúza, štika, atď.,
  • Vajcia: kurča a prepelica.,
  • huby,
  • Zelenina: mrkva, paradajky, uhorky, cuketa, baklažán, sladká paprika, brokolica, cibuľa, cesnak, špargľa, šalát, strukoviny,
  • Zelení: kôpor, petržlen, bazalka, atď.,
  • Ovocie: jablká, hrušky, slivky, grapefruity, kivi,
  • Bobule: čerešňa, čerešňa, atď.,
  • Sušené ovocie: figy, sušené marhule, hrozienka, slivky, t
  • Mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku: mlieko, kefír, jogurt, tvaroh, syr,
  • Obilniny: tvrdé cestoviny, celozrnný chlieb, hnedá ryža, ovos,
  • Rastlinné oleje (prioritné olivy a ľan).

  Diéta s polycystickými vaječníkmi sa zameriava na ovocie a zeleninu, mliečne výrobky, ako aj na mäso a ryby s nízkym obsahom tuku.

  V prípade polycystického ochorenia je povolené úplné odmietnutie mäsa, ale prechod na vegetariánsku stravu by mal byť prediskutovaný s lekárom.

  Produkty, ktoré sa neodporúčajú pre PCOS:

  • Mastné mäso a ryby,
  • Mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, t
  • Maslo a margarín, t
  • Klobásy a údeniny, t
  • Chlieb z prvotriednej múky, t
  • Výrobky obsahujúce škrob: zemiaky, krupica, t
  • Koreniny a omáčky (vrátane kečupu, majonézy), t
  • Výrobky rýchleho občerstvenia, polotovary, triesky atď.
  • Zelenina, ovocie a bobule s vysokým obsahom cukru (melón, tomel, atď.), T
  • Cukrovinky, vrátane mliečnej čokolády, čerstvého pečenia, pečenia, džemu a džemu, t
  • Rýchle občerstvenie a vhodné potraviny,
  • Silný čaj a káva.

  Pri zostavovaní menu pre každý deň sa odporúča použiť tabuľku, v ktorej je uvedený glykemický index základných potravín (podľa Montiacie).

  Pri liečbe polycystika by mali byť uprednostňované produkty s nízkym glykemickým indexom.

  Ak správna výživa nepomôže schudnúť, prísť na pomoc fyzickej aktivity. Intenzívny tréning sa neodporúča, uprednostňuje sa tiché cvičenie - jóga, Pilates, fyzikálna terapia. Podľa svedectva môže lekár predpísať lieky, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi (Siophore, Glucophage a iné lieky na báze metformínu).

  Vzorové menu pre týždeň počas PCOS

  Pri varení by ste mali zvážiť niekoľko dôležitých bodov:

  • Varenie musí byť dusené alebo v rúre. Vychutnajte si varené jedlá
  • Vyprážané jedlá sú zakázané
  • Nezúčastňujte sa korenia, vrátane papriky, kurkumy, čierneho korenia,
  • Je potrebné obmedziť množstvo soli na 5 g za deň. Do misky nepridávajte soľ, kým nie je pripravená. Je lepšie ju mierne preháňať - časom si telo zvykne a naučia sa rozpoznať všetky chute bez nadmerného množstva soli a korenia,
  • Nápoje sa odporúča ovocná šťava z bobúľ, kompot zo sušeného ovocia, bylinný čaj, minerálna voda bez plynu, čistá voda. Je potrebné odmietnuť kávu, silný čaj, sladké nápoje a alkohol. Mali by ste vypiť aspoň 1,5-2 litrov tekutiny denne,
  • Ako občerstvenie môžete použiť ovocie a sušené ovocie, orechy (v miernom množstve), mliečne výrobky, bobule,
  • Pri pridávaní nového produktu do stravy je potrebné objasniť jeho glykemický index. Niektoré konvenčné diétne jedlá nie sú vhodné pre PCOS,
  • Prioritu majú organické prírodné produkty získané bez ošetrenia hormónmi, antibiotikami a inými potenciálne nebezpečnými látkami. Niektoré potravinové doplnky vedú k zvýšeniu hladiny estrogénov, čo negatívne ovplyvňuje priebeh ochorenia.

  Počas diéty sú vyprážané potraviny zakázané.

  Vzorové menu pre každý deň:

  • Prvé raňajky: ryžová kaša,
  • Druhé raňajky: sušené ovocie alebo orechy,
  • Obed: zeleninová polievka, makaróny, parný kotlet,
  • Večera: zeleninový guláš (bez zemiakov), šalát z paradajok a uhoriek so zelenými,
  • Neskorá večera: fermentovaný mliečny výrobok (tvaroh, kefír, nesladený jogurt).

  • Prvé raňajky: pohánková kaša, sendviče,
  • Druhé raňajky: ovocie,
  • Obed: polievka,
  • Večera: ryža, dusené filety alebo iné chudé ryby,
  • Neskorá večera: smoothie z bobúľ.

  Berry smoothie je skvelou alternatívou pre neskorú večeru.

  • Prvé raňajky: ovsené vločky s ovocím,
  • Druhé raňajky: kapusta a mrkvový šalát,
  • Obed: kuracia rezancová polievka, dusená kapusta,
  • Večera: pilaf s morskými plodmi,
  • Neskorá večera: fermentovaný mliečny výrobok.

  • Prvé raňajky: ovsená kaša, varené vajce,
  • Druhé raňajky: sušené ovocie,
  • Obed: ucho, ryža s duseným kuracím mäsom,
  • Večera: pečené nízkotučné mäso, zeleninový šalát,
  • Поздний ужин: йогурт с ягодами или сухофруктами.

  • Первый завтрак: каша на молоке из тыквы,
  • Второй завтрак: творог,
  • Обед: овощной суп, запеченное мясо,
  • Ужин: тушеная курица с овощами,
  • Поздний ужин: кисломолочный продукт.

  Nízkotučné mliečne výrobky pomôžu vyrovnať sa s pocitom hladu.

  • Prvé raňajky: tvarohový kastról, t
  • Druhé raňajky: ovocie,
  • Obed: hrachová polievka, hovädzí kotleta, pohánka,
  • Večera: varené alebo pečené ryby, šalát,
  • Neskorá večera: želé.

  • Prvé raňajky: tvarohový koláč so zakysanou smotanou,
  • Druhé raňajky: citrusové plody (pomaranč alebo grapefruit),
  • Obed: chudá polievka, dusená morka, ryža,
  • Večera: dusená kapusta, dusená kotleta,
  • Neskorá večera: bobule alebo smoothies.

  Recepty na varenie by mali byť prispôsobené tak, aby vyhovovali vašim potrebám. Správne zvolená diéta nielen pomáha znižovať váhu, ale tiež aktivuje prácu všetkých vnútorných orgánov. Ak sa budete riadiť diétou, zlepšuje sa blaho ženy, čo ovplyvňuje všetky oblasti jej života.

  Polycystický vaječník

  Syndróm polycystických ovárií je neurohormonálne endokrinné ochorenie.

  PCOS je bežná lekárska kontrakcia. Ovariálna patológia je závažnou príčinou ženskej neplodnosti.

  Polycystick je sprevádzaný hormonálnymi poruchami, anovulačnými menštruačnými cyklami, aktívnym prírastkom hmotnosti, hirsutizmom.

  Rovnako ako u spkya, je možný aj výskyt mlieka z mliečnych žliaz u nedávajúcich žien. Príčiny abnormálnej produkcie hormónov nie sú úplne známe. Predpokladá sa, že ochorenie polycystických ovárií sa môže vyskytnúť v dôsledku nadváhy, endokrinných abnormalít, tvorby mikroprolaktinómov, makroprolaktinómov a neurogénnych cystóz vaginózy.

  Pri liečbe polycystika sa uplatňuje integrovaný prístup. Základom patologickej terapie je obnovenie ženskej fertilnej funkcie,

  normalizácia syntézy pohlavných hormónov a metabolizmu. Predpisuje sa kurz o vyvážení hormonálneho pozadia ženy, stimuluje sa ovulácia po normalizácii telesnej hmotnosti. Diéta s týmto ochorením je neoddeliteľnou súčasťou konzervatívnej liečby. Ženy, ktorých história je touto chorobou zaťažená, musia dodržiavať určitú diétu a diétu. Vyvážená strava je základnou zložkou zdravého životného štýlu.

  Funkcie režimu napájania

  Keď je polycystická ovariálna diéta dôležitým bodom v procese korekcie patologického stavu. Prístup k navrhovaniu režimu by preto mal byť vážny. Použitie rôznych foriem úbytku hmotnosti, ktoré sú založené na dobrovoľnom odmietnutí jedla, je neprijateľné. Vývoj výživy vykonávajú odborníci v oblasti výživy. Každý program na chudnutie sa robí individuálne, pričom sa berie do úvahy životná história žien.

  Diéta s polycystickými vaječníkmi je zníženie abnormálnej telesnej hmotnosti na normálne rozmedzie bez následného zvýšenia.

  Základné princípy

  1. Časté jedlá v malých porciách - je 5-6 jedál denne a pomáha znižovať denné kalórie znižovaním potreby jedla. Množstvo spotrebovaných kalórií by malo zodpovedať spotrebe energie. Odporúčaný kalorický obsah - nie viac ako 1800 kcal / deň.
  2. Spotreba potravín s nízkym glykemickým indexom (menej ako 50, pomalé sacharidy) je hlavným indikátorom účinku potravy na hladinu glukózy v tele. Pravidelná spotreba výrobkov s indexom 51-70 je prípustná. Pri polycystickom je riziko vzniku diabetu, pretože telo je v hormonálnej nerovnováhe.
  3. Správna rovnováha sacharidov, bielkovín, tukov - prispieva k správnemu fungovaniu organizmu.
  4. Príjem vlákniny - prispieva k celkovému čisteniu organizmu, znižuje hladinu glukózy a cholesterolu.
  5. Pôstne dni - sú charakteristické maximálnym možným obmedzením denného príjmu kalórií.

  Je potrebné jesť každé 2-3 hodiny, je povolené zvýšenie časového intervalu až na 3-4 hodiny.

  Spôsob príjmu potravy podľa času a typov živín

  1. Prvé jedlo - komplexné sacharidy, zdravé tuky, ovocie. Nie menej ako 30 minút po prebudení z nočného spánku. Raňajky si nesmiete nechať ujsť.
  2. Druhá raňajky je ovocie alebo zelenina.
  3. Obed - proteín, vlákno. Jedlo by malo byť bohaté na živiny, pretože v polovici dňa telo potrebuje viac energie.
  4. Čas na čaj - mliečne výrobky, ovocie alebo zelenina.
  5. Večera - proteín, vlákno.
  6. Neskorá večera - mliečne výrobky.

  Ako schudnúť s polycystickými vaječníkmi bez poškodenia zdravia a dosiahnuť trvalý účinok? Jedným z problémov riedších žien sú krátkodobé výsledky. Ak chcete dosiahnuť rýchlejší a trvalejší efekt chudnutia, môžete kombinovať diétu so syndrómom polycystických vaječníkov s malou fyzickou aktivitou. Výživa výživy a fyzická aktivita by sa mali stať spôsobom života a stať sa ženským návykom, až potom bude mať pozitívny a trvalý výsledok.

  Odporúčania pre výber potravín

  Jedlo v prípade polycystických vaječníkov by malo byť vyvážené a nasýtené užitočnými prvkami pre ženské telo.

  Účinnosť stravy sa zvyšuje so správnym výberom jedla. V režime sa uvoľňuje množstvo produktov s kompozíciou bohatou na užitočné a potrebné látky:

  • vták - moriak, kuracia pečeň, kurča,
  • morské plody - krevety, mušle, kraby, chobotnice,
  • ryby - rieka, more,
  • mliečne výrobky - tvaroh, syr, syr adygei,
  • mäso - chudé bravčové mäso, hovädzie mäso, králik,
  • sójové tofu, sójové mäso,
  • korenie - kurkuma, škorica, kajenské korenie, kardamón, aníz, čierne korenie,
  • huby - šampiňóny, šampiňóny, lesné huby, t
  • surová a spracovaná zelenina - reďkovky, paradajky, uhorky, daikon, mrkva, cuketa, paprika, brokolica, karfiol, cuketa,
  • greeny - cibuľa, petržlen, rukola, šalát, špenát, šťovík,
  • obilniny - pohánka, ovsené vločky, jačmeň, jačmeň,
  • tvrdé obilniny - makaróny, ravioly, celozrnný chlieb, pita chlieb,
  • strukoviny - arašidy, hrach, šošovica, cícer, t
  • bobule a ovocie - jablká, hrušky, brusnice, angrešt, slivky, pomaranč, pomelo, čučoriedky, čerešne, jahody, ríbezle, zimolez /

  Ak sa diéta odporúča, aby sa vylúčila zo stravy:

  • pekáreň a pečivo,
  • čokoláda,
  • zemiaky,
  • majonéza, kečup,
  • rýchle občerstvenie
  • maslo, margarín,
  • trans-tuky
  • alkohol,
  • džem, džem,
  • silná káva.

  Jednou z výhod nutričných potravín je, že si môžete kúpiť potrebné produkty v každom supermarkete. Prítomnosť výživových doplnkov v strave nie je povinná.

  Spolu s jedlom musí človek dodržiavať pitný režim. Počas dňa musíte vypiť aspoň 1,5 litra tekutiny. Správne organizovaný režim prispieva k zníženiu pocitu hladu a pocitu rýchlej saturácie, čo je prospešné pre zníženie hmotnosti. Fajčenie tabaku má tiež nepriaznivý vplyv na ženské telo, preto sa odporúča ukončiť závislosť.

  Ukážkové menu na päť dní

  • raňajky - jačmenná kaša, pol banánov, zázvorový čaj,
  • druhé raňajky - smoothies (malina, mlieko, jahoda),
  • obed - julienne s hubami v pita chlieb, 2 vajcia,
  • snack - broskyňa, čerstvá šťava,
  • večera - pita rolka s tuniakom, zelený čaj bez cukru,
  • neskorá večera - čaj bez cukru,

  • raňajky - omeleta z dvoch vajec, zelený čaj,
  • druhé raňajky - pomelo,
  • obed - kastról s pstruhom a brokolicou,
  • snack - banán,
  • večera - pečená chobotnica plnená šampiňónmi,
  • neskorá večera - pohár ryazhenka,

  • raňajky - sezónna ovocná polievka,
  • druhé raňajky - obohatená šťava,
  • večera - pečený losos, brokolica,
  • popoludňajší čaj - jogurt,
  • večera - tvarohový kastról s ovocím,
  • Neskorá večera - pohár klasického jogurtu,

  • raňajky - ovsené vločky s višňami, malinami a kokosovými vločkami,
  • druhé raňajky - ovocie nakrájané škoricou,
  • obed - kastról s pstruhom a brokolicou,
  • popoludňajší čaj - smoothies (klasický jogurt, banán),
  • večera - bulgur s krevetami,
  • neskorá večera - pohár kefíru,

  • raňajky - tvaroh s broskyňou, nie silná káva,
  • druhé raňajky - squashové palacinky,
  • obed - krémová polievka z cukety, plátok celozrnného chleba,
  • snack - mrkvu a jablkové placky,
  • večera - pečená morčacia fileta so zeleninou,
  • neskorá večera - tvaroh,

  Príprava dennej dávky uľahčí a urýchli proces varenia.

  Diéta pre polycystické vaječníky je pomocná metóda liečby. Diétny program pomôže čiastočne normalizovať hormóny a metabolizmus žien.

  Ženy trpiace syndrómom polycystických ovárií by mal sledovať gynekológ. Odborník poskytne odporúčania týkajúce sa životného štýlu, výživy a fyzickej aktivity. Metódy liečby polycystických vaječníkov sú individuálne. Zameriava sa na zníženie produkcie mužských hormónov, stabilizáciu menštruačného cyklu, otehotnenie, ako aj zabezpečenie prevencie rôznych metabolických abnormalít, ktoré môžu zvýšiť riziko srdcových ochorení a cukrovky.

  Všeobecné pravidlá

  Syndróm polycystických ovárií charakterizované zhoršenou produkciou ženských pohlavných hormónov a nadmernou produkciou androgénov.

  Polycystické vaječníky sa prejavujú:

  • menštruačné poruchy (nepravidelná, zriedkavá menštruácia, dysfunkčné krvácanie z maternice),
  • neplodnosťspojené s nedostatkom ovulácie,
  • nadmerné ochlpenie (rast vlasov typu mužského typu) v dôsledku zvýšeného obsahu androgény,
  • obezita - považuje sa za príčinu polycystického ochorenia a ako príznak tohto ochorenia,
  • mastnú pleť akné a mazotok,
  • tesnenia hrudníka
  • diabetes mellitus (nie je povinným symptómom), ale dostupné hormonálne poruchy na pozadí PCOS vedú k rozvoju diabetu.

  Do popredia sa dostávajú klinické prejavy hyperandrogenizmus: nadmerné ochlpenie, aknéav závažných prípadoch androgénna alopécia, Druhý prejav polycystických - hyperprolactinemia, Vysoké hladiny prolaktínu sú kombinované s nepravidelnou menštruáciou. Inzulínová rezistencia (bunky nereagujú inzulín), možno najdôležitejším znakom tohto ochorenia, a u týchto žien sa zistí 2-3 krát častejšie ako u zdravých. Niektorí autori majú tendenciu veriť, že inzulínová rezistencia a hyperinzulinémia (zvýšené množstvo inzulínu v krvi) sú príčinou polycystického ochorenia a hyperandrogenizmus je dôsledkom týchto porúch.

  Existujú dva varianty ochorenia: u žien s normálnou hmotnosťou a hladinou inzulínu (táto možnosť je zložitejšia) au žien s nadváhou so zvýšenými hladinami inzulínu. Táto možnosť je lepšie prístupná konzervatívnym metódam liečby.

  Základnými princípmi liečby sú úbytok hmotnosti a normalizácia hormonálnych porúch a metabolických porúch. Ak sa zistí inzulínová rezistencia, odporúča sa stretnutie. metformín, Metfogamma a iné lieky. Zvyšujú používanie glukózy v tkanivách, normalizujú jej hladinu a znižujú chuť do jedla.

  boj obezita je hlavnou fázou liečby. Často, po úbytku hmotnosti, príznaky polycystických zmiznú: menštruačný cyklus normalizuje a objaví sa ovulácia. To je vysvetlené tým, že tukové tkanivo je miestom tvorby dodatočného množstva androgény a estrogénvaječníkov, ktoré sú už v tejto chorobe produkované v nadbytku.

  Zníženie hmotnosti tukového tkaniva vedie k normalizácii hladín hormónov a zlepšeniu metabolizmu sacharidov. Pretože táto choroba je označená kombináciou hyperandrogenizmus a inzulínová rezistencia, nízko sacharidová diéta a mierne cvičenie (plávanie, svižná chôdza, jóga) je prvá vec, ktorú by mala žena urobiť. Základným princípom diéty je zdravá strava a nízkokalorické potraviny.

  Je potrebné dodržiavať vyváženú stravu:

  • Jedzte dostatok bielkovín.
  • Obmedzte príjem tuku (najmä živočíšneho pôvodu). Celkové množstvo tuku by nemalo byť vyššie ako 30% celkových kalórií.
  • Ostro obmedziť (alebo vylúčiť) ľahko stráviteľné sacharidy s vysokým glykemickým indexom.
  • Obmedzte príjem soli a tekutiny.
  • Znížiť používanie produktov obsahujúcich kofeín (čaj, káva, kakao), aby sa vzdali rýchleho občerstvenia, alkoholu, korenia.
  • Pôst je prísne kontraindikovaný, pretože vyvoláva stres a zhoršuje metabolické poruchy. To nevyhnutne vedie k narušeniu a starostlivosti v "potravinovej flám."

  Odstráňte ľahko stráviteľné sacharidy:

  • cukrovinky,
  • sladké nápoje
  • cukor, sirupy, zmrzlina, džemy a zaváraniny,
  • muffin, biely chlieb, cestoviny,
  • malé zrná,
  • sladké ovocie, zelenina, bobule.

  • mrkva a zemiaky, ako sú vysoko škrobové zeleniny, t
  • repa s vysokým glykemickým indexom.

  Polycystická vaječníková diéta zahŕňa:

  • Primerané množstvo bielkovín (môže sa použiť v každom jedle), ktoré stabilizuje glykémiu a zabezpečuje saturáciu.
  • Jesť ryby 3-4 krát týždenne.
  • Komplexné sacharidy s nízkym glykemickým indexom - sú základom výživy. Nízke GI majú celozrnné výrobky, zeleninu, ovocie. Okrem toho sú bohaté na vlákninu, ktorá je dôležitá pre metabolické poruchy. Prebytočná vláknina sa vylučuje cholesterol, pohlavné hormóny, znížiť chuť k jedlu a uľahčiť proces chudnutia. Možno zavedenie ďalšieho množstva otruby v miske.
  • Zelenina a ovocie najmenej päťkrát denne (prípustné množstvo sladkého ovocia závisí od porúch metabolizmu sacharidov).
  • Časté jedlá v malých porciách. Zníženie objemu porcií, zvýšenie frekvencie jedál (tri hlavné a dve alebo tri ďalšie dávky).
  • Použitie bylinných čajov, pikantné dusené mäso zo sušeného ovocia a prírodných džúsov.
  • Posledné jedlo je 2-3 hodiny pred spaním a nemá obsahovať žiadne sacharidy.
  • Denný príjem kalórií do 1500 kcal.
  • Použite dni nalačno, najmä ak sa zastavil úbytok hmotnosti.

  Nasýtenie mäsa je zabezpečené chudým mäsom, rybami a čerstvou zeleninou - môžu byť konzumované bez obmedzenia, ovocie a bobule dopĺňajú potrebu sladkostí. Výber produktov, najmä v prítomnosti inzulínovej rezistencie, musíte venovať pozornosť glykemickému indexu.

  Produkty s indexom menším ako 50 sa odporúčajú na použitie. Ide o mäso, vajcia, ryby, jačmeň, šošovicu, hrach, fazuľu, tvaroh, jogurt, sójové bôby, arašidy, čierny chlieb, jablká, pomaranče, čerešne, višne, hrušky, kivi, grapefruity, slivky, marhule, jahody, čerešne, čerešne, brusnice, brusnice , zeler, broskyne, karfiol, ríbezle, egreše, šampiňóny, paradajky, cibuľa, špargľa, uhorky, brokolica, paprika, cuketa, zelené šaláty, hnedá ryža, tvrdé cestoviny.

  Ak je index výrobkov 70 - môžete ich používať pravidelne, viac ako 70 - sú zakázané. Na tomto základe by sa mali vyberať aj plody s indexom do 50. Pamätajte, že pri konzumácii potravín s vysokým GI stúpa hladina cukru a inzulínu, čo je príčinou tvorby androgénov.

  Jedlo sa varí vo varenej, dusenej alebo pečenej forme, čo minimalizuje prietok prebytočného tuku. Je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že tepelné spracovanie zeleniny zvyšuje ich GI, na tomto základe je lepšie používať zeleninu čerstvú. Pokiaľ ide o spotrebu mäsa a hydiny, mlieka a vajec, je lepšie nájsť prírodné produkty domácností. Veľké farmy používajú hormóny a iné látky na kŕmenie zvierat. To môže zhoršiť nerovnováhu ženského hormonálneho systému.

  Bude užitočné predstaviť produkty obsahujúce:

  • Zinok, ktorý zabraňuje transformácii testosterón vo svojej aktívnej forme normalizuje funkciu mazových žliaz. Jeho zdrojmi sú pečeň, orechy, strukoviny, hovädzie mäso, morka, pohánka a ovsené vločky.
  • vitamíny skupiny B. Vitamín B6 podieľa sa na metabolizme hormónov, znižuje citlivosť na testosterón. Vitamín B2 a B3 na produkciu hormónov štítnej žľazy. Tieto vitamíny obsahujú klíčiace zrná, sójové bôby, ovsené vločky a jačmeň, hnedá ryža, celé zrná, orechy, semená, kukurica, pečeň, hnedá ryža, pivovarské kvasnice, pohánka, brokolica, listová zelenina, šošovica.
  • Horčík je možné získať konzumáciou obilnín, otruby, semien, orechov, tmavo zelenej zeleniny, hrachu, pohánky, fazule. Orechy a semená (slnečnica, ľan, tekvica, sezam) sú vhodné na zavedenie do šalátov, tvarohu a iných jedál.
  • Vápnik (sezamové semeno, mlieko, tvaroh) urýchľuje zrenie folikulov, vitamín d Podieľa sa na normalizácii menštruačného cyklu a je faktorom inzulínovej rezistencie, ktorá je dôležitá pre polycystické. Ak chcete doplniť, môžete si vziať rybí olej.
  • antioxidant vitamín E - ovsené vločky a pohánková kaša, rastlinné oleje, všetky orechy, špenát, avokádo.
  • Chróm sa podieľa na metabolizme sacharidov, znižuje chuť do jedla a používa sa v programoch na zníženie hmotnosti.
  • Jeho zdrojmi sú ryby a morské plody (najmä tuniak, sleď, koruška, makrela, krevety, sumce, losos, platesa bradavičnatá), pečeň, repa, perlový jačmeň.

  Samozrejme, že je ťažké získať potrebné denné množstvo týchto prvkov z produktov, takže si ich môžete vziať vo forme liekov alebo potravinových doplnkov, ak vám to Váš lekár nevadí.

  Povolené výrobky

  Diéta pre PCOS zahŕňa použitie:

  • Chudé mäso a hydina, ktoré sú varené alebo pečené, čím sa znižuje obsah kalórií v miske. Morčacie mäso je dobré, pretože obsahuje málo tuku. Ryby sa tiež uprednostňujú pred nízkotučnými druhmi: šťuky, merlúza, navaga, pollock, treska, šťuka.
  • Žitný chlieb, šedý s otrubami.Jeho použitie je obmedzené na 150 g denne. Ak nemôžete robiť bez pečeného tovaru a sušienok, pečieme si ich z celozrnnej múky, pridajte otruby, sezam a ľanové semeno.
  • Záď: jačmeň, pohánka, jačmeň, ovsené vločky, hnedá ryža je obmedzená, ak je obezita.
  • Cestoviny sú povolené (príležitostne a obmedzené) z celozrnnej múky. V deň konzumácie sa množstvo obilnín a chleba znižuje.
  • Prvé jedlá na sekundárnom mäsovom vývare by však mali uprednostňovať zeleninové vývary. Ak je cieľom znížiť váhu, musíte sa zamerať na zeleninové a húb polievky, pretože sú menej kalórií. Stojí za to variť transparentné polievky bez použitia zazharki as minimálnym množstvom zemiakov.
  • Zelenina s nízkym obsahom sacharidov v neobmedzenom množstve - cuketa, baklažán, uhorka, zelený šalát, tekvica, kapusta všetkého druhu, squash. Snažte sa jesť ich väčšinou surové, ale môžete variť dusené a pečené zeleniny, zeleninové karbonátky a rajnice. Zemiaky, repa a mrkva sú obmedzené.
  • Mliečne a fermentované mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku, ktoré sa široko používajú na výrobu pochutín.
  • Mlieko a tvaroh s nízkym obsahom tuku sa zavádzajú do kastrólov a kaše. Nízkotučné 30% syry a kyslá smotana s nízkym obsahom tuku sú povolené len v jedlách.
  • Pikantné bobule (želé, čerstvé, peny, kompóty). Povolené používať med na 1 lyžičku. dvakrát denne.
  • Maslo a rastlinný olej - pridávajú sa do hotových jedál, s výnimkou tepelného spracovania. Z rastlinných olejov užitočných: olivy, sezam, kukurica a ľan.
  • Vajcia v množstve 2 denne. Môžu byť konzumované po celý deň pridaním do zeleninového šalátu na druhé raňajky alebo popoludňajšie občerstvenie. Je lepšie variť ich mäkké alebo vo forme omelety na vode (tzv. Vaječná kaša) bez použitia tuku.
  • Bylinný a slabý zelený čaj, šípkový nálev, rôzne zeleninové šťavy a šťavy z nesladeného ovocia (pomaranč, jablko, grapefruit).

  Ďalej uvádzame niekoľko základných pravidiel výživy pre polycystické vaječníky.

  Pravidlo jedna - základ výživy v polycystických vaječníkoch - to sú produkty s nízkym glykemickým indexom.

  Je dôležité pochopiť, že ľudský pankreas je najzraniteľnejším orgánom, ak táto osoba trpí zvýšenou produkciou androgénov.

  Okrem toho, že takýto človek je oveľa pravdepodobnejšie, že bude chorý so systémovými ochoreniami - rovnaký diabetes alebo pankreatitída. V dôsledku vyššie uvedeného je pankreas nevyhnutný a dôležitý na ochranu. To môže pomôcť diéte Montignac, ktorá je základom pre správny výber produktov výlučne na základe ich ukazovateľa glykemického indexu.

  V prípade polycystických vaječníkov je dôležité používať potraviny s pomerne nízkym glykemickým indexom. V tomto prípade sa nízky index považuje za nižší ako päťdesiat.

  Medzi takéto produkty, ktoré sú prijateľné na použitie pri polycystických chorobách, patria spravidla: netučné mäso, ryby a vajcia. Jačmeň, raž a šošovica majú tiež nízky glykemický index. V tomto kontexte sú užitočné tvaroh, netučné jogurty, hrachové riady, fazuľa a arašidy.

  Použitie sóje, ražného chleba a ovocia je prijateľné. Medzi tými najlepšími možnosťami je použitie jabĺk, pomarančov, kivi, grapefruitov, čerešní, sliviek a jahôd v menu. Zeler je v tomto prípade mimoriadne cenný, karfiol a huby sú užitočné.

  Nízky glykemický index paradajok, špargle, uhoriek, cibule, brokolice a korenia. Šalát je veľmi užitočný, a len varené mrkvy, a okrem toho, hnedá ryža a banálne vermicelli. Lekári tieto produkty nazývajú - pomalé sacharidy a považujú ich za užitočné, nielen pre polycystické.

  Pravidlo dva - je dôležité zachovať rovnaký pomer v menu bielkovín a zdravých sacharidov.

  Lekári sa domnievajú, že ženy s polycystickými vaječníkmi by mali mať presne to isté množstvo pomalých alebo pravidelných sacharidov, aké sú v ponuke proteíny.

  Ako ukazujú nedávne vedecké štúdie, úplne opustenie zdravých sacharidov, ako aj nadbytok tých, ktoré sú v ponuke, výsledok sa ukazuje byť rovnako smutný.

  Odporúča sa začať si zvyknúť na svoj vlastný organizmus na užitočné, pomaly stráviteľné sacharidy av tomto prípade sa vám po chvíli zdá, že aj banán alebo sladké jablko sa vám zdajú byť sladké ako choux pečivo. V tomto prípade sa zdá, že samotná torta pre vás bude klonne sladká a absolútne nie atraktívna.

  Pravidlo tri - najužitočnejšie pre polycystických vaječníkov frakčné jedlo, keď jedlá sú rozdelené do piatich alebo dokonca šesťkrát.

  Predpokladá sa, že najoptimálnejší diétny režim pre rozvoj polycystických vaječníkov je nasledovný:

  • Výdatné raňajky, ktoré by mali nasledovať najneskôr hodinu po prebudení.
  • Druhé raňajky formou občerstvenia alebo obeda do obeda.
  • Kompletné jedlo dvoch chodov.
  • Relatívne ľahká večera.
  • A druhé ľahké občerstvenie, ktoré sa vykonáva najneskôr jednu hodinu pred spaním.

  Dodržiavaním tejto diéty môžete udržiavať hladinu cukru v krvi v absolútnom normálnom stave, rovnako ako získať výrazne menej kalórií a nemusí sa zlepšiť.

  Je dôležité si uvedomiť, že ženám, ktoré trpia polycystickým ochorením, je prísne zakázané sedieť na príliš pevných, kategorických reštriktívnych diétach, najmä na diétach so zákazom na večeru, napríklad po šiestich hodinách večer.

  Pravidlo 4 - používanie maximálneho množstva ekologických produktov (najmä o mäse a rybách)

  Je dôležité poznamenať, že všetko, čo pestujú ľudia bez použitia chemických hnojív, má plné právo byť nazývaní ekologickým. To, čo sa v súčasnosti predáva v našich supermarketoch pre dietetické potraviny osoby s polycystickým účinkom, však zjavne nie je vhodné.

  Žiaľ, väčšina rozsiahlych komplexov chovu hospodárskych zvierat v súčasnosti kŕmia hospodárske zvieratá doplnkami hormónov, odstraňuje ich antibiotikami a dokonca lieči výrobky pripravené na predaj s chlórom.

  Výsledkom je, že podobné mäso ako aj ryby môžu byť infikované xenobiotikami, ktoré mimochodom majú silný estrogénny účinok. Výsledkom je, že tieto produkty výrazne ohrozujú naše hormonálne zdravie. Pokiaľ ide o moderné klobásy, nechcem jesť mäso vôbec, spravidla nie je mäso, ale keď sú konzumované, cholesterol často zmizne.

  Ako východisko sa navrhuje hľadať a kupovať iba ekologické výrobky (ekologické), plne si uvedomujúce, že sú pomerne drahé a sú kusovým tovarom. Samozrejme, že nákup výrobkov na trhu nie je vôbec všeliekom, hoci zatiaľ existuje možnosť nájsť mäso bez nebezpečných hormónov.

  Piate pravidlo - snažte sa výrazne znížiť používanie akéhokoľvek živočíšneho tuku

  Musíte vedieť, že cholesterol je schopný hrať úlohu cenných surovín pre reprodukciu niektorých pohlavných hormónov a androgénov. U ľudí nemá cholesterol viac ako dva zdroje skutočného pôvodu. To je v prvom rade potrava živočíšneho pôvodu a úplne nezávislá syntéza v pečeni, ktorá nie je viazaná na konzumovanú potravu.

  Pomerne často u pacientov s polycystickou ovariálnou funkciou pečene môže významne trpieť funkcia pečene, pretože u týchto pacientov zaznamenali zvýšenú produkciu cholesterolu.

  Bohužiaľ, na pozadí zvýšenej produkcie cholesterolu, androgénna hyperfunkcia postupne začína prekvitať. To znamená, že bez použitia tukových potravín v tele je cholesterol dostatočný vo všetkých ohľadoch.

  Vlastne z tohto jednoduchého dôvodu, všetci pacienti, ktorí trpia akné, lekári odporúčajú úplné odmietnutie vyprážané a mastné potraviny. Na záver konštatujeme, že ak v tele nie je prebytočný tuk, určite to nebude prebytok androgénov.

  Šieste pravidlo je použiť, pokiaľ sa ukáže viac rôznych druhov vlákniny.

  Treba pripustiť, že vlákniny neobsahujú vôbec nič hodnotnejšie. Výhody ich použitia v potravinách v iných vláknach môžu z nášho tela odstrániť maximum škodlivých látok a toxínov. Takže vlastne vlákniny sú schopné odstrániť z tela nadbytočné ženské hormóny.

  Vláknina výrazne znižuje hladinu cholesterolu a cukru. Sú schopní znížiť chuť do jedla, čím prispievajú k chudnutiu. Takáto zdravá vláknina sa nachádza v mnohých druhoch ovocia alebo sušeného ovocia, ako aj vo väčšine zeleniny, bobúľ a samozrejme otruby.

  Výrobky, ktoré budú musieť byť opustené v mene zbaviť sa polycystických vaječníkov

  Všetko je tu celkom jednoduché. Je potrebné odmietnuť len to, že je už dlho všeobecne uznávané ako „škodlivé“ pre ľudské telo. A to predovšetkým cigarety, alkohol a silná káva.

  Je tiež dôležité, aby ste si uložili menu z rafinovaných a trans-tukov obsahujúcich produktov. Je dôležité sa týchto produktov zbaviť predovšetkým kvôli ich schopnosti výrazne spomaliť produkciu hormónov, ktoré sú pre ženu životne dôležité.

  Je vždy dôležité pamätať na to, že „sme presne to, čo jeme,“ a s rozvojom polycystických výrazov začína tento výraz nadobúdať svoj doslovný význam.

  Opis polycystických vaječníkov

  Choroba polycystických ovárií je zaradená do skupiny neurohormonálnych endokrinných patológií a je jedným z dôvodov redukcie fertilného obdobia.

  Pre PCOS sa vyznačuje porušením menštruácie v dôsledku zmien hormonálnych hladín, nedostatku ovulácie, prítomnosti nadbytku (nadbytočnej) hmotnosti.

  Dodržiavanie princípov diéty pomáha normalizovať váhu. Nezabudnite, že samotné tukové tkanivo produkuje významné množstvo hormónu estrogénu a androgénov, ktoré vaječníky produkujú vo veľkých množstvách. To zase vedie k porušeniu úrovne ženských pohlavných hormónov a nemožnosti nástupu tehotenstva v dôsledku rozvoja hyperandrogenizmu.

  Často sa choroba vyskytuje na pozadí nadmernej hmotnosti a zvýšeného inzulínu v krvi. Pri diagnostike inzulínovej rezistencie je pacientovi predpísaná medikácia, ktorá zlepšuje používanie prichádzajúcej glukózy v tkanivách tela.

  Úplné obmedzenie určitých výrobkov

  Pri diagnostike PCOS je potrebné vylúčiť z menu potraviny obsahujúce značné množstvo sacharidov a cholesterolu. Toto je povinná požiadavka, pretože iba úplné zlyhanie normalizuje metabolizmus a obnovuje hormonálne hladiny.

  Medzi zakázané produkty patria:

  • rýchle občerstvenie
  • sladká sóda
  • údeniny a údené mäso,
  • rastlinné a živočíšne tuky, t
  • majonéza,
  • tuk,
  • polotovary priemyselnej výroby, t
  • omrvinky pre chov,
  • alkohol,
  • káva a silný čaj
  • sladkosti,
  • koreniny a omáčky,
  • výrobky obsahujúce škrob - zemiaky, krupica, kukurica, t
  • melón, tomel, melón (vzhľadom na nízky obsah vlákniny).

  Menu musí obsahovať produkty bohaté na zdravé mastné kyseliny (rybie tukové odrody, avokádo, olivový olej, nesolené orechy).

  Nízky kalorický príjem je povinnou požiadavkou na diétu s PCOS, preto použitie týchto potravín ako:

  • biela ryža, cestoviny (okrem výrobkov vyrobených z tvrdej pšenice), krupica - môže byť použitá iba na prípravu príloh, nemôže byť použitá v polievkach,
  • mastné mäso, silné vývary - musia byť obmedzené v strave, pretože telo potrebuje bielkoviny.

  Aby nedošlo k narušeniu priaznivej rovnováhy, je žiaduce obmedziť spotrebu slaných / korenených / korenených jedál. Stimulujú pocit hladu a aktivujú tvorbu žalúdočnej šťavy.

  Prvý deň

  1. Raňajky - varená pohánka s parnou patty, zeleninový šalát, nesladený čaj.
  2. Druhé raňajky sú hruškové alebo iné ovocie.
  3. Obed - polievka s pridaním konzervovaných fazule, cestovín z tvrdej pšenice s vareným kuracím mäsom, nápojom.
  4. Snack - vajce, šalát zo sezónnej zeleniny s dresingom rastlinného oleja.
  5. Večera - ratatouille s rybími steakami, nápoj.
  6. Neskorá večera - jogurt.

  Príznaky ochorenia

  Syndróm polycystických vaječníkov má v medicíne niekoľko alternatívnych názvov, ale jeho anatomické vlastnosti sú presne definované v termíne „polycystický“.

  To znamená, že počas vyšetrenia na vaječníkoch sa stanoví veľký počet malých cyst, ktoré v niektorých prípadoch môžu vyvolať bolesť.

  1. Menštruačná dysfunkcia - ženy majú skromné ​​obdobia, poškodenie ovulácie, čo môže v niektorých prípadoch viesť k neplodnosti,
  2. Zhoršenie kože a vlasov - objavujú sa vrásky, záhyby, pigmentové škvrny, dochádza k fokálnej plešatosti, objavujú sa erupcie akné,
  3. Rýchly nárast telesného tuku na bruchukvôli tomu, že strie sa objavujú aj na koži,
  4. Syndróm bolesti, ktorý bol spomenutý skôr, je charakterizovaný bolesťami v bruchu, panve, dolnej časti chrbta,
  5. Výskyt edému, dýchavičnosť a celková slabosť,
  6. Vzhľad mužských sekundárnych pohlavných znakovv dôsledku zvýšenej produkcie androgénov,
  7. Zmena psychického stavu - Žena začína trpieť depresívnymi a neurotickými poruchami.

  Vzhľadom na zvýšenú produkciu hormónov vaječníkmi je možný rýchly rast endometriálnych buniek, na pozadí ktorých sa môže objaviť novotvar v maternici. Pravdepodobnosť takéhoto strašného progresu tohto patologického stavu veľmi často nabáda ženy, aby navštívili lekára rýchlejšie, ak sa objavia príznaky polycystických vaječníkov.

  Výživa pri liečbe PCOS

  Dôležitou úlohou pri liečení syndrómu je boj proti obezite, pretože bol objavený vzťah medzi touto patológiou a obezitou.

  Je dokázané, že mechanizmus vzniku syndrómu polycystických ovárií je zníženie citlivosti tkanív ženského tela na inzulín, v súvislosti s ktorým dochádza k zvýšeniu jeho sekrécie.

  Na druhej strane, nadmerné ukladanie tukov, používanie vysokokalorických potravín tiež vedie k zvýšeniu hladiny tohto hormónu v krvi. Preto by diétna terapia mala byť povinnou súčasťou liečby polycystiky.

  V podstate, pri zmienke o diéte, viac ľudí začne mračiť, pretože sú presvedčení, že sa budú musieť obmedziť na niečo. Je to pravda, ale musíte si uvedomiť, že ide o nadbytok zložiek potravín, ktoré môžu viesť k chorobám, a preto v prípade patológie je potrebné znížiť ich spotrebu potravou.

  Pomoc! Strava pri syndróme polycystických ovárií sa líši od stravy určenej primárne na chudnutie, pretože oslabené telo v tomto čase potrebuje veľké množstvo všetkých užitočných látok a stopových prvkov.

  Sladkosti milované mnohými ženami by mali byť eliminované v prípade polycystiky, pretože tieto produkty obsahujú jednoduché sacharidy, ktoré vyvolávajú zvýšenie produkcie inzulínu. Je tiež potrebné sa vyhnúť potravinám s vysokým obsahom tuku, pretože s PCOS je tiež nerovnováha v krvi, zvýšenie cholesterolu v krvi.

  Medzitým, chorý človek potrebuje použiť diétu s optimálnym pomerom bielkovín, tukov a sacharidov. Denné kalórie by nemali prekročiť 2000 kcal. Ženy trpiace touto patológiou sa odporúča používať potraviny s nízkym glykemickým indexom.

  Frekvencia jedla

  Množstvo jedál by sa malo zvýšiť na 5 a prestávky medzi nimi by mali byť približne dve hodiny.

  Žena potrebuje jesť častejšie, ale v malých porciách.

  Odporúča sa začať diétu s raňajkami hodinu po prebudení.

  Medzi ranným jedlom a výdatným obedom musíte urobiť občerstvenie. Odporúča sa, aby bol medzi obedom a večerou odporúčaný ten istý hlad. To prispeje k lepšiemu vstrebaniu živín a zabráni zbytočnému stresu v potravinovom systéme tela.

  Pomer bielkovín, tukov a sacharidov

  Môžete schudnúť jednoducho tým, že začnete pozorovať pomer bielkovín, tukov a sacharidov. Všeobecne akceptovaný pomer straty hmotnosti je 2: 1: 2. Je potrebné mať na pamäti, že sacharidy by mali byť komplexné, a nie tie, ktoré sú obsiahnuté v sladkostiach. Bielkoviny obsiahnuté v mäsových výrobkoch si vyžadujú aktívnejšie a dlhodobejšie spracovanie a asimiláciu, takže sú najlepšie konzumované pred obedom.

  V popoludňajších hodinách by sa mali uprednostniť bielkoviny, ktoré tvoria rybie výrobky a rastlinné potraviny. Ak chcete nabiť energiu ráno, musíte jesť viac sacharidov. Obsah tuku v potravinách môže byť rovnomerne rozdelený po celý deň.

  Čo by malo byť súčasťou stravy?

  Strava ženy so syndrómom polycystických vaječníkov by mala zahŕňať:

  1. Nízkotučné mäso - králik, teľacie mäso, moriak, kurča,
  2. Rybie výrobky
  3. Obilniny a cestoviny v obmedzenom množstve, t
  4. Nízkotučné mliečne výrobky, t
  5. Čerstvá zelenina, ovocie a bobule.

  Je to dôležité! Je žiaduce, aby všetky produkty boli čerstvé a domáce. To znamená, že pri výbere medzi tovarom zo supermarketu a trhom by sa mala uprednostniť druhá možnosť. Продукты, изготовленные в условиях домашнего хозяйства, скорей всего, будут обладать всеми необходимыми свойствами.

  Как помогает диета при поликистозе

  Основной этап лечения поликистоза яичников – борьба с ожирением. V tele chorej ženy zvyšuje produkciu estrogénu a androgénov. Ďalšie množstvo týchto látok sa tvorí v lipidových tkanivách. Zníženie tukovej hmoty normalizuje hormonálnu rovnováhu, metabolizmus sacharidov. Príznaky polycystózy miznú - cyklus menštruácie je normalizovaný, objavuje sa ovulácia.

  Prečo je ťažké schudnúť s polycystic

  Toto ochorenie sa vyznačuje množstvom procesov, ktoré sťažujú chudnutie. Medzi tieto dôvody patria:

  • Inzulínová rezistencia - v abdominálnej oblasti sa vytvárajú tukové usadeniny v dôsledku nedostatku absorpcie hormónov bunkami v tele.
  • Spomalenie metabolizmu.
  • Zlyhanie hormónov ghrelínu, leptínu - tieto látky sú zodpovedné za vznik pocitov hladu.

  Pravidlá napájania

  Lekárska výživa pre polycystické vaječníky by mala byť organizovaná v súlade s určitými pravidlami. Zásady stravovania:

  1. Potraviny by mali mať nízky glykemický index. Tým sa zabezpečí postupné znižovanie hmotnosti, zníženie koncentrácie cholesterolu, prevencia vzniku ochorení pankreasu a diabetes mellitus.
  2. Preferujem pomalé sacharidy. Ich množstvo v dennej strave diéty by malo korelovať s množstvom konzumovaného proteínu.
  3. Je potrebné rozdeliť jedlo - 5 krát denne v malých porciách. Zároveň je dôležité zabrániť vzniku pocitu hladu.
  4. Mal by sa znížiť podiel živočíšnych tukov. Ich nadbytok vedie k zvýšenej produkcii pohlavných hormónov.
  5. Obohaťte svoju stravu vlákninou. Na tento účel zahrňte do ponuky rastlinné produkty. Celulóza zabezpečí rýchlu saturáciu, čistenie tela.
  6. Nesnažte sa používať prísne diéty zahŕňajúce pôst.
  7. Jedzte v určitých hodinách. Režim pomôže určiť správny rytmus tela.

  Čo nie je jesť s polycystickými vaječníkmi

  Ako súčasť diéty zameranej na liečbu polycystickej rakoviny vaječníkov je potrebné obmedziť používanie soli a korenia. Obsah diét v nasledujúcich výrobkoch by sa mal znížiť: t

  • živočíšnych tukov (ich množstvo by nemalo prekročiť 30% celkových kalórií), t
  • zelenina s vysokým obsahom škrobu (zemiaky, mrkva),
  • cestoviny (je povolené jesť zriedka, vhodné sú len výrobky z celozrnnej múky),
  • vajcia (do 2 ks / deň),
  • repa (má vysoký glykemický index).

  Druhý deň

  1. Raňajky - omeleta s čerstvou zeleninou, chlieb s otrubami, čaj s lyžičkou medu.
  2. Druhá raňajky je grapefruit.
  3. Obed - zeleninová polievka, varené kuracie prsia, zdobené vinaigrette, kompót.
  4. Bezpečný, - šalát z ovocia.
  5. Večera - šalát z kyslej kapusty, zelenej cibule a čerstvej mrkvy, kaše s proseným mäsom, nápoj.
  6. Neskorá večera - jogurt.

  Šiesty deň

  1. Raňajky - pečené bez maslového kurča s pohánkou, nápoj čakanky, diétne pečivo.
  2. Druhé raňajky - varené vajce, čerstvý jablkový šalát s mrkvou.
  3. Obed - hríbová polievka, guláš z kapusty s mäsom, nápoj.
  4. Popoludňajšie občerstvenie - ovocný šalát s jogurtovým dressingom.
  5. Večera - tvarohové koláče, kompót.
  6. Neskorá večera - kefír.

  Siedmy deň

  1. Raňajky - Družba kaše, infúzia na boky.
  2. Druhé raňajky - orechy, čerstvé ovocie.
  3. Obed - polievka so zeleninou (chudé), cestoviny z tvrdej pšenice s rybami, kompót.
  4. Trezor, - vajce, šalát z čerstvej zeleniny.
  5. Večera - jáhlová kaša, varené vajce, džús.
  6. Neskorá večera - jogurt.

  Všeobecné odporúčania pre výber produktov

  Strata hmotnosti polycystickým materiálom umožní dodržiavanie diétnych pravidiel výživy. S poklesom telesného tuku sa zlepší nielen zdravie žien. Normalizácia hmotnosti pomáha obnoviť hladiny hormónov, znižuje hladinu cukru v krvi.

  Diéta pre PCOS musí byť vyvážená, to znamená, že obsahuje požadované množstvo tuku, proteínov a sacharidov. Najužitočnejšie sú:

  • vták - moriak, kurča,
  • morské plody
  • ryby
  • mliečne výrobky - tvaroh, syr,
  • mäso - bravčová panenka, hovädzie mäso, králik.

  Prognóza PCOS závisí od účinnosti diéty. Pri príprave diéty sa odporúča konzultovať s odborníkom na výživu. Odporúčame tiež, aby ste sa zoznámili s ľudovými prostriedkami.

  Čo treba vylúčiť alebo obmedziť?

  Niektoré potraviny budú zakázané, pretože ich nekontrolovaná spotreba pravdepodobne viedla k obezite, zvýšeniu glukózy a inzulínu v krvi, čo sa zase stalo predispozičným faktorom pre nástup PCOS.

  Produkty, ktoré je potrebné obmedziť alebo úplne odstrániť z diéty, zahŕňajú:

  1. Pečený tovar s vysokým obsahom kalórií,
  2. Krupica a krupica, proso, t
  3. cukrovinky
  4. zemiaky,
  5. Ovocie má vysoký obsah sacharidov (napríklad melón),
  6. Alkohol.

  Spoločným znakom, ktorý kombinuje vyššie uvedené produkty, je vysoká energetická hodnota a významný obsah cukru v nich.

  V prípade zistenej patológie by žena už nemala váhať, či by mala prestať jesť svoje obľúbené jedlá. Potrebuje počúvať odporúčania lekára, odstrániť nelegálne potraviny zo stravy, aby sa zlepšil stav tela.

  Tretia možnosť

  raňajky: tvaroh s banánovými plátkami, zelený čaj.

  Druhé raňajky: bobule.

  obed: kurča s ryžou a šampiňónmi.

  Čas na čaj: niektoré orechy.

  večera: makrely s brokolicou.

  Pripomíname, že toto sú len príklady, a žena si môže vytvoriť vlastné menu pre každý deň, vzhľadom na jej osobné stravovacie návyky.

  Užitočné video na túto tému:

  Recenzia pacienta

  Pretože hormonálna disrupcia spôsobená syndrómom polycystických vaječníkov vedie k zvýšeniu telesnej hmotnosti, u niektorých ľudí sa môže vyskytnúť skepsa o diétnej liečbe. Veria, že obezita je dôsledkom, nie príčinou polycystiky. Existujú však skutočné príbehy o spravodlivom sexe, ktoré potvrdzujú, že chudnutie je účinnou súčasťou liečby patológie.

  Kateřina, 33 rokov

  Neviem, kto hovorí čo, ale potom, čo som stratil 20 kilogramov, môj stav kože sa zlepšil, vlasy začali rásť na miestach, kde to bolo potrebné. Prestal som ísť plešatý! To je dobrá správa. Triedy jogy a správna výživa vykonali svoju prácu. Obtiažnosť strácať váhu s polycystic je, že hmotnosť nie je ľahké kontrolovať. Ale musíte byť trpezliví a potom všetko dopadne.

  Anna, 26 rokov

  Pred rokom, lekár diagnostikoval PCOS, a povedal, že je potrebné stratiť ďalšie kilo. Spočiatku som si to bral bez nadšenia, ale keď som začal sledovať výživu a všimol som si, že som sa začal cítiť oveľa lepšie, naozaj som chcel schudnúť pre svoje zdravie.

  Úprimne povedané, že som bol šokovaný, keď moje hormonálne testy prišli po 8 mesiacoch, to nie je čo povedať. Výskum ultrazvuku len posilnil moju radosť. Už nemám príznaky polycystiky. Gynekológ upozornil na narodenie dieťaťa, pretože mám 26 rokov a už by to bol čas. Ale myslím, že teraz.

  záver

  Ukazuje sa, že vzťah medzi obezitou a syndrómom polycystických vaječníkov chorou ženou sa môže obrátiť na svoju výhodu, ak sa snaží nielen liečiť jej patologický stav, ale aj znížiť telesný tuk na svojom tele. Liečba syndrómu bude efektívnejšia a efektívnejšia, keď bude pôsobiť na jednu z hlavných príčin jej vývoja - nadváhu.

  Čo je to - polycystický vaječník?

  Vzhľad na tele párového orgánu cyst, alebo inými slovami, ochorenia polycystických ovárií je hormonálne ochorenie, ktoré vyvoláva poruchu reprodukčného systému a môže byť tiež príčinou hromadenia nadbytočnej hmotnosti, výskytu diabetu 2. typu. Spolu s tým sú ovariálne cysty extrémne nebezpečné s neplodnosťou. Podľa štatistík viac ako 80% všetkých prípadov neplodnosti u žien priamo súvisí s polycystickým ochorením alebo deformáciami spárovaného orgánu v dôsledku ochorenia.

  Metódy, ktoré pomôžu zbaviť sa polycystických a obnoviť menštruačný cyklus patrí zbavenie sa pôvodných faktorov ochorenia a odstránenie hormonálnych porúch. Vyliečená polycystóza sa vyznačuje tým, že ovulácia v tele ženy je obnovená, menštruačný cyklus sa vracia a telo začína svoje plnohodnotné fungovanie a produkciu normálneho množstva mužských a ženských hormónov.

  Medzi najnebezpečnejšie pre telo účinky polycystika je na pridelenie obezity. Zmeny v práci hormónov vedú k zvýšenému hromadeniu tukových zásob v hornej alebo strednej časti ženského tela. Kvôli zvýšenému množstvu tuku, je práca mnohých vnútorných orgánov a systémov narušená, rýchlosť produkcie hormónov v nadobličkách a pankrease sa stráca. U pacienta sa môžu objaviť príznaky pre-cukru a cukrovky.

  Okrem odstránenia priamych príčin vzniku a vývoja polycystózy sa v procese liečby tohto typu ochorenia zohráva dôležitá úloha aj včasnej eliminácie nepriaznivých faktorov, ktoré sa považujú za reziduálne účinky hormonálnych zmien a zhoršujú symptómy. Kľúčový význam a správna výživa pre polycystické vaječníky.

  Hodnota správneho menu pre polycystické vaječníky

  Počas liečby polycystózy vaječníkov je prvým krokom dodržiavanie správneho jedálneho lístka pre PCOS a strata kíl navyše. Strava bude mať pozitívny vplyv na obnovu tkaniva vaječníkov a reprodukčnú funkciu organizmu.

  Polycystic vyžaduje vyvážený príjem tukov, sacharidov a prospešných stopových prvkov. Pôst a odmietnutie prijať akúkoľvek potravu môže viesť k strate nadváhy, ale k významnému zhoršeniu stavu pacienta a zhoršeniu symptómov PCOS. V tomto ohľade by diéta pre PCOS na chudnutie mala byť iba kvalifikovaným špecialistom, berúc do úvahy všetky individuálne vlastnosti a charakteristiky konkrétneho organizmu.

  Ako sa diéta pre polycystických vaječníkov?

  Hlavným faktorom určujúcim vlastnosti stravy v polycystických vaječníkoch je glykemický index. Pri chorobách spojených so zhoršenou funkciou hormonálneho systému by sa mal podceňovať glykemický index konzumovaných potravín.

  Zníženie indexu diéty pomocou PCOS je nevyhnutné na prevenciu alebo zastavenie vývoja diabetu, ako aj na obnovenie normálneho fungovania pankreasu a na zabránenie možným ochoreniam fyzickej povahy, ako je pankreatitída a iné patológie, ktoré sa môžu vyvinúť v dôsledku hormonálneho zlyhania. Potraviny pre polycystické vaječníky by mali obsahovať potraviny s glykemickým indexom nie vyšším ako 50.

  DÔLEŽITÉ!

  V súčasnej dobe existuje veľké množstvo rôznych jedál s PCOS menu a gastronomické obmedzenia, ktoré prispievajú k chudnutiu a jemne ovplyvňujú pankreasu a nadobličiek.

  Produkty odporúčané pre polycystické

  Čo môžete jesť s polycystickými vaječníkmi? Medzi prvkami, ktoré sú nevyhnutne zahrnuté v potrave s polycystickými vaječníkmi, možno identifikovať:

  • Pri plánovaní výživy pre PCOS musí byť k dispozícii mäso so zníženým obsahom tuku, ako aj dietetické ryby a vajcia.
  • Aké potraviny môžete jesť s polycystickými vaječníkmi? Ženská diéta s polycystickými vaječníkmi by mala nevyhnutne zahŕňať nízkotučné mliečne výrobky, ako napríklad tvaroh alebo jogurt bez príchutí a cukru.
  • Diéta pre polycystické ovariálne menu tiež obsahuje hrubé krupice obsahujúce komplexné sacharidy. Medzi najčastejšie patria jačmeň, raž a šošovica.
  • Množstvo múkových výrobkov a cestovín s takouto stravou by malo byť obmedzené alebo vylúčené zo stravy. Diéta pre polycystické vaječníky, podľa lekárov, nevylučuje cestoviny z odrôd hrubej pšenice, rovnako ako hnedá alebo dusená ryža.
  • Práca pankreasu je dobre stimulovaná produktmi buničiny r + fazule a orechov. Je nevyhnutné zahrnúť do diéty hrášok, fazuľa, arašidy, orech.
  • Ovocné menu diéta polycystických ovárií nevylučuje, ale skôr víta. Preto chorý pacient môže jesť citrusové plody: pomaranče, mandarínky, kivi, grapefruity. Tiež strava s cystou pečene zahŕňa potraviny s nízkym obsahom fruktózy: čerešne, čerešne, jablká, maliny, jahody.
  • Zeleninová súprava by tiež nemala obsahovať potraviny nasýtené škrobom a glukózou. Čo môžete jesť s polycystickými vaječníkmi? Najvhodnejšie pre diétu polycystózy budú uhorky, cibuľa a zelená cibuľa, špargľa, mrkva, huby, zeler, kapusta, vrátane brokolice.

  Je dôležité si uvedomiť, že strava s PCOS menu pre každý deň s polycystickými vaječníkmi je primárne zameraná na normalizáciu celkového stavu tela a obnovenie hormonálnych hladín. Denná dávka musí obsahovať množstvo sacharidov, ktoré bude rovnako odpovedať na množstvo proteínu.

  Čo zakazuje diétu pre polycystické vaječníky

  Čo nemôže jesť s polycystickými vaječníkmi? Pri správnej príprave diéty pacient nemusí vylúčiť sacharidy z potravy, ale stojí za to ich nahradiť komplexnými sacharidmi, ktoré sú strávené a absorbované v tele pomalšie. Jednoduché sacharidy, ktoré sú obsiahnuté v sladkostiach, čokoláde, zmrzline a sóda, by mali byť vylúčené.

  Ak je však hladina sacharidov nižšia ako obsah bielkovín v strave, diéta nebude prospešná. Zároveň abnormálny obsah sacharidov, ktorý prevyšuje prítomnosť proteínov v potrave, tiež neprospieva a bráni tak liečebnému procesu, ako aj ďalšiemu regenerácii organizmu.

  Okrem produktov s nízkym glykemickým indexom musí byť potravina v prípade polycystických vaječníkových menu nutne založená na zlomkovom systéme. V procese zostavovania diétny špecialista by mal rozdeliť všetky jedlá nie 3 krát, ako je obvyklé so zdravým stavom tela, a 5-7 krát. Toto rozdelenie stravy pomôže postihnutým a oslabeným orgánom prijímať menej stresu a bude schopný stráviť všetky prichádzajúce potraviny rýchlejšie a efektívnejšie, z ktorých sa získajú užitočné mikroprvky a vitamíny.

  Funkcia diétne stravovanie pacientov s polycystic

  Strava ženy trpiacej polycystickými vaječníkmi ženy je postavená podľa nasledujúceho princípu:

  1. Raňajky s týmto typom diéty musia byť husté a obsahovať väčšinu denných kalórií a sacharidov. Raňajky by mali byť najneskôr do hodiny po prebudení.
  2. Strava by mala zahŕňať obed - malé jedlo, ktoré oddeľuje raňajky a obed. Malé „občerstvenie“ so zdravou výživou pomáha stimulovať tvorbu žalúdočnej šťavy a zlepšuje pankreas.
  3. Obed s polycystickou vaječníkovou diétou by sa mal vždy objaviť v rovnakom čase a pozostávať z dvoch plných jedál. V tomto jedle by malo byť aj malé množstvo komplexného sacharidového ovocia a zeleniny.
  4. Večera by mala byť pre žalúdok menej jednoduchá ako obed alebo raňajky. Do tohto jedla by mali byť zahrnuté nízkotučné tvarohy alebo ovocné šaláty a zeleninové plátky. Samotná večera s polycystickým materiálom by sa mala uskutočniť po 3-4 hodinách po večeri.
  5. Po večeri by mal pacient s polycystickými vaječníkmi dostať malé „občerstvenie“ pozostávajúce z ľahkého ovocia alebo jogurtu. Toto jedlo je posledné v dennej dávke a má byť vykonané najneskôr 1,5-2 hodiny pred zaspávaním.

  Frakčný príjem potravy rozdeľuje množstvo sacharidov spotrebovaných a deliacich produkty na rovnaké dávky, takže telo dokáže úplne stráviť a asimilovať všetky vitamíny a stopové prvky bez ich hromadenia vo forme tukových usadenín alebo trosky.

  Diéta, založená na tejto technológii, podľa väčšiny lekárov a odborníkov na výživu, má pozitívny vplyv na hormonálny systém. Diéta s polycystickými vaječníkmi pomáha pankreasu pracovať, normalizuje hladinu cukru v krvi a tiež zabraňuje pravdepodobnosti diabetu a obezity.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send