Zdravie

Vlastnosti hyperplázie endometria v menopauze

Pin
Send
Share
Send
Send


Endometrium je vrstva slizničných povrchov umiestnená vo vnútri dutiny maternice, ktorej stav štruktúry a funkčnosti závisí od hormonálnej hladiny v tele. Za normálne sa považuje zhrubnutie endometria až do 5 milimetrov a za začiatok patologického procesu vyžadujúceho okamžitú liečbu sa považuje viac ako 5 mm. Pozrime sa bližšie na to, čo znamená postmenopauzálna endometriálna hyperplázia, jej symptómy, diagnostické metódy a možná liečba patológie.

Koncepcia hyperplázie endometria

Hyperplastický proces endometria u postmenopauzálneho ochorenia je patologicky difúzny alebo fokálny proces zahusťovania glandulárnych a stromálnych zložiek. Sú v zložení slizničných povrchov maternice, pričom výhoda spočíva v poruche glandulárnej štruktúry sliznice. Základom tejto patológie je zvýšená reprodukcia a štruktúrovaná zmena v bunkách endometriálnej vrstvy.

Endometrium dutiny maternice sa skladá z dvoch vrstiev: bazálnej a funkčnej. Hlavným účelom bazálnej vrstvy je poskytnúť takzvanú „zásobu“ pre funkčnú vrstvu pozostávajúcu z spojivových tkanív a podrobujúcich sa procesom odmietania s nástupom menštruačného cyklu.

To znamená, že v počiatočných štádiách menštruačného cyklu začína funkčná vrstva rásť a pripraviť sa na moment možného počatia a príchodu oplodneného vajíčka (embrya). V tomto štádiu začína prevládať estrogénová hladina hormónov v ženskom tele.

V prípade, že nedôjde k oplodneniu, začnú sa v dutine maternice spúšťať procesy na elimináciu zhrubnutej vrstvy endometria pomocou týchto pohlavných hormónov ako progesterónov. K jeho úplnému odmietnutiu dochádza spolu s menštruačnými sekrétmi. Po odmietnutí sa v ženskom tele začnú procesy obnovenia funkčnej vrstvy pomocou rezervného bazálu.

Pri nástupe hyperplázie hrá rozhodujúcu úlohu zvýšená hladina estrogénu spolu s nedostatkom progesterónov.

Takéto hyperplastické procesy, ako je napríklad rast endometria, majú niekoľko typov vývoja a sú rozdelené do nasledujúcich typov:

 • Glandulárna hyperplázia, čo predstavuje rast a netypické usporiadanie glandulárnych zložiek a ich sekrečná funkčnosť je zachovaná. Hlavným znakom tohto typu patológie je fúzia dvoch vrstiev endometria (bazálne s funkčným). Je to spôsobené tým, že hranice separácie zmiznú s nástupom vývoja patológie. Pri neskorej liečbe sa tento stupeň patológie môže presunúť na ďalší stupeň progresie, nazývaný cystická žľaza.
 • Cystická glandulárna hyperplázia je patologický proces s expanziou žliaz a výskytom ich cystických lézií.
 • Cystická hyperpláziacharakterizované závažnejšími symptómami a považované za pred-rakovinovú patológiu.
 • Bazálna hyperpláziaveľmi zriedkavé a je charakterizované proliferáciou bazálnych tkanív na bunkovej úrovni.

Existuje aj ďalší typ hyperplázie - polypous, charakterizovaný léziami spojivového tkaniva a tvorbou polypov. Polypy sa nazývajú novotvary benígneho charakteru s kmeňom.

Polypy majú rôznu povahu vzdelávania, a to v jednotnom aj v množnom čísle. Predstavujú malé telo oválneho alebo zaobleného tvaru, umiestnené na stonke. Najčastejším miestom výskytu je dno maternicového orgánu a môže sa vyskytovať aj v oblasti rohov s vajcovodmi.

Polypózne hyperplastické procesy samy osebe sú patológiami benígnej povahy, ale sú extrémne nebezpečné v tom, že v 10-11% prípadov sa môže celkom ľahko zmeniť na malignitu a tvorbu rakovinového nádoru.

Existujú prípady, keď vývoj polypóznej hyperplázie je sprevádzaný symptómami podobnými prejavom vývoja patológie rakoviny.

Okrem vyššie uvedeného môže endometriálna hyperplázia mať difúzny aj fokálny vývoj. Rozdiel medzi týmito typmi vývoja ochorenia spočíva v tom, že s difúznym vývojom endometriálna vrstva začína rásť rovnomerne a v ohniskovej oblasti sú niektoré oblasti ovplyvnené rôznym stupňom intenzity.

symptomatológie

Vo väčšine prípadov je rozvoj tohto ochorenia asymptomatický. Patologický proces endometria v období menopauzy však môže spôsobiť prejavy nasledujúcich príznakov:

 • na začiatku menopauzálneho obdobia, keď je menštruácia stále prítomná, sa zistia nezrovnalosti menštruačného cyklu,
 • charakteristického krvácania sa môže objaviť v časovom intervale medzi dvoma menštruačnými cyklami,
 • s nástupom menštruačného výtoku sa v dolnej časti brucha vyvinú náhle ostré bolesti, po ktorých nasleduje silné krvácanie,
 • Postmenopauzálna HPE, keď nie sú žiadne mesačné obdobia dlhšie ako jeden rok, sa môže prejaviť náhlym nástupom menštruačného toku.

Určenie vývoja tejto patológie v ženskom tele pomôže určitým typom diagnostických vyšetrení.

Prejav hyperplastických procesov v postmenopauzálnom období

S nástupom postmenopauzálneho obdobia sa zvyšuje citlivosť na hormonálne zmeny v ženskom tele v endometriu. Spolu so zvýšením citlivosti je v ženskom tele pozorovaný výrazný pokles ochrany imunitného systému pred nástupom a vývojom rôznych patologických procesov. Navyše, v tomto období už žena trpí mnohými rôznymi chorobami a má viac ako jedno chronické ochorenie.

Preto v období postmenopauzy v ženskom tele sa pravdepodobnosť degenerácie hyperplastických procesov v endometriu do nádoru rakoviny zvyšuje na kritický bod.

Ako je uvedené vyššie, hlavnými príznakmi prejavu endometriálnej hyperplázie v postmenopauzálnom období je výskyt krvácania, ktoré nie je charakteristické pre toto obdobie.

Najvyššie riziko vzniku takejto patológie ako endometriálna GGE sa pozoruje u ženskej polovice ľudstva, ktorá má nasledujúce stavy:

 • prítomnosť veľkého počtu libier,
 • vývoj mastopatie alebo myómy maternice,
 • hypertenzných procesov
 • rozvoj diabetu
 • použitie hormonálnych monopreparácií obsahujúcich iba estrogén, t
 • dedičný faktor
 • dysfunkcia pečene,
 • skorý alebo neskorý nástup menopauzy,
 • začiatku menštruačného cyklu (do 14 rokov).

Stojí za zmienku, že užívanie perorálnych kontraceptív, ktoré zahŕňajú rovnaké koncentrácie estrogénu a progesterónu, pozitívne ovplyvňuje fungovanie ženského reprodukčného systému orgánov a nespôsobuje rozvoj hyperplastických procesov v endometriu.

diagnostika

Ako základná diagnostika sa vykonáva ultrazvuk na určenie hrúbky vrstvy endometria a lokalizácie možných polypov. Je však potrebné poznamenať, že tento typ diagnózy je málo informatívny.

Po stanovení rozmerov hrúbky endometria odborníci urobia závery o potrebe ďalšieho výskumu a ďalších opatrení. Ak hrúbka vrstvy nie je väčšia ako 5 mm, potom sa to považuje za normu. Ak je viac ako 5 mm, potom v závislosti od hrúbky sa vykonajú nasledovné manipulácie:

 • ak hrúbka endometriálnej vrstvy nepresiahne hrúbku 7 mm, potom sa v priebehu nasledujúcej polovice roka odporúčajú pravidelné diagnostické testy,
 • v prípade, že hrúbka endometria presiahne tyč 8 mm, potom je potrebné liečiť ochorenie metódou diagnostickej kyretáže,
 • keď je rast endometria hrubší ako 11 mm, špecialisti vykonávajú kyretáž dutiny maternice s oddelenou kyretážou krčnej dutiny.

Na vymenovanie špecifickej metódy liečby hyperplastických procesov v endometriu po menopauze sa určujú tieto ďalšie štúdie: t

 • s difúznymi léziami endometria sa na výskum biopsie odoberajú biologické materiály,
 • Najviac informatívna metóda pre štúdium difúzneho a fokálneho šírenia hyperplastických procesov v endometriu sa považuje za hysteroskopickú štúdiu získaných biologických materiálov,
 • histologické vyšetrenie získaných biologických materiálov, po diagnostickej kyretáži, t
 • Echosalpingografická vyšetrovacia metóda, ktorá umožňuje posúdiť stav priechodnosti v dutine vajíčkovodov. V tomto prípade môžu byť lézie tiež detegované polypy.

V postmenopauzálnom období diferenciálna diagnostika hyperplázie pre jej koexistenciu s takýmito patológiami ako:

 • malígny novotvar v dutine maternice rakovinového charakteru,
 • vývoj myómov,
 • hormón produkujúci novotvar vo vaječníkoch.

Liečba hyperplázie endometria u postmenopauzy závisí od zdrojov jej vzniku: môže byť medikamentózna aj chirurgická.

S nástupom menopauzálneho obdobia sa v ženskom tele vyskytujú hormonálne zmeny, ktoré vedú k zániku reprodukčnej funkčnosti organizmu a sú tiež primárnou príčinou výskytu rôznych patológií. A postmenopauzálna endometriálna hyperplázia nie je výnimkou.

Aby sa včas predišlo vzniku takýchto závažných patologických zmien, je potrebné pravidelne absolvovať nasledovné typy vyšetrení: t

 • robiť ultrazvuk každých 6 mesiacov,
 • monitorovať stav hormonálnej hladiny v tele, absolvovaním testov na stanovenie hormónov,
 • v prípade prejavenia špecifických symptómov sa musí vykonať diagnostická kyretáž maternicovej dutiny.

Liečba hyperplastických procesov v endometriu as tým spojených klimakterických symptómov je predpísaná na základe získaných výsledkov získaných štúdií. Základom liečby sú najčastejšie rôzne vitamínové prípravky obsahujúce komplexné zloženie vápnika s vitamínmi skupín A a E. Prípravky so sedatívnym spektrom, ako aj antidepresíva môžu byť tiež predpisované bez zlyhania.

Taktiež sa môžu predpisovať činidlá patriace do skupiny perorálnych kontraceptív - syntetické analógy progesterónov a agonistov hormónov uvoľňujúcich gonadotropné látky, ako napríklad Duphaston alebo utrogestan. Tieto lieky môžete užívať 6 mesiacov.

Zrelé ženy, ktoré majú viac ako 46 rokov, môžu takéto lieky predpisovať ako:

Nasledujúce chirurgické zákroky sa týkajú chirurgickej liečby hyperplázie:

 • Metóda kryodestekcie, ktorá spočíva v priamom účinku nízkych teplôt na plochu postihnutých oblastí endometria.
 • Laserová terapia, ktorá spočíva v kauterizácii expandujúceho tkaniva laserovým lúčom.
 • Ak viac benígne liečebné metódy nezastavia šírenie patológie, ale len sa zhoršia, a onkologický proces sa začína vyvíjať v maternici, potom sa vykonáva hysterektómii.

Vo väčšine prípadov, na liečbu hyperplastických procesov v endometriálnej vrstve, špecialisti používajú kombinovanú metódu liečby, to znamená, že kombinujú operáciu s hormonálnou substitučnou liečbou.

prevencia

Základom preventívnych opatrení zameraných na prevenciu vzniku hyperplastických procesov v endometriu je včasná liečba patologických zmien v systéme reprodukčných orgánov.

S nástupom menopauzy na odstránenie príznakov charakteristických pre toto obdobie je potrebné vybrať také hormonálne prípravky, ktoré zahŕňajú ekvivalentnú koncentráciu estrogénu a progesterónu. Estrogény by v žiadnom prípade nemali prekročiť obsah progesterónov podľa obsahu.

Okrem iného, ​​najmä v dospelosti, ženy musia sledovať svoj vzhľad, zachovávať prísnu kontrolu nad váhovými ukazovateľmi a nedovoľujú, aby sa prijímalo príliš veľa libier navyše.

Komplexné opatrenia na prevenciu hyperplázie sú:

 • pravidelné kontroly,
 • pri prevencii nadmernej telesnej hmotnosti,
 • pri vedení zdravého životného štýlu,
 • v správnej a vyváženej strave, t
 • odmietnutie prijať výrobky obsahujúce alkohol a fajčenie tabaku, t
 • včasnej terapeutickej liečby patologických procesov v reprodukčnom systéme zápalových orgánov,
 • pri správnom výbere hormonálnej terapie.

Je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že potraty, najmä ak sú viacnásobné, riziko rastu tkanív vo vrstvách endometria sa výrazne zvyšuje. Preto je v tomto prípade vysoko účinnou prevenciou pravidelné užívanie antikoncepcie, zvolenej podľa individuálnych charakteristík ženského tela.

Zaujímavé a informatívne video na túto tému:

Dôvody, pre ktoré sa ochorenie vyskytuje počas menopauzy

Počas menopauzy trpí týmto ochorením viac ako 15% žien. Pri menopauze existuje riziko vzniku atypickej hyperplázie v rakovine v 40% prípadov. V ostatných prípadoch je riziko až 5%. Stáva sa hyperplázia:

 • Žliaz. Toto je najbežnejšia forma, ktorá sa nedá vyliečiť. Glandulárna hyperplázia endometria nie je všeobecne opakovaná.
 • Glandulárny cystic V tomto prípade sa tvoria cysty v maternici a na vaječníkoch.
 • Atypické. Prekancerózna a najnebezpečnejšia forma ochorenia.
 • Alopécia. Pre túto formu je charakteristická tvorba polypov.

Aké sú teda príčiny hyperplázie endometria? Hlavným a najdôležitejším dôvodom je hormonálna nerovnováha v menopauze. Počas tohto obdobia sa estrogény vyrábajú vo veľkých množstvách. Tento proces zhoršuje užívanie liekov, ktoré zmierňujú klimatické prejavy, ako aj hormonálnu antikoncepciu. Druhým najdôležitejším dôvodom je dedičnosť. Po tomto, existuje niekoľko významných dôvodov, ktoré predchádzajú patológii v menopauze:

 • Porušenie metabolických procesov v tele. S vekom, telo leží tuk, pretože nie je schopný pracovať v plnej sile. Tieto metabolické procesy vyvolávajú rozvoj diabetu, abnormality vo funkcii pečene a rast endometria.
 • Zlyhanie v endokrinnom systéme. Existujú určité orgány, ktoré produkujú hormóny pre normálne fungovanie tela. Ide o pankreas a štítnu žľazu, nadobličky. Zlyhanie týchto orgánov vedie k hormonálnej nerovnováhe, ktorá zase spôsobuje hyperpláziu.
 • Zmena v sliznici genitálnych orgánov spojených s vekom. Membrány orgánov sa stávajú tenšie a citlivejšie. To vedie k tomu, že orgány sú náchylné na ovplyvňujúce faktory a často sa infikujú infekčnými chorobami. Tieto ochorenia prispievajú k proliferácii buniek endometriálnej vrstvy.
 • Častý mechanický zásah do maternice. Veľa záleží na tom, koľko mala žena potraty a škrabanie. Čím menšie, tým lepšie. S každým zoškrabaním sa slizničné receptory stenčujú a nevytvárajú dostatok progesterónu. To ovplyvňuje vývoj hyperplázie.
 • Zlyhanie imunity. Toto zlyhanie sa vyznačuje tým, že telo vníma výstelku maternice ako cudzie teleso. V dôsledku toho sa aktívne začína vyrábať svoj vlastný druh, čo vedie k zvýšeniu endometria.
 • Nástup menopauzy do 45 rokov.

Choroby, ako sú myómy a mastopatia, predchádzajú hyperplázii endometria.

Ženy, ktoré sú predisponované na toto ochorenie, by mali byť diagnostikované lekárom aspoň raz ročne.

Symptómy a príznaky patológie

Často je choroba asymptomatická. Zaujímavé je, že tvorba endometriálnej hyperplázie maternice sa vyskytuje dlho pred nástupom menopauzy. Menopauza tlačí chorobu na vývoj. Kvôli neprítomnosti symptómov môže žena v poslednej dobe ísť k lekárovi, čo vedie k zanedbávaniu choroby a enormnému množstvu času stráveného na liečbe.

Žena, ktorá vstúpila do obdobia menopauzy, je povinná podstúpiť vyšetrenie raz ročne!

V tomto období však existuje množstvo významných príznakov hyperplázie endometria:

 • akékoľvek prepustenie počas menopauzy je signálom pre návštevu špecialistu
 • slabosť, letargia, únava,
 • migréna,
 • hypertenzia,
 • zmena hmotnosti.

Ktorýkoľvek z týchto príznakov by mal ženu upozorniť. Nemyslite si, že to prejde, a určite sa obráťte na lekára. Záleží na tom, či žena dostane rakovinu.

Niektoré znaky majú endometriálnu glandulárno-cystickú hyperpláziu v menopauze:

Echo príznaky hyperplázie počas menopauzy

Pre presnú diagnózu lekári používajú ultrazvuk. Jeho správnosť je 90%. Príznaky, ktoré vidí lekár u ženy v starobe:

 • vysoká vodivosť zvuku
 • Obrys M-echo je nerovnomerný,
 • эндометрий неоднороден,
 • рельеф слизистой матки видоизменен.

Данные признаки на УЗИ говорят о наличии гиперплазии в менопаузе.

Гиперплазия эндометрия в постменопаузе, симптомы

Postmenopauza trvá toľko rokov, ako sa telo rozhodne (niekedy až do konca života) a vedie k úplnému zmierneniu životaschopnosti ženských orgánov. Počas tohto obdobia sa hormóny úplne prestanú produkovať a dochádza k poruche sexuálnych, nervových a endokrinných systémov. Počas tohto obdobia môže byť hyperplázia asymptomatická, ale niektoré sa stále prejavujú:

 • špinenie,
 • bolesti brucha ako kontrakcie
 • veľké polypy v maternici,
 • jednotlivé polypy v dôsledku atrofie.
na obsah ↑

Liečba hyperplázie endometria v postmenopauze a počas menopauzy má rovnaké princípy. Lekári sa snažia robiť všetko možné bez chirurgického zákroku, a to len vtedy, keď je predpísaná operácia. Ako teda liečiť patológiu?

Liečba ľudovými metódami

Bylinné ošetrenie je účinné v tom zmysle, že v niektorých rastlinách sú fytohormóny, ktoré upravujú hormonálne pozadie u žien.

Tento typ liečby je účinný v kombinácii s inými liekmi predpísanými lekárom. Nevykonávajte samoliečbu.

Zvyčajne na založenie hormónov pomocou rastlín:

 • bóru,
 • ortilla je jednostranná.

Make bujóny podľa systému, ktorý je lekár, a prevziať polmesiac mesiac.

Liečba liekmi

Zvyčajne ide o prípravky obsahujúce hormóny. Jednotná schéma, ktorá vyhovuje všetkým, neexistuje. Lekár si objedná individuálne. Princíp hormonálnej terapie je menovanie progesterónových liekov. Spoločné lieky:

Sú to syntetické analógy hormónu progesterónu a hormónu uvoľňujúceho gonatropín (GnRH). Ich cena sa pohybuje od 500-700 rubľov.

Ženy po menopauze zvyčajne užívajú:

Drogy majú svoje vlastné charakteristiky pre ženy takého obdobia. Cena liekov sa pohybuje od 3-8 tisíc rubľov.

Počas liečby sú ženám predpísané vitamíny, antidepresíva a sedatíva.

Chirurgická liečba

Zahŕňa:

Škrabanie je najúčinnejšou metódou. Obrázok znázorňuje schému postupu.

Operácia sa uskutočňuje v lokálnej anestézii. Jeho trvanie je asi pol hodiny. Počas tejto doby je odstránenie sliznice do 10 mm.

Liečba hyperplázie endometria bez kyretáže je neúčinná a nevedie k úplnému uzdraveniu.

Dôsledky a komplikácie

Po liečbe, aby sa zabránilo komplikáciám, je potrebné pooperačné obdobie. Trvá dva týždne. Mali by ste užívať vitamíny na obnovenie celkovej sily. Tiež predpísaná fyzioterapia:

Zároveň predpísané protizápalové lieky.

Po pol roku robia kontrolné testy. Žena v klimatickom období by sa mala vyhnúť výrobkom obsahujúcim hormóny, konkrétne pivo a mliečne výrobky. Naopak, je lepšie jesť protirakovinové výrobky, ako sú olivy, ananásy a repa.

Pri úspešnej liečbe a dodržiavaní všetkých pravidiel sa hyperplázia nevráti.

Kliknutím na tlačidlo „Odoslať“ súhlasíte s podmienkami zásad ochrany osobných údajov a súhlasíte so spracovaním osobných údajov za podmienok a na účely v ňom uvedené.

Rýchlosť endometria v menopauze

Endometrium je vnútorná výstelka maternice, čo je tkanivo citlivé na hormóny, ktoré reaguje na akékoľvek hormonálne výkyvy v ženskom tele. Moderné technológie umožňujú posúdiť stav vnútornej vrstvy maternice a merať ju pomocou ultrazvuku. Hrúbka endometria má dôležitú prognostickú hodnotu:

 • pri premenopauze, keď sú nepredvídateľné výkyvy hladín hormónov,
 • rýchlosť endometria je od 7 do 16 mm,
 • v menopauze, vnútorná vrstva maternice by nemala byť väčšia ako 5 mm,
 • a v postmenopauzálnom endometriu vstupuje do pokojovej fázy a nepresahuje 4-5 mm.

Vnútorná vrstva maternice je veľmi citlivá na hladiny hormónov. Obrazne povedané, „spriatelí“ s ženskými pohlavnými hormónmi - estrogénom. Ak je tam veľa estrogénu - rastie a stáva sa tukom, a keď nie je dostatok hormónov - „vyschne“ a stáva sa tenším. Normálne, s vekom, táto vnútorná vrstva sa stáva tenšou. Hyperplázia endometria po menopauze je vždy patológia! Nadmerný fyziologický rast bunečných buniek.

Prečo dochádza k hyperplázii endometria?

Vo vrchole ženských pohlavných hormónov, tam je malý estrogén.

Existujú však situácie, keď vnútorná vrstva maternice namiesto fyziologického riedenia začína rásť a potom je odmietnutá. Keď je odmietnuté, dochádza ku krvácaniu. Príčinou tohto stavu je hyperplázia endometria v menopauze.

Viac ako polovica žien v menopauze stimuluje endometriálne bunky estrogénom, čo vedie k ich prerastaniu a zmenám.

6 faktorov podporujúcich rozvoj hyperplázie endometria?

Hlavnou príčinou hyperplázie v menopauze je hyperestrogenia alebo zvýšené hladiny estrogénu v tele, ktoré spôsobujú rast endometria. Preto stavy, ktoré podporujú nadbytok estrogénov, prispievajú k hyperplastickým procesom endometria.

Príčiny hyperplázie endometria v menopauze:

 1. Neskorý nástup menopauzy. Je logické, že keď sa menopauza nedostane na dlhú dobu, v ženskom tele sa pozoruje vysoký obsah ženských pohlavných hormónov, a to estrogénov, ktoré pôsobia na vnútornú vrstvu maternice ako cieľový orgán a spôsobujú jej nadmernú proliferáciu.
 2. Estrogén produkujúce ovariálne nádory. Mechanizmus vývoja hyperplázie je podobný prvej možnosti.
 3. "Diabetes mellitus, obezita a hypertenzia" je triáda chorôb, pri ktorých sa zvyšuje riziko vzniku HE.
 4. Liečba tamoxifénom. Tamoxifen sa používa na liečbu rakoviny prsníka. Početné štúdie potvrdili vzťah používania tamoxifénu s vývojom rastu endometriálnej vrstvy a abnormálnym krvácaním z maternice.
  Estrogénová substitučná liečba v menopauze.
 5. Postmenopauzálne ženy, ktoré užívajú hormonálne estrogénové lieky, majú zvýšené riziko vzniku hyperplázie, ak sa progestíny (lieky obsahujúce progesterón) nepoužívajú na pôsobenie proti estrogénovej aktivite.
 6. Riziko ohrozujú aj ženy s neplodnosťou.

Čo je nebezpečný hyperplastický proces?

Čo je nebezpečná hyperplázia endometria počas menopauzy? Nebezpečenstvo spočíva v tom, že táto choroba je prekancerom.

 • Jediným príznakom hyperplázie endometria je krvácanie z maternice!

Preto ženy v menopauze s abnormálnym krvácaním z maternice sa odporúča urobiť ultrazvuk maternice a určiť hrúbku endometria. Obvykle je u starších pacientov s abnormálnym krvácaním šírka tejto vrstvy 8-10 mm alebo viac. To znamená, že v premenopauze je hyperplázia endometria. Detekcia hrúbky endometria nad 10 mm u žien v menopauze, napríklad 22 mm, by mala byť alarmujúca z hľadiska vývoja onkologických procesov.

Postmenopauzálna endometriálna hyperplázia má vysoký výskyt malígnej transformácie!

V civilizovaných krajinách je rakovina endometria najčastejšie diagnostikovaným zhubným nádorom a je štvrtou najčastejšou medzi ženami.

Vo vnútornej vrstve maternice sú 2 rôzne typy rakoviny:

 • väčšina z nich (90%) patrí do typu 1, ktorý sa vyvíja pod vplyvom hormónu estrogénu.
 • Lézie typu 2 predstavujú menšinu prípadov (10%), nesúvisia s expozíciou estrogénu a sú spojené s relatívne zlou prognózou.

U žien po menopauze s krvácaním, ktoré neužívali HSL, sa výskyt rakoviny maternice nachádza v rozmedzí od 4,9% do 11,5%.

 • Existuje väčšie riziko vzniku malígneho procesu u žien s krvácaním, u ktorých od menopauzy uplynulo viac ako 10 rokov. V jednej veľkej štúdii sa zistilo, že postmenopauzálne krvácanie vo veku nad 60 rokov bolo spojené s onkológiou v 13% prípadov.
 • Ďalšia veľká štúdia s viac ako 3 000 ženami s postmenopauzálnym krvácaním odhalila vrchol vo vekovej skupine 60 až 64 rokov, z ktorých 7% malo malígne ochorenie,
 • riziko bolo nižšie u žien mladších ako 60 rokov a starších vekových skupín.

tamoxifen

Pre ženy, ktoré užívajú tamoxifén ako terapiu rakoviny prsníka, je signifikantné 3 až 6-násobné zvýšenie počtu prípadov rakoviny! Všetky ženy, ktoré sú liečené tamoxifénom a vyvinuli krvácanie, by mali byť okamžite vyšetrené na prítomnosť rakovinového procesu bez ohľadu na vek!

Diagnostické škrabanie

V takom prípade, ak nie je technicky možné vykonať biopsiu endometria, alebo histologický záver nebol informatívny, uchýli sa k diagnostickej kyretáži maternice. Po zoškrabaní sa získané zoškrabanie pošle aj na histologické vyšetrenie.

Najčastejšie čistenie maternice je jediný spôsob, ako zastaviť krvácanie počas menopauzy.

Hysteroskopia s cielenou biopsiou

Inou metódou, ktorou sa stanoví stav vnútornej vrstvy maternice, je hysteroskopia. V porovnaní so slepou biopsiou má hysteroskopia niekoľko výhod: umožňuje vám kontrolovať maternicu, odhaliť abnormálne štruktúry v nej a vykonať biopsiu z podozrivých miest.

Typy hyperplázie

Podľa novej revidovanej klasifikácie je izolovaný jednoduchý a komplexný EH, kde sa hlavný dôraz kladie na to, či sú v škrabancoch atypické bunky alebo nie. Najpriaznivejší priebeh menopauzy je glandulárny a cystický HE. Veľmi zriedkavo tieto druhy získavajú malígny priebeh, ale majú tendenciu opakovať sa a sú rizikovým faktorom výskytu rakoviny endometria u 10% pacientov.

Prítomnosť atypie je nepriaznivým znakom, pretože tento typ sa najčastejšie transformuje na adenokarcinóm endometria.

Ako sa lieči hyperplázia?

Liečba hyperplázie endometria v menopauze závisí od prítomnosti cytologickej atypie.

Jednoduchá a komplexná terapia bez atypických buniek má benígny priebeh a je ľahko prístupná konzervatívnej liečbe, ktorej podstatou je zníženie estrogénovej aktivity progestínov (hormón progesterón). Tieto lieky prispievajú k zániku funkcie vaječníkov a spôsobujú rednutie vnútornej vrstvy maternice.

Lieky na liečbu EH sa môžu aplikovať vo forme tabliet, intramuskulárnych injekcií alebo vaginálnych krémov. A pre ženy, ktoré sú v premenopauze, je možné liečiť hormonálnu cievku s progesterónom - Miren na liečbu hyperplázie žliaz.

Atypická adenomatózna hyperplázia sa lieči spolu s onkogynekológmi. V ideálnom prípade sa vykoná hysterektómia - odstránenie maternice. Navyše, vo veku menopauzy, je ľahké urobiť také rozhodnutie, pretože žena už splnila svoju reprodukčnú funkciu.

Ako sa vyvíja patológia

Rast sliznice maternice sa môže vytvoriť dlho predtým, ako žena vstúpi do menopauzálneho veku. Príčiny vzniku patológie sú dedičná predispozícia, pokles obranyschopnosti tela v dôsledku veku a chronické ochorenia. Hlavným dôvodom je však postupné zánik plodných funkcií a narušenie správneho fungovania hormonálneho systému.

Zlyhanie v prvom období menštruačného cyklu nastáva v dôsledku zvýšenej produkcie hormónu estrogénu. To vedie k aktívnemu a predĺženému procesu rastu endometria. Tam je nerovnováha hormónov. V druhej polovici cyklu chýba progesterón, ktorý je určený na inhibíciu rastu endometria.

Klimakterické obdobie v živote ženy sa považuje za najťažšie kvôli vysokému riziku gynekologických ochorení a riziku vzniku rakoviny endometria. Ženy v menopauze sa preto musia podrobiť gynekologickému vyšetreniu aspoň raz za šesť mesiacov, a to aj pri úplnej viditeľnej pohode.

Typy hyperplázie

V menopauzálnom veku môže byť zarastená sliznica endometria až do hrúbky 8 mm a viac. Katalyzátorom hormonálneho zlyhania v tomto prípade môže byť:

 • ochorenie štítnej žľazy,
 • poruchy hypofýzy a hypotalamu,
 • psychické zmeny, stres, nervové šoky,
 • fyzickú námahu, zranenia,
 • potrat, pooperačný stav,
 • nadváhou.

V závislosti od toho, aká časť endometria rastie, existujú štyri typy ochorenia. Pri glandulárnej hyperplázii je glandulárna zložka podrobená zvýšenému rastu. Súčasne sa žľazy rovnomerne zvyšujú a stávajú sa zvlnenými. Ich funkcia nie je narušená, vylučujú tajomstvo do dutiny maternice. Tento druh v menopauze má benígny priebeh. Cystická forma je charakterizovaná tvorbou cýst v lúmene žliaz, kvôli čomu sú tieto blokované.

Kombinovaná forma - glandulózno-cystická, často získava malígny priebeh. Keď ohnisková forma vytvorila zóny modifikovaného endometria. Spojivové tkanivo rastie na výšku, je tu polyp - benígny nádor na nohe. Tieto formácie sa zobrazujú ako jednotlivé prvky a viacnásobné. Sú náchylné na modifikáciu a prechod nádoru na malígny druh. Hyperplázia atypickej formy, pri ktorej sa rakovina vyvíja v 60% prípadov, je prekanceróznym stavom.

Nebezpečenstvo hyperplázie v menopauze je hlavne v asymptomatickom priebehu. Neskorá diagnostika ochorenia vedie k znovuzrodeniu rakoviny. Hlavným znakom prítomnosti hyperplázie je porušenie menštruačného cyklu. Existujú uterinné krvácanie bez ovulácie - hojné a dlhotrvajúce, s zrazeninami, niekedy mierne alebo špinenie.

Symptómy sú podobné v počiatočnom období menopauzy a keď už nastala postmenopauza. Hlavné príznaky - krvácanie z maternice sa môžu objaviť 12 mesiacov po absencii menštruácie.

Môžu byť silné, skromné, objavovať sa po dlhej neprítomnosti alebo niekoľkokrát v cykle. Niekedy s relatívne pravidelným cyklom môže byť krvácanie veľmi silné a trvá až dva týždne. Pri takýchto príznakoch hrozí riziko vzniku anémie. Bledá koža, závraty, slabosť.

Často je výtok sprevádzaný kŕčovou bolesťou v dolnej časti brucha. Časté príznaky indispozície, ako je nervozita a podráždenosť, nízky výkon, nespavosť. Možné bolesti hlavy, intenzívny smäd, príčinné zvýšenie telesnej hmotnosti. Ak je podobný stav, návšteva u lekára je nevyhnutná na včasnú diagnostiku.

Lekárske udalosti

Najčastejšie ide o operačnú metódu, ktorá sa vykonáva v nemocnici plánovaným spôsobom alebo poskytovaním núdzovej pomoci. Liečba postmenopauzálnej endometriálnej hyperplázie sa uskutočňuje diagnostickým čistením steny maternice pod kontrolou hysteroskopu. A tiež použiť metódu kryodestrukcie, laserové kauterovanie.

V prípade atypickej hyperplázie a prítomnosti malígneho nádoru sa vykoná totálna hysterektómiia. Pri použití celkovej anestézie chirurg odstráni maternicu a jej prívesky, ako aj krčka maternice. Následne sa odporúča operácia panvového dna, aby sa zabránilo prolapsu orgánov.

Ak sa problém vyskytne u ženy po prvýkrát, po procedúre čistenia je predpísaná hormonálna terapia, aby sa zabránilo ďalšiemu rastu endometria. Sú to také liečivá Depo-Provera, Zoladex, Diferelin, 17-OPK, Goserelin. Lieky sa používajú počas celého roka.

Je potrebné liečiť nielen samotný problém, je potrebné odstrániť príčiny ochorenia. Súbežne s hormonálnou terapiou sú preto predpísané hepatoprotektory - Essentiale, Ursosan, Karsil. Sú ukázané sedatíva, antidepresíva. Žena potrebuje kurz vitamínovej terapie, najmä A, E, ako aj doplnky vápnika.

Čo je hyperplázia endometria

Patológia je výsledkom nadmerne intenzívneho bunkového delenia maternicovej dutiny maternice (endometria). Dôsledkom je rast a potom zahusťovanie tejto vrstvy. V normálnom stave sa každý mesiac zvyšuje hrúbka sliznice, čo je spôsobené rastom buniek vo veľkosti. Tento jav sa nazýva hypertrofia. Výsledkom je odlúčenie, ktoré v kritických dňoch spôsobuje krvavé prepustenie. Nie je nutné liečiť hypertrofiu.

Nadmerné delenie buniek je patologický proces. Zmeny môžu nastať v rôznych štádiách života a nie nevyhnutne len počas menopauzy - to všetko závisí od schopnosti tela odolávať vývoju patológie. Za normálnych podmienok nie je hrúbka endometria väčšia ako 5 milimetrov. Ďalšie prípady hyperplastických procesov sú nevyhnutne pozorované až do objasnenia príčin následnou liečbou.

Prečo dochádza k hyperplázii endometria v menopauze

Už boli identifikované rôzne faktory, ktoré prispievajú k prejaveniu tohto ochorenia. Avšak pred ostatnými je potrebné nazvať zmenu v hormonálnom pozadí, čo je prirodzený proces, keď žena vstúpi do inej vekovej kategórie. Je zaznamenaný nárast hladín estrogénu. Prehľad ďalších príčin vedúcich k postmenopauzálnej endometriálnej hyperplázii:

 • poruchy orgánov a systémov pozdĺž gynekologickej línie (napríklad endometrióza, myóm maternice),
 • nadváha
 • veková kategória (nad 45 rokov),
 • problémy s tlakom (hypertenzia),
 • oslabená imunita
 • narušenie pečene,
 • genetika,
 • užívanie liekov obsahujúcich hormón estrogén.

Ako sa prejavuje endometriálna patológia v menopauze

Hlavné typy patológií:

 1. Ferruginous - častejšie. Ak sa postup a liečba vykonávajú včas, prognóza bude priaznivá a riziko vzniku zhubných nádorov zmizne. Táto forma sa uskutočňuje v patologickom rozdelení žliazových buniek.
 2. Atypická / adenomatózna forma - je predbežným štádiom vývoja zhubných nádorov. Lekári často diagnostikujú rakovinu maternice.
 3. Glandulárna cystická forma. Súčasne s hyperpláziou buniek dochádza k tvorbe cyst na stenách maternice, vaječníkov.
 4. Fokálna forma - charakterizovaná výskytom polypov, ktoré vznikajú v dôsledku nadmerného bunkového delenia. K dispozícii je aj difúzna forma. Súčasne sa polypoidné útvary vyskytujú po celom povrchu maternice.

Každá z foriem sa vyvíja odlišne. V počiatočných štádiách sa ochorenie nemusí prejaviť vôbec. Časté príznaky hyperplastického procesu v postmenopauze:

 • Špinenie. Charakterizované rôznymi stupňami intenzity, vrátane krvácania.
 • Nepravidelný menštruačný cyklus.

Ako liečiť hyperpláziu endometria maternice lieky

Pomocou metódy palpácie na vyšetrenie orgánu je možné určiť, či sa zmenila štruktúra epitelu, aká je hrúbka endometria. Po vyšetrení sa zistí postmenopauzálna endometriálna hyperplázia: ultrazvuk, histologická metóda (kyretáž maternice s ďalším štúdiom materiálu), hysteroskopia s biopsiou atď. Pomocná liečba: pri anémii sa odporúča suplementácia železom, ak máte nadváhu - diéta.

Hormonálne lieky na postmenopauzu

Hormóny sú predpísané na základe výsledkov prieskumu a testov. Na kontrolu endometriózy by sa mali vykonávať pravidelné ultrazvukové vyšetrenia. To vám umožňuje nastaviť dávku liekov počas liečby, ktorá sa riadi stavom endometria v postmenopauze. Existujú rôzne lieky: Janine, Yarin, Regulon. Prvá z týchto možností sa predpisuje mladým dievčatám s menopauzou, postmenopauzou, liečebným režimom.

Syntetický analóg progesterón

Obľúbené možnosti: Utrozhestan, Norkolut, Dyuhoston. Pôsobia ako účinné v situáciách, keď vaječníky produkujú nedostatočný ženský hormón progesterón. Môžete ich užívať aj počas menopauzy. Na vyliečenie choroby, zastavenie delenia buniek a odstránenie následkov je predpísaná individuálna dávka liekov. Trvanie prijímania - do šiestich mesiacov.

Agonistov GNRG

Pri predpisovaní tohto typu lieku sa znižuje množstvo estrogénu, čo vedie k zníženiu hrúbky vrstvy endometria. Táto metóda sa prejavuje ako účinná, avšak v prvej fáze liečby sa môže zhoršiť stav ženy s postmenopauzou. To je spôsobené zvýšením množstva hormónu estrogénu. Potom prichádza úľava, bunky sa prestanú deliť, menštruačný cyklus sa postupne obnovuje. Príjem liekov tohto druhu neumožňuje, aby sa choroba stala nebezpečnou pre zdravie, keď je potrebné odstrániť maternicu.

Pin
Send
Share
Send
Send